KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Holdor, Toxol, Wloringon on Anna Paulownam No. 3993 Woensdag 17 Hei 1911. 89a. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., Ir. p. post 75 et, buitenland 11.35 Pre- Zondagsblad i 37$ 45 f 0.75 miëu J Modeblad »»»55»»»»65» f 0.00 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regelt 90 cent. Elke regel meer6 Bewjjs-exemplaar 2$ Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (»./h. BERKHOUT t Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEHLAHD. Zoo ia dan president Faillières weer goed en wel thuis en kan hy nadenken over de feeateljjke gestemdheid der Brusselaars en uitrusten van de vermoeienissen van 't feest vieren. De bladen vergeljjken nog eens de ontvangst van Faillières met die van keizer Wilhelmde eerste droeg het stempel van uitgelaten vriendeljjkhe:d, de laatste dien van kalme waardigheid. Keizer Wilhelm was de maehtige vertegenwoordiger van een machtige natie, Faillières de vertegenwoor diger van een grooten, goeden buur. Dag bladschrijvers hebben van de gelegenheid gebruik gemuakt om den rnedu reizenden Franschen minister van Buitenlandsche Zaken eens te interviewen. Cruppi zeide dat de reis tengevolge zal hebben de belangrijke en noodzakelijke ontwikkeling van de econo mische betrekkingen der beide landen. De jongste berichten omtrent den toestand van koningin Elisabeth doen voorzien dat sij spoedig hersteld zal zijn. Tengevolge van de oppositie der gezamen lijke linkerzyde tegen het ingediende Bel gische Schoolwets-ontwerp is geen com missie van rapporteurs kunnen gekozen wor den. Het ontwerp zal nu onmiddellijk als initiatief-ontwerp worden ingediend en dan zal het spoedig in openbare behandeling kunnen komen. President Faillières zal zich al dadeljjk weer in de zorgen voor Marokko kunnen steken, want volgens de laatste berichten is de toestand voor de ingeslotenen in Fez nog steeds critiek. In den ministerraad van Zaterdag deelde de minister van buitcnland- sche zaken mee dat de consul te Fez bericht had, dat 10.000 rebellen de stad hadden aan gevallen, doch teruggeslagen werden. De ver binding met het binnenland wordt met den dag moeilijker. De sultan volhardt in den wensch dat de Fransche troepen met de Sjerefljnsche zullen samenwerken. De inland- sche bevolking te Fez begroet de Franschen met sympathie. De ministerraad heeft nog eens bevestigd, dat aan generaal Moinier den last was gegeven met de grootste haast naar Fez ter ontzetting op te rukken. Een bezet ting van Fez zou slechts zoolang duren als de omstandigheden het noodzakelijk maakten. Dezer dagen werd in een paar bladen geschreven over een geheime Fransch-Spaan- sche overeenkomst betreflende Marokko. Een der bladen gaf zelfs de bepalingen ervan. Het bericht wordt thans met nadruk tegen gesproken. Frankryk spoedt zich intusschen met de afwerking van zyn vlootprogram. In plaats van met Januari 1912 zullen thans de vyf z/Dreadnoughts" met 1 Juli a. s. worden iu dienst gesteld. Heeft de minister kennis genomen van de klacht van den kaïd Akka over de be handeling der stammen door den sultan van Marokko", vroeg de Iersche afgevaardigde Dillon in het Engelsche Lagerhuis aan den minister. #Ja", zei deze in zyn antwoord, «de regeering is op de hoogte der misbrui ken en tracht die to voorkomen, steeds heeft zy haren invloed aangewend. Van eon Euro- peesche interventie kan hier intusschen geen sprake zyo; Engeland houdt zich aan de bepalingen van het Engelsche-Fransche ver drag van 1904". De Porte wil eens laten zien dat zy eigen lijk toch de baas is op Kreta. Zy besloot eeu aantal kadi's (rechters) te zenden naar het eiland, die dan uitspraak zouden doen in de geschillen tusschen de Kretenser Muzel mannen. Deze zouden daardoor aan de plaat selijke rechtspleging onttrokken worden. De christelyke bewoners van het eiland kanten zich heftig tegen dit plan. De mogendheden zullen de Porte wel duideljjk maken dat zy als suzeroin benoemingen kan bekrachtigen maar niet zelf op eigen houtje aan 't werk moet gaan. De Russische minister-president Stolypin heeft geen zin om te voldoen aan de wensch van de Doema,een vertegenwoordigende zemst- ▼oi in te voeren in de westelyke gouver nementen. Een interpellatie werd aangekon digd. Stolypin maakte geen haast hy had den tyd. Een motie van wantrouwen in den Ryksraad kreeg geen twee-derde mserderheid. De Doema heeft nu echter met 202 tegen 82 stemmen een motie aangenomen die luidt: Dat de minister-president het besluit van den ministerraad om de Zemstvoi in de zes westelyke gouvernementen in te voeren, aan de goodkeuring van den Tsaar hoeft onder worpen, beschouwt de Ryksdoema als een overtreding van art. 87 der Grondwet, dus als een onwettige handeling, en zy acht de verklaringen van minister-president daarom trent onvoldoende." Als deze motie aan den Czaar wordt ken baar gemaakt - (in Rusland geschiedt dat niet altyd) zal deze toch moeiljjk Stolypin kunnen handhaven. Doordat de Mexicaansche opstandelingen Juarez tot hoofdstad verklaard hebben, ver plaatst zich de stryd meer van de grenzen al. Er is nu echter oneenigheid ontstaan onder de rebellen. Hoewel men gelooft dat de tegen woordige president zich niet zal kunnen hand haven, zijn de opstandelingen waarschijnlijk niet in staat een regeering te vormen die krachtig genoeg zal kunnen optreden om het land le regeeren. En dan Misschien is 't woord aan de Vereenigde Staten. HIEUWSBERICHTEH. HELDER, 16 Hei. Verbetering. In de advertentie, in het vorig nummer, van den hoer Bremer is door een vergissing onzersyds de prjjs der eieren foutief vermeld. Die pryzen moeten zijnHoenderpark- eieren dagelyksch versch, 3 k 11 cent en 4 cent per stuk. Burgerkring „Harmonie". Zaterdagavond vierde Harmonie" in .Ti- voli" een feestelijke vergadering. Dat het •eizoen al wat gevorderd was, bleek wel uit de opkomst, die niet zoo groot was, als we dit van Harmonie" gewend zyn. De president, de heer L. Hartsinck, heette de aanwezigen van harte welkom en deelde mee, dat er omtrent de vereeniging geen bijzonderheden vielen mee te deelen. Hij wenschte ze een genoeglijken avond toe en noodigde ze uit, de bijeenkomst in te zetten met het zingen van het «Vercenigingslied." Hierna werd lang niet onverdienstelijk op gevoerd een operette in één bedrjjf, getiteld De verpande Krijgslieden". Muziek van Gébé. Na do pauze nog eenige voordrachten, voornamelijk door den heer Dhont, waarna een gezellig bal de feestgenooten nog langen tyd genoeglijk bij elkaar hield. Ingezakt. Zaterdagmorgen heeft by de glasfabriek De Hoop" te Leerdam een vrij ernstig on geluk plaats gehad. Een stelling met 300 arbeiders erop, die gefotografeerd zouden wordeD, zakte in elkaar. Een 14-tal arbeiders bekwam zeer ernstige kneuzingen. De overi gen kwamen met eenige minder ernstige verwondingen en den sohrik vry. Het bezoek van President Fallléres. Men meldt uit Parjjs, dat, behoudens na- deje wijzingen, welke nog zouden kunnen voortspruiten uit bezwaren in verband met onvoldoende diepgang van het vaarwater, het voornemen bestaat, het FranBche eskader, dat in begin Juli den President der Fransche Republiek, den heer Fallières, naar Amster dam zal overbrengen, saam te stellen uit de pantserschepen «Edgard Quinet" en »La Marseillaise" benevens twee torpedobooten. 0e pest op Java. Aan een brief van den heer P. C. Bos, die op het oogenblik een tournee door Indië maakt, 11 April uit Batavia verzonden aan familie te Amsterdam, ontleenen wy het volgende over de pest op Java: Ik wilde u nog een enkel woord schryven over de hier heerschende ziekten, daar ik uit de telegrammen lees, dat men zich daarover in Holland zeer ongerust maakt. Wellicht wilt u dit stukje wel ter plaatsing aan het fHandelsblad" aanbieden en kan het eenigs- zins dienen, om de ongerustheid van familie leden wat te verminderen Als men in Europa hoort van pest of cholera, dan is het beeld, dat men zich voor oogen stelt, het volgendeEen epidemie, rondwarend door het land met de snelheid van den bliksem, menschen vellend links, rechts, by duizenden, een stemming van onheil in de lucht, vrienden 's avonds afscheid van elkander nemend, immers, men kan morgens dood zijn in één woord, men kent geen ander beeld van de ziekte, dan dat, waaronder ze zich vertoond heeft by de groote catastrophen van Londen, Hamburg etc. Hoe geheel anders hier. Op Java komen doorloopend choleragevallen voor. Vandaag 2 op Batavia, morgen 3, over morgen geene, doch 4 op Soerabaya, enkele meer op Solo, na de groote opeenhoping van menschen, door de shatonfu-estea veroorzaakt, dagen later op Soerabaya geene. En men vraagt zich af: >Is dat nu.die verschrikke lijke geesel der menschheid, waarmede wy maar rustig in hutzelfde plaatsje samenwonen,' geen andere voorzorgen nemend, dan die voor zuiver drinkwater Ik wilde, dat do geneesheeren eens uit vonden, dat er eon verschil bestaat tusschen de cholera-bacil in Europa en die in Indië, of wel dat bacillen aan dezelfde invloeden onderworpen zyn als menschen, en lui worden in de tropen, siësta houden, mandiën, klimaat- schieten; dat zou in ernst een groote geruststelling zijn. En zoo ook de pest. De pest is in het Malangsche; ze woedt daar latent, dus onbestreden reeds eenige weken. Hoeveel slachtoffers, zegt u? 5000? Neen, 5 per dag, of 6 of 7, zoo ongeveer als pleuris of diphterie in Holland, om van tuberculose niet te spreken. Het is of de ziekten hier by haar optreden haar snel heid verliezen, alsof ze ons tijd willen laten, de noodige voorzorgen te nemen, om een epidemie te voorkomen. ,Nu de oorzaken Naar myn bescheiden meening de gezondheids-, klimaats- en wonings omstandigheden. Het klimaat. In dit land, van overgroote vruchtbaarheid, van zon en stroomend water, hebben alle processen ik spreek niet van rechtzaken vlug. intens en afdoend plaats. Let op den groei by hot kind in de jeugd, hoe een kind van 2 jaar er uit ziet, doet en spreekt als één van vyf; hoe een Europeesch meisje van 15 ontwikkeld is als een van 22 by ons. Let ook op het te vlugge ineen schrompelen in den ouderdom. Het is of de zon, die ontzaglyke zon, leven brengt eu dood als by tooverslag; zyt ge gezond by aankomst, ge zult welig tieren, dik worden in korten tydzyt ge zwakkelyk, onder deze temperaturen zult gy ontbonden", ontleed" zyn in nog korter tyd. Hoe vaak is het mjj niet gebeurd, dat ik, 's morgens gezond en wel naar de stad gaande, om 11 of 12 uur thuis kwam met hoofdpyn, hevige buikkramp, een paar graden koorts. Te bed gegaan met geen ander geneesmiddel, dan een zakdoek, met eau de cologne op den buik en een anderen in den nek, transpi reerde ik gemakkelijk en overvloedig en ontwaakte om 5 of 6 uur dekker als kip" om met smaak myn thee te gebruiken. Waar men .bederf' of «vuil" aantreft, daar worden snel ziektekiemen geboren, waar voldoende weerstandsvermogen aanwezig is, zjjn die ziektekiemen snel ten onder gebracht. b. Gezondheids- en woningstoestanden. De gezondheidstoestand is in het algemeen een goede. De properheid op het lichaam vaak 2 baden per dag nemen zoowel Euro peanen als inlanders, wordt uit den aard der zaak en eer in acht genomen, dan in koudere streken, en draagt ontzaglijk by tot beperking van ziekten. De huizen der Europeanen staan op af zonderlijke erven, aan alle zjjde open voor zon en lucht, de huisjes der inlanders staan, zelfs in de meer armoedige kampongs, vry ver van elkaar af, en hebben natuurlyk geen bo venverdieping. En dit is wel een zeer groote factor, als men denkt aan de Europeesche ar mere buurten en huurkazernes. „De spreek nu niet eens van de afstanden. Maar om een voorbeeld te noementusschen Malang, en waar ik nu ben, ligt een afstand, ongeveer gelyk aan die tusschen Amsterdam en Sint Petersburgmen heeft daar zoo geen idee van in Holland. Welnu, zoudt u nu zoo ongerust zyn, als er in Rusland wat pestge- vaUen voorkwamen Hblad. Een minnaar uit de vierde dimensie. Onze tyd heeft op het gebied van echt- scheidingsprosessen al heel wat merkwaardigs opgeleverd, maar bet allermerkwaardigste in dit opzicht is toch, zonder eenigen twijfel, het geval dat kort geleden voor het gerechtshof te Manohester is behandeld. Voor het hof verscheen, met somber gelaat, een zekere men. Fowley, een jonge en elegante man, die zyn bevallige echtgenoote van echtbreuk beschuldigde. Wie de verstoorder van zyn huiselyke rust en vreugd was, kon hy on- mogelyk zeggen, hy wist alleen, dat hy naar den voornaam Karei luisterde en dat zyn trouwelooze echtgenoote hem in den regel met Charley aansprak. Het geding werd dus gevoerd tegen N.N. Ook de jonge vrouw, die in tranen badende voor den •rechter verscheen, weigerde eerst den naam van haar minnaar te noemen en, of men haar nu al aan het verstand trachtte te brengen dat men toch den naam van den medebeschuldigde moest weten en of de advocaat van men. Fowley ook eischte, dat men zyn woonplaats en zyn beroep zou vaststellen, zy bleef hardnekkig weigeren. Tenslotte echter mocht het den vereenden krachten van den rechter en de advocaten gelukken haar aan het praten te krijgen. Op een vraag van den rechter, waar de man, wien zy haar hart verpand had, dan toch woonde, antwoordde zy na lang aarzelen, dat hy nergens woonde en dat hy in het geheel niet leefde. Deze verklaring werd met algemeene verbazing ontvangen, maar tenslotte verklaarde de jaloersche echtgenoot, dat zyn vrouw onwaarheid moest sproken, omdat hy zeker wist, dat zy, in de voorafgegane week, iederen dag samenkomsten met haar minnaar gehad had. Op de vraag van den rechter, of dat zoo was, knikte de vrouw heftig bewogen van ja. Men meende met een krankzinnige te doen te hebben. Houdt U van dien man meer dan van Uw echtgenoot vroeg de advocaat van men. Fowley eindelyk. ,Ik kan heel goed met hem opschieten", was het antwoord .wan neer hy versch ij n t." De rechter bracht haar onder het oog, dat dit antwoord niet klopte met haar verklaring van een oogenblik tevoren, waarin zy gezegd had dat haar minnaar in het geheel niet leefde. Hoe kon hy dan verschijnen Maar zy bleef met neergeslagen oogen bjj vrat zij gezegd had. De rechter drong er opnieuw op aan dat zy zou zeggen, waar haar minnaar dan toch woonde en hoe het mogelijk was, dat zy met hem omging als hij niet in het land van de levenden was. Het antwoord was dat ze niet wist waar by op dat oogen blik was. Maar waar komt hy dan vandaan? vroeg de rechter verder. De trouwelooze echtgenoote wees in antwoord hierop naar den hemel. De rechters en de advocaten begonnen er genoeg van te krijgen en men besloot eon dokter te laten halen. Maar nu werd mevrouw Fowloy ineens spraakzaam en zy vertelde, dat baar geliefde uit de vierde dimensie kwam. Zij vertelde dat zy, 's avonds, wanneer haar man naar de sociëteit was, en zy alleen thuis zat, zonder kennissen of vriendeD, die haar kwamen gezelschap houden, zich eenzaam en ongelukkig gevoeld had en daardoor tenslotte op de gedachte gekomen aan spiristiscbe bijeenkomsten deel te gaan nomen. Daar was haar Karei haar voor het eerst verschenen. Hy had haar door kloppen medegedeeld, dat hy in haar de vrouw van zyn hart gevonden had, die hy zyn leven lang vruchteloos gezocht had. Evenals een minnaar van vleesch en bloed had hij behoefte aan vertrouwelijke gesprek ken onder vier oogen met zijn geliefde en zoo kwam het dat mevrouw Fowley terwijl haar man uit was, thuis avond aan avond haar spiritistische séances hield, waarby ze het genot smaakte met haar Karei te kun nen spreken. Ze hadden elkander ook zoo ontzettend veel hartsgeheimen te vertellen en mevrouw Fowley schonk den geest het vertrouwen, dat ze baar man niet had kun nen geven. Overdag schreef zy minnebrieven aan den geestelijken vriend. Deze brieven had men. Fowley gevonden en zy hadden hem aanleiding gegeven tot zijn aanklacht. Het eind van het geval was, dat de aan klager besloot zich niet te laten scheiden, maar in het vervolg, in plaats, van naar de sociëteit to gaan, thuis den stryd om het hart van zyn vrouw met zyn geestelijken medeminnaar aan te binden. Een geheimzinnige ziekte. De medische wetenschap staat nog telkens tegenover vraagstukken, waarvoor zij geen oplossing weet. Zoo is er op een eilandje op de Engelsche kust kort geledon een be smettelijke ziekte vastgesteld, over het ont staan en het wezen waarvan, men tot nog toe in het duister tast. Dr. A. de Neuvide deeldt in de Revue bizonderheden mede Over een andere geheim zinnige kwaal, waarmee men zich in den laatsten tyd heeft moeten bezighouden en waartegen men nog evenmin een middel heeft gevonden. By een van de meest gezaghebbende ge neeskundigen van Washington kwam op zekeren dag een krachtig uitziende visscher om raad. Hy had volgens zyn zeggen, in het voorafgegaue jaar by zyn werk veel last gehad van een pijnlijk gezwel aan de linker schouder. Toen hij dit opengemaakt had was er een ongeveer 2 c.M. lange platte, witte worm uitgekropen. De man had het vreemd gevonden maar er verder niet over nagedacht. Een jaar later had hy op zyn borst vyf of zes dergelijke gezwellen ontdekt, waaruit by openprikken met een mes, dergelijke wormen te voorschijn kwamen. By het onderzoek van den man bleek hy twee builen te hebbenéén links onderaan de borst en de andere in de liesstreek en beide gezwellen bleken een worm te bevatten. Het dier scheen tot de familie der blaaswor- men te behooren, maar was van een tot nog toe onbekende soort. De raadselachtige parasieten bleken, by onderzoek door een bekende Amerikaansche bacterioloog, wormen te zyn, die in het darm kanaal leven en in Japan reeds eerder aange troffen waren. Hoe zy in het lichaam van een visscher, uit het binnenland van Amerika, gekomen waren, bleef echter onopgehelderd. Men vond ook nergens een vermelding van het dier in de geneeskundige literatuur en moest zich, omdat men geen middel tegen het kwaad wiet, bepalen tot een nauwkeurige waarneming van het vreemdsoortige ziekte geval en lydelyk aanzien hoe de kwaal van den visscher steeds verergerde. Hy kreeg hevige pjjnen en stierf tenslotte in een aan val van delirum tremens, wat geen verwonde ring behoeft te wekken als men in aanmerking neemt, dat de wormen de hersenen hadden bereikt. By de opening van het ljjk onderzocht men zorgvuldig den schedel en de hersenen, de wormen hadden in deze gangen en gaten geboord en het was onbegrijpelijk hoe de mau het nog zéé lang had uitgehouden. By onderzoek bleek de parasiet in kwestie geen regelmatigen vorm te hobben. In het afgeloopen jaar kwam er in Tokio een ziektegeval voor, waarby de zelfde ver schijnselen optraden. Op sommige plaatsen van het lichaam van de patiënte vond men in een kubieken centimeter van het weefsel tot 1500 van deze wormen. Daarby kwam men tot de ontdekking dat de lyders slechts tijdelijk hun beulen herbergen. De larven van de parasiet werd in de lichamen van dieren gevonden, bijvoorbeeld in de tong van een pas geslachten os, die er geen hinder van ondervonden scheen te hebben,maar na het slachten bleef de larve in het vleesch, een mensch at ervan en de nog altyd levende, verschrikkelijke vjjand ontwikelde zich in het daarvoor gunstige menBchelyke lichaam. Dit verschijnsel doet denken aan de trichinen, die onschadelijk zyn voor varkens en pas gevaarlijk worden, wanneer een mensch ze, by het eten van varkensvleesch naar binnen kry'gt. De Ijjderes uit Tokoi was 38 en de Amerikaansche visscher 48 jaar, beiden zyn aan de gevolgen van hun kwaal overleden. Hun nakomelingen vertoonen geen sympto men van de kwaal, maar het is misschien voorbarig op grond daarvan tot de niet besmettelijkheid te besluiten. Want evenmin als men over de ziekte xelf iets weet, is bekend na hoeveel tyd de besmetting zich doet gelden cn al putten de Japansclie en Amerikaansche geleerden zich ook uit in hypothesen, het is hun tot nog toe niet gelukt het raadsel op te lossen. Een stad ontvolkt. Welke vreeselijke gevolgen schijnbaar nietige oorzaken dikwyls hebben kunnen, blijkt weer esns uit de geschiedenis van de stad Tupelo, in Mississipi. Tupelo was tot voor kort een bloeiende vreedzame plaats, maar in de laatste twee jaar is moer dan do helft van zyn bevolking naar elders ver trokken en het is nu- zyn endergang nabjj. Hoe komt dat? Wat is de oorzaak van deze schrikbarende ontvolking? De oorzaak en hier wordt bevestigd wat wy zeiden is een allerliefste lichte zomerjapon van de vrouw van don burgemeester. Deze dame kwam, uu drie jaar geleden, op een mooien lente-dag aan het station van Tupelo. Zy droeg de japon in kwestie. Daar was juist een locomotief bezig rook en roet de lucht in te blazen eh met de mooie japon was het in minder dan geen tyd gedaan. Natuurlyk liet de burgemeestersvrouw het daarby niet ze stelde een eisch tot schadevergoeding ie, en toen deze onbegrypelyker wjjze afgewezen werd, wist haar echtgenoot het in den gemeenteraad zoover te krygen, dat er een verordening werd uitgevaardigd, waarby strenge straffen werden gesteld op het veroorzaken van rook, roet en vonken binnen het gebied van de stad. Dat was het begin van den ondergang. Want om deze straffen te ontgaan moest do spoorweg maatschappij, de welbekende Friscorailroad, ten slotte haar station van Tupelo naar elders verplaatsen. Al spoedig volgden ook de administratiegebouwen en herstellings-werk- plaatsen. En als gevolg daarvan verhuisden weer Ulrjjke ambtenaren en werklieden, in dienst van do maatschappij, naar de mooie woningen, die de Friscorailroad in den omtrek van het nieuwe station had laten bouwen. Het middelyk gevolg daarvan was het vertrek van bakkers, slagers, kruideniers, schoen- en kleêrmakers en nog een menigte andere neringdoenden en zoo komt het, dat de bevolking van Tupelo op het oogenblik tot op de helft verminderd is. En er verhuizen steeds meer Tupeloers. De burgemeestersvrouw heeft haar zin ge kregen, en het aal wel niet lang moer duren of Tupelo is van den aardbodem verdwenen. Eene erfenis van 75 millioen. Men schryft het volgende aan het „Hbl. van Antwerpen" Ten jare 1628, vluchtte zekere Jean Thiry, Franschman van geboorte, uit zyn vaderland en trad in dienst by een zekeren Athanaae Tripaldy, Italiaanschen handeldryver in 't groot, op zee en te lande; door zyn edel karakter en goede diensten, werd hy de gun steling zyns meesters; en deze liet hem by zyn afsterven zyn gansche fortuin na, hetwelk bestond uit verschillende handelsschepen, en een som van 800,000 goudstukken, welke door Athanase Tripaldy op de Staatsbank van Venetië, ten jare 1621 geplaatst waren. Dit bedrag van acht millioen werd, by contract, als staatsschuld door den Doge van Venetië aangenomen, en zou 8 rente opbrengen. Jean Thiry, welke ten jare 1676 stierf, liet by testament het gansche bedrag, dat als staatsschuld op de staatsbank van Venetië berustte, met alle interesten aan sjjne twee broeders of aan hun wettige nakomelingen. Napoléon Bonaparte legde ten jare 1796 op bevel van het Directoire, beslag op de Thi- rysche erfenisvan dien tyd af is bet kolossale fortuin 't welk thans door de opgeloopen rente reeds meer dan 75 mil- lioenen moet bedragen, in het bezit van den Franschen Staat gebleven, ofschoon reeds meerdere malen door de rechmatige erfgena men pogingen in 't werk gesteld zyn, om in het bezit van hunne millioenen te komen. Dertig jaren geleden ongeveer was de Fransche staat bereid het kapitaal, zonder intresten, uit te betaleD, doch de familie i Thiry weigerde zulksen naar bet schjjnt moet nu de Fransche Staat door het Seine- gerechtshof veroordeeld zyn, om het gansche fortuin, benevens de opgeloopen renten uit te betalen. Van de twee broeders van den bovenge- melden erflater, Jean Thiry, moet er een naar Holland zyn overgestoken, de andere broeder moet zich in de omstreken van Lokeren, provincie Oost-Vlaanderen, gevestigd hebben het is van dezen laatste, dat zich hier te Antwerpen, evenals in de omstreken van Lokeren, de erfgenamen moeten bevinden. Een erfgenaam te Antwerpen wendt nu met de medehulp zjjner mede-erfgenamen van Antwerpen, Lokeren en Goes de noodige Btappen aan, om in het bezit hunner recht matige erfenis te komen; reeds zyn belang ryke papieren ontdekt, welke bewyzen, dat de bewuste familie wel dogelyk de ware erf genamen zyn. Een oproep in de dagbladen zal eerlang de familie laten verwittigen, dat zy by een notaris moeten komen, om hunne rechten te doen gelden. Of zy tevreden zullen zjjnl Ouderdom!- en Invalidi. teits-verzekering. Het .Nieuws v. d. Dag" schryft: De Regeering komt met dit wetsvoorstel aan bescheiden wenBchen tegemoet, hoewel to voorzien is dat zy, naar veler oordeel, lang niet ver genoeg gaat. De verwyzing naar de te herziene Tarief- wet is ons een ernstig bezwaar. Het staat toch als een paal boven water, dat hoogere inkomende rechten in de eerste ilosts een zwaarderen druk op de minder jedeelden beteekenen, en zoo laat men die minder bedeelden ten dsele met de eene hand betalen wat z|j in de andere hand weer toegestopt krygen I Zulk een systeem deugt niet. En het zit ook niet onverbrekelijk vast aan dit wetsontwerp, dat zeer zeker niet zal mogen dienen als een bruggetje om de Tarief- wet er door te sleepen. Participatie van den Staat moet en kon gelyk reeds a|s overgangsmaatregel wordt voorgesteld zeer wal behouden blyven, ook zonder er dat kwade geld voor te be stemmen. De .R.-K. Gelderlander" schryft o.m. Wat in het ontwerp op bezwaar zal stuiten, is het vry hooge bedrag der premie, die van de werklieden gevorderd wordt, namelijk al 10 ets. per week voor loonen beneden f 240, dat is dus nog geen vyf gulden per week. In den regel echter sullen degenen, die zulk een laag loon trekken, aankomende werklieden zyn, jongens van 16 jaar en wat hooger, geen gehuwden, die voor een gezin te zorgen hebben. En dezulken kunnon allicht een dubbeltje van hun weekloon missen. Wanneer men ziet, hoe menig dubbeltje op minder nuttige wyze door de jonge werk lui wordt besteed, hoeft men die premie nog geen schrikbeeld te achten. Zeker heeft de werkman zich een offertje te getroosten, als de wet eenmaal in wer king gaatmaar hjj bedenke, dat de patroon er in elk geval evenveel moet byleggen on dat de Staat bovendien gedurendo 75 jaar een jaarlijksche toelage geeft, van 8$ mil lioen. En tegenover de betrekkelijk geringe pre mie, die hij wekeljjks zal hebben af te zon deren, staat het aangename vooruitzicht, wanneer hy by ongeluk ongeschikt tot werken mocht worden, een rente te zullen ontvangen, evenredig met de gestorte premiën, in verband met het aantal jaren, dat premie betaald is. In elk geval is aan de huidige bestaans-onzekerheid van den werkman een einde gemaakthy hoeft niet meer met zorg en kommer zyn ouden dag tegemoet te zien. Hopen wy daarom, in het belang van den wrerkman deze invaliditeits- en ouderdoms- verzekering spoedig haar beslag krjjge. Da Ziektewet I •De Het hoofdblad der R -Katholieken, Tyd", sohrjjfi: Met de Ziektewet, die in handen van een commissie van voorbereiding gesteld is, dreigt het een lange lijdensgeschiedenis te worden, en toch dit staat vast moet haar af doening voorafgaan aan de behandeling van de invaliditeits- en ouderdoms verzekering, welke in haar uitvoering van de Ziektewet immers afhankelijk is. Wanneer het met de sociale wetgeving niet vlug genoeg mocht opschieten, zal het in elk geval niet hieraan te wjjten zyn, dat de Regeering er geen spoed achter zette, maar mogelijk wel, de houding der lin kerzijde dient afgewacht aan het droevig gemis aan .overeenstemming in de hoofd zaken", welke met betrekking tot de sociale wetgeving by de Christelijke partyen en haar persorganen te constateeren valt. DE WEEK. 14 Mei. Het Parlement is, in den loop der jaren, al met velerlei dingen vergeleken. O.a. met een jeugdig balsturig, ongezadeld paardje, dat allerlei kapriolen maakt en welks nuk ken, grillen onnaspeurlijk zynIk zou willen spreken van eene capricieuse ouwe- vryster, die haar best doet om in uitmiddel puntige mallotigheid 't bakvischje to spelen... In elk geval raakt ook degeen, die nog durft zweren bij het «prestige" van ons Lagerhuis, er gaandeweg den kluts by kwytEn het zittinkje, waarmee de Tweede Kamer in de afgeloopen week hare „werk zaamheden hervatte", is al bijzonder geschikt voor spotziek-aangelegde geesten om den draak te steken met de hooge-vergadering... Een kranige bol, die weet te voorspellen, wanneer dan eindelijk de .groote dingen", door de ministers Talma en Kolkman op 't tapyt gebracht, in openbare behandeling zullen komen. Ik heb dezer dagen op mjjne manier een veteraan uit Parlements-kring «geïntervieuwden ben er niet veel wjjzor door geworden. De man bleek mjja pessi misme ten aanzien van de toekomst, welke zooeven-aangeduide gewichtige ontwerpen wacht, volkomen te deelen. „Het werkjaar 1911 is zoo ongeveer naar de maan", zei ik, en veteraan vond 't niet eens de moeite waard om op eene dergelijke „waarheid gelijk eene koe" te reageoren. Toen gingen wy samen aan 't uitrekenen. In '18 het fameuse feest- en jubeljaar, wanneer het „oog der gansche beschaaf Ie wereld" zal gericht zyn op het plekje gronds, waar Carnegie's stichting zal worden inge wijd is 't op-den-kop-af een eeuw geleden, dat Willem VI, die als Willem I het per soonlijk bewind over de Vereenigde Neder landen zou voeren, te Scheveningen voet aan wal zette; wy zullen gaan kampen om de vlag, nu nog van de tinne der regeorings- veste wapperendIn dat allerkritiekato jaar 1918 hebben we geen tyd, geen lust, geen rust, geen oog, geen aandaoht voor serieus Parlements-werk. Dan moeten de vele hoogedelgestrengen, in den jare 1909 op het kussen der eere gebracht en wier zeteltjes zoo deerlyk-zwak en wankel staan, den- boer-op om hun parlementair hoekje te bergen Dan is Z. M. de Kiezer heer en meester in den lande. Arme Majesteit Kiezer 1 In het eersto van het viertal jaren, liggend tussohen verkiezing en verkiezing, behoort ;ij tot de „quantité négligeable." Men scheept J af met genadig handwuifje en minzaam knikje. Hoogstens klopt men U joviaal op den schouder. Meneer de Gedeputeerde, tot wien gy U begeeft met een of ander ver soek, maakt zich haastiglyk van U af Sapristi, beste vriend, ik heb 't zoo druk Straks club-vergaderingVan-avond con ferentie met Excellentie DingesJe weet wel, over die kwestie, waar jelui zooveel belang by hebtNeem me niet kwaljjk, amice. Ik heb geen seconde te verliezen. Maar je kunt erop rekenen, hoorVèst op rekenen Nu, adieu 1" Majesteit Kiezer buigt nederig en voldaan... Is zéér onder dea indruk van de toewijding, waarmee meneer afgevaardigde de plichten, aan z'n mandaat verknocht, vervult De tyd schrydt voort. En naarmate het allerkritiekste vierde jaar diohter-by komt, wordt meneer het Kamerlid hartelijker, jovialer, toeschietelijker. Nu zyn de schou derklopjes en handwuifjes vervailgen door «shake hands" van de innigste soort. Nit krygt Majesteit Kiezer lange brieven ia antwoord op vragen Totdat, in de weken, onmiddellijk voorafgaand aan de Stembus uitspraak, zyne macht, zyn aanzien ten top stijgen In zoo n jaar gebeurt er immers niots zei veteraan, „of er wordt met electrische spoed 't een on ander, waarmee men in do verkiezings-speechen paradeeren wil, door gejakkerd. Rest dus 1912. Aan «den vooravond', van het groote steekspel mogen geen ongelukken gebeuren Eon Talma, over de Bakkerswet struikelend; een Kolkman, genoodzaakt om zyn Debietreoht in te slikken Nu zwyg ik nog over Tarief- en Ziekte- ontwerp Gelyk over zooveelmeer.'t Ware immers het doodsklokje voor het reeds zoo-gehavend, verzwakt ministerie-Heems kerk Jan. Weet-ge, ging veteraan voort, waar dit Kabinet me nu zeer sterk aan doet denken Kyk eens, jongen. Ik heb eens bijgewoond zoo'n Spaansch stierengevecht. In de arona werd gejaagd een jong, aardig, mooi beest. De frissche levenslust schitterde in de groote, donkeie oogen van don prachtig-gebouwden stier. Waarachtig, ik had echt kassian met den stumper Maar hjj was laf. Ellendig, onbegrijpelijk laf. Hjj vertikte 't om zich to laten kerven, 't Was of de sukkel begreep, dat zyn hachje ermee gemoeid was. Hjj was er niet toe te krygen om op den torero in te stormen. Hjj weifelde Een siddering voor hem door do leden. Het publiek werd razend. Men hdatte 't beest, dat scheen te begrjjpen, hoe die menschen smachtten naar zyn roode, warme bloed Men schold den stier uit. Men smeet naar hem met allerlei dingen. 't Moge zeer oneerbiedig klinken, maar 't is de heilige waarheidin zulk eene positie, vind ik, verkeert ons Kabinet nu. Het wachten is op zyne daden, op zyn worstelen, zyn kampen. De lansstooten heeft 't reeds herhaaldelijk en met weinig betoon van •zelfrespect".Denk maar eens aan de lydenshistorie van de BakkerswetIontweken. Nu waar do genadestoot dreigt te komen, is 't niet in de arenate krygen. Een treurig schouwpel, amice!" Tot het doen van een voorspelling, het geven van eene «prognose" was veteraan niet te krygen, hoeveel moeite ik er ook aan be steedde! Het in 1909 geboren Parlement is inder daad zeer onnaspeurlijk en ondoorgrondelijk in de motieven zyner overwegingen en be sluiten. Waartoe de koortsige haast, waarmee een ontwerp als dat op de onrechtmatige daad naar voren wordt geschoven? Een jurist als prof. Simons en een man van zooveel gezag als jhr. Van Karnebeek, geven het advies wacht ermeo, totdat zy, wier meening door U behoort overwogen te worden, hun licht hebben doen schjjnen. Niets of iemand dringt U ia deze tot overhaasten... 't Is al vruchte loos. De Kamer, het oor leenend aan mr. Aalberse's advies, zet de zaak op «de waschljjst", gelyk do nooit-zwjjgende heer Ter Laan de «agenda' niet-onaardig noomdo... Is 't er om te doen, straks, op den ver maarden Zaterdag-middag in September, de minister van Binuenlandsche Zaken de aller-onvruchtbaarste zitting 1910—'II in naam der Koningin sluitend, genoeg materiaal zal hebben voor eene lange opsomming van al wat de Binnenhof-heeren hebben «tot stand gebracht"? Moet er zand gestrooid in de oogon van Majesteit Kiezer?... Wat zal het einde zjjn van al deze zonderlinge dingen? Hebben degenen geljjk, die volhouden, dat zoowel de coalitie-meerderheid als het zittend Kabinet druk bezig zyn om te doen wat de dwergen van het eiland Nippon «harakiri" noemen?. Nogmaals: wy leven in een zonderlingen tyd. Zelfs de «oudste vossen" der politiekc-rij raken er den tel bij kwjjtOp de welbe kende vraag; zoovele jaren ontelbaar malen herhaald«Wachter, wat is er van den nacht?" blijft het antwoord nu uit De politieke torenwachters kjjken en turen... Ja, er zyn figuren, schimmen, gedaanten by den horizont». Edoch, er is scherper licht noodig om vast te stellen, wie zjj zyn... Wat se straks zullen brengen Mr. Axtonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1