Eerste Tuinconcert Aaii de Leden der Ned. flery. Kerk. Oid Gereformeerde Gein. Hoogstraat. in het Casino-Gebouw. Afwisselend Bal. Vrij Entrée Programma's 15 cent. Roomsch-Katholieke Begrafenis - Vereeniging. Gemeente-Gasfabriek By A. BLIKKENH0RST den en aan de gewone openbare scholen niet. Hoewel de gevallen, waarin de ouders, voorstanders van de Openbare School, hun kinderen naar de bisoudere zenden, weinige zyn, toch vinden wy 't een betreu renswaardig feit, dat er enkele zyn gekon- atateerd. Of is 't geen wonderlike toestand, dat aan school 4 een onder zijn dochtertje op de openbare school laat, terwyl hy zyn jongen naar de bizondere zendt, om daar van 't vervolgonderwys te profiteren? Daarom raden wy ouders, voorstanders der O. S. die voor hnn kinderen een vervolg- klasse wensen,stnurt ze niet naar de school, waar volgens uw eigen over tuiging nw kinderen niet op hun plaats zyn, maar laat 't blyken, dat in u leeft een wens naar vervolgklanen! Dan zal bet Bestuur onzer Gemeente, dat volgens de Wet verplicht is, de verzorging van het openbaar onderwys ter harte te nemen, niet nalaten te voldoen aan Uwe en onze wens: Het instellen van by veror dening geregeld vervolgonder- w jj a. De heer M. Jimmink, die als bestuurder moost aftreden en niet herkiesbaar was, werd vervangen door den beer A. de Heer. Daarna werd besproken het jaarlyksche schoolfeest. Besloten werd om met de hoogste klassen naar Amsterdam te gaan, terwyl de lagere zullen worden onthaald op 't dorp, waarby een goochelaar voor de noodige afwisseling zal zorgen. Als voorloopige datums worden vastgesteld 13 en 21 Juni. (Dagbl.). t Hr. lis. Wachtschip op Hr. Marine en Leger. De adjunct-machinisten der K. tf. Reserve H L. van der Veen, J. Stoute en L. F. Leyerweert worden inet 1 Juni geplaatst ft. b. Hr. Ms. »Atjeh". Met 20 dezer wordt de machinist K. J. Metz van Hr. Ms. sKortenaer" op Hr. Ms. «Koningin Emma" overgeplaatst en met 1 Juni de hootd- machinist J. Smit van Ms. «Dolfijn". Bevorderd op 16 Mei 1911. Korp.-mouteur F. Maijs tot sergt.-monteur id. A. Zwart id. id. H. A. v. Veen id. Korp.-gewcerm. A.H.Brandenburg» serg.-geweerm ld. T. Kramer Overplaatsing. Op 19 Mei 1911. v Bootsman L. Breetvelt, Korten. W.s. W.o. id. P.J.v. Tongerlo, W.s. A.d. Korten. Met ontslag. Opperschipper M. G. Jansen 16 Mei 1911 Leerl.-muzikant J. A. Ras 25 Serg.-kok J. II. Henning 1 Aug Korp.-stok.2ekl. 8. Wiersma 1 Juli Stoker le kl. C. M. Meijer 16 Juni Matroos le kl. J. J. Lens 1 id. A. Krnb 16 Mei Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ambon, uitreis, arriv. 18 Mei te Padang. Celebes, thuisreis, pass. 18 Mei Peritn. Madura, thuisreis, pass. 17 Mei Gibraltar. Keinbrandt, thuisreis, arriv. 18 Mei te Lissabon. Bali arriv. 17 Mei van Amsterdam te Batavia, K. Regentes, uitreis, is 18 Mei Perirn gepass. Rotterdamsche Llotd. Bogor, thuisreis, arriv. 18 Mei te Marteille. Bandoeng, uitreis, pass. 18 Mei Kaap Bon. Ternnte, uitrei», pass. 17 Mei Kaap Carvoeiro. Tabanan, thuisreis, pass. 17 Mei Point de Galle. Willes, thuisreis, zal volgens ontvangen draadloozc telegram 19 Mei des voormiddags te Marseille arriv.de mail kan 20 Mei des voormiddag? te Rotterdam worden verwacht. Tambora, uitreis, vertrok 18 Mei vae Marseille. Koninklijke Hollandscue Llotd Frlsia, uitreis, vertrok 18 Mui van Dover. 18 Mei. De vloot van sleepbooten in deze haveu weer met een vaartuig vermeerderd. De sleepdienst •Viscbploeg" liet een boot, ilJmuiden" genaamd, op de werf van den heer H. J. Koopman te Dordrecht bouwen en zal deze zoowel voor dienst in de haven als over zee gebruiken. Het is een boot van 275 paardekrachten, met een inhoud van bruto 81 register ton. De lengte is ongeveer 25 en de breedte 5 meter. Langzamerhand zeilt de haringvloot naar zee, hoewel de eigenlyke tyd voor de geheele vloot in do eerste week na Pinksteren valt. Gisteravond vertrokken de twee Enkhuizer loggers «Enkhuizen's Belang" en Enkhuizen's Wapen" van hier uit naar de midsummer- isschery. De Zedelijkheid8wetten. De Eerste Kamer heeft Woensdag het wetsontworp tot beatryding der zedeloosheid zonder stemming aangenometi. De Burgemeester van 'e Gravenhage. Naar men aan het „Hbld." verzekert, is ook de oud-Minister van Financiën, mr. Th. de Meester, aangezocht zich beschikbaar te stellen voor een benoeming tot burgomeeater van 's Gravenhage. Afloop aanbesteding. Door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland werd gisteren te Haarlem aanbe steed het verbeteren van hoofden op het Noord zeestrand van het eiland Vlieland en het herstellen van hoofden op dat strand van stormschade. Minste inschry ver I. C. Kooymun te Vlieland, voor f62.700; het doen van leveringen, ten behoeve der Heldersche zeewering. Minste inschryver M Daalder te Alkmaar, voor f15 200. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart 2de stuurman de heeren J. H. Hoogendyk A. B. Kers. Dok voor Soerabaja. Naar wy vernemen, zal het groote droog dok gebouwd worden op een terrein aan het Buiten-IJ buiten de Oranjesluizen te Amster dam. De reden hiervan is, dat het dok wegens zyn groote afmetingen niet door de Noord- of Zuiderzeesluizen geschut kan wor deu. Indien het dok in 1912 gereed zal zyn, zal het dan ook vry ovor do Zuiderzee naar Indië vorvoerd kunnen worden. ViaacherijbericMen. Nieuwediep, 15 Mei, n.m. 7 uur. Aangebracht 100 tal geep f 3,50 a f 5,50 per tal. 10 Mei. Van rogvisschers 50 stuks rog 60 cent per stuk. Van trekkers 580 tal haring 30 a 45 cent per UI, 110 UI geep I 3,10 a f 4 per tal, 75000 stuks ansjovis f 13,15 a f 14,50 per 1000 stuks. 17 Mei. 13 knrders met 5 tot 10 stuks groote tong 55 cent per stuk, 10 tot 30 middeltong 30 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 10 cent per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f 4,50 per mand, 1 tot 3 mand kleine schol f 2,50 per mand, enkele manden schar f 1,25 per mand. Van trekkers 750 UI haring 40 a 70 cent per Ul, 40 tal geep f 4,25 a f 6,50 per UI, 45000 stuks ansjovis f 13.50 a f 14,50 per 1000 stuks. 18 Mei. Van 18 korders 5 tot 20 stuks groote tong 65 cent per stuk, 10 tot 80 middeltong 30 a 35 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 10 cent per stuk, 1 Urbet voor f 7,50. 1 tot 2 mand stort schol f 4,50 per mand, 1 tot 4 inand kleine schol f 2 a f 2,50 per mand, enkele manden schar f per maud. Van trekkers 900 tal haring 35 a 70 cent per tal, 80 UI geep f 5 a f 7,50 per UI, 25000 stuks ansjovis f 14 a f 14,50 per 1000 9tuks. Burgelijke Stand v. Helder Van 16 tot 18 Mei. ONDERTROUWD: W. v. d. Zee en D. Sparrlus. J. J. B. Schippers en A. Vcrk. J. Tegelaar en Bruin. GETROUWD: H. v. d. Roost en O. Grande. H. Willcmse en D. Walstra. A. J. Opmeer en C. Komen. A. Abbenes en C. Hooaertverf. B Harjer en J. Dol. J. Visser en R. Marcus. BEVALLEN: M. C. Buck geb. Kramer, d. M. de Orooa geb. Kooij, d. M. van Straten geb. Kuiper, d. A. In 't Veld geb. Schouten, z. OVERLEDEN: C. W. D. Orth wed. J. J. Bruin, 82 j. P. Nes, 17 j. J. Kolk, 61 j. VERVOLG BERICHTEN HELDER, 19 Mei. Hr. Ms. .Gelderland is gisteren van Lm Palmaa vertrokken. Voor don Franschen cursus aan school 7b. alhier hebben zich een 40-tal leerlingen aangemeld. Alhier ie opgericht een afdeeling van den Nieuw-Malth. Bond, tellendo 65 loden. Haring, Geep en Amjovia. Van 15 Mei namiddags tot 18 Mei werd aan den afslag aangevoerd: 2230 tal Haring, per tal f 0.30 a f 0.70, 380 tal Geep, per tal fS.10 a f7.50; 145.000 stnks Ansjovis, per 1000 f 13.15 f 14.50. De totale opbrengst waa f 4680.—. Postd.-Ver. Hollands Noordpunt. Bovengenoemde vereeniging bield Zondag 14 Mei een wedvlucht mot oude duiven van uit Quierrain (België). Afstand 290 K.M. De duiven werden met zuidwesten wind en bewolkte lucht om 10.30 uur gelost en de pryzen werden als volgt behaald: lste prys J. Freeke 2 u. 48 m. 35 sec. 2de J. C. Deelder 3 u. 28 m. 41 sec. 3de K. Broekhuizen 3 u. 21 m. 2 sec. 4de J. C. Deelder 3 u. 28 m. 41 sec. 5de J. Keijzer 3 u. 38 m. 30 sec. Ode A. Felkers 3 u. 48 m. 2 sec. 7de P. J. Schotvanger 3 u. 44 m. 12 sec. 8ste J. C. Deelder 3 u. 46 m. 1 sec. 9de idem. 3 u. 49 m. 21 sec. 10de ii Joh. Darphorn 4 u. 23 sec. Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Koegras. Don 16den vergaderde te Koegras de Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat in 't afge- loopen jaar de ontvangsten hebben bedrage: f229.09, de uitgaven f220.471. Het voor- deelig saldo is f8.61'. IJmuiden, Het vergaan van het stoomschip „Margaretha Ruse". Men schryft ons uit IJmuiden: Het, tot de reedery van Ernst Russ te Hamburg, behoorendo stoomschip «Marga retha Russ" vertrok den 21ston Juni van hot vorig jaar van Norfolk naar hier met eene lading zwaar hout. Het stoomschip is hier echter nooit aangekomen. Het Seeamt te Hamburg heeft thans een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van deze schipbreuk. Twee dagen na het vertrek was het nog gepraaid door het Hamburger stoomschip Haardt". Vastgesteld werd dat by de laatstgehouden expertise het schip en de machine in gooden toestand verkeerden. Vermoed wordt dat het stoomschip mot een ysberg in aanvaring geweest en zoo doende gezonken is. Tusschen de leden van het Seeamt en den Inspecteur der maatschappy ontspon zich eene warme discussie of het stoomschip wel of niet te diep afgeladen was. De Rykscommissaris beweert echter dat volgens de berekeningen der deskundigen eene overschrijding van de laadlyn heeft plaats gehad waardoor het schip ongunstig beinvlood werd ten opzichte van de stabiliteit. Voor dat een uitspraak gegeven wordt, zullen er eerst nog verdere onderzoeken plaats hebben naar den mogelyken diepgang. Pest op Java. Een regeoringstelegram d.d. eergisteren betreffende pest op Java luidt als volgt «Afdoeling Malang14 dezer nog een ge val (doodelyk)district Penanggoengan eer gisteren en gisteren (15 en 16 dezer) negen en-twintig gevallen, waarvan twaalf dooden district Karanglo gisteren acht gevallen, waarvan drie dooden. Van de pestlyders van vorige dagen zyn er nog negen overleden. Soerabaiaeen geval, dat doodelyk was. Kediri11 dezer en gisteren (16 dezer) een gevalvan het eerste is de pest na het over lijden geconstateerd. Madioeneen verdacht geval bleek gisteren pest te zyn. Vliegen. Weer twee slachtoffers. Reuter meldt uit Reims, 18 dezer: Een monoplan, waarin de aviateur Bour- nique en luitenant Dupuis waren gezeten, viel van een hoogte van 70 meter. De benzine veroorzaakte brand. De luitenant kwam in de vlammen om. Bournique stierf eveneens. Onlusten in Portugal. Braga, 17 Mei. De menigte belegerde de woningen waarin godsdienstige vereenigingen gehuisvest zyn en de bnreaux van het katholieke blad »Combate", en vernielde de versiering van verschillende woningen, die geillumineerd en versierd waren ter gelegen heid van het feest van het Heilig Hart. Porto, 17 Mei. De equipages van vreemde schepen voorzagen, onder bescherming der troepen, in den dienst op de rivie de Douro. Brussel, 18 Mei. Le Peuple verzekert uit be- tronwbare bron te weten, dat een uitgebreide royalistische samenzwering tegen de Portu- geesche Republiek wordt voorbereid. De samenzweerders willen zeker van hun zauk zyn trachten geil byeen te krygen, om do kosten te bestrijden van een militaire expo- ditie, die te Porto bet land zal binnentrekken. De expeditie zal uit Vigo vertrekken. De samensweerdeis hebben medeplichtigon onder bet garnizoen van Porto. Een vertegen woordiger van een groep financiers, die reeds 5 millioen frea. heeft bijeengebracht, bevindt zich op het oogenblik te Brussel, waar hy financieele kringen peilt. Hy biedt, voor het geval dat de samenzweerders de overwinning zouden behalen, myn- en spoorwegconcessies id Portugal aan. De staking der zeelieden. Newcastle, 18 Mei. Blijkens een telegram is de afkondiging van de dreigende zeelieden- staking op 29 Mei vastgesteld. Maar het is moeilyk officieele bevestiging van dit bericht te ontvangen. Ver gezocht. De gemeenteraad van Sédan heeft besloten af te treden, wanneer de troepen van het garnizoeD, die naar Champagne zyn gezonden, om daar de orde te handhaven, niet vóór Zondag zyn teruggekeerd, omdat de kooplieden in Sédan door de afwezigheid der troepen schade lyden. Een onderwijzer en zes jongens verdronken. Woensdag zyn in een vyver tusschen Lüdinghausen en Seppenrade zeB jongens met hunnen onderwyzer verdronken. De onderwyzer uit Seppenrade was n.1. 's mid dags met 18 leerlingen van de hoogste klasse naar een door den regen volgeloopen mergel groef in de nabyheid gewandeld om daar, by gebrek aan een andere gelegenheid een bad te nemen. Reeds waren tien jongens met den onderwyzer te water gegaan, toen plotBeling de drie anderen, die aan den oever nog bezig waren zich te ontkleeden, den onder wyzer en don eenen leerling na den andere in de diepte zagen verdwijnen. In do groeve was n.1. een gat van zes M. water diepte, waarin de ongelukkigen, die geen van allen zwommen konden, wegzakten. Vier jongens werden nog met veel moeite gered. De boerenkoning Achim vermoord. De correspondent van de ,N. Rott Ct" te Boedapest schryft aan zyn blad, d.d. 15 Mei: De afgevaardigde Andres Achim, die we gens den grooten invloed, dien hy op het boerenvolk in de provincie Bekcs uitoefende, en als leider van de boerenparty, door zyne tegenstanders de boerenkoning genoemd werd, iB gisteren in zijn huis te Bekoscoaba door de zoons van een zijner politieke tegenstan ders vermoord. Achim voerde sedert langen tyd een bevigen strijd tegen het bestuur van het coraitaat Bekes, dat volgens hem veel to weinig voor bet boerenvolk deed, en de autoriteiten waren einde raad, daar zy geen uitweg zagen, om dezen gevaarlyken volksleider onsohado- lyk te maken en geen middel wisten, hem tot een meer bezadigd optreden te bewegen. In de vorige week werd ook in eenige cou ranten van do hoofdstad over deze onhoud bare toestanden geschreven, en in dier bladen verscheen een artikel, waarin op grond van mededeelingen van den gewezen secre taris-generaal van het departement van onder wys, dr. Michael Zsilinszky, die voor Achim afgevaardigde van Bekes was, en van diens broeder dr. Andreas Zsilinszky, beiden groot grondbezitters in Bekes de handelingen van Achim aan eene scherpe kritiek onder worpen werden. Achim antwoordde daarop verleden Zaterdag in het orgaan der bóeren- party, waarbij hy op de hem eigen wyze door tal van beschuldigingen zyne tegen standers onmogelyk trachtte te maken. Vooral dr. Andreas Zsilinszky was daardoor zeer ontstemd en hy beklaagde zich tegenover zyne zoons en zijne vrienden 's avonds, vóór hy naar Boedapest reisde, om met zijn broeder Michael deze zaak te bespreken, over dit onwaardige optreden van Achim, dat geen ander doel had dan de eer en goeden naam zyDer familie te bezoedelen. over de 600,000,000 (dus meer dan de geheele Nederlandsche staatsschuld). Het kapitaal is nominaal 100,000,000, waarvan een bedrag van 98,388,000 is uitgegeven. Er zyn geen preferente aandeelen of obligaties. De aandeelen zyn op de beurzen van New-York of elders niet iu de noteering opgenomen, wijl zy nooit aan do markt komen. In 1882 werd al met uitkeering van dividend begon nen; de uitkeering bedroeg toen 4 pCt. In 1885 werd het dividend verhoogd tot 10 pCt., in 1889 tot 12 pCt., in 1895 tot 31 pCt., in 1896 tot 31 pCt., in 1900 tot 48 pCt. Sindsdien is het dividend gemiddeld 40 pCt. per jaar geweest. Het grootste deel van de reusachtige winsten kwam in handen van de Rockefellers en andere groote .insiders'' als John D. Archibald, C. M. Pratt, H. M. Flagler, Oliver Payue, C. W. Harkness (nu wylen) H. H. Rogers. Het hoofdbureau van de maatschappij is gevestigd in Broadway, no. 26; en is aan iederen New-Yorker bekend als de Standard Oil Building. Wie zich daar vervoegt om inlichtingen omtrent de zaken van de trust, krygt nul op het rekest. De Standard Oil houdt niet van publiciteit. Het beroep van dienstbode gezonder dan dat van Winkeljuffrouw. In een der vergaderingen der (Gesell- schaft für soziale Medizin, Hygiene und Medizinalstalistik', te Berlijn, heeft Heller een vergelijkende ziektestatistiek medege deeld van dienstboden en vrouwelyk bureau- on winkelpersoneel, waaruit overtuigend blykt, dat huiselijke arbeid een gezonder be drijf vormt dan de beide andere beroepen. De oyfers, die hy vond, zyn deze: Ziekte der ademhalingsorganen, tuberculose en influenza by dienstboden 6.1, by winkel personeel 14.1; zenuwziekten by dienstboden 1.8, by winkelpersoneel 6.1ziekten van maag en ingewanden bij dienstboden 8.6, by winkelpersoneel 10.7. Daar Heller alleen cyfers gegeven had van personeel, dat minstens 14 dagen ziek was en van dienstboden, voor wie zieken- hu is verpleging geboden was, betwijfelden sommigen de juistheid zyoer cyfers te meer, daar die van 't keizerlijk statistisch bureau betreffende de Leipzigor plaatselijke zieken kassen gunstiger schenen te zyn. Dat ver weer is echter ondeugdelijk, want een korter arbeidsongeschiktheid beteekent niet een be langrijke schade voor de gezondheidrekent men de korte ongesteldheden niet mee, dan blykt wel degelyk het vrouwelyk winkel personeel in ongunstiger conditie te verkee- ren dan dienstboden. Tweemaal zooveel vrouwelyk bureaupersoneel ljjdt aan zenuw aandoeningen dan dienstboden. Het aantal ziektedagen voor tuberculose en longziekten verhoudt zich als 100:63; de ziektegevallen aan maag en ingewanden en bleekzucht als 100:37.6 dus ook hier belangrijk in 't voordeel der dienstboden. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt zyn harte- lijken dank aan den WelEd. Zeergel. Heer G. VAN DER LEE, Directrice en Zuster van het Gemeente-Ziekenhuis, voor de lieve behandeling aan mijn Vrouw en zoontje PIETER betoond. P. VAN 'T HERT, Oranjestraat 32. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Zondag voorm. 10 uur en's avonds 6'/t uur Prof. Dr. H. Th. OBBINK, Hoogleeraar te Amsterdam. Hemelvaartsdag voorm. 10 uur: De. H. P. DE PREE, Ned. Herv. Predikant te Alkmaar. Voorm. 10 uur Kinderkerk in de School met den Bijbel. ZONDAG 21 MEI, 's morgens 10 uur, 's avonds 51/, uur, de Eerw. Heer H. J. VAARTIES, van Dordrecht. Laatste berichten. Bezoek van president Fallières. Te- gelegenheid van het bezoek van den president der Fransche Republiek aan ons land, zal eeu gedeelte van onze vloot in de .hoofdstad worden namengetrokken, Gisterenmorgen gingen zyne beide zoons, onder zich vermoedelijk ook de pas in dienst dr. Andreus, die advokaat, en Gabriël, die gestelde torpedo-jagers zullen bevinden, ingenieur is, naar Achim toe, om hem (e dwingen de tegen hun vader en oom geuite j beschuldigingen in te trekken. Achim w«s 1 Tweede Kamer, juist opgestaan, en de dienstbode verzocht j zitting vau hedenmorgen, is een derhalve den hoeren een oogenblik te wach motie van den heer Roodhuyten, lui^ ten en plaats te nemen. Maar na eenige j dende als volgt minuten gingen zy in de slaapkamer, waar j fpe Kamer, van oordeel, dat de bemoei- zy met nadruk eischten, dat Achim onmid- ï^gen van de vereeniniging van beneden den dolyk de hun vader aangedane beleediging rang van officier gepensioneerde militairen zou herroepen. Achim moet hen daarop de van leger, marine en koloniën, en goedge- deur gewezen hebben; een woordentwist en keurd by Kon. Besluit van 7 Mei 1909, van handtastelijkheden waren t gevolg, totdat do rijkswege behoort te worden gesteund, gaat oudste zoon Andreas twee revolverschoten i over tot de orde van den dag", verworpen op Achim loste, die, in den onderbuik ge- met 40 tegen 23 stemmen, troffen, neerviel. Over de bizonderheden j van den stryd in de slaapkamer zyn da be- j De motie Ter Laan, betreffende uitbrei- richten zeer uiteenloopendde broeders Zsi- j ding van het stelsel der periodieke verhoo- linszky zeggen, dat zij uit noodweer gehan- j gingen voor de Departements-ambtenaren, dcld hebbon, daar Achim hen met een stok word aangenomen. sloeg. Achim daarentegen heeft op zyn sterfbed aan den officier van justitie mede gedeeld, dat zy hem dadeljjk, toen zy bin nenkwamen, toeriepen dat hy sterven moeBt, en dat de schoten op hem gelost zyn, zonder dat oen woordentwist voorafging. Daar het Zondag was en de boeren uit den omtrok naar de stad gekomen waren, om in de kerk te gaan, verzamelde zich al spoedig eene gaoote volksmenigte voor het huis van den beminden volksredenaar, die later eene zoo dreigende houding aannam, dat een compagoio infanterie moest uitrukken, om het huis der familie Zsilinszky te bewa ken. Tot nu toe hebben evenwel nog geen ongeregeldheden plaats gehad, ook al, daar 52 gendarmen er heen gezonden werdoD, om het garnizoen te versterken en de orde te handhaven by de begrafenis, die morgen om 3 uur zal plaats hebben. De beide broeders, die zich vrywillig by de politie meldden, zyn op last van den officier van jnstitie gevangen genomen. Achim was eerst 40 jaren oud, en een man, die door den onbegrypelyk grooten invloed, dien hy op liet boerenvolk oefende, een der gevaarlijkste volksleiders was, omdat hy dion invloed in de meeste gevallen mis bruikte om zyn eigen aanzien te verhoogen en zyne persoonlijke tegenstanders te bestrij den. Hy was de zoon van arrao ouders, die hem evenwel het gymnasium in de stad hunner inwoning lieten bezoeken; maar in Bekescsaba is Achim steeds een boer gebleven, om zyn invloed in deze boerenstad niet te verliezen. In Boedapest daarentegen was hy een heer, hoewel hy ook hier in boeronkleeren rondliep. Onbegrypelyk was zyn invloed, omdat hy zyn groote macht stoods misbruikte, wanueer hy kans zag zich te verrijkenzijne ondersteuning in districten, waar de boeren partij aanhangers had, moest steeds dnur betaald worden. Zyne nalatenschap bedraagt dan ook, naar 't heet, méér dan 8 ton. De daad der broeders Zsilinszky is afschu welijk en niet genoeg te veroordeelenmen begrypt haar intusscben eenigszins beter, wanneer men de toestanden in de provincie kent en weet, hoe hevig do politieke stryd daar dikwyls woedt, en in een persoonlijken ontaardt. Ongehoorde winst van De Standard Petroleum Trust. Naar aanleiding van de beweging tegen de monopolies van de zoogenaamde Trust- Mautschuppyen in Amerika, die op het oogenblik weder ten voordoele van die Maatschappijen is geschikt, volgt hieronder een korte aanduiding van de geweldige beteekenis, die de Standard Oil TruBt in de Amerikaansche financierswereld en het open bare leven heeft. De Standard Oil kreeg in 1882 de ambtelyke goedkeuring, onder de wetgeving van den staat Now Jersey, in welken staat zy officieel gedomicilieerd is. De maatschappy geeft in haar huidige ont wikkeling emplooi aan 65,000 menschen; de bedragen, die in baar zjjn belegd, bedragen Na het aannemen van deze motie klonk van de publieke tribune een schel geflnir, De .dader" wist zieb ijlings te verwijderen. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Adveptentiën. Den l8ten Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders Jeile van der Hert en Wilhelmina Elisabeth Been hunne 1272-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge spareu is de wensch van hunne geliefde Kinderen) HENDRIK. FROUTJE. JAN. ANTJE en JACOBJE VAN DER HERT. Helder, 19 Mei 1911. GeborenNeeltje, Dochter van IJSBRAND VAN STRAATEN en MAARTJE KUIPER. Helder, 19 Mei 1911. Middenstraat 2. Het Bestuur wijst ouders, die hun kinderen van 10—16 jaar geplaatst wenschen bjj de op te richten Msisjes- ifdeelingen, op de wenschelykheid, daarmede niet te wachten tot de les sen al eenigen tyd zyn begonnen. De lessen worden geleid door de heeren SCHLAHMILCH, Gymnastiek- onderwyzeren Heilgymnast en VAN HOOIJDONK, Hoofdleider der Vereeni ging- Lea aangeboden in boekhouden, handelsrekenen, machine- schryven enz., billijke conditiën. Fr hr. lett. K E, aan boekh. MAAS, Kanaalweg 78. iar het Strand (Huisduinen) om, by gunstig weder, de Openlucht Meeting van het LEGER DES HEILS bij te wonen. Toespraken, Muziek »n Zang. H.H. Schoenwinkeliers en Schoenmakers I Een bekw. vakman wenscht wenk en huie. Spoedige en nette afle vering verzekerd. Adres: Schagenstraat nr. 61. Zondagavond door „Helder's Harmoniekapel". (Dir.de Heer G. H. J. y. d. Bogaerde), Aanvang 8l/s uur. Op dit Concert worden de nummers ten gehoore ge bracht, die op het Concours te Noord-Scharwoude zullen worden uitgevoerd. Wij belasten ons met aan- en ven koop ven inschrijvingen op het Grootboek der Nederland- eche Werkelijke Sohuld en met de inning van Qrootboekrente> De Heldersche Bank, Afd. Helder „BLINDENZORG" De artikelen door onze blinden ver vaardigd zyn vanaf heden verkrijgbaar by J. BOMHOFF, MIDDENSTRAAT 126. Ieder voorwerp is door 't bestuur ge stempeld en van den prijs voorzien. HET BESTUUR. De ondergeteekenden, R.-K. Aanspre kers, berichten hiermede, dat zy de door wylen den Heer G. J. BOSCH, R.-K, Koster en Aanspreker, gedurende zooveel jaren met succes gedreven bediening der begrafenissen, voor hunne gezamenlijke rekening zullen voortzetten. Tevens berichten zy hunne geachte geloofsgenooten, dat zy hunne bedieningen binnen zeer korten tyd in uniform- kleeding met uitmonstering en gelijke hoeden zullen daarstellen, waarvan de levering is opgedragen aan den Heer J. A. MEIJER, Hoofdgracht. Zich by hunne geloofsgenooten min zaam aanbevelende, Achtend, W. J. WINTER en G. H. MOORMAN. Aan beide adressen worden opdrachten aangenomen. Niet te verwarren met de Onder- Afdeeling „Barbara". Ondertrouwd Pieter Willem Levering en Maartje Zegel. «en,! Huwely ksvoltr. te Leeuwarden, 3 Juni '11. Heden overleed onze geliefde Dochter, Moeder en Zuster Wed. D. Molenaar-Esbach, in den ouderdom van 44 jaar. Helder, 18 Mei 1911. Namens Moeder, Kinderen en verdere Familie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. «a HELDER. Verkoop SINTELS. Door Burgemeester en Wethouders der Gemeente Helder worden voor of op 29 Mei 1911, des namiddags vóór 2 uur, inschrijvingen op zegel ingewacht voor de vrijkomende Sintels der Gemeente- Gasfabriek van 1 Mei 1911 tot 1 Mei 1913. Zoolang de voorraad strekt, zyn de voorwaarden van verkoop verkrijgbaar ten kantore der Gemeente-Gasfabriek. Zeevaartschool «a HELDER. Aan bovengenoemde inrichting wordt met ingang van 1 Juli a.s. gevraagd een Leeraar In de Duitsche taal voor 4 lesuren per week. Aanvangssalaris f 56. - of f 48. wekelljksch lesuur, al naar gelang de be noemde al of niet bevoegdheid bezit volgens de wet op het M. O. Inzending van stukken vóór of op 87 Mol o.k. Gymnastiek- en Exercitie-Vereeniging PRO PATRIA". Opgericht 1 October 1884. B De Secretaris, A. DE VRIES, Spoorstraat 102. Gevraagd voor de Stoomwasschery alhier flinke Mangelmoiojeo en eeu Strijkster. Winkeljuffrouw gevraagd, voor Manufacturen. Br. letter S, bureau van dit blad. Qevraagd een Werkster. AdresBureau van dit blad. Mevrouw WIJS, Paleis nr. 6, vraagt wegens familieomstandigheden der tegen woordige, tegen Juli of Augustus a.s. ene nette Dienstbode. Zich aan te melden des avonds nk 7 uur. Mevrouw Mr. W. de SITTER, Hoofd gracht 46-47, Helder, vraagt een fat soenlijke Keukenmeid, P.G. er. boven de 23 jaar. Zich aan te melden 's avonds na 8 uur. Gevraagd een DAGMEISJE Adres: Westgracht 25. Gevraagd een nette Jongen voor het rywielvak, niet ouder dau 15 jaar. Aan hetzelfde adres te koop een zeer goed onderhouden Kinderwagen. Adres: Keizerstraat 19. Gevraagd een net Koethuis met gebruik van vry kamertje, omtrek post kantoor. Br. lett. L. Bureau v. d. blad. Te huur een net Burgerwoon huis voorzien van gas en waterleiding ad f3.— per week, aan de Janzenstr. nr. 71. Adres: Koningstraat 20. Te huur een net gemeubil. Voorkamer met gaslamp, a f 1.75 per week. Aan hetzelfde adres een mooie Pianino, zonder gebreken met volle klank, te koop voor f65.-. Adres: 2de Vroonstraat 22. Te huur een Heerenhuis aan den Parallelweg no 70, huurprijs f20 per maand. Adres: Keizerstraat 15-17. Aangeboden CGit mooi Stu> deer- tevens Slaapkamer- tje, voor één persoon of 2 vrienden. AdresParallelweg 24. TE KOOP een Promenadewagen en een Kinderwagen met twee duwers. Adres: Floradwarsstraat 12. Ter overname aangeboden een prachtige groot model Concert-Pianino, in eikenhouten kast, geheel in metaal voor de tropen gebouwd. Oorspr. prijs f525, fonkelnieuw. Door plots, af best. wegens vertrek nu aangeb. voor f330, desverk. tegen gem. bet. Br. motto „Pianino", bureau v/d blad. Wegens vertrek ter overname aangeboden oen DROfilSTZAAK mot aan verwante artikelen, op goeden stand. Brieven onder motto „Drogistzaak" aan het bureau v. d. blad. TE KOOP aan Haaran- an Damesrijwiel. AdresDiaconieatraat 30. VOORPUI te koo|i van het Winkelhuis Langestraat 74. Adres: A. NOBBES, Mr. Timmerman, Langestraat. SPOED. Te koop een Waeohmeohine. Adres Stationstraat 13. TE KOOP jiet Winkelhuis aan de Binnenh. nr. 94, met daarachter staand Pakhuis en Bovenwoning. Inlichtingen aan bovengenoemd adres en by de Firma Gebrs. VAN PELT, Vosstraat nr. 10-12. Uit de hand te koop oen Burgerwoonhuis met apart atelier daarachter, gelegen Weststraat ur. 29 en een Woonhuis met groot erf aan de Vlamingdwarsstraat nr. 1. Adres: P- HOOGENBOSCH Jr, West straat. f25.-. Haaranrijwiel f25. met freewheel en terugtraprem en nieuwe banden. Adres Koningstraat 42. ja verkrijgbaar V.rkcn.wl...cli i Lapjes en Carbonade 40 ct. Door regen Lappen 35 ct. Vette Lappen .-n versch Spek 30 ct. Olk. vat Schapen- vleeich 30 ct Schapenvet 26 ct. Allee per 6 one. Laieg*ate-aaa« 46. - H.ld.p.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2