KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wierlngen en Anne Peulowne. No 3998 Zaterdag 8 Juni 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37j i 45 i f 0.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-uxemplaari Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero-- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag- Uitgever I C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Eerste Blad. UIT HET BUITEMLAND. De leden van de linksche partyen in den Belgischen Senaat hebben één lyn getrokken met hnnne partijgenooten in de Tweede Kamer. Ook zy weigerden de gevraagde voorloopige twaalfden der begrooting te stemmen en verlieten de zaal. De meerderheid die aanwezig bleef, nam toen eenparig het voorstel aan. Intusschen woedt in België de politieke stryd om het schoolwetsontwerp voort met de hartstoch telijkheid, waarmede dergelijke party oorlogen in België gewoonlyk gevoerd worden. Generaal Moinier heeft met den Snltan van Marokko de voorwaarden vastgesteld, waarop de in opstand gekomen stammen weder in genade zullen worden aangenomen. Zy moeten de helft van hun wapens inle veren, een zekere oorlogsschatting betalen en zich verantwoordelijk stellen, dat geen aanslagen meer zullen plaats hebben. De stammen, die den Sultan trouw geble ven zjjn, maken van hun bevoorrechte positie gebruik om duchtig huis te houden onder de tot onderwerping gebrachte stammen. De Franschen zullen nu toch moeten toezien dat het een beetje rechtvaardig gaat. Een beetje rechtvaardig, zeggen wy, want zoo af en toe hoort men wel eens staaltjeB, die een eigenaardig licht werpen op des Sultans handelingen. Zoo werd laatst een Btam beboet omdat ze een opstandig hoofd vry hadden laten doortrekken. Een paar weken nadien kregen ze dat hoofd te pakken en nu hielden ze hem aan. 't Gevolg was een nieuwe boete omdat ze dat hoofd had den gevangen genomen. Dat de Sultan het protectoraat over Ma rokko aan Frankrijk zou hebben aangeboden, wordt boslist tegengesproken. Ia den toestand van den hoogbejaarden Keizer van Oostenrijk is eene gunstige wen ding gekomen. Z. M. neemt snel in beter schap toe en zal binnen enkele dagen weer geheel hersteld zyn. De byeenroeping der Constituante (grond wetgevende vergadering) in Portugal is uit gesteld tot 19 Juni. De verkiezingon zyn vreedzaam verloopen. De republikeinsche regeeringscandidaten hebben de meerderheid. Men is van meening, dat de regeering geen stelselmatige oppositie tegenover zich zal vin den. Dat de verkiezingen zóó zouden uitvallen was, gezien de maatregelen die de republikein sche machthebbers Damen, gemakkelijk te voor spellen. De Paus heeft geprotesteerd tegen het besluit der Portugeesche regeering om de geestelyke orden op te heffen, den gods- dienstigen eed af te sohaffen en de echt scheiding in te voeren en ook tegen de wil lekeurige afzetting van een tweetal bisschop pen en het verbod van godsdienstig onderwys op de scholen. De Paus veroordeelt de wet op scheiding van kerk en staat en verklaart haar voor nietig en ongeldig tegenover de onschendbare rechten van de kerk. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de tweede lezing (de algemeene beschouwingen) over de Parliament bill geëindigd, het Lagerhuis de tweede lezing over het wetsontwerp tot verzekering tegen ziekte, invaliditeit en werk loosheid. Het Parlement heeft nu vacantie met het oog op de kroningsweek. Dan kan het zich voorbereiden op de artikelsgewyze behandeling, 't Staat nu reeds vast dat het ministerie voor zyn verzekeringswetten een vry groote meerderheid vinden zal. In het antwoord dat Turkye geeft op de Russische nota waarin (Voorzichtigheid op de grenzen" werd aangeraden, verklaart Turkye verbaasd te zyn over de Russische modedeeling en haar te betreuren, daar het van meening is dat de loop van zaken geen aanleiding gaf tot opmerkingen. In den jongsten tyd vielen aan Montene- grynsche zyde echter wel feiten waar te nemen, die niet in overeenstemming waren met de internationale verplichtingen en waarop beslist aanmerkingen te maken waren geweest. Turkye koestert geen vyandige bedoelin gen tegen het koninkryk Montenegro en het herstel der normale betrekkingen zal slechts van laatstgenoemd ryk afhangen. Intusschen gaat Montenegro voort zich te wapenen, 't Is blykbaar niet gerust omtrent de voornemens der Turksche troepen zoo FHITIIjXJETOM". Zonder Hart. 9) (Wanneer ge hierop drukt, komt Vïolet's kamenier nu ook de uwe. Zy zal je koffer uitpakken en je helpen. Doe je mooiste japon aan en kom dan beneden, om vader te begroeten. Morgen gaan we samen bood schappen doen. Houdt je veel van mooie kleeren Ja, hè Zwart staat je prachtig, hoorl Nu, vlug wat, hoor; vader zal naar je verlangen. Wanneer je klaar bent, bel je maar en men zal je den weg wyzen." Violet's kamenier verscheen en pakte haar koffer uit. Veel liever was zy alleen geweest eu had zelf hare sjofele plunje in de kast gehangen: maar 't hoorde nu eenmaal zoo, geholpen te worden! Toen Amalia aanstalten maakte om Eleo- nora te kappen, zei het meisje eenvoudig: (Dank u. Ik ben gewoon mij zelf te kappen en te kleeden. Dank u zeer." „Zooals mejuffrouw wil. Ik zal dan over een kwartiertje terugkomen om mejuffrouw naar beneden te brengen." /tl» hier vorstelyk, alsof ik een prinses ware", dacht Eleonora. ,Z\j zyn wel vrien delijk voor my. Ik moet hun toonen, dat ik er dankbaar voor ben." Maar hare oogen schoten vol tranen, terwyl ze Duisterde: irMaar o, ik zou veel liever ginds gebleven zyn dicht aan de grenzen. Het voorstel tot instel ling eener neutrale zone daar is door Turkye verworpen. Sultan Mehemed V gaat 10 Juni op reis. Hy wil eene reis naar Macedonië doen. Er worden uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om hem te beschermen, 't Feit der reis trekt de aandacht, omdat sedert men- schenheugenis geen sultan ooit zyn residen tie verliet. Een dreigende onweerswolk in Zuid-Ame- rika is afgedreven. Eenige Chileenen hadden het Peruaansche consulaat te Iquique gebom bardeerd de Chileensche regeering heeft echter dadelyk aan Peru hare verontschul diging aangeboden. Een oorlog kost geld, maar een oproer ook! Te New-York ontving men uit Mexico het volgende bericht: De la Barra, de voorloopige president van Mexico, bereidt maatregelen voor tot afdan king van de revolutionnaire troepen. Een zeker aantal mannen zullen in dienBt worden gehouden als veldwachters, de ande ren zullen naar huis worden gezonden en geholpen by het zoeken naar werk. De la Barra zal een regeling voorstellen omtrent de schadevergoedingen. De oorlogs kosten worden geraamd op 100 millioen frs. en de schadevergoedingen aan buitenlanders op 10 millioen. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz-, te adressBeren aan: C. 0E BOER jr., Helder. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 2 Juni. Hr. Ms. (Gelderland" is 30 dezer te Tanger aangekomen. De strandkolonie, die vorig jaar met zooveel succes werkte, hoopt ook dezen zomer weer haar werk voorltezetten. Zy roept daarvoor de hulp van elke weidenkenden in. De Commissie bestaat uit de navolgende dames en heeren: Mevr. De Boer-Jongkees, Mevr. v. Does- burgh-Zaalberg, Mevr. Noordhoek Hegt-Steen- berghe, Mevr. Schokking-Balthesen Middel beek, Mevr. Ds. Warners-Nieman, Mevr. Boldingh-Goeman. Ds. van Griethuysen, J. de Jong, Ds. Onnokes, Ds. Poort, R. J. Praamsma, J. H. Staalman, Ds. de Walle, P. Hoegenbosch. De dames S. Verheus en E. de VrieB, beiden leerlingen der R. N. L. alhier legden gisteren met gunstig gevolg het examen af voor onderwijzeres. Voor de leerlingen der R. N. L. alhier zyn bedoelde examens thans afgeloopen. Van de 17 adspiranten slaagden 14. Gisteren slaagden te Groningen onze vroegere plaatsgenooten de heeren W. en D. Labrée acte L. O., Leerlingen der Christe lijke Normaalschool te Winschoten. Visschsrijtoezicht. Hr. Ms. Zeehond zal 6 en Hr. Ms. Dolfijn 7 Juni a.s. het politietoezicht op de haring- visschery aanvangen, Als eerste haven zal door beide schepen Lerwick worden aangedaan, terwyl de sche pen in de 2de helft van de maand Augustus e.k. weder te Nieuwediep zullen binnenvallen. Een mandoline club. De mandoline is op weg om het volks instrument by uitnemendheid te worden. Het is dan ook een goed idóe geweest van de heeren Polak, om met eenige dames en heeren een muziekvereeniging op te richten, welke zich ten doel stelt muziek uitvoeringen op dit instrument te geven. De naam der vereeniging is Mandoline club .Serenata". Het voorloopig bestuur bestaat uit: mej. M. Botter en de heeren H. W. Zegel en A. Robbertson. Zy, die zich alsnog by deze club wenschen aan te sluiten, kunnen zich aanmelden by een der bestuursleden. De eerste repetitie zal gehouden worden op Zondagmorgen a.s. van 10—12 in den tuin van (Casino". Iets nieuws. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland werd gisteren aanbesteed: het maken van zink- en andere werken Een zacht geklop op de deur deed daar opzien; 't Was Amalia, die gekomen was, om haar naar beneden te brengen. Magdalen was bezig met thee zetten. Richard Sorosis stond met den rug tegen den schoorsteenmantel en hield het oog op de deur gericht. Hij kon een kreet van ver rassing niet onderdrukken, toen Eleonora binnentrad. .Vader, hier hebt u Eleonora", zei Mag dalen, met een sierlyk gebaar de binnen tredende aan haar vader voorstellende. Richard Sorosis zag uiterst bleek, en het ontging Magdalen niet, dat achter zijn schynbare kalmte groote zenuwachtigheid verborgen lag. Zy had hem daarom kunnen verachten. •Welkom, Eleonora", zei hy. ,Ik hoop, dat gy gelukkig by ons zult zyn". Hy stak haar beide handen toe en hield hare polsen zoo Btevig vast, dat ze een lichten kreet niet kon onderdrukken. Een haak van haar eene mouw spiong los en vertoonde haar blooten arm gedeeltelijk. Een paar centimeters boven haar pols stonden eenige blauwe lyntjes. te zamen een merk vormende. Richard Sorosis zag er naar en scheen thans te hebben gezien, wat hy weten wilde. (Excuseer my", zei hy verontschuldigend. Ge lykt sprekend op uw moeder. Een wonderlijk gevoel was over haar gekomen. Zy wilde zyn onderzoekenden blik weerstaan, maar kon het niet. Ze sloeg de oogen verlegen neer. Die blik scheen haar wil te beheerschen. Afschuwelijk! Zy voelde zich als een verlegen kind tegenover dezen man, haar neef. Zy vermande zich en zag hem opnieuw in gewapend beton, ter verdediging van de Zuidoostpunt van Texel. Minste inschrijver Maatschappij tot het maken van oevers systeem de Murald, te Am sterdam, voor f 51,800 het aanbrengen van bezinkingen in ge wapend beton ter verdediging van don onder- zeeschen oever van de Heldersche zeewering. Minste inschrijver als voren, voor f 14,800. Waagmeester te Alkmaar. In de Woensdagnamiddag gehouden raads vergadering is na twee vrye stemmingen en een herstemming met het lot tegen no. 2 van de aanbeveling, tot waagmeester benoemd de heer M. Uitenbosch, het sociaal-democr. raadslid, die nu als lid van den raad moet aftreden. Het bezoek van President Falliëres. De tTemps" deelt mede, dat het bezoek van President Fallières aan Nederland zal plaats hebben op 3, 4 en 5 Juli. Een geroutineerd uitbreker. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe eenige dagen geleden de geniesoldaat De R., die ter bewaking, in verband met het uitge broken mond- en klauwzeer op post stond by de halte Hollandsche Rading op do lijn Hil- versum-Utrecht, 's nachts in het stationnetje inbrak en geld en spoorkaartjes stal, doch den volgenden morgen gearresteerd werd. Hij wist toen uit de politiekamer der genie-kazerne, waar hy was opgesloten, te ontsnappen. Hy klom door den luchtkoker, kwain op den duivenzolder, en van daar in de manschap- penchambróe waar hy zyne uniform voor een burgerpakje, van een viermaander verwissel de. Vervolgens stal hy de fiets van een ser geant en verdween. De ontvluchting geschiedde 's nachts en werd des morgens bemerkt. Na een paar da gen zoeken is de vluchteling gevonden in een spoorwegwaggon op het emplacement te Rot terdam, waar men hem herkende aan de mili taire sokken. Door een sergeant en een paar soldaten der mariniers is De R. toen zwaar geboeid naar Utrecht teruggevoerd en weer opgesloten. Maar ook ditmaal is de bewaking niet deugdelyk gebleken. Ten minste gisteravond te circa half negen bleek de vogel nogmaals gevlogen en werd van uit de arreBtantenkamer in de genieka zerne gemeld, dat De R. ten tweeden male had weten te ontsnappen. (U. D.) Pest op Java. By het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nod.-Indië, dd. 31 Mei jl., betreffende pestgevallen op Java: Afdeeling Malang: gisteren (80 Mei) 12 gevallen, waarvan 7 dooden. Van de lyders van vorige dagen overleden er nog 5. Soerabaja en Madioen: geen gevallen. Kediti: gisteren 1 geval, dat doodelyk was. Een verdacht sterfgeval op eergisteren is pest gebleken te zyn. Do gouverneur-generaal heeft heden nog het volgende aan het departement van koloniën geseind: Afdeeling Malang: Gisteren (81 Mei) 12 gevallen, waarvan 8 dooden. Van de lyders van vorige dagen overleden er nog 5. KediriEón lijder van vorige dagen is overleden. Geen nieuwe gevallen, evenmin te Soerabaja. Ooor roovers gevangen. De overvalling van den Duitschen inge nieur Richter had plaats in het bosch van Rodi, by Kakinopoli in het vilajet Monastir. Een rapport van den Kaimakan van Elassona, in wiene district Kakinopoli, geeft de vol gende schildering van het geval: „De professor ondernam, begeleid door den korporaal Hussein en den gendarme Joessoef, een tocht door het bosch van Rodi. Daar werden zy aangevallen door twee roover- beuden, onder bevel van Lolio en Tanasch. Na een kort gevecht met de gendarmes sleepten de roovers den professor mede naar het gebergte. Van het lot der gendarmes is niets meer vernomen. Laat in den avond werd in het wachthuis te Kakinopoli een brief ontvangen, in de Fransche taal, onder teekend door Richter en de beide roover- hoofdlieden, waarin mededeeling gedaan wordt van de ontvoering en het losgeld wordt ge vraagd. Richter smeekt daarin voor zyn be- vry ding te zorgen, daar zyn leven andersin in gevaar is. Zoo troepen tegen de roovers worden afgezonden, zal hy zeker worden gedood." aan een tijger of een wolf geleek hij thans. (Ga zitten, lieve; hier is een kop thee. Straks zal ik je het huis laten zien en je aan Violet voorstellen. Zy iB ook een nicht van je, zooals je weet. Zy is zeer, zeer zwak. Ik hoop, dat je gezelschap haar zal opvroolyken en goed doen." Eleonora nam het kopje, dat Magdalen haar aanbood. Magdalen's oogen vestigden zich eveneens op het merk op Eleonora's arm. (Wat heb je daar voor een merk? Wat beteekent dat?1' vroeg ze. (Misschien weet ge het zelf niet eens .Neen", zei het meisje. Ze had het zich zelve wel eens afgevraagd, maar was er aan gewoon geworden en dacht er nooit meer aan. „Neen, Margaretha Zy hield plotseling stil, zich herinnerende, dat Magdalen haar verzocht had niet over de overledene te spreken. „Ik denk, dat het een soort aardigheid moet beteekenen zei Magdalen, en biermede was dit onderwerp afgehandeld. Na de thee toonde Magdalen Eleonora het huis. In de schilderyengalery stelde Eleonora veel belang, dk zal hier dikwijls komen", zeide zy. .Ik houd veel van schilderijen. Die portretten zjjn prachtig. Ik zou er voor willen gaan zitten en een karakterstudie van ze maken. Wie is dat?" vroeg ze plotseling. (Dat is... Violet's vader. Hy stierf een maand nadat ze geboren werd." (Arm kind!" zei Eleonora zacht. (Ze heeft dus haar vader niet gekend." „Noch hare moeder, want die stierf by hare geboorte." De kaimakan deelt verder mede, dat hij dertig man ter bevrijding van Richter heeft uitgezonden. Doch een telegram uit Saloniki meldt, dst geen Bpoor van de roovers of van Richter ontdekt is. De Duitsche gezant te Konstantinopel heeft den Dragoman, dr. Schwörbel, naar Kakino poli gezonden, om de bolangen van Richter te behartigen. En de Porte verklaarde alles te zullen doen, om Richter te bevrijden. Het beloofde land voor volksvertegen woordigers. Waar zou dat wel anders zyn dan in Amerika Uom Sam heeft werkelijk heel wat voor zyn vertegenwoordigers over, alles by elkaar genomen zeker wel een twaalf millioen gulden, voor bezoldiging en onkosten van de heeren. Ieder lid van Senaat en Congres krygt in de eerste plaats 12,000 dollar; de voorzitter zelfs 19,200 dollar en bovendien nog een autmobiel uitsluitend voor zyn eigen gebruik. Maar met dezen, lang niet bekrompen ver goeding is het nog niet afgeloopen. Ieder lid heeft bovendien recht op 1440 dollar per jaar voor een secretaris. Wanneer hy er dien niet op nahoudt, kan hy het geld in zyn eigen zak steken. Verder krygt hy voor schryfbe hoeften enz. 144 dollar en is hy voor al zyn brieven vrijgesteld van porto, wat toch ook wel een 50 dollar per jaar beteekent. En met vergoeding van reiskosten is de Ameri- kaansche staat zoo vrijgevig, dat een afge vaardigde die bv. in San Francisco woont en van daar naar Washington reist een afstand van iels meer dan 4500 K.M. daarvoor 600 ontvangt, terwyl de reis, hoe royal men het ook aanlegt, op zyn hoogst 195 dollar kost. Maar niet alleen door hun vergoedingen in geld te geven, maar ook op andere manieren gedraagt Oom Sam zich vorstelyk tegenover zyn vertegenwoordigers. Onder in het Kapi- tool is een prachtige winkel ingericht, waarin zy voor weinig geld het fijnste sohryf- papier en de prachtigste schrijfbehoefte kunnen krygen, zelfs aanteekenboekjes, handkoffers, messen en kleine zilveren voorwerpen voor de schrijftafel zyn er voor hen te koop en zy zien er geen been in, om daar voor hun heele familie van alles in t9 slaan. Ieder afgevaardigde heeft een prachtige werkkamer, met een mahoniehouten schrijftafel en met leer overtrokken stoelen, een telefoon voor eigen gebruik on zelfs een kraan voor ijs- water 1 Zy zyn er natuurlijk dan altjjd op uit, om telkens weer nieuwe gemakken er by te krygen. Het was hun bijvoorbeeld te lastig,dat ze, om naar de biblioteek van het CongreB te komen, een plein over moesten, waar ze, evengoed als gewone menschen, nat werden als het regende en een kouden neus haalden als het koud was. Dus werd er naar de bibliotheek oen tunnel gebouwd en omdat het tooh ook geen pretje is vyf minuten door een tunnel te loopen, werd er nog een tramlyntje gelegd, dat nu juist klaar is. Gelukkig avontuur. Volgens een mededeeling van den Londen- schen berichtgever van het .Berl. Tagebl." zyn per stoomschip (Cedric" twee Ieren, Steven en Patriok Odonoghue in hun vader land teruggekeerd, na op verrassende wyze in Amerika fortuin te hebben gemaakt. Nadat zij jaren lang op verschillende wijzen hun geluk hadden beproefd, kochten zy eindelijk voor 1000 p.st. een mijn in Bolivia, die sedert 1901 niet meer geëxploiteerd werd, maar by onderzoek bleek nog zeer ryke goudaderen te bevatten, zoodat den gelukkige bezitters ruim twee en een half millioen pond voor de myn is geboden. Fécondité. Zondag is te St. Usuges in het departement van Saóne-en-Loire het dertigste kind gedoopt van den landbouwer Bossul, die in het gehucht Balosle woont. Bossut is drie maal getrouwd geweest en heeft van zyn drie echtgenooten zeventien zonen en dertien doohters gehader zyn nog twee-en-twintig kinderen in leven, die Bossut opgevoed heeft uitsluitend mot wat hy door zyn arbeid ver dienen kon. Tegen een johrnalist heeft Bossut gezegd, dathy hoopte, dat het Zondag gedoopte kind niet zyn laatste telg zou zyn. Ons dunkt dat de regeering van het land, waar de klacht over den achteruitgang van het bevolkingscijfer onophoudelijk weerklinkt, Bossut wegens buitengewone burgerdeugden wel eens rykelyk beloonen mocht! .Waarom is daar zoo'n leege plaats naast zyn portret en die witte bloemen met krip?" vroeg Eleonora belangstellend. .Dat is iets van Violet", zei Magdalen. „Daar hing het portret van hare moeder, maar toen zy grooter werd nam zy het op hare kamer. We hadden eens brand en 't portret verbrandde. Violet was ontroost baar, want 't was de eenige photografie, die er van hare moeder bestond. .Ach, hoe treurig!" zei Eleonora verdrietig. Zy stelde veel belang in de zooveel be sproken Violet, hoewel zy niet begrijpen kon, welke rol zy in dit huis speelde. En zy was te welopgevoed om er navraag naar te doen. Dien dag scheen Violet te ziek om hare nieuwe nicht te ontvangen, en Eleonora's geduld moest dus nog eenigen tyd op de proef gesteld worden. Den volgenden dag nam Magdalen haar mede naar de grootste magazijnen in Bond Street en voorzag haar van de kostbaarste dingen. In den namiddag kwamen er veel be zoekers dames in de prachtigste toiletten en deftige heeren, die allen vol bewondering over Eleonora spraken. Al dat geflirt en gecoquetteer hinderde Eleonora onuitsprekelijk. Zij dineerden met hun drieën, Magdalen, neef Richard zoo als hy haar verzocht had hem te noemen en zy. Daarna speelde Magdalen piano en Eleonora luisterde, tegenover haar neef gezeten, wiens oogen zij onophoudelijk op zich gericht voelde. Een onaangenaam gevoel overmeesterde haar. Langzaam voelde zy pyn in het achter hoofd, 't werd heviger en heviger, totdat zy 't niet langer kon uithouden, en Mag- UIT DE BELDRRSCHE SAMENLEVING door P. N. v. R. 'n Droevig stukje werkelijkheid. Meer en meer drongen de buren in hun heete begeerigheid voor de winkeldeur op. Daar binnen, in 't halfdonker, voor de kleine toonbank van een sinds jaren bestaand, solied, onderwetsch zaakje, luisterden wat klantjeB geduldig, vreedzaam en lydzaam naar het relaas over diep-ellendigen toestand, van 'n krotterig, vies-vuil menschen-hok in de nauwe, dolhofjesachtige Vijzeldwarsstraat. Rumoerige opgeschoten meiden, innig be last op schokkende nieuwtjes, stonden, bloots hoofd, in katoentjes en bonte schorten, met breipennen aan stukjes kous te wriemelen, gluurden vinnig door pietluttige kiertjes. Ze zagen en hoorden bitter weinig. Een tamelyk groote kerel had zich vlak voor de opening geposteerd. Gaf nu en dan wenkjes, dat zo gerost konden gaan. Geen zaken voor snotneuzen, voor lachbekken. Véél te ernstig, véél te treurig. Hoofdschuddend was hy voortdurend in gespannen aandacht. Wilde niet gestoord worden. Joeg opeens de gieche lende troep weg Jammerend en teleurge steld trokken ze dan ook terng. Smoesden op gedempten toon, dat bier werd gekeuveld over de beroerde, lamlendige Urkerin, in de gansche buurt aangeduid als „beeldschoone- Helena", 'n smeerpoes van do bovenste plank, wier door-en-door onmenschelyk, echt dierlijk leven hun feitelyk geen zier kon schelen. Er was al zóóveel ach-en-wee om geroepen I 't Wjjf trok er zich immers toch niets van aan Maar de kinderen, de arme schapen, de beklagenswaardige wurmeD, die van daag of morgen in hnn vreeselyk bestaan vast en zeker zonden omkomen, kijk, daar kon je feitelyk niet genoeg op hameren. Die moesten noodzakelijk in andere, in betere handen overgaan, wilde er ten minste nog iets van terecht komen. Zóó mocht het niet blyven. De heele straat, van a tot z op de hoogte, schreeuwde compleet uit, dat 't een schandaal zou zyn, indien bevoegde personen niet eenmaal gingen ingrijpen, alléén voor het waarachtige heil van de onschuldige bloedjes, stumperige wezens, die machteloos, gedwee zich moesten schikken in omstandig heden, de maatschappij onwaardig. „Als het daarmee wat warmer wordt," vertelde de juf der affaire zeer langzaam, om met goedige glimlachende oogjes te spie den welke indruk haar woorden op de toe hoorders maakten, wyl er plots een tikje van booze verontwaardiging op haar gelaat kwam, .als het daarmee wat warmer word», en er komt geen verandering, dan breekt hier achter Bekuur de pest uit." Hoor eens, we hebben elkaar niets te zeggen. Iedereen weet het. Al lang is de beestach tige, stinkende herrie een ergernis van alle bowoners. En wy, die er het dichtst by zitten, zien dagelijks een tooneel, nee, gewoonweg om er zelf ziek van te worden. Wanneer je niet op je tellen paste, mensch! je zon een ongeluk begaan aan snik tnig. Had die onwe kerel altyd proper voor den dag gekomen, hy was nooit van de logger geraakt, 'n Goeie visscherman. Met alles in z'n vak bekend. Maar je snapt wel, zoo'n kleverig ventje kunnen ze aan boord missen als kiespijn. De man kon je wel tegen de mast plakken. Niets mee te beginnen. Ze hebben 'm dan ook netjes aan den wal gezet. Voor hem honderd anderen. Natuurlijk. 'n Mensch mag nog zoo arm wezen, maar een lik zeep en een tobbe met water blijft altjjd nog wel onder je bereik om zindelyk door de wereld te gaan. Doch dèt zat er by hem niet in. Wel dubbel en dwars in de plunje steken. O ja. Jan-en alleman waren er verbaasd over. Kon 't ook anders. Poffen maar, jongens I op alle mooie vooruitzichten.(D-e z-e-e-ë g-e-o-f-t a-i-t-i-e-dl* Met dat praatje kwamen ze ge regeld aandragen. M'n hart was dan veel to goed. Geven maar! Oliégoed, baai, pi- low, manufacturen, boodschappen Als 'k al die centjes in de I& kreeg, m'n lieve man! ik was er ineens aardig bovenop. Doch daar is geen sprake van. Je kan er naar fluiten. Zulke lui vergeten, dat je zelf mot bekrompen middelen moet rondspringen, om fatBoenlyk en eerlijk to bestaan, om te blyven wat jo graag wilt zyn, moet je woe keren met 'n halvie. Maar, zooals ik daar straks zei, m'n hart is te goed. 'k Moest een snip voor dat soort wezen. Niets, niets geven, ofdadelyk geld er by DAar heeft u nou de oudste van de drie Wel Juut? 'n Half ons koffie HierStakkerd I Non hebben ze er nog een, Appie, 'n dalen en neef Richard haar eenparig rieden naar bed te gaan. Amalia kwam om haar te ontkleeden. (Dat is hier de mode, om ziek te zyn' zoi Amalia bedaard. (Wat bedoelt ge?" vroeg Eleonora met een angstigen blik op de gedienstige. Er was iets in hare houding, wat haar niet beviel. .Ocb, 't is de mode tegenwoordig." (Hoe bespottelijk! zei Eleonora veront waardigd. Eleonora bracht een ellendigen nacht door. Zy ontwaakte laat en voelde zich wat beter. Maar na het ontbijt begon ze 't zelfde te voelen. Magdalen liet haar naar bed gaan en tegen den middag verliet de pyn hi doch het gevoel van moeheid en uitputting bleef. Om vier uur kwam Magdalen by haar. „Lieve Eleonora, zyt gy" sterk genoeg om beneden te komen Een oude vriend van uw vader is hier en zou u zoo gaarne eens zien." Zy voelde zich onmachtig te weigeren, hoewel het haar hinderde, nu menschen te zien. Magdalen wikkelde haar in een prach- Hg.» peignoir, den dag te voren gekocht, en bracht haar beneden, waar zy haar op een rustbank neerlegde. Eleonora peinsde, wie wel die oude vriend haars vaders mocht zyn, toen de deur ge opend werd en een oudachtig heer binnen trad. (Hier is kolonel Browne, lieve", zei Mag dalen. Niemand, die de doodeljjke bleekheid van haar gelaat opmerkte. De kolonel kwam haastig naar Eleonora toe. „Myn kleine Violet, hoe bly ben ik, je lieve dreumis werkelyk maar verwaar loosd U moet 't eens zien Dan nog eentje van drie maanden by m'n ziel, 'n sohepseltje van been en vellen, onoogelyk, niet in staat om te groeien, dat by de geboorte niet anders aan kon krjjgen, dan luier en 'n ouwe jekker, waariu het nog rondkruipt. Dat jongste telgie nemen ze moestal mee, als man en vrouw met 'n kar visoh den boer opgaan. 'n Mirakel I Ze doen dat zwalkertje dan in 'n gore doek en zetten het, met smerig, bevuild, bloot lichaampje, midden in de soholletjes. U begrijpt, wat er onder 't ryden van terecht >tde natte, kladdige hoop maakt het kind een varken gelijk. Verleden week waren ze er weer eens op uit, om het geachte publiek buiten de gemeente met een bezoek te vereeren. Toen is er 'n dingentje gebeurd. De twee kinderen, die ze altyd aan hun lot overlaten, liepen schreeuwende in de steeg. Ze hadden honger en deden zoo afschuwelijk onrustig in de armoedige, gamele kleertjes, dat eenige buurvrouwen, met hun begaan, gezamenlyk de handen ineen sloegen om zooveel mogelijk het lijden te verzachten. Je gemoed schoot vol. Een gruwel 1 Er werd in stilte om gehuild. Er werd gevloekt, geecholden. Nauwelyks waren de vodden van hnn ljjl, of het krioelde van ongedierte.- Foei, wat een tergend staaltje van opvoeding 1 Met de nagels moesten de huidjes gereinigd worden. Op versohiilende plaatsen waren rauwe plekken, verwondingen, aangericht door 't broeiende nest van levendig goedje, dat kwaadaardig te keer ging, toen olie en vnur er by te pas kwamen. Zóó ver was de vervuiling gevorderd, dat iemand 'er ons, door 't aanzien, van d'r stokje ging. Er was haast geen redderen aan. Eerst wasschen, afspoelen, insmeren. Hun gezichtjes verkleurden er van. Nog nooit zoo'n reiniging ondergaan. Alle buren gaven wat. 'n Lust om te zien. Helpen maar. De drommels huppelden gelukkig en dankbaar. Opgefrischt en schoon leken het schatjes, waar menig kinderloos ouder paar trots op wezen zou. Maar ik vraag u: wat geeft nou zoo'n kuurtje 's Avonds moesten ze weer in hniB belanden, om in een benauwde, bedorven bedstede te slapen, op muffe, vette, rafelige lappen, zoo zwart als jas. Den volgenden dag weer het oude liedjeje kon ze met geen tang aan pakken. 'tWyf was nog wat razend, dat wo iets gedaan hadden. Ze ruikt lont en blyft nou geregeld thuis: de politie en nog andoren hebben er zich mee bemoeid, weet je. Die menschen stonden beteuteld, toen ze een kijkje namen in de woning. 25e walgden. Ze waren er zenuwachtig van. Een meneer in 't zwart, erg aangedaan, sprak het wjjf nog even ferm aan. Hy zei, dat se zich moest schamen, om, gezond en sterk, in de kracht van haar leven, ruim veertig jaar oud, op zoo'n slordige wijze haar zorgen en plichten te vervullen. Mooi gezegd. Maar denkt u, dat z\j daar wat sterk over gaat te praktiaeeren 't Is taal voor de zwjjnen. Geen greintje eergevoel m'n goeie vriend, 't Heeft op d'r luie ziel niet de minste invloed. Met kracht en geweld moet er gehandeld worden, uitsluitend ter wille van de kin deren en ook van onze lieve gezondheid, want u begrijpt toch zeker, dat zoo'n familie in de samenleving op den duur iedereen aansteekt?" Uit de Schagensche politie-verordening .Tenzij geleid aan touw, ketting of koord, of gespannen voor voertuigen, is ieder eigenaar of honder van honden verplicht er voor te zorgen, dat die honden zich niet op openbare straten of wegen of andere voor algemeen gebruik bestemde plaatsen binnen de gemeente bevinden." Marktberichten. Schagen, 1 Juni 1911. 10 Paarden f 100.— h f860.— 6 Stieren f240.a f 810. 19 Geldekoeien (magere) f 170.k f 210. 55 Geldekoeien (vette) f 200.k f 850. 40 Kalfkoeien f 200.— k f 280.—. 80 Nuchtere Kalveren f7.— k f26. 800 Overhouders f 24.k f 28. 1260 Lammeren f 10.k f17. 120 Schapen (vette) f24.— k (26.50. 70 Varkens (vette) f 0.88 k f 0.42 p. K.G. 80 Biggen f9.k f14. 20 Konynen f0.40 k f 1.10. 40 Kippen 10.40 k fl.50. 1000 K.G. Boter fl.20 k fl.40 per K.G. 200 K.G. Kaas fQ.50 k f 0.60 per K.G. 4000 Kipeieren f 8.25 k f 4.per 100. 800 Eendeieren f3.90 per 100. te zien!" zei hjj met een stem, trillend van aandoening. IX. Eleonora glimlachte zwakjes. Zy zag, dat hjj zeer ontroerd was, maar merkte niet op, dat hy haar by een anderen naam noemde. .'t Sprekend evenbeeld uwer moeder", mompelde hy. „Zy was het liefste wezentje, dat ooit geleefd heeft." Hy nam haar hand in de zy'ne en draaide haren pols naar het licht. .Ha, daar is het merk, dat uw vader er op zette, toen gy nog een baby waart, 't Is er niet uitgegaan, gelukkigToen ik u het laatst za£ toen ge een meisje van vier jaar waart, zei men, dat het zeker verdwynen zou. Ge zyt maar weinig veranderd. Ge lykt sprekend op uw goede moedeT I" Eleonora trachtte zich op te richten. Maar 't was, of een onzichtbare macht haar neer drukte. Zy kon geen woord uitbrengen, 't Was tooh te erg! Deze oude heer zou haar van hare ouders kunnen vertellen van hare moeder, naar wie ze haar leven lang verlangd had, en na was ze niet in staat hem te vragen, 't Was belachelyk, ze was nooit te voren één dag ziek geweest, zy voelde zich niet bepaald ziek, maar ontzettend zwak en wil loos, alsof men haar een steen op de hersens id gezet. Wat zie 'at zie je bleek, arm kindl" vervolgde hy. (Je bent zeker erg ziek geweest 1" .Ik ben veel beter", zeide zy. fJe moet maar niet praten, liefste, Kolonel Browne begrypt het best. Hy wilde je maar even zien, vóór hy wegging." (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1