KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWleringen en Anna Paulownam Mo 3985 Woensdag 19 April 191L 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 10.75 raiën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever s C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEHLAHD. De toestand in het champagne-gebied is, dank zy het optreden van de talryke leger macht, die naar het tooneel van den opstand gezonden is, voorloopig verbeterd. Trouwens 10000 man troepen, het grootste deel bereden, beteekent nog al wat. Daarby beschikken de troepen over 2 aëroplanes voor het onder houden van de verbindingen en het nagaan der bewegingen van de wynboeren, (het ter rein is bergachtig). De regeering komt wel wat laat met hare maatregelenvan slapheid is zy in den laatsten tijd niet vry te pleitenzy ontziet te velen. De voorzitter van de handelaren in champagne, heeft aan den voorzitter van den ministerraad een brief geschreven, waarin by zegt, dat niets iB geschied om de revolutionnaire be weging, die lang van te voren was voorbereid te beperken od om gebeurtenissen, die ver wacht werden, te voorkomen. De aangerichte materieële schade is enorm. Op ongehoorde wyze is er overal vernield uit lust om te vernielen en geplunderd, 't laatste ook naar het schynt om er wat van te halen. Dronken boeren liepen met de zakken vol kostbaarheden, als tafelzilver, enz., geroofd by de plundering der kantoren en villa's. Ondervraagd halen de boeren de schouders op, vreemde anarchisten hebben er de hand in gehad verklaren zij Maar al is de regeering meester van den toestand door de kracht der wapenen, haar overwicht te handhaven zal zoo gemakkelijk niet gaan do belangen van Aube, druischon lijnrecht in tegen die van het engere champagne-district. Elk toegeven aan de eene zyde wordt door de andere zyde als inbreuk op de rechten opgevat. De toestand is bovendien moeilyk, doordat verscheidene bestuurslichamen er het byltje by neergelegd hebben. Senateurs en deputes reizen de districten af om de gemoede ren te kalmeeren. Betoogingen en gewelddaden komen intusschen nog voortdurend voor. President Faillierès zal op zyn reis naar Tunis door een Italiaansch eskader begroet worden. De kamer besloot gelukwenschon aan Italië aan te bieden mot zyn jubileum-feesten. De senaat keurde een post goed, tot het zen den vaneen buitengewone missie om de geluk- wenschen te gaan overbrengen. In Marokko blyft de toestand verward. Moelay Haliil heeft een 600 bereden man schappen uit het binnenland in dienst genomen. Hy begon met ze uitstekend te betalen, wat de animo nog vermeerderde. Maar aan ge ordende toestanden schynen die luidjes nog niet gewoon. Zoodra zy binnen de muren van Fez waren, gaven zy afdoende bewysen van hunne dapperheid door onmiddellyk enkele winkels cn een karavaan te plunderen. Ook gezellig voor de inwoners der stad De Turken slaan geducht in op de opstande lingen in Albanië, die zij door hun overmacht er onder hopen te krygen. Reuter meldt dat kolonel Riza den opstandelingen by het dorp Metnet en op de omliggende hoogteD saamge trokken, een zware nederlaag heef c toegebracht. De opstandelingen verloren drie aanvoerders en duizend man dooden en hebben zich terug getrokken naar het noorden. De verliezen dei Turken waren gering. In Montenegro zyn de By mpathiëon sterk voor de opstandelingen de Montenegrynen hebben deernis met de Al- baneezen die door de Porte met beloften worden gepaaid, maar niots daadwerkelijks verkrijgen. Men meent zelfs dat Montenegrynen streden in de gelederen der Albaneezen. Daartegen protesteerde Turkye in Cettinje niet zonder succes. De regeering heeft om hare verplichte neutraliteit te bewaren, strenge maatregelen genomen. Maar als de geest der bevolking anders gezind is I Over Wladiwostok en St. Potersburg komen vreeselyke berichten over hongersnood in China. In de provincie Kiansoe eten de menschen boomschors en wortels. De verschrik kingen van den hongersnood zyn veel erger dMn die van den oorlog en de pest. De sterfte neemt ontzettend toe od de bevolking vlucht naar andere provinciën. Tegenover do roover benden wordt met do grootste gestrengheid opgetreden. De pest is oorzaak, dat in zaken ongekende slapte heerscht. Opstand in M-xico met voortdurend ge vechten tusschen regeeringstroepen en opstan delingen, met afwisselend geluk. De govechten hebben plaats op de grens, zoodat de kogels soms op Amerikaansch gobied vallen. Daarin heeft de Unie aanleiding gevonden te wi schuwen, dat zooiets niet meer gebeuren mag. Zy heeft trouwens reeds een groote troepen- >t in de nabyheid. Nu heeft er slechts ongelukkig (gelukkig) toeval plaats te »rypen en interventie van de Vereen;gde Staten wordt daar noodzakelijk. Zuiver Ameri kaansch geredeneerd. FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 82) De gasten werden met groote vriendelijk heid in de pastorie verwelkomd. Do dominee ontving hen nu. Fedor hield zich afgezonderd. De kerk werd vol, het gezang van de ge meente ruischte door het landelyk godshuis. Alle gemoederen waren bewogen door de gedachte, dat Fedor, dien zy onder hen hadden zien opgroeien, nu zoover was, dat hy her Gods woord kon verkondigen. In blyde ver wachting keken allen naar den kansel. De jonge hulpprediker liep in zyn plechtig gewaad in de sacristie heen en weer. Zjju ziel ver keerde in een heerlyke verheven stemming. Hy had al meer gepredikt. De oude domineo, dien hy ter zyde stond, liet het preeken gaarne Han hem over, en verrichtte alleen de ambts handelingen. Den heimelijken wensch, eenmaal in zyn geboorteplaats te kunnen prediken, eD den kansel van zyn vader te mogen bestygen, had hy nooit durven uitspreken, want papa was nog flink genoeg en vervulde nog steeds met een bly gemoed zyn ambt. Nu had zyn vader echter zyn wensch voorkomen en daar door het hart van zyn zoon met een gevoel van geluk en dankbaarheid vervuld. Van dit gevoel uitgaande, wilde hy nu een preek houden over de verhouding van do ouders tot hun kinderen en die van de kinderen tot hun ouders. Nadat hy de aandachtig luisterende gemeen te het evangelie van den Zondag had voor- li I EU WSBERICHTEM. HELDER, 18 April. De Dageraad. Vrydagavond vergaderde de Afd. Helder van bovengenoemde Vereeniging in .Casino'1, in 't openbaar, waar als spreker optrad de heer H. Schutjes, Redacteur van het weekblad »De Dageraad". Als onderwerp was aange kondigd: .Waarom Atheïst?" De heer Tuk, president der Afd. Helder opende de byeenkomst, heette de aanwezigen hartelijk welkom en betreurde de slechte opkomst van het publiek. H(j schreef deze toe aan het verzetten der vergadering van Donderdag op Vrydag, noodig geworden, wyl ook de Nieuw-Malthusianisten op Donderdag een openbare vergadering hadden uitgeschre ven en deze twee bijeenkomsten, op één avond vallende, elkander allicht af breuk zouden doen. Hy had nu zoo gehoopt, dat deze Goede Vrydag ook voor hen een goede Vrydag zou blyken te zyn, n.L voor de propaganda, doch gezien de geriDge opkomst, zou dit wel wat te wenschen overlaten. Het bestuur van de Afd. Helder had deze vergadering mot dit onderwerp nuttig en noodig geacht, wyl er twee stroomingen in den Bond van Vrydenkers vallen op te merken, n.1. de agnotische en atheïstische, en nu hebben we den heer Schutjes bereid gevonden, het laatstgenoemde standpunt voor ons uiteen te zetten. Deze, het woord bekomen hebbende, houdt een, niet zeer populaire, integendeel hier en daar van diep wysgeerig inzicht getuigende lezing, waarin by de in den loop der tyden zich voltrokken hebbende evolutioneering wereldvoorstelling en wereldbeschouwing tst. Hy vlecht hiertusschen in een scherpe bybelcritiekgeeft menige harde noot te kraken aan het naam-Christendom en bespreekt en bestrijdt de bewyzen, die men vroeger en thans voor Gods bestaan heeft aangevoerd. Met name staat hy langen tyd stil by het teleonthologisch of doelmatigheidsbewys" en dit wel aan de hand van een geBchrilt van Dr. Dennert, getiteld: .Is God dood?" Hy komt tot de conclusie, dat dank zy de enorme vooruitgang op elk terrein de wetenschap zoo op natuur- als op philosoflsch gebied de consequente denker tot het atheïsme moet komen. Niet, dat de wetenschap omtrent de vraag van Gods bestaan een definitieve op lossing geeft, maar juist omdat zy nietB bewyst, noch vóór noch tégen dat bestaan, mag men zich by het agnoticisme niet houden als zijnde een negatie, doch moet men tot een daad, tot het atheïime durven komen, zy het dan ook onder veel atryd en veel leed. Met een vorige oproep aan het volk om zich vry te maken van de boeien des geestes, waarin het al te laog is gekluisterd gehouden, eindigt •preker zyn van veel Btudie getuigende lezing. Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen wordt door een viertal personen gebruik gemaakt, nl. door de heeren Peters, Witsenburg, Van Maanen en Van den Bo- gaerde, wier opmerkingen den spreker ge legenheid gaf, op een en ander nog wat dieper in te gaan of to verduidelijken. Onder dankzegging aan spreker en debaters sloot de Voorzitter hierop de byeenkomst, opwekkende den volgenden winter de verga deringen weer trouw te willen bezoeken. IJmuiden, 17 April. De heer W. Maarleveld heeft in Engeland m stoomtrawler »Exmouth" uit Bristol aan gekocht. Door de firma Wed. S. I. Groen is, als directrice van de nieuw op te richten ysfa- briek .Groenland", by het gemeentebestuur vergunning aangevraagd tot het in bedryf stellen van een ijsfabriek, stoomsmedery en taandery. Dezer dagen kwamen hier twee stoom schepen binnen, die met 82 decimeter diep gang door het Noord zeekan aal konden op varen. Het eeno stoomschip, .Iran" genaamd, was met ryst beladen, voor Zaandam be stemd en moet eerst een gedeelte lossen ii het Noordzeekanaal. Het andere stoomschip, Maartensdijk", kon rechtstreeks naar Am sterdam doorstoomen. Het Hoofdbestuur van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen heeft gelezen en na een gezang den kansel had bestegen, koos hy tot tekst do vermaning van den apostel Paulus aan de Ephezers: „Kinderen, weest gehoorzaam aan uw ouders in den Heer, want dat is recht. Eert uwen vader en uwe moeder, dit is het eerste gebod, met een belofte: opdat het u wel ga, en gy lang leeft op aarde. En gy, Vaders, verwekt uw kinderen niet tot toorn; voedt hen op in de tocht en vermaning des Heeren." Hoeveel kon er over deze gulden woorden gezegd worden, om de gemeente op to wekken en te stichten 1 Met ware geestdrift behandelde de jonge geestelijke dan ook zijn onderwerp. By zyn woorden vielen flikkerende vonken in twee zielen, kwamen gebeurtenissen in hun gedachten op, die aan hun geweten knaagden en hen aanspoorden tot een naarstig onderzoek van zichzelven. Het waren de zielen van den rechtschapen Dietrich Krnse en zyn kleindochter Marie. Beiden gevoelden zich by deze aangehaalde woorden niot zonder schuld. De oude man, die levenslang getracht had recht en plicht tot richtsnoer te nemen, had na den brief van zyn overleden kind de wonde in zyn gemoed smartelyk voelen branden, die Dora's vlucht hem had toe gebracht. De zachtere gevoolens, die hy eerst had onderdrukt, kwamen in de uren van kalmer nadenken dikwyls weer by hem op, maar nog nooit was zjjn geweten zoo wakker geschud als nu by de woorden: „Gy Vaders, verwekt uw kinderen niet tot toorn," en nn begon zelis het berouw in hem te knagen. Ja, hy was hardvochtig geweest, hy had Dora's lot naar zyn zin willen schikken. Maar zy sooht haar gelnk op andere wegen, ijj had het in de armen van dien vreemde tot leden in de feestcommissie voor het aan staande concours op 26 Juni en 3 Juli uit- »enoodigd de heeren H. Slegtkamp, J. J. Inaap en A. M. Roggeband. Deze heeren hebben de benoeming aangenomen. Door het bestuur van de Visscheryschool zal met 1 Mei weer een cursus voor schip pers en stuurlieden worden geopend. Het overreden kind. Eerst Zaterdag is de identiteit gebleken in den 10-jarigen jongen, die Donderdag morgen op de Rozengracht te AmBterdam door een automobiel werd doodgereden. Het kind heette v. M. en woonde in de Quellynstraat. Hy zou eenige dagen van de Paaschvacantie doorbrengen by een familielid in de Clerq- straat en had met zyn vader afgesproken, dat hy daar reeds Donderdag zou blyven, wanneer hy niet van zich liet hooren. Onder weg naar de de Clerqstraat heeft de jongen den dood gevonden. De vader dacht, dat zyn kind by bovenbedoeld familielid was aange komen, waar het echter nog niet verwacht werd. Zoo is het mogelyk geweest, dat het slachtoffer niet eerder herkend is. De aanranding in de Scheveningsche Boschjes. De »N. Ct." schrijft nu Omtrent de aanranding welke Woensdag middag in de Scheveningsche Boschjes, achter de Promenade moet hebben plaats gehad, is nog niets anders bekend geworden. De oproeping van den commissaris van politie te Sehevenin- gen, had tot dusver geen resultaat; er heeft zich nog goen dame aangemeld, die door ee individuen, als heeren gekleed, van haar taschje zou zyn beroofd, dat haar later door een te hulp komend jongmensch weder werd teruggegeven. Het jonge mensch, een leerling van de H. B. S. aan de Stadhouderslaan, studeerend voor zyn eindexamen, heeft voor de politie zyn lezing van het voorgevallene gehand haafd en heeft, nadat hem or nadrukkelijk op gewezen was, welke straf er staat op het doen van een valsche aanklacht, zyn afge legde verklaring onderteekend. Echter weet men niet, welke agent het jongemensch ten slotte ter zyde gestaan zou hebben en daarna een der aanranders zou hebben gearresteerd en er is ook met een dergelyke arrestant aan een der politiebureaux gebracht. Het jongemensch is met tal van agenten, in de eersto plaats met die in de Boschjos dienst doende, geconfontreerd, doch herkende in geen hunner den agent, die den aanrander arresteerde. Het joDgemensch verklaarde voorts niet te weten wie de dame was, die hy te hulp kwam; dat in dezen mevr. R. v. N. genoemd werd, berustte naar hy mededeelde op een vergissing. Deze zaak is dus wel geheimzinnig; en eenig licht erin zal alleen gebracht kunnen worden door de dame, die aldus aangerand werdmen hoopt nu natuurlyk, dat zy gevolg zal geven aan de oproeping der politie om zich zoo spoedig mogelyk aan een der politie- bureau'B bekend te maken. Een eigenaardig verbod. Ia de gemeente Losser verbiedt de instructie den onderwyzers, tydens do schooltijden kl> pon of schoenen met yzer beslagen te dragen, iom gedruisch by 't onderwijs te voorkomen." Inbraak. Een zeer brutale diefstal is op klaarlich ten dag Zondag te Rotterdam gepleegd. Aan de Hoogstraat 196 bevindt zich een juwe lierswinkel van den heer J. Sanders: die om één nur zyn woning verliet. Om 4 uur terug- koerende, bleken uit de winkelkast gestolen gouden horloges, 100 gouden heerenrin- gen en dameBringen, broches en andere sie raden, bezet met diamanten en ju'weelen, ter waarde van circa f 9000. By onderzoek is gebleken, dat de dieven het onbewoonde pand Hoogstraat 194 zijn ingegaan en daar in den kelder een gat te hebben gemaakt in den muur die naar het juwelierffpand voerde. Op hun gemak hebben zy vervolgens den dief stal gepleegd, die des te brutaler is, wyl de rolluiken voor het winkelraam niet waren neergelaten, zoodat dus byna onder het oog der talryke passanten het leeghalen van de kast moet hebben plaats gehad. Een groot schip. Arme IJ muider sluis! Pas vergroot een toekomstoog en toch waarschynlyk nu al niet meer voldoende. Er zal niet anders op zitten dan 't eens te probeeren met hot plan van den Delftschen hoogleeraar Huet: i open zee voor Amsterdam! Wie rekent nu ook op gevaarten, waarbij de kolossus Nieuw-Amsterdam", van de Holland - Amerika-Lyn, maar een kind is In geenen deele. Het schip is... 268 meter! Van de kiel tot het bovenste dek heeft het schip elf verdiepingen; vaart het op de stormachtigste zeeën en komen er „huizen- i" golven, dan zyn er nog verdiepingen ig vanwaar men dat spel der golven rustig kan aaozien, want zoo hoog komen ze tooh niet, en het schip met zyn 50.000 ton inhoud vaart er rustig over heen. Zulk eeu schip, waarover natuurlyk nog veel meer te vertellen zou zyn, wordt thans op de werf «Vulcan", te Hamburg gebouwd, ior de Hamburg—Amerika-Lyn. Hbl. Aanvaring „Brighton"-„Pr8U8$en." Het Seeamt te Hamburg behandelde voor eenige dagen de veel besproken aanvaring van de Engelsche turbinepostboot .Brighton* met het Hamburgsche vyfmaatechip .Preus sen* op 6 Nov. 1.1. in het Engelsch Kanaal, waardoor de •Proussen» ontredderd werd, op het strand geraakte en ten slotte als wrak moest opgegeven worden. Het Seeamt sprak 't volgend oordeel nit De schuld voor de aanvaring, die den volledigen ondergang der „PreuBsen" ten gevolge had, ligt alleen aan de navigatie van hot stoomschip Brighton", daar dit niet intjjda voor do .PreuBsen" was uitgeweken en ook in 't laatste oogenblik nog had ge poogd den boeg der .Preussen,, te kruisen. De eigenaren der .Brighton" werden door de rechtbank te Hamburg veroordeeld, aan de reedery van de .PrenSBen* een som van 3 millioen mark to betalen. Inmiddels was deze zaak ook door het Admiraliteitshof te Londen in behandeling genomen. Ofschoon de verdedigers van de «Brighton" aannamen, dat de schold der aanvaring al leen te wyten was aan dit stoomschip, meenden zy niets anders verschuldigd te zyn, dan de der avery, door do botsing veroorzaakt ;b de kosten van het geheele verlies, wyl dit alleen moest toegeschreven worden an het toedoen van den gezagvoerder der Preussen", die het schip, naar hun meening, onnoodig op het droge heeft gezet. Thans heeft het Admiraliteitshof uitspraak ling gevonden. Het leven, dat voor haar lag, moest zy alleen in lief en leed dragen. Zou zij dan niet van God het recht gekregen hebben om haar eigen weg te volgen, al wilde haar vader een anderen weg kiezen? Hy dacht nu, dat hy alles weer goed kon maken aan haar kind, en dat troostte hem. Hy keek naar het meisje. Zy zat mot vochtige oogen en droogde stil haar tranen af. Zy trok zich dus ook de ver maning van den apostel aan! Z\j was geen gehoorzaam kind geweest, toen zy haar vader heimelyk had verlaten. Zoo leed zy evenals hy, hy gevoelde zich dubbel zoo na aan haar verwant, en een teederheid kwam in zyn hart, zooals hy nanwelyks ooit voor een van zyn kinderen had gekoesterd. Het laatste gezang was ten einde daarmee ook de dienst afgeloopen. Dominee Kruse ging naar zyn zoon in de sacristie. Hier omhelsde hy1 Fedor bewogen en sprak: ,Ik dank den Heer, dat hy mij zulk eeu zoon gegeven heeft. Blyf op dezen goeden weg, de zegen van uw ouderB begeleide u tot in lengte van dagen." By den terugkeer Daar de pastorie liep tante Rika gearmd met Marie. Ach, wat heeft Fedor mooi gepreekt! Hy heeft jouw hart ook weten te treflen! Ja, ja, op zulk een man mag zyn vrouw wel trotsch zyn!" De kleine Anna, het dochtertje van den dominee, was thuisgebleven om het gebraad te begieten en voor do gasten alles klaar te maken, want dat kon men niet aan de meid alleen overlaten. Spoedig gingen de bloedverwanten in een kring om de tafel zitten en lieten zich het eten goed smaken. Grootvader klonk met Fedor en meende, dat het iemand, die vader en moeder zoo herhaald. Het schynt wel dat zoolang de soldaten blijven, nergens nienwe ongeregeld heden meer te vreezen zyn. In de plaatsen, zonder troepen, laait hier en daar de woede nog op, wordt de boel in brand gestoken, en de wyn vernield. Nadat de rechter het geval dnidelyk uit- ngezet had, zeide hy ongeveer't volgende: Ik heb niot te maken of hot verlies van 't schip een onmiddellyk gevolg van de aan varing is. Ik heb daarvoor den raad der .Elder Brethren" ingeroepen, daar dit geval slechts door zeekundigen goed beoordeeld worden kan. Zy waren van oordeel, dat de kapitein der „Preussen" ten volle correct handelde in de poging, Dover als noodhaven te bereiken om daar te blyven tot de storm bedaarde. Zoodra het schip zyn anker verloor, kon het niet meer met zekerheid door het Kanaal gevoerd, noch daar vastgehouden worden. Ik ben daarom van meening, dat de uitkomst onder deze omstandigheden het natuurlijk gevolg der aanvaring was en dat deze onmiddellijke oorzaak van liet verlies van het schip is. Ik maak de eigenaars van de .Brighton" verantwoordelijk voor het totaal verlies. Deze uitspraak zal in zeevaartkringen zeker Bt belangstelling worden vernomen. Zooals men weet, behoorde de •Brighton" toe aan .London Brighton and South Coast Railway Company-, te Londen en was de ■Preussen" het eigendom van de bekende firma F. Luoisz te Hamborg. Raadhuis afgebrand. Brussel, 17 April. Het prachtige raadhuis te Schaerbeek, de voorstad van Brussel, is hedenavond in de asch golegd. Volgens een gerucht zou de brand aan kwaadwilligheid toegeschreven moeten wor den. Veel kunstschatten, schilderyen en gobe lins zyn vernield. De schade wordt geraamd op twee mil lioen. De opstand In Frankrijk. Onder den druk van de geweldige troe penmacht, die de regeering sinds Donderdag in het oproerige Marno-departement bijeen gebracht heeft, is thans de opstand tot staan gekomen. De enkele feiten, die Zaterdag nog zyn voorgevallen, beperken zich tot verder afgelegen gedeelten der provincie, waar niet zooveel troepen aanwezig waren; men heeft de uoodige maatregelen genomeo, de noodige kurassier» en dragonders er heen gestuurd, de relletjes hebben zich Zondag niet meer trouw eerde, wel moest gaan op aarde, naar de woorden van do Heilige Schrift. Toen het middagmaal geëindigd was, zochten allen de schaduwrijke plaatsjes in den tuin op, want de warmte was drukkend, Fedor en Liesbet ontmoetten elkaar een afgelegen prieeltje. Hier is het koel," zeide hy verheugd, kom hier Lieze, hier kunnen wy wat praten. Zy ging naast hem op de bank zitten en keek hem schuchter aan. «O Fedor, hoe heb je myn hart getroffen met alles, wat je hebt gezegd!" .Maar je bent toch een goed kind?" .Nu, dat is slechts half waar. Ik doe dikwijls met tegenzin, wat ik doen moet." .Je doet toch wel je best, om gehoor zaam te zyn .Van nu af wil ik nog meer myn best doen. Ik dacht vroeger dikwyls, wat ver beeldt Fedor zich wel, maar nu ik weet, dat je een goed dominee en zoo vroom bent, wil ik je goede raadgevingen wel een goed voornemen, blyf daar by, Liesbet!' Hy reikte haar hartelijk de hand. .Dikwyls kan ik ook uit eigen beweging verstandig doen," zeide zy, terwyl zy sterk kleurde. Zy haalde den brief van Arthur Ohlke voor den dag en gaf hem aan baar noef in handen. Fedor las hot briefje vluchtig over, een wolk van hevigen toorn verduisterde daarby zyn goedig gezicht. .Wat een onbeschofte meisjesjager! Met de zweep moet men hem bedienen. Jo bent er toch niet geweest Hy greep haar pols en keek haar met fonkelende oogen aan. .Wanneer ik het gedaan had, zou ik je DE WEEK. 16 April. Op .slappe dagen'wanneer er aan de Baars, op de kantoren, in de wereld der nieuws- jagery weinig omgaat; wanneer de juffrouwen der telefoon uren van zalige kalmte doorleven, zoodat zy U werkelijk op beminnelijke wyze gaan te-woord staan; in zulke tyden kan men eerst bemerken, hoe de zaken- èn andere menschen van onzen tyd gewoon zyn aan het jagende en gejaagde, rustelooze, zenuw- slytende bestaan VooreeD Yankee-zaken man zou eene dergelyke periode doodend kunnen worden; de reactie, de terugslag, is tè kras. Zooals een alcoholist, plots tot ge heelonthouding gedwongen door hot schrille contrast kan geschokt worden, dat de over werkte hartspieren en de verkalkende bloed vaten 't niet kunnen bolwerken; zooals een slachtoffer van 't morfine-spuitje door het plotseling missen van den prikkel tot razernij van lichaamspijn en geestesverwarring kitn worden gebracht, zóó is ook, voor Yankee zakenman, het tot rast komen van den motor", die hem in bedrijvigheid, in gestage onrust, in altyd blyvende spanning houdt, onduldbaarDe ongelukkige heeft een telefoon op z'n bedtafeltje en wanneer hy zich voor een kwartiertje neerzet om iets te verorberen Schoteltje van menu, dat snel- snel kan worden opgepeuzeld Dan heeft hy telefoon-toestel naast z'n bord staan Rrrtl Ze staan nu een kwart lager. Ver- koopen? Nóg niet? Eventjes wachten? All right. Over vijf minuten roep ik U op Twee hapjes van 't schoteltje Rrrtl Mr. Smit wil U dringend spreken. Over de zaak van... O, weet U 't wel? Mr. Smith heeft precies tien minuten tyd Komt U dadelyk? All right I" Servet op zy gegooid. Hoed gegrepen. Restaurant uitgestormdHet „schoteltje* is byna onaangeroerd gebleven. Nevermind! Zaken-doen. De arme business-man" leeft van, dryft op z'n zenuwen De onrast is hem eene behoefte. Hy kku er niet meer buiten. Zoodra hy uil 't geroezemoes, geren en vliegend jagen; uit de spanning komt... Zoodra z'n nerven poging kunnen wanen om zich te óntspannen Dan gevoelt hy eerst recht, hoe zy gesleten, verzwakt zyn. Dan komt de ellende van het .katterig-zyn", van de ontnuchtering, het leege, het zieke, het ontwrichte, 't zwakke, zoekende, tastende En hy haast zich, rampzalige zaken-man, om effecten-lysten te grypen, telegrammen te verzenden, de telefoon te laten tjingelen, een op 't getouw te zetten Iets te wagen, aanval te ondernemen, waar veel mee ;emoeid is. Een kapitaal te riskeeren iet angstzweet breekt hem üit bij de gedachte van mislukking. Met bonzend hart verbeidt hy 't eerste telegram, dat nü zal aankomen Met sidderende, ijskoude vingers scheurt hy het papier open De spanning wordt nóg erger. Het algefolterde hart zwoegt, zwoegt om 't te kunnen volhouden. De verkwik kende, natuurlyke slaap, ontvlucht hem Nevor mind! Een paar poeiertjes, een slok broom-oplossing Een prik van de morfine- spuit desnoods Tegen den ochtend ver- •i»kt hö in eene doffe, loodzware sluimering. Rrrtl tjingelt de telefoon op het nachttafeltje. Goed berichtDe zaak staat patent. Maar et direct gehandeld, iogegrepen Geen Ie te verliezen. Uit het bed. 't Afge martelde lichaam gedwongen om voort te ploeterenEr is geen keuze meer. De rust, de stilstand, de herademing, de kalmte dat ware zeer zeker de doodt Hy moét voort, do rampzalige zaken man. Totdat, een jaar of wat, vóórdat hij de vyf kruisjes bereikt heeft, het raderwerk finaal is versleten; de motor" onbruikbaar is geworden; de gedwongen raat, waaruit geen ontwaken is, hem zal verlossen van de marteling Zóó ver is 't althans te onzent nog niet gekomen by de meesteD. Maar toch goven de .slappe dagen", b. v. van Paasch-kentering, eigenaardige beelden en tafereelen te zien. Wie ook geobserveerd heeft het genoegelyk-gemoedelyke, kalme be staan van den echten buitenmanden bewo ner van doodsch-voortsnfiend landstadje, hy zal het contrast eerst recht en scherp kunnen gevoelen tusschen dezo gelukkige, beDydenswaardige menschen en den groot stedeling, die in den maalstroom van zaken- drukte on amusements-najagery is vervallen. De buitenman, de kleinstedeling, zy vervelen zich nooit. Dat klinkt uitermate vreemd, en toch is 't de pure waarheid. Integendeel, zy komen tyd. tekort. Ik verpand er U myn woord onderDat komt, wyl hun lichaam frisoh en ongehavend, hun zenuwleven ongeschokt, niet onverprikkold is... Ze hebben plezierige rost, gemoedelyke belangstelling voor kleinigheden. De bloemen, die zy te verzorgen; de beesten, die zy te voederen hebben; hun liefhebberen in moes tuin, serre, en zoo meer; het by houden van administratie, hun boeken; het voeren van correspondentie, al is die nog zoo onbenullig en pietluttig. Ze geven er zich aan, als gold 't dingen van groot belang. Zy nemen «ioh den tyd voor hunne dagelyksche wandeling en als het weer te slecht is, dan hervatten zy de gestaakte partij-schaak of spelen oen hondertje met de domino-steenen. En dan verrichten ze ook dit met grooten ernst. Ze overpeinzen gemeentelijke belangen en gaan over zwaarwichtige kwestiën als hot verplaatsen van een lantaarn of 't goven van een paar tientjes gratificatie aan den jubi leerenden gemeente-veldwachter met de collega's discussiën honden... Ook zyn or Raads-vacaturen, die, nu en dan, beroering teweeg brengen. Wanneer men daar nog by-rekent den tyd, noodig om de .lectuur van den dag" by te houden; zelfs wanneor het Analytisch Verslag er buiten moet vallen... Voorts: de onontwijkbare noodzakolykhoid om moeder do vrouw aan te hooren in hare bespiegelingen over geruchten en wat dies meer zij... Tjonge, dan krygt ge een totaal van bezigheden en tydsvulling, soms te machtig voor de uren, van 'a ochtend» zes of zeven tot 's avonds halfelf, dewelke een buitenman onder normale omstandigheden beschikbaar heeft... Wy, rnstelooze stadsmuizen, hebben van dit alles geen benul. Wy weten geen raad met „slappe dagen", wy dwalen dan met landerig gelaat en on bevredigd hart door het stam-café, waar wy anders de handels- en zaken-kennissen vinden, in opgewekt discours van haastig onder handelen... Thuis vinden wy de dames in lichtelyk ongenietelyk humenr vanwege het saaie, doodacbe, vervelende der dageD, welke moeten doorleefd- Buiten schynt nu inderdaad een soort van April-zonnetje. l^faar zoo gy, er door ver lokt, uitgaat in een soort van lente-plunje, dan ontwaart gy binnen 't kwartier, dat „'t weer mis is": in uw neus kriebelt 't, in uw keel is iets aan het schroeven, over uw rug schynt een koud waterstraaltje te biggelen... Ge hebt 't beet! Verkouden als oen snip... Gij voolt weemoed in u opkomen over het niet meer te veranderen, diep-treurige feit, dat gy niet een dertig jaar later geboren zjjt dan, eilacy, hot goval was... In uwe jonge dagen waren er geen pad vinders, nauwelijks hadt ge met «enigen ernst aan gymnastiek doende jongens... Ik weet wel dat er op sportgebied eene malle overdrijving wordt aangetroffen, die, in haar soort nog gevaarlijker is dan de verwaar- loozing des lichaams nit myn vroege jeugd... Zeker, daar zyn markante staaltjes, eiken dag doB jaars, van te zien... Maar erkennen moeten w\j, om do vyf krnisjeB des levens" zwevenden; die in be- driegelyk voorjaars-weer om een haverklap verkouden zyn; die, een «buikje* beginnen te krygen of 't reeds bezitten; die geen trap kannen beklimmen zonder dat we hygen, puffen, blazen, als een afgejakkerd paard, waar nog eens de zweep over gestriemd werd; wy, aan hart-vervetting en slagador- verkalking lydende menschen uit de vyfliger en zestiger jaren van de vorige eeuw... Dat hierin de jonge, nieuwe tyd veel goeds heeft gebracht. De verzorging van hot lichaam is iets geworden, waar men tóón geen flauw besef van had... De sport ze moge nóg-xooveel kwaads op d'r geweten hebbeD, en dat hééft ze stellig! verdient toch óók warme hulde voor het goede dat ze bracht. Op (slappe dagen* als wanneer zaken- en amusements-menschen zich zoo wanhopig vervelen, dan weten de sportlui raad... En zonder afgunst, maar toch met weemoed over eigen te-kort, denk ik aan het gestaalde, gespierde geslacht van niet aan „buikjos" en kortademigheid lydenden, dat op Psschen 1931... laten we zeggen... Tot do lieden zal behooren die dkn „bergafwaarts" beginnen te tygen... Mr. Amtomio. den brief zeker niet gegeven hebben," ant woordde zy, terwyl een lachje om haar lippen speelde en vele kuiltjes te voorschyn lokte. Hy kwam weer tot zichzelf, scheurde den brief in tweeën en wierp de stukken in haar schoot. „Wissel geen woord meer met dien onbeschaamde! Beloof het mijl" „Ik zie hem heelemaal niet. Maar als wy elkander op den dansvloer aantreffen, kan ik ray tooh niet stom houdeD." In Fedors gemoed kookte en bruiste het. Wat was die Lieze toch onbeschermd en in gevaar. Hy huiverde by de gedachte dat zy aan de uitnoodiging van den losbandigen makker had kunnen gevolg geven. Hoe zou hy haar genoeg kunnen waarschuwen, en haar voor alle dreigende gevaren behoeden. Zy had wol een Bteun noodig, dit zwakke onbezonnen schepsel. Na de koffie werd aan de thuisreis gedacht. Het dreigende onweer kon losbreken en dan was het beter thuis te zyn. Een der rijtuigen was dadelyk na den kerkdienst naar huis teruggekeerd. De jongere leden van het gezelschap wilden te voet gaan, de oudere ryden. De zon stok, ofschoon het reeds zes uur was, kryschend vlogen de zwaluwen laag by den grond, de hemel was donker blauw, de wolk aan den rand van den horizon schoof witte wolkjes voor zich uit. Aan koren, aan struiken en boomen was nergens eenige beweging te bespeuren. Eerst gingen de jongelui gezamenlijk, maar Lotte zeide onderweg tot haar jongeren broeder: «Laten wy flink aanloopen, ik heb myn goede japon aan." Zy nam den zoom van haar rok om haar middel, en liep naast haar broeder vlug voort. Toen Marie bezorgd naar den hemel keek, stelde Hendrik haar gerust, het zou nog wol een tydje duren voor het onweer losbarstte. Hy matigde zelfs zijn gang, sprak drukker dan anders van de pastorie en hoe heerlyk het was, als de bloedverwanten aan elkaar gehecht waren. Zoo babbelende kwamen zy aan den zoom van het woud. BZio eens, Marie, daar is nog een struik vol met frambozen." „Ja, die zien er aardig rood uit." Zy sprong over de sloot naar de vruchten ou smulde er van. ,Wy tullen door het pynboomonbosch gaan," zei hy, dat loopt slechts weinig om, en do schaduw kan men wel gebruiken." Een nanwelyks zichtbaar pad, meest ge bruikt door houlsprok keiaars en bessen- zoekers, leidde over don bruinen vloer van afgevallen dennennaalden naar het kreupel hout. Hendrik verklaarde, dat hy hier in het rond ieder plekje kende als zyn eigen zaken; by ging vooraan om haar den weg te wyzen. De lucht was hier iets koeler, maar zwaar en vochtig warm. De eenzaamheid in het woud werd steeds grooter. Terzijde in hel kreupelhout waren met mos begroeide boom stronken, waarop paddestoelen groeideD. Gestorven, afgebroken dennen staken hunno kale takken naar boven, verrotte takken, rottende dennenappels, knoestige wortels overal in het rond slechts bier on daar licht mos en groene klaverzuring. Weldra kwam Hendrik by een weg van naast elkaar gelegde boomstammen voor houtvrachten en nu kon by naast haar blyven loopen. Door het dennenbosch kwamen zij tenlaatste by een bosch van loofboomen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1