KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Paulowna No. 4066. Zaterdag 23 Deoember 1911. 89ste Jaargang. Tweede Blad. UEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50et, fr. p. poet 75 ct, kattenland 11.26 Pre- Zondagsblad 37# 46 10.75 aiiën J Modeblad «»>55»»»»65» f0.90 (Voer bet buitenland bij vooruitbetaling.) 30 oect. Advertentièn van 1 Ut 5 regels Elke regel meer Bewijs-exeraplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. erekend Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT L Co.), Helder. Ba Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements- geld Vlisgsnd Blaadja, Zon. dagsblad en Madablad 4de kwar- taal 1911 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vó6p 5 Januari a.r, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slecht met een zegel van 21/» cent be plakt te worden. Zoo juist is verschenen het nieuwe nummer van de Nederlandsche Illustratie Verkrijgbaar bij den Uitgever van dit blad. Prjja per 3 mnd. 37l/t ets., franco p. post 45 ets. Abonnementen worden steeds aan genomen. Wie zich als abonné opgeelt, met ingang van 1 Januari e.k., ontvangt de drie nummers, welke in deze maand resp. op 9, 16 en 23 December ver schijnen, geheel gratie. Ook proefnummers zijn gratis ver krijgbaar. Gemeenteraad van Helder. Zitting van 20 Oncnmber 1911. Voorzitter de heer Burgemeester. Aanwezig zijn de H.H. Over de Linden, Van Neck, De Ven, Zander, Van den Berg, Bok, Krijnen, Verfaille, Van der Ploeg, De Geus, Grunwald, Biersteker, Van Breda, Terra, Adriaanse, Hartendorf, Verstegen en Harjer. Afwezig- met kennisgeving de heer Hart- sinck. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige zitting, die ter visie hebben gelegen, worden onveranderd goedgekeurd. Thans wordt aan do orüo gesteld hit onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid den heer A. Bommel. De Voorzitter noodigt de H.H. Bier steker, Van Breda en Van der Ploeg uit, commissie van onderzoek te willen uit maken en schorst gedurende dit onderzoek de vergadering. Na heropening brengt de heer Van Breda namens de commissie rap port uit en adviseert, wijl de stukken in orde zijn bevonden, den heer Bommel tot lid van den Raad toe te laten. Deze con clusie in stemming gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Den heeren der. commissie wordt dank gezegd voor de door hen genomen moeite. Ingekomen stukken en mededeelingen. I. Ingekomen is het Provinciaal Blad, houdende besluit van Ged. Staten tot vast stelling van het presentiegeld vooi de leden van den Raad. Dit besluit houdt in, dat het bedrag van het presentiegeld zal zyn f3.- per lid voor elke bijgewoonde vergadering, met ingang- van 1 Jan. 1912. II. Boricht van Ged. Staten, betreffende de verordening ter uitvoering van art. 178 der Gemeentewet. III. Adres van den heer Verstegen, lid Van den Raad, waarin hy voorstelt, B. en W. uit te noodigen tot het zenden van een adres aan de Regeering, waarin wordt verzocht tijdelijke vermindering of schorsing" van de accijnzen op geslacht, suiker en zout. Nadat de Voorzitter heeft medege deeld, dat de Mir ster van Financien .zich reeds heeft uitgelaten in ongunstigen zin, over soortgelijke voorstellen van andere gemeenten, zegt de heer Verstegen, zijn voorstel in te trekken. IV. Adres van een 35-tal handeldrij- venden en neringdoenden, ingezetenen der gemeente Helder, verzoekende de Alge nieene Politieverordening der gem. Helder zoodanig te 'willen herzien, dat het gebruik van den hond als trekdier, ook binnen de j kom der gemeente, zal zijn toegelaten, waartegen h. i. geen ernstig bezwaar kan bestaan. In handen van B. en W. om advies. V. Adres van W. A. Keesom, te Alkmaar, ontslag verzoekende uit zijn betrekking als Leeraar in bouwkundig teekonen aan de Burger-avondschool alhier, wegens zijn benoeming als Leeraar in bouwkundig- en vormteekenen aan de Ambachtsschool en Burger-avondschool te Venlo. Nadat er door den heer Biersteker op aangedrongen is, te trachten maatregelen te beramen, dat de benoemde Leeraren althans zullen blijven, totdat de loopende cursus is afgeloopen, wordt het ontslag eervol verleend met ingang op 1 Jan. 1912. VI. Voorstel van de H.H. W. C. van Breda, S. Krijnen en C. Adriaanse, leden van den Raad, om in de verordening rege lende den rang, den dienst en de bezoldi ging van de ambtenaren der plaatselijke belastingen in de gemeente Helder, eenige wijzigingen aan te brengen en deze te doen ingaan op 1 Jan. 1912; In handen van B. en W. om advies. VII. Adres van eigenaren van huizen, staande aan de Rozenstraat, Wilhelmina- straat en Plot-Heinstraat, verzoekende te willen bevorderen, dat aan don heer Smit worde gelast de door hem geplaatste schut tingen te verwijderen, of althans zoodanig te verplaatsen dat de doorloop niet wordt belemmerd op een wijze als thans is ge schied ten tweede: het huis, staande aan den ingang der Van Galenstraat en Kerkgracht te willen onteigenen, waardoor de straat een ingang kan worden verschaft in over eenstemming met hare breedte, ook om te voorkomen dat de put wordt gedempt, als het kalf reeds verdronken is. In handen van B. en W. om advies. VIII. Missive van den heer D. G. Grun wald, houdende intrekking van de motie, betreffende het verdeelen der werkzaam heden van het Dag. bestuur onder de hee ren Wethouders. De heer Verstegen zegtDie motie is in de vorige vergadering ingediend en vrij wel in alle afdeelingen is toentertijd dezelfde meening geuit. De heer Grunwald heeftin een vorige vergadering zijn motieven tot het indienen van deze motie uiteengezet. Het was wel wenschelyk, dat hij thans in openbare zitting de motieven uiteenzet die hem tot introkken daarvan hebben geleid. De Voorzitter zegt, dat hij dit niet noodig acht. De heer Grunwald is daarom trent geen rekenschap verschuldigd. Nadat de heer Verstegen nog heeft opgemerkt, dat hij dit toch een heel zonder linge houding acht, en de heer Grun wald heeft meegedeeld, dat hy na een gehouden conferentie met B. en W. tot deze houding is gekomen, neemt de heer Verstegen de motie over, daarin on dersteund door de heeren Oortgysen en Biersteker, waarna de motie in handen van B. en W. wordt gesteld om advies. IX. Proces verbaal van de Kas-Verifi- catie van den Gemeente-Ontvanger op 18 Dec. j.1. Alles ia in orde bevonden. In kas was een bedrag van f 81878,89. Ontslag onderwijzeres. Op het verzoek van de onderwijzeres, mej. J. W. Manikus, om ontslag met ingang van 1 Februari a.s. wordt voorge steld het gevraagde ontslag eervol te ver- leenen. Eervol verleend. XI. Toelage Wijkverpleging. Het bestuur der Heldersche Wijkver pleging verzocht om de gewone jaarlyk- schc subsidie, groot fSOO. B. en W. stellen voor, iWgi-oi. guuólig te beschikken. In stemming gebracht, werd de voor gestelde subsidie met algemeene stemmen verleend. De heer Grunwald bleef buiten stemming. XII. Ter verklaring van hun advies van 16 Oer. 1.1. zetten B. en W. nu nader hun zienswijze uiteen, omtrent de voor waarden, door hen gesteld voor het ver kavelen van grond aan de Bassingracht. Hierover ontspint zich vrywel dezelfde uitvoerige discussie tusschen eveneens vry wel dezelfde heeren als in de vorige zitting. Een voorstel van den heer Biersteker, om adressant niet te verplichten, te be straten en te rioleeren vóór het terrein van Dr. Bakker wordt verworpen. Alleen de heer Adriaanse stemde met den voorsteller mee. Hiermede wordt het advies van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen. Tegen stemden de heeren Krynen, Adri aanse, Verstegen, Biersteker. De lieer Oortgysen bleef in beide gevallen buiten stemming. XIII. Verkaveling van grond. Adres van I. L. van Os, houdende ver zoek om vergunning tot verkaveling van grond bij de Jan in 't Veltstraat, kada straal bekend onder sectie C Nos. 6716, 6717, 6718 en 6719; onder de aangegeven voorwaarden wordt geadviseerd de ver gunning te verleenen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. XIV. Verzoek van J. Giltjes, betreffende verkaveling van grond aan den Polderweg, kadastraal bekend sectie E Nos. 1626, 1627 en 1628 gedeeltelijk. B. en W. stellen voor, onder daarbij te stellen voorwaarden gunstig te boschikken. Met algemeene steramen goedgekeurd. XV. Adres Kater en Muije. C. Kater en H. Muije te Huisduinen verzoeken om een voorschot, op grond van art. 29 der WoningwetB. en W. advi- seeren afwyzend te beschikken. Adressanten, wier woningen te Huis duinen onbewoonbaar zijn verklaard, vragen een voorechot ad f 1600 om tot verbouwing hunner woningen te kunnen overgaan. B. en W. gronden hun afwyzend advies voornamelijk op het motief, dat er geen redenen aanwezig zijn, waarom adres santen op Huisduinen zouden moeten blijven wonen. Nadat de heer Terra gevraagd heeft; of daar geen anderen weg op kan worden gevonden, daar het toch bezwaarlijk is voor de menschen om te verhuizen naar den Helder, wyl zij in Huisduinen hun bestaan moeten vinden en verscheidene andere heeren het idee hebben geopperd, of het misschien op den weg van do vereeniging voor Volkshuisvesting Helder" ligt, te trachten iots voor deze menschen te doen. wordt het advies van B. en W. aangenomen. De heeren Terra en Krijnen verklaarden er zich tegen. XVI. Adres A. Bakker. A. Bakker, geëmployeerde aan den Vischafslag, verzocht om verhooging zijner belooning van f 300 op f400. B. en W. stellen voor, hierop afwyzend te beschikken. Dit adres werd in de vorige vergadering aangehouden om heeren Raadsleden in de gelegenheid te stellen nadere inlichtingen in te winnen. De heer Biersteker zegt na inge wonnen informatiön geen vrijheid te kunnen vinden om het verzoek te steunen. Hy geeft direct toe, dat de persoon van zoo'n belooning niet behoorlijk kan bestaan, doch de gemeente kan zich z. i. niet op dit pbilantropisch standpunt plaatsen, om dan toch maar te beloonen hooger dan in over eenstemming is met den gepraesteerden arbeid. Nadat de heer Verstegen deze zienswijze heeft bestreden, wordt het af wijzend advies van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen. Alleen de heer Verstegen verklaarde er zich tegen. xvn. Schadevergoeding Thie. B. en W. stellen voor, aan W. Thie een tegemoetkoming te verleenen van f 10,80 in de schade aan zijn woning veroorzaakt door den val van een ontwortelden boom, bij den storm in October 1.1. Deze vergoeding bedraagt de helft van het bedrag der aan gerichte schade. Zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. XVIII. Waterleiding. Voorstel van B. en W. om tot uitbreiding van de watergewinning te besluiten. Met een post van f2000.- voor onvoor zien, komt het gezamenlijk bedrag der uit te voeren werken op f87800. Dit bedrag zal gedekt moeten worden door de weldra te sluiten leening. De Commissie voor de Waterleiding bepleit bij monde van den heer Bok dit voorstel nog niet aan te nemen, doch te wachten, tot het toegezegde plan of teekening van het werk door den Directeur is ingeleverd. Aldus wordt na eenige discussie besloten, nadat machtiging is verleend tot het bestellen van de benoodigde draineerbuizen. XIX. Toelage Werklieden. Op een voorstel van den heer Krynen om een crediet te verleenen van f 1500, ten einde de lagere ambtenaren en werk lieden te ondersteunen, wordt door B. en W. advies uitgebracht. In dit advies stellen B. en W. voor, te besluiten: „Boven het wekelyksch salaris aan de beambten en werklieden der ge meente, over wier tijd de gemeente gedu rende den geheelen dag beschikt en die een inkomen hebben van f 650. en minder, uit te keeren: f 0,75 Voor gehuwden en ongehuwde kostwinners, die geen kinderen te hunnen laste hebben; voor gehuwden of ongehuwde ko-t- winners, die meer dan 3 of minder kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar te hunnen laste hebben, en f 1,26 voor gehuwden of ongehuwde kost winners, die meer dan 3 kinderen beneden den leeftyd van 16 jaar te hunnen laste hebben. Deze regeling, zoo gaan B. on W. voort, zou voor de gemeente een bedrag vorderen van ongeveer f850. Wanneer hierby het bedrag wordt geteld, dat door aanneming van het voorstel tot verkoop van Cokes tegen verminderden prijs aan de gemeente zal kosten, dan zou hot voorgestelde crediet van f 1500.— ongeveer besteed zyn. Hierby komt tevens in behandeling oou XX. Adres van de Heldersche Ge- meentewerklieden-Vereeniging, verzoekende toeslag op het loon voor alle werklieden. XXI. Verkoop cokes. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van cokes tegen verminderden prijs. B. en W. berekenen, op grond van de hun verstrekte gegevens van den Dir. der Gasfabriek, dat voor den bedoelden verkoop gedurende de bedoelde maanden (December tot en met Febr.) op 7000 a 8000 HL. kan gerekend worden. Hiervan zullen alleen kunnen proflteeren, volgens voorstel van B. en W., de ongevóer 1000 gezinnen, die niet in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen vallen. En dan wel zoo, dat deze gezinnen om de 2 weken 1 HL. kunnen betrekken tegen den verminderden prijs, welke vermindering, in overeenstem ming met andere plaatsen, wordt voorge steld te bepalon op 10 ct. beneden den laatst vastgestelden verkoopsprijs. Deze drie voorstellen komen tegelijk in discussie, ook al betoogt de heer Ver stegen, dat het cokes-adres met het voorstel Krynen geen verband houdt. Nog pleit hij er voor, om ook de twee laagste klassen der aangeslagenen in de gelegenheid te stellen, van dien verkoop tegen ver laagden prijs te doen proflteeren, daar hij vreest, dat door de bovenbedoelde 1000 gezinnen niet geuoeg vraag zal worden gedaan naar de cokes, als zijnde mot bij machte, om cokes aan te schaffen. Nadat de toezegging is gedaan, dat in dat geval door de bedoelde gezinnen ook meer dan 1 HL. per twee weken zal kunnen worden betrokken, worden de beide voorstellen van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. XXII. Adres Apothekers. Op het adres van eenige apotheker» over de levering van geneesmiddelen wordt door B. en W. voorgesteld afwyzend te beschik ken en machtiging te verleenen, om tot oproeping van sollicitanten over te gaan. B. en W. stellen voor, als traktement vast te stellen een aanvangsalaris van f 1800, met 4 tweejaariyksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 2200, benevens vrijdom van de eerste 2 grond slagen der Pereoneele Belasting, vrije woning, vuur en licht. Te zijner tijd kan dan in overleg met den benoemden titularis een voordracht worden opgemaakt voor eer. te benoemen assistent-apotheker. Over deze kwestie stelt de heer Van Breda, lid van de Commissie voor het Ziekenhuis voor, dat de Raad in geheime zitting zal overgaan. Na eenige discussie over de al of niet wenschelijkheid hiervan, wordt besloten, deze zaak eerst in geheime zitting te bespreken, doch eerst de agenda af te handelen, Tot zoolang wordt deze zaak dus aangehouden. XXIII. Adressen wed. Knaven en Karseboom. Op de adressen van de wed. Knaven en Karseboom wordt voorgesteld de gratifi catiën tot heden aan die weduwen toege kend, blijvend te bestendigen, respectievelijk tot de bedragen van f 250 en f 150 's jaars. Met algemeene stemmen aangenomen. XXIV. Adres Drankbestrijding. De Afd. Helder van de Nederl. Veroeni- ging tot afschaffing van alcoholhoudende draaken, verzoekt toekenning van een subsidie. B. en W. stellen voor, daarop afwijzend te beschikken. Deze Vereeniging vraagt om een subsidie, groot f 25, benevens een lokaal, desnoodig verlicht en verwarmd, tot het houden van cursussen over het Drankvraagstuk. Hoofd zakelijk wegens het ontbreken van elke toelichting of begrooting, waaruit het nood zakelijke van subsidieëring zou moeten blijken, wordt het afwyzend advies met algemeene stemmen aangenomen. XXV. Voorstel kringenwat. Het voorstel van de Commissie met de daarbij beboorende stukken is voor de leden ter lezing nedergelegd. De conclusie van dit rapport is een adres tot de Regeering te richten. Hoewel B.enW. niet overtuigd zijn, dat van een dergelijk adres veel succes is te verwachten, hebben zy toch geen bezwaar een adres in den aangegeven geest in te dienen. Nadat de heer Hartendorf als zijn meening heeft doen kennen, dat de Com- sie, door zich tot een 125 tal van ge meenten te wenden met het doel om tot een gezamenlijke adresbeweging tot de Regeering te geraken, hare bevoegdheid is te buitengegaan, wordt het zenden van bovenbedoeld adres met algemeene stem men aangenomen. XXVI. Verordeningen Pandhuiswet. Ter vaststelling worden aangeboden ver ordeningen, bedoeld bij art. 37 der Pand huiswet. De heer Oortgijzen stelt voor, deze zaak te verdagen en de verordeningen eerst 'l'-'ik aan de leden re bezorgen. In stem ming gebracht, wordt dit voorstel aan genomen. De HH. Over de Linden, Van Neck, De Ven, Bok en Van Breda stemden tegen. XXVII Adres Bond van Bouwvaker beiders. De Bond van Bouwvakarbeiders verzoekt meer rekening te houden met de verschil lende bestekbepalingen betreffende mini mumloon en raaximumarbeidstydhierby wordt overgelegd een advies van B. en W. In dit advies stellen B. en W. voor adres sant te berichten, dat er steeds zooveel mogelijk naar wordt gestreefd de vast gestelde bepalingen te doen handhaven. Na een enkele opmerking van de HH. Verstegen en Hartendorf, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. XXVIII. Benoemingen: Burgeravondschool. üuf tijdelijk en wel voor den loopenden cursus te voorzien in de vacature van leeraar in de Natuur-en Werktuigkunde, is de volgende voordracht ingediend: 1. W. Heeroma, hoofd der school te Huisd. 2. C. J. Rijkers, onderwijzer te Helder. 3. S. Gysberts, De heer Heeroma wordt met algemeene stemmen (18) benoemd. Onderwijzers aan school 7a. De voordracht luidt: Voor de vacature Zwaan: 1. J. C. Vis, onderwijzer te Kolhorn. 2. H. J. E. Denker, id. te Helder. 8. H. de Boer, id. te Lutjebroek. De heer Denker wordt met elf stem men benoemd. De heeren Vis en De Boer ver kregen respectievelijk 6 en 1 stemmen. Voor de vacature Hoekstra 1. W. P. D. Corporaal, Onder wijzer te Heldor. 2. J. A. N. van der Hulst, Onderwijzer te Carftricum. 3. D. Dijkstra, Onderwijzer te Weidam (Fr.). De heer Corporaal wordt met 15 stem men benoemd. Do heer Van der Hulst ver kreeg 3 stemmen. Burgerlijk Armbestuur. Periodieke aftreding van leden van het Burgerlijk Armbestuur. Aftredende leden zyn de heeren W. H. Burgers, F. W. A. Haberman en N. J. Vinken. De Voordrachten zyn Voor de vacature Burgers: 1. W. H. Burgers. 2. C. Blom. Voor de vacature Haberman: 1. F. W. Haberman. 2. J. Abbenes. Voor de vacature Vinken 1.. N. J. Vinken. 2. J. C. Dunselman. Do aftredende heeren worden allen her kozen, respectievelijk met 14, 17 en 15 stemmen. Een briefie was in blanco. De heeren C. Blom en H. J. Staalman ver kregen ieder 2 stemmen. Algemeen Weeshuis. Van het Bestuur van het Algemeeu Wi huis zyn aan de beurt van aftredenmevr. de wed. P. Thomasz geb. Hoolwerff, als Regentes en de heer A. J. de Jongh als Regent. De aanbeveling luidt ale volgt Voor Regentes: 1. Mevr. de wed. P. Thomasz geb. Hoolwerff. 2. Mevr. E. Manikus geb. Van Meetoren. Voor Regent: 1. De heer A. J. de Jongh. 2. De heer L. Boon. De aftredenden worden beiden herkozen, ieder mot 18 stemmen; 1 briefje was in blanco. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Periodieke aftreding van leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. Aftredende leden zyn de heeren F. S. C. M. Wijs, H. W. Bakker en W. Visser. Hiervoor worden de volgende dubbel tallen voorgedragen: Vacature Wijs 1. F. S. C. M. Wijs. 2. M. A. Kolster. Vacature Bakker: 1. H. W. Bakker. 2. J. Bakker. Vacature Visser: 1. W. Visser. 2. A. Bommel. De aftredenden worden allen herbenoemd, respectievelijk met 18, 17 en 15 stemmen; 1 briefje was blanco, terwijl op den heer A. Bommel 1 stem was uitgebracht. Leden van de Commissie voor Gasfabriek en Waterleiding. De aftredende leden zijn de heeren E. J. Bok, S. Krynen, J. C. van den Berg, Th. Terra en J. J. Verfaille. De aftredende worden allen herbenoemd en laten zich de herbenoeming welgevallen. Op den heer De Geus waren 2, op de HH. Oortgysen, Verstegen en Zander ieder 1 stem uitgebracht, terwijl 1 briefje in blanco was. Leden van de Commissie voor den Reini gingsdienst. De aftredende leden zyn de heeren P. de Geus, Th. Terra en J. J. Verfaille. De aftredenden worden allen herbenoemd op de H.H. Van der Ploeg, Adriaanse en Zander werd 1 stem uitgebracht, terwijl 1 briefje in blanco was. Commissie Ziekenhuis. Aftredend lid S. Kruinen. De voordracht bestond uit 1. S. Krynen en 2. E. J. Bok. De heer Krijnen wordt met 16 stemmen herkozen. De heeren Bok en De Geus ver kregen ieder 1 stem1 briefje blanco. Rechtspositie. Ingevolge artikel 20 der verordening tot regeling van de rechtspo&ltio der werklieden, behoort een Commissie uit den Raad te worden benoemd, bestaande uit 5 leden. Hiervoor werden by stemming aange wezen do HH. Van Breda, Verstegen, Adri aanse, De Geus en Biersteker, die zich de keuze laten welgevallen. Al deze heeren werden gelukgewenscht met hunne verkiezing of herkiezing. Hierna gaat de vergadering over in ge heime zitting. Na heropening in openbare vergadering komt het voorstel van B. en W. in behandeling betreffende het Apothekers adres. Over deze zaak wordt nog een uurtje gediscussieerd. De heer Grunwald opent de debatten en houdt een pleidooi tot behoud van de gemeente-apotheek. Door een be cijfering van het aantal recepten en de kosten daarvan - eenerzyds bij eigen exploitatie, anderzijds bij gunning aan de alhier gevestigde apothekers, die er voor in aanmerking komen, tracht hij aan te toonen, dat het opnieuw bonoemon van een ge meente-apotheker in het financieel belang der gemeente, maar ook in het belang der armen zal zijn, die hierin een centraal punt vinden, waar zij hun geneesmiddelen kunnen halen, en anders tot verschillende apothekers hun toevlucht zullen moeten nemen. Nog klaagt hy er over, dat de Commissie van 't Ziekenhuis niet met een vollediger rapport is gekomendat de adviezen onvoldoende zyn; dat men dus slecht is ingelicht en zal hjj zich neerleggen bij het advies van B. en W. De heer Adriaanse noemt een ander standpunt in. In tegenstelling met dezen eersten spreker, tracht hij aan te toonen, ook aan de hand van cijfers en getallen, dat de gemeente-apotheek een scheepje van bfilog is. Worden de recepten aan de hier ter plaatse gevestigde apothekers opgedragen te leveren - misschien wel tegen een vast percentage - dan zal dit de gemeente niet alleen goedkooper uitkomen, doch men heeft nog 't voordeel dat de gemeente- apotheek vrij komt, een ruimte, waarvan men de behoefte tot uitbreking van het Ziekenhuis allang gevoeld bee«^ Als men zegt prys te stellen op het be houd van de gemeente-apotheek, ook met het oog op een eventueel in te voeren gemeentelijken keuringsdienst van voe dingsmiddelen, dan acht hij dit om de groote kosten vooreerst voor deze gemeente niot om aan te denken en komt ten slotte tot de conclusie, dat z.i. het gemeente belang er mee gebaat is, wanneer de Raad mocht besluiten niet tot de benoeming van een gemeen te-apotheker over te gaan, doch een overeenkomst aangaat met de hier gevestigde apothekers. Nog noemde spreker Kampen en Nfjmegen als plaatsen, waar het ook zoo is geregeld en naar zijn weten met goede resultaten. De heer Van Breda spreekt in den geest van den heer Adriaanse, wijst op de groote kosten, waarmee het bruikbaar maken van de gemeente-apotheek gepaard zal gaan f2500), spreekt vervolgens over de kosten die gemoeid zullen zjjn met 't aanstellen van oen analyst f800); aan het jaarlyk8ch onderhoud van het labora torium f700); wijst er op, dat't aantal recepten bij uitbesteding wel minder zal blijken te zyn, wyl in de gemeente-apotheek alles, tot zelfs een penseel voor een recept doorgaat en bepleit niet minder de wen schelijkheid van opheffing met het oog op de daardoor vrij te komen ruimte, waaraan thans behoefte is. Voor de klassepatienten boven is- niet eens een badgelegenheid; voor zenuwlijders geen afzonderlijke ver pleging. Op grond van oen en ander stolt hy voor dez« zaak nog een vergadering te verdagen, om in dien tusschentyd te trachten een overeenkomst aan te gaan mot de plaatselijke pharmaceuten. De heer Van den Berg vindt al die vergelijkingen al heel ongelukkig. Helder is con eigenaardige plaats en kan in geen geval met Kampen vergeleken worden. Hier in onze gemeente bevinden zich veel armlastigen, in Kampen veel minder. Van daar dat hier het aantal recepten oneindig veel grooter zal zfjn dan bijv. in Kampen. De heer Biersteker merkt op, dat ook hij aanvankelijk het idee heeft gehad, dat het overdragen van de receptuur aan de particuliere apothekers voor de ge meente misschien voordeoliger zoy zyn. Uit eeit onderzoek van betrouwbare gege vens is hij echter tot de conclusie geko men, dat het zelf uit een financieel oog punt niet gewenscht is. Te eenigor tyd zullen we toch tot een gemeentelijken keuringsdienst van voedingsmiddelen allereerst de melk moeten overgaan. Dreven we dan de gemeente-apotheek, dan zouden we voor dien dienst een afzonder lijken persoon noodig hebben met een afzonderlijke, geheel nieuwe inrichting. Dit motief moet, dunkt hem, tot voorzichtigheid leiden. Bovendien vindt ook by een ver gelijking met Kampen al heel ongelukkig. Ook bij spreekt over den aard der recepten en merkt tegenover het penseel van den heer Breda op, dat bijv. ook 10 L. boor water of 300 pillen óén recept wordt go- noemd, wat voorzeker bij de particuliere apothekers niet het geval zou zijn. Het geheele voorstel om de gemeente-apotheek op te heffen, schijnt hem heel veel gevaar op te leveren, waarvan de flnancieele ge volgen niot te overzien zijn. Wat betreft hot gebrek aan ruimte, dat motief mag hier niet gelden. Slechts eenige jaren terug is het ziekenhuis verbouwdals de ruimte nu al reeds te wenschen overlaat, dan is dit de fout van don toenmaligen Raad, die toen daartegen maatregelen had moeten beramen. Zij die spreken van de durabole inrichting van een keuringsdienst, wensebt hfi op te merken, dat deze zaak in den tegenwoordigen tyd geen weelde artikel mag genoemd wordenhet is beslist nood zakelijk hiertoe over te gaan. Dat hoeft niet dadelijk op grootsche, royale wijze te geschioden. Daarom adviseert spreker, niet op het voorstel tot opheffing van do ge meente apotheek in te gaan, doch heel een voudig uit een financieel, doch ook uiteen moreel oogpunt, te besluiten aan B. en W. machtiging te verleenen tot het oproepen van sollicitanten. De heer De Geus informeert of or be zwaren bestaan om de zaak alsnog tot de volgende vergadering te verdagen. Hij vindt alles nog zoo vaag; heeft ook geruchten vernomen om de gemeente-apotheek tot oen polybliniek in te richten; meent dat de apothekers nog geen kennis van het voorstel van de Commissie dragen en is huiverig op 't oogenblik een beslissing te nemen. De heer D e V e n licht toe, dat oorspron kelijk vergunning was bekomen, don thans bestaanden toestand tot 1 Januari 1912 te bestendigeu en dat daarna, toen don Inspec teur van Staatstoezicht was gebleken, dat er op dien datum nog geen verandering in den toestand zou zfjn gekomen, die termijn uiterlijk met nog drie maanden is verlengd. Maar verdere verlenging zal niet wel ver kregen kunnen worden en daarom dringt spreker er op aan, thans een beslissing te nemen. Vervolgens wijst hij er den heer Adriaanse op, dat te Alkmaar, waar ook de gemeente-apotheker was vertrokken, weel een nieuwen stads-apotheker is benoemd. Wat de f 190 van onderhoud betreft, die door den heer Adriaanse waren opgeteld by de kosten van de gemeente-apotheek, die zal men toch blijven houden bij opheffing. Dan vindt men ze terug op de exploitatie kosten van het ziekenhuis. Wat aangaat de kwestie van do ruimte, hiervoor is de opheffing thans nog niet noodig. Het inwo nende personeel heeft voldoende ruimte om goed gehuisvest te kunnen heston. Wat de kwestie vau het vaste percentage per recept betreft, een der 8 apothekers hier tor plaatse hoeft hem verzekerd, hierop nooit te zullen ingaan. Trouwens, in geheel Nederland breekt men met dat systeem. Men is dan te veel afhankelijk van don dokter, is deze den apotheker niet wel gezind, dan zou hy bet hem zeer lastig kunnen maken. Wat aangaat de keuring van levensmid delen, de Raad houdt altijd nog aan zich do beslissing, of men er later den apotheker mee zou willen belasten. Wat betreft het penseel als recept, gelooft spreker, dat de heer Van Breda zich aan overdrijving schuldig maakt. Er staan n.1. andere, veel grooter leveringen als éón recept tegenover. Ook hij meent, dat het aantal recepten bij overdracht aan de particulieren, niet min der zal zijn. En wat nog aangaat den dooi den heer Van Breda genoemden analyst, is spr. van meening, dat dit werk best aan den apotheker zelf kan worden overgelaten. De te benoemen assistente heeft al den tijd om de 80, 40 recepten per dag te be reiden en de apotheker houdt tijd genoeg over, om zich daar geheel aan te kunnen wijden. En wat de klacht aangaat betref fende hot gebrek aan ruimte voor zenuw patiënten, als we zóó voor den dag zouden willen komen, dan zou er nog wat meer aan het ziekenhuis moeten gebeuren, dan alleen opheffing van de Gemeente-apotheek. Nadat de H.H. Adriaanse, Breda, Grunwald en De Ven nog hadden gerepliceerd eu ook do heer Verstegen nog het woord had gevoerd om aan te toonen, dat het overdragen aan particulieren een stap terug zou zijnnadat nog de heer Do Ven op het groote gerief gewezen heeft, de apotheek vlak naast het zieken huis te hebben, wat vooral in spoodeischonde gevallen van hoog belang kan zyn; nadat de heer Van Neck nog heeft te kennen gegeven, dat de houding van de hier ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1