KLEINE COURANT 't Vlieqend Blaadje voor HelderTexel, Wierineen en Anne Paulowne. No. 4018. Zaterdag 12 Augustus 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f0.75 iniën Modeblad 55 t 65 (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiëm van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meer6 Bewgi-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaateruimte berekend. Intero.- Telafoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (y./h. BERKHOUT fc Co Helder. Burea tiemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 8 Augustus 1911. Voorzitter: de heer Burgemeester. Aanwezig zyn de H.H. Over de Linden, Van Neck, De Geus, Biersteker, Van der Ploeg, Kranen, Verfaille, Hartsinck, Zander, Bok, Grunwald, Hartendorl, Adriaanse, Terra en Verstegen. Afwezig met kennisgeving: de H.H. De Ven en Van Breda. Afwezig zonder kennisgeving: de H.H. Van den Berg, Oortgysen, Penning en Staalman. De notulen der vorige vergadering, die ter visie liebbeu gelegen, worden onveranderd goedgekeurd. Onderzoek geloofsbrieven. Tot het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden de heeren G. De Ven, T. Terra, W. Biersteker, P. De Geus, D. H. Grunwald en E. J. Bok worden door den Voorzitter uitgenoodigd de H.H. Krynen, Zander en Adriaanse. Voor den dunr van het onderzoek wordt de ver gadering geschorsoht; na heropening brengt de Commissie by monde van den heer Krijneu rapport uit over de onderzochte atukken en de Commissie hooft de eer, te rapporteeren, dut ze tot de conclusie gekomen is, dat alle stukken in orde zyn bevonden en diens volgens adviseeren, de genoemde heeren opnieuw tot leden van den Raad toe te laten. Deze conclusie iu stemming gebracht, wordt unaniem aangenomen, waarna de H.H. door den Voorzitter worden gelukgewenscbt met hun herbenoeming. Ingekomen stukken en medadeeiingen. L Goedkeuring van de besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen en van betalingen uit den post van Onvoorziene Uitgaven, dieast 1910. II. Goedkenring van de le Snppletoire Begrooting, dienst 1910, van de le Supple- toire Kohieren, van de Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen, van het School geld voor de scholen 18 en van de be lasting op de honden, dienst 1911. III. Beschikking van Gedeputeerde Staten op bezwaarschriften wegens Hoofd. Omslag, geheel conform de beslissingen van den Raad. IV. Missive van B. en W. waarbij wordt overgelegd de rekening der gemeente over het dienstjaar 1910 met de daarbij behoo- rende bescheiden. V. Aanbieding van de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1912, tot een bedrag in ontvangst en uitgaafvan 715 130.82*. VI. Dankbetuiging van de Vereeniging Fröbel voor het verleende subsidie. De stukken IVI worden voor kennis geving aangenomen. VII. Adres van den ArrondissementB- Schoolopziener alhier, inzake onderwijs aan achterlyke, spraakgebrekkige en zwakzinnige kinderen op de Openbare Lagere Scholen tJït een ingesteld onderzoek is adressant g bleken, dat over de scholen 1 7b ver spreid, zich een 80-tal kinderen bevinden, die het gewone klassicale-onderwys niet kannen volgen, een last voor zich en anderen zyn en diensvolgens afzonderlijk onderwijs dienen te ontvangen. In handen van B. en W. om advies. VIII. Adres van K. Schraver, bevattende wenken in het belang der Volksgezondheid. Adressant, vroeger gewoond hebbende te Den Helder, thans te 's Gravenhage, beveelt in een uitvoerig adres allerlei nuttige wen ken aan, die z. i. de volksgezondheid znllen bevorderen. Hy noemt o. m. het rnerkeH van de dokterskoets, opdat men dadelijk wete, dat zich daarin een geneesheer bevindt; het meebrengen van een eigen beker by de be diening van het Heilige Avondmaal enz. Voor kennisgeving aangenomen. IX. Adres van B. A. Adriaanse, kennis- gevende, dat hy wegens ongeschiktheid zijner oogen niet meer in aanmerking kan komen als Assistent-Leeraar in het Ljjn- en Vak- teekenen aan de Burger-Avondschool alhier en tevens verzoekende, met het oog op lang durige diensten en lichameljjken toestand een pensioen of jaarljjksche gratificatie te mogen ontvangen. Adres van het Bestuur der Marine- Woningbouwvereeniging .Algemeen Belang", verzoekende, volgens de bepalingen der Wo- ningwet, een voorschot te mogen ontvangen tot een bedrag van f 137.178.— af telossen in 50 jaar. by wege van annuïteiten, voor den bouw van 69 arbeiderswoningen. Hiervoor hebben zjj van 's Ryks Water staat terrein in erfpacht gekregen aan den Koopvaarders Binnenhaven, kadastraal be kend ouder sectie C. No. 5947, voor den tyd van 30 jaar, welke termijn bij verstry- king wederom met 80 jaar kan verlengd worden. XI. Adres van de Dames Fillekes en Meinema, acuoucheuses alhier, om herziening van haar salariB. De adressen IX—XI in handen van B. eu W. om advies. Xla. Missive met Toelichting van den hebr C. Adriaanse, lid van den Raad, in overweging gevende in de verordening tot regeling van pensioen, enz. het laatste lid van Art. 1 te doen vervallen en aan een Raadscommissie van drie personen op te dragen een afzonderlijke pensioenregeling voor den heer Burgemeester te ontwerpen eu aan den Raad ter beoordeeling in te dienen. Komt ter sprake by de behandeling van de Peusioenverordening in haar geheel. XII. Missive van den heer A. G. A. Verstegen, lid van den Raad, aan den heer Burgemeester alhier, versoekeude iu de eerst volgende te houden raadszitting tot den Bur gemeester de volgende vraag te mogen richten Is het den Burgemeester als Hoofd der «Politie bekend, dat de politiedienaar J. ,J. Bakker, zich op den 7en Juli jl. heeft „beziggehouden met het aanwerven van werkwilligen voor de Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam en zoo ja, wat is dan het .oordeel van het Hoofd der Politie over deze .daad van voornoemden politiedienaar en ,wat denkt hij te doen, om in het vervolg zulk optreden van politiedienaren te voor tkomen." Zal aan 't eind der vergadering worden behandeld. XIII. Toekenning van vergoeding. Voorstel van B. en W. tot toekenning van vergoeding le. Voor het gebruik van een rijwiel aan den kommies der Belastingen F. M. F. Fels en 2e. voor de vervanging by de afwezigheid van dien ambtenaar. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van bovengenoemden kommies, stellen B. on W. voor, adressant een vergoeding van f10 per jaar te geven (voor het loopende jaar ad f 5) en eveneens voor de vervangiug van den brugwachter aan P. Oost, brug wachter van «le Bassin brug, die deze werk zaamheden op zich wenscht te nemen, een vergoeding h f 10 per jaar. (Voor 't loopende jaar eveneens f 5). De heer De Geus zegt Wel is 't een gering bedrug en daarom wensch ik er niet tegen te opponeeren, doch in prinoipe vind ik er toch wel wat tegen te zeggen: Die kommies heeft by de aan vaarding van zijn betrekking geweten, dat hij die boodschappen had te doen. Iedereen moet wel eens uitbreken, al gaat het moeilyk en dan moet er ook raad geschaft worden. We kunnen niet met al zulke per soonlijke aangelegenheden rekening houden. In stemming gebraoht, wordt het voorstel aangenomen; alleen de heer Zander is er tegen. XIV. Toelage. Voorstel van B. en W. tot verleenen van een toelage aan de klerk ter secretarie G. Rijkeboer. Aangezien deze klerk, door het overljjde» van zyn vader, aangewezen is geheel op eigen wieken te moeten dryven en dit van zijn zuinig traktement niet wel gaat, stollen B. en W. voor, adressant een toelage le ver- strekkeu voor het jaar 1912 ten bedrage van f100. De heeren Terra en Hartendorl verklaren er zich tegen, als scheppende in de toekomst een gevaarlijk precedent. In Btemming gebracht, wordt het aange- imen met de stemmen van bovengenoemde heeren tegen. XV. Gratificatie. Op het adres van de wed. A. Kruk wordt voorgesteld, de gewone jaarlijksche gratifi catie ad f 50 toe to kennen eu aan de wed. Donkersloot i 75. Met eenparige stemmen verleend. XVI. Ontslagaanvrage. Op verzoek van de onderwijzeres mej. C. J. Kuiper, wordt voorgesteld het ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Sep tember a.s. Aldus besloten. XVII. Gezondheidscommissie. Advies van B. en W. op hel schry ven der Gezondheidscommissie, betredende het raads besluit inzake het personeel in 't Ziekenhuis. In dit schrijven beklaagt zich de Gezond heidscommissie, niet te zyn gehoord by het nemen van de bovenbedoelde raadsbesluiten. B. en W. stellen voor, aangezien h. i. de be treffende genomen beslissingen niet genoemd kunnen worden zoozeer de belangen der volks gezondheid te raken, doch meer den inwen- digen dienst van hel ziekenhuis raken, boven genoemd schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige opheldering, verzocht door dun heer Verstegen, aldns besloten. XVIII. Wachtlokaal. Voorstel van B. en W. op het adres be treffende een wachtlokaal nabij de Nieuwe Brug. De vereeniging van losse werklieden .On- derlir g Belang", per reqnest aan den Raad verzocht hebbende, het gevraagde wechtlokaal te mogen erlangen //op een plaats, die de autoriteiten daarvoor dienstbaar en geschikt zonden achten", is gepolst over de wensche- lykheid, bedoeld wachtlokaal te plaatsen aan de Achtergracht Z.Z. naby de Botbrug. Aanvankelyk voor de bovengenoemde ver eeniging geaccepteerd, werd later deze plaats als minder gewenscht gesignaleerd. Toch stellen B. eu W. aan den Raad voor, het gebouwtje alhier te zénen en vragen mach tiging tot een uitgave van f 400, als be dragende de geraamde kosten. Over deze kwestie voeren de heeren Verstegen en Bok't woord de eerste, om te bepleiten, het gebouwtje toch liever aan den voorkant te zetteD, de tweede, om waar de Raad nog in 't duister tast omtrent de meest gewenschte plaats door de werk lieden, het alBnog aan te houden. Hier tegen verklaart zich de 1ste spreker weder, waarna het voorstel van B. en W. om het aan de Achtergracht Z.Z. te zetten in stem ming wordt gebracht en aangenomen met de stem van den heer Verstegen tegen. XIX. Vaststelling Pensioen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het pensioen van den heer J. Kluin, gemeente-apotheker alhier. B. en W. stellen voor, overeenkomstig de bepalingen der bestaande pensioenverorde ning, het pensioen vast te stellen ad f 743,75. Aldus vastgesteld met algemeeue stemmen, behoudens die van den hoer Biersteker, die zioh buiten stemming hield. XX. Pensioenverordening. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der Pensioen verordening, zooals ze is ge wijzigd- naar aanleiding van het advies uit gebracht door den geraadpleegden adviseur Dr. B. Turksma. Hierby bomt het ingediende voorstel van den heer C. Adriaanse aan de orde. Aangezien dit eén wyziging inhoudt van Art. 1 der verordening, zou het den heer Biersteker gewenBcht voorkomen, de vaststelling van heel de verordening uit te stellen, totdat men met de door den heer Adriaanse gewenschte wijziging in 't reine is. Hij zou daarom willen voorstellen een commissie van drie leden uit den Raad te benoemen, ten einde op de eerstvolgende zitting met een voorstel, voortvloeiende uit de door den voorsteller gewenschte wijziging te komen. Met het oog op de bedoeling, de verordening 1 Januari 1912 in werking te doen treden, wordt op eenige spoed dien aangaande aangedrongen. Na eenig aanvankelyk verzet van den voorsteller, dat echter op misverstand be rustte, wordt aldus besloten. XXI. Kohieren. Schoolpantoffels. Ter vaststelling worden aangenomen: 2e Suppletoir kohier van het schoolgeld, voor de scholen 1 7b (f 237.081/8). le Suppletoir kohier wegons schoolgeld van deu Franschen cursus (f 82). Met algemeene stemmen vastgesteld. XXII. Schoolartsen. Adres van de afd. Helder van de Noord- Holl. Ver. ^Het Witte Kruis", betredende schoolartsen, met missive van Burgemeester en Wethouders. Aangezien bij het college van B. en W. geen algeheele overeenstemming bestaat, betreffende de aanstelling van schoolartsen, stelt een deel van het college eenige wijzi gingen voor in de verordening op het Lager Onderwjjs, betreffende de toelating der kin deren, terwyl een ander deel voorstelt, by wijse van proef, voor den tyd van 3 jaar f' 600 per jaar uit te trekken voor een schoolarts, om daarna, bij gebleken behoefte, over te gaan tot het aanstellen van een arts op een honorarium van 8 it f 4000 die zich dan geheel aan dezo taak kan wjjden. Verdaagd, om reden de heer De Ven afwezig is. XXIII. Handelsonderwijs. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de Algemeene Heldersche Wink. Ver eeniging voor een door haar op te richten HandelscursiiB. B. en W. stellen voor, overoenkomstig het advies van den inspecteur by het M. O. aan do vereeniging het gevraagde subsidie ad f. 514.voor het jaar 1912, onder zekere voorwaarden, te verleeneD, welke subsidie tot f 314.wordt teruggebracht, indien door de gemeente de noodige localiteit met vuur en .licht wordt beschikbaar gesteld. Aangezien het naar het oordeel van de H.H. Grunwald en De Geus de schjjn heeft, alsof deze subsidie wordt aangevraugd door heel bestuur van den cursus, en het benoemen eu ontslaan der leeraren etc. door Blechts 3 personen, t.w. den voorzitter, den secretaris den penningmeester, terwyl toch het bestuur der subsidie-aanvragende vereeniging uit 9 leden bestaat, welk geheele bestuur naar het oordeel van bovengenoemde leden r de richtige gang der zaken aansprake- I ljjk en verantwoordelijk dient gesteld, zoo stellen genoemde heeren voor deze zaak aan te houdeD, om het bestuur alsnog in de gelegen heid te stellen deze aanleiding tot misver stand uit den weg te ruimen. Na eenig verweer van den heer Adriaanse wordt aldus besloten. XXIV. Advies van B. en W. op liet adres van de afd. Helder van den Bond van Nod. Ond., betreffende het verstrekken van school- pantoffels. B. en W. stellen voor, na gedaan onder zoek by verschillende gemeentebesturen alsook met het oog op de niet onbelangrijke kosten, niet over te gaan tot het aanschaffen van gemeentewege van achoolpantoffels. De heer Verstegen bepleit het ver schaffen van bedoelde pantoffels voor kin deren, die op klompen ter school komen, welk Bchoeisel toch zijn eigenaardige be zwaren meebrengt by het uitvoeren van vrye- en ordeoefeningen. Het afwyzend advies in stemming gebracht, wordt daarna aangenomen met de stem van den heer Verstegen er tegen. XXV. Ambachtschool. Voorstel van B. en W. betreffende het aan de Ambachtsschool over 1911 te ver leenen subsidie f 1500 geheel uit te keeren. Met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den beer Hartendorl, aangenomen. XXVI. Uitbreidingsplan. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een wyziging van het uitbreidingsplan der gemeente, zooals het thans in overleg met de Gezondheids-commissie is vastgesteld. Met algemeene stemmen aldus vastgesteld. XXVII. Ontheffing art. 16 Bouw verordening. Voorstel van B. en W. de gevraagde ont heffing te verleenen aau A. van Twisk, voor het perceel Molenstraat, hoek Vlamiugstraat. Met algemeene stemmen verleend. XXVIII. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot verlenging van den termyn van ontruiming van de onbewoonbaar ver klaarde woningen Huisduinen No. 18 en 19, kad. sectie B. Nos 595 en 596, respectieve- lyk bewoond door C. Kater eu H. Muijl, voor den tyd van 6 maanden. Met algemeene stemmen aangenomen. XXIX. Benoemingen. Ter benoeming wordeu voorgedragen I. Voor Hoofd der School 3 1. W. De Boer, Hoofd der School te Kolhórn. 2. K. Wolth'uis, id. te Sappemeer. 3. A. Brands, id. to Heer-Hugowaard. Bij eerste stemming verkrygt de heer De Boer 7, de heer Wolthuis 5 en de heer Brands 3 stemmen. By de hierop volgende nieuwe stemming worden uitgebracht op den heer De Boer 9, op den heer Wolthuis 4 en op den heer Brands 2 stemmen, zoodat de heer De Boer gekozen is, H. Voor Leeraar in de Daitecbe taal aan de Zeevaartschool I. G. D. Hagenaar. 2. P. Storm. De heer Hagenaar wordt met 13 van de 15 stemmen gekozen de overige twee stem men waren op den heer Storm uitgebracht. III. Tol leden in de Raads-commissie, noodig om hel voorstel Adriaanse betref fende wyziging art. 1 der Pensioen-veror dening, ten behoeve van het pensioen van den Burgemeester, worden gekozen de HH. Adriaanse, Verstegen en Biersteker met respec tievelijk twaalf, acht en tien stemmen. Op de HH. Grunwald, De Geus en Bok waren respectievelijk vier, drie en twee stemmen uitgebracht. Op de HH. Hartendorf, Krynen en Vau der Ploeg ieder een, terwijl één briefje in blanco was. De gekozenen laten zich de benoeming welgevallen. interpellatie Verstegen. Na voorlezing van de door den heer Ver stegen aan den Burgemeester gerichte vraag, zegt deze, dat de Raad die toestemming aan den interpellant natuurlijk kan geven of weigeren en hoewel de Voorzitter in geen geval eenigen invloed op deze beslissing wil oefenen, wil hij toch vooraf wel verklaren, dat hy niet van voornemen is, vragen te beantwoorden, die betreffen de uitvoeriug van de wet, waar var. de verantwoordelijkheid als Burgemeester, dus als Hoofd der politie, alleen by hem berust. Auderzjjds wenscht hy nog op to merken, dat de bewering, in de vraag vervat, omtrent het aanwerven van werkwilligen door bedoelden politiedienaar onjuist is. De heer Bierstoker: Versta ik u goed Zegt u, dat die bewering, dat 't feit onjuist is De Voorzitter: Ja. De heer Verstegen: Al belieft u, mijnheer do Voorzitter, dan uiet te antwoorden, dan inag ik daar toch zeker nog wel wat over zeggen De Voorzitter: Als de Raad u daar verlof toegeeft. De heer Biersteker: Omtrent dat ver leenen van verlof vau den Raad, wensch ik even op te merken, dat als de Voorzitter be gint met te zeggen, dat hij toch niet vau plan is te antwoorden, ik het verder mon nikenwerk acht. Natuurlijk is de Voorzitter geheel vry, standpunt in te nemen, ik betwijfel dit geen enkel moment. Toch wil ik even uitspreken, dat 't m. i. gewenscht ware, dat op vragen als deze, wel in 't openbaar geantwoord werd. Omdat het thans door de weigering van den Voorzitter geen beteekenis heelt, dit verlof te verleenen, zal ik er tegen stemmen. De hoor Grunwald zegtOok ik ben van meening, dat 't foitelijk geen raison heeft, dit verlof te verleenen na de woorden van don Voorzitter, en ben 't met don heer Bier steker eens, dat 't verder monnikenwerk is. Toch verschil ik met hem van meening dat 't niet gewenscht zou zijn, als een lid van den Raad zoo'n vraag wenscht te stellen, hem hiertoe de gelegenheid te benemen. Ik zal daarom voor 't verlof stemmen. De heer Hartendorf zegtIk wensch ook even rojju stem te mogen motiveeren en deel mee, dat ik voor 't verlof zal stemmen. Hoewel ik met de vorige sprekers erken, dat de Voorzitter, als hoofd der politie, vrij is, om mededeelingen te doen, getuigt het i.i. niet van een welwillende houding. Ook is het niet verstandig gezien, op 't stellen van znlk een vraag geen antwoord te willen verleenen. Dat leidt allicht tot 't maken van een verkeerde conclusie. Aangenamer indruk zou het op hel belangstellend publiek gemaakt hebben, wanneer hot de toelichting van den aanvrager gehoord hebbende, daarna al3 ant woord had vernomen, dat de agent zich niet aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakt. Zullen wy dan uit den mond van den Voorzitter geen antwoord krjjgen, mis schien dat er onder de aanwezigen nog ge vonden worden, die ods omtrent de onder havige kwestie kan inlichten. Hierna wordt in stemming gebracht de aag, of de interpellant verlof zal bekomen, zyn nadere toelichting to geven, welk verlof m echter niet wordt verleend. Vóór het verleenen van het verlof stemden de H.H. Hartsinck, Hartendorf, De Geus, Van der Ploeg, Grunwald en Krynen. De steller van de vraag, de heer Verstegen zelf, bleef buiten stemming. Wyl vorder niemand meer iets in het belang der gemeente heeft in 't midden to brengen, wordt de vergadering gesloten. UIT HET BUITENLAND. De Londensche dokwerkers- staking. Dc berichten over de Londensche dok werkersstaking zagen on zien er nog ernstig uit. Zy gewaagden van do waarschijnlijkheid «ener groote uitbreiding dezer bewoging, tot andere Engelsche en misschien wel vaste- landsche havens. Da&rby werd gesproken van een voerlieden- en schuitenvoerders staking. Kortom, er zou weldra geen boot meer gelost, geen stuk vrachtgoed meer ver voerd kunnen worden. Doch deze voor speilingen zijn gelukkig, althans niet in alle deelen bewaarheid goworden. Sir Alfred Rollit, door den zoeningsraad dor Londensche haven aange wezen, om het loougeschil lusschen de losse dokwerkers en hun meesters te beslechten, kwam weldra met zijn taak gereed, doch bewaarde zijn uitspraak voor mededeeling tor monstermeeting, door de stakers op Trafal- g a r Square gehouden. Het krioelde op dat groote plein. Zelden zag men het er zoo vol. In groote troepen, zingend, met muziek en banieren, geleid door een inspecteur en eenige bobbies, kwamen de stoere dokwer kers ver uit het Oosteinde naar Charing Cross marcheeren, alwaar zij zich dicht opeen, rondom Nelson's kolom verzamelden. Verreweg de mee9ten droegen op hun hoed of pet de roode kaart van het lidmaatschap der transportwerkersfederatie. Zy wiateu uiet, wat buu omtrent de be slissing van Sir Alfred Rollitt sou worden medegedeeld. Te oordeeleu naar den vergenoegden blik op hun gebruinde gezich ten, schenen zij er een voorgevoel van te hebben gehad. Doch onmiddellijk werden zy uit de onze kerheid geholpen door den voorzitter der meeting, Harry Gosling, president van de schnitenvoerdersvereeniging eu lid van het Londensche havenbestuur. Mannen!" riep hy den ten getalo van 25.000 aanwezige werkstakers toe, ,gy bebt uw acht stuivers per uur gekregen!" Onmiddellijk daverde het groote plein van geestdriftig gejuich, dat eenigen tyd duurde. Ben T i 11 e s t verzocht daarop, met zyn stentorstem stilte en riep: .Wacht even, er volgt meerl" ,Good old Ben!" werd er geroepen. ,Mannen", vervolgde de heer Gosling, gy hebt ook nw shilling (60 ets.) per uur voor overwerk gekregen." Het gejnich daarop was nog grooter dan eerste maal. Petten en hoeden werden in de hoogte geworpen. Enkele groepjes van stakers dansten van blydachap. De werkstaking was daardoor echter nog niet geëindigd. De federatie vau transport- werkers, uit de zeeliedenstaking geboren en alle categorieën arbeiders van het transport bedrijf omvattende, verlangde ook betere arbeidsvoorwaarden voor de voerlieden, schui tenvoerders en stuwadoors, alvorens de dok ken weer aan 't werk gingen. Dat deze staking een veelomvattende is, kan men nagaan, als we zeggen, dat meer 75.000 Londensche arbeiders er in betrokken zyn. Hieronder zyn tusschen de 40.000 en 50.000 havsnarbeiders en met hen verbonden transportarbeiders en kolensjouwers, terwyl 25.000 arbeiders van andere categorieën door de staking tot onvrijwillige rust zijn ge dwongen. Dat het scheidsgerecht, zooals reeds ge zegd is, ten gunste der arbeiders uitspraak heeft gedaan, droeg er niet weinig toe by, de mannen in een goede stemming to houden en zich niet tot daden van geweld te laten Heiden, zooals in andere plaatsen. Nog lydt men in Engeland onder een andere staking, nJ. een spoorwegstaking, vnl. te Liverpool. Het aantal stakers wordt op 4000 geschat. De meeste goederen kunnen -iet per spoor verzonden worden. De kar renvoerders hebben zich solidair verklaard met de spoorwegbeambten. Voor duizenden ponden aun visch en fruit rot weg. De politieke crisis in Engeland. Deze week was een der belangrijkste in de geechiedenis van het Engelsche parlement. Balfour's motie van afkeuring over het be trekken van de Kroon (bedoeld in het door den koning doen benoemen van een aantal liberale peers om het Hoogerhuis op de hand der regeering te brengen) in den politieken strijd door het liberale kabinet, werd door het Lagerhuis met 865 tegen 246 stemmen verworpen. Aan deze stemming gingen een paar redevoeringen vooraf, eerst van Balfour zelf (de leider der oppositie) die verklaarde, dat de ministers grovelijk hunne rechten als raadslieden van de Kroon hadden misbruikt en zich boven de grondwet hadden geplaatst. Daarna was de eerste minister Asquith aan het woord, die door de ministriëolen met langdurige toejuichingen werd begroet en o. a. zeide.Onze handelingen zyn in vol komen overeenstemming met den eerbied voor de waardigheid van den Kroon. Wat wy gedaan hebben was korrekt, wel over- ;en en overeenkomstig de grondwet en kabinet verheugt zich, gehandeld te heb ben in overeenstemming met de uitspraak van het Huis eu het Britsche volk. Marokko en de Mogendheden. Over deze zaak, over den staud der onder handelingen, nog niet veel nienws. Wat nabetrachtingen over de .compensuties* (ver goedingen, schadeloosstellingen) dio nooit in dispuut zyn geweest; wat nageschetter inde Chauvinistische pers over vermeend onrecht, dat echter nooit is geleden; wat min vrien delijke bejegening in oen deel der Duitsohe pers van den Duitschen Keizer en zyn hoogste dienaren, wyl zo niet dadelyk bereid waren er op in te hakken, toon Frankryk maar niet voetstoots gaf wat Germ&nië wel dorst te vragon; wat «seitenhieben" aan het adres van Engeland, dat er toch niets mee te maken heeft, wat Frankryk van Duitsch- land wil afstaan; doch voor 't overige alles gescherm in de lucht. Een reëel feit is echter, dat Spanje onder de bedryven door, steeds bezig is, op een zeker deel vau Marokko al meer on meer soldaten te doen landen en plaatsen te bezetten. Kolonel Sylvestor zond toch pas een draadloos tele gram, meldend, dat hy met 100 man een nieu wen post aan den Lochhos heelt bezet. Deze denken: .hebben is hebben en krygen de kunst!" De toestand van den Paus. De geheele week hebben berioliten door de pers de rondte gedaan over een min gunstige gezondheidstoestand van den Paus. Thans wyat de .Tribuna" met nadruk op de toenemende verzwakking van den Paus, veroorzaakt door de drukkende warmte, die zyn gestel ondermynt, zoodat de minste ver moeienis hem ziek maakt. De geneesheeren constateerden oen depres sie, d. w. z. een minder gunstige positie, maar noemden het gerucht overdreven, dat de toestand des Pausen onrustbarend zou zyn. In Amerika, ten Westen van de Mis- sissippi dreigt een groote werkstaking. De eisch is loonsverhooging. Indien men deze zou toestaan, zou dat de maatschappijen minder dan 50 millioon dollar kosten. De vice-president van den Western en Northern Pacific zegt, dat de cischen overdreven zyn. BIEUWSBERICHTEH. HELDER, 11 Augustus. Uit het krankzinnigengesticht ontsnapt. Dinsdagavond is uit het krankzinnigen gesticht .Duin en Bosch" te Castricum een verpleegde ontsnapt. De ontvluchte is een bekend inbreker. Ernstig ongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks hall één had aan een machinefabriek aan de overzyde vau het IJ, naby het Tolhuis, een ongeluk plaats, dat aan een der werklieden het leven kostte. Ongeveer 9 personen zaten uk in de na bijheid van een stapel ijzeren staven, die plotseling, door een tot dusverre onbekende oorzaak kantelde. Zeven van de negeu werk lieden wisten zich spoedig uit de voeten te maken, de andere twee echter, waaronder do 28-jarige Egbert vau der Meulen, gehuwd en vader van twee jeugdige kindereu, werden onder de vallende jjzerstuven bedolven. Iu alleryl werden de ongelukkige» per motor boot naar hol Binnengasthuis vervoerd, alwaur bleek, dat v. d. M. vermoedelijk zyn ruggo- graat gebroken heeft. Het andere slachtoffer was bij aankomst reeds overleden. De bewapening der politie. Naar aanleiding van het bericht, dat te Amsterdam door don burgemeester een com missie is benoemd, die zal hebben te onder zoeken iu hoeverre de bewapening van do politie in de hoofdstad voldoende is te achten, deelt het nU. D." mede, dat onlangs ook voor de Utrechtsche politie de bewapening uitgebreid, omdat het bezit van do sabel alléén onvoldoende werd geoordeeld. Daarom zyn de politiebeambten daar ter stede in den laatsten tyd revolvers ter band gesteld, die zy zoowel over dag als by nacht, by hu» uniform behooren te dragen. Een maatregel die niet op eens voor het geheele corps kou orden genomen, doch geleidelijk voor de verschillende wachten is ingevoerd, zoodat thans reeds het personeel vau acht politie bureaus in het bezit is van de revolver. Een vau de politie-inBpecteurs, de heer C. A. Lel- linck, is door den hoofdcommissaris belast met het geven van theoretisch onderricht aan de agenten, met de bedoeling hen de samenstelling, de behandeling en het onder hond van de revolver te leeren. Wanneer dit theoretisch onderricht is afgeloopen, zal worden overgegaan het personeel practisch te oefenen in het schieten, welke oefeningcu zullen plaats hebben aan het fort de Bilt. Hat verdwijnen van twee ringen. Maandagavond heeft ©on dame uit 'e-Gra- venhage, die te Edam een hotel bezocht, uu het diner een paar gouden ringen op de waschtafel laten liggen. Toen zy de voor werpen wilde terughalen waren ze verdwenen. Daar juist een paar vreemdelingen (ecu heer en dame) het hotel hadden verlaten, om per spoor te vertrekken, werd de politie te Edam per telephoon gewaarschuuwd. De veldwachter Rexwinkel hield hen aan, eu vond één ring in den zak van den vreem den heer. Bjj fonilleering werd de tweede ring in een schoen van denzelideu man ge vonden. De vreemdelingen zyn ter beschik king van de justitie gestold. Diefstal van f2400. Toen in November 1907 de stormloop plaats had op de spaarbank aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam, ging ook een koffie- brander daar ter stede zyn spaarspenningeu opvragen. Sedert droeg hy zijn spaarduitjes, een bedrag van f 2400, in een sigaren koker bij zich. Dinsdagavond en nacht is de man uit ge weest. Hij kwam ook in een clandestien kroegje aan de Lange Baanstraat, waar by tot gezelschap kreeg drie vrouwen, genaamd H. F. S. (Dortsche Riek), S. de B. (Roode Fien) en C. F. Met dit drietal vermaakte hy zich onder gelag. Toen de vrouwen hem verlaten hadden, kwam hij tot do ervaring, dat de sigarenkoker, waarin zijn spaarduitjes geborgen waren, leeg in zyn broekzak zat. De hnlp van de politie werd ingeroepen, en in den loop van don nacht zyn do drie vrouwen in haar woningen aangehouden on naar het politiebureau in de Lange Toren straat gebracht. Alle nasporingen naar de gestolen f 2400, bestaande uit een nieuw bank biljet van f 1000, een van f 300, twee biljetten van f 200, twee van 100, twaalf van f 25 eu en twintig van f 10, zyn tot nog toe vruch teloos gebleven. Bestrijding der zedeloosheid. De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag weder drie jonge kerels, by de politie als zoogenaamde sonteneurs bekend, tot eenige dagen gevangenisstraf en verder tot opzending naar een Rijkswerkinrichting. Goed zool Op hol Toen de familie Hendriksz le .Maastricht Dinsdagavond van een rijtoer uit Wylre terug keerde, geraakten de paarden op hol. Het rjjluig sloeg tegen een boom, zoodat alle in zittenden eruit geslingerd werden. De oude mevrouw is dood de heer Hendriksz, contro leur der belastingen, diens echtgonoote, het dochtertje en een logeetje, evenals de koet sier, werden meer of minder enstig verwond. Automobiel-ongeluk. Tours, 8 Aug. Bij een automobiel-ongeluk te Cormery werden drie studenten gedood eu een groot aantal andere gewond. Dood aan i vlieg. Op bet voorbeeld van de VereonigdeStaten heeft men ook in Engeland den stryd tegen do vliegen aangebonden en eveneens beloo ningen uitgeschreven voor hen, die het grootste aantal van die, niet alleen lastige maar hoogst gevaarlijke beestjes dooden. Aan de bewoners van Londen zijn circulairos gezonden waarin gewezen wordt op het gevaar dat de menschou blijft bedreigen, wanneer ze niet een ouver- biddelyken verdelgingsstryd tegen de vliegen voeren. Ziehier eenige zinsneden uit deze circulaire: .De jongste onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de vlieg meestal de draagster is van ziektekiemen: doodt gy haar das niet, dan zal zy u dooden, of uw kinderen, zelfs uwen jongstgeborene. Doodt, haar waar gy haar vindt. Betoont geen medeljjden. Nuttig is zij in geen geval, schadelijk is zy meestal. Een onnoemelijk groot aantal menschen- levens zyn verwoest door de vlieg en toch heeft het lang geduurd voor do monschbeid den strijdt tegen haar heeft aangebonden. Neemt iedere man, iedere vrouw, ieder kind deel aan den stryd tegen het onheilbrongende insect, dan zal het gevaar snel vermindereu. En daarom zjj de leusDood aau de vlieg."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1