KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, TexelWlerlngen en Anna Paulownam 39ste Jaargang. FAMILIE-EER. No. 4037 Woensdag 18 Öotober 1911 't Vliegend Hlaadje p. 3 ra. 50 et., fr. p. post 75 et., buitenland 11.25 Pre- i Zondagsblad 37} *5 t f 0.75 miën Uodvblad 55 «5 f0.90 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling,) Advertentiën van 1 tot 5 regelt 30 cent Elke regel meer 6 Hewys-eieinplani 2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend, Intero.- Telefoon 50. Uitgever i C, DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT fc Co.), Helder. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 17 October. Hr. Ms. „Zeeland". Bjj K. B. ie bepaald, dat Hr. Me. puntser- dekachip „Zeeland1 Nop. te Amsterdam zal worden in dionst gestold voor buitenland- schen dienst. Hel bevel over dion bodem is opgedragen atn kapt. t. z. W. Houwing. Nieuwe Ambachtsschool te Alkmaar. Te Alkmaar ia Zaterdagmiddag aanbesteed bet bonweu eoner nieuwe Ambachtsschool aan de Bergerweg. Er waren 15 inschry gen. De hoogste was J. van Groenendaal te Breda voor f 311,750, de laagste F. H. Rin- gers en R. H. Koppen te Alkmaar voor f 258,500. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heer M. van den Berg dorde Btuurmau do heeren F. G. Glastra en C. J. A. van der Hoevengroote zeilvaart derde stuurman de heer C. J. A. van der Hoeven. s.8. „Koningin der Nederlanden". De gezagvoerder van het atoomschip Koningin der Nederlanden" seint uit Perim dat de gezondheidstoestand aan boord goed is. Kerkdieven betrapt. In de R.-K. parochiekerk van den H. Dominicus in de Spuistraat te Amsterdam werden zeer waarschynlyk aanslagen gepleegd op eon houten kist, waarin het geld van de korkcollecten gestort werd. Om de 6 maanden wordt deze geldkist geledigd en het zilver eu kopergeld in zakjes gedaan. Toen dit begin van den maand, weer geschiedde merkte men dat men veel minder zakjes had dan by vorige gelegen heden, en, oischoon dit natnQrlyk ook aan miudere offerwaardigheid van de parochianen had geweten kunnon worden, waB dit tekort van dien aard dat men sterk vermoeden had dat er gestolen werd. Daar er eenig vermoeden bestond tegen twee loodgieters-monteurs die werkzaam waren in de kerk by den aanleg van de Centrale verwarming, besloot men de kist weer op haar plaats te zetten en de commissaris van politie der 6de sectie, de heer F. G. C. J. Fnndter de Beaucherre, droeg Woensdag don rechercheur Bedeke op zich in de kerk verdekt op te stellen. Deze klom op een stelling achter enkele paneelen vanwaar hy een uitzicht op de kist had en vandaar zag hy hoe twee mannen, aan de kist morrelden en waarschyulyk geld medenamen; daar hy echter niet gemakkolyk uit zyn mooilyke schuilplaats kon komen, liet hy de mannen weer vertrekken. De commissaris besloot nn de dieven op keeterdaad te doen betrappen en zoo namen Donderdagmiddag de inspec teur Van Soest met den rechercheur Bedoke, gewapend met een photograpkietoestel weer dezelfde observatiepost in. Dank zy de heldere middag mocht het hun gelukken om 4 uur terwijl er geen dienst was en de dieven de geestelijkheid aan tafel wisten van de misdadigers enkele kiekjes te nemen terwyl deze de kist weer openden. De jongste lag gebukt voor de kist te werken, terwyl de oudste door kloppen don indruk moeBt wekken van in de kerk werkzaamheden te verrichten. Ook werd een kiek genomen van het moment dat de dief een handvol geld uit de kist nam; eveneens zag men hoe de dieven aan de offerblokken werkteD. Men liet de twee mannen weer vertrekken en nadat de politie uit haar observatiepost ge klommen was, werden de beide betrapten om 5 uur gearresteerd. Het noodige koper- geld werd iu hun bezit gevonden, alsmede gewone en afgevylde sleutels. Men schat het gestolene op ongeveer 45 KG. (de zakjes worden gewogen) en berekend, dat er dus voor een bedrag van 180 A 200 gulden gestolen is. Een woord v&n lof aan de politie, die op zoo'n handige wyse dezo kerkdieven wist te betrappen is hier zeker op syn plaats; na de politie echter de dieven niet alleen vat, doch ze ook nog en flagrant délict gaat kieken, wordt het gauwdievenvak wer kelijk al te riskant! De scheepsramp bij Weetkapelle. De Raad voor de Scheepvaart heeft Vrjj- dagmiddag het onderzoek begonnen in zake het stranden op 30 Sept. jl. by Westkapelle IFJEl giLLHTOKT. 6) „Daar heb ik niet op gelet", zeido zy >maar tegen den avond moet hy reeds weg geweest syn, want toen kwam mjjnheer Dor- ner een oogenblik beneden, en hy zou niemand alleen in zyn woning hebben gelaten, daar was hy te wantrouwend voor". De blik van den commissaris was op den huissleutel gevallen, die naast de gangdear hing. Hoeveel huissleutels bezat Dorner vroeg hij onverschillig. «Slechts dien éénen daar", antwoordde de por tierster. .Elke bewoner heeft maar één sleutel". «Er bestaat dus geen mogelijkheid, dat nog iemand gisteravond het huis verlaten heeft nadat de deur al gesloten was vroeg de commissaris. .Volstrekt niet", verklaarde vnuw Klaus met heftig hoofdschudden„ik heb gister avond zelf gesloten". «Mynheer de inspecteur heeft reeds in huis rondgevraagd niemand is na tien uur van huis geweest of hoeft iemand uitgelaten". „Alleen mr. Dorner ging u voorbij I" tHy alleen". Weder spraken de beambten met elkaar. .Het wil er bij my maar niet in, dat onze advocaat, de slimste rechtsgeleerde uit de stad, z(jn eigen verrader zou geworden zijn", fluisterde Loder. van het Finsche barkschip «City of Benares", kapitein Victor Johans te Marunhamm in in Finland, reedery firma Nival te Ncustad (Finland). Het schip, komende van Queenstown mot bestemming naar Sundsrall, werd in den stormnacht van 30 Soptembor door de hevige branding op den dyk van Westkapelle (Zeeuwsche kust) gezet, eo omstreeks zeven uur dos Zondagsmorgens verdronken negen dor opvarenden. De anderen wisten de kust te bereiken. Het schip ging geheel verloren. Kapitein Johans doelde aan den Raad het volgende mede. De .City of Benares", in ballast geladen, was den 28sten Sopt. van Queenstown vertrokken. Aan boord waren 20 mannen, geen vrouwen. Den 30aten Sop tembor te 8 uur 's morgens werd Ducgeness gepasseerd. Het weder was wat mistig, later opklarend. Er woei eene frisache bramzeils- koclte, ongeveer West ten Noorden. Om 10 uur werd East-Goodwin gepasseerd. By Dungeness begon de baromoter al een klein beetje te vallen. Ieder uur nam de kapitein den stand op, en hy bemerkte dat de stand steeds ongunstiger werd. De laagste baromoter stand dion hij noteerde was 29.26 duim. Zoo bleef de barometer een paar uur staau. Dat om 11 uur 's morgeus, 's Nachts by het hevige stormweer is de barometer niet lager Dadelijk na 12 uur 's morgens was het woder al zóó stormachtig geworden, dat de zeilen wegwoeien, cn een poging om nieuw tuig op te zetten en nieuwe zeilen te hijschen mislukte. Om 11 uur s voormiddags liep de wind om naar het N.W., steeds winnond in kracht. Na den middag werd geen lichtschip meer gezien in de kokende zee. Tegen 6 uur "s avonds woei de fok weg. Toon groeide de wind aan tot een orkaan, en het schip was niet meer te regeeren. Men was zoo dicht by de kust gekomen, dat men vreeBie aan lager wal te zullen geraken. De kapitein liet nog zooveel zeilen byzetten als mogelyk was, en trachtte zyn koers te vervolgen. Hy hoopte in Vlissingon te kunnen binnenloopen. Vuren werden niet meer gezieneerst 's nachts om half een kroeg men het vuur van Wootkapelle in het zicht. De kapiteia verwarde dat met een boei, en stnurde daarom in plaats van buiten om, binnen langs, en zoo naderde de ,Cily of Benares" al dichter haar ondergang. Ongeveer 10 uur 's avonds kwam oen stoom boot voorby. Men trachtte haar aandacht te trekken, trouwens van 8 uur af hadden de opvarenden reeds raketten afgeschoten, maar die boot voor door. Om half drie 'b nachts gingen de masten overboord; booten konden niet wo den nitgezet, en spoedig brak het schip midden door. Allen hadden reddingsgordels aan. De mannen die op het achterschip waren, verdronken jammerlijk. De andereu bloven van s nachts drie tot 'a morgens 7 uur op het voorschip zitten, en werden door de hooge zeeën over boord geslagen. Zy bereiktea zwemmende het land. Als getuigen werden daarna gehoord Karl Ericson, stuurman en Gustave Stiemberg, bootsman. Zy bevestigden de verklaring van den kapitein. Kapt. Johans voegde er later nog aan toe, dat alle opvarenden z. i. gered zonden zyn, indien er te Westkapelle een vuurpijl-toestel ware geweest. Want het schip lag slechts 10 Meter uil den wal, en het wemelde op de kust van volk. Het onderzoek werd daarna geschorst. De uitBpraak volgt later. Hulp aan Weduwen. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft n wet ingediend, waarby aan een wednwe met een kind een toelage van 13 pd.st. in het jaar wordt verstrekt, opklimmende tot 30 pd.st. voor meer dan drie kinderen. Aardbeving en storm. Berlyn, 13 Oct. Omtrent een aardbeving en eon storm, die de kust van Zuid-Californië en Mexico en de stad Sonora teisterden, worden de volgende bijzonderheden gemeld: Nadat een aardbeving schade had aangericht, kwam storm opzetten. Een vloedgolf drong diep t land binnen. Vier steden werden vernield, in Sonora de steden Ortus en Guyamas, in Zuid-Californië Palmo en San José. Zeven honderd menschen vonden den dood in de golven of onder de puinhopen. De aardbe ving had plaats te 12 uur, in den nacht van Woensdag op Donderdag. Elke verbinding met de geteisterde streek is verbroken. De huizen stortten binnen enkele seconden tot puin. Schepen worden op do kust geslagen. Duizenden menschen zijn dakloos en aan den honger prijsgegeven. «Maar do mogelijkheid dat een ander de duad kan volbracht hebben, schynt my geheel uitgesloten", zeide de rechter van instructie op weloverlegde toon. Ia plaats van een antwoord te geven, snelde de conmissaris weder de alcool in en lichtte die in het rond. »Zeg eens even dokter", sprak hy daarop, (is het mogelyk, dat een wildvreemde man dit als by zonder boosaar dig beschreven dier zonder hardnekkig ge vecht onschadelijk heeft kannen maken?" „Geen donken aan", zoido hy. «Het dier zou zich tegen eiken vreemdeling tot het uiterst verdedigd hebbon, maar het is ge storven zonder eon kik te geven met een vlijmscherp mes is de keel doorgesneden". (Dat heeft onmogelijk een vreemdeling kunnen doen 1" riep de commissaris uit. „Waarom kan zyn meester het niet zelf gedaan hebben vroeg Niederen, die nu ook op den drempel van de alcoof kwam. „Dit vermoeden komt my wel onwaarschijn lijk voorintnsschen, zog mij eens", viel hy zich zelf in do rede, zich tot den doktor wendende, «is eon zelfmoord niet mogelyk «Geheel en ul onmogelijk", weerlegde de justitiedokter. „Reeds een leek moet inzier, dat niemand zichzelf zulk ecu vreeselyko wond kan toebrengen in dat geval zou ook de snede van boven aaar beneden loopei niet ongekeerd". Dus werkelijk een vermetele, goed over legde moord", mompelde Niederen, in wiens voorhoofd diepe rimpels trokken. Hy liep met over de borst gekruiste armen de kamer op en neerhoofdschuddend bleef hy vervolgens by de letters op den vloer staan en bekeek die opmerksaam. «Evenveel uitgangspunten als raadsels", mompelde b(j. «Ook my komt het onaan- Jodenvervolgingen. Berlyn, 13 October. Uit Petersburg worden aan bet «Beniner Tageblatt" nog de volgende by zonderheden over don progrom in Osj ge meld Na den aanslag te Kiëf begonnen de «echte Russen" een heftige agitatie tegen de joden in de stad. Zy strooiden het gerucht rond, dat de joden een Sartonjongen hadden gestolen en voor een ritiieelen moord gebruikt. Tengevolge daarvan geraakten de Sarten iu een verschrikkelijke opwinding, drongen in de huizen van de joden en begonnen een progrom. De politie was togenover de faoaticke menigte machteloos. De Sarten omsingelden do huizen van de joden, staken ze in brand en sloegon met knuppels op de vluchtende joden los. Do progrom dmirde voort totdat soldaten met geweld van wapenen tusschen- beiden kwamen. Een aantal joden werden gedood, velen zyn zwaar gewond, andere verbrandden in de huizen, die door de menigte waren aangestoken. Telephoongids. In een Eugelsch blad lezen we oonige bijzonderheden over den Now-Yorkschen telephoongids, waarvan woldra weer een nieuwe uitgave zal verschijnen. De gids komt tweemalen in het jaar uit en wil in oplagen van een millioen exemplaren ten einde te kunnen voldoen aan de aanvragen van de 450.000 telephoonabonnees. Terwijl dertig jaren geleden de telephoongids op een kaart kon worden gedrukt, daar hy slechts 252 namen telde, is de gids thans tot een boek deel van 800 pagina's geworden. Twintig beambten werken geregeld het geheele jaar door aan het werk en dagelijks worden de talryke adresveranderingen on aanvullingen op lysten gedrukt en aan de verschillende telephoonbureanx rondgezonden. Vier honderd man zyn noodig om de nieuwe uilgaven van den gids rond te zenden aan de abonnees. DE WEEK. 15 October. Zoo nu en dan krygt men eens dnidelyken ,kyk" op hetgeen „men" aantrekkelijk, pak kend, interressantde moeite waard «om er zich voor te derangeeren", vindt. En aller eerst moet men daarby op den voorgrond stellen, dat hierbij, vo°r de overgroote meerderheid der menschen, alle onderscheid stand, beschaving, aesthetisch gevoel enz. totaal wegvalt, 't Komt er eigenlyk maar op aan, in hoever men zich, in presentie cn onder contróle van derden, durft te toonen, zooals men werkelyk is en gevoelt. Zy, die gerekend worden lot het «minder ontwikkelde deel des volks", syn in zulko dingen eerlijker, oprechter; geven zich volkomen zooals ze zyn.Een vecht- of scheldpartyeen likke- broer, die zich potsierlijk aanstelt en door de jongens achterna wordt gezetenoen hond of kat in doodsnood; iets griezeligs, grotesks, iets droevigs of grolligs.'t TrekPaan met onweerstaanbare kracht. Men vergeet or alles voor.De vrouwtjes laten de soep aanbran den. Do loopmeid riskeert een uitbrander van wege 't te laat terugkomen.De werkman waagt er een dubbeltje boete voor; de school knaap een halfuur nablijven, plus hetgeen by moeder nog voor hem in den pekel ligt. Dat zyn de min-ontwikkolden.Ze weten niet beter, zegt men. De hooger- en fijner-beBchaafde schok schoudert on haalt met medeljjdendo min achting den ueus op.Doch nu de anderen, wier beschaving zich dau boven zeker peil verheft. Wie hen, in den loop der jaren, op karak teristieke momenten bespied heeft, zal toch wel tot vreemde conclusiën geraakt zyn. 't Verwondert my telkens, dat men nog ;een films heeft gemaakt, waarop gekiekt is iet pnbliek-np to date, gelyk 't zich gedraagt wanneer men zich moet inspannen een plaatsje op de tram, in den trein, in Schouwburg of concert te vermeesteren... Wanneer plots is weggesmolten dat uiterlyk vornisje van hoi felyk- en zachtaardig-doen.Als wanneer mon mot knieën en ellebogen dnwt en stompt, elkaar knoppen van parapluies en parasols in de oogen dringt.Er geen erbarming meer bestaat voor sekse, ouderdom, zwakte of physiek hulpbehoerend-zyn.Wanneer het ruwe, grove, wreede egoïsme zegeviert en al het andere op den achtergrond dringt... O, de veinzery, de huichelary van den «be schaafden mensch", zooals deze zich in de maatschappij beweegt! O, het spel van misleiding, waarvan gy en ik dupen «yn, zoolang we niet vormochten te nemel(jk voor, dat deze scherpzinnige jurist zichzelf zou aangeklaagd hebben en toch goed beschouwd Hij haalde de schouders op on voltooide zyn zin niet. «Onze plicht is hier volbracht; de inspec teur zal de woning verzegelen en voor hst overbrengen van het lyk zorgen. «Gy" voegde hy daarop de beide vrouwen toe, «komt vanmiddag om vier uur in myn kabinet, om van uwe verklaringen procesverbaal te laten opmaken. En nu vooruit", besloot hy, terwijl hy de hand op den arm van den commissaris legde, wy hebben geen oogenblik te verliezen. Ga mee naar den advocaat Dornerik ben nieuwsgierig, wat deze heer van onze ont dekkingen zal zeggen." «Ik vrees, dat onze gang daarheen zal eindigen met een arrestatie," merkte de com missaris zacht aan, terwyl h(j misnoegt de schouders ophaalde. Het was intussschen twee uur namiddag gewordeD. «Wy zullen terstond naar het woonhuis van den advocaat moeten ryden, wanneer wy hem willen treilen," zeide de commissaris; zijn kantoor is om dezen tyd gesloten." «Moet hy vandaag niet op het gerechtshof wezen vroeg Niederen. Zyn ondergeschikte schudde ontkennend het hoofd, hy had den rooster van dien dag nauwkeurig nagezien en wist, dat Dorner geen pleidooi te voeren had. «Dan onverwijld naar het woonhuis van dien heer," beval Niederen. De commissaris bracht dit bevel aan de koetsier over met de noodige aanwijzingen en eon half uur later stond het rijtuig stil voor een groot, prachtig huis in een der voornaamste straten van het westen der stad, ontdokken wat er achter het kunstig-gedragen masker schnilt. Of hebt ge nooit opgemerkt, welk eene j worsteling tusschen mateloozc verveling en zucht om „mee to doen" met de anderen er valt op te merken zoodra gy den blik laat rondgaan in den kring van hen, die op zoo menig concert, op zoovele «avonijes" zitten j te genieten van y se lyk-zware, ingewikkelde, duistere muziek. Om nu slechts iets te noemen. Die loome, sombere expressie van de ver moeide oogen; die slappe, lustelooze lijnen van 't gelaat. En dan, de glimlachjes van kwasiver rukking, waartoe men de lippen dwingt en wringt, zoodra gy merkt dat iemand op U lot.Die felle kwasi-vernutwaardiging als een der zeldzamen moed heeft om te bekennen dat ,*t hem te hoog gaat." Die met gewel dige inspanning onderdrukte geeuwkrampjes, achter zakdoeken en waaiers en tekstboekjes verborgen gehouden. Die óngehuioholde, óngeveinsde vreugde, j wauneer het slot der marteling is gekomen... i O, de kunstenaar, de dirigent, de orkest-leider, I die, in zyne eerlijke naïeviteit, gelooft, dat hij niet slechts het kleine kuddeken van i wezenijjk-genietonde menschen, maar gaosch zijn auditorium in zalige verrukking van hoog-artistieke aandoening brengt... Hij moest 't eens weten! Een heel enkele maal durft de «hoog beschaafde mensch" zich geven zooals hy is... Soms dwingen de omstandigheden hem, plots het masker af te werpen.Eon andermaal doet hy, alsof 't oen grap, een carnevals-mop, een buitenissigheid, oen malligheidje is, waar hy uatuurlyk niets van meent. Maar wie dieper weet te zien dan de opper vlakte, hy beseft ook, hoe groot 't per centage is van degenen, by wio t geen „spel van sotternye," doch wel degelijk echte natuur, de „ware Adam" is, die zich doet gelden on boven komt. Woensdag j.1. op het Haagsche Binnenhof, was een kostelijk moment om te bespieden waar «men" nu eigenlyk van houdt; waar door «mon" wordt getrokken Waarom komt «men" op een der tribunes kjjken on luisteren naar 's lands Vroede Vaderen Och, de lyst is niet zoer lang, waarin 't antwoord op deze vraag vervat is. Gy hebt, allereerst, de menschen, voor wie de Kamer Eerste of Tweede, dat doet er niet toe, een kijkspelletje beduidt. Ze vinden 't wel „typisch" om nu eens te zien die Excellentiën en andere menoeren, waar ze telkeDS van lezen in de krantDie ze zoo dikwjjls uitgeteekend hebben gezien op spot prentjes wier conterfeitsels telkens prijken in de weekbladen met kiekjes Waarover de heeren 't hebben, dat laten deze be zoekers en -sters ganschelyk over aan de lieden, die er, steno- of tachygrafisch, verslag van hebben te geven. Voorts hebt gy de speciaai-belanghebben- den adressanten, ambtenaren, concessionaris sen, financiers Ze verschijnen op bepaald moment, gewapend met stukken uit de Lands drukkerij Zoodra de zaak, waarvoor zy komen, is afgehandeld, maken zy zich ijlings uit de voeten. Ze hebben waarachtig wel wat anders met han kostelyken tyd te doen dau to luisteren naar «het gewauwel van die heeren". Nog even zou mon kunnen aanstippen, dat er nog een stuk of twee, drie zonderlingen zijn, die geen zitting overslaanwier zucht om dc bijeenkomsten der beide takken van Vertegenwoordiging te volgen, van een on schuldig middel tot tydverdryf is geworden een soort van mania, ideefixe, waaraan de armen zich niet meer schynen te kunnen onttrekken Eindelyk heeft men de groote, breede schare van hen, die slechts komen op de groote, kritieke dagen Als er „iets aan 't handje" is Zy komen bijvoorbeeld by den aanvang der algemeene beschouwingen over eene Staatsbegrooting, als wanneer de negen Excel lentiën aan de groene tafel zitten Zy «yn er als-de-kippen by, soodra men bijvoorbeeld eene extra-fille rede van mr. Troelstra mag verwachten een uitbarsting des heeren Doys een kibbelpartij tusschen den heer Lobman en een van zyne antagonisten. Op hen heeft al wat prikkelt, emotie wekt, pikant is eene onweerstaanbare aantrekkingskrachtIn de dagen van het Kabinet-Knyper vermocht het vooruitzicht van eene rede, door den premier van 1901—'05 hen uit hunne schuilhoeken te doen komenEn niet de inhoud van «alk eene rede-Kuypc-r lokte hen, maar het feit, dat een zóó bekend en veelbesproken man als deze bewindsman het woord sou voerenDat moest «men" hebben mee gemaakt, bijgewoond. DAhr moest «men" het zyne over kunnen zeggen En aldus is ook geschied Woensdag j.1., toen alles cr op weee, boe 't echte, leuke .herrie" zon wordenOm van te water tanden Om er met pleisier een van je laatste riksen voor te wagen, kondt-ge slechts een mooi plaatsje veroveren Toen, Woensiag j.1., deed de «Men", waarover ik 't straks had, zich wederom in zyn echte, ware gedaante voor. Gelukkig sloegen Rechts oq Links de han den ineen. Werd de «herrie" bezworen... Maar wie van de hooger- en lager-be- schaafden, die de tribunes der Kamer hadden bestormd, dacht aan het algemeen bolang, dat zoo deerlijk in de verdrukking dreigde te komen Wie dacht aan het gezag der Volksvertegenwoordiging, hetwelk slachtoffer zou zyn van 't «spel der obstructie" Wio aan do stapels arbeids, waarvan aldus niets terecht kon komen Wie van die alleD, huokerond naar de heerlijke, zalige, prikkelende .herrie"? Geen mensch immers. Had ik dan ongelyk Mr. Ahtomio. Kijkjes uit mijn venster- Van 't havenhoofd. Laatste nieuws. Gebrek aan «stof". Tegen twaalven. Een verrassing. Belangrijk onderwerp. De dnurte. Discussie. Er is een schrale oogst. Er is geen schrale oogst. Door feiten bewezen. Sluit de grenzenVeel by- val. Een motie. Slotwoord. Na het levendig wisselen van gedachten over het actueele, over het laatste nieuws van den dagden Italiaanschen-Turkschen oorlog nog wat eentonig-banale, alle- daagsche „bakken" en alle aanwezigen schenen min ol meer uitgeput in het ver zinnen van iets, dat mogelijk alsnog zou kunnen pakken. 't Liep tegen twaalven. In de slaperige, zeurige stemming was echter plots verandering gekomen. Op een der lange, harde banken van het Haven hoofd gaf men elkaar duwtjes met de elle bogen. Er werden groote oogen van span ning, van nieuwsgierigheid opgezet. Een paar gepensionneerdeD, die zoo'n beetje hadden zitten dommelen, du en dan een geeuw van nerveuse verveling verbergend achter eene hand, grepen suf naar hunne horloges en riepen est 1 sst Er was waarlyk iets op til. Men ging onverholen nuchter, met stille, gespaDnen belangstelling letten op hetgeen voor een kwartiertje aan de orde was. Ik verzeker je dan maar, dat die heele mooie, heete zomer ons een leelijke kool heeft gestoofd", bromde iemand, vadsig leu nend het magere lichaam tegen de schatting. Een gesnap van erg vroolyke en luid ruchtige stemmen brak nu los. «Lachen jullie daarom?" vroeg despreker met bleeke kaken en bevende lippen. „Moe ten jullie daar nou om lachen I" herbaalde het burgerkereltje, met gryxe stoppels op de kiD, terwjjl-io zyn sjofele tjje fantasie een tikje schuin op t achterhoofd plaatste. „Omdat ik het zóó uitdruk Kinderachtig. Er gaat niets van atdie heele mooie, heete zomer heeft ons een leelyke kool gestoofd"... Opnieuw barsten de toehoorders in een gierlach uit. Dan tegen een tengeren jongen, die nog wat spottig-schalksch nalacht: «Kryg jij aanstonds wel wat onder je neus, ventje? Hap van boord? God zegent je. Maar houd je mond met dat gosnater over dingen, waar je hoegenaamd geen begrip van hebt." „Ga non verder", verzocht een oud, ver schrompeld manneke, anders ga ik er van door, zoo meteeu slaat het werftorentje". „Nou dan. De mooie, heete zomer heeft ons een leelyke kool gestoofd. De veeboeren klagen zonder eind dat is te begrypen de beesten hebben geen voer genoeg kunnen krygen van de verschroeide landen, on daarom wordt de kaas, de boter, de melk almaar opgeslagen" „En het mond- en klauwzeer dan valt een ander in de rede. Onderzoekend liet de rechter van instructie by het uitstappen den blik gaan over hot groot aantal vensters, wior blanke spiegel ruiten in de Juni-zon glinsterden. „Onze man woont in de duurste buurt," zeide hy. Advocaat Dorner kan het best betalen," zeide Lodder met een glimlach. «Zyn prak tijk moet hem in het laatste jaar meer dan 100.000 mark hebben opgebracht." Niederen gaf geen antwoord. Met do beiden politie-agenten in burger- kleoding, die tegenover hen in het rjjtuig hadden gezeten, gingen zy door het ijzeren hek, een meesterstuk van smoedwerk, dat op het schellen door een portier geopend was, en gingen door een prachtige vestibule, geheel van marmer met vergulsel, de met kostbare tapyten belegde dubbele trap op, die naar de bovenverdiepingen voerde. De commissaris beval met Duisterende stem den politie-agenten, in de vestibule achter te blijven, maar op den eersten wenk gereed te zyn. Hy zelf snelde daarop don inmiddels voorgeganen rechter van instrnctie na en haalde dezen in op het oogenblik, dat hy de schel naast de kamerdeur van advocaat Dorner in beweging bracht. Na weinig minuten werd doze deur van binnen geopend. Aan den ingang vertoonde zich een vriende lijke, deftige matrone, die met haar over vloedig zilverwit haar, haar diep ernstige blauwe oogen en de huisjapon vau zwart satyn, dat zy vol eenvoud en waardigheid droog, een eerbiedigen indruk op de ambte naren teweegbracht. «Ik betreur het ten zeerste, maar myn zoon zal u niet kunnen ontvangen", sprak mevrouw Dorner, toen de beide heeren haar het doel hunner komst hadden uitgelegd, Hy is reeds sedert gisteravond ongesteld n rust thans wat uit op de ottomane." Niederen haalde gemelyk de schouders op. «Toch moet ik u verzoeken, ons terstond >ij mynheer uw zoon toe te laten," zeide hy. Ik ben rechter Niederen en kom wegens dienstaangelegenheden, die niet uitgesteld kunnen worden." De oude dame schudde verwonderd het hoofd maar voordat zy nog kon antwoorden, had Lodder op veronschuldigdon toon gezegd «Wees niot bezorgd, mevrouw, ons bezoek sal waarsohynlyk slechts van zeer korten duur zyn en geen nadeeligen invloed op den gezondheidstoestand van mynheer uw zoon uitoefenen maar hy is zelf een aan zyn plicht getrouw rechtsgeleerde, die zich niet zal onttrekken aan een bezoek, dat wy alleen in het belang der justitie aan hem brengen." De weduwe soheen niet overtuigdmaar zy begreep, dat de ambtenaren zich niet goed zouden laten afwyzen. Derhalve liet zy do heeren in een met fynen smaak gemeubileerde ontvangsalon en verzocht hun daar te wachten, terwyl xjj zelf het bezoek by haar zoon ging aandienen. Nauwelijks een minuut verstreek, toen keerde zy terng en verzocht don heeren, in een aaogrensend vertrek te gaan, waarvan zy de deur had open gelaten. Dit deden zy mevrouw Dorner bleef zelf achter en sloot do deur. De eerste blik der ambtenaren viel op Wilhelm. Deze zat op de ottomane en sag er buitengewoon bleek en vermoeid uit. Hy was sedert den afgeloopen avond jaren verouderdzelfs de laatste uitdrukking van hoop op de toekomst was van zyn thans ■omber en gerimpeld gelaat geweken. Den Ook aL De veehouders hebben er grooto schade door geleden, en het een by het ander moeten wy, burgers, nu betalen." „Daar protesteer ik tegen 1" roept een visscherman, bezig om een vet gedroogd scharretje te villen. «Dan moet jy geen melk drinken," zegt spreker op beslisten toon, on vervolgt: «Met de tuinbouw is het eveneens slecht afgeloo pen alles wat in het voorjaar onder den grond werd gestopt, is te vroeg rijp gewor den en niet eens volmaaktlater konden ze in den verdroogden grond niet meer zaaien om te vermenigvuldigen, zoodat er nou ge brek aan groenten is. Wat botalen onze vrouwen er op 't oogenblik voor De geringe opbrengst van de groenten on boonen wonlt peperduur omgezet. Je voelt alle dagen, dat je uit genade, maar voor een hoop centen van een sohrale oogst eet." Van een schrale oogst Van een schrale oogst vraagt een meneer driest, de loe rende, norsche blik strak gevestigd op zyn zwygende omgeving. «Een schrale oogst? Ha, ha, ha 1 Je praat onzin, man Kr is volop er is volop er is méér geteeld en gekweekt dan jy wel durft denken. Wie zegt, dat er gebrek is, liegt en lastert. Van alle Hollandsche aardappelen kan Rusland nog gerust mee-etcn. Ze zyn bovendien puik, allerbest uitgevallen. Van een tekort aan groenten mag niet gesproken worden. Alleen de koolstreek aan den Langendyk heeft net zooveel geproduceerd als andere jaren. En bet fruit is er geen fruit genoeg, meen je Menig land- en tuinbouwer is zelfs rykelyk beloond voor de moeite van zyn werk. Nee, de kneep zit niet in het ge brek de kneep zit in het buitoaland. Onze naaste buren, Duitschland en België, hebben gesukkeld met de oogst. En nu ze daar veel te kort hebben, komen de vreemde groot- handelAren by ons om dat te dekken. Tegen hooge pryzen koopen ze de Hollandsche levensmiddelen, en je begrypt toch zeker, dat ze by ons al erg dom moesten syn als ze niet voordeelig over de grenzen voerden. Onze kooplui, die bet van do markten moe ten hebben, kunnen er niet tegen concurree- ren, moeten het prysgeven on krygen zelf een overschot voor veel geld. Wil ik je eens wat zeggen De Duitsche regeering steunt zelfs op allerlei manier de invoer van onze waar, door voorrechten en gunstige bepalin gen toe te staan. Is 't een wonder, dat spoor- adingen worden vervoerd, nog wel in 't hartje van den prachtigen zomer? V-a-n- w-e-g-e d-e d-r-o-o-g-t-e i-s o-r n-i-e-tzoo wordt er gekletst. Foei, wat leugen! Er is volop. Ook rund- en varkensvleesch. Maar vraag onze slagers eens over den eltendigen uitvoer I Is het al niet gebeurd, dat zy in odb land om een beestje moesten bedelen, daar er behoefte was, wyl een massa in vreemde handen overging Door zulke toe standen worden do levensbehoeften al hooger op prys gesteld en alléén het sluiten van do grenzen kan hierin doeltreffend een verande ring en oen verbetering brengen." «Goed zoo: sluit de grenzen!" schreeuwt een opgeschoten jongen, die gclyktydig met een stuk hout op het yzeren hek gaat trom melen. Maar hoe wil je dat aanleggen vraagt een ander belangstellend. «Wel, de regeering van het Rjjk moet hiertoe ovorgaan." Dan moet or dus in Den Haag over ge sproken worden „Natuurlyk, de overheid moet in deze optreden voor de belangen van allen." «Maar je leest in de kranten, dat er op verschillende plaatsen commissies worden be noemd, om in den nood van de duurte t" voorsien. Is dat Diet mooi cn voldoende Kan ook onze gemeente in die richting niets en „Zeker, de regeerendo plaatselyke autori teiten bleven niet onverschillig, on het zyn meest de groote steden, die maatregelen nemen. De voedingsmiddelen en benoodigd- heden, welke het meest door do armsten ge vraagd wordeo, zullen ze misschien op ge- meentckosten tegen lager pryzen verkrijg baar stellon. Maar, om den wortel van het kwaad nit te roeien, zeg iksluit de grenzen, heeren! sluit de grenzen! Laat ccn goede geest het eens opnemen in ons parle ment; hy verricht een nuttig, een dankbaar werk". „Dus, menschen!" zegt een man, met cho- cola-bruin hoedje eu ingevallen gelaat, «we bennen hier allemaal vóór het sluiten van de grenzen .Allemaal!" rumoert het door de lucht. «Komaan", zegt lol-lachend een jong per- ambtenaren ontging noch deze merkbare verandering in het uiterlyk van den jongen advocaat, noch de omstandigheid, dat zyn linkerhand verbonden was. Zy wisselden een snellen blik. Gy wenschtmy te spreken, myne heeren vroeg Wilhelm terstond, toen hy tot syn bevreemding in den heer, die den rechter van instructie vergezelde, Loder, den bekwa men jostitie-commissaris herkenden. Wat voert u hier heen? Ik kan belaas, niet op staan gy moet my verontschuldigen, wanneer ik onbeleefd ben, maar eoD lichte vorwonding, die intussohen zeer pyolyk is, dwingt mij zelfs heden myn geliefkoosde amblbezighedon te staken." Niederen was intusschen den advocaat genaderd en zette zich, niet ver van dezen, in een gemakkelyken fautenil terwyl de com- misaaris naar een der vensters ging, vanwaar hy Wilhelm ongemorkt en nauwkeurig kon gadeslaan. «Des te meer botrcur ik het, u te moeten storen," begon de rechter van instructie. «Ik hoop, dat uw kwetsuur niet veel om het lyf heeft. Deze moet van zeer korten datum zyn want gisteren zag ik u op hot paleis van justitie, zonder dat gy nog een verband droeg." Dit kleine ongoval trof my gisteravond", helderde Wilhelm op, wiens het blykbaar onaangenaam was, over dezo gelogonheid te spreken. «Een groote hond beet my onver wachts in de hand." O, dat is niet pleizierig," zeide Niederen. «Waar is dat gebeurd?" Hy scheen het knehen van den commissaris niet to hooren, maar hield den blik vragend op den jongen advocaat gericht. Zonderling deze ontweek zyn blik. (Wordt vetvolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1