KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, WieHngen en Anna Paulowna* No. 4003. Woensdag 21 Juni 1811. 89ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37| i 45 f 0.75 miënModeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiëa van 1 tot 5 regelt 90 cent. Elke regel meer6 Bewjja-exemplaar 24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon BO. Uitgeven C. DE BOER Jr. (y./h. BERKHOUT a Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Zij, die zich inet 1 JÜLI a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GKATI8. j gedurende sier jaren een belasting ran zes I roebels per jaar." Men verwacht, dat die belasting jaarlijks tusschen 16 en 17 millioen roebels zal op brengen. Aan onze abonaé'a buiten de gemeente wordt beleefd veraocht 't verschuldigde abonnements geld Vliagend Blaadje, Zon dageblad en Modablad 2de kwar taal 1911 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 JULI a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slecht met een zegel van 2l/s cent be plakt te worden. UIT HET BUITENLAND. De samenstelling van het nieuwe Belgische ministerie deelden wy reeds in ons vorig nummer mede. Op 't laatste oogenblik is er evenwel nog een kleine verandering in de samenstelling gekomen. Baron de Broqueville, de kabinetsformeerder, heeft niet de porte feuille van binnonlandsche zaken genomen, maar die van spoorwegen. Dit schijnt de moeilijkst te beheerene te z^jn, en vaakt °°k de ondankbaarste, zoodat er niet gemakkelijk liefhebbers voor te vinden waren. Het op treden van Woeste zal dit gevolg hebben, dat by niet meer de leider der rechtersjjde zal bljjven, doch dezen post zal moeten af staan aan oud-minister Schollaert, dien hjj door zyne oppositie in het zand deed buitelen. Men segt, dat meer dan een der gcraad pleegden door den Koning, aan dezen heeft voorgesteld de Kamer te ontbinden, doch dat Z M. daarvan niets wilde weten. Als na de volkstelling een beroep gedaan wordt op het uitgebreide kiezerscorps, kan zich dit na rijpe beschouwing over de zaak uitspreken. De Fransche Senaat zit nu voor de Cham- pagne-quaestie. By de behandeling der zaak diende de afgevaardigde Rambourgt een ont- werp-resolntie in, waarby de regeering wordt nitgenoodigd met spoed een ontwerp in te dienen tot afschaffing der administratieve begrenzing. De Senaat nam met 265 tegen 16 stem men de motie aan, die door de regeering was aanvaard. Daarin wordt gezegd, dat de Senaat er op rekent, dat de Regeering, nog ▼oor de Kamer uiteengaat, een ontwerp tot bet tegengaan van bedrog ten aanzien van de plaatsan van herkomst mot spoed zal in dienen en verdedigen. Veel rnggegraat toont de regeering niet. En wat de wijnbouwers zeggen. De «Matin" deelt bet mee: ,Oob, of ze nu Aube met Champagne ver binden of de afbakening opheffen, komt op hetzelfde neer. Wjj zullen geen vreemde wyn in de Marnekelders toelaten. De militaire bezetting kan niet eeuwig duren wy zul len ons, nu de wet ons bescherming onthoudt, zelf recht verschaffen." Sinds eenigen t(jd oefenen de bemanningen van de Fransche onderzeebooten zich, om zoo lang mogelyk onder water te blijven. De «Argonaute", te Tonlon, heeft dezer dagen een prachtig record gemaakt. Gedurende aohttien nor is de boot onder water gebleven, welke proefneming de be manning zonder groote afmatting heeft door staan. De verklaringen, die de Fransche regee ring voor de volksvertegenwoordiging heeft afgelegd, omtrent hare daden in Marokko, hebben de meerderheid volkomen bevredigd. De pacificatie schijnt nu werkelyk vor deringen te maken. De inlandsche bevolking begint in sommige streken zich geheel te wjjdeu aan de bewerking harer akkers. De troepen maken zich gereed naar Algiers terug te trekken; alleen op de posten kleine be- wakingsdetachementen achterlatend. Generaal Moinier werd door de Joodsche bevolking, meer in de binnenlandsche steden, hartelyk ontvangen. Zy hoopten nu eindelijk eens wat rustiger te kunnen leven dan onder het be stuur van den pretendent-sultan. Spanje's optreden wordt minder gaarne gezien. Mouly Hafid zal tegen de bezetting van Elkasar een protest indienen by de mogend heden die de akte van Algeciras ondertec- kenden. De Spanjaarden worden door het optreden van Spaansche troepen wat driester en maken van het overwicht van hun party gebruik om aanmatigend op te treden tegen over de Marokkanen. Lastige lui moet men in de gaten houden. Dat deed men dus Castro, den oud-president van Venezuela. Maar hy is verdwenen en niemand weet waarheen. Daar heette hy plotseling te sitten op een jacht, oorlogs vaartuig, goed voorzien, dat onder Dnitsche vlag voer. In Dnitachland zei men, dat dit onmogelyk kon. 't .Schynt do ook maar een grap geweest te syn, want Castro was niet op den bewusten kruiser, de «Umbrio", door Italië aan Haïti verkocht. Maar waar is hy dan wel? Dat weet men niet, en daarom ver trouwt men het niet. De christelijk sociale party heeft by de verkiesingen in Oostenrijk belangrijke ver liezen geleden. Wel moeten nog een groot aantal herstemmingen plaats hebben, doch 't is nu reeds zeker, dat de parijj er deerlijk gehavend tnsschenuit zal komen. De Turksche Sultan is bezig de Albanee- sen op andere w^jze dan de tot hiertoe ge volgde, te veroveren. Hy kondigde reeds eene groote amnestie aan voor aUe Albanee- zen, die wegens politieke vergrypen gevon- nisd, of verbannen zijn. 127 Balgaren hebben mede kwijtschelding van al hnnne straf ver kregen. 't Wordt met den dag nu waarlijk rustiger. De Russische ministerraad heeft besloten by de Rykadoema een wetsontwerp omtrent oen weerplichtbelasting in te dienen, dat o.m. de volgende bepaling zal bevatten: «Allen, die vrijgesteld worden van het vervullen van hunnen dienstplicht, betalen NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 20 Juni. Algemeen Tehuis voor Militairen. Vrydagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een algemeene vergadering in «Tivoli". De agenda bevatte de volgende punten: 1. Verslag; 2. Rekening en Ver antwoording; 3. Vervulling vacature in hot Bestuur4. Mededeelingen. De president der vereeniging, de heer Dibbetz, opende de vergadering met ee» woord van welkom en verzocht den secreta ris, den heer W. Visser, de notulen der vorige vergadering, gehouden op 2 Dec. 1910, te willen voorlezen. Deze werden onder dankzegging aan den opsteller, onveranderd goedgekeurd. Vervolgens wordt eveneens door den secretaris, het eerste verslag van het «Tehuis voor Militairen" voorgelezen. In dit uitvoe rig verslag wordt de geschiedenis der ver eeniging, en de voorbereidende maatregelen om tot de stichting te komen, nog eens breed voerig geschetst; herinnerd wordt aan de veie blyken van steun en sympathie, die de stichters voor hun plannen mochten ontvan gen gewaagd wordt ook van de tegenkan ting, die men ondervond, zelfs daar, waar men die niet verwacht had, doch geëindigd word met de blyde verzekering, dat de sym pathie sterker bleek dan de tegenkanting en dank zy ook do ruime finantiëole steun, die zoowel van elders als van binnen de gemeente inkwam, kon overgegaan worden tot den hnur van perceel Kanaalweg 49—50, het welk, tot zyn bestemming ingericht, op 22 October 1910 geopeod kon worden. Van deze opening werd door middel van de plaatselijke pers aan het publiek kennis gegeven; ook de militaire autoriteiten wer den er mee in keniiis gesteld. Vele van deze laatste, doch ook andere belangstel lenden kwamen do inrichting ter kennisma king bezoeken en groot was de voldoeniog voor het Voorloopig Bestuur, dat later, op vereerend verzoek van de jaarvergadering, ook als definitief bestuur optrad, dat allen met lof over de inriohting gewaagden. Dat dit Tehuis naast de andere inrichtin gen op dit gebied, in een behoefte voorzag, bleek al dadelyk uit de groote toeloop van bezpekers. Dit overtrof al direct de verwach ting. In de eerste dagen der week is het gemiddelde besoek per dag 60. Vrydags van 80 tot 160 en Zondags stjjgt het niet zelden tot tnsschen de 3 en 4 honderd, zoodat dan geen plaatsje onbezet is, ja velen zich roet een staanplaatsje moeten vergenoegen. In de kofffiekamer heersoht ten alle tyde een opgewekten geest. De bezoekers kunnen er zich met allerlei gezelschapsspelen aan genaam bezig houden dobbelen is natuurlijk uit den aard der zaak verboden en sterke drank wordt niet verstrekt. De leestafel is voort durend goed voorzien, dank zy de bereid willigheid, zoo van de plaatselyke pers, als van vele uitgevers van dag- en weekbladen buiten de gemeente, die gratis of onder ver goeding van de porto's, hnn blad hior ter lezing bezorgen. Zoo is er voor «elk wat wils" op politiek- of godsdionstigterrein te vinden alleen worden die bladen uitgezonderd, zooala «Het Anker" en «Het Volk", die ook niet aan boord of in cantines worden toe gelaten. Ook particulieren bezorgen hier bun gelezen nieuwsbladen ook eenige tijdschriften en geillustreerde bladen treft men hier aan en vele geschonken boekwerken vormen dun grondslag van een te stichten bibliotheek. Nog is de reeds bestaande bibliotheek van de Heldersche Afdeeling van den Protestanten bond in het Tehuis onder dak gebracht, met de bedoeling ook deze boeken gratis ter lezing aan te bieden. Hieruit blykt wel, dat er voldoende voedsel voor den geest aan wezig is en met voldoening kan geconstateerd, dat van een en ander een druk gebruik wordt gemaakt. Ook van de schrijfkamer wordt een druk gebruik gemaakt en om stryd wordt de doeltreffende inrichting hiervan geroemd. Schrijfbehoeften zyn er ten allen tyde tegen den kostenden prys verkrijgbaar. Zelfs is een der bovenkamers, op verzoek, in gebruik genomen door eenige jongelui, die door eigen stadie zich ergens voor willen bekwamen. Deze kamer wordt ook zoo noodig verlicht en verwarmd en zeer op prys gesteld. De kroon op dit alles wordt gezet door den y ver en toewydiDg van den conciërge, den heer Charmes, en diens echtgenoote, voor wier optreden de commissie van beheer slechts woorden van lof heeft. Sleohts één gebrek, als het zoo heeten ®*g> k^u het «Tehuis" worden aangewreven, en dat is, dat het op den duur te klein zal blyken. Daarom moet het bestnnr plannen beramen, om daarin te voorzien. Het eenige radicale middel zal zyn het stichten vaneen nieuw eigen gebouw of het koopen van een zoodanige gelegenheid, die voor het doel ge schikt is. By het laatste punt der agenda, zal het bestuur daaromtrent mededeelingen doen. Met de beste wenschen voor den bloei van het «Tehuis" en met een warm beroep op aller medewerking, zoo moreel als finantiëel, voor deze nnttige instelling, eindigt het eerste verslag van het Algem. Tehuis voor Militairen. De voorzitter deelt mee, dat dit verslag sal worden gedrukt; dat het nog vermeerderd zal worden met oen kort overzicht van den stand der financiën en een verantwoording der ingekomen finantiëele steun, opdat de milde gevers knnnen constateeren, dat van hun gaven een goed gebruikt is gemaakt. Den secretaris wordt den dank der vergadering gebracht voor de vele moeite, die hij zich heeft getroost, dit jaarverslag saam te stellen. Het derde punt der agenda: aanvulling vacature in het Bestuur is noodig geworden, doordat de heer Nepvcu, door omstandigheden, zich genoodzaakt heeft gezien als bestuurslid (secretaris) te bedanken. De heer W. Visser heeft toen diens funotie overgenomen en om nu in de ledige plaats te voorzien, wordt door het Bestuur aan de vergadering aanbevolen den heer A. J. Maas, le luitenant der Artil lerie, die vooraf door het Bestuur gepolst, zich na ryp beraad verklaard heeft een evon- tueele benoeming te laten welgevallen. Hierna wordt genoemde heer met algemeene stemmen in het Bestuur gekozen. By het laatste punt der agenda: «Mede deelingen" werd met lof gevraagd over de lezingen door dr. Van Albadain het «Tehuis", gehouden over «Volksgezondheid". Deze le zingen werden door de toehoorders zeer ge apprecieerd. Daarna deelde de Voorzitter nog mee, dat door het Bestuur een circulaire was opgesteld, waarmee in den lande sal worden gewerkt. Deze circnlaire bevat een verzoek om stenn door finantiëele hydragen, om zoo doende te komen aan oen fonds, groot 16 k f7000, benoodigd tot het verkrygen vaneen eigen «Tehuis", dat ook in de toekomst aan de behoeften zal kunnen voldoen. Deze oir- culaire wordt warm aanbevolen door Mr. De Meester, afgevaardigde ter Staten-Generaal voor dit district, alsmede door nog een groot aantal bandteekeningen van bekende autori teiten op militair en civiel gebied. Met dezo circnlaire, die eerlang zal worden gepubliceerd, zal oordeelkundig worden gewerkt. Na nog eenige besprekingen over dit punt gehonden te hebben, wordt de vergadering onderjdank- zegging voor de opkomst, door den Voorzitter gesloten. Het Nederlandech eekader in Sabang. De vyf schepen van het Nederlandsche eskader, -De Zeven Provinciën", «Tromp", «Hertog Hendrik", «De Ruyter"en «Holland", die zich tot het honden van manoeuvres in de baai van Ampenan bevonden, hebben last ontvangen van daar weg te stoomen naar Sabang. De quarantaine-maatregelen in Soerabaja, van welke haven het eskader, wanneer het zich in Ampenan bevindt, in allerlei opzichten afhankelyk blyft, maakte een voortzetten der manoeuvre in die baai bezwaarlijk. De manoevres worden thans verder in de buurt van Sabang, waar het terrein zich tot dat doel uitnemend leent, gehoudon. En bygevolg is er thans te Sabang, naar wy van mail passagiers hoorden, een gezellige drukte. (Sum. Post.) Pest op Java. Een Regeerings-telegram van Zaterdag luidt Afdeeling Malang Gisteren vyf gevallen, waaronder geen dooden. Van de lijders van vorige dagen overleed er een. «Soerabaja en Kediri: Geen gevallen." De Rijksmiddelen. In tegenstelling met enkele vorige maan den is Mei voor de schatkist buitengewoon gunstig geweest. De achterstand, die tot nu toe in enkele middelen viel waar te nemer>r is dubbel en dwars ingehaald, schier in elk opzicht heaft de Mei-maand voor de schat kist record-cijfert opgeleverd. Dit is te meer bevredigend, waar do cyfers reeds met een zeer hooge opbrengst ten vorigeu jare ver geleken. Ging in Mei 1910 het totaal reeds met 7l/t ton vooruit, ditmaal valt een ver meerdering van niet minder dan f 1.873,000 te boekstaven. Het eindcyfer voor Mei be draagt f 17.410,440, een bedrag, dat nog nooit te voren in dezelfde maand ook slechts by benadering bereikt is. Niet minder gunBtig dan het eindcyfer staat het met de onderdeelen. Van de direc te belastingen werd uit de grondbelasting f 181,500, uit het personeel f 120,000, uit de bedrijfsbelasting f 320,000 en uit de ver mogensbelasting f 27,000 meer verkregen. Mat uitzondering der vermogensbelasting, gaven al de directe heffingen een record opbrengst. Totaal leverden zy by een eind cyfer van f 5,845,831 f 548,000 meer op dan in 1910, welke maand tot dusverre het re cord hield. Moordaanslag. Zaterdagmorgen is in de Johanues Verhulst- straat te Amsterdam een moordaanslag ge pleegd. De 50 jarige juffrouw M., die wette lijk gescheiden is van haar man, werd door een schot nit een revolver ernstig in den bnik getroffen. Zy werd dadelijk naar het Wilhelminagasthnis overgebracht De dader bleek haar gewezen man te zyn. De getroffene was huishoudster by de dames T. Brandstichter. De slager D. to Haarlem, die het had doen voorkomen, alsof by hem f 230 was ontvreemd, en de dief daarna brand had ge sticht, heeft bekend, dit te hebben verzonnen en zelf den brand gesticht te hebben om do assarantiopenningen los te krjjgen. Stuoriiedenexamens. 's-Gravenhage, 17 Juni. Geslaagd voor de groote stoomvaart als eerste stuurman G. J. Harmsenals tweede stuurman A. Feisser, W. van Heraert, H. de Weerd; als derde stuurman A. J. Drenth. Een lage daad. Aan de woning in de Boompjes te Rotter dam van den heer S. L., aannemer van schepelingen, werd Zondagnacht te 12 uur gescheld, door iemand, die zeide te willen monsteren. Buiten komende, kreeg de heer S. L. van dien man een slag in het gezicht, en tegelykertyd werden er uit een zich in de nabyheid bevindend clnbje een paar revol verschoten in de richting van den heer L. gelost. Deze werd niet getroffen. De daders syn onbekend gebleven. In een brandkast gevangen. «De Nieuwe Gazet" meldt Een dramatische gebeurtenis, die gelukkig geen erge gevolgen heefd gehad, deed zich Zaterdagavond voor in de lokalen van een groote handelsinrichting te Brussel. In de kelders van dit gebouw worden op dit «ogenblik belangryke werken uitgovoerd. Zoo is in de zaal der brandkassen een ploeg schil ders besig groote stalen kasten to schilderen, die dienen moeten om koffertjes in te bergen. Zatordagochtend waren twee mannen aan 't schilderen in een groote brandkast, toen plotseling de deur op haar hengsels draaide en door eigen gewicht dichtsloeg, voor dat de twee sohilders den tijd hadden om te ontvluchten. Toen de twee ongelukkigen zagen, dat zy in die stalen gevangenis opgesloten waren, werden sjj door een onbeschryflyken schrik bevangen. Want de luchtkring mot verf- en vernisgenren vervnld, was moeilyk in te ademen, en zy mochten denken dat, zoo de hulp lang uitbleef, zjj verstikken zouden. Zy riepen om hulpmaar hun kreten waren nauwelyks hoorbaar door de zware metalen wanden heen nochtans werd weldra onder de werklieden het alarm gegeven. Men liet het bestuur verwittigen, men ont boot den fabrikant der kassen, maar dit alles nam veel tyd in beslag. Een slotmaker zette zich eindelyk aan het werk om te pogen de brandkast te openen maar, hoewel by de sleutels had, vergde dit heel wat tyd. Waar- schynlyk was hy te fel ontroerd, by de ge dachte, dat hy b\j 't openen van de brand kast twee lyken zoo vinden. Inderdaad men hoorde niet het minste gerucht meer, daar binnen. Na anderhalf uur slaagde men er in de zware deuren te openen. De twee schilders lagen bewusteloos. Zy waren echter slechts in zwym. Genees- heeren, die op hun bevryding wachtten, verzorgden hen, pasten de kunstmatige adem haling toe, en weldra kwamen beiden tot het bewustzyn terug. Het ongeval scbynt voor hen geen erge gevolgen te zullen hebben. Brutale diefstal. Donderdag, op klaarlichten dag, traden te New-York acht, met revolverz gewapende, lieden het hotel „Royal", aan de Broadway, een van de drukste straten van de wereld stad, binnen, en hielden met hun wapen het hotelpersoneel in bedwang. Daarop plander den zy de brandkast, die open stond, en gingen er toen met het geroofde geld van door. Het personeel werd van deze, zelfs voor Amerika buitengewone brutaliteit, zoo beduusd, dat het 't eerste oogenblik met stomheid geslagen stond. Toen de menscheo eindelyk weer by hun positieve kwamen, hadden de roovers met hun buit al lang de straat bereikt. Toen zo vervolgd werden, maakten zy van hun wapens gebruik en ver wondden eenige menschen. Hoewel de politie ze op de hielen aat, gelukte het toch aan zes van hen te ontkomen. Slechts twee roo vers konden worden gevat. Couranten-staking te Berlijn. Berlyn, 17 Jani. Ten gevolge van de staking der drukkers by de firma August Scherl verklaarden de firma's Rudolf Mosse, en Ullstein Co. sich solidair, soodat alle bladen dier firma's onder welke de «Berliner Lokal Anzeiger", het «Bsrliner Tageblatt" en de «Berliner Morgenpost" voorloopig niet verschijnen. Berlyn, 17 Jani. In Berlijn syn vanmorgen niet verschenen de conranteD, uitgegeven door de firma's Scherl, Ullstein en Mosse, d.w.s. de couranten met de grootste oplagen, die in de honderdduizenden loopen: «Berlinor Lokal-Anzeiger", «Tag*', «Berliner Morgen- I post", «Berliner TageblattZonder over- dry ving kan gezegd worden, dat 8 k 900.000 I Berlyners de conrant, die zy gewoon syn te j omvangen, niet by het ontbijt konden lezen. Hedenmiddag zou geen middagblad ver schenen. De genoemde firma's znllen trachten ééu gemeenschappelijk blad het licht te doen zien, doch het is de vraag of dit gelukken zal. Deze samenwerking ontbeert niet een tikje hnmor, daar de drie firma's anders de verwoedste oonenrrenton zyn. Hevige brand nabij Hoorn. Vijftien perceelen en een kerk verbrand. Mbd meldt uit Hoorn: Zondagmiddag ontstond een hevige brand le Binnenwyzend, het dorde dorp voorby Hoorn in de richting Enkhuizeu. De brand, die zich door den hevigen wind spoedig mededeelde aan verschillende boerderijen, heeft reeds 15 perceelen aangetast, waarvan 14 tot den grond toe afbrandden. Ook de kerk is geheel in vlammen opgegaan. De gemeenten Binnenwyzend en Westwoud begroetten Zondag den nieuw beroepen pre dikant, ds. Hagen, die uit Neede tot hen gekomen was. Des morgens had de leeraar zyn intrée-rede uitgesproken in het kerkge bouw te Binnenwyzend, terwyl 's middags de bevestiging plaats had in de kerk te Westwoud. Heel de gemeente Binnenwyzend, was dos des middags naar het kerkgebouw te West- wond opgegaan, terwyl het katholieke ge deelte der bevolking den dienst by woonde in de kerk te Oosterblokker. Het dorp Bin nenwyzend wus te halfdrie in den middag dus byna geheel verlaten. Op dat uur brak in de woning, gelegen aan de grens van Binnenwyzend en Westwoud, door onbeken den oorzaak brand uit. De woning, waarin de brand ontstond, is gelegen schuin tegen over het station Westwond en gebouwd naar het typische model der meeste West-Friesche boerenwoningen. In het midden staat de hooiberg, terwyl daaromheen de woonver trekken en stallen gebouwd zyn- De gebou wen daar zyn meest allen van rieten daken voordien. In minder dan geen tyd, stond heel de boerdery in lichten laaie. En de hevige westenwind, die schuin over de hui- zenreeks stond, wakkerde de vlammen aan. Weldra deelde het vuur zich mede aan verder op de straat gelegen boerderyen. Het eigen aardige evenwel was, dat de belendende perceelen van het huis, waar de brand begon, gespaard bleven. Door de wind, die schuin over het dak woei sprongen de vlammen twee huizen over en tasten een drietal woningen tegelyk aan. Aangewakkerd door den hefti- gen wind stondon weldra de hnisen in lichten laaie. En de rieten daken vormden een gretig voedsel voor het alles vernielende vunr. De vunrlyn breidde zich al verder en ver der uit. Weer aioegen de vlammen over op een drietal perceelen, iets verder gelegen. En van daaruit werd de pastorie bedreigd. Alvorens de pastorie te bedreigen sloegen de vlammen echter eorst iu de daarnaast gelegen en beter bereikbare kerk. Langs de korte spits gleed het vnur weldra omlaag en zette het kerkgebouw van onder tot boven in vlammen. Ia minder dan geen t(jd had de brand den enormen omvang gekregen, dien wy hier beschryven. Natuurlyk kwamen de bewoners eu de nieuwsgierigen van alle kanten op dagen. Dooh voorloopig stond men werkeloos. De spuit die het eerst op het terrein van den ramp aankwam, vond volop werk. Doch besluiteloos draalde men, alvorens aan to vangen, niet wetend waar te beginnen, deze zienderoogen groeienden vyand te bekampen. Wator was er in de nabygelegen Wetering voldoende te krygen. En eenmaal aan het werk verrichtte de spnit uitstekende diensten. Nog een zestal spuiten uit naburige dorpen waren intusschen aangerukt en maakten zich zoo spoedig mogelyk gereed, om water te geven Gemakkelyk ging dat niet altyd. De op dringende nieuwsgierigen bemoeilijkten het blusschingswerk en slechts weinigen boden bunno medewerking aan. Een tweetal Am- sterdamsche ondcrwysers, die op een fiets tochtje in de buurt waren, stonden de blus- schers by en bewezen uitstekende diensten, door te helpen by het aanslaan der slangen en het pompen. Wanneer eenmaal do vlammen in een rie ten dak wareD geslagen en een huis te roo ken begon, was er niets meer aan te doen De blusschers bepaalden zich dus in hoofd zaak tot het nathouden der niet-aangetaste woningen. Eenigen tyd nadat de vlam in de kerk was geslagen, stortte de spits in en weldra brandde de kerk tot aan den grond toe af, niets anders dan een rookende puinhoop overlatend Naast de kerk bevond sich een boomgaard mot iepen. Daarnaast stonden weer andere woningen. Eu die wilde men tot eiken prijs sparen. Want de brand, die zich reeds over eene lengte van een kwartier uur gaans, ongeveer uitstrekte, sou dan nog grooter aanvang aannemen. Alle aandacht concen treerde zich dut op het iepenboschje. Doch ondanks alle moeite, sloeg de vlam toch over. De wind had met znlk een hevigheid het ir aangewakkerd, dat er geen honden aan was. Eu weer lekten de vurige tongen naar alle kanten, voortgezweept door do gierende windvlagen. Zóó hevig was de wind, dat zelfs de dwarsliggers van de spoorbaan in brand geraakten. De spoorweg ligt aan de overzyde van het water, met nog een groot stuk weiland er tusschen. En toch bereikten de spatten le vonken de houten spoorliggers. Het vnur aan de overzyde werd echter spoedig gebluschL Menschenlevens zyn gelukkig niet te be treuren. Zooals in den aanvang reeds werd medegedeeld, was het meerendeel der bevol king naar de keriten in de naburige plaatsen, terwyl de afgebrande kerk des morgens voor het laatst gobrnikt was. Het vee bevond zich in de weide, zoodat geen dieren in de vlammen omkwamen. Met de verzekering is het erger gesteld. Vele woningen z(jn door de rersekeringmaatschappyen geweigerd, wjjl zy rieten daken hebben. Ook zyn er een aantal hooibergen, die niet verzekerd waren. Voor het geteisterde dorp is deze ramp dan ook ontzettend en vele bewoners zyn thaDS van have en goed beroofd. Met levensgevaar gingen velen hun brandende woningen binnen, om te redden wat te redden viel. Fraaie antieke meubels, eeuwenoude erfstukken werden naar buiten gedragen. Vele boeren zag men weghollen, de hooge hoed gevuld met gouden en zilveren voor werpen. Andere redden hunne effectentrom mels. En al deze kostbaarheden worden naar het station gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van den stationschef. Onder de verbrande perceelen is ook de bekende groote zuivelfabriek der gemeente Binnenwysend en een prachtige varkens- mestery. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur I In het >Vliegend Blaadje" van 17 Juni, komt u». voor een ingezonden ichry ven van het Bestuur der Held. Verh. Vereen. «Samenwerking". In dal schryven staat o.a. «En zoo is het ook met huurder F. Hildema, «konst-majoor, wonende Spoorstraat uo. 2. Ook «daar zyn do klachten zeer sterk overdreven, maar »i\og afgezien of die er zyn, dan mag toch gevraagd «worden, wat doet die man blyven t" «Samenwerking" heeft in deze my en meer anderen een minder eervolle rol toebedeeld, n.m. niets meer of minder dan foutieve inlichtingen verstrekt te hebben aan een onpartijdig persoon, in deze een luit. ter zoe. Er wordt gezegd «de klachten zyn zeer aterk overdreven!" Welnu, ik handhaaf myn eens afge legde verklaring, voor zoover de gebreken nog niet opgeheven zyn, en om te bewijzen, dat door my niet overdreven is, noodig ik het Be stuur van «Samenwerking" uit, om (by binnen zijn van Hr Ma. «Heemskerck") te con stateeren, wie of in dit geval on waarheid schrijft. Dat «Samenwerking" my in staat acht een foutief beeld te geven van de gebreken van het huis, is al erg genoeg, maar wievraag ik, heeft kun nen constateeren of hier overdreven werd. En «waarom die «man" niet vertrekt" vraagt men, nu voor too naief had ik dat Bestuur nu niet aan gezien, of zit er hier een addertje onder 't graat «Samenwerking" denkt cr zeer gemakkelyk over, en daarom richt ik by dezen tot haar de vraag: ïhebt gij soms een andere geschikte woning voor me, dan wit ik inet genoegen verhuizen, want of schoon dc stand van myn tegenwoordige woning mooi is, zoo is toch zeker woning hoofdzaak en komt daarna de stand in aanmerking. Met het oog op 't vorenstaande, verklaar ik hier uitdrukkelyk, dat door inyn echtgenoote meermalen getracht is, een andere woning te krijgen (zonder f 2.50 of f 6 als belooning voor den aanbrenger.) doch dat baar dit niet is gelukt. Verder schryft «Samenwerking" «werd hem door «den nieuwen eigenaar medegedeeld, dat (wellicht «door hoogeren koopprys), na verloop van 6 weken «de huur inet f 0.40 per week zou worden verhoogd." Dit ia even als 't vorige, onwaar. De eerste week werd mij door den nieuwen eigenaar gezegd »U moet f 0.40 per week meer betalen", dat was pl. m. 10 pCt. van de huurwaarde meer en toen mijn echtgenoote, na het verstrijken der 1ste week als gewoonlyk f 2.10 aanbood, werd eerst het geld opgenomen, en daarna met een onbeachotheid op tafel geworpen, voor welk gedrag hy, de eigenaar, my 's avonds ten zijnen huize, zijn verontschuldi ging heeft aangeboden. Toen is er door mij met klem op aangedrongen, om billyker le zyn met zijn eischik wees er op, dat ik reeds 6 jaar woonde, trouw mijn huur betaalde, het huis netjes bewoonde, enz. Ik presenteerde hem zelf om f0.!5 meer te betalen en de huur dus te brengen op f '2.25, ik wees hem verder op de gebreken enz., doch niets mocht baten, de eigenaar wason ver- b i d d e 1 y k. Alleen werd mij op mijn vertoogen fezegd, dus toen pas, dat ik nog 6 weken voor 2.10 kon wonen, en verder, dat wat er gerepareerd moest worden, in orde zou komen, dat ik een hondenhok op het dak zou krygen, en dat in 't najaar, dus 1010. het huis van buiten geschilderd zou worden. Under protest heb ik de f 0.40 meer betaald, zeggende, «zoodra ik een andere woning kan Tinden, ga ik er uit I" Dat klinkt toch heel anders nietwaar, want de woorden, my in den mond gelegd door «Samenwerking" /.ijn onwaar. De eigenaar motiveerde zyn houding, door t<- zeggen, dat hy het huls zoo duur gekocht had. Dat duur koopen, daar waren we het samen over eens, want de eigenaar had vóór 't koopen li r t huis van binnen niet bezichtigd, is dat niet «een kat in den rak koopen"! Moest daarom nu de huurder de dupe worden En nu de beloften van deu eigenaarIs het huis geschilderd? Neen! nog niet Vraag aan den heer A. Krynen of hy 't beloofd beeft Is het hondenhok geplaatst t NeenOaat nogmaals naar genoemden heer en vraag hem, of hij ook dat beloofd heeft. Hier vermeld ik ook, dat de gebreken gedeeltelijk verholpen zyn, o.a. de muur, welke aan de west zijde gescheurd was en regen in gang en ach'er- kamer doorliet. Tijdens het onderzoek van den luit ter zee was de scheur van buiten nog goed te zien. En nu vraag ik. «waar de eigenaar wille keurig den huurprijs opslaat", heeft de huurder dan ook niet het recht aan te dringen, op hetgeen beloofd werd? Maakt belofte schuld.' Aan het publiek het oordeel. Laat «Samenwerking" eens in eigen boezem de gebreken zoeken en verhelpen, dan zal een huurder, aie hier in Helder jarenlang gewoond heeft en zyn huis netjes bewoont, (vraag het maar aan den heer A. Krynen), niet het slachtoffer worden van koopen zonder te zien. Ten slotte nog dit: «Samenwerking" schynt op zeer gespannen voet te staan met de waarheid. Is dit soms niet geheel duidelijk uit dit schryven, dan ben ik bereid, om mondeling inlichtingen te verstrekken, betrekking hebbende op het door haar ingezonden stuk. Waarheid bovenal! U Mynheer de Redacteur, mijn hartelyken dank voor de plaatsing, F. HILDAMA, Konstabel-Majoor a.b. «Heemskerck". Vliegen. De Europeeeche rondvlucht. Drie dooden. Wjj, kleine couranten, worden evenals de groote bladen, genoodsaakt, een vaste rubriek op te nemen, waarin de evolutiën van de aviateurs worden vermeld. Dagelyks worden in alle oorden van de wereld vliegtochten gehouden, die, sjj het ook ten koste van het leven van vele moedige mannen, deze kunst telkens een stapje nader tot hare volmaakt heid brengen, aoodat het daaraan verbonden gevaar ten slotte tot een minimum sal wor den teruggebracht. In deze dagen vooral snorren de vlieg tuigen overal door de lucht. Eerstens heeft men de groote wedstrjjd in Duitschland en ten tweede de groote Euro- peesche rondvlucht, waarvoor zich niet min der dan 80 aviateurs hebben laten inschrij ven. Deze vlucht gaat vuu Parijs over Rei me, Spa, Luik, Venlo, Utrecht (Soesterbergj, terug naar Breda, Brussel, Roubaix, Duinkerken, Calais, over het kanaal naar Dover, Brigh- ton, London, en van daar weder terug over Dover, Calais, Amieas naar Parys. De voorbereiding van dezen vliegtocht heeft maandenlang geduurd; op al de ge noemde plaatsen moeten de vliegers landen en weer opstijgen. De wegen syn voor hen afgebakend met reusaohtige groote houten kruizen, die plat op hot land liggen, en hun den weg moeten aangeven. Honderde auto mobielen, met gereedschappen, waarlooze deelen, enz. volgen den vliegers op hun lan gen weg, ten einde zoo spoedig mogelyk hulp te kannen bieden. Een extra trein, geheel voorzien van alle hulpmiddelen en met een aantal mecbaniciens, volgt eveneens dezen weg. Alle post- en telegraafkantoren, op die route, hebben extra personeel gekregen en blyven dag en naohl geopend. In een woord, het is een ongehoorde reu- sen-onderneming op dit gebied, en men moet sich werkelijk verbazen over het feit, dat men zoo'n enorme onderneming hesft aan gedurfd. Zoo zyn in Frankryk alleen reeds rnim 470.000 francs aan prjjzen uitgeloofd. Ook in ons land is een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld. De wedstrijd beoogt niet zoo zeer uit te maken, wie het eerst aankomt; er zal in hoofdzaak worden gelet op de deugdelijkheid en betrouwbaarheid der vliegtuigen, op het regelmatig ryzen en dalen der aviatenrs, zonder avery te veroorzaken enz. Zondagmorgen te 8.15 waren van het vliegveld by Parijs reeds 41 aviateurs ver trokken. De orde op het terrein, waar nit Parijs de menigte in reuzendrommi-n was toegestroomd, liet alles te wenschende cor dons van agenten en soldaten werden reeds spoedig verbroken, soodat het vliegkamp ge heel bestormd werd. Naar schatting waren ruim een half millioen menschen op dat ter rein en omgeving aanwezig. De afzetting van het terrein was erbarme lijk; met de bekende Frarsohe zorgeloosheid had men niet verder nagedacht. De omheining bestond uit wat latten met yserdraad! Om half zes des morgens was er van een vrij gehouden baan geen sprake meer; de huzaren waren niet by machte de menigte terug te dringen. Men moet zich verbazen, dat niet reeds tengovolge van het gebrek aan ruimte voor de groote massa vliegers, al ongelukken gebenrd zyn. Onder enorm enthousiasme vertrokken do deelnemers. Oase landgenoot Wynmalen wat de achtste die opsteeg, hy werd het meen toegejuicht, wegens syn schitterende start. Vry spoedig na het begin van den wed strijd had het eerste doodelyk ongeluk plaats. Le Martin, die boven een bosch vloog, viel plotseling naar benedon en werd tegen een boom verpletterd. Hy overleed een paar uur daarna. Toch had dat geen invloed op de andere vliegers, die met korte tu*schenpoozen bieren opstijgen. Luitenant Prinoetean zou den wedstrijd alleen meemaken tot aan de Fransche grens. Door een defect aan de machine wilde hy plotse ling dalea. Op het oogenblik, dat syn toestel den grond raakte, sprong een buis van het benzin"- reservoir, waardoor het toestel ontbrandde. Ooggetuigen woonden toen een schouwspel bij, alles in afschuwelijkheid overtreffend, wat men slechts kon bedenken. Zy zagen voor bon oogen den ongelukkigen aviateur levend verbranden, zonder dat er mogelijkheid bestond hem te hulp te komen. Princeteau was niet gewond op het oogenblik, dat lijj neerkwam. Landron viel te Epieds; het reservoir van s(jn machine ontplofte, waardoor ook hy totaal verbrandde. Aan een 7-tal aviatenrs gelukte hel Zondag avond het eerste gedeelte van den tocht veilig af te leggen en te Luik te lauden. Allen klaagden over ds hevige rukwinden,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1