Goedkoope reizen Belangrijk Boelhuis HeabeleD en Catatt Notaris Van Houweninge Notaris Van Houweninge Notaris Van Houweninge Notaris GOTTMER Pure Standard Oats Havermout Burgemeester en Wethouders beslissen in geval van beroep: a. of de straf zal worden opgeheven, gehandhaafd of ver zwaard b. of het loon gedurende de verwijdering van het werk zal vervallen, of geheel of gedeeltelijk zal worden uitbetaald Bovendien beslissen Burgemeester en Wethouders of de uit gesproken straf zal gevolgd worden door eervol of niet eervol ontslag. Van de beslissing van Burgemeester en Wethouders, betref fende onthouding van loonsverhooging, bedoeld in art. 12, en inhouding van loon, bedoeld in art. 19, zooveel als van de beslissingen omtrent het beroep op dit college, in dit artikel omschreven, hebben de werklieden recht van beroep op den Raad, schriftelijk in te stellen binnen '14 dagen na de dagteeke- ning van het besluit door Burgemeester en Wethouders ten deze genomen. Artikel 26bis. Tot onderzoek en beslechting van geschillen, voortvloeiende uit de toepassing dezer verordening, wordt eene Commissie uit den Raad benoemd van vijf leden, welke den Raad van advies dient. Deze vijf leden treden jaarlijks af. Nieuw Artikel. Indien zich gevallen voordoen, waarvoor in dit reglement geen speciale voorziening is getroffen en waarin toepassing van de door het reglement gestelde regelen, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders ernstige bezwaren zouden ople veren, zijn deze bevoegd van die regelen af te wijken, zulks onder onverwijlde mededeeling aan den Raad. Artikel 27. Deze verordening treedt in werking den Het vaststellen van dezen datum werd tot de volgende ver gadering aangehouden. Thans is men genaderd tot het behandelen van den Staat, bedoeld in artt. 1 en 12 van deze verordening, vermeldende de minimum- en maximum-loonen van de werklieden. Daar de heeren echter in zoo grooten getale naar beneden loopen, om nieuwe „spirit" op te doen voor de verdere afhandeling, is op dit oogenblik de Raad niet voltallig genoeg, om besluiten te kunnen aannemen. Daarom staakt de Voorzitter, bij gebrek aan werkvolk, zooals hij zegt, de verdere behandeling en wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag a.s., zelfde uur en plaats. Over 't geheel liep de behandeling van de verordening vlug van stapel. Dank zij de goede voorbereiding, was niet veel discussie of discours meer noodig. Veel piincipieêle zaken kwamen niet aan de oppervlaktealleen bij de behandeling van art. 26 kwam de kwestie aan de orde, of bij het beslechten van geschillen de arbeiders mee een stem in het kapittel zouden hebben, door hen te doen vertegenwoordigen in een scheidsgerecht, waaraan in laatste instantie de uitppraak in een geschil zou worden ge geven, öf wel, dat die beslechting zou geschieden, door een Comm. uit den Raad, waarin de arbeiders dus niet hun ver trouwensmannen hadden zitten, althans niet rechtstreeks door hen als zoodanig gekozen. Tot het instellen van zoo'n scheids gerecht waren amendementen ingediend door de.heeren Harten- dorf en Verstegen, die deze zaak dan ook warm verdedigden, terwijl de heer De Geus in combinatie met den heer Van der Ploeg een amendement hadden ingediend om te komen tot een Raadscomm. bovenbedoeld, welk voorstel door B. en W. was overgenomen en welks verdediging door den heer De Geus werd op zich genomen. Van de eerste zij werd voornamelijk aangevoerd», dat 't eerlijker, billijker, rechtvaardiger en onpartijdiger was, van de andere zij werd betoogd, dat de Raad, die de verordening had saamgesteld, door zijn comm. toch 't beste lichaam was, om geschillen, voortvloeiende uit de toepassing van deze ver ordening, te berechten. Na langdurige discussie kwam het amende ment Hartendorf, tot het instellen van een scheidsgerecht, in stemming en werd verworpen. Er vóór stemden de heeren Adriaanse, Krijnen, Hartsinck, Verstegen en Hartendorf, terwijl de heer Van den Berg zich buiten stemming hield. Hierop werd het amendement De Geus Van der Ploeg, over genomen door B. en W., tot het instellen van een permanente Raadscomm., wier leden echter jaarlijks aftreden, -aangenomen. Hier hield de heer Hartendorf zich buiten stemming, terwijl de heeren Krijnen en Hartsinck zich er tegen verklaarden. Uit den Omtrek. Texel, 20 April. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Blom Ai., voorheen stanrman op de »Ada van Holland", ie benoemd tot kapitein van de salonboot .Prins van Oranje", varende tosschen ZaandamAmsterdam. Met de geboorte der lammeren gaat 't hier, wat 't aantal betreft, niet geheel naar wenseh. Er komen toch veel minder tweelingen ter wereld dan in 't vorig jaar. In het geheel zullen er, naar raming, ruim 7000 lammeren minder zyn dan in 1910. Yan 't verhandelen der diertjes wordt nog weinig gehoord. Voor een enkele party werd in voorkoop f 12.per stuk geboden. 't Is een verblydend verschijnsel dat thans door de ingezetenen van ons eiland zooveel gevoeld wordt voor een tram. Twintig jaren geleden was dit geheel anders. Het eerste seriense tramplan toch, dagteekcnt van 1891, toen de heer C. M. Kooy, destijds burge meester, er sich ernstig voorspande. Genoemde heer was tevens een yverig voorstander van heideontginning en 't aanloggen van denne- bosschen op de Mientgronden. Ook daarvoor bleek weinig sympathie. Later echter nam de Staat dit werk ter hand. De dennebosschen zyn er en worden van jaar tot jaar mooier. Moge nu ook de tram er spoedig zyn. Het plan, door Dr. Wagemaker zoo degelijk uit gewerkt, moge spoedig begin van uitvoering erlangen 1 fThe Lyons," het Engelsche stoomschip, dat de schatten van het gondsohip *Lutine" by Terschelling uit den zeebodem moet op- diepon, schynt nog weinig succes te hobben. Genoemd bergingsvaartuig kwam heden naar hier, met het doel een onderzoek in te stellen omtrent het 45 jaren geleden op den Oost- wal verongelnkte Nederlandsche barkschip, Baron van Pallandt van Rosendael". Evenwel is naar de lading tin van dat schip nog voor weinige jaren tor plaatse ge zogen door een der stoomschelpzuigers. .The Lyons" zal vermoedelijk huiswaarts kunnen gaan met de boodschap: no gold no tin." De toestand van den voerman A. B. die in de vorige week door 't omslaan van zyn beladen wagen inwendige kwetsuren bekwum, moet geen reden tot ernstige bezorgdheid meer geven. Vlieland. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog in den loop van dit jaar ons eiland zich mogen verheugen in aansluiting by het inter-com- raunaal telefoon-verkeer. In verband hier mede zal het poBt- en telegraafkantoor dezen zomer eene belangrijke verbouwing onder gaan. Ameland. Minder bekend nog dan de vorige reeds- vluchtig beschreven eilanden, is Ameland. Uit Holland is 't dan ook niet zoo gemak kelijk te bereiken, doch een reisje er heen loont voorzeker wel de moeite. Met een motor-vaartuig van Holwerd uit, wordt de tocht er heen ondernomen. Lang geleden was Ameland eigendom der adellijke Friesohe familie Camminga. Het eert\jds zeer uitgestrekte eiland is in den loop der jaren door de zee heel wat kleiner geworden. Vooral aan de zyde van de Wadden werd veel land door den immer vraatcuchtigen waterwolf verzwolgen. Vooral door den beruchten watervloed van het jaar 1284 moet Ameland zeer geteisterd ■yn gewordon. Aan de Noordzijde wordt het eiland door een iware duinenrij tegen het woeden der Noordzee beschermd, doch de Zuidkust blyft nog altoos van een solide waterkeering ver stoken. Toch zyn er in den loop der tyden voor duisenden guldens besteed, om tot een beteren toestand te geraken, doch de resultaten waren niet geëvenredigd aan de hooge kosten welke men zich getroost heeft. De grondoppervlakte van Ameland beslaat ongeveer 6000 HectareD, terwyl het eiland door ruim 2100 personen wordt bevolkt. De bodem is over het geheel zeer geschikt voor veefokkerij, zoodat dit bedrijf aan verreweg de meeste bewoners een redelijk middel van bestaan waarborgt. Evenals van de overige waddeneilanden vinden ook vele bewoners van Ameland by de koopvaardijvloot een middel van bestaan. De zeelieden van dit eiland hadden zich reeds van ouds een gunstigen naam verwor ven en waar 'tde redding van schipbreukelin gen betreft, komen de Amelanders nooit achter aan. Het eiland telt dri6 dorpen, n.1. Hollum, Bollum en Nes. Sedert eenige jaren is ook Ameland tot bad plaats gepromoveerd en hoewel 't niet met onze moderne badplaatsen kan wedijveren, wordt 't toch des zomers door menigeen bezocht, die nit 't drukke woelige statsloven eene rustigo omgeving komt zoeken. Men vindt op Ameland een flinke eendenkooi, doch treft er overigens niet veel bosch aan. In en by de dorpen ziet men nog al wat hout. Behalve de genoemde dorpen verdient ook nog genoemd te worden het gehucht Buren. Van bet oud adellijk slot der Camminga's is zelfs niet eene ruïne mee overgebleven, doch de oudste bewoners van het eiland weten van deze State nog geheimzinnige geschiedenissen mee te deelen. Op het dorp Nes, dat gewoonlijk voor 't hoofddorp geldt, vindt men drie kerken, en wel 1 Hervormde, 1 Roomsch-Katholieke en 1 Doopsgezinde. Ofschoon Buren nu meer als gehucht dan als dorp genoemd wordt, telt het tooh nog ongeveer 200 inwoners. Heel lang geleden was Buren een der voornaamste dorpen en werd o. m. bewoond door vele gezagvoerders van koopvaardij schepen en walviBchvaarders. Eertijds moet Ameland nog een groot dorp hebben geteld, hetwelk Oosthuizen of Oerd genaamd werd. Do Ooster- of Oerdduinen, herinneren nog aan dien naam. Ten diensto van de zeevaarders is ook op Ameland een flinke ijzeren lichttoren ge bouwd, ter hoogte van ruim 55 meter boven volzee. Nog wordt melding gemaakt van een dorp, dat Sier of Het Sier heette, doch ook reeds lang geleden door de zee moet zyn verzwonden. De bewoners van Ameland doen in vriende lijkheid en ook in zindelijkheid niet onder voor de bevolking der n»burige eilanden. Van de zeevarende bevolking trokken tegen woordig jaarlijks velen naar Vlaardingen, om er gedurende eenige maanden dienst te doen op de haringvloot. Ook daar toonen deze zeevaarders zich de rechte mannen op de rechte plaats. Van de jeugdige vrouwelijke bevolking trekken er velen naar de Friesche steden om er te gaan dienen. Over 't geheel wor den deze vrouwelijke werkkrachten op hoogen prys gesteld. De Amelander bevolking schynt van een krachtig ras te zyn. Hot klimaat van 't eiland is stellig zeer gezond, althans treft men er vele hoogbejaarden aan. Wie een tocht onderneemt om de wadden eilanden te bezoeken, verzuime volstrekt niet om dan ook naar Ameland te trekken. Ily zal er meer belangwekkends zien en hooren, dan in dit vluchtige schetsje wordt genoemd. Een reis van 's-GRAAVENHAAGE naar NIEUWE DIEP en TEXEL in den jaare M0CCLXXXIX. Hoe men voor meer dan een eeuw de reis moest maken van den Haag naar Nieuwe- diep en Texel, en wat op dien tocht o.m. viel op te merken en te ziep, kan blyken uit onderstaand afschrift van een brief, die dagteekent uit het jaar 1789: „Ik vertrok in hot laatste van Mey met de trekschuyt van vyf uuren uit s'-Graaven- haage over Leiden naar Haarlem, en nam myn intrek in het Leeuwerkje, omdat de poBtwaagen aldaar afrydt, en men dus het oogenblik van deszelfs vertrek op zyn gemak kan afwagten. Deeze wagen rydt des morgens ten negen uurenmaar men moet de voorzorg gebruiken, om eene plaats te laaten bespreken, indien men geen gevaar wil loopen om een dag te Haarlem te moeten vertoeven, dewyl er daags maar dón wagen vertrekt. In de Beverwyk gekoomen, heeft men legenheid om zyne lever te schudden door het hossen van den wagen over de groote keyen van de oneffen straaten, welke daar omtrent veel gelyken naar die van de Bild buiten Utrecht. Van de Beverwyk rydt men over de ruime geest tot Alkmaar; die geest iB vermaard door de bloedige gevechten, die daar te meer- maalen tusschen de WeBtfriesen en Hollanders zyn voorgevallen, en door brand en moord in de tyden van hot kaas- en broodspel. Ik besloot een paar dagen te Alkmaar te vertoeven, om de overblyfsels van het ver maarde Slot en de Abtdy te Egmond te zien; aldaar vindt men in een Ledikantje het af beedsel in koper, en het praalgraf, van den Graave Jan van Egmond, die een togt naar Jernzalem gedaan heeft; en van zyne Huis vrouw; ook ziet men daar omstreeks het aangenaame bosch en de heerlykheid van Bergen, alwaar men wil, dat alle soorten van 'vogelen, inzonderheid Phaisanten, en in den natyd alle trekvogels in grooten overvloed gevonden worden. In Alkmaa" is ook eene schoone Kerk, zynde een Gotthiek gebouw van een vry goeden smaak, waar in schilderyen hangen op paneel, die aan elkandereD vastgemaakt zyn, en de zeven werken van barmhartigheid benevens het laatste oordeel verbeelden, zynde zeer wèl gedaan, en met opzicht tot de costume van kleederen en gewoonten zeer aanmorkelyb voor een liefhebber van do Vaderlandsche Oudheden; doze schilderyen zyn in de beoldstormery gelnkkiglyk voor de verwoede vuisten van het dweepzieke gemeen geborgen worden. In het choor staat eene vierkante marmore Tombe, waarop een leeuw in opwerk, of zoo- genoemt bas-relief, is uitgehouwen, en waar onder het lyk van Graave Floris den vyfden gelegen heeft, of noch legt; het dek stuk is in twee of drie stukken gebroken geweest, doch er naderhand wederom opge- legt. De Kaasmark is hier ook van zooveel aan belang, dat op ddnen markdag in dit zelfde voorjaar gewoogen en verhaudelt zyn driemaal honderd drie-en-dertig duizend, drie honderd, en veertig ponden kaas. Niets verder te zien zynde, dat een langer verblyf waardig was, vertrok ik na twee dagen toevens, met eene zeer ruime en ge- makkelyke trekschuit, waar in eene goede roef was. naar Schagerbrng, aldus genoemt, om dat de weg aldaar heen leid naar het fraaye Dorp en Kasteel Schagen, hetwelke voorheen in lyftocht gegeeven wierdt aan de jonger zoonen uit het huis van Beyeren; en, zoo ik my niet bedriepe, behoort het thans aan het hnis van dOutremont; het Kasteel heeft ronde torens op de vier hoeken, is oud, maar noch in een zeer goeden staat ik heb er een afbeedsel van vrouwo Jacoba gevonden, denkelyk van Haaren tyd, als zynde in lymverve op paneel gesckildert; het is het beste, dat ik ooit van Haar ge zien heb. In dat Kasteel zyn nog een ige oude meubilen, en daar onder ledikanten, waar van de lakens rondom als kant genaait waren, met ridder- lyke spelen en veldslagen; ik twyfel niet of die hniscieraaden dagtekenen van twee honderd jaaren herwaards. In dit Dorp Schagen heeft nog eene by- zondere gewoonte plaats; des Zondags van de Kermis koomen de jonge meisjes na kerk- tyd op het kerkhof, alwaar ieder jongman, die last heeft, eene zoogenoemde kermis- vryster gaat uit uitzoeken, welke geduurende dien tyd getrouw by dien vryer blyft, en met hem aliédn danst, zonder zich buiten zyne toelaating door oenen anderen, al ware het zelfs een vreemdeling, ten dans te laaten leiden, of zich met denzeTven gemeenzaam te maaken; zekerlyk oen overblyfsel van de voormaalige eenvoudigheid der zeden, en teffens een bewys, dat het niet gomakkelyk ia, oude gebruiken te veranderen of af te- schaffen; maar ik twyffel, of zoodanige kermis in de nabyheid van Amsterdam of den Haag vreedzaam eindigen zonde, en zonder een gedenkteken aan deeze of geene vryster na te laaten. De afstand van Alkmaar tot Schagerbrug is vier uuren, en Schagen legt omtrent een unr verder ooBtwaards; aan die brug staat herborg, daar men van goed eeten, logement en rytuig naar de Helder of het Nieuwe Diep voorzien kan wordeneen wagentje van vieren kost zeven guldens, en een iargon oen ducaat. Van Schagerbrug vaart ook een trek- schuitje, hetwelk U in een uurtje brengt door de Zype tot eene herberg, het zand genoemt, van waar des morgens ten negen, en des namiddags ten twee uuren een bol derwagen in twee nuren naar de Helder rydt; werwaards men ook ryden kan over het zoogenaamde Koegras; welk Koegras eigenlyk bestaat uit zand- en slib-gronden, die op vele plaatsen zoo onpeilbaar diep zijn, dat degeen, die er in viel, zoude moe ten vergaan, waarom men zich van een ervaren voerman dient te voorzien, indien men niet verkiest met den gewoonen post wagen te reizen; op dit Koegras weidon meer dan twee duizend ichaapen en veel jong rundvee, onder opzigt van de huislieden aan de zoogenoemde Keeten, zynde twee groote boerenwooningen en pleisterplaatsen in het midden van dat Koegras, hetweike door die huislieden gepacht wordt; dit Koe gras wordt doorsneden door een zeer hoogen dyk, genoemt de Zanddyk, die in den jaare 1610 is aangelegt, en door het planton van helm en het overstniven zoodanig is aangegroeit, dat dezelve thans tot een zeor hoog duin geworden is; die dyk diende om den oceaan te beletten, zich in het noord westen op dat veld uit te spreiden, en zich in den Wieringerwaard te werpen, en by gevolg om te verhinderen, dat die waard genoodzaakt wierdt, om het water, hetwelke mot de ebbe wederkeerde, in zynen boezem op eene geweldige wyze te ontvangen; vóór het aanieggen van dien dyk was de Helder en Hnisduinen een eiland. Doch, naar myn begrip, is zulks ook eene groote oorzaak van het yêrwyden van het Texelsche zeegat, want sedert dien tyd vloeit de ebbe slangsgewyze door een naauwen doorgang, en schuurt den hoek van Holland en daar tegenover leggende westerpunt van Texel op zulk eene geweldige wyze, dat die uitwatering sedert zestig of zeventig jaaren de helft wyder is geworden, en het land noch dagclyks wordt weggeschuurthetgeen noch verdrgert is door het indyken van een polder op Texel, tusschen het Hornlje en de Schans; in welken polder voorheen een gedeelte van het water van de reede zich by de ebbe ontlastede. Aan de Helder gekoomen, knnt gy uw intrek neemen in eene herberg, alwaar „het wapen van Haarlem» uithangt; het uitzigt der groote kamer van die herberg is voor treffelijk zonder spreektrompet kan men door de vengsters het vaarwel aan de grootste schepen toeroepen; en wanneer men zich derwaards begeeft, zoo dra de wind oostelyk wordt, nadat dezelve in het voorjaar of in het najaar lang uit het westen gewaaid heeft, en de schepen op de reede als opgekropt zyn, zal men zich die reis geenszins bekla gen, maar eene geheele rei schepen van al lerhande soort, van de Vlieter af tot het nienwe Diep 'toe, zien naderen, en op die wyze byna raakende voorby de vengsters zien zeilen; nooit heb ik vreemder, groot- scliur, en te gelyk schilderachtiger gezigt gezien; ik bon or geweest, dat er naar gis sing wel drie honderd schepen naar zee zeilden, waar onder verscheiden schepen van oorlog en koopvaardy; voorheen lag er een Uitlegger voor het oude Schild, voorby den wolken geen schip zeilen mogt zonder zyne vlag te toonen, ten einde op die wyze het smokkelen te belettendie Uitlegger was een ond jagt met oude matroozen, doch is thans beter bemand, en aan het nieuwe Diep geplaatst; eu indien de schepen willen door zeilen, worden zy uit naam van de Hooge Overheid door eene bemande sloep aange houden, en moeten boete betaalen. Van de Helder kunt gy langs den dyk in een half uurtje gaan tot aan het nieuwe Diep, waar in de nieuw gemaakte haven, welke langs het Koegras stroomt, uitwatert; in deeze haven kunnen meer dan zestig oorlogschepen leggen, zoo na by land, dat men er met een plank op en af kan gaan; een Fregat van dertig stukken zeilt met op staande wand uit zee regtstreeks in de haven, welke zekerlyk zeer veel gekost heeft, maar van het grootste nut is voor 's Lands zeevaart. In deu jaare 1769 of 1770 zonk met schoon weder en een oostelyken wind eon eind van den kostbaaren dyk, die van de Helder naar het nieuwe Diep strekt, op hot onverwagtste, met eene battory van zes stukken metaal geschut, in eene weg tot de diepte van zestig voeten: de reden van dat verschynsel was wol te begrypende kust van ons Land legt met schillen of laagen op eikanderen; wan neer nu de zee door haar gestadig aanklot- zen eeu moerigen of weeken grond onder- mynt heeft, vervult zy dien uitgeholden grond met water, waar door de bovengrond onder steunt wordt; maar die ondersteuning ont breekt, zoodra de zee met de ebbe en een ooBten wind do kost verlaat, en dan stort de bovengrond, met al wat er op is, zeer schielijk in de diepte. Alle dagen, wanneer het vaarbaar weder is, vaart van het nieuwe Diep eene post schuit, welke de brieven en reizigers naar en van Texel brengt, alwaar het post- comptoir is. Ik stapte in eene lootssohuit, welke naar het Eiland moest, en zeilde met een zuid wester luchtje in vyf kwartier uurs .tot aan 's Lands trap aan den Texelschen dyk." D. van School 7b door ongesteldheid van een der onderwijzers naar hnis worden gezonden. Voor eenige dagen was dit weer het geval met de leerlingen der 6e klasse, die dag geheel hnn onderwijs moesten missen, en ook in de andere klassen kwam dit in 't afge- loopen leerjaar (Maart '10April *11) her haaldelijk voor. De oorzaak, dat dit op deze school her haaldelijk voorkomt, schynt hieraan te liggen, dat het Hoofd dier School zelf aan een klaB onderwys moet geven, terwyl op apdere scholen 't Hoofd meer toezicht uitoefent, en, zoo noodig, bij ontstentenis van een der onderwijzers, kan bijspringen. Ook de leermethode blykt verschillend te zyn. Wordt b.v. op andere scholen de kin deren, die iets meer willen en kunnen leeren, de gelegenheid daarvoor gegeven, een maandelyksch rapport verstrekt, ter inzage, aan de ouders betreffende vlyt, gedrag en vorderingen hunner kindoren, School 7 b is daar geheel van verstoken, en zulks kan dien onders, die later hun kinderen aan een examen voor Normaalschool enz., deel willen laten nemen, niet bevredigen. Een sprekend bewys is daarvoor de laatstgehouden examens voor de Normaalschool. Daar, waar op de ouders de verplichting rust hunne kinderen naar school te zenden, schoolgeld te betalen, enz., meen ik, dat ze tegenover plichten ook rechten kunnen stellen en 't zelfde onderwys kunnen vorderen ten goede hanner kinderen. De verzuchting: „al9 't zoo blytt doorgaan, stuur ik myn kinderen naar de Bijzondere School", door een bnnrman of buurvrouw geslaakt, mag niet voorkomen. Dat èn Gemeenteraad èn Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys èn Com missie tot Wering van Schoolverzuim hieraan hunne aandacht zullen schenken, acht ik noodig, en m. i. mag 't niet voorkomen, dat de indeeling en 't onderwys aan de Openbare Lagere Scholen zoo verschillend is. Dat zy, die in deze verbetering kunnen brengen, dit zullen doen, is de wensch van Een Vriend van goed Openb. Lager Onderwijs uit de 2e Vroonstraat. Advertentiën. Het s.s. „ADA VAN HOLLAND" van „T. E. S. O." zal gedurende Juni, Juli en Augustus, des Maandags en des Zaterdags een reis maken van NIEUWEDIEP en TEXEL HARLINGEN en terug, in aansluiting op de treinen der Staatsspoorwegen te HARLINGEN. Nadere aankondiging volgt per adver tentie en dienstregeling. Het s.s. „Ada van Holland" is tevens te huur voor één of meer-daagsche tochten. Inlichtingen bij den Directeur van „T. E. S. O." te Oudeschild, TEXEL. Plaatsgenooten I „TRYFOSA" komt als vorige jaren weder uwe gaven vragen. De vereeniging stelt zich ten doel des winters behoeftigen en weduwen te ondersteunen. Helpt haar daartoe en elke gift hoe gering ook zal in dank van U woiden aangenomen. De Dames THOMASZ. VERHEIJ. BUIS. UURBANUS. JELGERSMA. Ruime Verdienste. Een prima firma in gebrande Koffie, Thee en Cacao vraagt in alle plaatsen Agenten of Agentessen voor den verkoop van voornoemde artikelen aan particulieren. Zy, die actief werken, kunnen een zeer ruime bijverdienste maken en zelfs een bestaan vinden. Geen buitensporige hooge korting wordt gegeven, doch prima kwaliteiten worden geleverd tot prijzen beneden die der plaat selijke winkeliers. Voorloopig zal in iedere gemeente een vertegenwoordiger worden aangesteld, die bij voldoenden omzet, na bepaalden proeftijd zich den alleen verkoop zal kunnen verzekeren. Brieven franco onder motto „Ruime Verdienste" aan de Firma C. L. VAN LANGENHUYSEN, Spui 14-16, A'dam. Timmerlieden gevraagd. Adres H. RIEMERS, Van Galenstr. no. 56. Door twee jongelui van de Marine gevraagd Zit- en Slaapkamer, liefst in de nabijheid van de Marinewerf, in een gezin van de P.G. Adres met brieven onder lett. Z. J., Bureau van dit blad. Te buur een Woonhuis, voorzien van waterleiding, staande Kloksteeg no. 6, h f 1.35 per week. Adres: Kanaalweg 67-68. INGEZONDEN. M. de R.1 Mag ik voor onderstaande eenige plaats ruimte verzoeken iu uw blad. By voorbaat daarvoor myn dank. Meermalen komt het voor, dat leerlingen Te koop een HEERENHUIS. Franco brieven onder lett. „L B", aan het Bureau van dit blad. Prachtige Slaapkamers aan* geboden op netten stand en zeer billijk in prijs. Zeer geschikt voor onder officieren of korporaals der K. M. Adres: Polderweg 3. Wegens sterfgeval te koop een donkerblauw gekleed pak (middelbare grootte). Aan hetzelfde adres een Speeldoos te koop, klein model. Adres: Bureau van dit blad. TE KOOP een goede 2 krukt Kinderwagen voor f6.— Adres: Spoorgracht 38. te ANNA PAULOWNA. Heerenhuizen te huur op billijke voorwaarden. Adres: A. KRIJNEN, Bouwkundige en Aannemer, Weststraat nr. 115. te Wieringerwaard, zal op WOENSDAG 26 APRIL 1911, des voormiddags ten 9V» uur, op de Hofstede „HET SCHOR" van den Heer Jacob Bakker by De Kleine Sluis te Anna Paulowna publiek con tant verkoopen: Vereenigiiifttot bevordering v. b. Paardenras te Koegras (gemeente Helder). Dagelijks beschikbaar (ook des Zondags), de donkerbruine Hengst LODEiWIJBL, (eenige draver). Vader: Fr. W. Paul IH (Geld. P. St. 22). Moeder: Rieka, (Geld. P. St. 45). Dekgeld a contant f 10.-. Na 3 maanden f 12.50. Standplaats: A. GRIN, nabij de Spoorbrug (Koegras). Het Bestuur, P. A. E. THIJSSEN, Voorzitter, SLEUTEL, Penningmeester. VAN wegens aankoop van een geheel Magazijn te Amsterdam, op WOENSDAG 26 APRIL I9IIL 's middags 2 uur, en DONDERDAG 27 APRIL 1911, 's morgens 9 uur, in bet VERKOOPLOKAAL aan de L00DGRACHT, w.o.: noteub. stylkast, mahonie linnen- en penantkasten, eiken chiffonnières, canapé's, tète a tete, crepeaux, fantasie-, salon-, met leerbekleede-, rietmat- en stroomatstoelen, noten-, eiken-, mahonie- en gebeeldhouwde tafels, speeltafel, penant-, ronde- en keukentafels, groote noten schrijfbureau, eiken schrijftafel, diverse fauteuils, theestoof, boekenhan ger, spiegels, schilderyen, kachels, groot fornuis, gasornamenten, gascomforen, hand-naaimachine, trap-naaimachine, ijzeren-, houten- en Engelsche ledikaDten, kinderledikanten, springveeren matras sen, veerenbed, dekens, gordijnen,'kleeden, karpetten, vloerzeilen, porcelein-, glas- (w.o. een likeurkeldertje), aarde- en koper werk, keukenbenoodigdheden, enz. enz. Voorts: een groote partij Galanteriën, nikkelwaren, speel goederen, vazen, beelden, waschstellen, stofferwerk, geëmailleerde goederen, klok jes enz. Eindelijk nog een grasmachine, waschmachine, trappen, sportkarren en al wat meer zal worden aangeboden. Te bezichtigen 's morgens voor de verkooping, van 9—12 uur. Dearw. W. BIERSTEKER. 8C* Bij deze verkooping kunnen geen goederen worden gevoegd. zal op WOENSDAO 26 APRIL 1911, des middags ten 12 uur, in het koffiehuis „De Vlas- en Koren, beurs" te Anna Paulo.na, in één zitting publiek verkoopen: Een huis en erf met wei land te Anna Paulowna aan den Balgweg', kadaster sectie K nr. 2171, groot 93 aren 50 centiaren. Eigendom van den Heer C. HOLLANDER. Te aimvaarden bij de betaling der koop penningen op 7 Juni 1911. Ie Wieringerwaard, zal op MAANDAG 16 MEI 1911, dee middags 12 uur, in het koffiehuis „DE VLAS- en KORENBEURS" te ANNA PAULOWNA publi.k verkoopeni een Hnis met Bouwland, aan de Zandvaart te ANNA PAULOWNA, Kadaster Sectio K No. 722, groot 1.78.20 H. A. Eigendom van den heer G. DE VRIES. Te aanvaarden by de betaling der kooppenningen op 26 Juni 1911. als: 6 kalfvaarzen, gekalfd hebbende of op kalven staande4 vette vaarzen 1 herfstkalver1 geldekoe; 7 kuipinken en 1 pinkstier; 5 werkpaarden van di verse kleur, leeftyd en geslacht en 2 paarden oud 2 en 3 jaar. Voorts: RIJTUIGEN en LAND BOUWWERKTUIGEN, meest zoo goed als nieuw en in uitstekenden staat, als: 4 boerenwagens met toebehooren; 4 driewielde karren; 1 iertank (inhoud 600 liter) met pomp; 1 tilbury met kap; 1 graanmaaimachine (Samuelson); 1 zaaimacbine (Smyth Non Pareil) spoor breedte 2 M.; 2 eckerts-diepploegen2 tweescharige en 1 driescharige stoppel- ploeg; 1 Zeeuwsche ploeg, 1 dekploeg, 1 wiedploeg, 1 extispateur; 5 diverse eggen en 2 ketting-eggen; 1 wanmolen (Baker) en\l wanmolen (Hollandia); 1 bandbooi- en stroopers, 3 kruiwagens, 1 karweikros, 1 bietensnijder, 2 scha- penruiven, 1 rolblok, 2 karns, waarvan 1 Favorite, Koebeunen, pl. m. 150 kla- verruiters, slijpsteen, losse brug, groot en klein zeil, zes' gareelen, kartuigen, botermout, melk- en andere emmers, waterbalies, haverkist, zee ven, schoppen, graven, mest-, hooi- en bietenvorken, evenaar, spoorstokken, mestplanken, geeaelbanken eu verdere bouw-, tuin- en boerengereedschappen Benevens 2 vaten vruchtencarbolineum, groote partij zakken, dakpannen en eene 2riems roeiboot, en hetgeen verder zal worden aangeboden. Voorts: pl. m. 15000 kilo wit hooi; pl. m. 10000 kilo geperst haverstroo, in koopen van pl. m. 1000 K.G. en eene klamp tarwestroo. Op de plaats bestaat gelegenheid tot stalling. ANNA PAULOWNA. «e OBDAM, zal op DONDERDAG 4 MEI 1911, 's middags 12 uur, in het Café „Het Wapen van Holland", b. d. R.K. Kerk te Anna Paulowna, verkoopeni een voor eenige jaren geleden nieuw gebouwd Woonhuis met Timmer- manswerkplaats, Houtloods, Erf en Tuingrond a. d. Molenweg naby de R.K. Kerk en het Station te Anna Paulowna, groot 13 A. Het perceel is voor vele zaken ge schikt en is thans in gebruik by den heer J. P. H. NEUVEL. Aanvaarding bij de betaling. Biedt zich beleefd aan voor alle voorkomend METSELWERK. A. J. STURK. Doolhof 16. Heden en morgen geven wij weer een groote Ontbijtkoek cadeau bij 1 pond gepasteuriseerde Eoommargarine v. 40 en 50 ct. Verbaasd staan allen over onze kwaliteit. Niemand kan U zulke overheerlijke Boter leveren, dan H. VAN DER POLL, Melkinrichting Jan in 't Veldstraat 74. Tegenover de Gasstraat. munt uit door zeer billijken prijs naast goede kwaliteit, bevat weinig meel. (Een vast kenmerk van de slechte soorten is, dat deze veel meel bevatten, waardoor zy by het koken een dikke bry geven). Prys 18 ct. p. pondspak. ALHIER verkrijgbaar bij eiken solie- dsn Winkelier.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2