Tandarts Ansingh Stoomtram Helder Huisduinen. 9e Heldersche Bank. ian de Leden der Ned. flery. Kerk. Marine en Leger. Bij K. B. is aan den off. v. get. 1ste kl. van de zeemacht, J. A. van Trotsenburg, op verzoek, met 16 April, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend: zijn bij de zeemacht bevorderd tot oll. v. gez. 1ste kl., met ing. van 16 April, de id. 2de klasse. L. S. A. M. von Romer, en met ing. van 26 April, do id. 2de kl., dr. O. C. J. van den Heuvel en voorts dat de ofl. v. gez 1ste kl., L. S. A. M. von Romer, in de ranglijst van het korps plaats zal nemen tusschen off. v. gez. 1ste kl.. J. W. C. Bovenkeik en W. de Vries. Bij K. B. is P. O. F. H. M. A. Vermast, arts te Amsterdam, met ing. van 1 Mei, benoemd tot oll. v. gez. 2de kl. h\j de zeemacht. Dc le luitenant W. G. de Bas van depantserf- artillerie alhier heeft te 's Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Hoogere Krjjgs- sohool aldaar (afdeeliug intendance). Aan dc hoofdmachinisten R. C. de Bruijn en J. J. Weeda en den machinist A. M. F. Brinkman op hun verzoek in Oost-Indië ontslag uit den dienst verleend. Op 1 Mei Serg.-schryv. id. Opperschipp. Schipper Bootsman Serg.-torp.m. id. id. id. Serg. d. mar. id. Serg-torped. id. Schipper Serg. d. mar. Overplaatsi 1911. C. F. Amsterdam, A. Piet», P. J. Bruin, C. F. Kroes, J. Braudsen, J. L. Peeman, J. R. Prins, C. N. Broekhuijzen, J. Honingh, A. C. Voogd, J. N. Sloos, G. v. d. Kooij, H. de Vries, J. Boute, G. B. W engelaar, »>g- van: Schorp. V. Galen Evertsen Rhenus V. Galen Hadda K.Emma Schorp. Balder Afd. R.d. Afd. A.d. Hadda K Emma W.s.W.o. Afd. R.d. op: V. Galen Neptun. W.s.W.o. Evertsen Rhenus K. Emma Hadda Balder Vulkaan Afd. A.d. Afd. R.d. K.Emrna Hii<lda W.s. A.d. Afd.W.o. Toegekende medailles. Kleine gouden medaille, aan: opperschip- per W. J. ten lloope, stoker-majoor J. J. de Visser, opperschipper H. Vergragt, aergt.-ziekenverpleger J. v. d. Berg en schry ver-majoor W. B. de Zeeuw. Zilveren medaille, aan: torpedomaker-maj H. v. d. Leelie, korp.-seiner P. Gleijm, matroos le kl. G. Jutte, matroos le kl. G. Willemse, korp. der mariniers G. A. Ueumer, sergt-konstabel J. Nuhaan, sergt.-timmerman L. Balen, sergt. der mariniers W. Verhoef, marinier le kl. L de Heog, sergt.-konstnbel I'. M. de Kunder, korp.-torpediat W. v. Dragt, korp -torpedist A. Nijveld en sergt. - stoker J. Steman. Bronzen medaille, aan: korp.-stoker 2e kl. C. J. Schaap, matroos 2e kl. P. A. Bina,sergt., torpedoinakcr C. van Maarer., matroos le ki. C. J. v. d. Zwau, Mutroos le kl. A. li. G. Tclman- atoker-olieman J. A. de Ridder, matroos le ki. A. Tijbout, matroos 2e kl. M. Wind, stoker le kl. li. Kleimcer, korp.-hofmeester A. J. Gudde, matroos le kl. B. Hennevelt, matroos 2e ki. J. Smits, sergt-torpedomaker A. Provely, korp.-hofmeester D. v. Bodengraven, korp.-kok J. L. Deuster, korp.- konstabel R. Tamminga, stok.-olieman J. C. Boom sluiter, matroos le kl. W. van Beers, korp.-hof- meester O. A. van Maldegem, marinier 2e kl. A. van Os, matroos le kl. A. E. S. Bahle en marinier le kl. L. G. Mittelhaëuser. Toegekend de bronzen medaille aan den machi nist O. A. Trebert. Stoom vaartberichten. STOOMVAAaT-MaATSciuppw Nederland. Ambon (uitreis) passeerde 13 April Finisterre. Banda arriv. 13 April van Amsterdam te Batavia. K. W. II (uitreis) vertrok 13 April van Genua. Timor arriv. 13 April van' Java te Amsterdam. Rotterdamsche Llotd. Kawi (thuisreis) vertrok 13 April van Perim. Tambora (thuisr.) is 13 April des voorm. Ouessant gepasseerd. Bogor vertrok 13 April van Batavia n. R'dam. Koninklijke Hollandsche Llotd. Hollandia (thuisreis) arriv. 13 April te Lissabon. Kon. West-Indischs Maildienst. Prins Willem III arriv. 13 April van West-Indië te Amsterdam. Burgelijke Stand v. Helder Van 11 tot 13 April. ONDERTROUWD: R. Dijker en J. C. Biegstraa- tsn. M. G. Boelsums en A. Boendermaker. L. L. Verhage en E. v. d. Berg. C. de Wit en J. Klaver. A. A. A. Gruntjes en C. Schraven. J. Wildcboer en D. Pranger. GETROUWD: 11. G. Schoo en B. Rossen. J. van Dok en H. J. de Munck. BEVALLEN: J. Heukelman geb. v. d. Hoeven, d. O. A. Nijenhuia geb dc Vries, z. J. van Reiinpema geb. Muntjewerf, d. C. G. Kouwenberg geb. Coster, tl. M. P. A. Donders geb. Steenbergen, d. H. C. Kroonstuiver geb. Zaal, d. R. van Veen geb de Vries, d. N. de Vries geb. Hommersom, d. Viaacherijberichten. Nieuwedicp, 11 April. Door trekkers aangebracht 1000 Ui haring M,40 a f 1,70 per Ui. 12 April. Van trekkers 2300 UI haring fl,05 a fl,70 per tal. 4 korders te zamen met 4 mand stortschol f5 a f 6 per mand. 20 mand kleine schol fl,50 a f 2 per mand, 10 tnand schar f 1 per mand. 13 April. 15 korders te zamen met 20 stuks groote tong fl,50 per stuk, 20 stuks middelmatige tong «0 cent per stuk, 30 stuks kleine tong 30 cent per stuk, 10 mand stortschol f 5 a f 6 por mand, 50 mand kleine schol f 1,50 n fl,80 per mand, 20 mand schar 75 cent a f 1 per mand. Van trekkers 180 tal huring f1,50 a f2 per tal. 14 April. V.m, 8 uur, 2300 tal haring 45 cent a 90 cent per tal. Marktberichten. Behagen, 13 April 1911. 6 Paarden I 100.— k f180.—. 50 Goldekoeien (magere) f 150.k l 240. 65 Geldekooien (vette) f197.— k 1525.—. 26 Kalfkoeion 1170.— a 1260—. 70 Nuchtere Kalveren f7.— k 124. 460 Ovorhouder# 1 20.k i 28. 65 Varkens (vette) f 0.46 k f 0.58 p. K.G. 70 Biggen 1 12.— k f 18.— 20 Konijnen f0.75 k f 1.20. 20 Kippen fl.- k 11.50. 600 K.G. Boter fl.20 k f 1.80 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.50 k 10.60 per K.G. 5000 Kipeieren 2 80 k i 3.50 per 100. 200 Eendeieren f3.90 per 100. Alle stukken, advertentlën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz, te adresseeren aan: C. DE BOER Jr., Helder. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 14 April. By het heden te s'-Gravenhage ge houden examen slaagde voor 8den stuurman groote vaart de heer J. J. de Vos leerling der Zeevaartschool alhier. Rijkskweekschool voor onderwijzers. By Ministerieel besluit «yn tot leerlingen aan de Rijkskweekschool voor onderwjjsers to Haarlem benoemd o.a. de volgende jonge lieden L. Th. Dee on Th. C. Pieters alhier. De torpedobootjagers. Detorpedobootvernielers «Wolf* en «Pret*, ayn hedenmorgen alhier in de haven gekomen. Onze Marine is daardoor met een nieuw type verrijkt, on eindelijk dns ook in hot bezit gekomen van een wapen, dat bij de kleinste Marine reeds lang voorhanden was. Het «yn tamelijk groote schepen, hnn lengte bedraagt 70 Meter, de breedte 6.55 M., diep gang (half toegeladen) 1.79 M. De water verplaatsing bedraagt bij dieD diepgang 415 ton. De bemanning beslaat nit pl.ro. 80 koppen, waaronder 3 luitenants ter zee en 1 officier- machioist. Nieuw-Malthusianisme. Gisteravond trad in «Tivoli'' als spreker op Dr. J. Rutgers uit Den Haag, met het onderwerp .Nieuw-Malthusianisme als bewijs van Voorzorg". De zaal was geheel gevuld. Alle voor- en tegenstanders waren dringend uitgenoodigd deze vergadering te bezoeken en aan de discussie deel te nemen, wijl op de onlangs gehouden vergadering, uitgeschreven door het comilé ter beBtryding van deze zaak, geen gelegenheid tot debat was aangeboden. De heer Helder opende de vergadering, heette allen hartelyk welkom en zotte uiteen, hoe het kwam, dat Dr. Rutgers zoo spoedig na zyn eerste optreden hier ter plaatse, nogmaals tot een tweede spreekbeurt was uitgenoodigd. Spoedig na dat eerste optreden heeft zich hier ter plaatse een comité ge vormd, dat door een openbare vergadering met drie sprekers van haar oprichting heeft kond gedaan, doch kondigde daarby niet aan, dat er gelegenheid tot debat zou zyn. Nu konden we gisteren in de krant lezen, dat als we gevraagd hadden om debat, dat dan overwogen zou zijn of zy, die het aanvroegen, wel ernstig genoeg zouden zyn en wel kuiscb waren. Doch op die voorwaarden had niemand 't woord gekregen, want in de oogen onzer beBtryders is hy, die 't nieuw-malthusianisme aanhangt, al onkuiseh. Als eerste Bpreker op die vergadering zonder debat, ontmoetten we Dr. Albada, waarover we zeer verheugd waren, want nu hadden we gehoopt, de medische bezwaren tegen 't Malthusianisme te zullen hooren aanvoeren. We hebben echter geen enkel medisch bezwaar gehoord, waaruit we zeker mogen concludeeren, dat dio er dan ook niet zyn. Wel is waar trad hy on verwachts op hy had de dominee vervangen, doch dominee of dokter, het bleef precies golyk. Wel gaf deze spreker te kennen, dat hy op grond van zyn vrijzinnigheid tegen 't Malthusianisme was, doch dit kon de voor zitter moeilyk gelooven; hy dacht alsjevry- zinnig was, dan boteekende dit vryheid van zin en mocht je anderen de vrijheid niet benemen. Hy, spreker, was even vryzinnig als Dr. Albada, doch hing liever geen dogma's aan. De tweede spreker, die we toen ontmoetten was de heer Engels uit Leiden. Als hy met dezen spreker had mogen debatteereD, had hy willen vragen: In den bybel staat: Wees vruchtbaar en vermenigvuldigt U.* Hoe was daarmee te rymen, dat in de Katholieke kerk een categorie van monschen bestaat, die niet vruchtbaar mogen zyn?' De derde spreker was de heer Van Munster, de middernachtzondeliDg. Deze vertelde, dat een staking mislukt was door de aanhangers van hot Neo-Malthusianisme, wyl ze niet ge leerd hadden zich aan ontbering en armoede te wennenzy waren het te gemakkelyk ge wond en wilden zich geen opofferingen ter doorzetting van den stryd getroosten. Dit komt al heel onwaarschynlyk voorde waar heid is dat monschen met groote gezinnen, wier kinderen honger lyden, 't eerst tot voort zetting van den arbeid geneigd zyn. Op dezelfde vergadering werd ook een blaadje verkocht, waarin stond de zegen van groote gezinnen. Zoo was Do Ruytor ook uit een groot gezin en is wel vlootvoogd ge worden. Spreker was van meeoiDg, dat als De Ruyter in den togenwoordigon tyd had geleefd en by klom in den toren en trapte de leien daken stuk, dat hy dan Bpoedig naar een tuchtschool zou zijn opgezonden. En vlootvoogd worden was ook geen sprake meer vanhoogstens zou hy het tot glazen waaschor gebracht hebbeD. Neen, de tegenstanders zullen nvt andere argumemten moeten komen. Hierna krygt Dr. Rutgers het woord, die in een ernstig, wetenschappelijk betoog, ge grond op studio en langdurige ervaring nis medicus en als mensch het standpunt van den Neo-Malthusiaanschen Bond uiteenzet er verdedigt. In den brcede schetst hy de voor- deden voor individu en maatschappij t>Ü ee" bewuste regeling en beperking van het kin dertal, schildert daartegen al de nadoelen, al de ellende en armoede by het laat-maar- waaien-systeem en ziet ernstig en grondig al de tegenwerpingen van de tegenstanders onder het oog. Vooral voor de vrouw acht hy het Nieuw- Nathusianisme een zegenzy wordt er door teruggeven aan het leven, kan waarlijk moeder, d.i. verzorgster en opvoedster van haar kin deren zynzy heeft er dan de kracht, de lust, de tyd en de gelegenheid voor, sich asn haar kinderen te wjjdon. Ook deze zullen er ten hoogste by gebaat zijnmen zal meer waarde gaan hechten aan het kinderleven en aan het menschelyk loven en niet meer vast houden aan het idee: „laten er desnoods velen ten gronde gaan, als er nog maar velen ten onzen behoeve overblyven". Na deze, onder de grootste aandacht aan gehoorde en met luid applaus beloonde rede, werd gelegenheid gegeven tot debattoeren of tot het stellen van vragen. Een der leden stelt den inleider de vraag over de al of niet schadelijkheid van de voorbehoedmiddelen voor de gezondheid. Deze antwoordt, dat de middelen, door den Bond beschreven, niet schadelijk zyn. Wol zyn er andere middelen, waarvan hy dit niet zou durven beweren, en daarom is het zoo jammer, dat door de pas aangenomen wet de vrye drakpers over dezo aangelegenheid wordt gesmoord. Dat zo niet schadelijk zyn bewijst, dat de tegenstanders van onzen Bond geen schyn of schaduw van de schadelijkheid kunnen aanvoeren. Hy pryst 't in Dr. Albada, één der sprekers van do vorige vergadering, dat hij met geen enkel woord dezo overtuiging heeft trachten ingang te doen vinden, of zelfs maar aanleiding toe heeft gegeven. Spreker zelf, die 20 jaar redacteur is geweest van het Genecskuudig Jaarboekje en dus heel wat lectuur, ook uit het buiten land, ook over deze zaak, heeft onder 't oog gehad, heeft met geen onkel geval kennis gemaakt van schadelijkheid. Ook niet in zyn veeljarige practyk. Ook Dr. Aletta Jacobs, dio meer dan 1400 gevallen kent, constateert dat de eerste klacht nog moest komen. Nadat do Voorzitter nog beeft medegedeeld, dat zich een genoegzaam aantal personen heeft opgegeven als lid, om tol de stichting van een afdeeling van den Rond te kannen overgaan, sluit hy, onder dankzegging aan den kondigen spreker, de openbare bijeen komst. Het Marinefonds. De vereeniging van onderofficieren en min deren der zeemacht, genaamd .Het Mariue- fonds", hield 8 April te Amsterdam haar 24e jaarlyksche algemeeno vergadering. Hoewel oen gedeelte der zorgen, door het, toekennen van woge het departement van marine: van gratificatiën aan daarvoor in de termen vallende weduwen, is afgenomen, heeft hej Marinefonds nog altijd een 40 h 50 behoeftigen to ondersteunen, onder wie een 20-tal oud marinemannen, die den dienst wegens lichaamsgebreken, zonder of met een klein pensioen hebben moeten verlaten en thans in zorgzame omstandigheden verkeeren. Blijkens het verslag van den penningmees ter werd in het afgeloopen jaar f 1279 aan ondersteuningen uitgekeerd. Loodsafhaaldienst. De afhaaldienst te IJmuiden por stoomschip Assistent is thans definitief in werking ge tredeD. Het stoomloodsvaarluig «Schelde" heeft de aihaalkotters van hier gesleept de bionenkotter naar Nieuwediep, do buiten- kotter naar Amsterdam. Nieuwe stoomboot omgeslagen, De nieuwe stoomboot St&nfries 9, van Groningen naar Edam, is op haar eerste reis omgeslagen. Alle bladen van do schroef zyn gebroken. Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage, 13 April. Geslaagd voor do groote stoomvaart als eerste stuurman J. Baardman en J. van Klegtenals derde stuurman H. G. Barbillon en J. J. de Vos. Het Haagsche drama. In zttke het drama in de Koningstraat (diefstal met geweldpleging in de woning van de weduwe Genegten, die dood op haar stoel gevonden werd) heeft de Haagsche Rechtbank gisteren veroordeeld: do vrouw Gademans wegens diefstal en haar man we gens heling ieder tot drie jaar gevangenis straf. Aanranding in de Scheveningsche boschjes. Woensdagmiddag, het zal ongeveer iets over drieën zyn geweest, wandelde een dame, mevr R. v. N., achter de Promenade in do Scheveningsche Boschjes, tot wie zich een tweetal, naar het uiterljjk, net gekleede beeren, wendden, haar vragend naar den weg en hoe laat hot was. Maar tegelyk werd der dame haar taschje, inhoudende geldswaarde, ontrukt en zetten de aanranders het op een loopon. De dame, zeer ontdaan, riep uit allo macht om politie, maar er kwam niemand opdagen. Tocli was haar geroep by toeval gehoord door een leerling van de H. B. S. aan de Stadhouderslaan, A. E. E., die van de school kwam en per flets zich op weg be vond naar De Bataaf. Ijlings naar de plek toegesneld, zag liy nog juist een van do twee mannen in do struiken verd wynen, terwyl do andere kalm doorwandelde. Hy wierp zyn fiets weg eo wist den aanrander den weg af te snyden, waarop hy hem aanpakte en na hem een fiinken slag op liet hoofd te hebben toege bracht, onder de knie kreeg en wel zoodanig dat hij hem tevens belette het taschje weg te werpen. Terwijl het jongemensch den aanrander zoo in bedwang hield, kwam de tweede „heer' aanloopen om zijn kameraad te verlossen en begon klappen uit te doelen, maar het ge- lukto hem niet zyn medeplichtige te bevryden, Het dappere jongemensch hield de beide kerels in bedwang, tot er een politie Agent naderde en den aanrander, die door het jongemensch overmeesterd was en die in het bezit wus van het tasobje, arresteerde. (»N.Ct.-). De Rijksmiddelen. Blijkens het gisteravond in de «Staats- conraut" opgenomen overzicht, is de opbrengst der Rijksmiddelen in Maart f 919 996 hoogcr geweest dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Een zeer bevredigende uitkomst ongetwijfeld, vooral wanneer men daarby in aanmerking neemt, dat Maart 1910 reeds een accres van ruim 8 ton in vergelij king met een jaar tevoren had aan te wijzen. Ook wanneer men den staat in zyn onder- deelen nagaat, blijkt cr reden tot tevredenheid te «yn. Het accres in de afgeloopen maaDd is voor een vrij belangrijk deel te danken geweest aan bet ruim vlooien dor 9ucceessierechten, het by uitstek wisselvallige middel, dat dit maal byna 3 ton meer voor de schatkist afwierp. Als een andere, tot zekere hoogte toevallige, omstandigheid is te noemen, dat de accyns op het gedistilleerd verleden jaar, onder den invloed van den min of meer abnormalen stand van zakeD, die de ontvang sten nit dit middel de eerste maanden na de vorhooging beheerschte, nogal traag binnen kwam en ongeveer 8 ton ten achter bleef by de gemiddelde maandelijksche opbrengst in de latere, meer normale, maanden van het jaar. De vooruitgang van f 180.125, welke dit middel thans te zien geeft, is dan ook volstrekt geen meevaller, integendeel, wat omvang betreft, eerder teleurstellend. Dat de indirecte belastingen f 398.128 meer opbrachten, was in hoofdzaak te danken aan het reeds genoemde accreB bij de successie rechten. dat in juiste cyfers f292.535 beliep. Do invoerrechten leverden f 87.068 (2.8 procent) meer op, hetgeen, in aanmerking nemende, dat verleden jaar de Peaschlyd in Maart viel, na niet zoo bijeter veel is. In- tOBSchen gaat de opbrengst in dit belangryke middel die van alle voorafgaande gelijknamige maanden te boven en is zy zelfs hooger dan ooit in elke andere maand is voorgekomen. Voor de loodsgelden bedraagt het accres f 10.800 (nagenoeg 4 pet.), en de opbrengst vormt voor Maart een record. Trouwens de telegrafen leggen, met een vooruitgang van f 25.878 (8.2 pet.), een ver dere getuigenis af voor de levendigheid, die er in de afgeloopen maand op het gebied van het verkeer beheerscht heeft. In het eerste kwartaal van 1911 heeft de opbrengBt dor middelen dio van verlen jaar' met f 1.775.092 (5 pet.) overtroffen. Een kind doodgereden. Gisterenmorgen heeft op de Rozengracht te Amsterdam een droevig ongeluk plaats gehad. Het was tien uur in don morgen toen een open auto, een zware machine, in de richting van de Marnixstraat over de drukke Rozen gracht vloog. Op den weg was het druk, zooals altijd op de Rozengracht. Plotseling dreigt de machine een jongen op te vangen. De chauöeur zegt een stoot op zjjn hoorn gegeven to hebben, maar de kluts kwyt te zyn geraakt. Althans in plaats van te stoppen voor een bedreigd menschen- leven, haalde hy links nit; de jongen wjjkt ook links en het ongeluk in gebeurd. Do arme jongen werd door de auto ge grepen tegen den grond geslagen, een paar meter medegealeurd. Op de armen van een paar omstanders werd het bewusteloozo lichaam naar de afdeeling van den Genees kundigen Dienst aan den Marnixstraat ge bracht. Geneesheer en zuster hebben alles gedaan om het leven te behonden. Met groote toewyding werd do knaap vlug behandeld. Even een glans op het gelaat van den dokter toen hy het leveD, waarvan het lichaam teekeren gaf, dacht te behonden. Vyf minuten later doodsche stilte. De arme jongen, een jaar of elf oud, was overleden. Hy had een ernstige schedelfractuur en inwendige kneu zingen bekomen. Het lyk werd per autobrancard naar bet Wilhelminagasthuis overgebracht Op de Rozengracht speelde zich intusschen een ander tooneel af. Vooral vele vrouwen, verontwaardigde moeders, liepen te hoop, omringden de anto en haar passagiers, gooiden de gebalde vuisten omhoog, huilden en schreeuwden den passagiers toe, dat het hun schuld was, dat de chauffeur maar was doorgevlogen, dat niet uitgekeken wan enz. Politie arresteerde den chauffeur en deed de auto naar het politiebureau Raampoort geleiden. Een diep betreurenswaardig ongeluk, dat zeker de verontwaardiging van de bewoners dezer volksbuurt ten volle verklaarbaar maakt. Men begrypt hoe het juist op die plaats kon voorkomende auto-bestuurder en de inzit tenden waren vreemdelingen; zy zagen een broeden, rechten weg voor zich, waren met de wijze waarop deze weg gebruik wordt, met de drukte, vooral van kinderen op vacantiedagen niet bekend, en roden misschien harder dan voorzichtig was. Een vreeselyke les in do eerste plaats voor iederen chauffeur, dio deze schijnbaar veilige straat berijdt, een vreeselyke les ook voor iederen omwonen de, die zyn kinderen niet thuis kan houden en hun niet heeft ingeprent, dat de openbare straat in onzen tyd groote gevaren oplevert. Uit den Omtrek. Texel, 12 April. De bevolking der gemeente bestond op 81 Deo. j.1. uit 3246 mannen on 8137 vrou wen, totaal 6383 personen. Do bekende declamator, de heer Albort Vogel, zal ook hier optreden on wel op Dinsdag 18 April a.s. in .Hótel Texel", te Den >Jiurg. Nog altoos had men in den polder Eierland behoefte aan voldoende werkkrachten, ook nadat ait Zeeland vele arbeidersgezinnen daar zijn komen wonen. In 't vorig jaar boden zich ook Belgische veldarbeiders aan en nu komen er meer, zoodat 't allengs gemakke lijker wordt de landerijen behoorlyk in cul tuur te brengen. De schelpxuiger «Texel", die sinds eonige jaren met succes bezig was op de grindbank, naby de haven, zal nu weldra een concurent op zyn terrein ontmoeten. De firma Zurmühlen toch, is voornemens het grindbergen uit den zeebodem ter hand te nemen. Texel, 13 April. Heden werd in „Hotel Texel" eene goed bezochte vergadering gehouden, om het wen- schelyke van kanaal- of tramweg-aanleg te bespreken. De heer Dr. Wagemaker gaf hierby een duidelyk inzicht van de groote voordooien, die een tram over het eiland hoeft boven een kanaal. De aanleg zou uagen. f251.000, het rol lend materieel f 184.000, Met kasgeld enz. zou noodig zyn f 480.000, waarvoor getracht zou worden '/s deel van RÜ^ 0,1 Vs doel van de Provincie te verkrijgen, terwyl f 160.000 door de verschillende corporaties op het oiland bijeengebracht zou moeten worden. De jaarlijksche uitgaven werden begroot op f 40.000, de inkomsten op f 40.170, terwyl de indirecte winsten niet in cijfers gegeven konden worden, doch ongetwijfeld zeer hoog zouden zyn. Dit wordt voorloopig medegedeeld. Een meer uitvoerig verslag volgt in het volgend nummer. INGEZONDEN. Helder, 13 April 1911. Geachte Redactie, geef my s. v. p. nog eeD klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Het Comité van do anti-Malthusiaansche- bond heeft een stukje geplaatst in Uw blad van Woensdag 12 dezer, wat beneden alle peil is. De heeren schrijven, wy hebbes geen debat geweigerd, om reden dit niet gevraagd is. U zal my moeten toegeven dat wanneer eene vergadering gesloten is, alles is afge loopen, dns dat er dan ook niets meer is te vragen, ook geen debat. De sprekers schuwen het debat niet, heet het verder in dat stukje. Maar de heeren van het Comité dan zoker wel, anders had den zy do gelegenheid daarvoor opengesteld, zonder dat hot noodig zou zyn, daar om te vragen wanneer de vergadering gesloten was. De heeren hadden besloten heet het nu, waren er personen geweest, welke hadden verzocht om debat endeze persoon was volgens 't oordeel van het Comité ernstig genoeg daarvoor beVondon, dan zouden zy het debat toestaan. My dunkt, dat het dan niet overbodig zyn zou, by vergaderingen als gehouden 29 Maart, tevens vermeld werd de grenB van ernstig te zyn, om geen onkui- sche woorden te uiten in een eventueel te voeren debat. Tevens wordt het Comité er aan herinnerd, dat de vergadering van Ds. Warnera en Dr. J. Rutgers waren uitgeschreven door den Bond van Minder Marine-personeel, dus in hoofd zaak voor militairen, anders vraag ik, waarom de heeren daar mankeerden. Dan was het hun plicht geweest om by Dr. J. Rutgors, hun standpunt in dese plaatsen tegenover het standpunt van Rntgers. Dus nu komt pas aan hot lioht dat de vergadering van 29 Maart en de vergade ring van 13 April, zyn geweest de twee eerste vergaderingen welke voor ieder toe gang gaf, of hy burger of militair was. De zaak is, dat het publiek op 29 Maart moest worden voorgelicht, op de wyzo, zoo de heeren dit wilden, zonder dat tegenspraak gednld werd, zoo dat de zin op de circulaire voldoende waarheid bevat, n. ra. dat de heeren van het Comité het debat in deze schuwden. J. A. Streutker. gebied gegroeid zyn*, enz. Ook omtrent de bereiding der wynen in het omgrensde ge bied, werden strenge bepalingen vastgesteld. Door deze bepalingen was het wynverbou- wende gedeelte van het Aube-departement, dat valt buiten het wettelyk omgrensde Champagnegebied, dus niet alleen in de on mogelijkheid Champagne te maken, inaar tevens werd aan Aube belet zyn wijnen in Champagne te verkoopen, wat voor de wijn bouwers der streek onberekenbare schade, zoo niet ondergaog beteekent. Vandaar giBting on groote ontevredenheid in het departement. Epernay, 12 April. Te 5 uur was de toe stand aldusTe Ay waren drie huizen in brand gestoken, terwyl een geheel en al vernield was. Epernay, 12 April. De aanwezige troepen zyn niet by machte het oproer te onder drukken, Te Durvin werd een huis in brand gesto ken, de vlammen sloegen weldra over naar de dépendances van het huis van den burge meester. Een huis en verschillende magazij nen zyn verwoest; de boeren namen niets mede, maar sloegen alles kort en klein. Epernay, 12 April. Te acht uur ontplofte een bom, waardoor een paard werd gedood en drie soldaten, van welke een ernstig, werden gewond. Het wemelt in de straten van infanteris ten en huzaren. Epernay is als het ware ingesloten door een zwaren brandgloed. Te Pierry sloegen de vlammen omhoog uit de wijngaarden van de firma Moët et Chandon; aan den kant van Chonille was de hemel eveneens rood gekleurd door de vlammen. In de richting van Ay en Mareuil steekt de roode gloed spookachtig af tegen de don kere lucht. Overal volgt de eene zeer zware brand op den anderen. Parys, 12 April. Hedenavond is een minis terraad gehouden. Te 4 uur in den namiddag werd bevel gegeven aan 4 regimenten cavalerie en een regiment infanterie, ten spoedigste naar Epernay te vertrekken. Twee regimenten infanterie zyn in don nacht vertrokken. Do aankomst van voldoende troepenmacht heeft de autoriteiten in staat gesteld tegen den avond de orde to herstellen in Ay en Epernay. Ontzettende tooneelen van plundering zyn voorgekomen te Ay. Op verschillende plaat sen kon men de wijnboeren zien, die streden over de verdeeling van den buit, waarvan zy zich meester hadden gemaakt Van alle zijden sloegen de vlammen nit; men zegt, dat om do kelders in brand te steken do opstandelingen er bommen gevuld met petroleum in geworpen hebbeD. Epernay, 13 April. Het volgende overzicht kan worden gegeven van het resultaat der gisteren voorgevallen onlusteD. Bij de plundering te Dumery werden de kantoren van de firma's Jacquet Deluvin en Menudier verwoest, de bureaux geplunderd, de kelders vernield. Het huis van de firma Perrier et Leraaire werd vernield. Te Mareuilles werden de kantoren der firma's Velet en Docoin geplunderd, te Pierry de kelders der firma Dufant verwoest. Te Dizy zijn de kelders van Raymond Castelanne vernield, en diens huis in brand gestokende brand kon echter gebluscht worden. Te Ay zyn de gebouwen der volgende fir ma's volkomen afgebrand, zoodat slechts de muren zyn overgeblevenGuutbier, Deutz- Geldermann, Ayala, Bissingerde kelders zyn vernield en verbrand van Gallois en Ducoio. Te Epernay zyn de kelders van de firma's Fontaine et Costa en Folcher vernield. De voertuigen werden stuk gehakt en de wyn- vaten vernield. Bij Rondean is de wynperseiy Sainte-Hélène van Moet et Chandon verbrand. Io hel geheele gebied, over een uitgestrekt heid van vele hectaren, zyn de stroodekken, die de wyngaarden moeten beschermen tegen vorst in brand gestoken, zoodat de wyngaar den volkomen verwoest zyn door brand. Epernay, 13 April, Een twintigtal rad draaiers zyn gearresteerd. Hedenmorgen drong een bende wynboeren een pakhuis te Vioay binnen, waar 500 fusten wyn werden stukgeslagen. Op een patrouille dragonders zyn revolverschoten gelost, niemand werd gewond. Do wynboeren zyn meester te Ven- teuil, dat gebarricadeerd is. De telegraphische en telephonische verbindingen zyn verbroken. Reims, 13 April. Het aantal fiesschen champagne, die te Ay vernield zyn, wordt op 5 k 6 millioen geschat. De Wijnboeren in Frankrijk. Het oproer in het Champagne-land, dat, naar men hopen mag, gisteren zyn toppunt bereikt hoeft, vindt, zooals onze lezers reeds weten, zyn grond in de z.g. omgrenzing van het gebied, waar do Champagnewijn verbouwd wordt, waardoor een stryd van belangen ontbrand is tusschen de wynbouwers en wijnhandelaars in het departement derMarne en die in het departement der Aube. Welke zyn de wetten, cal men vragen, die alduB werken, dat ze tot zoo groote beroering in het wynland aanleiding konden geven Vooreerst is daar de wet van 1 Augustus 1905, waarvan de goede bedoeling was het tegengaan van bedrog by den verkoop van koopwaren en van vervalsching dor levens middelen en landbouwprodukten. Die wet bevatte o. a. strenge bepalingen, opdat er niet geknoeid zon worden met de aanduiding van de plaats of de streek van herkomst der produkten. Dezo bepalingen zyn door de wet van 5 Augustus 1908 verscherpt, waarbij de t-treken, waar bepaalde produkten gefabriceerd worden, scherp omgrensd worden, aangegeven. De plaatselijke gangbare opvattingen werden daarby als basis aangenomen. Ten slotte is de wet van 11 Februari 1911 gekomen, die omtrent mousseerende wynen o. m. kwam verklaren: *om aanspraak te kunnen maken op de benaming Champagne, moeten de mousseerende wynen, afkomstig zyn van druiven, die in 't omgrensde Champagne- Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Adveptentiën. Op den 29sten April hopen onze geliefde Ouders Hendrik Rensmaag en Antje Bethlehem den dag te herdenken, dat ze vóór 25 jaar in den Écht zijn verbonden. Dat ze nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hunne dankbare Kinderen P. H. RENSMAAG. M. RENSMAAG. M. RENSMAAG. Helder, 14 April 1911. Getrouwd J. van Dok en H. J. de Munck, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelljken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 13 April 1911. Familie A. F. BOON. p. p. c. A.b. s.8. „Potsdam". Helder, 14 April 1911. Heden overleed, zacht en kalm, voorzien van de laatste H.H. Sacra menten der Stervenden, onze lieve Moeder en Grootmoeder, Mej. Wed. A. M. Hopmans, geb. Boom, in den ouderdom van 71 jaar. Namens de Familie, J. HOPMANS. Helder, 18 April 1911. Door deze betuigen wy onzen harte lijken dank voor de vele blijken van deelneming by het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer Wilhelmus Alardus Vinken ontvangen. Wed. W. A. VINKEN en Familir-. Nieuwstraat nr. 49. Voor de vele blijken van deelneming by het overlijden van onzen geliefden Vader, BehuwdGroot- en Overgroot vader J. Bont, betuigen wy onzen har- telyken dank. Namens de Familie. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Z0NDA8 (le Paaschdag) 's morgens geen dienst, wegens optreden van Ds. a. E. van Griethuijsen, om 10'/» uur in de Westerkerk. 's Avonds 6l/a uur Ds. H. P. ds Pres, Ned. Herv. Predik, te Alkmaar. MAANDAG (2e Paaschdag) v.m. 10 uur Ds. G. W. C. Kunderink, Ned. Herv. Predikant te Haarlem. Wegens vscsntie geen Kin- darkerk. is «sn Zaterdagmiddag 3 uur tot Dinsdagmiddag I uur AFWEZIG „WINNUBST". Hst Concert op 2en Paaschdag wordt tot nader aankondiging UITGESTELD. HET BESTUUR. GroentenveiliDgSYereeDigiag Helder. Het Bestuur van bovengenoemde Ver eeniging bericht U, dat de Groenten- veilingen zullen beginnen op Zaterdag 15 April 1911 op het Koningsplein, 's morgens te 6 uur. Dat zy zullen worden voortgezet op iederen werkdag op den zelfden tijd en plaats. W.y noodigen U beleefd uit hierbij tegenwoordig te zyn. Ook zullen een groote hoeveelheid Eieren worden verkocht. HET BESTUUR. De Directie heeft de eer het publiek kennis te geven, dat de dienst 16 April a.s. geopend wordt. Proof ritten zullen gehouden worden op 15 April, nam. van 3-5 uur. DE DIRECTIE. HELDER. Telef. Interc. 151. Opent Rekening-Courant met rente vergoeding. Bevordert het Giroverkeer tusschen particulier en winkelier. Incasseert op Binnen- en Buitenland. Koopt en verkoopt: Wiesels op Binnen- en Buitenland. Vreemd Bank en Munt alsmede Coupons. Verschaft Reiswissels, Credietbrieven of Circulaire Credietbrieven, dienstig over de geheele wereld. Stelt doorgebeei Nederlandsch-lndië(zoo noodig telegrafisch) gelden disponibel. Belast zich met: Aan- en verkoop van Effecten. Behandeling van Grootboekzaken. Nazien van uitlotingen. Sluiten van Prolongatie. Uitzetten van gelden op Prolongatie met bewaring van het onderpand door dorden. Verzekering van Effecten tegen verlies bij uitloting. Verzekering van welken aard ook. Administratie voor naar Indië vertrek kende personen. Verleent crediet tegen crediethypotheek, borgstelling of andere zekerheid. Neemt gelden a deposito tegen overeen 'te komen rente. flff" Het Kantoor is gevestigd LOOOSGRACHT no. 44 en geopend van 9 tot 5 uur. Zeevaartschool te HELDER. Aan bovengenoemde school wordt gevraagd een Concierge-Bootsman op een salaris van f500 'sjaars. Gegadigden moeten zich schriftelyk aanmelden vóór 20 April 1911 by Bur gemeester en Wethouders. Inlichtingen zyn te verkrygen by den: Directeur des Zaterdags van des voor middags 10 tot des namiddags 1 uur aan de Zeevaartschool. Tegen 1 MEI gevraagd een flinke Dienstbode van buiten, die koken kan en genegen is in een klein gezin in Amsterdam te dienen. Zich schriftelyk aan te melden by Mevr. BAL, Binnenhaven 58.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2