KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Peulowne No. 4061. Woensdag 6 December 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et, tr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre-Zondagsblad 37*45 (0.75 miënJModeblad 55 65 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) AdvorteatiSn vaa 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meer6 ttewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend Intaro.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (»./h. BERKHOUT Co.), Helder. Tweede Blad. Aan onze Lezeressen, De behoefte aan liet be2it van een degelijk, praetisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eiachen welke de mode stelt, doet ïich thans het meest gevoelen. „HET NIEUWE MODEBLAD", hetwelk bij den uitgever van dit blad is verkrijgbaar gesteld, koBt slechts 55 ets. p. 3 maanden (franco p. post 05 ets.) verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in één kwartaal, en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er pr\js op stelt, zich en hare kinderen smaakvol «n toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad, zoodat men in staat is een betrellend costuum of model duurvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren. Voor nieuwe inteekenaren is een nummer ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt, aan het Bureau van dit blad. De Administratie van dit blad. UIT HET BUITENLAND. Het militaire debat in de Belgische kamer is geëindigd. De samengaande linkerpartyen hebben gemeend dat de onrust in bet land en hetgeen voor den dag zou komen by dit debat op een nederlaag der regeering moest uitloopen. Want men meende dat zou blijken, dat groote nalatigheid gepleegd was. De regeering is echter staande gebleven en met 84 tegen 73 stemmen werd de volgende motie aangenomen //De Kamer, gehoord de mededeelingen van den minister van Oorlog, verklaart, vertrouwen te stellen in diens verklaringen en de door hem genomen maatregelen en vertrouwt dat de vaderlandsliefde van alle Belgen ten goede zal komen voor de ver dediging des lande, en gaat over tot de orde van den dag." Minister Hellebout verklaarde ten volle de verantwoordelijkheid voor den toestand te aanvaarden. Een enquête door de oppositie gevraagd verklaarde hy niet te kunnen toe staan daar de oppositie de noodige kredieten voor de artillerie, versterkingen, kazerneeriDg en verroer geweigerd heeft. In Engeland deed de oppositie dat anders. Hij had nog een tweede maar zwaarwichtige reden en die was dat by een onderzoek de naburen op de hoogte zouden komen van de genomen maatregelen. Het geschryf der bladen die nu eens zeggen dat er maatregelen genomen zjjn tegen Frankrijk, dan weer dat ze tegen Duitschland gericht zyn keurde de minister ten sterkste af. Men kweekt op die manier wantrouwen. De minister ontkende de juistheid van het bericht uit een Dnitsch blad, dat overeen komstig de verdragen 150.000 Engelschen in België ontscheept moesten worden om zich naar het tooneel van den oorlog te geven. Hy noemde het bericht een paar verzinsel. Met Oosterschen luister en praal wordt koning George van Engeland en de koningin in Britsch-Indië ontvangen. Zaterdag arriveer den zij te Bombay waar zy door den onder koning en den gouverneur der stad werden ontvangen. Bjj een rondtocht door de stad werden de vorstelijke personen door hunne verre onderdanen geestdriftig toegejuicht. Omtrent den oorlog tusschen Italië en Turkye seint Kenter dat te Konstantinopel geruchten loopen als zou Italië de mogend heden aansporen vredes-onderhandelingen aanhangig to maken daar anders voor ern stige complioaties gevreesd moet worden. Van welken aard die echter zyn zouden wordt niet aangeduid. De mogendheden moeten geantwoord hebben dat zy eerst tusschenbeide kunnen komen na een beslissende overwinning van de Italianen in Tripolis. En dat is het na jaist. Schermutselingen, uitvallen, aanvallen komen dagelykB voor. Maar ze zyn niet van beteekenenden aard. By Derna heeft weer een groep van 1000 Turken en Arabieren een aanval gedaan op het zuiderfront der Italiaansche stellingen. Ze werden echter door artillerievuur terng- Avonturen van een Halderaohen Varensgezel. Door P. N. v. R. 'k Zal nu niet breedvoerig verhalen wat we met z'n drieën gedurende een maand of zes, zonder kwellende broodzorgen, als echt vrjje menschen in de wereld wyd en open, op den openbaren weg, op partiouliere ter reinen, in speeltuinen, in café's, bij partyen en by verschillende gelegenheden hebben beleefd; hoe wy, er op berekend een goed, vlot van stapel loopend programma te kunnen afwerken, succes bereikten op onzen zwerf tocht; ik wil niet verder uitwyden over een stelletje artistieke schooiers in hnn dagelyk- sche komieke bezigheden van poppenkast- vertooningen ik ga dit alles vluchtig voorbij on breng u, in weerwil van de hoerschende duisternis, langs een oud versleten trapje, karig verlicht door de vlam van 'n stukje kaars, omhoog, naar een klein genummerd kamerdeurtjo, om dan een vliering-krotje binnen te gaan. Vreemde huishouding die hier uw opmerk zame blikken treft I Zeker kunt ge in doze beperkte ruimte niet recht overeind staan. Pas dus goed op steeds in bukkende houding te blyven, anders komt het hoofd pynlyk tegen de lage soldering. Het behang is ge deeltelijk van den wand en laat hier en daar een witten muur met salpeter-uitslag zien. Op den naakten, schoon geboenden grond staan een paar schragen met een houten bord er 0p om de functies van tafel te verrichten, üeu groote leuningstoel, uit welks vodden- gedreven. Een paar kuststeden werden door een Italiaansch oorlogsschip gebombardeerd, De Italianen zyn by de gevechten door gaans veel sterker dan de Turken maar het optreden van kleine benden Turken en Arabieren, hier en daar en overal maakt jnist den toestand voor de Italiaansche troepen zoo afmattend. Er ib thans sprake van een inbrand steken der oase by Tripolis. Een strateeg achtte dit den eenigen mogelyken weg om do Ttirksche benden volkomen te verdrijven, 't Zou verschrikkelijk zyn aldus een werk van eeuwen mooizamen arbeid to verwoesten. Kost de oorlog aan Italië kolossale sommen, ook Tnrkye voelt den drang der stygende fioancieele verplichtingen. Men verzekert dat de Turksche minister van financiën onder handelingen ia begonnen met de Ottomaanschc Bank over een voorschot van 2 millioenon ponden tegen uitgifte van schatkistbiljetten, teneinde aldus het loopende tekort te dekken. Dat Joean-sji-kai met de Chineesche op standelingen in onderhandeling is gestreden wyst er op dat de robellen dus als oorlog voerende party zyn erkend. Er is een wapen stilstand gesloten maar ondertnsschen komen berichten dat b.v. ia Zuid-Mandchoerije ge vechten zijn geleverd. De bevelhebber der keizerlijke soldaten werd gevangen genomen en onthoofd. Dat schjjnt zoo de mode daar wellicht ook daarom rare Chineezen. De onafhankelijkheid van Mongolië is af gekondigd en de Chineesche ambtenaren huis toe gezonden. Dat is meer modern en minder barbaarsch. Maar het wyst er op dat de toestand voor de regeering in China hachelijk wordt. De vreemde consnls en afgezanten te Peking hebben bescherming verzocht by hunne respectieve landen. Die is reeds voor 't grootste deel aangekomen. In Perzië heerscht begrijpelijkerwijze groote ontstemming tegen Rusland dat blyft door- dryven, ultimatums zendt en troepen. Russische waren worden geboycot en in de hoofdstad wilde men met de tram niet ryden omdat men meende dat die aan een Russische maatschappij behoort, ('t Is echter eene Belgische onderneming.) Perzië, die zyn minderheid voelt, en niet opgewassen is tegen den Russischen beer, en waarschynljjk ook al weet door zyn diplomatieke vertegenwoor digers dat van Europa in deze niet veel te verwachten is, zal weer wel koste wat koste moeten toegeven. Met groote heeren kersen eten NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 5 December. Hr. Ms. „Zeeland". Het vertrek van het panteerdekschip .Zee land" naar Suriname, aanvankelijk bepaald op 2 dezer, is wegens eenige voorzieningeo, noodig iu verband met het a.s. langdurige verblyf in de West-IndiBche wateren, weder uitgesteld tot den llden dezer maand. - Door de Directie der Marine is het verrichten van onderhoudswerken aan de Mariniers-kazerne en de wachthuizen, opgo dragen aan den heer A. Krijnen, voor eene som van f 4200. De „Möwe". De stoomtrawlor .Möwe" is naar de Binnen haven verhaald, in afwachting van het onder zoek door experts. Het schip zal vermoedelijk vooruf in het dok moeten worden onderzocht. IJmulden, 4 December. Laatstleden Donderdag is de nieuwe Christe lijke School in de Breesaap alhier in allen eenvoud geopend. //Het Witte Kruis" houdt dezen winter een cursus voor Eerste hulp by Ongelukken. Even eens zal een herhalingscursus gehouden wor den voor heD, die reeds vroeger aan zulk onderricht deelnamen. Evenals in vorige jaren is hier eene be weging gaande om de Kermis, die den laataten Vrijdag, Zaterdag en Zondag van September gehouden wordt, afgeschaft te krygen. De Stoomtrawler S.A. 23, word voor twee weken wegens eene vordering voor machine reparatie in beslag genomen, doch gisteren weer ontslagen. (Zooals we in ons vorig nummer berichtten is deze trawler aan eene firma alhier, onderhands verkocht.) kussen oen aantal spichtige hooihalmen al treurende nederhangeD, is achteloos in een hoek geplaatst. Een plank, op klossen tegen den watid bevestigd, draagt een vierkanto stallantaarn, die 'n flauw, kwijnend schijnsel laat stralen. Vlak er onder bespeurt ge een soort van krib, waarin versch stroo en wat geelachtig beddegoed ligt. Laat ik nog even u wijzon op den dunnen, gammeligen deken en het platte, harde zeegras-kussentje, en dan wel degelyk notitie nemen van hem, die op deze lang niet rooskleurige legerstede rust. Het ia myn meester, de man met den baard, altyd gesukkeld aan een ernstige borst kwaal, maar nu, akelig mager, door den dokter opgegeven." Terwyl zijn bcenige hals op den rand der kribbe rust, zijn gryse haren en donkeren baard zeer verward het hoofd en de kaken omgeven, zult ge by een eerste beschouwing bepaald onaangenaam getroffon zijn. Welk een verschrikkelijk en verwilderd type! Toch zult ge my toestemmen, dat er iets goedigs op dat ruige en morsige gelaat te lezen is. Ja, uit zijn groote, gryze oogen blikken vriendschap en liefde, vriendschap en liefde voor zijn dochter de meid in den fiadderigen regenmantel die op dit oogen- blik kort by hem zit en juist met een rooden zakdoek het zweet van zyn aangezicht wischt. Hy is pas ontwaakt uit een lichte sluimo- ring, z'n borst gaat aan als 'n scheepspomp •n vreeselyk benauwd roept hy «Gerrit! Ben je daar, Gerrit? Kom eens dadelijk hier!" Hy werd zenuwachtig, begon langdurig te hoesten en Btamelde eindelijk moeizaam «Je bent een eerlijke, beste, brave kerel, Gerrit I 'k Zal het niet lang raeor maken. Nee, ik weet 't zeker. De fut is t'r uit. Vóór ik sterf, wou ik je iets vragen. Hoor Het aangevraagde pantserschip. De „Standaard" wimpelt (in een artikel vol klachten over den geringen tijd, die nog maar voor de bespreking van de begrootings- hoofdstnkken in de Tweede Kamer beschik baar is) volgenderwys het aangevraagde pantserschip voorloopig af: Het meest zal daarbjj marine in het ge drang komen. By dit departement toch komt de quaestie van het nieuwe schip; een aan vrage waarover de geesten zeer sterk ver deeld zyn, en die daarom een breede discussie zal vergeneen discussie, die allicht op twee volle dagen beslag legt, ook al rept men zich nog zoo. Eenig redmiddel zou dan zyn, den post van het schip tydelyk uit de be grooting te lichten on begin van Februari suppletoir hierover te beslissen. Hier zou alles voor, niets tegen zyn. Voor vooral, dat zulk een netelig geding niet behandeld moet worden met een doodmoede Kamer in ge prikkelde stemming, Door in dit korto uitstel te bewilligen, zou do minister zichzelf en de Kamer een onmiskenbaren dienst bewyzen. Na doorgezet, heeft 't schip alle kans op het rif vast te varen. Kalm in Februari behandeld, kan 't wind en tij allicht meekrygen. Een ernBtig bezwaar, dat tegen zulk kort uitstel zou ryzen, kunnen we ons niet indenken. Te minder, daar er een beslissing zal moeten vallen Bchynbaar slechts over één schip, maar ioitelyk over een vyftal schepen, althans wat de snelheid betreft. „De Solo". Men is er in geslaagd de twee zware ketels en nog 12 colli zwaar goed uit het stoomschip tSolo" over zee te lossen. Het schip is Maandagnacht S Meter met den kop zeewaarts gehieuwd en heeft geen slagz|jde aer. Aanbesteding Damplammen. Gistermiddag had te Amsterdam aanbe steding plaats van de werken ter uitvoering van de nieuwe Damplannen, welke werken bestaan in het sloopen van perceelen, duikers, overbruggingen, scheidingsmuren baliën, uri noirs, onz.het maken van een riool van gewapende betonbuizenhet maken van hoogrioleeringenhet maken van een wal- voorziening aan hot noordeinde van het Rokin, het vullen van duikers, uitgebroken kolders, enz. en het egaliseerec en afgraven van wegbaDen en bouwterreinenhet plaatsen van schuttingen, en het onderhouden van de uitgevoerde werken. De werken moeten voor de eerste maal geheel gereed en goedgekeurd zijn zes maan den na aanvang van het werk. Laagste inBcbrjjver was de heer Ad. Dufc^ bc-lmaD, te Dordrecht, voor f 47,860. De" gunning wordt later bekend gemaakt. Kwijtschelding. Naar men verneemt, is by Kon. besluit in den Haagschen tandmeester H. kwijt schelding verleend van het^nog onvervuld gebleven gedeelte van du hem, wegens zedenmisdrijf, opgelegde gevangenisstraf van 6 jaren en zulks op grond van ernstige ongesteldheid. Dientengevolge is de ver oordeelde in vryheid gesteld. Luchtvaart en Hydrografie. Als wij, alsdus het «Bat. Nbl.", ons niet vergissen zal, door den invloed nog van den ongelukkig omgekomen luitenant ter zee Rambaldo, by de marine een nieuwigheid worden ingevoerd, die voor do zeevaart een grootere veiligheid belooft. Opgemerkt was herhaaldelijk dat zelfs de meest nauwkeurige opnamen van gaten en vaarwaters niet kon verhoeden, dat onder de oppervlakte van de zee zich klippen en riffen bevonden, die op de zeekaarten niet waren vermeld en voor een daarop loopend schip uiterst gevaarlyk waren. Hoe nauwgezet de hydrografie haar taak ook vervolde, zij kon niet altyd voor komen dat dergelijke gevaarlyke punten aan de aandacht ontsnapten. De heer Rambaldo nu heeft, zooals men weet, aangetoond dat op een betrekkelijk groote hoogte van de zee gemakkelijk door het water kan worden heen gekeken en klip pen, riffen en ondiepten konden worden op gemerkt dio van boord van een schip of uit een sloep onmogelijk, zelfs met het beste gezichtsvermogen konden worden gezien. In verband daarmede zullen aanvankelijk b\j wyze van proef, ten behoeve van enkele opnemingsvaartuigen, eenige ballons captifs van kleine dimensiën worden aangeschaft, die van de achterzijde van het schip opge- je, Gerrit? Vóór ik sterf, won ik je iets vragen. Welaan: wil je voor m'n dochter zorgen? Wil je, Gerrit? Wil je met haar blyven werken? Ze staat heeloraaal alleen op de wereld en 'k moet haar nou aan d'r lot overlaten. 't Is een beste meid, dat weet niemand beter dan jjj, die met ons hebt gewerkt. Gerrit! ik kan gerust heengaau, als je me belooft haar niet in den steek te laten. 'k Heb geen geld, ik bezit niets anders dan 't theater dat's mijn erfenis. Gerrit! Gerrit!"... Hy greep hartstochtelijk myn handon en kneep met do stokkerige vingers in m'n harde knuisten. i/Gerrit zal je dfrt doen?.'t Zou je zoo graag méér nalaten, 'n kapitaaltje, maar d'r is niet. Ik waardeer je als eenige vriend, Gerrit. Je bent 'n arme stakker, die ze vroeger betor hadden moeten beloonen. Een houten poot voor negentien dienstjaren is 'n schande, een groote schande. Gerrit! dkkr heb 'k zoo dikwyls over gedacht als je Jan Klaasson met z'n klompen op den tooneel- grond liet dansen. Jjj moest feitelijk on bekommerd kannen leven. Maar daar kan ik niets aan veranderen. Als ik dfit kon... Gerrit I Gerrit I Met een schreeuw viel hy acüterover en toen ik hem, wit en smal, nog even opnam, was-ie slap. Z'n mond bleef wel open, doch by sprak niet meer. 't Was voor goed afge- loopen. Stjjf en bleek had z'n dochter toegekeken, maar opeens bnkte ze nu naar het lyk met opgespalkte oogen, pakte en zoende het en begon verdrietig te schreien. 't Hart zat me in de keel, ik stond al door mjjn neus te snuiten on stilletjes te snikken, toen de eigenaar van 't kosthuis, op trypen laten en daaraan verbonden, tot 300 M. kunnen stjjgen. In elke ballon neemt een jeugdig zeeofficier plaats, die gewapend met kjjkers en machinerieën tot plaatsbepaling, bovendien telefonisch verbondon zal zyn met den commandant met het vaartuig onder zioh. Bespeurt hy nu een klip, hetgeen hem, als deze aanwezig is, by kalm vaarwater, moet gelukken dan telefoneert hy onmidde- ljjk aan den chef beneden en bepaalt hy nauw keurig de plaats van de verraderlijke ondiepte. Op die wyze hoopt men nog aanmerkelijk tot do betrouwbaarheid van onze zeekaarten te kunnen bijbrengen, die afgescheiden daar van, toch reeds een zeer goeden naam hebben by de internationale navigatie. Zyn wy goed ingelicht, dan zyn reeds enkele ballons captifs besteld en worden speciaal jonge, lichamelijk niet te zware zeeofficieren met scherp gezichtsvermogen voor het opslygen met de ballons gezocht. Da betrokking zal geduld vcreisohen, on ophoudelijke attentie vorderen en het vele uron in hoogere luchtlagen doorbrengen noodig maken. Maar het succes zal dan ook van beteekenis zyn. Immers eenmaal ontdekt, zal het van boord niet moeilijk vallen om van de klip alles te weten to komen, wat men er van wil opteekenon. Laffe indringers. Een daad van roof en geweld werd te Soerabaja door een vyftal militairen gepleegd, meldt de „N. S. Ct." Deze helden drongen tegen een uur of 10 's avonds het hnis van een Chinees op Gom- bong binnen, Bloegen daar den boel kort en klein, en namen met geweld do vrouw des huises mee. De indringers waren gewapend, soodat ze de mannelijke huisgenooten op een veiligen afstand konden houden. De vrouw word eerst naar Passar Toerie gebracht, waar ze op beestachtige en niet nader aan te duiden wyze werd mishandeld, en daaroa naar do kazerne van het 13de bataljon. Den volgendon morgen vond men haar voor de kazerne, in een onbeschrijfelijk go- havonden toestand. Zelfs do gouden ketting, welke ze om den hals droeg, hadden haar belagers haar ontnomen. Het is te hopen, dat de autoriteiten de vyf vorachteiyke individuen, die deze daad van geweld hebben uitgehaald en wier iden titeit gemakkelijk vast te stellen is, voorbeel dig zullen straffen. De Durbar. De koning en de koningin van Engeland zyn Zaterdag met de «Medina" te Bombay aangekomen. Schitterend en geestdriftig was de ontvangst van deD grooten .blanken keizer" aan de ingangspoort van het Indisoho Rijk. Spoedig na aankomst van de «Medina" bogaven do vorstelyke personen zich aan wal. Hier was een ontvangst-palviljoen, waar de onderkoning, de gouverneur van Bombay en tal van autoriteiten koning en koningin begrootten en waar de president van den gemeenteraad, sir Pbirozesbab M. Metha, een welkomst-adres voorlas. De koning ant woordde met een toespraak, waarin hy ver klaarde dat het een zjjner eerste wenschen na zyn troonsbestijging wan geneest, om een bezoek te brengen aan zyn onderdanen in Indië, een verklaring, die door de aan wezigen geestdriftig werd toegejuicht. Na de ontvangst deden koning en koningin een rytoer door de stad, waarna ze aan boord van do .Medina" terugkeerden. Uit de berichten in de Engelsclie bladen blykt, we hebbeD hieromtrent trouwens al reeds een enkel maal iets meegedeeld, dat do «Medina" een zeer slechte reis heeft gehad. Koningin Mary heeft zich dan ook gedurende de reis slechts zeidon vertoond eenmaal overstroomde zelfs haar kajuit door het breken van een der koekoeksglazen. Ook de koning, die toch al meer zeereizen achter den rug heeft, vertoonde zich tal van dagen Diet op het dek. En het gevolg leed mot enkele uit zonderingen zoo duchtig van de zeeziekte, dat allen tijdens het stormweer in de hutten bleven. Turkije en Perzië. Berlyn, 4 Dec. Volgens den correspondent van het //Borl. Tagebl." zou de Turksche regeering twee legerkorpsen gemobiliseerd hebben, die bij de Perzische grens in garni zoen liggen. In den eerstkomendon ministerraad znllen nog meer maatregelen in verband met de Porzische quaestie genomen wordon. De be- pantoffel en 'n lok onder de luif van z'n pet, ons beiden verrastte. «Is 't met 'm gedaan, Gerrit? Donders! wat heeft die ouwe nog moeten martelen. 'k Had 't wel voorzien: als znlke zwalkers bloed gaan spuwen, dan is 't niet zuiver. Jonge, jonge, hy is zoowat heelemaal ge sloopt. Wat kan 'n mensch toch bar af vallen. Was 't je vader? Ei! Dus, dat meisje schiet over? 'n Treurige ge schiedenis. Wat moet er nou met de pop penkast gebeuren? 't Ding staat me niet in den weg, maar Drie weken na de begrafenis stonden onze namen naast elkaar in den Borgelyken Stand, ik had de dochter van den man mot zwarten baard getrouwd, 'n Aardig wyfje. Ha, denkt ge, nu krygen wegitzwarte oogen, golvendo lokkon, albasten boezems, krijtwitte handjos, satynen kleedjes on poppenvoetjes. Mis! Gerrit is te burgerlyk, te veel Nieuwediepsche jongon, om zoo'n romantoon te vatten. 'n Aardig wyfje. Toen we samen naar 't Stad huis gingen om in 't huwelijk te stappen al sloeg je me dood! ik wist niet of d'r baar bruin, licht-bruin, blond of licht-blond was. Daar bemoei ik me niet mee. Maar ze waB niet groot, ook niet klein, bad lieve, zachte oogen en weergasche mooie tanden, zoo blank als 'n zieltje.Sakkerloot, ik werd door haar de gelukkigste man van de wereld. Maar hoe kort heeft 't geduurd! In den aan vang hadden we gonden bergen voor ons. Nooit heb ik zoo goed begrepen als toen, dat or met do onbeduidende poppenkast, voor 't groote, ryke publiek meestal laf en zoute- Ioob, nog 'n flinke duit is te Terdienen, 't Ging ons goed we waren gelukkig en tevreden. Jammer, dat een nieuwe jjselyUieid langstelling voor Perzië is te Konstantinopel zoo groot, dat de eigen oorlog er bjjna door vergeten wordt. Overal is men teleurgesteld over het verraad van Engeland jegens de Perzische Mohammedanen. Veel politici, die sedert kort Engelschgezind waren, zien nu weer naar Duitschland uit. Vermoed wordt, dat Rusland Engeland stil gekregen heeft door een andere compensatie en men vreest in Tnrkye dat deze compensatie Tnrkscbe belangen zal raken. Een zonderling proces. Een ongewoon proces is dezer dagen voor den Berljjnschen rechter voor geweest en in tweede instantie beslist. Het onderwerp van den eisch was de asch van een vrouw, waar op, om betaling te verkrijgen, door een in doodkisten handelende firma beslag gelegd was. Deze laatste had nameljjk do opdracht gekregen, de bjj de lijkverbranding benoo- digdo doodkist te leveren, doch do bestelling was zoo slecht uitgevoerd, dat do houten kist niet in de zinkon kist paste, die daar omheen moest sluiten. De echtgenoot van de overledene weigerde daarop aanneming en betaling, en de firma in doodkisten wreekte zich, door op de asch beslag te laten leggen. Zonderling genoeg, wordt aan de Köln. Ztg. geschroven, heeft de rechter in eorate instantie zich toen op hot standpunt gesteld, dat voor den eischer on weduwnaar uit het bewaren van de asch by de firma «geen wezenlyk nadeel" ontstond, om welke roden de eisch werd afgewezen. Eerst het Landge richt kwam tot den voor een normaal mensch eigenlyk vanzelf sprekende opvatting, dat een beslag op de asch van een overledene met de goede zeden in strijd en niet toelaat baar is. Niet veel gewend. De Papoea's van Okaba, dat op de zuid kust van Nienw-Goinea ligt, heel in het oos ten, by den mond van de Bianrivier, hebben in den laatsten tyd heel wat bijzonders te zien gekregen. Eerst de paters en broeders van de missie, de eenige blanken op de zuid kust aan dezen kant van Meruukeen hun hond, een monsch-hond, zooals de inlanders het dier noemen, omdat het pootjes geeft. Vervolgens twee geiten, «honden met houten ooren*. die het heele dorp achter zich hadden toen zy naar hun nienw verblyf gebracht werden. En eindelyk het rywielby Okaba is het strand velo maanden mooi hardhet strekt zich uren ver uit en is wel drie kwartier breed. Heel Okaba liep leeg en do inlanders lieten voortdurend een zacht gefluit hooren als teeken van bewondering. Ook hot uit schelden van ryder en voertuig is een teeken van blijdschap, bewondering en liefde. Ziehier de vertaling van eeDigo namen die men aan don tweewieler gaf: 1. gAan, 2. draaier, 8. wiel, 4. wogschip, 5. voetschip, hardloop- ijzer. Te weinig salaris. In den gemeenteraad van de City van Londen werd voorgesteld om een onderzoek in te stellen of do Lord Mayor wol genoeg heeft aan zyn salaris van f 120,000 en het Mansion House, zyn woning, niet tot een passender verblyf van den poortormeester dient ingericht te worden. Het lid, dat het onderzoek voorstelde, zei, dat het salaris beslist onvoldoende is geworden. Bekend is dat ook, dut alleen zeer ryke menschen zich de weelde kunnen veroorloven, voor f 120,000 een jaar lang aan het hoofd der City te staan. Er moet misschien wel ruim eens zoovoel uit eigen zak by. Dat verwondert ods niet als wy lezen, dat het Mansion House, naar de voorsteller herinnerde, aan de waterleiding jaarlijks f4200 betaalt. Hy noemde bet daarom wenscheüjk een artesische pnt te graven om dus zelf voor het water te kunnen zorgen. Ten slotte werd het voorstel verworpen en een ander aangenomen om de bevoegde commissie een onderzoek to laten instellen naar den toestand van het Mansion House. Een vlsch als kapitalist. We hebben het nooit org gretig willen gelooveD, toen men ons in onze kinderjaren het verhaal deed van het weouwtje van Stavorende onwaarschijnlijkheid, dat ooit een visch zou worden gevangen met een ring als onverteerbaar hapje in zyn maag, leek ons te groot. Maar 't was al zoo hoel, heol lang geleden toen waren er misschien nog znlke visacheu en we dachten aan het beestje dat Jonas opslikte, of aan den wal- viscb, die Dikkie uit Goeverneur's Prikkebeen een herbergzaam plaatsje bood tusschen zyn voor de deor stond, een groote verandering in ons vreedzaam leven zou brengen. Eene ontzettende waarheid kwAm helaas spoedig aan 't volle licht. Lichaamssmart kwelde m'n vrouw; ze had hetzelfde doodelyke kwaaltje als haar gestorven vader. Ze werd zwak en koortsig. Met vreeze hoorde ik baar hoesten en wanneer 't beklagenswaardige schepsel rondging om «een kleinigheid voor den pop penkast-man", dan zag ik soms vanuit de kast, dat ze 't erg te kwaad had en haar best deed om alles voo my met zo"g te verbergen. Doch ik wist wel beter. Toen ze mondjes-vol bloed ging spuwen, kon hot niet langer. Ze werd krachteloos en gaandeweg naderde ook haar eindo. Op een nacht met onweer en plasregens, gaf ze den geest, zóó kalm, zóó onbeweeglyk als 't maar oenigszins mogelijk is. 'k Was dermate geschokt, dat do kastelein, die ons onder dak had, bjj 't aanbreken van den morgen, ton zeerste voor een verstandsverbij stering beducht was. Zichtbaar verouderd, sprakeloos en met strakken blik, vond hy me by 't ledikant op den grond liggen. «Wat nou, Gerrit? Almachtige Vader 1 Dit is me wel het grootste drama, dat 'k ooit in m'n huis beleefd heb. Gerrit Gerrit! Ben je d/of? Halo, laat den kop niet hangen. Wees man! Ben je mal, om hier zoo'n miserabele voorstelling te geven! Zeg, ouwe rot, stel je nou niet zoo kinderachtig aan! Is dat 'n manier van doen Je gaat kapot. Zeg, zit er geen greintje moed meer in je 'k Wist niet, dat die Jan Klaasson zoo een zacht- aardigo echtvriend was. Zeg, kun je nog opstaan Eenige oogeublikken lang heerschle er in het verblyf oen pijnlijke stilte. Eensklaps ribben, 't Kon toch wel mogelyk zjjn geweest, maar 't bleef vreemd. Toch, ook nu nog komen er buitenkansjes voor, want de huismoeder die in Queenstown eon kabeljauw kocht zal wel geglnnderd heb ben, toen ze bjj de anatomische los op dat beestje tot de ontdekking kwam, dat ze daar mee togelykertjjd eigenares was geworden van een beurs met zilverstukken uit de regee ring van Queen Victoria. De leeren beurs bleek een niet te verduwen hapje te zjjn geweest. Bjj het geld bovond zich ook nog papier maar dat was geheel verteerd, en 't zal dus wel oen onoplosbaar raadsel blyven, of het aanspraak maakte op den naam bankje, rekening of minnebrief. Mogelijk zwemmen er aan onze kusten ook zulke stille weldoeners rond en wie weet - of zich nog niet oen algemeen gebruik van van visch als volksroedsol gaat ontwikkelen nu een kabeljauwtje soo'n reclame vtfor zijn soort heeft gemaakt. UIT OE TWEEDE KAMER. Op zekeren schoonen zomerdag kroeg de heer L. W. A. Regout, minister van Water staat, bezoek van den Haagschen wotboudor, mr. Lely. Nadat de heeren de gebruikelijke plichtplegingen gewisseld hadden en de minister den heer Lely eons had laten opste ken uit het Binnenhofsche kistje, begon men een boom op te zetten over hot volgende De regeering wil de gebouwen op het Binnenhof, waarin een gedeelte der regeering is gehuisvest, uitbreiden en heeft daartoe terreinen noodig van de gemeente 's-Gravcn- hage. En die gemeente 's-Gravenhago was niet erg welwillend gezind. Zy eischte tevens verruiming van den verkoersweg en dat zou hierop neerkomen, dat zjj over eenige go- bouwen de beschikking zou krygen. De min. beschouwde dit als niet seriens on schreef dat de gemeente de kosten daarvan zou moeten dragen. «En nu vraAg ik u, meneer Lely", zoo ging de minister voort, nadat do eerste trekken van de Havanna gedaan waren, «zeg nou eons eorljjk, als u minister was, on u kreeg van de gemeente zoo'n aan bod, zoudt u dan die gemeente niet hartelijk nitlachen By deze pjjnljjke vraag wist de wethonder niet anders to doen dan een ge zicht te zetten alsof h|j kiespijn had. Toch zei hy dat de kosten te hoog waren voor de gemeente. Enfin, de kwestie is voor ons land van niet zeer ingrijpenden aard en we kunnen dan ook gevoegljjk over de geschiedenis zw|jgen. Het eind van do geschiedenis was, dat de heer Dolk, die eene motie hieromtrent had ingediend, die terugneemt en de moening uitspreekt, dat twee hoogstaande mannen ala mr. Regout en dr. Lely het eens moeten kunnen worden. «Dank u wel meneer Dolk", zei de minister. Nu werden de algemeone beschouwingen over Hoofdstuk I der Staatsbegrooting ge opend. De heer Drucker (v. d.) bespreekt de ge beurtenissen, die den afgeloopen zomer te Amsterdam hebben plaats gehad. De militai ren mogen niet zelfstandig optredendo bur gemeester moet de eenige zjjn die macht hoeft. Ook vindt do heer D. het jammer dat de Koningin niet zelve de Staten-GenerAnl heeft geopend. Hij critiseerde nog verschil lende handelingen van de regeering. «De nitkomsten van den arbeid dezer Regeoring zjjn teleurstellend, de vooruitzichten weinig opwekkend, op onderwijsgebied geschiedt niets. De zwakheid van het tiuantieel beleid spreekt voor zichzelf. DeGrondwets-commissie werkt laDgzaam en de arbeid van de pen sioenwetten idem", enz. Hoe komt dit, vraagt do heer D. «De werkwyzo van de Kamer is voor verbetering vatbaar, dochoen groot deel van de schuld ligt ook bjj du Regcering. Er is gebrek aan ordening van do werkwjjzo. En de betcokonis van het ver handelde is niet in overeenstemming mot den omvang der Handelingen". Zoo gaat hy nog eenigen tijd door. Na de koffie kwam de heer Roodhnyzen en spreekt, ,met zekeren schroom", ovor den hervormingsarbeid der Regeering. Het is moeiljjk op dezo Regeering kritiek to oefe nen, want op de befaamde vergadering van 19 November te Utrecht is de socialu wet geving van deze Regeering geprezen als de beste oh goedkoopste in gebruik. Dio «be faamde'' vergadering was belegd om instem ming te betuigen mot de plannen van minis ter Talma en te protesteeren tegen den tegen- eohter sjouwde do kastelein rojj met geweld overeind en 'k berstte tegelyk in tranon uit. 't Kostte mo groote inspanning om tot bezinning te komon. Bitter teleurgesteld, een schrale lummel geworden en schijnbaar uitgepnt door al het leed, stond ik op 't punt om mezelf te verdoen. In m'n binnenste sprak een duiveltje, 'n kwelgeest: «Kruip te wator, vent! Nie mand zal notitio van je nemen. Is er nog wel éón, die wat om jou geeft Allo» ben je kwjjt je baas, jo vrouw, je poppon- kast. Ga gerust om zeep er is niets meer voor jou te doen. Nou het theater uit do hand verkocht is, omdat je doktert, medicijnen, versterkende middelen en andere schulden moest betalen, kan je jezelf VTjj opruimen. Of zie je nog kans om 't to kroppen 't Zal moeite kosten. Je hebt goon dubboltjo in kas. Wat wil jo beginnen Yaren Habahaha! Vergoot jo nou in de consternatie, dat jo 'n houten poot heb Weet je ebg niet door ondervinding, dat zooiets een héél groote last is? Wou jjj, met zoo'n ODgemak en daarom topzwaar, weer monsteren, het zee gat uitgaan Ze slingeren jo als een puts overboord, manl Nee, volg mjjn goedo raad: ga heen. Geon sterveling zal weten waarom jjj op 't idéé kwam, om eon einde aan je bestaan te maken. Zoo slecht er aan toe to zjjn als jjj I Je golaat is scherp en hoekig, je viogers zien er jammerljjk dor en skeletachtig uit. Bah, wat 'n misbaksel voor de strenge eischen van 't maatschappe lijk leven! Meen jjj nog branie genoeg te wezen om in betrekking te gaan Laat ju niet bespotten! In den kuil moetje inden kuil vindt je rust. Doe je het niet My ook goed. Maar dan zal je er ook spijt van hebben (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1