KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voer Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulowna No 4002 Zaterdag 17 Juni 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 10.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) i 1 tot 5 regels Advertentiën Elke regel ine< Bewijs-exemplnar '21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C, DE BOER Jr. (*./b. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaux Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Zij. die zich met 1 1 JU LI as op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Aan onze abonné'a buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliagend Blaadje, Zon dagsblad en Modeblad 2de kwar taal 1911 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels «óór 5 JULI a.e., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slecht met een zegel van 2 cent be plakt te worden. UIT HET BUITEHLAMD. Zondag heeft te Antwerpen een beteoging plaats gehad, welke oorspronkelijk bedoelde een protestbetoogiog te zijn legen het school wet-ontwerp. Wjjl liet ministerie intusschen is afgetreden is deze betooging veranderd in een vreugdemanifestatie over den val van het ministerie-Schollaert. Liberalen en socia listische kamerafgevaardigden voerden het woord. Kr werd aangedrongen op een krachtig aaneengesloten blijven der vereenigde linker partijen ,wyl 't gevaar nog niet geweken was". Een motie in dien geest werd aan- Intasschen is buroa De Broqtieviile onge veer met de samenstelling van zjjn nieuw ministerie klaar gekomen. Hjj zelf wordt minister-president en neemt de portefeuille van Binnenlandsche Zaken. Slechts een drietal ministers uit het vorige kabinet zullen ook in het nieuwe komen zitten. Do Vlaamscho beweging, dat laat zich aanzien, zal bjj de verwisseling niet winnen. De Vlaamsch- gezinden zyn in de nieuw genoemde namen niet soo talrjjk vertegenwoordigd als vroeger. Omtrent het program der nieuwe regeering is nog niets bekend. Men meent uit de namen te kunnen opmaken, dat het school wet-ontwerp niet zal worden ingetrokken, doch een good jaar uitgesteld, om het land wat tot rust te laten komen. Inmiddels zullen dan ook de verkiezingen hebben plaats gehad naar het nieuwe .be volkingscijfer, wat allicht voor het'dan zittend kabinet een vingerwijsing zal zijn, hoe verder te handelen. bied weer Zondag is er in het Champagne-gebit druk betoogd. Er waren weer biljetten aan geplakt die de Franschen bovenmate prikke len -Champagne voor Duitschland". Do berichtgever van de .Matin" zegt, dat die anti-patriotische aanplakbiljetten niet door de ontevreden wynboeren zyn aangeplakt, maar door lieden, die gaarne in troebel water visschen. Het Central Comité heeft een krachtig protest uitgevaardigd tegen deanti- Fransche betoogingen van de joDgste dagen en de lieden aangemaand hun kalmte te be waren. De regeering schjjnt echter niet over tuigd, dat de lieden van Aube zich zoo kalmpjes zullen gedragen en heeft naar ver schillende plaatsen troepen gezonden. t^ Schynt dat de Champagne-kwestie het ministerie hoogst ernstige geschilpunten be zorgt. Wel heet het officieel, dat in den boezem van het ministerie over de zaak vol komen eenstemmigheid heerscht, doch be richten uit Parys aan de Belgische bladen, stellen vast, dat bet ministerie wankel staat. Briand heeft bezoeken gebracht aan Com- bes en Clemenceau. En Clemenceau heeft de houding der regeering in de Champagne- quaeatie beslist afgekeurd. Hy zeide, dat geen regeering met zulke maatregelen het land kan besturen. In Bar sur Aube is voor 't oogenhlik do rust teruggekeerd. De bezetting van ver schillende gemeenten in Aube door de troe pen is zonder incident geschied. Bjj de behandeling der interpellaties over de arbeidorspensioenen, drukt de minister zyn spjjt uit over de campagne tegen de republikeinsohe party, die de wet op de pensioenen tot stand bracht. De wet moet eerst in werking tredeD, daarna zal worden nage- FEUILLETON ,Ik beu zoo bljj", zei ze. „We gaan vandaag naar dien dominee, niet waar Ik voel me bjjzonder goed. Je doet mjj meer goed, dan honderd neven als Richard I" •Neef Richard verzocht me, je dit te brengen", zei Eleooora den kop op een tafeltje neerzettende. „Maar ik zou, ala ik jou was, het'niet uitdrinken." Waarom niet? Hy maakt het zelf voor we klaar. Ik kryg het iederen morgen." Ik zou niet tusschentijds eten of drinken, 't Iz zoo prettig om tegen de koffie eens echt trek te hebben." Ze stond versteld over hare eigen stout moedigheid. «Je hebt gelyk. Ik zal het van morgen dan eena niet gebruiken." Amalia, die het gesprek had aangehoord, goot den kop in den toiletemmer leeg en glimlachte. „Waarom doe je dat, Amalia? Je had daar toch zoo'o haast niet mee Mynhoer heeft het klaargemaakt en mjjnheer is een kundig man; maar 't zou kunnen zyn, dat, wat voor u gebrouwen wordt, daarom nog niet voor iedereen goed is". Toen de dames de kamer hadden ver laten, mompelde Amalia: Zoo, zoo, juffertje, ze zullen geen ge makkelijke aan je hebben. Een lastige, een gaan, welke wijzigingen wenschelyk zyn. Voor het assisenhof is een liquidatiezaak in behandeling. Een der officiëele liquideurs in zake congregaties, Duez, wordt beschuldigd zich 5'/j millioen franc te hebben toegeëigend. Ongelukkig herinnert hy zich er niets meer van 1 De bekentenis na zyn arrestatie afgelegd, heeft by herroepenhij heeft toen eigenlyk niet geweten wat hy zeide! In Fez gaat Frankryk zyn gaug. 't Gaat immers op verzoek van den Sultan zelve! De tegensultan is gevangen genomen. Hij zal zacht behandeld worden, is hem toegezegd In de commissie voor buitenlandsche zaken verklaarde de minister omtrent de expeditie naar Fez, dat de Sultan, de buitenlandsche kolonies en de consuls, speciaal die van En geland en Duitschland, den wensch hadden te kennen gegeven dat Frankrijk Fez bezetten zon. Spanje heoft niet zooveel pleizier van de ondernomen bezettingen. Een tweetal konden zelfs niet (doorgaan omdat daartegen namens den Sultan werd geprotesteerd. Ar/.ila en El Kasar hadden geen Spaansche troepen noodig wil ze volkomen ruBtig waren. In Albanië wordt het wat rustiger. De op standelingen schjjnen gebrek aan amunitie te hebben. Mauser patronen kunnen zjj niet zelf maken; die moeten gesmokkeld worden en dat gaat niet heel glad. Turkye heoft ook wel een wenk gekregen: „handel zachtkeDS met den jongeling." De Turkschc leider Sjefket Pacha, heeft althans bevel ontvangen de operaties tegen de Albaaecsche opperhoofden te stakon en de hoofden der stammen uit te uoodigen met hem te confereeren over hunne grieven. Allicht krjjgen de Albaniërs nu op een paar punten verbetering in hun toestand. Het Amerikaansche eskader is in Rusland. De Czaar ontving te Peterhof de Amerikaan sche bevelhebbers en vlagofficieren. Aan don lunch bracht hij een dronk uit op den bloei der Vereeoigde Staten, de schitteronde Ameri kaansche vloot en den president. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 16 Juni. Alg. Held Winkeliers-Vereeniging. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging in „Tivoli" een vergadering voor de leden, onder presidium van den voorzitter, den heer H. C. M. Njjpel». Deze heette de aanwezigen welkom en maakte bekend, dat de hoofdschotel van de besprekingen van dezen avond wel zou zijn punt 4 van de agenda, nl. de Tariefwet. Het bestuur had het noodig geaeht, speciaal - veor deze aangolegenbcid- een vergadering te beleggen, om de leden in de gelegenheid te stellen, van hun meening te dezer zake te doen blyken. Ook het door de regeering voorgestelde Debietrecht op tabak zou ter sprake komen. Alvorens tot de behandeling van deze pun ten over te gaan, verzocht hij den secretaris, den heer J. J. M. Smit, de notulen der vorige bijeenkomst te willen voorlezen. Deze werden daarna, onder dankzegging aan den opsteller, onveranderd goedgekeurd. Vervolgens komt ter tafel een ingekomen schrijven van de veroeniging „Eendracht", een veroeuiging van minder geëmploieerden, aangesloten by den Ned. Bond van Rijksambtenaren, verzoekende voor haar leden, onder voorwaarde van con tante betaling en vertoon van diploma van lidmaatschap, een zekere reductie van 3 t-„t 15 °/0 bij hun inkoopen bij de leden der Held. Wink.-Verceniging. Zjj beriepen zich by dit verzoek op precedenten in andere pl&atBcn. De Voorzitter licht dit verzoek nader toe en geeft zyn meening te kennen, dat men bij inwilliging, zich op gevaarlijk terrein begeelt. Wat men aan de eene veroeniging zou toestaan, kon men aan de andere Diet weigeren; de consequentie was ver te zoekenhet eind zou er van weg zyn. Op andere plaatsen heeft men allerlei moeilijkheden met dit systeem ondervonden, en waar het aanvankeljjk was aanvaard, is men er later weer op terugge komen. Bovendien komt er by, dat men de leden moeilyk kan dwingen door een bindend besluit. Hoogstens kan men de wenscheljjk- heid uitspreken van het al of niet toestaan van reductie. Als men het zou willen ver bieden aan de leden der vereeniging, hoe zou het te controleeren zyn, dat men zich aan het verbod hield. Bovendien bad men slechts voor het lidmaatschap dor vereenigiDg te bedanken, om toch te kunnen doen wat men verkoos. Daarom besloot men hel te laten bij het uitspre ken van de wenschelykheid, om als vereeniging erg lastige misschien wel. Dat is er een, lie oogen iu d'r hoofd heeft! „Zoo, nichtje", zei Richard Soroais tot Violet toon hy zyn gewoon ochtendbezoek by haar aflegde. «Dat voedsel schynt je goed te doen. Je ziet er patent uit." (Ik heb het niet genuttigd." «Waarom niet?" „Eleonora raadde het me af. Ze zegt, dat het niet goed is, tusschen de maaltyden in te eten, en ik geloof het ook. Ik wil eens weten, wat trek of honger is." 't Was maar goed, dat Eleonora den donkeren blik niet opving, dien Soroais haar toewierp. Dat is eene wjjze raadgeving voor gezonde menschen, maar voor u past ze allerminst. Enfin, voor één keer zal 't je geen kwaad doen: maar wees voortaan verstandiger." De heele huishouding van Park Lane was overgegaan naar Herousmere, het prachtige buitengoed in Hampshire, dat deel uitmaakte van Violet's erfdeel. September bracht mooie, warme dagen en Eleonora trachtte Violet er toe te bewegen, don ganschen dag in de op6n lucht door te brengen. Violet was aanmerkelyk beter. Zy zag wel teer bleek en was smalletjes, doch de om gang met Eleonora had reeds een gunstige uitwerking op haar. Doch na een paar dagen veranderde alles weer. Violet, die zeer opgewekt was geweest en verscheiden malen had deelgenomen aan den gemeenschappeljjken maaltyd en 's avonds niet op het verzoek in te gaan eu de leden individueel vrjj te laten. Thans is men dan genaderd tot de hoofd schotel voor dezen avond, de bespreking van de Tariofwetsherziening en de gevolgen van die voor den winkeliersstand. De Voor zitter licht de wet in korte trekken toe. Hy meent, dat ieder der aanwezigen, uit de vele artikelen, reeds voor en tegen de wet ver schenen, zich al wel een meening zal hebben gevormd. In 't kort komt de bedoeling der wet hierop neer: de regeering stelt voor. op de meeste artikelen, die uit het buitenland moeten worden ingevoerd, invoerrechten te heffen van 1 tot 10, ja zelfs tot 1*2 prooeut. Hier door moet 't geld voor de sociale wetgeving worden gevonden, terwjji het tevens de be doeling heeft, do nationale industrie, waar die in verval is, tot nieuw loven te wekken. Het gevolg van deze tarieisverhooging zal zyn, een duurder worden der artikelen, die men uit het buitenland betrekt. Nu zegt men wel, dan ga je je inkoopen maar doen by de binnenlandsche fabrikanten, maar dit is niet altjjd -mogeiyk, althans niet voor vele bedry ven. Zoo by voorbeeld uiet in het mode vak eo in het conleciiewezen. Tot nog toe lag Holland open voor alle andere landen en kon men, door op alle markten te gaan, de clièntele een flinke sorteering voorleggen. Nederland kan niet aan alle te stellen eischeu voldoen en het is de vraag, of het dit ooit zal kunnen. Er zjju dus ontegenzeggelyk bezwaren en ook nadeeleD aan de wet ver bonden, al zal ze ook haar vóérdeelen wel hebben. Toon deze wetsvoorstellen bekend werden, is het Hoofdbestuur vac do winkeliersver- eeniging op zyn „qui vive" geweest en heeft de wet doen bespreken en toelichten door den heer Gorris, die een boekdeeltje vol over de nadeelen van du wet voor de winke liersstand heoft opengedaan. Op die verga dering is een motie aangenomen, waarin aan de Regeering wordt verzocht niet op de voor gestelde tariefsverhooging in te gaan. Met op één na algemeene stemmen werd deze motie in de Amsterdamsche Winkeliersver- niging aangenomen. Thans is* een verzoek van bovengenoemd Hoofdbestuur by de Held. Wink. Vereeniging ingekomen, om boven bedoeld adres met een adhaesie-adres bij de Tweede Kamer te ondersteunen. Daarvoor is het noodig, dat de leden dezer vereeniging zich uitspreken over deze wet n.1. wat naar hun meening de uitwerking, ook in de toe komst, van deze wet en wat haar gevolgen zullen zyn. Spreker zelf zal zich van een oordeel daaromtrent onthouden, 't Is moeilyk van een zoo veelomvattend wetsontwerp, waarbjj zooveel zaken aanhangig zyn, zieh een goed denkbeeld te vormen. Omdat alle maal goed ie begrjjpen, zoodat men zich een vaste overtuiging kan verwerven, moet men heel wat onder de knie hebben. Straks zullen de 100 leden der 2e kamer er het hunne wel van zeggen en hij persoonlyk stelt zich op het z. i. zuivere standpunt, dat als hy zyn goederen duurder moet inkoopen, hy ook gedwongen zal zyn, ze duurder te verkoopen. Doch thaus zou hy graag het oorJeel der vergadering willen weten. De heer De Geus informeert naar hel oordeel van het bestuur en krjjgt van den Voorzitter tot bescheid, dat dit zich geheel onzydig wenscht te houden. Er zyn uit den aard der zaak over deze kwestie verschil lende stroomingende een ondervindt er de last en hot nadeel van; bjjv. hy, die uit het buitenland de wareu betrekt. De ander, bijv. iu het schoenenvak, ondervindt er geen de minste moeite of schade van, wyl die by de binnenlandsche industrie te kust en te keur terecht kan. Daarom stelt het bestuur zich op een gematigd-onverschillig standpunt en wenscht het de leden geheel vrij te laten in hun oordeel. De heer De Geus drukt er nu zyn spyt over uit, dat de leden uit het bestuur, die er dan zoogenaamd geen nadeel van zullen ondervinden, zich niet op een wat rnimer standpunt hebben gesteld. Zijns inziens lijdt het geen twjjfel, dat verschillende artikelen, byv. ook vele uit zyn vak, uit het buiten land moeten worden betrokken en duurder zullen worden. Daardoor zal men minder verkoopen en ook minder verdienen. Dit geldt in 't byzonder den winkelstand, maar ook het geheele volk zal er den druk van ondervinden. Hy had daarom gaarne gezien, dat die leden wat verder hadden gekeken dan alleen naar hun persoonlyk belang, aangezien het bestuur dezer vereeniging toch de belangen van het geheel heeft te behartigen. Hij zou daarom wel willen voor in den familiekring had doorgebracht, ver scheen op een ochtend weer uiet aan het ontbjjt, en toen Eleonora haar ging opzoeken, vond zy haar uitgestrekt op eene sofa, met een boek in de hand. Wat nu vroeg Eleonora binnentredende. .Lezen", zei Violet verschrikt. «Dat is niet goed voor je, zooveel te lezen. Ik dacht niet dat je er van hieldt." ,Ik heb sedert je komst hier, haast uiet gelezen. Maar vandaag had ik behoefte aan een goed boek. Ik voelde me niets goed.' «Wat lees je Violet overhandigde haar het boek. «De moord iu het woud", wat een gruwe lijke titel I" zei Eleonora. #'t Is boeiend, 't windt me op en daarom houd ik vau zulke lectuur." Zulke lectuur Lees je dat Soort dan meer ,Ja, ik heb iets noodig, dat mjjne zenuwen in beroering brengt, 't Is een griezelige moord- historie. Je hebt me juist gestoord in een allerinteressantst hoofdstuk." Mag ik het eens lezen «O, ja, binnen een half nor kun je bet krygen, en dan zal ik Magdalen vragen om een nieuwen voorraad lectuur." Eleonora las het boek in haar bed. Zy rilde over al hare leden en voelde zich hoogst opgewonden en angstig. Dat Violet zulke lectuur begeerde, begreep ze niet. Maar wat haar nog meor bevreemde, was, dat Magdalen en neef Richard haar dergelyke lectuur bezorgen. Violet', zy ze den volgenden morgen op ernstigen toon tot haar, >ik wilde wel, dat je my beloofde, nooit meer zulke hoeken te lezen, 't Is niet goed voor je. Een gezond mensch rilt er van. En jjj bent niet sterk. Beloof het me." stellen, dat van deze vereeniging de uit spraak kwam, dat zy zich in 't geheel kant u-gen de voorgestelde tariefsverhooging, en dit aan de Regeering doe weten. De heer Adriaanse is het met deze beschouwingswijze niet eens. Hy wil ook gaarne zyn meening zeggen en wel aller eerst over de in Amsterdam gehouden ver gadering met den heer Gorris als spreker. Kien kan deze vergadering en haar uit spraak niet als onpariydig aanmerken. De spreker, een volbloed vryhandelsman, die rolf veel belang heeft by het niet invoeren van de wet, aangezien zyn vele handels relaties met het buitenland, bovendien een handig, kundig en goed toegerust spreker, zoo een moet 't wel makkelyk vallen een zeker overwicht op een vergadering te ver klagen en een uitspraak uit te lokken, die misschien anders zou hebben geluid, als de spreker van een andere richting was geweest, 't Wil hem voorkomen, dat, waar de Re- peering, door een wet te wijzigen die reeds van 1862 dateert en die veel gebreken aan kleeft, deze gebreken en onrechtvaardigheden trucht weg te nemen, dit toejuiching verdient. Overigens is de wet en de strekking te in gewikkeld, dan dat wjj ons bevoegd zouden verklaren, daarover een oordeel uit te spre ken. Hy had dus liever gezien dat deze vereeniging zich omtrent deze zaak niet uit sprak, noch véór, nog tegen. De heer Bakker is ook wel geen bewon deraar van de Wet; heeft ook wel een open oog voor de nadeelen, voor den winkelier er aau verbonden, doch verwacht er een opbloei van de binnenlandsche industrie van en daardoor meer werk en hooger loon voor den werkman. Deze verschillende zienswjjzea worden nog nader uiteengezet, waarna in stemming wordt gebracht, of men het adres van het Hoofd bestuur van de Winkeliers-vereeniging, strek kende om de Twoede Kamer lo verzoeken het aanhangige wetsontwerp te verwerpen met een adhaesieadres zal steunen. Dit voorstel werd met 23 stemmen aangenomen vjjf stemmen togen, één blanco. Het volgende pnnt der agenda was naar aanleiding van een ingekomen schryven van hut comité, dat in dit kiesdistrict werkzaam is om te trachten, het volgende wetsontwerp op het heffen van een debietrecht op tabak van de baan te krygen. Dit comité heeft ook in een adres met bylagen aan de Tweede Kamer verzocht, dit wetsontwerp niet tot Wet te verheffen, omdat het met groote nadeelen gepaard gaat, wat nader aangetoond word. Dit comité had nu aan de Held. Wink. Vereeniging veriocht, dit adres te steunen door een adhaesie-adres. Nadat de lv or Verstegen, voorzitter van hel genoemde «ie zaak in korte trekken had uit eengezet, waardoor ieder een inzicht verkreeg van de vele bezwaren en nadeelen, die het gevolg zouden zijn van de invoering van dit wetsontwerp, verklaarde men zich unoniem voor het zenden van het bedoelde adres. Omtrent punt 6 ber agenda, n.1. het zenden van een afgevaardigde naar het in Juli te houden congres te Roermond besloot men, met het oog op de kas, zich niet officieel te doen vertegenwoordigen, waarna de vergade ring, onder dankzegging, op de gebruikelijke werd gesloten. De zaak Maarschalk. Voor de Alkmaarsche rechtbank is Dins dag in behandeling genomen de vervolging tegen den 35-jarigen David Maarschalk, vroeger boekhouder aan het provinciaal krank zinnigengesticht „Duin en Bosch', te Castri- cura en woonachtig te Velsen, thans gedeti neerd in het huis vau bewaring to Alkmaar. Voor deze zaak bestond veel belangstelling, vooral by de Alkmaarsche juristen. Als ver dediger trad op mr. Muller Massis van Am sterdam. Aan Maarschalk was ten laatste gelegd, dat hy Johannes Oornelis Alder? en Nicolaas Johannes Collaard heeft aangeraden inbraak te plegen iu het gesticht „Duin en Bosch' hun dienaangaanden de meest uitgebreide inlichtingen heeft gegeven. Niet minder dan achttien getuigen waren gedagvaard benevens nog drie getuigen k décharge. Beklaagde bekent te hebben geweten, dat Alders en Collaard de diefstal by Van der Voort hadden gepleegd, doch te hebben ge zwegen, omdat ze gezegd hadden, hem te zullen aanklagen van medeplichtigheid, daar hij inlichtingen had verschaft. Tegen den beklaagde werd 4 jaar ge- Goed, ik beloof het je", zei Violet, haar nichtje met een dankbaren blik aanziende. Zy was Eleonora zeer dankbaar en altyd bereid hare raadgevingen aan te nemen. «Ik zal eens wat titels van mooie boeken voor je opachryven, en als je wilt, lees ik je graag een paar uur daags voor. En nu heb ik een boodschap van Magdalen voor je Sir James Messager sou een paar dagen hier komen en nu stelt ze voor, nog eenige gasten te noodigen en een jachtpartjj te organiseeren. En een bal ook. Zy zegt, «je bent het verplicht aan de lui hier." «Ook al goed. Nu jy by me bent zie ik nergens tegen op. Ik kan dan eindeljjk mijn nieuwe toiletten eens laten zien. En dansen, heerlijk, niet Zij zag plotseling bedeesd naar Violet's rouwkleedje. Dans je niet, lieve?" „Neen", zei Eleonora. «Dat verg je toch niet van me 't Is nog zoo kort geleden, dat ik haar verloor. Ik mag hier niet over de arme Margaretha pratenMagdalen wil het niet, maar ik zal haar nooit vergeten. O, Violet, wanneer je haar ook gekend hadt!" «We zullen geen bal geven zei Violet beslist. ,0, neen", drong het meisje aan. Zy zou voor geen geld ter wereld Violet iets ont nemen, waar ze genoegen in had. neen. Ik vind het zoo heerljjk, dat er iets is, wat je pleizier kan doen. Ik zal je komen helpen met kleeden en ik kan me zelf best met een boek op mjjn kamer amoseeren." Magdalen verscheen plotseling en zy maakten samen een ljjst van de gasten die gen«>odigd zouden worden. Den volgenden morgen na het ontbjjt kwam Magdalen by Eleonora. vangenisstrai geëischt. Uitspraak over 8 dagen. Verduistering van zegels. Voor de rechtbank te Arnhem heelt Dinsdag tereoht gestaan de 56-jarige ryksklerk by de registratie te Arnhem H. J., beschuldigd van op verschillende tijdstippen tusschen de jaren 1898 en 1910 verschillende bedragen in geld tot een gezamenlyk bedrag van ongeveer 1 4500 of verschillende hoeveelheden formaat- en plakzegels tot die waarde te hebben weggenomen, welke zegels en geldswaarden hy in zyn hoedanigheid van ryksklerk onder zich had. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde. Ongeveer 15 jaar geleden was hij in schuld geraakt en daarop begonnen gelden van verkochte zegels weg te nemen met de bedoeling, alles later weer.aan te zuiveren, welk plan hy evenwel niet kon nitvoeren. Om de verdnistering te verbergen maakte hy de verzegelde pakken zegels aan den zijkant open en nam er dan een hoeveelheid .cgok uit, gelyketaande met het bedrag aan geld, dat hij wegnam. Hy vulde de pakken aan met boeken en papier. Ia 1910 is hy begonnen aan te zuiveren en hy bracht het tot ongeveer f700. Op een vraag van den president antwoordde bekl., dat hy het ontvreemde geld niet voor zichzelf noodig had, luaar voor uitgaven tyner vrouw, waarvan hij niets afwist, een verklaring, die bevestiging vond in die van een getuige k décharge, buurman van beklaagde. Uit de verklaring vau den ontvanger der registratie, den heer C. J. Plomp, bleek, dat de fraude toevallig ontdekt werd. Op 29 April was bekl. met verlof ter viering vaa zijn 25-jarig huwelijksfeest. De ontvanger had de zegelrekening gevraagd, waarin iets niet klopte. Zonder dat ook maar iu hot minst aan kwade trouw gedacht werd, werden aun J. den volgenden dag inlichtingen ge vraagd, en dien dag werd ook de klnis, waarin de zegels geborgen sjjn, onderzocht. Toen bleek het, dat in verschillende pakken papier en boeken zaten in plaats van zegels. In totaal werd verduisterd f4542.17. De officier eischte 1| jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. J. de Visser, wees op, dat er geen rekening is gehouden met het feit van verjaring (12 jaar). Als alles valt onder het jaar 1908 dan is het ten laste gelegde verjaard. Pleiter wjjst er verder op, dat bekl., een geacht man, thans, na ruim 40 jaar dienst, ook zyn recht op pensioen verloren heeft. Hot gedrag van zyn huisgenooten is oorzaak geweest van zyn val, het huishouden van bekl. kostte steeds meer geld. Pleiter roept daarop de clementie van de rechtbank in. De Prins naar Londen. De Prins komt a.s. Zondag tegen negen uur 's morgens aan het Maasstation te Rot terdam teneinde dadelyk over te gaan aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip .Gelder- 'and", dat de Prins als vertegenwoordiger van de Koningin by de kroningsplechtigheid te Londen met graaf Van By landt, opper hofmaarschalk en de andero leden van Hr. Ms. Huis, den Prios op die zending toege voegd, naar Engeland overbrengt. Het schip bljjft tot 28 dezer, datum van terugkeer van den Prins, te Scheerness liggen. De „Heems kerk" zal voor Nederland by de vlootrevue te Spithead aanwezig zyu. Transatlantisch postverkeer. Men meldt aan de .N. Rolt. Courant" uit New-York, d.d. 3 Juni: Ofschoon men op het gebied van snelver- keer tusschen Europa en Amerika verwend mag heeten en staaltjes van vlugge bediening daarom niet zoozeer de aandacht trekken, gebeurde er toch onlangs iets, «iat my aan de snelheid van het hedendaagsche verkeer herinnerde. Ik postte n.L Dinsdagochtend 16 Mei een brief, welke enkele aren later met bet ss. «Kronprinx Wilhelm" de New Yorksche haven verliet. Den volgenden Maandagochtend werd de mail te Plymouth ontscheept, en verliet naar ik vermoed met de Maandagnachtpost de Londensche haven, zoo dat het gezonden artikel reedB in het avond blad van 23 Mei kon worden gepubliceerd. Een dag later was de krant met het bewuste artikel reeds onderweg naar New-York, en Woensdagochtendj 81 Mei, du9 binnen 16 dagen nadat ket artikel was geschreven, kon ik het te New-York in de N. R. C. lezen. Het merkwaardige van dit geval van vluggen dienst, is ook hierin gelegen, dat in deze transatlantische overbrenging, noch van fWat hoor ik daar? Ben je bezig geweest Violet te vertellen wat ze lezen moet en wat niet Werkelyk, myn vader en ik weten 't best wat goed voor haar is." „Maar weet ge, wat se leest? Afschuwe lijke boeken, waar ik van gruw.' Och, ze lezen gemakkelijk. Zoogenaamd lichte, onbeduidende lectuur." «Maar ze doen haar geen goed; ze heb- ben een slechten invloed op haar. Geef haar eenige van de boeken, die ik heb opge schreven." „Ach spreek toch geen onzin. Ze mag lezen, wat ze wil, voor myn part. Maar denk er om, se is uiterst zwak. Zoo gezond en wel, zoo halfdood." Eenige dagen later begon Eleonora met het voorlezen van een van Kipling's mooiste verhalen. Violet was er verrukt over. .'t Is of my een nieuwe wereld geopend wordt; denk toch eens, nooit te voren heb ik my zóó gevoeld! Ik heb myn tyd ver beuzeld eu de ellendigste boeken gelezen. En nuik word een ander menschO, Eleonora, wat zou er van my geworden syn, wanneer gy niet gekomen waart! En neef Richard, die me altyd aanmoedigde die nare boeken te lezen Eleonora dacht over die woorden na bracht ze in verband met andere gezegden... Wat had die man voor? XV. Dien avond kwamen reeds enkele gasten. De hertog van Mornington was de eenige, dien Eleonora te voren ontmoet had, en'zjj kon niet nalaten te zeggen: *'t Doet me genoegen, dat n ook van de party bent." Den volgenden morgen ging men op jaoht. de Manretania, noch van de Lnsilania gebruik werd gemaakt, hetgeen derhalve duidelijk aantoont, dat door de Duitscho ljjnen niets onbeproefd wordt gelaten, om voor een vlug gen transatlantischen dienst zorg te dragon. De postautoriteiten te New-York doen oék al het mogelyke om een vlugverkeer te be vorderen. Brieven welke in New-York voor halfzeven in don ochtend vrorden gepost, vertrekken met de boot, welke dien ochtend om 10 unr de haven verlaat. Het bljjft altijd een interessant schouwspel, op het allerlaatste oogenblik de zwaarbeladen wagens met post zakken de pier van een vertrekkendon stoomcr te zien oprijden. In den regel komen dio wagens juist op het nippertje, en meesten tijds zyn de loopplanken reeds ingenomen. Tientallen sjouwers staan klaar, en werpen de zakken in netten, en in een ommezien is de post aan boord. Tot tien minuten vóér de boot vertrekt, kan men op de pier nog brieven posten tegen verdubbeld tarief z.g. „snpplementary mail". Nog doeltreffender zjjn de maatregelen, door de postautoriteiten getroffen voor e n vlugge behandeling van de binnenkomende mail. De draadlooze telegrafie stelt het New- Yorksche postkantoor op de hoogte van liet juiste oogenblik waarop een post-sohip in het gezicht van de New-Yorksche haven kan wordeo verwacht. Wanneer het de baai van New-York binnenkomt (de mond «Ier baai ligt op enkele uren afstand van Man hattan, en met het aan boord gaan van «Ie geneeskundige en andere autoriteiten gaan enkele minuten gepaard), wordt het door twee postbooten opgewacht. Het aantal postzakken in een transatlantisch schip varieert van 1200 tot 5500 en met het overladen daarvan in de twee New-Yorksche postbooten gaat dan een half uur tot anderhalf uur gepaard. Dank zy den arbeid der postbeambten aan boord van de groote transatlantisch schepen, zyn de zakken by 't binnenkomen van het schip in de New-Yorksche haven reeds conigermate gesorteerd. De eene New-Yorksohe postboot hecht zich onmiddellijk aan de loefsjj van het stoom schip vast, de andere boot aan ljj. De eene boot neemtjds mail in, voor New-York be stemd, de andere boot die voor de groote centra in het binnenland; een en ander wordt door middel van buiten van het stoomschip op de beide booten overgebracht. Onmiddel lijk nadat alle brieven enz. in de booten zyn, verlaten deze het transatlantische stoomschip, dat, hangende do zich aan boord afspelend» formaliteiten etc., sleohts uiterst langzaam de baai van New-York instoomt. I)e eene boot, met de mail voor het binnenland, vaart de Hudaon op tot de postkantoorpior aan de 42ste straat, waar alle maatregelen voor overlading reeds zyn getroffen, zoodat de, binnen een half uur na aankomst der postboot, van de New-York Central en Pennsylvania stations vertrekkende treinen reeds do trans atlantische mail het land inbrengen. De andere boot met de New-Yorksche mail zorgt voor vlugge overlading van de zakken naar het centraal bureau, en slechts weinige minuten verloopeu tusschen de aan komst en het wegschieten der stapels mail door de ondergrondsche pneumatische buizen naar de verschillende New-Yorksche post kantoren, waar de bestellers klaar staan om de bezorging ter hand te nemen. Dank zjj deze organisatie, kan dan ook in de N?w- Yorkscho kantoren somtjjds de post worden beantwoord, welke is aangebracht met een schip, dat, wanneer men uit het torenhuis naar omlaag kjjkt, juist de Hudsou komt op- stoomen. Het gebeurt zelfs wel eens, dat om Donderdagavond 8 uur in de New-Yorksche bovenstad, de post bezorgd wordt welke eon uur te Toren met de Mauretania of Lusitaia is aangebracht. Dit beteekent dus, dat een uil Londen op Zaterdag verzonden brief reeds den daarop volgendon Donderdag in New-York is, en men dus ruimschoots gelegen heid heeft om vóér de eerstvolgend vertrek kende boot (Zaterdagochtend) zjjn antwoord gereed te hebben. De directeur vau het New-Yorksche post kantoor, de heer Morgan, seide in een pers- gesprek, waaraan de bovenstaande bjjzonder- heden zjjn ontleend, dat dageljjkB ongeveer 2.800.000 brieven New-York met binnenland sche bestemming verlaten. Gedurende 1910 werden gemiddeld dageljjks 77.880 brieven voor het buitenland (401 sak per dag) ver zonden, en brachten de schepen gemiddeld 51.848 brieven per dag aan. Ondanks al deze drukte, nemen de New- Yorksche postbeambten den tjjd voor Zondags rust. In het overdrukke New-York wordt op Zondag geen gewone post besteld. Eleonora sou met drie anderen van het geselschap een eind fietsen; de overigen hadden in rjjtuigen plaats genomen. Nauweljjks hadden ze ongeveer een mjjl gereden of Eleonora herinnerde zich, dat zjj Violet beloofd had, mee te gaan lunchen bjj een onde vriendin van het meisje en zjj keerde terstond terng. Toen zjj het hnia bereikt had, ging zjj terstond naar hare kamer, om zich te ver- kleeden en trad toen Violet's boudoir binnen. Op den drempel bleef ze verschrikt staan. In een grooten stoel sat Violet, de glaaige oogen gericht op Richard Soroais, die over haar heen gebogen stond. Richard Sorosis sprak op zachten, maar doordringenden toon, alsof hetgeen bjj seide van 'tgrootste belang was: «Wanneer je tot je zelf komt, Violet, zul je je zwakker dan ooit gevoelen, ongeschikt sjjn om in gezelschap te komen en meer dan ooit naar opwindende lectuur verlangen. Je sult geen gevolg geven aan Eleonora'» raad gevingen en niet naar haar luisteren. Begrepen Eleonora's hart bonsde. Zjj stond op het pnnt met een schreeuw aan deze scène een einde te maken, toen Richard zich omwendde en haar zag. Dwaas!" riep hjj uit. «Wat doe je hier I Waarom niet bjj de andere gebleven? Hoe durf je Wat doet gji hier, neef Richard Wat een slechte wreedaard sjjt ge!" Hjj stiet een korte lach nit. ,Gjj schjjnt weinig gewend, kleine. De wonderen der wetenschap schjjnen je altjjd van streek te brengen. Ik hypnotiseer Violet voor haar bestwil." (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1