KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, Wieringen en Anna Paulowna. No 4010. Zaterdag 16 Juli 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., (r. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- i Zondagsblad 37| *5 f 0.75 ui iën 1 Modeblad i i i 55 i i 65 i f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer8 Be wy a-exemplaar2J Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. OE BOER Jr. («,/h. BERKHOUT fc Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 14 Juli. Marine-Sportvereeniging. De wedstrijden van de Marine-Sportveree niging zijn Donderdag beëindigd. De deelname was, vooral by,de zwemwedstrijden, vry groot, terwijl ook by dezen wedstrijd veel belang stelling van de zjjde van het publiek was te constateeren. Dit zou zonder twjjfel ook by de Voetbal- en Kaatswedstrijden het geval ge- woest zijn, indien deze wedstrijden niet op de Marinewerf werden gehouden, waarbij niemand wordt toegelaten. Dat werkt op de spelers alleB behalve animeerend, zooals te begrypen valt. Jammer genoeg ontbreekt het te Helder nog altyd aan een geschikt sportterrein. Met eenige medewerking van Marine en Oorlog was by Huisduinen wel een geschikt torrein in orde te maken, zonder veel kosten. De particuliere clubB konden daarvan dan, zoo noodig tegen vergoeding ook profiteeren. De uitslag van de wedstrijden was: A. Voetbalwedstrijd. Voor mededinging hadden zich doen in schrijven elftallen van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord, Bellona, Atjeh, Sommelsdyk, Evertsen, Kortenaer, Van Speyk, Koningin Emma der Nederlanden, Jacob van Heems- kerck, Afd. Mariniers Willemsoord, Wacht- - schip Amsterdam, Militaire Kustwacht en Opleiding Monteurs. Ie prys, Wisselbeker der Marine-Sport ver. benevenB kleine Zilv. Medaille voor iederen speler van het winnend elftal, uitgeloofd door den Ned. Voetbalbond, Kustwacht Amsterdam. 2e prijs, Zilv. Medaille, benevens kleine Bronzen Medaille voor iederen speler, Afd. Mariniers Willemsoord. 3e prys, Bronzen Medaille, Wachtschip Amsterdam. B. Zwemwedstrijd. a. Groepwedstryd. Afstand 40 meter heen en 40 meter terug. Ie prys, Zilv. Wissel beker der Marine-Sportver. en 4 Kleine Zilv. MedailleB, Groep Adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, tijd 5 min. 25 sec. 2e prys, Bronzen Me daille en 4 Kleine Bronzen Med., Wachtschip Willemsoord, tijd 5 min. 51 sec. Extra prys voor Jongens, Hr. Ms. „Som melsdyk' b. Fersoneele wedstrydeD. I. Voor Officieren, Buik-of Zydezwemmen, Afst. 80 meter, le prys, Kunstvoorwerp, uit geloofd door de Marineclub, luit. ter zoo 2e kl. W. A. Maas, tyd 1 min. 32 sec. a/b Hr. Ms. Gelderland. 2e prys, Kleine Zilv. Med., luit. ter zee 2e kl. S. van Ramshorst, tijd 1 min. 44 sec. a/b Hr. Ms. Kortenaer. III. Voor Adelborsten, Buik- of Zydezwem> men, Afst. 80 meter, le prys, Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den Kapt. ter zee W. D. H. Baron van Asbeck, korp.-adelb. F. de Boer, tyd 1 min. 20 sec. 2e prijs, Kleine Zilv. Med., korp.-adelb. C. W. Versluys, tyd 1 min. 21 sec. 3e prys, Bronzen Med., korp.-adelb. A. Kort- landt, tijd 1 min. 25 sec.; allen van het Kon. Instituut voor de Marine. IV. Voor Onderofficieren (korporaal en hoogor). Buik- of Zydezwemmen, Afst. 80 meter. EorepryB, GrootS Zilv. Med., uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, korp. der Mariniers B. J. Eernink, tyd 1 min. 25 sec. a/b Hr. Ms. Bellona. le prys, Kunstvoorwerp, uitgeloofd door het Hoofd bestuur van de Ver. Onze Vloot, kwartiorm. J. Foeckert, tijd 1 min. 29 sec., a/b Wacht schip Willemsoord. 2e prijs, Bronzen Med., bootsman J. N. Kuiler, tyd 1 min. 8f Gymnastiekschool Amsterdam. V. Voor Onderofficieren (korp. en hooger), Rugzwemmen, Afst. 40 meter, le prys, Kunst voorwerp, korp. der Mariniers B. J. Eernink, tyd 48 sec. a/b Hr. Ms. Bellona. 2e prys, Bronzen Med., bootsman J. N. Kuiler, tyd 45 sec., Gymnastiekschool Amsterdam. VI. Voor Minderen, Buik- of Zydezwemmen. Afst. 80 meter. Eere-prijs, Groote Zilv. Me daille, uitgeloofd door Hr. M. de Koningin- Moeder, Mar. 2e kl. K. N. Jorissen, tyd 1 min. 28 sec., Aid. Mariniers Amsterdam, le prys, Zilv. Medaille, uitgeloofd door het bestuur van de Ver. Onze Vloot, Afd. Amsterdam, Matr. 2e kl. G. S. Popp, tyd 1 min. 28 sec., a/b Wachtschip Willemsoord. 2e prys, Kunst voorwerp, Mar. 3e kl. A. de Haas, tyd 1 min. 31 sec., Afd. Mariniers Willemsoord. 3e prys, Bronzen Medaille, Leerling Geweerm. J. van Harten, tyd 1 min. 31 sec., a/b Wachtschip Amsterdam. VII. Voor Minderen, Rugzwemmen. Afst. 40 meter, le prijs, Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den kapt.-luit. ter zee, P. Sodenkamp, Mar. 2e kl. H. Cabri, tyd 37.4 sec., a/b Wachtschip Willemsoord. 2e prys, Kunstvoor werp, uitgeloofd door het Hoofdbestuur van d0 Ver. Onze Vloot, Matr. le kl. M. van Kal- kert, tyd 39.8 sec., a/b Hr. Ms. Evertsen. Extra prys, Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den Schout-by-Nacht F. C. E. L. Koster, voor den snolsten prys in klasse b, Nrs. 1, 8, 4, 6, Korp.-Adelb. F. de Boer, tyd 1 min. 20 sec., Kon. Instituut voor de Marine. VIII. Voor Officieren, Machinisten, Onder officieren od Minderen. Duiken, bestaande uit Bprong, zwemmen, afstand 10 meter, duiken op een aangegeven plaats en aanbrengen van een pop aan de plaats van afgang. Eereprys, Grooto Zilv. Medaille, uitgeloofd door Hr. M. de Koningin, Mar. 2e kl. H. Cabri, tyd 45.8 sec., a/b Wachtschip Willemsoord, le prys, Zilv. Medaille, uitgeloofd door de Gemeente Helder, Korp.-Adelb. J. van Hemert, tyd 46 sec., Kon. Instituut voor de Marine. 2e prys, Bronzen Medaille, uitgeloofd door den Minister van Marine, Korp.-Adelb. A. Kortlandt, tyd 52 sec., Kon. Instituut voor de Marine. Korfbalwedstrijd. Spelleidercuraus tegen S. H. B. S. 07. Tegen half zeven waren Woensdagavond de beide 12-tallen opgesteld onder leiding van den heer W. Heeroma, die als scheids rechter optrad. Reeds dadelyk trad de H.B.S. verdediging goed op, en wisten zy op een enkel oogenblik na, hun veld vry te houden. Na korten poos werd dan ook reeds het le punt voor H.B.S. gemaakt door J. Reuvers hetwelk door een tweede gevolgd werd even eens door bovengenoemde. Hierna werd van veld verwisseld, doch voor i rust kon men niet meer tot doelpunten komen. Na de rust kregen we Bpel te zien, dat zich onophoudelijk snel verplaatste en. was het H.B.S. doel ook eenige malen in ;evaar, doch dank zy de verdediging ontkwam iet daar weer spoedig aan. Al spoedig werd het 3e punt gemaakt door S. Luykx en door denzelfden het 4e. Hierna weer verwisseling der velden en werden achtereenvolgens 2 lunten gemaakt door J. van Bruggen. Zoo angzamerhand raakte de gestolde tyd ten einde en reeds dacht men, dat het een 6 0 overwinning voor H.B.S. zou zyn toen door P. Hofman een 7e punt werd gemaakt. Een woord van dank aan den heer W. Heeroma voor zyn uitstekende leiding. Er waren by het 12-tal der Spelleiders eenige uitstekende krachten, doch zyn zy, jammer voor hen, weinig tot doelen in de gelegenheid geweest. Als de 2 beste krachten der Spelleiders noe men wy J. Sinjewel en W. Sant en van H.B.S. P. Hofman en J. Reuvers; doch ook de andere spelers waren zeer goed. De belangstelling was matig, waarschynlyk door den minder mooien tyd. Wij zouden zeggen, dat een Zondagmiddag daarvoor beter geschikt is. Ten slotte besluiten wij met den wensch, dat er nog vele wedstryden tusschen beide genoemde 12-tallen gespoeld mogen worden. Raadsverkiezing. Op Wieringen, alwaar voor 4 nieuwe zetels in den gemeenteraad 11 candidaten werden gesteld, is een dezer candidaten overleden. Ingevolge een van de artikelen der Gemeentewet moet nu een geheel nieuwe verkiezing volgen, wyl de bestaande caodidaat- stelling in haar geheel vervalt. Bloedvergiftiging. Door bloedvergiftiging is op Wieringen >lotseling overleden de landbouwer D. Klein Sz., die zich aan prikkeldraad had verwond en toen, bij het uitplukken van onkruid, op die wond gestoken werd door een vergiftige doorn. De arm zwol hevig op. De geneeskundige zette eerst een vinger en daarna den gebeelen onderarm af, doch beiden te vergeefs. Dood door schuld. Den 1 Mei overleed in het Armhuis to Workum, onder zoor vreemde omstandigheden, de 57-jarige Ynte Haringa, verpleegde aldaar. Hij werd des avonds om 9 uur in een berg hok, waarin hij opgesloten was, dood gevon den, voorover liggende met het hoofd op zyde. Wegens eene overtreding, was ny den avond te veren, op last van den vader van het ge sticht met goedkeuring van den president armvoogd, opgeslotenhet was een donker hok, 1.95 M. lang, 1.85 M. breed en 2 30 M. hoog. Naar getuigen verklaarden, had hy sedert den vorigen avond 7 k 9 uur geen eten gehad. Volgens de deskundigen is de verpleegde overleden aan verstikking, mede een gevolg van die opsluiting, het niet gebruiken van voedsel, zijn ouderdom, enz. Naar het oor deel van een der deskundigen zou B., wan neer hij niet in het hok was opgesloten, niet overleden zyn. Als beklaagden hebben in deze zaak voor de Rechtbank te Leeuwarden terechtgestaan J. A. v. d. P., 55 jaar, vader in genoemd Armhuis, en F. B., 58 jaar, slager en presi dent-kerkvoogd. De Rechtbank heeft beiden schuldig verklaard aan het in vereeniging veroorzaken van den dood door schuld en ieder veroordeeld tot zeven dagen hechtenis. De eisch van het O. M. was voor ieder 3 maanden gevangenisstraf. Boschbranden. Berlyn, 13 Juli. De Press-Telegraph ver neemt uit Ottawa: De ontzaggelijke bosch branden hebben een omvang genomen, die de bewoners van de tusschen do uitgedroogde bosschen liggende steden en dorpen angst en schrik aanjaagt en ten deele dakloos gemaakt heeft. Van North Bay tot Porcupine woedt over een afstand van 200 Eng. mijlen een vlammenzee. Alle korenvelden van Dome tot Whitney zyn afgebrand. De hemel is door groote rookwolken bedekt. Mannen, vrouwen en kinderen zyn langs de meren en rivieren gevloden. Vluchtelingen van Por cupine en van Pottsville hebben een toevlucht gevonden in Golden City. De voorsteden van Golden City zyn volkomen door vlammen verwoest. De levensmiddelen zyn zeer schaarsoh. In Cochrane zyn de bewonerB zonder eenig voedsel of dak en moeten in kolenwagens overnachten. Talryke vluchte lingen zyn in de groote meren verdronken. Alle wogen door de bosschen en alle bruggen zyn vernield. Byna alle landgoederen moesten door hun bewoners verlaten worden. Het is voor de overlevenden moeilyk een weg naar de bewoonde wereld te vinden. Er wordt echter ook gemeld, dat het aantal dooden slechts 50 zou bedragen en het aan tal gewonden 300. Alle bosschen aan den spoorweg van Temiscanig tot Ontario, de stad Cochrane en vele steden van minder beteekenis, zooals Porcupino en Pottsville, zyn met den grond gelyk gemaakt. De droogte van het gras en van den oogst heb ben er byzonder toe bygedragen, dat het vuur zich zoo snel verbreiden kon. Volgens de laatste berichten uit Detroit moeten er 500 dooden vastgesteld zyn. De vluchtelingen uit de vernielde steden vertellen, dat het getal slachtoffers nog heelemaal niet te overzien is. Een groote paniek ontstond in Tawas City, toon de vlammen in de stad sloegen. Vele vrouwen en kinderen vielen in de straten bewusteloos neer. Anderen vluchtten in de kerken en openbare gebouwen, die echter ook door de vlammen omringd werden, 300 personen werden aan boord van een schip opgenomen, dat juist in de haven van Oscoda lag en dat het Huron-meer op voer. Van het schip uit konden de lieden zien, hoe hun bezittingen verbrandden. Trei nen van den Ontario-spoorweg hebben hon derden vluchtelingen gered. Mejuffrouw Doris Diamond, een tooneel- speelster en een van de geredden, vertelt, dat het gezicht van de brandende straten vreeselyk was. Mannen, vrouwen en kinde ren vielen dood neer. Ouders wierpen hun kindoren in het water van het Huronmeer, om ze van de vlammen te redden. Ook in het district Alcena, 50 mylen ten noorden van Ausable, is brand uitgebroken. Acht kleine steden aan het Huronmeer zyn vol komen verbrand. De schade is heelemaal niet te overzien. De vlammen trekken over een afBtand van honderden kilometers ten noorden van Ontario tusschen de North Bay en Hudson Bay door. Men vreest, dat hot aantal slachtoffers nog veel grooter zyn zal, dan tot nu toe berekend is. In de volkomen vernielde stad Cochrane, die 3000 inwoners telde, is alleen het gebouw van een bank blyven staan. Vrouwen en kinderen werden in goederen wagens gered, maar de hitte was zoo groot, dat volo stikten. Van de stad Pottsville is niets anders overgebleven dan een door asch omgeven puinhoop. New York, 13 Juli. Een telegram uit Toronto schat, dat er te Porcupine bij den brand van drie- tot vierhonderd menschen zyn omgekomen. Papoea-gemoedelijkheid. Pastoor v. d. Kolk schreef uit Okobo aan de iJavupost": Voor een dag of veertien was pater v. d. Kooy in een dorp en daar wilden ze er juist een gaan begraven* Zij hadden hem aan een bamboe gebonden en zóó werd hy, als vergeef my de uit drukking een dood varken weggedragen. Maar jawel, toen P. v. d. Kooy hem eens bekeek, zag by, dat cr nog leven in was. Toen de pater vroeg wat ze daar deden, gaven ze ten antwoord; .Och hij is toch dood". En als P. v. d. Kooy hun zeide, dat de man nog leefde, zeiden ze droogweg: .Dat is juist hetzelfde; hy is toch byna dood; daarenboven is do zon aan 't dalen en moeten wij op tijd thuis zyn; 't is hem hetzelfde of hij onder of boven den grond sterft". Door zijn krachtig optreden behield P. v. d. Kooy de bovenhand, en na enkole uren overleed i ongelukkige. Kleeding van spreekuur-bezoeksters. Een arts, gelukkig zelf een dame, leest in eeo geestig artikel in de „Zeitschrift für Krankenpflege" haar zusteren de les over de kleediag waarmede zij het spreekuur van den dokter bezoeken. En ons Nederlandsch tydschrift scbynt reden te vinden, het ook voor onze damosputiënlen over te nemon. Moet het tot een onderzoek komen, dan is het afpellen van het stoffelyk omhulsel hoedspelden, hoed, sieraden, blouse en al het verdere, met al de daarby te pas ko mende banden, haakjes en veiligheidsspelden, een beproeving, zoowel voor den volgenden patiënt in do wachtkamer als voor den arts ,al blyft die uiterlyk kalm". Vooral de blouso-knoopjes van achteren zyn laBtig „en geneeskundige hulp is daarby dringend noo dig". Wie naar bet spreekuur gaat, zegt de doctores, trekko slechts het allernoodigsto aan. Zolfs een korset is voor dien korten tyd wel te ontberen; men behoeft niet baDg le zyn, dat het misvormde lichaam in een uur tijde weder den gevreesden natuurlijke! vorm zal aauuemen. Gazondhsidsfanatisme I Myneheoren van de gezondheid, aldus heeft de jonge en zeer zelfstandige burge meester van Rotterdam de leden van het Congres voor openbare Gezondheidsregeling toegesproken, past op voor gezondheids- fanalisme. Gij moogt niet het hygiënisch belang stellen boven het openbaar belang. Dan komt gy tot een gezondheidsscbrikbewind, gelyk er eenige jaren geleden geweest is. De spreker noemde het gevaar niet denk beeldig, dat men, door al te eenzydig met de hygiëne te rade te gaan, het groote, openbare belang uit het oog zou verliezen. Zoo is het goed naar hygiënische woningen te streven met behulp van de Woningwet. Doch men vergete niet, dat men er hier met hygiëne allóón niet komt. De welvaart moet er ook zyn, die de menschen in staat stelt hygiënische woningen te bewonen. En al evenzeer is het niet voldoende, dat men de voedingsmiddelen keurt en de mindere kwaliteiten uit 't verkeer brengt. Men moet dan ook de welvaart hebben, die allen in staat stelt, die eerste qualiteiten te koopen, Aldus de Rotterdamsche burgervader. Het gezondbeidsfauatisme aldus de «Nymeegscke Ct." is niet alleen een gevaar voor zoover dit kalme overleg onzer gemeentebestuurderen dreigt aan te tasten, doch het is... een ziekte, die dagêlyks verder om zich grypt eu in beschaafde landen wellicht al meer kwaad gedaan heeft dan oon pest- of cholera-epidemie zou kunnen gedaan hebben. Want dit gezondheidsfanu- tismo tast het individu op sokrikkelyke wijze aan. De lijder begint op zichzelf te letten. Hij ontdekt onregelmatigheden en vervolgt haar verloop. Hij begint bezorgd te worden voor zyn gezondheid. Hij verwent zich, omdat hy in kouvatten de bron van alle kwaad ziet. Hy leest over bacteriën en gaat aan bacteriën vrees lyden, ziet dat gedierte overal, vreest hen van binnen te zullen krygen als hy veel gebruikte deurknoppen in hauden krijgt of straatstof inademt. Hy leest over deze verschrikkelijke volksziekte, de tering, en ziet nu overal het teringspook. De ge dachte, dat hy ook wellicht tering zou hebben, laat hem zelfs 's nachts geen rust. Overal ziet en raadt hy besmetting en steeds erger raakt hy onder den druk. Iedereen weet hoe znlke lijders veelal erger en erger worden, hoe zy hun gezond heid ondermynon door al dat denken over hun gezondheid en hoevelen van dezen terecht komen in het rampzalige heir der zenuw zieken. Nu is hel waarlyk geen wonder, dat vele menschen zoo worden. Want het is al «gezondheid" wat do klok slaat. In do sociale kwestie is de hygiëne een geweldig wapen. Men ziet het toepassen by vleeschhouwers, bakkers, letterzetters, ver vers en wie niet al. Ja, er wordt hier zoo veel over hygiëne gesproken, dat de door gezondheidsfanatisme ontstane ziekte op dit gebied in Duitschland b.v. al een naam heeft: rente nevrose. De meer radicalen gebruiken dit bygiëne-wanen nog radicaler. Zoo betoogen de vegetariërs, dat men al thans voor zyn geestelijke gezondheid geen vleesch moet eten, terwyl de drankbestrij ders geen beter middel hebben om bet (ernstige) euvel van het drankmisbruik te bestrijden dan de hygiëne. Als men de menschen maar kan doen gelooven dat alcohol altyd werkelyk Bchadelyk vergif is, dan hebben zy den stryd gewonnen. En zoo gaat het door. Byna dag aan dag ontdekt men nieuwe schadelijke dingen eu dag aan dag neemt zoodoende het aantal van hen toe, die zich wennen om vóór alles aan eigen gezond heid te denken en zich vóór alles af te vragen of dit of dat wel gezond is. Zoo is nu op hetzelfde congres, dat bur gemeester Zimmerman aldus begroet heeft, een Franeker dokter opgetreden met een geweldige philippica tegen het rooken, tegen iet rooken niet alleen by kinderen, maar ook by volwassenen. Alweer ongezond 1 De sigaar alweer das een gelegenheid voor de zwakken van geest om over zichzelf te pikeren, om weer een stap te doen op den weg die naar zenuw ziekte leidt. Durven wy tegen dezen deskundige vol houden, dat rooken, althans voor volwas senen, niet ongezond is? Neen natunrlyk. Het zal wel ongezond zyn. Doch weegt het genot, de verstrooiing, do verkwikking die het geeft, niet op tegen die ongezondheid En is die ongezondheid zóó erg, dat het de moeite waard is daartegen een veldtocht te beginnen op gevaar at van oen nieuwe uitbarsting van gezondheidsfanatisme te krygen Wij hebben van groote deskundigen dik wyls anders gehoord. En by hun opinie be vinden wy ons best. In het algemeen moeten wy afloeren altyd zoo aan onze gezondheid te denken. Iedere gezondheids-fanaticus, die aldus een veldtocht opent of meemaakt, behoorde te bedenken dat hy nieuwe zenuwzieken maakt. «Slechts wie niet voortdurend denkt aan zyn gezond heid is werkelyk gezond". Ziehier een zinspreuk, die wy allen bygi- ëuischeu congressisten ter overweging zouden aanbieden als de essence van de waarheid, door den knappen Rotterdamschen burge meester op den voorgrond gesteld en door de hygiënisten wel gekend maar niet altyd voldoende toegepast. Uit Indië. De gare inlander. Een te Malang veschynend Maleisch blad beweert, volgens het «Soer. Hbl.", dat inlan ders in de omgeving op het idee zyn geko men... pest te Bimuleeren. De patiënten klagen over koorts en pynlyke opzettingen, de dokter l^omt en zy gaan naar de barakken. Verdiensten: 50 cent per dag, en niets uitvoeren 1 om 't goedschiks weer aan anderen te kun nen toonen? En deze ondergoederen: hoe genaamd niets naar hun zin. Wie brengt ze voor my weer in de juiste vouwen terug Goéd om uit je vel te springen, niet waar? Ach, juffrouw, bent u aan die kant al klaar Nog niet O, o 1 Zeker vóól laten zien Ja, meneer, maar die da mes Ik weet het ik fceet hetl Ga je gang, anders komen we er niet doorheen. Beste vriend, je staat er toch kort by: rjjk me die stalen eenB aan; dankje; ha, als u wilt, ook dat nog; mercie. 't Zyn de nieuwste modellen, pas naar beneden ge bracht. Ziezoo, dat ruimt. Nu dit. Zeg eens, juffrouw, heeft u den loopjongen uitgezonden Die is achter, meneer. Achter Laat hem komen. Hier kan hij ook nog wel wat doen Er komt volk. 'n Dikke, zwaarlijvige vrouw, in versleten ochtendjapon en op het hoofd een muts met veelkleurige linten, sloft over den drempel. z/Heero, meneer!" zei ze nygende, «wat zit uwé daar achter 'n hoop kant Ei I dat is echte, dure Brusselsche. Fjjn hoorl Zeker zooeven 'n goed klantje bediend Prachtig, p-r-a-ch-t-i-g, in één woord. Mare, heeft u nog van die gevlekte handschoenen van 'n schelling 't Is om de kindermeid ge lukkig te maken. Enne, dan moet ik nog twee-en-een-half el". Opnieuw wordt oen toonbank bedolven. Het wyfje zoekt onuitstaanbaar koel en ge makkelijk met 'n paar ferme handen. Over haar tong gaat oen zéór langdraderig praatje, door den winkelier, quasi goedig, doch erg wit om deu neus, onderworpen aangehoord. En daar het einde nog niet was te voor zien, ben ik maar stilletjes heengegaan, op straat mymerend over het merkwaardig ge val, tusschen drie en vier uur voorgedaan: dat een winkelhouder twee klanten de deur wees, waardoor ongetwijfeld het bewjjB is geleverd, dat er in ons stadje nog patroons zyn, die zooveel hart hebben voor hun por- soneel, dat ze met opoffering van wie dan ook, zioh schrap weten te zetten voor de menschenrechten hunner ondergeschikten. Kijkjes uit mijn venster. WINKELEN. 12 Juli. Twee slanke dames, modieus en betooverend, in den effen zwarten rug over du honderd haakjes en oogjes, plus nog meer dan vjjftig drukknoopjes, vriende lijk, maar beslist buiten de deur gezet. Toen ze de zwart-glacó handjes kramp achtig wringend, in njjdig-bleeke spichtige gezichten do kaken wraakzuchtig op elkaar geknepen, met grooto oogen van haat in blauwend witte kransen van zwakheid, goed en wel op de gele steentjes stonden, giege- lend nagepraat door een ristje naaimeisjes, sjofelljes-opzichtig, met hoeden waarop vale bouquetten verlepten wipte ik haastig naar binnen om er achter te komen hoe dat nu eigenljjk zat. Verbeeldt u: een winkeljufler opgewonden rood, moe en mat, in een rieten stoeltje neergezeten om even op vorhaal te komen, en een chef die, geheel ontdaan, my direct met één razenden blik telegrapheerde wat er was voorgevallen. Terwyl de beklagenswaardige vent met zichtbaar ingehouden nerveusheid zich in spande om een borg kleuren licht ei donker groen, rosse en rood, blauw en paarsch, zwart en bruin, geel en wit wéér terecht te brengen, om voorts te woe len en te graaien, met do greep van een krankzinnige, in 'n massa blouses en japon- stoffen verhaalde hy even van lastige winkelende dames, die de meisjes heele kasten en stapelplaatsen laten uithalen, alles, onder dikwyls misselijk gebabbel, vreeselyk langdurig bekijken, om ten slotte maar voor een krats te koopen. ,Zag u mij zooeven die twee dames ver wijderen Welnu, zy hebben hier al meer hun eigenaardigheid bot gevierd. Dit meisje, dat bet lot trof, de onhebbelijkheden te moeten verduren, leed er werkelyk onder, en de marteling duurde zóó lang, dat ik geprikkeld naar voren trad en han verzocht het magazyn te verlaten en er niet meer terug te keeren. Wat denkt u De rapen waren gaar, en ik moest op nurksche wijze hooren, dat ik toch zeker voor het publiek zat, dus geduldig en lijdzaamEr uit, asjeblieft 1 En onmiddellijk 1Je ergert je uan zulk Boort, waarde heer't Was im mers ongeveer twee uur, juffrouw De juf, 'n beetje bygekomen, knikt zwjjgend en gaat een aantal dooien wéér netjes inpakken en precies rangschikken op planken, twee, drie meter hoog. Nu is 't kwart over drieën. Wat zegt u daar van Zie eens om u heenIs 't niet om te schreien Met blomzoete gezichten komen ze je zaak bo- zoeken, maar ze zyn amper op dreef om te vragen, of 't is mis. Hebt u wel eens in ,Artis" voor de apen een handje lekkers gestrooid Zuurtjes, sausjes, suikertjes, koek jes? Dan moet ge by gelegenheid dat eens doen. Alle apen vliegen er absoluut op aan: ze grissen er met vlugge poothaken in: gooien iets, dat hun niet lykt, subiet neer en hebben hetzelfde oogenblik weer wat in d'r lui grijpvingers dat beter aanstaat. Sommige menschen doen nèt zoo. Als kwieke aapjes plachten dergelijke klanten te grab belen; ze gooien de mooiste dingen om en om; schatgraven er onder door; plukken en baken er in; knjjpen en wrjjven; rekken en trekken. Of de waar er beter van wordt Bekjjk dit eens: met warme handen taille en kraagwydte gemeten. Geen zonde Dan dat katoentje: een kwartiertje lang betast. Moet ik het heele stuk er uiet afknippen 80 Nuchtere Kalveren f7.— h f28. 50 Schapen (magere) f 12.A f 14. *260 Schapen (vette) f 22.k f 25.50. 250 Lammeren f 10.k fIS. 25 Varkens (vette) f 0.46 k f 0.54 p. K.G. 40 Biggen f10.— k f 14. 100 Kippen f 0.20 k fl.25. 1100 K.G. Boter f 1.20 k fl.30 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.50 k f 0.60 per K.G. 5000 Kipeieren f 3.50 f 4.per 100. INGEZONDEN. Uit den Omtrek. Texel, 11 Juli. Te Oosterend is eene rederijkerskamer opgericht onder de zinspreuk «Vooruit is ons streven I" (V. I. O. S.). Het bestuur be staat uit de heeren B. Elzer, voorzitter, J. Daalder Dz., vice-voorzitter, IJ. Koppen, le secretaris, J. Brouwer Jbz., 2e Becretaris en P. Lenghaus. penningmeester. De contributie voor donateurs bedraagt f 1.per jaar, waarvoor men met eene dame 2 voorstellingen kan bywonen. By de stemming van 6 leden voor den Gemeenteraad, op boden gehouden, zien do heeren W. Mets Ts. en A. Langeveld Pzn. zich dadelyk herkozen. Voor de andere twee bestaande zetels komen in herstemming de heeren D. Pz. Bakker, Jb. Kikkert Nz. Jb. Kik kert P. Pz. (aftr.) en K. Lap Bz. (aftr.). Voorde beide nieuwe zetels werd niemand dadelyk ge kozen. In herstemming komen de heeren C. Wx, Bakker (lvath.) A. Ar. Eelman (A. R-), M. Reuvers (Lib.) en J. Visser (Lib.) De herstemming zal plaats hebben op op Zaterdag, 22 Juli. Texel, 13 Juli. De veenitvoer heeft gedurende deze week bedragen1346 lammeren, 296 scbapon, 1 koeien, 5 kalveren, 4 paarden en 73 varkens. De prys der lammeren was in deze week f 12.k f 13.50 en van schapen f 15.— k f26.per stuk. Het mond- en klauwzeer, dat zich hier aanvankelyk alleen voordeed onder de scha pen, is thans ook onder het rundvee in eene weide uitgebroken. Ofschoon de gevreesde ziekte zich langzamerhand uitbreidt, heeft zy tot heden geen kwaadaardig karakter. Anna Paulowna. Maandagavond viel het 5{ jarig zoontje van den heer J. H. ter Burg in de Molen vaart, zonder dat iemand het door iemand werd opgemerkt. Eenige oogonblikken later werd het door voorbijgangers op 't droogo gebracht, doch 't knaapje bleek reeds ver dronken te zyn. Het meisje, dat zich onlangs zoo ernstig verwondde tusschen do brug over de Molen vaart en eono Bchuit blyft in 't ziekenhuis te Alkmaar zoo goed in beterschap toenemen, dat er alle hoop bestaat op volledig herstel. Den laatsten tyd werden de palingfuiken in 't Oude Veer verscheurd door vischotters. De heer A. de Smit, die al dikwyls zulke dieren onschadelijk heeft gemaakt, heeft Dinsdagnacht een otter geschoten, die van 't eiode der staart tot de snuit 1.15 M. lang is. Bij de in aanbouw zjjnde boerdery van den heer C. Jonker te Kleine Sluis stond een metselaar en do voortienjarige J. S. op een ladder, waardoor deze brak. De metselaar bleef bijna ongedeerd, docb de jongen moest met een gekneusd been naar huis worden gebracht. Groenteveiling van Dinsdag 11 Juli. Aardappelen f 0.80 A f 1-80 per zak. Kleine f 0.50 ii f 1.40 per zak. Bloemkool: le soort f4.50 A f8.75 per 100. 2e soort f2.f 3.75 per 100. Sla: f0.60 k f0.95 per 100 krop. Wortelen: f2.25 k f2.55 per 100 bos. Peulen: f5.k f8.— per 100 pond. Doppers: f5.50 k f7.50 per 100 pond. Slaboonen f 11.k f 14.per 1000. Groote boonen f 0.70 f 0.90 per 1000. Roode kool: f10.— per 100. Aalbessenf 10.— A f 13.— per 100 pond. Kruisbessen f 8.per 100 pond. Marine-Voetbalwedstrijden. Op 10 Jnli, des morgens, namen de wed stryden een aanvang. Er waren 9 elftallen aanwezig, t. w. de „Van Speyk", Opleiding „Sommelsdyk", Kustwacht, Kazerne Willemsoord, Wacht schip Amsterdam en „Heemskerck". Eerst „van Speyk" tegen Kustwacht Kustwacht wint. Daarna komen in het veld Opleiding „Sommelsdyk" en Wachtschip AmBterdaro, in welken wedstryd het laatst genoemde elftal overwinnaar bleef. Hierna de rHeemskorck" tegen de Mariniers uit de kazerne, waarbij de laatsten als winnaars uit deu stryd kwamen. Tjjdens dezen wed stryd bekwam de doelverdediger dor Mari niers, door het ruwe spel van het elftal van de „Heemskerck", een hoofd- en oen knie- wond. 11 Juli kwamen de Mariniers on de Kust wacht in hot veld. Dadelyk is de Kustwacht sterker. Door goed combiueeren en opbren gen van de Kustwacht, weet de midden-voor met een mooi laag schot zyn elftal de leiding te geven. Voor de rust komt er door het goéde achterspel der Mariniers geen verandering. De rust gaat dus in met 10 in het voor deel der Kustwacht. Na de rust komt do Kustwacht weer op zetten, maar ditmaal wordt er naast ge schoten. Weer doet de Kustwacht een aan val, doch de bal wordt weggewerkt, maar niet ver genoeg, en een andere speler slaat de bal de boek uit. (Algemeen geroep van Strafschop). Had de scheidsrechter beter uitgekeken, dan had hy het buiten-spel moe ten zien. Nu is het strafschop, maar de scheidsrechter geeft doodeenvoudig (hands" in de goal. Wordt hier gespeeld volgens de regels der Nederl. Vootbalbond? Ik zeg van neenl Spoedig weet nu het Kustwacht-elftal zyn voorsprong te vergrooten, door het 3e punt te halen. Kort daarop komt het einde, zoo- dat de Kustwacht welverdiend wint. 12 Juli komen de kazerne en Wachtschip A'dam elftallen tegen elkaar uit. By dezen wedstryd wordt zeer goed gespeeld en men kan dadelyk zien, dat een ander den wed stryd leidt. Van ruw spel is geen sprake. Door hard werken wisten de Mariniers met 8—0 de overwinning te behalen, en aldus den 2en prys te winnen. Des middags om halftwee kwamen de Kustwacht en Wachtschip A'dam tegen el kander uit. De Kustwacht was overwegend sterker, on wist bet al spoedig in puDteu uit te drukken. By bet ingaan van de rust was de stand dan ook reeds 40. Na de rust weet de Kustwacht nog 3 maal hot net te vindeD, zoodat bet einde komt met een overwinning van 7—0 voor de Kustwacht. By dezen wedstryd blonken van het Wacht schip A'dam uit de midden-voor, de links buiten en de midden half-back. By de tegen- party verdienen genoemd te worden de koeper en de back. De andere elftallen die zich opgegeven hadden, schenen niet in aanmer king te komen, want toen er al twee wed stryden gespeeld warea, bemerkte men eerst van de andere sohepen dat de Berie-wed- stryden waren begonnen. Van deze wedstryden wonnen: le Prys, Wisselbeker, Kustwacht. 2e Medaille, Kazerne Willemsoord. 3e Wachtschip Amsterdam, en bovendien voor eiken speler een kleine zilveren medaille. Een Toeschouwer. Marktberichten. Schagen, 13 Juli 1911. 6 Paarden I 80.— k f200.— 5 Stieren f150.k f 175. 45 Geldokoeien (velto) f215.— k t 820.- 16 Kaifkoeien f 180.— A f275.— Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië t d.uu» 4» «r poatbeiorging. p. zeepost via Amsterdam '21 Juli 7.— 's av. p. zeepost via Rotterdam 14 en 28 7.— 'sav. p. Holl, mail via Genua 18 7.— 's av. p, Holl, mail via Marseille 25 3.30'snam p.Franschem.viaUarscille 14 en 28 7. (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels 26 Juli (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p Eng. mail via Britidisi 21 Juli 8.30'si p. HoÏÏ. mail via Genua 18 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseille 25 3.30'snam (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseillc p. Duitsche m. via Napels 26 12'smidd. Naar Atjeh en do Oostkust van Sumatra: aSPIsnof. 7.— 's av. SJWsnam p. Eng. mail via Brindisi eiken Vry dag p. Hou. mail via Genua 18 Juli p. Holl. mail via Marseille 25 (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille 14 en 28 p. Duitsche m. via Napels 26 Naar Guyana (Suriname): p zeepost via Amsterdami 20 Juli |7.— 's uv. p. mail via Queenstown .14 en 21 3.30'snam p. mail via New-York. 21 3.30'snatn p. mail via St. Naxaire .1 7 Aug. 17.'a av. Naar Curayao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 20 Juli 7.'s av. p. mail via Southampton eiken Dinsdag 3.30'snatn of Queenstown. en Vrydag mail via Hamburg 1 Aug. 7.— 'sav. alleen op verl. der afz.) Na&t St. Martin, St. Enstatius en Saba: p. zeepost via Amsterdami 20 Juli |7.'sav. (alleen* op verl der afz.)j p. mail via Engeland eiken Woensd.,7.'sav. Naar Kaapland, Nalal, Oranjo-Rivior-kolonio en Transvaal: 1 eiken VrycUg, 3.30 's namiddags.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1