KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wleringen en Anna Pauiowna No. 4029. Woensdag 20 September 1911, 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., Ir. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37f *5 f 0.75 miënj Modeblad 55 05 tO.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advurteutiën van 1 tot 5 regels 110 cent. Elke regel meer0 Buwjjs-exempltar2ft Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intaro.- Telefoon 80. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bur UIT HET BUITEHLAHD. De Marokko-kwostiewe sullen er niet over uitweiden. Patiënt gaat langzaam voor uit. Alleen verder nog de modedeeling in een telegram uit Berlijn aan de «Köln. Zeitung", waarin medegedeeld wordt, dat de punten, omtrent welke nog geen overeenstemming is verkregen, niet van principiëele betceke- nia sijn en verder dat de Duitsehe regeering nit de mededeelingen van de Fransche de overtuiging hoeft geput, dat laatstgenoemde werkeljjk ernstig wenscht tot een loyale overeenstemming te komen. Daar dit ook Duitschlands streven is, staun de kansen op een bevredigende over eenkomst beslist gunstig. Het antwoord van Duitsckland zal zoo spoedig mogelyk wor den verzonden, zoodat dit gedeelte van de onderhandelingen binnenkort beëindigd zal zyn. Ook ten aanzien van de quaestie der com pensaties behoeft geen vrees te bestaan, dut zich duarby buitengewone moeilijkheden zul len voordoen. Zoo zjj het. Nog een paar aanwijzingen In Maart v«n ieder jaar wordt vastgesteld wanneer de Duitsehe reservisten naar huis sullen gaan in September. Dat iB binnen enkele dagen en er is tot heden geen ver andering in de order gekomen. Frankryk zal ook zjjn lichting op tjjd naar huis laten gaan. In België zouden er lichtingen onder de wapens worden geroepen, wat echter Da ontvangen geruststellende berichten uit Ber- ljjn werd afgelast. En ten slotte: in Duitsehe marine-kringen is men overtuigd dat de Engelsche vloot- versterkingen geen andere beteekeois heb ben dan de maatregelen welke de Engelsche admiraliteit ieder jaar om dozen tyd treft. Vroeger werd er niet opgelet, doch thans is er een onverdiende aandacht aan gewijd, tengevolge van den gespannen internationalen toestand. Van den aanslag op den Bussischen minis ter-president Stolypin maakten wy in ons vorig nummer reeds melding. De toestand van den patiënt is tot hiertoe zeer bevredi gend; de ziekte heeft een normaal verloop. Wanneer zich geen complicaties voordoen zal de patiënt binnen drie weken hersteld zyn. Toen de tjjding van den aanslag door de schouwburgzaal bekend werd, werd den Czaar toen hy terugkeerde in zyn loge een warme ovatie gebracht, waarvoor hy aange daan en bleek, dankte. De menigte verhief zich van bun zitplaatsen en zong een nationaal lied. Het bericht werd verspreid dat de aan slag eigenlijk gericht was tegen den Czaar en de keizerlijke familie. Uit onderzoek inge steld ten huize van den dader blykt dit echter niet het geval te zyn. ,De aanslag op Stolypin is de eerste groote terroristische daad der Ochrana, eene vereeniging van do Russische partij der sociaal-revolutionairen en den Finschen ter- roristenbond. Deze revolutionnaire vereeni ging heeft voor de jaren 1912 en 1918 een reeks van terroristische daden voorbereid. Het eerst echter zou Stolypin uit den weg geruimd worden. Dergelyke aanslagen maken den toestand in Rusland er niet beter op. Ze zyn een wapen in de hand der reactionnairen. De stemming in Kief b.v. is zeer opgewonden. Tulryke Joodsche families verlieten uit vrees voor progroms de stad. De autoriteiten ver zekeren wel dat geen ongeregeldheden zul len geduld worden, maar in Rusland heeft de ondervinding maar al te dikwijls geleerd dut men op de verzekering der autoriteiten in deze niet te veel moet bouwen. Eon Duitsehe Ulanen-patrouille is bij Luncuille de Fransche grens overgetrok ken Gegeven den huidigen stand van zaken kan men begrypen welk een sensatie dat in Frankryk wekte. In allerijl werd eene afdeeling soldaten tot onderzoek gezonden die niets vonden, 't Bericht bleek een grap te zyn. 't Is begrypelyk dat de regeeriDg niet van zulke, al te gevaarlijke grappen houdt. Ze heeft een vervolging ingesteld tegen twee bladen die het sensatie bericht verspreidden. Zooals men weet is er onder de arsenaal arbeiders te Brest een beweging gaande om PBTJXXjXJSTOU". Zonder Hart. Margaretha, de vrouw, die haar een moeder, een zuster, een vriendin geweest was! Een, die haar gekend en liefgehad hadl Eleonora had nooit geweten, dat Margaretha vrienden had. En deze vrouw ging sterven, wilde haar alleen zien. O, misschien had deze vrouw hulp noodig. Misschien was het ook anders. Ze moest terstond gaan. Ze holde naar hare kleedkamer. //Zeg aan juffrouw Dearwen wanneer zy thuis komt, dat ik ben weggeroepen. Neen, wacht, ik sal dit briefje hier laten. Geef het haar dan. Ik zal voor my zelf het adreB even noteeren. Ik weet niet waar dat ergens is. Wilt ge eens even een hansom laten stoppen 14 Groverstreet Bagswater was Diet zoo heel ver. Ze was er eerder, dan ze had durven hopen. Ze betaalde den koetsier en schelde aan nommer 14 aan. Een vrouw van middelbaren leeftjjd opende de deur. »U wordt verwacht, mejuffrouw", zei ze op matten toon. rWilt u maar naar boven gaan?" De juffrouw volgde haar en opende een deur ▼oor haar. Groot was hare verwondering, toen ze, in plaats van een zieke vrouw, Amalia op een stoel zag zitten. Verontwaardigd keerde ze zich naar de deur doch deze werd aan den buitenkant afge sloten, juist toen zjj de hand aan de deur kruk had. Onder een gillend geroep trachtte ze de den stapelloop van de «Jean Bart" te sabo- teeren uit wraak, dat hun eischen om loonB- verhooging niet worden ingewilligd. Ook achynt hun misnoegen opgewekt, dat er nog niets bekend is geworden over extra beloo ningen voor de snelle afworking van het schip. In verband daarmede weet nu de ,Matin" mee te deelen, dat het in de be doeling van den minister moet liggen, aan alle arbeiders, die minstens vijftig dagen werzaam zyn geweest aan den bouw van de t Jean Bart" als gratificatie een dagloon uit te keeren. Het arsenaal-personeel zal oen halven dag vrjjaf krygen met behoud van salaris, zoo dat belangstellenden bjj de plechtigheid togen- woordig kunnen zyn, terwjjl de arbeiders, wier hulp by het afloopen vereischt wordt, recht hebben dien vrijen dag later te nemon. Of dit voldoende zyn zal? De maritieme prefekt van Brest heeft de noodige bevelen gegeven voor het van stapel loopen van de »Jean Bart" op 22 Sept. a.s. De regeering is dus bljjkbaar niet van plan zich te storen aan de sabotage-hedreigingon der arsenaal-arbeiders, door de »TempB" anarchisten genoemd, die de landsverdediging in gevaar willen brongen. In Frankryk hebben op vele plaatsen onge regeldheden plaats, gevolg van verzet tegen de hooge pryzen der levensmiddelen. Duitsch- land heeft met het oog op de hooge pryzen het vrachttarief vau verschillende artikelen met de helft verlaagd. In China is 't ook weer mis. De bevolking is ontevreden wjjl de spoorwegen onder buitenlandsch toezicht zyn gesteld. Naar bericht wordt zyn verschillende zendelingen vermoord. Te Londen ontvangen berichten zeggen dat de onderdrukking der onlusten niet zoo moeilijk gaan zal. Kreta komt ook weer aan do orde. De mogendheden, die zich belast hebben met de bescherming van Kreta, hebben aan den koning van Griekenland, die thans te Kopenhagen vertoeft, een nota doen over handigen, waarin zy verklaren niet weder te zullen voorzien in de betrekking van hoogen commissaris op Kreta, vacant ge worden door het vertrek van den heer Zaimis. De consuls derzelfde mogendheden heb ben dezelfde boodschap aan 't Uitvoerend Comité gedaan en erbjj gevoegd dat niets in den toestand van het eiland gewyzigd wordon zou. Dat is een antwoord op het voortdurend herhaald verzoek om aansluiting of althans nauwere aansluiting by Griekon land. En men kan er dan ook wel op reke nen, dat deze weigering der mogendheden vroeg of laat weer oorzaak van onlusten en intrigues wórdt. MIEUWSBERICHTEH. HELDER, 19 September. De Openlucht-Meeting. Heden, Dinsdag, is het „Roode Dinsdag". Thans is aan de Regeering aangeboden het Adres van de S. D. A. P., het zoogenaamde „Volkspetitionnement", ter verkryging van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. De aanbieding van dit Adres, vergezeld van lysten, waarop meer dan 309.000 handtoeke- ningen zijn verzameld, gaat gepaard met het houden van een nationale betooging, waarna» door mannen en vrouwen uit alle deelen van het land wordt deelgenomen. Om die betoo ging zooveel mogeljjk te doen slagen; om aan de aanbieding van het Adres zooveel mogelyk kracht bij te zetten, zyn op den vooravond vau den „Rooden Dinsdag" op verschillende plaatsen van ons land meetings belegd. Ook hier ter plaatse is door de Afd. Helder der S. D. A. P. voor het petitionne ment gewerkt met het niet onbelangrijke resultaat dat lysten met een 3000 handteo- keningen naar het Comité van Actie kouden worden opgezonden. Ook deze afdeeling was van plan op Maandagavond een Openlucht- Meeting te beleggen ter propageering van de idee, in het Adres belichaamd, doch kon het daartoe aangevraagde terrein op de Visch- markt slechts krygen op een uur van den dag 4 uur des namiddags dat aan do Afd. voor een volksbetooging niet geschikt voorkwam. Althans niet op een werkdag. Om de betooging evenwel toch te doen door gaan, werd ze een dag vroeger uitgeschreven, deur te openen, en toen dit haar niet gelukte, viel ze in een sfoel neer, over al haar leden bevende. Het helpt u niets. Ze zyn cr op voorbe reid, dat u schreeuwen zoudt." «Wat bedoelt ge?" vroeg Eleonora. «Dat niemand in dit huis cr notitie van zal nemen." Laat mij er uit", zei het meisje bevelend. Welk een schandelyk misbruik is er ge maakt van de goede Margaretha's naam! Hoe durft ge my gevangen houden ,Ge deedt beter, maar bedaard te gaan zitten", riep de Duitsehe. «Het is van geen nut, lawaai te maken. Ik kan er u toch niet uitlaten. Ik volg slechts de instructies van mijne meesteres." Van wie? Van Magdalen O, wat heb ben ze toch tegen my Waarom haten ze my en zoeken ze mij kwaad te doen O, Amalia, laat my er uit! Je zult allee bobben, watje verlangt. Ik heb rjjke vrionden, die je alles zullen willen geven." »'t Is nutteloos", volharde Amalia. Eleonora verviel in stilzwygon, wel begrij pende, dat verder geroep totaal nutteloos zou zyn. Dit slag van menschen doet niets half. De kamer, waarin zy zich bevond, was kaal en niet overhelder. De weinige oogenblikken met Amalia samen, schenen haar uren toe. Toen hoorde zy voet stappen op de trap. De deur werd geopend. Magdalen", kreet het meisje. „Hoe durft ge my hior brengen! Hoe badt je het hart zóó afschuwelijk wreed te zyn? Laat my gaan. Go hebt het recht niet mij hier lo houden." Een glimlach krulde Magdalon's lippen. 't Was de glimlach, die geen genade kent. wWat wil je van me vervolgde Eleo nora. .Een paar dagen geleden kwam je echtgenoot tot my, vriendschap voorwendend, 't Moet een complot tusschen jullie beiden geweest zyn. Wat moet je toch met me Mjjn echtgenoot Ah, nu begryp ik dus op Zondag j.1. en wel op een particulier terrein, toebehooreude aan den Bond van. Minder Marine-Personeel, waartoe geen ver gunning noodig was te vragen. Als sprekers waren geannonceerd de H.H. Duys, van Zaandam, on Thomassen, van Amsterdam. De belangstelling was groot. Tegen vieren zag het reeds zwart van de menschen en by de openstelling van het terrein stroomde dit weldra vol met een aandachtig luisterend publiek, terwyl nog een groote menigte voor de afrastering bleef staan. Do heer A. G. A. Verstegen, lid van den Gemeenteraad alhier en president der Afd. Helder der S. D. A. P., heette de aanwezigen welkom; verhougdo zich over de groote belangstelling; deelde mede, dat de heer Duys wegens het over- Ijjden zjjner moeder verhinderd was op te treden; drukte zijn spjjt uit dat er geen ge legenheid tot gedachtenwisseling kon worden gegeven, als zijode dit van de bevoegde autoriteit niet toegestaan en zette in een uit voerig openingswoord, dat luide werd toege juicht, de bedoeling van deze bijeonkomst uiteen. De heer Thomassen, eveneens met applaus begroet, drukt ook zjjne tevredenheid uit over de lalryke opkomst van het publiek. Hy had wel een groote opkomst verwacht, doch had niet durven hopen, dat de belangstelling zoo enorm zou zijn. Vooral verheugt het hem, dat de «Jantjes" ditmaal eens in de minder heid zyn. Niet, dat hy die niet graag in grooten getale op de vergaderingen zag, doch zy zullen zelf wel begrijpen, waarom het hem aange naam is, dat er thans ook veel burgers onder zyn gehoor zyn. Wel zonk hem eventjes de moed in de schoenen, toen hy vernam, dat de heer Duys niet spreken zou en hy er alleen voor zou staan deze groote schare toe te spreken, doch de reden van verhindering is afdoende. Wel vreest hy, dat er weer van die naam-Christenen zullen zyn, die in het overlyden van de moeder Van Duys in dezen stond de vinger Gods zullen bespeuren. Let maar eens op, zegt spreker, of 't niet zal agd worden. Wat spreker hier nu komt doen? Een laatste wapenschouwing houden of de zaken iu de stelling Den Helder er goed voor staan. Hy is te beschouwen als een afge vaardigde uit het Hoofdkwartier om inspectie te houden. En dau wil hij dadelyk beginnen, met de partijgenooten bier ter plaatse een com- plimont te maken over hun behaald succes. Het aantal handteekeningen een 3 duizend is beduidend. Jaap en Tjjs zyn niet te vreden, natuurlijk niet. Zy hebben ook zoo hard meegewerkt om het aantal te vergrooten. Als je je zoo uitgesloofd hebt, valt het altyd tegen. Mocht het ook u tegengevallen zyn, dan zeg ikdat is jullie eigen schuld, die ons klein aantal mannen altyd alleen laten staan. Doch wij zyn over die 3 duizend handteekeningen bost te vreden. Het is 10 van do bevolking. Hadden we dit resultaat over hot geheele land verkregen, dan hadden we het halve millioen, waarop we gerekend hadden, by elkaar. Dat is ook de schuld van Jaap en Tijs en van den pastoor, die afgeraden hebben op onze lijsten te tcekenen. Zelfs hebben onze tegenstanders getracht een hetze" tegen ons in 't leven te roepen. Niet on duidelijk is er in de vijandige pers op gezin speeld, dat het orde- en oranjelievende deel der bevolking, speciaal van den Haag, maar eens aan die socialisten moest toonon, dat het van hun kiesrechtbetooging niot gediend was. Door een der Haarlemsche kranten een katholiek blad werden de boeren van Zuid-Holland en de bevolking van krotten en stegen op ons aangehitst, om desnoods op onze kosten een flink bloedbad aan te richten. Wij zyn daar echter niet van gediend. Van onï is niet te verwachten, dat wij ook maar eenige aanleiding zullen gever, om tot dadelijkheden over te gaau. Wij hebben het daareven nog hoeren zingen: .Niet met de wapenen der barbaren, Met kruit noch degen kampen wy!" Wy willen ons dool met wettige en gewettigde middelen bereiken; door kracht van overre ding; door organisatie en ordelyke manifestatie. Wij gaan dus aanstaanden Dinsdag niet naar Den Haag voor een kloppartjj, doch om op een volmaakt ernstige en volmaakt kalme, zy het ook indruk wekkende wyze te betoogen, dat het tyd en meer dan tyd wordt, om aan den volkswensch tegemoet te komen, die al- gemeene kiesrecht vraagt voor mannen en vrouwen. Van den beginne af hebben wy te kennen gegeven, dat we onze betooging wen- alles! Je hebt hem je portret gegeven Dwaas, dwaas, die je was. De gevolgen komen nu op je eigen hoofd neer!" ,Wat wil je met me?" vroeg het meisje angstig. .Gy, neef Richard en de prins, waarom vervolgt gy allen mij Wat heb ik je toch misdaan rWat dat betreft, heb je niet getracht, ons grievend leed te doen Al die verhalen over Violet 't Was myn plicht. Ge waart wreed voor het arme kind. Magdalen. laat my gaan. Tracht niet mij aan te raken." De prinses had haar by de polsen ge grepen. Als een tijgerin stond zo voor haar. Genoeg', zei Magdalen. (Amalia." De Duitsehe was opgestaan en goot iets uit een flescbje op een zakdoek. Ze duwden dien het meisje voor den mond en onder den neus. Eleonora deed nog een poging zich te bevryden, doch liet zich daarna willoos leiden Een sterke lucht van chloroform vervulde het vertrok. LI. Johan Tempest zat gebogen over een juist ontvangen brief, toon zyn studeerkamer ge opend werd en twee heeren binnentraden. In den een herkende hy terstond prins Schehersoff, ofschoon hy hem slechts eeDs gezien had. De ander was ouder en had een militair voorkomen. Het gelaat van den prins stond diep ernstig, dat van den ander droeg sporen van hevige ontroering. //Dominee Tempest", zei de prins, excuseer ons binnen vallen hier. We hebben ons niet laten aan dienen, daar iedere minuut voor ons waarde beeft. U is een vriend van de jonge dame, bekend onder den naam van Eleonora Sorosis. Deze heer, kolonel Browne, stelt ook levendig belang in haar, en ik heb andere redenon voor myn optreden in deze. Kunt u ons zeggen of u Eleonora Sorosis vandaag ge- schen te houden op een uur vau den dag, dat de Koninklyke stoet niet de minste overlast van ons zou hebben ondervonden. De Koningin had ons volkomen kunnen mjjden en wy zouden de Koningin gemeden hebben. De Burge meester van Den Haag had het volkomen in zyn macht en heeft daar ook gebruik van gemaakt om ons den weg voor den stoet zoo voor te schrijven, dat er van een samentreffon geen sprake hoefde te zyn. Ook thans zullen wij onze lysten aanbieden op een tijdstip, dat Minister Heemskerk al veilig en wel weer thuis zit. Dat zal heel ordelijk gaan, zooals al onze optochten steeds zeer ordelyk vor- loopen. Nu juist een jaar geleden, op 18 Sept. hebben we ook een reuzen-optocht gehad, in Amsterdam, waaraan door 25.000 mannen en vrouwen werden deelgenomen, terwyl er geen oogenblik sprake was van eenige wanorde, van eenigerlei wanklank. Zelfs de meest vijandiggezinde bladen moesten bekennen, dat de meeting een prachtig ordelyk verloop had. Zoo zal het Dinsdag in Den Haag ook gaan, althans wat ons betreft. Zoo gaat de spreker nog langen tyd voort; vraagt naar do resultaten van het petionne- ment der Vryzinnigen, hekelt scherp het op treden van Burgemeester en Commissaris van Politie, die een volksvergadering wilden laten houden op een Maandagmiddag te 4 uur en staat daarna nog langen tijd stil by de vraag of 't nu wel de moeite waard is om voor 't ver krijgen van Algemeen Kiesrecht zooveel drukte te maken. Hij beantwoordt die vraag beves tigend, door in den breede uiteen te zetten, wat door een goed gebruik van 't stembiljet voor de arbeidende klasse kan verkregen worden en spoort in een warm woord aan tot deelname aan den stryd. Na een krachtig, opwekkend woord van den leider der Vergadering, wordt de bjjeen- komst gesloten. Vermelden we nog, dat de zangvereeniging Kunst aan het Volk" haar medewerking verleende, en dat de meeting na afloop ordelyk uiteenging. De Rijksmiddelen. Do vooruitgang in de opbrengst der rjjks- middelen heeft ook gedurende Augustus voortgeduurd. Met een totaal cijfer van f 13,089,279 is f 484,000 meer ontvangen dan in de overeenkomstige maand van 1910, nadat in het jaar tevoren de middelen A—L reeds een expansie van f 804,000 had den aangetoond. Voor Augustus vormt het thans gerapporteerde cijfer dan ook oen record. Voor het eerst hebben de inkomsten in deze maand een bedrag van f 13,000,000 overschreden. Intusschen komt deze verdere expansie voor het grootste deel op rekening der successierechten, waaruit 2l/j ton meer werd verkregen, terwyl voorts de suiker accijns wedorom f 61,000 en de domeinen */8 ton meer afwierpen. De opbrengst uit de suikeraccyns is de hoogste die tot nu toe in Augustus is voorgokomen. Voor hot overige is de vermeerdering over een aantal hoofden, elk voor een bescheiden bedrag, verdeeld. Van de directe heffingen gaven de grond- en de vermogensbelasting een iets kleiner opbrengst, terwyl die op bedrjjfs- en andere inkomsten daarentegen weer ruim vloeiden. Wat de vermogensbe lasting betreft is Augustus overigens altyd een zeer matige maand. De groote opbrengst komt eerst in October en November. De invoerrechten verbeterden hot Augus- tus-record van 1910 nog met f 23,000 (2 Van de accijnzen bleef die op het geslacht f26,000 by het vorige jaar ten ach ter, blijkbaar in verband met de hooge vleeschpryzen. Intusschen is de opbrengst toenmaals byzonder hoog geweest. De jene- voraccyns gaf f29,000 minder dan verleden jaar in de overeenkomstige maand en f70,000 minder dan 1/12 der raming. Voor de eerste acht maanden des jaars bedraagt de achterstand ondankB de lagere raming, reeds weder bijna f 1,000,000. Dc vermin dering van het alcoholgebruik maakt dus bljjkbaar na de drastische accynsverhooging nog steeds verderen voortgang. Van de indirecte belastingen ging de op- brenst der zegelrechten met f 39,000 (10 vooruit tot 't Augustusrecord van f 427,587. Hypotheekrechten gaven f7500 moer regis tratie-rechten f 19,500 minder (4'/j de posteryen valt voor het eerst sinds lun- gon tyd van een kleinen teruggang (f3500, zien hebt Neen, in verscheidene dagen zag ik haar niet. Maar u komt juist als geroepen, kolonel Browne. Doch de prins ik vrees uw vrouw Noem haar naam niet", zei de prins ge streng, op jjskouden toon. //Wanneer de zaken staan zooals ik vermoed, zult ge zien hoe een Schehersoff de vrouw, die hem bedroog, behandelt. Ga uw gang als ik u verzoeken mag." (Zooeven is my een brief overhandigd van myn overleden vrouw. Deze was ver loren geraakt, men vond hem by het op ruimen van ouden rommel. Hij handelt alleen over Eleonora en daarom zal hy u belang inboezemen, kolonel Browne. Ik ben in een verschrikkelijke dwaling geweest. Toen myn vrouw my op haar sterfbed tot zich riep, stierf zy met den uitroep (krankzinnig". Ik meende dat dit betrekking moest hebben op het arme meisje, dat zy mij naliet. Nu zie ik, dat ik gedwaald heb. Myn vrouw be doelde met dat //krankzinnig", de vrouw die het meisje steeds achtervolgde en die haar trachtte om het leven te brcDgen. In dezen brief Bmcekt zy my Eleonora van den schaduw, die haar volgt, te bevryden. Zy schreef dien brief, voor geval zy my niet meer spreken mocht. Ik kwam nog vóór haar dood maar zy heeft het mij niet kunnen zeggen. Te laat is deze brief my geworden, 't Arme kind heeft zwaar en bitter geleden." Kolonel Browne beefde van het hoofd tot de vosten. .Maar, dominee Tempest, we tasten in het donker. Gingt u alleen af op dien laat- sten uitroep van uwe vrouw?" Neen. Toen de prinses, uw vrouw, tot mij kwam, om my uit haar vaders naam te vragen Eleonora af te staan, gewaagde ik van dien laatsten angstkreet mijner vrouw. De prinses heeft toen niet geaarzeld het te bevestigen. Ze zeide, dat Eleonora Teeds het slachtoffer was en later, toen het d.i. 3%) te gewagen. Met uitzondering van 1910 is nochtans uit dit middel meer ver kregen dat ooit te voron in de overeenkom stige maand. Do rijkstelegraaf gaf opnieuw f57,000 (17 °/0) meer, terwyl uit de loods gelden f 22,000 (9 °/0) meer werd ontvangen, waarmee voor deze maand een nieuw record is bereikt. Vatten wij de cyfers voor de 8 maanden te zamen, dan blykt, dat de opbrengst der middelen ad f 114,773,500 die over dezelfde periode van 1910 met f4,152,000 heeft overtroffen, welk accres op een vermeerdering met f 5,900,000 tegenover het daaraan voor afgaande jaar is gevolgd. Bij 8/12 der raming is de opbrengst thans slechts f 2,419.000 ten achteren. De achterstand voor de groep de directe belas tingen bedraagt f3,169,000, hetgeen na tuurlijk in de laatste maanden des jaars zal worden ingehaald. De andere middelen zyn thans reeds alle, hetzy by de raming voor uit, hetzjj nog slechts weinig daaronder, behalve godistilleord, zoodat het geen twjjfel lydt, dat de raming voor het geheele jaar aanmerkolyk zal worden overschreden. Een geschenk van 100.000 francs voor arbeiderswoningen. Voor de stichting van arbeiderswoningen te Zwolle, heeft wylen mevrouw Buisman De Forges, te Parjjs, aan de stad Zwolle vermaakt een som van 100.000 francs, vry van successierechten, onder voorwaarde, dat deze woningen moeten verhuurd worden voor ongeveer den halven huurprys aan gezinnen of personen, die steun behoeven en belang stelling verdienen. Deze stichting zal den naam dragen van Derk Buisman-stichting, naar den vader van den echtgenoot der erflaatster, in 1870 te Zwolle overleden. De woningen moeten te Zwolle of naaste omge ving gebouwd worden, en van elke tien huurders moeten zooveel mogelyk zeven be- hooren tot den protestantschen godsdienst, twee tot den katholieken en een tot den Israëlietischen. De drie directeuren, aan wie het beheer zal wordon opgedragen, moeten tot uitbreiding van het aantal woningen overgaan, zoodra er f 5000 in de kas der stichting aanwezig is. Zy staan onder toazicht van het gemeente bestuur, dat ook het recht heeft directeuren, die hun plicht vorzaken, te ontslaan. Mocht de gemeentoraad de schenking niet aanvaarden, dan wordt deze achtereenvolgens aangobodon aan de besturen van het departe ment Zwolle van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van Weldadigheid, van Hulpbetoon, van het Hervormd Weeshuis, van de Vilsteren's en Roelinck's huizen. DE WEEK. 17 September. De heeren Jo loous Angstmeier en geest verwanten kunnen met gerust hart het hoofd op het kussen leggen en den slaap der recht vaardigen ingaan. Het schrikkelijke, grynzende, benauwende spooksel van den «rooden Dins dag" is op de vlucht gejaagd. De minister president zal niet zelf de deputatie ontvan gen; burgemeester Van Karnebeek heeft de inwilliging van hot verzoek om te mogen z/demonstreeren" toegestaan onder zeer tac tisch en vernufiig-gevonden conditiën. Ten slotte: Hare Majesteit zal de nieuwe zitting der Staten-Generaal niet persoonlijk openen. Prinsjesdag" van 1911 zal een dood-gewone dag wezen, tot wanhoop van allen die aan de vele belangstellenden «uit omtrek en pro vincie" taartjes, borrels, kwasten, belegde- broodjes, en nog veel meer hoopten te kunnen slyten. De mogelykheid is niet uitgesloten, dat 't op dien 19den September te 's-Gravenhage tóch nog woelig, roerig zal wezen. Men kan niet weten.Het vooruitzicht om den meest levenslustigen, geestigen, spotzieken en voor luimig-schertsen in de wieg gelegden bewinds man, die ooit aan de nationale groene tafel plaats nam, in een galahofkoets van Noord- oinde naar Binnenhof, vice-versa, te zien r|jden, zal de gemoederen denkelijk niet hevig prikkelen. Maar toch.Ik kan mjj voorstel len, dat de mannen, op wie de verantwoor delijkheid voor het bewaren van rust en orde drukt, zullen her-ademen als de troode Dins dag" goed en wel achter den rug is. En wanneer de manifestanten weer naar arme kind tot my kwam met allerlei ver schrikkelijke verhalen van griezelige ge beurtenissen in Park Lane, werd myn over tuiging daaromtrent nog meer bevestigd." Die verschrikkelijke verhalen moeten op waarheid gebaseerd z|jn geweest. Maar hier over later", zei de prins. »'t Is dus een feit, dat Eleonora evenmin krankzinnig is, of voorbeschikt, als wy." En dat zy u aanmoedigden en uw onge lukkig misverstand gebruikten als dekmantel voor hun daden", zei de kolonel bitter. Johan Tempest zag naar den prins. Vergeet, dat ik de echtgenoot van die vrouw ben", zei de prins. «De gerechtigheid zal haar loop hebben." wMaar de doctoren?' zei de dominee. ,Die waren nog niet geheel zeker." Denkt gy niet", vroeg de kolonel, >dat wanneer een meisje verteld wordt, dat de kwaal in hare familie is en zy ook voor beschikt is, zij overspannen wordt en ner veus t Zou geen wonder geweest zyn, wanneer ze diiórdoor alleen al gek gewor den waal" (Om Gods wil, stil", stiet de predikant uit. «Ik was degeen, die het haar vertelde." z/G|j hebt het haar ongetwijfeld met de beste motieven gezegd zei de kolonel. ,Maar waartoe al dat gepraat. Ik begryp het niet", zei de dominee. ,Ik tast in het duister. Wat heeft de arme Eleonora op haar geweten De prins hield hem Eleonora's portret voor. Eleonora", kreet de predikant. //Violet", zei de kolonel. Violet? Wat bedoelt u ,Zeg het hem", zei de prins. «Dit is de photographie van m|jn pupil Violet Thorne", begon de kolonel, //het eenige kind van m|jn liefsten vriend Ronald Thorne on zijne vrouw, wier naam vóór haar huwelyk Violet Sorosis was. Ik zag haar als meisje van vier jaar. Ik zag haar 'l laatst, toen zy aan de zorgen van Richard hunne haardsteden zullen zyn tA-uggekeerd... Dan Ja, hier dient men toch even te toeven. D&n Zal hot karretje van .Staat weer z|jn oudon sukkelgang hervatten. Zal de koetsier, op den bok gezeten, nu en dan klappen met de zweep zullen de wielen van het voertuig nu en dan blyven steken in do modder van den weg. En intusschen. Zie, wie 't goed moent mot het geluk en de toekomst, het welzjjn van het volk, waartoe hy behoort, die zal ervaren dat do lust tot schertsen hom vergaat by het bespreken van een onderwerp als 't bier-genoemde. Al de kleinere gebeurtenissen van den dag, comischo en tragische, worden er door op den achtergrond gedrongen. Beschouwen wy het gebeuren van deze dagen eens met den vollen ernst, die 't waard isl Straks zullen enkele duizenden zich opmaken naar do Hofstad; zich aansluiten bij du //voor trekkers", die verkondigen dat hier nu het volk verschynt, eischend zyn aandeel in hot bestier der zaken.Weigerend .langer als onmondig te worden behandeld." En de organen der sociaal-democratie; in het byzonder die van de marxistische tinton, voorspellende tienduizend van nu zullen tot honderd-duizend, en veel meer nog, aan groeien. Dan .zal het weigeren niet meer mogelyk zyn." Zal deze sombere profetie in vervulling komen? Hebben wy het recht om glimlachend te schokschouderen over deze taal? Ik durf er niet bevestigend antwoord op te doen volgen. Want, weet-ge, velen met m|j gelooven dat inderdaad het geduld, de lijdzaamheid van ons volk onderschat wordi. Ik bedoel met deze woorden goenszins wat de manifestanten van den rooden Dinsdag" booogen: het hunkoren naar het algemeen kiesrecht. Ik geloof zelfs, en durf die meening, vry van elk politiek //verband", hier ronduit vertolken, dat een niet onaan- ienljjk deel van de Nederlandsche natie maling" heeft aan dat stembiljet. Dat eene niet-onbeduidend portie van de manifestoerenden wordt opgezweept, warm- gemaakt, voortgejaagd, geprikkeld, totdat ze meedraven, mee-zingen, mee-manifesteeron, mot banieren zwaaien, zonder juist en recht- scherp besef te hebben van het «waarom" en 't ,waartoe". Maar wat onbetwistbaar onloochenbaar, onomstootelyk vaststaat dat is iets anders. Ons volk raakt beu van de onmacht der wetgevende vergaderingen, welke het, krachtens wetten en parool, samenstelt. Het ziet ministeriën komen en gaanver- rjjzen en verdwijnen. Het ziet stapels ontwerpen scheppen door de staatsdrukkerij. En, er gebeurt nagenoeg niets. De heeren der politiekerjj kibbelen, ky ven, hakkevitten en trachten elkaar vliegen af te vangen Houden meer of minder geestige, rako venynige speechen. Er gebeurt niets Er zitten tal en lal van ambtenaren, vaste en losse, voor goed, door de belaiting- schuldigen opgebracht geld te arbeiden. Zjj maken studiën van voorbereiding, uit werking, en het verdere. Men heeft hoog geleerde mannen aangewezen om al die voor stellen zyn ze eenmaal vervat in ont werpen, te onderzoeken te wikken en te wegen met den hoogen ernst', voor zulko taak gevorderd. Nu en dan duikt er, in de Nederlandscho pers, een berichtje op Meestal in raadsel achtige termon geredigeerd Over hut (Sta dium", waarin zich zeker belangryk ontwerp bevind', en zoo meer Men wachtMon kjjkt uitWant, ziet ge, de «kleine man" te onzent heeft nog altyd dat roerende, treffende vertrouwen in de regenten, die over zyn welzjjn hebben te waken. De bladen bevatten vele kolommen, compres-gedrukt, over de doliboratiën en diacussiën van de vele zeor-vroeden. IntusschenEr gebeurt niets! Ja, toch De politieke windvlagen" doen nu en dan het haantje op «het Torentje" wenden Kjjk eens aan, roept de brave kleino- Sorosis was toevertrouwd, den dag voordat ik weer naar Indië vertrok Ge zaagt haar toen, Eleonora?" Ik heb haar sedert meermalen gezien. En nu vsrtelt de prins my, dat zjj leeft." «Het origineel van deze photo leeft, ja. Eleonora heeft een merk op een harer polsen. En Eleonora Sorosishebt ge nooit van haar gehoord Die bestaat niet" zei de kolonel. «Richard Sorosis had slechts één zuster, Violet, en geen andere bloedverwanten, Eleonora Sorosis, het meisje, dat uw vrouw tot zich nam, was Violet Thorne." En de geschiedenis, die men my ver telde van haar vaders mésalliance? Zjj gaven het kind aan mjjne vrouw ter verzorging Dat moet alles gelogen zjjn." En hoe wisten ze, dat ik haar meenam. En dat ze bjj Margaretha was (Ik weet het niet. Men moet haar reeds toen slecht gezind zjjn geweest. Denk slechts aan de vrouw, de schaduw, waarvoor uw vrouw u waarschuwt in haar brief." En het meisje dat stierf de gefungeerdu Violet Thorne (Ik weet niet waar zjj vandaan kwam, noch wie zy was. Alles wat wy weten dat Violet Thorne leeft, niet krankzinnig is en al dien tyd onthouden is van de erfenis, die haar toekwam." «Het fortuin", murmelde Johan Tempest. Dat was ik vergeten. Ja, dat ie nu het hare." Het zal haar gegeven wordon", zei do prins, die do laatste vjjf minuten sprakeloos had geluisterd. «Maar nu nog hot ergste. Ze is weg. We moeten haar zoeken. Er is geen moment te verliezen. Ik vrees het ergste. Reeds vrooger zou zy de dupe geworden zjjn van een boos opzet te mjjnun huize. Herinner u dc geschiodenis met het gas slechts! Juffrouw Polly hoeft mjj dit briofjo gegeven zij vond het bjj haar thuiskomst. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1