KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringan en Anne Paulowna No. 4031. Woensdag 27 September 1911. 39ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37J i 45 f 0.75 iniënModeblad »«»55»»»»65» 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Adrertentiën van 1 tot 5 regela 30 cent. Elke regel meer6 Bewps-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 5 O. Uitgeven C. OE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Zij. die zich met 1 October a s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje, Zon dagsblad en Modeblad 3de kwar taal 1911 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slecht met een zegel van 21/, cent be plakt te worden. UIT HET BUITENLAND. liet telegraaf-agentschap Vas Diaz is er wat te vroeg by geweest met de verspreiding van zijn bericht, dat do definitieve overeen komst tnsscher. Duitschlaod on Frankrijk reeds was gesloten. Wel hebben de onderhandelin gen een goeden sprong voorwaarts geipaakt en iB met zekerheid te verwachten, dat binnen enkele dagen de zaak definitief is opgelost. Do toestand is enorm verbeterd en dc toon ia de couranten der beide landen wordt zacht jes aan do gewone. Na over en weer wikken en wegen is men eindelijk zoover, naar Cambon mededeelde, dat geen principieele kwesties meer bestaan. Alleen nog eenig verschil omtrent de redactie. Maar dat is juist werk voor de diplomaten. Do Fransche ministerraad hoeft op voorstel van minister De Selves, de nieuwe redactie goedgekeurd van enkele formules van het verdrag over Marokko, die eeuigszins verschilt van den te Berlyn opgemaakten tekst, maar toch uitgaat van de algemeene denk beelden, waarover Kiderlen en Cambon het in hun laatste onderhoud ocds zyn geworden. Er wordt verzekerd, dat Frankrijk erop blyfi aandringen, dat de Fransche gezant in Dfarokko de tusschenpersoon zal zyn by de ondeylipge betrekkingen tusschen den Makhzen en .de mogendheden. Wat de consulaire rechtbanken en do be schermelingen betreft, eischt Frankrijk, dat alle mogendheden de revisie van de conventie van Madrid aanvaarden, totdat de Fransche rechtspraak in Marokko geheel en al geor ganiseerd zal zyn. Met den door den ministerraad goedge- Keurden tekst wordt beoogd in de toekomst elh misverstand te voorkomen en eenige punten nader te preciseereiij die gelden zullen gedurende de overgangsperiode tusschen het sluiten van het verdrag en de goedkeuring daarvan door de mogendheden, die do Akte van Algeciras hebben geteekend. Goede afspraken maken goede vrienden en als de lango duur der kwestie dit resultaat heeft, dat beider rechten en plichten precies worden omschreven, dan ia er heel wat ge wonnen pn heeft de spanning toch dit voordeel dat voortaan misvatting zooveel mogelyk voorkomen wordt, Bevestigende teekenen: Zaterdag had by minister Von Kiderlen-Wachter een diner plaats ter eere van gezant en mevronw Cambon. De Duitsche reservisten en op de groot verlof aanspraak hebbende lichting keert huistoe op den gewonen tyd. Nu zijn er nog wel bladen die zeggen «Ja, maar, de kwestie der schadeloosstelling In den Congo is moeilyk te regelen met al die maatschappijen, en dit kan een nieuwe bron voor verschilpunten worden." Zoo kan je aan den gang blijven, zoo zwart moet men de zaken nu ook niet altyd inzien. Nu Marokko weldra afgedaan zal hebben dreigt er kwestie tusschen Italië en Turkye. Italië wil een expeditie zenden naar Tripolis. De ftaliaansche regeering moet de zekerheid hebbon geen tegenstand te zullen ondervin den bjj de andere mogendheden bij eene eventueele bezetting van Tripolis. Turkye staat op zyn achterste pooten. Italië moge PBTTIXjLHTOlSr Zonden Hant. <i) .Magdalen!'' kreet Eleonora met heesche stem. «Je kunt niet bedoelen mij in alle koelbloedigheid te vermoorden. Je zal het niet doenl" Magdalen ging de kamer uit. Eleonora bleef alleen on barstte in snikken los. Toon Magdalen halverwege de trap af was, klonk er een zware bons op de buiten deur. Beneden werd een deur geopend. Mag dalen fluisterde: «Sst, open de deur niet." rik moet wel opendoen'1, zei de vrouw van het huis. «Ge brengt myn huis, goloof ik, leelyk in opspraak. Verstop u maar ergens, dan zal ik opendoen." Magdalen holde naar boven, maar 't was reeds te laat. De buitendeur word open gebroken. Ze hoorde reeds de stem van haar echtgenoot, die haar volgde rMagdalen, blyf staan!" beval by. Hy greep haar by de keel. «Mijnheer Jerningham, mag ik u ver zoeken! Dominee Tempest, wilt u beneden postvatten en toezien, dat er niemend ont snapt." Frank was binnen weinige seconden boven. Een harde schreeuw wees hun den weg naar Eleonora. «Eleonora I" «Frank!" antwoordde een half door tranen verstikte stem. Hy rammelde aan de deur, maar deze was gesloten. ,De sleutel", beval h(j. „De sleutel." Magdalen bewoog zich niet. het protectoraat hebben over dat land, de Porto is toch het hcofd der Mohammedaan- sche bevolkingAllerlei besluiten on beslis singen worden door de mogendheden maar genomen omtrent de landen om de Middel- landsche zee zonder te vragen wat de Porte er wel van denkt. De Italiaansche regeering zendt dus troepen naar Tripolis en de Turksche pers is hevig verbitterd op Italië en eischt den boycot van alle Italiaansche waren. Intussclien nemen de Italiaansche schepen te Messina levensmiddelen enz. aan boord. Verschillende stoomvaart-maatschappyen heb ben aanschrijving gekregen hare schepen ter beschikking der regeering te houden. In de Staatscourant deelt de minister van oorlog mede dat een gedeelte van de voorlaatste lichting onder de wapens wordt geroepen. De mogelijkheid bestaat natuurlijk dat de Italiaansche en Turksche schepen of troepen elkaar ontmoeten en botsen. Maar 't is ver van hier en Europeesche verwikkelingen zullen er wel niet uit voortvloeien. In Spanje is de Btaking geëindigd. Zoo luiden althans de officiëele berichteu: In het geheele land heerscht volmaakte rust. Slechts enkele instellingen en bodry ven zyn by dë algemeene staking te Madrid be trokken. Te Bilbao heelt het stakingscomité besloten tot hervatting van den arbeid door de mijnwerkers en de arboiders in de fabrie ken. De overige tydingen zyn met die mede- deoljngon niet al te kras in stryd, en dat bcteekent heel wat yoor Spanje. De Icrsche staking hoeft niet zoo'n groote uitbreiding gekregen als men vreesde maar de toestand is toch nog ernstig genoeg. Enkele plaatsen zyn afgesneden van het passagiers- verkeer. Volgens de .Daily Mail" is het zoo goed als zeker, dat de m&atschappyen den stryd, zoo noodig, zullen volhouden tot het bittere oiude. En zy hebbon hoop, dat hun de zege zal blyven, want het stroomt aanbiedingen uit Ierland, zoowel als uit Engeland, voor de door de stakers opeDge? laten betrekkingen, zoodHt zij met voldoende militaire bescherming meenen den dienst ge regeld te kunnen volhouden. Aan de stations te Dublin vermeerdert het aantal stakers, maar niet in die mate, dat de dienst erdoor ontwricht wordt, ofschoon de bestuurders van de Araalgamated Society" zeggen, dat hot volkomen naar hun zin gaat. By de verkiezing in Canada behaalden do conservatieven een groote overwinning. De uitslag beteekeut een zwenking naar Enge land en een duidelyk den rug keeren aan de Vereenigde Staten. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 26 September. Installatie Padvinders. Zaterdagnamiddag had op 's Ryks Marine werf een tweede installatie van adspiraut- tot leerlingpadvinders en de bevordering van een aantal jeugdige padvinders tot padvinders 2e klasse plaats. Begunstigd door fraai weder, vereerd mot de tegenwoordigheid van het Eerelid, den heer Scbout-by-Nacbt; in tegen woordigheid van het Dag. Bestuur dor Hel- derscho padvinders en een aantal belang stellenden en opgeluisterd door muziek, onder directie vau den heer Sprink, nam do ietwat plechtige installatie een aanvang met een toespraak van den president van het Dag. Bestuur, den heer Collette. Deze zette de stand van de padvinderabeweging hier ter plaatse uiteen; deelde mede dat er zoowel door de leiders als door de joDgens krachtig gewerkt was en dat er resultaten bereikt waren geworden, waarop men met alle bescheidenheid zij het gezegd trotsch mocht zyn. Herinnerd werd aan het betrekken van het kamp op Texel door een 45 jongelui, die daar gedurende een 8-tal dagen zeer veel geleerd hebben, dank zy vooral de krachtige en zeer gewaardeerde medewerking van den opperschipper, den heer Ragut, de heeren Van Maanen en Dupon en van den sergeant ziekenverpleger, den heer Dokkor. De ondervinding, in dat kamp opgedaan, kan en zal zeer zeker by oeu volgonde keer in praktjjk worden gebracht en het Texelsche kamp zal steeds by de deelnemers De prins schudde haar heltig dooreen. Ze wierp den sleutel op den grond. 't Volgende oogenblik lag Eleonora snik kende iii Frank'» armen LIII. Dominee Tempest en Frank Jerningham brachten Eleonora naar het huis van juf frouw Dearwen. De prins nam zyne vrouw mede Amalia verzoekende hom te volgen. Hy beloofde haar een flinke som, wanneer zy alles ver tellen zou. .Juffrouw Polly liep Eleonora in de gang te gemoet en schreide en lachte toen zy het meisje veilig in hare armen hield. „Wanneer we den prins niet gehad had den, was ik nu misschien verloren geweest", snikte Eleonora. „Wanneer het enkel voor my zelf was, zou ik vragen Magdalen onge straft te laten maar ik denk aan de arme Violet." „Gy zyt Violet", zei Frank innig; „maar voor my znlt ge altyd Eleonora blyven." „Ja, maar de andere Violet, die vermoord werd." „Het recht moet'zyn loop hebben", zei Frank. „Het arme kind moet gewroken worden." Kolonel Browno trad even later binnen. Zyn gelaat was doodsbleek. „Lieve Violet", zei hy. „Ach, wat gelykl go op uw moeder. En ik heb u al dezen tyd dood gewaand en nu heb ik u weer." Hij wendde zich tot de andere aanwezigen. „Ik kom van Scotland Yard en ontmootte den prins, die me vertelde, dat 't arme kind gevonden was. Waar ben je toch al dien tyd geweest, lieve Frank Jerningham nam hem ter zyde on vertelde hem alles. Johan Tempest ging terug naar zyn ge meenteleden een eenzaam man. Kononel Browne ging naar Scotland Yard in aangename herinnering blijven. Een uit vloeisel van dit 8-daagsche kampement i hot betrekken van de kampen op het Galgenveld, die ook zeer ten genoege en tol tevredenheid van het Dag. Bestuur zyn af- geloopen. Deze kampen worden bezocht door jongelui uit Amsterdam, Amersfoort en Alk maar, aan welke zeer aangename dagen zyn bezorgd, dank zy vooral de nooil genoeg geprezen medewerking van de zyde der Marine-autoriteiten, door met hen een tocht naar Wieringon te onderriemen, terwyl ook de Werf door hen werd bezichtigd. De brieven met dankbetuigingen, ons achterna geworden, zyn zoovele bowyzen, dat hetgeen hun door onze jongens is aangeboden, ten zeerste gewaardeerd werd. Nog wordt melding gemaakt van do hulp, door de Padvinders verleend by de Koningia- ne-feestelykhedenaan hot handboek van Baden-Powell, den vader dor padviodersbe- weging, welk boek thans in vertaling is ver schenen en veel goeds zal stichten en wordt gewezen op de gevoelde behoefte aan een Clublokaal, waar do jongens, die hieraan behoefte hebben, een tehuis zulleu kunnen vindenwaar ze gelegenheid hebben, door lectuur als anderszins, zich te ontwikkelen waar ze hun zaken kunnen bergenwaar ze elkander knnnen leeren kennen door omgang etc. De hoop werd uitgesproken, dat er iemand te Helder gevonden mocht worden, die een f 800.ervoor over had, om den jongelui aan dit Clublokaal te helpen. Alvorens nu de adspirant-padvinders in dc gelegenheid te stellen de belofte af te loggen, waardoor ze tot leerliDg-pad vinder werden gepromoveerd, word deze belofte alsmede de Padvinderswet door den Bpreker nog eens in herinnering gebracht en de laatste voor zooveel noodig, door een toepasselijk woord verklaard en toegelicht. Door in eerbiedige houding 't «groot saluut" te brengen, toonen de jonge lui op een zichtbare wyze, dat zy deze be lofte en wet voortaan hopen na te komon. Hiermede zyn ze ingelijfd by het corps pad vinders pa worden ze door den voorzitter gelnkgewenscht, on wordt hen dcor deze het insigne op den rechtermouw gespeld en een handdruk gewisseld. Daarna zet spreker met een enkel woord de sterkto van de plaatselyke organisatie uiteon, waaruit blykt, dat die thans bestaat uit 3 troepen, elk van een 30-tal jongens. Dezo worden geleid door troepleiders, pa- trouilleleidors en assistontpatrouilleleiders. Dozo dignitarissen wordou thans allen van de hun toekomende insignes voorzien. Twee van de drie troepleiders, de HH. v. Maanen en Dupon, ontvangen als blyk van waar- decring voor hun zeer gewaardeerde mede werking, namens het Dag. best., een stoffelyk aandenken in enveloppe. De plaats van den derden troepleider was vacant. Hierna heeft, eveneens na het houden van een toepasselijke rode, de bevordering plaats tut P.V.2e klasse. Op één enkele uitzondering worden allen, die daartoe de noodigo be kwaamheid en de vereiachte karaktereigen schappen bezaten, tot dien rang bevorderd. Als voorbeeld werd voor dien eokelo een uitzondering gemaakt, wyl hy zich door veel weerzin by de oefeningen aan den dag te leggen, vergrepen had aaa art. 7 van de Padvinderwet, dat gehoorzaamheid voorschrijft aan zyn boven hora geplaatsten. Na de noo digo blyken van beterschap te hebben gegeven, zou het het Dag. Bestuur een genoegen zyn, ook dezo weerbarstige tot 2e klasse te be vorderen. Nadat den heer Ragut, die genoodzaakt was te bedanken, den hartelykeu dank van 't Dag. Best. was gebracht en een driewerf hoera voor hem was aangeheven, en nadat evon- eei.s den heer Sprink, componist van den Padvindorsmarsch, dank was gezegd, werd de plechtigheid, na de gewone plichtsple- gingen, als geëindigd verklaard. „Helpt Elkander". Zaterdagavond hield dit ziekenfonds in •Tivoli" een algemeene vergadering onder praesidium van den heer P. Goudswaardt. Hy heette de aanwezigen, ook namens zyn medebestuursleden, van harte welkom en bracht by voorbaat een woord van dank aan den vertegenwoordiger van de pers. Na het houden van het gebruikelijke appèl deelde hy mede, dat de vergadering door 140 ledon was bezocht. Do notulen van de vorige alge meene vergadering werden door den secre om de noodige stappen te doen, opdat aan het lioht zou worden gebracht of de arme Violet haar natuurlijken dood gestorven was of niet. Frank en Eleonora bleven samen. Juffrouw Polly had het plotseling druk met hare huis houdelijke plichten. «Is hot waarheid," duisterde het meisje. «Ja lieveling! Alles komt nu in orde maar tusschen - ons is een groote klove ge komen je enorme rykdom." «O, neen," zei het meisje verschrikt; «dat nooit. Jy hebt genoeg voor ods, meer dan we noodig hebben om te leven, we zullen 't myne wegschenken. Ik wil er geen cent van aanraken, hoewel hot mjjn rechtmatig eigendom is. ,Neen," ze: hy ernstig. «Gy hebt er recht op. Gy hebt uw fortuin duur betaald. Nu moet ge er ook van genieten. Een gedeelte ervan kunnen we gebruiken om anderen ge lukkig te maken.'' /.Goed dan", zei ze met een gelukkigen lach. «Lieveling", fluisterde hy. Wy hebben zoolang gewacht, laat ons nu onzen huwelyks dag bepalen. De volgende maand, ja P In het Zuiden is het dan zomer. We zullen daar heengaan en voor onbepaalden tyd rusten na al den stryd. En als we terugkomen zullen we het geluk van anderen helpen bouwen." Zy glimlachte hem tegen. «Wauneer je wilt, lieve. Ik verlang niets anders dan geluk voor 't oogenblik. Ik ben moe, maar o, zoo gelukkig, soo gelukkig!" Prins Schehersoff was met zyn vrouw naar huis gereden en had haar opgesloten even als Amelia in een ander vetrek. Na zich door Eleonora op de hoogte to hebben laten brengen van den waren stand van zaken, ging hy naar zyne vronw terug. «Ik weet alles", sei hy fier. Haar schoonheid kon hem niet meer ver murwen dat zag zy terstond. Dat spaart my de moeite, het te moeten vertellen," zei zy. taris, den heer H. Bomhoff, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, waarvoor hom den dank der vergadering word gebracht. Hierna brengt de penningmeester, don heer Rogge veen, een kort finantiëel verslag over de drie laatste maanden uit. Hy deelde mede, dat hadden bedragen de Ontvangsten van 4 Juni2 Sept. f 401.95 Uitgaven 236.48* f 165.46* 971.94* f 1187.41 f 92.42* 19.50 f 72.92* 79.67* Voordeelig slot Nog in kas —Totaal lte'ser w«JkaP. Ontvangsten Uitgave» Voordeolig slot Nog in kas Totaal f 152.60 Deze gunstige stand der finantiën wordt met applaus begroet en den penningmeester wordt een woord van dank gebracht voor zyn accuraat beheer. Hierna is bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreding zyn de H.H. T. W. A. Coppens als vico-president en J. Rotgans, J. Leder en F. Mooy' als commis sarissen. De drie eerstgenoemden hebben zich woder bereid verklaard, in het bestuur als zoodanig zitting te nemen en worden dan ook allen met groote meerderheid herkozen. Hun tegencandidaten,de H.H. G. P. Koens, J. v. d. Beidt en Van Dam kregen respec tievelijk 34, 17 en 39 stemmen. Voor de 4e vacature waren oandidaten de H.H. A. J. Clowting en H. Dortmund, waarvan eerst genoemde 76 en de tweode 58 stemmen ver kreeg. De eerste was dus gekozen, aanvaardde de functie en werd door den voorzitter met zyn benoeming geluk gewouscht. De afge- tredene F. Mooy, die zich wegens omstan digheden niet herkiesbaar had gesteld, werd by monde van den voorzitter dank gezegd vo'or 't vele goodo werk, dat hy in het be lang der vereeniging had gedaan. Een woord van dank werd ook nog ge bracht aan het lid A. Heyblok, die 3 nieuwe douateurs voor de vereeniging had verworven, nl. do H. H. J. J. M. Smit, KanaalwegH. do Wit, Keizerstraat en W. Mante, West straat 117. Deze mededeeling werd met applaus be groet. Nog werd door don voorzitter medege deeld, dat de pogingen in 't werk gesteld, om tot een wekelyksche uitkeering aan weduwen te kunnen overgaaD, belaas niet tot een goeden uitslag ha>iden kunnen leiden. By de rondvraag stelt de vice-president voor een andcro wyze van stemming te beramen, daar de thans gebruikelyke te omslachtig en te tydroovend is. Nu verder niets meer aan de orde zynde, wordt na het gebruikelyke alot-appèl de vergadering, onder dankzegging voor de goede opkomst en het ordelijk ver gaderen, gesloten. Wy ontvingen een pakje Beecham's Oracles, een reclame die eenig in haar soort is en oud en jong zal interesseereB. Zy is voor belangstellenden gratis ver krijgbaar by de verkoopers van de Beeoham's pillen. De obstructie. «Het Volk" bevat de verklaring, welke de beer Troelstra Donderdag in dc Kamer had willen afleggen, doch waartoe hy als wij hot wel begrypen, door een misverstand niet is gekomen. Zij stemt in hoofdzaak overeen met hetgeen mr. Troolstra in de vergadering van Woensdag reeds had gezegd. Het volgende is er nog aan ontleend: Op don voorgrond sta, dat olk vyaudelyk of storend optreden onzerzyds zal eindigen, zoodra wy de verzekering mogen ontvangen, zy het ook van een voldoend deel der rechterzijde, dat een voorstel nis het thans buiren behandeling gestelde, zy het ook in eenigszins gewyzigden vorm nogmaals door ons ingediend, op ernstige en degelyke behandeling door de Kamer zal kunnen rekenen. Zoolang eene dergelijke mododeeling ons in deze Kamer niet wordt gedaan, zal, voor- loopig tot een nader te bepalen tydstip, door ons èn by de behandeling der begrooting, èn by die van wetsontwerpen, welke niet, «Uw vader is dood. ,Hjj zei mij, dat hy sterven ging." En gy gaat ook sterven." ,Wat bedoelt ge?" Ze zag hem verschrikt aan. Wat ik zoggen wil is dit: ge kunt niet meer blyven loven. Daarvoor heb ge te veel op uw kerfstok. Ge hebt mjja naam met voeten getreden. Ge hebt één moord op uw geweten, haast de tweede ook, wanneer deze niet verijdeld was geworden ,Wie vertelde hot u «Niemand, Ik heb het geraden, 'tls ge makkelijk te radon. Hoe hebt gy de vroegere Violet vermoord «Myn vader deed het op zeer wetenschap pelijke manier. Maar wat baat dit alles Ik ben een dwaas om nog tegen u te praten. Ge haat my immers. Van u verwacht ik geen genad"." ,Ik zal zorgen dat alles aan het licht komt. Het graf van Violet zal geopend worden «Neen, neenOm Godswil spaar my." U sparen? Waarom? Haar leven hebt ge niet gespaard." ,Ik draag uw naam toch, denk eens na. Men zal my aan de galg laten sterven «Dat is myn bedoeling niet." Maar zyn woorden beteekenden .dood", op welko manier ook, voelde zy. Magdalen viel op haar knieën en hief haar armen naar hem op. Maar hy schudde het hoofd en uit zyn blik las zy, dat er voor haar geen genade zou zyn. «Heb meelij," kermde zy. Hy zette con fiesohje op tafel voor haar en koek haar aan. Tot van avond zal ik geduld hebben," «y hy. «EllendelingEn wanneer ik weiger T' «Dan zal het het bewys zyn, dat ge den anderen dood verkiest boven dozon. Ge zult niet weigeren." Hiermede verliet hy' haar. als bijv. de bakkerswet en dergelijke door ons aanvaarde sociale wetten op onzes in ziens goede wy'ze in nooden dor arbeiders voorzien, gebruik worden gemaakt van al die middelen van verweer, welke het Regle ment van Orde ter boschikking stelt van minderheden, die door de meerderheid wor den onderdrukt. Een portefeuille vermist. Een winkelier te Amsterdam was Vrijdag middag met een kennis «op stap" gegaan. Verschillende café's werden bezocht. Zoo belandde het twoetal ook in een café in het centrum der stad. Daar h&merkte de winkelier, toen hy betalen wilde, dat hy een portefeuille kwyt was, inhoudende een bedrag van f 1800 k f2000 aau bankpapier. Met zyn kennis ging het slachtoffer het was inmiddels avond geworden, aangifte doen aan het bureau St. Pieterahal. De winkelier kon niet nagaan hoe de portefeuille met geld (zyn eigendom) verdwenen was. Winkelsluiting. Naar wy vernemen, zal er binnen eenige dagon een vergadering worden belegd van sigarenwinkeliers, die meenen door de ge dwongen winkelsluiting te zyn benadeeld ia hunne rechten als kooplieden en als burgers. Vrydagavond voer er een verlicht motor- bootjo door do stadsgrachten, waaruit een ingenieuze sigarenhandelaar sigaren en siga retten verkocht. De liefhobbers aan den wal werden bediend door middel van een hen gelstok, waaraan een zak was gebonden. Er zyn nog meer dergelyke slimmigheidjes van winkeliers to vermelden In de AmBtelstraat een sigarenwinkel, hel verlicht van binnen, en een gloeiende boog lamp huiten. De straatdeur dichtgesloten; de spiegelruit daaruit verwyderd; in plaatB daar van een houten paneel met halfronde opening aan den onderkant. De rooklief hebbers, staande buiten op den stoep, ontvangen de sigaren door do paneel-opening. Een comestibleswinkel gesloten, doch win kel verlicht. Dienstbode uit de buurt schelt aanverlangt voor haar mevrouw een bus vleesch-extract. Ontvangt het verlangde op den stoep, dus buiten den winkel. (N. v. d. D.) Moord en berooving. Vrydagavond is mejuffrouw Barbara Knook, oud 27 jaar, dio van Oudenbosoh naar haar woning onder Standdaarbuiten liep, met een waarde van 130 gulden bij zich, op een een zaam pad vermoord en beroofd. Haar lijk is des avonds om elf unr in een sloot gevonden. Omtrent den dader in nog niets bekend. Omtrent den moord by Standdaarbuiten meldt het «Dgbl. v. Nbr," De verslagene is do dochter van den land bouwer Knook, is 27 jaar en uit een gezin van negen dochters en een zoon. De hofstede der familie Knook ligt in den oudlandschen polder, een half uur afstauds van Standdaar buiten. Barbara Knook is Vrijdagnamiddag naar Oudenbosch gegaan om geld te wisselen. Zy zal 130 k 150 gulden by zich hebben gehad, toen zy' omstreeks zeven uur door het dorp Standdaarbuiten naar haar huis terugkeerde. Zy nam een binnenweg, een eenzaam pad en is ongeveer halverwege door een persoon aangevallen. Dat is gezien door een zekere vau Roy uit Standdaarbuiten, die een 80 meter vóór haar liep en gillen heeft gehoord. Zelfs heeft hy verstaan„go maakt my dood." Maar toch is hy doorgeloopen, omdat hy aan gok- heid tusschen een jongen en een meisje dacht. Later is hy weer teruggekomen langs de plaats van den moord, doch heeft niets gezien. Het voetpad loopt tusschen een bietenveld en een sloot. Op het bietenveld zyn sporen van een worsteling te ontdekken. Om elf uur is het lyk gevonden in do sloot langs hut padhet slaohtoffer schjjnt geworgd te zyn of misschien gestikt in de sloot. Zy heeft een klein wondje onder de kin. Het lyk is naar de ouderlijke woning vervoerd. Op het suikerbietenveld is ter plaatse van den moord bloed gevonden op verschil lende bladen der suikerbieten, bovendien een suikerbrok, een haarkam en een hoedenspeld. Het lyk lag, toen het gevonden werd, voorover in de sloot met water, de voeten lagen op den kant- Lady Fa versham zat in haar boudoir, toen ze plotseling opgeschrikt werd door het haas tig binnentreden van Magdalen ScheherBoff, Bunnie", stiet de prinses nit, «laat my een paar uur by u mogen blyven. Myn kame nier is beneden. Mag ze in de keuken wach ten En wanneer myn echtgenoot komt, zeg dan niet dat ik bier ben. 't Zal de laatste dienst zyn, die ik van u vraag. Ge zult me nooit weerzien." «Wat is er?" vroeg de andere vrouw op ang8tigcn toon. „Ik verkeer in groot gevaar. Beloof my, dat ge my niet verradeD zult." „Hebt ge... met uw echtgenoot getwist?" „Ja, maar ik kan u niets vertellen. Go weet hoe hy is. Eleonora heeft my toen tor tyd uw opinie al over hem medegedeeld." „Ja misschien was het verkeerd van my, kwaad van hem te spreken." „Volstrekt niet," hygde Magdalen. „Men kan niet genoeg kwaad van dien man ver tellen I" „Waarom waarom ga je niet naar je vader, wanneer je in nood verkeert? „Hy is doodl" „Dood? O Magdalen, vergeef me. Ik con doleer u." „Ha," lachte Magdalen. „My condoleeren Hy ontnam zich zelf het leven we zyn in groote moeilijkheid gebracht." „Kan ik u helpen?" Magdalen glimlachte. „Neen, neen. Alleen, laat me een paar uren hier blyven." Na het dinér maakte Magdalen zi*jh geroed. „Vaarwel, Bunnie. Ge zyt zeer vriendelijk geweest. We waren goede vriendinnen vroeger hé? Ge hebt my een grooten dienst bewezen. Morgen zult ge my vloeken. Vaarwel!" Lady Faversham herinnerde zich naderhand, dat Magdalen haar geen hand gegeven had. Deu volgenden dag veraam zy de waarheid. Het graf van het meisje, dat als Violet De zak uit haar rok hing buiten haar kleed. Gearresteerd als verdacht de dader to zijn, ia zekere H. K., uit Standdaarbuiten. Vrydag was hy' naby de hofstede van Knook aan het werk, en heeft vermoedelijk het meisje de woniug zien verlaten. Zaterdagmorgen, toon hy gearresteerd werd, was hy daar weer aan het werk. Hij heeft zyn gezicht vol krabben. K. wordt ook ver dacht eenigen tijd geleden oen onderwijzeres uit Willemstad te hebben aangerand. Op het raadhuis van Standdaarbuiten heeft de justitie nit Breda don vermoedelyken dader doen voorbrengen. Het eerst kwamen de krabwonden ter sprake; bekl. antwoordde op de vraag, vanwaar 'e wonden op het gezicht kwamen, dat zij zyn toegebracht door een hond. Bekl. is toen gedeeltelijk ontkleed, en een krabwond werd ontdekt op deu rechterbovenarm. Op de vraag, of deze wond ook door een hond was toegebracht, volgde geen antwoord. De justitie heelt toen de plaats der mis daad bezooht. De verdachte, met het lyk geconfronteerd, toonde zich hevig overstuur doch verklaarde verder niets. Heel het dorp is in rep en roer. Een verklaring van dr. A. Kuyper. Kort na zyn terugkomst te 's Gravenhago heeft de ,N. Ct." dr. Kuyper om een onder houd verzocht naar aanleiding van hetgeen volgens het bekende Reuter-tologram te Brussel zou voorgevallen zijn. Het blad doelt daarvan mede De oud-premier, dien we monter en in wel stand aantroffen in zyn woning, was zoo wel willend ons dadelyk te woord te staan. Hy ving aan met mede te deelen, dat hy in een sanatorium te Drcsden zes weken lang ver- bljjf heeft gehouden om, in vorband met zyn keelaandoening, welke steeds maar niet wy- ken wilde, een knur te ondergaan. De eenige remedie was, zoo zeiden de doctoren, kouvat ten te voorkomen on daarom werd een soort hardingskuur voorgeschreven, waarbjj do patiënt twee keer per dag geheel ontkleed eenigen tyd in de frisschen lucht moest vertoeven. Ook na zyn vertrek uit het Dresdener sanatorium moest dr. Kuyper deze kuur voortzetten, want anders, zoo hadden de doctoren verklaard, zou zyn verblyf in het sanatorium geenerlei nuttig effect meer be houden en bleef de vatbaarheid om koudo op to doeu bestaan. Vandaar dat dr. Kuiper, van Dresden naar Brussel gaande de kuur volhield on in zyn hotel aldaar op zyn kamer zich ontkleedde en, ter verdrijving van de koude, eenige gymnastische oefeningen uitvoerde. Dat moet de aandacht getrokken hebben, aldus ongeveer dr. Kuyper, van een bewoner van een der huizen tegenover Hótel Métro polo op de Plance Brouckère. Ik had er geen erg in, dat men my op zoo'n afstand in myn kamer op de derde verdieping zou kunnen zien en ik zelf trouwens kon aan den over kant niets bijzonders onderscheiden. Maar do gymuHStiekbewegingen schynen de aandacht getrokken te hebben van dien persoon, die toen de politie is gaan waarschuwen. Eun agent is daarna den directeur 'van het hotel komen ic kennis stellen met hetgeen do politie gerapporteerd was, verzoekende den logeergast te vragen maatregelen to nemen, opdat men hem van buiten af niet meer zon kunnen zien. Daarmode was de zaak nit, aldus verklaarde dr. Kuyper op onze verdere vragen, ontken nend dat er van een arrestatie on van eon verhoor by de politio sprake zou zyn geweest. Toch blyft 't een moeilijk geval, merkte bij daarna op. Bedoelt u hetgeen te Brussel gebeurd is, was onze vraag. Daarop antwoordde dr. Kuyper ontkennond, verklarende dat er zich in Brussel niets meer had voorgedaan. Maar de moeilykheid was de voorgeschreven kunr te blyvon voortzet ten, ook in zyn woning, zonder dat do om wonenden hem zouden kunnen zien, terwyl hy toch de frissche buitenlucht ruimschoots moet doen toetreden in zyn kamer. Pyniyke situatie. „Verbeeldt je wat een toestand toen ik in onmacht lag, omdat m'n man dio hoed niet voor me koopen wilde, hoorde ik, dut hy de kamenier kuste 1" Thorne geleefd had en begraven was, werd geopend. De waarheid kwam aan het licht: het arme kind werd bevonden vergiftigd te zyn geworden. Riohard Sorosis en zyne dochter Magdalen werden als hare moordenaars aangewezen doch de eerste behoorde niet meer tot hot land der levenden en vau de laatste werd niets meer vernomen, noch van Amalia. Jaren, jaren later stierf in Weenen een vrouw, de eigenares van een bekende speel bank. Men fluisterde, dat de gestorvene niemand anders was dan de bekende Magdalen Sche hersoff. Zy liet een enorm fortuin na. Niemand zag haar ooit by haar leven. Ze bleef altyd zorgvuldig verborgen. Haar geld schonk ze aan vele liefdadigo vereenigingen. Prins Schehersoff gaf Eleonora als bruids geschenk het huis in Park Lane cadeau. Zy heeft er niet in willen wonen, maar het laten inrichten als Sanatorium voor ongelukkige zwakke meisjes, wie het thnis aan de noodigo rust en versterkende middelen ontbroekt. In de groote vestibule boven de glazen deu ren is een steen gemetseld met de beeltenis van een lydend meisjeegezicht waaronder hot ééne woord „Hoop", 't Is een vriendelijke welkomotgroet aan de patiënten. Eens in het jaar op den sterfdag van de armo Violet, bezoekt Lady Jerningham, geboren Violet Thorne, met haar echtgenoot het sanatorinm. Eleonora Jerningham hecht dan eigenhandig een palmtak met lange witte linten aan deu steen en deelt bloemen uit aan de patiënten. En wanneer men haar vraagt wie het lydond meisjeskopje in de vestibule van het sana torium voorstelt, zegt zy met vochtigo oogon „Een vriendinnetje uit myu jeugd, dat ik zeer heb liefgehad." KINDK,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1