KLEINE COURANT 4 Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wlerlngen en Anna Paulowna. No. 4006 Zaterdag 1 Juli 1911 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., Ir. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miënModeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bjj vooruitbetaling.) Advertontiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar'2f Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT fc Co.), Helde Tweede Blad. UIT HET BUITEHLAMD. In enkele Belgische bladen werd bericht, dat onze Koningin eerBt in Augustus over zee langs Ostende naar Brussel zou komen. In verband met het opontbod van den Belgi schen generaal van Hyfte uit Gent naar Brussel, distilleerde een ander blad, dat de reis denkelyk over Terneuzen naar Gent zou worden gemaakt. Waarschynlyk waade wensch hier de vader der gedachte. "Van betrouwbare zyde wordt thans mee gedeeld, dat het vertrek van H. M. voor een bezoek aan het Belgische Hof bepaald blyft tegen 26 Juli. President Faillières komt de volgende week te Amsterdam. In sommige bladen werd de vrees geuit, dat het bezoek nog wel eens kon uitgesteld worden wegenB den ministriëelen crisis, 't Was mogelyk, dat niet zoo gauw een ministerie by elkaar zou zyn. In Frankryk evenwel gaat het vormen van ministeries erg vlug er zyn gewoonlyk liefhebbers genoeg. Enfin geen land ook waar ze zoogemak- lyk worden gewipt. President Faillières had aan den heer Caillaux, die minister van Financiën was in het afgetreden kabinet Moois, de vorming van een nieuwe ministerie opgedragen. En deze heeft misschien van te voren al eens gedacht, dat het loopen kon als 't nu ge beurd is, en hy heeft wellicht zyn gedach ten laten gaan over bruikbare collega's. In minder dan geen tyd was hy klaar. Hy zelf wordt minister-president met de porte feuille van Binnenlandsche Zaken; voorts behoudt hy een paar afgetreden ministers en hy heeft de rest aangevuld met nieuwe. Er zal ongeveer in den ouden koers gestuurd worden. Natuurlyk zyn er ontevredenen, om dat hun fractie geen vertegenwoordiger heeft maar, waar is dat in een dergelyk geval anders In den voorloopig gehouden ministerraad werd in algemeene trekken de ministriëele verklaring vastgesteld De nieuwe regeering zal de hervormingen, die op het programma van het vorrige ministerie Btonden, ook voor hare rekening nemen, in de eerste plaats de kiesrechther- vorming, de fiscale hervormingen en de rege ling der rechtspositie van de ambtenaren. De behandeling der begrooting voor 1911 mag echter niet vertraagd worden. De quaestie der wynstreek-begrenzing eischt eveneens een spoedige afdoening. De verplichting, die minister Pams uit naam van het vorige kabinet op zich heeft genomen, zal gehouden worden. De minister-president verzocht zyn ambt- genooten zuinigheid te betrachten. Hy zal de onderhandelingen over eventueele weder- indienststelling der by de jongste staking ontslagen spoorwegarbeiders hervatten, zonder echter de verantwoordelijkheid van den Staat in plaats van die der maatschappijen te stellen. Ten aanzien van de betrekkingen met de spoorwegmaatschappijen zal het kabinet aan het parlement niet de maatregelen voorstel len, die minister Dumont van plan was aan het oordeel der Kamer te onderwerpen. By al die „binnenlandsche" beweging zou men haast vergeten, dat daar ook nog een Marokko ie. Generaal Moinier is met zyn colonne op marsch van Fez naar Mequinez. Hy trekt daarby over de vlakte van Sals waar roofzuchtige troepjes de verbinding tusschen Fez en Mequinez onveilig maken. In de omstreken dezer laatste stad zullen militaire demonstraties gehouden worden, omdat de veiligheid er nog niet geheel ver zekerd is. Portugal heeft zyn constituante of grond wetgevende vergadering. Zy is vry homogeen gevolg van de verkiezingen onder hoo- gen druk". Tegen samenzweringen tegen de republiek zullen strenge maatregelen worden genomen. De scheiding van kerk en staat zal worden doorgevoerd op de hoofdpunten zal niet worden toegegeven wat de uitwerking betreft zal hier en daar over sommige punten kunnen worden onderhandeld. De correspon dent van de ,N. R. Crt." heeft een aantal leden der constituante gesproken. Zy zyn het er algemeen over eensdat de afge vaardigden gesalarieerd moeten worden ter tegemoetkoming in hunne kosten en dat de Constituante zonder verkiezing in een Cortès FBUHjLHTOIT. Zonder Hart. moet worden omgezet. Dat spaart ook ver- kiezingskosten uitl Ook Oostenryk heeft een ministriëele orisis en wel als gevolg van den uitslag der jongste verkiezing voor het HuiB van Afgevaardig den. De minister van handel en die van spoorwegen hebben hun ontslag ingediend ook de minister-president Von Bienerth heeft den keizer om zyn ontslag verzocht. 17) Zy scheen ouder geworden in die weinige weken. Zij geleek geen jong meisje meer, maar eene jonge vrouw, die, jong als ze nog was, nu reeds gebukt ging onder den last van een ongelukkig leven. In veel deed ze hem denken aan de arme Margaretha dezelfde standvastigheid en kinderlyke reinheid van ziel scheen ook haar overgegaan. ,Nu", aei ze ernstig, flaat ons over iets anders spreken. Wanneer ge me dan niet kunt gelooven, tracht dan nog wat voor de arme Violet te doen. Daar is ze." De predikant scheen een bysonderen in druk op Violet te maken. Eleonora liet hen alleen en de predikant vertelde haar, hoe goed Eleonora was en hoe zy er naar verlangde, dat ook zy, Violet, de armen zou gaan helpen. Mag ik reedB morgen komen F" vroeg ze gretig, tik zal een tasch vol lekkernyen voor de zieken meebrengen en we zullen die samen gaan ronddeelen." Zeker", zei de predikant met een droeven glimlach. En ik zal oom Richard verzoeken my een chèque te geven; een flink bedrag zal ik u ter hand stelles om de armen te helpen." Zy liet, vervuld van deze nieuwe heerlyke NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 30 Juni. Liefdadigheid naar Vermogen. Woensdagavond had in „Tivoli", eene alge meene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer dr. A. C. van Ryn van Alkemade, opende de vergadering met een woord van welkom. Nadat de secretaris, de heer G. C. Dibbetz, de notulen had gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Rekening en verantwoording geschiedde ver volgens door den penningmeester, den heer F. Mulder. Namens de commissie, belast met het nazien der rekening en verantwoording, bracht de heer J. Kluin rapport uit, die mededeelde, dat door de commissie een en ander in de volkmaaktste orde was bevonden. Hy Btelde daarom voor, den penningmeester voor zyn riohtig gehouden beheer te dechargeeren, wat daarna plaats had. De voorzitter dankte den secretaris en den penningmeester voor de door hen verriohtte, veel omvattende werkzaamheden. Na gehouden rondvraag werd de verga dering door den voorzitter gesloten. Verdachte brand te Amsterdam. Het .Handelsblad" schryft: In den celwagen, dien wy hedenmorgen ider veel toeloop van .belangstellenden" ra het politie-bureau aan het J. D. Meyer- plein zagen wegryden werd medegevoerd om r den officier van justitie te worden geleid N. Agsteribbe, in wiens manufacturen-maga- zijn aan den Amstel 85, Dinsdagavond j.1. brand heeft gewoed. Agsteribbe was den brand zelf gaan aan geven aan den brandweerpost N. Achter gracht, mededeelende dat zyn huis in brand stond. Als oorzaak werd later door hem genoemd het ontploffen van de petroleum kachellamp, waarop thee gewarmd werd. Het magazyn was in twee groote kamerB en suite gevestigd. Toen de brandweer arriveerde stond alles rondom in lichtelaaie. Er rees dadelyk wantrouwen nopens de oorzaak van den brand en toen na de blus- sching geconstateerd werd, dat de manufac turen naar petroleum en benzine riekten, had des avonds op last van den commissaris van politie, den heer Van Asperen, de aan houding van Agsteribbe plaats. Een verder onderzoek deed hem als ver dacht van brandstichting voorloopig aanhouden en ter beschikking stellen van de justitie, die het onderzoek voortzet. Agsteribbe was by de firma Mouthaan en Co. eerst verzekerd voor f 30.000, sindB de laatste zes weken voor f 50.000. Een aanvaring te Vliesingen. Ongeveer op dezelfde hooge waar de vorige week het Engelsche stoomschip „Redwood" werd aangevaren, had Dinsdagnacht weer een scheepsramp plaats. De Belgische loodskotter No. 15, welke binnenkwam om loodsen af te halen werd aangevaren door het Zweedsche stoomschip .Ludwig Peyron". De loodskotter zonk zeer spoedig; de schipper en 5 matro zen konden overspringen op het stoomschip, de schipper kreeg evenwel een neervallenden mast van den kotter tegen de borst met het gevolg dat hy overboord sloeg en verdronk. De schipper P. J. de Coster, laat een weduwe met 11 kin dei Naar aanleiding van het vergaan van den Belgischen loodskotter by Vlissingen, dat aan een man het leven kostte, geeft de Métro- pole een uitbrander van belang aan het Belgische ministerie van Marine! En een uitbrander, die dit ministerie om den drom mel niet gestolen heeft. „Deze nieuwe ramp, zegt hy, die nog heel wat erger had kunnen zyn, is een nieuwe schande voor de bureelen van het Belgische ministerie van marine, die, zooals men weet, by de meest achternitkruipende van Europa gerekend mogen worden. „Jaren al stryden gansch de Antwerpsche pers, en gansch de scheepvaartpers, zonder onderscheid van partyen, opdat men de zei lende loodskotters te Vlissingen door motor booten zou vervangen. Te Vlissingen dringt, zich, méér dan whhr elders ook, deze her vorming op: de reede is er slecht en de loodsen moeten er by alle weder buiten Het is onbetwistbaar, naar het oordeel van alwie in de zaak bevoegd is, dat sterke en goed onderhouden motorbooten een belang rijk voordeel zouden opleveroD." En dan herinnert de Métropole eraan, dat er verleden jaar reedB een krediet voor den aankoop van motorbooten door de Kamer beschikbaar werd gesteld, maar dat men, in het ministerie van marine, niettegenstaande dht, toch maar het hekken aan den ouden stjjl heeft laten hangen. Het blad hoopt, dat er eindelyk wat ge daan zal worden voor onze loodsen, nu de heer de Broqueville minister is. (Nieuwe Gazet.) f 180,000 verloren te Londen. By de galavoorstelling in Convent Garden heeft een dame Maandagavond, in het gedrang by het uitgaan, een parelsnoer met diamanten slot en diamanten kruis ter waarden van f 180,000 verloren. De vinder kan f 6000 krjjgen. 50 millionalrs aan boord. De „Olympic", het rouzenschip van do Witte Sterlyu, is Woensdag op haar eerste thuisreis van New-York vertrokken. Het schip heeft 600 eerste klassepassagiers aan boord, o. w. naar wy in de Engelsche bladen lezen 50 millionairs. toekomst, den predikant plotseling alleen achter en stormde op Magdalen los. Deze luisterde met opgetrokken wenk brauwen toe, maar zei niets. Toen de predikant vertrokken was zag zy, hoe Violet alles in vervoering aan Sir James zat te vertellen, en sloop stilletjes weg naar haar vader's laboratorium. •Oordeelt gy het goed?" besloot ze haar verhaal. Waarom niet lieve? 't Zal haar opwinden en haar van strook brengen", zei haar vader. •Voorzichtig, vadertje", waarschuwde de sohoone Magdalen. »De invloed van dien man kon schadelyk zyn. Ge neemt het te licht op. Ge weet niet, wat de gevolgen kunnen zyn!" •We hoeven niet bang te zyn voor ver keerde invloeden", lachte de man onaan genaam. *Daar zal ik wel een stokje voor steken! Maar weet je wat, laat Sir James het haar verbieden, met dien predikant te gaan werken. Tusschen twee haakjes, Magda, we hebben nog geen gelegenheid gehad, daar eens over te praten; maar welk spel speel je met Sir James?" •Wat bedoelt u vroeg ze kortaf. •Wat ik zeg. My dunkt, ik mag wel in het geheim. Voor het uiterlijk is hy nog Violet'» verloofde, maar eon kind kan zien, dat gy hem als uw slaaf aan uw voeten hebt." ,Die uitdrukking is niet bepaald juist. Ik geef geen zier om dien man doch Eleo- nora's verhalen hebben me genoodzaakt hem tot myn vertrouweling te maken. De zot denkt nu, dat ik verliefd op hem ben enwel 't loopt alles mee. Eleonora heeft hem een en ander verteld. Ik heb De Zeeliedenstaking. Te Amsterdam. Dinsdagavond zyn er met den Dnitschen trein van 7 u. 58 min. aan het Weesperpoort- station 25 Duitsche zeelieden aangekomen. Zy waren bestemd voor de Stoomvaartmy. „Nederland". In een gereserveerden wagon, waarin ook een politie-inspecteur en eenige agenten plaatsnamen, en waarin geen andere reizigers wérden toegelaten, werden zy verder vervoerd naar het Centraalstation. Het perron, waarvoor de trein binnenkwam, was afgezet, zoodat do stakers, die by het station hadden post gevat, met hen geen contact konden krygen. Hetzelfde was het geval aan het Centraal station. Hier waren uitgebreide politie-maat- regelen genomen, evenals op de De Ruyter- kade, waar een groote menschenmenigte zich had verzameld, die op een eerbiedigen afstand werden gehouden, toen de werkwilligen zich onder sterk escorte naar het sleepbootje begaven, dat aan een der steigers gemeerd lag. Van hier voeren zy onmiddellijk naar de emplacementen der maatschappij .Neder land" aan de IJkade, waar zy voorloopig gelogeerd worden. Woensdagmorgen te 7 uur verliep do ter mijn, waarbinnen de contractwerklieden zich moesten aanmelden, wilden zy niet, met ver lies van hun staangeld, wegens contractbreuk ontslagen zyn. Slechts enkele onder contract werkende bootwerkers hebben zich aangemeld by de Stoomvaartmaatschappij •Nederland" en by den K. W. I. M. By de Koninklijke" meldde zich niemand aan. Naar men ons mededeelde, ligt hier thans het geheele bedryf stop, omdat met een paar menschen geen arbeid te ver richten valt. De directies waren in vergadering bjjeeD. Nader vernamen wy, datbjj de «Koninklijke" by de iHoll. Lloyd" niemand der contract werkers zich heeft aangemeld, en by de Maatschappij .Nederland" en den K. W. I. M. enkelen. By de Holl. Stoombootmaatschappij, die trouwens niet de minste stagnatie van het geheele conflict ondervindt, werkt een 100-tal contractarbeiders op de gewone wjjze door. De .Ceres" van de „Koninklijke" is ook met volledige bemanning vertrokken. Door de direoties der stoomvaartmaat schappijen zal aan alle contractarbeiders, die Woensdagmorgen niet verschenen, een ontslagbrief toegezonden worden. Van de houding der overige categoriën transportarbeiders valt op het oogenblik niets met zekerheid te zeggen. De meeste groepen vergaderden en spraken in moties sympathie met de beweging der zeelieden en boot werkers uit. Een enkele voerman moet reeds de daad by het woord gevoegd en geweigerd hebben, goederen naar de .Hollandia" t» vervoeren. (H.blad.) Sabotage. Woensdag is door de stakers een daad van sabotage gepleegd. Een buitenboordskraan van den passagiersboot Dolfijn", die aan de De Ruyterkade gereed lag om het nieuwe scheepsvolk voor de Holl. Lloyd naar de •Hollandia" over te brengen, is opengezet. De .Dolfijn" maakte toen zooveel water, dat ze niet varen kon. In haar plaats deed toen de .Meccurius" dienst. Tot handhaving der orde is het detachement van het 7e regiment infanterie, dat in de kazerne onder bevel van den le luitenant A. Wiegand was geconsigneerd, uitgerukt en heeft een wacht betrokken op het Mariniers plein. De wacht aan de Luchtbrug, einde Czaar peterstraat naby de Rietlanden, ia versterkt geworden tot 45 manschappen. De Kamerverslaggever van »Het Volk" verneemt, dat de heer Schaper ook minister Talma eenige vragen zal stellen omtrent de toepassing van art. 4L van de Schepenwet, waarby de reeders verplicht worden, de schepen te bemannen met scheepsvolk, lichamelijk geschikt om het schip veilig over zee te brengen. In den toestand in de gisteren te Amster dam is heden geen wijziging gekomen. Twintig Chineezen zyn aangenomen als stokers voor de maatschappij .Nederland". Gisteren en eergisteren zyn vertrokken de stoomschepen •IJstroom" (H.S.M.), .Alster", •Hollandia" (Kon. Holl. Lloyd), .Dotterel" (op Liverpool) en „Granit" (op Newcastle). Vrouwenvergadering. Woensdagmiddag vergaderden vrouwen van stakende zeelieden in „d'Geelvink". Ongeveer 100 vrouwen met de kinderen voorop zyn in optocht zingende naar het gebouw getrokken. Staande de vergadering werd afgeraden om in optocht weer te vertrekken, aangezien de politie die zou trachten te beletten en men onnoodige wrijving wenschte te voorkomen. Een der sprekers wees op de macht, die de vrouw heeft en drong er op aan, dat zy {krachtdadig" deel zou nemen aan den strijd. De volgende motie werd vervolgens aan genomen „De vergadering van vrouwen van leden van den Zeeliedenbond, gehoord de grieven der stakers, besluit de actie moreel en finan cieel te steunen. Voorts besluit zy deze motie ter algemeene kennis te brengen, zoodat ook vrouwen in andere steden hiervan kennis kunnen nemen." Voorts voerden nog eenige vrouwen het woord. Een van haar drong er op aan om iflle winkeliers, die aan onderkruipers leveren, te boycotten. De vergadering was zeer druk bezocht en herhaaldelijk werd luide instemming betuigd met het gesprokenen. hem toen gezegd, dat ze niet toerekenbaar is. Om Violet geeft hy niet 't is haar geld geweest, waarop hy aasde. Hy heeft my lief en ikik speel de verliefde. 't Ib goed, dat hy zyn hart van de arme Violet heeft afgetrokken en't is ook veiliger voor ons in alle opzichten." Magdalen, je bent prachtig. Wat oen wonderlijke samenloop *t treft alles wonder!" Zy gingen terug naar de conversatietaal. Sir James wierp haar een smeekenden blik toe. Half ongeduldig zette ze zich naast hem neer en onderdrukte een geeuw. Wat was die man vervelend! Onuitstaanbaar 1 •Magda, eindelyk! Ik heb in een eeuw geen vertrouwelijk woordje met je gewis seld", fluisterde hy hartstochtelijk. „Ik kan het niet langer verdragen. Violet was zoo vervelend, ik verveel me dood zonder je. Ik geloof, dat ze iets vermoedt. Ze heeft me een paar maal zoo wonderlijk aangezien. Laat my het haar zeggen, lieveling. Ik moet haar zeggen, dat ik haar niet huwen kan; dat jij, jy alleen myn hart bezit." Magdalen schudde het hoofd. •Neen, drie maanden zouden we wachten. Onze liefde moet beproefd worden. Wanneer je na afloop daarvan nog aan me denkt, weldandan ben ik bereid deze opoffering van je aan te nemen." „O, lieveling, waarom is het noodig Je weet heel goed, dat ik over drie maanden nog dezelfde gevoelens voor je zal hebben. Waarom me dan zoo lang gepijnigd? Je hebt me toch lief? Zeg Magda, je hebt me toch lief •Ja", fluisterde zij. (Je zult je woord niet breken, wel, Jim Jo weet, Jim, ik doe het oa je eigen bestwil." Een kijkje in het Havengebied. Het •Handelsblad" schryft: Wy zyn een kjjkje in het groote Amster- damsche havengebied gaan nemen. De eerste indrukken reeds brachten ons 1908 in de herinnering terug. De toegangen overal door militairen en politie bewaakt, de groote terreinen, waar anders het lied van den arbeid hoog opklinkt, in byna doödsche verlatenheid. De Czaar Peterstraat moet in den vroegen morgen volgens ooggetuigen een aanblik van pure anarchie geboden hebben. Een woesto menigte van 800 a 400 man, en vele vrouwen, waren op de been en brachten een der tramwagens van lyn 13 tot Btaan. Men greep het koord van den beugel, trok dezen om- u.g en verbrak zoo den electrischen stroom. Toen volgde een woeste aanval op den wagen en werd een inzittende bootwerkers- voorman, wien men het werven van werk willigen verweet, danig afgeranseld. De politie wist ten slotte met de blanke sabel het terrein te herwinnen. By het gevecht traden de vrouwen der stakers zeer fanatiek op, vloekten en scholden als razenden en trot- rden de slagen der politie-mannen met el en korten stok. Eerst geruimen tyd later keerde de ,rust" in de buurt terugr Cavalerie werd gerequireerd en een aan tal huzaren met karabyn bewapend station- neerde zich aan het einde der Czaar Peter straat. Alle toegangen tot de Rietlanden en de Handelskade zyn nu door politie en militairen afgezet. Voor de luchtbrug en den overgang stappen een schildwacht en een politie-agent op en neer. De huzaren staan naast hun paarden en een politie- Ja, ik zal dan -wachten, als 't moet", .fluisterde hy terug. „Wat een vervelend sujetl" dacht Mag dalen met baar beminnelyksten glimlach naar Jim. «Je zult me dankbaar zyn later. Want als je nog verandert, ben je vry. Maar laat ons nu naar de anderen gaan. Nog even dit: vondt je 't niet verkeerd, dat Vi dien dominee Tempest gaat helpen Zy is er werkelijk niet sterk genoeg voor." Ach, wat gaat me dat nn aan!" zei hy ongeduldig. Speel nu geen komedie met my, Magdalen. 't Kan my immers geen zier sche len, of ze er sterk of niet sterk genoeg voor isSpaar me dat nu toch 1 Je weet zelf, dat ik alleen om jou deze hatelijke komedie nog volhoud." Ach, Jim, wees nu niet hardvochtig. Ver bied het haar, werkelyk, doe het dan om my. Ik ben bezorgd voor haar." •O, lieveling, wat ben je toch onzelf zuchtig! Altyd om anderen 'teerst todenken. Je waakt over haar, alsof ze je een dierbare zuster of vriendin was. Wat heeft ze eigen lijk aan haar leven? Waarom zoo'n langer dan noodig voortslepen En dan wat een verschil sou het niet voor jou zyn? Wanneer zy sterft vódr haar één en twin „Jim!" kreet Magdalen vol ontzetting. •O, hoe vreeselyk, om ddar aan te denken! Ik hoop vurig, dat 't arme kind geneest en eenmaal haar rjjkdom genieten zal •Lieveling", haastte hij zich te zeggen, ziende dat Magdalen haar zakdoekje voor de oogen drukte. «Ik bewonder je! Stil toch, schat, ik had het niet moeten zeggen. Ik zal haar zeggen, dat ze niet naar den predikant moet gaan. Is 't dan goed, zeg?" tJa", nokte Magdalen. r't Arme kind! De Hemel weet, hoe gaarne we haar gezond zagen." inspecteur met een zestal maoschappen vol tooid de groep. Toen wy het ter verkonning van het ter rein onB even in de Czaar Peterstraat op hielden, scholden een paar vrouwen van stakers onzen chauffeur uit voor alles wat gemeen was, omdat hy er ook niet het bjjltje by neergooide. En toen later een groep werkwilligen onder politie-bescher- miDg naar hun woningen werden gebracht, sommeerden een paar stakers hem de •onder kruipers" te overrijden! Wat wol op den gespannen en opgewonden toestand wjjst. Overal op de z.g. Eilanden was veel volk op de been. Wy vernemen voorts, dat evenals in 1908 do huizen dor werkwilligen door stakers vry- wel belegerd worden. Den menschen wordt zooveel mogelyk belet hun huizen te verlaten, en enkele werkwilligen die Woensdagmorgen van huis gingen zyn mishandeld. Een hun ner werd een tand uit den mond geslagen. Rotterdam. Woensdagnamiddag was by hot vertrek van de stoomschepen .Import" en «Batavier IV" van den wal aan de Boompjes een groot aantal stakers aanwezig. Alles verliep kalm. Het stoomschip fSloterdijk", van de Holland-Amerika-lyn, is Woensdagavond uit de Maashaven naar zee vertrokken. De „Sloterdyk", die Woensdag op tyd is vertrokken, had eenige matrozen en stokers der oude bemanning uan boord. Ook voor de «Nieuw Amsterdam" hebben zich in den loop van den dag verschillenden van het oude personeel aangemeld. De geheele be manning is thans compleet. De „Tabanan" heeft voor a.s. Zaterdag ook een volledige bemanning gemonsterd. Engeland. Te Liverpool is de toestand zeer ernstig geworden. 4000 bootwerkers hebben.in de haven het werk neergelogd, omdat de reeders weigerden, den eisch van de nationale orga nisatie van bootwerkers in te willigen, om in het vervolg geen onderkruipers meer aan het werk te stellen. De bootwerkers deden een beroep op de matrozen en de stokers van de schepen, die in do haven lagen en verzochten hun onmiddellijk tot staking over te gaan. De bemanningen van de Cuhard, White Star-, de Allan-, de Ellerman-, de Dominion-, de Pacific- en de Moos Line, kortom vun alle groote schepen liepen on middellyk weg, zoodat het geheele haven- vorkeer plotseling stilstond. De Haverford, die Woensdagnamiddag naar Phiadelphia^ou vertrekken, is mede door de beweging ge troffen. Alle passagiers bevinden zich reeds aan boord, toen de bemanning do hielen lichte. Onlusten hadden plaats te Glasgow en te Huil. Het ernstigt was do toestand te Huil, waar de plaatselijke politie versterkt was door politie uit Leeds, Bradford, York, Birmingham en Nottingham. De op roermakers moesten herhaaldelijk uit elkaar gedreven worden en de staat van zaken was tenslotte zoo ernstig, dat de hulp van de troepen moest worden ingeroepen. Te Huil blyven groote voorraden steen kool liggen, evenals groote hoeveelheden levensmiddelen. In Noord-Eogeland begint een bedenkelijke schaarschte aan boter, eieren enz., te ontstaan, waardoor de prijzen Btygen. Het getal der stakers wordt alleen te Liver pool en te Manchester op 10.000 begroot, de duizende bootwerkers inbegrepen. De nieuwe bemanning van hot vuurschip in de Mersey heeft gisterenochtend geweigerd dienst te doen. Londen. 29 Juni. De „Cunard-lynen de „Canadian Pacfic" hebben de zeeliedenbonden erkend en do eischen van de bootwerkers zeelieden ingewilligd. INGEZONDEN. Helder, 29 Juni 1911. Geachte Redacteur! Verzoeke beleefd in uw blad 't volgende te willen opnemen. In de Raadsvergadering van 27 Juni is ter sprake gebracht, het voorzien der water toren, daar deze zich in een staat bevind, waarin voorziening noodig is en waarvoor een bedrag ad f 1500 noodig zou zyn. Dit bedrag zou dan bestemd moeten worden voor het bezigen van stccnbeschermer.En hoe wel ik weet, dat er in den Raad krachten zyn, met meerdere capaciteiten dan waar over ik beschikken kan, voeldo ik tooh be hoefte, mijn gedachten tot uiting te brengen. Wat mankeert de watertoren? Ziehier de vraag waarover het gaan moet. Men con stateert, als men met steenbeschermer gaat werken, doorslaan van den toren, doch zulks is nog niet bewezen. Volgens myn bescheiden meening kan die toren nog niet droog zyn. Men moet niet vergeten, dat de hoeveelheid water, gebezigd by den bouw daarvan, toch zeker eenige honderden Ms. zullen bedragen, welke hoeveelheid een uit moet vinden en waarvoor een aantal jaren noodig zyn. Daarby is de mogelijkheid lang niet uitgesloten, dat de lagen met selwerk met het oog op het smaller worden r boven, juist naar binnen af hellen, daar aard van het werk dit medebracht ten gemakke by het opmetselen. Is dit het ge val, ('t is te constateeren) dan toch kan elk, die een klein beetje in het bouwvak is in gewijd, do oorzaak weten. Hier komt nog by, dat, behalve in de huif, geen venti latie in den toren aanwezig is, en zou het aanbrengen van automatische ventilatoren over elkaar geplaatst, zeer zeker eene ver betering zyn. Steenbeschermer is, men duide het my niet ten kwade, thans hier niet op zyn plaats, 't Geldt hier een klomp metsel werk, zonder ventilatie, welke op den duur door uitzakking, zich zelf droog moet maken en eerst dan kon men als veiligheidsmaat regel* toepassen de steenbeschermer en met resultaat, doch nu De tyd zal hot leeren. Achtend, UEd. dn. J. J. sühoeffelenbkhqer, XX. Eleonora bleef den ganschen avond verder op hare kamer. De tabloaux-vivants en dansen hadden geen aantrekkelijkheid voor haar. Haar hart was vervuld van een koortsachtigen angst voor Violet. In den namiddag had zy een onaangenaam onderhoud met Magdalen gehad, die haar gezegd had, dat zes maanden rouw meer dan voldoende was voor eene vrouw, die in geen enkele familiebetrekking tot haar hAd „Wanneer je je nog langer opsluit, zullen de menschen denken, dat we onvriendelijk voor je zyn. Je moet. dansen en je leven genieten als andere meisjes. Ik zal naar Faquin zenden, om eon paar gekleurde toiletten op zicht te zenden. En om Gods wil, Eleonora, laat die doodshoof'duitdrukking toch van ja gelaat verdwynen. Jo kykt, alsof je op hot punt staat gehangen te worden. Kyk eens in den spiegel, t Is of je niet meer lachen kunt. 't Is geen complimentje ons, en ik ben overtuigd, dat we alles ra hebben om je genoegen te doen." .Gij zjjt zeer edelmoedig geweest," Eleonora met een pynlijken zucht. „Ik wilde maar, dat gy geen geld meer voor my uit gaaft. Waarlyk, Magdalen, ge denkt dat ik ondankbaar ben maar het is zoo moeilijk om van liefdadigheid te loven. En ik kan toch nooit gelukkig worden." Ba!" zei haar nicht. „Wat praat je toch onzinnig I Ieder ander in jou plaats zou gelukkig zyn. Je hebt maar oen vinger uit te steken om hertogin te worden I Iedereen ziet, dat Mornington je aanbidt. Waarom huw je hem niet Hondorden zullen je benyden." Geachte Redacteur! Ik verg wel wat veel van nw plaatsruimte in uw geacht blad, doch vergunt u my dit Nn myn pen tooh zoo gezellig over het papier glijdt, had ik nog iets over hetgeen in dezelfde Raadsvergadering is medegedeeld en wat ik met minder schroom bespreek, dan myn voorgaand stuk. 't Is de f 47000 voor schot aan de Woning-vereenigiDg «Licht en Lucht". Zy hadden nimmer hun vereeniging beter naam kannen geven, want zy denken er bepaald licht en luchtig over. Ik mag voorbarig zyn, dat doet er niet toe, doch ik vertrouw, dat myn voorbarigheid in dit geval niet te vooruitloopend kan zyn, en dat by do bohandeling hiervan in onzen Raad mannen te vinden zullen zyn, die krachtig hiertegen op komen. Ik zal de laatste zijn, die de leden van bovengenoemde vereeniging geen goodkoope woning gun, doch de tyd daarvoor is nog niet in 't ver schiet. Zy toch, 't moge dan met bezwaar gepaard gaan, zyn alle menschen, by machte tot het huren van een, voor hun passende woning; dit valt niet te ontkennen. En wan neer men nu f 47000 als voorschot gaat goven aan b. g. vereeniging, sticht men daarmede togolyk eene ontevredenheid by het groote deel van het publiek en zeer terecht. Wanneer men zoo'n kapitaal be schikbaar denkt te stellen voor woningnood of anderzints, laat men het dan doen voor hot bonwen van een aantal woninkjes, dienstig voor hen, die door onbewoonbaar- verklaring van hnn schamelyk onderdak, op straat worden gezet. Wat toch deed zich dezer dagen nog voor? By my kwam iemand van Huisduinen, met de vraag of ik geen raad voor hem wist, tot het bonwen van een nienwe woning, daar zyn eigen woning onbewoonbaar verklaard was en h(j met zyn achterbewoner ('t huis wordt in tweeën bewoond) vreesde op straat gezet te worden, waardoor 21 menschen, waarby 17 kinderen, zonder onderdak zonden komen. Nn vraag ik, is het niet schreiend on on verantwoordelijk in een tyd, waarin dergelyke treurige gevallen zich voordoen, om daar togelyk over te gaan een bedrag als boven, aan eene vereeniging als voorschot te geven, waarvan geen een lid in een onbewoonbare woning hnist. Zou het geen schande zyn, als men daar misschien eerstdaags te Hnis- duinen 21 menschen, groot en klein, op straat ziet zetten, waarvan de broodwinners hnn bestaan te Huisdninen vindon, omdat hnn woning voor de gezondheid schadelyk is? Aangenomen, dat het laatste waar is, doch laat dan ook de overheid ingrypen, dat er betere, gezonde woningen voor hun dispo nibel zyn en daarvoor def 47000 des noods besteden. Dat is werk! Achtend, UEd. dn. J. J. SCHOBFFELEXBRRQBR. •Ik wil hem niet huwen, noch iemand anders", zoi Eleonora beslist. „Denk je nog Bteods aan dat jongmensch nit Rivercross zei Magdalen, met eeu spottenden gilrolach. „Ik dacht, dat je meer trots in 't lijf zoudt hebben. Hy heeft je zoo maar zonder reden aan den djjk gezet fEr whb een reden", zei het meisje ver ontwaardigd, „ofschoon ik niet weet, welke. Maar ik vertrouw hem volkomen." Bespottelijk!" lachte Magdalen. «En voor dien éénen gooi je de mooiste positie, die een' meisje maar verlangen kan, weg." Zij had nog een tydlang met haar ge sproken. Maar ten laatste had Eleonora haar verzocht, niet langer er op aan te dringen, dat ze dien avond zon dansen. Middernacht was het bal ten einde, 't Werd allengs stiller in het groote huis, maar toch kon Eleonora, den slaap niet vatten. Na vrnchtelooze pogingen stond zy op, en trok een zijden peignoir over haar nachtgewaad aan en ging naar beneden, naar de bibliotheek om een boek te halen. 't Was er volslagen donker. Ze drukte op het knopje van het electrische licht en weldra baadde de bibliotheek in een zee van licht. Juist had ze een boek uitgezocht, toen ze voetstappen hoorde. Ze verschool zich achter een zwaro draperie, ze wilde liever niet door de dienstboden gezien worden. De deur werd geopend „Ze hebben verzuimd het licht uitte doen", zei de stem van Richard Sorosis. Hoe is 't mogelyk!" zei Magdalen. »Z« zijn anders altyd zoo secnnr." 'Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1