KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Ho/dor? ToxeÊ, Wioringon on Anna Paulowna. No. 4036. Zaterdag 14 Ootober 1911 39ste Jaargang 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.35 Pre- Zondagsblad 37} 45 fO.75 uiiën J Modeblad 55 65 fO.WO (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiia van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 8ew\js-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. BERKHOUT 4 CoHelder. Bur Eerste Blad. Opzegging abonne ment Zondagsblad en Modeblad voor het vierde kwartaal kan niet meer plaats hebben Abonnementen op beide premiebladen worden na den lSden dezer voor het vierde kwartaal niet meer aangeno men. RKEUW8BERICHTEN. HELDER, 13 October. Concert in Casino. Dinsdaguvond truden de dumes Toon Hoog, BopmanzimgoroH te Den Haag on Jobunna Heijman», pianiste te Amsterdam in «Casino" voor een klein, doch aandachtig en dankbaar publiek op. Zoosls gezegd de opkomst had beter kunnen zyn en was dan meer in over eenstemming geweest met de kunstpraostaties, door de beide kunstenaressen ten beste ge geven. Toos Hoog opende met bet zingen van de «Aria uit Somiramis" van Rossioi, waarin al dadelijk bleek, dat zy over een klankryke, glaslioldore en goed geschoolde stem beschikte, wel in staat, baar gehoor ouder haar charme te brengen. Dat aanvanke lijk succes wist zij den ganschen avond te handhaven met het zingen van liederen van Schubert, Zweer», De Lange en Verhulst. Ook als declamatriee trad zy op on droeg o.a. heel verdienstelijk voor„Meer dan Goud" van Pol do Mont en „In de Smidse" van M. Boddaert. Een niet gering deel van het succes van den avond komt ook toe aan mej. Heymann, niet alleen voor haar prachtig accompagnement, doch ook waar zy haar publiek vergastte op de vertolking van eenige meesterstukken van Scurlatti, Motart, Chopin en Theod. Lack. Het was een ware kunstavond, waar van alleen te bejammeren viel, dat er niet racerdoren waren opgekomen, om ervan te genieten. Alyem. Heldersche winkeliersvereniging. Deze vereeniging vergaderde Woensdag avond in «Tivoh" onder praesidium van den heer H. C. M. Nypels. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en goedgekeurd en de voorzitter had meege deeld dat bericht van verhindering was inge komen van de H. H. Delgorge, Vrieslander en Bakker (bestuursleden), werden aan de orde gestold de volgende puuten I. Voorstel inzako informatie- en lucusso- bureau naar aanleiding der gehouden be sprekingen in de voorgaunde vergadering. In deze vergadering was er op gewezen dat er wel wat haperde aan de finantieele verhouding tosschen dit Informatie- en Incasso bureau en de kas der vereeniging. De opmer king was gemaakt, dat met de kosten van dit bureau een groot deel der opgebrachte contribatiegelden was gemoeid en er zoo doende te weinig geld overbleef, om de algemeene belangen der vereeniging naar behooren te behartigen. Dit laatste werd by monde van den voorzitter wel tegengespro ken, doch hy onderschreef de meening, dat van hen, door wie van het bureau werd gebruik gemaakt, ook wel wat meer mocht gevraagd worden als bijdrage in de kosten. Daarom stelde het bestuur voor, voortaan en wel met ingang van 1 Jan. 1912, van elke serieuse aanvraag, om van de bemid deling van het genoemde bureau te mogen proiiteeren, dus van elke aanvraag om inlich tingen, waarvoor informaties moesten worden ingewonuen, alsmede voor elke bemiddeling tot het innen vau dubieuze posten, een recht te heffen van 10 et. per aanvraag. De heer De Geus stelde voor, hieraan de bepaling te verbinden, dat de kosten voor dit bureau niet souden mogen overschrijden de helft der op te brengen contributiën. Nadat over deze beide voorstellen lang en breed was gediscussiëerd on het voor en tegen door verschillende sprekers was te berde gebracht, werd het eerste voorstel, nl. de hoffing van 10 ct., met algemeene stem men definitief aangenomeu, terwijl het tweede, □1. dat van de heer De Geus, eveneens met algemeene stemmen werd aangenomen, doch IFE) UILLHTOU". FAMILIE-EER. 5) Wanneer er een bom onder de aanwezigen gesprongen was, hadden zij niet meer verschrikt kunnen opspringen, dan b(j deze woorden. Niederen eu Loder naderden de vrouw tegelyk. Wat zegt gy daar?' vroeg de oommis- saris, terwyl hy zyn doordringenden blik richtte op de vrouw, die nu «enigszins schuw terugweek. «Is deze advocaat Dorner gister avond hior in de woning geweest „Ik heb er niets van gezegd,steunde vrouw Miezen op oen huilerigen toon, terwyl zy tevergeefs trachtte zich achter de breede figuur vau vrouw Klaus te vorschuilen, die echter eveneens angstig achteruit was gegaan en zich nu tegen den muur drukte. „Met het gerecht wil ik niets te maken hebben ik meende maar Och wat, gy hebt de waarheid te zeggen voegde Niederen haar barsch toe. .Kent gy mijnheer Dorner persoonlijk De jonge vrouw knikte. «Hij heeft voor my een proces tegen myn familie govoerd over myn moederlyk erfdeel", antwoordde zy, «vandaar dat ik hem zoo goed kenzoo'n knappen man vergeet men niet gauw. Gisterenavond negen uur, toen ik myn man wilde gaan halen die zit altjjd in de herberg hierover en laat my dan met het avondeten wachten kwam ik den advoouat slechts by wyze van proef voor den tyd van één jaar. II. Buitengewone vergadering van den Middenstandsbond in Utrecht, over de Tarief- wet. Op initiatief van de afd. Arnhem, had het hoofdbestuur van den Middenstandsbond tegen zyn advies in zich genoodzaakt gezien een buitengewone algemeene verga dering uit te schrijven, speciaal ter bespre king van de eventueele gevolgen voor don Middenstand by invoering van de Tariefwet, waarvan het ontwerp door de Regeering is ingediend. Deze vergadering zal 16 October e.k. te Utrecht worden gehouden. De Held. Wink.-Vereeniging heeft zich indertijd tegen de invoering dezer wet vorklaard en haar adhaesie betuigd aan het adres, dat vanwege de Amsterdamsche Winkeliersvereeniging tegon deze wet aan de Regooring is verzon den. Echter was de Held. Wink.-Vereeniging homogeen m t het hoofdbestuur van den Middenstandsbond, om er niet speciaal een aparte algemeene vergadering van dan Bond aan te wyden. Nu deze vergadering toch doorgaat, stelt de hoer Do Geus voor, dat do vereeniging zich zal doen vertegenwoor digen door een afgevaardigde met een bin dend mandaat, om zich op deze vergadering tegen de invocriug der Tariefwet uit te spreken. Met op twee na algemeene stem men de H. H. Nypels en Adriaanse ver klaarden er zich tegen werd aldus besloten en tot afgevaardigde werd benoemd do heer Verfaille mot 11 van de 26 stemmen, nadat de hoeren De Geus en Nypels hadden ken baar gemaakt, wegens hun zaken, liever niet in aanmerking te komen. De heer Vorfaillo liot zich de keuze welgevallen; op de H. H. Do Geus, Smit ea Langerys waren respec tievelijk acht, twee en stem uitgebracht, terwyl 1 briefje in blanco was. III. Bespreking winkelsluiting. De voorzitter deelt mee, dut naar aan leiding van een aandrang, van verschillende zyden tot hot bostuur gericht, om te trachten ook hier iets gedaan to krijgen terzake van vervroegde winkelsluiting, het bestuur aan deze vergadering hot voorstel doet, om onder alle Hridersche winkeliers een referendum te doen houden over de vraag, hoe zij denke over vervroegde sluiting. In zyn toelichting tot dit voorstel, doet de voorzitter nadruk kelijk uitkomen, dat dit referendum slechts beoogt informaties in te winnen omtrent de meening onder de winkeliers hior tor plaatse, om naar gelang de uitslag van dit referendum, al of niet over te gaan tot verdere stappcu en pogingen, om in deze richting iets tot stand to brengen. Dit referendum verbindt voorloopig dus tot niets, maar mocht blykoa dat een overgroot percentage onder de winke liers stappen in de richting van vervroegde sluiting wenschte te doen, dan zou het bestuur natnuriyk, eenmaal A gezegd heb bende, ook B zeggen. Hot spreekt van zelf, dat over deze zaak zich een langdurige discussie ontspint. Voor- en tegenstanders laten zich hoorende beken-Ie Amsterdamsche verordening tot wettelyke 9-uur sluiting passeert de revue; gewezen wordt van de eene zij op 't ontduiken dezer verordeninggevraagd wordt naar de bevoegd heid van den gemeenteraad, om zulk een verordening in 't leven te roepeo. Van de andere zij werd gewezen op do heilzame werking van dezen maatregel, byv. in Duitschland, waar de 9-uur slniting by do wet is bepaald voor het beele land enz. enz. Na ampele en zeer geanimeerdo discussie s wordt het voorstel van het bestuur ia stem- ming gebracht, nl. tot het uitschrijven van een referendum, en aangenomen met 7 stom men tegen, nl. die van de heeren De Geus, Harjer, Bakker, Langerijs, Sweering, Koke- la-tr en Coltof. IV. Mededeeliugen. De secretaris leest een missive voor van den Min. van Binnenl. Zaken, inhoudende dat, ten behoeve van de op te richten cursus voor Handelsonderwijs, door hem op de bogrooting voor 1912 een post is geplaatst, groot f 800, welke subsidie zal worden uit gekeerd, onder beding, dat ook provincie en gemeente deze cursus zullen subsidiëeron, alsmede een aantal andere voorwaarden, betredende het to geven onderwijs, leeraren, lokalen etc. De voorzitter deelt mede, dat van de gemeente bereids de toezegging van een subsidie groot f 514.is ontvangen, alsmede de beschikking over de noodige localiteit en dat hy zich vleit, die toezegging ook van de provincie te zullen erlangen, waarna tot installatie van de cursus kan worden over gegaan. op den trap tegen. Hy had don kraag vun zyn jas opgeslagen, hoewel hot buiten toch zoo warm was. .Goedenavond mijnheer de advocaat", zeide ikmaar hy anders de vriendelijkheid zelf, liep my voorbjj eD bromde iets dat ik niet verstond. Ik was daar wel een beetje boos om en daarom lette ik eens op waar hij heenging. Juist, hy belde aan by den ouden Dorner. Nu, dacht ik, zou de advocaat ton slotte nog familie van dien ouden kerel zynIk wil erkennen, dat ik don geheeleu avond getracht heb, wat af te luisteren, maar zij spraken zoo zacht, dat ik niets kon hoorenalleen kort voordat hy wegging hoorde ik een schreeuw, als van iemand die geslagen worJt, maar ik kon het toch niet duidelijk onder scheiden, en toen rnkte hij de gangdeur open en rende als een wildeman de trap af". Mr. Dorner?" vroeg de rechter van in structie. «Hy en geen ander", bevestigde vrouw Wieszen. «Werd hy door den ouden Dorner uitge laten ot trok hy zelf de deur achter zich dicht vroeg Niederen weer. «Neen, hy ging alleen weg, dat wil ik wel bezweren. TusBChen deto gang en de onze is maar een dun houteu beschot, men kan dos by ons alles hooren wat hier ge sproken wordtmaar hy was geheel alleen. Het moet donker in do gang geweest zyn, want plotseling uitte hij een zaohten kroot, alsof hy zich geBtooten had, toen ging de deur oper. en weg was hy". „Of de heengaande de deur gesloten heeft, hebt ge niet kunnen waarnemen vroeg Lodder thans. Vrouw Wieszen schudde hot hoofd. «Ik wilde onze deur openen. Er brandt Nadut nog is meegedeeld, dat in de bestuursvergadering zyn herbenoemd respec tievelijk tot secretaris en penningmoester de heeren Smit en Adriaanse is men tot de rondvraag genaderd. Hiervan maakt gebruik de heer Maalsteed, die do duurte der tijden ter spruke brengt en vraagt, of het niet "p den weg der vereeniging ligt, om, desnoods via het hoofdbestuur de Regeering te ver zoeken, maatregelen te willen treffen, om de noodlydende bevolking, door doeltreffende maatregelen, over deze dure tyden heen te helpen. Ook hierover worden do geesten wederom vaardig en wordt nog menig hartig woordje gesproken, terwyl hot bestuur toe- zeggiug doet, over deze zaak een schrijven to richten aan hot hoofdbestuur. Hierna wordt de vergadering, onder dank zegging aan do opgekomen leden, alsmede voor* de geanimeerde discussie*, door den voorzitter gesloten. Brutale hóteldiefstal. De directeur van het Engelsohe operette- gezelschap, dat te Amsterdam „The Belle of New-York" opvoert, is het slachtoffer gewor den van een brutalen diefstal. Maandagmor gen bemerkte hy, by het ontwaken, dat zyn costuuin gestolen was uit de kamer in het hótel, waar hy logeerde; ook zyn hoed was verdwenen. In het costuum bevond zich een bedrag van f 200 benevens een gouden hor logo met ketting. De bestolene logeerde op de tweedo ver dieping. In eon ongebruikte kamer op do derde verdieping vond meu in een bed, ouder de dekens, een oud blauw costaum, -lat blijk baar aan den dief heeft toebehoord. Daar heeft hy zich dus vermoedelijk in hel costaum van zyn slachtoffer gestoken, om vervolgens ongemerkt het hótel te verlaten. Noodlottige botsing. Op den weg tusschen 's-Gravenhngc en Delft is Dinsdagavond do tram in botsing gekomen met uou verhuiswagen, die totaal werd ingedrukt en waarvan de inhoud werd vernield. De koetsier die van de bok was gevallen werd bewusteloos weggedragen maar kon worden bijgebracht. Met behulp van de locomotief van do tram trok men oen van de wagens van de rails en toen kwam men tot de ontdekking, dat tusschen tweo wagens een man was doodgedrukt, die ongeveer twee uur in eon benauwde positie moet gehangen hebben. Het is een ongeveer 35-jarig ongehuwd persoon, Njjkerk genaamd eu uit den Haag afkomstig. Inbraak. Te Gorinchem hebben Maandagnacht twee soldaten (vrijwilligers; ingebroken in het bureau van den adjudant-onderofficier on daaruit ontvreomd I 72.50 aan geldswaarden. Zij hebben het garnizoen verlaten en hun uniform van uit Leerdam naar Goicum terug gestuurd. (,N. R. Ct."). Menagerie achtergelaten. Een menagerie die te Yenlo op de kermis stond op 24 Sept. IJ. is aldaar onbeheord achtergebleven. Den eigenaar is met zyne vrouw naar Duitschland vertrokken maar had geon middelen meer de tent met inven taris verder te oxploiteoren. De gemeente heeft zich de voeding der beeston belast on zal dezelve als ze niet opgevorderd worden binnen enkele dagen publiek verkoopen. Onthullingen over den Servischen koningsmoord. Berlijn, 10 October. Uit Weonen wordt aan het <Berliner Tageblatt" goseind Volgens een bericht uit Belgrado heeft Nowakowits heden het cerBte deel van zyn gedenkschriften voltooid. Naar hy daarin verhaalt, heeft de pretendent Peter Kara- georgevits, de thans regeerende koning, toen hy voor den laatsften keer overleg pleegde met de samenzweerders, de verplichting op zich geDomen om grondwettig te regeeren en de samenzweerders niet te vervolgen, doch hnn, als het noodïg was, genade te schen ken. Indien de samenzwering volkomen zou gelukken, dan zou hy de uitgaven voor de ondernoming uit z(jn eigen zak bestrijden, maar by een mislukking verbond hy zich liet tot stoffelijke offers. Deze verplichtingen van den pretendent zonden door hem eigen handig op een doenmont zyn geschreven en aan Nenadowits en Gentsjits overhandigd zyn. Mevrouw Toselli, ex kroonprinses van Saksen. Mevrouw Toselli, de gewezen kroonprin ses v»n Saksen, verhaalt nu in de «Matin" ook bijzonderheden uit haar tweede huwelyk. Zij begint met mede te deelen, dat Toselli van haar verlangt, dat zy te Ploronce terug zal koeren of ten minste hun zoontje aan tuin zal uitleveren. Zij vertelt, dat zy zich alle mogelijke moeite heeft gegeven, om van Toselli een groot kunstenaar te maken, maar dat hij er de voorkeur aan heeft gegeven, workoloos voort te leven van het geld, dat zyne vrouw na do teruggave van prinses Monica van het hof te Dresden kreeg. Zy stond te Fiesole 's ochtends om vyf uur op, opdat ook hij aan de piano zou gaan zitten studeeren, maar hy wilde er niets van weten. Daarna heelt zy een opera-tekst voor hem geschreven, dien hy ook op muziek gezet heeftmaar naderhand heeft hij niet de minsto moeite gedaan, om do opera vertoond to krygen. Te Parys hooft Louise toen nog moeito gódaar, om een betrokking als muzieklooraar voor hem te vinden, maar tevergeefs. Het is belachelijk, dat Toselli nu alleen voor zyn zoon wil zorgen, want sedert vier jaar heeft hy geen hemd, geen das aan het lijf gehad, die niet met hel geld van den koning van Saksen betaald zyn geweest. Hooge uitgaven voor verkiezingen. Een commissie uit den Senaat, to Was hington, houdt zich bezig met een onderzoek naar do uilgaven, dio zekere heer Stephenson zich by de verkiezingen in 1908 had getroost om voor den Staat Wisconsin senator te worden in Washington. Het blykt, dat hij er een bedrag van bjjna een kwart millioen galden voor heeft neergelegd. Aan „bier en sigaren" alleen had liy, p raad van zyn verkitzings-agenten, 72.000 gulden uitgegeven. Er waren vier candidateD, dio tezamen voor verkiozings-doeleinden 456.000 guldon hebben moeten neertellen. Er zyn er onder dio uit gaven, die onder zonderlinge hoofden geboekt zyn; en do commissie van enquête tracht nu te ontwarren, waaraan de gelden eigenljjk besteed zyn. Het Congres heeft verleden jaar een wet aangenomen, waarby voor de verkiezings uitgaven der candidaten voor Huis van Afge vaardigden en Senaat een maximum bedrag wordt gosteld. Hot geval Stcphonson leert weer eens, hoe noodig dat was. Reuzen warenhuis. Zoo'n Londensch warenhuis is toch nog wat anders dan men er hior te lando kan kobben. Whiteley hoeft een nieuw gebouw klaar, dat drie millioen guldon heeft gekost. Het is in Korinthischon stijl opgetrokken mot een koepel, die een nabootsing is van dien van do Santa Maria dolla Salute in Venetië. Er zyn 24 liften om de klanten to brengen naar de gaanderijen en het dak, waar ten Italiaausche tuin is aangelegd, alsmede een station voor draadloozo telegrafie. Er is een afzonderlijke verdieping voor kin deren, die er kannen spelen, zoolang de moeders winkelen. Er is een rookkamer voor heeren en een kamer voor dames. Ook zyn er zalen om diners to gever. Er zyn in het gebouw 800 telefoons on het porsoneel be staat uit 5000 man. Een hard boerenhoofd. Hoe hard een Weslfaalsch boerenhoofd is, kan hot volgende voorval leeren. Zaterdag was een boer uit Meinerzhugen van zyn wagen gevallen cn wel zoo ongelukkig, dat een der achterwieleu dwars over zyn hoofd ging. Nadat hem de noodigo hulp verstrekt was, verscheen hy na korten tyd weer, ver genoegd zyn sigaar rookende, besteug den wagen en reed naar huis. HA DEN STORM. De verslaggever van de «N. Rott. Courant" schrijft over het stoomschip „Solo" het volgendo Van het tramatationnetje in Monstor eerst het dorp en dan een eindje 't duin door, was hot op den mooien herfstmiddag van Dinsdag, ouder 't zonnetje, dat er zoo prettig stond te schenen, wat oen aardige tocht naar het strand van Terheyde, waar de «Solo" nog altyd ligt, hoog en, als 't eb is, droog ook vast als een muur en zoo veilig als lag zy voor anker. (Ofschoon dat □u eigenlyk een wel wat mank beeld is, in dit geval licht op het portaal, hy had my kunnen zion en ik wil niet voor nieuwsgierig gehouden worden maar vanmorgen vroeg was de deur open. Ik dacht: de onde Dorner zal naar beneden zyn gegaan en wel dadelijk terug komen. Aan zoo iets verschrikkelijks heb ik niet gedacht". Zy toonde grooten lust om, in vereeniging met vtouw Klaus, weer een gelamenteer aan te hullen, maar de barscho stem van Niederen logde haar het stilzwijgen op. Hoe laat was hot, toen de gewaande mr. Dorner heenging?" vroeg hy. tKlokalag tien, ik zag juist by toeval op de klok". «Heeft anders nog iemand Hi huis hom zien komen of heengaan «Ik", zeide vrouw Klaus, die nu een stap naar voren deed. „Ik wilde juist de deuren sluiten, toen by my voorbij en de straat opging". „Kont gy den advocaat dan ook van ge zicht?" vroeg Loder. Dat niet, maar het was een jonge man met een blonden, vollen baard en die woont hier niet in huia". ,ffa» hy het?" vroeg de rechter van instructie, terwyl hy eensklaps het medaillon portret aan de twee vertoonde. Beidnn uitten een kreet. Hy en geen ander!" beweerden beiden. (Daar durven we eon eod op doen" De gelaatstrekken der beide ambtenaren waren zeer ernstig geworden. Zy zagen elkander veelbeteekunond aan. Viel u niets op in 't voorkomen van den advocaa t vroeg de rechter van instructie na een korte poos aan de portierster. Niet dat ik weet", antwoordde deze, ter wyl zjj de schouder# ophaalde, «maar ik was En waar ze Zaterdag voor acht dagen, storm en donker, zoo bitter aan 't vechten waren met do zee, om de monschen toch vóór den nacht van boord te hebben, totdat ze terug moesten omdat het niet kon, daar ga jo nu, wanneer het laag water en wat kalm weer is, wandelen tot vlak by het schip; als je er een paar natte beenen voor over hebt, zelfs 'wel er omheen. De zee heeft het daar leukweg neergezet, zóó als je een stout kind op een oogenblik, dat zyn gedwing je verveelt, eens oven stevig oppakt on neerplakt: ,daur, blijf zoo nu maar zitten". Een schip vun over de drie duizend ton, met een vermogen van meer dan tweehonderd paardekrachten! En datzelfde blauwe, kalme, byna strakke zeetje, waar je o zoo genoege- lyk in pootje-baden kunt of schelpjes zoeken Toon Zondag van de vorige week de ergste storm achter den rug, de zee wat bedaard was en het water begon weg te loopen, heeft de Nieuwe Berging*maatscbappy, aan wie, zooals men weet, het lossen en do berging van het schip is opgedragen, er eon wacht by gezet op het strand, om de lang- vingerige belangstelling, die er schande icenoeg by dergelijke ongelukken op onze kust maar al to vcol is, vóór te wezen cn Maandagmorgen is men met het lossingswerk begonnen. Eerst met blazertjes van een ton of vyftien; maar dat ging te langzaam, het was bovendien gevaarlijk en daarom heeft men nu van den duinrand over 't strand naar het schip toe een steiger en daarop een spoorljjnlje aangelegd, om zoodoende het met de aan boord zijnde kabels geloste en op lorries geladen goed, achter een loco motiefje, naar den Hoek te brengen. Van daar gaat het dan later in lichters door naar hier. De steiger was zoo goed als klaar tot vlak by het schip en het lossen had al heel gauw kannen beginnen, maar Dinsdagnacht, toen de zee weer tamelyk onstuimig aan den gang wa», heeft do .Solo" een Hinken duw gekregen, de steiger is in de knel geraakt afgeknapt En de stukken dry ven nu overal rond; het ijzerwerk cn de rails heeft men opge- vischt, die liggen, aan dek te roesten. Dat is een leelyke tegenvaller. Maar zo waren Dinsdagmiddag al weer een flink eind op streok met het herstellen van de schade. Wanneer hot schip dan goed en wel leeg is, en dat zal misschien nog zoo gauw niet zyn, want cr zyn zware en onhandige Btuk- ken by de lading, dan zullen zo probeeren om het vlot te krygen. Door de kluisgaten aan bakboord en stuurboord zyn daartoo twee zware stalen trossen uitgebracht, met elk twee ankers aan het aiteindo, die dicht by elkander een honderd meter ver in zee liggen. Dat is de operatiebasis. Met behulp van trossen aan boord zal men dan, by vloed eu gunstigen wind, die twee trosson strak gaan trekken, styfhieven, zooals hut heet, in do hoop, dat men zoodoende den kop van het scliip om en in zee kan krygen. Wanneer dat eenmaal gelukt is, ia het moeilyksto werk ook achter den rug. Dan kan uien het schip by gunstig ty aisleepen en geheel vlot brengen. Maar zooals de wind nu is kau er van al die plannen niets komen, omdat het water egloopt. Als het dus maar eens flink wil gaan blazen uit het Noordwesten I Wat voor schade de ,Solo" precies heeft valt op 't oogenblik niet te zeggen. Dat zal 't dok moeten blyken. Maar men vermoedt wel, dat de bodem een flinken knauw gekregen heeft: het schip maakt voortdurend vry veel water en de poilkokera, die een decimeter of anderhalf boven 't dek uitstaan, bewyzen, dat het aan den onderkant in ieder geval is ingedrukt. De machine on de ketels zyn mee de hoogte ingegaan en daardoor buiten werking gesteld. Het zeewater heeft in de machinekamer, waar altyd veel te bederven valt, ook vry wat kwaad gedaan. De lading zal waarschynlyk geleden heb ben door lekkage, maar de meeste luiken zyn nog niet open geweeBt en daarvan valt dus nog weinig te zeggen. Toen het schip eonm&al op het zand zat, heeft de zee het nog even lamgeslagen, den roersteven vernield, het roer en de schroof buitgemaakt, zooals in den oorlog je den ge vangen vyand den grendel uit het geweer neemt als je hem niet met geweer en al mee kunt nemen naar het hoofdkwartier. En het schip ligt er dus volkomen machte loos. al wat slaperig en het ergerde mij alleen, dat hij zoo onbesuisd langs mij heenliep". Hebt gy misschieu ook bloodsporen op zijn kleeron waargenomen vroeg Niederen verder. Neen", antwoordde vrouw Klaus met ont kennend hoofdschudden. «Zoo iets zou ik bemerkt hebben, want het w&s tamelyk licht in het portaal". „De dader kan boswaarlijk bloedsporen by zich godragen hebben", sprak du dokter half luid. «Hij bracht, /ooals ik roods zeide, de doodelyko snede achter de rug van zyn slacht offer toe. Du bloedstroom vloeide dus naar voren en raakte den moordenaar niet". Dan moot dc stervendo toch nog de kracht gehad hebben, den naam van zyn moordeuaar op te schrijven", meende do commissaris. „Dat i» onmogelijk", weerlegde de doktor. De dood is terstond ingetreden". ,Maa- hot is toch niet waarschynlyk, dat do schuldige zyn eigen naam mot hut bloed van zyn slachtoffer zou hebben geschreven, om zich zoodoende zelf aan to klagen", zei Loder. De dokter haalde de schouders op. „Ik heb hot genoegen mijnheer Dorner te kennen", zeide hy. «Hy ia eon man van eer in de schoonste betoekenis van hel woord en niet tot zulk een misdaad in staat". Geon der beide ambtenaren gaf hum ant woord zy (luistordon een oogonblik mot elkaar. „Mot welk werktuig kan de moord volbracht zyn vroeg do rechter van instructie, die zich weder tot den politiedokter gewend had. „In elk geval met een vlijmscherp scheer mes", antwoordde deze, zonder een oogenblik te aarzolen. «Dat bewyst de gladde rand i van da wond". Van binnen is het vry goed afgekomen Een paar booten zyn weggeslagen, de meeste andere beschadigd, hot hekwerk is hier on daar afgerukt en de y'zeron trappen zijn verwrongen, maar daar blyft het by. Hut schip zat de zee ook te hoog. Wat nog niet zeggen wil, dat niet in de meeste hutton dn boel kris en kras ducr elkander gesmeten en kapot geslagen ia. In de hut van den eerste- atuurman was het een wanhopige rommel. Daar heeft het zeewater alles bedorven. Van bijna de geheele bemanning zyn trouwens do kleerou totaal onbruikbaar geworden. Geluk kig heeft de maatschappij eon verzekering, die dat goed maakt. Als je het smulle en korte gangentje ziet, waar de bemanning don nacht van dn stranding by elkander heeft geschuild, kan je pas goed begrijpen, dat het toch volstrekt geen prettige nacht geweest moet zyn, onder 't geweld van de bonken water, die onop houdelijk maar over het schip kwamen. En r.u verleden Zaterdagavond, toen hut aardig hard aan 't waaien was, kreeg hot schip weor rare kuren en is het een meter of zeven naar het noorden opgeschovon en vier meter den wal in. Toen moesten de menschen, die nu weer als gewoon aan boord logeeren, behalve 12 werklieden met een voorman van de BurgiDgsmaatechappy, een man of 15 hals over kop van boord, ornaat het te gevaarlyk werd. Maar Dinsdagmiddag zaten ze er weer genoegelyk te eten. Do hofmeester heeft ons ten slotte meege nomen naar de provisiekamer, om ons eunn even te laten kyken hoo de zee daar huis gehouden heeft. Allee ligt er door en op en over elkander en alles is bedorven. Vau houten stellages, die er stonden om blikjes en andoro voorraden to bergen, heeft hel water een hoop kachelhout gemaakt, waar onder je smerige kazen kunt vinden, hier en daar een beschimmelde ham en een massa gedeukte blikjes, tonder etiket en onherken baar. En zoodoende is het openmaken van ieder blikje eon nieuwe verrassing en de koksmaats wedden met elkanderdoperwtjes of zuurkool. Een kordate vrouw! Tijdens den hevigen storm l.l. Zaterdag heeft zich op de hoog opgezweepte Schelde- golven vóór Stavenisse een tooneol afgespeeld, waardig te worden geboekstaafd Een eind uit den wal lag do ijzeren aak van schipper v. Wynon, uit Papendrecht, om atoenen te lossen op het onlangs vóór den Ond-Kampenshofstedepolder gezonken oever- stak. De schipper was, Da geankerd te zyn, met de boot naar den motor geroeid, terwyl zyn vrouw met drie jeugdige kinderen op het schip bleef. De wind zwelt aan, meer en meer, maar dat geeft noch der vrouw, noch den man reden tot onrust. Maar plotseling, daar steekt de storm op i maakt het v. Wynen onmogelijk naar de zijnen terug te keeren, zoodat aan de vrouw alléén do zorg voor haar kleinen en zich zelf is opgedragen By het steeds feller bulderen van dun storm en de hoogor en sterker aanlouiende golven honden de ankers van de motorboot zich goed, maar het anker van de aak zal het spoedig begeven, dat voorziet do vrouw. En wat doet zy, de manmoedige Zy tracht hot kritieke oogenblik vóór Ie zynzy bind baar twee oudste kinderen stevig aan den boegspriet vast, en het jong ste, 2J jaar ond, vóór haar borst on wacht dan, wel angstig, maar besloten, den slag, die vallen zal. En de alag valt: het anker laat los! Reeds vóór dit rampzalige oogenblik heeft zy met sterke hand het roer omklemd en stuurt zy het vaartuig recht op den zoedyk aan, voortgestuwd door wind en golven, on botst met den boeg tegen den zeedyk. Het was toen nog in den vóóravond, vóór het iaval!en der duisternis. In doodsangst en verkleumd heeft die manhafte moeder met haar kleinen daar, op die wankele plaats, eonige uren doorgebracht, toen zy, na middernucht was het reeds, licht ziende, haar hoogen nood boven het buldoren van den storm uit vermocht te doen hooren. De hulp kwam in den persoon van J. Moerland, uit Sint-Annaland, die den toestand van den dyk kwam verkennen. Onderwijl haar man, die de stranding hoeft gezien, de zynen verdronken waande, werden de moedige moeder en haar kleinen van het schip gehaaid en onder eon gast vry dak ondergebracht. (.Tel.") De commissaris begon, op een wenk van zyn superiour, met een ondergeschikt beambte zoowel de kumer als de alcoof, die alleen in de kamer uitkwam, nauwkeurig te door zoeken. Niederen wendde zich weder tot de por tierster. «Vertel my eens iets over do gewoonte van den verslagene", zeide hy. «Wat was hy vnor een man, gezellig of teruggetrokken Ontving hy veel bezoeken of...?" Niets van dat alles", antwoordde vrouw Klaus terwyl ij haar voorschoot plooide. Hy was oen braaf man, dat moet men bem toteero nageven en betaalde prompt. Spreken deed hy niet veel, hy zat altyd alloen thuis züo eenige vriend was zyn hond, een groote Newfoundlander, een verschrikkelijk dier, die iemand liefst verscheurd zou hebben, dio zyn baas maar schuin aankeek". (Ja waar is de hond gebleven viel zy zich zelf in de rede. .Dat Tnrk ons in de woning gelaten hoeft!" riep zij uit, waarb\j zy do handen in elkaar sloeg „Hier ligt hy" klonk de stem van den commissaris nit de alcoof. Allen kwamen nu snel in de alcoof, welks ameublement slechts bestond uit een veldbed en een tafeltje met waschgory, en die schemerend verlicht werd door een kaars, welke Loder had aongeetokeo. Hun blik viel op eon reusachtigen hond, die voor het bed dood op de vloer lag uit gestrekt do dokter overtuigde zich terstond, dat het geweldige dier op dezelfde wyze en waarschynlyk ook door helselfde werk tuig als zyn ongelukkige moester om het leven was gebracht. ,Maar het scheermes ontbreekt, hier is enkel een foedraal", zeide Loder, terwjjl kjj op de tafel wees„do moordenaar hooft het wapen meegenomen". «Hebt gy de kasten on laden reeds onder zocht?" vroeg do rechter van instructie. Men moet toch een uitgangspunt hebben"- „Ik vrees, dat wy reeds zekerheid hebben", mompelde de commissaris, «maar ik onder zoek alles. De dader heeft alles goed opge ruimd, ook niet 't geringste stukje schrift is voorhandenzelfs de zakken van hot lyk bevatten absoluut niets merkwaardigs: hor- loge, geldbeurs met onbeduidende inhoud, sakmesje „De gestorvene placht dus niemand te ontvangen vroeg Niederen verder. „De advocaat Dorner was gisteren dus by gevolg zyn eenige bezoeker Vrouw Klaus dacht een oogenblik natoen zeide zy Gisteren na den middag is de man er geweest". „Welke man vroegen boide beambten tegelyk. „Ik ken hem niet", antwoordde de por tierster. Hy kwam dikwyls bij mynheer Dorner, is ongeveer dertig jaar oud t-n schynt een welgesteld werkman te zyn. Hy ging op zeer vriondschappelyken roet mot mynheer Dorner om, maar kwam toch slechts zelden en bleef dan nooit lang". «Kunt ge ons geen nauwkeuriger beschry- ving van dien man geven vroeg Loder. Veel kan ik niet van hem zeggen; hy zog er uit zooals iedereen, .had eon bleek gelaat, rood haar en geen baard", antwoordde vrouw Klaus. Hoe laat ging hy gisteren heen?" vroeg Niederen. Vrouw Klaus haalde de schouders op. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1