KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, WierSngen en Anne PaulownBm No 4045 Woensdag 15 November 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. pozt 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad i 37J 45 f 0.75 cniën 5 Modeblad 55 i 65 f0.90 (Voor het buitenland bjj vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meerH Bewijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden uaar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 60. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER ir. (v./h. BERKHOUT 4 Co.). Helder. Eepete Blad. RIEUWSBERICHTEB. HELDER, 14 November. Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Als. pantserdekschip «Utrecht", onder bevel van den kapitein ter ree W. T. de Booy, 8 dezer te Cnrai^ao aangekomen. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. Albarda, 11 dezer te Villefranche aangekomen. Vrydag is van Vlissingen binnendoor naar Nieuwediep vertrokken de aan de Koninkl. Mü. «de Schelde" gebouwde onder- reeboot no. 2, commandant de luit. t. z. 2e kl. D. Scalougne. By Kon. besluit van 2 dezer is aan do gemeente Den Helder verleend een voorschot uit 's Ryk» kas tot een bedrag van ten hoogste f 76,000. ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voorschot van gelyk bedrag te verleenen aan de Vereeni- ging voor volkshuisvesting Helder, ten be hoeve van den bouw van 38 woningen aan den Polderweg in die gemeente. Arbeiders-zangver. „Kunst aan 't Volk". Deze zangvereeniging, nog pas in het tweede jaar van haar bestaan, heeft zich stormenderhand een waardige plaats veroverd in do ry harer zusteren. Zaterdagavond gaf zy een uitvoering in de stampvolle zaal van «Tivoli", die er weren mocht. Een elftal liederen werden ten gehoore gebracht, die zonder uitzondering getuigenis aflegden, dat er met groote ambitie wordt gestudeerd en gerepeteerd. Zoowel het mannen- als het vrouwenkoor en niet het minst het dubbel- mAnnenkwartet toonden, gezien den betrekke lyk korten tijd van hun bestaan, dat het hun werkelyk ernst is met «kunst" aan 't volk te willen brengen. Elk nummer werd met de grootste aandacht, soms onder dood- sche stilte, aangehoord en dit verdienden ze ten volle. We kunnen niet elk nummer apart vermelden en dat behoeft ook niet, wyl het programma reeds eerder is gepubliceerd, doch we zouden ook niet weten, wat het eerst te moeten noemen on waarmee te eindigen. Waarlijk de directeur, de heer Joh. Brands, legt eer in mot dit wakker troepje zangers en zangeressen en we ge- looven niet, beschaamd te rullen worden, als we durven voorspellen, dat deze vereoni- ging, op den ingeslagen weg voortgaande vaB ernstige studie en flinke voorbereiding, eenmaal met eere zal worden genoemd. Een paar malen werden al deze vocale muziekpraestaties afgewisseld door een in strumentaal intermezzo. De heer W. v. U. gaf een paar nummertjes vioolmuziek te genieten, begeleid door den heer Brands op de piano. De keuze der stukjes was een gelukkige; «Legende"van Wieniawski, «Aria" van Bach en het «Slavisch wiegelied" van Nerudo klonken heel mooi, dank zy ook de voortreffelijke begeleiding. Onnoodig te ver melden, dat èn zangers en zangeressen, èn spelers hartelyk werden toegejuicht. By het slotnummer «De Internationale", met veel entlmsiasme voorgedragen, was de instemming zoo klinkend, dat het laatste lied gebisseerd moest worden. Het geheel was èn voor den directeur èn voor de jeugdige, doch reeds krachtige ver- eeniging, een avond vol satisfactie. Een gezellig bal zette de kroon op 't werk. Tournee Kelly en Lageman. Op de buitengewone voorstelling die de Amsterdamsche komieken Kelly en Lageman Donderdag 16 Nov. a.s. in het Casinogebouw, den Helder, zullen geven, zal ook optreden de gevierde Soubrette Louise Fleuron. Omtrent het optreden van Kelly en Lage man vonden wy in verschillende bladen zeer gunstige beoordeelingen. Een paar daarvan geven wy hieronder een plaats „De Echo" van 18 September 1911: De groote koppen van het aanplakbiljet deden je al lachen! Dat waren de echte kluchtspel-vertooners en als 't publiek hun gezicht maar ziet, is de zaak al gewoonen. Zoo ook gistermiddag by do eerste matinée, welke ry in den Hollandschen Schouwburg gaven. Nauwelyks was Kelly opgekomen als do dansmeester Bottini met de lange haren en den weerbarstigen lok. over de oogen, of de laöh kwam in de volle zaal en bleef er totdat het scherm voor 't laatst zakte. In het eerste éénbedry vige stukje van Reyding, «De Millioenen-Erfenis", had Kelly zelfs gelegenheid drie rollen te spelen van erfenis jagers, die al hnn ongeluk kwamen vertellen aan den gewaanden executeur-testamentair, die de erfoom zelf bleek te zijn. Maar er is gebruld van lachen, vooral om de sensatio neels grap «De gebroken spiegel", een bij uitstek geschikt stukje voor deze klucht spelers, dat hen gelegenheid geeft een aller dolste situatie te scheppen en weer te ont warren. Vooral het samenspel in dit komische éénactertje kon het doen slagen. En daar hebben deze tooneelrotten voor gezorgd. Zooals gezegd, was de zaal zeer goed bezet. «Het Nieuwsblad voor Nederland" van 13 September 1911: Een vry groot publiek heeft gul en harte lijk gelachen en hun braaf toegejuicht. Kluohtig was dan ook in de hoogste mate, wat zjj te genieten gaven; door en door kluchtig alles. In de drie stukjes van den Heer Reyding wist vooral Kelly eenigo typen levend nit te beelden, dat wy ze niet gauw zullen vergeten. De dansleeraar en vooral de bankbewaarder in de «Millioenen- erfenis" deden zyn talent het best uitkomen. De satirische dialoog «Rust in Vrede" staat in zyn snerpende waarheid wel het hoogst van de drie Reydingstukjes. Na de pauze oen Dnitsche grap: „De gebroken spiegel", waarin het vlotte spel zeer viel te loven. Callantsoog. Het op den len November j.1. aldaar aan gespoelde lyk is door de weduwe herkend als te zyn van JoaDnes Baptisto Lagcin, Belgisch zeeloods te Vlissingen, in den nood- lottigen storm van 80 September op 1 Octo- ber met zyn kotter op de Noordzee vergaan. Broek op Langedijk. Te Broek op Langedyk werd deze week land verkocht voor den enormcn prys van f 170 per snees. Dit komt das op een bedrag van ongeveer f7100 per H.A. In den laat- sten tyd worden aldaar zeer veel landerijen geveild, gevolg van de dnnrte der producten, waardoor men meent, hooge prijzen te be dingen. Parkschouwburg te Amsterdam. Nu do Parkschouwburg in eigendom aan de gemeente is overgegaan, meenon B. en W., dat maatregelen dienen te worden geno men, om aan den onoogelyken toestand ter plaatse een einde te maken. Het gebouw toch is voor geen enkel doel geschikt te maken zelfs al zou het bestaande benut kunnen worden voor een te stichten nieuw gebouw, dan nog zou bet uit een oogpunt van architectuur niet behouden kun non blyven. Het komt B. en W. dus raadzaam voor, het gebouw te doen sloopen. De bedoeling is, om de slooping te doen geschieden tot ongeveer 1 M. beneden de slraathoogte en het vrykomende terrein, zoomede de kelders en putten aan te vullen met zand afgedekt met zwarten grond. Het zal voorts naar het oordeel van B. en W. gewonscht zyn, het terrein af te sluiten met oen ijzeren hek. Met het oog op don welstand meenen zy, dat dan de houten schutting, staande langs het belen dende, voorloopig voor speelplaats aange wezen terrein, eveneens door een hek van dezelfde constructie behoort vervangen te worden, waardoor dan een aansluiting tot stand komt met het hek van het Wertheim- plantsoen. De kosten van het maken en plaatsen van dit hek worden geraamd op f1500. Een brutale diefstal. Te Amsterdam heeft Vrijdagavond een brntale diefstal plaats gehad. De schipper van een motorboot, liggende in het Openhavenfront, had even zijn boot verlaten en zag tot zyne verwondering dat er licht in het vaartuig brandde toen hij terugkwam. In de kajuit vond hij een vroegoren knecht van hem, die een zich daar bevindend kastje waarin f 300 aan bankpapier was verborgen, had opengebroken. Het geld was verdwenen. Op een vraag van den schipper waar het geld gebleven was, verklaarde de man van niets te weten. "Wel zéide hy een zakje met eenige guldens te hebben gevonden, dat hy deD schipper weer ter hand stelde. De f 8Ö0 worden later onder den rommel, dien de knecht in de kajuit gemaakt had, teruggevonden. Vermoed wordt dat de man geen kans ziende om zich uit de voeten te maken, toen de schipper terug kwam, het bankpapier weer hier of daar heeft neer gelegd. De schipper heeft hem echter doen aanhouden. Zaterdagmorgen is hy reeds ter boschikking van de justitie gesteld. Vechtbrug aangevaren. Het dryvend Bioscoop-theater heeft de Lango Vechtbrug by Weesp zoodanig be schadigd, dat de geheele passage moest wor den gestremd. Studentenrelletje». Een 25 a 30 tal studenten heeft Vrydag avond in bet variété .Scala" te 's-Graven- hage getracht een gedeelte der opvoering van de revue van het Ter Hall-gezelschap in de war te sturen. Even na het begin van het laatste bedrijf stonden de studenten, plotseling allen getooid met de corpspet, die zy bij het binnenkomen in de zaal niet droegen, tegelijkertijd op en zongen het «lo vivat" met luider stem en tot het einde nit. De directie van «Scala" liet hen wyselyk stil begaan en ook politie verscheen niet in de zaal, ten einde de verrassing en opschud ding, welke deze onverwachte demonstratie begon te veroorzaken, niet te doen overslaan in een mogelyk paniekje of een tegenbotoo- png uit te lokkeD. De heer Ter Hall, de ïoofdpersoon in dé revue gaf eenvoudig aan de medespelenden order het tosneel te ver laten, terwijl het doek voor eenige oogenblik- ken zakte, en het orkest handig een mopje speelde. Toen verlieten de studenten na een slinger de slangschen omloop door oon gedeelte van de zaal het gebouw, ,en werd do revue ver der afgespeeld. Eenige niet malsche impromptus, door den hoofdpersoon der revue daarna van het tooneel aan het adres der afgetrokken studenten gericht, deden het publiek dat in bet eerste oogenblik blykbaar meende, dat het studentenrelletje een onderdeel der revue uitmaakte nogal lachen, ofschoon ook van de bovenrangen oenig gefluit antwoordde op de tirades van den heer Ter Hall. Hiermee verliep dit incident. Predikantstraktementen. Verschillende Herv. Gemeenten, o. a. Rit- them, Kerkwerve, Brouwershaven en Haam stede, hebben, zoo meldt de Ned., reeds, als uitvloeisel van de circulaire inzake de predikantstraktementen, de toelagen van den predikant mot f100 verhoogd. Drijvend hout. IJmuiden, 12 Nov. Het Russische stoom schip «Dwina" passeerde op de hoogte van Terschelling eeno groote hoeveelheid hout dat van moer dan ééne deklading afkomBti" moet zyn. iimuiden, 13 November. In den morgen van 1 Ootober is de stoom trawler «Mercur" uit Bremerhaven, by Ter schelling gestrand, doch later vlotgekomen en voor anker gegaan. Het vaartuig is toen met gebroken achtersteven door den sleep dienst Zur Mühlen naar Terschelling ge bracht en sedert door een Duitsche boot naar Geestemönde gesleept. Het Seeamt te Bremerhaven, dat de zaak onderzocht hoeft, achtte dit ongeval te wijten aan stroom verleiding, aau eene vergissing bij de waarnemingen en het miBtigo weer. Daardoor werd door den schipper het licht van Terschelling aangezien voor dat van Helgoland, hetwelk hetzelfde kenmerk heeft. Gisteren werd door den stoomtrawler «Martha" alhier aangebracht een lyk van een zeeman dat nog zeer gaaf was, doch waarop alle merktcckenen tot herkenoing ontbraken. Alleen een uurwerk met het opschrift G. Schwetske Inh. Arthur Carius Göthen. Op één der armen stond een hart met anker en matrozenhoofd ingeprikt. Solo. Alaassluis, 10 Nov. Men heeft heden ge tracht ankers op staaldraden nit te zotten. Het bergingsvaartuig Stier en de sleepbooten Donau en Titan zyn hiormede den geheeloit dag bezig geweest, doch door de nog steedH onstuimige zee mislukten alle pogingen. Met het lossen der lading gaat men nog steeds voort. De positie van het schip is onveranderd, Schipbreuk op de Noordzee. Zooals reeds vermeld is, heeft het stoom schip »Envoy" van de Wilsonlyn te Huil op reis van Huil naar Stockholm, schipbreuk geleden. Schipper J. Koeman van den stoomtrawler IJM. 67 Gerard, toebehoorende aan do Na tionale Stoom visschery alhier, vertelde hot volgende over den ondergang van het ge noemde stoomschip: Wij kwamen Woensdagmorgen 11 uur op 56° 25' Noorderbreedte en 5° 50' Oosterlengte toen wij den stoomtrawler IJM. 15 Eveline, van de stoomvisschery «Mercurius", in de nabyheid zagen van een stoomboot, die in nood verkeerde. Deze bleek te zyn het stoom- «Envoy" uit Huil, geladen met stukgoederen voor Stockholm. Het schip was op sleeptouw van den Engelschen stoomtrawler »H. 505 Singapore", van do Huil Steam Fishing and Ice Company, die elf van de uit achttien per sonen beBtaande bemanning aan boord bad terwyl de «Eveline" dc 7 overigen gered had. Wegens gebrek aan steenkolen moest de «Singapore" losgooien en vertrok met zyüe geredden naar Huil. Toen maakte de stoom trawler H. 378 Durbao, een zusterschip van de Singapore, vast en gelukte het ook ons later verbinding te verkrijgen mot de stoomboot. Van myne bemanning en ook van de Durban waren menschen aan boord gegaan. De mynen kwamen echter op de Gerard terug omdat de «Envoy" steeds meer water maakte en dreigde spoedig te zinken. Dit bleef ook niet lang meer uit en gingen drie opvarenden van de «Durban" mede naar de diepte. Nn er niets meer te redden bleef, gaf de «Eveline" die voor de visschery beBtemd was de 7 geredden aan ons over en brachten wij dozen Zaterdagavond hier binnen. Hbld De storm. De correspondent van de »N. Rott. Ct." te Kristiania schrijft: De orkaan die van 5 op 6 November uit het Westen op do kusten van Noorwegen en ZwedeD woedde, heeft overal groote schade aangericht. Niet het minst hebben de schepen het te verantwoorden gehad. Van Hammer- fest en zoo van de geheele kust loopen be richten in van gestrande en verongolukte schepen. De zee stond in rook, de golven stonden steil op naar boven en de wind had znlk een kracht, dat tusschenbeide de golf toppen dwars afgesneden werden. De schepen loopen de havens binnen met weggeslagen kommandobruggeD, zonder reddingbooten, met gekapte masten, met geheel schoongeveegd dek, en velen rapporteeren verscheiden wrak ken, die zy dryvonde hebben gevonden, ver laten door do manschappen. Het barkschip «Olaf Kyrre" van Kragerë, op reis van Boulogne naar Mothil, werd in ontredderden toestand aangetroffen door het stoomschip „Kong Alf", dat zich den geheelen nacht in do nabyheid van het schip ophield. «Kong Alf" 's reddingboot was stukgeslagen, zoodat de manschappen van de «Olaf Kyrre" zich met hun eigen boot moesten trachten te bergen, hetgeen hun dan ook ten slotte na ontzettende moeite gelukteeen voor een werden zy nu opgepikt door de «Kong Alf Te Kristiansand zijn 25 stoombooten ingeloo- pen om zich voor den storm to bergen. Een groote RnssiBche stoomboot werd waargeno men, die de noodvlag bad geheschen voor Nyhellesund drie stoombooten, ter assistentie uitgezonden, wisten den Rus op sleeptouw Ce krygen en te bergen. In Arendal zyn even eens verscheiden schepen ingeloopen met gemis aan manschappon, verloren deklast en met aanzionlyke schade. Ook uit Stavanger komen berichten van gestrande en veronge lukte schepen. In het W. en Z. van Zwoden heeft de storm eveneens vreeselijk huis gehouden en in Gothenberg werd een gedeelte der kaden en der stad overstroomd, telegraaf- en tele foonlijnen werden vernield. Vooral in de scheren van Bohusleen (alwaar naar alle waarschijnlijkheid de Hollandsche schilder Allaert van Everdingen indertyd by oen reis naar Zweden gestrand is) heeft het gespookt en de loodsen hebben zwaar werk te verrichten gehad om de manschappen der verschillende gestrande schepen te redden. Een groote Noorsche viermaster «Svolder" uit Kristiania stootte op Stora Braattet scheer. Jen Z.O. van Vinga, op de Wk. van Zweden, en werd in drieën gebroken. De bezetting, bestaande uit 24 man, Zweden, Noren en Finnen, had zich op hot achterdek verzameld hetwelk zich op de scheer in het zadel had gezet. Men ontstak een noodvnur om de loodsen van Vinga te waarschuwendeze deden een poging om hot wrak te naderen, maar moesten onverrichterzake terugkeeren wegens de hooge stortzeeën. Nu kwamen een paar uren van vreeaelyke spanning voor do schipbreukelin gen rondom hen de kokende zee, en geen uitzicht op redding, toen op eons een geweldige stortzee het achterdek oplichtte en in hot water deed ploffen waarop het dryvende op zyn houtlast, verder voortdreef. Eindelyk mocht het den stuurman en vier der manschap pen gelukken in de boot te komen en het wrak te verlaten. Wederom ontstak men nu een noodvuur en het gelukte om opnieuw de aandacht der loodsen te trekkenen dit keer mochten zy er in slagen de manschappen te bergen, eerst den stuurman met do mannen in do boot en daarna de overigen. He8tia. Londen, 9 Nov. Do Zweedsche bark «Hes- tia" ia in de Noordzee gozonken. Een dt opvarenden is te Grimsby geland. De koning en de koningin naar Engelsch Indië. Vrydag vertrokken de koning en de koningin naar Engelsch-Indië, waar zij in den aan vang van December to Delhi als keizer en keizerin van Indië zullen worden gekroond. Dit is de eerste maal, dat een souverein van Engeland zich naar zyn Indisch ryk begeeft. Vermoedelijk verwacht men, dat Hunne Ma jesteiten en de schittering, die te Delhi ten toon gespreid zal worden, op het voor luister ontvankelijke gemoed der Indiërs diepen indruk zullen maken en zoo den oproerigen geest zullen helpen bedaren. Churchiil over de Engelsche vloot. Londen, 9 November. Aan liet feestmaal van den Lord blayor heeft Churchiil, de minister van marine, met grooten nadruk gezegd, dat Engeland's vloot sterk en vecht- klaar moet wezen. De sterkte van die vloot moot evenredig zyn aan die van andere vloten. Het ware veinzery vervolgde de minister te beweren, dat de snelle groei van de Duitscho vloot niet de hoofdreden is voor den aanbouw van schepen voor de Engelsche vloot; het ware dwaasheid te ontkennen, dat de wedyvor in vlootbonw tussehen du twee. rijken de moeilykheid is, die voor de ern stigste pogingen om vriendschappelijke gevoe lens te bevorderen, onoverkomelijk is gebleken. Het behoud van zyn oppermacht ter zee zei Churchiil verder is do geheele grond slag waarop Engeland berust. Na herinnerd te hebben, dat het Duitsche vloot-wetsontwerp in hot volgende jaar de uitbreiding van de vloot laat eindigen, zei hy Als aan dat wetsontwerp de hand wordt gehonden, zal het voor Enropa een groote opluchting zijn. Zoo neen, dan zullen Eoge- laad en het Britsche Ryk den last van vlooloitbreiding best kunnen dragen en de laatste zyn om niet aan de roepstem van den plicht gehoor te geven. De Russische grenswacht. Donderdag j.1. vertrok de Duitsche sleep boot «Roland", die speciaal ingericht ia op berging van gestrande schepen, nit Memel om het zeilschip «Frida Brunchhorst", dat schipbreuk had geleden by Papensee tus- «ehon Memel en Libau to bergen. Toen het schip echter hot wrak op 500 M. afstands genaderd was, werd het door de Russische grenswacht zoo hevig beschoten, dat het onverrichter zake naar de haven van Memel moest terugkeeren. Een bij elkander gestolen „Warenhuis". Ia de Rassische stad Tambow was sedert eenige jaren een reusachtige zaak gevestigd, een zaak in alles, een zooals men het tegenwoordig noemt «Warenhuis". Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat verdrongeu de kooplustigen zich in het enorme wipkel- paleis. Geen wonder, want men kocht or goede dingen voor bespottelijk weinig geld. Verschillende winkeliers te Tambow hebben aangetoond, dat de meeste artikelen in het koophuis voortdurend beneden inkoopsprijs van de hand gedaan werden. Een winkelier, die beneden inkoopsprijs verkoopt en er toch jijk by wordtMen stond voor een rAadsol. Dan kwamen er by voorbeeld dagen dat hor logekettingen, een handelswaarde van vier roebel vertegenwoordigende, voor twee roobel verkocht werden. Hcorendasson kreeg men er 50 pet. beneden fabrieksprijs; van hand schoenen scheen de eigenaar der zaak een zoo grooten afkeer te hebben, dat hij ze, om er blykbaar maar van af te wezen, om zoo te zeggen byna cadeau gaf. Men begon te Tambow aan een nieuw wereldwonder te ge- looven, temeer wyl de eigenaar van de ouder neming wy zeiden het reeds in acht jaar tyds million&ir geworden is. Verschillende winkeliers begonnen in het «Warenhuis" inkoopon in het groot te doen, wyl zy er iel minder betaalden dan by de fabrikan- n Toen is plotseling de oplossing van het raadsel gekomen. Er wordt op de Russische spoorwegen altyd gestolen, doch zooals het in den lamsten tyd png werd het toch wed wat al te bar. Vooral >y do Oeral-spoorwogma&tschappy werd zoo- voel gestolen, dat de directie het zelf ton slotte «onbeschaamd" noemde. Het regende dag in dag uit klachten van FranBcho, Duitsche en Engelsche firma's; zoodat ten slotte de regeering er zich me-3 bemoeid heeft. En nu is het gebleken: alles is gestolen voor het goedkoope «Warenhuis". Deze nobele onder neming had vry wel alle pakdragers en krui ers der spoorwegmaatschappij in haar dienst, salarieerde de dieven, al naar gelang van hetgeen zy aanbrachten met 50 tot 200 roebel per maand. Alen is begonnen met het dieven van handkoffertjes om to eindigen met gehuele balea. Met de moest ongehoorde brutaliteit zijn geheele kisten en koffers van het station naar het «Warenhuis" gebracht; eerst des nachts, eindelyk, toen de dieven waarschynlyk bang geworden zyn, dat zy door te weinig slapen hun zenuwstelsel zouden schokken maar gewoon op klaarlichten dag. Binnenkort zal do zwendel- en roofzaak voor het gerecht komen. Of alle gestolen voorwerpen bjj de rechtzitting overgelegd zullen worden Ln dat geval zou waarschynlyk het Paleis van Jastitie eerst wat vergroot moeten worden. Alletm de gestolen hoeveel heid armbanden, broches, halskettingen, oor belletjes, horloges, horlogekettingen, dassen m kantwerk weegt een zeventigduizend pond De eigenaar van h>3t «Warenhuis" schynt bijtijds door e«in van zyn getrouwen gewaar schuwd te zynv en is voortvluchtig. Manifest. De over hel algemeen zeer terughoudende Hamburgache koopsmanskringen hebben een daad verricht, die in Hamburg veel indruk i;emaakt heeft. Een reeks groote koopmans- lirma's en 'oekende Hamburgers als Ballin, Bohlen, ltujierti, Crasemtmn, Ü'swald, Blohm Warburg, Heye, Robenow, e.a. hebben een manifest openbaar gemaakt, waarin zy uiteen zetten, dat de toenomende opwinding over Marokko, die in alle organen der openbaro moening tot uiting komt, ernstige zorg baart en dat de in Duitschland behoorde kritiek over hot met Frankryk ten opzichte van Marokko gesloten verdrag voor Duitachland's aanzien in de wereld gevaarlyk dreigt te worden. Aan het slot van het manifest wordt gezegd: Laat de Duitscher zich tooh niet laton beschamen door den buitenlander, die, ook in zyn stryd tegen het onrecht, nooit vergeet wat hy aan het vaderland verschuldigd is. De aanval op de politiek der regeering mag niet de grenzen overschrijden, die be paald worden door de eor en de belangen des vaderlands. Daarom richten wij ons tot publiek en pers met het dringende woord: niet verder op dezen weg! Laat ons nadenken over onze waardigheid en onze kracht. Aan den moedige, niet aan den opgewondene behoort de wereld. Aloed en bezonnenheid mogen niet meer verlamd worden door uitingen van hartstoch- telykc opgewondenheid. Geen twijfel, maar vast vertrouwen op de kracht en de grootte van ons vaderland is de eisch van dit nur. Aanmelding op een advertentie voor een kantoorlooper. Aanmelding op een advertentie voor een kantoorlooper -In verband uwer plaatsing en dien nogal in my'n geest viel waarin UEd. iemand vroeg voor Kantoorlooper tegen oen nader te be palen salaris ter vervulling der dienstpoos van zeven tot tien uur per etmaal, zoo is ondergeteekende als reflectant zoo vry hierop eens beleefd voor dien Vacafure rIb midden stands-dienstman, te sollicitceren. Myn onder- dom is zes-en-twintig jaar, en ongehuwd en lid van den Waalsche gemeente afdeeling liberaal, zynde goed onderricht tor reken kunde in den gewone en tiondeelige breuk, ook ter pro- en percentenafdeeling, ten twocde bekend met allerlei soort briefwisseling op handelsartikelen gebied in den Nederlandsche taal, anderen male «enigermate op de hoogde der Engelsche, Dntschen en fransche taal, ook nog met de wegen der stad Amsterdam, dus kan aan dien Vereischte dier betrekking wol voldoen." Ma lach. - Waarom koopt u geen vleesch meer bij my - Met het laatste, dat ik gekocht heb, had ik myn laarzen kunnen verzolen. Waarom hebt dat dan niet gedaan? Ik wou het doen, maar de spykers gingen er niet door. DE WEEK. 11 November. Laten we 't toch eens even erkennen, er is moed, taaie volharding voor noodig om te doen wat enkele leden-van-Links in de jongste weken op het Binnenhof, in ons Par lement, hebben volbracht. Wij weten 't allen en zy wisten 't immers even-goed of nog beter dan anderen't was, van meet afaan een stryd tegen windmolens, tegen «de bier kaai". Een vruchtelooze, hopelooze kamp, niet het minste straaltje van hoop was er, dat men, tenaanzien van de belangrijke prin- cipiëele ponten der militiowet iets van minister Colyn zou gedaan krijgen. Kapitein Thomson heeft 't deze week in eene klooke, forsche rede kort en krachtig, zonder over drijving en zonder hatelykbeid gezegd. De «Indische Colyn", met frissche, vooruitstre vende begrippen op militair gobied had zyn oude plunje afgologd toen hy, door Snoek igevaardigd, zyn «politieke carrière" bogon. Er blonk werkelyk zekere weemoed in 's boe ren Thomson's stem, toen hy het verschil toekende tussehen dien «Indischen Colyn" en den man, die daar aan de groene tafel was gezeten, met aan zyne rechterhand Excellentie Wentholt, aan de linkerzyde den premier van het in 1909 by de gratie van 6040 zoo gracienselijk-gebandbaafde Kabinet Is die «oude plunje", het woord is, weet men, van dr. Kuyper, van die, in den jaro 1901 zyn eerste groote rede als premier zou houden, had men hemDe heer Borgesius was nog in zyne kracht en hield steeds van dergelyke «oude herinne ringen" Had men dr. Kuyper eenige cita ten voorgehouden uit vroegor dagen. Er waren exemplaren van «De Standaard" by do heer Borgesius had in «Handelingen" uit vervlogen luBtra zitten snuffelen. Er wan een alleraardigste collectio «aanhalingen" verzameld, afkomstig van den feilen anti papist, ook wel van den zeor-democratisch reiieneerenden en artikelen-schryvenden dr. Kuyper, nu gewordon de man der coalitie; die Rome en Dordt tot elkaar had gebracht Die daar zat, aan de regeeringstafel, met Katholiek-conservatieve beeren in een immers homogeen KabinetIeder ander dan de Kanaalstrater zou lichtelijk verlegen zyn geworden. Maar hy schudde den ballaBt vun zich afde «oude plunje", waarover hy thans niet vorder wenBchte te redeneo ren. Denkbeelden, die met gloed en hart stocht verdedigd waren in den loop der jaren; beginselen, die gestrekt hadden om tot propaganda te dienen voor wat de party als haar .heiligst goed" had te verdedi gen ze gingen overboord Dat ook de monsch van vast karak en onaantastbaar-eerlijke overtuiging onderworpen is aan de evolutie van denk beelden en zienewyze, welke juist een ken merk van opgewekt gedachtenlevon iswie zal 't durven betwisten wie 't niet gansch- natuurijjk vinden?... ALaar dat men, waar eischen der politiekerij, mitsgaders die van eerzucht 't opvorderen, drie-kwart of zeven-achtste van wat men zyn leven-lang verdedigd heeft, verloochent, negeertZon der meer, zonder apologie, zonder verklaring toelichtingIn trouwe, zelfs in onzen nuchter-sceptischen tyd, en dat nog wel in de atmosfeer eener Kamer-up to date, werd 't toch een beotje, een tikje .kras" gevon den Intusschen, men gewent* ten slotte in schier alles Wat nu nog verbaste rend lykt is straks zoo gewoon, zoo natuur- lyk en van-self-sprekond mogelijk Als 't waar is dat de «Indische Colyn", zooeven genoemd, werkelyk een gansch ander man was, wat zyne denkbeelden over de militaire zaken betreft, dan minister van oorlog, die thans op het Plein meester is in het oude «huis van Rotterdam"och, men vindt 't niet eons zoo héél erg 1Dat de man van stevig, zelfstandig karakter, die gewoon was uit eigen oogen to zien, niet opgewassen bleek tegen den invloed van allerlei adviseurs uit de «hoogore regionen"... een Thomson kan 't met smartelijken wee moed constateeren. Men gaat er niot verder op in sommigen schokschouderen. «Maukt- go daar nu zoo'n drukte om 1" denken of fluisteren zy De minister-zelf zit te luisteren naar het betoog van don Leeuwarder afgevaardigde. Hy stuift niet opby daagt niet uit, hy beukt niet met ziedende verontwaardiging op het groen der groene tafel Hem stygt zelfs geen blos van toorn naar de wangen. Alles blyft rustig in de zaal. De afgematte, slaperige stemming van de beu-geprate ver gadering wordt nauwelyks geprikkeld door do woordenTussehen 6- en 8-maanders kent men haast geen verschil moerAIou is (de heer Thomson heeft 't volkomen juist geschetst) te apathisch geworden om ook naar de meest-interossaute rede te luisteren... Men verlangt slechts naar hot einde; het slot, dat van de marteling zal verlossen Men wacht slechts op 't moment van, zoo dra een amendement in stemming komt, te kunnen roepen «Tegen... Tegen... Tegen..." Daar is nn het slagveld, bezaaid mot amon- dementen-lyken. Zonder genade heeft Rechts de mitrailleuse doen werken Zoodra or weer een amendement onder bereik van 't vnur kwam: PangI Pang!... Dood als 'n pierEn of er nu kwam een Ter Laan, een Hugenholtz, een Thomson, een Mar- chant, die het Rechtschc hart poogden te verteederen... Die do heerlyke, do troflu- lyke eigenschappen van nog-zoo'n-amendemout trachtten te Bchetsen... Die uitriepen: ,'tis toch zoo mooi, zoo kranig, zoo noodig, zoo nuttig, zoo goed" Rechts luisterde mot medelijdend lachje Praten jelui maar Vechten jelui maar tegen windmolens arme, arme don Quichotte's die jelui toch zyn! Klaar? Nog niet? Best, ik ga nog wat soezen; briefjes pennen, krantjes lezen, moppen en uien verkoopenteekeningen makeneen uiltje knappenby juffrouw Hardenberg nog een fijn bakje erwtensoep halen RrrtDe electrische scholstemmen. Eindeljjk klaar? O zoo. De mitrailleuse gericht? Een, twee... vuurl Pang! Dood het arme, mooie, toch zoo nuttige amendement. Zóó is 't weken-lang gegaan. En ik vind dat de mannen, dio wetend hoe al hun stryden, betoogen, praten, be sweren, fulmineeren, dreigen, en zoo meer dat alles totaliter-vruchteloos was dat de lex-Colyn toch ten slotte in maagdelyko ongereptheid het Staatsblad zou bereiken dat deze mannen toch wel een eere-saluut hebben vordiend. Waar is, dat zy veel, héél veel nationalon- tyd verbruikt hebben; ook waar is, dat z(j 't stellig korter hadden kunnen doen Wanneer men nu eens even kritiek terzyde laat, dan blyft toch over een krachtsinspan ning, een zich geven, zich opofferen voor wat zy in het algemeen belang achten, die hulde waard is Inhoover do October- en Novemberdagen van 1911 later zullen blyken roemvolle te zyn in het levensboek van minister Colijn; dagen, waarover de thans over gansch de linie triomfeerende, zich wer kelyk en echtals menscb, als man-van karakter... zal kunnen verblijden; ziedaar eene vraag, welke door de toekomst zal wor den beantwoord De Tweede Kamer onzer Staten-Guneraal heeft een e«-re-schnld af te doen. Ik zeg 't in vollen ernst, terwyl aller wegen jammerklachten op gaan over hut gan8ch-ongemetelijko der eindelooze debatten terwyl de Nederlandsche mannen en vrouwen, die dagelyks op de tribunes komen luisteren teneinde oon blik to werpon op de schare der ongelukkige uitverkorene», die sinds 17 October j.1. de niot te onderschatten marte ling dor militiewettery ondergaatVan 's ochtends halfelf totDonderdag werd 'l immers 'b nachts halftweeIs er één Nederlander; nog wel een grysaard; iemand met zilverwitte baron en spierwittcn baard, wiens grootste genot, wiens passie 't is om geen minuut, geen scoonde over te slaan van de discussiën onzer beschreven vaderen Twaalf lange jaren op do publioke tribune. En nit reeds ettelijke, ettelyke zitting- perioden op de kloine, gereserveerde steeds op z'n post; loerend naar eenig Kamer lid, bereid hem een kaart te bezorgen zonder aanzien des persoons, van kleur of richting... „Van Helsdingen tot en met Tydemau" is hem welkom. Rome, Dordt, Lobman, Marx, Troelstra... welke schakoe- ring ook mits ze hem ontsluiten dc go- reserveerde tribune, waar hij z'n vaste hoekje heeftZyn dag is bedorvon wanneer iemand d.-iar plaats neemt. H(j dommelt, oct sinaasappelen en apennootjes, dut over oude exemplaren van het analytisch verslag, maakt ondeugeod-erorische en politiekerige rijmpjes tGaat alles best, mits hy, grjj ze tribune - klant, slechts hoort het gonzen van de par lementaire praatmachine Dat is hem levensbehoefte. In recès- of sectiëntyd dwaalt hy in som bere stemming rond Hy mist iets, de arme Dezer dagen overviel hem eene bezwijming in de maffe atmosfeer van het Parlement Even was er stremming in 't debatKwam de medische specialiteit der Kamer, dr Scheurer, in actie 't Ging voorby. De grysaard herstelde won derbaar snelEen kwartier na z'n terug keer in het land der „bewustlcvenden" maakte hy een spotrympje op do Bakkerswet. Don volgenden ochtend halfell sat-ie in z'n hoekje Genietend van hot weerzien zijner ge liefde, zyner minnaresse, genaamd Twewie Kamor. Zóóveel trouw verdient erkenning. Een permanente tribune-kaart is toch wel het minste dat men den braven stamgast mag vereeren! Mr. Antonio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1