Inschrijving ..orinc en Leger. Bij K. B. is san luit. t. z. Ie kl. A. M. van Roosendaal, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, met 19 Mei eervol ontslag uit den zeedienst verleendonder toekenning van het recht op pensioen en zyn met ing. van 19 Mei bevorderd tot kapit. t. z., kapt.-luit. t. z E. Coenen tot kap.-luiL t. z., luit. t. z. Ie kl. J. J. Oudemans, en tot luit. t, z. Ie kl., de id. 2e kl. C. L. Schepp en mr. J. C. Jager. Bij K. B. is met ing. van 16 Mei b(j de zeemacht bevorderd tot ofl'. v. gez. Ie kl., de id. 2e kl. A. W. C. G. Kamerling. Overgeplaatst z\jn met ingang van 20 dezer: de machinist K. J. Metz, van Hr. Ms. ïKortenaer' op Hr. Ms. «Koningin Emma" en gedetacheerd bij den onderzeedienst: de machinist J. J. v. ISyk Menkman, van Hr. M9. «Reinier Claeszen" op Hr. Ms. «Kortenacr" met ingang van 1 Juni: de hoofdmachinist J. C. Francino, van «Dolfijn" op Hr. Ms. «Rhenus"; dc hoofdmachinist J. Smit van Hr. Ms. «van Speyk" op Hr. Ms. sDoldjn". De minister van marine heeft benoemd tot machinist bij het loodswezen, den met ingang van dien daturu eervol ontslagen lichtwachter-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip «Noord-Hinder", Th. A. Konings. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Java, uitreis, arriveerde 13 Mei te Perim K. W. III, uitreis, passeerde 13 Mei Kaap del Armi, K. W. 1, thuisreis, vertrok 11 Mei van Colombo. Grotiua, uitreis, vertrok 13 Mei van Colombo. Atnbon arriv. 14 Mei van Amsterdam te Sabsng. Koningin-Regentes, uitreis, vertrok 13 Mei v. Suez. Lombok, thuisreis, arriveerde 15 Mei te Suez Madura, thuisreis, vertrok 14 Mei van Marseille. Pr. Juliana, uitreis, arriv. 14 Mei te Southarnpton. Rcmbrandt, thuisreis, vertrok 13 Mei van Genua. Sumatra, uitreis, passeerde 15 Mei Kaap Dlanc. Rotterdamsche Llotd. Uogor, thuisreis, vertrok 11 Mei van Port-Said. Medan, uitreis, arriveerde 11 Mei te Singapore. Kediri arriv. 13 Mei van Batavia te Rotterdam. Tabanan, thuisreis, vertrok 13 Mei van Padung. Tambora, uitreis, vertrok 14 Mei van Tanger. Goentoer arriv. 14 Mei van Rotterdam te Batavia. Ophir, uitreis, vertrok 14 Mei van Perim. Wilis, thuisreis, vertrok 14 Mei van Port-Said, Sindoro arriv. 15 Mei van Batavia te Rotterdam. Menado, thuisreis, pass. 15 Mei Point de Galle. Ternate, uitreis, passeerde 15 Mei Ouessant. Koninklijke Hollandscue Llotd. Zeelandia, thuisreis, vertr. 11 Mei v, Rio de Janeiro. Kernland, thuisreis, is 11 Mei Tencrifïe gepasseerd. Hollandia, uitreis, arriv. 15 Mei te Rio de Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. I, uitreis, is 13 Mei Bevezier gepasseerd. Visacherij berichten. Nieuwediep, 12 Mei. Aangebracht door 9 kor- ders te zamen GO stuks groote tong 70 cent per stuk, 200 roiddeltong 30 cent per stuk, 150 kleine long 10 cent per stuk, 1 tarbot voor f 5, 8 mand stortschol f 4 per mand, 20 mand klein» schol f 1,50 a f 2,50 per mand, 4 mand schar 75 cent per mand. Van trekkers 1300 tal haring 30 a 67 cent per tal, 30 tal geep f 8 a f 11 per tal, 9000 stuks ansjovis f 12 a 1 12,30 per 1000 stuks. 13 Mei. Van trekkers 1100 tal haring 10 a 40 cent per tal, 36 tal geep f 6,50 a f 8,50 per tal, 80000 stuks ansjovis f 12,00 a f 14 p. 1000 stuks. Van rogvisschors 150, stuks rog 50 a 55 cent per stuk. 13 Mei, 30 korders met 10 tot 30 stuks groote tong 55 cent per stuk, 10 tot 100 middeltong 20 a 30 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 8 a 10 cent per stuk, 1 tot 4 mand stortschol f 3,50 a f 4,50 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f0,60 a f 1,25 per mand, enkele manden schar f 1,25 per mand, 5 stuks tarbot f 4 a f 7,50 per stuk. 14 Mei. Van trekkers 42000 stuks ansjovis f 14 a f 14,55 per 1000 stuks. 15 Mei. 20 korders met 10 tot 30 stuks groote tong 55 cent per stuk, 20 tot 150 raiddeltong 30 a 35 cent per stuk, 10 tot 60 kleine tong 8 a 10 ceut per stuk, 2 stuks tarbot f 5 a f 6,50 p. stuk, 1 tot 4 mand stortschol f 2,50 a i 3 per mand, 1 tot 6 mond kleine schol f 0,40 a f 2 per mand. Van rogvisschers 150 stuks rog 55 a 60 cent per stuk. Van trekkers 600 tal haring 35 a 40 cent per tal, 135 tal geep f 3,50 af 7,50 per tal, 80000 stuks ansjovis f 13,80 a f 14,75 per 1000 stuks. Burgelijke Stand v. Helder Van 12 tot 15 Mei. BEVALLENL. L. C. de Vries geb. Hansen, d. A. van Bcveren geb. de Groot, z. M. M.Duy vetter geb. Monnier, d. N. Kensmaug geb. van Wolferen, d. C. Snyders geb. Verhage, d. A. Hcystra geb. Bakker, z. OVERLEDENM. B. Liedmeyer geb. Overwijk, 30 j.- D. Waas geb. Broekman, 89 j A. J. Kerff, 12 j. J. H. Lauwers, 8 j. C. W. D. Bruin geb. Orth, 82 j. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verxendingsweg Datum der ter postbezorging. p. zeepost via Amsterdam] p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua 2ÏT Mei 19 Mei 23 Mei TydsLder laat. busl. a/h Postk. lloll. mail via Marseille p.Franschem. via Marseille 19 Mei (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitache m. via Genua 17 en 31 Mei 12'smidd. (alleen op verlangen der afzenders.) Voor Hr. Ma. .Gelderland' naar Tanger: 27 Mei, 7 uur 'a av. «.-n 28 Mei, 12 uur midd. 7.— *s av. 's av. 3.30'a nam 7.— 's av. Correspondentie. Wegena plaatsgebrek zyn genood zaakt het verslag der Vereeniging „Orde van Goede Tempelieren" tot liet volgend nummer te laten liggen. (Red.) Laatste berichten. Luchtschip „Deutschland". Hedenmorgen ia het luchtschip „Deutsch land" bij Dusseldorp verongelukt. De acht inzittenden konden worden gered. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 16 Mei. Hr. Ma. Gelderland" ia 18 dezer te Laa Palmaa aangekomen. Aan aohool No. 3 had j.1. Zaterdag een bijzondere plechtigheid plaats, die evenwel een intiem karakter droeg. De heer Westen- dorp, die meer dun drie-en-twintig jaar aan het hoofd van die achool heeft gestaan en wien om gezondheidaredonen eervol ontslag ia gegeven, nam aftcheid van z\jn leerlingen en zjjn peraoneel. Nadat hij door het waar nemend hoofd, den heer de Carpentier, was toegesproken en de kinderen hem een af scheidslied hadden toegezongen, nam het scheidende hoofd zelf het woord. In hooge mate aangedaan, sprak hjj den kinderen nog eenige hartelijke woorden toe. Het was een treffend en voor den heer Westendorp zeer moeielyk oogenblik, waarop hy van do plaats scheidde en de taak neerlegde, dio hem lief waren geworden. Ook de kinderen waren zeer ontroerd, vooral de onderen onder hen, die zoo ten volle beseften, wat ze in den heer Westendorp als hoofd hunner school verlie zen. Geheel onder den indruk van het voor- Ïsvallene gingen sy huiswaarts. Daarna nam e heer Westendorp afscheid van zyn perso neel. Door de kinderen werd hem een fraai geschenk aangeboden en ook het personeel schonk hem een souvenir by het afscheid. Een geheel andere, prettiger stemming heerschte in de school, toen Maandagmorgen do leerlingen, als een herinnering aan het j afscheid, onthaald werden. Aan den heer K. H. Heeroma, vroeger j hoofd der school, en leernar aan de Normaal- school alhier is, ten opzichte van laatstge noemde betrekking een pensioen van f 137. verleend. By het Vrydag te 's Gravenhage ge houden examen slaagde voor 2en stuurman groote stoomvaart, de heer T. C. Dryver, leerling der Zeevaartschool alhier. Verdronken. Zondagmorgen bespeurde een Boldaut, per fiets langs het Noord-Hollandsch kanaal rijdende, dat naby de Heldersche spoorbrug iemand aan 't zwemmen was, die opeeps luide om hulp riep en spoedig daarop in do diepte verdween. Niettegenstaande byna direct twee spoor wegwachters met een boptje en een dreg ter plaatse van het ongeval waren, gelukte het niet den drenkeling op te halen. Eerst later werd het lyk, door middel van een net, opgovischt en overgebracht naar C. v. d. Kroon, te Anna Paulowna, by wien de ongelukkige, genaamd Pieter Nes, 17 jaar oud, als boerenknecht in dienst was. Uit deze woning was hy even te voreD, wat heet en bezweet, naar het kanaal ge- loopen om er, na vlugge ontkleeding, zich te verfrisschen. Boefjes. Jl. Zaterdagavond werd een 18-jarige knaap op heeterdaad betrapt, tydens het ladelichten in een winkel, Rozenstraat alhier. Later bleek nog, dat dezelfde deugniet met een vriendje van gelyken leeftijd de gezochte daders waren van verschillende diefstallen in winkels en burgerwoonhuizen. Insluiping. Tydens afwezigheid van een bewoner, Wilhelminaalraat alhier, werd Zaterdag, door insluiping, uit een linnenkast f 5 ontvreemd. Als moeder uit is. In een woning, Brouwerstraat alhier, ge raakte Zondagmiddag, tydens afwezigheid der moeder, do kleêrtjes van een 5-jarig meisje in brand torwyl zy bezig was met het aansteken van een petroleumstel. Op het hulpgeschrei der kleine Bchoten de naaste buren haastig toe en wisten zoo vlug mogelijk de vlammen te blusschen, doch konden niet verhinderen dat het kind aan hals en armen brandwonden opliep, waar voor geneeskundige hnlp noodzakelyk was. Tram Helder-Huisduinen. De tram vervoerde in de week van 8 tot 14 Mei 2245 passagiers, totaal met de vorige opgave 11048. Haring, Geep en Ansjovis. Van 12 Mei nam. tot 15 Mei werd aan den afslag alhier aangevoerd 2000 tal haring, pryB per tal f0.10 a f 0.70201 tal geep, prys per tal f 3.50 a f 11.—en 221,000 stuks ansjovis, prys per 1000 f 12 *a f 14.75. De totale opbrengst bedroeg pl.m. f 5400. - Openlucht Samenkomst. De 2de Openlucht-samenkomst van Vrij zinnig Godsdienstigen in Noord-Holland zal op Hemelvaartsdag (Donderdag 25 Mei 1911) te Heiloo, op het landgoed «Nyenburgh' van Jhr. M. P. van Foreest, worden gehouden. Ds. G. W. Melchers van Purmerend, Dr. A. van Wyk en Ds. D. Dry ver van Zaandam, Ds. A. RutgerB van der Loefi te Haarlem, C. F. A. Zernike te Amsterdam, (Hoofd der School), Ds. Spaans te.JEnkhuizen, Ds. A. C. de Kegi te Alkmaar en Ds. W. Bax Jr. te Santpoort zullen als sprekers optreden, Twee sprekers zullen tegelyk van ver schillende spreekgestoelten het woord voeren. Een Muziekkorps onder leiding van den heer J. M. Otto zal zich doen hooren. Een betere en grootere consumptietent dan de vorige maai zal aanwezig zy*d. Aan het station Alkmaar zullen paarden trams gereed staan; de N.-Z. Hollandsche Stoomtram laat extra trams naar en hot terrein loopen. By ongunstig weder zul de samenkomst gehouden worden in zalen. De plaatB zal door borden aan het Station en in de stad bekend gemaakt worden. Het plaatselijk comité alhier heeft een der grootste booten van de .Alkmaar-Pakket'" ter harer beschikking gekregen. Deze salonboot is keurig ingericht en voorzien van glasboschutting aan dek. Zy mag 600 personen vervoeren, maar met de Directie is overeengekomen niet meer dan 400 menschen mee te nemen. Melden zich meer dan 400 deelnemers aan, dan wordt een tweede boot ingelegd. De booten zyn alleen bestemd voor passa giers van Helder en nemen onderweg geen andere reizigers op. Hot PI. Comité stelde Als voorwaarde, dat geen verschil moet worden gemaakt tusschen le en 2e kl. De Directie der .Alkmaar Pakket" stemde hiermede in en bepaalde den retourpryB op 60 ets. por per soon. Om 8 uur zal de afvaart van Helder (Binnenhaven), om 6 uur 's namiddags van Alkmaar plaats hebben. Hedenavond van 8 tot 10 uur kunnen nog kaarten worden afgehaald (zie de advertentie in dit blad) Korfballen „H. B. S" 3. K. C. 6-7. Een gejuich steeg Zondagmorgen op toen de trein van 10.50 het station binnenstoomde, en reeds dadelyk bleek, dat de schoone sport hiervau de oorzaak was, want de Schager korf balclub kwam een wodstryM spelen tegen de ftH. B. S.'\ Nadat alle leden van het S. K. C.- t waal f tal en hunne supporters aan de aanwezige H. B. S.-leden waron voorgesteld, ging het naar .Eensgezindheid' om zich daar te kleeden. Om half twee was het terrein in orde en door den scheidsrechter, den heer Nobel uit Winkel, geïnspecteerd cn werd het eve& daarna door padvinders afgezet, die daarmede een goed werk hebben verricht. Nadat de beide twaalftallen zich te twee uur 15 hadden opgesteld, begon hot spel te twee uur 18, op het teeken van den scheids rechter, na de gebruikelijke three cheers to hebben uitgebracht. Reeds dadelyk is S. K. C. sterker en weet dat na eenige minuten reeds in oen doelpunt uit te drukken en tevens na mooi samenspel I de score te verhoogen. Nn wordt van vak verwisseld en na een zeer korten tyd weet R. Luyckx het eerste doelpunt voor H. B. 6. te maken, na met zyne partner een keurig sumenspel vertoond to hebben. S. K. C. liet spoedig zien, dat hare bedoeling niet waB haar eenmaal verkregen voorsprong prys te geven en wist na mooi samenspel, waarin vooral de dames uitblonken, opnieuw te doelpunten. Nn duurt het niet lang of S. K. C. weet de stand tot 4— 1 en oven later tot 51 op te voeren, soodat het weer noodig was van vak te verwisselen, hetgeen tot gevolg had, dat er van beide zyden niet meer gedoelpunt werd en te 8u.3m. kondigde het fluitje van den scheidsrechter de pauze aan en was de stand 51. In de pauze was de algemeene opinie, dat S. K. C. met een 101 overwinning naar huis zou gaan, maar dit bleek niet de be doeling van de H. B. S. lui te zyn, want toen om 3u. 33m. do tweede helft van het spel begon, trad H. B. S. dadelijk zeer kruchiig op en werd de strijd daardoor veel span nender en nog geen minuut is er verloopen als een gejuich losbreekt, onB verkondigende dal H. B. S.' tweede punt gemaakt is, dat na goed samenspel door S. Luyckx gemaakt werd. Niet lang duurde het nu of H. B. S. begon haar achterstand nog meer te ver kleinen, want nog waren geen 5 minuten verloopen of mej. W. van Gorkom doolpunte voor H. B. S. en zoo was de stand 53. Nu kreeg men het meest spannende gedeelte van den wedstrijd te aanschouwen. Door het doortastend optreden van Reuvora in samenspel met Hofman, die nu en dan door zyn handigheid een gejuich op deed gaan, moet de verdediging van S. K. C. bezwijken, was de stand dus 54. Kort daarop maakt mej. Muys voor S. K. C. het 6e doelpunt. Schagen krijgt het nu hard te verant woorden en R. Luyckx doelpunt, doch even daarna maakt Schagon haar 7o punt. H B. S. spant zich nog even krachtig in en S. Lnyckx doelpunt. Na nog 10 minnten spelen, ge durende welken tijd de stand onveranderd blyft, kondigt de scheidsrechter, die de wed stryd uitstekend leidde, het einde aan en heeft S. K. C. dus gewonnen. Bij S. K. C. was de combinatie uitstekend. By H. B. S. blonk mej. W. van Gorkom uit. De heeren waren goed. De belangstelling web buitengewoon. Door het mooie weer. Het mooie weer der laatste dageu heeft op het gewas en de bouwpolders van Hol- land's noorden een zeer gnnstigen invloed uitgeoefend. De tarwe is hard gegroeid en heeft daar door de nadoelen van .het gebit" overwon nen. Ook van den invloed van het schade lijke t&rwe-aaltje is weinig te bespeuren. De karwy velden, die hier en daar wat dun stonden, zyn thaDS goed gevuld. Ook het andere fijne zaad is flink opgeschoten. De voorjaars-oitzaaiïngen als haver, gerst, erw ten en boonen zijn goed opgekomen en groeien welig. Ontploffing. Zaterdagavond heeft op do boerdery den heer A. Wonder te Heer Hugowa&rd een hevige ontploffing plaats gehad, tenge volge van een lek in de leiding der brongas- installatio. Aan de gaskroon was een kleine verandering aangebracht en toen de vrouw des huizes, voor men zich ter rnste begaf, nog eens op inspectie uitging en daarbij een lucifer aanstak, ontbrandde het uitgestroomde gas met een hevigen knal. Vele gesloten deuren, zelfs de groote dorBchdeuren, werden opengedrukt, terwijl in de kamer zelf alle verf was opgeblaard. IJmuiden, 16 Mei. Aan de overzyde van de nieuwe sluis het zoogenaamde Noorddorp zal binnenkort een nieuwe bijzondere school (Ned. Herv worden opgericht. 1 Eisch tot schadevergoeding. A.s. Woensdag zal voor het gerecht te Haarlem een zaak dienen, waarb'y een bom- sohipper een trawlerschipper beschuldigt zyne haringvleet te hebben afgevaren. In den nacht van 6 op 7 September 1909 voer een stoomtrawler door de netten van de Scheveningsche bomschuit. Het «Huis van Oranje", schipper Z. Vrolik, met het gevolg dat niet minder dan 60 netten afge- stoomd en verloren werden. Schipper Z. Vrolik beschuldigde den traw ler ,Otono" van de visschery-maatschappy ,Pesca" te IJmuiden deze schade te hebben toegebracht. Hij stelde een eisch tot schade vergoeding in en liet op den trawler beslag leggen. Dit beslag werfi reeds na een paar dagen na borgsteling opgeheven. De trawlorschipper beweert echter van liet afstoomen niets te weten Bovendien doet do vraag zich voor: „Kan schipper Vrolik in het holst van den nacht op grooten afstand de nummers van een trawler waarnemen Om dit te constateeren werd door den advocaat van de gedaagde maatschappij Zaterdagavond een reis naar de Noordzee gemaakt en op bepaalden afstand van den trawler gevaren. Kan het werkelyk bewezen worden dat de „Otono" schuldig is, dan krygt schipper Vrolik, dio zelf reeder van zyn vaartuig is, zyn eisch tot schadevergoeding ingewilligd. Verliest hy daarentegen het proces, dan kan de #Pesca" schadevergoeding vorderen voor het onrechtmatig gelegde beslag, waar door eenige dagen niet gevischt kon worden. Jong Nederland. Het nieuwe koloniehuis van bovenstaande Vereeniging, gelegen te Borgen aan Zee, vlak naast bet gebouw van het Burger Wees huis, is Zondagmigdag met eenige plechtig heid geopend in tegenwoordigheid van den burgemeester van Bergen en mevrouw Van Reenen-Völter, benevens verschillende afge vaardigden van zustervereenigingen en eon groot aantal belangstellenden. Een Zeppelin naar Amsterdam. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zoo meldt do HamburgAmerika—Linie, afdee- ling •Luchtvaart', aan het Hbid., zoomede met goedvinden der betrokken autoriteiten in Nederland, bestaat het voornemen in de eerste weken van Juni een vaart met het Zeppelin luchtschip .Deutschland' van Dus- seldorf naar Amsterdam en weder terug te ondernemen. Zonder geloof. Het aantal Amsterdammers, die tot geen enkele kerkelijke gemeente behooren is de laatste 10 jaren met meer dan 100 per cent toegonomen. By de voorlaatste volkstelling waren er in de hoofdstad 80.000. die tot geen kerke lyke gezinte behoorden, nu zyn er 70.000. Een milde gever. Een dame uit Amsterdam wandelde dezer dagen in het schoone Valkhof, te Nymegen, toen een heer op haar toetrad en haar op de hofiolyksto wyze een gouden horloge mot ketting aanbood. Stom van verbazing aan vaardde de dame het geschenk. Maar hare verbazing steeg ten top, toen de milde gever voortging met zyn geschenken én haar achter eenvolgens een beurs en eenige sieraden ter hand stelde. Ten slotte kreeg sy ook een briefjeeen nota van haar zelve, van haar handschoenleverancier. Wat was het geval? Het taschje van de dame was, toen ajj 's morgens aan het wan delen was, ongemerkt opengegaan, waardoor zy den inbond als de kruimpjes brood vau Klein Duimpje langs haar weg strooide. Met een vriendelyken dank aan den vinder die xelfs zyn naam niet wilde opgeven eindigde dit eigenaardig intermezzo. Kopervergiftiginy, Ernstige gevolgen heeft de bruiloft gehad welke by de huwelijksvoltrekking van den hoer Kraagman met mej. Van der Pee te Lim- men plaats bad. Twintig gasten zyn na afloop van het bruilofstmaal min of meer ernstig ongesteld geworden. Bij alle patiënten deden zich vergiftigingsverschijnselen voor en het schynt, dat de ziekte moet worden toege schreven aan kopervergiftiging. Het vleosch dat gegeten werd, moet nl. in een groote koperen geschuurde waschketel eerst gekookt en daarna noch eens weer opgewarmd gewor den zyn. De toestand van den bruidengom moet ernstig zijn. («Alkm. Ct.") Een groot gezin. Een kellner te Rotterdam huurde voor zich en zijn gezin een woning in de Goudsche- straat aldaar. Zaterdag is hy echter met zyn gezin uit die woning gezet, omdat hij inplaats van vier, zooals hy opgaf by het huren, tien kinderen van 3 tot 18 jaar oud bleek te heb ben. De buren borgden zijn inboedel op hun zolders en do man trok er op uit om een andere woning te huren. Hy kon nergens slagen. Het gevolg was, dat vader, moeder en drie kinderen den nacht van Zaterdag op Zondag op de straat doorbraohten, de zeven andere kinderen op het politiebureau in de Meermansstraat. Gisternacht hebben al de kinderen op dat politiebureau vertoefd en zyn alleen de kellner en zyn vrouw op do straat gebleveu Gisteren is de man, die niet armlastig is en tot f 3 huur per week zou kunnen ver wonen, er in geslaagd een woning te huren in den Vogelenzang. (.N. R. Ct.") Debietrecht op tabak en verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer. Mr. M. I. Prins schryft aan het „Hdbl.": Art. 1 van het op 28 Februari 1.1. inge diende ontwerp-Tabakswet bepaalt: «Onder den naam van «debietrecht op tabak" wordt eene directe belasting geheven van ieder, die tabak in het klein verkoopt." De Memorie van Toelichting vermeldt, dat deze belasting tot de (staatsrechtelijk) directe belastingen moet worden gerekend, daar zij periodiek geheven wordt, d. w. z. een aanslag opgelegd wordt voor de som der belastbare feiten gedurende zeker tydvak. Tot zoover geen bezwaar. Maar volgens art. 100 der Kieswet zijn de Gedeputeerde Staten verplicht de hoogst aangeslagenen in de rijksdirecte belastingen op een lyst te plaatsen, welke plaatsing de betrokken personen verkiesbaar maakt voor de Eerste Kamer. Deze lyst kan slechts één op iedere 1500 inwoners der provincie bevatten; volgens de onlangs gepubliceerde lyst was een aanslag van ongeveer f 1050 in de provincie N.-Holland voldoende, om op de lyst geplaatst te worden. Daar het debietrecht 10 pet. van den omzet bedraagt, zal na in werking treden der Tabakswet een winkelier, die een omzet van slechte f 8000 a f 9000 per jaar heeft, een ander van die lyst verdringen; immers met bedryfs- en personeele belasting betaalt hy zeker meer dan f 1050. In andere pro vincies kan de omzet nog kleiner zyn, om tot hetzelfde gevolg te leiden. In de toe komst zal dns de lijst der hoogstaangeslagenen in hoofdzaak uit sigarenwinkeliers bestaan. Ziedaar één gevolg der wet, hetwelk voor die winkeliers niet onaangenaam zal zyn. Of het echter in de bedoeling der regeering lag dit gevolg teweeg te breDgen, kan zeker betwijfeld worden. Een drama te Gent. Het Handelsblad v. Antw," meldt: Woensdagavond, om 10 uur, is do Hoog straat te Gent in opschudding gebracht door een vreeselijk drama, dat den dood ten ge volge had van een jongeling. Rond 10.05 uur ging Karei De Smet, 32 jaar oud, naar zijne moeder, eene weduwe, wonende Hoogstraat 11. Aan bet hnis No. 15, van M. P. Claeys, kwam er juist eene vrouw de straat overgestoken en de enkele voorbijgangers hadden daar geen erg in. De vrouw, in een zwarten slnier gewik keld, sprak De Smet aan en er moet tus schen beiden ruzie ontstaan zyn. Eonsklaps wierp de onbekende vrouw eene fieach vitriool naar het hoofd van De Smet. Deze kon op zjjde springen. De fiesch kwam op de muur terecht, maar oogenblikkelyk trok de vrouw eene revolver en toen De Smet het juiat op een loopen wilde zetten, ging een schot af. De jongeling kreeg eene kogel achter het oor en viel. De plichligen, dit ziende, liep de Rame in. Twee jongelieden, die juist in de Hoogstraat waren en iets van het drama gozien hadden, Hepen haar achterna, doch ze bemerkte het. De vronw keerde zich om en loste nog twee schoten in de richting harer achtervolgers, die verschrikt achterbleven, Volgens men zegt moet zy dan langs de Luxemburgstraat naar de Burchtstraat geloop- én zyn en dan in de richting van 't Rabol. Intnsschen waren geburen toegeloopen. Men dacht eerst dat een rywielband gesprongen was. Men herkende weldra Karei de Smet, en de politie ter plaatse gesneld, begon een eerste onderzoek. Over de geheimzinnige vrouw kon men weinig inlichtingen geven. Met alle voorzichtigheid verwittigde men de moeder en broeders van De Smet. Hunne droefheid was groot. De dood moet oogen blikkelyk geweest zyn, volgens de bestati- gingen van dr. Van Meenon. De nachtwakers van heel de stad werden verwittigd en rond 10% uur zagen twee hunner langs de Plezantevest eene vrouw loopen. Zy ging de helling van de Vaart af eu sprong in het water. De politiemannen snelden echter dadelyk toe en konden haar terugtrekken en op denzelfden stond, van een oogenblik gelegenheid gebruik makende, haalde zy hare revolver nit en loste een schot in de richting van hare rechterslaap. Z\j werd licht gekwest. De Bgenten brachten de vronw naar het politiebureel, waar zy ondervraagd en verzorgd werd. Het bleek weldra dat het de vrouw was die op de Hoogstraat De Smet doodgeschoten had. Naar het schynt zou zy ook gepoogd hebben zich te zelfmoor den, door een mengsel van vitriool en blauwe aluin te drinken. liet is een zekere Viktprina D jaar oud, wonende Mirystraat. Dezen morgen om 6| uur was haar toestand voldoende. Het slachtoffer is een werkzame jongen. Hy en zyne broeders hebben, op de Terneuzenlaan, 21, een bureel en zyn stuwadoors. Niemand kent de oorzaak van het drama. Pest op Java. Een regeeriDgatelegram, dd. eergisteren, betredende pest op Java, luidt als volgt: „Afdeeling Malang: Drie koortsgevallen, respectievelijk op 6, 8 en 11 dezer, bleken pest te zyn. Eergisteren (12 dezer) achten twintig gevallen, waarvan veertien doodeb. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog aoht. Mudioen: Het besmet inlandsche logement is verbrand geworden. Geen geconstateerde nieuwe gevallen, wel zyn drie dwangarbeiders in observatie genomen, waarvan er twee zeer verdacht zyn, ofschoon het bacteriologisch onderzoek negatief is. Soerabaja: Drie gevallen. Het aantal der lyders beloopt zes. TasikmalajaEen geval. De lyderes was 4 dezer van Kediri vertrokken en bleef onder medisch toezicht. Na dagelyksch onderzoek is 10 dezer verdenking gerezen. Zy vertoonde toenemende klierzwelliog, maar geen andere ziekteverschijnselen. Het onderzoek van bloed en kliervocht was negatief. Eerst na het nitsnyden van een klier konden bacillen aangetoond worden. Tot dusver zyn drie Europeanen aange tast, namelyk een in Malang, een in Sitoe- bondo en een in Tasikmalaja. De pest is vermoedelijk door Chineesche wangkangs binnengebracht." Marokko. Londen, 15 Mei. Do „Daily Mail" bevat een manifest aan de volken van Europa, Amerika en de geheele beschaafde wereld, dat uitgegaan zou ziju van de opgestane Btammen in Marokko. Dezen leggen er na druk op, dat zy niets tegen de Europeesche Christenen hebben; immers, alleen de tegen woordigheid van Christenen by het leger van den Sultan te Fes heeft verhinderd, dat dit door hen vernietigd is. De opstand is alleen gericht tegen den wreeden, leugen- achtigen, drankzuchtigen en dwingelandschen Sultan, die zijne onderdanen uitzuigt. De helft zyner ongerechtigheden zijn aan Europa niet bekend. Anders zou dit hem niet hand haven, maar eerder de opstandelingen tegen den Sultan helpen. Do woelingen in Marokko zullen ophouden, wanneer er een nieuwe Snltan benoemd is. De vreemde gezanten weigeren de grieven der Mooren aan te hooren. De Mooren zyn daarom gedwongen zich rechtstreeks tot de beschaafde ohristelyke volken te wenden. Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. Tegelyk met de gedeeltelijke verbou wing van het Magazijn Nederland" van den Heer L. COLTOF, Spoorstraat nr. 77, heeft ook den naam een wijziging ondergaan en zal dit worden herdoopt in Magazijn „DE BIJENKORF". Zie verder de advertentie in dit blad. INGEZONDEN. M. de R.l Beleefd verzoekt ondergeteekende een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, voor het volgende Gisterenmorgen werd ik by den Edelacht bare Heer Burgemeester ontboden, om in ontvangst te nemen de borstspeld my geschon ken door Z. M. don Keizer van Duitschland, Van deze gelegenheid maak ik met graagte gebruik om mijn oprechten dank te betuigen aan de vereeniging «Jong Holland", bijzon der aan hare artistieke leiders, den heeren gebroeders Polak, Dijkstraat 1, voor hnnne bemoeiingen. U, M. de R dankzeggend voor de plaat sing, verblyf ik hoogachtend Th. Rijkers. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enzte adresseeren aan: C. DE BOER Jr., Helder. Advertentiën. Donderdag den 18denMeia.s., hopen onze geliefde Broeder en Zuster A. J. Zijm en A. Zijm Van Heerwaarden, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. P. J. Hz. ZIJM. J. ZIJM—De Vries. Texel, Mei 1911. Den 24sten Mei a.s. hopen myn geliefde Kinderen Willem Coster en Grietje Bakker, hunne 12Va jarige Echtvereeni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hunne liefhebbende Vader, C. BAKKER. Helder, 16 Mei 1911. Op den 27slen Mei hopen onze Zwager en Zuster Willem de Jong en Trijntje Bont, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. E. BONT en Echtgenoote. Helder, 16 Mei 1911. 1861 1911. Den 30sten Mei hopen wy door Gods goedheid onze 50- jarige Echtvereeniging te her denken Martinus Fooij en Maartje Metzelaar. Helder, 16 Mei 1911. Oranjestraat nr. 46. Geboren: Maria Catharina, Dochter van B. A. BUCK en M. C. BUCK—Kramer. Helder, 15 Mei 1911. GeborenWljtze Petrus. Zoon van A. HEIJSTRA geb. Bakker. Helder, 15 Mei 1911. Ondertrouwd J. H. Okhuijzen en P. J. de Looze, Wed. Jac. Hoogerdu(jii. Helder, 10 Mei 1911. Huwelyksvoltrekking 24 Mei a.s. Den SOsten April j.1. overleed tot onze diepe droefheid, in den ouder dom van byna 56 jaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Helltjs De Wijn De Wijn. Helder, 16 Mei 1911. Uit aller naam: E. DE WIJN. Wegens buitenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot-enOvergrootmoeder Dina Waas geb Broekman, in den leeftyd van byna 90 jarén. Uit aller naam: M. WAAS Helder, 12 Mei 1911. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Dina Waas geb. Broekman, in den leeftyd van circa 90 jaren. Uit aller naam: G. VAN PRAAG. Helder, 12 Mei 1911. Heden overleed, na een langdurig lyden, myn lief dochtertje Alida Johanna, in den ouderdom van 12 jaar en 6 maanden. Mede namens de familie, Wed. H. KORFF-Duinkkr. Helder, 13 Mei 1911. 2e Vroonstraat 92. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwdmoeder en Grootmoeder, Mevrouw C. W. D. Bruin-Orth, Weduwe van den Heer J. J. Bruin, in den ouderdom van 82 jaar. Tj;i„0„,„m i G. TAALE Bruin. Hilversum, J g TAALE J. BRUIN Jr. S- W. E. BRUIN - Van Doorn. HftlU6ri i J. M, BRUIN. C. A. BRUIN- Leistikow. Den Haag, A. BRUIN. Helder, P. J. W. BRUIN. En Kleinkinderen. Helder, 14 Mei 1911. Hiermede betuigen wy onzen hartelljken dank voor de vele bewyzen van deel neming, ondervonden by het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Heiltje De Wijn-De Wijn. Uit aller naam E. DE WIJN. Voor de vele bewyzen van deelneming ontvangen by het overlijden onzer ge liefde Moeder, Johanna Gijsberta Wilhelmlna van Duuren, Wed. van den Heer A. van Dormolen, betuigt ondergeteekende, mede namens de Familie, zyn hartelijken dank. J. G. W. v. DORMOLEN. Helder, 16 Mei 1911. Voor de vele bewyzen van deelneming en belangstelling, ons betoond met het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wy allen onzen hartelijken dank. Ook inzonderheid aan de heeren dragers, voor de laatste eer aan den overledene be wezen. Namens de Familie Wed. W. J. LOUWS geb. Van der Poel. Helder, 15 Mei 1911. By deze betuigen wy onzen hartelijken dank aan den WelEd. Heer M. H. J. GROE NENDIJK, Arts, alhier, en aan de Directrice en Zusters in het Gemeente ziekenhuis, voor de liefderijke behandeling en verpleging, gedurende de ziekte van myne Echtgenoote betoond. Heider, 15 Mei 1911. CH. ENGELSMAN. van leerling'en van School no 8 met vei'volgklaase aan ile Hoofdgracht. Burgemeester en Wethouders van Helder maken bekend, dat voor de inschrijving van leerlingen aan school no. 8 aafi de Hoofdgracht (Hoofd de Heer C. STUMPHIUS) en aan de aan die school verbonden vervolgklasse tot 1 Juni a.s. gelegenheid zal bestaan op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag, Js namiddags van 4 tot 5 uur. Tot de gewoue klassen worden alleen toegelaten de leerlingen, die op den 1 December a.s den leeftyd van 6 jaren zullen hebben bereikt, terwjjl tot de vervolgklasse alleen worden toegelaten de leerlingen, die het gewone lager onderwijs met vrucht hebben genoten. Aan die vervolgklasse wordt boven de gewone vakken van school 8, onder wijs gegeven in Engelsch en Wiskunde. Het schoolgeld is gelijk aan dat van school no. 8. Belanghebbenden moeten by de inschrij ving de geboorte- en vaccine-bewijzen, der kinderen medebrengen. Helder, 15 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STELJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2