KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen er Anne Paulowna No. 4008. Zaterdag 8 Juli 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 et, (r. p. post 75 ct., buitenland ft .25 1're- J Zondagsblad n i 374 45 f0.75 rniën J Modeblad 55 05 t fft.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentie* van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meerOs Bewga-exemplaar24 s Vignetten en groote letters worden naar plaatarnimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Ver Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UIT HET BUITEMLAHD. President Faillières in ons land doch dat is binnenlandse!) nieuws en deelen we dns op een andere plaats in ons blad mee. Met den president reist ook de minister van buitenlandsche zaken de Selves wat op 'topgenblik van beteekenis is, wyl de Fransche Kamer de ingediende interpellatie over de Marokko-saak wel zal moeten uitstellen tot de minister terug is. En allicht zal in dien lusschentyd eens kalm worden nagedacht, wat zeer zeker aan den ernst der zaak ten goede zal komen. Mogelijke toorn is in dien tyd wat bedaard bedoelen wy. Want Frank ryk, dat feitelijk op volkenrechtelijke gron den weinig kan inbrengen tegen het zendeu van de «Panther" naar Agadir, is er toch onaangenaam door getroffen. In de mededeeling waarin Duitschland aan de mogendheden die het verdrag van Alge- ciras onderteekendon kennis g<if van de zen ding van dien kanonneerboot, worden de gronden aangehaald, die wij in ons vorig nummer reeds mededeelden. Alleen is er nog een toevoeging by die luidt: .Zoodra de rust en de orde in Marokko zullen zyn teruggekeerd zal het schip, dat voor de veiligheid der Duitsche onderdanen te zorgen heeft, de haven van Agadir weder verlaten". Alles goed en wel, maar die laatste ver klaring wordt met ongeloovige oogen gele- Er is al een toevalligheid by gekomen die de buitenstaanders nog ongelooviger zal maken. De kanonneerboot „Panther", die slechts genomen waa, omdat hij het dichtst in de buurt zijnde schip was, heeft dringend herstelling noodig. Hij is daarom naar DuitBch- land vertrokken en vervangen door de »Ber- lin", een kleine kruiser, ter grootte van onzen „Kortenaer". Heden (Vrydag) keert ook do gezant Cambon naar Berlyn terug. In dien tusschentyd kon Frankryk ook met Engeland en Rusland over de zaak onderhandeld heb ben. Een vertegenwoordiger van het .Berl. Tagebl." had een onderhoud met een diplo maat niet by de Marokko-aflaire betrokken en die gaf als zyn meening .Dat alles loopt uit op een nieuwe con ferentie. Men kan van Duitschland niet ver langen, dat het blyft aanzien, dat Frankryk en Spanje het onder de hand eens worden over het bezit van Marokko. Het verschynen van de .Panther" zal voldoende zyn, om Frankryk te doen begrypen, dat Duitschland zich het buitensluiten uit het diplomatieke complex niet wil laten welgevallen." Het schijnt dat Duitschland streeft naar vermeerdering van grondgebied in Afrika en wel meer zuidelijk, in het Congo-gebied. Wellicht dat het daar nu eenige concessies krijgt in ruil voor Marokko. De toon der bladen in Duitschland en Frankryk blyft kalm alvast oen goed teeken. Ook iu het Britsche Lagerhuis kwam .de Duitsche straf" ter sprake, naar aanleiding van een vraag van Balfour dienaangaande. Minister Asquith deelde mede, dat de regee ring aan deze kwestie haar bijzondere aan dacht wydt en dat reeds diplomatieke onder handelingen zyn begonnen. „Ik acht het niet gewenscht op dit oogenblik meer over deze zaak te zeggen, voegde de minister daaraan toe. De Fransche Kamer heeft aan de stad Parys toegestaan een leening te sluiten van 240 millioen voor de voltooiing van het stedelyk spoorwegnet. Door de Kamer zyn reeds enkele artikelen van het wetsontwerp betreffeude de kies rechthervorming aangenomen. De jongste gevallen van sabotage gaven aanleiding in de Kamer te verklareo, dat binnenkort zal gevraagd worden om grootere macht, daar de huidige wetgeving onvol doende is om die laffe aanslagen te voor komen. Strenge maatregelen waren reeds genomen om de schuldigen uit te vorschen en do minister zal zijn plicht vervullen, niet alleen ten opzichte der staatslijuen, maar ook ten opzichte der lynen van de andere maatschappyen. 't Wordt trouwens tijd. De wet op de arbeiderspeusioonen heeft aanleiding gegeven tot oproerige betoogingen te Troyes. Het ministerie is vast besloten geen oproerige betoogingen tegen de wet toe te laten. "P"HTJir.,XJST02sr Zonder Hart. 19) .Onzin 1 Je moet gedroomd hebben. Om half twee lag ik al lang in myn bed!" „Dat lag je nietl Je was in de bibliotheek; je hadt toen spijt, van 't geen er gebeuren zou, of liever gezegd, je was bang dat het zou uitkomen. Je hadt een voorgevoel, dat het niet lukken zou. En 't is niet ge lukt. Dank God, zy opent de oogen." „Je bent een slecht meisje", zei Magdaleo haastig, op diep verontwaardigden toon. „Ik zal zorgen, dat je gestraft wordt. Omdat Violet in den nacht hier koml, om, God weet, wat te doen •Zich zelf op ju vaders bevel te vergeven...' „Hoe kun je dat bewyzen Je was alleen hier. Ze had misschien kiespijn en ging naar beneden om een middeltje te halen, en nam het verkeerde fleschje Zy was niet wakker. Zy was onbewust van 'l geen se doen ging", zei Eleonora. Zottin, versta toch reden! Toen wy beneden kwamen, lag ze bewusteloos. Ze is heel zwak, dat weet je zelf, enHoe merkte ze, dat zy het verkeerde fiescbje had „Zy zou het niet bemerkt hebben, wanneer ik niet hier geweest was", zei Eleonora sidderend. „Ze wilde gaan drinken, maar juist intyds sloeg ik haar het glas uit de hand. O, Magdaleo, ik zou het nooit vau Montenegro gaat zyn troepen mobiliseeren, evengoed als Turkije dat gedaan heeft. Het heeft aan den deken van het corps diplo- matique meegedeeld, dat het daartoe ge dwongen is door het optreden van Turkye aan zyno grenzen tegen de Albaneezen. De MeckleDburgsche ridderschap is byeen- geroepen ter bespreking van de wyziging der grondwet voor de beide hertogdommen. Waarschijnlijk laat de ridderschap hare af wijzende houding tegenover de voorstellen tot grondwetsherziening varen, nu er kanB bestaat, dat van hooger hand anders een grondwet zal worden opgedrongen. De on verzoenlijke houding bij de vorige behandeling zou de zaak erger kunnen maken, dan zy by medewerking mogelyk schijnt. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 7 Juli. Door da tram gegrepen. Dinsdagavond werd op den Biltschen straatweg, bij Utrecht, dr. G. van der Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht, toen by per fiets tusschen een wagen en de Zeister tram wilde doorryden, door de tram gegrepen en ernstig verwond. Na door een dokter verbonden te zyn, werd hy naar het St. Antonius-gaBthuis vervoerd. By aankomst aldaar was hij reeds overleden. Het Noordzeekanaal. In welk een goeden toestand het Noordzue- kanaal verkeert, mag blyken uit het feit, dat het Fransche oorlogsschip „Edgar Quinet" zonder eenige hindernis van IJmuiden naar Amsterdam opvoer, met den grooten diepgang van 88 palm (decimeter). Dit is de grootste diepgang, waarmede ooit een schip door het kanaal stoomde. Een bruid verdwenen. Opschudding in de hooge Londensche wereld. Maandagmiddag zou er een deftig huwelijk wordeu gesloten in de St. Pieter's kerk op Eatonsquare tusschen den Rev. H. Hawkins, een Anglikaanschen geestelijke, en Lady Constance Foljambe, een zuster van den graaf van Liverpool. Om 2 uur zou het wozen en op dat uur waren de bruigom, de gasten en vele belangstellenden in de kurk byeen, wachtende op de bruid, maar zy kwam niet. Het werd toen bekend gemaakt, dut by vergissing aan de bruid gezegd, dat het om haltdrie zou zijn, en men wachtte onder orgelspel. Toen het over halldrie was en de bruid nog niet verscheen, werden er boden naar het huis van haar broeder gezonden, en daar vernam men, dat Lady Constance 's ochtends om een boodschap waa uitgegaan en nog niet terug was. Het gezelschap verspreidde zich toen. Hoe warm het was. De correspondenten in de V. St. van do groote Engelsche bladen gaan voort met het seincu van bijzonderheden over de h i 11 e-g o 1 f, waurdoor het Oosten van de V. St. en het Middel-Westen geteisterd wor den. Er zal wellicht een tikje overdrijving schuilen in dezo berichtenmaar men mag veilig aannemen, dat het deze week aan den overkant van deu grooten vyver inderdaad zeer warm is geweest of nog is. Blykens een telegram van Dinsdag in de Londensche bladen zijn er te New-York 14 menschen tengevolge van do hitte pmgekomen in New-York en omstreken, %7 in Chicago, 0 in Phil&delphia, in Boston, enz. In New- York is het 98° F. geweest; maar meer naar het westen en zuidwesten is het veel en veel warmer. Een later bericht uit New-York, gedateerd van Woensdag, stolde de maximum-hitte in de metropool zelfs op 106° F. Den nacht van Maandag op Dinsdag hebben 300,000 New-Yorkers slapend doorgebracht in de open lucht. Velen sliepen aan het strand van Coney eiland; anderen zochten koelte en verademing op de bootsteigers aan de Hudson of de Baai. Bovendien heette het Woensdag, dat de meteorologen in de V. St. voorspeld hadden, dat het er nog veel heeter zou worden. De nKoln. Ztg." ontvangt uit New-York bevestiging van de hitteberichten. Volgens dat telegram zouden er zelfs honderden dooden zyn, zoo tengevolge van flauwten als door verdrinking by het baden. Op aoinmige plaatsen ia een hitte gecon stateerd van 110° F. jou hebben kunnen denken I Je hoeft me niets wys te maken van kiespyn en al dien anderen nonsens. Ik weet dut je schuldig bent, en neef Ricliard is een wreedaard 1 Ontzettend! 't Is mijn plicht je aan te klagen, je beiden. Ik zal de arme Violet beschermen!" «Kind zwyg toch!" zei Magdalen woedend. „Maak toch je weldoeners niet zwart. Richard Sorosis was intusschen druk in de weer met brandewijn en water, en toen Violet begon by te komen maakte hy aan stalten, haar naar hare kamer te brengen. Amaliu verscheei eveneens op het tooneel. Ah, monsieur!' riep ze binnenkomend. Ik ben juist ontwaakt en vond mademoiselle afwezig. Al de deuren open en een tocht, een tocht in huis, afschuwelijk." .Mademoiselle heeft ons angstige oogen- blikken bezorgd zei hy ernstig. »We werden gewekt door een harden schreeuw en vonden myn nicht Eleonora hier met mademoiselle als levenloos in haar schoot. Je meesteres schy'Dt naar beneden gi-gaan te zyn om iets te halen misschien had ze kiespyn en heeft een verkeerd fleschje genomen, vergift. Juist toen ze er van drinken wilde heeft juffrouw Eleonora haar het glas uit de hand geslagen. Ze is flauw gevallen. Je moet haar nu maar flink toestoppen en warme kruiken maken. Myn hoofd er af, als ze geen zware kou heeft opgedaan. Hy ging heen, Violet aan de zorgen der kamenier overlatende, die do patiënte binnen weiüige minuten weer in bed had. Ze lag weldra in gerusten slaap en Amalia verliet haar. »'t Is beter in dit hois maar- zoo vast mogelyk te slapen", zei ze in zich zelve, iNiets te hooren, nergens navraag naar te Padvinders. Dinsdag heeft de koning te Windsor tas- schen de dertig- en veertigduizend Jonge Verkenners (Padvinders) geschouwd. Er waren er uit het heele koninkrijk, uit Malta, Gibraltar, Canada (100) en Australië. Luitenant-generaal Sir Robert Baden-Powell, de hoofdverkenner, had voor den koning een Btnk opgesteld met eenige bizonderheden over de verkennersbe weging, die, gelijk men weet, van hem it uitgegaan. In het koninkrijk zyn er 200,000. Er zyn er in alle Engelsche gewesten, in de meeste Enropeesche landen, in de Vereenigde Staten, Chili, Argentinië enz. Er is oen afdeeling zee-verkenners, die in kustbewaking en zeemanschap zyn geoefend. Een andere afdeeling wordt in het blusschen van branden geoefend. De koning was vergezeld van de koningin, leden van zyn huis, een aantal generaals, o.a. Baden-Powell, Indische vorsten enz., een schitterende stoet. Op de trams de verlichte reklaam. Wij vernemen, dat een Antwerpenaar bet gedacht heeft doen breveteeren, om op de trams de verlichte reklaam te plaatsen, zooala er thans op de huizen stuaD. Terwijl de trams voortrjjden, zal men op die rijtuigen al de lichtveranderingen zien, die men waarneemt by de reklaam op de daken. Zoodra de rece- venr het licht binnen bet rytuig aansteekt, begint ook 't licht te werken van de reklaam. Dut zal een aardig en levendig effect maken in onze straten en leien en hiermee zyn wy de slimme Amerikanen vooroitgevlogen dezen keer, zou onzen Door zingen. (iHbld. v. Antw.") Newport is de Amerikaansche badplaats, waar de Amerikaansche rykaards hun zomer- vacantie plegen door te brengen. Enkel de beurzen van bonafide millionairs kunnen de kosten dragen, die aan zoo'n seizoen te New port verbonden zyn. Maar zelfs onder die zeer ryke families syn er, die bekooren tot de slechte betalers. Eu zoo moest ettelyke maanden geledon door de winkeliers te New port een actie worden begonnen tegen die wanbetalers. Men zou den villabewoners, die hun rekeningen van het vorige seizoen nog niet hadden voldaan, niet meer leveren. Wy weten niet of die bedreiging geholpen heeft, ook niet of de winkeliers bun voornemen hebben volvoerd. Wèl staat vast, dat er nu weer quaestios zyn gerezen tusschen de mil lionairs en de winkeliers. De eerstgenoemden beklaagden zich er over, dat zy door do winkeliers „bestolen" werden, dat men hun schandelyke pryzen" liet betalen. Waarop de winkeliers antwoordden, dat dit een gevolg is van het feit, dat het dienstpersoneel hun leveranciers hooge percenten afdwingt voor de klandieie. .Dat gy bestolen wordt" - aldus de winkeliers tot de millionairs „is waar. Maar niet wyuw eigen bedienden bestelen u. Waart gy wat minder laksch, dan zoudt gy daartegen gevrijwaard zyn." En om dat te bewyzen, hebben de winkeliers de millionairs nitgenoodigd om eens samen te komen en do zaak openhartig te bepraten. Maar daarop zullen de millionairs allicht niet ingaan. Immerszij waren naar Newport gekomen om nu eens niet over zaken te behoeven te praten. Schaakrubriek. Probleem nr. 4. Van W. A. Shinkman. No. 7 B uit «The White liooks". Wit begint en geeft in 2 zotten mat. a b c d e f g h abcdefgb Stand der stukken: WitK. a 2T. d 7T. e 2. ZwartK. c 1P. h 1pion b 7. doen. Laat juffrouw Eleonora maar oppassen I" Toen Richard Sorosis weer zyn labora torium betrad, zag hy dat Eleonora zich het fleschje met vergift had toegeëigend en weigerde het aan Magdalen af te staan. «Ik zal het aan dominee Tempest laten zien", zei ze. »En ik zal hem alles vertellen en hem vragen, Violet uit de klauwen van den moordenaar te redden. Ik heb hem vroeger al gezegd, dat ge bezig waart haar te vermoorden, maar ik heb het nog nooit kannen bewyzen." Magdalen en haar vader wisselden een veelzeggenden blik. „Je bent belachelijk", zei Magdalen. „Dacht je heusch, dat vader niet mans genoeg coa zyn om je dat fleschje te ontnemen Bewyzen kan je niets. Wie zal bewyzen, dat Violet het fleschje nam en dat jy het haar niet zelf io de hand gaaft om haar van kant te maken Eleonora's oogen vulden zioh met tranen Zy keerde zich om en zette het fleschje op de plank. Er viel niets te bewyzen. Wie zou haar gelooven Allerminst dominee Tempest, die reedB meermalen het bewys had geleverd, dat by geen geloof hechtte aan hare woorden. „Ga nu naar bed", zei Magdalen. We zullen allemaal nog kou vatten door jou onzinnige nachtwandelmanie. Het meisje gehoorzaamde werktuigelijk. By de deur bleef ze staan en zag hen met hare groote, droeve oogen vol verwjjt aan. Wanneer er rechtvaardigheid op de wereld is, zal ik een weg vinden om de arme Violet te redden." Toen zy naar boven was gegaan zagen vader en dochter elkander aan. Goede oplossingen worden ingewacht onder het motto .Schaak" tot uiterlijk Vrydag 14 Juli a.s. aan het Bureau dezer courant, en in de volgende rubriek bekend gemaakt. Oplossing probleem nr. 3. 1. b 7b 8 L. K. a 1b 2. 2. L. b 8—e 5f=f. Goede oplossingen ontvangen van: A. C. v. d. H., R. Koning, W. J. v. N., C. Rab, H. Zegel, J. Siegers, H. L. Pateer, K. Smiok, P. J. Loovensteijn Jr., A. Swart en C. F. J. Heitz, allen te Helder. Alsnog te vermelden Goede oplossing van probleem nr. 2, door den heer A. Swart. Schaaknieuws. De groote wedstryd der Ned. Schaakhond wordt dit jaar te 's Hertogenbosch gehouden, i wel op 30 Juli a.s. en volgende dagen. Het 50-jarig bestaan der Keulsche Schaak vereniging wordt dit jaar luisterrijk gevierd, door het houden eener match tusschen de beroemde schaakmeesters C. Schlechter, Wee- nen en Dr. S. Tarrasch, Niirnberg. Winnaar is, die het eerst 7 partijen wint. Dat kan belangryk worden Voorts worden er verschillende internatio nale wedstrijden gehouden, welke 17 Juli a.s. zullen aanvangeo. Aan den gecombineerden wedstryd voor Meesters en Internationale Hoofdklasse-spelers nemen ook de volgende Hollanders deel, n.l. de heeren Dr. J. F. S. Esser en W. A. T. Schelfhout te Amsterdam en J. Davidson te Londen. Een goed succes zy hun toegewensoht. Party nr. 3. Fransche opening. Gespeeld in Nebenturnier A.te Hamburg 1910. (Met den schoonheidsprijs bekroond). WitDr. Arndt. ZwartTügner. I. e2—e4 e7-e« 14. P.f3— g5 L.e7—dti 2. <12 d4 d7-d5 15. P.g3 h51 h7—hO? 3. P.b 1 c 3 d5Xe4 10. P.h5X f6 P.d7X f0 4. P.c3 X e 4 P.b8—d 7 17. L.d4Xf6 T.f8-e8 5. P.g 1—f3 P.g 8— f0 18. D.e2-g4 L.d6Xh2f 0.P.e4—g31 Beter nis 19. K.gl hl D.c7— f* L. d3, waarop zwart Nu volgt een prachtig zich na afruil op e 4 slot. goed ontwikkelt. '20. L.d3— h7fK.g8— f8 6L.f8*-e 7 21. L f6 Xg7+K. 18 - e 7 7.L. fl d3 c7—c5 22. T. elXe&f f7Xe6 8.L cl—e3 D.d8b6 '23. D.g4Xe6fK. e7-d 8 9. b2 b3 c5Xd4 24. T.al—dl+K.d8—c7 10. L. e 3 X d 4 D.bC- c 7725. b. e 6-d7f Zwart geeft Tempoverlies. L.c5is op. beter. o—o b7—bG 12. T.fl el L.c8— b7 13. D.d 1 e2 o—o Het bezoek ?an president Faillières. -Het bezoek van den President der Fransche Repnbliek aan ons land behoort reeds weder tot het verledene De ontvangst heeft op zeer eenvoudige wyze plaats gehadvoor uiterlyke maakte dit wel eenig verschil met de ontvangst van den DuitBehen Keizer maar wat de hartelijkheid van do ontvangst botreftuit aller berichten blijkt wel, dat men den byna 70-jarigen President en zyn groot gevolg zeer genegen was en met enthou siasme ontvangen heeft, voor zoover een Hollander daartoe dan komen kan. Dinsdagmorgen, ruim voor don bepaalden tyd, kwamen de Fransche schepen, de „Edgar Quinet" en de «Marseillaise", voor IJmuiden aan, tot in zee reeds opgewacht door onze beide torpedojagers en eenige torpedobooten. Te IJmuiden, waar alle officiëele en zeer vele niet-officiëele gebouwen vlagden, lagen lal van geheel gepavoiseerde plezierboot en, propvol met menschen, die het Fransche eskader wilden zien. Geheel IJmuiden was trouwens vol en dat merkte men wel op de sluizen, waar een beangstigend gedrang heerschte. Wellicht ten gevolge van de te vroege aankomst van de «Edgar Quinet", ontbraken nagenoeg alle voorzorgsmaatrege len en waren er slechts enkele veldwachters du groote menigte iu bedwang te houden. Op de nauwe slnizen, die slechts aan een zyde eun leuning hebben, waren duizenden menschen, zuigelingen, kleine kinderen, wiel rijders enz. byeen, die menig benauwd oogen blik hebben beleefd. Overigens was langs het Kanaal niet veel beweging te bespeuren, ook al door de te vroege aankomst. Dit had eveneens tot gevolg, dat men in Amsterdam evenmin voorbereid was, en de belangstelling toen niet groot was. Te half drie lag de „Quinet" reeds op haar ligplaats; de trein, die H. M. de Koningin in de stad zou brengen, kwam pas te 2.40 aan. Middelerwijl was Prins Hendrik Ik zal morgenochtend vroeg het zaakje met Violet in orde brengen." Ze ruimden het laboratorium op, ver wijderden zorgvuldig het gebroken glas en de vloeistof van den grond. Eleonora sloot dien nacht geen oog. Ze bleef in een stoel siUen, hare slaapkamer hel verlicht. Ze was ten einde raad, ter prooi aan de grootste wanhoop. Hoe moest zij Violet redden? Was hare taak onuitvoerbaar Hoe was 't mogelyk, dat die beide menschen zoo spoedig een geloofbaar verhaal hadden opgezet, nu hunne misdaad verydehl was Zy had geen bewys. Zou niemand haar gelooven XXI. Den volgenden morgen verscheen Violet niet aan het ontbyt. Eleonora sprak niet tot Magdalen, maar zag haar onafgebroken aan, wat Magdalen zeer scheen te hinderen. Na het ontbyt haastte Eleonora zich naar Violet'» vertrekken, doch zy werd niet toe gelaten. Amalia, de kamenier, liep op de gang heen en weer en vertelde haar, dat juffrouw Thorne niet Wenschte gestoord te worden. Maar ik mag er wel in", zei Eleonora angstig. •Noen, mademoiselle is volstrekt niet goed. De oude kwaal weer. Ze gooit hare kussens heen en weer en spreekt niet. 't Is van geen nut, dat ik 't nog eens ga vragen, zy wil niemand zien." Het hart zonk Eleonora in de schoenen. Amalia wilde haar geen toegang verschaffen. Die moest ook in het komplot zyn. Een ongekende angst maakte zich van haar meester. reeds aan de Dokkummer steiger aangekomen, die den President in de KoningSBloep sou afhalen. De «Heemskerck",de •Evertaen" en de Kortenaer" salueerden de President met de voorgeschreven 85 saluutschoten. Om kwart over drieën dondert weer het geschut, tiaar overheen telkens weer hoezee's en gejuich voor onze Koningin, die inmiddels ook aan den steiger was aangekomen. De koningssloep met President Fallières door onzen Prins begeleid, was in aantocht. Langzaam, prachtig regelmatig werd de sloep, die thans de vlaggen van Prins en President op den boeg, de Nederlandsche vlag op den achtersteven droeg, door de twintig Hollandsche matrozen naar den stei ger geroeid, waar H. M. de Koningin Haar hoogen gast opwachtte. Talryke Fransche sloepen volgden de staatsiesloep, terwijl de persboot er naast voer. De manschappen van de Nederlandsche Fret" de .Wolf" stonden op hot dek aan getreden, evenals die van de overige oorlogs bodems, die voorby ge varen werden. Om half vier was de sloep b\j den steiger, die in gewone omstandigheden tot afvaart van de Dokkummer boot dient, doch thans het van uit het Y gezien zeer sierlijke paviljoen draagt, waarvan de koninklijke vlag waait. De President en de Prins stappen nit de sloep, en dit oogenblik was verreweg het mooiste, het indrukwekkendste oogenblik van die groote geestdrift, van dat vaardig worden van gevoel en het hart in de massa, dat zeer groote gebeurtenissen pleegt te vergezellen. Tot dnsverre ging alles te veel uit de verte en was het publiek, dat er toch by noodig is, nog te schaarsch, maar nu, op het moment, waarin de vertegenwoordiger en het hoofd van de groote republiek tot onze Koningin kwam, daverde het langs ds De Ruytorkade, waar tienduizenden menschen stonden, luide jubelend, zwaaiend met hoeden, zakdoeken en met alles waarmede men zwaaiende zyn vreugde kan verkonden, en die jubel werd als 't ware weerkaatst door de stampvolle schepen, steigers en bruggen. En terwyl de salvo's van hoera jubelden over het kanongebulder heen, klonk van alle kanten het schallen door van de Marseillaise. Uit het oud-gouden paviljoen aan den oever trad Holland's jonge Koningin het gry se staats hoofd nader tot het water; de landsgrooten, de Fransche legatie en consuls met hun dames in halven cirkel achter Hare Majesteit ge schaard, vormden een prachtige decoratieve groep. Koningin Wilhelmina staat boven aan de statietrap, blijkbaar zelve onder den indruk van het voor Haar kleine land voorzeker zeer gewichtige moment. President Fallières, even bleek bewogen, verheft zich van zijn zetel, ontbloot het gryze hoofd, en terwyl de jengdige Majesteit zich reeds wat naar voren neigt, gaat hy langs de aangetreden roeiers, die onbewegelijk staan, en bestijgt de trap, met een handdrnk en warm vriendelijke woor den verwelkomd door Wilhelmina. Uit de opvolgende marinesloepen landen de heeren van 's Presidenten gevolg. 't Is inderdaad een in alle deelen voorname ontvangst geweest, indrukwekkend, en wel dadig bartelyk voor Frankrijk's eersten afge zant. De inkomst droeg een uitermate sympathiek karakter. Hoewel een vry groote massa volks op do been was de voorgenomen intocht van deu president der Fransche Republiek bad zeker niet reeds dagen, weken vooruit, in gelyke mate de gemoederen in beweging gebracht, als dit indertijd byv. het bezoek deed van Keizer Wilhelm. Maar in zoover mag de huldiging zeker geen spontaan karakter worden ontzegd on de bevolking van Amster dam scheen door haar hartelijke ontvangst goed te willen maken, waar aan niterlyke teekenen de versiering zooveel ontbrak, dat toch ook meewerkt om eenige wyding te geven aan zulk een bezoek. Gelukkig ontfermde zich het weer en gaf de goudeu zon vroolykheid iu de harten der menschen, en de vlaggen, die gelukkig huis aan huis zyn uitgestoken, brengen kleur fleur genoeg, om aan het uiterlyke der stad het feestelijke te schenken, dat by de gelegenheid post. Al hadden wy dus mëér verlangd, uit dankbaarheid voor wat wy aan Frankryk zyn verschuldigd, deze indruk zal by de Fransche gasten toch wel overheer- schen, dat hun bezoek hier welkom is en de begroeting langs den weg van den intocht getnigenis heeft gegeven van een by uitstek hartelyke gezindheid. Op den Dam was er, toen de muziek de Op de trap ontmoette zy een der bedienden kon niet nalaten hem naar zyn meester te vragen. Het laatst sag ik hem bjj de juffrouw binnengaan." «Wie?" vroeg Eleonora. «By juffrouw Thorne. Hy moet er nog zyn. Beneden is by niet Huiverend ging ze naar hare kamer, om na eenige minuten weer te koeren. Zy ontmoette Richard Sorosis in de gang, die galant de deur naar Violet's kamer voor haar openhield. Ho, ben je daar! Ik voel me weer heelemaal beter. Springlevend. Straks was ik zoozoo duizelig. Ik had zoo griezelig gedroomd van nacht. Verbeeldje, ik droomde, dat ik kieepyn had en naar beneden ging in den nacht om een pijnstillend middeltje te halen, en dat ik een verkeerd fleschje nam met vergift, en dat jy het my uit de hand sloegIk droomde 't zóó, alsof het werkelijk gebeurde." ,Ben je dan zeker, dat het niet werkelijk gebeurde kreet Eleonora vol ontzetting. «Wat doe je vreemd l" zei Violet. >Hoe kon het werkelijk gebeurd zyn Ik zou immers nooit zoo onvoorzichtig zyn om een fleschje te nemen uit oom's laboratorium, 't Is veel te gevaarlijk. En bofendien, Amalia zegt, dat ik vast geslapen heb en geen oogenblik uit bed beu geweest. Een rare droom, hè «Heel, heel raar", luchtte Eleonora. «Violet, luister eens naa? me. Ik most je iets Ter- schrikkelijks vertellen. Je zult me niet ge looven, roaar wat ik je zeggen ga, is de volle waarheid. Als je je volkomen aan my wilt toevertrouwen, zal ik je beter maken sn je redden van den dood, dien je bedreigt. Marseillaise aanhief, in het momont der ver schijning van den stoet, of liever van het rytuig, waarin de President naast H. M. en den Prins tegenover hen gezeten was, iets, dat pakte, juist ook om de vriendelijk waar dige persoonlijkheid des Presidenten. De menschen kwamen hier los en er werd gewuifd met hoeden en zakdoeken, wat zich op geestdriftiger wyze nog herhaalde, toen H. M. en de Prins, met in hun midden den President, op het balkon versohenen en daar geruimen tyd toefden. Te ruim uur reed de President en Prins Hendrik met H. M. de Koningin weer uit, tot het brengen van een bezoek aan den Burgemeester van Amsterdam, op het Stad huis. De Burgemeester hield een welkomstrede, die door den President op innemende wyte allerhartelijkst beantwoord werd. Na afloop daarvan had te half acht hel schitterend gala-maal plaats in de prachtige Burgerzaal van het Koninklyk Paleis. De illuminatie. Dat was Dinsdagavond het schitterendst deel van het offioiëele programma in don waren zin des woords. De boottocht van Koningin, Prins en president Fallières slaagde in ieder opzicht. Duizenden stonden op den Dam, langs Damrak en IJ. Zwart was 't van 't publiek. Honderden militairen, politieagenten en ma réohanssee sorgden voor de afzetting vau den weg. De illuminatie is, met uitzondering van den Dam, schitterend goslaagd. Het monu ment op den Dam was met electrische licht- slingers, bloemen en planten omhangen eu maakte, hoewel een klenrig geheel vormende, een indruk als een stoomcarouuel op het Amstelveld schreeuwerig leelyk Maar afgezien van de initialen (F's, W'sl, illimunatie-rozetten aan de palen van het electrisch licht was de verlichting feeëriek. De Beurs in alle lynen hei-geel uitstralend zoodat de architectuur in al haar vormen uitkwam, de brug voor het Centraal station geflankeerd door liohtbogen, die van ver af gesien als gouden kantwerk cirkel- lynden, het viaduct ten oosten van het Cen traalstation als ééo vlam met electrische lichtjes overdekt en op het IJ. Heerlyke zomeravond met maan en ster ren. De Nederlandsche oorlogsschepen uit het donkere water in licht opljjnend de Fransche oorlogsbodems geheele lichtmassa's. Het IJ overigons verlaten afgesloten voor alle scheepvaart, de booten der Koningin en der Pers uitgezonderd. Als een feeëriek paleis van uitstralend, doovend en schitterender juichender dan ooit weer opstralend licht, zwevend tosschen hemel en donker water, vuurde de onbe- schryflyk mooie illuminatie van het gebonw voor algemeonen dienst aan den kop van de Handelskade op. Dit gebouw was het glans punt. Die spiegeling van al dat licht in 't donkerende watervan verre éën met de werkelyke lichtlijnenstroepen van vuur beneden en bovenwaarts gerioht. De oorlogssehepen lieten de zoekliohten door de lucht bundelen, in de verte fon teinden de kleurige lichtlynen van het Konin klyk steiger-paviljoen en van de steiger, illuminatie omhoog. Tydens den tocht door de haven van 10 tot 11 weerklonk de muziek van de oorlogs bodems en sisten vuurpijlen, knalden ster ren hemelwaarts. Bengaalsch vuur verlichtte hel, mylen-ver, water en land rood en blauw en paars. Het water straalde als oen spie gelvlak. Het was dén orgie van vuur en licht veraf de benrs toren vunr stree- pen, dichtbij de havenverlichting overal om je heen. Heel, heel ver weg de rood, met ballonnen geïllumineerde jachten, draakach tig rood. Daar gleden door het water Fran sche barkassen, gesierd met kleurige lam pions en een wit-belichte zwaan voortva rende defileerende voor de Nederl. Vor stelijke Familie en den President. Het was een schoone welgeslaagde avoud vol vreugde-uitstralend licht! In ds stad heerschte tot laat in den nacht een enthousiaste, sympathieke feestvreugde. Wegens plaatsgebrek moeten wy ons om trent de verdere bysonderheden vau het bezoek van president Faillières beperken tot de vermelding, dat de president met Prins Hendrik Woensdagmorgen een bezoek heeft gebracht aan het Ryksmusenm, waarna hy, in gezelschap van H. M. de Koningin en Ik zal je je kracht voor goed teruggeven, 't Was geen droom maar werkelijkheid." „Wat hoor ik daar Tan droomen vroeg de zachte, vleierige stem van Richard Soro sis. «Ha, Eleonora, ik moet je juist hebben. Magdalen zoekt je overal. Ik kom hier om Violet over te halen, toch een dokter te raadplegen. Wat denk je er van, Eleonora? Ik ben een beetje bezorgd over haar. Die vreemde droomen bevallen my niets. „Ik geloof, dat het heel verstandig zou zjjn", zei Eleonora met nadruk. Zy keerde zich om en ging naar Magdalen. Morgen vertrok de Indische mail. Ze zou aan kolonel Browne schryven. Hy was de eenige uitkomst Johan Tempest weigerde immers iets te gelooven. XXII. Magdalen wachtte Eleonora op en verzocht haar, haar te helpen met uitnoodiging. ri schrijven voor een groot bal, dat zy zich voorstelde in midden Januari te geven. Na eenige minuten op baar papier te hebben gestaard, vroeg Eleonora plotseling opziende Magdalen, wat hebt ge met het gebrokeu glas en het vocht gedaan, dat Violet van nacht byna had ingenomen Magdalen's penhouder viel op den grond en zy bukte zich om hem op te rapeu. Toon zy sprak, was hare stem volmaakt vast, hoewel haar gelaat verbleekte. Waar spreekt gij toch over?" vroeg zy. Ik weet niet wat gij bedoelt. Ik wilde, dat gij niet zulke schrikbarende en onverklaar bare dingen zeidet. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1