Marine en Leger. ■■PPP Bij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter zee 1ste klasse rar. J. C. Jager, dienende aan boord Hr. Ms. wachtschip te Wil- lemsoord, met 5 Augustus op non-activiteit gesteld. Bij beschikking, van den minister van marine is de luitenant ter zee '2de klasse F. C. Baron van 1 Aerssen Begeren van "Voshol, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderland", met 22 dezer op non-activiteit gesteld. Stoomwaartberichten. Stoouvaart-Maatsohappu Nederland. Flores, thuisreis, arrlv. 22 dezer te Cushaven. Vondel, uitreis, is 22 dezer Kaap del Armi gepass. Ambon, thuisreis, vertrok 23 dezer van Perirn. Uanda arriv. 23 dezer van A'dam te Hamburg. K. W. I, uitreis, vertrok 23 dezer van Colombo. Billiton, thuisreis, is 23 dezer Gibraltar gepass. Celebes, uitreis, is 24 dezer Kaap Blanc gepass. K. W. III, thuisreis, is 24 dezer Kaap del Armi gepasseerd. Koningin der Nederlanden, uitreis, arriv. 24 dezer te Southumpton. Rotterdamsohe Lloyd. Tambora, thuisreis, vertrok 20 dezer van Aden. Tabanan, uitreis, vertrok 22 dezer van Perim. Wilis arriv. 22 dezer van R'dam te Batavia. Kawi vertrok 22 dezer van Padang naar R'dam. Menado, uitreis, is 23 dezer Wight gepasseerd. Rindjani, uitreis, vertrok 23 dezer v. Gibraltar. Bogor, uitreis, arriv. 23 dezer te Port-Said. Mudura, uitreis, arriveerde 24 dezer te Padang. Ophir arriv. 24 dezer van Batavia tc R'dam. Koninklijke Hollandsche Llotd. Maasland, thuisreis, vertr. 20 dezer v. Montevideo. Kernland, thuisreis, i9 21 dezer Madera gepass, Zaanland, thuisreis, vertrok 21 dezer van Bahia. Rjjnland, uitreis, arriv. '2*2 dezer te Rio deJaneiro. Frisia, uitreis, vertrok 24 dezer van Lissabon. Hollandia, uitreis, arriv. 24 dezer te Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Frederik Hendrik arriveerde 21 dezer van Paramaribo te Amsterdam. Pr. W. V, uitreis, vertrok 21 dezer van Madera. Oranje Nassau vertrok 22 dezer van Amsterdam naar Paramaribo. Prins der Nederlanden arriveerde 22 dezer van West-Indië te New-York. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië; Verzendingsweg. Datum der ter postbezorging. Tydst. der laat. busl. a/h Postk. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Oenaa Holl. mail via Marseille p.Fransche m.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenden; p. Duitsche m. via Napels 4 Aug. 28 Juli 1 Aug. 25 Juli '28 '26 Juli 7.- 'sav. 7.- 's av. 7.- 'sav. 3.30'snam 7.— 's av. 1*2'smidd. De heer W. Bakker, leeraar aan de Zeevaartschool te Amsterdam, vroeger alhier woonachtig, is aldaar in den ouderdom van 58 jaar overleden. Stoomtram Helder - Huisduinen. De tram vervoerde van 17 tot eu met 23 Juli 7463 passagiers (met inbegrip van de vacantie-kaarten), totaal met de vorige op gaven 42194. „Oefening kweekt kunst." Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Gymnastiekvereeniging „Hercules" te Noordscharwoude, werd aldaar een 2-daags openluchtfeest gegeven, waaraan des Zaterdags werd deelgenomen door een gedeelte der adspiranten van „O. K. K.", t.w. 20 meisjes en 84 jongens. Zy kwamen uit met vrjje oefe ningen voor de meisjes en stokoefeningen voor de jongens. Aan de wedstrijden kon niet worden deelgenomen, daar het weder tyd was huiswaarts te keeren. Het was daarom eene verrassing, toen Zondags by de ontvangst der tnrners aan den vertegenwoordiger vbd „O. K. K.", als blijk van waardeering, namens dc Feestcommissie, een verguld zilveren medaille werd over handigd. ,.De „Nieuwe Langedijker Courant" schrjjft hieromtrent het volgende Nogmaals vorkrjjgt de heer J. H. Keizer het woord en zegt, dat op den gister uit muntend verloopen dag, de adspirantenat- deeling van den Helder met het oog op den tyd niet heeft kunnen deelnemen aan de wedstrijden. Het gepresteerde stelde men echter op hoogen prjjs en hoeft algemeene bewondering mogen wekken. Namens de ver- eeniging dankte spr. voor dit hartelijk blijk van belangstelling uit het Noorden in het 10-jarig bestaan der vereeniging in het bij zonder en in de zaak der gymnastiek in het algemoeD. Onder uitbundig gejuich van Den Helder, reikte spr. aan den vertegonwoordiger dier vereeniging voor de adspirantonafdeeling, als bljjk van herinnering, een verguld zilveren medaille over. Nederlandsche torpedobooten te Gent. Reuter meldt uit Gent: De offioieren van de Nederlandsche torpe dobooten zijn officieel op het stadhuis ont vangen. De burgemeester heeft een toast uitgebracht op de vriendschap van de beide volken en wenschte zichzelf geluk met het a.s. bezoek van koningiu Wilhelmina aan Brussel. De torpedobooteu zyn onmiddellijk daarop vertrokken. Naar Palembang, Riouw, Bunka, Billiton en Borneo p. Eng. mail via Brindisil p. lloll. mail via Genua p. Holl. mail yiaMarseille (alleen op vcrl. der afz.) p.Fransche ra.viaMarseille p. Duitsche m. vin Napels 4 Aug 1 2f> Juli 8.30'smor. 7.— 's av. 3.30'suam 7.— 's av. 12'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatru: p. Eng. mail via Brindisi p. Hol), mail via Genua p. Hol), mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels n Vrtfdag f Aug. 25 Juli 26 Naar Guyana (Suriname): p zeepost via Amsterdam j 3 Aug. 17.'s av p. mail via Queenstown 4 Aug. 3.30'snam p. mail via New-York. 4 Aug. 3.30'snam p. mail via St. Nazaire .I 7 Aug. l7.—'s av, Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 3 Ang. 7.'s av, p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstown. en Vrijdag 3.30'snam p. mail via Hamburg 1 Aug. 7.— 's av. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Rnstatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam3 Aug. 17.'s av. galleen op verl. der afz.)j p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Orauje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrjjdag, 3.80 's namiddags. Voor Hr. Ms. ,E v e r t s e n" naar A b e r d e e n28 en 29 Juli, 8.30 'mam.; 80 Joli, 12 unr 'smidd.; 81 Juli, 1, 2 en 3 Augustus, 8.80 'imm. Visacherijberichten. Nieuwediep, 21 Juli. Aangebracht door 50 kor ders 5 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk, 10 tot 50 middeltong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 80 kleine tong 10 a 15 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 4 a f 5 per stnk, 4 mand stortschol f 5 a f 6 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol f 2 a f 3 per mand, 1 tot 3 mand schar f 2,50 a f 3 por mand. 22 Juli. 80 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,20 per stuk, 10 tot 100 middeltong 50 u 75 cent per stuk, 10 tot 100 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 15 stuk9 tarbot f 4 a f 7 per •tuk, 1 tot 20 stuk* rog f 0,90 a f 1, 1 tot 4 mand stortschol f 3 a f 6 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 2,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2,50 a f 3 per mand. 34 Juli. 5 korders te zamen met 80 stuks groote tong f 1 per stuk, 250 middeltong 40 a 50 cent per stuk, 80 kleine tong 20 cent per stuk, 20 stuks rog 80 cent per stuk, 6 mand stortschol 1 3 a f 5 per mand, 6 mand kleine schol f 1,25 per mand, 6 mand schar f 2,50 per mand. Burgelijke Stand v. Helder Van 21 tot 24 April. ONDERTROUWD: M. J. Pels en A. Velthuizen. M. de Liever en R. Prins. BEVALLEN: F. Volkers geb. v. d, Wal, d. M. Harder geb. Kraak, d. H. A. van 't Hert geb. Buisman, d. A. H. Vinke, seb. Bruijn, z. J. G. van Zantwijk geb. van der Meer, z. A. Buurman geb. Nanninga, d. OVERLEDEN: G. Menijn, 62 j. H. Bomhoff, 13 in, P. Kuiper, 70 j. GroentenveilingsvereBnigltig te Helder, van 22, 20 en 25 Juli. 115 bos Rhabarber, f0.07 k 10.09 p. bos. 350 mandjes Postelnn, f0.03 k f0.05 p. mandjes 700 krop Kropsla,7l.- k 11.45 p. 100 krop. 1100 bos Wortelen, fl.70 a f2.25 p. 100 boe. 75 bos Suldery, f0.18 p. 5 bos. 55 bos Peterselie, f0.05 k f0.07 p. bos. 900 krop Andyvie, f0.70 a fl.30 p. 100 krop. 3700 stuks Bloemkoolen, f 2.30 a f 6.20 p. 100 stuks, 150 K.G. Peulen, f0.04 p. K.G 100 K.G. Doperwten, 1010 p. K.G. 1750 stuks Komkommers, f 3.55 k f4.90 per 100 st. 85 000 stuks Spersieboonen, f 0.40 k f0.62 p. 1000 st. 35.000stuks Tuinboonen, f0.56af0.98 p.lOOOstuks, 400 bos Uien, f0.16 n f0.22 p. 5 bos. 25 Kilo Zilveruien, fO.10 a f0.20 p. Kilo. 100 mandjes Aardbeien, f6.70 p. 100 mandjes. 300 stuks Roode kool, f7.40 p. 100 st. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 26 Juli. Hr. Ms. «Zoohond" is gisteren te Lei tb aangekomen, eu zou den 29sten weder van daar vertrekken. Aan de Middelb. Technische school te Amsterdam behaalde de heer II. Witeenburg, van hier, het eind-diploma voor suiker- techniek en tevens het diploma voor eleotro- techniek. Bij K. B. ia, met ing. van 1 October, benoemd tot commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden to Nenzen, de adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdam L. Wiersma; b. de tvjdelyke adjunct-commissaris der loodsen to Maassluis A. Blom in gelijke be trekking overgeplaatst naar Rotterdam; c. benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis, de sergeant-stuurman by de Koninkljjke Marine H. W. Balfoorl. Promotie bij het leger. Er kan in het a.s. najaar oen zeer groote promotie bij het leger worden verwacht. Het moet in het voornemen van den Minister van Oorlog liggen alle opper- en hoofd-officieren, die dit jaar 58 jaar oud geworden zyn en twee jaar in hun rang zyn geweest, op pensioen te Btellen. IJmuiden, 24 Juli. Zaterdag kreeg bet Duitsohe stoomschip Hubert Hom", dat van Nerva hier binnen kwam, order naar de uieuwe balkenhaven van Zaandam te gaan en daar te lossen. Dit is dus het eerste zeeschip dat van die nieuwe haven gebruik maakt. De gezagvoerder bad de aardige attentie dit feit niet onopgemerkt te laten bljjven en liet zyn schip met alle vlaggen op door het kanaal passeeren. Bij het vertrek van een pleizierboot, die bier gisteren van Volendam gekomen was, viel een reeds bejaarde man tusschen den steiger en het schip. Door de omstanders kon by spoedig op bet droge worden ge- bracht, zoodat hy er met den sohrik en een nat pak afkwam. Verdronken. Tal van onvoorzichtiger! moeten bun waag halzerij by bet zwemmen met den dood be- koopen Nu weer is een 21-jarige jonge man te Scheveningen en zijn twee jongelieden te Zandvoort verdronken. Doodslag. De krantenlooper G. J. van G. te Rotter dam, een man van 66 jaar, zat in den nacht van Zaterdag op Zondag om halftwee nog op in zyn keuken op de tweede verdieping van pand no. 48 in do M&rnixstraat te Rotterdam. Hy kon van de warmte niet slapen. Terwyl hij zoo alleen in het keukentje zat, kwam zyn 28-jarige zoon W. A. van G. thuis. Deze, een losse werkman, verkeer de min of meer onder den invloed van gebruikten drank, hetgeen zyn vader ont stemde, te meor daar volgens zijn oordeel deze zoon het huishouden niet naar zyn ver mogen met zyn verdiensten steunde. Er volgde eeD woordenwisseling tusschen vader en zoon. Beiden wonden zich op, en in zyn drift nam de vader een scheemes, waarmoe hy zich vóór zyn zoon's thuiskomst een boterham gesneden had, en stak hiermede naar syn zoon. Hij trof dezen in de rechter borst en sneed een hartslagader door. De getroffene zakte ineen en overleed enkele oogenblikken later aan inwendige verbloeding. Op het gerucht van de woordenwisseling tusschen vader en zoon was een andore zoon, die zich, evenals de zuster van den krantenlooper, ter ruBte bad begeven, wak ker geworden en opgestaan. Toen hy in de keuken kwam, zag hy zyn doodelyk getrof fen broer op den grond vallen en na hel stamelen van enkele woorden sterven. Dr. P. H. G. de Ridder, wiens hulp werd in geroepen, kon slechts den dood vaststellen. Bankbiljetten door de muizen verslonden. Te Delden had een alleenwonend persoon een bankbiljet van f 100 en een van f 40 in den kelder verstopt. Hou schrok de man, toen hy op een dag eens ging kyken, of de bankbiljetten er nog waren. Ze bleken ver dwenen. Een buurman, die aan het zoeken ging, vond de overblijfselen in een muizen nest onder de vloersteenen. De stukjes werden opgezonden naar de Nederlandsche Bank, en de man word verblyd met twee nieuwe briefjes. Brand te Gameren. Juist een week na de ramp te Brakel, ongeveer op denzelfden tyd in den namiddag brak te Gameren een dorp, op een half uur afstand van Zalt-Bommel gelegen, een hevi- gen brand uit, die naar het zich liet aan zien, niet minder hevig dan in Brakel zou syn. Gelukkig is het by de vernieling van een viertal huizen gebleven. De schade wordt begroot op f 12.000. Vliegen Op liet vliegveld te Juoisy viel de jonge j vlieger Jolly, 23 jaar oud, van een 80 meter j hoogte, en was op slag dood. Zyn ouders waren getuige van dit drama iu de lucht. 0e warmte te Berlijn. Berlyn, 24 Juli. Berljjn heeft gisteren geleden onder een gruwelijke hitte. In den vroegen morgen wees de thermo meter tot 26 gr. C. iu de schaduwin den middag steeg de kwikzuil tot 36 gr. C. in het centrum van de stad, waarvan het heete asphalt een hittegolf uitsloeg, zelfs tot 39 gr. C. (ruim 102 Fahr.) In de zon was het niet uit te houden en rees de thermometer dikwyls tot boven de 50 gr. C. Menschen en dieren leden onder deze temperatuur, door geen koeltje verminderd. Toch trokken er velen naar buiten in de hoop daar verkoeling te vinden bij water of in het bosch. In hot gratis bad te Wannsee alleen waren 70.000 menBchen om 8 uur 's morgens moest het reeds gesloten worden, omdat het te vol liep. Groote brand te Konstantinopel. Londen, 23 Juli. De bladen ontvingen be richt uit Konstantinopel dat daar een vree- selyke brand woedt, die reeds een kwart ge deelte van de stad hoeft vernield. Een krach tige wind bevordert de verbreiding van de vlammen. Het had niet ongelukkiger kunnen treffen 1 Juist op den nationalen feestdag den der den verjaardag van de afkondigiug der grond wet is de hoofdstad van het Turksche Ryk door een ramp getroffen, zóó groot, dat de geweldige brand in het prachtige parle mentsgebouw van eenige jaren geleden er als onbeteekenend kinderspel hy in 't niet j verdwijnt, 't Is echter de vraag of de uit- drukking «ongelukkig treffen'' hier Wel op hare plaats is. Het vermoeden ligt hier al te zeer voor de hand dat ook by deze ontzet tende ramp weder kwaadwilligen hun somher werk hebben verricht. Is het een dieven-en inbrekersgilde, dat gewetenloos brand sticht enkel mot het doel zich te verrijken Of zit er meer achter en zyn hel vyanden van den Staat, die de regeering in moeilijkheden wen- B'-hen te brengen, door wat middelen dan ook Zijn het mogelijk huurlingen der reactie, die er vermaak in scheppen den nationalen feest dag aldus in een nationalen ronwdag te doen verkeeren Deze vragen zullen voorloopig wel onopgelost blyven. Berlyn, 24 Juli. De Lokal-Aozeiger bevat een reeks telegrammen over den brand in Konstantinopel, die een levendige voorstelling geven van de ontwikkeling der ramp. Wij geven een deel van deze berichten in volg orde weer. Een telegram van 8 u. 40 gisterenmiddag ludtVan de moskee Soliman tot de brug schynt alles in een vlammenzee verzonken. De brand is op 6 plaatsen tegelijk begonnen en verbreidt zich snel. Ook het gebouw van den generalen staf is reedB vernield. Het vuur wordt door den wind aangewakkerd. Het blnsschen wordt zeer belemmerd door gebrek aan water. Het ministerie van oorlog is eveneens afgebrand. De vlammen verbrei den zich dan in de richting van de Ak-Serail. De vuurzee omvat reeds meer dan IJ K.M. De minister van oorlog is door een neer vallenden balk ernstig, maar niet levensge vaarlijk gewond. Tot nog toe zijn 14 kleine moskeeën afgebrand. Een telegram van een uur laterStamboel brandt aan alle vier kanten. Ik doe sedert een uur pogingen om met een snel rjjtuig om de vuurzee heen te komen, maar moet telkens terug. Van Fanar tot het ministerie van oorlog, en van daar tot aan de zee van Marmora ligt Stamboel in een vlammenzee. De bevolking is in verschrikkelijke opwin ding. De brand brak uit in de Oezoentsjarki en onmiddellijk daarna ook in de meest uit- eenliggeDdo wjjken. Do stad, die voor het nationale feest schitterend geïllumineerd was en waarin kolossale menschenmenigten elkaar verdrongen, ligt in den geweldigen gloed van de vlammen, die de moskeeën in een rooden schyn zet, en een fel licht werpt op de ont zettende gezichten van de duizenden dak- loozen, die met hun armzalig boeltje tusschen de brandende huizen hulpeloos en weekla gend heen en weer loopen. Het garnizoen helpt mee, maar de soldaten richten meer verwarring aan dan zij kannen helpen. Gisterenavond 9.50. Ik ben in Ak-Serail, waar de brand reeds het huis naast het post kantoor heeft aangetast. Het vuur heeft hoofdzakelijk de kwartieren van Koska, Men jan en Tachtakale vernield en is vandaar uit verder gegaan totdat het twee kilometer besloeg. Intusschen gaan de vlammen telkens verder, od daar zjj overal honten barakken op hun weg vinden, is het einde van den brand niet te overzien. Vanmorgen 6 u. 10. Te midden van de verschrikkelijkste verwarring en de armza ligste verwoesting ben ik tot het aanbreken van den morgen by den brand gebleven, zonder in den stikdonkeren nacht by het spookachtige schijnsel van de telkens op nieuw uitlaaiende vlammen, eenige positieve opnemingen te kunnen doen van den om vang van do ramp. Ik zag echter tooneelen die geen pen kan schilderen. By troepen liepen volkomen naakte vrouwen tussohen do brandende huizen rond, enkele met kin deren op don arm, andere met allerlei nut- telooze dingen beladen, huilend en weenend. Velen ziet men in een zenuwtoeval op den Sond liggen. Hooge officieren, nog van het ast in gala-uniform en met ridderorden op de borst, reden op met ezels bespannen ker miswagens hun inboedel weg. Pasja's tracht ten de menigto tot kalmte te brengen. In derhaast worden er tenten opgeslagen. Ach ter de Hajasjid-moskee tot aan het achter eind van Koejn-Kapoe beginnen de tenten r^edB te verryzen. Vele lieden wierpen hun boeltje zelf in het vuur, nadat zij er eenige uren mee tusschen de vlammen hadden rond gewandeld en door do soldaten telkenB ver dreven waren zonder een veilige plaats te kunnen vinden. De nood is ontzettend. Vele honderden menschen hebben slechts gered wat zy aan het lyf dragen. Velen loopen in zakken rond als wilden. Soms zou men meenen te midden van een heksensabbat te zyn of in een krankzinnigen droom, waaruit men ieder oogenblik kan ontwaken. Van de brandstichters, die volgens een vast plan te werk gingen en die het vooral op het minis terie van oorlog gemunt hadden, zyn er reeds twaalf gevat. Zy zullen wel voor den krygs- raad worden gebracht en aan de brug worden opgehangen. De regeering staat voorloopig in stomme vcrtwjjfeling tegenover deze ramp. Van een actie tot redding markt men niets. Later: De brand dunrt reeds 15nrenlang onverminderd voort. Het aantal verbrande gebouwen is niet te bepalen. Tien wjjken van Stamboel staan in vlammen. De brand eischte eenige menschenlevens en vele ge wonden. Tot nu toe zyn er vier ljjken ge borgen. By het instorten van het gebouw van den generalen staf syn aobt man zwaar gewond. LaterIk reed zoo even met groote moeite in 2 uur om de heele vuurzee heen, die in het heldere licht van don zomerdag nog alle verwachtingen overtreft. Toen ik een politie agent naar den omvang van den brand vroeg, zei hy: n Vraag niet waar de brand is, maar waar Stamboel is." Ik trof daar terugkee- nde brandweerlieden, die er uitzagen als i roepen na den slag. Men ziet over de roo- k-nde puinhoopen van de zee tot aan de Ak-Serail-moskee. Over dien afstand is geen huis gespaard. De tocht door de stad her innert mij op ongure wjjze aan de indrukken in het ingestorte Measina. In westelijke richting strekt de brand zich uit van het ministerie van oorlog tot aan de groote bazaar. Nog rookt en knettert overal het vunr. De brandweer is eohter volkomen uitgeput. De kerkhoven zien er nit als Zi geunerkampen. Ik zag een jonge vrouw met een verkoolde zuigeling in de armen. Er schjjnen echter Blechts weinig kinderen om gekomen te zyn, ofschoon de gekwetsten ontelbaar zijn. Iedereen is hier het hoofd kwyt. Hedenmorgen 10.45: Men is het vuur meester geworden. Daaruit blijkt ook, dat men nog niets weet van de brandstichters. De gevangen genomen personen zyn Blechts verdachte lieden, die gewapend door de straten liepen. Konstantinopel, 24 Juli. De brand is ge- bluscht. Het wordt bevestigd, dat Sjefket licht gewond is. De Zeeliedenetaking enz, Te Amsterdam. Nu de staking van de voerlieden officieel is opgeheven, rijden de karren zonder bewa king van militairen of politie. Zaterdagnamiddag iB in het Paleis voor Volksvlijt een druk bezochte bijeenkomst van stakers gehouden. De sprekers werden afge wisseld door zang en muziek. In deze bjjeeu komst gaf de voorzitter van «Recht en Plicht" een nitenzetting van hetgeen, sedert de staking voor de zeelieden werd geproclameerd, is geschied. In 't bijzonder stond hy stil by de vier pogingen tot interventie, welke alle zijn afgestuit op de weigering van de zjjde der werkgevers. Ten slotte las de spreker voor het dien morgen van de werkgevers ontvan- goD telegram, luidende: «Brief ontvangen. Wenschen op onderhandelingen niet in te gaan." Hoewel de staking voor de voerlieden is opgeheven en men zich tegen een derge lijke opheffing voor de schuitenvoerders niet langer zal verzetten, spoorde spreker de zeelieden en bootwerkers aan den strijd voort te zetten en sich niet op genade of ongenade over te geven aan de patroons. Naderend einde? Ten bewyze dat in de staking steeds duide lijker een kentering intreedt, welke doet ver wachten, dat het einde nadert, worde melding gemaakt van een schrijven, dat gisteren is verzonden aan de besturen der Christelijke bootwerkersvereenigingen ,Ons Beginsel" en van de R. K. Transportarbeiders vereeniging «St. Clemens". Het schrijven gaat uit van de 5 te Amsterdam bestaande Christelijke Sociale bonden, en dringt met klem aan op beëindi ging van den strjjd, opdat niet meer slacht offers vallen. Ter toelichting van deze aan maning wordt er o. m. op gewezen, dat bovengenoemde bootwerkers- en transport- arbeidersvereenigingen nimmer een besluit hebben genomen tot staking, maar den arbeid neerlegden uit vrees en tengevolge van geweldpleging. Voorts wordt de wensch uitgesproken, dat de patroons bereid worden bevondeD, de bootwerkers, die zich tot den arbeid aanmel den, weder aan te nemen. Het werk hervat. Naar de directie van den Kon. West- IudiBchen Maildienst mededeelt, heelt gister morgen een groot deel van haar oude boot werkers (ongeveer zeBtien man) zich weder aangemeld en het werk hervat. De schuitenvoerders. Gisterenmorgen hebben de schuitenvoerders zich ongeveer overal weder by hun patroons aangemeld om aan den arbeid te gaan, inge volge een Zaterdagavond genomen besluit, om de staking op te heffen. Aan de verschil lende patroons was verzocht geen slachtoffers te maken, en voor zoover wjj konden nagaan, zou dit ook nergens geechieden. Schier overal, waar zy zich aanmelden, zijn de schuitenvoerders weer aan het werk gezet. (Hdbl.) Voortzetting dar staking. Gisteravond werd in .Plancins" een zeer druk bezochte vergadering van stakende bootwerkers gehouden, welke belegd was door de vereeniging Recht en Plicht". Naar het bestuur na afloop mededeelde, werd met overgroote meerderheid by stem ming met gesloten briefjes besloten, de sta king voort te zetten. De meerderheid was volgens het bestuur thans grooter dan toen het besluit genomen werd om de staking te proclameeren. De bootwerkers aangesloten by de Chris telijke en R.-Kath. organisties besloten echter aan den arbeid te gaan. Een sabelhouw. Gistermorgen heeft een inspecteur van politie by het uit elkander jagep van een oploop op de Geldersohekade, bij de Binnen- Bantammerstraat, een lossen bootwerker het oor afgeslagen. Overdreven angstl Hoe opgeschroefd en overdreven de berioh- ten in de buitenlandsche, in het bijzonder in de AmerikaanBche, bladen wel moeten zyn omtrent den toestand in Amsterdam, blykt uit het volgende Een Amerikaansch meisje te AmBterdam toevend, ontving van haar moeder een brief, waarin gesmeekt werd om toch zoo gauw mogelyk Holland te verlaten. Als het niet anders kon, dan moest zy maar over Fran krijk vluchten. Een familie, die aan de Weesperpoort was afgestapt met het plan om eenige dagen in Amsterdam te blyven, vond het by nader inzien niet raadzaam om deze stad te bezoeken en vertrok met een volgenden trein naar Arnhem, dankbaar gestemd, dat sy van uit den veiligen trein trein even een blik konden slaan op de «gevaarlijke" stad. In Engeland. De toestand te Cardifi blijft bedenkelijk voortdurend breidt de staking zich uit en het aantal stakers wordt thans op 20,000 man geraamd, allerlei arbeiders omvattend. De stakers trachten het trampersoneel en gas- werkers tot staking over te halen. De corres pondent te Cardiff van de Daily Telegraph" is van oordeel, dat er 6000 man troepen noodig zyn ingeval het trampersoneel en de gaawerkers werkelijk tot staking overgingen. Geen enkele Chineesche waschhuis te Cardifi blykt gespaard. Vele zijn geplunderd en verbrand. Cardiff, 28 Juli. De Zeeliedenbond teekende gisterenavond laat een overeenkomst met de reedera tor beëindiging van de staking. Kijkjes uit mijn venster. 'n Onpartijdig oordeel. We gaan in den regel door voor 't plat burgerlijkste stadje van heel Noord-Holland, en daarom doet het je goed, dat ons, dik wijls miskend, ja, scherp becritiseerd stukje grond uit den mond van een onpartijdig beoordeelaar nog niet geheel wordt afge- tuigd, geminacht, geringschat. Den warmen Zondagmorgen heb ik besteed aan den buitenkant, afgelegen plaats by de groote sluis, waar de zeehaven ophoudt. Nieuwsgierig aangelegd, ontdekte m'n speur ders-oog op 'n eenvoudig lapje grasveld, vlak aan den rustigen lagen walkant van 't kanaal, iemand, die wat op n doek sat te prutsen. Bezielt door zyn kalm, zóór ac curaat gedoe, zocht 'k een geschikt punt om bescheidenlyk te loeren wat hij eigenljjk tooverde. Maar dat was te veel. De broed- zware-kunstschilder, 'n echte, met verf aan de mouwen van een artistiekerig dun jasje, streelde met magere vingers door z'n wijze kuif van onder een ruige bruine pet, aaide driftig het gestyleerde baardje om de kin en keek toen kwasi dreigend langs den sterk gebogen nens, pruttelend over den sterveling, die hem schijnbaar plots stoorde in zyn heerljjke scheppingen. Doch 't viel spoedig mee. Jawel. Nn hy daar zoo ongedwongen zat, als pas gewekt uit 'n dommelenden, stillen roes nu hy het zich gemakkelijk maakte om een beetje op te ademen, leek hy minder kwaad en zich lang niet mal pedant boven de gemeensohap te gevoelen, waarom ik moedig vroeg of hy deze om geving interessant genoeg vond om haar, eenmaal betrouwbaar nagebootst, misschien buiten de gemeente, by eigen landgenooten méór bekendheid te verschaffen. O ja. 't Is hier niet onaardig. Deze mooie, breede gracht, met haar rustige kade, waar de huizen, helder en net, van een zekeren welstand der bewoners getuigen, heeft mjj werkelijk geïnspireerd. Weet u wel, dat dit punt van Helder een aangonamen, een voor- treffelyken indruk maakt? Zóó gezien, geeft het een waardig panorama om wat te kladden. Ik ben hier al meer geweest. Eenige jaren terug nog. Toen heb ik gemaakt van den djjk de Weststraat met laan en werf kanaal, van het pleinde Hoofdgracht met zelfde stoflage en eindeljjk dezen kant met de vorige bogenbrug. Heel leuk. Nq neem ik die richting, welke ook stellig loonend zal uitvallen. Let eens op de wazige luobt en het zonnige licht boven de oneindige groene weiden, waar dit water zich slingert tot het Amsterdamsche IJ. Daar dan ben ik vanmorgen per fiets langs gekomen. Een best pad om te toeren. Uitmuntend gelegen voor een druk vreemdelingenverkeer. Jammer, dat jelui niets doen om dien toegang tot de gemeente veel aantrekkelijker te maken. Geen boom tref je er aan. Alleen aan 't Zand stond een mooi rjjtje, 'n minuut of tien gaans. Verder een naakte boel, niet erg bevordelyk om de buitonmenschen, de lni van 't platte land, te lokken. Dat moet men hier noodig eens inzien. Daar straks reed ik 'n eind samen met een boer uit Koegras, een praat graag kereltje, die veel melk levert aan deze gemeente. We kwamen op 't zelfde onderwerp en hy was het volkomen met mij eens. 'tNienwediep dient zyn buren de hand te reiken. Alle eenzijdigheid is uit den booze. 't Maj niet direct voordeel brengen, maar later za men er de resultaten van ontdekken. En nou u, om mjjn meening te deelen Wie voelt er niet iets voor 's mans idóe Alkmaar heeft een prachtige openbare verbindingsweg met Haarlem. Algemeen ge roemd en veel gezocht om zyn schoonheid. De tusschengelegen dorpjes profiteeren er onnoemelijk van en danken hun welvaart aan den trek van publiek. Laat ook onze plaats, met haar duizenden zielen, eens aandacht gaan schenken aan den uitgestrekten omtrek laat zy desnoods beginnen om gemeenschap te zoeken met het Polderland, dat niet minder belang hoeft by de opkomst, bij het bestaan van een solieden beboomden weg, die, als schaduwrijke laan naar een paar groote gemeenten leidt. Uit den Omtrek. Texel, 24 Juli. Het reisje, Vrydag met ongeveer 60 der oudste leerlingen van de O. S. te Oudeschild ondernomen naar Amsterdam, werd door prachtig weer begunstigd en slaagde geheel naar wensch. Allereerst werd de Nieuwe kerk bezichtigd en het praalgraf van Admiraal de Ruyter bezocht. Toen ging het naar Ar lis en het Aquarium, waar geruimen tijd werd vertoefd. Daarna toog de stoet per expresse tram naar de boot, die de gemeenschap met den overkant van 't IJ onderhoudt. In den tuin van het Tolhuis vermaakte zioh het jonge volkje kostelijk. 's Avonds, te ruim acht uur, stapte het reisgezelschap, hoogst voldaan over het ge- notene, hier weer aan wal. Aan de geleiders, die een moeitevolle taak hadden gehad, komt wel een woord van waardeering toe. Nu de zandbank .Onrust" aan de Texel- scbe kast vast ligt, schuurt de stroom veel sterker langs den Noordkant van Texel- stroom dan te voren. Het gevolg daarvan is, dat 't langs den zeedyk by Oudeschild geleidelijk dieper wordt. Men heeft, tot bescherming van den zeedijk, nabjj bet z.g. diepe hoekje, reeds een lading stortsteen aan den dykvoet aan gebracht. Heden werd te Den Burg een knaap door een auto van den heer K. aangereden. De joDgen bloedde aan hoofd en andeft lichaams doelen, doch de verwonding schynt niet ernstig te zyn. Dadelijk werd hulpverleend. De chauffeur is onschuldig; naar men zegt. De uitslag der herstemming heeft gemaakt, dat de Gemeenteraad, die tot heden telde 8 liberalen, 2 katholieken en 1 anti-rev. voortaan sal bestaan nit 10 liberalen, 2 kath. en 1 a.-r. Voor de periodieke aftreding kregen by de herstemming de heeren D. Bakker Pz. (393) en J. P. Pz. Kikkert (859) de meeste stemmen. De heer J. Kikkert Nz. en K. Lap Bz. (aftr.) bleven in de minderheid met 354 en 851 stemmen. By de aanvnllingsverkiezing werden ge kozen de heeren A. Eelman met 408 en J. Visser met 368 stemmen. De heeren C. Bakker Wz. en M. Reuvers kregen 850 en 354 stemmen. Morgen heeft alhier de installatie plaats van den nieuwen burgemeester, den beer E. G. Gaarland. Wieringen. Jl. Zaterdagavond is de acetyleen-gaafa- briek in gebruik genomen. By meerdere aan geslotenen kon men 's avonds het mooie, helderwitte licht zien sehynan. De druk is overal zeer voldoende en de vlammen staan onbeweeglijk stil. Wij willen hopen dat hiermede een goede verbetering voor Hippolytushoef is tot stand gekomen, waarvan hot Grmrentehrstuur veel voldoening zal mogrii smaken. De heer C. Maar» is bij Koninklijk besluit herbenoemd tot Heemraad van hei Heem raadschap Wieringen. Onze gemeentev» Idwacbter G. den Otter is benoemd in gelijke betrekking te Willem stad. De heer C. van Deelen heeft zijne benoe ming tot onderwijzer te Hippolytushoef aan genomen en zal 14 Augustus a.s. in dienst treden. Maandagmorgen kreeg S. K. Pz. een on geluk met een hooiwagen, tengevolge waar van hij een been brak. Den 24 Juli jl. was het 25 jaar geleden, dat het Telegraafkantoor te Haukes werd geopend. In die kwarteeuw heeft zich dit verkeers middel niet weinig uitgebreid, daar zich thans ook te Hippolytushoef en don Oever kan- toren bevindenai de drie kantoren zyn voorts niet alleen voor telegraaf- doch ook voor telefoonverkeer aangesloten. Uitslag van de op 24 Jali 1911 gehouden stemming tot verkiezing van 4 leden voor den Gemeenteraad. Uitgebracht 291 stemmen, van onwaarde 3, alzoo geldig 288 stemmen. Hiervan verkregen S. Bakker Cz. 139, J. Bosker 170, J. Hoekstra 35, P. Keijzer Jnz. 38, Jn. Klein Jnz. 30, D. Koorn Jbz. 98, P. Kuut Fz. 48, Jb. Metzelaar Jnz. 45, Jb. Mostert Sz. 39, D. Mulder Pz. 49, P. Mul der Jnz. 84, Jn. Rotgans Sz. 100 en S. de Vries Pz. 83 stemmen. Alzoo gekozen de heer J. Bosker, terwijl voor 3 plaatsen her stemming zal plaats hebben op Zaterdag 5 Augustus a. s. Anna Paulowna. Vrijdagavond, 21 Juli, vergaderde in ,Veer- burg" de .Vereeniging tot bevordering van getrouw Schoolbezoek". Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer K. L. van Gorkom, lezing en goedkeuring der notulen, komt in behandeling het voor- Btel Geerligs van de vorige vergadering de vereeniging verzoeke aan 't gemeente bestuur,' alle kosten van 't schoolfeest te dragen. Voorzitter zegt dat, hoewel er geene bestuursvergadering beeft plaats gehad, de meerderheid van 't bestuur er niet voor is, omdat 't zeer de vraag is of 't gemeente bestuur het geld zal toestaan, daar't school feest geen zaak is van algemeen nut en 't tweede omdat de vereeniging dan geen recht van bestaan meer heeft. De heer Geer ligs zegt het voorstel te hebben gedaan omdat de vereeniging al enkele jaren moeite heeft gehad de noodige gelden by elkaar te kry- gen. De gemeentebelasting is progressief, dus dan zou ieder er aan betalen naar draag kracht. De heer Lunshof is er voor, de heer Raap er tegen. Het is den heer Wijdenes Spaans gebleken, dat het schoolfeest den burgerij zeer sympathiek is, getuigen de gehouden collecte. Mogeu we dit werk nu neerleggen Spreker meent van niet. Na nog eenige be spreking trekt de heer Geerligs zyn voor stel in. De penningmeester kan geen rekening eu verantwoording doen, omdat enkele nota's nog niet zyn ingekomen. Wel kan iijj mede- deelen dat het geraamde tekort van f 50. ruimschoots gedekt wordt door de bijzondere collecte, die f120.heeft opgebracht. Eene commissie, beBtaaude uit de heeten A. de Boer en C. Slikker -wordt benoemd om de rekening ua te zien. In de volgende verga dering zal verslag uitgebracht worden- By de rondvraag stelt de heer De Jong voor, dat enkele leden der vereeniging zich zulleu belasten met het innen der contributie. Met meerderheid van stemmen aangenomen, 't Be stuur zal personen hiervoor vragen. De heer De Boer stelt voor de kinderen, die aan de Leerplichtwet hebben voldaau, doch de school nog niet hebben verlaten, de reis mee te laten maken naar Amsterdam tot nog toe gingen zulke kinderen naar Amsterdam bij 't verlaten van de school. Algemeen was men er voor, doch dit voor- stol zal voor de eerstvolgende vergaderiug op 't convocatie-biljet worden geplaatst, daar het reglements-wyzigiDg is. Opgemerkt wordt dat er ingezetenen zyn, die 't onjuiste idee hebben, dat de commissie leden het feest medemaken op kosten der vereeniging. Daarom werd besloten, dat de rekening zal worden gepubliceerd. Hierna sluiting. Begunstigd door prachtig weder, kenmerkte de kermis-Zondag zich door eene zeer gezel lige drukte. De schouwburgtent, directeur de heer A. Bakker, was flink bezet. Opge voerd werd «Zwarte Griet of de kaartlegster van Zuidwijk", tooneelspel in 6 tafereelen van R. Faasen en als nastukje «De Meid in 't spel". Dit tooneelgezelschap heeft zyn goeden naam hier weder gehand haafd. 'tPnbliek toonde zich door applaus zeer voldaan. De schouwburgtent van den heer Wijlacker was tamelyk goed bezet. Hier werd opgevoerd Roze Kate of hot treurspel der Smeden". Ook hier een dankbaar publiek. De kinema tograaf van den heer Schenkel was telkens geheel gevuld. Ieder genoot, vooral de ge kleurde beelden waren prachtig. De Cake Walk, die hier voor de eerste maal op de kermis is, trok vele bezoekers. Wanklanken werden niet gehoord. Groenteveiling van Vrydag 21 Juli. Aardappelen, f 0.85 k f 1.60 p. sak. Kleine, f 0.70 k f 1.05 p. zak. Bloemkool, le soort, f 4.75 k i 7.— p. 100. 2o soort, f2.75 k f8.75 p. 100. Sla, f0.80 per 100 krop. Wortelen, f 1.50 a f2.50 p. 100 bos. Peulen, f8.k f 5.per 100 pond. Doppers, f2.k f4.— per 100 pond. Slaboonen, f 7.k t 9.per 100 K.G. Groote Boonen, f0.50 a f0.80 p. 1000. Roode Kool, 18.p. 100. Aalbessen, f 5.k f 12.p. 100 pond. Krnisbessen, f 5.k f9.50 p. 100 pond. Maandagmiddag '24 Juli, had te Breesand, naby 't café van den heer J. Jonker, eenu harddraverij plaats. Er waren 12 deelnemers, allen uit Anna Paulowna. De uitslag was le prys f25.de heer D. Stammes. le premie f 15.de heer A. P. Siprnan. 2e premie f 7.50, de heer C. Smit Cz. le troostprijs f 10.de heer A.Blaauwboer. 2e troostprijs f 5.de heer R. v. Mullem. Burgelijke Stand Texel, van 15 tot en met 21 Juli 1911. GEBOREN: Grietje, d. v. Johan Kikkert en Maatje van Maldegem (Hoogenberg). Jan, z. v. Lodowyk Vermeulen en Antje Boon (Molenbuurt). Herman Bernhard, z. v. Frans Lengbaus en Dieuwertje Vonk (Oosterend). Jantje, d. v. Corneüs Dijker en Maria Fran^ois Dekker (het Noorden). ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Cornelis Kalis (Eierland) en Neeltje Kok (de Hal). OVERLEDENKlaas Graaf, oud 76 wed. v. Dieuwertje van Keeren. Aric Lap, oud 66 j., wed. v. Martje Koppen (den Hoorn)v

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2