KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Ten el, Wlerlngen en Anne Peulowne 39ste Jaargang, Eepste Blad. GRATIS. Nieuwjaarsgroet. Welkomstgroet FAMILIE-EER. No. 4058 Zaterdag 23 December 1911 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., Ir, p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- 1 Zondagsblad 374 i i i 45 i 0.75 miën Modeblad 55 65 f 0.90 (Voor bet buitenland by vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meer Hewijs-exenaplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. intaro.- Telefoon IS. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Zij, die zich met I Januari a.s. op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers Met het oog; op de a.s. Kerstdag-en ver schijnt ons eerstvolgend blad op Woensdag 27 December. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Famili*, Vrienden of Begun stiger* in onze Courant een willen plaatsen, worden beleefd uitge- nsodlgd hunne opgaven tijdig in te zendon. DE UITGEVER. ilEUWSBESICHTEl. HELDER, 22 December. Plaatselijke accijnsen. De afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der Gomeentewet omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van do gemeenten Heldor, Vlieland en Vlissingen, wordt door den Minisler van BinnenlandBche Zaken in z(jn antwoord op het desbetreffend sfdeclings- verslag nader toegelicht. Een termijn van drie jaar is ook nu gekozen, omdat in den loop van dat tijdperk zioh evenals to Helle- voetsluis het geval was, in deze drie gemeenten omstandigheden kunnen voordoen, welke de afschaffing van de belasting mogelijk maken. Soleer en Hesse. //Mietje" had veel gasten op haar bruiloft. Van heinde en ver wareu ze gekomen, en, blijkens het luide gelach, dat na en dan opging, hebben ze zich pverameseerd" ook. De statige figuur van Kee Blom, Mietjes moeder, van Hein, den vader, van den droog- stoppeligen bruigom, dat alles werkte gewel dig op de lachspieren. Overigens, hoe typisch zijn de figuren geteekondDe echte Amster dammer uit het volk, die in 't hartje van den Jordaau woont; ruwe klant, gereed tot vechten en ruzie-makeD, maar au fond goedhartig en vergevensgezindde echte Amsterdammer, tuk op een pretje, gemoede lijk in den omgang, en vaak snedig-juist opmerkend, werd vertegenwoordigd door de types die op Mietjes bruiloft aanwezig waren. De hoeren Solser Hesse kennon hun Pappenheimers; ze weten dat dergelijke uitbeeldingen altijd pakken en ze kennen daarenboven het Amsterdamsche volkskarak ter uitstekend. En daarom slaan hun stukken altijd in, daarom hebben ze overal volle zalen. Het stuk, een «Amsterdamsche schets", is in waarheid niets meer dan datde uittocht van den bruiloftsstoet uit de Palmdwarsstraat in 't hartje van den Jordaannaar 't stadhuis, gaf gelegenheid tot tal van aardige straattoneeltjes met, natuurlijk 1 den Amster- damschen diender tot mikpunt van grappen. Het bezoek op het stadhuis was aanleiding tot een kabaal in de trouwzaal en, ofschoon wel een beetje aangedikt wellicht, zal het in werkelijkheid wel zoo toegaan iu de «derde klas". Het laatste tafereel was de eigenlijke bruiloft, 'n typisohe volksbruiloft, met man nen in boezeroenen, met boerenjongens en taartjes, en, zoowaar, met een beusch tooneel op het tooneel. Enkele satyrische coupletten, op recente gebeurtenissen slaande, sloegen in, ofschoon we den heeren Solser Hcbso in over weging geven de aburgemeesters"-coupletten (naar aanleiding van het geruchtmakend verbod van den burgemeester van Amsterdam aan een Pranaoh journalist om te photografeeren tijdens het bezoek van president Faillièrs) te vervangen door actueeler onderwerpen. Voorop ging een klucht in één bedrijf i //Op slag van twaalven". Dit was een Fransche klucht ec ,dus" een echtbreuk-klucht, dat is alles wat er van to zeggen valt. Een volle zaal en een goedlachsch publiek, ons dunkt, de belanghebbenden kunnen tevreden zijn. Holl. Maatach. van Landbouw. Afd. Helder. Donderdagavond hield bovengenoemde Af- deeling een Algemeene Vergaderingin het lokaal //Tivoli". De agenda bevatte de volgende vier punten 1. Rekening en Verantwoording over 1910, van den Penningmeester. 2. Idem van de Vereeniging voor Veever- lossing. 3. Mededeelingen en Ingekomen stukken. 4. Kaasverloting. De Voorzitter, de heer Terra, opent de vergadering, roept allen een hartelijk welkom toe en zegt dank voor de flinke opkomst. Hierna noodigt hij den Secretaris, den heer H. Bakker, Dz. nit om de notulen der vorige vergaderingen, gehouden op 80 September 1910 in «Tivoli" en op 29 Aug. 1911 in het lokaal van den heer Marees, te Koegras, te willen lozen. Deze notulen worden onver anderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer C. de Wit, blijkt dat de Ontvang sten hebben bedragen f 702 31do Uitgaven f 634.38*, zoodat er een batig saldo iB van f 67.92*. Deze rekening betreft het jaar 1910. De Voorzitter noodigt de H.H. Teeselaar, Steenbergen en Jimmink uit deze rekening na te zien. 't welk staande de vergadering geschiedt, waarna bij moDde van een der heeren verslag wordt uitgebracht, dat alles in de beste orde is bevondeD. Deze heeren, alsmede den Penningmeester, wordt de dank der vergadering gebracht voor hun geoomen moeite. Vervolgen wordt door den heer A. Grin, Secr.-Penningmeoster van de Voreeniging voor Veeverlossing fioancieel verslag uitge bracht, eveneens betreffende het jaar 1910. De opbrengst der contributiën, groot f 43.50 werd gebruikt voor de onvermijdelijke admi nistratiekosten, terwijl de opbrengst .omslag der koeien on do halfjaarlyksche subsidie, respectievelijk tot de bedragen van f 401 en f 50 aan den vilder waren verstrekt. Ook deze rekoning werd onder dankzegging voor de genomen moeite goedgekeurd. De Voorzitter doet hierna mededeeling, dat de pogingen om tot de oprichting van een cursus in paardenkennis met goeden uitslag zijn bekroond. De cursus is opgericht en roods zjju eon 3-tal lessen gegeven. Hy deelt nog mee, dat een schrijven van don Minister van Landbouw is ingekomen, behelzende de toezegging van een rijkssubsidie, groot f 264.66* voor den to houden landbouw win- tercursus, voor den winter 19111912, terwijl de overgelegde begrooting alsmede de be noeming van den heer J. de Vries als leeraar zijn goedgekeurd. Vervolgens komt de circulaire van het Voorloopig Comité tot viering van Nêerlands Onafhankelijkheid in 1913 ter sprake en goed gekeurd wordt, dat het bestuur zich zal doen vertegenwoordigen op een eerlang door dit comité nit te schrijven vergadering. Thans deelt de Voorzitter mee, dat van het Ge meentebestuur van den Heldor een schrijven is ontvangen, behelzende toestemming tot het in gebruik nemen van het Stemlokaal, zoo- noodig verwarmd en verlicht, gedurende de maanden Dec., Jan. en Febr. van des avonds 6 tot 8 uur, voor den te honden cursus iu paardenkennis. Op een aanvrage van het Bestuur der Vereeniging tot Exploitatie van een Proef tuin te Koegras, om opnieuw een subsidie te erlangen van f 25.voor het tweede jaar der exploitatie wordt na eenige discussie goedgunstig beschikt. Eeu soortgelijke aanvrage om subsidie door de N. H. Fruit- kweekersvereeniging, gevestigd te Hoorn, wordt voor kennisgoving aangenomen. Thans wordt mededeeling gedaan van de corres pondentie, gevoerd door do Gezondheids commissie alhier en het Hoofdbcstnur der Maatschappij van Landbouw, betreffende een te honden stalwedstrjjd in deze omgeving. Het doel van dezen wedstrijd is om te komen tot een zooveel mogelijk znivere en zindelijke Melkgewinning. Het Hoofdbestuur had de Gezondheidscommissie voor deze aangelegen heid verwezen naar het Bestuur der Afd. Helder en zegde alle mogelijke medewerking toe niet alleen, doch stelde ook in uitzicht, dat wellicht Rijk, Provincie en omliggende gemeenten niet ongenegen zouden zjjn, deze poging financiëel te steunen. Besloten wordt, aangezien voor dezen winter het seizoen reeds te ver gevorderd iB, dese zaak aan to honden tot oen volgende ver gadering. Nn wordt bjj monde van den heer Thyasen, mede namens zyn mede-afgevaardigde, den heor H. Bakker Dz., verslag uitgebracht van de Algemeene vergadering, dezen zomer gehouden te Leiden. Hy doet eenige mede deelingen, betreffende de behandeling der Tariefwet daar, waarnit bleek, dat het over- groote deel der vergadering zich tegen de invoering van dit wetsontwerp kantte; ook het Mond- en Klauwzeer was ter sprakp gekomen en hierbij wa8 aangedrongen op het zitting nemen in een desbetreffende com missie van menschen uit de practyk. De voorzitter zegt de afgevaardigden namex s de vergadering dank voor het uitgebrachte verslag. Hierop wordt een bestnarsverkiezing gehouden, noodig geworden door het optreden van den heer A. Grin, die echter horkiesbaar is en ook wederom met 17 van do 27 stemmen herkozen wordt. Op de H.H. Beek, Jimmink, Steenborgen, Moorman, G. do Beurs en D. Bakker Hz. waren respectievelijk 3, 2, 2, en 1 stem uitgebracht. De heer A. Grin neemt zyn benoeming aan en wordt door den voor zitter toegewenzcht, nog lange jaren in 't belang der vereeniging te mogen werkzaam zyn. Na afhandeling van 't4e punt dor agenda, z/Kaasverloting", wordt de vergadering door don voorzitter gesloten. Kustverdediging van Noord-Holland. In de Dinsdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland kwam aan de orde het voorstel van Gedeputeerde Staten om1°. de verdediging van de Noordzeekust ten Zuiden van de plaats, waar de zorg voor de Hondsbossche- zeewering door het hoogheemraadschap vaó den Hondsbossche en Dninen tot Potten eindigt, d. i. van het nieuwe strandhoofd ten Zuiden van strandhoofd W., dat door dat hoogheemraadschap zal worden aangelegd en onderhonden, tot de Noordelijke grens van Rynland, rechtstreeks te brengen ten laste dor provincie, en 2°. buiten beschikking te laten het verzoek van dit hoogheemraad schap om subsidie tot een derde gedeelte van de kosten van drie door bet hoogheemraad schap aan te leggen strandhoofden bezuiden Kamperduin. De groote meerderheid van de commissie uit de Staten wenschte, geljjk is gemeld, me: dit voorstel mee to gaan, doch de heeren J. Korthals Altos c. s. wenschten punt 1°. to Lezen ala volgt: om, zoodra het hoogheem raadschap der Hondsbossche en Duinen tot Petten zich bereid zal hebben verklaard 70or zijn rekening het nieuwe strandhoofd ten Zuiden van strandhoofd II in aanleg en onderhoud te nemen, de verdere aansluitings- werkon ten Zaiden, behoorende by het hoofd, rechtstreeks ten laste van de provincie aan te loggen en te onderhonden. De heer Stuart zeido, dat hy niet over tuigd was, dat de Staat niet tot steun bereid zou wezeD, wanneer er maar eerst een waterschap was, en was gebleken, dat de Daastbelaughebbenden niet alles kunnen be talen. Voor Kamperdnin is geen hulp van de regeering gevraagd. Wyl de zaak haast heeft, zal ieder gaarne heden een beslissing zien vallen. Tot hoever moet nu de provincie gaan? Niet zoover, als Ged. Staten willen. Het gevaar is alleen by Kamperduin. Alles wat men meer vraagt dan zeven hoofden is overbodig. Spr. achtte het mogelyk, dat de tyd zou komen om met de regeering te onderhandelen. Uit niets was gebleken, dat de Hondsbossche strandhoofd W. voor haar rekening zou nemen. Het amendement be doelde verder te gaan dan tot de aanslui- tingswerken ten Zaiden van het nienwe hoofd, doch niet tot Rynland. Wordt hot amende ment verworpen, dan wil hy de zaak niet verder ophouden, en zal by stemmen voor het voorstel van Gedeputeerden. Ook de heer Westerwoudt vond het ge vaarlijk, meer te bieden dan werd gevraagd. De heer De Jong Schouwenburg ging daarin mede. De heer Vliegen was verleden jaar niet overtuigd, dat er geen waterschap kan worden gevormdnn wel. Wie moet hot work nu doen? Noord-Holland. De provincie iade meest belanghebbende; zy kan het doen, dus heeft de Staat zich afzydig te houden. Hy gelooft niet, dat het amendement bezwaar heeft, doch waarvoor nn nog nitztel en niet alles flink aangepakt? AU er iets gebeurt, moet de provincie het toch doen. De heer Boreel van Hogelanden stelde vast, dat de Hondsbossche wel_ degelyk strandhoofd W. zal aanleggen. Hy had een bezoek gebracht aan de kuststreek en gaf e, dat het daar niet zoo heel eenvoudig is. Prof. Jitia legde er den nadruk op, dat de provincie, eenmaal een begin makende met de worken, beslist uitsloot eenige hulp van den Staat. Het lid van Gedeputeerden de heer Ferf, verdedigde hiorna het standpunt van Ge deputeerden. Het voorstel van Ged. Staten werd ten slotte aangenomen. Alkmaarder Meer. Men sohryft uit Alkmaar aan het Hbl.: Al gernimen tyd liepen er geruchten, dat het Alkmaarder Meer zou worden droogge legd, doch deze geruchten waren al zoo dik wijls verspreid, dat niemand er ton slotte meer geloof aan hechtte. Dezer dagon be vatte de loeale pers echter oene ondertoekende advertentie, dat van Prov. Staten concessie was aangevraagd niet om het Alkm&arder Meer droog to maken, doch slechts een ge deelte daarvan, en wel het gedeelte dat den naam van ,De Drielings" draagt. Thans biykt uit hot ter Prov. Griffie ter visie gelegdo plan dal De Drielings voor een zeer groot deel omringd wordt door den soo- genaamden strekdam langs het Noordhol- kndsch Kanaal, de kade langs het Kooger polder Kanaal en den Noordelijken ringdijk van den Westerpolder. Om dit gedeelte van het Alkmaarder Meer af te sluiten en droog to leggon, zal het alloeD noodig zyn een dyk aan te leggen, die zioh aansluit aan de wes telijke punt van den riogdyk van den West- wouder polder on een Btrook grond, die aan bovenbedoelden strekdam is gehecht. De op deze wyze ingesloten kom zal ongeveer een grootte hebben van 170 H.A. Aangenomen wordt, dat na inkrimping van de op den bodem liggendo sliblaag het maaiveld een diopteligging zal hebben van ongeveer 8.80 M. onder N. A. P., in verband waarmede het peil van den waterstand in den droog te leggen polder kan worden aangenomen op 4 M. onder A. P. In het midden zal een molentocht worden ontworpen, die vanaf den afsluitdijk in oostelijke richting het uit te malen water door het motorgemaal zal moeten voeren, om dit op het Koogerpolder Kanaal uit te slaan. Langs de rugzijde van den molentocht zou een landweg worden aange legd om laugs dezen de kade aan het Koo gerpolder Kanaal te bereiken, terwyl voor grondon ten N. van den molentocht gelegen, waarschijnlijk uitwegen knnnen worden ge zocht en gevondon over den meergenoemden strekdam langs het N. Hollandsche Kanaal, welke gemeenschap heeft met bovenbedoelde kade. Door de drooglegging sullen de belangen van de omliggende polders on de scheepvaart bevorderd worden en tevens het in-cultaur- brengen Tan vruchtbaren grond mogelijk ma ken. De koBten worden geraamd op f 106.000. 0e moordaanslag te Tilburg. Men meldt uit Tilburg: Omtrent den Maandagavond alhier op den 58-jarigen Petrus Geboers gepleegden moord aanslag wordt het volgende gemeld Maandag, tegen deu avond, kreeg Geboera, terwyl hy vreedzaam aan zyn weefgetouw zat te werken, bezoek van C. van Dnn en M. Versteden, die den baas des huizes wilden tractecren op een glaasje men besloot een matige hoeveelheid jenever te halen. Zoo bleef men daar in de beste vriend schap bijeen tot ongeveer half negen, toon Geboers heel vriendelijk het tweotal te ver staan gaf, dat zy moeeten heengaan, want hy moest nog met zyn vronw uitgaan. Na een hartelyk afscheid gingen zy heen. Van Dnn vóór, gevolgd door Versteden, terwyl Geboers en zyn vrouw beu tot aan de huis deur uitgeleide deden. Nauwelijks echter was Van Dun vertrokken, of Versleden keerde terug in de woning van Geboers, draaide de gaslampen nit en wierp zich op Geboers. Deze kon echter den pols van zijn aanvaller grypen. Hy was in het onderlijf getroffen. Op het hulpgeroep der vrouw sloeg Versteden eon ruit in on vluchtte door het venster weg. Hij werd te middernacht door do politie gearre steerd. Hy is eon ruwe kerel van 28 jaren. Reeds eenige jaren gevangenisstraf voor mishandeling heeft hy achter zich. De toestand van Geboers is hopeloos. Het mes heeft mede zyn lever doorboord. Hat tramongaluk te Oporto. De correspondent van de „N. Rolt. Ct." te Lissabon, schryft hierover het volgende: Het tram-ongeluk, dat Zondag te Oporto geboorde, is misschien een der verschrikke lijkste uit de geschiedenis der electrizche trams. Zestien dooden on een en dertig ge wonden zyn uit de rivier opgehaald, en men vreest, dat de snelle en gezwollen Douro nog meer slachtoffers naar zee heeft ge sleept, Het ongeluk gebeurde op de lyo, die van de havenvooretad Leixoes naar Oporto voert. Zondags zyn de wagens van deze lyn altfc'd vol, maar ditmaal regende en stormde het geweldig en géén plaats was nu onbezet. Nog gelukkig waren degenen, die, wegens de volte, geon plaats binnen konden vinden en zioh mot de balcons moesten behelpen. Van de inzittenden is de helft verdronken. Deze lyn volgt voortdurend de Douro- vers en moet ook herhaaldelijk bochten maken. Wegens de vele passagiers waren er ditmaal achter den motorwagen twee bijwa gens gohaakt. Halfweg gekomen had men reeds een kwartier oponthoud, wijl do mo torwagen defect raakte en er een nieuwe voorgezet worden moest. En nu schijnt het, dat de wagenbestuurder, om do sohade in te halen met wat grooter snelheid dan voor geschreven ia de gevaarlijke bocht by Mon- chiqne omging, waardoor de trein ontspoorde. In plaats van to stoppen, verhoogde deze wagenbestnnrder, met het doel weer in de rails te komen, de snelheid, wat het nood lottig gevolg had, dat de motorwagen rechts afweek, en in de rivier tuimelde, één bij wagen meesleepend. De conducteur van den tweedon bijwagen, het gevaar inziende, had nog bytjjds weten te remmen, de koppeling brak af en de wagen bleef op den weg staandoor het snelle tot stilstaan brengen werden de inzittenden door elkander geworpen cn eenigen hunner gewond. Van de personen, die op de balcons der twee voorste wagens zaten, wisten zioh nog enkelen door eon sprong te redden. Toen duikelden die van de kade omlaag in de rivier, die daar (tusschen twee laad- en losplaatsen) drie meters diep ia. De tweede wagen viel gelukkig niet öp, maar naast de eerste. Ik laat nu hier volgen liet verhaal van een der iniittenden van den eersten wagen. Hij vertelt dan, hoe hy éérst het ontsporen voelde, daarna merkte dat de snelheid ver hoogd werd, en dan den val in de rivior. „Een verschrikkelijk gegil ging in den wa gen op, (vertelt hy), ik voelde een hevigen schok en pyn aan de armen, veroorzaakt door slagen en stompen der inzittenden en hot gevecht dat in den wagon ontstond om te vluchten. Een oogenblik vocht, sloog en trapte men, dan drong door ramen on deuren het koude water binnen. Er klemde zioh iemand aan my vast, en kroop daarna op mijl Maar toen het water steeg, verminderde de zwaarte van dit menscheiyk lichaam, en kon ik pogen my vry te maken. Na een hevige worsteling gelokte hetmy, (nogaltyd onder water), my op te werken. Ik had lucht I Met het hoofd tegen het dak van den wagen gedrukt, by een venster, waar door het licht in Bmalle streep binnendrong, kon ik wat by komen. Toen, met de linker hand, zonder er aan te denkon dat ik my verwondon kon, sloeg ik het vensterglas in, om te pogen daardoor te vlochten. Maar daar drong zich tnsschen my en het venster iemand, wiens gelaat ik my alleen met tranen in de oogen herinneren kan, zoo vertrokken en verwrongen van angst als het was. Hij wrong zich langs de glasscherven naar buiten in de rivier. Op dit oogenblik hoorde ik echter op het wa gendak, juist boven myn hoofd, geweldige bylslagen en ik begreep dat die van de redders kwamen. Een nog grootere angst beving my plot seling, want ik vreesde dat de redders, niet wetend dat myn hoofd tegen de soldering rustte, my de hertenen zonden inslaan. Ik sloeg nog wat glas weg, en wilde door het venster vlochten, toen een lyk uit den wa gen door den stroom in de opening gedreven werd en die verstopte. Met inspanning van alle krachten gelakte het my, dit liehaam van het venster te verwyderen, ik bracht eerst een arm, toen een been naar buiten, en voeldo dan hoe do stroom my meesleepte. Ik was tenminste niet meer gevangen Dan vertelt hy nog, hoe hy, niet kannende zwemmen en bovendien nog gewond, met armen en beenon tegen het water vocht, dat hem telkens onder zoog en hoe hy dan plots de stem van een redder hoorde, die hem raadde kalm to zyn, opdat hy hem aangrypen kon, en daarna hoe hy sieh als een hulpe loos kind naar den oever slepen liet. Zyn redder was de Bngelschman Wall, die het geluk had alléén 15 drenkelingen, 3est gewonden, op het droge to brengen. Dit verhaal van een der weinigen, die binnen gezet en, aan den dood ontsnapten, geeft wel een aangrypend beeld van den doodsangst der passagiers en de worsteling om ket leren, die daar in die twee, byna geheel onder water liggende wagens hoeft plaats gehad. Toen voldoende hulp opdaagde en drie schepen langszy waren gebracht, bloek dui- delyk de onmogclykheid, de sioli nog in de wagens hevindonde personen te redden. De personen die in het water gezien werdon, konden aan wal gebracht worden, do anderen vonden den dool. Met behulp v&n een kraau van een der lichters werden eindeiyk de wagens golicht en de lyken geborgen. Uit de wagens kwamen nog de ïykon van elf mannen en twee vrou wen. Verscbrikkelyk moet de aanblik geweest zyn van deze menschen, die zich in doods angst aan elkaar haddon vastgegrepen, en wier handen, reedz verstyfd, men losbreken moest. Verder werden een-en-dertig gewon den naar het hospitaal vervoerd, en waren reeds drie lyken, die met don stroom weg dreven, geborgen. Men vreest echter, dat vele lyken door den stroom naar zee zyn gevoerd, en den geheelen dag en verder in den nacht (met zoeklichten) zyn visschers en bootwerkers bezig geweest te dreggen. De Engelschman, die vyftien personen wist redden, en vóór zich te water te begeven, jaa en vest had uitgeworpen, had het ge noegen te constateeren dat hom een porte feuille met 20, eu een gouden horloge mot dito ketting, die een souvenir waren, ont stolen was. Dit tot dank 1 Hy vroeg echter geen vorder onderzoek naar den diefstal in te stellen en hem met rust to laton. Hij achtte zich voldoende schadeloos gesteld door het feit vyftien personen te hebben jen redden. >e wagenbestuurder, die als de oorzaak van het noodlottig ongeluk beschouwd wordt, bleef tot het laatst op zyn post en viel met zyn wagen in de rivier. Nadat men hem >d had, begaf hy zich vrywillig naar de gevangenis. Het is te begapen wat voor indruk dit ongeluk, niet alleen te Oporto, maar in ge-~ heel den lande gemaakt heeft. Een nieuw zee-hotel. Naar wy vernemen heeft do directio van de Holland-Amerika-iyn aan de firma Harland en Wolff Ltd. te Belfast den bonw opgedra gen van een nienw schroefstoomschip, dat de «Rotterdam" in grootte en uitrusting nog verre zal overtreffen. Geiyk men weet, meet de .Rotterdam" ruim 24.000 ton. Het nienwe schip, evenals de .Rottordam" bestemd voor het vervoor van passagiers en goederen tusschen Rottor dam en New-York, zal niet minder dan ruim 82.000 ton meten. Wat dit beteekent zal nog doidelyker worden, als wy mededeelen, dat op het oogenblik nog slechts twee grootere schepen in de vaart zynde Engelsohe «Olympic" en .Titanic", welke ruim 45.000 ton meten. Dan hebben de Hamburg-Amerika- lyn en de Cnnard-iyn, de eerste 2, en de twoode 1 boot in aanbouw, die ongeveer 50.000 ton znllon meten. Het nieuwe schip van de Holland-Amerika-iyn zal dos op de ïyst van groote schepen als no. 6 een waar dige plaats innemen. Het schip wordt nog ongeveer 1000 ton grooter, dan de zooveel besproken, en mede om hnn grootte ver maard geworden snelvaarders «Manretania" en «Lusitania". In dit zeekasteel zal plaats zyn, om, bo- halve de bemanning, ongeveer 3600 passa giers van het eene werelddeel naar het andere over te brengeD, dat is alweer 500 personen meer, dan de «Rotterdam" bergen kan. Het nienwe schip biedt ruimte voor 700 passagiers le klasse, ruim 600 passagiers 2e klasse en ongeveer 2300 passagiers 3e kl. De directie van de Holland-Amerika-lyn hoopt hot nieuwe schip in het vooijaar van 1914 in de vaart te kunnen brengen. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz-, te adresseeren aan: C. DE BOER Jr.. Hel dar. ZFE3 TXIXjIJJHTOIN". 26) «Als dat alles is 1" zeide hy minachtend. «Ik wil wel toegeven, dat ik Dorner gekend heb en dat zyn hond my op myn wenken gehoorzaamde 'tdier was trouwens lang niet zoo kwaadaardig als men wel verteld heeft; maar de voorworpen die in myn matras gevonden zyn, heb ik alleen op ver zoek van den advocaat Dorner daarin ge- Niederon kon niet nalaten den commissaris by het vernemen van deze woorden zege vierend aan te zien. Hamer, die dezen blik opving, voegde er nog by «Ik heb daarvoor van mynheer Dorner een wissel ontvangen." Wanneer ontvingt ge dien?" vroeg de commissaris snel. ■Op den avond van den moord was ik by hem," antwoordde de gevangene, zonder zich een oogenblik te bedenken. .Toen heb ik den wissel ontvangen." Na was het de beurt van den commissaris om Niederen zegenvierend aan te zien. «Gy beweert, dat gy de voorwerpen, die in een matras gevonden werden, van advo caat Dorner gekregen hebt vroeg de rechter van instructie. «Ja." «Dat ia tooh niet waamhijniyk. Gy komt my slim genoeg voor om to begrypen, dat gy op die wyze de verdenking op u zoudt loden, wanneer de voorwerpen gevonden werden." Dat wist ik zeer goed; maar ik zon den volgenden dag toch naar Amerika terngkeeren, er was my dus weinig aangelegen, of die dingen by my gevonden werden. Integendeel had ik er pleirier in dat de advocaat het gerecht zulk een poets bakte." Wanneer heeft hy u die voorworpen over handigd vroeg de commissaris thans weer. «Tegen middernacht", was het antwoord. «En waar Nu moest de misdadiger een oogenblik nadenken. In de nabyheid van de Rozenstraat," gaf hy daarop ten antwoord. «Zoo?" hernam de commissaris. «Zeg eens, vriendlief, gy zyt een onhandige lengenaar. Te middernacht was de advocaat reeds lang thuis". «Nu dan is het vroeger gebeurd", zeide Hamer onverschillig. Het is in het geheel niet gebenrd", ver beterde Loder. «De advocaat Dorner is den bewasten avond om elf unr thuis gekomen on heeft sedert zyn huis niet meer verlaten tot op het oogenblik van zyn arrestatie". Dan is het voor halfelf geweest", hield de misdadiger met onverstoorbare kalmte vol. .Nanwelyks", hernam de commissaris een spottend lachje. «Dorner heeft op de openbare straat n die verzwarende bewyten voor zyn schuld zoo maar ter hand gosteld. Dat is toch te dwaas om alleen te loopen! «Nn, dan zeg ik in geheel niets meer", sprak Hamer uit de hoogte, «maar ik protesteer tegen softn gevangenneming." .Dat zal n bitter weinig baten" zpotte 7 Loder. Hy boog zich tot den reehter van instrnctie over en fluisterde hem iets in oor. Niederen scheen beslniteloos, maar ten slotte knikte hy toestemmend. Terstond daarop verliet de commissaris het vertrok, terwijl de rechter van instructie het verhoor voortzette. De commissaris liep door de gangen van het paleis van justitie, dat in verbinding j stond met de daarnaast gelegen gevangenis. Hierheen begaf hy zich on trad ie cel van Wilhelm Dorner binnen. De jonge advocaat, die, met het hoofd in de handon, in diep gepeins verzonken zat, zag op, als uit een droom, toen hy den commissaris zag binnenkomen. Zyn gelaat werd donkerrood en terstond boog hy het hoofd met een zwaren zocht, als om den blik van Loder te ontwyken. Den commissaris ontging dit niethy sloot de celdeur achter zich, naderde den jongen man en greep zyn hand. Ik breng de groeten van uw verloofde," zeide hy.ondanks uw bekentenis houdt zy niet op aan uw onschuld te gelooven." Een pynlyk steunen kwam over de lippen van den gevangenehy trachtte de hand met geweld nit die van den commissaris los te los te maken. Laat my met vrede; wanneer er nog een vonkje medelyden in u is, kwel my dan zoo niet. Het verleden is dood en de dag zal spoedig komen, waarop Augnsta waarop mejuffrouw Von Horwitx," verbeterde hy haastig, «niet meer aan myn onschnld zal kannen gelooven". «Die dag zal nooit komen," aprak Loder op eea toon van gezag. .Gy moeat dik edele te goed kennen, om te denken, dat zy ooithy brak eonsklapB af en zeido Luister eens." Eerst stond hy op en ging de deur der cel open zetten, opdat geen onbescheiden luisteraar zich daar achter zou verbergen. ■Luister eens," herhaalde hy op fluiste renden toon. «Wat ik u nu ga zoggen, is in stryd met myn plicht, en al moet men altyd de omstandigheden in aanmerking nemen, toch zon ik myn plicht niet overtreden, wan neer hot hartverscheurend verdriet uwer arme, waardige moeder mij er niet toe dwong". By deze woorden was het alsof er een electrizche schok door de leden van den jongen advocaat gingeensklaps bedekte hy hot gelaat weer met de handen. Moeder, myn aangebeden moeder1." stamel de hy en zonk als gebroken op zyn bank ineen. Weder greep de commissaris zyn hand en ging toen voort «Om die moeder, die gy zoo liefhebt, om nw reine, bekoorlyke verloofde moest gy die onwaardige komedie staken neen, gy zyt geen moordenaar, gy hebt n niet aan het leven van uw vader vergrepen, omdat «Nn, omdat?" vroeg do advocaat barscb terwyl hy nogmaals zyn hand los maakte. Wat geeft n toch aanleiding om tegen wil en d..k myn onschuld te beweren." Zeer eenvoudig, omdat de ware moorde naar dezen avond gearresteerd is en op het oogenblik reeds door den rechter van instructie in verhoor wordt genomen. De bewyzon van zyn schuld zyn zoo verpletterend dat ik nu reeds zeker ben, dat hy veroordeeld zal worden." De advocaat sprong op en staarde den oenmUsaris aan met «en blik rol ontzetting. Maar ik wil niet onschuldig zyn!" riep hy woedend. «Met welk recht twyfelt gy aan de waarheid van myn bekentenis Ik verbied a een onderzoek, ik ik Hy voltooide zyn zin niet, daar de angst hem de keel zoo goed als dicht geschroefd had. Bevend viel hy op zyn bank terug. «Ik meen, dat ik in uw hart kan lezen," ging Loder oaverbiddelyk voort. «Uw be kentenis komt voort uit een heldhaftig besluit. Gy hebt onthullingen over den moord, over don persoon van het slachtoffer willen ver- myden; maar die zelfopoffering is nn reeds nntteloos geworden, want nw moeder heeft gisteren in den persoon van den verzlagene haar vroegeren echtgenoot, dien men reeds een kwart eenw dood waande, herkond." De advocaat kromp ineen, alsof hem een doodelyke wond werd toegebrachtmaar niet temin sprak hy geen woord en bleef standvastig elk antwoord weigoren. Nog is het tyd om de waarheid ingang te doen vinden," ging de commissaris met nadruk voort; .misschien zult gy over een kwartier, al zoudt gy ook de waarheid spreken in de geringste bysonderheden, geen geloof meer vinden. Naast u strydt van nu af een ellendige misdadiger om zyn armzalig leven een wezon, dat al 't mogelyke doet om de schuld van zich af to wendennamelyk zekere Harner, dezelfde die kort voor den moord op uw kantoor kwam en u overhaalde tot dat noodlottige bezoek in de Rozenstraat 28. De misdaad zelf kan hy niet meer ontkennen, want daartoe zyn de bewyzen te duideiyk tegen hem, maar thans is hy er op uit het te doen voorkomen alsof g'(j hem daartoe hebt overgehaald door dien wissel van 20.000 mark, teneinde u ala hoofdschuldige te doen voorkomen on, met hot oog op ayu amoodo en de verleiding van de groote som, het medelyden van de rechters en de gezworenen op te wekken." «Die ellendeling 1" kon Wilhelm zich niet weerhoaden uit te roepen. De commissaris deed, alsof hy dien uitroep niet hoorde; hy ging een schrede naar de denr. My is opgedragen u naar den rechter van instructie te brengen, die u met uw mede plichtige wil contronteeren." sprak hy. Wilhelm liet de handen zinkon on keek den commiasoris bedroefd aanmerkbaar smartte hem de verandering, dio hy in diens toon waarnam. «Kom", riep deze hynalnorach. •Ik weet niet, wat men van my wil," mompelde Wilhelm. «Ik heb bekend en er zyn geen medeplichtigenlaat my nu met rust." De commissaris antwoordde niet maar verliet met Wilhelm de oei. Zwygend doorliepen zij de gangen, tot zy de kamer van den rechter van instructie be reikten beide waren in gedachten verdiept. In de kamer van den rechter van instrnctie was het verhoor van Harner inmiddols voort gezet, maar het was Niederen niet gelukt iets bepaalds uit hem te krygen. De gevangene bleef hardnekkig volhouden dat hy die in beslag genomen voorwerpen van Wilhelm had ontvangen, die hum mot den wissel van 20.000 mark voor zyn hulp in deze had betaald. De deur werd geopond en Loder trad binnen in gezelschap van Wilhelm Dorner. Onwillekeurig keek Harner om, en toen hy den jongen rechtsgeleerde zag verbleekte hij eensklaps en kon een vluchtig heven niet onderdrukken. (Wordt vervolgd.) .1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1