fficaodrarih Waarschuwing. Eeq l?esrj!jp« verfri^cljeijde Zpmer- lel.tl.üKellstra, Gravenstraat 3. Advertentiën. Oud Gereformeerde Gemeente, Gevestigd Hooldgracht7ö Dr. H. F. MINKEMA, •SERENATA". r. KORFT Co. Marine en Leger. Dy besch. van de» Min. van Marine lijn de na volgende plaatsingen enz. gelast met 11 dezer luit. ter zee 2e kl. J. C. M. Warnsinck aan boord Hr. Ms. „Gelderland", H. A. Crommelin aan boord Hr. Ma. Wachtschip te Amsterdam, F. Diephuis aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, en .1. F. van Aalst thans aan boord Hr. Ms. Wacht schip te Amsterdam, op non-activ. gesteld. Dij Kon. besluit van 7 dezer is, met ingang van 14 dezer, bevorderd tot luitennnt ter zee 2de klasse, de adelborst der lste klasse J. J. Zomer, met be paling, dat de genoemde officier in de ranglyst van het korps zeeofficieren plaats zal nemen tusschen de luitenants ter zee 2de klasse J. C. H. H. Mackay en C. Meyer. De adelborsten lste kl. J. W. Lange Ier, M. C. de Jong. N. A. Rost van Tonningen G. P. Wouters en J P. Abbinga zyn bestemd voor het eskader in Oost-lndië, waarheen zij den 14 October per ss. sKnning Willem I" van de Maatschappij «Nederland" zullen vertrekken. De adelborsten le kl. der kon. marine G. A. Dagnelie, P. A. Willemscn, D. J. baron van Lynden, L. F. Klaasten en W. H. G. Palm zyn bestemd i voor het eskader in Oost-lndië en zullen 7 October per s.s. «Willis" hunne bestemming volgen. De luitenant ter zee 2de klasse T. Akkerman, uit West-Indië per particuliere gelegenheid in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië Datum der ter postbezorging. Tijdst. der laat. bual. a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam 15 en 29 Sept. p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl, mail via Marseille p.Franschem.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsclie m. via Napels 2U 7.- 'sav. 7.— 's av. 7.— 'sav. 3.30's nam 12'smidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo p. Eng. mail vit p. Holl. mail vit Naar Atjeh Eng. mail vil Holl. mail via Genua Dc luit. ter zee 2de kl. J. G. Veenenbos wordt eerstdaags uit Oost-lndië hier te lande terugver wacht en op non-activiteit gesteld. Gerepatrieerd uit Oost-lndië en geplaatst aan koord Wachts. W.o.: Hoofdmachinist B. C. de Groot. Gerepatrieerd uit Oost-lndiè en geplaatst Sergt.-schrijver J.A.N.Stadtinan, a.b. W.t. W.o. Korp.-kok F. J.C Bakker, id. Sergt.-konstabel J. Nuhaan, id. Korp.-ziek.v.pl. H. Vermeulen, id. Matroos le kl. L. de Regt, W.s. A.d. id. W. de Zwaan, i id. Overplaatsing: Op 9 Sept. 1911. Adj.-machinist H. v. d. Hilst, id. M. de Vrios, 15 en 29 Sept. 8.30'sinor. 12 en '26 7.— 's av. 19 3.30'snara 22 7.'s av. 20 12'sraidd. Jostkust van Sumatra eiken Vrijdag 8.30'smor. 12 en 26 Sept. 19 7.— 's av. 3.30'snara 22 7.— 's av. 20 12'sraidd. id. H. J. M. Sie- genthalen. Op 1G Sept. 1911. Adj.-machinlst W. F.C.Cramer, id. P. B. Behage, ld. D. J. Monté, •ld. J. H. v. d. Laan, id. B. van Driel, id. M. P.O. Visser, id. H. C. Tiraruers, id. J. v. d. Heyden, id. B. J. Loos, C. P. Gerth, A. J. Tijmensen, S. J. Zijlstra, id. B. de Kreij, id. L. Waasdorp, Hoofdmaclunist J. C. Duijff, id. van: op: non-act. Heemsk. id. id. id. id. van: op: non.-act. Korten. 'id. id. id. id. id. id. id. id. id. Everteen id. id. id. id. id. id. id. id. id. K. Eraina id id. id. Scliorp. id. id. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost viaAmsterdamil4 en 28 Sept.|7.'sav. p. mail via Queenstown .15 en 29 |3.30'snam p. mail via Ncw-York. .15 en 29 3.30'snara o. inail via St. Nazairc .1 7 Oct. 17.'s av. Naar CuraQao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam|14 en 28 SepL 7.'sav. p. mail via Southampton| eiken Dinsdag of Queenstown. en Vrijdag p. mail via Hamburg 1 Oct. (alleen op verl. der afz.)| Naar St. Martin, St. Eustatins en Saba: p. zeepost viaAmsterdamil4 en 28 SepL|7.'sav (alleen op verL der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.S0 's namiddags. Voor Hr. Ms .Wolf" en «Fret": naar Alexandrië: 18 en 16 Sept., 12 uur 's midd. Cock f 18.000.—, W. Starrenburg f 12.950.—, Gebr. van Pelt f 12.787.—, A. Krynen f 12.679.—H. C Kramer, Urk, f 12.550.-, H. Wyker f 12.210.J. Spruit f 12.000.-, Th. v. d. Sterre f 11.987.—I. L. van Os f 11.600.—G. Groot, Texel, f 11.885,-, R. N. van Os f 11.823.— W. Lastdrager f 10.545.— Het werk is gegund aan heer R. N. van Os. Het schilderwerk is niet onder dexe som begrepen. Gasfabriek Wormer-Knollendam. Met algemeene stemmen heeft de gemeen teraad te Wormer-Knollendam, den 8sten September j.1. besloten tot de oprichting van een steenkolen-gasfabriek aldaar en de oprich ting der complete fabriek, bedryfsvaardig, opgedragen aan de heeren Spruit Bakker, te Helder. De plannen enz., werden vervaardigd door het Bouwkundig bureau te Helder. Machinist H. P Millaanl, Korten. Op 15 SepL 1911. van: op: Schipper J. Bonte, W.s.A.d. Neptun. Opperschipper A. Steen, Neptun. W.s.W.o. De adj .-mach. J. Kiljan en C. P. M. Strack van Schyndel, van Hr. Ms. «Heemskerck" en F. C. G. Mallee en A. Roos, van Hr. Ms. «Gelderland", den 9cn Sept. 1911 op non-act. gesteld Vertrekken per S.S. iSindoro" den 23 Sept. 1911 naar Oost-lndië. De adj.-mach. W. M. Zietse, van Hr. Ms. «Gel derland" en C. v. Drimmelen, H. J. Takens er. J. Koojjroan, van Hr. Ms. «Evertsen", met 10 Sept. a. s. op non.-act. gesteld. Vertrekken 30 Sept. d. a. v. per S.S. «Kern- brandt" naar Oost-lndië. De adj.-mach. E. Bickart, van Hr. Ms. «Evert sen" en H. C. A. Rooaa, K. E. K. Ezerm&n, van Hr. Ms. «Kortenaer", den 16 Sept. 1911 op non-act. gesteld. Vertrekken 7 Oct. 1911 per S.S. «Willis" naar Oost-lndië. De adj -mach. C. Stadhouders, F. v. Herwaar den en O. A. Dijkstra, van Hr. Ms. «Kortenaer", den 16 Sept. 1911 op non-act gesteld. Vertrekken 14 Oct. 1911 per S.S. «Koning Wil lem I" naar Oost-lndië. By Kon. besluit van 8 dezer zyn benoemd, met ingang van 23 dezer, bij het wapen der infanterie tot le luitenant: M. W. L. van Alphen, J. Dwars en R. G. van der Haagen, allen van het 10de reg. Dc staf en de veldbataljons van het 10de reg. inf, uit Haarlem en Hoorn zijn naar de leger plaats bij Nunspeet vertrokken tot het houden van regiments-oefeningen onder leiding van den kolonel Jhr. J. T. van Spengler. Het 2de bat. van lid korps uit den Helder zal niet aan deze oefe ningen deelnemen. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Hali, uitreis, passeerde 7 Sept. Perim. Orotiua, uitreis, arrlv. 8 Sept. te Singapore. Ainbon arriv. 8 SepL van A'dam te Hamburg. Madura, thuisreis, arriv. 7 Sept. te Camaran. Rcinbrandt, thuisreis, vertrok 8 Sept. van Algiers. K. W. I, thuisreis, vertrok 9 Sept. van Perim. Timor. thuisreis, arriv. 9 Sept. te Suez. Vondel, thuisreis, vertrok 9 Sept. v. Singapore. K. Wilhelmina, thuisreis, pass. 10 Sept. Perim. Pr. Juliana, uitreis, vertrok 11 Sept. v. Algiers. Rotterdansohe Llotd. Medan, uitreis, vertrok 8 Sept. van La Pallice. Bandoeng, thuisreis, pass. 8 Sept. Gibraltar. Besoeki arriv. 8 Sept van R'dain te Batavia. Kawi vertrok 9 Sept. van Rotterdam naar Batavia Tambora, uitreis, passeerde 9 Sept. Stromboli. Wilis, thuisreis, vertrok 10 Sept. v. Marseille. Kcdiri, thuisreis, vertrok 9 Sept. van Djeddah. Djocja, thuisreis, vertrok 10 Sept. v. Djeddah. üphir, uitreis, vertrok 9 Sept. van Colombo. Ambon arriv. 11 Sept. van Hamburg te R'dam. Koninklijke Hollandbcue Llotd. Ainstelland, uitreis, arriv. 8 Sept. te Montevideo. Zeelandia arriv. 8 Sept. v. A'dam te B.-Ayrcs. Uelllund, uitreis, vertrok 9 Sept. v. Rio de Janeiro. llollandia, uitreis, vertrok 10 Sopt. van Vigo Rynland, thuisreis, vertrok 9 Sept. van Bahia. Frisia, thuisreis, pass. 11 Sept. Eastbourne. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau vertr. 8 Sept. v. N.-York n. W.-Indië, Pr. W. 1, uitreis, vertrok 8 Sept. van Funchal. Prins der Nederlanden, thuisreis, arriv. 10 Sept. des avonds 10.80 ta Havre. Visscherijberichten. Nieuwediep, 8 September. Aangebracht door 10 korders te zinnen 50 stuks groote tong 85 cent per stuk. 150 stuks middeltong 40 cent per stuk. 120 stuks kleine tong 15 cent per stuk. 10 mand kleine schol f 2 i f 5 per mand. 6 mand schar f 3 50 per mand. 9 September. Van 60 korders te zamen 5 tot 20 stuks groote tong 90 cent per stuk. 1 tot 100 stuks middeltong 40 cent a 50 cont per stuk. 10 tot 60 stuks kleine tong 15 cent a 20 cent per stuk. 2 stuks tarbot f 4 a f 6 per mand. 1 tot 4 mand stortschol f3 a f5 per stuk. 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 3 per mand 1 tot 3 rnand schar f 3 a f 4 per mand. 1 tot 10 stuks rog 85 cent per stuk. 11 September. Van 10 korders te zamen 80 stuks groote tong 90 cent per stuk. 300 stuks middeltong 40 cent a 50 cent per stuk. 200 stuks kleine tong 20 cent per stuk 1 tarbot a f 7. 12 mand stortschol f4 u f5 per mand. 20 mand kleine schol f 1.50 a f2 per inand. 10 mand schar f 3.50 per mand. Burgarlijke Stand v. Heldar, van 811 September. BEVALLENC. Slikker geb. Vries, d. O. Leen geb. Bakker, z. A. Mallet geb. Alderlieste 2 d. A. C. Woudstra geb. Kruytbosch, d. J. Wijtsma geb. Keiler, z. W. Bijlsma geb. van Westen, z. O. Neefjes geb. Lenen, z. H. de Jong geb. Broertjes, z. J. de Vries geb. de Vries, d. M. Bakker geb. Ras, z. G. van aer Vlis geb. den Heeten, d. M. M. G. Schrekker geb. Rommels, z. A. Kramer geb. longkees, d, P. J. Molenaar geb. Hora, d. M. 't Hart geb. de Vries, z. J. Herdink geb. Bruynzeel, d. OVERLEDEN- M. L. Heyligenberg, 17 maanden VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 11 September. Mobilisatie. In de bladen vinden wy tal van berichten over de mobilisatie der troepen, bezetten van kustforten enz., met do noodige beschouwin gen on veronderstellingen over het doel van deze maatregelen. Het vermelden van al die ware en onware berichten is zeer bevorderlyk de bevolking in onrust te brengen en om dien reden zul len wy ons voorloopig van de vermelding van dergelijk nieuws onthouden. De politieke toestand in Duitschland en Frankryk ie, hoewel ernstig, nog in 't geheel niet van dien aard, om zelfs maar eenigszins te ver onderstellen, dat het tot een oorlog zal komen. Het spreekt echter vanzelf, dat onze Regee ring die mogelijkheid moet voorzien en daarom, wanneer het onverhoopt tot een oorlog zou komen, gereed moet zyn om onze neutraliteit te handhaven. Hr. Ms. .Dolfyn" is Maandag te Huil aangekomen. I Op de voordracht voor onderwijzeres aan de Op. Lag. school te Warmenhuizon komt voor mej. 8. Hackenitz, onderwijzeres alhier. Aan den heer W. Westendorp, vroeger hoofd der school alhier, is als onderwyzer by de Rijksnormaallessen alhier een pensioen toegekend van f153. De heer D. Schwantje van hier, tydelyk onderwyzer te Schagen, is benoemd tot onder- j wijzer te Wormer. By Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Raalte, J. ,W. Roem, thans snrnumerair der registratie en domeinen. By beschikking van den Minister van Marine is, met ingang van 1 October, be noemd tot 8de-lichtwachter aan boord van 's Ryks lichtschip „Haaks", L. van der Harst. Stoomtram Heider-Huisduinen. De tram vervoerde van 4 September tot en met 11 September 2988 passagiers. De 100,000ste. Het in dezen zomer met de tram vervoerde aantal passagiers zal spoedig de 100,000 bereiken. De directie van de tram is voor nemens aan den passagier, die dit getal vol maakt, oen surprise aan te bieden. Naar wy vernemen is de adelborst Van Doorn by het ongeluk aan boord van het panserschip „Hertog Hendrik" zeer ernstig gewondook zal hy een zyner oogen moeten missen. Benoemd is tot advocaat-procureur by het Hooggerechtshof te Batavia mr. H. D. Rubenkoniug. Bijna gestikt. By het graven van een put op een erf in de Middenstraat, gleed de werkman Gerrit B. gisteren opeens onderuit en stortte voorover in de diepte. Door zyn val ging een massa grond naar omlaag, waardoor hy byna geheel werd bedolven. Het ongeval werd ontdekt door den bewoner van het perceel, die juist met een kopje thee voor den man kwam aanloopen. Toen de laatste, geholpen door buren hem weer boven hadden gehaald, bleek hy reeds bewusteloos te zyn. Door spoedige, doelmatige geneeskundige hulp werd B. gelukkig by konnis gebracht en kon hy, bekomen van den schrik, zyn arbeid zoniier lichamelyk kwetsuur hervatten. De aandacht onzer lezers wordt geves tigd op de achterstaande annonce betreffende de VolkBleesbibliotheek der Maatschappij tot Nut van bet Algemeen. Door nieuwe uitbreiding van hot aantal boeken is voor vele liefhebbers van lezen de gelegenheid opengesteld om de winter avonden op aangename en nuttige wyze door te brengen. Kennismaking mot den catalogus der biblio theek wordt aanbevolen. Algemeen kiesrecht. De afdeeling Helder van de «S. D. A. F." zal Zondag a.s. op bet terrein hoek Plantsoen en Stationstraat alhior een openlucht-meeting houden voor het algemeen kiesrecht. De heeren J. E. W. Duys en C. Thomassen zul len alsdan als sprekers optreden. Verbouwing Zuiderkerk. Gisteren werd alhier, ten overstaan van den architect Tjeerd Kuipers, te Amsterdam aanbesteed: het verbouwen en vergrooten der kerk aan de Spoorstraat te Helder. Ingekomen waren 14 biljetten, van de heeren: A. van Pelt f 13.800.-, J. Duiokerf 18.366.—D. de Gouverneur Van Asbeck. De nieuwbenoemde Gouverneur van Suri name, baron Van Asbeck, gaat '29 Sept. a.s. scheep naar Paramaribo, ter aanvaarding van zyn ambt. Chef van den Marinestaf. In het «Handelsblad' lezen wij De Staatscourant van den 7on dezer bevatte het bericht van de vervanging van den kapitein-luitenant ter zee W. J. G. Umbgrove als wd. chef van den Marinestaf door een ranggenoot van minder anciënniteit. Als men in aanmerking neemt, dat de persoon in quaestie iemand is, die in Marine om zyne bekwaamheden, zyn liefde voor het vak en zyn karaktereigenschappen algemeen wordt geacht, moet deze vervan ging op het huidige oogenblik ongetwyfeld een eenigszins vreemden indrnk maken. Hot blad betoogt verder, op verschillende gronden, dat het ongewenscht is, de vervulling van deze zeer gewichtige betrekking op te dragen aan een overste, te meer, waar deze functie vroeger door een kolonel of door een schout-by-nacht werd vervuld. Boerenplaats verbrand. In den Bosch weg, gem. Zype, verbrandde Zondagavond de in 1910 gebouwde hoeren- plaats, bewoond door den heer Adam de Wit. Hooibroei wordt als de oorzaak genoemd. Verzekering dekt de schade. limuiden, 11 September, Op den stoomtrawler „City of Gloncester", die hier in de haven ligt te repareeren om onder Nederlandscho vlag worden gebracht, werd door een stoker eenig koperwerk uit de machinekamer ontvreemd. Het is der politie gelukt den dader aan te houden. De Kiesrechtbetooging. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft hot volgende schrijven gericht aan de heeren W. H. Vliegen, voorzitter, en J. G. van Kuykhof, secretaris van het besluur der Sociaal-Democratische Arbeiders Party in Nederland te Amsterdam. 's Gravenhage,r 9 Sept. 1911. Ik had de eer uw schryven d.d. 4 Sep tember j.1. te ontvangen, waarin mij wordt medegedeeld, dat op Dinsdag 19 September a.s. het adres der Sociaal-Democratische Arbeiders Party tot invoering van Algemeen Kiesrecht te ongeveer half diie namiddag zal worden bezorgd aan myn Departement eh waarin vervolgens wordt te kennen go- geveD, dat het u zeer aangenaam zou zyn, indien ik zou kunnen goedvinden de deputatie, die my dan namens het bestuur persoonlyk dat adres zou willen aanbieden, te ontvangen, j Het doet my leed, dat ik my tot persoon lijke ontvangst der deputatie niet bereid kan verklaren. Het ontvangen eener deputatie tot aanbieding van een adres is in den regel overbodig. Het verzoek, hetwelk de aandacht der Regeering vraagt, is vervat in het adres. Uit beleefdheid ontvang ik echter zoo mo- gelyk adressanten, indien zy er prys op stellen, gaarne persoonlijk, mits daaraan geeno beteekenis kunne worden gehecht, welke ik niet voor myne rekening zou kunnen nemen. In dit geval moet ik echter daartegen be zwaar maken, dewyl blykens het gesprokene op 16 April 1911 in hot congres van do Sociaal-Dom. Arbeiderspartij, de bezorging van dit adres op Dinsdag 19 September is bepaald met de uitgesproken bedoeling om eene demonstratie te stellen tegenover de opening der Staten-Generaal door Hare Ma- jesteit de Koningin, welke opening genoemd werd de propaganda voor de Koningin, terwyl voorts, na het stellen der vraag of de directie aan de goede regisseurs den schouwburg met coulissen en requisieten zal afstaan, met namo j ten eerste, of ik de deputatie zou ontvangen, ten tweede of de betooging zou worden too- gestaan, de bedreiging is geuit, dat by wei- gering, de Koninklyke optocht dienstbaar 1 zou worden gemaakt aan bet doel, dat met de betooging beoogd wordt. Geheel in overeenstemming daarmede wordt mij in uw schryven medegedeeld, dat hot adres aan myn Departement zal worden bezorgd op genoemden Dinsdag 19 September en op zeker door u aangewezen uur, terwyl ik op de bepaling van dag en uur geen in vloed kan oefenen, on terwyl uit den aard dor zaak in de bezorging van een, zy het be langrijk, stuk aan myn Departement, voor my geen aanleiding gelegen is om het per soonlyk in ontvangst te nemen. Het geldt hier niet het toelaten der betooging, waaromtrent ik niet tot eene be slissing geroepen ben, maar ik zoude door onder deze omstandigheden de deputatie te ontvangen myne medewerking verleenen tot de op de bovenomschreven wyze ont worpen handeling. Hot is duidelyk, dat dit niet op don weg der Regeering kan liggen. Het doet my leed, dat dit beletsol door u in het leven is geroepen, want ware eenvoudig my verzocht om op een mij gelegen tyd eene deputatie van uwe party tot aanbiediug van een adres voor Algemeen Kiesrecht te ont vangen, dan zou het my aangenaam geweest zyn daartoe dag en uur te bepalen en do deputatie by mij te zien. Dood door eigen schuld. Te Leeuwen heeft de zoon van de wed. Keiler, die in het bezit was van scherpe patronen, gisteren een daarvan op een stoep gelegd en er met oen hamer op geslagen, met liet gevolg dat de kogel hem in de borst drong en onmiddellijk den dood veroorzaakte. Onvoorzichtig. De metselaar Br. nit Dordrecht keerde Zaterdagavond uit Rotterdam huiswaarts, doch merkte, toen hy de brug over 't Hollaudsch Diep in zicht kreeg, dat de trein te Dord recht niet gestopt had. Van het langzamer ryden van den trein maakte hy nu gebruik en sprong er uit, met het gevolg, dat hy tegen de brug en daarna weer terug tegen den trein werd geslingerd. De man liep daardoor vree- selyke wonden op, zoodat voor zyn leven wordt gevreesd. Geneeskundige bulp kon eerst te Zevenbergen worden verleend, waarna des avonds de ougelukkige nog naar zijn woon plaats is vervoerd. De droogte en verzekeringen. Men schryft uit Limburg: Teu gevolge van de landurige droogte hebben verschillende assurantiemaatschap- pijen, o.a. de Amsterdamsche Provinciale, de Propriétaire Réunies, de Gladbacher Feuor-Gesellschaft, thans alle loopende ver zekeringen over bosschen per aangeteekenden brief opgezegd. Duizenden H.A. dennenbosch ;gen door dezen maatregel onverzekerd. Reeds vóór een paar weken hadden derge lijke opzeggingen plaats, waaronder o.a. baron d'Alcantara voor 500 H.A. verbrand bosch de nabijheid van Dalheim geene uitkeering krygt. Ook de gemeente Elmpt was byna de dupe geworden van zulk eeu opzegging, daar het betreffende schryven inkwam, toen de laat ste groote boschbrand in haar bosschen woedde. Daar bovendien verschillende maatsch. be slist geen risico voor dennenbosch op zich nemen, kunnen de eigenaars zelf voor hooge premiën bezwaarlijk eene overeenkomst tref fen. De promie voor liggend (gekapt) hout bedroeg vroeger 7f per mille, thans spreekt men van premiën van 1015 p. m. Marokko. Parys, 11 September. Op grond van inlich tingen uit zekeren bron kan worden medej deeld, dat de Duitsche tegenvoorstellen Fransche oflicieele kringen als onaannemelijk worden beschouwd, zoodat het onmogelyk is te voorzien, wanneer de onderhandelingen zullen geëindigd zyn. Parys, 11 Sept. Waarschynlyk zal minister van buitenlandsche zaken de voor stellen door de Duitsche regeering gedaan voor de versterking der economische gelykheid in Marokko tusschen de mogendheden gunstig ontvangen. Maar naar de algemeene over tuiging is het hem onmogelyk aan Duitsch land de gewenBchte bevoorrechtte economische positie toe te staan, wyl de consassies op dit gebied zouden afstuiten op den formeel en tegenstand van de andere onderteekenaren der Acte van Algeciras. Andere punten in het Duitsche antwoord wekten ook ernstige bezwaren. Parys, 11 Sept. Minister-president Daillauy hoeft tegen morgen een kabinetsraad bijeen geroepen, die beraadslagen zal over bet ant woordt van Frankrijk. Volgens het gevoelen in parlementaire kringen zal het antwoord in verzoeniDgsgu- zinden geest gesteld zyn, maar zal het tevens een onomwonden verklaring bevatten omtreDt de concessie-quaestie, waarmede Frankrijk niet transigeeren kan. Duitsche vaderlandsliefde De Alduitschers vergaderen te Duzseldorp onder groote geestdrift. By de begroeting van het congres zeide de tweede voorzitter van de plaatselijke afdeeling, dat de leus moest zynaaneensluiting tegen de roodo en zwarte internationale, tegen den hoog moed van de Franschen en de Engelschen De oud-generaal Liebert hield vervolgens een feestrede, waarin bij zyn gehoor tot ernstigen inkeer vermaande. «Omgeven door een wereld van vyanden zeide hy o. m, hebben wy behoefte aan oorlogsgeest en oefening van het lichaam." Hij sprak van het recht van Duitschland op Marokko wraakte het denkbeeld, om zich met een stuk binnenland van Fransch Kongo te laten afschepen. Hy hekelde het beleid van de Dqitsohe regeering, die niet den wil had om zicfi krachtig le laten gelden en de leus scheen te huldigen; Wij Duilschers vreezen den oorlog, anders niets op de wereld". Duitschland wilde een vrede met eere, maar geen vrede tot eiken prys enz. De vergadering zong onder groote opge wondenheid het lied ,Wir warten auf ein Kaiserwort von altem Stolz und Stahl' en daarna „Die Wacht am Rh ein". Op de algemeene vergadering sprak dr. Class uit Maintz. Hy eischic westelyk Marokko voor Duitschland. Hot is duidelijk, zeide hy verder, dat Frankryk zich niet laat verzoenen en dat onze ernstigste tegenstander aan overzyde van het Kanaal staat. De spreker stond ook stil by de betrekkingen met andere statenmet Rusland, dat onbevooroordeeld tegenover Duitschland staatmet Turkye, j welks vriendschap het Alduitsche verbond niet onderschatmet Nederland, over j welks houdiug tegenover Duitschland men het nog niet eens ismet Oostenryk-Hongarije, I waar de Duitsche bevolking de komst van j de Pantker met groote geestdrift begroet heeft. I Hy besloot: tDe stemming, die thans by j ons heerscht, is een geweldige kracht, die, I door een echt staatsman gebruikt, hot vader- i land een voordeel moet bezorgen, dat in één slag de onvruchtbare staatkunde van twintig laatste jaren zal doen vergeten. Is niemand in den raad der Kroon, die ons volk thans begrijpt en de heole kracht van zyne grimmigheid weet te gebruiken Is er niemand, die den Keizer vrymoedig zegt, wat er thans in het Duitsche volk omgaat?" Duurte der levensmiddelen. Roubaix, 9 Sept. Hedenavond begonnen de ongeregeldheden opnieuw. De toestand wordt hoe langer hoe ernstiger. De troepen i worden met steenen gebombardeerd, er wor den barrikades opgeworpen van straatsteenen, ij teren draden over do straten gespannen de deksels van de riolen zyn weggenomen. Acht personen zyn gearresteerd. Verscheiden soldaten zyn gewond. j Roubaix, 9 Sept. By de ongeregeldheden, die het karakter van een oproer aannamen, werden een groot aantal betoogers gewond. Eenige winkels werden geplunderd. J Ch&rleville, 10 Sept. Hier hadden betoo- gingen plaats tegen de duurte van levens middelen er werd besloten tot een algemeene I staking van 24 uur. Reims, 10 Sept. De onderprefect beeft be richt gekregen van een ministcrieele beschik king, waarby de toelating van varkens uit Nederland ook tot Reims wordt uitgestrekt. De oorzaken van de warmte. Wy zyn de meeoing toegedaan, dat men in het algemeen de oorzaken van aardscbe verschijnselen, waartoe ook de verschyuselen in den dampkring te rekenen zyn, moet zoeken op de aarde zelf. De buitengewone warmte van den afgeloopen zomer b.v. was het ge volg van een zeer merkwaardige luchtdruk- verdeeling. Zooals men xioh zal herinneren, was het den geheele zomèr door hoos-weer. Slechts af en toe deden zich depressies gelden. En wanneer dit het goval was, waren het gewoonlijk lagen van localen aard. Niet één keer beheerschte een diepe barometrische depressie, een Oceanische b.v., die een flinke, verkoeling aanbrengende zeewind veroor zaakte, ors weer, zoodat de zwaardere, meer uitgestrekte wolkendeken eveneens achter wege bleef, en van regen van beteekenis geen sprake was. Voorts was het luchtdruk verschil gering, zoodat de winden zwak en verander lijk waren, en alle invloeden van de zee ge weerd werden. Zeer dikwyls gebeurde het, dat in het hoog verschillende kernen voor kwamen. Hierdoor steeg de vochtigheid der lucht, en werd ten slotte wederom een stijging van temperatuur veroorzaakt. In het buitenland is men echter met al deze warmte-oorzakea niet tevreden. Er moet, meent men, een andere oorzaak zyn. Het moet aan de zon zelf gelegen hebben. Eu men erklaart de hitte van den afgeloopen zomer door het zeer gering aantal zonnevlekken. Nu ie het inderdaad een feit, dat sedert het begin van liet vorige jaar zoowel de grootte als het aantal der optredende zonuevlekken begon af te nemen. Zeer zelden kwamen ge durende de eerste helft van 1911 grootere groepen voor. Up het oogenblik is inmiddels naar alle waarschijnlijkheid het zonnevlekken- minimum bereikt. In ieder geval kan spoedig een toeneming van het aantal zonnevlekken worden verwacht. Er zy de aandacht op ge vestigd, dat momenteel ook het aantal zonne- fakkels zeer gering is. Het is een feit, dat er eenig verband bestaat tusschen de zonnevlekken en het weer. Maar o. i. is het te bond, te zeggen, dat by een zonnevlekken-minimum een thermo meter-maximum behoort, al ging dit jaar dan ook een ,vlekkenlooze" zon met groote hitte gepaard. De zonnevlekken hebben niet op de temperatuur in de eerste plaats hun invloed. Het staat zelfs nog niet eens vast, of er wel een bepaalde verhouding tusschen zonnevlek ken en weer bestaat. Batista Baliani zegt in een brief aan Gulileï, dat de zonnevlekken de eigenlyke koude-brengers zyn. Ook de Jesuitenpater Ricioli meent, dat men de vermindering van het aantal zonnevlekken met een verhooging vau temperatuur gepaard gaatbij kwam tot deze oonclussie, na waargenomen te hebben, dat de vlekkenarme September 1632 abnor maal warm was geweest, terwyl de vlekken- rijkon Juni 1642 byzonder koel was. Andere natuuronderzoekers van dien tijd beweerden evenwel precies het omgekeerde. William Herschel, de beroemde astronoom, zeide, dat de zonnevlekken op de gezondheid van de zon wezen, terwyl vlekkenloosheid een teeken van ziekte was. Daar nu by een .gezonden" zon de warmtestraling het grootst was, zou een zonnevlekken-maximum met hooge temperaturen gepaard gaan, terwyl by een minimum een koude-periode behoorde. Andere waarnemers konden zich met de beweringen van Herschel vereenigen. In dien tyd hadden de zonnevlekken dus, naar het schynt, precies den tegengestelden invloed op het weer als op het oogenblik. Er schynt dus een soort om keering te hebben plaats gehad. Wy wezen er reeds op, dat, indien er oen verhouding tusschen zonnevlekken en weer bestaat, de verhouding tusschen zonnevlekken en temperatuur in geen geval de meest spreken de is. De verhouding tusschen de zonnevlek ken en de magnetische en optisch-magnetische verschijnselen (Noorderlicht) is veel merk waardiger en belangryker. En zelfs tusschen het optreden der zonnevlekken en dat der cirruswolken bestaat meer verband. Voor de meteorologische prognostiek heeft de zonnevlekken-meteorologie evenals alle andere astro-meteorologie weinig of geen waarde. Papier 1 Papier 1 Het behoort tot het onontbeer- lykste en meest practische, dat wy kennen. Wy zouden niet meer kunnen zonder papier. Wat een vreemde tijden moeten het geweest zyn, toen er nog in bet geheel geen papier was, geen krant bij bet ontbyt, geen brieven, geen sigaretten en geen loterij- of lommerd briefjes. En geen bankbiljettenDe boeken liefhebber denkt aan zijn boekery, een ander aan zyn kwitanties of meer nog aan zijn onbetaalde rekeningen. Die zijn misschien ook de eenige uitzondering. Het papier is voor ons een vertrooster en een vriend ge worden; in donkere tyden, wanneer wy op beuring noodig hebben, grypen we naar een bundel papier. Do een zal den Bybel nemen, de ander het een of andere boek dat hem lief is; of men neemt een wit stnk papier en schryft zyn verdriet op: een brief, mis schien wel een gedicht. Het papier verge zelt ons door heel ons leven. Het eerste byna waarmee wy te hebben, is een stuk papier: onze geboorteactede laatste band, die ons aan de samenleving bindt, is van papier: onze sterfacte of ons testament. Tus schen deze twee papieren polen wentelt ons raenschenbestaan. Papier, papier, alyd papier. Weet de minnaar, die op fijn welriekend brievenpapier een vurigen brief aan zyn geliefde schryft, waarvan dat fijne welrie kende papier gemaakt is? Ach het fijnste welriekendste papier wordt gemaakt van oude, wie weet hoe vuile voddeD, zakdoeken en onderkleeren, die wij te vies zouden vinden om aan te raken En hy schrijft er zyn gloeiende liefdesbetuigingen op! Straks als het meisje, tot wie zij gericht zyn, den brief ontvangt, drukt zij hem mis schien aan de lippen, den brief, die vroeger een smerig lor was! Of zy verscheurt hem en werpt hem lachend in den papiermand, waar wellicht al andere papiersnippers by elkaar liggen, met andere verachte liefdes woorden erop. Wy zyn papier-verslinders. Wy hebben er ook zooveel mee te makende kranten, aanplakbiljetten op muren en reclamezuilen, tramkaartjes, papieren doozen, zelfs boorden en manchetten. En het papier neemt nog steeds een grootere plaats in ons leven in. Deze overpeinzing had uiet geschreven kunnen worden zonder papier en gy, lezer, hadt baar niet kunnen lezen, indien gy niet geabonneerd waart op het bedrnkte stuk houtpapier, dat men krant noemt, en dat gy nu in uw handen hebt Papier, papier, altyd maar papier I Politieke verklaring. «Vader, wat is een politieke verrader «Myn zoon, een verader is hy, die onze party verlaat, om tot de tegenpartij over te loopen." „En vader, hoe heet de man, die van de tegenparty naar de uwe overloopt?" «Een bekeerling, myn zoon." (Hbl.) De Heer en Mevrouw SNELLEN VAN VOLLENHOVEN—Van Waveren geven kennis van de ontydige geboorte van hunnen Zoon Pieter Herman. Willemsoord, 9 September 1911. Marine-Hospitaal. Volstrekt eenige kennisgeving. GeborenIde, Zoon van BERNARDUS HELLEMAN en ANTJE ROOSENDAAL. VlaardiDgen, 5 Sept. 1911. Heden overleed na een kortston dig lijden van 21 dagen, ons zoo innig geliefd Zoontje Marceles Leendert, in den jeugdigen leeftijd van 18 m. Zyn diepbedroefde Ouders M. L. HEILIGENBERG - Waosk. Helder, 10 September 1911. Den 3,len September overleed te Nieuw-Hellevoet plotseling onze Zuster, J S. Luters-van (Jer Velde. Namens W. REINDERMAN. i S. W. REINDERMAN- Helder. van der Velde. Wed. H. C. COMPAAN- Middel- Akkerman. 1 burg. Helder, 12 September 1911. Geboren: Barend Antonie, Zoon van J. J. OX en A. OX Strang. Helder, Schagenatraat 76. HOOGBTEAAT. AY0ND-60DSDIBMST0BFEN1H6EN, Dinsdag 12 en Woensdag 13 September, beide avonden te 7'/9 ure, de WelEerw. Heer Ds. GEERTS, van Scheveningen. Zondag 17 September, s morgens 10 ure en 's avonds &l/t ure, de Eerw. Heer H. J. VAARTIES, van Dordrecht. uitsluitend Oor-, Neus- en Keelziekten. Spreekuur I2-I1',. Volkeleeabibliotheek der Maatschappij tot Nut v. h. Algemeen, Departement HELDER. Gebouw Nutsspaarbank, Polderweg 1. Opening der opnieuw uitgebreide biblio theek op Maandag 18 Septem ber a.e.t 'savonds 7—9 ure. Voorts eiken Maandagavond gelegen heid tot het bekomen van leesboeken. Catalogus 5 cent Leesgeld per deel 1 cent per week. HET BESTUUR. Heldersehe Mendoüne-olub op Zaterdag 18 September in dan tuin van „CASINO". (Bij ongunstig weer in de zaal). Invitatie'» bij het Bestuur en leden. 0p 15 SEPT. en zoo noodig 16 SEPT. zal worden geschoten van af fort „Harssens" met kanonnen van 6 cM. in N. N. 0. richting. ■V Zie het Waarschuwingsbord aan het gebouw van den Vischafslag aan de Buitenhaven. Projectielen, scherven, banden, looden kogels enz., welke gevonden worden op het Balg en Zand op de Texelsche kust of uit zee worden opgevischt, zyn 'e Rijks eigendom. Hy, die zich deze voorwerpen toeeigent, is derhalve strafbaar vólge'iis de Wet. Het oprapen en vervoeren van gela den, niet gesprongen projectielen is levens gevaarlijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. De Kapitein, commandeerend Officier van het Detach. Pantserfort-Artillerie, J. L. RANNEFT, ^M*dl gedronhen iset koode melk of spuitwater Ccnigc fabfikonéwv v AmaTERMM Het adres van Dames- en Heeren-Taillenr, is tijdelijk verplaatst van DIJKSTRA AT 46 naar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2