KLEINE COURANT t Vliegend Blaadje woor HelderTexel, Wimringen en Anna Paulowna Woensdag 28 Juni Ml. 39ste Jaargang Nü. 4005. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 1're- Zondagsblad 37$ 45 f U.75 miën J Modeblad 55 65 (0.00 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiia van 1 tot 5 regels Elke regel meer Be vr|j»-exemplaar Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte Intero.- Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. OE BOER Jr. (v./b. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureaus Spoorstra straat. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje, Zon dageblad en Modeblad 2de kwar taal 1911 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 JULI a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slecht met een zegel van 2l/'g cent be plakt te worden. UIT HET BUITENLAND. 't Ib er warm toegegaan by de Belgische Kamerzittingen der vorige week. De afge vaardigden scholden eerst een deuntje en wilden toen bakkeleiende Voorzitter moest de vergadering schorsen. Voor do behandeling der begrooling ver klaarde de minister-president, dat de regee ring eenige verbeteringen in de schoolwet zou aanbrengen en haar dan later weer in dienen. Men verwacht dat dit .later" gerui- men tjjd zal duren, al staat ook dit mini sterie geheel op 't zelfde standpnot als de vorige regeering. Met al de pracht en luister die da&rbjj in Engeland gebruikelijk is en dat beieekent wat heeft de kroning van den Koning en Koningin van Engeland plaats gehad. De eloet met zijne vreemde vorsten en afgezan ten, benevens de volgens streng ceremonieel gekleode Engolsche autoriteiten, bood een zeldzaam schouwspel san. Ontzagljjk was de menschenmenigte in Londen's straten opge propt; de politiemaatregelen waren alleszins afdoende; zooals men dat van de Engelsche politie gewoon is. De Koning en Koningin vertrokken met hunne gasten naar de schit terende vlootrevue te Spitthead. Er is in Engeland natuurlek niet veel aan dacht dan voor de kroningsfeesten de voor Engeland alleszins belaugrjjko veto wet is naar den achtergrond verschoven. Dat de Hoogerhuis-leden de tot standkoming der wet zouden tegenwerken, wordt tegengesproken. Wellicht, dat over de amendementen die voor gesteld zullen worden, met de rogeering kan worden onderhandeld de Home Rule van de wet uit te zonderen, zal de regeering echter niet aanvaarden. Woensdag wordt een groote vergadering gehouden waar Balfour spreken zal. Daarna zal wellioht een en ander omtrent de te verwachten tactiek mee te deelen zijn. In Frankrijk is weer eens een minislrieele crisis uitgebroken, maar ditmaal op zeer eigen aardige wijze. Generaal Goiran had in den Senaat verklaard dat: één algemeen leger hoofd, niet goed was. Deze kreeg te veel macht, kon niet alwetend zjjn, maakte fouten die ontzettende gevolgen hadden, en zoo meer. 't Was dus beter een drie- of viertal naast elkaar staande zelfstandige legeraan voerders te hebbeD. De deskundigen zyn het over deze leger- kwestie niet eens, wat te begrjjpen is. De député's, voor 't allergrootste deel geen des kundigen, moesten na op eens hunne ziens wijze daarover hebben. Er was een inter pellatie aangekondigd. Vóór- en tegenstanders voerden 't woord. Do regeering legde een korte verklaring af waarin gezegd werd hoe de zaak in elkaar zat. Een afgevaardigde stelde de gewone orde van den dag voor, de regeericg wilde vertrouwen uitgesproken zien in hare houding doch de orde van den dag werd aangenomen. Een échec voor het ministerie, dat dus heeDgaan moet. Monis krjjgt de stukken en brokken thuis. De ware oorzaak moet echter gezocht wor den in het aanvaarden door de fegeering van de evenredige vertegenwoordiging, tegen den wil der radicalen, die nu uit wraak het mini sterie lieten tuimelen. PresideDt Faillières, die naar Bretague was, heeft de ontslagaanvrage ontvangen. Hij kan er niet veel aan doen. Er moeteen nieuw ministerie komen. Jawel, maar wie Over deze vraag verdiept men zich nu in Frankryk alom me. Bij de opening der nAtionale vergadering in Bulgarye wat door koning Ferdinand in persoon zou plaats hebben, had een anti- monarchale betooging plaats. Zoodra de koning de zaal betrad stond een der boeren- afgevaardigden, Stambolinski, op en vroeg namens de geheele linker-oppositie den minis ters, die aan hun tafels gezeten waren: Wat moet de koning hier doen? Zyn laats is buiten I Wy zitten hier om over den oning te rechten Dadelyk stond de geheele linkerzjjde op en riep: „Weg men den koningI De rech terzijde antwoordde met hoerageroep en den kreet: „Leve de koningI" Ondanks het tumult las de koning zyn troonrede voor. Daarna trad bjj naar voren, nam de geheele vergadering scherp op, en keek daarby den afgevaardigde Stambolinski door zyn knjjpbrilletje langen tyd aan. Toen verliot hy, onder voortdurend gejoel, de vergadering. In den Balkan is 't nog niet rustig. De vertegenwoordigers der groote mogendheden hebben er by koning Nikolaas op aange drongen, dat hy de Albaneesche opstandelin gen zon aansporen, de amnestie der Turksche regeering aan te nemen. De koning weigerde echter, tenzjj een of meer mogendheden voor naleving van de voorwaarden der amnestie van Turksche zyde instonden. Allereerst moot de termjjn van tien dagen, voor de amnestie gesteld, verlengd worden en moeten de Turken afzien van de voorwaarde, dat zjj bloedige wraak zullen nemeo, als de amnestie ver worpen wordt, 't Vertrouwen in Tnrkjje is al heel gering. Maar misschien niet zonder reden. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 27 Juni. De heer Henri ter Hall meldt ons, dat hy ditmaal de kermis alhier niet zal bezoe ken, omdat het gezelschap tot einde Jnli ia Den Haag moet optreden. Ziekenfonds „Helpt Elkander". Zaterdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging in .Tivoli" onder presidium van haar voorzitter, den heer Goudswaard. Hy heette de aanwezige leden, alsmede de ver tegenwoordigers vau de pers, namens het bestuur hartelyk welkom en deelde mede, dat deze byeenkomst strekte tot het voor lezen der notulen, tot rekening en verant woording van den penningmeester, benevens tot het behandelen van een bestuursvoorstel, dat beoogde een steun van bljjvende waarde te verstrekken voor de weduwe by 't over- ljjden van een lid der Vereeniging. Nog zou eenige mededeeling worden gedaan om trent do Kon. goedkenring op de nienw aangenomen statuten. Na het houden van het gebruikeljjke appèl, waarby van de 248 leden 140 aanwezig bleken, welk aaDtal later nog met een paar vermeerderde, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, welk voorlezen met applauB werd beloond eo daar niemand der aanwezigen er ietB op had aan te merken, werden ze onveranderd goedgekeurd, terwyl den secretaris den dAnk der vergadering werd gebracht, voor de moeite die hy zich •voor de vereeniging had getroost. Vóór nog de penningmeester met zyn ver slag, omtrent de stand der financiën begint, wordt een ingekomen schryven voorgelezen van den Bond van Vakarbeiders .Door Een dracht Sterk", dank betuigende aan het bestuur en leden van «Helpt Elkander", voor do welwillende wjjze, waarop aan hun verzoek om een hunner zieke mede-leden te steunen is voldaan. De voorzitter voegt hier nog een woord van waardeering by, hopende dat by voorkomende gelegenheden wederom niet tevergeefs een beroep op de offervaar digheid der leden zal worden gedaan. Thans is de penningmeester aan 't woord voor zyn halfjaarlyksch verslag, loopende van 3 Dec. 1910 tot 8 Juni 1911. Op eerstgenoemde datum bedroeg het aantal leden 263. Na dien tyd zyn 6 nieuwe leden toegetreden, doch 21 leden zyn door vertrek, langdurige ziekte of door bedanken afgevallen, zoodat thans het lodental 248 bedraagt. De stand der financiën was als volgt: Inkomsten Aan contributief 702,55 Van Donateurs, iolegg. etc. 85,22* Totaal f787,77* Uitgaven: Aan ziekengeldf 810,00 Diversen157,02* Totaal f 967,02* Alzoo nadeelig saldo f179,25 De stand der kas was op 3 Dec. f 1151,19* Nadeelig slot179,25 Staod der kas op 3 Juni f 971,94* Voor de reserve-kas: Ontvangstenf 161,87* Uitgaven213,00 Nadeelig saldo f 51,12* Stand der reserve kas op 3 Dcc. f 180,80 Nadeelig saldo 51,12* Stand der reserve-kas 3 Juni f 79,67* Voor de commissie, benoemd tot het nazien dezer rekening, bestaande uit de HH. Van Puffelen en Kruk, brengt laatstgenoemde ver slag uit. Hy deelt mede, dat de boeken en en bescheiden in de beste orde zyn bevonden en den penningmeester een woord van lof en dank toekomt voor zyn richtig beheer. Dit wordt hem by momle van den Voorzitter go- bracht, 't welk door applaua der vergadering wordt ondersteund. De voorzitter doet eenige mededeelingen ter verklaring der nadeelige saldo's. Deze geven geen reden tot bezorgdheiddoch spruiten voort uit de langdurige ziekte van een drietal leden en zullen door de extra- bjjdragen der leden van ct. por lid althans wat de reservekas aangaat, gedekt worden. Het ie nu bjjaa 35 jaar, dat de vereeniging bestaat; gedurende al dien tyd heeft ze aan haar financiëele verplichtingen, waartoe ze in 't leven is geroepen, voldaan en we hopen en vertrouwen, dat ze daaraan zal kunnen blyven voldoen. Hierna doet de voorzitter mededcelicg, dat do Kon. goedkeuring op de nieuw aan genomen statuten binnenkort verwacht kan worden; althanB de notaris had hem gezegd, er na Pinksteren werk van te zullen maken. Na nog een der leden bedankt te hebben voor het aanwerven van een donateur en zyn tevredenheid te hebben uitgesproken over de nette en waardige wyze, waarop leden der vereeniging zijn behulpzaam ge weest by de ter-aarde-bestelling van de echt- genoote van een der leden der vereeniging, komt hy, namens het bestuur met eou nieuw plan te berde, nl. het voorstel, om zich uit te spreken over de wenschelykheid on mogelijkheid om by overlijden van een der gehuwde leden, aan do weduwe een weke- lyksche bijdrage uit te keeren. De bedoeling is, om op 't voetspoor van een hier ter plaatse bestaande voreenigiog nl. .de Christelijk Nationale Werkmausbond", als onderafdeeling van .Helpt Elkander", door wekeljjksche of maandelyksche bydragen een fonds te vormen, waarnit de eventueele weduwen kunnen worden gesteund. De deelname aan dit fonds moet natunrljjk geheel vrjj zyn: niemand kan er toe gedwongen worden, doch uit deu aard der zaak zullen ook alleen de weduwen van hen er nit trekken, die als lid aan het fondB door hun contributie hebben bijge dragen. Na eenigo discussie over dit punt wordt besloten, dat de commissarissen in hun wijken de leden znllen vragen, wie er met dit plan sympathiseert, om dan op de eerst volgende vergadering daaromtrent de uit komsten to vermelden. Hierna sluit de voorzitter onder dank zegging voor de opkomst en de ordeljjkheid der vergadering, de byeenkomst. K. G. 0. B. Zaterdag 24 Juni hield de afd. Helder van de Kweekelingen Geh. Onth. Bond, eenpro- paganda-avond, voor de leerlingen van de Normaalschool en genoodigdon. On» Hais" was byna geheel bezet. Dc voorzitter, de heer G. Troost, opende de ver gadering, heette de aanwezigen hartelyk wel kom en betreurde het, dat van de leeraren der Normaalschool alleon de heer Stnmphius aan de uitnoodiging gevolg had gegeven. Daarna gaf hy het woord aan den spreker Jan Kraal. Deze begon met te zeggeD, dat by zon aantooneD, waarom een mensch in den tegenwoordigen tyd geheel onthouder moet zjjn. Vroeger en tegenwoordig nog dikwyls, wor den geheel-onthouders beschouwd als men- schen, die niet geheel-normaal zyn, waarvoor men de schouders ophaalt. Velen zeggen met het streven der geh.-onth. te symp&tiseeren, doch gebruiken by hun feestjes en partytjes toch nog altyd alcoholische dranken. Spreker schetste eenige gevolgen van het drankgebruik, doch meende er niet te veel over behoeven te zeggen, omdat er wel niemand zal durven beweren, dat er geen drankellende is. Verder noemde b|j eenige argumenten van de tegenstanders op als .een mensch moet toch wat hebben' en „een mensch is toch geen stokvisch". Hy noemde dit kletspraatjes. Toen hy het over het begrip matig had, deelde hy de uitspraak van dr. Joosten nit Enschedé mede. Deze geneesheer constateert dat onmatig is: a. drinken beneden 16 jaar. b. drinken tot verzet der zinnen. c. drinken tot opwekking der eetlust. d. drinken om op te frisschen. e. door een niet absoluut normaal mensch. Velen zeggen: het behoort er zoo by, maar spreker zou aau hen willen vragen, of het er ook by hoort, dat de gevangenissen vol, dat krankzinnigengestichten overbevolkt zyn, dat er door vrouwen en kinderen onnoemelijk geleden wordt. In het tweede gedeelte van zyn rede richtte hy zich in hoofdzaak tot de jongeren. Mochten er bij hen zyn, die zich te jong gevoelden om geheel-onthonder te zyn, de consequentie eisohte van hen, dat zy zich dan ook minstens te jong achtten om aan de drinkgewoonte mede te doen. Maar hy vond, dat de kweekelingen daar niet te jong voor waren. Zy toch waren opvoeders der jeugd en zullen kinderen moeten onder wjjzen. Maar do onderwyzer heeft meer to doon, dan de kinderen te leeren, dat 2 X 2 4. Zyn ondorwys moet doortrokken zyn van den geest, hun het beste te willen geven wat er in de mensch leeft. Doch daarvoor moet hy zelf een goed voorbeeld zyc. Aan het slot wekte hy de kweekelingen op om geheel-onthouder te worden en zich aan te sluiten by den K. G. O. B. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Stnmphius. Hy had met aandacht geluisterd naar de gloedvolle rede. Hy meende vast, dat het onderwjjs er wel by varen zou, als onderwjjzera met zulko idealen bezield waren. Daarom hoopte hy dat velen als lid zouden toetreden. Het overige deel van den avond was aan zang en muziek gewyd. De leden hadden een zangkoortje gevormd en brachten esnige nummers, meest liederen uit de Onthouders-zangbundel ten gehoore. Verder kregen we twee nummers voor piano on viool te genieten en een stuk voor sopraan solo, piano en viool. Door een lnid applaus gaven de aanwezigen telkens hun ingenomenheid te kennen. In de pauze werd er met platen en brochures gecolporteerd. Bij de sluiting der vergadering deelde Voor zitter mede, dat de vereeniging 9 nieuwe leden en 10 begunstigers geworven had. Commissaris dar Koningin voor Noord- Holland. Naar met stelligheid verzekerd wordt, zal mr. G. van Tienhoven, als Commissaris der Koningin voor Noord-Holland worden opgevolgd door mr. W. F. van Leeuwen, oud- bnrgemeester van Amsterdam. (Lw. Ct.) C. Meyboom. f Te Voorburg is in den ouderdom van 59 jaar overleden de gepensionneerde kapitein luitenant ter zee C. Meyboom. C. Vreede.t Te Oostvoorne, waar hy met de zomer- vacantie vertoefde, is, na slechts enkele dagen ongesteldheid, op 67-jarigen leeftjjd, overleden de heer C. Vreede, gepensionneerd kapitein-luitenant ter zee, later nog eens bevorderd tot kapitein ter zee. Bekend is, dat de heer Vreede zich ver ongelijkt achtte, wegens zijn heengaan uit den zeedienst, waarin hy een der knapste officieren is geweest en tegen welk ontslag hij dan ook in woord en geschrift is te velde getrokken. Mede in verband hiermede, streed hy in latere jaren heftig tegen de wyze van be rechting by leger en vloot, en vond, toen hy geen gehoor kreeg, zelfs aanleiding, om zijn decoratie af te leggen en aan de Konin gin terug te zenden. De heer Vreede heeft, in de burgerlijke maatschappij teruggekeerd, zyn leven gege ven aan de belangen van de zeevaart, als voorzitter van de vereeniging van dien naam, heeft hy vele nuttige wenken gegeven, ter wyl hy zich steeds inspande voor de belan gen van gezagvoerders en stuurlieden. Voor deze Vereeniging is zyn heengaan een byna onherstelbaar verlies. ,Hbld" 0e Nieuwe zeehaven te Zaandam. De nieuwe zeehaven te Zaandam, bewes ten den spoordyk, zal 13 Juli e.k. worden geopend. Z. K. H. Prins Hendrik heelt op de uit noodiging doen antwoorden, daarby tegen woordig te willen zijn. Het bekende hotel De Kroon", te Dieren, is Zaterdag totaal verbrand. Stuurlieden examina. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman J. R. Smit, tweede stuur man J. van der Meer, G. W. T. Mol, derde stuurman S. A. Hovengroote zeilvaart, derde stuurman S. A. Hoven. Door den bliksem gedood. Vrijdagmiddag zjjn twee broertjes van 9 en 11 jaar, zoontjes van een bewoner der buurtschap Appel onder Njjkerk, by hun wandeling over de heide van school naar huis, door den bliksem gedood. Zijn vrouw doodgeschoten. Na een woordenwisseling heeft Zaterdag morgen te Lienden een man uit een woonwagen zijn vrouw doodgeschoten. Het parket te Tiel is tot onderzoek derwaarts vertrokken. Onder ernstige verdenking 1 I)e politie te Amsterdam instrueerde een belangrijk geval van verduistering, waarvan beschuldigd wordt de penningmeester van enkele begrafenisondernemingen. Het zou gaan over ruim f 5000. (.Tel') Uilenburg te Amsterdam. Op Uilenburg is de toestand nu toch ii derdaad allertreurigst. Het is daar een poel van vervuiling die niet te beschrijven valt. Sinds de onbewoonbaarverklaring van de 380 woningen op het eiland, heeft reeds een deel der ovortalryke bevolking de buurt verlaten. Maar niettemin zyn er nog wel 1200 bewoners gebleven, meest deeluitmakend van gezinnen, die met acht, tien of meer leden de zeer kleine woningen bewonen. Maar wat is nu geschied. De meeste onbe- woonbaarverklaarde woningen zjjn de woningen aan de straat of de kelderwoningen. De lieve jeugd heeft daar den tand des tjjds geholpen en het sloopingswerk heeft alle kelders toe gankelijk gemaakt voorja, waarvoor al niet. Het resultaat daarvan is, dat nagenoeg alle kelders halverwege of geheel gevuld zyn met vuilnis en sommige bovendien vol grondwater zyn geloopen. Uit die vochtige, broeiende massa stygt een walm op, die ondragelijk is. En toch kunnen de bewoners aan die verschrikkelijke atmospheer niet ontkomen. Ratten vonden daar hun eldorado en de bewoners geneeren zigh behalve met hunne dageljjksche bezigheden, met de rat- tenvangst. Een bakker vertelde, toen wy Yrydag een, om den ondragelyken stank uiterst-haastig, bezoek aan de wyk brachten, dat hy den vorigon dag tien ratten had ge vangen, terwyl een ander er dien dag zes had gedood. Aan het einde der Uilenburgerstraat was het niet meer om uit te houden. Daar ver spreiden een groot aantal beenderpakhuizen een zoo vieze lucht, dat men verbijsterd is, dat in een gemeente met een omvangrijken gezondheidsdienst, zoo iets wordt getolereerd. Hoe ver de toestand gevorderd is moge blijken, dat wy een vrouw uit haar woning zagen klauteren. De Tier treden hooge steu nen stoep voor den ingang was geheel ge sloopt. De gemeente is voor zeshonderd gulden eigenaresse geworden van een hoek huis, met een grondoppervlakte van 32 M*. Om het huis, aan de straatzyde bevond zich een pothuis. Van dit pothuis is, dank zij de straatjeugd, niet één steen gebleven. Van het huis zelf zyn alle deuren en ramen ver dwenen. De gemeente heeft nu een tweetal agenten daar op post gezet. Uit alle kelders komt stank. In de omge ving der school in de Batavierstraat werden op aandringen van het schoolhoofd alle kel deropeningen gedicht om de school van den stank te vrijwaren. De ratten loopen er over de straat en de honden maken er jacht op, of snuffelen het keldervnil door elkaar. De gemeentereiniging spuit eenmaal per week de straat schoon, maar aan de stoepen en kelders wordt niets gedaan. Men vraagt zich af: Wat moet er van de bevolking terecht komen by het uitbreken eener be smettelijke ziekte 1 De voorloopige onteigening werd 23 Febr. 1910 door den Gemeenteraad goedgekeurd. 31 Octoper van dat jaar werd tot de onbe woonbaarverklaring van 380 woningen be sloten. Toen werd nog de raad gegeven, de onbewoonbaarverklaring uit te stellen, tot zekerheid werd verkregen omtrent den tyd waarop de onteigening kon plaats hebben. Én thans wacht de bevolking, wachten vooral de neringdoenden, die niet willekeurig kun nen verhuizen, op de onteigening en de daaropvolgende verbetering van Uilenburg. Maar dat wachten te midden van zulk een door-en-door vervuilde buurt, waar letterlyk alles indruischt tegen de meest noodzakelijke hygiënische eischen, waar de bordjes „On- bewoonbaar verklaarde woning" het eenige is, dat er frisch uitziet, dat wachten is on duldbaar. Het eerste noodigo is, dat de gemeente ingrypt en althans aan de ontzaglyke ver vuiling een einde tracht te maken en voorts dient met den meesten spoed aan de ont eigeningsplannen te worden voortgewerkt. In ons avondblad van '2 Juni hebben wy herinnerd aan de besprekingen in den Raad over deze onteigening en aan de vaste belofte door den toenmaligen wethouder van P. W., namens B. en W. gedaan, dat binnen korten t\jd de definitieve onteigening zou volgen, daar zy „de voorbereidingen hadden getrof fen om deze onteigening onmiddellyk en met kracht door te zetten". Het ie thans acht maanden geleden dat beloofd werd die onteigening onmiddellyk en met kracht door te zetten" en de toestand is thans als boven omschreven. Men moet trachten te beseffen welk gru- weljjk onreoht daar aan de bewoners en huiseigenaren geschiedt. Een groot aantal woniogen zyn onbewoonbaar verklaard doch die woningen mogen niet verbouwd of herbouwd worden, daar de onteigening is aangekondigd en daaraan besteede kosten niet vergoed worden. Het gevolg is de boven geschetste verwaarloozing, waardoor de niet onbewoonbaar verklaarde woningen ook haast onbewoonbaar worden en ook die huiseige naren een pand krjjgen dat waardeloos is, tot tyd en wjjle de Gemeente het goed sal vinden het te onteigenen. Wy houden niet van groote woorden, maar aarzelen niet, dit een gruwelyk schandaal te noemen. (Hbld.) Een overzetboot gezonken. Een ongeluk dat heel Mechelen in ver slagenheid heeft gedompeld, is Vrjjdagmid- dag voorgevallen te Hanswyck-Kaart. Daar ter plaatse is men sedert eenigen tyd bezig de brug te herstellen en gebeurt de overzetdienst by middel van een boot. Tengevolge van omstandigheden die nog niet op het oogenblik bekend zyn, is dien morgen, enkele minuten voor 12 uren, de overzetboot plotseling gezonken en een 40- tal personen, meestal werklieden, verdwenen in het water der vaart. Spoedig snelden, op het hulpgeroep, langs alle zjjden personen toe en by middel van alles wat in het bereik viel werd de red ding aangevat. Verscheiden drenkelingen werden gered, doeh t&lryke verdwenen in het water. President Falliéres in ons land. Het officieel programma by het bezoek van President Falliéres voor zooveel Den Haag betreft is vastgesteld als volgt: Woensdag 5 Juli. Na een rijtoer te 10 uur, te Amster dam per automobiel met bezoek aau het Rijksmuseum, vertrek van het Centraal Station te Amsterdam te 11 uur naar's-Gravenhage. Aankomst te 's Gravenhage aan het Staats - spoorstation te 12 ure. Te 1 ure dejeuner ten Koninklyke Paleixe in de galerjjzaal; Ten 2| uur rytoer en be zoek aan het museum Mesdag; ten 3 u. 10 min. bezoek aan t concours-hippique op Houtrust; ten S.55 matinee in het Kurhaus te Scheveningen, aangeboden door de Maat schappij Zeebad Soheveningenten 4.15 ontvangst door den gemeenteraad in de zalen van het Kurhaus; ten 5.15 receptie van de Fransche kolonie door den President in het gezantschapsgebouw van Frankryk; ten 7i ure 'a avonds diner ten hove in de balzaal ten 9.50 vertrek uit het Paleis ter bijwoning van de militaire taptoe, welke ten 10 ure aanvangt. Ten 11 ure heelt daarna het vertrekplaats, wederom per Staatsspoor. H. M. de Koningin-Moeder komt Donder dag 6 Jnli uit Soestdjjk te Amsterdam, sal daar president Falliéres ontvangen en deel nemen aan het dejeuner, dat de president aan boord van de .Edgard Qainet" geeft. De Fransche minittercrisie en 't bezoek aan Nederland. Parys, 26 J uni. President Falliéres keerde hedenmorgen 10 uur te Parys terug en begaf sich om half-elf naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Daar overhandigde Monis hem het ontslag van het kabinet. De president is voornemens zoo spoedig mogelijk een einde te maken aaa de crisiseen der hoofdredenen daarvoor is, dat president Falliéres 3 Juli naar Holland vertrekt. Daar de reis uit een oogpunt van buitenlandsche politiek van onbetwistbaar belang is, zou het in alle opzichten te betreuren zjjn, dat deze wegens onvoorziene omstandigheden uitgesteld zou worden. Volgens latere berichten staat het vast dat de reis van president Faillières ia ieder geval doorgaat. De vlootechouw te Spitbead Na een vuilen Dacht, met dikken regen zyn we Zaterdagmorgen om 7 u. volgens programma op de reede van Spitbead aan gekomen. Aanvankelijk lag de vloot van ruim driehonderd oorlogsbodems versluierd in den nevel. Bjj ons opstoomen door de linies, waar honderdtachtig zware schepen vertuid liggen, varen toevallig de •Tabanan", de «Wühel- mina" en de Batavier IIIachter elkaar aan. By bet doorbreken van de zon hebben we het overweldigend schouwspel van de Britsche wereldmacht ter zee. De „Heems- kerek", met de schout-bij-nachtsvlag in top, ligt in de nabijheid van den Engeltchen vlootvoogd, die om 8 n. bjj de vlaggenparade, den feestdag met saluutschoten opent. De vloot is omringd door een zwerm inter nationale, gepavoiseerde jachten en pleizier- stoomers, die door de enorme wjjdte van de reede te Spithead slechts geljjdeljjk den volledigen indruk van hun enorm aantal geven. Het radiotelegrafisch station te Niton geeft alle schepen beurtelings 10 minuten tjjd om te seinen. (N. Rott. Ct.) Londen, 24 Juni. De Koning en de Koningin zjjn om 12 u. 30 te Portsmouth aangekomen Na de eerewacht te hebben geïnspecteerd en de maritieme en burgerljjke autoriteiten te hebben ontvangen, begaven zy zich aan boord van het jacht „Victoria and Albert", begroet door de kanonnen van de „Victory", het admiraalschip van Nelson. H.H. M.M. lunchten aan boord. De vloot te Spithead omvat drie divisies van de Home fleet, de Atlantische vloot, divisies kruisers, torpedobooten, torpedojagers en 8 onderzeeërs, te zamen 177 Engelzche oorlogsbodems, waarbjj 12 Dreadnoughts. De marine van 17 mogendheden is ver tegenwoordigd. Nederland door de .Heems- kerek'. Op het oogenblik, dat het koninklijk jacht zich tusschen de linies van deze indruk wekkende vloot begeeft, wordt het met kanongebulder begroet. De bemanning van ieder schip roept hoera wanneer het jacht door het midden van de vloot stoomt en naaat de .Denton" gaat liggen. Na de vlootechouw heeft de Koning alle admiraals en vlagofficieren van de vreemde schepen aan boord van de „Victoria and Albert" ontvangen. Een gedroomd huwelijk. Een blad te Boedapest vertelt een van die fantastische geschiedenissen nit het wer kelijke leven, die de verbeelding van den dichter beschamen. Een jaar of elf geleden deed een zekers Koloszy, die eerst tooneelspeler was geweest en later huiseigenaar geworden was, her haaldelijk aaosoek om de hand van een beeldschoon 18-jarig Joodsch meisje, Malvini Marmorstein, de doohter van een kleinen koopman nit Boedapest, maar werd telkens afgewezen omdat hy een christen was en kort daarna trouwde Malvine met een zeke ren Gaspar een boekhouder. Koloszy trok het zich zoo aan, dat hy zich geheel en al van de wereld afzonderde en met niemand meer omging. Hy had zich naar een portret van Malvine dat hy toe vallig in zjjn bezit had, in Parys een beeld van was laten maken en met dat beeld, dat hy met de allerfijnste kleeren en do kost baarste sieraden had behangen, woonde hy tien jaar lang samen in een huis naast dat van zjjn aangebedene, als in een gedroomd hnwelyk. In deu loop der jaren, toen de familie van den boekhouder sich uitbreidde, schafte Koloszy sich, in overeenstemming daarmee, geleidelijk vjjf kleine wassen poppen aan en in dien zwjjgenden huiselyken kring sleet bjj sjjn leven. Deser dagen ontdekte de vrouw, die voor sjjn eten sorgde het vreemde geheim, wat hem zoo aangreep, dat hjj razend werd en naar een krankzinnigen-gesticht gebracht moest worden, een einde, dat trouwens bjj een dergelijke ziekelijke inbeelding geen verwondering hoeft te wekken. De Zeeliedenstaking. Te Amsterdam. In den stand der staking te Amsterdam is niet veel wjjziging gekomen. Twee schepen van de Am. Petr. Company zjjn met vol ledige bemanning vertrokken, evenals de „Koning Willem I" van de My. Nederland. De .Mars", de „Vulcanns" en de .Iris", alle stoomschepen van de Kon. Ned. Stoom- boot-Maatschappy, zjjn Zaterdag met volle dige bemanning vertrokken. Voor de .Maasstroom" en de .Rijnstroom" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij is reeds voldoende gemonsterd. Ook de „Prins Willem IV" van de Kon. W.-I. Maildienst, die heden moet vertrekken, is reeds een voltallige bemanning verkregen. De hoofd-inspecteur van den arbeid, de heer van Deinse, heeft met de leiders der staking een onderhoud gehad, waarbjj hij de reeders vertegenwoordigde. Deze bespre kingen, droegen echter een zeer voorloopig karakter, naar ons van de zyde der stakers werd medegedeeld. Eenig resultaat heeft dit voorloopig niet opgeleverd. De Stoomvaart-My. Nederland, de Kon. Ned. Stoombootmjj., de Kon. Holl. Lloyd, de Kon. West-Indische Maildienst en de Holl. Stoombootmjj., alle te Amsterdam, maken per advertentie bekend, dat baar overtuigend gebleken is, dat de tegenwoor dige moeilijkheden met de seelieden te Amsterdam haar oorsaak vinden niet hoofd- zakeljjk in een eisch van loon, maar in eischen die niet voor inwilliging vatbaar sjjn, en die daarom niet door haar zullen worden toegegeven. Het stakings-oomité doelde mede, dat de bemanning van het stoomsohip „Mars", toe- behoorende aan de Kon. Ned. Stoomboot-Mjj sich bjj de stakers heeft gevoegd. Volgens een mededeeling van de directie dezer maatschappij is haar stoomschip .Diana" met een bemanning van elders van hier ver trokken. In een gehouden vergadering van voer lieden werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering van Amsterdamsche voer lieden, gehouden op Zondag 25 Jnni in d'Geelvinck, gehoord de uiteenzetting der zeeliedenstakinggehoord de wjjze, waarop het patronaat deze stoere werkers op schan delijke manier afwjjst en bemoeiljjkt door het ruw en barbaarsch optreden der politie; overtuigd, dat door eendrachtig optreden de overwinning wordt verkregen sympathiseert volkomen met het optreden van het zeeproletariaat en beslist, dat indien mocht bljjken, dat de medewerking van den kant der voerlieden noodzakelijk is, dit sal geschieden, zoodra hiertoe het sein door het bestuur wordt ge geven, waarin te dien opsiohte het volste vertrouwen wordt gesteld." Te Rotterdam. Van de „Potsdam", van de Holland-Ame- rika-ljjn, syn Vrijdag 18 man, behoorende tot de onde bemanning, die sich opnieuw hadden laten aanmonsteren, gedeserteerd. Onder hen komen voor een bootsman, een scheepstimmerman, een magazijnmeester, eenige oliemannen enz. Bljjkbaar heeft men hier met een complot te doen van menschen, die het vertrek van die boot wilden vertra gen. Dit is evenwel niet gelukt, daar de plaatsen der weggeblevenen dadeljjk door anderen sjjn ingenomen, zoodat de boot Vrijdagavond op zjjn tyd vertrok. Een der desertenr», een jong matroos, die uit vrees had meegedaan, is te 's-Gravenhage opge spoord. Antwerpen. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Antwerpen schrijft De tijding van de door de Engelsche ljjnen toegestane loonaverhooging heeft een besten indruk gemaakt onder de seelieden. De staking voor die ljjnen is dan ook, op een vergadering Vrjjdag gehouden, als geëindigd verklaard. Als men bjj de 10 schellingen verhooging nog rekent het bedrag van min stens 5 francs, dat de ahippingmaetors afhiel den, dan beteekent dit voor de zeelieden een maandelyksche verhooging van 17.50 francs. Voor de Belgische en de Hollandsche schepen dunrt de staking voort. Daar wordt ook verbetering der voeding geëischt. De reederjj van Hemelrijk on Geurt» heeft reeds de eischen ingewilligd en op de „Schaldis" werd een volledige bemanning aangemonsterd tegen 100 frank voor de matrozen en 112.50 voor de stokers. Ook op de petrolenmbooten zal hetzelfde geschieden. Men verwacht dat de anderen sollen volgen. Het volgende authentieke staalde van de wjjze waarop de zeelieden alhier uitgebuit worden werd me verteldde meisjes, of liever de „maskes", by wie de jongens heul en troost soeken na de lange zeetochten, leiden ze tot een winkel van gemaakte vrou- wekleederen aan den havenkant. Nu is er tusschen de winkelierster en de meisjes een overeenkomst om op ieder aankoop zoowat de helft te overvragen. Naderhand komt het meisje, als .de» Triend" de pjjp uit is, en eischt het verschil tusschen den waren prjjs en den betaalden op. Zooals men siet is 't niet alleen aan de vingeren van shippingmasters en logement- honden dat de centen blyven plakken. Neringhouden en Venusdierkens verstaan elkaar om hem verder aan- of liever ait te kleeden. Londen, 24 Jnni. In alle havens van de Firth of Forth ligt de schoepvaart stil, omdat men de bemanningen niet kan aanvullen. De etakers sjjn tevreden. Een aantal spoorweg- arbeiden gaan nn naar zee, omdat de loonen hooger zjjn dan op het land. Te Leith alleen zjjn 37 schepen, waarvoor geen bemaning kas worden goTondeu,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1