KLEINE COURANT J. van Willigen. 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringen en Anne Peulowne- *9 oh. 11 r anti# i a L.E:rZ.,\ üe Vergulde Koe, i4- l Ivoorheen,™ tNclmARA I ■IHNNHUffl H. C. KOEK, #1. i\ieoiaa#eatieaajc. f[i van prima Schoenwerk BOTERHANDELj Kinder Theeserviezen, Gezelschapsspelen. Gekleede pop, Karakter-poppen, Zeemleer-poppen, Stoommachines, Prentenboeken, Tooverlantaarns, Spoor-artikelen, Auto's, Vliegmachines, Poppenkasten, Kamers, Keukens, Winkel, Naaima chines, Stoombooten, enz. 1 m\ Micolaas-Cadeaux. Iiiüiei ei He» Zaadvaste Zangvogels. I is bij H. FEIJEN, St. NICOLAAS-CADEAU M. S. BREMEB, Keizerstraat 34. No 4050 Zaterdag 2 December 1911 39ste Jaargang. "t Vliegend Blaadje p. 3 ui. 50 ct., fr. p post 75 ct buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad j 37J 45 10.75 miënModeblad »»»55»»»»65» fU.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar23 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag* en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureausi Spoorstraat en Koningstraat. Derde Blad. UIT HET BUITEMLAHD. (Vervolg op het Tweede Blad). Ze stapelen overwinning op overwinning, zoowel de Turken als de IlalianeD,als men hun eigen berichten gelooven wil. In de laatste dagen zyn de berichten van Italiaansche zyde ongemeen gunstig. We mogen or uit besluiten, dat de actie der Italianen in de laatste dagen werkelijk gunstig was. Over het gevecht van den 26sten, dat door de Italianen als een schitterend succes wordt geboekt, loopen de leziDgen toch nog uiteen. Men is het er niet over eens in de berichten of de Italianen optreden onder of zonder bescherming van het scheepsgeschut. Een groot gedeelte van de oase bezuiden Tripolis is in handen der Italianen. Met behulp van een ballon captif werden van deze zyde de posten der Arabieren en Turken verkend, waardoor de artillerie een voor sprong kreeg, daar ze wist waar de hoofd doelen gevestigd waren. Hot aantal gewonden en gesneuvelden wordt verschillend opgegeven. De Turken hebben echter, niettegenstaande het nadeel aan hun kant is, de Italiaaoscbe troepen nog voort durend verontrust. De Italiaansche regeering heeft aan een paar banken machtiging verleend filialen te vestigen in Tripolis en Benghasi! Dat is er in ieder geval in iyds bij zyn. Ook op ü7 en 29 is gevochten. De Turken moesten in beide gevallen terugtrekken naar zy zelve verklaren, maar de Italianen leden belangryke verliezen. Beide partyen verwyten elkaar 't bedrijven van wreedheden. Uit Italiaansche bron meldt men nu Generaal Forza, benevens andere officieren en journalisten, dio de plaatsen hebben be zocht, op 26 dezer door de troepen bezet, hebben 28 vreeselyk verminkte lijken gevon den van Italiaansche soldaten, gevallen in het gevecht van 23 October. Op een Ara bisch kerkhof werden Italiaansche soldaten gevonden, wier hoofd boven den groDd uit stak en die, naar het scheen, levend begraven Een groot aantal andere lyken droegen sporen van mishandeling. Een korporaal had gezien, dat onder de personen, die de so'daten hadden gemarteld, Turksche officieren en soldaten en ook vrouwen wareD. 't Schijnt dat de Italiaansche vloot toch actie! zal optreden. Reuter bericht uit Perim, dat Italiaansche oorlogsschepen het fort Streek Said by Aden bombardeereD. In de AntwerpBche haven was staking der zeelieden. De vereeniging van Belgische reeders heift byna alle eischen ingewilligd onder voorwaarde dat de zeelieden zich ver binden geen wijzigingen in de bepalipgen van de overeenkomst te verlangen en niet in staking te gaan gedurende een tydsvcr- loop van drie jareD. De zeelieden hebben deze voorstellen aangenomen, zoodat de staking g< ëindigd is. De Perzen kruipen in hun schulp nu Rus land dóóipakt. Het parlement heelt du be noeming van het nieuwe kabinet haastig goedgekeurd na ontvangst van het nieuwe ultimatum van Rusland, waarby het ontslag van Shuster, den thesaurier-generaal, wordt gc ëischt. Ia dit ultimatum wordt gezegd, dat de troepen zullen oprukkeD, wanneer binnen 48 uren geen antwoord is ontvangen. De Chineesehe opstandelingen hebben Nan king iu handen. Daags te voren hadden de keizerlijken echter nok een meevaller te berichten gehad. Zy hadden geheel Hansjang bezet en Woctbjang ingenomen. De toestand moet wel ernstig zyn daar Joean Sji-Kai de dynastie heeft aangeraden tydelyk naar het binnenland van China te trekken met het oog op het gevaar, dat Peking wordt ingesloten. Doch de prinsen van kei'.erlyken bloode, wetende dat hun vlucht gelyk staat met afstand doen van hun positie, zouden verklaard hebben, liever zelf moord te plegen, dan dien raad op te volgen. Intusschen is de toestand op dit oogenblik iets verbeterd. Li Hoeng Heng, het hoofd der opstandelingen wil de voorstellen van Joean Sji Kai in overweging nemen. Joean Sji Kai zal zich, Daar verwacht wordt, wel meegaande betoonen, in de hoop daarmede de opstandelingen nit de Yangtso- vallei te wiünen en hen tot het inzicht te brengen, dat, nu alles bereikt is wat zy wenschen behalve het aftreden dor dynastie, voortzetting der vijandelijkheden nutteloos zou zyn. Joean Sji Kai heeft verklaard, dat hy gaarne zou zien, dat er spoedig overeen stemming zou worden bereikt, dat bij een amnestie zal toestaan en bereid i. gedele- geerden te benoemen, die met de vertegen woordigers van alle provincies aan de natio nale conferentie te Sjanghai zullen deelnemen. Maar hy voegt daaraan toe: .Welke autoriteit heeft Li Hoeng Heng nog?" Intusschen zendt hy nog steeds nienwo troepen Daar Hankou. Hij meent nl. dat de andere provincies thans nog aarzelen wat te doen en verwacht daarom, dat de tegenspoed, dien de opstandelingen te Woesjang hebben ondervonden, haar te denken zal geven. De opstandelingen om Hankou hebben een wapenstilstand van drie dagen gevraagd om de voorstellen te kunnen overwegen. De FranBche Kamer-commissie voor buiten- landsche zaken heeft, onder voorzitterschap van Panl Deschanel het Fransch-Duitsche Marokko verdrag geratificeerd met 15 tegen 2 stemmen en 10 onthoudingen. De rapporteur, Maurice Long, wees in zyn verslag er op dat hot Fransch-Duitsche verdrag van 4 November 1911 de bekro ning is van een lange reeks handelingen en dadeD, welke thans tot de geschiedenis be- hooren, waarover de commissie niet heeft te beraadslagen en welke bovendien voor een gedeelte buiten haar gezichtskring vallen. Met vreugde constateerde hy vervolgens, dat de Frai scho natie in de afgoloopen vier maanden doorloopend zulk een bedaard<- flinkheid heeft getoond. Thans echter eischt bet volk, dat een einde aan de geschiedenis I komt, zoodat het zaak is niet langer te tal men en dus niet de openbare behandeling uit te stellen tot na afloop der Fransch- Hpaansche onderhandelingen. Ten slotte vestigde de rapporteur de aan dacht er op, dat, niettegenstaande de aan wezigheid van een internationaal element o. a. in het finantiewezen, Frankryk in Ma rokko op geen ernstige moeilijkheden meer kan stuiten. Wy hebben", aldus eindigt het rapport, „do middelen in handen, om het aangevangen werk te voleindigen. Het Marokko-verdrag is een belangryke gebeurtenis, en vormt de sluitsteen vau een historischen arbeid." Waarschynlyk zal 7 December de open bare behandeling in de Kamer aanvangen. Ook de Amerikaansche pers bespreekt de rede van Minister Grey en wat daarmede in verband staat. De gematigde pers cyfert het niet weg dat in Engelands overdreven eisch tot modesprekon in alle quaestieB, die twee andere mogendheden bezig honden, een gevaar voor den wereldvrede schnilt. Naar de .Nordd. Alg. Ztng." officieus mededeelt, heeft Keizer Wilhelm behoefte gevoeld iu deze dagen van opwindende Ma rokko-discussies den Rykekanselier een bewys to geven van zyn byzondere gunst. Na de scherpe kritiek in den Kyksdag en de demon stratieve houding vau den kroonprins, heeft de keizer den heer von Bethman-Hollweg, die heden jarig is, een vaas vereerd met de keizerlijke handteekening. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 1 December. Uit den Aikmaarschen Raad. In de Woensdag gehouden gemeenteraaads- vergadering heeft het voorstel van B. en W., strekkende, dat de raad zich uitspreke in dien zin, dat naar zijn meening de tyd, om tot de oprichting van een Bchool voor achter lijke kinderen over te gaan, nog niet gekomen is, bestryding gevonden by den heer Van Buy- sen, districtsschoolopziener, daarin gesteund door de heeren Van den Bosch en Dorbeck, welke laatsten als hun persoonlijke meenii g te kennen gaven, dat de kinderen van katho lieke ouders een overheidsschool voor zwak zinnige kinderen, komt zy tot stand, zeker wel zullen bezoeken, zoolang Diet een byzon dere R. K. inrichting zal kunnen tot stand komen. Zy steuDdeD ais katholieken het voorstel-Van Buysen om alsDOg op de lagere scholen hier ter stede een mediöch-paedago- gisch onderzoek te. doen instellen en daarvan rapport uit te brengeo, tegelyk met een be grooting van kosten van een eventueel op te richten school. B. en W. verklaarden dit over te nemen, waarmede de raad zich zonder hoofdelyke stemming vereonigde. Aan B. en W. werd ter zake een blanco crediet verleend. Het voorstel van B. en W. tot oprichting van een werkloozenfonds werd tot de vol gende zitliDg aangehouden. De raad besloot den nieuw gebouwden munr aan de Kaasmarkt tegen de kaaspak- hnizen van den heer Kool, in afwachting van hetgeen deze na September 1912 zal doeD, voorloopig niet tot reclame-doeleinden beschikbaar te etellen en van dit besluit mededeeliog te doen aan het dag. bestuur van den Bond Heemschut. Het voorstel van B. en W., om de minimum- loonen van de werklieden by de uitvoering van openbare gemeentewerken alle met 1 cent, doch voor de metselaars met 2 cent te verhoogen, werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De „butte Montmartre" doorboord. De correspondent van de ,N. R. Ct." te Parys schrijft d.d, 29 November: De berg, de heuTel, die Montmartre heet i die een wereldreputatie van geest en lichtzinnigheid, van vrijzinnige en losbandige kunst, van bohémienslcven en dolle meisjes draagt, de hooge stadswyk, waar inderdaad een groot aantal losse vrouwen en artiesten in dezelfde straten en huizen wonen met een goedmoedige bevolking van brave burger lieden en arbeidersgezinnen, de klassieke Parysche heuvel, waar men langs de .Ciel" en de „Enfer" en het ,Néant«, langs do .Rat Mort*, de .Moulin Rouge" en de .Moulin de la Galette* opklimt tot de machtige grys-blanke, Parys behcerschende basiliek van het Heilige Hart, de .butte Mont martre" is doorboord 1 De tunnel voor den ondergrondschen spoorweg door den Mont martre heen, is gereed I Lang had de .butte* weerstand geboden. Half Parys had ze zien onder-tunnelen voor den .métro". Toen men ernstig begon te spreken, om ook dwars door den berg „Mont martre* heen een lijn te leggen, had ze dreigend getrild en een paar onrustbarende verzakkingen hadden plaats gehad, een paar booze scheuren waren in den grond gekomen in een was zelfs een vrouw weggezakt en levend begraven. Maar de vermetelheid der ingenieurs staat voor niets stil; zij hadden wel twee tunnels onder de Seine-beddÏDg door weten te leggen; waarom zouden zy niet onder den Moulin de la Galette en den Sacré Coenr door durven 1 En zy zyn er onder door. De tunDel is gegraven. Het is nog maar een leege galery. Nog geen rails, nog geen bekleeding, nog geen electrische geleidingen. Maar de opening, de weg is er. Goed twee jaar heeft het geduurd. Nacht en dag heeft een ploeg van 500 arbeiders er aan gewerkt. Men moest door klei en steenen heen, met het voort durend gevaar van die booze verzakkingen, die de huizen daar boven zouden hebben kunnen bedreigen. Maar het geheele work is zonder eenige kwade gebeurtenis gegaan terwyl de galerijen stevig gestut werden werd er tot in de kleinste spleten cement gespoten. Op de Place Pigalle is reeds een station. Aan het zware werk van hot doorboren van de „butte Montmartre» hebben niet alleen 500 werklieden en een staf van ingenieurs en bazen meegewerkt. Twee bescheiden mede werkers mogen niet vergeten, twee brave ezels, Martin heet de eono, Bertrand heet de ander, roaar men noemt hen ook wel familiaar Nord-Snd. Uit de hoofdgalery voerden kl- ine galerijen naar de mondingen der putten, waar door de uitgegraven aarde naar boven gebe- schen werd. Die kleine galeryen waren te laag en te klein voor paarden en zoo hebben twee trouwe grauwtjes gedurende twee jaar de zandwagentjes door die kleine galeryen naar de opening der putten getrokken. De brave beesten hebben het daglicht niet gezien in al dien tyd. Nooit hebben ze onwil of vermoeidheid getoond. Iedereen hield van ze, de ingenieurs brachten telkens lekkernijen voor hen mee; de arbeiders, wier werk «ii deelden, spraken met hen als tot goede kame radon. Als na volbrachten arbeid Martin en Nord-Sud het komend voorjaar weer boven aarde zullen komen, zullen de bewonerB van Montmartre, die van hun arbeid zullen profi- teeren, hen zeker wel een sympathieke ont vangst bereiden. Als ezels tot gemeente raadsleden gekozen konden worden maar neen, dat is immers met viervoeters niet mogelyk 1 Duel-getij. Er wordt in Parys nog maar altyd naar hartelust geduelleerd. En omdat het gemeen lijk in zyn consekwenties ongevaarlijk blijft, werkt het tweegevecht nog steeds op de spot lust van het publiek. In de „Débats" is het een van do redac teuren byna elke Parysche journalist moet in staat zyn, den degen even goed als pen te voeren! die zyn meening uitspreekt over den invloed van het jaargetij op de duel-woede. In hot voorjaar en in den zomer duelleert men louter voor zyn genoegen. Want op een mooien Mei-ochtend wakker te worden met het vooruitzicht op een duel, is lang niet verwerpelijk, vooral wanneer je de overtuiging hebt, dat het gevecht niet op leven en dood zal gaan. De lucht is licht, de hemel reiD, de vogel tjes zingen in het vroolyke zonnetje. In hot bosch zal het frisoh zyn. Na een degc-nprikje en een stevigen handdruk, zal men genoege- lijk samen onlbyten. En men zal in stad terugkoeren, tevreden met z'n dag, een weinig trotach met het diploma van moed, dat men zich zelf heeft gegeven, terwyl men daarenboven het gevoel heeft, dat de eer, de gezondheid, de lichaamsbeweging behoorlijk verzorgd zyn. Maar nu hetzelfde in November 1... De duellant Btaat somber ophet is buiten een mistige dag, en de wind giert in den schoorsteen; om je bed uit te komeD is een heel ding. De winter-melaucholie schynt een slecht voorteeken, en ju kleedt je aan als voor een begrafenis. Men huivert buiten. En je hebt goed tegen je zelf te zeggeD, dat het de herfstkou is, die je doet bibberen, toch geeft zoo iets tegenover de getuigen geen houding. Daarenboven is de grond glibberig, hetgeen een ongunstige omstandigheid is by het degen- gevecht. En verdedig je maar eens tegen den tegenstander, wanneer je je tegelyk te ver dedigen hebt tegen een aanval van verkoud heid. Wanneer bovendien de leider van het tweegevecht een nauwgezet man is, zal hy je noodzaken den warmen flanellen borstrok uit te trekken, omdat je daardoor op je tegen stander voor hebt. Maar het uittrekken van dit warme pantser is tevens voldoende om je voor goed afstand to laten doen vau het duel iu den winter. Want beter dan een bronchitis op te loo pen, lykt me, in het winter-halfjaar tasschen October tot Mei, verontschuldigingen aan te bieden. De juweelen van Sultan Abdoel Hamid. De verkooping van do buitengewoon fraaie edelgesteenten van den gewezen sultan van Turkye wordt te Parys voortgezet onder groote belangstelling zoowel van handelaars in diamant, als van liefhebbers van edelge steenten. Den tweeden dag is er voor 1,090,390 frank verkocht. De hoogste prys, 346,000 frank, is besteed voor een ketting, bestaande uit tien gedeeltelik geslepen smaragden, die elk in een krans van bril lonten gevat zyn. Gisteren, den derden dag ia er in het geheel voor 1,189.810 frank verkocht, zoodat dat opbreugst der eerste drie dagon 4,947,467 frank bedraagt. Er blykt dus in deze tjjdeD, waarin er algemeen over de tduurte» van het leven geklaagd wordt, nog heel wat geld voor weeldezaken beschikbaar te zyn. In de Fransche bladen lezen we, dat mevrouw Psquin, het hoofd vau het beroemde Parysche modehuis, uit de sieraden van den Turkschen vorst een ring gekocht heeft voor ruim dertigduizend frank. De cchtgenooten van dure dames, die zich by Pnquin kleeden, zullen zich voortaan allicht wat minder over de naaisters-rekeningen van hun vrouwen verwonderen. Zoo'n ring van dertig duizend frank moet toch ook betaald worden. Een 90 jarige oude vrijster. In Orauienburg vond men Dinsdag een byna 90-jarige oude vryster half verhongerd op den vloer van haar huis liggen. Zy had niets dan een byna vergaan hemd aan on was weerzinwekkend vuil. Zy moet een vermogen van ettelijke honderdduizenden mark bezitten. Vrouwen in den Gemeenteraad. Te Unterschleichah, een dorpje in Beieren, zyn zes vrouwen in den gemeenteraad ge kozen. Wethouderez is zekere Eva Zech, leden van den gemeenteraad zyn verder de vrouw vau een herbergier, de vrouw van een houtkooper, do weduwe van een onderwijzer, een rentenierater en de vrouw van een dag- looner. Uit den Omtrek. Texel, 30 November. Door het personeel, verbonden aan de Koningin Wilhelmina-bewaarschool, te Oude- schild, werd dezer dagen een ommegang door het dorp gemaakt, ter inzameling van golden, strr-kkende om aan de kindertjes dier bewaar school mot Sint Nicolaas eeno verrassing te kunnen boreiden. De pogingen der beide jonge dames hadden een gewenscht gevolg, door dien ruim f 35 werd bijeengebracht. De stroohandel duurt dit jaar zeer lang. Nog dngelykB worden ladingen stroo van hier ui gevoerd. R.-eds zyn meer dan 8000 wagen vrachten naar elders verscheept. De prys is gemiddeld f 20 per 1000 KG. Nooit te voren is de uitvoer van stroo nog zoo belangrijk geweest. Anna Paulowna. Maandagavond 27 Nov. vergaderde de Visschery vereeniging in 't lokaal van den heer Hoogmoed te Van Ewycksluis. Aan wezig 13 personen. De voorzitter, de heer C. F. Sieuwers heet de aanwezigen welkom, in 't byzonder de afgevaardigden van de ver eeniging Nieuwesluis, en opende de bijeenkomst waarna de Becretaris de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Medodeeling wordt gedaan van eenige inge komen stukken, waarby oen schrijven van 't Dag. Best. van den Gemeenteraad om advies in zake het verbod van nestvisschery. Geantwoord is in den geest, zooals op de vorige vergadering is besloten. Voorzitter vraagt: zullen we een afge vaardigde naar de algem. vergadering zenden Allen zyn er voor. De heer Keuris wouscht niet in aanmerking te komen, omdat hy als lid van den Visschery raad vry wil blyven. Tot afgevaardigde wordt gekozen de heer C. F. Sieuwers, tot plaatsvervanger de heer P. Keuris Az. De laatste neemt de benoeming aan, de eerste wil de behandeling van den beschrijvingsbrief afwachten voor hy eeue beslissing neemt. De beschrijvingsbrief wordt hierna behandeld. De meerderheid der ver gadering is er in beginsel tegen dat de leden van den Vissoheryraud tevens Hoofdbestuurs leden zyn. Men is voor gohoele afschaffing der kuilnetvisscbery. Wordt dit voorstel van Lemmer niet aangenomen, dan is men voor 't voorstel Dnrgerdam om gedurende 15 jaar het visscheu met den kuil aan de randen der Zuiderzee te verbieden. Tevens is men voorle. rykskeur op ansjovis en haring 2e. het invoeren van eene maat op alle visch 3e. het voeren van eenstevenlicht op visschers- vaartuigen 4e het nummeren van de zeilen der tjalkschepen5e. het beperken der netten per vaartuig. Men verklaart zich tegen bet verbod om op Zondag te visschen. Thans verklaart de heer Sieuwers de be noeming van afgevaardigde aan te nemou. Vervolgens deelt de heer Keuris nog het een en ander moe omtrent het groeien der mosselen. De voorzitter van de Afd. Nieuwe sluis verzoekt de aanwezigen ook eens eene vergadering te Nieuwesluis by te wonen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met den wensch dat deze vergadering in 't belang van de visschers mag zyn. Terwyl Dinsdagmiddag 28 Nov. de heer J. Dekker met iemand naar 't station reed, viel iéq der paarden, waardoor het andere begon te slaan. De heer Dekker ontving daarby zoo'n hevigen trap, dat hy met ge broken beon huiswaarts moest worden ge bracht. Advertentiën. Muziekonderwijzer fan Galenstraat 67 BOTER- en KAASHANDEL Breewaterstraat nr. 8. AFHL.AO. Schager Kopboter thans 72 cent. Boerenkluitboter 72' Fijne Roomboter Delftsche). 88 Door velen nagemaakt I! Door niemand geëvenoardll is onze 50-CENTS BOTER. Vorsotio Poldereleron O oont. in poroulaln, nikkel en émaille. nieuwe eerie 13 ct., buitengewone sorteering 25 en 50 ot. per stuk in doos vanaf II ot. gehoel nieuwe seriën van 25 ot. tot f9.00. praohtcollectie in nllo bestaande soorten. goed werkend vanaf 75 of. De bekende „Nora No. 3" f 2.50. Oud-Hollondeohe aerio 71/» ot. Qobondon Sprookje» 20 ot. Stamperiue' Do Ruijter o. a. 25 ot. mat oin.vn.togr.ph f 2.00. RECLAMESPOOR m.t fluit f I.OO. In prijzen van f 1.25, f 1.50, f 1.75. Zeer practisch. HERMAN NYPELS, SPOORSTRAAT 41 hoek KONINGSTRAAT. GROOTE KEUZE met RAALD bespeelbaar f I.2S. Belangrijke prij...rmind.ring van wegens «.rpl.at.ing dar zaak. Kanaalweg 71, Schoone Sneeuwputters voorzang en lokvogels. Mannen 60 cent, Poppen 30 cent. Kneuen 25 cent. Verkrijgbaar bij L. C. KRAAN, Mid denstraat 129. Groote keuze Lage prijzen Spoorstraat 27. Spoorstraat 27. VRIJDAG I en ZATERDAG 2 DEC. geven wij nogmaals GRATIS een bij elk pond boter dat men koopt, zoowel bij onze fijne 50-cents Boter, als bij de Boter van 45, 40, 35 en 30 ct. per pond, terwijl wij ook op onze VERPAKTE „PujflO" een oadeau geven. Ieder make gebruik van deze gelegenheid om een prosf te nemen van onze prima botsrsoortsn, alles met fijne Natuurboter bereid. Ook verkiygbaar in de winkels, waar Bremer't 50 ets. boter wordt verkocht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1