Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur Kinder voorstelling. Kanaalweg. 24 Febr. Soirée dansante variée te geven door de Dansclub „Danslust". Casino, 8 uur. '24 Febr. Uitvoering van de Dansclub »Tot ons Vermaak". T i v o 1 i, 8 uur. '24 Febr. Openb. verg. in Central, 8 uur. Spreker; de beer van Eenennaam, over Konijnen teelt en de heer Munk over Hoenders. 2b Febr. Opvoering van iRika's Droom" en concert door de muiiekvereen.>Apo!lo". Casino 8 uur. 27 Febr. Tournée Louis Bouwmeester Opvoering van sLodewyk XI". Casino, 8 uur. 21) Febr. Voordrachtavond van Held. Loge der Theos. Ver. Spreekster: Mevr.C. Ramondt— Hirschmann over Verdraagzaamheid van Theosofisch standpunt". Nieuwe li 8 uur. '29 Febr. Concert van Luth. Gem. koor >Een vaste Opgave van alhier gevestigde en vertrokken personen tot en met 22 Februari 1912. GEVESTIGD. GevestigdKomende va.. T. Blankers, dieustb., Buitenh. 7, Watergraafsmeer J. VV. Laugerveld, z. b., '2e Vroonstr. 87, Batavia J. J. liulpusch, marinier, Gasstraat 14, Rijswijk (i.J. de Groot, machinist, Hoofdgrl5, N.-Hclvoet Wed.G. Hartog, z. b., Winterswijk M. G v. Waart, zeeman, Breewaterst.53, Schiedam G. Bakker, arbeider, Koegras 160, Texel L. Duivenvoorde, z. b., Parallel w. 32, Zaandam JP. A. Steenman, v erpl., 2e Vroonstr. 22, Bloem endaal J. Koster, spoorbeambte Held. polder 2'2, Ilpendam J. G. H. Buijs, matroos, Hoogstr. 69a, Amsterdam J. Troost, matroos. Californiestraat 38, Rock&nje A. Danielsche, korp.-stoker, Vijzelstr. 37, N.-Helvoet J, Troost, matroos loodsw., Koningstr. 14, Vlieland C. B. v. d. Heijden, maj.-ziekenv., Bothastr. 31, A'dam W. Labree, suikerwerker, Goversstr. 7, Deventer VERTROKKEN. Van: Naar: S. v, d. Plaat, boekhouder, Middenstr. 44a, Oss J. Roggeveen, huishoudster, Kerkgr. 73, Schagen P. de Leeuw, werkman, Dijkweg 69, Amsterdam A. J. Kok, zonder beroep, Sluisdijkstr. 57, 'Adam Wed. C. Visser, cootsmansstr. 2, Velsen 1'. Louis, opper-schrijver, Sluisdykstr. 100, Haarlem T. Koopmans, gep., 2e Wilh.dw.str. 3, Amsterdam O. van Veen, stoker, Sluisdijkstraat 17, Nijmegen J. P. Uijleman, bakker, Vischdrogerij 8, Amsterdam B. JBoelsums,groentenhand,, Doolli. 18, A.-Paulowna J. Versluijs, mannier, Hoogstraat 1, Amsterdam S. Heere, z. beroep, J. in 't Veldstr. 55, Amsterdam UIT HET BUITENLAND. In den Daitschen Rijksdag werd Woens dag de interpellatie betreffende opheffing van de invoerrechten op maïs, voeder, gerst en aardappelen, ingediend door de vrijzinnigen en socialisten, behandeld. De staatssecretaris verklaarde, aan de hand van statistieken, dat er geen sprake is van vleeschnood. Opheffing van invoerrecht op mals zou toch, door den slechten oogst van dit gewas in alle landen, niets uitwerken. Evenmin die op gerst. De aardappelen echter die tot op 15 Febrnari geleverd hadden moeten worden, maar tengevolge van de weersgesteldheid niet aangekomen zijn, zullen tot 80 Juli vrij mogen worden ingevoerd. Een levendig debat ontspon zich in den Rijksdag over de vraag of Bebel al dan niet gezegd zou hebben, dat de sociaal-democra tische vice-president, bij ontstentenis van den president het «Hoch" op den Keizer zou uitbrengen. Dr. Paasche verklaarde dat Bebel dit gezegd had: Bebel ontkende, maar andere afgevaardigden bevestigden wat Dr. Faasche gezegd had. 't Schijnt dat Bebel er een grap van gemaakt heeft, wat de vrij zinnigen en nationaal-liberalen, die het niet alzoo begrepen, onaangenaam aandoet. Intnsschen deelen de Duitsche bladen mede, dat de socialistische vice-president Scheide- mann bü alle rijks- en Pruisische autoriteiten te Berlijn zijn kaartje heeft afgegeven, be halve bij den Rijkskanselier. Nog altyd houden de Duitsche bladen zich bezig met beschouwingen over lord Haldane's reis naar Berlijn en het verhandelde op de samenkomst met kanselier en minister van Buitenlandsche Zaken. Nienws daarover wordt niet meer gemeldalleen dat de Duitsche ambassadeur te Londen een protocol opstelt, de loyale vredes- en vriendschaps- v er klaringen bevattend. De Engelsche regeering beeft bare bemid deling aangeboden in het dreigend conflict tusschen de mijndirecties en de arbeiders, welke bemiddeling door beide partijen werd aanvaard. Intusschen vergaderen gedelegeerden van de mijnwerkers uit Groot-Brittanje, Frankrijk, Duitscbland, België en Oostenrijk te Londen om de vraag te bespreken, hoe eventueel de ondersteuning zal geregeld worden en de mogelijkheid van een solidariteitsstaking. Besluiten werden tot hiertoe nog niet bekend. Generaal Canevas heeft in Italië de goed keuring kunnen verkrijgen der autoriteiten op zijn nieuw operatieplan voor Tripolis. De bezetting der kust zal voltooid worden en alle voorname plaatsen daar bezet. De Turken en Arabieren worden dan naar weinig vruoht- bare streken van het binnenland teruggedron gen en zullen spoedig honger en gebrek l(jden Hij voorziet ook oneenigheid tusschen Turken en Arabieren. Een expeditie naar 't binnenland schijnt geheel opgegeven te zijn. Wat zeer verklaarbaar is. Sommige Italiaan- sche bladen komen geheimzinnig vertellen, dat bü de opening van het parlement belang- rgke mededeelingen zullen geschieden omtrent uitbreiding der vlootoperaties. Bü dit alles zal wel een beetje Italiaansche grootspraak *ün. Joean-sji-Kai neemt de honneurs van sün nieuwe betrekking, president der Chineesche republiek, naar behooren waar. Aan de «Times" wordt bericht dat hü officieele be zoeken aflegde bü de gezaDten die bem hunne gelukwenschen hadden aangeboden. Hü wees te dier gelegenheid op de ver beterde toestanden in het binnenland van China. In de provincie Setsjoean is de toe stand weer normaal, maar in Mandchoer'je bobben nog herhaaldelü'k botsingen plaats tusschen Keiserlüken en opstandelingen. In do provincie Kwantoeng zün de militaire goeverneurs 't onderling oneens. Joean-sji-Kai bracht Maandag een bezoek aan het paleis om kennis te geven der laatste schikkingen. Hy reed langs oen omweg er heen men zegt uit vrees voor een aanslag. Het verluidt dat Mandchoe-prinsen de hand hebben in de onlusten in Mandchoery'e. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 23 Februari. Mej. N. Adriaanhe alhier, heeft te s-Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd in nuttige handwerken. Onze vroegere plaatsgenoot, de onderwy'- zer M. Bouma, thans als zoodanig te Leeuwar den werkzaam, is met ingang van 15 April a.s. benoemd als hoofd der openbare school te Hoevelaken in Gelderland. Bü het gisteren te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde voor derden stuurman groote vaart de heer W. Rol en voor sleep- vaartstuurman de heer L. A. Willemstein beide leerlingen der Zeevaartschool alhier. Gisterenavond is in eene gehouden vergadering van de Vrü'zinnige Kiesvereeni- ging //Helder" de navolgende motie met algemeene stemmen aangenomen De Vrüzinnige Kiesvoreeniging .Helder" vergaderd op Woensdag 21 Februari 1912. Gehoord de inleiding der motie Troelstra, drukt hiervoor haar sympathie uit en ver zoekt het Bestuur hiervan zoo spoedig doen- lÜk kennis te geveu aan de Tweede Kamer der Staten Generaal". Mazelen. Sinds do laatste weken komen hier ter plaatse vele gevallen van mazelen voor, die blükens het getal sterfgevallen van jeugdige kinderen, een ernstig karakter aannemen. Omdat die ziekte voornamelük onder zeer jonge kinderen heerscht, hebben B. W. dezer gemeente, in overleg met den Inspecteur van de Volksgezondheid, aan de besturen van bewaarscholen oen circulaire gericht, waarin zü deze in overweging geven hunne inrichtingen te sluiten. Wü vertrouwen, dat bedoelde besturen wel onmiddellyk aan dien wenk zullen gevolg geven, maar hadden ook gaarne gezien, dat B. W. een stap verder waren gegaan en de laagste klassen der lagere scholen ook gedwongen vacantie haddon gegeven. Zomerdienst T. E. S. 0. Helder-Texel. Met 1 Maart a. s. treedt de zomerdienst in werking bü T. E. S. O. De uren van vertrek zün als volgt geregeld: Vertrek van Nieuwodiep5.15, 9.80l), 12.80, 4.15 en 7.30»). Vertrek van Oudeschild 4.15, 6.30,11.15, 2.50 en 6.00»). 1) Op Zon- en feestdagen orn 10.'20. 2) Deze diensten alleen vanaf 1 April tot 30 Sept. Nederl. vereen. „Onze Vloot", afd. Helder. In de eerste helft van Maart zal door de vereeniging «Onze Vloot" in .Casino" een bioscoop-voorstelling op marine-gebied worden gegeven. De avond zal worden inge leid door den heer O. Kamerlingh Onnes, voorzitter van de afd. Amsterdam. Elk lid zal een dame mogen introduceeron, terw^l nietJeden kunnen geïntroduceerd wor den voor f 0.50. Degenen die wenschen toe te treden als lid, kunnen zich opgeven aan den secretaris heer J. C. Becker, Kerkgracht Helder. Contributie zelf te bepalen, minimum f 0.50. Kegelconcours. Door heeren kegelaars is het plan opgevat een plaatselü'k concours te houden, op de banen van Café de Fooi, bestaande in korps- personeel en vry'e baan wedstrü'd, om medail les en kunstvoorwerpen. Maandag 26 en Dinsdag 27 Febrnari zal de korpswedstrüd aanvangen. Zooals bekend is zijn hier goede kegelaars, zoodat deze wedstrü'd zeer inte ressant zal >ün, en menigeen aan zal sporen aan het edele kegelspel deel te nemen. Tooneelvereeniging „Jong-Holland". Bovengenoemde tooneelvereeniging heeft besloten een revue-operette op te voeren, welke een Heldersch karakter zal hebben. De tekst en het arrangement sün van don heer Fh. B. Folak. De uitvoering zal plaats hebben half April in Casino. Passie-spel. Naar wü vernemen zal einde Maart a.s. in .Casino" worden opgevoerd «Die Passien unseres Herrn Jesu Cbristi", muziek, soli, gemengd- en knapenkoor met orkestbege leiding van Heinrich F. Muller. Van dit aangrüpend dramatisch werk, dat in Duitschland ontelbare uitvoeringen beleefde en ook in ons land, o.a. te Nümegen, vier maal achtereen met groot suoces is uitge voerd, is het artistieke gedeelte der levende beelden toevertrouwd aan den kunstschilder Joh. Collette te Amsterdam, en dio der muziek aan den heer A. J. Leowens, directeur der Muziekschool alhier. Drankbestrijding. Dinsdagavond hield de afd. Helder van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van Sterken Drank een propaganda-wükvergadering in het Bewaarschoolgebouw Middenstraat. De opkomst van belangstellenden was niet zeer groot. Na een inleidend woord van den voorzitter werd het woord gegeven aan den heer P. Bot die een propaganda-speech voor geheel-onthouding hield en het nut en de wenschelükheid hiervan op verschillende gronden verdedigde. Na afloop was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door een tweetal aan wezigen werd gebruik gemaakt, die zeer uitvoerig beantwoord werden. De voorzitter sloot daarna onder dank zegging aan spreker en hoorders met een opwekking tot aansluiting bü de onthouders- vereeniging. Liefdadigheids-Uitvoering. Gisteravond werd in fCAsino" voor een heel goed bezette zaal door Helders Har moniekapel", Helders Dilettantenclub «Excel- sior" en de heeren G. H. J. v. d. Bogaerde, Tenor en M. M. Folak, Piano een liefda digheids-uitvoering gegeven ten voordeele van het noodlüdende huisgezin van F. Haagsma, Kuiperstraat 2, alhier. Alvorens met de afwerking van het programma een aanvaDg te maken, dankte de heer Bonarius, een der Commissieleden, het talrü'k opgekomen publiek voorden betoonden weldadigheidszin en bracht bü voorbaat een woord van warme hulde aan de beide bovengenoemde vereenigingen voor haar geheol belangelooze medewerking. De goede naam, dien beide vereenigingen reeds bü het Heldersohe publiek hadden ingeoogst en de vele medaljes, gehecht op hot vaandel der muziek-vereeniging, stelden hem borg, dat het publiek hedenavond niet teleurgesteld zoo worden. En laat het ons dadelük bekennennie mand zal dit laatste met grond dnrven en kunnen-beweren. De muziek was, zooals we dit trouwens van Helders Harmoniekapol" gewend zün, goed verzorgd en werd luide door het publiek toegejuicht. Een büzonder aardig nummertje was .De werkstaking van Helders Harmoniekapel", op versoek ten beste gegeven, en waarbü d0 executanten, verstoord over hot drilsysteem van den direc teur, successievelük den brui er van geven en het tooneel verlaten. Het drietal liodereD, door den heer Van den Bogaerde ten ge- hoore gebracht, bewesen voor de zooveelsto maal, dat dese zanger over een goed ge schoolde, klankrüke en melodieuss stem kan beschikken. Tot slot een kluchtspel met zang in één bedrü'f, getiteld .Liefde zookt list." Had het aanvankelü'k in het voornemen gelegen (wat ook geannonceerd was) dat «/Roode Sam" zou worden opgevoerd, door het plotseling uitetedig zü'n van een paar .rollen" moeBt het door eerstgenoemd stuk vervangen wor den. We kennen «Roode Sam* niet, doch durven gerust verzekeren, dat niemand spü't zal gevoelen //Liefde zoekt list" to hebben bygewoond. Integendeel. Onder de grootste aandacht en belangstelling werd het leuke stuk ten einde toegevolgd en geschaterd heeft men van het lachen. Voor een groot deel was dit natuurlük toe te schrüven aan de aardige klucht zelf, maar voor een niet minder groot deel, misschien wel voor het allergrootste deel aan het verdienstelü'k spel. Elke rol werd onborispelyk voor het voet' licht gebracht, doch büzonder leuk was het optreden van den toonoelknecht, die voor dit soort rollen als geknipt schü'nt. Ook het spel van Ferdinand, vooral in de nabootsing van den ietwat aangeschoten sollicitant naar een rol bü den Directeur van het theater, was zeer natuurlük en stak het optreden van den beroepsspeler naar de kroon. Doch ook Rosalie komt een woord van lof toe voor haar los, vry en gracieus optreden, terwül ook de vierde persoon, de Directeur, zonder aanmatiging, zich een groot deel van den hier gebrachten lof mag toeëigenen. Het publiek was opgetogen. Aan 't einde bracht de heer Bonarius nogmaals een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt aan 't welslagon van dezen avond en bond het publiek in welge kozen bewoordingen op 't hart hot hulpbe hoevende gezin verder in zün harden strijd 't beslaan te willen steunen en schragen zoo voor algeheelen ondergang te behoeden. Blükens het luide applaus op deze woorden gevolgd, durven we hopeD, dat deze stem weerklank vond in de harten der toehoorders. Een woord van lof is bier zeker niet mis plaatst aan do heeren leden van het, comité, dio geen moeite hebben ontzien en zich heel wat opofferingen hebben getroost om leniging troost to brengen daar, waar dit zoo hard noodig was. Afloop aanbesteding. Gisteren werd voor rekening van den heer M. Jimmink to Koegras, door deD architect G. de Beurs Gz. alhier aanbesteed«het bouwen van een Boerenplaats met Voorhuis aan het Groot-Noordhollandsch Kanaal, ge naamd Uit-Vlucht", naby' de Kooi te Koe gras, gem. Helder". Ingeschreven werd door de lieerén: R. N. van Os, voor f 7098.J. Smit, voor f7819.H. Riemers, voor f 7898.en C. de Graaf (N. Niedorp), voor f 7645. Door het Polderbestuur is aaubestoed het maken van een los en landplaats te Cocksdorp op Texel. Minste inachrüver A. Krijoen alhier voor een som van f 8664 aan wien het werk zal worden opgedragen. Winkelnieuws. „De Kleine Winst" in t wit. Het otaleeren van winkelruiten vereischt een büzondero gave. Mon moet smaak hebben niet alleen, maar ook ky'k op de dingen, oog voor de geschiktste wüze van rangschikking en versiering, kortom, een aantal eigen schappen bezitten, die onmisbaar zy'n voor een goede en smaakvolle etalage. Meer dan in welk ander vak ook, vereischt de manufactuurhandcl bizondere gaven. Een kruidenierszaak, een boekhandel, och, zy be zitten in hun inventaris hulpmiddelen genoeg om tot oen fraai geheel te komen, de manufactuurhandel heeft uitteraard slechts één soort goederen en dus wordt het moeily'k daarvan gebruik to maken, zód, dat het be- koorlü'k voor het oog is en tevens het doel reclame te maken niet voorbüstreeft. En nu ga men eens by' de firma Oudkerk Van Praag, Spoorstraat en Spoorgracht, zien, wat een bekwaam etaleur weet torecht to brengen van die ondankbare goederen I •De kleine Winst" in 't wit", zoo heet het; voor de dames, dunkt ons, om te watertanden I Snoezige kinderjurkjes voor rozige babies, alle mogelüko soorten van kleedjes, vinger doekjes etc. en alles,hetzij met lila en viooltjes, of met rood en tulpen versierd! Guirlandes vau vingerdoekjes, welke door paarsche viooltjes gekroond wordenwerd ooit op liefelyker wüze de poëzie aan het proza ge huwd Want er zy"n weinig prozaïscher voor werpen dan vingerdoekjes, en is het viooltje niet het liefelükste aller bloemen? Het is een weelde van vingerdoekjes guirlandes, zoowel in de etalagekasten als in den winkel zelf, en des avonds by' kunstlicht, is het effect verrassend. De samensteller van dit //Faradüs der dames" is de heer Bonarius, Amsterdam, die zeker eer heeft van sy'n Arbeid. Verkiezing Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noordholland werd heer P. B. J. Ferf, met 46 stemmen gekozen tot lid van de Eerste Kamer. De heer mr. D. F. D. Fabius verkreeg 24 stemmen. De heer Ferf is thans lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn. Stoomtram Schagen-Van Ewycksluis. Op Vrüdag 1 Maart wordt de dienst op de stoomtram Schagenvan Ewycksluis ge opend. De dienstregeling is als volgt: Ver trek van Schagen 8.14, 10.89, 3.02, 5.25, 8.06; aankomst van Ewycksluis resp. 8.53, 11.32, 8.48, 6.06 en 8.46. Vertrek v. Ewyck sluis 6.58, 8.56, 11.58, 3.47 en 6.57; aan komst te Schagen resp. 7.51, 9,84, 12.34, 4.28 en 7.38. Station Alkmaar H. S. M. Het stationsemplacement van du H. S. M. te Alkmaar zal eene belangry'ke verandering ondergaan, aangezien, wegens het drukke verkeer op de tramwegen van Egmond aan Zee en Bergen, het steeds toenemende goederenvervoer, zoomede later voor de aan sluiting van den reeds in aanleg zünden stoomtramweg van Alkmaar over Schoorldam Warmenhuizen naar Schagen, uitbreiding van het stationsterrein noodzakelük ia ge worden. Daartoe zal de bestaande spoorweg- haven, welke nimmer gebruikt werd en bü- gevolg niet aan het doel beantwoordde, worden gedempt en met de daar achter gelegen bermen en gronden tot spoorstaafhoogte worden opgehoogd, terwyl ook het beschikbare terrein van af de spoorweghaven tot aan den Bergerweg eveneens zal worden verbreed en opgehoogd. Bovendien zal de bestaande spoorweg van af den Bergerweg tot aan de aansluiting der tramlün naar Egmond aan Zee over eene lengte van ongeveer 500 Meter worden verbreed. Hierdoor sal dan een aanmerkelyk groot terrein beschikbaar komen voor het leggen van sporen en de voreiBchte inrichtingen. Het voornemen bestaat, op dit beschikbaar komende terrein alle tramtreinen te laten komen en vertrekken, soodat de tramsporen op het voorplein dan komen te vervalleD. IJmuiden, 22 Februari. Op eigen verzoek is de binnenloods C. Rykeboer in het 3e district met ingang van 1 Mei a.s. van hier naar Amsterdam over geplaatst. In zijne plaats komt de binnen loods C. Rüpma van Amsterdam naar hier. De Engelsche stoomtrawlers S.N. 48 Saint Gothard en S N. 45 Saint Vincent zijn beide door de reederü R. Hastie Sons in North Shiolds aan de Exploitatie-maatschappü Mara- zaten alhier onderhands verkocht. Deze laatste liep gistermorgen by het bin nenkomen tusschen de pieren op het strand, doch kon door de sleepboot Vischploeg'" worden vlotgebracht. Laatstleden Maandag werd voor f 76.000 aan visch in de Rükshal verkocht. Dit is het record op een dag sedert de opening der visschershaven. IJs in de Zuiderzee. Men schryft uit Enkhuizen van gisteren De stoomponteu voor het goederenvervoer tussohen hier en Stavoren zullen morgen den dienst hervatten. De passagiersbooten varen morgen nog niet. Een aantal vrachtbooten, die heden in de richting Amsterdam waren vertrokken, moesten wegens het d>"üfÜB naar huis terugkeeren. Van do .Noord-Holland II brak, toen zü trachtte door het drüfys heen te breken, het roer. De ,Stad Franeker III" kwam te hulp, nam de boot op sleeptouw en bracht haar hier in de haven. f 10 000 verduisterd. Men meldt uit Haarlem De Haarlemsche justitie gelastte aanhou ding van den heer Van Gemerl, boekhouder by de firma Beynes, die by' deze firma oen bedrag van f 10.000 heeft verduisterd. V. G. is naar het buitenland gevlncht. Het »N. v. d. D." meldt nog: De boekhouder is sinds eenigen tyd voort vluchtig met de kas vau een fonds der werk lieden van de fabriek. Het verdnisterde be drag is raim f 11,000. De firma Beynes self is niet benadeeld. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 22 Febr. Geslaagd groote stoomvaart: tweede stuurman A.Kooy, N. Mulder, A. J. Smith; derde stuurman A. W. Loos, F. J. Rünoke, W. Rol, A. W. de Leeuw, J. F. van Leeuwen. Hoe een trouwlustige schipper bedrogen werd. Schipper H. H. van der M., van het praamschip ,Eben Haezer," liggende in de Zalmhaven te Rotterdam, zocht, naar de N. R. Ct." vertelt, een vrouw. Dit vernam de schipper van een oveneens in die haven liggend schip, de .C->rnelia." Men maakte keunis en schipper Van der M. bracht een bezoek aan boord van de .Cornelia," welke schipper een jongedochter aan boord zeide te hebben, die H. zeker zou passen. De kennismaking viel zóó mede, dat Van der M. besloot korte metten te maken en een 'hnwelük aan te gaan. Van zyn spaarbank boekje haalde hü al vast f 450 en stelde dit geld ter beschikking van zyn aanstaande, om zich het benoodigde huisraad aan te schaffen. Maar zoodra het geld aan boord van de «Cornelia" achter slot en grendel lag, verdween dit schip uit de haven en de trouwlustige schipper kwam, toen hü op soek ging uaar zün aanslaande vrouw, tot ontekking, dat zü reeds de wettige eebt- genoote van den schipper van de .Cornelia" is. Zyn geld heelt bü 'ot n°g 106 niet terug gezien. De moord te Beek. Te 7 uur gisterenavond zy'n gevankely'k 's Heerenberg binnengebracht de ouders van het vermoorde meisje Maria Hartjes, op vermoeden, dat de vader het kind in drift hoeft gewurgd. Nadat de honden van den ryksambtenaar Rademaker herhaalde malen het spoor naar h6t huis der vermoorde Maria Hartjes ge volgd hadden, nam de politie haar broertjes en zusjes iu verhoor, die verklaard zouden hebben, dat het kind, nadat zü haar bood schap gedaan had, nog in de ouderlyke woning zou zyn geweest. Hierop volgde de arrestatio der ouders. De vader werd geboeid te 's-Heereoberg binnengebracht. Het verhoor van den vader en demoeder is in vollen gang. Het parket uit Arnhem wordt ieder oogenblik verwacht. Hangende het voorloopig onderzoek werden echter geen nadere mededeelingen gedaan. Van particulieren ver nam ik nog, dat het vorig jaar ook enkele kinderen van Hartjes gestorven waren, zonder dat een dokter aan hun ziekbed geraad pleegd is. (H.blad.) Laatste berichten. Boek, 28 Febr. De vader en moeder van het vermoorde meisje zy'n hedenmorgen per anto naar Arnhem gevankelük overgebracht. Ook is daarheen vervoerd de aanvankelük verdachte Derksen, daar de justitie nog geen verlof tot zün invrüheidsstelling heeft gege ven. Het 8-jarig dochtertje van Hartjes is even eens naar Arnhem overgebracht om voor den Officier van Justitie te herhalen hetgeen gisteren bü het verhoor de marechausséa mededeelde. Tevens zy'n twee kasteleins uit Stokkum en een uit Heerenberg naar Arnhem ver trokken. 's-Gravenhage, 28 Febr. Naar wü vente en werd door de Regeoring bericht ont vangen van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië, dat eene bevestiging inhoudt betreffende onlusten die te Soerabaia waren voorgekomen. Tevens wordt echter] daarby' gemeld, dat de onlusten reeds weder bedwon gen aüD- UIT DE TWEEDE KAMER. De eerste sitting na het Kerstreces, die Dinsdagmiddag geopend werd, werd voor een groot deel ingenomen door voorbereidende werkzaamhedentrekken der afdeelingcn, enz. en regeling der werkzaamheden. Uit die regeling blijkt, dat de z. g. «Bakkerswet" achteraan komt, en dit beviel eenigen heeren niet. De a.-r. heer Brummelkamp vond de Bakkerswet voel urgenter dan de Armenwet, en de heer Troelstra sloot zich hierbü aan. De Bakkerswet is veel vroeger ingediend dan de Armenwet en de Vogelwet. Spr. begreep niet waarom die achteraan geplaatst is. De heer Troelstra stelde vervolgens voor om de door bem ingediende motie, om een artikel van de Invaliditeits- en Pensioenwet afzonderly'k in behandeling te nemen, op de agenda te plaatsen. By* het volk bestaat voor deze motie zooveel belangstellingen sympathie. Ja, zeide de heer Roodhuyzen, daar sluit ik me bü aan: wy mogen in 1913 het parlement niet verlaten, voordat er althans iets op pensioengebied is tot stand gekomen. De heer Elhorst (a.-r.) stennde den heer Brummelkamp in diens voorstel; de heer de Savornin Lobman daarentegen was tegen het voorstel-Troelstra. De Voorzitter deelde mee, dat er op de Bakkerswet al 13 4 14 amendementen zy'n ingediend en dat men dus veel beter ont werpen kan ter hand nemen, die vlug gereed kunnen komen. Nou, zegt de heer Troelstra, als we dat eerst allemaal moeten afdoen, komen we vóór Paschen niet klaar. Maar de Kamer wilde, noch aan het een, noch aan het ander: voorstel-Brummelkamp met slechts 1 stem verschil, voorstel- Troelstra met 56 tegen 89 verworpen. Een incidentje deod zich in deze zitting voor tusschen de heeren Roodhnyzen en de Savornin Lohman. Deze laatste verdedig de het ontwerp Talma (Bakkerswet) en kreeg van den eerste het verwüt te hooren, dat hy' in zy'n blad een zeer felle campagne tegen dit ontwerp voert. Ik houd niet van scherpe woorden, zei spr., ik sal niet vragen of dit in strüd is met de politieke eerlük- beid Geen persoonlükheden 1 riep do Voorzitter. Wel, ging de heer R. voort; ik zeg juist dat ik het niet zal zeggen, blaar uit de artikelen in de Nederlander blükt, dat de heer Lohman het ontwerp niet wil, en nu doet men, alsof men de beschermende hand over bet ontwerp uitstrekt. Het afdeelingsonderzoek heeft nu deze geheele week plaats en de Kamer komt volgende week Dinsdag weer bü«en. Van garnalenvisschers 12 mand schar f 2.00 k f 2.50 per mand. 21 Februari. Van 20 korders to samen 1 tot 3 mand kleine schol f 8.00 4 f 4 00 per mand, 4 mand stort-schol f 8.00 k f 9.00 per mand, 1 mand schar voor f2.00. 22 Februari. Niota binnen. 23 Febrnari. Van 1 korder 2 mand kleine schol f 5.00 per mand. Van garnalenvisschers 6 mand schar f2.50 a f2.75 per mand. INGEZONDEN. „Hoop der Armen". Zeer geachte Heer Redacteur! Mogen wü nog eens zoo vry' zyn, u een plaatsje te vragen in uw veelgelezen blad voor het volgende Bü voorbaat onzen beleefden dank! Dinsdag j.1. heeft het Bestuur van «Hoop der Armen" vergaderd. In die vergadering terugziende op hetgeen in den loop van den winter door ons gedaan is, mogen we zeker dankbaar zyn, dat in dezen tyd, waarin zooveel armoe geleden is, door onze vereeni ging zooveel ellende is gelenigd kunnen worden. In zeer vele gevallen konden wü helpenongeveer 500 stuks kleeren zy'n door ons uitgereikt. 't Gevolg is echter ook, dat onze kas ledig is niet alleen, maar dat wü staan voor een vry groot tekort. Daarom zün wü zoo vry' langs dezen weg den steun onzer stad- genooten nog eens te vragen. Wü doen dat met des te meer vrümoedigheid, omdat nu wel heel duidelük gebleken is, dat .Hoop der Armen" in een bestaande behoefte voor ziet. Behalve geld >ün vele andere dingen ons seer welkom. Nu vooral! We hebben n.1. een gezin, dat van alles moet worden voorzien. Gernimon tyd geleden troffen we dat gezin in de grootste armoede aan. De vronw was verslaafd aan den drank, lang zamerhand was allee verkocht en er was gebrek letterlyk aan alles. Toen is de vrouw in een inrichting voor drankzuchtigen ge- ilaatst, de man weer aan een baantje ge- lolpen, de kinderen werden tüdelük onder dak gebracht en verzorgd. Thans is de vrouw weer ontslagen en wü hebben hoop, dat ze 't nu goed maken zal. Maar nu moet het gezin weer in elkaar gezet worden en daartoe is van alles noodig. Een huisje hebben we weer gevonden, een tafel, wat stoelen en een bed (geen dekens en lakens) hebben we, maar al het andore ontbreekt ons nog. Wie helpt ons daaraan Och, ziet eens rond in uw huis en wat ge daar vindt en niet meer gebruikt, geeft het onsl Wü kunnen het zoo best gebruikenDaarvoor houden wü ons trouwens nu niet alleen, maar doorloopend aanbevolen. Huisraad en klee ren, ze komen ons altüd zoo good te pas. Verder nogbewaart al uw oud papier en geeft het ons. Als ge ons maar even waar schuwt laten wü alles geregeld afhalen. Boodschappen daarvoor worden graag ont vangen aan ons pakhuis in de Vischstraat, aan het telefoon-adres no. 185 en bü elk der leden van het Bestuur: J. H. Staalman, Voorzitter, Koningstraat. Ds. J. W. Fooht, Secretaris, Weststraat. Mevr. M. de Bosh—Jongkees, Fenningmeesteresse, Koningstraat. Mevr. A. B. Bebckman-v. Cittebs, Weststraat. Movr. I. v. d. Molen—Stilma, Kanaalweg. F. Hoooenbosoh, Weststraat. Th. C. van Mieblo, Stationsweg. A. Nol, Koningstraat. M. Schoo, Kanaalweg. F. R. Visser, Ankerpark. Ds. H. de Walle, Stationsstraat. Marktberichten. Schagen, 22 Februari 1912. 16 Paarden f70.— k f240.—. 20 Geldekoeien (magere) f 140.k f 170.—. 50 Geldekoeien (vette) f200.4 f340. 40 Kalfkoeien f 180.— k f 800 200 Nuchtere Kalveren f8.4 f 18. 70 Schapen (magere) f 20.4 f 24. 200 Overhouders f 14.4 f 22. 15 Varkens (magere) f 16.— a f 20.—. 50 Varkens (vette) f 0.54 4 10.59* p. K.Q. 70 Biggen f 6.4 f 18. 80 Konynen f 0.70 4 f 1.70. 2 Kippen f 0.20 4 11.30 per stok. 250 K.G. Boter fl.70 4 fl.85 per K.G. 100 K.G. Kaas f0.70 4 f0.80 per K.G. 2000 Kipeieren 14-50 4 f5.per 100. 30 Eendeieren f 5.50 per 100. Bupgaplijki Stand v. Haldar, van 2022 Febr. 1912. ONDERTROUWD: J. Hnurman en W. C. Kamp. H. Kok en C. M. Braspenning. A. G. Wisse en H. J. v.d. E(jk. GETROUWD: W. Annes en C. C. v. d. Nieuwongiezen. C. Dekkers en J. Bakker. BEVALLEN: J. Groen—Snüder, t. C. Jutjens—Maas, d. A. Ryk—de Porto, z. C, J. Walbeek—Passenier, z. M. E. Roskamp- Vonk, d. B. van Weelde—Wondels, x. OVERLEDEN: J. J. Berg, 18 j. Visscherijberiohton. Nieuwediep, 20 Februari. Aangebracht door 4 korders te samen 8 mand kleine sohol f 4.50 4 f 5.50 per mand. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Billiton srriv. 22 Febr. van Amsterdam te Batavia. Flores, uitreis, vertrok 2'2 Febr. van Suei. Karimoen, uitreis, pass. 22 Febr. Point de Oalle. Kon. Willem 111, thuisreis, pass. 22 Febr. Perim, Lombok, thuisreis, pass. 22 Febr. Perim, Grotius, thuisreis, vertrok 22 Febr. van Tanger. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, uitreis, vertrok 21 Febr. van Santos. Maasland arriv. 21 Febr. v. AM urn te Buenos-Ayrus. Zeelandia, uitreis, vertrok 22 Febr. van Dover. Rotterdahsohk Llotd. Ophir, thuisreis, pass. 21 Febr. Kaap del Ariui. Tambora, thuisreis, vertrok 21 Febr. Colombo. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Fr. Hendr., thuisreis, is 22 Febr. Ouesiant gepas*. Marine en Leger. Bij bescli. van den minister van marine zijn de volg. plaatsingen enz. gelast met 2 Maart luit. t. zee le kl. H J. Pek, eervol ontheven van hel bevel over Hr Ms. .Sperwer" en gepl. a. b. .Kortcnaer", J. A. E. Schenck de Jong, gepl. by liet dep. v. Marine en N. 1. vau Laer, gepl. a. b. «Schorpioen" met 12 Maartluit. t. z. 2e kl. R. J. Urakeina, gepL in de dir. te Willemsoord met 15 Maart: luits. t. z. le kl. P. H. D. Schut- tevaer gepl. b. .Koningin Emma", als Iste-oll., J. M. vau Wickevoort Crommolin belast met liet bevel over Hr. Ms. .Wodan", en C. F. Krulzinga gepl. in de dir. te Willemsoord met 16 Maart: luit. t. z. le kl. A. W. Tirion gepl. a. b. .Kortcnaer" als 1ste ofl., J. Voogd a. b. wachtschip te Willemsoord, E. M. J. Chevalier u. b. .Koningin Emma" en P. A. van Kees a. b, .Vau Galen om 18 Maart op te treden als lste-oll., luit. t. z. 2e kl. C. J. E. Brutel ile la Rivière a. b, .Koningin Emma", B. J. Heilbron in de directie te Amsterdam, T. Akkerman a. b. .Van Galen", C. Schluter a. b. wachtschip Willemsoord en S. W. F. Hondrikse a. b. .Reinier Claeszen" met 18 Maart; luit. t. z, le kl. J. N. de Ronde, thans Iste-olT. a. b. .Van Galen", op non-activiteit gesteld en met 30 Maart gepl. a. b. .Gelderland". Luit. ter zee 2e kL G. A. Waller, met part ge legenheid uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Opgave van onderofficieren, bestemd voor plaat sing aan boord of aangewezen als reserve voor Hr. Ms. torpedobootjagers .Bulhond" en .Jakhals". Stoker-majoor A. Staal. ld. J. P. de Boevé. id. A. J. Stapel. Sergeant-stoker W. J. Bitter, id. F. H. J. Voltman. id. J. C. Maho. Stoker-majoor H. van den Berg, «J id. P. Bosman, f Sergeant-stoker W. F. H. v. Zwanenburg, I Jj id. L. M. de Waal, I a: Torpodist-majoor P. Koorn. id. J. B. A. de Croos. id. E. Everhard, reserve. Sergeant-torpedist L. P. J. Mazairac. id. P. F. Huig. id. H. Schrikkema, reserve. Serg.-konsttbel K. Pieper, id. I. de Jonge, id. W. F. Lalau, reserve. Torpedom.-majoor G. M. N. Piera. id. J. A. Zaal. Sergt.-torpédonudw- H.-K«rthof, reserve. Korporaal-monteur G. 1. Keppels. id. L. J. v. d. Kolk. id. E. Hillenius, reserve. Overplaatsing. Op 1 Msart 1912. van: op: Zeilmaker-maj. A. Noot, W.s. A.d. W.s. A.d. (Jachtclub). ld. U. H. v. Opzee- land, W.s. A.d. W.s A.d. (Jachtclub) Schipper J. kraay, Korten W.s.W.0. id. A. J. Staal. Bellona Korten, id. J. v. d. Made, W.s.W.o. Bellons. Op 1 April 1912. van: op: Opperkonstabel J. A. Malgo, Uellona W.s.W.o. Op 1 Maart 1912. van: op: Serg.-konstabel J. Wielinga, Sperwer V. Galen. id. J. Wiarda, Bellona Sperwer. Bootsman J. Wondergem, V. Galen M.-M..-S. Op 15 Maart 1912. van: op: Bootsman H. Bedorf, W.s. A.d. Neptun. Op 12 Maart 1912, van: op: Serg.-konstabel J. P. J. Jansen, W.s.W.o. Bellona, Sergt.-monteur J. C. A. Scheucr- man, W.s.W.o. W.*. A.d. Torped.-majH v. d. Leslie, K.Emma W.s. A.d. Serg.-torpedom. C. v. Maaren, id. Schorp. id. K. F. O. Koek, id. W.s. A.d. Torpedom.-maj. D. P. den Dekker, id. Heimdall Serg.-ziek.v.pl. D. A. v. E(jk, W.s.W.o. W.s.A.d. (verbandkamer). Op 16 Maart 1912. van: op: Schrijv.-m^j. M.Muilwyk, V.Oalen Inten dant Helvoet. id. B. de Jong, van Intendant Helvoet op V. Galen, Op datum nader te bepalen: van: op: Schryv.-rnKj. K. Orollé, W.s.W.o. W*. A.d. Serg.-schryv. K. Prins, Dir.enComint.A.d. W.s. A.d. Op 18 Maart 1912. vanop Boetsman A. Hoeijmans, W.s.W.o. V.Oalen. :erg.-konstabsl F. W. C. Pühl, id. Bellona. >erg.-monteur J. Voorbrood, id. hoofd v.h. vak v. sclieepsb. id. A. Zwart, W.s.W.o. K Einiua Stoker-majoor L. Verhagen, V.Speyk Schorp. id. G. Weyerstrass, id. Noord brabant (rol W.s. Wo.) Op '2 April 1212. van: op: Ziek.v.pl.-raaj. W.B v.Burkulo, Kweeks. KEinma. Serg.-ziek.v.pl. K. Hendriks, K.Emms Kweek*, id. E. E. Oroeneweg, Hospitaal Helvoet op V.Oalen. id. P. Swiebel, W.s.A.d. Hospitaal Helvoet. Zeilmaker-maj. T. G. F. Buij- tendyk, V.Speyk W.s.W.o. Op 1 April 1912. van: op: Korp.-monteur B. Bollee, W.s. A.d. Heemsk. Advertentiën. Ondertrouwd A. Bakker en T. Jong. Den Helder, J Koningstraat 30, j 22 Februari 1912. Schellingwoude, Huwelijksvoltrekking D.V. 7 Maart a.s. Algemeene kennisgeving. Getrouwd Cornelia Dekkers en Johanna Bakker, die, mede namens wederaydscbe familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bü hun huwelijk ondervonden. Helder, 22 Februari 1912.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5