KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WSoringon on Anno Paulowna» No. 4012 Zaterdag 22 Juli 1S11, S9ste Jaargang. JfEnTILLBTOU" 't Vliegend Bluulje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 inien J Modeblad 55 e 65 f 0.00 (Voor bet buitenland bij vooruitbetaling.) Adverteatiëu van 1 tot 5 regelt 80 cent. Elke regel meer6 Rewys-exemplaar24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon BO. Ver lag. UitgeverC. OE BOER Jr. (w./h. BERKHOUT Co Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. »Dat moeten de Noorderbroedera weten l Zij moeten ze meevoelen, deze uitbundige uiting van de levensvolte van het weer zich zelf wordende Vlaanderen. Waar ik me in den avond neerzet, om, gestuwd door den drang van mijn gemoed, aan anderen mee te deeleu myn zalig-zijn over wat wij van daag te Gent genieten mochten, omzindert me nog, door het gewoel hoen van het-volk- in-feest, het lichte gedreun der blyliederen". Aldus begint de Vlaamsche professor Dr. Leo vau Puyvelde zyn hooggeatemden brief in kernachtig Vlaamsch gesteld in Het Centrum". En hij beschryft dan de beteeke- nis der grootBche Vlaamsche betooging die Zondag te Gent gehouden werd. De stryd voor de vorheffing van het Vlaamsch gevoerd, gaat vruchten dragen. Twee jaar geleden het Rodenbach-feest, verleden jaar het weten schappelijk congres geheel in 't Vlaamsch iets vreemds in België, waar de geleerde en hoogere wereld het Fransch als voertaal gebruikt thans de betooging met hot onmiddellijk doel de Hoogeschool in Gent zal een Vlaamsche Hoogeschool zijn. 'tPuik der Vlamingen, geleorden en letterkundigen, kunstenaars, al wat Vlaanderen aan adel van geest telde, was er. En daar was ook het driemanschapFranck, Iiuismans en Van Cauwelaert, volksvertegenwoordigers wel vogels van onderscheiden pluimage blauw rood zwart maar ééns wat de Vlaamsche hergeboorte betreft. Op het podium zwoeren zy gedrieën, hand in hand, niet te zullen rusten voor het Vlaamsche volk recht was gedaan. In den optocht waren 500 vereenigingen met vaandels en banieren. Daar was hooggestemd enthousiusme dat ons, Noorderbroeders, die wat kouder zyn, weldadig aandoet, omdat het geld de taal, die ook de onze is. By de Kamer is door eenige volksvertegen woordigers een ontwerp ingediend, dat de bedoeling heeft, het crediet voor handel en nijverheid beter te regelen. De invordering van posten beneden 500 francs (f 250 onge veer) b.v. zal ook zonder deurwaarder kun nen geschieden. Rekeningen zullen evengoed als wissels over een bank betaalbaar gesteld kunnen worden. De Belgische middenstand zou het tot standkomon van een dergelyke wet zeer toejuichen. Intusschen bereidt Brussel zich voor, onze Koningin op een waardige en schitterende wijze ontvangen. DoMarokko-zaak wordt weer vertroebeld door een Dieuw incident. Toen de Franache consul Boissot te Alkassar terugkeerde vau een reis in Garb, werd hij door een Spaan- sche wacht gearresteerd, die eisohte dat hy zyn wapens zou afleggen. Toen de consul onder bekendmaking zjjner kwaliteit dit wei gerde richtte de wacht do geweren op hem. De consul werd naar de Spaausche kazerne gebracht voor de officieren. Toen hy daar aankwam werd hem verklaard, dat een ver gissing had plaats gehad. In Frankryk neemt men dit geval zeer euvel op. De Fransche ambassadeur by het Spaansche hof heeft besliste opdracht gekregen herstel van begaan onrecht en verontschuldiging te eischen. In de omgeving van minister De Selves ver klaard men te kunnen rekenen op een krach tig optreden der regeering; zoo de gevraagde voldoening niet wordt gegeven zal de Fransche gezant worden teruggeroepen. Reuter bericht dienaangaande nog, dat Canalejas verklaarde dat het bericht van de arrestatie van den Franschen consul onjuist is. TuBschen Frankryk en Duitschland gaan de onderhandelingen naar wensch er zyn echter vele ondergeschikte punten te regelen zoodat de uitslag uog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. In hetEngelsche Hoogerhuia werd gevraagd of de regeering afschriften van het tructaat of een uittreksel zou puhliceeren, waarin de verpliohtingen van Engeland tegenover Frank ryk iu zake Marokko zyn aangegeven. De minister verklaarde dat alsnog niet te kunnen doen. Zal de Veto-wet in het Hoogerhnis wor den aangenomen Dat is de vraag waarmee men zich in Engelsche politieke kringen bezig houdt. Maar de gedragslijn der regee ring, die de meerderheid in 't Lagerhuis achter zich heeft, staat vast. Zy zal hare Zonder Hart. 28) ,De heer Tempest wenschte, dat ik zou lerugkeeren", zei Eleouora op zachten toon. ,Gy vleit ons l" riep Magdalen uit. .O, Magdalen", fluisterde het meisje met verschrikkelyken ernst, f Magdalen, zeg my, dal ik ongelyk heb. Zweer het my Zweer hij al wat u heilig is, dat Violet haar natuur lijken dood is gestorveu 1" Eén oogenblik meende zij vrees in Mag- daleu's sombere oogen te zien, doch sij keerde zich terstond met oen scherpen lach om. «Waarachtig, Eleonora, gij zyt totaal be lachelijk, ongerymd Ik kan my zelve niet verlagen, zulk een belachelijkheid te verde digen. Wees dankbaar, dat wij u terugnemen en uw onteerend, onnatuurlijk en ondankbaar gedrag over het hoofd willen zien." Zij keerde zich otn en ging naar hare kamer. Op den drempel gekomen sprak een bediende haar aan. Hy zag er ontdaan uit. Amalia is teruggekeerd en wenacht u te zien", zei hy. Teruggekeerd?" herhaalde Magdalen,hare zwarte wenkbrauwen fronsende. „Hebt gy haar niet gezegd, dat ik vandaag voor niemand te spreken ben «Dat zei ik haar, maar zy stond er op u te spreken. Zy had een zeer belangrjjke bood schap en wilde van geen belet weten", zei voorstellen doordrijven met of zonder Hoo- gerhuis. Keizer Frans Jozef heeft Dinsdag de zit ting van den Oostenrjjkschen Ryksraad met een troonrede plechtig geopend. In groote trekken komt het arbeidsprogrum overeen met dat van het afgetreden kabinet. De Polen krijgen bon kanaal in Gallicië, de Italianen hun rechtsgeleerde faculteit. De passages over de noodzakelijkheid van de overeenstemming met Boheme, en die over de betrekkingen met Duitschland en Italië werden met toejuichingen begroet. In alge- meeue bewoordingen wjjst de troonrede op de weiischelijkheid der verzoening tusschen Duitschcrs en Tsjechen, zonder echter de middelen aan te geven hoe die verzoening kan worden bewerkstelligd. Steeds en steeds weer komt, zeer ten nadeele van den goeden gang vau zaken, die twist weer voor den dag. Ook nu vreest men dat de oppositie het werken zal belemmeren. INÜEU1VSBERICHTEII. HELDER, 21 Juli. Verbetering lijst overgangs examens Rijks H. B. School. Wy verzuimden te melden, dat de leer linge S. O. Woldringh bevorderd is van de Se naar de 4e klasse. De Kamer van Koophandel en Fabriekon alhier vergadert op Vrjjdag 28 Juli 1911, des avonds ten 8 uur in het Raadhuis. Stukken, die vergadering betrcfleude, ge lieve men vooraf in te zenden, öf aan den voorzitter, 'den heer M. A. Kolster, Hoofd gracht 40, öf aau den secretaris, den heer A. Kwant Jr., Vlamingstraat 9, öf aan een der leden. Zomer-Concert te geven door de Muziekvereenigiug .Win- nubst", op Zondag 28 Juli 1911, 's avonds te 8i uur in den tuin van het Casinogebouw. PROGRAMMA: 1. Ad Astra UnrscliL. J. Gerritsen. 2. Ouverture Mireille Cf». Gounod. 3. Bataille de Fleurs, ValseRomain. 4. Marsche Solennelle Alexandre Luigini. PAUZE 5. Ouverture L'AmabiloJ, Werkman. 6. Clière Brunette, Polka voor Piston II. Colit. door den heer P. Vonk. 7. Bella Eliza, Schóttisch Felix Minet. 8. Bouquct de melodieRenaud Finale. Nos. 2 en i zullen worden uitgevoerd op het Groot Nationaal Muziek-concours van Harmonie ën Fanfarecorpsen te Landsmeer. Onze Marine te Spithead. In «the Naval and Military Record" van 12 dezer komt in een artikel, getiteld: „Inter national Fieetmen", en geschreven naar aanleiding vau de revue te Spithead, o. a. het volgende voor: .Zonder twyfel waren zij, die het netste voorkomen hadden zoowel wat betreft den snit der kleeding, als de wyze, waarop die gedragen werd, de Hollanders. De onder officieren, met zware gouden galons op de mouwen en andere onderscheidingsteekenen, vielen zeer op, en de korte jas, die zij droe gen (een kleedingstuk, dat voor de onder officieren onzer (Engelsche) vloot werd afge schaft) verleende een bijzonder net voorko men. De manschappen, gekleed in zeemuns- uniform, dragen, evenals andere zeelieden van het vasteland, het baatje, dat tot kort geleden ook het groot-tenue onzer (Engelsche) matrozen was, maar dat nu eveneens is afgeschaft, on hoewel hef zeker eenige moeite koBt, dit kleedingstuk in de beperkte ruimte op een oorlogsschip, in goeden staat te hou den, hebben manschappen, die hierin gekleed zijn, een voorkomen, dat de serge kiel of de serge trui niet kan verleenen. Het voorkomen der Hollanders werd ver der nog daardoor verhoogd, dat de matrozen kraag aan de voorzijde met wit is afgezet, wat een bjjzonder goeden indruk maakt. Sommige der vertegenwoordigde naties waren wat slordig gekleed, en waar dit viel op te merken, scheen het gepaard te gaan met een minder streng in acht genomen disciplinohet maakte inderdaad den indruk, dat de best gekleede manschappen behoorden tot de landen, die de hoogste discipline iu hun zeemacht handhaven.*' hy gewichtig, onwillekeurig denzelfdau toon aanslaande als Amalia gedaan had. Maar het is ongerymd 1" riep Magdalen uit. «Dat ben ik niet gewoon, dat ontslagen gedienstigen op die manier er op aandringen mij te spreken, en wel het allerminst op een dag als dezen. Zeg haar zonder omwegen dat ik weiger haar te ontvangen. Zy trad haar boudoir binnen. Eenmaal alleen, verdween de hooghartige, onverschil lige uitdrukking van haar gelaat, welke plaats maakte voor een onzekere, byna vreesachtige. Zy' hield do oogen op de deur gericht, en toen er geklopt word en dezelfde bediende biuneutrad, toonde zy niet de minste verwon dering. De man zag er hoogst verbaasd uit. Pardon, mejuffrouw zei hy aarzelend, (Amalia neemt uw weigering niet aan alB antwoord. Zy heeft op de bank plaatsgenomen en verklaart dat zij niet zal heengaan. Zy verzocht my, u dit te geven." Hij overhandigde haar een strookje papier. Zullen wy haar de deur uitzetten of om de politie zenden Magdalen las de weinige woorden in het Duitsch geschreven. Hare oogen stonden donker, boos. Wij kunnen geen schandaal maken", zeide zy kortaf. „Haar aandringen is onverklaar baar! Ik geloof, dat ik haar maar even zal ontvangen, laat haar hier komen." Amalia Violet's kamenier trad on hoorbaar het vertrek binnen. Haar gelaat droeg niet de minste uit drukking. Zy was leelijk in het zwart gekleed en zag er uit als eene gewone DuiWche vrouw oit het volk. Magdalen sag haar onderzoekend aan. Gouvernementsstoomschip „Zwaluw". Dinsdag heeft ter rede van VlisBingen, in tegenwoordigheid der marine-commissie, met gunstig gevolg de officieele proeftocht plaats gehad met het gouvernementsstoomschip Zwaluw", gebouwd aan de fabriek der Koninkl. Mij. De Schelde aldaar, voor reke ning van het departement van koloniën. De verbrande woningen te Binnenwijzend. In verband met den wederopbouw van de twaalf verbrande woningen meldt men, dat slechts één daarvan een zoogenaamde ,Zuid- Hollandsche boerderij" zal worden. De overige zullen óf als gewone woonhuizen worden her bouwd, öf in het bekende Frieache type. Ook de kerk wordt in haar oorspronkelyken vorm hersteld, dien men te mooi vond om prijs te geven. Als adviseur treedt op de heer Mulder, als architect de heer Frowein. De daken mogen niet van riet zyn, althans wat het uitwendige gedeelte betreft. Wyl echter het beschieten met hout niet doelmatig wordt geacht, zal de inwendige bedeking wel met riet mogen plaats bobben. Spiritue ontploffing. Dinsdag tegen twaalf uur is iu den kruide nierswinkel ran den heer Faltvater aan den Haarlemmerdijk 196 te Amsterdam een begin van brand ontstaan, doordat spiritus, die per ongeluk uit een vat geloopen was, toen men daarnaar met een brandenden lucifer wilde kyken, vlam vatte. De kleederen van de vrouw des huizes geraakten hierby in brand. Zy liep do deur uit, waarna eenige voorby- gungers de vlammen doofden. Met brand wonden overdekt, werd de vrouw in het Binnengasthuis opgenomen. De brand in hnis was, zonder dat de brandweer behoefde dienst te doen, gebluscht. Een noodlottige lee. De directeur van de chr. Normaalschool te Putten was Maandagavond met zyne vier leerlingen bezig met het doen van oen natuur kundige proef. Plotseling had er eene ont ploffing plaats. Met een hevigen knal sloeg het toestel uit elkander en allen kregen de bijtende vloeistoffen over gelaat en handen. De directeur en zyn zoon zyn er het ergst aan toe. Eerstgenoemde werd gewond aan zyne oogen, zoodat hy den volgenden morgen naar Utrecht moest. Zyn zoon ligt met een dik gezwollen gezicht te bed. Do overigen kregen brandwonden aan hoofd en armen, van tweo meisjes verbrandde zelfs gedeelte lijk de bovenkleeding. De ontsteltenis was natuurlijk buitengewoon. Kiezerslijst toevalligheid. Als no. 22179 staat op de kiezerslijst van 's-Gravenhage vermeld Nederlanden Z. K. H. Hendrik Wla- dimir Albrocht Ernst Prins der, Hertog van Meckleuburg (woonplaats: Noordeinde 68). Als no. 22180 ^onmiddellijk dauronder) staat vermeld: Nederlanden Willem der (woonplaats: Naaldwijkschestraat 68). Het adresboek vermeldt als het beroep vau den laatstgenoemde: boekdrukker. Het samentreffen van deze beide namen is wel eeu eigenaardig toeval, en hot kan waarschijnlijk alleen op de kiezerslijst voor koraeD. Een tweede toeval is, dat do kiezer, die met den Prins den naam „der Neder landen' gemeen heeft, toevallig den voornaam Willem, den meest voorkomenden voornaam der Oranje's draagt, en een derde toeval, dat hij hetzelfde huisnummer heel', als de gemaal onzer Koningin. (Vad.) Spionnage. Berlijn, 19 Juli. Op een legerplaats by Würzburg iu Beieren is een Japansche majoor, gedetacheerd by een Beiorsch artillerie-regi ment, gearresteerd, verdacht van spiouDage, omdat in den nacht, tusschen 1 en 2 uur, een schildwacht hem overviel, terwijl hy met een dievenlantaarn de nieuwste Dread- nought-kanonnen onderzocht en bestudeerde. Internationale huwelijken. De AmerikaanBche couranten toooen veel belangstelling voor het engagement dezer dagen publiek geworden van de Ameri- kaansche juffrouw Mildred Watts Sherman en den Engelschen lord Camoys. Juffrouw Sherman is heel mooi en daarbjj schatrijk. Haar ouders hebben een paleis in de New- Yorksche Vyfde Avenue, een marmeren buiten- woning te Newport enz. Lord Camoys was over geweest, om als bruidsjonker te fungee- Vóór een van beidei: sprak, zagen zy elkander in de oogen, zooals twee duellisten elkgnder op het laatsto oogenblik, met ge laden revolver gewapend, zouden aanzien. Magdalen, die met den rug tegen den schoorsteenmantel stond, was de eerste, die sprak. Zy bood de andere vrouw geen stoel. Ik verwonder my over uw bezoek, Amalia", zeide zij hoog. «Toen ik u den dag na juffrouw Thorne's dood zeide, dat ik uwe diensten niet langer behoefde en u uw loon on wat daar uog by kwam, gaf, dacht ik niet, dat er eenige reden voor u zou zijn dit huis nogmaals te betreden." Eu ik dacht, dat het zeer onvriendelijk van u was, iemand, die u altyd trouw ge diend heeft zoo maar zonder eenige consi deratie te gebruiken, op straat te zetten." Ik had uw diensten niet langer van noode", zei Magdalen kort. «Juffrouw Thorne was de eenige die u behoefde." „En zulk een trouwe gedienstige!" her haalde Amalia. Er lag een wereld van beteekenis iu hare slem. Magdalen's oogen kregen een sombere uitdrukking. Gy deedt uw plicht', seide zy. «Verder gaat het my niet aan." Maar, mejuffrouw", vervolgde Amalia, ik vrees, dat ik niet zoo gemakkelyk eene andere betrekking zal vinden. Ik ben niet zoo jong ineer, en slechts weinig menschen zyn bereid zoo goed stilzwijgen te betalen, aU gij deedt!*' Magdalen wierp haar een woedenden blik toe. De storm was ten laatste losgebarsten. Wat wilt gjj sprak zy heftig. Spreek!" «Ik vraag hulp, mejuffrouw, dat is alles", ren bij het huwelijk van lord Deciea, die ook een rijke bruid juffrouw Vivien Gould in de Nieuwe Wereld had gevonden. Over het algemeen is de openbare mee ning in de Vereenigde Staten niet gunstig gestemd voor dergelyke internationale huwe lijken, waarbij de Amerikaanscho bruid het groote fortuin, de Engelsche bruigom den gTooten naam inbrengt. Legaten. Frederick Rolandi, een uitgever, kort ge leden 85 jaar oud, te Londen overleden, heeft aan het Italiaanschn, het Fransche, het Duitsche en vier andere Londeusche hospi talen, alsmede aan een doofstommen-inrichting te Margate elk driehonderd duizend gulden vermaakt. Scheepsbouw. Naar verluidt gaat Engeland weer kleiner Dreadnoughts houwen, nl. van ongeveer 17,900 ton, guly'k de eerste Dreadnought meet. De laatste meet er 27,0001 Ze zouden dan niet meer mot 10 maar mot slechts 6 groote stukken wordeu bewapend, maar dan met vuurmonden van 15 duim (ca. 38 o.M.), terwyl ze nu van 12, 18.5 tot 14 duim zyn. Goedgeslaagde operaties aan boord. Dr. Mc. Mastera, de scheepsdokter van de Celtic", een schip van de Witte Ster-lyn, heeft tydens den overtocht van Engeland naar New York, by twee passagiers den blindeu darm weggenomen. Tydens do eerste operatie werden de machiueB van het schip stop gezet. De tweede operatie geschiedde, terwijl de ,Celti' met volle vaart vooruit- stoomde. Beide operaties slaagden. Mc. Maa iers werd geassisteerd door de doktoren E. D. Roberts eu Reinger. De wedergeboorte der Russische vloot. De correspondent van de »N. Rot. Ct." te St, Petereburg, schrjjft d.d. 11 Juli. Na den ongelukkigen oorlog met Japan, was de Russische vloot te gronde gegaan. Wie herinnert zich niet de lange lijst van Russische pantserschepen, kruisers en torpe- dobooteD, die achtereenvolgens in de lacht vlogen, in den grond geschoten werden, of zich den vyand overgavenNiet minder dan 69 oorlogsschepen gingen in den kryg verloren en het armzalige overschot was niet voldoende om Rusland's naam als zeemogendheid te handhaven. Intusschen had reeds Tsaar Peter begrepen, dat voor Rusland het bezit eener vloot een noodzakelijke vereischto is. Hy was het, die de eerste Russische vloot bouwde en daarmede de eerste Russische overwin ningen ter zee behaalde. Sedert dien tyd heeft Rusland altijd eene vloot van beteeke nis bezeten en het is dan ook te begrypen, dat men, toen de vrede eenmaal gesloten en het land tot rUBt gekomen was, onmiddelyk aan de herstelling dor vloot ging denken. De maand Juni is in dit opzicht voor Rusland van groote beteekenisimmers zij heeft niet minder dan 3 oorlogsschepen geboren zien worden, waarvan twee groote pantsardeksche- pen, «dreadnoughts" die, met de twee andere, welke nog op stapel staan en binnen korten tyd te water gelaten zullen worden, den grondslag zullen vormen vau de nieuwe Rus sische oorlogsvloot. De eerste Dreadnought, de „Sebastopol", liep deu 29sten Juni van stapel; gisterou volgde de „Poltawa" en weldra zal de beurt zyn aan de «Petropawlofsk" en de „Gangoet". Deze vier schepen ver tegenwoordigen de ronde som van 119 mil- lioen roebel, d. w. z. byna 80 millioen per •chip! Te hoog verzekerd. De Engelsche Board of Trade heeft een onderzoek ingesteld nuur het vergaan van het stoomschip «Hasland". Het schip zonk in de Golf van Lyon, ter wyl het op reis was van Cette naar Bonn. Het bleek, dat het schip onvoldoende ge ballast was en daardoor onzeewaardig werd, toen het door een storm werd bdoopen. Door het rollen van 't schip sloeg de zoet watertank in rniin No 1 Iob eu richtte veel schade aan. Het gevolg was, dat veel water in 't schip drong en dit ten slotte zonk. Het Hof was van oordeel, dat de tank be ter vastgemaakt had mooten zyn en gaf de schuld van het losraken aan den toezicht houdenden machinist. Maar als het schip voldoende ballast in had gehad, zou de tank waarschijnlijk niet losgeslagen zjjö, daar dan het schip niet zoo erg gerold zou hebben en de kapitein gaf omtrent dit punt interessante inlichtingen. sprak de Duitsche. „Zooals ik seide, ik ben niet jong meer, en openhartig gezegd, ook al zou ik werk kunnen vinden, ik geef de voorkeur aau »lui" zijn. Dat doen wy allen." ,Gy wildet van mijne liefdadigheid loven vroeg Magdalen. Dat juist niet, mejuffrouw. Ik heb een plannetje. Ik ben zells een beetje Zy glimlachte een booze glimlach. ,Gy wildet toch niet met myn vader trouwen vroeg Magditleu met een ruwen, spottende» lach. Iets in de bedaarde, uoderig- spottendo houding der vrouw scheen haar hare waardigheid te ontnemen. ,Beware mij!'' kreet Amalia. „De stief moeder te zijn van mejuffrouw, neen, dat zou een te gevaarlijke eer zyn! Neeu", ver volgde zij «dit is mijn plun. Er is een mooi hotel-restaurant te koop in West End, vlak bij Piecadilly circus. Ik zon er eigenares van willen worden. Ik zou er, met een Hink personeel, zelf weinig aan hoeven te doen. En ik dacht, dat mejuffrouw zoo enorm ryk uuhare getrouwe dienares nu wel als cadeautje de koopsom zou willen geven." Magdalen zag haar met opgetrokken wenk brauwen aan. „Van uw standpunt lykl het een bewon derenswaardig plan", zeide zy. „En hoe veel is de koopsom „Weltamelyk hoog, maar de stand is ook mooi. Dames als gy kunnen er bost hun lunch en diner gaan gebruiken. Men vraagt my zestig duizend gulden." „En gy hebt de onbeschaamdheid, hier te komen om mij zulk een enorme som te vragen? Gy moet krankzinnig zyn!" «Neen, mejuffrouw, gy moet krankzinnig zyu als gy ze my weigert. Voor a eu uw Ilij verklaarde te weten uit vroegere on dervinding, dat het schip zooals het nu ge ballast was, bij slecht weer onbestuurbaar zou worden, maar hy had geen machtiging meer ballast in te nemen en deed hij dit zonder machtiging dan zou hy waarschynlyk door de reederij ontslagen zyn. Ofschoon het Hof meende, dat de kapiteiu wel wat meer verstandigheid had mogen toouen, sprak het toch sjjn afkeuring uit over reeders, die hun gezagvoerders op dergelijke wyze binden. De Ie machinist kteeg oen berisping, om dat hy te laat mededeelde, dat het water in de machinekamer drong. Het Hof werd zeer getroffen door het feit, dat het verlies van de «Hasland" een goed zaakje was voor de reeders. De waarde van het schip toch was 5000 p.st. en het was verzekerd voor 8800 p.st. Ook viel het op, dat de „Hasland" toe behoorde aan een reeder, die vier schepen bezat, welke alle met verlies voeren en dat de maatschappij sinds haar oprichting in 1905 geen dividend had uitgekeerd. De voorzitter van het Hof wees er op, dat in de laatste vier maanden te Cardiff vier gevallen zyn behandeld, waarbij overver- zekoring in het spel was. Daaronder is ook de «Everest", van dezelfde maatschappij als de «Hasland". Hy noemde de oververzekeriug eeu ge vaarlijke verzoeking. Vliegen. Olieslager slaat het wereld- afstandsrecord. Een mooie vlucht heeft de in ons land zoo bekende en populaire Belgische aviateur Jan Olieslagers volbracht. Hy vertrok 's morgenB om 8 u. 4 in. 828/( s. uit het aerodrome van Kiewit. Na 7 n. 18 m. 262/ss. gevlogen te hebben, daalde hy weer voor zijn hangar, 625 KM. afgelegd hebbende. Olieslagers wint hiermee den prijs van 20,000 francs, uitgeloofd door de Belgische Aeroclub, voor den Belgischen aviateur, die vóór 1 Augustus den grootsten afstand in gesloten vlucht, zonder daling heeft afgelegd. Olieslagers heeft daarmee het wereldrecord geslagen, dat stond op naam van Tabuteau (584 KM.) Het duurrecord heeft nog Henry Karman, die 8 u. 12 m. in de lacht bleef. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzend ings weg. Datum der ter postbezorging. "fydsL der laat. bus), a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail vla Genua p. Holl. mail via Marseille p. Fransche rn.via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche tu. via Napels 21 Juli 28 1 Aug. 25 JuU 28 26 Juli 7.— 'a av, 7.- 's av. 7.-- 'sav. 3.30'snam 7.— 's av. 12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Grut. mail via llnndisi 4 Aug 8.30'sinor. p. Holl. mail via Genua 1 7.'s av. p. Holl. mail via Marseille 25 Juli 3.30'snam (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille 28 7.'s av. p. Duitsche in. via Napels 26 12'smidd. Naar Atjeh en de Oostkost van Sumatra: p. Eng. mail via Briudisi p. Holl. mail via Genua P Holl. mail via Uarseillej (alleen op verl. der afz.)j i-ansche rn.viaMarseille n. Duitsche m. via Napelsl Naar Guyana (Suriname): i« zeepost via AmsterdamI 3 Aug. |7.'s av Queenstown ii Vrijdag j8.30'smo:. 1 Aug. '7.— 'a av. 25 luli |3.30'«nam 26 |12'smidd. 21 Juli 3.30'snam 21 7 A ug. 17.— 'a av. Naar Curwjao, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 3 Aug. |7.'sav. p muil via Southamptou eiken Dinsdag of Queenstown. en Vrijdag B.dO'snum p. mail via Hamburg 1 Aug. 7,-— 'S av. (alleen op verl. der afz.) Naai' St. Martin, St. Kustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam. 3 Aug. |7.'sav. valleen op ver), der afz.)| p. mail via Engeland eiken Woensd.|7. 'sav. Naar Kaapland, Natal, Orauje-Rivier-koloui* en Transvaal: eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. vader beteekent het niet veel, en wanneer gy het niet geeft, kan het hetcekenen enliu, dat behoef ik niet te verklaren, wei „Gy zyt een brutaal mensch", kreet het meisje trotsch. „Hoe durlt gy hier komen Ga oit myn oogen, onmiddellijk!" Doch Amalia naderde haar een paar passen. „Ik geloof, mejuffrouw, dat, wanneer gy een oogenblik nadenkt, gy het beter zult oordeelen mij te geven, wat ik vraag." Brr ik ken u en uw soort! Dit is slechs het begin. Sluw schepsel, er zal altyd een kleinigheid noodig zyu. Wanneer ik eens toegeef, is er geen eind aau het vrageu. Ik weiger absoluut." „En is mejuffrouw voorbereid op de ge volgen Hare woorden klonken als eeu dreigement. „Wat kunt gy tegen mij inbrengen?" vroeg Magdalen, niet meer op haar hoede. „Niemand zou u gelooven." „Aha, dus mejuffrouw stemt toe, dat er iets tegen haar in te brengen is. Mejuffrouw moest beter overdenken. Het zou zoo ge makkelyk zyn, hier en daar het gerucht te verspreiden, in het zvchte kwartier naluur- lyk, dat er geeu lijkschouwing op de arme juffrouw Violet gedaan is." „Wees niet dwaas", zei Magdalen smalend. „Gy weet zeer goed dat een van de eorste doctoren in Londen het bewys toekende. Ik begrjjp zelf niet, hoe ik er toe kom my te verlagen mij tegenover u te verdedigen." Omdat gy zeer goed weet, dat gy niet anders durft", zei de Duitsche zacht. Haar toon was veranderd, dreigend nu. Het zou ook gemakkelyk zyn, er nog eenige inlichtingen bij te geren", voegde sjj er aan tee. .De bjjzondere manier, waarop mynheer Koroais trachtte mejuffrouw Violet's Probleem nr. 5 van A. F. Mackenzie. Wit begint en geeft in 3 zetten mat. a b c d - e f g h b c d e f g Stand der stukken: Wit: K. c 6L. b 8 pion c 7. ZwartK. a 8. Goede oplossingen wordeu iugewacht onder hel motto Schaak" tot uiterlyk Vrydag '28 Juli a.s. aan het Bureau dezer courant, eu in de volgende rubriek bekend gemaakt. Oplossing probleem nr. 4 1. T. e 8 waarna 2. T, c 8 mat geeft. Goede oplossingen ontvangen vau J. Siegers, Dr. H. C. R., H. Zegel, H. L. Pateer, A. Swart, Dr. J. J. Tesch, A. C. v. d. H. eu C. Rab, allen te Helder. Probleem nr. 4 heeft eenige oplossers ver rast, niet minder dan 4 foutieve antwoorden kwamen in, n.l. een drietal met T. e 4, hetwelk faalt op 1 b 5 en een met 1 K. b 1, wat weerlegd wordt door 1 P. f 2. Correspondentie. J. P. B., te Amsterdam. De „Mr." van „Morphy" moet zich in dese onzydig houden. Uw opmerking, dat er zoo weinig leden van ,Morphy" onder de oplossers voorkomen is juist, doch verblyd ons, daar het bewy'st, dat er te Helder ook buiten „Morpby" eeu opwekkend schaakleven ia. Wy' zullen voortaan om beurten een 2 of 3 zet geven. Uw goede oplossingen zullen oua steeds welkom zyn. Brief volgt. Schaaknieuws. De groote aohaakmatch te Keulen is iu vollen gang, de stand is op heden Dr. Tarrasuh 2, Schlechter 1, remise 5. Dr. Tarrasch schynt goed in vorm te zyn, de parlyen munten uit door correct spel en staan op een zeer hoog peil, vooral de 8ste partij was een kunststukje van den dokter. Onderstaand partytje doet ons kennis maken met den overleden genialen schaakmeester 51. Kolisch, die door tijdgenooten op een lijn werd gesteld met P. Morphy. Party nr. 4. Tweepaardspel. Gespeeld te Manchester in December 1860. WitM. Kipping. ZwartM. Kolisch. 1. e2e4 c7—e5 10. D.d5Xf7 L.c8-a6 2 P.gl-f3 P.b8-c6 17. (12—d3 T.a8-f8 3. L.fl-c4 P.g8—f6 18. D.f71»5 L.d6-b4f 4. P f3—g5 d7—d5 19. c2-c3L.b4—c5 5. eiXdb P.ca5 20. Dh5-e2 e5-e4 L.c4b5 f De Meister olfert eau stuk Beter is d2—d31 om de brillante aanval vol te houden. 6c7c6 21. b2—b4 e4Xd3 7. d5Xc6 b7Xcö 22. b4Xc5DböXc5 8. D.dtf3 D.d8—bG 23. D.e2—dl T.f8--e8 y.Lb5—d3 L.f8—d6 24. L.cl-e3 T.e8X«3| 10. P.blc3 00 Wit geeft op. 11. Pc.3 e4 P.f6Xe4 Gaat de koning naar d'2, 12. L.d,3Xe4 17—f6 volgt mat in 3 zetten en 13.L.e4—d5j- r.6Xd5 op 25 12Xe3 vo'gl 14.Df3Xd5+ K.gS—h8 D.e3: 20K.fl d2f enz. 15. P.gB—17 T. f8 X f7 Op K.g8 volgt mat in 3 zetten. Uit de oude doos. Zoo voeren wij een' kryg die niet verwoest of moordt, Maar in een ledig uur ons peinzend brein behoort Zij dan de heerschzucht prut op b'oedige laurieren, In 't strijdperk van 't vernuft «al ons eene eerkroon (Ckbutti). sieren. Voor de Beurspassage op het Damrak. Weet u hoe dit heet Nee. De ondergang van de iuaal*ch»ppy. Hè, hè Maar als u er door gaat. Nu? Dan loopt u er in. gezondheid te verbeteren. Hypnotisme die kunst waarvoor wy den Hemel zoo dankbaar moeten zyn, omdat zy zoo weinig verstaan wordt en hel vreemde voedsel dat hy voor haar mengde, en waarvoor ik de strikate orders had niemand anders daar van te laten proeven Er volgde eene korte stilte, die door de Duitsche weder verbroken werd. •Zyt gy' van meening veranderd, mejuf frouw Stellig niet", zei Magdalen beslist. ,Wy' hebben uw diensten betaald. Goeden dag. Ik heb u niets meer te zeggeu en ik vrees uw boosaardigheid niet!" Doch Amalia was niet voornemens heen to gaan, en toen Magdalen dit bemerkte stak zy de hand naar de bel uil, hetwelk de Duiteche echter verhinderde. Zü trad op haar toe. ,Gy vreest rnyne zoogenaamde boosaardig heid niet, zegt gy", zeide zy'. «Ik heb slechts myn oigeri belangen op het oog. Maar wel licht mejuffrouw, vreest gy de waarheid. Dat doen wy bjjna allen en gy hebt daar de meeste reden toe. Misschien geeft gy er niet om, wanneer ik de wereld een feit vertel, waarvoor gy altyd uw uitersten best gedaan hebt, bet te verbergen dal het arme meisje, dat stierf ik wil het wat beleefd zeggen evenmin als ik Violet Thorne heette, maar een kind was, dat uw vader verkreeg om de plaats in (e nemen der erfgenamo, die gestolen was. Ah, mejuf frouw dat treft u, hél Wy hebben aldoor nog geschermd, maar nu komen wij tot feiten!" (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1