KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Hoidar, ToxoÊWioringon on Anno Poulown» No. 4044. Zaterdag 11 November 1911. 89ste Jaargang. DIT DE HBLDBRSGHE SAMENLEVING 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 10.75 miënJ Modeblad s 55 t 65 n f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regel* 30 cent. Elke regel roeer6 Be wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden oaar plaatsruimte berekend. Interc.- Teiefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT 4 Co Heider. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 10 November. Afloop veiling. De afloop der publieke verkoopiDg van buizen en erven, gehouden op 8 Nov. in Casino, ten overstaan van notaris C. Stammes, is als volgt: Perc. 1. Het huis en erf aan don Bonse- laarsweg no. 5, groot 1 are 4 «entiaren, 2. Het buis en erf aan den Bonselaars- weg no. 6, naast het vorige perceel, groot 73 centiaren, en 3. Het hnis en erf aan den Bonselaars- weg no. 7, naast het vorige perceel, groot 70 centiaren. Kooper de heer Jb. Hofstee voor f1800.—. Perc. 4. Het hnis en erf aan de Pijl steeg, hoek Zwaanstraut no. 1, groot 74 centiaren, en 5. Het huis en erf aan de Pijlsteeg no. 3, naast het vorige perceel, groot ongeveer 1 are 12 centiaren. Kooper de heer Jb. Hofstee voor f 1235. Perc. 6. Het hnis en erf aan de Pylsteeg no. 5, naast het vorige perceel, groot onge veer 51 centiaren, 7. Het huis eu erf aan de Pylsteeg no. 7, naast het vorige perceel, groot 65 centi aren, en 8. Het hnis en erf aan de Pylsteeg no. 9, naast het vorige perceel, groot 68 centiaren. Kooper de heer A. Hess te 's-Gravenhage voor f3175. Perc. 9. Het hnis en erf aan de Pylsteeg no. 11, naast het vorige perceel, groot 73 centiaren, 10. Het huis en erf aan de Pylsteeg no. 18, naaBt het vorige perceel, groot 70 centiaren, en 11. Het huis en erf aan de Pylsteeg no. 15, naast het vorige perceel,'groot 94 centiaren. K->oper de heer K. Zeeman q.q. voor f 8280.—. Perc. 12. Het hnis en erf aan de Pyl steeg no. 17, naast het vorige perceel, groot 73 centiaren. Kooper de heer A. Hess te 's-Gravenhage voor f 1145. Perc. 13. Het winkelhuis en erf aan de Paardenstraat hoek Smidstraat no. 28, groot 68 centiuren, en 14. Het hnis en erf aan de Paarden straat no. 21, naast het vorige perceel, groot 55 centiaren. Kooper de heer J. J. Bnt voor i 1552. Perc. 15. Het hnis en erf aan de Smid straat hoek Krommesteeg no. 34, groot on geveer 1 are 93 centiaren, en 16. Het huis en erf aan de Krommesteeg no. 10, achter het vorige perceel, groot on geveer 1 are 20 centiaren. Kooper de heer K. Zeeman q.q. voor f 958. Perc. 17. Twee woningen met pakhuis en erf aan de Wachtstraat nos. 14, 16, 16a, 16 b, 16c en 17, groot 2 aren 7 centiaren. Kooper de heer S. Meyers voor f 500. Perc. 18. Het hnis en erf aan de Pyl steeg no. 6, groot 75 centiaren, 19. Het huis en erf aan de Pylsteeg no. 8, naast het vorige perceel, groot 85 oentiaren, 20. Het hnis en erf aan de Pylsteeg no. 10, naast het vorige perceel, groot 85 centiaren, en 21. Het huis en erf aan de Pylsteeg no. 12, naast het vorige perceel, groot 80 centiaren. Kooper de heer Jb. Hofstee voor f4910. Perc. 24. Het logement en koffiehuis „de Hoop" en erf aan den Kanaalweg no. 16, groot 2 aren 55 centiaren. Kooper de heer M. Hoogerduyn voor f2325. Perc. 28. Het huis en erf aan de Dyk- straat, hoek Laan no. 48, groot 8 aren 60 centiaren, en 29. Het winkelhuis met woonhuis daar naast en erf aan de Dykstraat nos. 44 en 46, naaBt bet vorige perceel, groot 4 aren 8 centiaren. Kooper de heer J. Spruit voor f 6711. Wy vestigen de aandacht op het con cert, dat de dames J. Veltcamp Helbach Plemp van Dniveland (mezzo-sopraan), Marie Hazeu (sopraan) en Greta Jacobs (violiste) met welwillende medewerking van den heer W. van Meel (organiBt), allen nit den Haag, as. Maandag te 8 uur in de Nieuwe kerk alhier hopen te geven. Het programma ver door P. N. v. R. Ontslagen. In de straat werd door de baren al op zyn komst gevlast. Ze stonden kwansuis een luchtje te schep pen aan de denr. Rumoerige vrouwen en kinderen, innig belust op Bchokkende nieuwtjes, gluurden by voorbaat vinnig onder huiverende handen vlak vóór zyn woning naar binnen. Er was bitter weinig te zien. De gordynen voor hot raam waren dicht gehaald en de half gesloten luiken lieten alleen een kiertje open. Een paar meiden, die in hnn heete begeerigheid zich wat brutaler aanstelden, hadden ze evenwel geheel geopend en ston den nn met den nens tegen de rnit gedrukt, wilden in hnn nieuwsgierig verlangen volstrekt niet gestoord worden en bromden nydig tegen andere hoofden, die zioh met kykgrage oogjes rekten. Hoe toch je bek met dat gezanik en dring niet zoo 1 Er is immers geen steek te zien'k Geef je meteea 'n mep voor je bakkes, as je dat stompen en knypen niet laatSchop je soort tegen de hielen, gmepert I Je komt toch geen streep meer verder, Buffert ID4ar I daar Mot je nog een Hou dan je gemak, hé 1" „Alles heb ze meegenomen, het heele kamerve is geplunderd," jammerde er een, trok zich hoofdschuddend terug en maakte plaats voor een schriel wyfje, dat met zenuw trillende stem en angstvertrokken gezicht naar voren slofte, om daarna meely-mokkend te gaan loeren. •Lieve vader I" sprak ce, «alles finaal meldt verscheidene bekende en geliefde nummers; wy noemen o.a. «Sonntagmorgcn" van Mendelssohn (duet), F-dur romance van Beethoven (viool), Cavatine van Raff (viool), Largo van Handel (sopraan-solo met viool), een paar kleinere nos. van Schubert voor mezzo-sopraan, o.a. het lieve .Litaneir" en nog verschillende andere. De entréeprys van 50 cents behoeft voor niemand een beletsel te wezen om dit con cert te gaan hooren. Hr. Ms. pantserschip „Evertsen"' is gister alhier binnengekomen uit de Noordzee. Bijzonderheden zyn op do reis niet voorge vallen. „America". Het Duitsche stoomschip America", alhier met schade aan het roer binnengesleept, is gisteren door experts onderzocht. Het stoom schip kan alhier niet worden gerepareerd, en zal daartoe heden naar Amsterdam worden overgebracht. Slosp aangespoeld. Op het Texelsche strand ter hoogte van do Koog is aangespoeld een sloep, gemerkt .Carrara", Hamburg. Ook dreven nog weer aan luiken en trommels beschuit. Hr. Ms. Utrecht. Hr. Ms. „Utrecht" wordt in den loop dezer week te Paramaribo verwacht, om tegen woordig te zyn by de komst van gouverneur van Asbeck, meldt „De West" van 10 October. Het oorlogsschip zal echter niet lang hier vertoeven. Het wordt tegen November op Cara9ao terugverwacht, om den gouverneur van dat eiland naar de Bovenwindsche eilan den te brengen voor een inspectiereis, waarna het schip naar Trinidad gaat om te dokken. Terugkeerendo van de dokreis zal de „Utrecht' den gouverneur met gezelschap terugbrengen op (hm 9*0. Stoomschip vergaan? IJmuiden, 9 Nov. De schipper van stoom trawler rIJM, 7" rapporteert naby do Haaks- gronden een stoomschip te hebben gezien, dat blykbaar in nood verkeerde en vuurpijlen afstak. Toen men in de nabyheid kwam, was er niets meer te bespenren, zoodat men aan neemt, dat het met man en muis gezonken is. De diefstal te Diepenveen. Gisternacht zyn bij hun woning naby hotel Platvoet onder Diepenveen, aangehouden twee personen, verdacht van inbraak by baron Stratenus, huize Nieuw Rande. Het zyn zekere Van Noort en Tollor, sinds een half jaar te Diepenveen woonachtig, afkomstig nit Utrecht, zich uitgevende voor eierkooplui. Des daags hadden ze door hun zonderling gedrag de aandacht getrokken. Men vermoedt dat zo zich ook schuldig hebben gemaakt aan inbraak met diefstal in den huize Ruimzicht, ongeveer een halfjaar geleden, ook onder Diepenveen. De aangehoudenen wonen onmiddellyk naby het bosch, waar eergisteren het zilverwerk werd gevonden. Sabotage aan boord van een Zeevisschersvaartuug. Do ,Neptunus III'' (MA 123) van de VisBcherij-Maatschappij «Neptunus", te Maas sluis viechto in Augustus j.1. op de Noord zee. Op een morgen toen men het bedryf aan boord wilde hervatten, bemerkte de schip per, dat het kamrad uit de stoomspil ver dwenen was. Er werdt een onderzoek inge steld en daarby meldde de 22-jarige varens gezel A. W. H. A., wonende alhier, zich aan als degene, die het kamrud in zee had geworpen, 't Schip moest toen zonder vangst naar Maassluis terngkeereu, waardoor de maatschappij groote schade leed. A., Woensdag te Rotterdam terechtstaande, bekende het feit. Hy bad bet gedaan, omdat hy naar huis terug wilde. Aan boord werd hy mishandeld en er gebeurde nog meer aan boord, waarmede hy zich niet kon vereenigen. Wegens den ernst van het misdryf vroeg het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. De brand op de „Ixion". Men schryft aan het „Bat. Nbl." uit Ben- koelen, dd. 7 October: Omtrent den brand, welke op het stoom schip .Ixion" uitbrak, kan ik nog de vol gende bijzonderheden mededeelen Het schip, dat geladen was met thee, alles hoeft zoo'n serpent weggehaald. Er is niks meer. Als de stumper aanstonds arri veert, kan ie geruBt weer rechtsom maken. Wat mot ie hier doen Daar, in 't hoekie, staat nog een ouwe kruk waarachtig zeker vergeten in de alterasie. Maar de bedstee is leeg kleeden van de vloer tafel en stoelen bennen weg schilderijen zyn van de wand de spiegel ligt kspot de klok en de lamp hangen ook niet meer wa's dat 'n kist met lappen die had 'k nou ook maar meegesjouwd Toch laag, gemeen hoor Laat ie nou wezen wat-ie wil 'n doordraaier, 'n ploert, 'n boef 'k vind 't hard, en jullie?" .Won jy nog party trekken voor zoo'n mispunt schreeuwde een jnffronw in muffe, zonder sier en onverschillig gedrageD japon. ,Je most eens recht goed weten, met wie je te doen heb, brave ouwe ziell Die z'n va&r en moêr vermoord heeft is nog te knap om met zoo'n gemeen sujet te leven". „Nou, nou Zoo een mirakel Wis en zeker Maar je bent niet op de hoogte, moedertje. Jy bekjjkt 'm glad ver keerd. Hy is ryp voor galg on rad, voor de braudstapel. Niks geen meeljj niks niet" Met intieme gebaren van hnnne monden en verduidelijkende oogen, bleef een groepje vrouwen in fluistergepraat keuvelen, rustig doorbabbelend, met gezellig gewroet in de zoo nare, akelige feiten, die dikwjjls een schok door de bnurt hadden doen gaan. Kon 'k vroeger wel rustig in m'n kamer zitten klaagde teemig do stem van een kort, dik wjjf, met rood gezicht en gryze kattenoogen. „Nee, nietwaar I Je hield iedere minuut je hart in je lyf vast as de vent thuis aan 't donderen was. De muren stonden compleet te schudden en te beven as-ie te tabak en andere specerijen, vertrok Zater dagmiddag van Batavia en was Zondagavond toen de brand ontdekt word, ten N. van het eiland Engano, ongeveer 91) mjjl van den wal. Om kwart vóór tien brak de brand uit en het vuur greep met zulk oen snelheid om zich heen, dat reeds om tien uur het schip verlaten moest worden. Die snelle uitbreiding vond haar oorzaak hierin, dat het schip een maand lang onder aanhoudende droogte op de N.-kust van Java had gevaren en dus lading en schip kurkdroog waren. 1'e brand werd het eerst ontdekt io het middenschip en men vermoedt, dat het in de funkamer is aangekomen. De equipage werd daardoor in tweeën gescheideneen gedeelte op het voor- en een ander op het achterschip. Do brand greep zoo snel om zich heen dat ook de sloepen een prooi der vlammen werden op tweu naen daarin heef: de équipage, bestaande uit 47 koppen, zich trachten te redden. In do rene floep zaten 23 Europeanen, in do andere 7 Europeanen en 17 Chineezon. Do derde stuurman had het bevel over deze laatste. Zooals reeds geseind, is deze sloep ver- loron gegaan. Hoe dat gebeurd is, is uit de verhalen vau de geredden, welke zeer uiteen- loopen, niet op te maken. In do pani-k die er heeiscbte ia dat dan ook niet te verwon deren. Volgens sommigen zou de sloep lek zyn geweest en toen de derde stuurman, die over had willen springen, van den kapitein bevel kreeg om in zyn sloep to blyven, moet hy geroepen hebben: .dan zyn wy verloren". Volgens anderen zou het eettip, dat nog stoom op had on zonder roer zich in wille keurige richtingen bewoog, gedraaid zijn en tusschen de beide sloepen zyn gekomen, waar bij hot de tweede sloep moet overraren hebben, althans toen het schip voorbij was, was van die sloep niets meer te zien. Intusschen zyn er drie menBcht-n van de tweede sloep in de eerste kunnen komen. Het Ijjkt my het waarschynlykste, dat de eerste sloep geen verdere hulp kon biedeD, omdat, wanneer die 24 man waren overge nomen, die sloep zeer zeker ook verloren geweest zoa zyn. Deze sloep is den ganscben nacht in de nabyheid van het schip geble ven en den volgenden morgen hebben zich nog eenige menschen op het achterdek van het schip gewaagd om proviand te halen. Ze verlieten het zoo spoedig mogeljjk uit vrees voor een ketelontploffiug. Daarna werd in de richting van den wal geroeid. Onder weg werden zy opgepikt door een Engolsch schip, „The Good Hope", dat naar Calcutta voer. Op de reede van Benkoelen werden zij weer afgezet en zoo kwamen de 23 schip breukelingen Dinsdagmiddag om half twéé hier aan land. Behalve eenige kleeren is vrijwel niets gered kunnen worden. De monschen zagen er uitgeput uit. Dadelyk werden er maat regelen genomen om hen te verzorgen. Van militaire zijde werd alle raogolyke hulp ge boden, voorts hielp de burgery met kleercD, zoodat de menschen spoedig weer wat opge monterd waren. Alleen de scheepsdokter, een oude heer, is tot op het oogenblik deu schrik nog niet te boven. De .Maetsuycker'die Woensdag ter reede kwam, vertrok weer spoedig om op de plaats dos onheiU te kruisen. De „Java van Batavia gezonden, liep Vrjjdag hier bionen, doch kon niet anders rapporteeren dan dat het brandend wrak in zuidelijke richting was afgedreven en zich ter hoogte van Kroë bevond. A.s. Maandag vertrekken de menschen met de Paketvaartboot naar Batavia. Het kind van Monaco. Er is vuil linnen te wasschen in de familie vau vorst Albert van Monaco. Echter ge beurt dit niet op de plaats die daarvoor aangewezen was. Daarvoor i« het lo ver gekomen. Thans nenst het publiek in familie zaken, die op Btraat gebracht zyn. Erlprins Louis van Monaco, die met zijn vader, prins Albert, reeds jaren lang in onmin leeft— zoo diepo onmin, dat er wel gezegd wordt, dat de vader zyn zoon van de opvolging zal uitsluitea heeft een dochtertje van een vrouw met wie h\j niet gehuwd was. Dit kind werd door haar vader, den erfprins, erkendhet kreeg den naam Charlotte van Monaco. Twee jaar geleden is het tusschen den prins en zyn onwettige vrouw tot een breuk gekomeD. Een proces volgde over het bezit vau het kind, dat de vader, zich beroepende op de erkenning van zyn dochter, zich maar vast toegeëigend had Terwijl het proces nog steeds voort keer ging. Weten jelui Dog van die laatste avond, vóór-ie hier vaudaan is ge zeild Toen z'n vrouw en de kinderen móórd, móórd" gilden Om nooit to ver geten 1 Ik lag al goed en wel te bed, en dacht soms, dat 'k met de onderlagen eu al naar beneden ging, zóó dreunde het. Hij was met z'n bezopen kop thuis gekomen en begon op z'n gewone manier uit te pakken. In een vlaag van onbedaarde drift trok-ie een groot mes en brulde: „donder maar opl donder maar opl" Als dolle honden werd er toen gevochten. Hy stompte, bonsde en beukte haar lichaam blauw, eu die arme wurmen kregen er van langs nou, niot zoo'n beetje! Dat kleine, gebrekkige jongetje, n stakkerd, met een bult en een scheef hoofd, tolde over de gTond en kermde vau de pyu. Op 'n gegeven oogenblik bliksemde de heclo rateplan naar benedon. Hy trapte en hakte al wat los en vast zat, in scherven. Alles moest kort en klein. Hot was 'n ont zettend lawaai, of de wereld verging. Ik stond doodsangsten uit. Do woeste langpoot leek wel 'n duivel. De natte wasch trok-ie ten slotte van de touwen en dweilde 't door de kamer. Zoo'n loederMet z'n drieën moesten zo 'm er nog uilkwakken en na die tyd is-ie 'm gesmeerd. Loopende is hy van hier naar Amsterdam gegaan en daar werd-ie door de politie voor dronkenschap en op lichterij opgepakt. Drie maanden heeft de smeerkunus voor die grappies gebromd on van de week hebben ze 'm weer op vrye voeten gelaten. Gisteren schreef-ie 'n kaart dat-ie vandaag naar 't Nieuwediep kwam en daarom heelt zy met hutje en mutje d'r woning verlaten en by d'r moeder op Texel intrek genomeD. Ja, zoo gaat 't in de wereld: de mannen syn allemaal goed, lief Een nieuw Bondsgebouw. Naar we vernemen hebben de leden van den Bond voor Minder Marine-Personeel thans i 12000.— voor een Dieuw gebouw bijeengebracht. De plannen zyn thans dan ook zoover gevorderd, dat bin nen niet te langen tyd de aanbesteding verwacht wordt. Het gebonw komt op het reeds eenige jaren in 't bezit der vereeniging zynde torre in hoek Plantsoen en Station straat. De perspectief van het plan toont ous voldoende, wat onze J -.utjes van plan zyn. duurt, is du prins Albert van Monaco, de vader van prins Louis, tnsschenbeide ge komen als hoofd van het vorstelijk huis. Hij heelt zijn kleindochter, voor wie by een lieve genegenheid schjjnt te koesteren en die hy tot den rang van een prinses van het huis Grimaldi-Monaco verheffen wil, van haar vader, zyn zoon, weggenomen en oen eigen huis gegeven. Hij wilde haar de treurige fooneelon van kijvende ouders besparen. Acht dagen geleden echter heeft Louis zyn dochtertje in het geheim ontvoerd om het weer bij zich te kunnen bebben. Maar de vader volgde dezelfde methode. Yier man hebben het meisje met geweld weer uit het huis haars vaders gehaald en teruggebracht Daar do woning, die haar grootvader voor haar heeft ingericht. Er zal voor advocaten en rechters dus waarschijnlijk nog heel wat te doen komen. Maar, de berichten over dit familie-gehaspel- in-hot-openbaar lezende zegt men: het arme kind] TWEEDE KAMER. Behandeling der Militiewet. Artikel 69 der Militiewet (bepalingen om trent do inlyving) gaf aanleiding tot amende menten van de heeren Van Veen (lydstip van inlyving in de wet) on Ter Laan (voor- geocfendeD dienen 5£ maand in plaats van 6J) en tot een motie-Ter Laan, waarbij de Kamer overlegging van rapporten over het viermaanders-instituut zou vragen, alvorens dit artikel te behandelen. Na de weigering van den minister van oorlog (de lieer Colyn), de verslagen in kwestie aan de Kamer over te loggen, i u zy daarover reeds zooveel vernomen heeft, dringt de heer Ter L a a n (S. D. A. P.) aan op de gewenschte inlichtingen, waarop het volk recht heeft. Het artikel wordt zonder hoofdelijke stem ming onveranderd aangenomen. Zeemilitie. Do heer Hugenholtz vordedigt een amendement op artikel 73 (bestemming van de militiei. Spr. wil do zeemiliciens, ook in buitengewone omstandigheden, nlleon met bun toestemming buiten Europa laten dienen. Het artikel kao gericht z\jn op het aanvullen van een tekort van vrijwilligers. De heer V e r h e y bespreekt drie amen dementen (een redaclie-wyzigingeen by- en aardig as ze pas getrouwd beniier. Maar later, as t'r veel kinderen komen en de verdiensten worden minder door dat ver domde zuipen dan is het mis, dan wordt 't tobben en scharrelen en rekenen van den Maandag tot den Zaterdag. Op den dag mocht zo d'r eigen afbeulen, met een hok lastige jongens omspringen en 's avonds kon ze legen 'n zure smoel van die rent aan kijken. En... O Jees! daar is-tidaar is-ti 1'* Wdér Vlak by, lummell" Hoog op kry.tchend stortten de vrouwen niteen, angstjoeleud elkaar dringend en op do teer.en trappelend, totaal verschrikt als door het onverhoeds ontwaren van een on gekend vuil dier. Eon oogenblik was er 'n heftig gemompel van opgewonden menschen. Toen werd het ineens doodstil. Op een afstand waren ze schichtig tegen elkander gedrongen, snuivend on hijgend, over het heele lichaam bevond, klaar om zoo noodig te vluchten. Met groote belangstelling in witte gezich ten zagen ze hem naderen, een lompe kerel, met 'n scherp, mager, ingevallen gelaat, grauw-geel van kleur door do eindeloos-lange uren in de benauwde atmosfeer van eon duf-stinkonde gevangenis-col een man, die tydens zyn opgesloten en afgezonderd leven tragische rimpels in het uiterlijk had gekregen. Hij liep als oen ziek beestmet z'n kop naar de grond,, de roode ontstoken oogen woest en verwilderd. Even had-io schuw het hoofd opgelicht eu om zich heen gekeken. Zoodra hy de bnren, zennwachtig-ongednldig, byeen zag, begon het in zyn binnenste weer voering eu de bepalingen, dat manschappen in buitengewone omstandigheden zonder hun toestemming niet langer 12 maauden buiten Europa znllcn dienen). De minister van marine (do heer Wentholt) stelt den heer Hngenholz gerust, dat in het artikel met buitengewone omstan digheden internationale verwikkelingen be doeld zyn. Van de amendementen van den heer Verhey aanvaardt de minister alleen de redactiewijziging. Do heer Hugenholtz trekt zyn amen dement in. Hy verdedigt het derde amende ment-Verhey, dat ook door den voorsteller nog wordt bepleit. De minister van Marine blyft het derde amendemcnt-Verhey onuitvoerbaar ach ten. Hy acht opneming van r*o 12 maanders in de wet te gebonden. Na den heer Hugenholtz spreekt de beer Van Wasseneer van Catwyck (C.-II.) en wyst op gevallen, dat een milicien □a 12 maanden niet van boord kan. Wat dan De minister van Marine verdedigt zijn standpunt en de heer Verhey zegt, dat in de gevalien van den heer Van Was senaar de regeering zich kun beroepen op overmacht. Het eerste amendement-Verhey wordt inge trokken, het tweede verworpen, het derde met 44 tegen 31 stemmen aangenomen. Het artikel wordt overigens zonder hoofd, stem ming aangenomen. By de verdere behandeling worden op sommige artikelen reeksen van amendementen ingediend. Zóó b.v. op art. 75 (duur van den eersten oefontyd voor verschillende wapens) werden er 13 tegel jjk ingediend. Wy moeten ons mot hot oog op do be perkte plaatsruimte, in de vermeldiDg van de behandeling van al die artikelen beper ken, en stellen ons voor, zondra de Militie wet mocht worden aangenomen, de belang rijkste artikelen te vermelden. INGEZONDEN. M. de Redacteur. In eeri iogezonden stuk in het Vliegend Blaadje" vorig nummer, bericht het Bestunr van de afd. Helder voor Vrouwenkiesrecht dat eon inteekenlijst zal worden aangeboden tegen de Taricfwet «omdat die de kosten een seconde lang dermate to pruttelen, dat hy, plots warm geworden door een drift- koorts om iets heel ergs te doen, veel lust kreeg zich te wreken om die loeders eens lekker onhelpbaar klein te maken. Datspion- neeren met minachtende blikken en zooveel geheimzinnigheid bracht hem van streek, in een hoogst kwade, vechtlustige stemming, 't Scheelde maar weinig of-ie was die be roerlingen te lyf gegaan. Edoch, daarop over- golfde hem een zwakte, eon weeë zatheid vun zichzelf en alles. Hy zei flauwtjes gooien avond, boheerschte zyn zware dof heid en ging duizelig-strompelend naar de denr. Zyn beenig-groezel handje morrelde driftig om haar te openen, 't Lukte niet. Ze bleet onherroepelijk gesloten. Zichtbaar teleurgesteld, doch wonderlijk kalm maakte-ie aaosutlte om heen te gaan. Toen bedacht hy opeens dat er nog een raam was. Met wan kelende schreden ging hij er op af, en een paar minuten later zagen de te hoop geloo- pen bewoners met open monden en oogen groot van aandacht, dat-ie zioh zoowaar bedaard door de gemaakte opening werkte. Buiten in de diepe avondstilte bleven de menschen onzeker wachten, twjjfelig of ze 't na konden wagen nog eens te begluren wat er verder zou gebeuren. Het leege krot oud-geworden in een lange huizenreeks met broeiend saamgescho- lenu-lovens leek een gemeden, besmette plek. Men stond er met verwarrende onrust, met schichtig gekyk naar te gapen. En het duurde een poos eer één uit hnn midden den moed had om het weer te besluipen. Maar daarbinnen was stilte en donker heid. Alleen in een hoek van 't vertrek, waar i regelmatig convulsief gegrien ophikte, be- van het levensonderhoud zal doen atygen." Wellicht zal by de aanbieding van dit adros eene of andore piendere vrouw op merken: „Is er dan pas een tanefwet aan genomen dat de pryzen van vorschillende zaken zóó zyn gestegen? Of is stijging van pryzen ook van andere dingon afhankolyk?" En een andere vraagt misschien„ik hoor dat wy onze groente naar Dnitschland voe ren. waar ook al een tariefwet is. Het schynt dus dat ze daar des ondanks nog beter kunnen betalen dan wy." Eiifio, daar moeten de dames op voor bereid zyn. Maar wat ik vragen wilde is alleen dit: Zullen de dames er ook uitdrukkelijk by- voegen dat het gold, uit de tariofwot voort komend, enkel en alleen zal besteed worden voor pensionneering voor ouden van dagen on voor het verstrekken van eono rente aan wie invalide is (niot meer werken kan)? Misschien dat dan nog al een enkele vrouw zegt: ,Och, voor zoo'n goede zaak mogen we toch iets over hebben." En me dunkt dat de menschen wel mogen weleo waarom het gaat. Dankend voor do plaatsruimte v. d. B. Marktberichten. Schagen, 9 November 1911. 3 Paarden f 80.— a f 150.—. 6 Stieren f120.i f200. 170 Geldekoeien (magere) f 140.— k f 225.— 98 Kooien (vettef180.k f310.—. 40 Kalfkoeien f160.— a f260.—. 127 Vaarzen f 100.— a f 150.—. 95 Graskalvoron f 40.— 1 f 70. 20 Nuchtere Kalveren f10.h f 17.—. 440 Schapen (vette) f 21.— k f 29.50. 150 Overhouden 1 14.k f 18. 60 Varkeus (vette) f 0.48 k i 0.54 p. K.G. 70 Biggen f8.— k f 13. 50 Konynen f 0.40 k f 1. 50 Kippen f 0.60 f 0.80 per stuk. 30 Eenden f0.50 k f0.60. 480 K.G. Boter fl.60 k f 1.70 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.70 k f 0.80 per K.G. 1000 Kipeieren f 7 50 A f8 50 per 100. 30 Eendeieren f4.50 per 100. »Tit Bite" vertelt van een engagement, dat op het laatste moment afsprong, omdat het jongemensch in kwestie tot zyn ergernis vernam, dat zyn aanstaande het recht van eerste opname van zyn declaratie aan een kinematograflsche onderneming had verkocht. speurde men met moeite een gebogen en ingezakt figuur. De dag is aangebroken. Een koude en gare herfstmorgen. 't Is nattig, doordringend kil io de atmos feer. Een bnitengewoon zwaarly vige vrouw, mot 'n grof maar goedhartig uiterlyk, waarop de kinderpokken eonige sporen hebben achter gelaten, waggelt als een vette gans naar de vensterbank, waarover zooeven oen mans persoon is geklauterd. Dat's allemachtig komiek Gnt, lieve ziel, wat maak jy daar 'n grimassies in de vroegte? Ben je gek, om zóó nit te klimmen „Ik ben zoo ongelukkig, buurvrouw „Jy Is 't waarachtig „Ja, 'k weet geen raad meer." Hy snikt krampachtig en vortolt, toege vend aan een plotselinge opwelling van ver trouwelijkheid, de heele geschiedenis van den vorigen avond. „Maar wacht t'r is, arme sukkel! Wat wou je nou? Weer gaan zwerven? Stelen, zeg je, om in do kast te komme? Hm! Geen plezierig vooruitzicht. Maar je hebt toch hande un je lyf. Kan je niet werreke Zoo. zoo 1 Willen ze je nergens meer hebben Ja, 'k begryp het. 'n Lastig geval, jö. Hier is niks niks te verdiene. De ronize ligge dood voor de kast. As we nou in de harW- tyd zatte, zou 'k zegge, trek de hooso an en gaan in 'n vlet, maar zoover benne w« niet. Weet je wat jy doen moet Hei-je no-/ schrabbers Een paar kwartjes of 'n gnlden Ga de boer op met 'n bak negotie, dan kom je er ok, en 't is in ieder geval beter dan j de krentetuin"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1