Aan de Leden der fled. Hbit. Kerk. Tweede Blad. ■IEUWSBERICHTEM. HELDER, 9 Juni. Gemeenteraadsverkiezing. De candidaatstelling voor leden van den Gemeenteraad zal dit jaar plaats hebben op Dinadag 27 Jnni, de eventueele stemming op Dinsdag 11 Juli en de herstemming op Dinsdag 25 Juli. In district I treden dit jaar af de heeren T. Terra en W. Bierstekerin district II de heeren P. de Geus, D. H. Grunwald en G. de Ven in district III de heeren A. P. Staalmau en E. J. Bok. Hulsduiner Fonds. Het is aan onze afgevaardigden van de atdeeling Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ter algemeene verga dering, die gisteren werd gehouden, ondanks hun krachtige verdediging, niet mogen ge lukken hun voorstel om de gelden van het Huisduiner Fonds te storten in het Reddings- tonde, aangenomen te zien. Met groote meer derheid werd besloten de som af te staan voor de eene helft aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappijvoor de andere helft aan de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam. Circus P. Wilke. Donderdagmorgen per extra-trein alhier gearriveerd, waren den geheelon dag tal van rappe handen noodig, om in minder dan een halve etmaal klaar te zijn voor de voorstelling van nog denzelfden avond. Er werd dan ook op het terrein aan Den Helder, achter de Laan, niet getreuzeld; integendeel, met koortsachtige haast werd gewerkt en weldra verrees een enorme circustent, be nevens een staltent; de eerste om liet publiek, de tweede om de fraaie collectie paarden te herbergen. Het geheel maakt met de vele woonwagens en de electrische lichtmachine oen bonten doch niet oneigen- aardigen indruk. 's Avonds woonden we de schitterende openings-voorstclling by van bovengenoemd wereldvermaard circus. Afgaande niet alleen op de reuzenreclame, vooraf in stad en land gemaakt, maar ook op de vele gunstige recensiën, uit verschillende bladen ons reeds onder de oogen gekomen, was onze ver wachting hoog gespannen. En deze ver wachting is niet beschaamd, integendeel, veeleer heeft het gepraesteerde onze ver wachtingen nog verre overtroffen. De in teressante staaltjes van paarden- en hondcn- dressuur, de onovertroffen toeren op het gebied van sport en acrobatiek, men moet ze gezien hebben, om te kunnen gelooven, waartoe oefening en kunstvaardigheid den mensch in staat stellen dat te volbrengen. Het ryk gevariëerde programma is byna te uitgebreid, om al het vertoonde nader met name te noemen. Ieder nummer, dut gepresenteerd wordt, is zeer bezienswaardig en op zich zelf een groote attractie. Toch willen wo een uitzondering maken voor enkele meeat pakkende vertooniogen, afdoen we het niotgenoerodu daarmee g.en oneer aan. Voor Den Helder vrywel nieuw en daarom uiet de grootste aandacht dit geldt trouwens voor heel het programma en onder ademlooze spanning gevolgd, was deu heer Jack Bastzeni, de schrikkelijke, met. zyne gedresseerde leeuwengroepen, ge assisteerd en moedig bijgestaan door Miss Bastzeni. Huiveringwekkend was het bij vijlen om te zien, hoe deze wakkere leeuwen temmer met pistoolschoten en zweepslagen, doch ook wel enkel door fixeeren, zyn wilde dieren in bedwang hield en er zelfs allerlei kunsttoereu mee wist te bewerkstelligen. Interessante staaltjes van de kunst van paardrijden en paardendressuur werden ten boste gegeven door de Cowboj Voltige Pawne Bill, door Mlle. Eugènie met haar volbloedhengst «Monte Cbristo'de vryheids- dressuren, voorgesteld door Mr. Conrad, de driedubbele jockey Akt door Geschwister Royal en tot beëindiging van het programma .Voltige a la Richard", door HU. Anila. Veel bewondering oogstten nog Mr. Charley, de matroos aan den mast; Fred en Alphonso, benevens hun dubbelgangers The Charlinis als handkracht gladiatoren en luchtturnkun- Btenaars. Dat ook het komische element niet ont brak, spreekt van zelf. Tal van clowns weten de onvermydelyke pauze s heel aardig aan te vullen en het .Circus en Miniature" en Rigoletto, de leuke gedresseerde ezel, voorgesteld en gepresenteerd door August Wheals, brengen de lachspieren herbaaldelyk in beweging. Ook nnmmer elf van het pro gramma, Barra Troupe", schitterend ge mouteerd, wekte heol wat uitbundig hand geklap. Het programma werd heel handig en vlug afgewerkt. In een korte pauze, benut om den leeuwenkooi in elkander te zetten, was de stal voor het publiek toegankelijk, waar van een druk gebruik werd gemaakt. Een leuk gezicht gaven de electrische reclamebeelden van Heldorsche winkeliers op het reusachtig zeildoekuitspansel in de in donker gezette tent. De namen C. Lap, Weststraat; Schaap, in Ruarus-rywieion, Keizerstraat. D. Koppen, Zuidstraat 73; De Goey, Molenstraat kwamen in reuzen letters op het doek te voorschjjo. Ook den leeuwentemmer verscheen nog eens in beeld, dat luide werd toegejuicht, welke toejuichingen op het vertoonen van de Koninklijke familie schier geon einde namen. Vermelden we nog, dat het intérieur der groote circustent het oog aangenaam streelt, eu dat zolfs de achterste rangen een rry gezicht in de manege hebben. De logo's en fauteuils zyn in modernen styl vervaardigd, terwijl de zitplaatsen in de loges van fraai blauw pluche en de genummerde fauteuils van frisoh roop pluche gezien mogen worden en tot een gemakkelyk zitje uitnoodigen. Tal van electrische gloei- en booglampen geven een schitterende verlichting en de eigen reetnuratie maakt eon zindelyken en preltigen indruk. Een eigen muziekkapel, bestaande uit 16 goedgeschoolde strykmuzi- kanten, onder de bekwame leiding van den geroutineerden kapelmeester Thomas Martinek uit Weenen, zorgt voor do noodige muzikale afwisseling, soodat oog en oor om strijd ge boeid worden. Geen wonder, dat waar alles meewerkt, om iets waarlyk byaonders en genotvols aan to bieden, de toeloop naar deze voorstellingen groot genoemd kan worden en de wakkere ondernemer van dit geheel door de groote belangstelling van het publiek wordt beloond. Ook de daverende toejuichingen, die heel den avond niet van de lucht syn, toonen, dat de toeschouwers het gebodene naar eisch weten te waardeeren. Gedurende vyf achtereenvolgende dagen, dus tot en met Maandagavond worden deze voorstellingen, met telkens nieuw programma, gepresenteerd. Zaterdagmiddag te 2 uur ook een kinder- en familievoorstelling, waarbij de kinderen op alle rangen voor half geld wor den toegelaten. Wy kunnen een bezoek aan dit fraaie oirens ten zeerste aanbevelen; niemand zal zich den gang daarheen beklagen. Kamer van Koophandel te Helder. Aan het verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Helder ia het vol gende ontleend De algemeene toestand van den winkel stand onderging weinig verandering. De kleinhandel voert een zeer moeielyken stryd om het bestaan. De concurrentie, aangewak kerd door filialen van ondernemingen buiten de gemeente, is daarvan wel de hoofdoorzaak. De visscherij, eertijds een zeer belangryke tak van nijverheid, ljjdt in den laatsten tijd een kwijnend bestaan en geeft voor menigen winkelier een weinig bemoedigend vooruit zicht. Overigens is er in den kleinhandel reden tot tevredenheid, hetgeen kan worden toegeschreven aan den goeden en levendigen toestand o. a. in het bouwvak, waardoor werkeloosheid tot een minimum is terug gebracht. Omtrent de visschery viel er in 1910 wel geen achternitgang waar te nemen, zooals dat de laatste jaren helaas wel het geval was, doch vooruitgang in den ongunstigen toestand is er evenmin te boeken. De haring vangst aan onze kust en in het algemeen in onze nabyheid was in 1910 wel belangrijk gunstiger dan in 1909, waardoor de pryzen hebben geleden. De ansjovisvangst evenwel is zoo goed als mislukt. De Noordzeevis- schery, voornamelijk wat betreft de vangst van tong, tarbot en schol, is nagenoeg on veranderd gebleven. Het aantal vaartuigen, dat te Helder met gevangen visch aan den gcmeente-vischafslag kwam (8340), is, evenals het totaal bedrag van de verkochte visch, (f 195.349) iets toe genomen* (1900: 7100 en f193 231, doch in 1901 waren nog de cyfers9500 en f 358.049). De uitkomsten vun de garnalenvisschery waren niet gunstiger dan in 1909. De zoevisscheryvloot te Helder bestond einde December uit 243 vaartuigen, waaronder 165.vlelten, 42 botters, 15 blazers, 7 schokkers eu 7 aken. Aangaande landbouw en veeteelt was 1910 een gunstiger jaar dan 1909. De varkenshouderij breidde zich langza merhand uit. Do veeafzet bestond meerendeels uit jong vee en schapen (overhouders). In het Koegras bestaan vereenigingon tot veredeling en ver betering van het paarden- en runderenras. De vereeniging tot veredeling van het varkensree en het genootschap ,De Een dracht", tot onderlinge veevorzekering, werden opgeheven, de eerste wegens de onaangenaam heden, verbonden aan de verplichtingen inzake contr6le op alle erfelyke eigenschappen enz. der varkens, de laatste om de te geringe deelneming. Eenige bewoners in het Koegras zijn er in geslaagd eene vereeniging tot exploitatie van een proeftuin op te richten. Haar doel is don tninbouw in het Koegras Ie bevorderen. De groenten zullen zooveel mogelyk te Helder worden verkocht aan de .Veilinxsvereenig'ng voor drn afslag van groenten en fruit", welke in 1910 werd opgericht. De buitenhaven zyn binnengekomen 18 geladen stoombooten (31,548 Ms. i en uitge varen 23 ledige (34,217 M'.j. De scheepvaart op het Heldersche Kanaal bracht het tot de volgende cyfersbinnen - gekomen (van het Groot N.-Holl. Kanaal) 1037 vaartaigen (48,622 ton), vertrokken (naar het G. N.-Holl K.) 1036 (48,614;. Afloop Aanbesteding. Door de Directie der Marine te Willems oord werd hedenmorgen aanbesteed: het ver richten van Sohilder- on Behangwerk a<«n en in gebouwen van het Maritieme Etablis sement. Ingekomen 14 biljetten, van de heeren Firma Wensik Zn., Arnhem, f375'); M. P. Spigt, f2900; F. Boon, f2600; Gebrs. de Boer, f2436; H. Zegel, f2389; J. Freeke, f 2372 S. Schellingen, f 2360,allen te Helder S. Goldsteen, Haarlem, f 2349 J. Tielroojj, f 2300; A. van Pelt, f2290; J. de Kok, f2232; M. Kaleveld, f2225; H. de Wit, f2087 en Gebrs. Hoogorduyn, f1826, allen te Heldor. Gegund. Gisteren is te Schagen een centrale liberale Kiesvereeniging voor do Prov. Staten in dat district opgericht. Afloop Aanbesteding. Het provinciaal bestnur van Noord-Holland heett aanbesteed het maken van werken lot verdediging van de Noordzeekust bezuiden paal 9800. MinBte inschryver M. Daalder te Alkmaar, voor f61,590. Muziek-concours te IJmuiden. Men meldt ons uit IJmuiden Op het tweedaagsche Muziek-concours, dat op Zondag 25 Jnni en Zondag 2 Juli e.k. gegeven zal worden door den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfare-corpson in Noord Holland, znlien niet minder dan 27 vereenigingen naar de pryzen dingen. Hiervan spelen in de 3e afdeeling Fanfare 8in de *2e afdeeling 6 en in de le afdee ling 5, alle op den eersten Zondag. De tweede dag zul uitsluitend gewyd zijn aan de Har monie, hiervoor zyn ingeschreven 8 vereeni gingen, waarvan 3 in de 3e; 2 in de 2e en 3 in de le afdeeling. Voor iedere afdeeling bestaan de pryzen uit verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles. Daarentegen is het aan de jury overgelaten voor den marschwedstryd, waar voor de eerste maal 6 en de tweede maal 8 vereenigingen ingeschreven werden, drie of minder pryzen toe te kennen. Door de gunstige ligging van IJmuiden, zoowel per trein als per boot bereikbaar, zal ongetwijfeld by gunstig weder eene groote schare muziekliefhebbers of feest gangers zich opmaken om het concours by te wonen. Door de havenautoriteiten wordt alles gedaan om de aankomende pleizierbooten eene goede aanlegplaats te verschaffen. IJmuiden, 8 Juni. Van de Katwjjksche haringvloot, die ge regeld van hier uitvaart ter visschery, ver trok gisteren den traditioneelen tweeden dag na Pinksteren een groot aantal loggers naar zee. Wy telden ruim dertig vaartuigen, die met hunne tallooze kleuren versierd, de haven verlieten. Telken jare terugkecrend, blyft het toch een interessant gezicht de bedrijvigheid gade te slaan, welke om en by de buitenhaven heerscht. Tot het laatste oogenblik vertoeven vrouwen of geliefden aan boord, ja gaan zelfs nog met de uitsleepende sleepboot mede tot buiten de pieren om den vertrekkenden uit geleide te geven. Helaas wordt nog al te veel gedronken op den goeden afloop, soodat walgelijke tooneelen niet zeldzaam zyn. De heer W. Maarleveld. die vóór korten tijd den trawler .Exmonth" in Engeland aangekocht heeft, liet dezen thanB voor de Hollandsche wet inrichten. Het vaartuig draagt nu den naam ,Elisabeth". De Burgemeester van Zaandam. Volgens een bericht in «Het Volk" heeft de burgemeester van Zaandam een fout be gaan, die allicht onaangename gevolgen zal hebben. De burgemeester heeft onlangs zyn 17-jarige zoon op de reis naar St. Petersburg ter aanbieding van het huldeblijk aan den Czaar van Rusland, meegenomen. Daartoe was noodig, dat hem een pas werd mee gegeven. Nu moet men daarvoor den leeftjjd hebben van 21 jaar. In een der laatste zit tingen van den Raad werd hy nu door het raadslid Duys beschuldigd den gemeente secretaris te hebben opgedragen een valsche verklaring op te maken ondanks diens protest waarnit moest blijken, dat de 17- jarige knaap 21 jaar oud was. De burgemeester erkende het feit, en be tuigde zyn spjjt hierover. Bsdrieglijke bankbreuk. Van G., te Groesbeek, was failliet verklaard. Drie dagou daarna trok hy op zyn Lotisico- lot een prijs, waarvoor hem f 1300 werd uitbetaald. Hy verzweeg dat evenwel aan zyn curator en werd vervolgd wegens be drieglijke bankbreuk. Voor de rechtbank te Arnhem hoorde hy 1 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. De verdediger,mr. Lion, te s-Hertogenbosch, pleitte vryspraak. Het Belgische ministerie. Brussel, 8 Juni. Het Belgische kabinet is afgetreden. De ministerpresident Schollaurt las de verklaring, dat de regecring ontslag genomen beeft, by het begin der Kamerzitting voor. Volgens de gewoonte heeft de Koning den president vau den Senaat ontboden en ge raadpleegd. BrQBsel, 8 .Juni. Het ministerie Schollaert, dat de bekende schoolwet indiende, heoft collectief ontslag genomen. De Koning, die het aanvaardde, belastte den heer Cooreman met de vorming van een nieuw ministerie. Deze zegepraal voor de oppositie is aan het krachtig optreden van koning Albert te danken. Het wetsontwerp, dat blijkbaar door don koning zelf strijdig met den grondwet wordt geacht en gisteren in de Kamer by den heer Woeste slechts weinig belangstel ling wekte, is thans minstens tot na de ver kiezing van 1912 uitgesteld. De stad is zeer ruchtig, meetings worden belegd en geestdrift bezielt de coalitie van liberalen en socialisten. Twee beroemde Japanners. Woensdag zyn twee beroemde Japanners te Londen aangekomenadmiraal Togo en generaal Nodzji, de bedwinger van Port Arthur. Zij maken deel uit van hel gevolg van prins en prinses Higaeji Foesjimi, die den keizer van Japan bij de kroning znlien vertegenwoordigen. Aardbeving. Mexico (hoofdstad), 7 Juni. By de aard beving zyn er 63 menschen omgekomen, 75 werden gewond. De aangerichte schade wordt op 100,000 dollars geschat. Meer dan de helft der omgekomenen zyn soldaten. Ia de Saneorma kazernes zyn ook twaalf vrouwen van artilleristen omgekomen. Toestand in Mexico. Zooals reeds iu telegrammen werd mede gedeeld, werd de intocht van Mudero in de Mexicaansche hoofdstad voorafgegaan door een aardbeving, die de stad deed schudden op hare grondvesten, een aantal huizen verwoestte en dood en verderf in de stad zaaide. Een menigte soldaten werden bedolven onder hel puin van een ingestorte kazerne, een nog grooter aantal menschen onder de ingevallen tram-centrale en ook in verschil- le particuliere huizen vielen slachtoffers. Alle lichten gingen plotseling uit en akelig weerklonk het geschreeuw en gegil van ge wonden en beangsten door de duisternis. De ramp had plaats te vier uur 's och tends. De grond drennde, breede kloven openden zich in de straten, de electrische geleidingen knapten af, de gasbuizen braken en het gas stroomde naar buiten. Overal lagen vrouwen geknield te bidden naast hare ingestorte leemen woningen en een man riep uit: «Dat is de wraak des Heeren wegens de verdrijving van Diaz', een kreet, die daarna door honderd andere kelen herhaald werd. Ter by woning van Madero's joyeuse entrée waren duizenden vreemdelingen naar de stad gekomen, die voor een groot gedeelte hun nachtverblijf in straten en parken hadden opgeslagen. Met schrik wakker geworden door de golvende beweging van den grond, snelden zy gillend door de straten, waarby velen in de pas ontstane kloven en gaten vielen. Met zuidelyke lichtzinnigheid echter vergaten zy spoedig de doorgestane angst en tegen 7 uur was er, ondanks het pas ge beurde, een ontzaglyke menschenmassa aan den trein om den overwinnaar Madero het welkom* toe te roepen. van het touwwerk Jn.Lont Jbz. een slag van een joon, die ook hem buiten boord deed vallen. Door de felle stroom werden beide mee gesleurd, soodat redding niet meer mogelyk was. Eerstgenoemde laat een vrouw met 4 nog jeugdige kinderen achter; laatst genoemde, reeds een bejaard man zynde, zou dit jaar voor 't laatst aan de ansjovisvangst deelnemen omdat het hem wat zwaar viel; hy laat alleen een weduwe achter. De geheele bevolking was diep onder den indruk van deze vreeselyke ramp, die twee flinke oppassende visachers te midden van hun zwaren stryd om het bestaan, het leven benam. Uit den Omtrek. Texel, 8 Juni. Tydens het jongste bezoek van Prins Hendrik aan onze gemeente, syn eenige welgeslaagde kiekjes genomen door den heer Bakker. Het voornemen bestaat om Z. K H. een stel van deze foto's aan te bieden. Naar Leidon werden beden verscheept 2481 lammeren. De prys, in deze week besteedt, loopt tusschen f 7.50 en f 13.50. Sedert 15 Mei syn nu in 't geheel afge leverd 28510 lammeren. De prys is in de laatste week gemiddeld f 3.per lam minder. Wieringen. Een treurig ongeluk heeft Woensdag j.1. twee familiën in rouw gedompeldby de uitoefening van hun bedryf werden twee mannen een prooi der onmeedoogende zee. Naby Enkhnizen waren de visschers K. Lont Ps., Jn. Lont Jbz. en Jb. van Schoorl bezig de ansjovisnetten te water te zetten; alle drie bevonden zich in de vlet. Nauw- Ijjka was het eerste gedeelte van de beug te water, toen K. Lont met zyn voeten in het touwwerk verward geraakt eu daardoor overboord werd getrokkenwaarschijnlijk kreeg tengevolge van het verward raken GemeeDteraad m AHKA-PAULOWNA op Dinsdag 6 Juni, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer C. Wydenes Spaans. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter leest een schryven van den heer L. Metselaar, waarin deze, wegens vertrek uit de gemeente, bedankt voor lid van den raad. Besloten wordt den heer Metselaar schriftelijk te bedanken voor de vele diensten, do gemeente gedurende 15 jaren als lid van den raad bewezen. Goedgekeurd zyn terug ontvangende verordening op de hondenbelasting, het kohier van den hoofde- lyken omslag, 't kohier voor 't heffen van schoolgelden van kinderen die in de Zjjpe school gaan en de snppletoire begrooting van 1911. Uit de kasvereficatie in Maart bleek, dat aanwezig moest zyn en was f 91.61. Ingekomen zyn: het gemeenteverslag over 1910, 't verslag van de volkshuisvesting en 't jaarverslag van de ambacht/school van den Helder. De heer Aldershofi heeft berioht gezonden, dat hy bedankt voor lid van de commissie van toezicht op 't L. O. Goed gekeurd worden de aunvullingsbegrooting over 1910. Van de vereeniging tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek is 't verzoek ingekomen om de subsidie voor 't school feest van f50.op f 100.— te brengen. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Na eenige discussie en toelichting met alge meens stemmen voor 1911 toegestaan. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten den telefoon houder f 25. - gratificatie te geven. Na eenige bespreking wordt de rooilyn aan de Van Ewycksluis by "t stationsgebouw vastgesteld op 8 M Met algemeene stemmen wordt de beer C. J. F. Hopster benoemd tot lid van de commissie van toezicht op 't L. O. Van mej. Van Wjjk is een bezwaarschrift ingekomen tegen den aanslag van vergunnings recht over 19111912. Na onderzoek is de aanslag te hoog gebleken. Besloten wordt deze te brengen van f87.50 op f60. By de rondvraag informeert de heer Van Mullem naar de benoeming vun een commissa ris van 't ziekenfonds. Voorzitter licht toe, dat deze zaak in den raad niet thuis hoort maar by .'t Nut" waarvan 't ziekenfonds eene instelling is. Hierna sluiting. Burgerl.Stand A.Poulowrna. Maand Mei, 1911. GEBORENJannetje Catharina, d. v. Jan Hollander en Jansje Keyzer. Evert, z. v. Jan Muntjewerf en Jannetje Dekker. Marinus, z. v. Arie Eriks en Maarlje Kant. ONDERTROUWD: Dirk Schenk met Guurfje den Das. Otto Klein met Aagje Snyders. Hermanus Adriauus van IJzendoorn met Tryntje Keyzer. Dirk van de Halst met Geertje Wiggers. Adriauus Raap met Grietje van Stipriaan. Cornelis van Eeten met Hendrik» Geertruida Blom. GETROUWD: George Willem Jimmink mei Maria Geerligs. Gysbert Krouwel met Aatje Kiesling. Gerrit Menleveld met Maatje Blezina Kryger. Willem Cornelissen, weduw naar van Wilhelmina Cornelissen met Aagje Scbager. Wilhelmus Theodorus Alkemade met Maria Anna Neuvel. Otto Klein met Aagje Snyders. Dirk Schenk met Gnurtje don Das. Dirk van de Hulst roet Geertje Wiggers. Hermanus Adriauus van IJzen doorn met Tryntje Keyzer. OVERLEDENPieter Kreijger, 26 jaar. Pieter Nes, 17 jaar. ■■GEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding van het gesprokene op de algemeene vergadering der Heldersche verhuurders-vereeniging Samenwerking" en het op die vergadering genomen besluit, om een adres te richten aan het bestuur der gemeente ten einde geen steun te verleenen aan de vereenigingen tol verbetering der volkshuisvesting, verzoekt ondergeteekende beleefd eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen. Het bestuur der Marine Woningbouw- Vereeniging kan zeer goed begrypen, dat Samenwerking" het stroven van de ver eeniging voor Volkshuis vesting met leede oogen aanziet, omrede zy hun bedryf be dreigd zien, doch wie zyn daar de schuld n Ofschoon wij geen machtiging hebben het rapport der gemeente-commissie te publicee- ren, willen wy toch de navolgende feiten onder den aandacht van het pnbliek brengen. Deze zijn bijeengebracht door een onzer adviseurs, die deze toestanden persoonlijk is gaan onderzoeken. Teneinde nu de H.H. huiseigenaren niet al te zeor in hun schamel bedryf te benadeelen, znlien wij slechts namen en geen woonplaatsen noemen. Voor een ieder die daxr echter behoefte aan heeft, ligt het or- gineel ter inzage op ons secretariaat. Wy beoogen hiermede een tweeledig doel, t. w. aan te toonen het gebrek aan goedo woningen, doch vooral om te laten zien hoe verschillende huiseigenaren hunne perceelen onderhouden. 1. H. Boojj, huur f3. Kort geleden van f 2.45 op f 3.gebracht. Ouderwetsch huis, geen waterleiding, slecht drinkwater, mot en lekkage. 2. H. M. Naerebont, huur f 2. Geen waterleiding, te weinig slaapgelegen heid, geen bergplaats voor lijfgoederen, geen schoorsteen voor kachel, dezo achter gang deur, lekkage, by regen of sneeuw loopt de keuken onder en des zomers gebrek aan water. 3. G. J. van Mill, huur f2. Oud huisje, slechte vloer, dak lek, geheel scheef eu weggezakt, bij regen lekkage in bedstede. 4. H. Vredenduin, huur f 1.90. By regen lekkage door hot geheele huis. Moet met al 't vuil door het huis naar voren, vniiwaterloosing (rioleeriBg) in slechten toestand), vloeren oud en gebrekkig, open solder. 5. D. Diehle, huur f 1.75. Geen gang, geen leiding, vochtig, geen voldoende licht, erg donker, bljjft wonen voor goedkoopte. S. Hillebrand. Erg onwelriekende pri vaat. Geen lucht. 7. F. Hildema, huur f 2.50. Is kort geleden f 0.40 opgeslagen. Nat huis. By westenwind regent het in, in ach terkamer en gang, geen leiding, lekkage op zolder, buitenmuur gescheurd, vertoont af wijking, het dak zakt door. 8. H. L. Boortman, thans bewoond door J. den Bakker, huur f2.10. Geen leiding, regenwater onbruikbaar. By regen konken en kasten waterig, geen berg plaats voor kleeding, vloeren los, waggelend en scheef, vroegere huurwaarde fl.90. 9. N. Smit, huur f2.25. Vochtig, slechte vloeren, geen leiding, daardoor zomers gebrek aan water, overal slechte sluiting. 10. J. J. Verkam, huur f 2.25. Nat oud gebouwtje, vroeger winkel ge weest, geen slaapgelegenheid voor zijn gezin (5 personen) geen kasten, vloeren in slech ten staat. Wy zullen het hierbij l*ten en vermelden, dat dit het resultaat is van een onderzoek, ingesteld door een luitenant ter zee, dus iemand die beslist onpartijdig is. Nu dient vermeld te worden, dat deze menschen allen op een schip dienen, wy behoeven dus niet te vragen, hoe het er nit zou zien, indien wij eens een ondersoek in stelde by alle gehuwden der marine, om over de verdere burgerjj dan niet meer te spreken. Nu laten de heeren van «Samenwerking" het voorkomen, als zon het te doen zijn om een goedkoope woning, doch daargelaten of zy wel kannen oordeelen over de nooden vun het gezin van anderen, willen wy hier bij toch opmerken, dat niemand het zich zal laten aanpassen door huiseigenaren gedwon gen te worden voor een woning, waarvoor hy oertjjds f 2.betaalde later f 2.50 te moeten betalen en die bewijzen syn ook door boven aangehaalde feiten bewezen. En wat moet men nu wel denken van het hiervolgend feit. Een huiseigenaar die door den huurder, door bemiddeling der gezondheidscommissie, gedwongen was eenige «eer noodzakelijke herstellingen aan te brengen, schreef aan zyn huurder, dat het perceel met ingang van 1 April f 0.50 per week meer moest opbren gen, en alleen dwangmiddelen (de verhunrder was n.1. winkelier) deden hem dit besluit in trekken. Geloot ons, het is de schuld der H. H. huiseigenaren, dat vereenigingen voor volks huisvesting in het leven geroepen syn. Had don zy rekening gehouden met de toename der bevolking, hadden ijj hunne woningen behoorlijk onderhouden en vooral hadden zy de huren niet zoo zeer opgedreven, de toe stand ware geheel anders geweest. Door hen wordt gezegd, dat zy de huizen niet op dezelfde huur kannen laten, omrede zy den laatsten tyd f 200.— k f 800.moesten ver timmeren, maar vergeten wordt, dat vau die meeste huizen reeds 20 of 80 jaar 8—10 ja zelfs 15% rente is getrokken zonder noe menswaardige onkosten voor onderhoud. Is het te verwonderen dat nu, na verloop van al die jaren, een klein kapitaaltje moet hesteed worden voor herstellingen moet daarom de huurwaarde worden verhoogd en zouden wy verplicht zyn dit zonder pro test te moeten aanvaarden. Wy geven den heeren van «Samenwerking" de verzekering, dat wanneer zy kunnen be werken dat de oude Helder geheel verdwyut, de Hoog-, Vroon- en Vlamingstraten ver betereu, de Vyzel-, Brouwer- en Vischstraten en zooveel andere wyken meer bewoonbaar gemaakt zullen worden, dat dan do vereeni gingen ter verbetering der volkshuisvesting hunne plannen znlien opgeven. Wy verwachten, dat indien de huidigen toestand bestendigd blyft, de huiseigenaren hun huizen niet voldoende onderhouden en de huren willekeurig opvoeren, onze veree nigingen de steun krygen, welke de Woning wet hun met behulp van het edel achtbare boBtuur der gemeente hnn waarborgt. Wy gaan dus vol vertrouwen de toekomst te gemoet. Hopende dat dit schrijven de H.H. huis eigenaren tot een gezonder ontwikkeling huoner ideën zal brengen, bljjven wy met vriendelijken dank voor de verleende plaats ruimte Het bestuur der Marine Woningbonw-Vereeniging .Algemeen Belang". Helder, 8 Juni 1911. Stoomvaartberichten. Stoontazrt-Maatsciuppij Nederland. Timor, uitreis, arriveerde 7 dezer te Porl-Said. Oranje, uitrei», vertrok 8 Juni van Genua. Rottkrdansche Lloyd. Kediri, uitreis, vertrok 8 dezer van La Pallice. Tabanan, thuisreis, passeerde 8 dezer Dover, Menado, thuisreis, arriveerde 8 Juni te Suez. Tabanan, arriveerde 8 Juni van Batavia te R'dam. Koninklijke Hollandsche Llotd. Friaia, uitreis, vertrok 6 dezer van Santos. Zeelandia, uitreis, vertrok 8 Juni van Dover. Kon. West-Indisohk Maildienst. Viascherijberichten. Nieuwediep, 7 Juni. Aangebracht door 5 korders '10 stuks middeltong 40 cent per stuk, 80 kleine tong 12 cent per stuk, 6 mand kleine schol f2,50 a f 3 per mand, mand schar f 1,75 per mand. Van trekkers 130 tal haring 90 a 95 cent per tal, 40 tal geep f 6,50 a f 7,75 per tal, 1000 stuks pieterman f 1,30 a f 1,50 per 100 stuks. 8 Juni. 40 korders met 5 tot 10 stuks groolc tong 75 cent per stuk, 10 tot 30 middeltong 40 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 5 mand kleine schol f 1 a 2,50 per mand, 1 tot 4 mand schar 2 a f 2,25 per mand. Van trekkera 150 tal haring 50 a 75 cent per tal, 60 tal geep f 5 a f 7,50 per tal, 3500 stuks pioterman f 1 a f 1,50 per 100 stuks, 1500 stuks makreel f 2,25 a f 2,50 per 100 stuks. Burgelijke Stand v. Helder Van 6 tot 8 Juni. ONDERTROUWD: F. Schrander en K. Winkel. J. B. Leijdeckers en O. van Vliet. UETRoUVVDT. P. v. d. Laaken en E. Nas. T. D. Egers en H. C. Boon. BEVALLEN: H. Steeman geb. van Oosten, d, A. C. Myr.ders geb. Stroomer, d. E, Bakker gek. de Beurs, z. L. J. Wijnands geb. van der Reyden, i. N. Garritsen geb. Bas, d. A. Westhof geb. Uffclaar, i B. Wezelman geb. Slot, z. M. M. Kraal geb. Knaap, d. A. E. Koster geb. M -sselinan, d. OVERLEDEN: F. 11. van Ryn, 50 j. T. van dei Vliet wed. L. Klein, 70 Alle stukken, advertentlen, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz, te adresseeren aan: C. DE BOER Jr.. Helder. Adweptentiën. Den 17dcn Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders, Johan Hendrik Brandt en Trijntje Frlee, hunne 25-Jarlge Echtvereeni ging te herdenken. Uit naam hunner dankbare Kinderen J. D. BRANDT. A. BRANDT-BONT. F. BRANDT. Helder, 9 Juni 1911. Den 22»u'« Juni a. 8. hopen onze geliefde Oudere, Behuwd- en Grootouders, Cornelis Martinus v. d. Spek en Anna Cornelia Verstegen hunne 36 jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Uit naam van Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 9 Juni 1911. Marktberichten. Schagen, 8 Juni 1911. 25 Paarden f 85.— k f 475.— 8 Stieren f110.— k f270.— 9 Geldekoeien (magere) f 180.kl 190. 63 Geldekoeien (vette) f"200.k f885. 7 Kalfkoeien f180.- k f285.—. 60 Nuchtere Kalveren f7.— k f26. 810 Schapen (vette) f 21.k f 26. 50 Overhouders f 20.k f 28.—. 450 Lammeren f8.k f 14. 60 Varkens (vette) f 0.44 k f 0.48 p. K.G. 80 Biggen f4.25 k flO.— 30 Konynen f0.25 k f0.75. 30 Kippen f 1.— k f 1.60. 10 Eenden fl.25. 1200 K.G. Boter f 1.10 k fl.80 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.50 k f0.60 per K.G. 5000 Kipeieren f 3.50 f 4.50 per 100. O Eendeieren f3.80 per 100. Marine en Leger. Naar wij vernemen, zal de kapitein ter zee E. de Haan, die binnenkort uit Oost-Indié repatrieert, den zeedienst verlaten. Te zijner vervanging is aangewezen de kapitein-luitenant ter zee F. Smit, die eerstdaags daarheen zal vertrekken. Overplaatsing. Op 1 Juli 1911. van: op: Bootsman A. J. Staal, V. Galen Gelderl. id. J. Zwaan, id. id. Sergt. d. roarin. R. Kaspers id. id. Stafmuzikant H. P. J. J. KallT. id. id. Bootsman N. Vervoort Gelder). - V. Galen id. A. Breet, id. W.a.W.o. Sergt d. marin. C. Selier, id. Afd.A.d. Stafmuzikant K. J. E. v. Roon, id. V. Galen Bootsman A.P.W. de Graaf, V. Speijk id. id. E. J. Fijma, W.s.W.o, id. Sergt. d. marin. A. Heijerraan, Afd. R.d. id. Bootsman J. v. d. Wakker, Evertsen Atjeh. id, R. Wever, id. id. id. F. P. Arnst, Atjeh Evertsen id. J.C.v. Bohemen, Korten. Atjeh id. J. J. H.Walbeek, Atjeh Korten, id. N. v. Diggelen, id. id. Sergl.-torpedom. J. Bral ten, Korten. K.Emma id. L. Hermes, K. Emma Korten, id. L. v. Riel, Heemak. K.Emma id. H. Benthem, K. Emma Heemsk. Op 8 Juli 1911. van: op: Sergt.-schryver H. F. Ore veling, W.a.W.o. W.s. A.d. Met ontslag: Torpedist-maj. K. Bos, 11 Juni 1911. Matroos 2e kL H. J. Brink, 1 Juli Korp.-stok.3ekl. W. B. DujjveUhoS, 1 Matroos le kL J. C. W. Dieterich, 3 s Korp.-stok.2ekL J. Se rans, 16 Stoker le kL P. Vlaspolder, 16 GeborenHendrik Willem, Zoon van K. M. A. SCHUITEMAKER en C. SCHül TEM AKER- GroeneVELD Amsterdam, 8 Juni 1911. le Oosterparkstraat Kr. 621. Heden- overleed zacht en kalm, na een langdurig doch smartelijk lyden, ra(jn innig geliefde Echtge noot», Krelisje Balt, in den ouderdom van ruim 73 jaren. Wieringen, 4 Juni 1911. Namens haar diepbedroefde Echtge noot, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen A. DÜIJNKER. Heden overleed tot onze diepo droefheid, onze innig geliefde Moe* der, Behuwd- en Grootmoeder Mevr. Geertruida de Moei, Weduwe van wjjlen den Heer j. B. Esselaar, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der stervenden, in den ouderdom vau ruim 76 jaren. Th. Esselaar, Th. Esselaar Mathijsen, Anna Dijkman Esselaar, Amsterdam G. J. Dijkman, J. B. J. Esselaar, J. E. Esselaar Wandbrs, en Kleinkinderen. Amersfoort, 7 Juni 1911. Eenige en algemeene kennisgeving. N, l laar, kb— 1 ndbr8. Evangeüaatle-lokaal In do Palmstraat. Zondag v.m. 10 uur goen dienst wagens optreden van Da. A. E. van Griethuijsen, om 10l/t uur In de Weeterkerk (Helder), 't Avonds 6'/* uur Dr. H. Schokking, Ned. Herv. Predikant te 's-Gravenhage. Voorin. 10 uur Kinderkerk in de School met den Bijbel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5