KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wlerlngen en Anne Peulowne, No. 4010. Zaterdag 15 Juli 1911. 89ste Jaargang. HUISDUINEN ALS BADPLAATS. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 (0.75 mlën Modeblad 55 65 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentie* van 1 tot 5 regelt 90 cent. Elko regel meer. 6 Bewqs-exemplaar 24 Vignetten en groote lettert worden naar plaateruimte btrekend. intero.- Telefoon BO. Varaohijnt Dinadag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT L Co.), Helder. Eerete Blad. Th. Terra 339 M. de Waard. 104 UITSLAG DER STEMMING voor 7 leden van den Gemeenteraad op Dinsdag 11 Juli 1911. EERSTE DISTRICT. (2 leden). Aantal kiesers 1326. Uitgebracht 794 Geldige «temmen 770 Van onwaarde. 24 Volstr. meerderh. 386 Uitgebracht op de Heeren W. Biersteker 446 A. W. Michela 246 Th. v. d. Sterre 143 Gekozen de Heer W. Biersteker. Herstemming tussohen de Heeren A. W. M i c h e 1 s en Th. Terra. TWEEDE DISTRICT. (3 leden). Aantal kiezers 1088. Uitgebracht 718 Geldige stemmen 701 Van onwaarde. 17 Volstr. meerderh. 351 Uitgebracht op de Heeren Jb. Bakker Dz. 172 Th. v. d. Sterre 189 P. de Geus 324 G. de Ven 363 D. H. Grünwald 352 C. Vink 137 A. W. Michela. 164 M. de Waard 140 Gekosen de Heeren D. Grünwald en G. d e V e n. Herstemming tusschen de Heeren P. d e Geus en Th. ran der Sterre. DERDE en VIERDE DISTRICT. (2 leden). Aantal kiezers 1550. Uitgebracht 852 Geldige stemmen 834 Van onwaarde. 18 Volstr. meerderh. 418 Bureau Koegras Totaal. °P Ze=. de Heeren: school Jb. Bakker Dz. 112 4 116 W. Biersteker 344 26 370 E. J. Bok 390 16 406 A. W. Michels 259 3 262 Th. v. d. Sterre. 180 2 182 C. Vink153 3 156 Herstemming tusschen de Heeren E. J. Bok, W. Biersteker, A. W. Michels en Th. van der Sterre. UIT HET BUITENLAND. By de behandeling der begrooting van Buitenlandeche Zaken in de Belgische Kamer, kwamen enkele zaken, ons land betreffende, ter sprake. Betreffende de versterking van Vlissingen gai de afgevaardigde Verliaegen te kennen, dat de Nederlanders het meest volstrekte recht hebben hun verdedigiDgsstelsel te wy- »ig.„ zooals hun dat goeddunkt. De jongste verklaring van den Hollandschen minister van Buitenlandsche Zaken noemde hy zeer geruststellendvoor België bevatte zij zeer vriendelijke woorden. De minister verklaarde later 't hiermee eens te zyn. De socialistische afgevaardigde Wouters meende evenwel, dat in het ontwerp tot versterking van Vlissin- gen voor België gevaar schnilt, daar België genoodzaakt zal zyn zyn verdedigingsstelsèl te wijzigen en «ijn kuststrook te gaan ver sterken. De minister wees er nog op, dat het be handelen der verdedigingsplannen van een ander land een heel delicate zaak isbij de behandeling zullen beide volken zich de banden herinneren welke hen vereenigen. De aandacht van den minister werd ge vestigd op de in ons land voorgenomen wijziging van het douanetarief. De minister beloofde de belangen van zyn land in het oog te sullen bljjven houden. Hard mogen de Belgen over deze zaak niet schreeuwen meenen wy, daar ze zelve van verscheidene by ons vry toegelaten zaken invoerrechten heffen. De nieuwe Belgische miuister van spoor wegen heeft een omzendbrief gericht aan zyn onderhebbenden, om streng, volgens het bepaalde in de betrokken wet, het Vlaamsch als correspondentietaai recht te doen weder varen. In de Vlaamsche provinciën moet het Vlaamsch gebruikt worden als officieel e taal. De Vlamingen juichen. Over de Marokko-zaakDe algemeene in druk is, dat de zaak zeer kalm verloopt. Deze conclusie alvast voorop, voor we enkele by- FEnjIXjXjEJTOTST Zonder Hart. 21) Eleonora zonk naast de prachtige gestalte, onder de met bloemen bedolven wit zijden deken, op de knieën. Arme Violet 1 Zjj had ten laatste rust gevonden. Zy dacht aan hetgeen juffrouw Polly gezegd had gelooven dat de goede God op zyn manier, te zyner tyd hel onrecht zou herstellen Op Zyn manier te Zyner tyd God was dat recht Het zjj zool En Violet was wreed vermoord gewordeu Maar het was niet rechtvaardig, dat de zon daar ongestraft zyn weg zou gaan en eeuwig in weelde baden. Dit jonge leven was in zyn bloei geknakt, afgesneden geworden om den dorst naar goud te bevredigen Daar lag zy, kalm, bleek, met haar door schijnende handen op de borst gevouwen, do ringen om de marmoren vingers. Zy moest weten dat haar onrecht was geschied, en zy kon niet meer schreien, hare stem niet ver heffen om wraak te roepen over het leed haar aangedaan. Hare lippen waren voor eeuwig verstomd. •Maar ik... ik ben hier Violet!" kreet sy ia een vlaag van hartstochtelijke wanhoop. «Ik zal u wreken! O, Violet sy hebben u zonderheden meedeelen. Ze stemt tot gerust heid. De diplomaten bespreken de zaak en de bekende langzaamheid waarmee de diplo matie werkt, heeft hier hare goede zyde, dat ze de menschen tyd tot overdenken en naden- den geeft. Wat tot een bezadigd oordeelen bevorderlijk is. In de Fransche Kamer ging het heel kalm. ,Men vraagt inlichtingen" zei de minister van bnitenlandsche zaken, .over de incidenten, die het uitzenden van een Duitach Bchip naar Agadir ten gevolge hebben gehad." Ik doe een beroep op den geest van wys- beid en vaderlandsliefde van de Kamer. De onderhandelingen zyn begonnen en de be sprekingen zyn in gang. Ik vraag das, dat men die besprekingen late voortgaan, met de kalmte, en hooge waardigheid, zooals het grooten mogendheden betaamt, wanneer zy onder elkander besprekingen voeren. Als de tyd daar is, zullen wij de eersten zyn om u te zeggen wat wij gedaan hebben, en hoe wy hebben gehandeld. „Wy sullen u dan vragen ons te zeggen, of wij ons al of niet voor onze taak berekend hebben betoond. Thans vragen wij u ons vertrouwen te schenken. ,De bespreking is begonnen, en daarby zulleu wy zorg dragen, de onwankelbare vol harding tc bewaren, die de belangen en de waardigheid van bet land gebieden, en dat wy met de mogendheden waarmede b- sprekingen voeren, de betrekkingen van goede verstandhouding en hooge loyauteit bewaren." De minister vraagt daarop uitstel van de behandeling van de interpellatie tot onbe- paaldon tyd, welk uitstel de Kamer met 466 tegen 77 stemmen toestaat. Zelfs de Fransche Kamer kan verstandig zyn, souden we haast By de s&menspreking te Berlyn tusschen den FraDsehen gezaDt en den Duitschen minister betuigde de eerste zyn leedwezen over de „betoogiog" voor Agadir. De minis ter antwoordde, dat de Fransch-Duitsche overeenkomst van 1909 te weinig resultaat opleverde. De mogelykheid werd voorgesteld dat de Fransche troepen Fez zullen verlaten 't is er rustig. Dan is de oude toestand van voorheen weder ingetreden en kunnen de onderhandelingen hervat worden. De mogelykheid bestaat, dat Duitschland dan zyn oorlogsschip terugroept. Daardoor zou kalme en regelmatige bespreking worden bevorderd. De Fransche Kamer nam de door den Senaat teruggezonden begrooting met de wyzigingeu aan met 464 tegen 89 stemmen. Een motie strekkende om amnestie te ver- leenen aan de veroordeelden naar aanleidin gen van de woeÜDgen in Champagne en voor de veroordeelden wegens .meenings- delfcten" wérd, na sterke bekamping door de regeering, verworpen. De motie betref fende bet weder in dienBt nemen van het ontslagen spoorwegpersoneel maakte de hoof den heet. De regiering weeB de motie af de socialist Jaurès critiseerde de politici scherp. Hevig tumult volgde een paar afgevaardigden werden handgemeen en de voorzitter deed de tribunes ontruimen. Daden van sabotage komen intusschen nog herhaalde malen voor. In Albanië is het nog laDg niet rnstig. Het schynt, dat de Malisoren weinig plan hebben zich binnen den nieuw gestelden ter- myn te onderwerpen. Op 6 en 7 Juli vielen de opstandelingen weer Turksche troepen in Albanië aan, doch werden teruggedreven. In een andere streek viel een troep opatan- delingen de Turksche voorposten aan en doodde 3 waterdragers. Men zietnog geen NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 14 Juli. De Staatscourant no. 160 bevat de statuten der naamlooze vennootschap .Tram Helder-Huisduin en", te den Helder. Doel: de exploitatie van eene trambaan in de gemeente Helder. Duur: tot 81 December 1940. Kapitaal: f 12,500, verdeeld in 125 aandeelen van f 100, alle geplaatst. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directeur, onder toezicht van 5 commis sarissen. Voor de eerste maal zyn benoemd: tot directeur de heer D. Hubbeling, koopman, en tot commissarissen, de heeren W. D. van Pelt, aannemer, K. Hoogerduyn, mr. Schilder, J. Spruit, aannemer, D. Bakker, adjonct- commks ter secretarie, en P. van Grun- ningen, particulier, allen te den Helder. vermoord, toen ik weg was. Ik had u niet moeten verlaten, zelfs voor geen minuut. Ik zou u kunnen gered hebbon wellicht! Maar wanneer er recht is in de wereld by God, indien hot kwaad dat de menschen doen, hun wordt vergolden dan dan zullen uw moordenaars niet ougestraft hun weg vervolgen XXIII. De begrafenis geschiedde met een pracht en praal, welke Eleonoras hart zeer deed. Toen de kist, die het stoffelyk overschot van Violet bevatte, in het graf daalde, om naast de overblijfselen van haar vader en moeder te worden bijgezet, voelde het meisje, dat haar had liefgehad en wier hart gebloed had over het onrecht haar aangedaan, een sterken overweldigenden drang om het uit te schreeuwen, dat zy was vermoord gewor den. Maar toen zy opzag,- staarde de predikant Tempest, die den dienst geleid had, haar ernstig aan en uit oeibied voor syne waar digheid en in de wetenschap, dat zy hem verdriet zou doen, hield zy hare aanklacht in. Toen alles voorby was en men het kerkhof had verlaten, was Eleonora gedwongen met Magdalen en Richard Sorosis in een volg koets terug te ryden. Vol afkeer, huiverig trok zy zich in een hoekje van het rijtuig terug en sloeg Magdalen's prachtig gelaat achter den dichten sluier gade. En wat niemand anders zag, zag zy: achter de aohynbaar droeve uit drukking der oogen een gloed van onmis- kenbaren triomf. ^êZy zal nu al haar geld hebben", dacht sy, »en daarom hielp zy haar vermoorden." Aan het huis gekoineu, volgde zy Magdalen Door de Directie der Marine te Wil lemsoord werden Woensdag by inschrijving verkocht, de voor den dienst afgekeurde torpedobooten .Dempo" en .Krakatau" en de gaffelschoener Argus". Ingeschreven werd door de heeren: Dempu Krak.tan Argus H. van Pelt, Helder f3072.- f1648.— Scheepsslooperij „Hol land", Hendrik Ido Ambacht f3264— f2543.— f1515.— Werf „De Lastdrager", Helderf3274 - 12540.— f1337.— M. S. Springer, Amster dam f3333.33 f 1869.75 Langeluar, Linthout Hoek, Rotterdam. f3470.— f2580.— f1122.- M. Smits, Helder f2278.— Oudkerk Van Praag, Helderf3512.62 f2704.67 f2008.- A. O. v. d. Poll Helder f1602- M. J A. Endenburg, Goudaf2118 - P. J. Endenburg, Gouda f 2300.05 Aau de hoogste inschrijvers gegund. „De Zeven Provinciën" te Singapore. Het oorlogsschip .De Zeven Proviuciën" zou zich naar Singapore begeven om daar by de kroningsfeesten op 22 Jani onze marine in Indië te vertegenwoordigen. De eskader- commandant, kapitein ter zee W. van Ness, zou dan optreden als afgevaardigde van de Indische Rageering. By K. B. is met ing. van 1 Sep. be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Steenwtyk J. B. Mulders Czn., tijdel. id. De Lutine. De Lyons is in de haven van Tersokelling terruggekeerd, daar niet meer op de Latine kon worden gewerkt. Slechts een Spaansche mat is opgezogen. De brand te Zaandam. Woensdagmiddag zyn te Zaandam de zes lijken van de slachtoffers van den brand op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Hoewel de begrafenis der slachtoffers van den brand op één uur was bepaald, werd het byna half twee eer de stoet geheel was opgesteld. Deze toch telde drie lykkoetsen en negen volgrytuigen. In de eerste lykkoet» bevond zich het lijk van Hey zelf, gedekt door een krans van de Zuidhollandsche bierbrouwerijin de tweede waren de over blijfselen der kinderen verzameld en in de derde die der moeder. Ook deze beide kisten waren met kransen gesierd Het vervoer had plaats van den Hoogendyk af, uit het huis van een der naaste familie leden. Een onafzienbare menigte volgde den treurigen stoet door de stad. By het huis, waaruit de lyken grafwaarts werden gebracht, bevonden zich tal van nieuwsgierigen en langs den geheelen weg stonden dichte rijen menschen. Alvorens Baar het kerkhof to gaan werd er een kleine om weg gemaakt cn langs den brand geredeD, waar een oogenblik halt gehouden werd. Aan de groeve hebben verschillende per sonen gesproken, allereerst tot de beide zoons van 19 en 17 jaar, de eenigen, die uit het gezin Hey aan de ramp ontkomen zyn. Geen hotel aan den Dam. De onderhandelingen tusschen de gemeente en de combinatie, welk op het Dam-terrein, tegenover het Paleis, een groot hötel wilde bouwen, zyn afgesprongen, zoodat voor de zooveelste maal een poging om bet terrein van de hand te doen, mislukt is. (»N. v. d. D.") Door een „Atax" overreden. Dinsdagmorgen is op het Koningsplein te Amsterdam een werkman, die op een fiets was gezeten, door het onderstel van een in woeste vaart aankomende Atax overreden. De man kreeg de wielen over buik en hoofd en een achterwiel bleek, toen men den onge lukkige van onder het voertuig wilde ver- wyderon, op het hoofd te zijn blijven staan. De man was dadelijk dood. Instorting van „Maxim's" muur te Amsterdam. Juist had Dinsdagavond de pianiste voor haar muziekinstrument plaats genomen en wil den de meisjes van het café-chantant .Maxim" in den Nes haar stemmen doen weerklinken, toen plotseling de achtermuur van dese zeer oude pretgelegenheid vroeger bekend onder niet, doch keerde zich om. Magdalen achter volgde haar en verzooht haar een oogenblik mee naar binnen te gaan naar een kleine kamer waar de dienstboden haar niet hooren konden. „»Waar gaat gy heen, Eleonora?" vroeg zy op een toon van verontwaardiging er. voorgewende droefheid. „Weet gij niet, dat het ongepast is uit te gaan op een dag als dezen .Wat gepast of niet gepast is, komt er op dezen dag niet op aan", zei Eleonora op zachten, bitteren toon. „Ik ga naar den heer Tempest, Magdalen, om. hem te zeggen, dat ik niet langer hier by u kan blyven." »Gy zyt ondankbaar, stjjfhoodig en slechter dan ooit", verweet hare nicht haar. .Wy hebben n gevoed, gekleed, u zoo goed be handeld als wy maar konden ,Maar nu zou uw voedsel my in de keel blyven steken, uwe kleeren myne huid ver branden I En hoe zou ik het kunnen ver dragen, dat gy één, één stuiver maar voor my uitgaaft van don rijkdom, tegen zoo'n verschrikkelyken prys gekocht?" Magdalen mompelde iets tusschen de tan den, hare oogleden gleden over de gestalte van het meisje. Toen trok zy de schouders op en verliet het vertrek. Eleonora ging te voet naar Carfax Gardens. De predikant was nog niet teruggekeerd, vertelde do dienstbode haar, maar wanneer zy wilde wachten, moest sjj maar binnen gaan. Het zou zeker niet lang meer duren. Eleonora gi°g naar het studeervertrek. Een groote mannengestalte in een stoel by het vuur stond op, toen zy binnentrad en stamelde haar een welkom toe. „Eleonora gij Ik dacht, dat ik u nooit sou weerzien I" den naam .Casino" met donderend lawaai instortte. Hoewel de muur naar buiten viel, werd de zaal en het podium met steonen en puin bedekt, terwyl het zinken dak naar bene- omboog. De chanteuses konden tydig vluchten, zoodat er geen ongelukken plaats vonden. Toevalligerwijs had men juist de piano den avond tegen den andere muur geplaatst, anders had 't nog leelyk met de pianiste kannen afloopen. Met groote moeite wisten eenige hulpvaardige personen de garderobe der chanteuses te bereiken, zoodat de dames van kleeren konden verwisselen zy waren n.1. reeds in avondtoilet. De oorzaak van do instorting van den muur inoet gezocht worden in het feit, dat naast .Maxim' met „Empire" de twee eenige gelegenheden in den Nes waarin nog tot laat in den nacht nog gezongeD en pret gemaakt wordt geheid is geworden. De toch al bouwvallige mnreu zyn toen aan het wankelen gebracht. Verduistering. Een bediende ten kantore der firma P. Best Zoon, kaashandelaren te Hoorn, heeft zonder eenig spoor achter te laten de ge- nte Hoorn verlaten, met medeneming van een bedrag van f 2500. ten nadeele sijner patroons. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Ein circulaire. Naar aanleiding van een deser dagen be kend geworden circulaire van den inspecteur der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen te Breda aan bet personeel, be tredende het by voorkeur in dienst nemen ongehuwde mannen of huisvaders zonder kinderen, heeft, soo meldt „Het Centr.", de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Bever wijk, de heer Passtoors, enkele vragen gericht aan den minister van waterstaat. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 12 Jnli. Geslaagd voor de groote stoomvaart als eerste stuurman de heeren M. Glashouwer en E. H. Kempinga, als derde stuurman de heeren A. J. Kooning en J. A. Knook. Ontploffing. Uit Keulen c. d. meldt men Woensdagmiddag is iu Durgerdam, by Keulen, door een ontploffing, waarvan de oorzaak onbekend is, een dynamiotfabriek in de lucht gesprongen. Tien arbeiders werdon gedood. De lyken zyn vreeselyk verminkt. Twintig gewonden. Berlyn, 12 Jali. Hedenmiddag is de dyoa- mietfabriek Wurgendorf in Westphalen vol komen in de lncht gevlogen. Tien personen zijn gedood, twintig zwaar gewond. In het naburige bosch vond men stukkon van menschelyke lichaamsdeelen. De lyken waren geheel verminkt. Van de fabrieksgebouwen staat niets meer dan twee schoorsteenen. De oorzaak van deze ontploffing is nog niet vastgesteld, doch men vermoedt, dat er een fout begaan is by het mengen van de ontplofbare stoffen. Landverraad. Berlyn, 12 Jnli. Uit St. Petersbnrg wordt auu de Vossisohe Zeitung geseind: Kapitein Postnikof, die vroeger by de artillerie diende, en in de laatste jaren belast was met het toezicht op de studenten van do academie voor officieren van gezondheid, is wegens het nitleveren van militaire geheimen aan een vreemde mogendheid, gevangen genomen. Uit een brief over vliegoefeningon. „Ik kan u mededeelen, dat mej X... ul begint recht te rollen, dat ik al aardige stukjes vlieg van ongeveer 40 tot 50 M. De heer L. beeft al tweemaal gerold. Op initiatief van bet bestuur van «Helders Belang", bad Woensdagavond op de boven zaal van Café «Central' een vergadering van belangstellenden plaats om te bespreken .Wat kan tot verheffing van Huis duinen als badplaats gedaan worden". Ruim een 40-tal personen had aan dezen oproep gehoor gegeven. De heer Biersteker, Het was Frank Jerningham. Het was onmogelijk, nog bleeker te worden dan zy reeds was, doch in hare mooie oogen kwam een gloed van droefheid. Vriendelyk, oprecht, edelmoedig als bare natuur was, kon sy zich niet anders dan gewond gevoelen door zyn gedrag. Wulk meisje zon het niet? Hy had hare liefde •gewonnen haar die opzettelijk weer teruggegeven en iu plaats daarvan vriendschap gevraagd zonder eeni gen uitleg van zyn gedrag te geven. Zy kon niet ontkennen, dat er een blyde uitdrukking in zyne oogen was gekomen, zoodra hy haar zag. Zoo begroet geen man een vriendin, doch slochts de vronw, die hij bemint. „Eleonora, waarom hebt gy nooit mijn brief beantwoord?" vroeg h^j met teeder verwijt. Hy poogde zelfs niet hare hand te vatten, en zy, bood hem die ook niet aan. Hy staarde baar aan met oogen, waarin beurte lings ellende en verrukking zich afspiegelden. «Ik kon hem niet beantwoorden", zei ze: ,er was nieU te zeggen, ik begreep het niet." .En gy kunt my niet vertrouwen •Gelooft gy niet", vroeg zy ernstig droef, «dat gy te veel van my vraagt Zulk geloof in den blinde, zonder eenig uitzicht op licht bezit ik niet." En gij wilt zelfs myne vriendin niet zijn?" «O, ja", zei ze mal een flauwen glimlach, •ik ben uw vriendin. Ik sou het altyd geweest syn. Maar hebt gy mij als een vriendin bejegend Ik zal altyd blijde zyn uw vreugde en verdriet te deelen, u helpen waaneer ik maar kan. Ik stel belang in aanwezigen namens het ging hartelijk welkom en zegt verder, dat de groote belangstelling, blijkende uit de goede opkomst, toont, dat deze vereeniging juist gezien heeft om het bovengenoemde onderwerp aau dé orde stellendat men wat voelt voor deze zaak. Wy wisten 't wel reeds, dat er belangstelling was, om die vraag wat nader onder de oogen te zien. Die vraag dagteekent toch niet van vandaag of gisteren. Reeds meermalen is dit onder werp ter sprake gebracht, in onze vereeni ging en ook daarbuiten, maar 't is altyd gebleven by een bespreking. Men bracht 't niet verder dan tot de uiting: .Wat zou er wel vau gemaakt kunnen worden Men is echter in gebreke gebleven, de handen ineen te slaan om te trachten tot een daad te komen. Daarom meenden wy er goed aan te doen, zoo mogelijk de burgerjj van den Helder er toe te brengen, een daad te verrichten. Ik meen niet in den breede te hoeven schetsen, dat er voor Huisduinen een toekomst is. Ik geloof, dat allen hier tegenwoordig, het direct met my eens zullen zyn, dat ook 't gehucht Huisduinen, dat nietige plekje aaD Hollands Noordhoek, toch zeer zeker tot badplaats verheven kan wor den. Ik breng slechts in herinnering, dat Huis duinen een byzondere attractie bezit voor vreemdelingen, die by andere badplaatsen niet wordt aangetroffen, n.1. een zeegezicht met een tegelyk daartegenover gelegen kust. Dit vindt men lang niet overal. Terwyl het strand op een uitmuntende manier zich tot badgelegenheid leent, heeft men daarnaast een byzondere aantrekkelijkheid iu bet pas- seeren van de vele oorlogschepen. Daarom meen ik gerust te mogen zeggen: .Huisduinen kan als badplaats een toekomst hebben I" Even zoogoed, ja beter, als De Koog op Texel, als Domburg, als Egmond aan Zee of Katwyk aan Zee, is onze heilige over tuiging, dat er van Huisduinen iets gemaakt kan worden. Hoe? Onzes inziens is 't niet voldoende, dat er op de gewone wyze pro paganda wordt gemaakt, doch dat er daad werkelijk iets tot stand gebracht moet wor den. Wij stellen natuurlijk op hoogen prys, dat er reclame gemaakt wordt voor Huis duinen en ook in dat opzicht heeft onze ver eeniging niet stil willen zitten, om aan Huis duinen meer bekendheid te verschaffenmaar zal de reclame, die gemaakt wordt en nog gemaakt zal worden, eenig succes hebben, dan moet in de eerste plaats de gelegenheid in het leven geroepen worden om de bad gasten ODder dak te brengen, Wat is het geval? Niet alleen by onze vereeniging, doch ook by particulieren zyn brieveD ingekomen van menschen uit ous eigen land, doch ook uit het buitenland, bv. uit Duitschland, die inlichtingen inwonnen over pension. Steeds moest helaas het ant woord zyn: .Kom gerust naar Huis tuinen, maar ge kunt er niet logeerenl" Dat is iets, dat afschrikt. Niet ieder wil in een hotel gaan in de min of meer nabij gelegen gemeente. Ze willen wel naar een badplaats, doch daar dan ook gelegenheid vinden, zich in te richten. Daarom werden er al vaak verschillende stemmen gehoord en werd er van verschillende kanten gepoogd, om iets in die richting tot stand te brengen. Ik herinner slechts dc poging van de HH. Terra en Sant, en betreur het, dat deze heeren zich genoodzaakt hebben gezien, deze goedbedoelde poging op te geven en het reeds bestaande zaakje op te geven. Het is toch myn stellige overtuiging, als dit pension gebleven was, het spoedig door andere zou gevolgd zyn. Zoo gaat de spreker nog langen tyd voort en deelt mee, dat naar zijn meening gelegen heid tot pension te Huisduinen moet worden goschapeu. Voorloopig op bescheiden voet. Om tot uitvoering tot dat plan te gerakoD, acht hy het 't beste uit de thans aanwezigen een commissie, een combinatie te vormen, die op een daartoe nador byet-n te roepen vergadering met bepaalde plannen betreffende den grond, den bouw, de prys etc. voor den dag komt. Desgevraagd verklaren alle aan wezigen sympathie voor dat plan. Verschil lende aanwezigen opperen eenige bezwaren of vragen eenige inlichtingen, die echter door den inleider worden nit den weg geruimd, terwyl de inlichtingen worden gegeven. Besloten wordt, dat bovenbedoelde com missie zal bestaan nit een 7-tal heeren uit de vergadering, die toegevoegd zullen worden aan het Bestunr van „Helders Belang." Hiertoe werden gekozen de HH. Th. Terra, Heeroma, C. do Boer Jr., S. Rjjkes, S. Kry- alles wat u belang inboezemt. Is dat geen vriendschap Bedoeld gy dat .Noen", zei hy heftig tusschen de tanden. Zy schrikte van den blik waarmede hy haar aanzag. „Ik kan hier niet blyven", voegde hy er aan toe. .Ik kan het niet verdragen by u te zyn nu nog niet. Ik zon dingen j gen, die ik later zou betreuren." Hy verliet het vertrek zonder om te zien. Zy stond als aan den grond genageld diep ellendig, nadenkend over het groote mysterie, hetwelk haar en Frank Jerningham gescheiden hield. I. d. (i.gua van droefheid toen zy met hart en ziel zich Aan hem had vastgeklampt had hy haar verlaten, haar in baar hitter aten nood om vertrouwen gevraagd, maar het haar niet geschonken. Maar haar bitter ste uur had nog niet geslagen, want toen verliet hy haar niet. Na eenige minuten trad Johan Tempest binnen. Myn lieve kind, bet is goed dat gy ge komen zyt. Ik wilde n zeggen, hoezeer ik met u lyd. Zy was u soo dierbaar en gy deedt zooveel voor haar!" .Niet daarvoor ben ik gekomen", zei zy en hare stem klonk hard, nu zij het onder werp naderde, waarover zy hem wenschte spreken. .Armo Violet 1 Ik gevoel geen verdriet dat zy is heengegaan. Want zoo lang zy op aarde vertoefde, souden zy hunne krachten hebbeu ingespannen, om haar geld in hun bezit te krygen. Ik hen gekomen om u te zeggen, dat ik niet langer in dat huis kan blyven. Het is nu het hanne evenals het geld, waarom sy haar vermoordden. Ik sou er geen stuivar van willen aanraken." nen, H. Nypels en Dr. Grünwald, die zich deze benoeming laten welgevallen. De voorzitter zegt dank voor deze mede werking, spreekt de hoop uit, dat dit de eerste stap moge zijn om van Huisduinen iets goeds te maken, vestigt de aandacht op een reclamebiljet van Huisduinen als bad plaats, door den fiuantiëelen steun van de ven nootschap .Tram Heldor-Huisduinen mogc lyk gemaakt, om 't weldra in 2000 exem plaren te verspreiden in binnen- en buiten land, dankt de pers voor bare medewerking en doet een beroep op haar verderen steun in deze campagne en sluit de vergadering met een opwekking tot steun aan .Helders Belang", die door baar gering aantal leden, dat minstens 10 maal grooter moest zyn, niet in staat is, datgene te doen voor de plaats onzer inwoning, waarvoor ze zoo by uitstek het aangewezen lichaam is. Voor wie 't niet mocht weten, sy er aan herinnerd, dat de HH. Smit aan den KanaaJweg als secretaris en Van Willigen aan de Weststraat als pen ningmeester ten allen tjjde bereid zyn om nieuwe leden in te sohryveu. Kijkjes uit mijn venster. Sluisdijkstraat. 'n Oogenblikje heb ik daar toch beteuterd naar staan gapen, schoot toen in een fris- schen lachbui, soodat de heele familie van de vrouw tot het jongste wicht toe met een vraagteeken in de opgetrokken wenk brauwen, my aanstaarde, 't Was ook soo'n grappig, «onderling schouwspel. Stel u voor: alle bewoners iu actie, om eenige duizend* lastige bromvliegen met listige middeltjes te vangen en te dooden. Menig diertje werd voor altyd en eenwig opgeruimd, doch het leek een druppel water in de zee: telkens weer kwamen als 't ware swermen aanvlie gen om de gevallen slachtoffers te vervangen, te wreken I Alle bewoners van één blok huizen staan machteloos tegenover deze plaag, die ver moedelijk niet zal ophouden zoolang zy leven in de byna onmiddellijke nabijheid van een paar mesthoopen heerlijke plekjes voor zulk soort insecten, die, schynbaar onschuldig, volgens deskundigen beslist kannen infecte ren allerlei afval, rommel en uitwerpselen vau menschen en dieren een belt in 't klein, die langzaam, maar zeker, vermeer derd, alsof we geen gezondheids-commissie hebben, die ons aller harten hoeft gewonnen door haar scherp toezicht alsof er geen artikel 19 van de algemeene politie-verorde- ning bestaat, waarin huurders of gebruikers van tuinen en erven den wenk wordt gege ven, om bun boeltje op tyd te reinigen. Ik ben toch maar beel bly, dat ik niet in de Sluisdijkstraat woon, en wel omdat men daar nog maar steeds wordt getreiterd door bet drukke vorkeer van den gemeente-reini gingsdienst. Zon moeilyk kunnen verkroppen, dat dagelyks véél te hoog geladen karren voorby dreunen, waaronder met vieze, vuile, kapotte stroozakken en matrasson, afgedankte dingen, wie weet waar vandaan, die zooals dezer dagen gebeurde naar beneden komen, om in de straat een ergeniswekkende herrie te brengen. Een degelyke, fraaie openbare geplaveide ag is zeker wel de SluUdykstraat, waar in izen tyd van 't jaar de wyd-takkende hoo rnen met hun weelderig gebladerte haast een mooi-groene allée vormen en schoon slechts aan één kant geplaDt donkere sohadnwen werpen naar de even en oneven nummers. Wie zich nog herinnert den tyd, toen deze buurt een heel gewoon aanzien had, wie min of meer den groei der boomen heeft gevolgd, zal instemmen dat het hier niet alleen opmerkelijk is verbeterd, maar vol komen eens zyn, dat deze straat een waar dige plaats heeft ingenomen onder hare talryke zusters in onze stad. Ja, bescheiden- ljjk dnrven we te veronderstellen, dat menig plaatsgenoot uit hare wyk jaloersch oogt naar de tamelyk dikke stammen en veelbe lovende kruinen, die, circa 20 jaar oud, zich goed houden en zeer zeker ten voorbeeld gesteld kannen worden, om nog meerdere flinke, rustige straten voor boombeplantiug in aanmerking te doen komen, waardoor let eens op de Molenstraat! de aantrek kelykheid niet weinig wordt verhoogd. De predikant had verschrikt een stap achteruit gedaan en staarde haar vol ont zetting aan. Hy had haar niet gezien sedert Violet gestorven was. Zy had zich in hare kamer opgesloten en geweigerd deel te nemen aan de gemeen schappelijke maaltijden, en toon hy gekomen was om haar te zien, had Magdalen hem gezegd, dat zy ziek van droefheid was. Dat zy een aanklacht van moord tegen haar noof en nicht inbracht, schokte hem bovenmate. .Myn lieve Eleonora' zy hy ernstig, .ik kan niet zeggen, hoe het mij verdriet, u zoo te hooren spreken. Ik wilde, dat ik u kon doen begrypon, hoe gevaarlijk het is, zulke verschrikkelijke, krankzinnige beschul digingen tegen menschen, die zoo goed voor u geweest zyn, uit te spreken. Gij moet u alles verbeeld hebben." Het was geen verbeelding", zeide zy mot de kalme berusting der wanhoop. „Ik kan niet begrijpen, hoe gy, een goed en recht vaardig menseh, tóó verblind kant zyn en niet naar my luisteren wilt. Wilt gy ten minste aanhooren, wat ik te zeggen heb .Natnurlyk wil ik dat", antwoordde hij. Den nacht vódr Violet stierf", begon zy kalm, een krachtige poging doende om hare aandoening te overmeesteren, „ging ik naar de bibliotheek om een boek te halen, want ik kon niet in slaap komen. Het was half- twee. Terwyl ik daar was traden myn neef en myn nicht binnen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1