KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorJoxol, Wioringen 00 Anna Paulowna* No. 4070. Zaterdag 10 Februari 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., tr. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 374 t i i 45 f 0.75 wiên J Modeblad »»»55»»i»65» f 0.90 (Voor het bnitenland bij vooruitbetaling.) Advarteatlën vaa 1 tot 5 regel» (bjj vooruitbetaling) 30 ceat. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar-4 Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 00. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (»./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureau» i Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag Kindervoorstelling te 2 uur en half vier. Kanaalweg. Openbare Vergadering te houden door de Herat. Luth. Jongl. Vereen. «Een is uw Meester", in de Luth. Kerk, 8 uur, waarin als spreker zal optreden Ds. C. C. O. Visser. Soirëe Dansante et trés Amusante te geven door de Dansclub O. V. T i v o 1 i 8 uur. Uitvoering te geven door de Heldersche Tooneel vereeniging T.A.V.E.N.U. Opgevoerd wordt: »Het Offerlam". Casino, 8 uur Optreden van den karakter-humorist Doeke Stuurop en den blinden musicus L Peters. Casino, 8 uur. 40 Febr. 40 Febr. 41 Febr. 41 Febr. de Dillettantenclub lAIbcrdingk Thiji Opvoering van»De Eer van een Koop man". R. K. V o 1 k s b o n d, 8 uur. 12 Febr. Soc. Dem. Arb. Party. Openbare Verga dering in T i v o 1 i, 8 uur. Spreker de heer F. W. H. Hugenholtz. B&l-Masqué te geven door de dansclub T. O. G. O.. T i v o 1 i. Feestelijke vergadering te houden door de Gymn. en Exerc.-Vereen. „Pro Patria". Casino, 8 uur. 17 Febr. 17 Febr. en 3500 dynamietbommen zyn in beslag ge nomen. De regeeringsparty heeft onaange naamheden gekregen met de machtige ver eeniging der Carbonari. Het aantal gevangen genomenen wordt op 2800 geschat. De Fransche pers is bijna algemeen van oordeel dat de Italianen met het bombarde ment van Hodeidah in hun recht waren. De Fransche maatschappij had een Tarksche concessie. Tegen eene mogelijke candidaatstelling van Roosevelt voor hot presidentschap wordt in Amerika een scherpe actie gevoerd. Taft's kansen stijgen aanzienlijk. De Home-Rule-kwestie is op 't oogenblik in een brandend stadium. Belfast is door sterke troepenafdeelingen bezet om orde-ver storingen te kannen voorkomen. Minister Churchill is te Belfast voor zyn redevoering. Toen Winston Chnrchill zich gisteren van het hótel naar het voetbalterrein begaf, waar de meeting zal worden gehouden, werd hij door een dichte menigte met zeer vijandige kreten begroet. Zijn motor werd door de anti-home-rule-betoogers aangehouden, maar met behulp van de politie kon Churchill zyn tocht voortzetten. De vergadering verliep rustig, behalve dat suffragettes den spreker eenigo malen in de rede vielen. UIT HET BUITENLAND. De nienwe Duitsche Rijksdag is door den Keizer met een troonrede geopend, die over 't algemeen op de Duitsche pers een goeden indrnk heeft gemaakt. Zjj bevat geen dorre opsomming van al hetgeen de nieuwe Rijks dag zal moeten afdoen, maar geeft duidelijk de hoofdlijnen aan die de ryksrogeering in quasties vau binnen- en baitenlandsche poli tiek voornemens is te volgen. De keizer zeide o. m. «Het is ook myn voortdurende plicht en zorg de weerkracht van het Duitsche volk, dat geen gebrek heeft aan jonge mannen, die die wapenen kunnen dragen, te land en ter zee te behouden en te versterken. Wets ontwerpen, die dit doel beoogen, zyn in voor bereiding en zullen u bereiken met voor stellen, betreffende de dekking der daartoe vereischte grootere uitgaven. Helpt gy my deze hooge taak vervullen, dan zult gy aan het vaderland een grooten dienst bewyzen Van onze bereidwilligheid, om internationale strydquesties vredelievend tot oplossing te brengeo, mits daarby met Dnitschland's waar digheid en belangen rekening wordt gehouden, hebben wy door het afsluiten van onze over eenkomst met Frankryk een nieuw bewys gegeven. Behalve de handhaving van onze bondgenootschappen met de Oostenryksch- Hongaarsche monarchie en het koninkrijk Italië blyft myne politiek er naar streven met alle mogendheden vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden op de basis van wederzydsche achting en van goeden wil. In het vortronwon op de gezonde krachten van het Duitsohe volk blik ik met vertrouwen en steunend op Gods genadigen bystand over den stryd van den dag heen in de toekomst van het ryk. Z. M. wees ook op den grooten opbloei van handel en nyverheid en landbouw eu met het oog daarop zullen de verbonden regeeringen ook in de toekomst de grond- Blagen der tariefpolitiek niet verlaten. Onder hel voorlezen klonken nu en dan bravo's die zich herhaalden bij het eindigen. De RykBdag is onmiddellyk aan 't werk getogen om een president en een vice-pre- sident te kiezen. Maar al dadelyk open baarden zich daarby moeilijkheden. De af gevaardigde Basserman deelde mee dat de voorbereidende maatregelen op groote moei lijkheden stuitten. Naar het «Hblad" mee deelt hebben de sociaal-democraten geweigerd zich te binden door de verklaring dat bun eventueele vice-president zich niet zou ont trekken aan (de representatieve, speciaal de hof-verplichtingen. Het centrum weigerde daarom o. a. een socialist iu hot praesidium zyn stem-te geven of zelf een centrum-can- didaat te stellen. Er bleef nu vooreerst niets meer over dan de zitting te verdagen; het voorstel daartoe werd door alle afgevaar digden gesteund. Heden (Vrijdagmiddag) wordt weer zitting gehouden; in dien tus- sohentyd kan gepoogd worden een nitweg te vinden. De Economische Veroeniging bestaande uit 18 leden heeft zich ontbonden als fractie van den Rjjksdag. De meeste leden zullen zich aansluiten by de conservatieven, enke len by de twee offfcieele anti-semieten die de Rijksdag nog telt. Blykbaar is op dit besluit geïnfluenceerd door den keizer en heeft ten doel het aantal conservatieven ?;rooter te maken dan het aantal nationaal- iberalen. Het Belgische kamerlid Peten heeft er in het parlement op gewezen dat Doitschland voortdurend in de weer is de militaire ope ratie-wegen naar de Nederlandsche en Bel gische grenzen te vermeerderen. Hy drong er op aan in de provincies Lnik en Limburg sterkere garnizoenen to leggen en militaire vliegmachines te stationneeren. De minister van Oorlog bepaalde zich tot de verzekering dat de toestand het nomen van dergelyke maatregelen niet noodig maakt. De toestand in het stakingsgebied, de Borinage, begint onrustbarend te worden, In vele gezinnen begint armoe te heerschen. De ondersteuningsgelden schieten te kort. By referendum of volksstemming zyn in Zwitserland met 280.000 tegen 280.000 stem men de verzekeringswetten tegen ziekten en ongevallen aangenomen. De meerderheid van 50.000 stemmen wordt door de voorstanders groot genoemd wyl de oppositie met alle mogeljjke middelen heeft gewerkt. De kwestie liep niet over de politiek. De koning van Denemarken is ziek. De longen zyn aangedaan. Er is evenwel geen reden tot dadelijke ongerustheid. De grondwettelijke rechten zyn voor Lis sabon voor eene maand opgeheven. De regee ring heeft 28 depóts van arbeiders-vereeni- gingen ontdekt, zoo schrijft het «Berl.Tagebl.", die al over een goed arsenaal beschikten. Pulsenden pistelen en geweren, ammunitie Tweede Kamer. Het is nu wel zeker, dat de Tweede Kamor der Staten-Generaal tegen 20 Febr. tot her vatting van haar werk zal worden bijeenge roepen. Het plan is allereerst de nog overigo dagen der week in de afdeelingen te verga deren en in de ongeveer zes weken, dat de Kamer tot Paschen byeenblyft, voor de openbare vergaderingen als hoofdonderwerpen te bestemmen behalve de nog van de Begrooting aanhangig gebleven geldaanvrage voor het nienwe pantserschip do Bakkerswet en de Armenwet. Kamerverkiezing Hilversum. By de gisteren gehouden herstemming voor oen lid van de Tweede Kamer in het district Hilversum (vacature baron Van Heemstra) zyn uitgebracht 9010 stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. de Jong (U.L.) 4068 stemmen en Mr. V. H. Rutgers (A. R.) 4942 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Mr. V. H. Rutgers. IJ8weeën. Men sohryft dd. 6 Febr. van Terschel- ■lEUWSBERICHTEN. HELDER, 9 Februari. T. E. S. 0. De Texelaars moeten in de afgeloopen week opnieuw tot de overtuiging zyn gekomen, dat de oprichting van hun eigen Btoomboot- onderneming een daad is geweest van groote beteekeniB, van onberekenbaar voordeel voor hun eiland. Is de dienst in gewone lyden al zooveel beter, geriefelijker en goedkooper, zooveel ie meer springt dat in het oog tijdens deze «ysperiode". Op de dagen, dat het Marsdiep door het zware, uit de Zuiderzee afkomende dryfys goeddeels verstopt zat, heeft do «Dageraad" toch minstens tweemaal de reis heen en weer gedaan, zy het dan ook, dat meestal aan het Horntje moest worden geland, doordien de haven het Oudeschild geheel dichtgevroren zat. Dat wil zeggen, dat Texel eiken dag zyn post ontving, en het passagiors- en goederen vervoer geregeld doorging, in tegenstelling met vroeger, toen reeds by betrekkelijk ge ringen ijsgang do boel werd stopgezet en slechts het hoog-uoodigo nu en dan per ijs- vlet werd overgebracht. Aan den kapitein en de bemanning van de «Dageraad", die een zware taak hadden te vervullen en die gesteund door hun sterk zeewaardig stoomschip al het moge lijke hebb n gedaan om dit resultaat te be reiken, onze holde I Het Kinderfeest der Werkliedenvereeniging. Casino was Donderdagavond stampvol met een ongewoon publiek. Do Werkliedenver eeniging «Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" had den kinderen der leden, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, een oestavond bereid. Geen wonder dat 't vol was. Wy vernamen dat 512 kinderen aan wezig waren. Tal van helpsters en helpers repten de vlugge handen om alles uit te deelen en aan te dragen. En daar was van alles waar kinderen van houden. Grenadine en chocolade, speculaas eu taartjes, croquetteu en bruidsuikers, sinaasappelen en kronte- broodjes. En of 't vlug naar binnen ging Dat ging zoo tusschen de bedryven door. Want er was ook wat te zien. Een toover- lantaarn met prachtige gekleurde boelden en oen meneer, die boeiend te vertellen wist by de plaatjes, van Bob zonder zorg, van Hein Stavast, van de Kleine Mug, en van den Koning en den Toovenaar. Heusch, 't kon niet mooier. Toen de «gemoderniseerde oud-Hollandsche poppenkast* verscheen, ging er een gejnich op. En se leefden mee met Jan Klaassen en Katryn zyn vrouw, en hadden wat een lol als hy, Jan, door 't dolle heen 't aan den stok kreeg met den veldwachter en den rechter en den schoolmeester en met wie niet al. Jan Klaassen had een dankbaar publiek dat hem zoo waar graag een woordje vóórsprak by zyn boevenstreken. Er werd een aardige pantomimo te zien gegeven «De gebroken schildery" en de jongens en meisjes hadden alweer dolle pret. Zoo'n avond is geld waard voor de jeugd. Zy genoten dubbel en dwars, dat was aan hunne blijde gezichten te zien. Doeke Stuurop en L. Peters. Zondag a. s. zal door bovengenoemde heeren een Volks voordrachtenavond gegeven worden in «Casino". Doeke Stuurop en L. Peters, beiden nit Hengelo, hebben overal groot succes met hun optreden. Eerstgenoemde als karaktor-humorist, geeft uitsluitend door hem zelf vervaardigde voordrachten, terwyl de heer Peters, de blinde musicus, hem bege leidt en de voordrachten afwisselt met vroo- lyke muziek, 't Geheel belooft een leuk pro gramma te worden. De pers sohryft van hen: Donderdagavond was het Feestgebouw nog al goed bezet toon de hnmorist Doeke Stuurop en de musicus L. Peters beide uit Hengelo (Overysel), daar een uitvoering gaven. De aanwezigen hebben zich goed geamuseerd, want het programma bood veel afwisseling. De heer Stuurop toonde in verschillende nummers, welke hy voordroeg, veel studie van zyn rollen te maken. Stnkjos zooals rNog een paar dagen", «Pak mo mee", ,Naar de bruiloft" enz., vallen op de wyze, zooals de heer Stuurop ze weet voor te dragen, wel in den smaak. De heer L. Peters, welke helaas zyn ge zichtsvermogen mist, wekte de bewondering van het publiek op door do wyze waarop h\ de piano bespeelde en hetwelk, d«ar hy alles uit 't hoofd moet spelen, van een ijzervast geheugen en fijn gevoel voor muziek getuigt. Zoowel humorist als musicus verwierven veel byval. De aanwezigen hebben zieh kostelijk ge amuseerd. De heer Stuurop toonde aioh een een humorist van den eersten rang en wist zjjne toehoorders den geheelen avond hoogst aangenaam bezig te hondea. ling: ^Kapitein K. Swart, die a.s. Donderdag 8 Februari met het stoomschip «Marken" van Rotterdam moot opvaren, bood vandaag tever geefs aan een sleepbootkapitein f 500 om ïam naar den Helder te brengen. Ook de 2de stuurman van genoemd schip is op Terschelling ingevroren. Vandaag kon noch de postboot, noch een der sleepbooten door de ijsmassa's komen, die de haven af sluiten. Morgen zal er weer een poging wordon gewaagd. Hoe hard het vroor 1 Als bewys hoe streng de vorst is goweest meldt men nit Harlingen, dat tal van zee vogels by het gaan zitten op het ys daarop vastvroren en dan wanhopige pogingen aan wendden weer los te geraken. SomB gelakte dit, doch meestal moest de vogel den strijd opgeven om zich dood te laten vriezen. Men herinnert zioh niet dit verschijnsel ooit te hebben waargenomen. IJmuiden, 8 Februari. Door onderhandschen aankoop is do heer N. C. Hin alhier eigenaar geworden van den stoomtrawler S. N. 284 Stirling Castle, die in 1901 gebouwd werd voor de firma R. Irvine Sons in North Shields. Door den zwaren ijsgang lekgesprongen zonk Maandagmiddag een tender met los- materiëel voor het stoomschip «Doivoland" in do bnitenhaven. Door een dniker werden eerst de loshakken bovengebracht. Gisteren is het vaartuig met twee kolen- schuiten gelicht en in ondieper water gebracht. Met het spuien komt veel ys van boven afzetten, dat thans alles naar zee afdryft. De inbraak bij de A. E. G. Gisterenmorgen zyn de verdachten vau de inbraak, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd werd in het gebouw der Allgemeïno Êlektrizitats-Gesellschaft, Ktizera- jracht 121 te Amsterdam, per celwagen van vet bureau Westerstraat - voor don officier van justitie geleid. Het waren er niet minder dan zes, een vrouw en vijf mannen, die onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen in don celwagen plaats namen, Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat do hoofdaanlegger van de inbraak was electricien der A. G. M. Filarski, die het werk gestaakt had en door zyn kennis van de plaatselijke gesteldheid aan zyn mede plichtigen belangrijke aanwyzingea kon geven. Door het maken van groote verteringen zijn zy in den val geloopen. Het auto-ongeluk te Soerabaja. Uit hel «Soer. Hbl." wordt gemeld, dat de toestand der slachtoffers van het auto- ongeluk te Soerabaja op Nieuwjaardag gun stig mag worden genoemd. Wat betreft den heer Medenbacb, den 12en Jan. constateerde de geneesheer dat het been behouden kan blyven. Ook de toestand van den heer Van Heerdt is naar omstandigheden gunstig. Gasverstikking. In zyn woning aan de Justue van Effen- straat te Utrecht is Woensdagmorgen de stndent in de tandheelkunde H. F. dood op zyn bed gevonden, door gasverstikking om het levon gekomen. Toen men hem als naar ge woonte te kwart voor tienen zou wekken, kreeg men op herhaald kloppen geen ant woord. Daarop heeft een der mede-bewoners van het perceel zich toegang verschaft tot de slaapkamer, waar men de ongelnkkige bed vond, zonder eenige teekenen van leven te geven. Een doordringende gaalucht werd waargenomen. Onmiddellyk werd om hnlp gezonden naar de rijksklinieken, doch de poging ,tot opwekking der levensgeesten bleven vruchteloos. het onderzoek is gebleken, dat op de slaapkamer geen gaskraan aanwezig was, doch dat ,in een daaronder gelegen vertrek, tengevolge van de strenge vorst der laatste dagen, een lek in de gasleiding was ontstaan. Daaruit is het gas ontBnapt en door den vloer in de bovenkamer gedrongen. Auto gestolen. Gisternacht is uit de garage van hot hótel «des Indes" te 's-Gravenhage een automobiel gestolen. Te 5 uur gistermorgen is deze te Bodegraven by het fort de Niericherschans te water gereden en door de dieven, vier Dnitschers, in den steek gelaten, zonder eenige orders achter te laten. De politie heeft onmiddelyk beslag op de auto gelegd eu den eigenaar gewaarschuwd. De auto reed op een verboden weg in do richting Woerden. Noodlottig geval. In de Assendelftstraat te 's-Gravenhage schrikte de heer P., in genoemde straat wandelende, Woensdagmiddag voor een paard en wagen en werd, daarvoor willende uit wijken, door een aankomend tramrijtuig om- vergedawd, teu gevolge waarvan hij onder een sleeperswagen kwam te vallen en door dit voertuig over het hoofd werd gereden, In hoogst ernstigen toestand werd hy opgo- genomeu en naar het gemeenteziekenhuis ovorgebracht. Stuurliedenexamens. 's-Gravenhage, 7 Febr. Geslaagdgroote stoomvaart, le stuurman W. N. Sormani, 8e stuurman, F. G. J. Bruce, J. P. H. Bfl- molt. H. H. Augspurg, I. Bakker, J. Bou- ting. Het drama te Rijswijk. De Haagscbe Rechtbank veroordeelde (isteren mevrouw Van Hall te Rjjswyk, dio laar echtgenoot doodschoot, tot 8 jaar go- vangenisstraf. De Rechtbank nam wel de verminderde toerekenbaarheid, maar niet de ontoerekenbaarheid van beklaagde aan. Nader meldt men In do zaak van C. S. de Bode, weduwe van A. M. C. van Hall, te Rijswijk, dio terecht had geBtaan wegens het doodschieten van haar man in een nacht in begin Maart van het vorige jaar, besliste de Rechtbank dat bewezen is uit de verklaringen vau beklaagde en van de getuigen, dat zy schul dig is aan het misdrijf van doodslag. Aan de Rechtbank kwamen de conclusies dor deskundigen Plet, prof. Winkler en dr. Rosensteijn, die vau meenig waren, aau bekl. de daad niet kan worden toegerekend, on juist voor. De Rechtbank vereenigde zich met het oordeel der deskundigen prof. Jelgersma en dr. Deknatel, die er o.a. op gewezen hadden, dat by bekl. geen sprake was en is van be rouw, dat zy de daad niet gevoelde als ge heel buiten haar persoon te staan, en die concludeerden, dat bekL bij het plegen van do daad wel verkeerde in een toestand van belangrijk verminderde toerekenings vatbaarheid, als gevolg van de in hun rap port genoemde omstandigheden, doch dat laar daad, zy 't ook in mindere mate, kan worden toegerekend. De beklaagde, die gedurende de voor lezing van het vonnis stil voor zioh heen had zitten snikken, barstte in luid geween uit, volhoudende dat zy de daad niet met haar vollen wil had gepleegd. Schaatsenrijden. De Elfstedentocht. Ondanks den kraohtigen dooi, waardoor byna overal veel water op het ijs stond, heeft Woensdag de reeds eenige malen in dezen winter uitgestelde tocht en wedstrijd over de elf Friesche steden plaats gehad. De geheele afstand, welke moest worden afgelegd, bedroeg 195.1 K.M, De deelnemers waren verdeeld in twee groepen. De eersten moesten den geheelen weg zelfstandig rijden, terwijl de deelnemers aan den tocht aan een stok mochten rjjden en zich laten duwen of trekken. De 37 deelnemers aan den wedstrijd waren de heeren: G. Wyga, te Deersum; G. W. de Jong, te LeeuwardenH. G. Krikko, te Grams- bergen; E. IJlst, te Leeuwarden; G. Sneyer, te tLeouwardenJ. IJsbrandi, te Leeuwarden D. Huizinga Bruins, te UsquertA. N. Kalt, te LeeuwardenG. du Bois, te Leeuwarden; A. Krol, te Driesnm; C. C. J. de Koning, te Arnhem; H. J. Cromer, te IJmuiden; M. Dykstra, te LeeuwardenJ. Miedema, te Stiens; J. van der Weg, te Leeuwarden; S. Rypma, to IrnsumT. Geertsema, te Gronin genmr. M. E. Hepkemu, te Leeuwarden; 1P. Dames, te Leeuwarden; G. B. Bruinsma, te Leeuwarden; H. IJpma, te Arum; J. P. Waringa, te Leeuwarden; J. Ferwerda, te Leouwarden; T. IJlst, te Leeuwarden; G. Zwyze, te GramsbergenD. Lotsy, te Dord recht; F. A. van Heyst, te Leeuwarden; Y. H. Kalt, te Leeuwarden; Th. Hofstra, te LeenwardenF. T. Huizinga, te Leeuwarden S. Bouma, te Alkmaar: R. E. J. Ooaterwyk, te Groningen; S. Kaastra, te Huizum; S. Swierstra, te Offingawier; H. C. J. Krul, te Groningen: J. Keizer, te Tacozjjl, en J. B. Hubrecht, te Cambridge. Aan den tocht werd deelgenomen door de volgende 21 personen: S. Flapper, te Stiens; S. Koopmans, -te Leeuwarden; F. Binnema, te StiensG. D. van der Meer, te Dronryp; D. de Vries, te Leeuwarden; J. Gaastra, te Leeuwarden mej. J. Gaastra, te Leeuwarden R. Zandstra, te Huizum; D. P. Bouma, te Stiens; P. R. Keestra, te Bartlohiem; D. L. Dystra, te Dronryp; Th. Adriani-Hoon, te GroningonW. Muiier, te Den HaagC. M. Sytsma, te Almenum; W. T. Haitema Muiier, te Den Haag; J. Durksz, te Huizum; E. J. de Boer, te Joure; A. J. Kuol, te Lemmer; Wildervanck, te Groningen; luit. J. Doorman, te Utrecht en S. E. Hoekstra, te IrnBum. Dos ochtends te 5 nur 85 minuten ver trokken in den donker de eerste deelnemers den wedstrijd. Vyf minuten later waren allen in de richting van Dokkum verdwenen. C. C. J. de Koning nit Arnhem, heeft den wedstryd gewonnen. Hij deed den tocht in 11 uur 50 minuten. Den tweeden prys kreeg J. Ferwerda, uit Leeuwarden, die den afstanc in 11 nur 55 minuten heeft afgelegd. S. Swierstra, uit Offingawier en J. Keizer, uit Tacozyl, kregen den 3en en 4en prijs. In 1909 was winner de heer M. Hoekstra, die toen den tooht aflegde in 18 uur 50 minuten. Charles Dickens. Woensdag 7 Februari was 't honderd jaar geleden, dat te Landport bij Portsmoutb Charles Dickens geboren werd. Is er éón Engelschman ooit vermaarder geweest dan deze romanschrijver? Wie kont Samuël Piek wiek, wie Sam Weller niet, althans onder degenen, die ook maar op eenige belezenheid mogen aanspraak maken Ec dat is niet alleen in Engeland en in het taalverwante Amerika zoo, Dickens' werk werd en wordt nog in 't Hollandsch, Fransch, Duitsch, ja, in haast elke beschaafde taal .genoten. Velen zjjner heldinnen en helden zyn wyder vermaard dan de groote mannen van het eilandenrijk en over heel de be schaafde wereld leeft een breede kring van menschen, die, om iemand bjjzonder te ty peeren, gaarno in den rijken flgurenachat van Dickens grasduinen. Juist hierin schuilt de groote eu tevens de zwakke zijde van zyn talent, dat ter wille van het type het algemeen menschelyke te kort deed. Daar door kon Dickens dan ook de macht der geslachtsliefde vrijwel uitschakelen en toch een groot romancier zyn, ify' 't ten koste van veel waarheid. Dickens' boeken vertoonen een wonder lijke wereld. Al jong had het bankroet zjjns vaders hem in de schuldenaarsgevangenis gebracht en daar had hy kennis gemaakt met die zeldzame verschijningen, die men alleen of allermeest aan den zelfkant der maatschappij aantreft, zyn latere arbeid op oon advocatenkantoor on als verslaggever aan de rechtbank brachten hem opnieuw met bijzondere menschen en menschon in bijzon dere verhoudingen in aanraking. Zyn zonnige humor maakte, dat hy de meeste in een vriendelijk on gnnstig licht wist te plaatsen in zyn romans en zelfs aan de slechtsten en ellendigsten wist hy nog een lichtkant te ontdekken veelal. Jong nog, in 1836, trad Dickens voor 't eerst ais schrijver aan don dag met oen bundel Bchetsen nit Londen, die den kleinen burger van toen teekenen met bijzondere Bcherpte, maar in oen natuurlijk licht. Spoedig volgde een tweede bundel en daarna kwamen de ,Pickwick papers", die don schrijver voorgoed beroemd hebben gemaakt. En geen wonder, want de groote en oorspronkelijke kracht, waarmee een good deel van Engelands toen malige bevolking er in geteekend wordt, mist nog thans haar uitwerking niet, den koste- lykon Sam Weller, de figuur, waarop do schryver heel zyn beeldende kracht heeft saamgetrokken, vergeet men zyn leven nooit meer. Onder de vele boeken, die Dickens later schreef, behooren «Oliver Twist", «Nicholas Nickleby" en bovenal «David Copperfield", dat veel autobiografie bevat tot de het meest gelezene. Vooral «David Copperfield" is een meesterwerk, dat wel boven aan staat in literarisch opzicht. buurvrouws uitroep. Het relletje behoort nu weldra tot het verleden en de gracht zinkt terug in haar rustige rust van het schaftunr. Langs den Weg. 'n Oploop. Als jo zoo als rustig en ordelievend burger, op een uur waarop je maag aanspraken be gint to doen gelden, je met bekwamen spoed naar je huis begeeft, en je ziet dan in de verte een donkere vlek, dio heel veel lijkt op een volksoploop, dan kan het gebeuren een mensch is maar een mensch datje je principes om jo niet met volksoploopen, ruzies on wat dies meer zy te bemoeien, verzaakt, en een stapje aanloopt om toch ook van het relletje nog te halen watervan te halen is. En dan kan het gebeuren dat je met je nous in de boter rolt, over drachtelijk gesproken altyd. Want hoe grie zeliger het zaakje in kwestie, hoe dankbaarder voor do lezers. En als je dan, op de plaats des «onheils" aangekomen, gaat speuren en snorren, och, dan vindt je altyd wel eene of andere welwillende buurvrouw, die je wil inlichten. Zoo ging het ook hier. fZiet-u, meheer", zoo luidden de informaties, die my verstrekt werden,d'r woont een vrommes, enda's niet veul bezonders, mehoer. En nou heit ze Vrijdag de boel gesloten en na die tyd hebbe ze niks meer van d'r ge hoord. En nou zal ze wel dood zyn, bevroren, meheer." Inderdaad, dit was ernstig, en stemde ook overeen met de mise-en-seëne van het drama. Stol u voor, lezer, een gedeelte van een onzer grachten, aan beide zijden zwart van menschen. Het brandpunt vormt een inspec teur van politie in uniform, een agent, en een smid in functie. De Bmid, voorzien van een grooten zak gereedschappen, is bezig hot slot te forceeren van een heel kloin huisje, en, te oordeelen naar de her haalde on telkens vergeefsche pogingen, schijnt de smid, hoe bekwaam wellicht ook, voor inbreker weinig aanleg te hebben. tJa", zoo gaat de buurvrouw voort, »'tis wat moois, meheer, dat ze op die menier in je huis motto' kommo'1 't Most myn niet gebeure' I" De verslaggever beaamde dat het «wat moois was". «Och mins", zei een ander, «schei uit, 't is rejeel een schande". Ook dit werd door den verslaggever toe gegeven. ,Wat heit die smid lang werk". „Eén flinke trap tegen de deur eu open is-t-ie". Hij zal door de pelisie per nar betaald worden." ,Wel nee, mins, allemaal stukwerk". «Nou, stuk werk wordt dit wel." De verslaggever lacht om de geestigheid. «Zou ze dood wezen (Bevroren mot ze zyn." «Wat 'n wonder, met zoo'n kou." (Kyk, de smid heit 'm open." «Kó-je begrijpen, mis hoor." «Trap 'm dan toch in, kerel." ,Wa's dat voor uniform?" .'n Inspecteur van pelisie". «Die smid kent ook nie' veul van z'n vak." 'n Beetje zenewaohtig vanweges de situatie." «Maar ik heb geboord, asdat ze 'm ge smeerd heit." «Och wat, minsch. Zeivers is ze 'n Yry- daggonavond by mo gekomme'. Kee, zeit ze, ik biu niks lekker, zeit ze. Wat scheelt je dan, zeg ik. Och, zeit ze, ik heb 't zoo in roe lijf, zeit se. Kou, zeg ik. Zeuewe, zeit ze, mo zwager ze jongste zuster, die heb een kleintje, en die het 't ook byna gehad, zeit ze. Wel minsch, zeg ik, bin je dan niet in 'n fons? Och wat, zeit ze, an myn lyf geen fons. Affyn, zo zei teuge' me, asdat ze xooveul as naar bod zou gaan. En nou geloof ik da' ze dood is. Zenewe, en dan met die kou, dat kan geen minsch uithouwe." «Wat was 't voor iemand?" informeert de verslaggever. «Och, meheer", luidt het antwoord, mees muilend gegeven, «niet veul soeps en straat arm, meheer". Eindelijk heeft de smid de deur toch open gekregen. De inspecteur treedt moedig naar binnende agent posteert zich aan den in gang, met een gezicht van «niet dan over myn lyk",en het onderzoek neemt een aanvang. Dit onderzoek, geachte lezer, was van dien aard, dat daardoor de mogelijke ongerustheid van u over het lot der bedoelde vrouw zoo niet weggenomen, dan toch aanmerkelijk ver minderd wordt, en dat buurvrouwz geloof in do «zenewe" van het vrommes, dat niet veul bezonders was, aanmerkelijk geschokt wordt. Het onderzoek is namelijk geheel negatief. Het bedoelde «vrommes" is met de noorderzon vertrokken. «Ze heit 'm gesmeerd, dat varken", ie Uit den Omtrek. Texel, 8 Februari. Ten behoeve van het weduwen- eu weezen- fonds (Texels Belang", zal binnenkort te de Cocksdorp een voordrachtavond worden ge- hondon door de heeren J. Daalder Di. en J. de Jongh. Afgewisseld door muziek, zal een uitgezochte reeks voordrachten ten ge- hoore worden gebraoht. Eenige meisjos be lasten zich welwillend met het vorkoopon van toegangskaarten. Dat het zeeys verbazend zwaar is, kon iateren bij laag water worden geconstateèrd. Ir waren toen ijsklompen aan den grond geraakt van ongeveer 2 motor dikte. Door visschers is heden de havon losgohakt, om by de eerste gelegenheid zee to kunuen kiezen. Nu de wind weer naar't Z. Z. O. is geloopen, heeft weer een breede (jsstrook zich vastgezet voor de kust. Wlsrlngsn. Zondagmiddag hield de IJsvereenigiug _Wieringen" een hardrijderij met hindernis sen voor jongens van 13 tot 16 jaar. De eerste prys word behaald door B. Kraan, 2de C. de Haan Dz., 3de A. Poel Nz., 4de Jb. Lont Cz. en 5e A. Vroone Jz. Ondanks de ontzettende koude was een vry talrijk publiek aanwezig. Dinsdagmiddag werd door de IJsvereeni giug «Westerland" een hardrydery gehouden voor schoolkinderen. Jammer dat dooi alweer was ingevallen en het ijs slecht had gemaakt, want een rydery van die peuters is alleraar digst om to zien. Ze deden echter flink hun best en bekommerden zich met kinderlijke zorgeloosheid weinig om het minder goede ijs. Het talryke aanwezige publiek genoot echter minder en vele bondon reeds spoedig de schaatsen weer af. Eerstgenoemde ijsolub had thans op haar programma genomen een hardrydery voor )ehoeftigenof er nog gelegenheid zal zyn doze te houden, betwijfel ik. Niettemin doet het my veel genoegen te vernemen dat er flink op de lyzten, die reeds waren rond gezonden was geteekend, zoodat al heeft de rijdery niet plaats, het bestuur van de ver eeniging en zy dio het hebben geholpen, toch de voldoening zullen smaken velen een goede gave, die, nu ook de vorst heeft opge houden, by velen welkom zal zyn, te heb ben kunnen uitreiken. De NutsvereenigiDg «Oost- Wieringen" hield Zaterdagavond een bijeenkomst in hot lokaal van don heer J. Vroom. Ongetwijfeld had het barre weer menigeen thuis gehouden, doch in deze omstandigheden was de opkomst nog zeer goed. Door de heeren Jonkers, Post en Bosker wer-len eenige voordrachten ten beste gegeven, terwyl de dames G. Goter on T. Dijkshoorn en de heeren H. Dijkshoorn en Jb. Bakker van Hippolytushoef mede met enkele bijdragen den avond opluisterden. De aanwezigen hebben hun gang dan ook niet behoeven te beklagenhet was een zeer gezellige avond. Onze muziekvereeniging Harmonie" zal op 17 en 18 dezer hare uitvoeringen voor kunstlievende leden geven. Opgevoerd zal worden het drama «Het Goudvisohje". In een Woensdagavond gehouden verga dering is besloten te den Oever alhier voor rekening van particulieren een lichtgasfabriek te stichten. Burgepl. Stand v. Wiapingan, gedurende Januari 1912. GEBORENAafje, d. v. Albertus Keijzer i Geertje ter Keurst. Trijntje, d. v. Evert Bais en M&artje Daynker. Reinoutje, d. v. Germen Rotgans en Antje Tysen. ONDERTROUWD: Pieter Dekker en Aaltje Post. Jan Kort en Geertje Ruijter. GETROUWDNan Kok en Ariaan^je Wigbout. Cornelis Speets en Alida Berendina Kraan. Pieter Dekker en Aaltje Post. Jan Kort en Geertje Royter. OVERLEDEN: Jan Dokker, oud 40 j. eohtgenoot van Pieteitje Koster.Ynzo Borgsma, oud 39 j. echtgenoot van Antje Dykstra. Douwe de Vries, ond 26 j. echtgenoot van Jeltje Miedema. Simon Kuut, oud 67 j. wodn. vau Maartje Bais. Levenloos aangegeven 1 kind van Neeltje ,Tysen en Simon Bakker. ■arktberiohten. Schagen, 8 Februari 1912. 18 Paarden f80.— k f825.—. 6 Stieren f200.— k f240.—. 5 Geldekoeien (magere) f 140.h f 280. 90 Geldekoeien (vette) f190.k i 837$, 80 Kalfkooien f160.— k f280.—. 80 Nuchtere Kalveren f8.k f 18. 40 Schapen (vette) f 20.— k f 80. 90 Overhouders f 14.— k f 20.—. 3 Varkens (magere) f 12.— a f 17.—. 97 Varkens (vette) f0.52 k f 0.59 p. K.Q. 30 Biggen f 10.— k flö. 100 Konijnen f 0.70 k 1.50. 50 Kippen f 0.70 k f 1.25 per stuk. 25 Eenden f0.70 h f 0.90. 700 Kipeioren f 5.k f 6.50 per 100. 200 K.G. Boter f 1.70 k fl.80 per K.G. 100 K.G. Kaas f0.70 k 10.80 per K.G. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederlanl. Bali arriv. 8 Febr. v. A.dain te Batavia. Calcutta arriv. 8 Febr. v. A.dain te Sabang. Grotius, thuurais, vertrok 8 Febr. v. Psrim. Koningin der Nederl., thuisreis, vertrok 7 Febr. van Tanger. Rottsrdahsche Llotd. Goentoer, thuisreii, pass. 7 Febr. Kaap dei Armi. Ophir, thuisreis, vertrok 7 Febr. van Colombo. Bandoeng, thuisreis, vertrok 7 Febr. v. Gibraltar. Kon. Hotu Llotd. Zaanland, uitreis, vertrok 7 Febr. v. Kio Janoiro. Kon. West-Indische Maildienst. Prius Frederik Hendrik vertrok 7 Febr. v. Para maribo van Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1