KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anna Paulownam No. 4066. Woensdag 24 Januari 1912. 40ste Jaargang. 3 't Vliegend Blaadje p. 3 m50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37* *5 10.75 loiénj Modeblad 55 65 i fO.BO (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regele (bij vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 t Bowijs-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Talefoon 80. Veraohfjnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Heider. Bareauxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. UIT HET BUITEBLARD. De verkiezingen in Duitschland. I)e herstemmingen voor den Duitschen 1 tij ka dag zyn Zaterdag en gisteren voortge zet. De opkomst der kieaers was overal zeer sterk en geestdriftig. Vooral in Berlijn I, in Dantzig en in Kenlen was de agitatie enorm. In Berlyn I is de vrijzinnige Kümpff her kozen met een meerderheid van zeven stem men tegen de sooiaal-democraten. De grootste overwinning der sociaal-democraten iB wel die te Keulen, dat zoolang de Ryksdag be staat, steeds door een lid van het Centrum vertegenwoordigd werd. De bekende centrum leider Trimborn is verslagen door een sociaal democraat. De stand der partyen is heden Partyen stand v. heden vor. Byksd. Vryzinnigen 36 49 Nationaal-liberalen en Boerenbond 35 51 Soc.-democraten 98 53 Centrum 89 103 Conservatieven 41 59 Vrij-con8ervatieven 12 25 Antisemieten en Ec. Vereeniging. 14 21 Wolfen 5 1 Polen 16 20 Denen 1 1 Elzassers 5 5 Lotharingers 2 3 Wilden 3 6 Enorm is dus de winst, door de sociaal democraten behaald. Zy hebben meer [ge wonnen op het centrum en de conservatieven dan op de liberalen en vryzinnigen, al zijn deze ook menigen zetel kwyt geraakt. Wanneer in de 35 districten, waarin nog herstemming van links tegen rechts, moet pluata hebben, door links één lyn wordt ge trokken, dan beBtaat er groote kans, dat de linkerzyde een sterkte van 200 man bekomt en dus de meerderheid in den Ryksdag ver krijgt. Bovendien zullen dan de sociaal democraten de sterkste party in den Rijks dag vormen. Tot nog toe verkeerde het Centrum in deze positie. Dit staat wel vast, dat de verkiezingen een zware nederlaag voor de Regeering beteekeneD. De Duitaohe ambassadeur in de Vereenigde Staten, graaf Bernstoff heeft inde «Outlook" een merkwaardig artikel gesohreven, whhr misschien, maar niet diplomatisch naar het ons voorkomt. Hjj betoogt n.L. dat Duitsch- land by de Marokko-ondorhandelingen geens zins aan het kortste einde trok en dat Frankrijk, wanneer het met minder overhaasting ware te werk gegaan, alles sou hebben verkregen wat het wenschte, zonder dat het zich eenige opoffering had behoeven te getroosten. Toen de Franschen eenmaal de font hadden begaan naar Fez op te rukken, restte hun niets dan de gevolgen te aanvaarden en duur te betalen wat zy misschien later zonder eenige opoffering hadden kunnen verkrygen. Oorspronkelijk achtte Duitsohland het sop de kool niet waard. Italië gaat weer aan 't blokkeeren. Buiten- lacdsche zaken deelde aan de legaties en gezantschappen mee dat de Ottomaansche kust van de Roode Zee geblokkeerd zal zyn van Ras Isa ten noorden van Hodeida tot Ras Gonlaifao in het Zuiden. De blokkade guat in 23 Januari. Alle neutrale schepen hebben een door den marine-commandant te bepalen tormyn om vry uit de geblokkeerde havens te vertrekken. Tegen elk soliip dat poogt de blokkade te verbreken zal worden opgetreden volgens de regelen van het in ternationale recht en volgens do met de neutrale staten gesloten overeenkomsten. Gevochten is er verleden week ook nog even mot het bekende resultaat allebei gewonnen. De Italianen hebben Gargarosj bezet. Zy werden door de Arabieren aangevallen, doch deze werden teruggedreven. De oase is door de Italianen definitief bezet. De Italianen ljjden aan spokenvrees naar het schjjnt. Eerst hielden zy het stoomschip de «Carthage" aan met een vliegtuig aan boord. Later schynen se dit weer te hebben vrygelaten. Er wordt althans bericht dat aankomst van den aviateur te Tunis met zyn areoplane door eene enorme menigte met toejuiching werd begroet. Intussohen is weder een ander schip aangehouden de «Manouba". Het offlcieele bericht luidt: «De regeering had uit betrouwbare bron vernomen, dat per stoomschip .Manouba" uit Marseille via Tunis naar Tripolis zouden vertrekken 29 Turksche officieren en sol daten, wier namen waren opgegeven en die groote sommen, bestemd voor het Turk- sohe leger, by sich hadden. Naar aanleiding van deze mededeeling word de .Manouba" gisterenochtend aangehouden en naar Cag- liari gebracht. «De aangeduide personen bleken zich wer kelijk aan boord te bevinden." Berichten uit Frankrijk melden dat de aangeduide porsouen 29 ziekenverplegers zyn van de Roode Halve Maan. Reuter bericht dat de regeering de uitlevering dier 29 middellijk aan Italië gevraagd heelt. De »Eoho de Paris" beweert dat reeds onderhoud plaats had tusschen de Fransohe en Itali&ansche diplomaten. De gezant Barrière kwam in vry scherpe bewoordingen op tegen de houding van Italië on drong er dat onmiddellijk zou geseind worden dat Italië moest toegeven aan de Fransche eischen en de ziekenverplegers moet inschepen op een Fransch schip dat opzettelijk zal worden gezonden om hen te halen. De Londensche .Daily Chronicle" verneemt uit Parys dat Frankryk voornemens is krachtig op te treden en bevelen zyn gezonden naar Toulon voor het onmiddellijk gereed maken tot vertrek van een krachtig eskader zoo Italie's ant woord onvoldoende is. Italië zal wel wyzer wezen en 't zal hope lijk wel by wat sabelgerinkel blyven. Er is intusschen nog een derde incident bijgekomen. De stoomboot .Odessa" onder Rusaisohe vlag is aangehouden. Onder de steenkolen werden 850 ton met verschillende ■oorten van ammunitie gevonden. Vierhonderd negen-en-vyftig vrouwen, echt- genooten en moederB van zeelieden die by de rampen der //Gloire" en .Liberté" omge komen zyn, verzochten om weer by de marine de aalmoezeniers aan te stellen die er vroeger waren. De rapporteur in den Senaat noemt het een treffend en smartelijk adres. Hy wyst erop, dat de minister van Marine na de Scheidingswet het recht heeft, de aalmoeze niers te weren, maar ook om hen te hand gaven en terug te roepen. Daarom vraagt by in naam der gewetens vrijheid en met het oog op de groote rampen, die de marine hebben getroffen, het verzoek te willigen. De verkiezingen voor de nieuwe Turksche Kamer zullon begin Februari plaats hebben. De regeering neemt voorbereidende maat regelen om zich de overwinning te verzekeren. In Konstantinopel wordt de staat van beleg opgeheven, in andere steden wordt die opge heven of blyft bestaan al naar gelang dit in het voordeel der regeering is. Op Cuba is 't nog lang niet rustig, 't Nieuwe bewind verzekert evenmin de rust als Ame rika beweerde dat het Spaausche niet deed. President Gomez schynt niet sterk genoeg te zyn om de rebelllstische neigingen hier en daar te onderdrukken. De Vereenigde Staten houden een wakend oog. Wellicht zullen zy verplicht zyn (hml) binnenkort tot definitieve inlyving van het eiland over te gaan. Uit de Zuid-Amerikaansche staten zyn een paar revoluties te melden. Eigenlyk is dat voor Zuid-Amerika geen nieuws. De revo luties zyn daar niet van de lucht af. MIEUWSBERIOHTEM. HELDER, 28 Januari. Hr. Ms. „Heomskerck" arriveerde Zater dag tu Gibraltar, en vertrok dienzelfden dag, na aanvulling van den kolenvoorraad. Hedenavond 8 uur, by gnnBtig weer, Taptoe. Unze vroegere plaatsgenoot, de heer J. E. Schwantje, thans onderwyzer te Sloten, is als zoodanig benoemd te Utrecht. Naar wij vernemen komt de heer P. van Dalen, Controleur der gemeente-belas tingen alhier voor op een voordracht van 3 personen tot benoeming als inspecteur der Gemeente-belastingen te 's Gravcnhage. Onderscheiding. De tooneelclub //Alb. Thym" van den Ned. R.-K. Volksbond alhier, behaalde in don Tooneelwedslryd te Leiden don vierden >rys met het blyspel.Frederik de Groote". )e titelrol daarin werd vervuld door den heer A. Dame. Roekeloosheid. Gisterenmiddag waagden zich nog een clubje jongens op het niet meer deugdelyk ys van de fortgracht. DrieBt liepen en gleden ze over groote losse stnkken, die elk oogen- blik onder de voeten verder schenrden. Het spelletje duurde net zoolang totdat een paar branies opeens naar beneden gingen. Terwyl de rest vlug naar den vasten wal stoof, schreeuwden de twee verongelukten hard om hulp. Een hunner wist met inspanning naar den kant te krabbelen. Maar de ander, een 9-jarige knaap, raakte uitgeput en scheen zich niet nit het gat te kannen werken. Gelukkig dat hij door een visscherman werd opgemerkt, die direct een poging tot redding deed, met het gevolg dat de drenkeling spoe dig weer op den weg stond. De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven alhier zal Donderdag, 25 Januari a.s., des namiddags 8 uur, in een der lokalen van het Raadhuis vergaderen. Stukken voor die vergadering kunnen worden ingezonden by den voorzitter, by een der leden of by den secretaris (adres Dyk- straat 45). - De afdeeling Helder van de Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht hield Donderdag avond j.1. in café «Central" hare jaarver gadering. Het bestuur werd by acclamatie herkozen. Uit de verslagen van secretaresse en penningmeesteres bleek, dat de afdeeling in bloei toeneemt; het aantal leden kwam van 114 op 146. De presidente, mej. C. Blauboer, hield een leerzame lezing over de tariefwet. Brand. Door het omvallen van een petroleum lampje ontstond gisteravond te ruim 10 uur oon felle brand in een der nieuw gebonwde huizen in de Verlengde de Ruyterstraat no. 61, sinds een drietal weken bewoond door den heer Blom, korporaal-stoker by de Marine. In minder dan geen tyd stond het geheele perceel van onder tot boven in lichte laaie van het redden van eenig huisraad kon geen sprake zyn. Het huis brandde schoon nit. Toen eindelyk de brandweer met een paar slangon op de waterleiding den brand aan tastte, was het gevaar voor de belendende huizen spoedig bedwongen. Huis en inboedel waren verzekerdbet huis bij de Tielsche Brandwaarborg-Maatschappij. De Bioscoop. Vrijdagsavonds vernieuwt de Bioscope tel kens zyn programma. We hebben Maandag avond een kykje genomen en 't heeft ons wel voldaan. Men biedt er van alles wat. En onwillekeurig ontsnapt n de uitroep ,Hoe krygen ze 't by elkaarEr zyn vermake lijke episodes te aanschouwen, waarom vaak hartelyk geslaclien wordt. Maar ook spannende. Zoo zagen we de knnstfilm Aan de telefoon". Een binnen brand in een Parysche woning. We zien door 't omvallen der lamp brand ontstaan. De vrouw des huizes wordt wakker door den binnen- dringenden rook. Zy schelt de brandweer op en haar man die in de club is. En dan zie je door do drukke straten der stad do brand weer aanrollen en het geheele tafereel van een brandblussching zich afrollen. 'tBlussohings- werk is prachtig weergegeven, 't reddings werk door de brandweermannen is byzonder spannend. Als extra-nummer werd gegeven„Hy heeft ezelsvleesch gegeten". De titel zegt genoeg dat het een lolletje iB van wat ben- je-me. Concert Henriette J. Metz. Zooals wy reeds in ons vorig nummer meldden, zal door Moj. Henriette J. Metz, leerares aan de Muziekschool van Toonknnst alhier, een concert worden gegeven, met medewerking van den heer Hans Franco Mendes (piano) en Mevr. Jacoba Franco MendesCalisch (zang). Van de zeer gunBtige persbooordeelingen over de bekwaamheid van Mej. Metz volgen hier eenige uittreksels Daniël de Lange Bchryft Negende Orgelvoordracht van Frans Hasse laar, Koepelkerk. Voor deze voordracht had de heer Hasse laar zich verzekerd van de medewerking dor dames Betsy v. Grumingen (sopraan) en Henriette Metz (viool). Slechts ten deele kon ik het concert by wonen; ik koos het :Buch- gedeelte. Naar het my voorkomt heb ik het goede deel gekozen. Mej. Metz heeft met zooveel talent en zooveel technische be kwaamheid de Sonate in A gr. t. van Baoh, voor viool en klavier voorgedragen, dat men werkelyk een groot genot had, haar te volgenIn het byzonder was dit het geval in hot derde deel, het .Andante*. Het schoone canon tusschen viool en discant was treffend van uitvoering. Wat men by Mej. Metz vooral moet bewonderen is de volmaakte eenvoud in de voordracht. De Sonate van Bach heeft zij als een echte artisto weergegeven. Met niet minder gespannen en stille aandacht werd ook geluisterd naar do viool-solo's van Mej. Metz, die Aria v. Bach, Adagio van Max Bruch en Romance van Beethoven op meesterlijke wijze vertolkte. Nogeens de afdeeling „Helder" der Nederland8che Padvindersorganisatie. Vestigden wy onlangs de aandacht op deze nuttigo afdeeling hier ter stede, zoowel wat betreft haar geBtadige ontwikkeling en toe- nemenden bloei als wat aangaat hare nooden, met name het gemis aan een voldoend aantal leiders en een geschikt clu b lok aal, thanB meenen wy een enkel woord te moeten toevoegen aan de achterstaande advertentie, betreffende een door de Padvinders op 26 Januari a.s. te geven uitvoering tot stichting van een fonds voor bedoeld clublokaal en tevens tot het in rnimer kring doen kennen van het padvinderwerk «n de wyze, waarop onze Padvinders zich van hun taak weten te kwyten. De Padvinders zullen ons duB iets zeer eigenaardigs en geheel nieuwB te zien geven. Men zal er den Padvinder zien niet in een ingestudeerd comediestukje, maar zooals hy werkelyk is; zooals hy arbeidt, maar ook zooals hy als ongekunstelde, vroolyke, tevreden jongen het leven doorgaat. Ver schillende hoofdpunten uit de Padvinderswet zoo deelt men ons mede zullen er in beeld gebracht worden, het Padvindersleven on Btrovon zai er aanschouwelijk worden voorgesteld, lichaams- on zielsontwikkeling cal men er hand aan hand zien gaan. Waar de Padvinders hier ter stede reeds menige goede daad verrichten, herhaaldelijk hulp en medewerking verleenden, gevraagd zoowel als vrijwillig, daar hebben wy recht te verwachten, dat «Casino* niet alleen gevuld zal zijn met toeschouwers, die de eigenaardige uitvoering wenschen by te wonen, maar dat zioh onder dezen ook velen zullen bevinden, die er zyn gekomen om hun sympathie voor den Padvinder te betuigen, om te helpen verwezenlijken een zoo vurigen wensch: het bezit van een clnblokaal. Feest aan boord van de „Hertog Hendrik". We lezen in de «Pinang Gazette" dat het Nederlundiche oorlogsschip den<18en Dec. te Penang vele gasten aan boord noodigde. Onder Overzicht van den loop der bevolking In de gemeente HELDER In 1911. Bevolking op 81 December 1910 Ingekomen3476 m. 1154 v. Geboren 395 m. 864 v. Vertrokken8971 m. 1848 v. Overleden139 m. 180 v. 14882 m. 13026 v. Tot. 27858 Tot. 4680») Tot. 759 8871 m. 1518 v. Tot. 5389 18208 m. 14544 v. Tot. 32747 Tot. 5819») Tot. 269 4110 m. 1478 v. Tot. 5588 Bevolking op 81 December 1911 w 1910 Vermindering der bevolking Hieronder sjjn in militaire gebouwen of In het jaar 1911 zyn dus ingekomen 2714 tot de land- en zeemacht, zoodat die bevolking bevolking is met 34 personen verminderd. 14098 m. 18066 v. Tot.27159») 14332 m. 18026 v. Tot.27358 289 m. 40 v. - 199 sohepeu 2711 maDnen en 3 vrouwen. 2872 7 i 8165 33 en vertrokken 2879 personen, behoorende is verminderd met 165 personen. De burger hen bevonden zich de resident en zijn vrouw. Hoewel het weer niet gunstig was er woei een stevige bries hadden alle toch dankbaar van de vriendelijke uitnoodiging gebruik gemaakt. Hun aantal bedroeg onge veer 100, juist genoeg om het niet te druk te maken aan boord. De ontvangst op het schip was zoo hartelijk on prettig dat men spoedig in vroolyke stemming kwam en het ongunstige weer vergat. De officieren van de «Hertog Hendrik" toonden hun meesterlyk talent als gastheeren. Vol actie als ze waren, bevredigden ze de vele nieuwsgierige vragen betreffende inrich ting en werking van het geschut en de vele toestellen welke sich om de gasten heen be vonden. Het heele voordek was smaakvol versierd en bood door do vele olectrische lampjes een fantastischen indruk. Vorverschingen werden rondgediend. Een muziekkapel zorgde voor dansmuziek. Ver schillende souvenirs werden aan de dames uitgereikt. Ze spreken er nog van in Penang. Het was een fuif die klonk als een klok. (,/Deli Cour.") IJmuiden, 22 Januari. Behalve de geldelyke belooningen, iu ons ammer van vorigen Woensdag genoemd, ontvingen de drie redders van den stoom trawler «Eveline" van den Engelschen Board of Trade een bedrug van 86 gulden. De schipper kreeg een raooion verrekyker. Twee dames van hier zakten gisteren op >n vyver van den hoer Del Court in hot Breesaaperboscli by liet schaatsenrijden door het ys, doch konden Bpoedig er nit gehaald worden. Het was echter een al te frisch bad met deze koude. Wijziging spoorwegdienst. Alkmaar. Het ligt, volgens het Hbl., in da bedoeling der H. IJ. S. M., de sneltreinen 154 en 157 Leeuwarden Enkhuizen— HoornAmsterdam, met ingang van 1 Mei ook over AlkmaarHaarlem ta doen rijden. De moordaanslag te Groningen. Aangaande den moordaanslag te Groningen kan nog het volgende worden gemeld De dader, de 18 jarige Marton Kley, van beroep meubelmaker, thans zonder werk, is nog nimmer met politie of justitie iu aan raking geweest. Het gewonde dienstmeisje was, zooals hy heeft vorkluard hem totaal onbekend en ook het meisje heeft verklaard dader nooit te voren gezien te hebben. Van een liefdesgeschiedenis kan hier dus geen sprake zyn. Kley vertelde dat zyn oonige dryfveer is geweestdiefstal on uit do op hem ge vonden voorwerpen kan worden geconclu deerd, dat dit de waarheid is. Behalve twee splinternieuwe met 6 kogels geladen re volvers vond men by hem eenige pakjes patronen, een flescbjo vergif en een party proppen en stoppen, die zouden worden ge bruikt voor het binden van de slachtoffers. Vast staat echter ook, dat mon hier met een dom misdadiger te doen heeft. De wyze waarop hy zyn plannen dacht uit te voeren op een vroeg avonduur in een vry drukke buurt, toont dit aan. De toestand der patiënten is bevredigend. De kogels heeft men nog niet in wonden kunnen vinden. Diemen i Vleesch-vuilhandel. De Raad besloot met algemeene stemmen dat hy aan de voorgestelde regeling van Amster dam om ook voor Diemen een goed gecon troleerde vleeschkeuring te krjjgen, niet wenschte mede te werken. Alzoo gaat de burgemeester niet meer naar de volgende conferentie die binnenkort wordt gehouden, maar zal Z.E.A, alleen een brief senden, dat de Raad aan den onhond- baren toestand in de gemeente Diemen geen einde wenscht te maken. ,Het was 19 Januari 1912.* Mijnongeluk. Gelsenkirchen, 21 Jan. B(j het aflossen der werkploeg in de myn «Graaf Bismaroh" zjjn vier mynwerkers, die tegen het verbod ;ebruik maakten van de kolenlift, doordat iet touw brak, in de diepte gestort. Zy waren dadelyk dood. Spoorwegongeluk. Centrulia (Illinois), 22 Januari. Een expres van den Illinois Centralspoorweg is in volle vaart op het achterBtuk van een reizigers trein geloopen, die stil hield om water ia te nemen. J. T. Harahan, gewezen president van de Illinois Centralmaatschappy, en F. C. Melcher, de tweede vice-president, F. S. Pierce, eerste rechtsgeleerde raadsman van de RocK Island-spoorwegon, en E. E. Wright, zoon van den vroegeren minister, zyn om gekomen. Er zyn twintig gewonden. De om gekomenen lagen te slapen in Melcher's eigen rytuig, dat achter aan den reizigers trein was gekoppeld. De spion Holst. Het Leipaiger Ryksgerecht heeft den koop man Holst wegens spionnage en verraad van militaire geheimen veroordeeld tot vier jaren tnohthuisstraf en verlies van burgerlijke rechten voor vyf jaren, met plaatsing onder politietoezicht. Het Ryksgerecht acht het bewezen, dat de beklaagde gedurende zyn verblyf in Kiel aanteekeningen maakte van de daar aanweaigo versterkingen, vooral van Friedrichsort, om die ter kennis te brengen van de Rnssisohe regeering. De beschuldigde beweerde, dat hy zyn vaderland heeft willen dienen, door on juiste opgaven te verstrekken aan een vreemde mogendheid, doch het Ryksgerecht noemt dat in het vonnis «huichelary Ook met Engeland en Frankryk had Holst betrekkingen aangeknoopt, om zyn mededee- lingeu aan den man te brengen. Alle voor genomen spionnage-pogingen zyn echter niet tot uitvooring gekomen. Dit werd als veiv zachtende omstandigheid aangemerkt. Ver zwarend echter achtte het Ryksgerocht, dat Holst de militaire geheimen wilde verraden uit winstbejag, om zich eon duurzaam inko- mou te verzekeren. De gemeente Amsterdam heeft getrucbj met de omliggende kleine gemeenten een overeenkomst te treffen, wuarby een veror dening zou worden vastgesteld, regelende het invoeren en verkoopen van bedorven vleesch uit die gemeenten. De gemeenteraad van Diemen was daarvoor niet te vinden, blijkens bet verslag van een zitting, waarin dit voorstel werd behandeld. Wy ontloenen aan dat verslag het volgende De Voorzitter (burgemeester jhr, E. W. E. Bicker) deelde mede, dat hy gehoor heeft gegeven aan de uitnoodiging van deu wot- ïouder van don gezondheidsdienst te Am sterdam, om mot andere burgemeesters uit gemeente Sloten, Niouwendam en Buik sloot een conferentie te houden over de mogelijkheid ter bestryding van de invoering van ongekeurd vleesch. Hen verordening was toen ontworpen en die verordening bood de voorzitter den Raad nu aan. Daarin stonden natuurlyk bepa lingen, die nu juist niet zoo aangenaam voor een zeker deel der Diemer bevolking, n.l. de boeren, waren, maar, zegt de voorzitter, in het belang van onze medemenschen dient wat gedaan te worden. Het spreekt vanzelf, dat enkelen er schade van zullen ondervinden. Wie Hannes Zaal bestrydt, zegt de voor zitter, voelt het in zyn portemonnaie". De heer De Haan voelt er niet veel voor, het is een belang alleen voor Arasterdam, en nog geen dubbeltje heeft hy er voor over, Waar moet dat heen, zegt de heer De Haan. Als ik een koe heb en ik zie, dat het er niet gunstig voorstaat, dan ga ik naar Han nes of naar de Schagerlaan, en dan ontvang ik tenminste nog geld voor het beest en als de koe het hek uit is, ben ik er af. Als de keuring er is en het beest wordt afgekeurd, dan kryg ik niets. „Niet lang geleden, aldus de heer De Haan, ontving ik f40 voor een koe die was neer gevallen. Eerst kon het beest nog staan, en toen heb ik Hannes Zaal er by gehaald. Hy zei echter: «De Haan, het beest is zoo ge zond als jy en ik." Ik wilde het beest toch verkoopen en toen zei Hannes«Over maand is het beeBt nog net zooveel waard als nu". ,En 's avonds zakte de koe in elkaar. Den volgenden dag kwam een koopman na tuurlyk een handlanger van Hannes on toen moest ik de koe voor f 40 laten. «Verschillende voorbeelden worden door den heer De Haan nog aangehaald en hy wordt daarbij flink gesteund door de heeren Sytveld en Staal, die er ook niet veel mee op hebben. De voorzitter deed wat hy kon, h^j trachtte op het gemoed van do raadsleden te werken, door er op te wysen, dat het toch niet aangaat te zeggen, dat Amsterdam zelf het zaakje maar in Diemen moet opknap pen; dat Amsterdam er toch ook niet zoo over denkt als er hulp in Diemen noodig is, getuige de aansluiting aan de waterleiding, en dat men toch ook moet denken aan zyn medemenschen. Het mocht echter niet baten, Laatste berichtan. Hardegaryp, 23 Januari. Hedenmorgen half zeven zyn naby het spoorwegitation Hardegaryp in Friealand 2 treinen op elkan der geloopen. De markttroin van Groningen, die omstreeks 6 uur uit Leeuwarden ver trekt, reed op een goederentrein op het station. Geen persoonlijke ongelukken, de materiëele schade is aanzienlijk, 7 wagons en 1 locomotief ontspoorden, aan beide kan ten van den weg liggen deelen van de rijtui gen. De dienst ondervindt groote vertraging. Den Boscb, 23 Januari. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak Ruth, beklaagd van moord met voorbedachten rade op Adriana van Roosmalen te Vnght. De be klaagde werd veroordeeld tot 20 jaar, onder aftrek van voor-arrest. Do eisch was even eens 20 jaar. Madrid, 23 Januari. Het Kabinet is be sloten af te treden. De ontslag-aanvrage zal Woensdag worden ingediend. Viaacherijberiohten. 20 Jan. Van garnalenvisschcrs10 mand scharren, per mand f2.A f2.50. ~1 Jan. Niets biDnen. 1 Jan., voorin. 8 uur. Niets binnen. Agenda. Hedenavond T a p t o eI Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen, Kanaalweg. 24 Jan. Zanguitvoering, Bet li eiker k, Kanaalweg. 25 Jan. Algera. Bond van Onderoffl. der K. M. en Korps Mariniers, T i v o I i 8 uur. 26 Jan. Padvinder-Uitvoering, Casino 8 uur. 28 Jan. Buitengew. Variété-avond, Casino. 31 Jan. Buitengew. Concert, Casino 8 uur. Burgerlijke Stand Helder, Van 1922 Jan. BEVALLEN: D. van Waardenburg geb. Leyen, z. J. Marchant geb. Prins, z. J. Bot geb. Graaff, z. E. A. Pieterse geb. Schol, z. M. G. v. d. Meyden geb. van Oers, d. J. Schwarz geb. Schenk, c. M. J. Meinderink geb. Ballegoojj, d. OVERLEDEN: K. Brands, 76 jaar. H. J. Bosch, 51 jaar. L. van Loosen, 26 jaar. W. Bood, wed. Y. Blokker, 78 jaar. 398ste Staatslotsrij. Vyfde klasse. Trekking van Maandag 22 Januari. Vyfde lijst. No. 8988 f1000. Nos. 700 4435 6674 9171 en 18624 elk f 200. Nos. 792 2577 2870 2984 3098 8480 3487 7136 10264 16259 16963 en 17280 elk f 100. Pryzen van f 70. 10 3004 5381 7982 10241 18676 18064 95 3008 5470 8098 10869 13798 18205 167 3083 5478 8284 10585 18881 18402 216 3081 5504 8356 10688 14065 18524 219 3137 5508 8386 10763 14130 18607 317 3284 5519 8439 10866 14159 18664 392 3244 5551 8470 10966 14168 18714 489 3266 5552 8476 11121 14221 18850 513 3285 5560 8479 11256 14302 18919 724 3371 5620 8666 11290 14357 18920 827 3875 5706 8678 11817 14748 19111 850 3454 5798 8680 11876 14778 19338 851 3578 5996 8770 11540 14870 19349 907 3713 6044 8785 11820 14968 19402 1054 3787 6150 8869 11849 15010 19417 1058 3792 6203 8950 11861 15175 19569 1066 3950 6618 9001 11919 15286 19614 1116 3953 6735 9017 12001 15424 19624 1132 4258 6782 9127 12231 15481 19762 1256 4329 6797 9216 12426 15554 19806 1300 4415 6819 9257 12474 15872 19867 1338 4432 7032 9871 12547 15948 19885 1464 4450 7063 9422 12580 15974 19958 1526 4633 7084 9558 12644 16054 20099 1540 4668 7281 9572 12648 16078 20107 1610 4674 7861 9573 12660 16088 20275 1758 4684 7397 9616 12762 16115 20360 1859 4716 7425 9745 12800 16219 20439 204 5 4723 7435 9768 1 2924 16343 20473 2360 4824 7468 9808 13166 16401 20483 2556 4833 7706 9825 13207 16764 20545 2689 4855 7775 9983 13250 16777 20695 2803 4866 7776 10037 13828 16866 20706 2833 5010 7801 10065 13883 16897 20734 2908 5186 7812 10118 13487 17868 2926 5181 7865 10154 18494 17608 2950 5297 7960 10228 13542 17691 2976 5144 7968 10287 18666 17701 Stoom vaartberichten. stooxya art-üa at3chapp1j nederland. Oranje, uitreis, passeerde 20 Jan. Kaap del Armi. Surnatra, thuisreis, arriv. 20 Jan. v. Java te A'duui. Timor, thuisreis, pass. 19 Jan. Kaap Bon. Karimata, uitreis, pass. 19 Jan. Perim. Soerabawa, thuisreis, vertrok 20 Jan. vau Por(-S.tid. Vondel, thuisreis, arriveerde 20 Jan. te Oenua. Koningin der Nederlanden, thuisreis, vertrok 18 Jan. v. Colombo. Banda, uitreis, arriv. 21 Jan. van A'duin te Padang. Prinses Juliana, uitreis, vertrok 20 Jan. van Colombo. Rembrandt, uitreis,arriv. 21 Jan. te Southampton Billiton, uitreis, pass. 21 Jan. Bouzarka. Calcutta, uitreis, vertrok 22 Jan. van Suez. Kambangan, uitreis, van R'dara n. J Batavia pass. 20 Jan. Perim. Vondel, thuisreis, vertrok 20 Jan. v. Oenua. Koninklijke Hollandscue Llotd. Kernland, uitreis, vertrok 20 Jan. van Santos. Delfland, uitreis, arriv. 18 Jan. van A'dam te Mm-uos Ayres. Rynland, thuisreis, vertrok 17 Jan. van I.as Paliuas. Frisia, thuisreis, vertrok 20 Jan. van Vigo. Zeelandia, thuisreis, vertrok 21 Jan. van MouteviJeo. Maasland, uitreis, arriv. 21 Jan. te Las Palmas. Rotterdamsohk Lloyd. Bezoeki, uitreis, arriv. 18 Jan. v. R'dam te Batavia. Oorontalo, uitreis, vertrok 19 Jan. van Catania. Uoentoer, thuisreis, vertr. 20 Jan. v. Padang n. R'dara. Kawi, uitreis, pass. 20 Jan. Perim. Manado, uitreis, vertrok 20 Jau, v. Sabang n. Batavia Rindjani, thuisreis, vertrok 22 Jan. van Port-Said. Sindoro, uitreis, vertrok 21 Jan. v. Gibraltar. Tamboru, uitreis, arriveerde 20 Jan. v Rotterdam te Batavia. Ternate, thuisreis, vertr. 19 Jan. v. Batavia n. R'dain. Walcheren, uitreis, pass. 21 Jan. Wight. Kon. WEST-lNDtsouK Maildienst. Oranje Nassau, thuisreis, vertrok 19 Jan. v. Cura^au. Prins Willem IV, thuisreis, arriveerde 2t Jan. van Suriname te Amsterdam. Prins d. Nederlanden, uitreis, pass, 11 Jan. Ouessant. Marine en Leger. De luits. ter zee le kk G. F. Noordhoek Hegten T. A. van Hengel, zyn bestemd om in Maart a. s. per particuliere gelegenheid naar Oost-lndié te vertrekken, laatstgenoemde als adjudant van den schout-by-nacht F. Pinke, benoemd commandant der zeemacht en chef van het dep. der Marine in Ned.-Indië. Toegekende medailles. Kleine gouden, aam opperachryver W. Bruul, opperstuurman J. Jans, sergL-bottelier A. Ruygrok, timmerman-maj. J. v. d. Poll, sergt.- ziekenverpleger S. Hornsveld. Zilveren medaille, aankwartiermeester v. d. Plas, korp. der mariniers W. Bakker en C. Th. I. Elderhorst, sergt.-hofmeester J. Paret, sergL-timmerman C. A. Groenewegen, korp.-stoker le kl. J. F. J. Poly, sergL-ziekenverpleger H. Ma terman, verbandraeesler-maj. hospitaal te Helvoet- sluis H. Wijnberg, korp. der mariniers N. A. Stij len, sergt.-kok Th. W. Kuypers, sergt.-hofmee.ster L. v. d. Meulcn, sergt.-stoker A. F. Leertouwer, sergL-ziekeu verpleger K. Walstra, korp.-stoker 2e klas C. J. P. Bruininck, korp.-kok K. Bruiusraa, sergt.-hofmeester A. de Ruyaschcr, bootsman .1. v. d. Wakker en R. v. d. Meulcn, marinier lo klas J. P, Bierman, schryver-muj. hospitaal te Wil lemsoord B. Heringa, sergt-majoor der marinier» J. Spaans, B. M. Wessels en J. G. Bronius, scheer der C. van Soclcn, stoker-olieman W. Kraal, korp.- ziekenverpleger F. Ph. Videler. ronzen medaille, aankorp. der mari niers A. Lagerveld, «ergt. der mariniers K. H. Euyen, marinier le kt. J. C. Harinck, W. van Antwerpen, F. A. H. Brouwenslyn, H. Meijer, F. Schuit, C. Oudt, marinier 2e klas H. R. vos, M. Ph. Bocle, A. Klootwyk, J. H. Gabbano, surgt.- torpedomaker C. Keesman, W. H. Wijchur», J. Marinissen, matroos le klas S. v. d. Pol, A. J. Koelega, matroos-ziekenverpleger J. J. v. Kessel, S. Reijers, tamboer 1e klas M. v. Uogerijen, udapi- rant-inuxikant P. v. d. Mark, kwartiermeester A. k, F. A. Prins, matroos-bottelier A. Polder vaart, korp.-stoker 2e klas M. O. Gillcsse, 11. van Noord, F. Kater, korp.-stoker le klas L. Dekker», .-olieman G. B. Wakker, G. F. v. Bcrkiun, er le klas W. H. v. Ellen, korp.-konstabel C. Rooker, matroos 2e kl»9 J. J. Hiugst, korp.-scln ijver Th M. J. H. v. d. Putte en matroos 2e klus N. de Heer. Overplaatsing. Op 3 Februari 1912. van: op: Machinist D. Houthuysen, R. Claeszcu non-:iclief. id. P. A. Karsdorp, Kortenaer id. id. D. II. Pysul, Evertscn Oelderland Op 1 Februari 1912. van: op: Machinist J. C. liamilton, K. EmuiGelderland id. i. Terpstra, Gelderland K. Emma, Op 3 Februari 1912. van: op: Machinist W. Moree, verlof R. Clueszen id. K. Bolk, id. Kortenaer id. D. W. Kramer. id. Evertsen. Advertentiën gelieve men 's morgane vóór 10 uur te bezorgen. Advertentiën. Zaterdag 27 Januari hopen onze geliefde Ouders Frederik Been en Trijntje Zeeuw hun 12'/, jarige Echtvereniging te herdenken. Hun liefhebbende Kindereu JACOB. CORNELLS. AR1E. FREDERIK. JAN. Helder, (Hospitaalsteeg no. 2).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1