KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje mor M&idar, Jaxai, Wiaringan am Anna Paulowna No. 4060. Zaterdag 6 Januari 1812. 40ste Jaargang. 't Vliegend Rlaadje p. 3 ra. 50 cL, fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37$ 45 f0.75 raiën Modeblad i 55 i i i 65 f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën t«b 1 tot 5 regels (bij vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer. 6 Bew\j&-exeraplaar24 Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 5 O. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. UIT HET BUITENLAND. Hoe eig°nlyk «eon schitterende overwin ning" door Italiaansche troepen in Tripolis moet verstaan worden komt men thans langs een omweg te weten, 't Heette laatBt dat eene zoodanige bevochten was te Birtobras. No komt echter uit Rome het bericht dat geDer&al Pecori Giraldi, bevelhebber van de divisie te Aïn-Zara van het bevel ontheven is wegens het zenden van een te zwakke kolonne met weinig schietvoorraad en levens middelen naar Birtobras. Uit nadere bijzon derheden blijkt voorts dat de colonne een oogenblik de vernietiging nabij wa8» van alle kanten bestookt word door Turken en Arabieren en geen voldoende weerstand kon bieden omdat ze geen ammunitie genoeg had. Ze trok op Aïu-Zara terug. Zulke «schitterende overwinningen" zullen er wel meer geweest zyn al kwam men de ware toedracht niet altijd te weten. IntUBSchen komen van verschillende kan ten, uit Konstantinopel en uit Rome maar ook uit Weenen geruchten van aanstaande vredes-onderhandelingen. Vlot zal het echter niet gaan, daar Italië te veel eischen zal, wil het consequent blijven. Volgens den goed- ingelichten Weenschen correspondent van de (Vossische Zeitung" is alleen juist, dat Turkije geneigd is, vrede te sluiten, onder voorwaarde, dat Tripolis aan Italië afgestaan wordt, doch Cyrenaïka aan Turkije blijft. Daar echter deze oplossing in strijd is met de annexatie-verklaring van Italië, en dit niet van zins is, op dezen grondslag de onderhandelingen te openen, is er op het oogonblik voor de mogendheden die bemid delen willen, geen kans van slagen. In de Europeesche kabinetten blijft men er by dat geen bemiddeling, welke door Turkye beschouwd moet worden als een onvriendelijke daad, mogelijk is. In Tnrkye is een ministriëele crisis. Het oude ministerie is wat opgelapt en treedt nu als nieuw voor. Volgens sommige bladen is doze wijziging alleen gemaakt om de opening der vredes-onderhandelingon te vergemakke lijken. Voor Turkije is het wonschelyk dat de oorlog geëindigd is vóór het komende voor jaar. Dan wordt het gewoonlijk zoo onrustig op het Balkan-schiereiland zoodat daar alle aandacht en soms ook troepen noodig zyn. 't Begint nu al hier en daar. Ecti Bul- gaarsche bende is aan 't schermutselen ge weest met Turkscha troepen. Aan de provinciale bestuurders moet door de Turksche overheid in Konstantinopel be richt zyn, dat zy nauwkeurig acht moeten slaan op oproerige bewegingen en die met kracht tegengaaner wordt daarin ook op eene Bpoedige beëindiging van den oorlog met Italië gezinspeeld. De Spaansche minister heeft naar oen dagblad-correspondent te Madrid vernam afgezien van het indienen van oen Spaanach tegenontwerp betreffende Marokko. De be sprekingen worden dus voortgezet alleen over het Fransche ontwerp, wat de onderhande lingen zeer zal vergemakkelijken. De Grieksche Kamer heeft met voorbeel- digen spoed haren arbeid voleindigd. Zij deed dit om de Kretenser afgevaardigden, die nog steeds op do Kruisers der mogendheden worden vastgehouden, in vrijheid te zien gesteld. Schetsen uit de Rechtzaal. .Anarchist". „Vollèk!" riep, al voor de tweede maal, de juffrouw, die haar boodschapmandje op de toonbank had neêrgezet, en zy trachtte te kyken door de glazen deur, waarachter pro pere netcldoeksche gordijntjes waren ge spannen... „Vollèk I"... Juffrouw De Bruin fluisterde iets tegen haar man.Gaf hem, onder tafel, een schop tegen z'n linkerschoen, most tante Ali merken, wat-voor-'n kerel hij eigenlyk was En zag ie niet, dat de klant, die stond te wachten, de huishoudster was van meneer Vinju, 't renteniertje, solied als de Bank; een van de vaste klanten, waar je op bouwen kunt... 't Leek waarachtig of-ie nofl toch heelemèèl „Ga zelf!" bromde De Bruin, nog nabevend van de ruzie met commensaal, die een minuut of vyf geleden vertrokken was. Tante Ali, zag hem van boven d'r brille- glazen aan; liet de naalden van haar brei werk even rusten... „Jy praat 'r óók makkelyk over, Gerrit" zei ze. „Heb ie bygeval de honderdduizend getrokken?" „Laat Pietje maar efietjes gaan" zei neef Gerrit, „ik kan op 't moment waarèchtig..." „Vollèk!" riep de klant nog eens, en nam haar mandje al op... Juffrouw De Bruin balde een vuist en schudde die tegen 'r man. En ze wees op haar meer-dan-smoezelig schort; op "r ver warde haren... Haar gore handen... Opge stroopte mouwen... Kon zc zóó klaBten gaan bedienen?... „Gerrit, jongen, ga dan toch!" spoorde tante Ali aan. Hij zette met een ruk z'n stoel achteruit. Smeet z'n pet in een hoek... Draaide de deurkruk om met 'n drift, dat het ding kra- kend-kuarste... Stond tegenover de huishoudster van meneer Vinju. „Ik woü nèt weggaan," zei 't vrouwtje, snibbig-verontwaardigd kjjkend, „ik dacht, dat jelui allemaal in slaap gevallen waart „Wat is er van uw dienst vroeg winke lier, zich met kracht beheerscliendniet in staat om zoete broodjes te bakken, nu... En hy ging aan 't wegen, pakken „De bel ging. toch hard genoeg!" snibde vrouwtje nog eens, „u was zeker aan 't dineeren Met schamper-spottend na- drukje zeggend 't deftige woord De Bruin reageerde er niet op. Legde 't bestelde netjes in het mandje néér. „Alsjeblieft, juffrouw Winter I" zei hy, zichzelf bewonderend vanwege z'n superieure kalmte. Behalve de begrooting werd het ontwerp op de legerorganisatie aangenomen; in over eenstemming met de aanwijzingen van de Fransche militaire missie werd het effectief van het landleger op 130,000 man vastge steld. Voorts werden 46 millioen toegestaan voor de versterking der vloot en een aantal credieten voor openbare werken. Het decreet waarbij de Kamer ontbonden werd verklaard, werd met toejuichingen begroet. In Duitschland begint men met de voor bereiding voor de aanstaande Rijksdag- verkiezingen. De verschillende partijen stellen haar ver kiezingsprogram samen en verkennen het terrein om te zien waar associaties mogelijk zyn. De strjjd zal met warmte geBtreden worden. In China blijft de toestand verward. Joean-Sji-Kai hoeft met zyn ontslag en de legerbond met zyn eischen bewerkt dat de Keizerin-weduwe hem 80.000 onsen goud ter hand heeft gesteld. De Keizerin-weduwe ver bond zich daarenboven al haar invloed aan te wenden om ook van de Mantsjoe-prinsen, die niet erg scheutig schynen groote, bedra gen los te krygen. De troepen nit het Noor den hebben nu weer nieuwen krygslust ge kregen, zoodat een stryd tusschon Noord en Zuid met volle wapengeweld zal gevoerd worden. Do revolutionnairen meenen sterk genoeg te zyn, maar Joean-sji vertrouwt het heele Noorden boven de rivier de Jang-tsje in zyn macht te kunnen houden. Hy ver wacht daarenboven dat de beweging ten gunste eener republiek in de zuidelijke pro vinciën Bpoedig zal verloopen. Hoop doet leven I De revolutionnairen zyn er in geslaagd de spoorwegverbinding tusschen Noord en Zuid te beletten, 't Schynt echter dat Japan daar niet mee ingenomen is. De myndirecties in de Borinago (Zuid- België) hebben hun voornemen kenbaar ge maakt om de loonen niet meer om de week maar om de veertien dagen uit te betalen. De arbeiders verklaren dat hun heele huishouding op de wekeljjksche uitbetaling in ingericht en willen in staking gaan. Op verscheidene plaatsen is de algemeene staking reeds geproclameerd. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 5 Januari. De „Emmabloem." In 1912 zal door de Nederlandsche Centraal Vereeniging tot bestryding dor tuberculose een bloempje worden verkocht aan de ver- eenigingen en comités, die bereid zyn dit te verkoopen in het belaDg van de bestryding der tuberculose in welken vorm ook. Het bloempje moet verkocht worden onder den naam van Emmabloem op don 21sten April, den herdenkingsdag van de eerste officieele intrede van H. M. de Koningin- Moeder, Beschermvrouw der Nederlandsche Centrale Vereeniging, in de hoofdstad van het Ryk op 21 April 1879. Rekening houdende met den wensch van H. M. zal, wanneer de 21ste April valt op een ZoDdag, zooals ditmaal het geval is, de verkoop plaats hebben op den daaropvol- volgenden dag. Nadere inlichtingen verschaft de secretaris- penningmeester der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestryding der tuberculose, Statenlaan 72, Den Haag. IJmuiden, 4 Januari. De vischverkoop in de Ryksvisohhal alhier wordt ieder jaar grooter. In 1911 was hel bedrag f 5.879.029 tegen f 5.030 881 in 1910, of f848.647 meer. In 1911 kwamen hier binnen 2878 schepen met 2.427.868 netto register ton (2310 stoom- sohepen mot 2.397.112 ton en 63 zeilschepen met 30.756 ton) en vertrokken 2292 schepen met 2.872 706 netto register ton (2240 stoom schepen met 2.344.850 ton en 52 zeilschepen met 27.856 ton). Ergerlijke kindermishandeling. De Rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de kindermishandeling-zaak, welke voor twee weken door de rechtbank behandeld werd. De 29-jarige Anna W., huisvrouw van den letterzetter B., had terecht gestaan, wegens mishandeling van haar 12- jarig stiefzoontje. Zy had 't arme, tengere ventje een jaar lang het grofste werk laten verrichten en hem voortdurend met matten kloppers, stoffers en zelfs poken geslagen, hem bloedend gestompt, gekrabd en gesmeten. Toen het knaapje nog zeer jong was, stierf zyn moederde vader hertrouwde spoedig en het kind werd uitbesteed by een kinderloos echtpaar te IJmuiden, dat het kind uitstekend verzorgde. Dit duurde tot November 1910. Toen haalde de vader het kind in huis, waar het door zyn stiefmoeder tot den llen Sept. 1911 ergerlyk werd mishandeld. Op dien datum vluchtte het kind naar zyn pleegouders te IJmuiden, die aangifte deden van het gebeurde. Het O. M., mr. Peereboom had U/j jaar gevangenisstraf geëischt, tot welke straf de rechtbank haar thans veroor deelde. Naar Indië. Vóór een paar weken ging een 18-jarig meisje uit Heerenveen elders logeeren. Zy keerde tot groote ongerustheid harer ouders, niet terug. By onderzoek is thans gebleken, dat zy met haar verlooide stilletjes op reis gegaan is naar Indië, met een der stoombooten van den Rotterdamschen Lloyd. Namens de ouders is telegraphisch haar terugkeer gelast. Sabotage op de spoorwegen? Men schryft aan «N. R. C.* Uit goede bron vernemen wy, dat de re geering en de spoorwegautoriteit met elkaar in verbinding zyn getreden naar aanleiding van het vermoeden, dat er plannen bestaan of bestaan hebben daden van sabotage op den spoorweg te plegen. Een feit moet het zyn, dat verschillende lynen door de politie streng bewaakt worden en ook vanwege den spoorwegdienst zelf een byzonder wakend oog op den weg en de werken gehouden wordt. Een feit is het verder, dat Dinsdagavond 2 dezer op den verbindingsweg tusschen het Centraalstation te Utrecht en station Malie baan aldaar ontdekt is, dat een puntstuk van een spoorwegstaaf van den spoorweg stuk was, waardoor de treinenloop tusschen Utrecht-Centraalstation en Utrecht-Maliebaan gestaakt moest worden, en de treinen naar Arnhem over verkeerd spoor moesten loopen. Voorts vernamen wy, eveneens uit een geloofwaardige bron, dat een spoorwegbeambte van uit het Zuiden des lands de autoriteiten moet bobben gewaarschuwd. Onder het spoorwegpersoneel zelf loopen verschillende geruchten. Zoo werd van die zyde verteld, dat de minister en de directeur- Toen ging 't vrouwtje. Na hem eerst nog een blik te hebben toegeworpen van: „Wacht maar, vrindje, we spreken elkaar later..." Iets tusschen de tanden grommend wat een groet moest verbeelden... De Bruin ging naar z'n huiskamer terug. Nam z'n krant op... Hy zou toonen, man van beschaving en zelfbedwang te zyn... „Ik mot zeggen" begon tante Ali weer, onderwyl de breinaalden latende rikketikke- len... „Ik mot zeggen, Gerrit, dat als je op die manier voortgaat, 't er voor je vrouw en je kind slecht uitziet. Op z'n laatst zul-je nog op stroo komen te liggen..." De Bruin waaide z'n krantje op en neer... Hy zcu bedaard wachten, totdat tante klaar was... „Die Wessels" ging ze voort „is een knappe, ordentelijke, door en door fatsoenlyke man. Je krygt prompt op tyd jo centen van 'm... De man is nooit onbekwaam... Wat kan jou z'n ideeën schelen over dit en over dat- Laat ieder in z'n waarde Wat weet jy nou zelf van polletiek I... Heeft je vader-zaliger zich ooit met de polletiek bemoeid As-die zoo gek was geweest, dan moest jy misschien noü bedelen! Ik zeg, 't is een schande! Een gröóte schande 1" „Vrouwen hebben van die dingen geen verstand" zei de Bruin, heesch van opwinding, toch nog altyd meester over zichzelf... „O, dank-ie welzei tante Ali, die, krachtens haar fortuintje, al sinds jaren in de familie door alle neven en Dichten ge roemd werd van wege haar scherp inzicht en gróóte schranderheid... Die zich tenslotte was gaan verbeelden werkelyk een slim- menschje te wezen. „Dank-io wel voor het compliment, neef Gerrit I" En zy maakte aanstalten om haar brei werk op te rollen... Tante Ali was doodgoed, zoi ze altyd zelve maar ze moesten 'r niet beleedigen... Juffrouw De Bruin had al op heete kolen gezeten. Maar toen dat er nog bykwam... dat tante Ali boos werd... van wie ze, als 't niet héél-erg tegenliep, toch stellig een duizend pop te wachten hadden... op z'n allerminst... Behalve nog den prachtigen ketting van grootmoeder, en het „antieke buffet", waar alle nichten naar zaten te hunkeren... Het boffet, waarover zoo dik- wyls gefluisterd werd... wie 't eenmaal krygen zou... Toén werd 't juffrouw De Bruin toch al te kras... „Nou is 't uit, hoor-jel" schreeuwde zy, en ze beukte met haar roode vuist op de tafel, want in 't uiterste geval was dit de eenige manier om De Bruin tot rede te brengen... „Noü is 't uit! En ik mag hier op de plaats, waar 'k sta, subiet dood blyven, als die Van Dalen, die vrind van jou, hier ooit meer 'n voet over de vloer zetl... Geen voet meerl Weet je wat jy bent, Gerrit...? Weet je wat jy bent...?" En geen seconde bang voor de flikkerende, dreigende oogen waarmeê hy haar aankeek: „Een kwast 1 Een gek ben-je...1 mot je poli tiek... 1 Ze lachen je uit achter je rug... Meheer de demokraat... Straks motte-ze je nog opsluiten... Met je politiek..." En plots weer opstuivend in feller woede... Nóg eens bonkend op de tafel... „Maar ik zeg je dat 't uit isl... Ik zal er op passen, dat jy met je dollen kop, ons niet allemaal ongelukkig maakt... Nou wéét je 't, meheer de demokraat 1" Tante Ali was tikje bleek geworden van schrik. En de hand, waarmee zy de naalden liet dansen, was onvast, beverig... 't Voornaamste was, dat tante het brei werk weer had opengerold. Niet nydig was... De Bruin had met de afgepaste kwasi- kalme manieren van een, die wonder van zelfbedwang blyft vertoonen, hoed opgezet, overjas aangetrokken, parapluie gezocht... Stapte nu, zonder iets te zeggen de deur uit. Truitje, zyn eenig kind, zat nu achter de toonbank. Stiilekens haar romannetje verder te lezen. In rustig uur... Zich niets aantrekkend van de dagelyks terugkeerende kibbelaryen. Toen pa haar groette, deed Trui of ze niks merkte. Zy was altyd op moé d'r hand... „Laat-ie maar gaan" bromde juffrouw De Bruin. „Nou weet-ie 't meteen, 't Heeft me allang de keel uitgehangen 1" „Groot-gelyk I" stemde tante iD, de steken van 'r kous tel lend, weer hcelemaal vergenoegd, „zóó mot-je 'm uaDpakken!" En moeder gaf Trui een knipoogje van: Heb-ie 't in de gaten?.... Dat de andere be antwoordde met een onverschillig schouder ophalen... Geeft toch4geen zier... Morgen weer precies-hetzelfde... „Düt zullen we zien!" mompelde moeder, de gebarentaal begrijpend- De vyf bestuursleden der wjjkafdeeling van de zeer-democratische kiesvereeniging waren op een kruispunt gekomen... Drie van hen zouden rechtsom gaan. De heer en De Bruin en Van Dalen de linksche straat in... „Nogmaals" zei de president der wykafdee- ling, De Bruin's rechterhand in de zyne hou dend „nogmaals wensch ik u van harte geluk met uwe herbenoeming tot bestuurslid. Ik durf te verklaren, namens onze vereeni ging te spreken, wanneer ik hier verklaar, meneer De Bruin, dat zy hoogen prys stelt op het bezit van een man, die... die... de strooming des tyds— en... de... do teekenen der tyden van 't heden zooseer gevoelt, be- grjjpt als gü_." generaal der staatsspoorwegen dreigbrieven moeten hebben ontvangen, welke brieven gepost waren te Bodegraven. Deze geruchten moet men echter laten, voor wat ze zyn, namolyk niets meer dan geruchten. Als lynen, die bewaakt wordon, worden bepaaldelyk genoemd de lynen Arnhem-Am sterdam, Boxtel-Nymegen en Utrecht-Leiden. Waarschynlyk is het echter, dat alle lynen bewaakt worden. Een aanslag ie Berlijn. Berlyn, 4 Januari. In den namiddag is een kantoorlooper van de Bank voor Handel en Industrie door een beambte van dezelfde bank in een huurauto gelokt en daar over vallen. De beambte trachtte den looper mot gevlochten koperdraad te worgen. De looper kon zich echter vrijmaken en om hulp roepen. De dader is in hechtenis genomen. De bank- looper had 40,000 mark by zich, wat den pleger van den aanslag bekend was. Berlyn, 4 Januari. Over den aanslag op den kantoorlooper Klein worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld Klein, die 51 jaar oud is, is al sedert jaren by de Bank voor handel en Industrie (Darm stadter Bank) in betrekking. Een paar jaar geleden kwam do thans 30 jaar oude Friehe op dezelfde bank in de leer. Hy werd door Klein opgeleid. Intusschen heeft Friehe op de bank een plaats als kantoorbediende ge kregen. Omdat de dader zelf met geld geloopen had, wiBt hy precies, wanneer Klein in hot bezit van groote bedragen was. Van deze kennis maakte hy gebruik by het uitbroeden van zyn beroovingsplan. Gisteren kwam hy in de Thiergarten quasi toevallig met een huurauto langs Kloin en noodigde hem uit, mee te ryden, omdat hy denzelfden kant uit moest. Hy vertelde, dat hy bezig was te verhuizen en morgen den- zelfden weg moest ryden en dan wéér een auto zou nemen. Hy stelde Klein voor, hem ook dan te vergezellen. Deze vond dat goed. Op den afgesproken tyd verscheen Friehe dan ook met de automobiel voor een bepaald filiaal van de bank eu Klein steeg by hem in. Juist had Klein de som van 40.300 mark by zich, wal Friehe zeer goed wist. Hy deed echter alsof hy niets in den zin had en liet onderweg als by ongeluk een paar geldstuk ken vallen. Klein bukte zich om hem by het oprapeu te helpen. Op dit oogenblik wierp Friehe zich op hem, haalde een strop van koperdraad om zyn hals, en trachtte hem te wurgen. Maar nog op het juiste oogenblik stelde Klein zich te weer, stootte den rooveropzy, smeet het portier open en riep om hulp. Voorbijgangers hoorden zyn angstkreten en de Lennéstrasse bracht men de automobiel tot staan. In dezelfde auto, waarin de aan slag had plaats gevonden, werden de roovor de aangevallene beiden naar het politie bureau gebracht. Friehe bekende, dat hjj den aanslag op Klein had beraamd. Alles had hy zorgvuldig voorbereid en hy had ook een scherpe byl by zich, om, indien de strop mocht weigeren, Klein neer te slaan. Daarenboven had hy een pelerinojas en slappen hoed meegenomen, om na het volvoeren van zyn daad onher- kend te kunnen vluchten. De vergiftiging in het asyl te Berlijn. Berlyn, 4 Januari. De sterftegevallen in het asyl hebbeD, sedert de oorzaak ontdekt is, geheel opgehouden. Daarentegen heeft de politie ontdekt, dat een heele reeks sterfte en ziektegevallen, die in het laatste jaar zijn voorgekomen, naar achteraf blykt, aan „Bravo 1" riepen de anderen. De Bruin glimlachte buigend... Toen gingen hy en Van Dalen linksom... 't Was een geanimeerd debat geweest. De Bruin had het woord gevoerd en de zestien aanwezige leden hadden hem toegejuicht... „Jy komt nog eeDS in den Raad I" zei Van Dalen, toevallig denkend aan de dertig pop, die hy de volgende week aan De Bruin moest teruggeven... „Let op m'n woorden, amice, jy, als vooruitstrevend midden stander, gaat naar den Raad... En daar hóór je ook in... Wat eerlyk is blyft eerlyk!" „Kerel, schei uit met je gekheid 1" zei De BruiD, maar z'n wangen gloeiden als vuur... „Er zitten niet veel in don Raad", hernam Van Dalen, die liep te piekereu over eene transactie, waarin De Bruin de rol van „borg" zou moeten spelen... Hy zag anders geen kans om er zich door te slaan... „er zitten niet veel in den Raad, die zoo'n tongetje hebben als jy... Je weet, amico, dat ik nooit vlei, hè?" „Neen" erkende de ander „dat is waar". Ze sloegen weer een hoek om, gingen een brug over... Stonden voor den ingang der straat, waar De Bruin woonde. Vier huizen nog... Even stond hy stil. 't Hart hamerde hem in 't lyf... In scherpe omtrekken zag hy voor zich z'n Pietje, bonkend op de tafel, achree- wend van: „Düt zeg ik je! die Van Dalen zet geen voet meer over m'n vloer..." Angst en velerlei andere gewaarwordingen worstelden in hem... Maar plots dacht hij terug aan wat de president daar net had gezegd... Aan zyn succes van dien avond... Fel en hevig loeide in hem op het gevoel van eigen beteekenis en waarde... Hy zou toonen, nu eens wie hy was... „Je loopt toch even mee naar binnen zei hy tot Van Dalen, en er was iets heroïeks in den toon van zyn stem... Iets van 't besef, met forschen mannenmoed groote gevaren te trotseer en, nu... „Je loopt toch mee naar binnen zoo doodgewoonalsof er niets op 't spel stond... Waarvan do ander geen flauw besef had— „Met plezier I" zei van Dalen, al maar piekerend over die onvermydelyko transactie- En met hun-beiden traden ze den winkel in, op weg naar de huiskamer als zoo dikwyls vroeger... Mientje, van den dokter, lag daar de familie naar een concert was en 't weer nog de zoelheid had van een luwen herfstavond, juist van uit het raam der zykamer met haar kameraad, de werkmeid van mevrouw de Watering, een zeer interessant on hoogst- vertrouwelijk discours te voeren over de vluch tige verloving eener gemeenschappelijke vriendin, die sterk verdacht werd met een vergiftiging door methyl alcohol moeten wor den toegeschroven. 8092 Handdrukken. Ter gelegenheid vau de Nieuwjaarsreceptie op het Witte Huis heeft Taft 8092 hand drukkon moeten ondergaan. Een vechtlustige smokkelaar Men schryft uit Glanerbrug aan de ,Zw. Ct. Hector, de hond van een der ingezetenen van i/de Burg", is een byzonder schrander dier. Zyn baas heeft dan ook veel pleizier van hem. Jammer echter, dat hy hoeft over genomen de slechte gewooonte van vele bewoners van het dorpje, n.1., dat hy dol veel houdt van jenever-smokkelen, hoewel tot zyn eer gezegd moet worden dat hy er zelf niet van proeft. Wetende dat met Nieuwjaar nogal veel aan Bacchus wordt geofferd, was by oudejaarsdag welgemoed naar gene zyde der grens getogen om eon flinkon voorraad .foezel" te halen. Alles ging goed, de Neder landsche douane, als altyd wakker, werd flink in 't oog gehouden en by zou met een vrachtje by zyn baas zyn thuis gekomen, ware het niet dat zyn vechtwoede hem parten had gespeeld. Pas weer op Hollandsch grondgebied ge komen, keek een groote karhond hem nydig aan en liet de tanden zien. Dit was te veel voor onzen smokkelaar, in een oogenblik had hy den onverlaat by den nek gepakt en beet zoo woedend er op los, dat hy aan geen douane dacht en eerst tot bezinning kwam toen hy stevig vastgebonden op het douane kantoor lag. Hier werd van zyn overtreding proces-verbaal opgemaakt, doch wat voor moeite men ook deed, hy verkoos niet aan te wyzen wie hem de 8 liter jenever in 2 blazen op den rug had gebonden. Naar zyn baas mag hy niet terug en voor straf en door de schade die hy voornemens was don fiscus te berokkenen, zal hy dezer dagen ten voordeele van den Staat aan den meestbie dende wordon verkocht. Droevig einde. Te Calais woonde het oude echtpaar Giroud met hun ongetrouwden zoon Marine. De zoon was vyf-en-veertig jaar oud de man ccn-en- zeventig, de vrouw zoven-en-zestig. Ze hielden een kousen- eu mutsenwinkel. De znak ging slecht; er dreigde een failliet. Woensdag hebben de drie menschen getraobt zich van bet leven te berooven. Moeder on zoon werden dood gevonden met kogels in het hart. De oude man nam vergif, dat niet afdoende bleek, waarom hy de gaskraan open zotte in de kamer, waar hy gevonden is, liggende bij de lyken van zyn vrouw en zyn kind. De oude mau leefde nog. De Italiaansche verliezen. Parjjs, 4 Jan. De «Libertó" meldt nit Rome dat de verliezen der Italianen in Tripolis tengevolge van de aanvallen van den vyand (dus niet door ziekte e. d.) tot 81 December 1800 man bedroegen. Aanslag tegen den banklooper Gaby. De Parysche justitie en politie Bchynen er in geslaagd te zyn de hand te leggen op de bedryverB van den aanslag tegen den bank looper Gaby. Men hreft cenigo dagen geleden het echtpaar Dettweiler gearresteerd, daarna, zooals we mededeelden, een zekeren Carouy, terwyl nu ook nog een bekende van dezen laatste, een zekere Paul Simoonet te Chatou is gevangen genomen. Men meent nu zoowat de geheelo bende in handen te hebben, is althans overtuigd het goede spoor te hebben sergeantjo te flirten... En wier wufte trouwe loosheid zy om stryd gispten... Do brievenbesteller kwam juist langB on kreeg van een der koutende juffers een koket lonkoogje... En erkend moet worden, dat deze besteller in do buurt bekend stond alB „wat 'n knap ventje..." In de stille straat begon de avondrust al-meer zachtkens te dommoleD... Uit de verte waaide het gedruisch van woelig stads centrum toe, zoodat de dienstmeisjes in toenemende hevigheid verlangden een glip- pertje te kunnen maken- Postbode stapt verder. Mientje van den dokter, die „vasto verkeering" had en niet wispelturig van aard wa«, geeuwde juist en daoht aan al de „vaten", die nog ongewas- schen stonden „Noü" zoi Truus, van me vrouw Do Watering „ik wil jo". En nèt zon Mien dèüüg gaan roepen Toen „Kristeziele-nog-tool" schreeuwden zo al lebei. De glazen deuren by de Bruin, dio winkel van woonkamer scheidden, vlogen in honderd schorven Vrouwen gilden. Boven alles-uit sohreeuwdo eon mannestem ,D'r uit, schooiert Hondsvot, die je bentl D'r nit?" Mien en Truus knepen elksèr in de armen Als met tooverslag waren dertig,, veertig menschen byeen „D'r-uitl" looide dc mannestem by De Bruin Fietsers kwamen aanpeddelen. Chic-go- kleede heeren draafden .naderbij De massa, vóór Do Bruin's deur, groeide aan.. „Op-zyklonk 't plotseling. Helmen glansden. Twee politieagenten baanden zich doortocht naar 't huis Men zag De Bruin-zelf, in z'n hemdsmou wen, met woeste, bloedbeloopon oogen, ver warde haren, goscbramde vuisten, kupot-go- rukte kleóren Men zag den commensaal, bebloede doek tegen z'n wang Pratend tegen den agent, die stond te notecren, in den winkelMen zag juffrouw De Bruin, die 't op haar zenuwen had en door snik kende Truitje met water werd gelaafd Do agenten bleven binnen. De deur ging too Gordynon werd neèrgelaten. De massa voor het huis groeide aan Agenten kwamen, na een poosje weèr te voorschyn. „Doorloopen!Doorloopen, asjeblieft Langzaam verspreidden zich de menschen in de straks-nog-stille straat. En eorst toen men De Bruin z'n vrind Van Dalen, den commensaal, nog-iemand, met de agenten naar het bureau had zien stappen, terwyl de winkel dien avond donker en gesloten bleef, ging men 't geval binnenshuis nader bepraten gevolgd. In elk geval schynt de politie hier toch een goede vangst te hebben gedaan, daar vrywel vast staat, dat de gearresteerden tot een bende valsche munsters behoorden, die geruimen tyd geleden te Mantea opereerden. INGEZONDEN. Bloemendag voor een Herstellingsoord. Geachte Redactie I Mogen wy nog eens rnimte vragen voor het onderstaande in Uw veelgelezen blad. By voorbaat onzen dank. L. S. Begunstigd door een mooien dag weer en geholpen door vele jonge dames, die sympa thiseerden met het streven dor vereenigde typografen, om een eigen rast- en herstellings oord onder beheer te krygen, was de Bloemen dag een waar sncces laten wy liever zeggen Bloemenmorgen, waat 's morgens omstreeks 12 nar waren de bloempjes om zoo te zeggen weg, jammer, dat or niet meerderen voor handen waren, maar op een dergeljjk succes had het bestuur niet durven hopen. Enfin, beter zoo dan anders. De aanwezige voorraad bloempjes, een 2250, zyn als 't ware wegge vlogen, op onkelen na, die stnk of bescha digd waren. Het batig saldo voor het Centraal Bestaar is alzoo, na aftrek van gemaakte onkosten enz. f 220.61|. Het Bestuur kan dan ook niet nalaten, dank to zeggen in de cerBte plaats aan de jonge dames, die met zekere geestdrift een sohoone zaak waardig, al vroeg in den morgen op hun respectievelyken post aanwezig waren, om haar bloempjes het publiek ten verkoop aan te bieden. Ook de hulp van onze padvinders heeft ons goede diensten bewezen, de kranige jongelui renden als 't ware van den eenen post naar den andoren, om, zoolang de voor raad strekte, de dametjes van bloempjes te voorzienwy' brengen hun nogmaals van hieruit onzen hartelyken dank. Dan nog rest odb een woord van dank aan den heer Borgart, voor het mogen beplakken van zjjn in huur hebbende zuilen van «Hel- der's Belang," on de H.H. winkeliers, die zoo bereidwillig worden bevonden onze recla mekaarten voor hun raam to hangen en, om niet te vergoten, de plaatselijke pers, die het hare er toe heeft bydragen, om 't sncces als 't waro te verzekeren. Namens het Bestuur: K. C. Valkenburg. G. v. Poffel**. B. Zondervak. Marktberichten. Schagen, 4 Januari 1912. 10 Paarden f 80.— k f 350.—. 5 Stieren f160.— k f800.—. 4 Geldekooien (magere) f 140.k f 180. 60 Geldekoeien (vette) f190.k f450. 22 Kalfkoeien f200.— k f260.—. 25 Nuchtere Kalveren f 14.k f 23. 160 Schapen (vette) f24.— k f 31.50. 710 Overhonders f18.k f23.50. 75 Varkens (vette) f0.46 k f 0.57 p. K.G. 70 Biggen f6.— f14. 120 Konynen f 0.50 k f 1.25. 100 Kippen f 0.50 k f 1.25 per stuk... 40 Eenden f0.85 350 K.G. Boter f 1.50 k f 1.60 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.70 k f 0.80 per K.G. 1000 Kipeieren f5.k f5 50 per 100. De meeningen bleven verdeeld, nadat men de zaak kende. Sommigen zeiden, dat De Bruin groot-gelijk had... Een man is baas in z'n huis, wat En die commensaal had 'm al zoo lang ge treiterd. Dat wès niet om uit te houden... Op z'n laatst mocht-ie niet meer in z'n eigen woning brengen wie hy wilde... Anderen vonden dat juffrouw De Bruin te beklagen was, opgescheept met eeu man, die aan „polletiek" doet... En dan nog wel soo'n „rooie"... ,,'t Is een anarchist I" had een gepension- neerde meneer uit de buurt xioh uitgelaten, een vrind van Domelal... Ik zou je danken, hoor! Zoo'n kerel vergiftigt je nogl Of hy laat de heelo straat in de lucht vliegen I" Welko woorden indruk op sommigen had den gemaakt. En toon de «Anarchist," vanwege belee- diging en liohte-mishandeling van zyn reac- tionair-aaDgolegden ex-commensaal, die hem op den avond, toon hy, tegen den wil van juffrouw De Bruin, in de roes van zyn ora torisch snccès in de vergadering der wyk- afdeeling, Van Dalen mcé had gebracht, ge treiterd had... Toen Do Broin tot f 50 boeto of twee weken was veroordeeld... Toen bleven de meeningen niteenloopen. 't Kostte bem een stuk of wat klantjes Maar 't raakte in het vergeetboek. Want Do Bruin had zyn heroïeke daad dnur genoeg gekocht... Noch Fieije noch tante Ali wilden van verzoening weten voor- on-aleer hjj zich in het bootekleed gehuld bad... Ontslag genomen als bestuurs- en gewoon lid van „Vooruitgang..." Plechtig gezworen had, dat-ie Van Dalen nooit meer zou óku- zien... Zachtkens-aau keerden vredo en verzoe ning terug... Abonncerdo „anarchist" zich op een neu traal blad... En slechts een enkele maal, wanneer niemand hem bespiedt... Maar Pietje, piender wyf als zo steeds was, houdt „oeil en campagne....!" laat hem haast geen minuut onbespied, onbewaakt... na dat verschrikke- lyke, waar rechters en politie by topas- kwamen... Slechts een enkele maal denkt hy terug aan de schoone dagen zjjner vlogen, door eigen hand vernieldo do politiekery. J°or w®?" Wordt hy, tot schreiens-*"1® ®aD» die moed overstelpt, sichseö'estemd.. Maar zoo- voor groote dingor „anarchist", dat moeder dra hy merklnders aan hem schynt te be- Pietje igün" bindt hy, al wegsnd en ver- 8Pf26nd, weer het nederige masker van onderworpenheid en berouw voor het aan- gencht... MaHM CoaBUC.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1