Advepfentiën. ODD-GEREFORMBBRDE GEMEENTE. Mej A. SNAPHAAN Marine en Leger. Be minister van marine heeft de navolgende plaatsingen enz. gelast met 1 December aanstaande: kapitein-luitenant ter zee R. F. van Brakel Schimmel eervol ontheven vau het bevel over Hr. Ms. schoener «Dolfijn" en geplaatst in de directie der marine te Amsterdam; luitenants ter zee 1ste klasse J. T. C. van Schreven, dienende aanboord Hr.Ms. iSchorpioen", op non-activiteit gesteld, M. W. Schalij geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. C. R. F. Tollenaar geplaatst aan boord sSchorpioen" en J. C. Tollenaar geplaatst aan boord Hr. Ms. «Koningin Emma"; luitenants ter zee 2de klasse R. H. Haantjens, dienende aan boord Hr. Ms. «Dolfijn", op non- activiteit gesteld, H. Vreedenberg geplaatst aan boord Hr. Ms. «Evertsen", en b. A. A. Gregory geplaatst bij de afdeeling van het korps mariniers te Rotterdam offlcier van gezondheid 2de klasse P. J. van Driel geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord met 18 November t.v., luitenant ter zee 2de klasse A. C. Canter Gremers, dienende aan boord Hr. Ms. «Dolfijn", op non-activiteit gesteld; Voorts wordt de officier van gezondheid 1ste klasse L. S. A. M. von Romer, met particuliere gelegenheid uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee le kl. J. T. C. van Schreven is bestemd voor den dienst bij het eskader in Oost- lndië, waarheen hy in Dec. a.s. per particuliere gelegenheid zal vertrekken. Torpm.-maj. J. J. Reus belast met het dagelijksch toezicht op den aanmaak van torpedo-materieel bij de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorweg-materiéel, zal den 19en Nov. a.s. als zoo danig worden vervangen door den torpm.-maj. D. W. Vink. Torpm.-mi^j. G. M. N. Piera den 19en Nov. a.s. geplaatst te Vlissingen om toezicht te houden op het onderhoud van het torpedo-materieel voor Hr. Ms. Torpedoboot-jagers „Jakhals" en „Huihond". Overplaatsing: 14 Nov. vanop Sergt.-seiner J. P. Soetebier Ws. Wo. Ws.A'dam. F. J. Ratelband Ws.A'dam Ws.Wo. Opper-konst. J. A. Malgo Ws. Wo. Bellonn. Sergt.-konst G. Hellinga Bellona Ws.A'dam. 19. Nov. Torpèi.-maj. E. Willems Schorpioen Met ontslag. Schipper A. Botvliet 16 Dec. 1911. Bottelier- m^j. W. F. Wienhoven 16 Sergt-kok C. J. J. Rotteveel Mansveld 16 Korp.-kok F. J. C. Bakker 16 zieken v. A. C. Duraerniet 24 Nov. 1911. Matr.-schryv. J. F. Kleefstra 18 Matr. le kl. E. F. Vogelpohl 16 Dec. 1911. Stoomvaartberichten. STOOBvaart-MA*TSOH a PPU NeoerlAND. Pr. Juliana, thuisreis, vertrok 9 Nov. van Colombo. K. W. 11,uitreis, is 10 Nov. Point de Gallegepass. Lombok, uitreis, arriv. 11 Nov. te La Pallice. Madura, uitreis, vertrok 11 Nov. van Suez. Vondel, uitreis, passeerde 11 Nov. Kaap del Arrai. Bali, thuisreis, arriveerde 12 Nov. te Suez. Koningin der Nederlanden, uitreis, arriv. 12 Nov. te Southampton. K. W. 1, uitreis, vertrok 12 Nov. van Colombo. K. W. III, thuisreis, vertrok 12 Nov. van Genua. Bauda, thuisreis, arriveerde 13 Nov. te Suez. Nias, thuisreis, is 13 Nov. Gibraltar gepasseerd. Rottkrdabschk Llotd. Malang, thuisreis, vertrok 10 Nov. van Port-Said. Menado, thuisreis, verirok 11 Nov. van Port-Said. Kawi, thuisreis, vertrok 11 Nov. van l'adang. Wilis arriv. 11 Nov. van Rotterdam te Batavia. Tabanan, uitreis, passeerde 11 Nov. Perim. Tambora, thuisreis, vertrok 12 Nov. van Port-Said. Kediri, uitreis, passeerde 1*2 Nov. Dungeness. Üphir arriv. 12 Nov. van Batavia te Rotterdam. Rindjani,uitreis, vertr. 12 Nov. v.Tanger en Gibraltar. Djoiya, thuisreis, arriveerde 13 Nov. te Suez. Timor, uitreis, passeerde 13 Nov. Point de Galle. Kon. Holl. Lloyu. Eemland, thuisreis, vertrok 11 Nov. van Madera. Zeelandia arriv. 12 Nov. van A'dam te Buenos-Ayre; Hollandia, uitreis, vertrok 12 Nov. van Corunna. Rijnland, uitreis, arriv. 12 Nov. te Rio de Janeiro. Kon. West-Indisohe Maildienst. Oranje Nassau, uitreis, pass. 11 Nov. Dungeness. Prins Frederik Hendrik arriv. 12 Nov. van Suriname te Amsterdam. Visscherij berichten. Nieuwcdiep, 11 November. Aangebracht door 7 korders te zamen 30 stuks groote tong fl.50 per stuk. 70 stuks middeltong f0.85 per stuk. 30 stuks kleine tong f0.30 per stuk. 4 mand stortschol f 8.00 per mand. 6 mand kleine schol f 4.00 a f5.00 per mand. 13 November, niets binnen. 14 November v.m. 8 uur, niets. Burgerlijke Stand w. Helder, van 10—13 November 1911. GETROUWDA. L. 1. Nater en P. Stuivenberg. BEVALLEN: J. C. OkelVeltman, z. J. van Wort—Viersma, z. J. A. M. van DoornCorman, z. M. J. J. Smits—Bonel, d. M. Ürouwstra—Hoog- «.kkei\ z. C. Veen—van der Leek, z. OVERLEDEN: A. van Cranenbroeck, 11 m. C. Hamier—Spreeuw, 74 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 14 November. Taptoe. Morgen, Woensdagavond t a p t o e 1 De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven alkier zal Donderdagavond 16 dezer ten Raadhuize vergaderen. Stukken voor die vergadering kunnen vooraf worden geioiidon aan den voorzitter, aan een der leden of aan den secretaris (Dykstraat 45). Handels-cursus te Helder. Ged. Staten van Noordholland stellen voor tot wederopzegging aan de Algemeene Win keliers-Vereeniging te Helder voor de door baar op te richten Handels-Cursus een sub sidie van f 196. te vorleenen. Gemeentelijke accijn8 op gedistilleerd. Ingediend is een w. o., beoogende liet toestaan van afwyking van den regel, ge steld bij art. 241 der Gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Helder, Vlieland en Vlissingen. aan wie wordt toegestaan tot 1 Januari 1915 belasting op het gedistileerd respectievelijk tot een bedrag van ton hoogste f 15, f 12.50 en f 7.50 per H. L., ad 50% sterkte te heffen. Ten opzichte van de gemeente Helder wordt in de toelichting uiteengezet, dat de draag- dracht daling aanwyst, de steeds meerdere noodzakelijke uitgaven voortgasmde verzwa ring van belastingheffing medebrengen en dat do accijnsopbrengst geleidelyk daalt. Door ingrijpen hoogerhand zouden de uit het laatste verschijnsel voortspruitende bezwaren nog worden vergroot. Van Vlieland, waar de accynsopbrengst oveneens achteruitgaat, kan thans nog niet gezegd worden, dat voortgaande verbetering van de financiöele draagktacht, zoowel als vermindering van de opbrengst van den accijns do afschaffing dezer belasting mogelijk maakt, zonder dat aan de gemeente tot daarnit ont stane verbes door subsidieering moet worden vergoed. Trommeimarech. Helder's Belang belooft succes te hebben met het voorgenomen plan om op Julianadag een paar trommelmarschen te laten uitvoeren door kinderen. De aangifte voor trommelen overtrof verre het aantal beschikbare trom mels. Besloten werd te trachten nog een honderdtal trommels te krygen. Daarnaast zal een kleppermarsoh gegeven worden benevens een drietal liederen, waar aan dan de overige kinderen kunnm mee doen. Deze deelname zal gehoel gratis zijn. Wy vernemen dat het plan is te laten uit voeren don troinmelmarsch van Jan Morks benevens een anderen, door den heer Ter Hall, stafmuzikant alhier, samengesteld. Het pantserdekschip .Zeeland' is Za terdag alhier van Amsterdam aangekomen. Dit schip vertrekt 80 Nov. naar West- Indië ter aflossing van de //Utrecht.' Gisteren zyn alhier van de haringvis- scherij binnengekomen de bomschuiten Kat wijk 40 met 14 last haring, Katwijk 49, roet verlies van 85 netten, de Scheveningen 68 met verlies van 55 netten, de beide laatsten zonder vangst. Algemeen Tehui8 voor Militairen. In de algemoene vergadering van het Al gemeen Tehuis voor Militairen, op 13 dezer n //Tivoli* gebonden, werd de begrooting voor 1912 behandeld en vastgesteld. De heeren Dibbetz en Boldingh werden als bestuursleden herkozen. Aan den heer H. J. Albarda, die wegens vertrek heeft moeten bedanken, wydde de Voorzitter een hartelijk woord van dank voor hetgeen hy in het be lang dor Vereeniging heeft verricht. In zyne plaats werd gekozen de heer M. Schoo. De Commissie, die zich zal belasten met. het nazien der reken:ng over 1911, werd samengesteld uit de brem Van Heteren, Van Baerle en Burgers. Door den heer J. S. Bomhoff, die blind is, Middenstraat 26 alhier, is een kleerbor stel, met den naam Juliana, aan H. M. de Koningin verzonden, die door hem in zyn vrye uren was vervaardigd, waarop het vol gende antwoord is ontvangen Het Loo, 7 November 1911. Hare Majesteit de Koningin heeft my op gedragen, den heer J. S. Bomhoff, Hoogat- derzelver vriendelyken dank over te brengen voor de aanbieding van een door hem ver vaardigden borstel, welke door Hare Majesteit gaarne voor H. K. H. de Prinses werd aan vaard. De particuliere Secretaris van H.M. de Koningin. (get.) Van Geen. Naar uit eene advententie in ons vorig nummer blykt, bestaat hier ter stede het plan eene schietvereeniging op te richten, indien zich daarvoor genoegzaam deelnemers aanmelden. Het doel is hoofdzakelijk den burgers, onder de leidiug van enkele mili tairen, de gelegenheid tot oefenen te geven. Men zal trachten steun van Ryk en Gemeente te verkrygen. De oefeningen z.g. kamer- schietoefeningen zullen des winters ge houden worden in een nader aan te wyzen lokaal en des zomers, onder goedkeuring der autoriteiten, op een der banen in do dninen. De contributie zal zoo laag mogelijk worden gesteld en de leden moeten den 18-jarigen leeftijd hebben bereikt. Daar zich aanvankelijk reeds een dertigtal personen hebben aangemeld, is de tot stand- koming der vereeniging zoo goed als ver zekerd. Zy, die sympathie voor het plau ge voelen, kunnen zich aanmelden bij den heer P. Bus, Binnenhaven 134. Naar wy vernemen sal .Helder's Man nenkoor" op Maandag 27 November een Concert geven voor hare donateurs en be gunstigers. De Muziek-vereeuiging .Apollo' heeft aan dit Concert bereidwillig hare mede werking toegezegd. Vrijdagavond had in café Marees te Koegras de November-vergadering van de vereeniging tot exploitatie van een proeftuin plaats. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer C. Dito, was geopend en de notulen waren gelezen, deelde de secretaris oen en ander mee omtrent de lotgevallen van don tnin in 'tjaar 1911. De totaalopbrengst was tot nog toe pl. m. f SOU. De penningmeester, de heer A. J. Swaerts, wordt als zoodanig herkozen. Tot leden der commissie, ter naziening van de rekening over 1911, worden aan gewezen de heeren A. de Heer, A. Noot A. Noorden. Besloten wordt verder den tuin in 1912 met 1 H.A. te vergrooten. Na de rondvraag, die niets opleverde, werd de vergadering gesloten. (Dagbl.) „Winnubet". Zondagavond gaf de Muziek-vereeniging Winnubst" in het Bondsgebouw een Concert voor de Bondsleden met hunne dames. De zaal was goed gevuld. Onder leiding van den directeur den heer Jb. Ter Hall werd het programma vlug afge werkt. 't Bestond uit eeu achttal nummers. Drie daarvan waren gearrangeerd voor de Winnubst"-bezetting door den directeur. Zo vielen byzonder in den smaak. Het slotnummer «Galop imitatif" naboot sende den sneltrein, vertrek en aankomst, was heel eigenaardig door den directeur gearrangeerd, en het applaus duurde zoolang tot het nummer gebisseerd werd. Het publiek beloonde dat bisnummer met een herhaald applaus dat zeker wel verdiend was. Voor een niet zeer groot, doch aan dachtig luisterend gehoor gaven de dames Vcltcamp Helbach (mezzo-sopraan), Marie Hazeu (sopraan) en Greta Jacobs (viool) Maandagavond bet aangekondigde concort in de Nieuwe Kerk. De beide eerstgenoemde dames openden met Mendelssohn's „Sonntag- morgen", waarna mejuffrouw Jacobs de f-dur romance van Boothoven ten beste gaf. Zoo wel mejuffrouw Hazeu als mejuffrouw Jacobs debuteerden, en, toen eenmaal de traditio- neele «tooneelkoorts" overwonnen was, ont popte zich eerstgenoemde als een zangeres met een lief, sympathiek geluid en een be schaafde uitspraak. Dit laatste is grooter verdienste dan het zoo oppervlakkig lykt, want maar te zoer wordt der welluidende Duitsche taal door zangers en zangeressen geweld aan gedaan. Het is afschuwelijk aan het begin van een woord b.v. een scherpe s te hooren, maar noch by mevr. Helbach, noch by mej. Hazeu was daarvan een spoor. En ook de Italiaansche tekst van Handel's Largo was, wat uitspraak betreft, schier on berispelijk. Mejuffrouw Hazeu zong een aria van Handel //leb weiss dass mein Erlöser lebet" en Mendelssohn's «Jerusalem". (Jeruzalem, die du tötest die Propheten). Hierby trof ons het frissche in haar geluid, dat haar stem, ofschoon uiet zeer krachtig, zoo sympathiek maakt. Mevr. Helbach ver gastte ons op Schuberts .Litauey", die ons minder, en «Pax Vobisonm", dat ons zeer goed bekoren kon en eindigde op waarlijk zeer schitterende wijze, met Nössler's «Im- manuel". Behalve het duet «Sonutagmorgeu* van Mondelssohn, dat we wel eens mooier gehoord hebben (het was het openings-no. en de tooneelkoorts in volle werkingl), zongen beide dames de aria van Mendelssohn uit psalm 95 «Denu in seiner Hand ist, was die Erdo bringt' en gaven daarin verdienste lijken ensemble-zang. Hot zou ons te var voeren alle nummers het programma afzonderlijk te bespreken, i Mejuffrouw Jacobs bleek een violiste te zyn j met een fermen streek en van geschoolde j techniek, die ook de mooielyksto posities j beheerscht. De lieve f-dar romance van Beet- hoven was eenvoudig schitterend en haar uitvoering van de Cavatinc van Raff was een hewya van haar kunnen. Zij leverde èn met Mevr. Helbach èn met Mej. Hazeu ver dienstelijk samenspel. Ten slotte dient (last but not least!) de heer Van Meel genoemd, die uit het fraaie orgel dat hem ten dienste stond, de melodieuse klanken haalde, waarop de ooren der aan wezigen te gast gingen, en die ongetwijfeld de taak der concertgeefsterB heeft verge makkelijkt De dames kozen den Helder voor haar debuut en wij kunnen niet anders dan er haar dankbaar voor zyn. Van bier gaan zy op de reeds behaalde lauweren, het land in. Welnu, dames, gillek aufl De duurte. Het hoofdbestuur van do onderofficiors- vereeniging «Ons Belang" heeft tot den minister van oorlog een verzoek gericht, om met bet oog op de stijging dor prijzen van levensmiddelen en van de noodzakelijkste levensbehoeften, aan schrijvers, hospitaal- personeel, conducteurs der artillerie, muzikan ten, trompetters, geweermakers en zwaard vegers, en hen, die niet of slechts gedeelte lijk genieten van de gnnstige bepalingen der soldij wet 1909, door het verleenen van een toelage op de soldijen of traktement, zij het dan ook hIb tijdelyken maatregel, aan-?, den dringenden nood der onderofficieren te willen tegemoet komen. (fVad.") Marinenieuwe uit Indië. Hr. Ms. «Holland" is in het droogdok opgenomen, ten einde onder de waterlijn te worden schoongemaakt en geschilderd. Het eskader, met den commandant der zoo- mHcht aan boord, zal 18 October te Tandjong Priok aankomen. Aldaar gaan de schepen uit elkaar, ten einde halfjaarlijksche schiet oefeningen te houden. Hr. Ms. «Hertog Hen drik" by Priok, Hr. Ms. «Tromp" in de buurt van Soerabaja. Hr. Ms. Hertog Hendrik" keert in de tweede helft van November hier te Soerabaja terog, om bet kanon van 15 c.M. weder aan boord te nemen, waarmede de vorige maand het ongeluk gebeurde en waaruit men tot nu toe de grauaat nog niet heeft kunnen verwyderen. Daarna gaan de Hertog Hendrik" eu «Holland" naar Suinatra. Tweede Kamer. Wanneer de behandeling van het kiesrecht- voorstel van mr. Troelstra deze week in de Tweede Kamer spoedig afloopt, is het de bedoeling nog met de beraadslaging over de Indische begrooting aan te vangen. Zoo niet dan zouden do debatten daarover Dinsdag 21 November beginnen. Die belooft watl Een mynheer te Utrecht heeft een zoon. Die zoon veroorlooft zich wel eens dingen, die papa niet aanstaan. Maar de zoon doel ot dat misnoegen 'm niet aangaat en volhardt in het kwade. Dat maakt papa dan boos. Somwijlen héél boos. Zoo ook dezer dagen. De zoon gaat weer buiten de perken, papa ontsteekt in woede en jaagt z'n naamgenoot naar den zolder. De deur gaat op slot en papa verwacht in de stilte onder de pannen een zondaarsbekeering. Maar de zoon had aan bekeering geen behoefte, vindt 'top den zolder vrjj unhuimisco, opent het dakvenster en zit drie minuten later in de goot. De menschen op straat zien m even later over hel dak kuieren. Groote consternatie voor 't huis. Men belt aan en waarschuwt: uw zoon op 'tdak. Papa komt kyken eu ziet inderdaad 'tjong- mensch bij den schoorsteen zitten. Papa vraagt, bidt, smeekt, soebat: ,Zoonlief, kom weer door het venster naar beneden", maar de zoon vindt het geval nu pas leuk worden, wuift naar papa en roept: ,strakkiesPapa raast, tiert, vloekt: «komt naar beneden", maar de zoon Blaat op, wandelt den schoor steen om, en gaat weer zitten, denkende: hier ziet je me niet. Maar papa loopt naar den tuin en ziet z'n zoon in de hoogte tegen den schoorsteen zitten, 't Publiek in de straut heelt kolossaal pleizier. Papa smeekt en bidt weer. Maar zonder succes. De zoon is niet te vermurwen. Papi neemt' ten einde raad, de tuinslang, zet 'm op de waterleiding en spuit met volle kracht uaar het dak. Hopende, den zoon van 't dak weer op den zolder te spuiten. Maar de zoon staat op, wandelt den schoorsteen om en gaat weer zitten. Papa spuit over den schoorsteen heen op straat. En spuit daar de inenschen nat. Groot kabaal, onder de menigte, omdat papa in den tuin de straat dreigt onder te zetten. De zoon op het dak heelt kolossaal pleisier. Papa schroeft de tuinslang weer af. Wat jetzt? Papa rent naar de telephoon en belt het hoofdbureau van politie op: Stuur als jeblieft een paar dienders, m'n zoon zit op het dak en moet er af. Er komen twee dien ders. Ze ga&n via den zolder naar bet dak en halen den zoon naar binnen. 't Dakvenster klept dicht. Agenten worden bedankt voor de moeite. De menigte op straat vindt 't jammer, dat het uit is en verspreidt zich. (*U. D.«). Laatste berichten, Men seint ons van Texel De in het begin van deze maand op Texel aangebrachte strandgoederen zyn heden door een vertegenwoordiger der maatschappij ber kend als te behooren tot het Duitsche stoom schip «Carara", thuisbehoorende te Hamburg. Het stoomschip, dat 3000 ton groot was en een bemanning bad van 26 koppen, is ver moedelijk in den nacht van 6 op 7 Nov. in do nabijheid der Texelsche kust vergaan. UIT HET BUITENLAND. De Italiaansch-Turksche oorlog. We zouden de berichten in tweo helften moeten gevenItaliaansche en Tnrkschede lezer zou dan bemerken, dat beiden vechten, (dat kan), beiden winneu (dat gaat moei lijker) beiden forten nemen en beiden den vijand achteruit dry ven. Beide landen melden dat de operaties in hun voordeel uitvallen. Wat nu te gelooven. Ja, dat te bepalen is niet gemakkelijk. De telegraafagentschap- pen schynen ook niet zuiver op de graal. Hot telegraafagentschap Stefani is zoo Ilaliaansch gezind als 't maar kan. Men duistert van politiek en dubbeltjes of beter gezegd lire. En Reuter Daar zegt men dat niet van. Maar slotsom ie de berichten zyn in geen enkel opzicht te vertronwen. De berichten van het oorlogs- terrein wel te verstaan. We geven een voorbeeld: In 't Italiaansch heet het Duizend Arabieren hebben by Mesri een beweging tegen het zuidolyke front beproefd. Zy worden echter door een hevig geweer- en kanonvuur teruggeslagen. In 't Turksch luidt liet ietz anders: Onze troepen hebben, versterkt door Toe- aregs, bij Mesri in Aloedsja een algemeenen aanval op de Italianen ondernomen, die zij na een strijd van 5 uur in de stad terug hebben geworpen, niettegenstaande de vyand door artillerie van de schepen en uit de stad ondersteund werd. De Italianen hebben 300 dooden, talryke gevangenen, 3 machine geweren en 5 kanonnen verloren. De vreem delingen verlaten Tripoli. Intusschon gaat Italië door met hot zonden van versterkingen. En doen allorlei geruchten do ronde over een optreden der Italiaansche vloot, doch feiten hebben zich nog niet voor gedaan. Dat op de vloot groote bedrijvig heid onwikkeld wordt is algemeen bekend. Sommigen verwachten een demonstratie tegen Europeosch Turkije. Wat krachtsontwikkeling betreft is Italië natunrlyk verreweg de meerdere van Turkije, maar do Turken voeren meer guerilla-oorlog. Zy hebben den tyd de offers worden niet zoo zwaar gevoeld als in Italië, waar de kosten 2 raillioen lire 1 millioon gulden) per dag beloopen. Het Italiaansche volk too»t zich geheel met de regeering en hare houding en optreden eens. Dat is sterke steun. Ook de Turken kunnen echter op zoo iets 'gen Het schynt, dat zy er in geslaagd zyn om nieuwen aanhang onder de Arabische stammen te krijgen, met name van den stam Oetsjefamia en van do Arabieren in den westelijken Dzjcbcl. De Arabieren verzamelen zich op de punten waar de troepen samengetrokken zyn. De Turken verdeelen geld, levensmiddelen en schietvoorraad onder hen, die naar het schynt over Tunis ingevoerd zyn. Het heet dat Enver-bei Fetbi-bei, die in den slag van den 26en October zou gesneuveld zijn, vervangen zal. Hy moet eveDoens over Tunis in liet Turksche hoofdkwartier aangekomen zyn. Overal wordt de heilige oorlog gepredikt. Men bereidt zich voor op een verzet tot het uiterste. De vrede lijkt nog in een ver versehiet. J ican-sji-kai, de staatsman, op wion de tegen woordige regcering al hare hoop heeft ge steld, die eerst te -ziek" was om naar Peking te komen, heeft eindelijk na lang dralen, gehoor gegevon aan den oproep en is ge komen. Hij komt over den toestand spreken maar weigert alsnog het eerste-ministerschap. Een dichte menigte stond stilzwijgend langs den weg, die de stoet doortrok. De orde werd niet verstoord. Yoenu-Sji-Kai was vergezeld door 20.000 man troepen. Aan den leider der revolutionnairen heeft hy een schrijven gericht, waarin hy de aan vaarding der constitutioneele monarchie aan biedt. De revolutionnairen hebben het kamp ten Zuiden van Nanking ontruimd met achter lating van geschut, hetwelk door de Keizerlijke troepen naar de stad is overgebracht. In de stad is naar Reuter bericht alles rustig. Alle vreemdelingen zijn in veiligheid. In do streken waar de Keizerlijke troepen nog do macht hebben treden zy op zoer hard handige wyze op. Dat zal de opstandelingen niet handelbaarder maken. Integendeel. Deze zijn al op zeer wreede wijze tegen de Mandsjou'i opgetreden. Zy winnen nog steeds veld. Hoe 't zal affoopon, is met geen mogelijk heid ie voorspellen. Het Marokko-verdrag is alles behalve voor- deelig voor Duitschlacd. Dat is in den Duitschen Rijksdag in onderscheidene toon aarden en door verschillende partijen gezongen. De regeering heeft hare niodedeelingen" gedaan, van liet overige daartegen aange voerde, heeft zy niet veel notitie genomen of zich althans gehouden, of zij er niet veel notitie van nam. Alleen de uiterste linker zijde en de socialisten staan aan den kant dor regeering. De breuk tusschen de conservatieven de regeoring is volkomen. Men vraagt zich af of de Rijkskanselier niet voor 't laatst in den Rijksdag is opge treden nu hy zoo fel tegen de conservatieven inging. De houding van den kroonprins, die zich door openlijke demonstratie tegen den Rijks kanselier verklaarde, vindt geen onverdeelde instemming. Weer gaan verscheidene stommen op die onomwonden zeggen dat zyn positie hem had moeten verbieden zoo openlyk partij te kiezen in deze zaak. Men schrijft de oorlogs zuchtige stemming van den kroonprins toe aan zyne omgeving, die voor het grootste deel uit jonge officieren bestaat. Men heeft zich afgevraagd of de kroonprins als later Duitsch keizer deze gevoelens zal bljjven toegedaan. Men meent daarin een gevaar te zien voor den algemeenen vrede. Daartegen wordt opgemerkt dat de kroon prins als hij keizer wordt vooreerst wel eenige jaren ouder zal zyn, wellicht dus ietwat be zadigder en waarschijnlijk ook zal gevoelen do groote verantwoordelijkheid die dan op hem rust. De kroonprins moet naar het heet verwon derd zyn geweest dat zijn optreden zoo weinig instemming vond. Het «Berl. Tagebl." schrijft dat het volk in zijn overgroote meerderheid weliswaar de politiek van Von Belhmann Holl weg veroor- doelt, doch hot dryven van de chauvinistische ophitsers tot den oorlog nog beslister afkeurt, dat was den kroonprins, die helaas van de werkelijke overtuiging van het volk niets lioort, geheel onbekend. Het zou nuttig zyn wanneer men in do omgeving van den kroonprins verandering bracht. «Betreurenswaardig, dat moet openlyk er kend worden», schryft de «Germania», blyft hei, dat de kroonprins door zyn houding in den Rijksdag, van zyn partij-kiezen zóó open lyk blijk heeft gegeven, dat zyn persoon slechts tegen den keizer-zolven en tegen den rijkskanselier kan worden uitgespeeld. Niet minder betreurenswaardig is het ook, dat de kroonprins daardoor in het buitenland een politieke beroering gewekt hoeft, die als tegen stelling mot de vredespolitiek, waarop de keizer telkens en telkens wcor aandringt, noodlottig moet werken. Uit den Omtrek. Texel, 13 November. Was het land in polder Eierland voor slechts weinige weken te droog om er naar heliooren in te kunnnen werken, nu hebben de overvloedige regens alles zoo week en moerassig gemaakt, dat men den ploeg moet laten ruston. Do bieten kan men alleen met groote moeite uit het land vervoeren, daar du wielen der voertuigen tot halverwege de deuten in den grond zakken. Zaterdag, 11 Nov. bestond de vereeniging «Nut en Genoegen" te Waal 20 jaren, welk feit feestelijk herdacht werd. In de versierde zaai van den heer W. Duinker kwamen se byeen de leden met hunne dames en eenige genoodigden. Te ruim halfacht opende de voorzitter, de heer J. de Jongh, met eene warme toespraak de vergadering, hierbij een overzicht gevende van wat der vereeniging van 11 Nov. 1891 was gebeurd. Van de eerste bestuursleden was de heer J. de Jongh, die steeds voorzitter was, nog dc eenig overgeblevene. Velen waren in bet bestuur gekomen, en velen waren heengegaan, doch zij allen werden herdacht, en met blijdschap resumeerde de voorzitter de vriendelijke vergaderingen met eu de goede verstand houding tusschen de loden van het bestuur en de leden onderling. Medegedeeld werd, dat tot eereleden van «Nut en Genoegen" benoemd waren de heeren J. de Jongh, J. Daalder Dz. en IJ. Kopper, de beide laatsten wegens hun ge durig optreden met lezingen en bijdragen. Zij werden bartelyk toegesproken en ge complimenteerd onder luid applaus van de vergadering. Hierna werden een achttal kamerstukjes, waarvan alle goeds gezegd kan worden, flink en net afgespeeld. Het waren: 1. Nr. 7777. 2. Het levende standbeeld. 3. De valsche baron. 4. Een lastige klant. 5. De orgelman. Pauze. 6. De fluitziekte. 7. Een Aprilgrap. 8. Jan en Piet in de klem. Voor de noodige muziek, die ook in de pauze gegeven werd, zorgde de heer J. Duinker, en wel op uitstekende wyze. En nu volgde eene vriendelijke verrassing, daar ten tooneele verschenen vier in het wit gekleede bloemenmeisjes, die in een pakkend lied buide brachten aan den voor zitter, aan de overige leden van het bestuur en aan de eereleden en aan elk een schoone bloem uitreikten. Mocht de vergadering reeds luide byvals- betuigingen geschonken hebben voor de acht nummers van het programma, vooral het optreden van die bloomenfeeën sloeg in en bracht allen in verrukking. Hierna voerden de pas benoemde eere leden, de heeren Daalder en Koppen het woord, en brachten dank voor de eer en de hulde onder het uitspreken van hunne beste wcnschen voor «Nut en Genoegen' Toen was het woord weder aan den voor zitter, die met blydschap wees op het mooio gezellige feest, by dat 20-jarig jubiléum der vereeniging, zyn hartelyken dank brengende aan allen, die tot dit welslagen hadden medegewerkt en voor de belangstelling op dezen dag. Met alle goeds aan de vereeni ging toe te wenBchen, werd het officieele gedeelte der vergadering gesloten. Men bleef evenwel nog langen tyd vroolyk bijeen. Ook de duinen zyn door de jongste storm vloeden niet gespaard gebleven. Achter den Hoorn is gebleken dat de duinenrij op som mige punten wel 10 Meters in breedte heeft verloren sn aan den buitenkant byna lood recht staan. Gevaar zal daardoor voorloopig wel niet ontstaan, omdat er de duinenrij wel drie kwartier gaans breed is. Met het oog op het naderend Sinterklaas feest, is degmeisjesvereeniging Willielmina", te Oudeschild, ijverig bezig met het ver vaardigen van voorwerpen, welke op Sinter klaas worden uitgereikt aan de kindertjes der bewaarschool aldaar. Niet alleen geven de leden van den naai- krans tyd en moeite aan 't loffolyk doel, maar bovendien bekostigen zy nog uit eigen beurs alle grondstoffen. Wieringen. Zaterdag en Zondag gaf «Harmonie" hare eerste uitvoeringen in dit seizoen voor kunst lievende leden. Beide avonden was een zeer talryk publiek opgekomen om van hetgeen door het gezel schap ten beste werd gegeven te gonieten. Een vyftal muzieknummers, een tooneel- Bpel getiteld «Het oude lied" door W. Mets Tb., en een komische voordracht vormden het programma, dat ook nu zooals wy dat van -Harmonie" gewoon zijn, keurig werd afgewerkt. Strykmuziek vulde de pauzen, hetgeen ook de gezelligheid veel bevorderde. «Harmonie" kan met voldoening op deze beide mooie avonden terugzien, avonden van genoegen voor het publiek, van succes voor de vereeniging. Het verbod om met don elger te viBSchen is bij K. B. van 6 Nov. j.1. opgeheven van 15 Nov. 1911 tot, 15 Maart 1912, mits tanden van de voor het visschen te beugen elger nergens minder dan 12 m.M. tusschen ruimte hebbeu. Dit K. B. is van groot gewicht voor ons eiland, omdat door vele onzer visschers met den elger wordt gevischt. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrydag 10 November. Aardappelen: kleine f 0.50 il f0.70 per zak. Andyvie: f2per 100 krop. Bloomkoolf2.50 h f6.50 por 100. Spruitjes: fl.75 a f 1.90 per zak. Vrydag 17 November a.s. wordt de laatste veiling in dit seizoen gehouden. Burgerlijke Stand van Texel, Van 4 tot en met 10 Nov. 1911. GEBORENCornelis, z. v. Jacob Witte en Cornelia Jannetje Bakker (Waal-en-Burg). Jacob, z. v. Klaas Vorhoeve en Maarlje Breen (Eierland). ONDERTROUWD: q GETROUWD^Cene' OVERLEDENNeeltje Boon, oud 78 jr. geh. met Lammert Jongoboer (de Koog). Den 16den November 1911, hopen onze geliefde Groot ouders, Jacob Bui8 en Neeltje Dogger, hunne 35-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende Kleinkinderen. JACOB BUIS. HENDERIK BUIS. TEUNIS BUIS. JANNETJE BUIS. De Cocksdorp, 12 Nov. 1911. Vuurtoren, Texel. De Heer en Mevrouw VAN DOORN Cobman, geven kennis van de geboorte van een Zoon. Sabang, Oost-Indië, J Helder, Koningstraat 82, i 11 Nov. 1911. Den 18de» November a. s. hopen onze geliefde Ouders, J. Zaatman en M. Zaatman - Kruk, hunne 25 jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Kleindochter. Helder, 14 November 1911. Hiermede geven wy kennis van de geboorte van een levenloos kind. H. SIERSMA. E- SIERSMA-HEKRBS. Helder, 13 November 1911. GeborenSimson, Zoon van J. VEEN en C. VEEN—v. d. Lebk. Helder, 12 November 1911. Ondertrouwd Marinu8 Saman en Henriëtte Kreuger. Helder, 9 November 1911. Huwelijksvoltrekking 24 November Geen Receptie. Ondertrouwd Pierre van der Heiden en Greta de Vrlee. Amsterdam, Helder November 1911. Getrouwd Dirk Bruin Leentje Riekwel, die, mede namens wederzydsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, by hunhiiwelyk ondervonden. Helder, 9 November 1911. Getrouwd Mathias W. N. de Barbaneon en Mimi van Reijn, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Nieuw-Helvoet, 13 November 1911. Getrouwd N. Oost N. Makelaar, die, mede namens wederzydsche Familie, hun hartelyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, zoowel binnen als buiten de gemeente by hun huwelijksvoltrekking ondervonden. Helder, 14 November 1911. Getrouwd Lodewijk Johannee Janeen en Maria Catharina Vermeulen, die, tevens namens wederzydsche Fami lie hun hartelyken dank be tuigen voor de vele blyken van belang stelling by hun huwelijk ondervonden. Heden overleed onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der ster venden, Mej. Cornelia Ramler, geb. Spreeuw, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Uit aller naam J. B. RAMLER. Helder, 13 Nov. 1911. Hiermede geven wy kennis van het plotseling overlijden onzer ge liefde Echtgenoote en Moeder, Mejuffrouw Trijntje Smit, in den ouderdom van 40 jaar. Amsterdam, 13 Nov. 1911. I. PLUIJLAAR. C. J. PLUIJLAAR, mede namens familie. Dankbetuiging. Voor de vele blyken van belangstel ling, by het overlijden van onzen ge liefden Echtgenoot en Vader, den Heer S. A. Kannewa88er, betuigen wy uitsluitend langs dezen weg onzen hartelijken dank. Namens allen Wed. S. A. KANNEWASSER- Beek. Helder, November 1911. VERLOREN een complete PASSERDOOS. Terug te bezorgen Brouwerstraat No. 18. De vinder zal beloond worden. HOOGSTRAAT. Woensdag 15 en Donderdag 16 November, des 's avonds ten 7 uur, De. WOLBERS van EDkhuizen. Z ondagesohool - V ereen i gi ng „TIINOTHEUS". De leden worden beleefd verzocht a.s. VRIJDAGAVOND, ten half negen uur, getrouw ter Vergadering te komen. HET BESTUUR. beveelt zich beleefd aan tot het wer- waardigen van alle voorkómende Dames- en Kindep-Coeftumea. Adres: WESTGRACHT 34. P.S. Voorheen werkzaam op 't Atelier van Mej. DE JONG, Rozenstraat-. GEVRAAGD •en nette DAGMEID, die met de wasch kan omgaan. Adres: Weezenstraat 29. Een nette Dienstbode gevraagd, loon 2 gulden per week. Adres: Spoorstraat 120.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2