KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wiarlngan en Anne Paulowna Ho. 4066. Zaterdag 27 Januari 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poit 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37| 45 f 0.75 miënModeblad »>»55»»»»ö5i f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Adverteatiön vaa 1 to» 5 regel» (bjj vooruitbetaling) 30 cent. Jïlke regel meer6 Bewjjs-exemplaar24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Kelder. Rur Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag Kindervoorstelling te 2 uur en half vier. Kanaalweg. '28 Jan. Buitengewone Variété-avond te geven door den heer Louis Contran en den heer en mevrouw Van Laar. Casino, 8 uur. 28 Jan. Tooneeluitvoering. Opgevoerd wordt sFabiola". Ned. R.-K. Volksbond, 8 uur. 31 Jan, Buitengewoon Concert te geven door inej. Henriëtte J. Metz, den heer Hans Franco Mendes en mevr. Jacoba Franco Mendes. Casino, 8 uur. UIT HET BUITENLAND. De Italiaansch-TsrkscUo oorlog om Tripoli duurt lang, zooals te voorzien was al in den beginne. Nog altyd is er geen uitzicht op vrede of zelfs op vredes-onderhandeliugen. Verschillende malen liepen geruchten, die echter steeds bleken bloote geruchten te zyn geweest. De toestand is trouwens voor geen der beide partyen gemakkelijk. Turkije kan moeilyk toegeven, al was het maar alleen om zyn prestige en Italië kan niet terug, gesteld dat het zou willen, en daarby komt er geen enkel gewichtig feit dat aanleiding zou kunnen geven tot onderhandelen. Daar komt by dat de Turken en Arabieren den tjjd hebben. De stryd om de oase Gargaresj waarvan wy de vorige maal iets mededeel- d< n blijkt, zooals wy toen al zeiden, voor Italië lang niet schitterend te zijn afgeloopen. Integendeel latere berichten doen zien dat de Italianen verplicht werden terug te trek ken voor de van alle kanten opkomende krygers. Een aeroplane kon hen nog intyds waarschuwen tegen een omtrekkende bewe ging van den vijand. Het gevecht schynt een uur of tien geduurd te hebben en de Arabieren haalden nog al wat oorlogsbuit. Men schynt dus te doen gehad te hebben met een offensieve beweging der Italianen, waarschijnlijk om Zanzouar te bezetten. In Perzië is de toestand nog niet roos kleurig. Het conflict met Rusland is formeel bygelegd, maar het land wordt geteisterd door sneeuwstormen en hongersnood. De postverbinding van Teheran met Europa is gestoord. De Amerikanen die dienst doon t>ii de afdeeling Financiën zullen in dienst blyven. In plaats van den Belg Mornard wordt de vroegere Nederlandsche gezant Oudendijk minister van Financiën. In China is de zaak haast schreven we liquidatie ook nog niet geregeld. Joean-tsji-kai heeft een onderhoud gehad met de keizerin-weduwe, die nu weer niet zoo genegen bleek tot den afstand, blykbaar onder den invloed der Mandchou-prinsen. Ook wilde zy eerst den opmarBch der repu blikeinen afwachten. De Maadchou-prinsen zelve hebben heelemaal geen zin om heen te gaan. Prins Koeng de leider van de be weging tegen Joean-tsji-kai heeft beloofd 50.000 man op do been te zullen brengen ter ondersteuning van den Keizer en de Mandohou-dynastie. 'tls te begrypen dat de prinsen daar ooren naar hebben. Op het departement van Oorlog te Peking iB men met koortsaohtigen yver bezig met oorlogs- toebereidselen. Het noodige geld zal worden bijeengebracht door den verkoop van een gedeelte der gouden en zilveren schatten in het palcis te Moekden die, naar de raming, 10 millioen taels zullen opbrengen. De ge zanten te Peking koesteren intusscben de overtuiging dat de afstand van de Kroon slechts uitgesteld is en dat de keizerin geen gehoor zal geven aan de adviezen der strijd lustige Mandchoe-prinsen. Joean enz. heeft veiligheidsmaatregelen genomen wat in omstandigheden als deze, en vooral in China, niet overbodig schynt. Hy heeft zich omringd met een lyfwacht waarop hy rekenen kan en 4000 soldaten. Het republikeinsch bewind heeft gebrek aan geld, wat zeer lastig is voor een oorlog voerende party. De soldyen dienen betaald te worden wil men op zyn leger kunnen bleven rekenen. De miniBter van oorlog van bet nienwe republikeinsch bewind heeft de China March. Navig. Companie gesommeerd 10 millioen taelB to versohaffen, anders wor- don de schepen in beslag genomen en ver kocht. De directie der maatschappij vroeg uitstel om de aandeelhouders te kunnen raad plegen. De vreemde gezantschappen zyn niet geheel gerust omtrent den toestand, seint Reuter. "Wat verklaarbaar is. Is or in Spanje een ministerieele crisis geweest Die vraag houdt daar de gemoe deren bezig. Canalejas ontkent het, Maura, die zou moeten geraadpleegd zyn door de Kroon ontkent het eveneens. De socialistische leider Iglesias hield in de Kamerzitting vol dat de Kroon tusschenbeido was gekomen. Naar de berichten in de bladen te oordeelen schynt er toch wel iets geweest te zyn. lutusschen de oorzaak schynt te zitten, niet in de binnenlandsche maar in de buiten- landsche aangelegenheden het Marokko- verdrag schiet zoo slecht op. De goede betrekkingen tusschen Italië en Frankryk zyn hersteld, luidde het bericht, dat echter voorbarig bleek. De Turksche geneesheeren en de Turksche hospitaalbo- ambten waren vrijgelaten, maar even later heette het dat daarvan officieel nog niets bekend was. Waarschynlyk wil de Italiaan- sohe regeering, haar dwaling erkennende, een middel zoeken om Frankryk voldoening te geven, zonder dat het herstel van het ge pleegde onrecht to dnidelyk wordt. Intnsschen zal Frankryk niet met een halven maatregel tevreden zyn. Het ministerie van Bnitenlandsche zaken in Frankrijk zal zyn waardigheid in deze wel ophouden, al is ook de toon van enkele Fransche bladen wat heftig. In 't Zuiden aan de kusten der Middel- landsche zee neemt men hier en daar een dreigende houding aan tegen Italiaansche kooplieden. Wij gelooven dat binnen enkele dagen de zaak wel in orde zal zyn. De Fransche minister van oorlog heeft aan de bevelhebbers der verschillende leger korpsen een aansohryving gericht over het stelsel om dea Franschen soldaat tydena zyn dienstttfd allerlei taken te leeren die met de krijgsoefening niets te maken hebben. Hij is daar beslist tegen. De oefeningen van dit jaar hebben doon zien, zegt de minister, dat er veel ontbreekt aan de zniver militaire opleiding. De herstemmingen voor den Rijksdag. Gisterenavond zijn de beslissingen bekend geworden van de laatste 33 herstemmingen, die nog moesten plaats vinden. Daarby zyn aan het zwart-blauwe blok nog zwaardere slagen toegebracht dan by de tweede her stemming. Do verrassende uitkomst is, dat de linkerzijde met de wilde liberalen op een meerderheid van ongeveer 10 stemmen reke- e n kan. De socialisten hebben hot kolos sale getal van 110 zetels bereikt. Waar de rechterzijde de flauwste kans had geslagen te worden, werd zy geslagen. Van de 16 districten, waarin zy met leden der linkerzyde in herstemming kwam, gelukte het haar slechts 3 te veroveren. De meest optimistische verwachtingen der linkerzijde zyn daardoor overtroffen. Dc conservatieven zagen zich, by al het verlies dat zy reeds geleden hadden, nog 5 zetels ontglippen. Slechts één enkele konden zy handhaven. Hun aantal, dat in den ouden Ryksdag 59 bedroeg, is dus tot 42 geslonken. De vrye conservatieven zagen zich giste renavond ook nog 2 zetels ontglippen, maar wonnen er 1 of 2 op andere groepen der rechterzyde terug, en hebben aldus 18 of 14 van de 25 zetels gered, die zy in den vorigen Ryksdag bezaten. Het centrum ondervond teleurstellingen in het industriegebied in het Westen en komt, na een verlies van 10 zetels, met 93 leden terug. De vryzinnigen komen met ongeveer 42 man, met een verlies dus van 7, terug. Een groot verlies leden de nationaal-libe- ralen, die 44 zetels behouden hebben, tegen over de 51, die zy bezaten. De sociaal-democraten wonnen heden dan ook nog 8 nieuwe zetels, terwijl zy 3 van hun oude verloren. Het schyubaar zoo vernuftige plan der regeering om door een verdeeling van de herstemmingen over verschillende dagen het succes der socialisten tegen te werken, heeft de omgekeerde uitwerking gehad. Nog Gonse^ qnentor dan op don tweeden herstemmings dag zyn gisteren de nationaal-liberalen, nu zy wisten, dat het om de paar zetels ging, welke over do meerderheid beslisten, voor de Bocialisten opgekomen en de rechterzyde heeft op haar beurt de bnrgerlyke linkerzyde even standvastig in den steek gelaten. Zoo heeft het kunnen gebeuren, dat de sociaal democraten in ruim de helft van do her stemmingen, waarin zij deel namen, over wonnen hebben. Zy beschikken nu over meer dan tweemaal zooveel zetels als in den ouden Ryksdag, toen deze ontbonden werd, en over meer dan twee en een half maal zooveel als na de blok-vorkiezingen in 1907. Het valt moeilyk by de vage kleur van vele dor zoogenaamde wilden nauwkeurig de verhouding aan te geven van de beide vleugels van den Rijkedag, maar men mag de linkerzyde gerust 203 zetels toekennen. Daaronder zyn gerekend2 leden van den Beierschen en 1 lid van den Duitschen boerenbond, 2 liberale Lotharinger ~~i 1 Deen. Opmerkelyk is ook, dat de koninklyke residentie Potsdam door de socialisten met grooto meerderheid op de conservatieven veroverd is. De partyen zullen in den nieuwen Ryksdag de volgende getalsterkte hebben (de cyfers tusschen haakjes geven de sterkte aan in den ouden Ryksdag): Welfen5 (i) Conservatieven48 (59) Vrye conservatieven. 14 (25) Oeconomische vereenigiug 10 (18) Anti-semieten3 (8) Polenis (20) Centrum98 (108) Beiersche boerenbond 8 (0) Nationaal-liberalen 45 (61) Duitsoho boerenbond. 1 (0) Beiersoh liberaal 1 (0) Vryzinnigea41 (49) Sociaal-democraten .110 (58) Elzassors en Lotharingen 7 (8) Denen 1 (1) Wilden2 (6) NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 26 Januari. Door het Bestuur der Held. Verh. Vereen. //Samenwerking" te Helder, goed gekeurd bij Kon. besl. d.d. 2 Oct. 1909v werd onderstaand adres aan den Gem. Raad gozonden Aan den Edelachtbaren Raad der Gemeente Helder. Edelachtbare Heeren, Geeft met gepasten eerbied te kennen, Het Bestuur der Held. Verh. Vereen! Samenwerking" te Helder, vertegenwoor digende meer dan 150 Huiseigenaren, te Heldor, dat hun is gebleken, dat wederom eene Bouw- vereeniging, ter uitvoering van hare plannon, gelden by de Gemeente zal aanvragen, redenen, waarom bovengen. Bestnur zich met beleefd verzoek tot uwen Raad wendt, bedoelde gelden niet te verstrekken, of daarmede althans zoolang te wachten tot dat oorst de uitkomsten der beide vorige ver- eenigiugeu d. m. //Licht en Lucht", en Heldor", als zoodanig zullen zyn bekend geworden. Adressanto vermeent dat, waar do, door beide vereen, te bouwen woningen zullen voltooid zyn, het by de wet bepaalde hoog staande percentage zal zijn bereikt, en door meerderen bouw, groot nadeel voor eigen - bouwers zal ontstaan. Hot Bestuur, Het welk doende enz. w. g. D. C. Bobuma, voorz. Th. Kboonbtdivzr, Helder, 22 Jan. 1912. seor. Het pantserschip //Heemskerck" is 25 Januari te Ajaccio aangekomen. Het panserdekschip fUtrecht" wordt Zaterdag te 12 uur te IJmuiden binnen verwacht. By besch. van den Min. v. Waterstaat is, met ing. van 1 Febr. benoemd tot 2de klerk by het hoofdbest. der post. en telegr., H. L. Pateer, thans klerk bij 's Ryks werf te Willemsoord. - Wy veBtigen de aandacht op het con cert dat door mej. Metz, op Woensdag 31 Januari in Casino' gegeven wordt. De Weesper Courant" schreef over een dergelyk concert het volgende: Hierby maakten we kennis met de capaciteiten van mej. Metz. Een ferme breede streek, een warme toon en technische vaar digheid maakten "t aantoonen een genot. Mej. Henriette Metz, violiBto van Amsterdam vertolkte het concert in D moll van Tartini, Romanze in F dur van Beet hoven en Rêverie van Vieuxtemps. Een verge vorderde technieken een zuiveren klankvollen toon. Door haar fluweelen streek oogstte zy ook veel byval. Het vyfde nummer van 't programma gaf ons t Adagio uit 't 2e concert van Bach en een aria uit D dur Suite van denzolfden componist. Ook hier mochten wy ervaren, dat mej. Metz hare muziok goed onder de knie heeft en voor de moeilijkste stukken niet behoeft terug te deinzen. Beido stukken vielen zeer in don geest, voor haar spel en hare voordracht niets dan lof. T. A. V. E. N. U. Bovengenoemde vereenigiug geeft Zaterdag avond 10 Februari a.s. in „Casino' voor hare leden de 2e uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd wordt: »Het Offerlam"dramatische schels in 2 bedrijven door J. B. Schuil, waarin oe schryver op treffende wyze het duelvraagstuk behandelt, gevolgd door het blyspel in één bedrjjf«Myn Schoonmoeder 1 ik", naar het Duitsoh van Oscar Riecke. De dramatische schets >Het Offerlam" gelieve men niet te verwarren met het klucht spel van denzelfden titel, door »T. A. V. E. N. U." ongeveer 2 jaar geleden opgovoerd. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat do 3e uitvoering zal plaats hebben Zaterdag avond 27 April a.s. Verduistering. Te Amsterdam is gisteren een 27-jarige, gehuwde klerk by het bet kantoor der registra tie voor de Burg. Akten, tevens belast met hot zegel, in arrest gesteld, beschuldigd van verschillende bedragen ontvangen voor het zegelen van stukken niet te hebben afgo dragen. Het bedrag wordt op f 2000. geBCliat. Tweede-Kamerverkiezing Hilversum. Naar de »Ned." verneemt, is door B. on W. van 's-Gravenhage een verlof van 10 dagen verleend aan den openbaren onderwyzer W. de Jong, aldaar, candidaat der vrijzinnigen voor de Kamerverkiezing in Hilversum, ten einde in dien tyd in het district te kunnen op treden. //Het Volk" meldt, dat de S. D. A. P. in verschillende plaatsen van het district geen zaal kan krygen voor het ^beleggen eener vergadering. 0e Vos gepakt. Naar wy vernemen is te Rotterdam borioht ontvangen, dat te Parys is gearresteerd de kleermaker M. W. de Vos, die iu don naoht van 4 op 5 December uit do strafgevangenis te Scheveningen was nitgebroken en ont vlucht. Herbouw St. Jacobskerk te Vlissingen. Hot comité, dat zich te Vlissingen ge vormd bad voor het inzamelen van gelden ter bevordering van den wederopbouw van de St. Jacobskerk, is thans ontbonden. Aan de kerkvoogden werd eene Bom van f 83,1201/» overgedragen. Godsdienstoefening. Te Leeuwarden is er een godsdienstoefe ning gehouden, waarin een orthodox, een modern en een evangelisch predikant van verBchillond kerkgenootschap hebben gesproken. T. B. sohryft daarover in Vrij zinnig Christendom, dat de dienst volkomen aan de verwachting heeft beantwoord. Er waren naar schatting ongeveer 1400 menschen in de Groote Kerk aanwezig, die ongetwijfeld van het samenzyn een zeer verhoffenden indruk hebben meegenomen. Nu een inleidend woord van ds. Heesen behandelden de drie sprekers ieder een ge deelte van Ef. 4: 17. De orthodoxe spreker deed uitkomen, dat men het over den dogmatisohen grondslag wel nooit met elkander eens zou worden, maar dat men daarom elkaar wel kon waar- deeren, en met vertrouwen iu elkanders eerlyke overtuiging in menig opzicht kon samengaan. Do moderne legde er nadrnk op, dat ook verdraagzaamheid een beginsel is, en dat hy noch één der andere sprekers daar zou staan als verdraagzaamheid beteekendo laks heid, een zekere onverschilligheid voor eigen beginselen. De evangelische verklaarde zich ontroerd by de gedachte, dat zulk een samonkomst mogelyk was. Terwyl overal in don lande verdeeldheid heerscht, kwam men hier dan toch samen als kinderen van één Vader. Het zou er nu op aankomen, die eenheid te bo- waren, en hy wees aan, wat daarvoor noodig Elke toespraak eindigde met een kort gebed. (•N. R. Ct.") 0s8 bij nacht. Een van de meest beruchte plaatsjes van Noord-Brabant, waar het niet mogelijk scbjjnt de lichtstralen der beschaving te doen door dringen tot het volk, ondanks het botrekkelyk klein aantal inwoners, het bedraagt slechts acht en een half duizend, is van oudsher het stadje Oss. Even somber en schaars verlicht als des avonds zyn straten en straatjes zjjo, even somber aohjjnt het er nit to zien in de gemoederen van het gros des volks. In de crimineel* geschiedenis van het arrondisse ment 's-Hertog6nbo3ch verheugt het zich sinds een lange reeks van jaren in de meest treurige reputatie. In meer dan één requisi toir van ambtenaren van het Openbaar Mi nisterie der Bossche rechtbank, hoorden wy zelfs als een soort van verzachtende omstan digheid tegen misdadigers aanvoeren, dat ze kwamen uit Oss, waar de beschaviug op zoo laag pyl staat en waar men het loven van den evenmensch niet veel telt. De hoofdgroep der misdaden, die van daar komen ter berechting, wordt gevormd door wat het Wetboek van Strafrecht rangschikt onder mishandeling. Het mes en nog eens het mes is schering en inslag, en met dezelfde luchthartigheid ala men het hanteert togen de 'dieren in do Ossche oxportslachte- ryen, trekt men het ook tegen deu ovon- mensch in kroeg en op straat. En by ons staat het vast, dat alleen door niterst ge strenge straffen dat volk tot inzicht zal komen, dat eon menschenloven tooh meer waard is, dan wat hot by de meeslen daar schynt te wezen. Dezer dagen kregen we voor de Bossche rechtbank weer een stel exemplaren van het echte ras. In den avond van 23 December j.1. waren de chef-veldwachter v. Kempen en de onbezoldigd ryksveldwachter-politiea- gont Albers op surveillance, toen zo stieten op een troep razende en tierende en zooals do president der rechtbank het uitdrukte beestachtig vloekende kerels. In de buurt van de v. Erpstraat, waar de ontmoeting plaats had, hadden baldadige handen de straat lantaarns al uitgedraaid. Al spoedig zagen do politiemannen zich genoodzaakt mot don sterken arm op te treden en wildeD een der kerels die het meest dronken was, in verze kerde bewaring stellen. Maar de anderen begonnen met opruien en spoorden hun makker aan, zicb niet als lafaard te laten meenemen. Twee hunner pakten den gevangene beet en poogden hem te ontzetten, steeds roepond, dat hy niet met de politie moest meegaan. De kerel ging toen op den grond liggen en verietto zich zoo geweldig hy kon. Een van do bende greep een stok uit de hand van een ander, hief die op en kwam op de politie af onder den uitroep: z/losl". Vier anderen staken hun handen in de zakken en meteen knipten de messen al open, terwyl ze begonnen op te dringen om de politie aan to vallen. In het nauw gebracht, bleef den agenten niets anders over dan hun arrestant los te laten, hun revolvers te trekken en te schieten. Hierdoor gelukte het hun de kerels van zich af te houden. Wegens wederspannigheid stond eon bende terecht, waarvan er slechts twee waren ver- soheneD, terwyl tegen de anderen verstek ging. Een dezer verklaarde, dat hy niet moor tellen kon, hoeveel borrels hy dien avond c?p had, waardoor hy stomdronken was. De andere zeide, niet dronken geweest te zyn, want hy had slechts... een twintigtal glazen bier en een kwantum borrels jenever op. Deze was een mager, bleek 19-jarig kereltje, en de president vermaande hom, dat hij beter deed vleosch te koopen voor zyn gold, in plaats van het te verbrassen aan drank. De officier, die na het getuigenverhoor nog als verzwarende omstaudigheid ten laste legde weerspannigheid, gepleegd door meerderen in vereouiging, eischte tegen allen een ge vangenisstraf van vier maanden. („Tyd") Het vervoer van diamanten. De meesten onzer hebben er waarschynlyk nimmer over nagedacht, hoe moeilyk de steenen van groote waarde veilig kunnen worden vervoerd. De rN. R. C.' doet daar over thans het volgende interessaute verhaal Een reiziger, die herhaaldelijk voor zakon tusschen Engeland on Nederland heen en weer roisde, trof meermalen een schunnig gekleed man onder de passagiers aan, die zich weinig of niet met de overige reizigers bemoeide, en er uitzag als iemand dien het niot te best gaat in de wereld. Hot ver wonderde den reiziger, dat die man zoo vaak gebruik maakto van de boot. Maar nog grooter werd zyne verwondering, toon hy op zekeren dag toevallig denzelfden man in Lon den ontmoette, maar nu geheel anders ge kleed. De op de boot zoo armelijk gekleede man maakte nu op hem den indruk van een welgesteld, chique heer to zijn; hij was ele gant gekleed en gebruikto zyn lunch in een restaurant van den eersten rang. Dat alles maakte den man verdacht in zyne oogen. In het eerst hield hij hem voor een smokkelaar, maar daar de man op de boot nooit grootere pakkage by zich had dun een klein hand- taschje, kon hy onmogelijk smokkelen, en moest er een andere geheime bedoeling zyn met die schunnige kleeding. Toevallig ontmoette de reiziger op een zyner overtochten per boot oen Engolsoh politieman, dien hy kende, on dien hy op den man, ook nu weer aan boord, opmerk zaam maakte. De politieman kendo echter den zonderlingen reiziger, die, nu eena ar melijk, dan weer deftig gekleed was, zeer goed en hy gaf de volgende opheldering omtrent de zonderlinge verschijning: «Die man is goed by ons bekend en u doet hem onrecht, wanneer u hem voor een smokkelaar houdt. Hij is integendeel iemand, die een zeer groot vertrouwen geniet en een zeer respectabel meusch. Hy is nameljjk een van hen, die diamanten van Londen naar AmBterdam of Parijs, of vandaar weer terug naar Londen brengen. Al de in Znid-Afrika gevonden diamanten gaan naar Londen, worden daar gesorteerd, en gaan daarna naar de Amsterdamsche diamantslijperij. De geslepen diamanten moeten gedeeltelyk weer naar Londen teruggebracht worden en nu heeft men na verschillende proeven in het belang van do zekerheid dor overbrenging en ook ter besparing van de zeer hooge porto's, wanneer men ze per post overzendt, besloten, transport door bijzondere, vertrouwde per sonen te doen plaats hebben. De De Beeramaatschappy in London heeft drie znlke diamantvervoerders in haar dienst, die op bepaalde tyden van Londen naar Holland en weer terug reizen. Met opzet zyn die personen op hunne toohten armelijk gekleed, omdat bij zoodanige menschen nie mand groote schatten vermoedt. En toch heb ben die personen zeer dikwyls in hun tasch diamanten, ter waarde van verschillende millioen. Men betaalt hen natuurlek seor goed, maar tooh wordt er bovendien een voorzichtigheidsmaatregel toegepast, waar door de overbrenger er zeker van terug gehouden wordt, er mot zijn schat van door te gaan. Heeft n.1. de De Beersmaatschappy eene partij ruwe diamanten naar Amsterdam te verzenden, of moeten vandaar geslepen dia manten naar Londen terug getransporteerd wordeD, dan worden daarvoor alle drie de beschikbare mannen gebezigd. Zij reizen evenwel nooit samen, maar gaan op ver schillende dagen niet alleon, maar ook langs verschillende routen. De drie reizen af met hun taschje, maar één van hen slechts heeft de echte diamantende beide anderen hebben slechts gemaakte of zoogenaamde similidia- msnton. De overbrengers weten natuurlijk niet, wie de echte diamanten heeft, on daar de pakjes in hun tasch verzegeld zyn, zyn ze ook niet in de gelegenheid, om de steenen te onderzoeken; ieder van hen weet dus niet of hy echte dan wel valsche steenen over brengt en wanneer hy dus neiging kreog om ze voor zich te behouden, zou hy groot ge vaar loopen, met waardelooze stukken glas er van door te gaan. Eon van die drie menschen, nog wel de oudste en slimste, heeft eenmaal een eigen aardig avontuur gehad. Hy reisde tusschon Londen en Dover en maakte daarby gebruik van de derde klas. Onderwog aan eon station stapte er oen jong meisje, byna een kind nog, in zyn coupé. De jonge dame was nau welijks zestien jaar en zeer verlegen en bang, dat zy niet zou komen, waar ze wezen moest, zoodat de transporteur, die medelyden met haar voelde, alles deed wat hy kon, om haar gerust te stellen. Zoo geraakten die twee in eon levendig geBprek en werden ten slotte zoo vertrouwelijk met elkander, dat de trans porteur alle voorzichtigheid vergat en het onschuldige kind liet meoëten van de eet waren, die hy voor onderweg had meegeno men. Het jonge meisje maakto daarvan een dankbaar gebruik en herinnerde zich daarna, dat haar tante haar een fleschje met wyn had meegegeven. Zy drong er nu op aan, dat haar vriendelijke reisgezel, die zyn ont bijt met haar gedeeld had, ook iets van don wyn met haar zou drinken. De transporteur dronk een klein glaasje wyn en viel spoedig daarop in diepen slaap. Toen hy ontwaakte het was dicht by Dover was hy alleon in de ooupè. De eerste greep van den reizigor was naar het pakje diamanten, dat hij in zyn tasch had. Het was verdwenen. Het zoo onschuldig zich voordoende jonge meisje was eene slimme dievegge, die bekend was met hot geheim van het diamanten transport en den ongolukkigen overbronger op die wyze van zyn Bchat beroofde. Gelukkig voor hem, had hy ditmaal similidiamanten by zich, zoo- dat hy met den schrik vrijkwam on ook de maatschappij geen bijzondere schade door don diefstal leed." Aardbeving. Berlyn, 25 Januari. Het eiland Zante, aldus wordt heden uit Athene geseind aan de Vossische Zeitung", is gisteren geteisterd door een hevige en langdurige aardbeving. Velo huizen in de steden en dorpen zyn in puin govallen. De gevangenis en de vesting worden gedeeltelyk beschadigd. Het aantal slachtoffers schynt, de hevigheid van do aardbeving in aanmerking genomen, betrek kelijk gering te zijn- De bewoners kampooren onder don blooton hemel. Uit andoro eilanden in de Ionische Zee en van de kuststreken kwamen eveneens berichten vau aardbevingen. Uit een brief op een advertentie r Uwe anonze gelezen to hebben dat uw een frisse zit en slaap kamer vraag nu beb ik een hein moye frisse zwieto peterren met pansoen''. Uit den Omtrek. Texel, 25 Januari. Moest nog eergisteren de garnalonvloot door 't vele ys, dat met den Oostenwind uit de Zuiderzee kwam afdrijven, genoopt wor den om een wijkplaats te zoeken in de haven het Nieuwediep, sedert gisteren is al dat ijs door de zeegaten verdwenen. Texel- stroom en 't Marsdiep zjjn thans geheel vry van ijs. Het garnalenvisschen levort echter in den laatsten tyd weinig op, doordien in 't begin dezer week 't artikel nagenoeg onverkoop baar was. Naar hier verluidt zyn de wierwaarden in de Zuiderzee opnieuw voor den tjjd van drie jaren onderhands verpacht aan de gemeente Wieringen. De pogingen, aangewend door don Texel- schen schippers- en visschersbond, om daarby botere voorwaarden voor de wiermaaiors en droogers te bedingen, hebben daardoor aan vankelijk schipbreuk geleden. Nu besloten is dat by de flerv. Gem. te Oudeschild weer eon kiescollege zal werkzaam zyn, tot het beroepen van predikanten en 't verkiezen van kerkeraadsleden, zal op Dinsdag 30 Jan. a.s. verkiezing voor 14 leden van een zoodanig kiescollege worden gehouden. De heden door de strandvonderij verkochte goederen, hoofdzakelijk afkomstig van de in 't begin van November 1.1. met man en muis verongelukte Duitscbe stoomboot »Carrara", brachten f 1567.94 op. INGEZONDEN. de huizen zullen worden aangeboden tegen bovonstaanden prys, opdat niemand vorzuime le. Van dit schoone concert to proffteeren. 2e. Om door uwe tegenwoordigheid hulde te brengen aan de twee vereenigingen, dio zoo veel schoons aanbieden om aan nog veel schooner doel uiting to geven aan huu medelyden voor zwaar beproefde stumpords. 3e. Om door het zich aanschaffen van een of meer Introducties, dit liefdadighoidscom^rt zoo krachtig te ateuneD, dat het concert wegvalle, en het doel•Liefdadigheid" uen niet te veroveren eereplaats behale, 4e. Om er by deze gelegonheid vooral aan mee te helpen, het noodlijdend gezin van een onzer plaatsgenooten, dio al sodert Juni in ljjden en ziekte vorkeerde, waardoor hy droigde daaronder te bezwykon, die als (rouw en eerlyk werkmr.n vroeger in betere dagen aan zijne omgoving heeft getoond, aanspraak te mogen maken op onze achting en waardeering, die des gevraagd, u kan toonen evenzoovcel tevredenheids- attesten van patroons en werkgevers uit onze gemeente, by wie hij in dienst is geweest, wien ook, nu hij buiten zyn schuld, in nood verkeert, door ons allen de helpende hand behoort te worden toegestoken, om hem en zynon weer op de been te brengen. Koop dus allen Introducties met het doel, om eon even oerbaar als arm werkman F. Haagsma, Kuiperstraat 2, uit de ellende op te heffen. Namens de Commissiu, Het Bestuur. 398ste Staatsloterij. Vyfde klasse. Trekking van Donderdag 25 Januari. Achtste 1 y s t. No. 7585 f50.000. Nos. 1605 14219 en 15223 elk f 100». Nos. 17661 en 19561 elk f400. Nos. 3291 6511 105S7 11979 13211 en 18416 elk f200. Nos. 248 415 858 1138 3431 3725 6658 7652 10226 12921 18787 en 13960 elk f 100. Pryzen van f70. i 83 3697 6223 8799 11926 14698 18088 f217 8710 6289 8804 12015 14761 18184 9154 12085 14776 18260 9196 12158 14780 18398 9232 12164 14904 18410 9259 12277 14960 18411 9276 12287 15046 18458 9295 12837 15236 18511 9429 12356 15304 18552 9457 12366 15656 18698 9496 12508 15695 18788 9497 12544 15719 18790 9971 12880 15747 18802 9982 12895 15997 18944 1578 4640 7604 10117 12909 16209 18960 2005 4644 7686 10183 12966 16808 11)219 2099 14789 7705 10188 12991J 16889 19281 2183 [4800 7717 10234 13009* 1C862 19301 2234(5089 7761 10486 18032 2327 f5414 7858 10448 18071 5505 7878 10545 13216 •5512 <7888 10625 18801 5571 7987 10728 13878 5582 8001 10856 18785 5670 8005 10860 13839 5735 8065 11070 13858 5765 8209 11346 13890 5823 "8454 11862 18896 5874.8499 11381 14001 5955J8582 11510 14186 '217 8710 6289 313 3918 6452 391 3955 6466 509 4041 6505 569 4114 6627 694 4159 6786 833 4248 6817 895 4341 7268 974 4434 7371 1249 4458 7401 1291 4525 7489 1475 4543 7538 1564 4599 7556 2384 2899 2548 2558 2724 2755 2757 2817 2887 3467, 3533 8547 8561] 5e k 16364 19327 10410 19452 16914 19598 17007 19708 17030 19785 17068 19854 17126 19876 17191 20011 17262 20071 17298 20367 17460 20419 17492 20422 j:8548 11644 14308 17532 20533 '6072r8570 11706 14367 17771 20982 6145^8596 11777 14455 17888 6178L8688 11896 14483 17909 asse 7e H)»t: 180 6n 3267 f 70 m. z. niet. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatsohappij Nederland. Vondel, thuisreis, vertrok 25 Jan. van Lissabon. Rotterdamsohe Llotd. Malang, uitreis, arriv. 25 Jan. van Rotterdam. Rindjani, thuisreis, pass '25 Jan. Kaap del Aimi en wordt 27 Jan. te Marscille verwacht. Strathdee, thuisreis, pass. 24 Jan. Dungeness: Qorontnlo, uitreis, vertrok 25 Jan. van Suoz. Slndoro, uitreis, vertrok 25 Jan. van Marveill» Kon. Holl. Llotd. Rynland, thuisreis, pass. 25 Jan. OungeneM. Zeelandia, thuisreis, vertrok 24 Jan. van Santos naar Amsterdam. Eemland, uitreis, arriv. 24 Jan. v. Amsterdam te Mon tevideo. Hollandia, uitreis, pass. 24 Jan. Fernando Noronha. M. de Red. I Beleefd verzoeken wy voor onderstuand een plaatsje in uw veelgelezen blad, waar voor bij voorbaat onzen bartelyken dank. Liefdadigheidsconcert, te geven door //Helder's Harmoniekapel", met welwillende medewerking van Helders Dilettantenclub .Excelsior", en de H.H. G. H. J. v. d. Bogaerde, Tenor en M. M. Polak, Piano, op 22 Februari 1912, in ,Casino". Pryzen der plaatsen, lo rang f 0.50, 2e rang, f 0.25. Verwyzende naar bovenstaande annonoe, wenschon wjj langs dozen weg het geaobte publiek ter kennis te brengen, dat door ons voor deze gelegenheid, de Introdncties aan Marine en Leger. Overplaatsing. Machinekamer-pereoneol: Op 25 Januari 1912. van: op; Machinist F. B. Cranc, R. Classzen Hydru id. W. F. dc Loenen, Balder Schorpioen Overplaatsing. Op 25 Januari 1912. van: op: Sergt.-stoker W. J. Bitter, Schorpioen Hydra Stoker-majoor P. Bosman, Balder Schorpioen Bootsman P. t. Djjk, W.s. A.d. Hydra Serg.-konstabel J. Nuhaan, id. id. Scrg.-torpedist S. Harms, Balder id. Serg.-torpedom. J. F. Lafrce, id. id. Torpedist-maj. C. Smit, id. Schorpioen Op 1 Februari 1912. van: op: Serg.-timmerm. L.Zwakman,Zeehond W.s. W.O. Serg.-ziek.v.pl. C.A.Lietholf,Gelderland id. id. A. J. Donsen, Evertsen W.s. A.d. id. C.L.Simons, W.s. A.d. Qeldcrland id. F. P.Videier, W.s. W.o. Evertsen Met ontslag: Ziek.v.pl.-maj. J. H. ter Voort, 1 April 1912. Zeilmnk.-maj. J. Wessel, 0 1 Opperschipper D. Hempunius, ls* Opperkonstabel P. W- Boll, Is* Matroos le kl. G. Meintsma, 1 Febr, t Kwartierm. CJ.W.v Eimeren, 1 Maart Korporaal-kok J. Hoep, 4 Korp.-topedist R. Bruin, 1 Marin. 2e kl. O. J. Goethals, 25 Febr. Morin, le kl. K. H. Anten, '29 Jan. Marin 3e ki. W. Steeds, 2 Febr. Serg.-iiek.v.pl. J. v. d. Berg, 1 Viascherijberichten Nieuwediep, 24 Januari. Van Garnalcnvisschers 12 in. Scharren p. m. fS.OÜ i f150. '24 Januari. Niets aangebracht. 25 Januari. Van Garnalenvisschers 20 ra. Schar ren p. m. f 2.25 k f2.75, 26 Januari. V.m. t uur niet» binnen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1