KLEINE COURANT «liegend Blaadje voor Melder, Texel, Wlerlngen en Anne Paulowna No. 4062. Zaterdag 13 Januari i»i2. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 et., fr. p. post 75 et., buitenland f 1.25 Mn- j XixidagshlAd 37| 45 f0.75 Advertentiên van 1 tol 5 regels (by vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer 6 6ewys-exeniplaarSi Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever s C. DE BOER Jr>. (v./k. BERKHOUT 4 Co.), Heider. Bur Tweede Blad. UIT HET BUITENLAND. De ministrieele crisis is in Frankrijk uit gebroken wij hebben er al op gezinspeeld dat het ministerie niet zoo'n lang leven meer hebben zon. 't Is echter nog eer gekomen dan wy verwachtten. De Senaatscommissie was bezig met hot onderzoek betreffende de Marokko-overeenkomst. De noodige inlich tingen werden daarby verstrekt. De noodige, ja maar officieel. En nu was er zoowel in Duitschland gelyk we zagen als nu in Frankrijk wantrouwen of die officieel» in lichtingen nu wel zoo precies waren. De minister van buitenlandsche zaken wilde een vry uitvoerige toelichting der zaak en van alle onderhandelingen geven. Do minister raad vond dit niet goed en deed hem een beknopt overzicht geven. Minister-pr.esident Caillaux vulde die nog hier en daar aan maar of die officieele aanvulling nu do juiste waarheid gaf P Clemenceau, een oude politieke rot, kreeg dat dadelijk in de gaten. (Kan de minister van buitenlandsehe zaken dat alles bevestigen", vroeg hij zoo. Ik kan niet antwoorden daar ik rekening moet honden met oun dubbelen plicht; de eerbied voor de waarheid en het belang van myn land." Dat antwoord zei vooreerst genoeg. Cail laux schijnt er niet op gesteld te zyn dat alle» wat by de onderhandelingen gebeurd is aan 't licht komt. Na dat scheen Kiderlen» Wachter ook niet te willen. Minister de Selves had er genoeg van. Hy diende zyn ontslag in. Caillaux op zoek naar oen nieuwen minister. Delcaseó kon de portefeuille van buitenlandsche zaken over nemen. Of dat nu in 't belang van een goede verstandhouding met Duitschland zou geweest zyn is een andere vraag. Restte duB alleen een nienwon minister van Marino te vinden. Admiraal Germinet weigerde, senator Baudin eveneons. Toen begreep Caillaux dat het maar beter was heen te gaan en hij diende het ontslag van het ministerie in. Hy vroeg zyn ontslag dat hem morgen anders toch zou gegeven zyn, zegt een Fransch blad. De ministerscrisis heeft in Frankrijk de politieke belangstelling nu even wakker ge maakt. Want te voren was zy niet groot. By do verkiezing van een kamer-president stemde byna de helft der afgevaardigden maar niet. Brisson, de eenige candidaat, werd gekozen. Spanje is niet erg happig op do Fransche voorstellen betreffende Marokko. Een Madridsch blad, ingewijd in officieelo kringen, deelt mee dat Frankryk's eisch betreffende een zuiver Fransch protectoraat over geheel Marokko is afgewezen, zoowel door de Spaanscho regeering als door de partijleiders, zonder uitzondering. Evenmin gaat Spanje in op de voorstellen betreffende Noord- Marokko en het kustgebied tegenover de Canarisohe Eilanden, ofschoon Spanje prin cipieel den compensatieeisch billykt. Spanje stelt zich op het standpunt, dat het mot het Fransch-Duitsche Marokko-verdrag, waar het buiten is gehouden, geen rekening heeft te houden. Het eerstvolgende onderhoud tusschen de Fransche, Spaanscho en Britscho onderhan delaars zal Tanger betreffen. Spanje zal intusschen zyn koloniaal leger reorganiaeeren. 't Wil daartoe een troepen macht van vijftien- h zestienduizend man, inlanders, aangevoerd door Spaanscho offi eieren, om de vooruit geschoven posten ii het Riffgebied te bezetten. Het garnizoen van Melilla blyft Spaansch. In Malaga zullen sterke reserves te allen tyde gereed worden gehouden. In Perzië is de Belg Mornard benoemd tot opvolger van den minister van Financiën Shuster. Een andere Belg, Wibier wordt chef van hot douanewezen. Het .Berl.Tagebl." zegt dat deze Belgen geheel van Rusland afhan kelijk zyn doordien het Perzische financieel beheer volkomen onder Rnssischen invloed staat. Hierdoor komt slechts duidelyker het plan uit om Perzië te verdoelen tusschen Rusland en Engeland. Ook van andere zyde blykt een aanknoopen van zeer vriendschappelijke betrekkingen tusBchen Rusland en Engeland. Heden (Vrydag) zal een aantal Engolsche afgevaar digden Petersburg bezoekeD. 's Avonds heeft Avonturen van een Helderschen Varensgezel, Door P. N. v. R. VII. een diner plaats by den Engelschen ambas sadeur gevolgd dOor een receptie, by welke ;elegenheid de vertegenwoordiger van Groot- Srittannië en Ierland uitiog zal geven aan de voldooning, welke zijn sonverein gevoelt over de En gelsch-Russische toenadering in het algemeen en dit bezoek in hel byzondor. Groote feesten zyn georganiseerd door Doema, Ryksraad en gemeenteraad. De Czaar zal de Britscho volksvertegenwoordigers ontvan gen, die later nog oon vierdaagsch bezoek zullen brengen aan Moskou. Men ziet: botertje tot op den bodem. In een manifest heeft dr. San Jat Sen kennis gegeven van het nienwe regiem dat in China zal heerschen. De Amerikaanscho regeering zal daarop echter nog niet ant woorden. De reorganisatie is alleen nog maar een schoone droom dor financiers. Op grond van officieele, vrij pessimistische berichten nit Chinu neemt men in Amerika «en ge reserveerde houding aan. Op het Balkan schiereiland begint het al onrustig te worden, een gewoon voorjaars- verschynsel maar dat echter nu al zeer vroeg komt. Montenegro neemt een vijandelijke houding tegenover Turkije aan. In Servië is men ook niet gerust voor de toekomst, in Macedonië en Noord-Albanië neemt men voorbereidende maatregelen voor een opstand. Wat den binnenlandschen crisis in Turkye betreft: de gezondheidstoestand van den grootvizier wordt al wat gunstiger. Wellicht dat hy nu een middel kan vinden om zonder Kamerontbinding een vergelijk te treffen met de oppositie. Van 't oorlogsveld in Tripolis weinig nieuws. Twee ItaliaanBche oorlogschepen hebben de verschansing Lahie aan de Roode Zee gebombardeerd. In Schefie aan do kust van Asir hebben Italiaansche oorlogschepen een afdeeling met vier kanonnen ontscheept. Turkye beweert dat de Italianen dum-dum kogels gebruiken en protesteert daartegen zoomede tegen het beschieten van open kust plaatsen aan de Roode Zee. Italië zal belangrijke veranderingen brengen in den generalen staf van het Tripolitaansche expeditiekorps. Een Italiaansch geneesheer, die uit Bag dad in Rome aankwam vertelt in de „Giornale d'Italia", dat ongeveer 1000 Turksche offi cieren en onderofficieren hy het Suezkanaal op het gunstige oogenblik wachten om door Egypte in Cyrecaïka te komen. Aan een reeks huizen had ik mjjn koop waar aangeboden, maar bij het oene liet men my eenvoudig staan, terwijl ik by het andero wreed werd afgepoederd met een bits „niet noodig.* Een uur lang verkocht 'k niets. Als een verschopte, moede bedelaar belde ik aan een bovenhuis. Vlug werd een raam opengeschoven en ik kopknikte daarop met myn armoedigste gozicht naar 'n vrouwtje, dat haar spichtig hoofd door de raamopening stak. Mot 'n zeer onderdanig toontje in myn stem: „Kun de juf ook iets gebruiken van een armen, verongelukten zeeman?» „Ben je by de marine geweest?4 vroeg ze nieuwsgierig. Vóór ik kon antwoorden, schreeuwde een slagersjongen, die er langs ging: „Neem nou niks van 'm. Hy liegt alles, 't Is een gemeene oplichter, die de menschen bedriegt. Overal vertelt-io wat anders. Niet doen, juffrouw niet doen, hoor!» Do magere juflrouw werd geel van booB- beid, schoot naar binnon en bondsde het raam dicht, terwyl de slager schimpend voortging. Na dit tooneeltje liep ik schichtig een cafó binnen. Aan het buffet stond een bezoeker z'n biertje te drinken. De kastelein, een koelbloedige, dom uit- uitziende kerel in gestreepte overhemdsmou- wen, keek zwijgend naar myn bak met ne gotie, waarin de artikelen als in een ëtalage NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 12 Januari. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel hield Donder dag j.1., ten Raadhuize eene vergadering, ter behandeling van enkele onderwerpen. Nadat de voorzitter, de heer M. A. Kolstcr, de vergadering had geopend, werd mededee- ling gedaan van enkele ingekomen stukken. Daarna werd door don voorzitter aan de orde gesteld, de benoeming van voorzitter en vice-voorzitter der Kamer, wegens periodieke aftreding van de tegenwoordige functionna- rissen, de heeren M. A. Kolster en W. H. Burgers. By de gehouden stemming werden uitge bracht op den heer M. A. Kolster 4 stemmen en op den heer W. H. Burgers 4 stemmen, terwyl voor de vacature van voorzitter de heer Burgers en voor de vacature van vice- voorzitter de heer Graaff 1 stem bekwam. De gekozenen verklaarden de herbenoeming aan te nemen. Voorgelezen werd een brief van de Kamer van Koophandel te Zutphen, waarin verzocht werd adhaesie te betuigen aan haar adreB aan den Directeur-Genoraal der Posteryen, houpende het verzoek om de telegraafkan toren in steden boven 10000 inwoners en daar boven dos Zondagsavonds van 78 uur ge opend te honden. Door den voorzitter wordt er op gewezen, dat het telegraafkantoor alhier ia opengesteld des Zondags van 89 v.m., van 12 n.m. i van 78 u. 's avonds. Wordt besloten dit schryven voor kennis geving aan te nemen. Door den Secretaris wordt daarna rekening en verantwoording gedaan van de ontvangsten er uitgaven dier Kamer over het dienstjaar 1911. Uit die rekening blykt, dat ontvangen werd f 155.66 en dat de uitgaven bedroegen f 146.91, zoodat het batig saldo bedraagt f 8.75. Do commissie, met het nazien der rekening belast, verklaarde deze in orde te heb bon bevonden en adviseerde de rekening, lot de genoemde bedragen vaat te stellen. Dienovereenkomstig werd met algemeene stemmen besloten. De voorzitter deelt daarna mede, dat aan den Minister van Waterstaat een adhaesie- adres is ingezonden, op de circulaire van de Ned. handeLsreizigersvereeniging te Rotterdam, betreffende het herkrijgen van reductie op de bagagetarieven, waartoe de Kamer in hare zitting van den 21 April j J. in beginsel reeds had besloteD. Na voorlezing verklaarden de leden met den inhoud in te stemmen. Verder bracht de voorzitter ter kennis vun de Kamer, dat van het „Comitó de 1'Exposi- tion Internationale Sofia 1912" een verzoek is ingekomen om de namen op te geven van degenen die bereid waren inzendingen te doen voor die tentoonstelling. Bereids is hierop geantwoord, dat dergelyke personen hier niet bekend zijn, maar dat onmiddellijk de namen zullen worden medegedeeld van hen, die het verlangen daartoe te kennen geven. Voor notificatie wordt dit punt aangenomen. In behandeling wordt thans genomen het schryven van den Heer K. F. Oortgijsen, over het in kaart brengen van een gedeelte dezor gemeente op dezelfde wyze als is ge schied door de Kamer te Amsterdam, welko kaart opgehangen is in de vestibule van het stationsgebouw alhier. De Kamer verklaart zich in beginsel voor het streven van den heer Oortgysen, om gemeente meer bekend te doen worden in handelskringen buiten de plaats onzer inwoning. Aangezien de Kamer omtrent deze aan gelegenheid over meerdere gegevens wenscht te beschikken wordt het nemen van oen definitief beBluit verdaagd en wordt eene Commissie benoemd, bestaande uit de heereu Van Willigen, Graaf! en Krynen, om een en ander nader te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. By de bohandeling van dit onderwerp werd tevens door een der leden er de aan dacht op gevestigd, dat in den laatsten tijd Hr. Mb. oorlogsschepen, komende van Oost- of WeBt-Indië, in plaats van te Helder te Amsterdam binnenloopen. De schade hierdoor aan de gemeente, inzonderheid aan de neringdoenden toege bracht, wordt van groote beteekenis geacht. Van oordeel zyndo, dat hierin verandering dient te komen, omdat de toegebrachte schade te groot is, wordt besloten aan Z. E. den MiniBter van Marine een schryven te riohten, waarin verzocht zal worden Hr. Ms. oorlogs schepen, evenals voorheen, weder alhier te doen binnenloopen. De vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. Dure dag, De beer R. de B., van Alkmaar, voor zaken gisteren in deze gemeente, verloor op weg naar 't station een taschje met f 125 aan bankpapier. Te water. Door het schrikken van het paard geraakte gisterenavond aan de Achter-Binnenhaven een met veevoeder beladen vrachtwagen in het kanaal. Voerman en paard bekwamen geen letsel, doch aan den wagen en de lading werd nogal wat schade aangericht. van een galanteriezaak waren uitgestald. Hy Blofte naar achteren en kwam met z'n vrouw terug, een goedhartig zieltje, die even wel niets noodig had. „Nee, mannetje 't spyt me, maar ik heb voorloopig nog genoeg. Alle dagen zie je hier kooplui. Gisteren kocht ik van iemand een halve naaiwinkel.'n Vent, die al maar schermde met een groot gezin en bevroren beenen. Hy sprong op krukken en had 'n ziekelijk wyf by 'm, de moeder van twaalf spruiten. Ik kon 't niet over m'n hart krijgen om ze zóó weg tc staren en nam voor dertig centen rommelOp een andere keer dus maar eensNou zit 'k er nog dik in „Weet de juf het zeker? Geen stukje zeep uit de fabriek van Dobbelman Of 'n prima aardappelenmesje? Eierenklussers Koffie- zeefjeB? Toe, neemt u tenminste iets, juffrouw! Ik ben een eervol ontslagen bootsman. Ne gentien jaar gevaren. Op zee 'n ODgeluk ge had. Kan nergens terecht om te werken. Maar moet toch wht doen?" Ik voelde, dat 'k terrein won. De klant betaalde zyn gelag en bood mij vyf centen. 'k Bedankte hem, zuchtte diep en hing den riem van m'n kist beter om den hals. rEen hout poot er van overgehouden vroeg de kastelein met medwaren in do oogeD. „Ja, en geen cent pensioen er by gekregen, zoodat ik op deze manier 'n hap brood moet vordienoD. Menschen met 'n poot van hout zyn te beklagen, meneerBijna nergens goed voor. De maatschappij heeft gezond volk in overvloed, moet u rekenen. De gebrekkigen komen niet zoo gauw in aanmerking. Waarom eigenlyk? Kan 'k me niet flink redden? Is m'n gedrag niet goed? Iedereen mag me kennen! Iedereen!» Je bent een gesjochte jongen!" zei de kastelein, bezig met hot spoelen van glazen. Leerplichtwet en schoolopziener Oosterbaan. Eenige weken geleden werden voor het Kantongerecht te Doesburg een drietal over tredingen van de Leerplichtwet behandeld, waarby de getuigende schoolhoofden zich be klaagden over de uitvoering, of, jnister gezegd, over de niet-uitvoeriDg der Leerplichtwet. Zoo verklaarde o. a. het hoofd der school te Didam, dat by hem in 1911 ruim 3800 onwettige verzuimen waren voorgekomen, terwyl by nimmer hoorde dat vervolging plaats had, niettegenstaande deze verzuimen geregeld wor den opgegeven. Ten einde hieromtrent nadere inlichtingen te krijgen, stolde de Kantonrechter de behandeling der zaken uit en werd de schoolopziener in het arr. Doesburg, de heer Oosterbaan, gedagvaard om giBteren als ge tuige to verschynen. By de bohandoling dezer loorpliohtzaken, die gisteren voor het Doesburgsche Kanton gerecht werd voortgezet, stelde de Kanton- Ik voelde zyn medelydoDden blik, die op my rustte. nKoopt u een glazen sigarenpijpje van mei» bedelde ik opnieuw en liet er een op het vlak van mijn hand rollen. Hy schudde van neen. Ik rook nooit, m'n waarde vriend!" 'k Zag evenwel, dat de kastelein een bran dend poukje uit z'n vingers achter oen fiesch lag en begon hem daarom nogmaals te be werken. „Maar u heeft geen pijpje „Die gebruik ik niet,» loog-ie. Ik trok een gezicht, dat-het-wat-to-zeggen- was. Dus, 'k kan niets aan u verkoopen? Vandaag niet.» Met iets moedeloos' in myn bewegingen draaide ik me om en ging heen. By den uitgang riep de kastelein: „Hier!" Ik kwam naderby en, terwyl hy duim en wysvinger in zyn vestzak stak, duwde hy goedig drie centen in m'n hand. Met formidabele kracht werden nu weer eeoige deuren voor m'n neus dichtgesmeten. Er moet bepaald aan 'tkaraktcr van die hooghartige dienstboden iets ontbreken, om daartoe in staat te zyn! Aarzelend schoof ik een barbierszaak bin nen. Er zat jnist iemand onder 'tmes. En de baardschapper, wiens breede ringen flon kerden bij de bewegingen zyncr handen, scheen zeer ontstemd over het feit, dat zyn salon door zoo'n merk werd bezocht. „Heeft meneer ook wat noodig?4 vroeg ik met het vriendelijkste gezicht. Niets te zeggen 1» pruttelde hy min oi meer verlegen in z'n lange witte jas. •Misschien dat u een brief spelden kan gebruiken," drong ik zachtjes aan. Hy hield even op en zyn klant zat on rechter, mr. P. Wildervanck de Blecourt, aan den heer Oosterbaan allereerst de vraag hoe het mogelijk was, dat in de zaak van J. v. Akkeren (deze beklaagde was niet ter terecht zitting aanwezig) de eerste schoolverzuimen dateoren van 2, 3 en 5 Mei, terwyl eerst 28 September proces-verbaal is opgemaakt en de jongen gedurende al dien tijd niet meer school is geweest. De heer Oosterbaan gal oen omstandig verhaal van de procedure. Hoe do eerste aanmaning 30 Mei werd verzonden, de Com missie tot wering van Schoolverzuim 3 Juni bericht kreeg, 26 Juni daarop antwoord kwam, 7 Augustus de laatste aanmaning ge schiedde, inmiddels de racantie inviel en eerst op 4 September opnieuw het verzuim kon worden geconstateerd. Het proces-verbaal op "1 September acht get. een normaal verloop. De Kantonrechtor wyst er getuigo op, dat hy in ieder geval de geheele maand Sep tember heeft laten voorbijgaan. Voor den schoolopziener is het een eerste voreischto om bij de uitvoering der Leerplichtwet, die toch al zoo traag werkt, zoo vlug mogelyk te zyn. Dit kind heeft nu maandenlang op straat geloopen. „En, mynheer Oosterbaan, aan uw proces-verbaal kon ik dal niet zien. Ik zag alleen dat or in September verzuimd was en nu blyken het 250 schooltijden te zyn. Zóó kan ik geen recht spreken en dat ligt niet aan my, maar aan u! Ik verwacht van u dat u voortaan meer samenwerking met de schoolhoofden zult toonen." De heer Oosterbaan zegt dat gewoonlijk eerst de tweede week de verzuimen van de eerste week inkomen, de derde week worden ze dan verwerkt. De Kanronrechtcr geeft toe dat dit nog niet zoo'n kras staaltje van nalatigheid is. Dat zullen wy by de volgende zaak zien. De Ambtenaar van het O. Mmr. C. van Nievelt, wyst getuige er op, dat zyn taak ook moet zijn vervolgingen te voorkomen. In een onderhond van een paar minuten heeft spr. de ouders op hunne verplichtingen ge wezen en nu gaat het kind weer naar school. Ditt behoort tot de taak van den schoolop ziener. Hy moet óén zyn met de scholen, de onderwijzers en de leerlingen. De Kantonrechter bevestigt dat hot kind sedert het onderhoud van den Ambtenaar weder naar school is gegaan. De heer Oosterbaan merkt op dat hy on mogelijk met een rytuig het veld kan ingaan om alle ouders van leerplichtige kinderen die verzuimen op te zoeken. De Kantonrechtor: Dat kind woont in Doesburg. De Ambt. van het O. M., requisitoir nemende, keurt allereerBt op ernstige wyze af„ dat de heer Oosterbaan gemeend heeft, voor dat het geding kier geëindigd was, over deze aangelegenheid in de courant te moeten schryven. Niet alleen dat feit op zichzelf, maar ook de omstandigheid dat in dit schryven een uitvoerige explicatie wordt gegeven hoe de Leerplichtwet ontdoken kan worden, laakt spr. in getuige. Dan wordt het verwyt van langzaamheid gedeeltelijk op de rechterlijke macht geschoven, doch ook hiertegen mqpt spr. opkomen. By de wijze echter waarop deze schoolopziener werkt kan do wet niet behoorlijk worden toegepast. Er moet alge meene leiding zijn en die is er niet. Wer ken de commissies of anderen te langzaam, dan moet de schoolopziener hen tot spood aansporen, maar in de eerste plaats deze zelf betrachten. Tegen den beklaagde wordt f 1 boete ge- eischt, waarby het feit dat zoovele vervol gingen achterwege bleven als verzachtende omstandigheid wordt aangemerkt. Vervolgens werden nog een aantal zaken behandeld van gelyken aard, waarby de heer OoBterbaan trachtte zich tc verdedigen. De kantonrechter gaf vry kras to kennen, dat hy het met de opvattingen van den schoolopziener niet eens was. Juist in der gelijke grensgevallen moest streng worden opgetreden. Hy vond dertien vervolgingen in 1911 by zoo groot verzuim veel ie woinig. Ten slotte verdedigde de kantonrechter den ambtenaar van het O. M. tegen hot ver wyt in het ingezonden stuk, dat de zaken door dezen zouden blijven traineeren. Er was zeer veel publiek. Staking. De verleden week to Amsterdam uitge broken staking onder de loodgieters, noemt in omvang toe. Het aantal stakers bedraagt thans reeds 570. geduldig met een gezeopt gelaat in den spiegel te loeren. Vermoedelijk om my spoedig te kunnen loozen uit zyn zaak, zei h(j kort: „Je hebt niets voor myn gading." Maar uw vrouw dan» „Néé!" Ik wachtte y'skoud, bedacht evenwel dat tijd geld was en wendde my tot den man in den stool. Het zeep om z'n mond rimpelde zich en lachend gebaarde hy met een hand dat ik wel kon gaan. Zeur nou niet langer en ga m'n deur uitl» riep de barbier norsch. •Och, meneer, ik heb negentien jaar ge varen en op zee oen been verloren» „Dat is niets geeu bijzonders. We hooren hier byna alle dagen van zulke noodlottige dingen. Van de week kwam er nog een, die lam en blind was. 'n Graadje erger. Na- tuurlyk ook 'n droef relaas. 'tWordt tyd, dat de Staat zich eens ontfermt over al die wrakken, dakloozen, op den rand van den afgrond. Als je de Kamerverslagen leest, dan wemelt het van: beweging, vroolykheid, ge lach, hilariteit, aandoening, verontwaardiging, rumoer, enz., enz. allemaal komedie, aan stellerij, flauwe kul. Het grootste gat: de nooden van 't volk, wordt niet gestopt. Ga naar Den Haag, man! Vertel daar, dat je negentien jaar je beste krachten aan de ▼aart gegeven heb en zeg daar, dat je met 'n hout poot in de wereld moet martelen, omdat je geen pensioen hebt gekregen!» Met een breedon zwaai stond ik weer op de kleine steentjes en spoot er verbitterd een straal pruimensop weg. Tingeliog! Een fraai gesloten huis. Op een paar kraaksckoentjos trippelt oen schraal scholiertje van de H.B.S. op my af. Teleur gesteld ziet hy my aan. Dag, jongeheer! Wil uw mama ook een Drama te Rijswijk. Tegen mevrouw A. A. C. v. H., die ver leden jaar haar echtgenoot door revolver schoten van het leven heeft beroofd, werd gisteren door de Rechtbank te 's-Gravonhage 10 jaar gevangenisstraf geeischt. Uitspraak op 25 dezer. Een nieuwe schotel 1 Wy dwaalden een raensch is nooit^ to oud om iets te leeren, langs de ryen Chincesche restaurants welke in hetGlodok- park (dit is de officieele, ietwat enpkemis- tische naam voor het ouderwetache Tanah lapang Glodok) zyn opgesteld. Een byzonder aromatische geur trok onze aandacht, weldra hadden wy den oorsprong ontdekt van de welriekende luchtgolf en watertandend vroegen wy den restaurateur hoe do naam luidde van dit nieuwe, zoo piquant riekende gerecht. Voor hy ons dezen echter had kunnen noemen, zagen wy een Chinees, die kleine, rose, bewegende voorwerpen in een zonderling sansje dompelde, ze daarna naar den mond bracht en inslikte, zoodanig, dat alleen een soort steeltje overbleef. De man glunderdevan louter culinair genot, de saus druppelde tappelings langs zyn vette kin en terwyl hy, smakkend met do lippen, zijn mond reinigde met deo bovenkant van zyn hand, grinnikte hy met een onmiskenbaar tikje leedwezen; .Delapan sadjal" Belangstellend informeerden wy naar den aard van het zonderlinge voedsel, en nog zwelgend in het genot der exquise delicatesse antwoord» de man „Tikoes Idoep 1" Levende jonge muizen Souris vivantes; Sauce B a r- n a i s o zal wellicht ook eenmaal prijken op de spyslyst der voornaamste Europoescho restaurants(N. v. d. D. v. N. I.) Snelloopende oorlogsschepen. Vroeger is gemeld, dat de „Orion", de nieuwe liniekruiser van 26,400 ton, by het proefstoomon in storm en zware zee, een vaart van 31 myl had bereikt. Uit een uit voeriger bericht zien wy, dat het zelfs 37,7 mijl is geweest. Acht uur lang stoomde het schip mot volle kracht van zyn machines van 70,000 P.K., en behaalde een gemiddelde snelheid van even over de 80 myl (wat het loopen moest). Zyn vaart op een zeereis mag men dus veilig op 25 myl stellen, berekent men, en zuinig stoomende op 20 myl. Met 25 mijlsvaart d. i. 600 myl in het etmaal zou het schip binnen de 36 uur uit Engeland te Gibraltar zyn, in tien dagen aan de Kaap de Goede Hoop, in Australië in ongeveer 18 dagen, in Hongkong ongeveer tien dagen van de Kaap af. Het kan 3500 ton laden en zon al die reizen kunnen doen zonder zyn kolenrnimen aan te vullen, en op zyn bestemming aangekomen zou het den stryd kunnen aanbinden met het machtigste schip, dat eenige vloot bezit. Wat zou, zegt een LondenBch blad, een smaldeel van zulke schepen, geleverd door de koloniën ze kosten ongeveer twee millioen pond het stuk niet kunnen uit richten, als het b.v. aan de Kaap was ge stationeerd Het kon in weinig dagen tyds Canada, Australië, Indië bereiken De Duitsche linie-kruiser „Moltke" heeft 29.7 myl gehaald. De Engelsche linie-kruisers stonden daarbij even ten achter, de >Inde- fatigable" met 29.13, de «Indomitable" met 28.7, de „Inflexiblo" met 28.6. De Duitsche von der Tann" haalde 28.12. De Eugeslche vloot maakt er ook aan spraak op, de snelste torpedojagers te hebben in de „Tartar"' met 40.2 myl en de „Swift" met 38.2. De snelste Duitsche torpedojager loopt 36 myl. Meer dan 150.000.000 dollar wegge schonken In een jaar. Gedurende het jaar 1911 zijn ziekenhuizen, hoogescholen, musea, liefdadigheidsgenoot schappen, knnst en andore instellingen van openbaar belang door de vermogenden in Amerika byzonder rykelyk bedacht geworden. Alleen het jaar 1909 staat, met een totaal cyfer van plm. 175,000,000 dollar nog aanzien lijk (62,500,000 galden) boven het jongst ver- loopene. Carnegie staat over 1911 met een bedrag van 40.000.000 dollar aan het hoofd van delyst. In het geheel heett de nu 77*jarige schenker van het Vredespaleis to 's Gravonhago reeds 221,000,000 aan dergelyke stichtingen en giften besteed. De brand In het Equltable gebouw. Aan het >Berl. Tagobl." worden nog de volgende bijzonderheden geseind. De brand weer is overtuigd, dat de ruïne van het gebouw alleen ten gevolge van de vorst bljjft staan. Zoodra het warmer wordt, zullen de muren instorten. Met de grootste voorzichtig heid zoekt men in de pninhoopen naar de lyken van de vermisten. Het verkeer aaa den Broadway is nog steeds gestremd. De gepantserde kelder, waarin de safes z\jn, wordt nog bewaakt door oon sterke politie macht, al de toegangen zyn versperd door de pninhoopen, het ys en de uitstralende hitte. Waarschynlyk bevatten de kluisen voor 1500 millioen aan waarde. Het vergaan van de wereld. Interessant is het, kennis te nemen van de zeer niteenloopende meeningen van verschil lende geleerden en schrijvers omtrent het lot, dat onze aarde eenmaal te wachten staat. De Engelsche geleerde Lord Keivin ge looft, dat in 333 jaar alle dierlyk leven door gebrek aan zunrstof aan den verstikkingsdood zal zyn prijsgegeven. Hy grondt zyne be wering op hot feit, dat, daar iedere ton brandmateriaal drie ton zunrstof verbruikt, de voorraad in de genoemde tijdruimte op geteerd zal zyn. Het is niet zeer troostvol, te moeten denken, dat ieder vuurtje, hetwelk wy aansteken, het einde van de wereld vorhaut. Een nog treuriger lot wordt onse planeet door den Amerikaanschen geleerde Nikola Tesla voorspeld. Het is een bekend feit, dat de aarde omgeven is door electrische stroomen a de door aëronauten gedane proeven be wijzen, dat die stroomen van een dichtheid zyn, die nadeelig en noodlottig voor den mensch zyn. Tesla gelooft, dat die electriciteit in een latere eeuw in vlammen zal opgaan en dat do hitte daarvan soo groot zal syn, dat de aarde en alles wat er op leeft, in weinige seconden tot een vormloose klomp zal syn versmolten. Camille Flammarion, de bekende Franseho astronoom, heeft berekend dat de aarde in de 25e eeuw door een botsing met een ko meet zal vergaan. De grootte van bedoelde komeet is zoo geweldig, dat deze by een botsing, een hemellichaam sou vernietigen, dat eenige malen soo groot is als onze aarde, zonder zelf noemenswaard daaronder te lyden. Flammarion heeft er verder by berekend, dat de schok, die de aarde zal krijgen, in hevigheid ongeveer zal overeenkomen met dien van twee exprestreinen, die elk met eene snelheid van 865 mylen in 't uur, tegen elkaar inloopen. Dat geen enkel menschelyk wesen daarby in leven blyft, is begrijpelijk. Veel dichter by stelt de natuurkundige William Crookes het vergaan der wereld. Volgens hem zal dit binnen dertig jaar plaaU hebben. In dien tyd n.1. sal naar syne bere kening het aantal aardbewoners zich hebben verdobbeld en de vraag naar brood sal dan veel grooter zyn dan het aanbod' Het zou dus aanbeveling verdienen, om het einde der wereld te verschuiven, reeds nu om te zieu naar nieuwe voedingsmiddelen! Ook twee romanschrijvers, die zich naam gemaakt hebben door hunne werken, voor spellen der aarde een verschrikkelijke toe komst. Een dezer, Grant Allen, gelooft, dat het gewicht van de aardkorst binnen vier eeuwen zoo groot zal zyn geworden, dat het inwendige der aarde haar niet langer zal kunnen dragen. Het gevolg zal ^jn, dat de gesmolten lava, waaruit naar zyn meening het binnenste der aarde bestaat, op plaatsen, waar do aardkorst het zwakst is, naar boven zal komen en zeeën zal vormen, die zich langzamerhand over de geheele aarde zullen verbreiden en alle leven, wat haar in den weg komt, verwoesten. Byna even versohrikkelyk is de voorspel ling van don bekenden schrjjver H. G. Wells, want naar zyne bewering zal de aarde een maal één groote ijsklomp worden. Den grond voor die bewering vindt hy in het feit, dat millioenen tonnen water ieder jaar bevriezen, terwyl slechts eene betrekkelijke kleine hoe veelheid van dat ijs gednrende den zomer weder ontdooit. Van de beide polen der aarde uit zal dat bevriezingsproces voortgang maken en de ysregionen zullen met ieder jaar grooter worden. Het tegenwoordige geslacht behoeft zich nog niet bevreesd te maken voor dien ko- monden overgang in ys, want, hoewel Wells zyne voorspelling grondt op feiten, die weten schappelijk juist zyn, zal volgens hem, die catastrophe toch eerst plaats hebben in het jaar 750.000. fijn stukje zeep voor de toilettafel? Echte karnemelkzeep, zoo blank, zoo blank als» „Ma is niet thuis*, glimlachte hy. „Uw pa dan.» „Pa is in de Oost, op de „Tromp.* Maar uw zuster?" Heb 'k niet.4 »Uw broer?» „Ik ben eenig zoon," grinnikte hy vrij moedig. „Wanneer u de eenige zoon is: ik heb ook praetische pijpjes" Ik mag nog niet rooken van den dokter zei hy met ondeugende jongenssnuit, terwijl hy hot tipje van een sigarettenkoker vorder in don borstzak verborg.» „Middag, jongeheer!" „Bonjour!" Een koopman, die met naftalineballetjes rondliep, een waar beeld van verarming, wiens neus een verdacht paars lintjo had, naderde mij en gluurde jaloersch in myn kist, waar de spullen glimmerden en schit terden. Hy diepte oen handvol karbolbal- letjeB uit oen linnen tasch en bromde treurig ■'d Slechte handel! Niks mee te beginnenI En hierl Wil je wel gelooven, dat er in 'I heelc Nieuwediep geen sikkepitje menschen- liefde zit? M n pooten vallen af van't loopen, 'n Heole week geen warm eten geproefd. En 'k heb geen moos (geld) om ergens fatsoenlijk te gaan slapen. Er is moed voor noodig om te leven. Bah, 'k wou, dat ik maar weer goed en wel achter de schuif van Veenhuizen zat." Met hoonenden spot gingen eenige straat jongens hem staan aangapen en toen zy het ongelukkige geraamte, met vergoord, geel vel en fiotze oogen, schandelijk voor den mal hielden, zocht hij bescherming by oen diender, die in aantocht was. Ik ging intusschen kalm door tot een ma rinematroos my komiekerig op den schouder tikte. Heb je nog zeep?" Asjeblieft: eerste kwaliteit! Nog ieU? Een pijpje Ik rook niet.' •Ja, jal Waar je nou in 't Nieuwediep komt, niemand rookt erl Wat is dat? Daar kan 'k niet van teruggeven. Even wisselen Ik merkte, dat hy~mü niet vertrouwde. Het opgevouwen bankje van tieu gulden liet hy persoonlyk klein maken in zilvergeld op oen kantoor, waar een bord boven de deur wees, dat er oen makelaar gevestigd was. 'k Stond op myn gemak dat pand eens op te nemen, alsof ik van plan was er nachts met een centerboor, loopers en vervalsche sleutels bezoek te brengen, toen ik plots een stomp in den rug voelde. Mottige Kris grynste mi) lacherig aan. •Jy hier, Gerrit?" Ik kom aanstonds naar huis. M'n dag is goed, ouwe jongen! Zaterdag kryg jij koet- geld!» Het was schemerdonker en de lantaarns werden opgestoken. Ik strompelde de achterbuurt in, tevreden over de ontvangst van mijn handelswaar, doch ook met de ondervinding, dat het mede lijden voor 'n ventertje, oen tjpe met een hout poot, zoo goed als afgesleten ia. Het kamertje van Kris was wazig van den rook. Een dikke, vettige walm kwam my benauwend tegemoet. En terwijl de mot tige een stukje vet in de pan liet sissen, om er een schotel koude aardappelen mee te bakken, zei hy diep in de keel en wjjzende op zyn maag: „'t Kriebelt me hier al van de smul, Gerrit I* (Slot volgt).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1