vestigde apothekers niet serieus kan ge noemd worden, wordt het voorstel van den heer Yan Breda, om de zaak nog een ver gadering te verdagen, verworpen en het voorstel van B. en W. om tot oproeping van sollicitanten over te gaan, aangenomen. De H.H. Breda en Adriaanse vormden beide keeren de minderheid. De rondvraag levert niets op, waarna de openbare vergadering door den Voorzitter wordt gesloten en de Raad nogmaals in geheime zitting overgaat. Marine en Leger. Naar wjj vernemen zal de kapitein ter zee 3. P. Ouepin als chef van den dienst der draadlooze telegrafie en van de militaire kustwacht worden vervangen door den luitenant ter zee le klasse F. L. Rambonnet. De bevordering van laatstgenoemden officier tot kapitein-luitenant ter zee kan binnen korten tjjd tegemoet gezien worden. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. K. W. III, uitreis, arriveerde 20 Dec. te Genua. Nias, uitreis, passeerde 20 Dec, Kaap Roca. Rotterdamsche Lloyd. Med&n, thuisreis, arriveerde 20 Dec. te Suez. Sindoro, thuisreis, vertrok 20 Dec. van Tangcr. Tambora, uitreis, passeerde 20 Dec. Ouessant. Koninklijke Hollandsche Llotd. Zaanland, uitreis, passeerde 20 Dec. Dungeness. Frisio, uitreis, arriveerde 20 Dec. te Santos. (Zie verder Derde blad.) INGEZONDEN. M. de Red.! Voor onderstaande regelen verzoekt onder getekende beleefd een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor by voorbaat harteliiken dank. Het gehouden «St. Nicolaasfeest voor de arme kinderen" behoort weer tot het vorle- dene. Het woord is thans aan de Commissie, om oen woord van dank en waardeering uit te brengen allereerst aan de geachte redactie van dit blad. Aan U, M. de Red., onzen harteljjken dank voor de wjjze, waarop de Commissie bare taak werd vergemakkelijkt by het door U welwillend verleenen dor be- noodigde plaatsruimte voor ingezonden stuk ken waardoor het geacht publiek bekend bleef met het doel en de uitvoering van het feest, en de animo word opgewekt by win keliers, fruithandelaars, bakkers en slagers, die wy mede harteljjk dank zeggen voor de wjjze waarop zjj aan de uitnoodiging der Commissie gevolg gaven door hunne harte lijke mededeelzaamheid, vooral de manufac- turiers, die de arme kinderen door een of ander kleedingstnkje verwarmden. Hoewel hot resultaat van de collecte en het werken met de lijsten minder gunstig mocht heeten dan ten vorigen jare, zeer waarschynlyk als gevolg van de heerschende en zoo zeer prik kelende duurte, zy ook onzen welgemeenden dank hierbjj uitgebracht aan onze milddadige burgory die ons ondanks alles toch zoo krach tig steunde. Ook aan de verschillende vereenigingen, die door haar optreden en het geven van uitvoeringen onze floanciëa aanmorkeljjk deden stygen, door hare welwillend ver leenden arbeid en moeite, mede onsen innigen dank, als daar zyn: de Vereenigingen Harmoniekapel, Gemengd koor, Kapel Winnubst, Helder's Mannen koor en Helder's Harmoniekapel, die mede tydens den optocht, St. Nicolaas in vroolyke stemming bracht, en by de uitvoering den kinderen door hunne muziek de vreugde nog vergrootte. Mede een woord van waardeering en hulde aan den Chef der Politie voor de verleende vrijheid om den telken jare weerkeerenden goeden Sint in de gelegenheid te stellen zjjne bijzondere genegenheid voor //arme kinderen" to toonen die hjj in Bisschops-tenue zelf ge leidt naar de plaats, waar hun zoo veel goeds is bereid. Ook onze dank aan de Agenten van Politie voor het handhaven der orde waarop het by zulke gelegendheden zoo zeer aankomt en waarbij zoo veel van hunne diensten wordt gevorderd. Het is dns dank en nog eens dank, maar het is de dank die de Commissie zich verschuldigd gevoelt om uit te brengen aan allen die haar pogen steunden, ja wat meer zegt zelfs aan hen, die het goede doel door laster aan ons adres hebben getracht te ondermijnen. Deze personen brengen ons voordeel aan, maar kleineeren zich zeiven. Daarom znllen we ook ditmaal hunne namon verzwijgen. Dat ze daaruit de voor hen zoo noodige leering putten. We besluiten met een woord van dank aan de Heldersche Padvinders. Zo hebben door hunne tegenwoordigheid do Commissie verrast en hun optreden heeft tot het bewaren der orde, maar bovenal tot de veiligheid der kinderen veel bijgedragen. Jonge mannen ook aan u onzen dank, en we hopen een volgend jaar by die gelegenheid andermaal op Uw ge waardeerden stenn te mogen rekenen. Inkomsten Ljjslen en Collecte f 149.38 Collecte Uitv. Zangv. Harmonie 3.92 Gemengd Koor 4.09° i Held. Harmoniekapel7.24* Kapel Winnubst 9.61 Held. Mannenkoor 13.39 Totaal f 187.64 Totaal aan Uitgaven f 187.31 Batig Saldo 0.33 Opbrengst verkochte introdnetio's 15.61 Totaal f 15.ÖT Dit werd afgedragen aan het gezin van den tuberculoselijder F. Haagsma, Kuiperstr 2. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dan kende voor de verleende plaatsruimte, ver blijf ik in naam der Commissie Hoogachtend H. Kwast. Gedane rekening en verantwoording werd door de verificateurs in alle hare bijzonder heden wat betreft ingekomen rekeningen enz. nagezien en door deze geheel in orde be vonden. H. Christiani. J. M. conneman. H. Stbeütker. VERVOLG BERICHTEH. HELDER, 22 December. Afloop veiling. De afloop der publieke verkooping van huizen en erven, gehouden op 20 Dec. in Casino, ten overstaan van notaris C. Stammes, is als volgt Perc. 1. Het huis en erf aan de Kui- Serdwarsstraat no. 18, groot 1 are. Kooper H. BuykeB q.q. voor f790.-—. Pero. 2. Het huis en erf aan de De Rujjterstraat no. 45, groot 87 centiaren. Kooper P. Plaatsman voor f1225. Perc. 3. Het huis en erf aan de De Rujjtoretraat no. 47, naast hst vorige perssel, groot 88 centiaren. Kooper F. H. Thieman q.q. voor f 1225. Perc. 4. Het winkelhuis aan do Graven straat hoek Kroonstraat no. 27, groot 37 centiaren, en 5. Het huis en erf aan de Gravenstraat no. 25, naast het vorige perceel, groot 19 centiaren. Kooper R. N. v. Os q.q. voor f980.-. Perc. 6. Het winkelhuis en erf aan de Kroonstraat no. 4, groot 66 centiaren. Koo per K. Slikker voor f760. Perc. 7. Het huis en erf aan de Kroon straat hoek Parallelweg no. 30, groot 40 centiaren. Kooper G. Bakker voor f 785. Perc. 8. Het huis en erf aan de Kroon straat no. 28, naast het vorige perceel, groot 40 centiaren, 9. Het huis en erf aan de Kroonstraat no. 26, naast het vorigo perceel, groot 40 centiaren, 10. Het huis en erf aan de Kroonstraat no. 24, naast het vorige perceel, groot 40 centiaren, en 11. Het huis en erf aan de Kroonstraat no. 22, naast het vorige perceel, groot 40 centiaren. Kooper A. Halff q.q. voor f 2865. Perc. 12. Het huis en erf aan de 2de Vroonstraat, hoek Koningdwarsstraat no. 60, groot 40 centiaren. Kooper M. J. Wallast voor f 580.—. Perc. 13. Het winkelhuis en erf aan de Diaconiestraat no. 12, groot 81 centiaren. Kooper A. Halff q.q. voor f 880. Perc. 14. Het huis en erf aan de Diaconie straat no. 10, naast het vorige perceel, groot 81 centiaren, 15. Het huis en erf aan de Diaconiestraat no. 8, naast het vorige perceol, groot 81 centiaren, en 16. Het huis en erf aan do Diaconiestraat no. 6, naast het vorige perceel, groot 81 centiaren. Kooper A. Govors Rz. q.q. voor f2581.—. Perc. 17. Het huis en erf aan de Stations dwarsstraat no. 5, groot 68 centiaren, 18. Hot huis en erf aan de Stationsdwars- straat no. 7, naast het vorige perceel, groot 68 centiaren, en 19. Het huis on erf aan de Stationsdwars straat no. 9, naast het vorige perceel, groot 68 centiaren. Kooper J. Spruit voor f3620. Perc. 20. Het huis en erf aan de Renssteeg no. 4, groot 1 are 68 centiaren. Kooper P. C. Rjjkers q.q. voor f283. Perc. 21. Het huis aan de Langestraat hoek Heersteeg no. 69, groot 25 centiaren. Kooper P. Kwast voor f150. Perc. 22. Het huis en erf aan de Oude Schoolstraat no. 10, groot 63 centiaren, 28. Het huis en erf aan de Onde School straat no. 8, naast het vorige perceel, groot 67 centiaren, en 24. Het huis en erf aan de Oude School straat no. 6, naast het vorige perceol, groot 83 centiaren. Kooper H. Blankman voor f 2580.-. Perc. 25. Het huis, in tweeën bewoond, en erf aan do Onde Schoolstraat nos. 4 en 4a, naast het vorige perceel, groot 1 are 7 centiaren. Kooper C. Kwast q.q. voor f 390.—. Perc. 26. Het huis en erf aan de 2e Wil- hclminadwarsstraat no. 1 groot 82 centiaren. Kooper J. Smits voor f930. Perc. 27. Het hnis en erf aan de 2e Wil- helminadwarsatraat no. 3, naast het vorige perceel, groot 76 oontiaren. Kooper G. Leen voor f995. Wy ontvingen ter kennismaking eeuige nummers van «de Solist", een kindertyd- Bchriftje, dat door de N. V. Ant. Jurgens' Margarine-fabrieken te Oss wordt uitgegeven en voor de verbruikers van Solo-murgarine gratis verkrygbaar is. Het is een aardig tydschrift, en bevat, naast verhaaltjes en gedichtjes, mooie plaatjes, raadsels en kunst jes, terwjjl er een brievenbus aan verbonden is en oen wedstrjjd met allerlei mooie pryzon. We raden de jongens en meisjes, wier ouders Solo-gebruikers zyn, aan het tydschrift to be stellen 't kost hen niets en het is werkeljjk de moeite waard. Uitslag veiling. In de op 20 December door notaris van Houweningo gehouden openb. verk. te Anna- Paulowna, werd verkochteen huis met wei- en bouwland groot samen 4.38.80 Heet. waarvan kooper werd Diongysius Roraar, aldaar, voor f4880.en een huis met erf, wei- en bouwland, aldaar, samen groot 7.85,90 Heet. waarvan kooper werd Gerrit Hollander, aldaar, voor f9849. Ongevallenverzekering voor Zeelieden. Reeds is gemeld, dat voor eonigen tyd op het ministerie van landbouw, nyverheid en handel oen byeenkomst heeft plaats gehad van belanghebbenden by de invoering eeuer ongevallenverzekering voor zee en viaschorjj- lioden, waarin door den Minister persoonlijk zyn denkbeelden zyn uiteengezet omtrent de beste wyze waarop deze zaak ware te regelen. De Minister heeft aan de aanwezigen een leiddraad ter hand gesteld met verzoek deze in ban respectieve vereenigingen te behandelen en hem van de resultaten daarvan mede- deeling te doen. Wy vernemen thans, dat het in do bedoe ling van den Minister ligt om de uitvoering der ongevallenverzekering van zeelieden en zeevisschers op te dragen aan eon Zeebedrjjfs- vereouiging, waarvan ieder werkgever (reeder oi eigenaar van schepen) van rechtswege lid zal zyn. De invloed dien elk werkgever in dien vereeniging zal oefenen, zal afhanko- lijk zyn van aantal, soort en inhoud der vaartuigon, die ten name van hem zyn inge schreven. Deze zeebedryfsvereoniging, die in territoriale afdeelingen kan worden gesplitst, zal de middelen tot dekking dor uit te keeren renten en overige schadeloosstellingen, als mede de administratiekosten moeten opbrengen, door middel van een jaarlykschen omslag. Zy worden bestuurd door ton miuste 5 leden, te kiezen uit haar midden, doch het bestuur komt onder contröle van eon raad van toe zicht, to benoemen door do Koningin ton getale van 12 leden, van wie 2 uit elk der werkgevers- en werklieden-categorieën van het zeevaart- en zoevisschersbedryf, de vier overigen naar vrjje keuze. De maatstaf vun don omslag een voor naam punt zal in de statuten der Zeebe- drjjfa vereeniging worden opgenomen, welke statuten door de leden der vereoniging zelf, onder nadere goedkeuring van hooger bestnur, worden vastgesteld. De uitkeeringen aan hen die daarvoor in aanmerking komen, Bluiten zich ongeveer aan by het te dezen aanzien bepaalde in de be staande Ongevallenwet voor de werklieden te land. De rente by aigeheele ongeschiktheid is 70 van het dagloon. Wat dit laatste aan gaat, zal het bestuur der Zeebedrjjfsvereeni- ging een Ijjst vaststellen van do bedragon, die als dagloon van de verschillende werk- werklieden zullen golden. Het dagloon zal niet hooger mogen gesteld worden dan f 8.40. Do rente aan nagelaten betrekkingen zal ten hoogste 60 van het dagloon bedragen. Onder bedrijfsongeval wordt gerekend elk ongeval in verband met de uitoefening van het zeevaart- ef zeevissohersbedrjjf. Daaronder worden ook begrepen ongevallen by hot verleenen van hulp aan personen of by het bergen van goederen van een ander vaartuig dan dat, waarop de verzekerde werkzaam is. Als de werkgever den overtocht naar de plaats van aanmonstering voor zyn rekening heeft genomeD, zyn de werklieden ook ge durende dien overtooht verzokord. Het Centraal Station te Amsterdam. Dat het Centraal Station te Amsterdam het ideaal vau oen groot station is, zal wel niemand beweren, die nog wel eens elders groote stations hoeft gezien. Allertreurigst is de toegang tot het tweede perron, waarvan alle treinen vertrekken, uitgezonderd die in de richting Weoop. Dit tweede perron mag aan do oostzyde brood genoeg zjju, aan de westzijde, waar de meeste treinen vertrekken, is het beslist to smal. Een doodloopend spoor deelt het in twee heel smalle perrons, van welke perrons door de H. S. M. heel zonder ling gebruik wordt gemaakt. Komt men b.v. 's middags om 5.10 dan is het linksche per ron geheel ledig en het rechtsche is niet om door to komen, want rechts staat de trein 5.15 voor Rotterdam on links die van 5.21 voor Zandvoort on voor beide treinen stapt men op het rechtsche perron in, bovendien staan op dit perron nog allo Zaankanters te wachten op hun trein van 5.26 en is het gerij met post- on breedopgeladen karren met bestel- en paesagiersgocderen enorm. Nu zou iedereen, die iels van organiseeren afweet, zoggen, dat het vauzelf spreekt, dat in den trein voor Zandvoort op bet linksche perron moet worden ingestapt en goederen ingeladen, en dat het inladen van goederen voor den trein van Rotterdam moet geschieden in eon goederenwagen, die achter aan dezen trein hangt, das vlak bij de lift. De H. S. M. denkt er jnist omgekeerd over, op het linksche perron instappen voor den trein van Zand voort is streng verboden, en de wagens met postzakken en beBtelgoederen moeten dwars door de menscbenmaesa heen, want de goederen wagens voor beide treinen hangen achter do locomotieven. Het bovenstaande Bchreef oon reiziger in liet «Handelsblad", waarmede alle reizigers, die io de richting Helder moeten vertrekken, het wel roerend eons znllen zyn. Door de directie der H. IJ. S. werd hierop o.a. het volgende geantwoord Inderdaad is, zoo zeide men ons ter bevoeg- der plaatse, het verkeer in do laatste jaren zoodanig toegenomen dat het 2e perron (west- zjjde) van het C.-S. te nmal is voor het groote aantal reizigers, dat op drnkke uren daar aanwezig ig. Het maken van een 4e perron, waarvoor plannen bestaan, zal eon groote verbetering in den bestaanden toe stand brengen. Zoolang er in het C.-S. nog geen aparte perrons zyn voor -het ryden met post- en bagagekarren, zooals in buitenlandsche stati ons, moeten deze wagens door het publiek ryden. 0e Krantenoorlog. Men schrijft aan «Het Volk' Sedert eenige dagen is Amsterdam in op schudding gebracht door een nog nooit in de krantenwereld vertoonden concurrentie-stryd, waarvan de felheid alleen de baat der beide pariyen ovenaart. Twee van de drie neutrale volkebladen (De Ecbo en De Courant), hebben ineens don abonnementsprys op «io helft ge bracht en hot wordt een strjjd op loven on dood, een stryd, als alleen vroeger eens te zien gegeven is by de twee stoomvaartljjoon, die tusschen Amsterdam on Zaandam varen en die thans broederlyk samen de prjjzen regelen. Voor den buitenstaander wordt deze strijd interessant om den uitslag. Wie zal hot winnen Wie zal het 't langst uithouden En dan worden van beide kanten do kansen berekend en de gelden, die door dezen con- currentio-stryd worden weggegooid. Maar voor den ingewjjde is de zaak boel anders. Wat toch ie het geval? Deze geheele manoeuvre is eenvoudig een handelsstrcek van de beide strjjdunde directies. Toen Maandagmiddag 11 December «De Echo" met haar beantwoording der aanljj- gingon van «De Courant" verscheen, en overal liet aanplakken, dat zy deze insinu aties beantwoordde met een daad d.w.z. met de prjjsverlaging van haar abonnementsgeld, toen was De Echo" reeds verkocht aan oen combinatie, die sumen met «De Conrant"- directie het duivolsche plan heeft opgevat, om door prijsbalveoring «Het Nieuwsblad voor Nederland" te vernietigen en daarna van de beide overblijvende bladen een geheel te maken. Het «Nieuwsblad* wordt dus niet door doze combinatie gekocht maar wegge drongen. Deze combinatie, die thans «De Echo" in handen heoft, en waarin behalve Rotterdamsch, ook Roomsch kapitaal gestoken is een mooie konsekwentie van den voortdnrenden stryd der katholieke geestelijkheid tegen neutrale bladen als de hier strydende houdt dan ook de zaak loopende tot over eenige weken, als wanneer alles vereenigd zal wordeD in de grjjpgrage klauwen van ëen directie. Dezelfde combinatie exploiteert voortaan ook «De MaaDdagochtendcourant', roden waarom de groote bladen zelfs in oorlogstijd de Maandagochtendedities hebben laten ver vallen. Deze machinatie is hel gevolg van weken lange conforenties en alle nu door de strij dende" partyen genomen maatregelen zyn besloten in gemeen overleg. Om het publiek echter by den neus to nemen on oen minder eervollon dood van «DeEcho" to voorkomen, werd dit middel beraamd, waarbij «Do Courant" niet dón, maar tweo bladen tegelyk inpalmt. Doel van dit schryven is ruchtbaarheid te geven aan dit sluwe plan, on om degenen wier brood bedreigd vrordt, te waarschuwen. Immers alles wat verbonden is aan redacties en administraties van «Echo" en «Nieuws blad voor Nederland", staat over eenigo weken broodeloos. Intussohen is aan «Do Courant" een staking uitgebroken, doordat de loopers in hun geld gekort worden. Deze staking is natuurlijk voor hen van groot bolang, omdat het thans voor hen tyd is om betere voorwaarden to verkrijgen. Als eenmaal «De Courant" alleer.- heerscheres geworden is in Amsterdam, en niet meer voor concurrenten zal hebben te vreezen, is voorgoed alle kaDS voor hen verkeken. Het H.blad deelt mede, dat hot dagblad fDe Echo tot voor korten tyd in het bezit van de uaamlooze vennootsobap, die het •Algemeen Handelsblad" uitgeeft, in andero handen is overgegaan, waardoor do moeilijk heden, verbonden aan het door dén ondor- neming uitgeven van een liberaal dagblad en een volksblad ophouden te bestaan. De nieuwe koopster had don weosch to kennen gegeven gedurende eenigen tyd aan die transactie geen publiciteit te geven. Nu echter dit feit, te zamen met eenigo onjuist heden, in een dagblad vermeld is geworduD, kunnen wy verklaren dat do directie der vennootschap het «Algemeen Handelsblad", sinds 10 December niets met do kwesties van «De Eoho" heeft te naken gehad. Verdronken. Door do duisternis misleid zyn, naar het «Hbl." meldt, Dinsdagavond do gezusters Cazemier, 17 en 13 jaar oud, aan den Rond weg te OoBteindo, te water geraakt en verdronken. De stranding van de „Delhi". Er wordt in Engeland veel geld gegeven voor de nabestaanden van do drie Fransche matrozen, die by het redden van schipbreu kelingen van de «Delhi" het leven hebben verloren. De koning en koningin hebben 120 p. st. gegeven, de koningin-moeder 100 p. st. de City van Londen 100 guineas, enz. Ook de onde heer, die aan boord zyn been had gebroken, is met zyn zoon, die hem gezolschap was bljjven honden, veilig van boord gebracht. Het grootste deel der be manning evoueens. Er zyn alleen een zestig koppen met den kapitein aan boord gebleveD, die de schatten van de «Delhi" bewaken. Raad voor de Scheepvaart. Met man en muis vergaan. Weer werden voor den Raad van de Scheepvaart twee scheepsrampen behandeld, welke vermoedelyk plaats gevonden hebben tydens den zwaren storm van 1 October j.1. Het betrof ditmaal het met man en muis vergaan van «De twee Maria's» (Sch. 384). Schipper was T. Bruin en reeder J. J. van der Zwan te Schevoningen. Het loggerschip was acht jaar geleden ge bouwd en 73 ton groot. In Maart van dit jaar was hot op de helling geweest. Den geheelen zomer werd zonder averjj gevaren. Er waren tweo kompassen aan boord ovenals zwem gordels on een sloep. De schipper, aldus verklaarde de roeder, was een bevaren man. Aan boord van de «Twee Maria's» bevonden zich een stuur mansmaat, zes matrozen en drie jongens. Sinds het vertrek van den logger, die ter vischvangst op do Doggersbank ging, word niets vernomen van de opvarenden Op don dag van het vertrek, 80 September om 10 uur 'b morgens, word de «Twee Maria's» nog ter hoogte van IJmuidcn ge praaid. Veertien dagen later werden door den schipper van de Sch. 186 de steven en eon stuk verschansing, gemerkt Sch. 384, ten N.N.W. van den Waterweg drijvende gezien. Door een sleepboot werd dit wrak binnen gebracht. Tevoren waren reeds eenige brails van don verongelukten logger opgepikt. De inspecteur van de scheepvaart, de heer Leffers wees den areeder er op, dat op den dag van het vorirek de logger meer diep gang had, dan er water stond in de buiten haven. Do reeder zeide, dat de schipper op eigen initiatief was uitgegaan. Later volgt uitspraak. Volwater loopen logger. Daarop stelde de Raad een onderzoek in naar het volwater loopen van den logger Wilhelmina II* K. W. 138 (schipper A. van Duin, reeders Gebr. Don Duik to Kat- wjjk aan Zee). De K. W. 188 was 41 jaar oud. Schipper Van Duin had 14 jaar als schipper gevaren. Met een lading baring was de logger te Katwyk binneng-,loopen, welke daar gelost werd. Daarop vertrok hy op 4 December met eon lading ballast naar Lowestoft, om daar huring in te nemen. Om 11 uur 's morgens op 5 December werd bemerkt, aldus verklaarde schipper Duin, dat de logger water maakte. Later word een stoot gevoeld. By onder zoek bleek, dat er weor water binnen het schip liep. Dadelyk begon men met pompen, doch hel water rees. De Eugelsche kast was nog niet in het zicht. Wel was er in de na- bjjheid een Eugelsche trawler en de Schove- uingacho bom 879. De vlag werd in Bjouw geheschun, ten teeken, dat het schip in nood was, en meu riep om hulp. De boot werd klaar gemaakt, doch deze kenterde. Gelukkig kwam de Scheveninger langszij en kon de bemanning zich door overspringen redden. Door een der Scheveningers werd een tros overgebracht od do Sch. 379 nam de K. W. 138 op sleeptouw. De tros brak en de K. W. liep by Zandvoort op het strand. Door een sleepboot werd de logger vlot gebracht on te IJmuiden binnengebracht. By een onderzoek bleek, dat do buid van de K.W. ingedrukt was. In de huid bevond zich, aldus zeide de schipper,een uurwerk geporst, vermoede lijk afkomstig van een wrak, waarop de logger gostooten was. Schipper A. Westerduin vau de Sch. 379 vertelde daarop, hoe nadat hy de equipage van den zinkenden logger gered had, do matroos Michiel do Jong, terwyl de bom tydens don storm oven langs den logger voer, daarop oversprong, den tros vast maakte en weer terugsprong 1 Dit kranige stukje van den matroos en de kundige manoeuvre van den schipper was het werk van eenige oogenblikken. De voorzitter mr. Pleyte maakte den schipper, namenB den Raad, zyn compliment voor zyn heldhaftig en voorbeeldig gedrag. Later zal de Raad uitspraak doeD. Vergaan. Hetzelfde lot als «De Twee Maria's' heeft waarschynlyk den logger «Rotterdam", Sch. 460 getroffen. Deze logger vertrok ook op den 30 September, den dag, dat de bewnste hevige storm losbarstte. Schipper was Th. Das, reeder de heer H. Dirkzwager, te Schevoningen. De logger wus 30 jaar gelodon gebouwd. De schipper was een ervaren man. Sinds het vertrek word ook van de 12 opvarenden, ouder wie 4 jongens, niets meer vernomen. Naar de hcor Dirkzwager meedeelde werden te Veere eeii reddingboei en zwem vesten, en te Goeree het grootzeil en gaffel aangebracht, deze laatste waron opgevischt op 9 mjjl afstand van het Maas-vuurschip. Later werd nog do ovale spiegel, gemerkt «Rotterdam", dry vonde gezien on de redding sloep werd te Vlissingen aangebracht. De hoer Dirkzwager vermoedde, dat de logger aaugovaren was. Dit leidde hy af uit de omstandigheid, dat de spiegel plat op het water dreef. Uitspraak later. UIT DE TWEEDE KAMER. En om half elf waren do heoren alweer present 1 De onderwijsdebatten werden voort gezet. De heer Roodhuyzen wildo een lecto raat in de aardrijkskunde aan de Lcidscho universiteit; de heer Ter Laan sloot zich hierby aan 0D« wat ^et amendement Brum- meikarop betrof, die voorstelde geen hoog leeraar te benoemen in het Grieksch-, Oostersch Christendom en den op de be grooting uitgetrokken post alzoo met f 3000. to vermindoren, zou hjj wonscheu dat de Staat zich in 't geheel niet bemoeide met do opleiding van den theoloog, dooh, nu hy dit toch 'doet het ook goed moet doen. Ook de heer de Visser en andere leden spraken zich hierover uit; wjj meenen onzen lezers de debatten wel te kunnen besparen. De Minister vindt een nieuwen leerstoel in de aardr. wbl en eon hoogleeraar als bovenomschreven ook wèl noodig. En de heer Brummelkamp trok zyn amendement in. De heer de Stuers kwam do belangen be pleiten van het Ethnografisoh Museum te Leiden (het gebouw, wel te verstaan) en de heer de Visser was het daarmee eens. Gesproken werd over verschillende univer siteitsgebouwen. De heer Ter Laan vond de regeling der schoolgelden op de H.B.S. niet goed; hij zou die evenredig willen hebben. Ook de heer Ketelaar drong op royale herziening aan. 't Begint te spannen in 's lands vergader zaal. Eindelooze debatten hebben zooveel van don Dationalon tjjd gekost, dat de Voor zitter in vreeze en beving de nieuwe week inging. «Als we niet klaarkomen", zoo zei hjj, «dan moeten we na Kerstmis terug komen". En toen bjj Lager Onderwjjs de Voorz. voorstelde het algemeen debat tot later uit te stellen, om niet na de Kerstdagen terug te hoeven komen, on Ter Laan uitriep: «de cfficierstraktementen kunt u uitstellen, maar dit niet!' toen begon het lieve leventje weer. De heer Oosterbaan (a.-r.) opende de rei. Hjj bepleitte reorganisatie van het school toezicht voor 1913 en uitbreiding van het kringetje, waaruit de examen-commissies voor het L. O. worden gereernteerd. Ook de zoo noodige salaris-verbetering bepleitte hjj; die zou ongetwijfeld raillioenen kosten, maar men kan dat vinden door een schoolbelasting. Dr. Kuyper beweerde niet meer en niet minder, dan dat de openbare sohool met haar maatschappelijke en christelijke deugden, uit- geloopen is op een paedagogisch bankroet en dat verbetering te verwachten is van uitbreiding van het bjjzonder onderwjjs. Hjj bepleitte 1. oen belasting alleen voor de openbare scholon met de vrijstelling voor hen, die aantoonen evenveel voor het bjjzonder onder wjjs te betalen 2. facultatieve splitsing tusschen openbaar en bjjzonder onderwjjs met moduzeggingschap der ouders in de benoeming der onderwjjzers 3. verlichting der gemeenteraden om even veel per kind te betalen voor openbaar en bijzonder onderwjjs. De beeren De Visser (c.-h.) en Kooien (r.-k.) kwamen zich hierbjj aansluiten. De heer Van Nispen (Rheden) vroeg om onderwjjs in boekhouden op de lag. sohool, d. w. z. olementair onderwjjs. De heer Ter Laan (s.d.a.p.) deelde mede, vele on bolangrjjke onderwerpen ter behan deling te hebben. Met het oog op de laatste week van het jaar zal hjj zich bekorten. De subsidie-regeling, zoo begon de heer Ter Laan, loopt vast. Er wordt meer gege ven voor de rjjkon dan voor de armen. Het is vorder jammer, dat bijzondere neutrale scholen zjjn opgericht, daardoor wordt de openbare school eon armenschool. De min. trekt zich de zorg voor 't Lager Onderwjjs niet aan, geljjk spr. vindt dat de grondwet hem voorschrijft. Voorts wordt op 't perso neel beknibbeld en stelt men b.v. verbete ringen in de openbare school uit, omdat er later wellicht een bjjzondero zal komen. Hjj critiseerde de rechtspositie van onderwjjzers. De openbare school moeBt onttrokken worden aan den invloed der gemeenteraden, die vooral ten plattenlande onder den druk staan van dominee en pastoor. Een schoolbelasting is niet noodig maar de scholen moeten open staan voor alle soorten van kinderen. Tot zoover de heer Ter Laan. Hjj zou Dinsdag verder gaan ea ging nu eten. 's Avonds Hoofdstuk Landbouw. Geen alge- meene beraadslagingen. De hoer De Wjjker- slooth (r.-k.) bepleitte meer en beter land- bouw-onderwijs en vond het departement zoo duur. Hij wilde de gemeente-besturen ver plichten onderwjjzers met landbonw-acte aan te stellen. De heer FieskeDB (r.-k.) wilde gaan jagen en vroeg om een nieuwe Jachtwet. Met de heeren Dnymaer v. Twist (a.-r.) enLieftinck (u.-l.) samen. De heer Teenstra (v.-d.) stelt den min. een aantal vragen, die wij maar zullen over slaan. Eu ook de speechjes van de heeren Vorsterman van Oye en Schaper zullen we maar niet vermelden. Ministor Talma was lekker als kip voor al de pluimpjes die hij kreeg. «Dank u wel", zei hjj. Wie zegt dat ik dunr ben in 't ge bruik, joktDepartement Landbouw is 't goedkoopste in gebruik. Maar 't onderwjjs is onvoldoende, dat is waar. Que voulez-vous? We doen er alles aan. En meneer De Wjjker- slooth ging te ver. Eon aantal kleine speechjes van verschil lende loden óf van minder belang óf wel van zuiver plaatseljjken aard, slaan wjj over. De heer Van Dedem (c.-h.) wilde het mond en klauwzeer van de ljjst der besmetteljjke ziekten geschrapt zien. De middelen ter be- strjjding zjjn nadeeliger dan de heele ziekte. Het afmaken van vee hielp ook niet. Hierbjj kwam zich de heer Duymacr v. Twist (a.-r.) aansluiten, die ook bezwaren heeft tegen hot afmakingsstelsel. Do heer Teenstia (v.-d.) heeft bljjkbaar slaap en zong het liedje van verlangen. Maar de Voorzitter, onbewogen, zegt dat hij spreken meet. En hjj sprak. Hij critiseerde de be- strjjding van rund-tuberculosehoe het wel moest zei hij niet, maar deze manier van doen iB geld weggooien. De Minister zegt dat de heeren maar op het rapport moeten wachten inzake mond en klauwzeer. De ziekte is gevaarlijker dan meneer Van Dedom denkt. De hoor Van Dedem pruttelt nog tegen, doch te kwart over een gaan de heeren weg. 's Anderen daags gaat de heer Ter Laan wet zjjn speech voort over het onderwjjs. Hjj wou zjjn mol ie, die 2 Dec. 1907 inge diend was, thans bohandeld hebben, doch de Voorzitter zegt dat de zask niet op de agenda staat. Nou, zegt do heer Ter Laan, dan maar in Febr. En zoo zal het geschieden. Do heor Van Wjjnbergcn had het over eenige plaatseljjke toestanden, o.a. een kwestie in Genót (Betuwe) en vond ook dat ten platteniunde de salarissen onvoldoende zijn. Maar bedenk ook eens, zoo zei hjj, dat de op leiding der onderwjjzers er mee verbandhoudt. De heer Kuyper wees er terecht op, dat de toeBtand van het bjjzonder onderwjjs door de tegenwoordige ongelukkige regeling meer en meer onhoudbaar wordt. De hoer Van der Molen (a.-r.) krjjgt hot met den Voorzitter aan den stok. Hjj wilde over de salarieering der onderwjjzers spreken en de Voorz. wilde dat hjj er niet tover op inging. En dat deed meneer v. d. Molen toch, en hjj boval de kwestie in de bjjzondere aandacht der Regeering aan. De heor Ketelaar (v.-d.) voerde voor de vijftiende maal het woord over deze kwestie en zou nu maar kort zjjn. Hjj vereenigde zich in zake salarieering met do heeren Oosterbaan en v. d. Molen. Spr. had uit de rede van dr. Kuyper niet kunnen opmaken, dat de bizondere school verbetering zal brengen in de tuchteloosheid der openbare. Den heer De $eer (c.-h.) verbaasde het, dat dr. Kuyper de regeling van de gémeente- flnanciën in verband wil brengen mot de verhouding tusschen het openbaar en bijzonder onderwjjs. Nog eeaige heeren voerden het woord en Minister Heemskerk zeide in zjjn antwoord, dat het bizonder onderwjjs zich, mede tengo- volgo der schoolwet, op merkwaardige en verbljjdende wjjze heeft ontwikkeld. De heer Kuyper vreest dat verruiming van het belastinggebied der gemeenten be voordeeling van het openbaar boven het bjj zonder onderwjjs zal geven. Maar voor de plattelands-gemeenten ontbreekt de feitelijke grondslag voor die vrees. Daar juist ont wikkelt zich hst bjjzonder onderwjjs het bost en als daar behoefte is aan een openbare school, dan doet het er niet toe of de gemeente financieel bjj machte is de school te bekos tigen, want zjj komt er toch. Eea algemeens salarisrerhooging, zoo ging de Min., na nog eenige punten besproken te hebben, vorder, zou wel eens 18 millioen kunnen beloopen. En als we de salarissen in de wot opnemen, zooals de heer Ooster baan wilde, dan zouden in verschillende groote gemeenten de salarissen wel eens ver laagd kunnen worden. De zaak is thabs wetteljjk op de meest bevrodigende wijze geregeld. De heer Ketelaar bepleitte handhaving van het getal beurzen aan Rjjkskweeksobolen en de heer Roodhuyzen steunde hem. Beide heeren wilden het bedrag verhoogd zieD. Maar de Min. wilde niet. De heer Rood huyzen had gezegd, dat de menschen, die op audiëntie kwamen, opgetogen waren over de vriendelijke ontvangst, dooh ongetroost weer heen moesten. De Min. vond dit «zeer aardig' van den heer Roodhuyzen, maar zjjn stelregel was, dat men toch vriendeljjk kon zjjn, al kon men niets geven. Nou, zei toen de heer Ter Laan, het helpt niet of men bjj dezen vriendeljjken Excellentie al aandringt op vermeerdering van het aan tal Kweekscholen. En dus behelp ik me maar met de Normaalscholen. De salaris- regeling aan die scholen is onvoldoende. En de heer Roodhuyzen vroeg nu om een zeer ónvriendeljjk antwoord van den Minister. Want niet alleen zjjn de salarissen van de directeuren onvoldoende, maar ook ongeljjk. Ook hjj drong aan op verbetering. De heer Roodhuyzen kreeg de toezegging van bespoediging en de heer Ter Laan een vraagteeken. De heer Roessingh bepleitte verhooging van subsidies aan gemeenten voor gebouwen etc. en ook de heer Ter Laan vertelde, dat er nog zooveel kinderen zonder onderwjjs rondliepen. De Min. meende, dat het aantal bjjkomende subsidie-aanvragen voor bouw kosten niet zoo groot meer is. En de heer RoeBsiDgh, die een loflied ge zongen had op de plaats die hem afvaardigde, Emmen, krjjgt daarvoor op zjjn kop van Min. Heemskerk. Nog werd gesproken over gymnastiek onderwijs en de heer Ter Laan traohtte der Vereeniging van Chr. bewaarscboolonder- wjjseresson haar subsidie van f 500.te ontnemen. Maar dat kreeg hjj niet gedaan. Do heer De Stoers had het over Kunsten en Wetenschappen en vergeleek den Min. bjj een mooie, lieve jongejuffrouw, die zioh de zoetigheden en complimenten laat welge vallen, maar meer niet. Hjj pleitte voor het Paleis-Raadhnis to Amsterdam. Och, zegt de Min., 't spjjt mjj, dat de heer De Stuers 3 onvervulde wenschen heeft. Over de zitting van Woensdag kunnen wjj zeer kort zjjn. Naar aanleiding van het over lijden van jhr. Van Swinderen worden door Voorzitter en Minister eenige woorden aan de nagedachtenis gewjjd, en staande door de Kamer aangehoord. Hierna werd; de begroo ting der landsdrukkerij vastgesteld, die onze lezers verder niet interesseeren zal. Vervolgens bepleitte, hjj Hoofdstuk VIIB. (Financiën) de heer Treob (v.-d.) de gelijk stelling van de salarissen der belasting- en registratie-klerken en verbetering van de salarissen der kommiezen. Hjj vond niet dat de Min. bljjk gaf van beleid in zake deper- soneelo belasting en drong op spoed aan in zake pensioneering der gemeente-ambtenaren. Hier kwam zich de heer Loeff (r.-k.) bjj aansluiten. De heer Thomson (u.-l.) sprak over de afgraving van onze duinen en wilde die ver bieden. De heer Goeman Borgesius (u.-l.) vond, dat aan het Departement van Financiën óf buitengewoon langzaam óf buitengewoon in correct wordt gewerkt, óf beide. Want ver leden jaar zei de Min., dat het ontwerp tot wjjzigiug der wet op de personeele belasting ten aanzien der logementhouders nog maar wat gepolijst moest worden, en nu, overeen jaar, zjjn we nog aan 't poljjsten De Voorzitter vreesde niet gereed te komen van de week en wilde ook Donderdagavond vergaderen. Waarop de heer Roodhuyzen zei, dat ze dan Zaterdag zoolang moesten bljjven, tot de begrooting af was. Want het ging niet aan het personeel zoo aftebeulen. De heer Ter Laan meende nog, dat het wetsontwerp betreffende de afwjjking van de regelen voor den accjjns op het gedistil leerd voor de gemeenten Den Helder, Vlie land en Vlissingen niet zonder meer kon worden behandeld. Hjj doet er alleen aan mee als het slechts voor eén jaar geldt. De heer Fruytier (r.-k.) wilde ontslag of vermindering van pacht voor de visschers in Zeeland die stormschade hebben gehad. De hoer Treub kreeg een scherpe terecht- wjjzing van Min. Kolkman. We zjjn niet gewoon door don heer Treub met fiuweelen handschoentjes te worden aangepakt. Hjj zegt de zaken zoo vrjj mogeljjk. De Minister laat diens qualifioaties van de Tariefwet liggen, doch komt op tegen diens ruwen uitval tegen den Minister, die alle perken te buiten ging en volkomen ongemotiveerd wasdat de Minister ter wille van een deel der rechter- zjjde zich in de politiek zou hebben gestoken. Geljjkstelling van Rjjks- en registratio- klerken kon niet, meende de Min. Hun werk iB niet geljjkwaardig. De kommiezen krjjgen meer salaris. De logement- en kotfiehuishouders hebben 't niet zoo erg, meende de Min. Over de duinen zal hjj eens met Landbouw spreken, en tegemoetkomen aan verzoeken om schade bjj storm. Een der leden, die het aantal loten van de staatsloterjj wilde uitbreiden (dit was de heer Smeenge), kreeg nul op 't request, en de Min. heeft maatregelen in zjjn zak tegen «Lotisioo" en dergeljjke maatschappijen, die zich enten op de Staatsloterjj. Hierna Oorlogsbegrooting. Woensdagavond Landbouw. De heer Van Foreest (v.-l.) vond niet goed een zuivel- consnlent tot rijksambtenaar te maken, zooals de Regeer in g wilde. Maar de heer Jannink (u.-l.) vond het best en de heer Van de Velde (a.-r.) zei dat ze in Znid-Holland met den Min. accoord gingen. Toen zei de Min. dat hjj dus eigenljjk niet bestreden word. De heer Dnymaer van Twist (a.-r.) wilde de in 1913 in den Haag te houden land bouwtentoonstelling des Zondags sluiten, en andere heeren wilden weer wat anders.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2