Balmnzleb Openbare Verkoopinp "Sr I Au®u8tus lsm- Aan de Ledeo der Med. Herv. Kerk. JULIANA DORP. ZONDAG 13AUGUSTUS. RimiJDitttlJ met paard en kar, Ambachtschool voor Helder en Omstreken. in „DE TUINTJES", op ZONDAG a.s. a. 1 inboedel en meubilaire goederen, Marine en Leger. Bij beschikking van den min. van Marine is de off. v. adm. der 1ste kl. C. V. Veldman, met ing. van 21 dezer, eervol ontheven van de functiën van fiskaal bij den zeekrijgsraad en van intendant der zeemacht te Hellevoetsluis, en alsdan werk zaam gesteld in de directie der marine te Wil lemsoord. De minister van marine heeft de officieren van gezondheid 2de klasse J. Boosman en O. van Heek respectievelijk met 22 dezer geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en met 1 September aan boord Hr. Ms. «Zeehond" en den officier van gezondheid 2de klasse D. B. Jocherns, thans dienende aan boord van genoemden schoener, met laatstgemelden datum op non-activiteit gesteld. Met ingang van 16 dezer zijn de machinisten der Kon. Marine D. W. Claasen, J. E. Strasser, W. J. M. Savalle, C. J. F. Schoonenberg, W. G. M. Brouwer, J. C. Kroes, L. K. Thomas, J. C. Hellendoorn, M. H. v. den Hoeven en H. L. E. v. Gelder bevorderd tot hoofdmachinist. Aan den adjunct-mach. der Kon. Marine P. A. Tazelaar is op zyn verzoek in O.-I. ontslag uit den zeedienst verleend. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ban da, uitreis, passeerde 8 Aug. Ouessant. Flores, uitreis, passeerde 8 Aug. Dungeness. Vondel, uitreis, arriveerde 8 Aug. te Sabang. K. Wilhelmina arriv. 8 Aug. v. A'dam te Batavia. K. d. Nederlanden, uitreis, vertr. 9 Aug. v. Suez. Pr. Juliana, thuisreis, vertrok 9 Aug. v. Genua. K. Regentes, thuisreis, pass. 9 Aug. Kaap Bon. Grotius, uitreis, passeerde 9 Aug. Ouessant. ROTTERDAMSOHE LLOYD. Besoeki, uitreis, passeerde 7 Aug. Kaap Serrat. Kawi, v. Java n. R'dam, vertr. 8 Aug. v. P.-Said. Malang, uitreis, arriv. 9 Aug. te La Pallice. Solo, tliuisreis, vertrok 9 Aug. van Port-Said. Goentoer, uitreis, arriv. 9 Aug. te Marseille Koninklijke Hollandsche Lloyd. Frisia, uitreis, arriveerde 8 Aug. te Santos. Amstelland, uitreis, arriv. 8 Aug. te Leixous. Delfland vertrok 8 Aug. v. A'dam n. B.-Ayres. (Zie verder Tweede Blad.) Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: v as Datum der ter Verzend,ngaweg. postbezorging, jffpS 18 Aug. 25 15 en 29 7.— 's av. 7.— 'sav. 7.— 's 3.30'snam 7.'s av p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Rionw, Banka, Billiton en Borneo p. Eng. mail via Brindisi 18 Aug. 8,30'smor. p. Holl. mail via Genua 15 en 29 i 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseille 22 3.30'snam (alleen op verl. der nfz.) p.Fransche m. via Marseille 11 en 25 7.'sav. p.Duitsche m. via Napels 23 12'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatru eiken Vrydag 15 en 29 Aug. 8.30'sraor. 's av. 3.30'snam mail via Brindisi p. HoÏÏ. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille 11 en 25 7.'s av. p. Duitsche m. via Napels 23 12'smidd. Naar Gnyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam|17 en 31 Aug. p. mail via Queenstown .11 en 18 p. mail via New-York. 18 p. mail via St. Nazaire .1 7 Sept. 17.'s av. Naar Curayao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 17 en 31 Aug. 7.'sav. p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstown. en Vrydag 3.30'snam p. mail via Hamburg 1 Sept. 7.— 's a, (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Euatatius en Saba: p. zeepost viaAmsterdam|17 en 31 Aug. 17.'sav. galleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'s av Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 11 Augustus. Met groot genoegen ruimen wy een plaats in voor het volgend stukje Noordzeebad Huisduinen. Kan Huisduinen als Badplaats eene toekomst hebben? Me dunkt, hieraan valt niet te twijfelen. Het strand is schoon en ruim, het duin even verrukkelijk als waar ook, het verkeer op zee levendiger dan eldeis, en het overzicht op aantrekkelijkheden als Texel, Haaks en Onrust, wordt nergens geboden dan hier. Waarvoor vreest men dan Is de af stand te ver, of het plaatsje moeielyk te bereiken? Denk dan aan Domburg, Heyst, Blan- kenbergh en vooral aan Helgoland en kom tot erkenning, dat dit bezwaar niet bestaat. Biedt de omgeving te weinig vertier Gelukkig weinig, niet te weinig. Laat de schare oververzadigden gerust naar andere oorden trekken, daar zyn nog duizenden, ja tienduizenden, die eene kalme Badplaats de voorkeur geven. Als we daarvan maar een vierde deel krygen, dan zyn we reeds tevreden. Of zou men denken, dat Holland boven het IJ niet als typisch bekend is in het Buitenland Waarom Zeeland dan wel? Zyn er van hieruit dan geen uitstapjes te maken naar de Streek Alkmaar (Kaasmarkt) - de Zaan les villes mortes, enz. Komaan, de handen uit de mouwen Laat Helder toonen te willen, en door het beginmaken met het aandeelen-kapi- taal blyk geven een blik in de toekomst te slaan, en het overige komt van zelf. Voor krachtig aangepakte levens vatbare plannen zyn geldmannen altijd te vinden. Maar als Jan Salie zelf niet durft, dan zegt Jan Courage„Ik blyf thuis". Laat dit nooit waarheid worden, maar klinke het „Huisduinen Badplaats" weldra in aller ooren, en vandaar in de hoofden van hen, die rust en herstelling zoeken in deze zenuw-schokkende tijden. Augustus 1911. F. Nieuwenhuib. Door het beBtaur van Helders Belang ia, gesteund door bijdragen van de Tram en van de hotelhouders alhier eene reclame biljet «Noordzeebad Huisduinen" verspreid ten getale van 2000, mot bestemming voor reisbnreaux, hotels, leestafels in sociëteiten zoowel in 't binnen- als in 't buitenland. Van de daarop voorkomende zeer goed ge slaagde strandfotografie zyn bovendien uit gegeven oen 100-tal photo's op zwaar carton, die bij de bookhandelaren alhier verkrijgbaar zyn voor 25 cents per stuk. Van een en ander is door den heer Herman Nypels een aardige straDd-étalage gemaakt. Men ziet dus dat van alle kanten geyverd wordt om te komen tot het doel (Haisdainen als badplaats." De warmste dag. Gisteren is voor de tweede maal in dezen buitengewoon warmon zomer een temperatuur waargenomen, welke hoogor was dan voorheen ooit werd opgeteekend in ons land. Uit alle plaatsen komen berichten over deze zeld zame hooge temperatuur. Zoo meldde het Met. Instituut te de Bilt het volgende: Ook de hoogste temperatuur, tot nu toe AugustuB te De Bilt waargenomen, is Donderdagmiddag overtroffen. Was vroeger de hoogste stand in Augustus 34.4° C., op 4 Augustus 1857 waargenomen, gisteren middag te half drie bereikte de thermometer 35.0° C. (95° F.), slechts 0.6° minder dan de absoluut hoogste stand, op 28 Jnli jl. ong. 96° F.) bereikt. WegenB afwezigheid van den heer Maas konden wy aan het Observatorium alhier geen gegevens verkrygen over de hier ge dane waarnemingen. Waar op 28 Juli het uitspansel de onmis kenbare teekenen van een naderend onweer vertoonde, en dan ook al Bpoedig losbrak en eenige verfrissching bracht, zoo was gis teren aan het strakke blauw niets te zien, dat eenige hoop op verademing in den na middag of avond zou kunnen geven. Wy verkeeren hier nog in een bevoor rechte positie ten opzichte van de plaatsen meer in het land gelegen, doordien zelfs de flauwe winden nog eenige verkoeling van uit zee meebrengen. Dat waB b.v. gisteren avond goed merkbaar, toen de wind eenigs- zina naar het noordwesten omliep. Maar bovenal hebben wy, Helderschen, ons kostelijk strand in de nabyheid, waar het vooral des avonds een genot is te vertoe ven, en waarvan dan ook honderden gebruik maken. Dat aantal zou nog tienmaal grooter zyn indien de tram des avonds bleef door rijden. Dat is echter by de tegenwoordige inrichting zoo goed als onmogelyk. De directie doet al het mogelyke om do steeds wassende stroom te vervoeron, dooh is, wegens haar beperkt materieel en personeel verplicht de boel niet te forceeron. Zoo ooit, dan is thans wel gebleken, dat do aanleg van den tram op te benepen wijze heeft plaats gehad, waardoor het onmogelyk is tenzy met groote kosten zelfs een kleine uitbreiding aan het materieel te geven of het aantal ritten te verhoogen. De warmte maakt de menschen, evenals op het ys, vry en ongedwongen. Zoo krioelde het gisterenavond aan den Zecdyk, tusschen het Postkantoor en het Westplein, van kleine en groote menschen, die daar tusschen de talryke hoofden als in één groot open baar zwembassin in het frissche zeewater spartelden en zwommen, dat het een last was, ton aanschouwe van de honderden wandelaars op den Zeedjjk, die daarin ge lukkig ook in deze tyden nu niets onbe hoorlijks zien. De tram. Het is iederen morgen geweldig druk by de vertrekkende 10-uurs tram, die gedurende de vacantie des morgens naar Huisduinen vertrekttelkens moeten heel wat menschen met hun kroost blyven staan. Te dien einde besloot de Directie met ingang van heden tot nadere aankondiging op dat uur twee trams tegelyk te doen vertrekken. De tram, die 's morgens om 9 uur vertrekt, blyft even eens loopen. Duo Rotowski. Het bekende dno Rotowsky, dat onlangs met zooveel Bucces in het badpaviljoen op trad, is hier weer teruggekeerd en zal op Vrijdagavond, Zaterdagavond, Zondagmiddag en -avond in het badpaviljoen te Huisduinen musiceeren. Zie verder de advertentie in dit blad. Boomen in onze straten. Op de vacantiereizen doet men nieuwe indrukken op, vooral wat betreft doii zorg, die vele groote en kleine steden aan hun uiterlijk bestedon. By eon bezoek aan Ntf- megen wordt men b.v. niet alleen dadelyk getroffen door den ruimen aanleg van de nieuwe Btraton, doch vooral ook door het planten van boomen ter weerszyden in elke straat, nog voordat er een enkel huis ge bouwd wordt. Wy hebben reeds een paar jaar voor onze gemeente een plan van uitbreiding vastge steld; zeer waarschynlyk is daarby geen rekening gehouden met bovengenoemde boom beplanting. Zonder dat plan nu onderst boven te keeren, zal het wel mogelyk zyn by het bestraten met deze beplanting reke ning te houden. Wy hebben reeds meer malen gelegenheid gehad te wijzen op het mooie van de Molenstraat en Sluisdykstraat. Bovendien komen nog wel bestaande straten hiervoor in aanmerking. Wy noemen slechts de Oostslootstraat en de Jan in 't Veldstraat. Aan hen, die bevoegd zyn, hiertoe het initiatief te nemen, bevelen wy ons idéé in welwillende overweging aan. Wy vernemen, dat zich ter eere vhd den verjaardag van H. M. Koningin Wil helmina een bunrt-oomité gevormd heeft uit de bewoners van den Kanaalweg en de Loodsgracht. Het is de bedoeling don 31sten Augustus zoo feestelyk mogelijk te vieren. Op het voorloopig programma komen voor fiets- wedstryden, rooiwedstryd, illuminatie en vuurwerk. Het spreekt van zelf, dat men daarvoor geld noodig heeft, en de commis sie, bestaande uit de heeren S. Coltof, voor zitter, C. Klopper, secretaris en A. Kokelaar, penningmeester, rekent dan ook op ruimen steun van de buurtgenooten en van allen, die met dit doel sympatiseeren. De „Wolf" en de „Fret". Dinsdagmorgen te 10 uur zullen de tor- pedobootjagers „Wolf" en „Fret" de groote reis naar Indië aanvaarden. De reisronte 1b als volgt: Vertrek 15 Augustus, aankomst te Vigo 19 Augustus, vertrek 24 Augustus; aankomst Malaga 27 Augustus, vertrek 2 Sept.; aank. Tunis 5 Sept., vertrek 11 Sept.; aank. Alexandrië 16 Sept., vertrek 23 Sept.; aank. Sue* 25 Sept., vertrek 28 Sept.; aank. Aden 4 Oct., vertrek 10 Oct.; aank. Co lombo 20 Oct., vertrek 28 Oct. Aankomst te Sabang 31 Oct., waar beide schepen voor loopig worden gestationneerd. Hr. Ms. «Dolfijn" is Woensdag van New-Castlo vertrokken. Blijkens by het Dep. van Marine ont vangen berichten is Hr. Ms. „Kortenaer" 10 dezer te Christiania aangekomen. Brieven voor Hr. Ms. „Kortenaer" Van 10 tot en met 14 Aug. zal dagelijks met trein 9 a. AmsterdamRheine, een brievenmaal worden gezonden aan Hr. Ms. pantsersohip •Kortenaer" te Christiania. In deze brievenmalen zullen alléén worden opgenomen de aan genoemd schip te verzen den brieven en andere stukken, welke vol doende gefrankeerd zyn en van twee elkaar snijdende lynen over ht geheele adres, loo- pende van den eenen hoek naar de anderen, zyn voorzien. Mej. C. Dekker, alhier, is gisteren te Utrecht geslaagd voor het examen vaD assis tent-apotheker. De heer J. Hoekstra alhier, is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch L. O. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Teekenen L. O. de heer J. Janzen, leerling laatste Btudiejaar aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. De heer F. J. Wisse, onderwijzer alhier, heeft gisteren te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen acte Fransch afgelegd. Alweer een onvoorzichtige. Gisterenavond te 6 uur is by het zwem men in het Groot-Noordhollandsch Kanaal verdronken de marinier 2e kl. K. Kort daarna werd hy opgehaald en naar het Ma- rinehospitaal vervoerd. Naar het Padvinderskamp. Door P. N. v. R. Pang I Haastig, suf kenmerk van een genoten vasten slaap kyk je naar de klok. Half vyf. Byna oogenblikkelyk rammelt de wekkernou er nit. Dan, na een kwartiertje reppenroef, de straat op, waar de glunder- laohende zon al broeiïg loerde in de stille buartjes. Geen menschelyk wezen ontmoet. Toch wel. Aan den huizenkant klotsen do voetstappen van een porder, 'n oud, kwiek manneke, die met klein-knenterig gezicht, sterk-uitspringende jukbeenderen en dieplig gende, natte, blauw-gryze oogen vluchtig de nummers, de naambordjes zocht en met spoed de gesloten denren en vensters beklopte. Aan de Weststraat stond-ie brom-pratend voor een perceel. Tabakrook wolkte om zyn kop. Heftig klonken de hamerslagen. Een minuutje rost. 't Ventje gluurde naar een dakraam, zag er plots een arm in de lncht en schreeuwde rauw-weg aan een soezig, slaap-rooie tronie dat het nu tijd was om er nit te komen. Er woei een malsch windje uit de zy- straatjes van de Hoofdgracht. Een magnifieke morgen. By den steiger lag eenzaam de soliede •Dageraad", proper, helder-glanzend in de zonnige lucht te stoomhygen, terwyl zwarte rook uit den schoorsteen zweefde. Precies kwart over vy ven wendde de boot haar steven naar de open zee. Buiten het havenhoofd. Voor 't eerst merk je goed de opklots der golven onder den bodem. Ws kerven verder. Achter ons verspoelt het kabbelende water. Tijdens het zacht op en neergaan is er iets te verkennen. Je loert. Ziet de groote, grauwe kust in bochten. Een lange weg. Groene forten. Kerktorens. Mas ten. Glimpannen. Eindelijk Helder, Nieuwe- diep en Willemsoord als op een doek van Apol of Mesdag. Op de voorplecht: héél ver nog, een kolossaal stak grond van Holland midden in de Noordzee, waar we met een fiink vaartje naar toe glyden. In de haven. Gluren over de verschansing. Nergens de kleurige kleeding van een pad vinder, die me zou afhalen. Dande «Gids voor Texel" uit den zak, even snuffelen en vervolgens op weg, over den stoffigen dyk, waar myn mannetje plots om een bocht schiet. Hy, 'n tenger ventje, wipt van de fiets en informeert vriendelijk of 'k »'t Vlie gend Blaadje" vertegenwoordig. Waarop hij zich verontschuldigt met 'n kort verhaal over z'n bril, die zoek was geraakt, wat tengevolge had, dat hy niet op tijd aan Oudesohild present kon zyn. We gaan op stap. Eerst nu begint een tocht van circa twee nor te voet, door het sohier eindelooze zomergroene landschap, voorby een reeks oude gevels, huisdeuren, die jp elkaar lyken zooals honderden uit één familie. Langs het pad, aan beiden zyden open, zie je karretjes, boertjes, boerinnetjes. Een goed slag volk. Men moet met ze praten om hiervan overtuigd te zyn. Eén, 'n pootige baas, vroeg het doel van onze reiB. Toen kwam z'n tong los. Over mond- en klauwzeer. Over zyn vee. Over zyn bedrijf. Over oogsten. Over velden biet. Over dikke, vette tarwe. Om er 'n eind aan te maken, snyden we met een smoesje af en gaan voort, puffende ia de hitte, ondanks den zeewind, die over de weide tot je komt. M'n jeugdige gids babbelt over de pad vinderij, waarin-ie met hart en ziel leeft. En je begrypt ineens hoe edel de kracht is, die van hun nog maar zwakke macht uitgaat. Ik ga volkomen met hem accoord, dat nog véél méér jongens zich moeten aansluiten om de Engelsche oorspronkelijkheid naar waard* te leeren schatten. Over een heuvelachtig terrein zyn we vlak by het kamp gekomen. Op den kruin van een bergje wappert de Hollandsche driekleur. En er naast, rechts, wuift de fraaie nieuwe padvindersvlag, een groen doek met geel symbool, zooeven plechtig gehescben in tegen woordigheid van alle jongens, onder het pre senteeren der stokken, een indrukwekkend moment, waarby de hoofdleider het volgende sprak: «Aangenaam is het my u allen mede te kunnen doelen, do ontvangst van een post pakket van den heer Metelekamp, bestuurslid van het hoofdcomité, waarin zat onze mooie organisatievlag. Ik twyfel niet, of dit is door tusschenkomst van onzen geaohten voorzitter. Het geeft een bewys, dat het beBtunr steeds aan ons denkt, en we knnnen daar trotsch op zyn. Dit oogenblik besohouw ik dan ook als een van de plechtigste, omdat het de eerste keer is, dat onze organisatievlag in het kamp van de Heldersche padvinders zal klapperen, en stel u daarom voor, dit te bezegelen met een driewerf hoezeel" Vóór het betreden van 't eigenlijke kamp, brengt een padvinder, by den ingang op post, my naar de vyf leiders, die de persin 1 do wildernis joviaal verwelkomen. Dadelyk J naar hun tent, om er eerstens wat op verhaal tc komen. En onder het nnttigon van een pittig ontbijt, door een snuiter handig bereid, begon do tydelyke hoofdleider te vertellen van de wederwaardigheden op Maandag, den dag van aankomst. Een energieke kerel. Een vader, geknipt voor sóóvéél kinderen. Op zyn roodgebruind gelaat parelde gedurig zweetdroppels, toen-ie schetste het arriveeren aan de Mok, 's morgens om 9 uur, een inham die helaas onbevaarbaar bleek, waarom men aan den oostelyken hoek moest landen. Na moeizame tochten, na veel getob met allerlei vrachten, stond de heele boel pas 's avonds om 9 nar op de plaats ten Westen van den Hoorn, aangewezen door den ryks- boschwachter. Van vermoeidheid konden de meesten niet slapen, en speciaal de leiders, zorgzaam over een niet gemakkelijke taak om veertig jonge luidjos een dag of acht onder den hemel te laten logeeren, konden geenoog sluiten door hot afmattende en moeielyke begin. Maar den volgenden dag, Dinsdag, bleef den frisschen moed gelnkkig niet uit. By het aanbreken van den eersten morgen in den vreemde, afgezonderd van den vasten wal, was men lichamelijk uitgerust en scheen ieder het vrye leven in de een zame natuur best te bevallen. «Vraagt u eens meneer, aan wie ook, of ze naar huis willen". Gisteren dreigde ik uit gekheid op te breken en terug te keeren. U had toen hun gezichten oenB moeten zienl Ze blyven liefst zoolang mogelyk. Vindt u dat niet wonderlijk? Niemand schynt hier te murmereeren over moeder's pappot. Doch u begrypt wel, dat we met alle mogelyko middelen dan ook streven om het volkje een aangename en nattige vacantie te verschaffen. Aan afwisseling, aan gezonde beweging ont breekt het niet. U zult dat straks merken. Op orde on regel wordt gelet. Alle jongens hebben meegenomen: een deken, een ver schooning, een paar schoenen, naalden, garen, knoopen, twee handdoeken, een stokje zeep, een kam, een bord, een lepel, een vork, een mes en een drinkbeker. Ze worden geleerd zich met alles te behelpen. Dat is hun wet. En de voeding: natuurlijk waren er, die aanvankelijk een bitter beetje gebruikten. Vreemdheid. Maar nu: wilt u wel gelooven, dat het een liefhebberij is, om die knapen te voeden? Een dankbaar werk. Zo eten en drinken naar hartelust. Het verblijf in de lucht prikkelt prachtig de maag. Een paar staaltjes. Voor het middagmaal is tot heden verslonden: 1 H.L. aardappelen, 9 K.G. vleeBch, 3 K.G. vet, 1 K.G. reuzel, 2000 aspergeboonen, I/a K.G. keukenboter. En verder per dag: 30 brooden, 1 kaas, 20 liter melk, 2 pond boter, l1/* pond jam, koffie, thee, sniker, enz. Dat zyn goede teekens, nietwaar? Gisteren, Dinsdagmiddag 6 uur, was ons menu: aardappelen, vleesch en groenten. Vanmorgen 7 uur, na reveile, wassohen, kleeden en zindelykheidsinspectie: havermout gekookt in melk, met suiker, en brood met jam en melk toe. Vooral melk krygen ze volop. En wat zegt u van onzo veld-cactineIs ze niet doelmatig? Doch nu moet u buiten eens een kykje nemen". De vlakte, uitmuntend gelegen en be schermd door een heuvelachtige omgeving, bood een interessant tooneeltje. Vier tenten, op afstanden gespannen, waren beneden op gerold. Het stroo, tot nachtleger gediend, lag in een kring er om heen te luchten, 't Was rust. In de meest mogelyke prettige vryheid kon je de jongens gadeslaan. Hier geen dnf-stinkende tafereeltjes van menschen, die in een kermiswagen over den aardbol hossen. Neen, daar leek het niet op. De indrnk van een zekeren tucht en hot fat- soenlyk gedoe verplaatst je in een volmaakt vacantie-kamp, waar 'n oolyk, vroolyk gezel schap als één groote nette familie bivakkeert. Intusschen bespeur je de practische zijde van dit kampeeren. Ginds zyn een aantal padvinders bezig met het maken van een veldkeuken. Dat gaat er vlytig toe. Met graszoden, steenen, stroo en hout wordt ge werkt. In minimum tijd hangt een toestel boven de brandstoffen, en menig huismoeder zou er van watertanden als ze zag, hou ver bazend ving èn goed een potje wordt ge kookt. Of beter: een pot voor veertig kop pen. De koffie, de thee, het drinkwater, alles pruttelt en raast in 'n ommezientje. En je mag het proeven! Over thee gespro ken. Die gaat in een zindelijke kuip ter afkoeling en eenmaal lauw, is hot je fijnste drank voor den dorst. Dat stoken en koken wordt op diverse panton gedaan, uitsluitend om de kleine koks met hun aanhangers te doen vinden: de ware manier. Ik zie echter meer. Onder technische lei ding wordt de correcte openlucht-gymnastiek vertoond. Een boeiend schouwspel. Kranig, dapper doen de gelederen van jongens, met typische bolhoedjes, mot groene, paarse, blauwe dassen. Alle exercitiën dragen hoe genaamd geen militair karakter, loopen uit stekend van stapel en worden door de reB- pectieve commandanten herhaald, opdat deze zioh hiermee vertrouwd kunnen maken. Met groote belangstelling volg je brandalarm voor tent 2, die velen in actie brengt. Even later krygen we nog andore beelden merkwaardige gevallen van schyn-ongoluk- ken, waarbij de verplegingsdienst een belang rijke rol vervult. Na afloop verzamelen in de amusement zaal, een tent van respectabelen omvang. Hier muziek en zang. Volksspelen. Een tierig en lol-laohend leven. Om 11 uur gaat een wacht er op uil om vivres te halen. Het benoodigde komt van leveranciers uit den omtrek. Dit is niet zoo pleizierig, in aanmerking genomen, dat zij moeilyk zyn te bereiken. Twaalf uur gilt een fluitje: ontbijten. Een drukte van belang. Boterhammen smeren en beleggen. Koffie en melk uitdeelen. Of het hun smaakte? Nu en dan kwamen gezonde jongens aan de cantine zich melden, met verzoek om nog 'n paar sneetjes. Die hadden er dan al vyf, zes, zeven, acht naar binnen! Hoeveel?" vroeg een der leiders dikwijls guitig, een goedaardig baasje, wienB handen dan maar gul overreikten. De facteur bracht do correspondentiën. Aandacht. Brieven, kaarten, couranten. En de hoofdleider deelde mee, dat er zes Hoorn- sohe gasten zonden komen, dat een achttal Heldersche padvinders nog wilden meedoen en dat eenige bezoeken van belangstellenden werden aangekondigd. Twee uur van volstrekte rust waren ver streken. Verkenningsdienst voor de avondoefeningen werd georganiseerd. Vier uur: baden in drie groepen, onder toezicht van alle leiders. Een sport, waar allen fel op zyn. Half zes: middageten, 'n Indisch kostje. Ryst met ragout. Niet te versmaden. De padvinder, die my weer welwillend naar de «Dageraad" vergezelde, verhaalde o. a. van het kampeeren te Brussel, .waar véél te wenschen bleef. Daarentegen roemde hy de goede, aantrekkelijke omstandigheden by den Hoorn tot in de puntjes, dank zy de toewyding en opoffering van hun sympathieke en alleszins geschikte superieuren. Zoo is het: aan den overkant zyn veertig padvinders in goede handen. Advertentiën. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz-, te adresseeren aan: C. DE BOER Jr.. Helder. 1886 1911 Op 14 Augustus as. hopen onze geliefde Ouders, Dirk van der Plas en Hendrika Wijker, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hunne liefheb bende Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. M. J. GOUDA v. d. Plas. JOB GOUDA. C. v. d. PLAS. J. M. v. d. PLAS. J. M. v. d. PLAS. H. v. d. PLAS. M. J. v. d. PLAS. ENGELTJE GOUDA. IJmuiden, 11 Aug. 1911. Bloemstraat 56. Eenige Kennisgeving. Geboren: Cornelis Barend, Zoon van J. P. J. SCHULMAIJER en H. SCHULMAIJER-Db Wijn. Helder, 9 Augustus 1911. Geboren: Daniël, Zoon van P. VAN HECK en G. VAN HECK-Wiljouw. Helder, 9 Augustus 1911. Ondertrouwd Jacob Sinjewel en Christina Frederika Bussing. Nog treurend over het verlies van ons jongste zoontje Gerbrand, werd na een kortstondig en smar telyk lyden door den Heere God opgeroepen, ons aller lieveling, Teunis Boogaard, ia den leeftijd van ruim 7 jaar. Dat hy ruste in vrede is de wensch van zyn diepbedroefde Ouders, Broers en Zusters. Heden overleed in 't Gemeente ziekenhuis alhier, in den ouderdom van ruim 86 jaren, onze Vader, Behuwd- en Grootvader, Cornelis Jansz. Smit, weduwnaar van wijlen Johanna Maria Otto. Helder, 9 Aug. 1911. Namens de Familie J. N. SMIT. Na een kort doch smartelijk lijden overleed heden onze jongste lieveling, Adriaan Leonardus, in den aanvalligen leeftijd van byna 11 maanden. Namens zyn bedroefde Ouders: H. SCHOONEMAN. M. SCHOONEMAN-Stalpers. Helder, 11 Aug. 1911. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen by het overlijden van onzen oudsten broeder, den Heer G. Jelgersma Lx, te 's Gravenbage, betuigen wy onzen hartelyken dank. De Familie JELGERSMA. Evangelisatie-lokaal in da Palmstraat. ZONDAG voormiddag 10 uur, Ds. JOH. KIJNE, Ned. Herv. Predikant te Dod Burg op Texel. Voorm. 10 uur Kinderkerk in de School met den Bijbel. «weg**- Rekeningen voor den luit. t. zee M. H. HALEWIJN, Stationstraat 1. worden ingewacht vóór IS Augustus. bij Café „Prins Hendrik", van den Heer M. Th. v. EETEN, om prijzen in contanten. Loting l1/, uur precies. Aanbevelend, ld. Th. e. EETEN- De vacantie zal eindigen 22 AUGUS TUS a.s., des morgens 8 uur. DE DIRECTEUR. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ELKEN DAB GEOPEND. Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER. f 2.50 belooning voor iemand, die mij aan een woning helpt, in den prijs van f 2.00 f 2.25 Adres Bureau vau dit Blad. Met dankbetuiging voor de geuoteu guust, be richt ondergeteekende, dat hij zyn zaak in Kruidenierewaren heeft overgedaan aan de Wed. GOUDSWAARDT. P. PLAATSMAN. Ondergeteekende bericht aan haar geachte plaats- genooten, datzy boven staande zaak van den heer PLAATS MAN heeft overgenomen. Minzaam aanbevelend, Wed. Jb. GOUDSWAARDT - Nieuwstraat 61. Lastdrager. OP Woensdag 16 Augustusl9ll, 's morgens 10 uur, wegens opheffing en ten gevolge van overlijden, van: w.o.: salon-, ronde- en uittrektafels, diverse stoelen, canapé, crepeaux, linnen- en penant-kasten, winkelkast, spiegels, schilderijen, regulateur, kachel, fournui- zen, ledikanten, waschtafels, beddeu, matrassen, dekens, gordijnen, vloerklee- den, karpetten, porselein-, glas- en aarde werk, waterfilter, keukenbenoodigdheden, gasstellen, rijwielen, hand- en trap-naai- machine en al wat meer zal worden aangeboden. Te bezichtiging daags te voren van 10 -4 u. Deurw. W. BIERSTEKER. Er biedt zich aan een eenvoudige Juffrouw, 33 jaar, P.G., voor hulp in de Huie houding, Winkel of iets dergelijks. Brieven fr. onder letter C. B., aan het Bureau van dit blad Het Bestuur der Vereeniging tot Be stryding der Tuberculose te Helder vraagt gehuwde lieden zonder kinderen als opzichters in de Ligtenten. Salaris f8 per week. Zich schriftelijk aan te melden by den Voorzitter Spoorstraat 108. Inlichtingen te bekomen 's avonds na 7 uur bij de administratice Mej. BOON, Loodsgracht 58. Mevr. STEFFELAAR, Buitenhaven 20, vraagt eene DIENSTBODE, om met 1 November a.s. in den Haag in dienst te treden. GEVRAAGD een eenvoudige Dienstbode, in klein gezin. Adres: Mevr. C. VLAMING, Prins Hendrikstraat 8, IJmuiden. Mevrouw- PUTMAN CRAMER, Plant soenstraat 7, vraagt met 1 September een flinke Dienstbode, goed kunnende koken en werken. Zich aan te melden 's avonds na 8 uur. Gevraagd een flinke Dienstbode. AdresMej. DE GOEIJ, Jonkerstraat. Banketbakkerij. Gevraagd een nette WINKEL JUFFROUW. Brieven Letter H, bureau v. d. Blad. Gevraagd een flinke Dagmeid. Adres: Bureau v. d. blad. Mevrouw DAT vraagt voor direct een net Dagmeisje. Na 7 uur zich te vervoegenBinnen haven 25. Gevraagd een net burgermeisje. Adres: Koningsplein, Drogistwinkel 112. Terstond gevraagd een Broodbak kersknecht, by P. J. SLIKKER, Kooy, Koegras. Nette Jongen gevraagd. AdresBedden magazijn CORN. KLOK, Koningstraat 23. Flinke JONGEN gevraagd. Adres: DE BIE Biersteker, Keizer straat 93. Wordt gevraagd in de Marine-Club een jongste bediende, voorzien van goede getuigen. Firma B. F. WIELICK, Vleeschhou- wery Hoofdgracht 16, vraagt een nette jongen. Gevraagd een goed tehuis voor eene zindelijke POES, vertrouwd met kinderen. Te bevragen: Buitenhaven 20. Gevraagd gemeub. Zit-Slaap- kamer door Korporaal der Mariniers. Br. met opgaaf van prys onder letter D, bureau van dit blad. Wegens vertrek te huur een flink Woonhuis, voorzien van gas-en water leiding, staande Keizerstr. 41, huurprijs f4.—per week. Adres: Keizerstraat 39. Te huur het Huis met serre en tuin Dykje 29. Adres: Middenstraat 12. Afslier te huur, staande Dykweg 30. Adres: Kanaalweg 83. TE HUUR een flink, nieuw BURGER WOONHUIS met flinken Tuin, fl.60 per week, te HEIL0. Te bevragen by: S. KOORN, aldaar, Westerweg 26. TE HUUR een Heerenhuis, met 7 kamers, keuken, kelder en bergplaats, geheel gerestaureerd aan de Kerkgracht 14. Direct te aanvaarden. Een Heerenhuis, 5kamers, keuken, zolder met Dienstbodenkamer, Hoofd gracht 63, te aanvaarden 1 September a.s. Te bevragen bij den Heer J. L. v. OS, Nieuwstraat 27

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2