Voordracht avond PierreG.Bos Z&N6YBRBBNI6IM6R.-K. VOLKSBOND Casino-Gebouw - Helder. Vrydag 22 Maart 1912. Eén enkele „De Dageraad", Openbare Vergadering de heer Dr. W. MEIJER Openbare Verkooping diverse meubilaire goederen, Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag 3 uur Kindervoorstelling. Kanaalweg. Kegelconcours, Dinsdags en Zaterdags van 'savonds 8 tot 12 uur. Café De Pool. 21 Mrt. Uitvoering van de Zang- en Reciteerver. Harmonie" Casino, 8 uur. 21 Mrt. Ned. Bond v. O. O. der Kon. Mar. en Korps Mariniers. Openbare Ontwikkelingsavond. Spreker: Cli. N. v. d. Bilt. Onderwerp: «Vakorganisatie in verband met het alco hol-vraagstuk". T i v o l i. 8 uur. 22 Mrt. Voordrachtavond te houden door den heer Pierre C. Bos. Casino, 8 uur. 23 Mrt. Concert v. d. Arb. zangver. «Kunst aan 't Volk". T i v o 1 i, 8 uur. 24 Mrt. Openb. Verg. v. d. Ver. «De Dageraad". Spreker: Dr. W. Meijer en W. Havers. Onderwerp «Vrije gedachten en Monisme" en «Bezit de mensch een ziel?" Casino, 's morgens 10 unr. 25 Mrt. Openb. verg. v. d. afd. Helder der «Ned. Ver. tot afsch. v. Alc. Dranken". Spreekster Titia van der Tuuk. Onderwerp: «De rol van den alcohol". T i v o 1 i, 8 uur, 29, 30 en 31 Maart. Passiespel. (Lyden van Jezus). Levende beelden, onder leiding van de heeren A. J. Leeuwens en Joh. Collette. Casino, 8 uur. 30 Mrt. Uitvoering van «Burgerkring Harmonie" T i v o 1 i, 8 uur. 6 April. Uitvoering van de Heldersche Mandoline club „Serenata". Casino. Marine en Leger. Hr. Ms. opnemingsvaartuig «Raaf" wordt 2 April te Hellevoetsluis in dienst gesteld. Het bevel over dien bodem wordt opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. A. F. Hansen. Mede worden daarop geplaatst de luit. ter zee 2de kl. K. van Aller en de machinist C. A. Verharen. By besch, v. d. Min. van Marine zijn de navolg, plaatsingen enz. gelast: met 1 April: luit. t. z. 2de kl. L. Keers a. b. wachtschip Willemsoord, H. Ferwerda Hr. Ms. «Neptunus", E. B, Willemstijn Hr. Ms. «Gelderland", en W. J. Mans Hr. Ms wachtschip Willemsoord met 2 April: luit. t. z. lste k|. A. F. Hansen belast met het bevel over Hr. Ms. «Raaf", luit. t. z. 2de kl K. van Aller gepl. a. b. Hr. Ms. „Raaf" en O. A. Waller, Hr. Ms. wachtschip Amsterdam, adelb. lste kl. A. R. Meijer Hr. Ms. «Zeehond"; met 9 April: luit. t z. 2de kl. W. Voorbeytel Cannenburg a. b. Hr. Ms. «Gelderland"' A. J. W. van Anrooy Hr. Ms. wachtschip Amsterdam, Bchluter Hr. Ms. «Evcrtsen", en J. C. M. Warnsinck, dienende a, b. Hr. Ms. «Gelderland" en W. J. Hof man, dienende a. b. Hr. Ms. «Evertsen" act. gesteld. Te Hellevoetsluis zyn Woensdag de examens aangevangen voor den rang van hoofd-machinist by de marine, waaraan door 11 machinisten zal worden deelgenomen. Van de le groep slaagde de machinist R. H. Waterval en kregen 2 herexamen. Overplaatsingen op 25 Maart 1912: van: op: Hoofdmach. H. G. Borghstyn Evcrtsen Zeehond. W. N. v. Pelt Kon. Emma Evertsen. Machinist P. J.Stroo Heemskerck Schorpioen. M. Kemp non-actief Adj.-mach. D. S. Gaastra Kon. Emma. H. G.Sr. Niel P. C. A. Schuier Machinist G. dejongh Kon. Emma Heemsk. Op 9 April: van: Machinist JA.W.v.d.Laan non-actief Schorpioen. Gerepatriëerd uit O.-I. en geplaatst Scrg.-kok J. Jacobs a. b. W.schip te A'dara. Korp.d.mar. G. Stroosma Maria le kl. C. Peeters i b.d. Afd. te A'dam. 2e kl. J. Dooren J D. Matak Fontein, f ln den ouderdom van byna l'i jaren is t 's-Gravenhage overleden de heer D. Matak Fontein, gepensioneerd dirigeerend officier van gezondheid lste klasse bij de Kon. Nederl. marine. Naar aanleiding van een daartoe ingediend ver zoekschrift van het Hoofdbestuur van «Ons Belang", vereeniging van onderofficieren en militaire ge ëmployeerden in den rang van onderofficier, be- hoorende tot de Nederlandscbe landmacht, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat dc verga deringen dier vereeniging op werkdagen kunnen worden gehouden en den leden, die deze vergt' deringen wenschen by te wonen, verlof moet wor den verleend, zonder dat dit verlof in mindering wordt gebracht VAn liet aantal dagen «ontspannings verlof", wat per jaar aan ieder militair wordt gegeven. Stoom waartberichten. Stoomvaart-Maatsohappu Nederland, Oranje, thuisreis, vertrok 14 Maart van Colombo. Kon. d. Nederl.. uitreis, vertr. 15 Maart van Genua. Celebes, uitreis, passeerde 16 Maart Gibraltar. Nias, thuisreis, passeerde 16 Maart Perim. Karimata, thuisreis, vertrok 16 Maart van Colombo. Vondel, uitreis, vertrok 16 Maart van Colombo Flores arriv. 16 Maart van Amsterdam te Padang. Ambon, uitreis, vertrok 17 Maart van Suez. Banda, thuisreis, vertrok 17Maart van Port-Said. Grotius, uitreis, arriv. 17 Maart te Southampton. Madura, uitreis, arriveerde 17 Maart te Port-Said. Pr. Juliana, thuisreis, vertr. 17 Maart van Genua. Suuialra arriveerde 17 Maart VAn A'dam te Padang. Bali, thuisreis, vertrok 18 MAart van Colombo. Timor, uitreis, is 18 Maart Perim gepasseerd. Kon. Will. II, uitreis, passeerde 18 Maart Capblanc. Rotterdamsohk Llotd. Wieringen vert.14 Maart v. Batavia n. Rotterdam. Tambora arriv. 15 Maart van Java te Rotterdam. Malang, thuisreis, passeerde 15 Maart Perim. Merauke, uitreis, vertrok 15 Maart van Catania. Medan arriv. 16 M,.art van Rotterdam te Batavia. Tabanan arriv. 16 Maart van Rotterdam te Batavia. Bandoeng vertr. 16 Maart van Rotterdam naar Java. Sindoro, thuisreis, vertrok 17 Maart van Padang. Goentoer, uitreis, vertr. 17 Maart van Tanger en pass. Gibraltar. Djocja arriv. 17 Maart v. Rotterdam te Hamburg. Besocki, thuisreis, passeerde 17 Maart Kaap Bon. Kawi, thuisreis, arriveerde 17 Maart Suez. Menado, thuisreis, arriveerde 17 Maart te Suez. Rindjani, uitreis, passeerde 17 Maart Perim. Tjikini, uitreis, passeerde 18 Maart Perim, Kon. Holl. Llotd. Ceelandia arriv. 15 Maart v. A'dam te Buenot-Ayres. Amstclland arriv. 17 Maart v. Buenos-Ayres te A'dam Hollandia, uitreis, vertrok 17 Maart van Vigo. Kon. Wb8t-1ndisobe Maildienst. Pr. Willem III, thuisreis, arriv. 16 Maart te Harre. Pr. Fr. Hendr., uitreis, is 17 Maart Ouessantgepass. Pr. Willem IV arriv. 17 Maart v. W.-Indië te N.-York, Viaacherijberichten. Nieuwediep, 15 Maart. Aangebracht door 15 korders tezamen 5 tot 10 stuks groote tong f0.90 per stuk, 10 tot 30 stuks middeltong f0.50aI0.55 per stuk, 10 tot 10 stuks kleine tong 10.20 per stuk, 1 tot 4 mond stort-schol f5.00 a f6.50 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f2.00 a f4,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1.25 per mand. 16 Maart. Van 30 korders tezamen 5 tot 10 stuks groote tong f0.90 per stuk, 10 tot 40 stuks middel tong f0.45 a f0.55 per stuk, 10 tot 20 stuks kleine tong f0.20 per stuk, 1 tot 4 inand stort-schol f4.5) a f6,00 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol fl.25 a f2.50 per inand, 1 tot 2 mand schar f 1.00 a fl.25 per mand. 18 Maart. Niets binnen. Burgurlijku Stand Helden, van 15 tot 18 Maart 1912. ONDERTROUWDH. A, Kloos en H. E. Uurbanus. BEVALLEN: M. Koorn—Kasten, z. A. Kos van Til, d. C. Domerchie - Sas, d. S. H. Lourense- Wa- rendorp, z. J. B. J. Jacet—Stecher, d C. W. van Dalfsen—Hermans, d. OVERLEDENR. Blokker, 52 jaar. VERVOLG BERICHTEN, HELDER, 19 Maart. Daartoe in staat gesteld door iemand, die onbekend wenscht te bleven, worden door den kerkeraad der Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente alhier aangekocht de perceelen 66, 58, 60, 62 en 64 in de Weesenstraat alhier, om daarop te gelegener- tyd «en nieuw kerkgebouw met pastorie en kosteriwoning te doet) verrijzen. Smaadschrift. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep ingesteld door den redactour Verstegen van «Hot Anker" te Helder, tegen het arrest van het Amstordamsche Hof, waarbü hy, wegens smaadschrift jegens den officier van gezondheid Stark, was veroor deeld tot f 300 boete of 80 dagen hechtenis. Afloop aanbesteding. Door B. W. van Heldor is gisteren aanbesteed Het aanleggen van nieuwe wegen met rioleeringen en bestralingen aan den Polderweg, mot daarbij komende werken. Inschrijvingen waren ingekomen van dc heeren: H. Wyker f8900.-; A. Krynen f8639.— J. Smit f 8550.— Gebr. van Pelt f8514.— R. N. van Os f8498.— J. Hen- neman te Heemskerk f 7985.Th. van don Sterre f7812.— J. J. Schoeffelenberger f 7750.en J. Spruit 17686.- Den 15en Maart werd te Texel door den heer J. J. Schoeffelenberger te Helder, aanbesteed het bouwen van een woon- winkelhuis voor den heer J. L. Leen Texel. Ingeschreven werd door de heeren S. Boom, te Helder, voor f 3*225. W. Lastdrager, ii 3182. R. Daalder, Texel, 2980. N. Lap, 2888.96. De begrooting bedroeg f 2964.^—. Een zonderlinge stranding. 't Was Donderdagmiddag tegen half twaalf, dat de stoomfluit van do «Granit" in de groote zeesluis een dreunenden galm uitbul- derdo. Er moest iots gaande zyo. Deze Zweedscbe stoomboot, een oude, vuile, vioze kast van 662 register-ton, die hier in de Binnenhaven een lading basalt steonen voor de zeewering had gebracht, was en wilde weor naar zee. Doch zie, de kapitein liet op zich wachten en scheen wel ;lad maling aan het bepaalde vertrek lebben, want hy aan den wal op stap bleef zoek, hoewol liet looiende ge luid gaandeweg sterker werd. Van tyd tot tyd werd het signaal, de uilnoodigiog, over het hoele Nieuwediep doorklinkend en voor hem bestemd, herhaald. De schrale bemanning, door het afmonsteren van middel- eeuwsch behandelde en daarom zoor onte vreden matrozen en stokers, gedund tot eersten en tweeden stuurman, twee machi nisten, plus nog twee kolentremmerp, verloor bet geduld cn ging op oigen houtje alvast onder stoom. De binnenloods bracht het vaartuig uit de Buitonhaven, op de reede. alwaar het anker weldra omlaag rammelde. De gezagvoerder nu, die hier en daar zyn tyd had zoek gebracht voor allerlei negocy en voor politiezaken, kwam poos later holderdebolder naar do haven en ontdekte daar, dat zyn bodem al in het ruime sop op zijn komst wachtte. Met heel wat Zweedscbe krachttermen gaf hy zyn misnoegen over don brutalen streek te kennen en liet zich nydig per vlet naar boord brengon, met erg veel lust in zyn bewogen gemoed om vlegels, die 't hadden gelapt, eens ferm op hun nummer te zotten. En dat by voor zoo- iets volstrekt niet terugdeinsde, was 's morgons van dien dag gebleken, toen hy een klein staaltje ten beste gaf, hoe de equipage ge woonlijk door hem wordt aangepakt. Een Btoker kwam vragen, hoe laat hy present moest zyn en in plaats van een behoorlijk antwoord, kroeg dit mannetje een hardon pats op z'n wang en bovendien een gedachten schop voor z'n achterste I Enfin, de «Granit" verliet spoedig daarop het Marsdiep en werd door den zeeloods Van Loo behoorlijk buitengaats gebracht. Circa kwart over drieën ging deze weer van boord en drukte den kapitein nog oens nauwkeurig op 't hart, dat hy, nu verder stoomende, N.W. moest houden, vooral Noordwest dan na dortien rnjjl wel aan het vuurschip «Haaks" zou komen, alwaar hjj vervolgens zelf koers kon bepalen. Of de kapitein zich niet aan deze raadgeving heeft gestoord, of hy met een zwaar hoofd ter kooi is gogaaD. of wht er dan ook voorgevallen is, kwam tot nogtoe niet aan 't licht. Maar een feit is het, dat men hier, op hot Havenkantoor, hoogst verbaasd stond te kykeo, toen het bericht van den vuurtoren kwam, dat de «Granit" op den Razenden Bol was gelcopen, een waarschuwing, die eerst na twaalf lange uren langs den draad ging, omdat de schip breukeling door het -vrij dikke, nevelachtige weer niet was opgemerkt. Gelukkig'dat het water nogal kalm ea de wind matig uit hot Westen woeihad de zee zoowel hol en hoog gestaan en bad een stormwind zich krachtiger doen gelden, de «Granit" was zeer zeker op de gevaarlijke plek van de gronden dicht by de vroeger gestrande en gezonken «Elfride" omgekomen. Onze stoere vletterlui houden veelal eon oogje in 't zeil, zyn zoowat direct by de hand op het allereerste alarm, als er buiten een vaartuig in nood verkeert, en daarom gebeurde het, dat vóór de aankomst der sleepbooten .Hercules" en «Titan", reeds een tiental vletten zich gerept hadden om langs syde komen. Doch de kapitein toonde zich oen ruwen, kwaden klant en wilde by kris en by kras niets te doen hebben met die vervloekte jutters. Den eerste den beste, die het waagde om een voet op dek te zetten, zou hy den kop intimmeren. Niemand had hy noodig. Zelfs de sleepbooten,' intusschen gearriveerd, konden hem geon lor schelen. Ofschoon men hem op de bedenkelyke positie van zyn schip wees, ofschoon men hom duidelyk maakte, dat hy zioh voor ihogolyke onheilen kon wachten, ofschoon men hom verklaarde en uiteenzette dat hy nooit zichzelf zou kunnen lostornen, bleef de kapitein hardnekkig elke adsistentie weigeren. Toch hielden de sleep booten in de nabyheid post en werd bet °antal vletten gedurig vermeerderd. Vrijdagmiddag hadden zeventien groote haringbooten, met gezamenlijk 350 man, zich aan de huid van de (Granit" geklemd, die onderwijl nog oen scheepslengte hooger was gewerkt. Vrijdagavond, ongeveer half tien kwam de (Hercules" weer in de haven t-.-rug, daar men toch niets met den zonderlingen gezag voerder kon beginnen. Dat het aan boord van de «Granit" vreemd was toegegaan, hoorden we later nog. De stuurman stond voortdurend op de com mandobrug, liot het stuurrad dol draaien, de telegraaf woest rinkelen en by tusschenpoo zen de stoomfiait oorverdoovond gillen. Hy schreeuwde, gebaarde naar voorbijgaande schuitjes, dat zjj nit zyn kielwater moesten blyven, dat-ie in goede richting ging, enz. In werkelijkheid echter zat do «Granit" binnen korten tyd onbewegelijk, zoo vast als eon muur. De machinisten, beter by hun verstand, kregen onophoudelijk bevel om do machine volle kracht te doen werken, maar hieraan werd bunnerzyds geen gehoor gegeven, 't Werd soms een echte wildo boel. Maar het personeel beneden liet hem tieren en razen zonder meer. Ia sjja haast krankzinnige buien dreigde hy de aschladen over alle vletten te laten werpen, zoo het lastige gespuis, de visschera, niet afmarcheerde. Eu zyn kwaad aardigheid steeg ten top, toen de laataten, nu reeds 400 in aantal I zyn aanbod van do hand wezen om voor vierhonderd gulden een anker uit te brengen en naar de diepte zoodoende weer drijvende te komon. Vier honderd gulden, dat leek den vletterlieden te weinig, waar dat bedrag, volgens een onge schreven wet, onder hen allen moest worden verdeeld! Doch hoe kwam nu de «Granit" op den Razenden Bol De raad van den loods was niet opgevolgd, en in plaats van koers te sturen naar het westen, was men naar hot oosten geloopen, het Zuidergat door langs do Zuiderhaaks en het Westgat ingevaren. Zonder lichten, zwart en somber, was hot stoomschip kort te voren door een massa visschende booten kcengejakkerd. Toen het schip op don Razen- don Bol, ontdekt werd, brandde slechts een kleine lantaarn, oen oliepitje, aan boord. Toch dat nietige vuurtje nog gezien door oen visscberman, die toen andere kameradon op merkzaam maakte. Dank zij het keeren van den wind cn het hooge water schommelde de .Granit" Zater dagnacht te 4 uur weer van deu Bol en kwam het schip dus wonder boven wonder op eigen kracht los en arriveerde kort daarna op do reedo van Nieuwediep. Na een gisteren gehouden onderzoek werd besloten, dat het stoomschip te Rotterdam moet dokken. Hedenmorgen is het daarheen vertrokkon. Ongeveer dertig jaar geleden Btrandde het zelfde stoomschip, dat toen eon anderen naam had, op de nabygelegen zandplaat Onrust". „Kunst aan 't Volk." Het programma van bet door de Arbeiders- Zang vereeniging «Kunst aan 't Volk" op Znterdag a.s. to geven conoert, bevat de vol gende nummers: 1. Het Socialisme koiot (Mannenb.) O. W. de Nobel, 2. Droomend (Vrouwenkoor) Crevecoeur, 3. La Réve (clarinet, solo met piano) Iwan Muller. 4. Hymne i la Nuit (Dubbel Mannenkw.) Rillé. 5 Morgenrood (Gemengd Koor) O. W. de Nobel. 6. Gij zult niet dooden (Manncnk.) O. W. de Nobel. 7. Nimmer nacht (Mannenkoor) Andriessen 8. Lente (Vrouwenkoor). Catli.v.Hennes 9(clarinet, solo met piano). 10. Die Vesper (Dubbel Mannenkw.) Beethof en 11. Zegepraal (Gemengd Koor) J. H.Caro. 12. Internationale (Mannenkoor) De Geijter. 1, 2, 4, 6, 8 cn 11 nieuwe nummers. Naar wy vernomen heeft «Burgerkring Harmonie" in studie genomen het blyspel «Eon dolle streek" van Carl Laufs. Aan de uitvoering wordt zeer veel zorg besteed, om te trachten aan alle eiscben te voldoen, welke men aan een dilletantentooneel kan stellen. De regie is in handen van P. van Twisk. De uitvooring is uitsluitend voor leden en genoodigden. Als datum is bepaald Zaterdag 30 Maart a.s. De Geisha. Luchtig, vroolyk, zorgeloos, dat is het karakter van eene rechtgeaarde operette. Zou dat de reden zyn, dat de «Geisha" steeds zoo populair is gebleven, hoe vaak zy ook weer op het programma voorkwam P Wie Vrydagavond in «Casino" aanwezig was, zou gedacht hebben, dat oen of andere Italiaansche diva in den Heldor kwam buteereu, zoo vol was het. Want, nietwaar de «Geisha"... wie kent nu de «Geisha' niet? Toch was het om de «Geisha", dat de zaal tjokvol was. Ofwas het om Corry Pinksen En toen hebbeu we door Janmart's ensemble, die bekende, vrooljjke, olyke wijsjes weer gehoord we zagen Wun-Ilsi, die eeu gezellige dikke Chinees was, en we hebben geschaterd over de komiekigbedon van dezen theuhuia- uigenaar. En toen Mimosa, de hoofdpersoo: der operette, (Corry PinkBen) optrad, werd zy mot gojuich en handgeklap oiitvangen. Zy en mevr. Samethini (Molly Seamore) kregen bouquetten, welverdiende hulde. De mise-eu-scène van speciaal vervaardigde Japansche Decors was schitterendde cos- tumes frisch en nieuw, het orkest goed. De hoor Jan Grootveld had do rol van Wun-Hsi, den Chioees. Wat is er om ge lachen I En wat stonden dat moderne strooien hoedje en later dien hoogon zy den hem grappig I Corry Pinksen was eenvoudig schitterend in haar rolèn zang èo mimiek oogstten terecht luiden byval. Ook mevr. Samethini was een luchtige vroolyke Molly Seamorewas het wonder dat de anderen meegesleept werden? Markies Imari (Rentmeester) was wel eens Al te grappig, ofschoon zyn grime hem eenig stond. We zouden zoo door kqnnen gaan, doch hebben genoeg gezegd om bet gezelschap den lof te gevon dien het toekomt en een weerziens" toegeroepen. „Helder's Gemengd Koor." Jl. Zaterdagavond gaf boveugenoemd koor, onder directie van den heer G. H. J. v. d. Bogaerde, met welwillende medewerking van eenige heeren musici en piano-accompagne- ment van den heer M. Polak, in «Casino' een uitvoering. Het programma word geopend met twee zangnummers, «Aau do Maan", van J. B. Kolkman en «Nederigheid", van J. J. Ver hulst, die, to oordeelen naar het luid geklap, ten zeerste in den smaak van 't publiek vielen. Byzondore aandacht trok natuurlyk het nensjo van den zalm, do altyd graag gehoorde operette «Oom Samuel", vol variatio door aria's, trio's, koren, duetten en doclamatorium. meest geestig van aard, in woord en in toon van de ouverture tot aan het slot onafge broken boeiende. Na het slotkoor bleef eon hartelyke byval dan ook niet uitvan de zyde der aanwezigen werd langdurig en geestdriftig geapplaudiseerd voor de vertolkers. Met bal werd de avond besloten. gestaan heeft, rekoning is gehouden met de mogelijkheid, dat de eigendomsrechten van den heer Alberdingk Thym op het bewuste graf zouden erkend worden. Daarom is een plok grond rondom het graf onbebouwd gelateD, die dus geheel in de open lucht ligt. Naar ons werd medegedeeld zal de Ned. Herv. Gemeente van het vonnis in hooger beroep gaan. Het in de Zuiderzee gevangen zeemonster. Het zeezoogdier, dat de vorige week in Harderwyk werd aangebracht, is Donderdag in Artis ontvangen. Bij een nauwkeurig on derzoek aldaar is gebleken, dat net niet is do Belnga, doch do Narval of Zee-eenhoorn, die zich in dezelfde noordelijke streken op houdt als de Beluga. Do mannelijke exem plaren dragen een oentand van meer dan een meter lengte, dien zij gebrniken om het ijs'te verbreken en tot verdediging. Het gevangen dier was een wyfje, dat dien eentand dua mist. Dat in de Zuiderzee zulk een exemplaar aangetroffen wordt er des te zeldzamer om, daar sinds hot jaar 1786 geen exemplaar in zuidelijke streken voorgekomen is. Toon is er eeu gevonden aan de noordkust van Duitschland bij de Elbe. De „Solo". Men meldt uit Rotterdam: Na Zaterdag ruim 70 meter en des nachts 50 meter meer zeewaarts te zyn gebracht, is het eindclyk gelukt het 30 Septemb. 1911 by Terheydo gestrande stoomschip «Solo* af te brongen. Het is goassisteerd door de sleopbooten «Gouwzee*, «Oostzee", «Wodan" en ;/R~-z mburg*, den Waterweg binnenge bracht en opgesleept naar Rotterdam, alwaar het ligplaats kreeg aan de Parkkade. Gister ochtend werd het schip in hot gemeente droogdok opgenomen. Voetbalwedstrijd Engeland Holland. De groote internationale wedstrijd tegen Engeland is Zaterdagmiddag in Huil door ons nationaal elftal gespeeld. Ook ditmaal konden wy het tegen het uitmuntende, technisch volmaakte spel dor Engelschen niet bolwerken. Wy verloren met 4—0. D6 „Maine". Het wrak van de «Maine", het slagschip welks ondergaug in de haven van Havana de rechtstreeksohe aanleiding was tot den Spaanseh-Amerikaanschen oorlog, is, zooals onze lezers weten, na jarenlang werken, eiüdelyk gelicht. Zaterdag is met grooto plechtigheid het wrak buiten de haven gesleept, ten einde bet in volle zee te doen zinkeD. Eenige Amerikaauschc oorlogsschepen bege leidden het wrak en een aantal handelsschepen, jachten en de Cubaansche kanonneerbooteD, allen met de vlag halfstoks, sloten zich by den stoet aan. To Havana waren de kantoren gesloten tydens de plechtigheid. Do Amerikaansche kruiser «North Carolina" brengt de lyken der inde «Maine" gevonden slachtoffers naar Norfolk, waar ze begraven zullen worden. Ontploffing. New-York, 18 Maart. Door de ontploffing van den ketel van een locomotief iu een locomotievenloods te San Antonio zyn 25 personen gedood en een groot aantal gewond, De aanslag op den koning van Italië. Berlyo, 18 Maart, rchen correspondent In Duitschland nam het aantal stakers tot Woensdag toe, maar verminderde weer tegen het einde der week. Men schatte het getal Zaterdagavond op de helft. Het ,Hbld" ontving een eigen telegram uit Berlijn, waarin meegedeeld wordt dat de staking langzaam maar zeker schynt te ver- loopen. Maandag zyn weer meer arbeiders aan het werk gegaan dan Zaterdag. In Dortmund, Essen en Gelsenkirchen is een toenemend aantal werkwilligen te consta- teeren. De eischen der mynwerkers worden niet meer zoo stellig vastgehouden. De «Köln. Ztng" deelt mee dat Sachse, de voorzitter van den Ouden Bond in den Rijksdag reeds gezegd heeft dat over een loonsverhooging van 15 percent te spreken zou zyn. Een leider der stakers verklaarde dat men met 8 percent zou tevreden zyn. Te Bochum verklaarde Sachse dat de arbeiders met 10 percent genoegen zouden nemen als dan op April nog 5 percent werd toegekend. In Saksen brak Maandag de staking nit. De onderhandelingen ovor loonsverhooging zyn daar afgebroken. In Silezie besloten de leiders der mijn werkers na een langdurige en levendige ver gadering voorloopig geen besluit tot staken nemen. By het spannende van den economischen oorlog zou men haast gaan vergeten dat daar ook nog een andere oorlog was, die tusschen Italië en Tutkye. Van de vredesonderhandelingen komt niets. Italie's voorwaarden zyn: het terugtrekken der Ottomaansche troepen en erkenning der annexatie van Tripolis, in ruil waarvoor Italië geneigd is Turkije enkele concessies toe te staan, voornamelijk een geldelijke schadeloos stelling, toestemming tot het opheffing der capitulaties en erkenning van het religieus gezag van den Khalif. Reuter verzekert uit goede bron te hebben vernomen dat de Porte aan haar gezanten opdroeg aan de mogendheden mede te deelen dat de Italiaansche vredesvoorwaarden onaan nemelijk zyn. Alzoo daar zitten we weer. Dat kan daar nog lang duren. 99 Noordhollandscho Vereeniging Het Witte Kruis"9 AfdeelingHELDER. Algemeene Vergadering op Dinsdag 19 Maart 1912, des avonds 8 uur, in „Tivoli". Punten van behandeling 1. Verslag van de afgevaardigden naai de buitengewone algemeene vergade ring te Amsterdam. Jaarverslag. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Begrooting 1912. Voorstel van het Bestuur om koste loos te ontsmetten voor hen, die minder dan f1200 inkomen hebben. Voorstel van het Bestuur om het salaris vau den administrateur met f 50.— te verhoogen. De Secretaris: G. DE VEN. Voor deze vergadering worden geen convocatiehiljettèn toe- Correspondentie. Eeu ingezonden stuk van den heer Kruyne en een dito van den heer Leewens, benevens eenigo advertentiën, zyn wegens plaatsge brek blijven liggen. Advertentiën. Volgens don Romein- vau de «Deutsche Tageseeitung is dc doktor in de scheikunde •üicolaas Ta vit gearresteerd, verdacht van de aanstichting van den aanslag op den koning van Italië. Tavit, een Turk of Roemeen, komt nit Genève, waar hy zich bewogen zou hebben in anarchistische kringen. Do Schout-by-nacht F. Pinke is met zyn gezin, Zaterdag met liet stoomschip «Grotius" van Amsterdam vertrokkon naar Iodië, waar hy zal optreden als commandant dor zeemacht. By K. B. is met ing. van 1 April P. T. Boom, te Alkmaar, benoemd tot onderhaven meester by de viBSchershaven te IJmuiden. De grafkwestie van de voormalige Nieuwe zljds kapel. De Eerste Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft gisteren uitspraak gedaan in de civiele procedure, gevoerd tusschen den heer Alberdiogk Thym als eischer en de NeJ. Hervormde Gemeente als gedaagde oW het eigendomsrecht op het grai 143 in de voor malige Nieuwezydskapol, die gesloopt is, en op welker plaats winkelhuizen on een kerkje gebouwd zyn. De rechtbank verklaarde, dat eischer recht hebbende is op het graf, en zyn recht niet alleen een xakelyk, maar wel degelyk een recht van eigendom, dat kan worden opge vorderd. Eischer werd dus ontvankelijk ver klaurd, en zyn vordering hem toegewezen, en gedaagde veroordeeld om binnen 8 dagen het stukje grond, waarin zich het graf 143 bovindr, na verwijdering van alles wat daarop gebouwd mocht zyn ter beschikking van eischer te stellen, die gemachtigd wordt zich in het bezit van het grai te stellen. De Ned. Hervormde Gemeente wordt ver oordeeld in de kosten van het geding. «ou auaor ui» wj urougeu eu uui uo u*ep«a Wy herinneren er aan, dat bjj de bebouwing t «.-».«.»« B- ~r te brengen, ten einde den kop te steunen en van den grond, waarop de Nieuwesijdskapel oogenblik bedaard af te waohten. UIT HET BUITENLAen. Nu de conferenties die onder regeerings- leiding tusschen werkgevers en werknemers werden gehouden tot geen resultaat hebben geleid is de staking een nieuw stadium in getreden. De staking duurt intusschen voort en met haar de ellende voor de duizenden die buiten tiunne schuld werkloos zjjn geworden en tot ongerief van iedereen. Vermoedelijk zal zy deze week wel geëindigd zyn, maar toch zullen er nog wel eenige dagen, misschien wel weken, voorby gaan, vóór de hoeveel heden steenkool, die dan bovengebracht worden 'de nijverheid in staat zullen stellen weer normaal werk te doen. De schade zal later blyken enorm te zyn geweest. De Regeering zal nu met een wetsvoorstel komen om een minimumloon vast te stellen voor de mynwerkers. Hoo die wet er zal uitzien is nog niet bekend; de hoofdlynen waartusschen zy zich zal bewegen zyn echter door minister Aeqnith in een onderhoud met de mynwerkorsafgevaardigden reeds mede gedeeld. Er zal vastgesteld worden een minimumloon, desnoods onder beslissing van den Regeerings-afgevaardigde. Daarby zullen de mijneigenaren waarborgen krygen dat hun een billyke hoeveelheid kool'nit de mynen zal worden geleverd door de werklieden. De beteekenis van den stap door de Regeering gedaan is zeer groot en 't is te verklaren dat de Regeering zoo lang mogelijk heeft gewacht met dien beslissenden stap. Wordtjeen minimum-loon voorden mijnarbeider bepaald, dan is het te verwachten dat ook andere vakvereonigingen een dergelyke wet geving zullen komen eischen. Zo o verwacht men dat ook de spoorwegmannen weldra met zulk een eiach zullen komen. Hoe het Lagerhuis het wetsontwerp ont vangen zal is nog niet te zeggen wellicht wordt het vandaag bekend on zullen de partijleiders er zich wel dadelijk ovor uit spreken. Zal het ontwerp volledig tegemoet komen aan de eischen der arbeiders? Ook dat is niet te zeggen. Op verzoek van den eersten minister hebben de mijneigenaars en de mynwerkers gedelegeerden benoemd die met de regeering over de vorschillende onderdeden zullen confereeren. Uit verschillende plaatsen komon berichten dat mijnarbeiders den arbeid willen hervatten, 't Zyn vooral de ongeorganiseerden, die geen steun krygen en dus bet nypende van den toestand ondervindon. Waren er verleden week tot Zaterdag nog geen ongeregeldheden voorgevallen, nu hier en daar de arbeid door enkelen hervat wordt is het te begrypen dat dat niet rustig wordt aangezien. In Schotland kwam het Zaterdag in eon paar mynplaatsen tot ongeregeldheden. Komen by de ellende en het gebrek nog onlusten dan wordt de toestand dubbel criliek. Uit Frankrijk, waar ook pogingen in het werk werden gesteld om tot eene algemeene staking te komen luiden, de laatste berichten geruststellend. De overheid nam voorzorgs maatregelen. De verantwoordelijke besturen doen hun best om de arboiders van een* onberaden stap af te houden. Het verbond van mynwerkers uit het Noor den heeft oen manifest rondgezonden met een verklaring dat de meorderhoid der mijn werkers zich tot een dergelyke beweging op dit oogenblik verzet. Het bestuur dringt er op aan het gesohikte Den 295ten Maart hopen onze geliefde Ouders J. v. Brederode en Aaltje Mens den dag te herdenken waarop zy vóór 35 jaar in den Echt werden verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hun lief hebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 19 Maart 1912. Zoo de Heer wil en zy leven hopen onze geliefde Kinderen, Zuster en Zwager Cornelis Dekker en Neeltje Dekker—Bijl op 31 Maart hunne 20-jarige Echtvereenlging te herdenken. Uit naam van Ouders, Broeder, Zusters en Zwagers. Helder, 19 Maart 1912. Verloofd M. A. Ploeger en K. Bolk, Machinist Kon. liai Den Helder I Koningstraat 60. Den Heideij Parallelweg 35- Geen receptie. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw v. DALFSEN Hermans geven kennis van de geboorte van een Dochter. Helder, 17 Maart 1912. Geboren: Maria Johanna Hubertha, Dochter van H. FAAS en A. M. P. FAAS-Van Es. Amsterdam, Madurastraat No. 20 h. Ondertrouwd J. Christiaan Reeders, Leeraar R. H. B. s. Helder, Haarlem, Cato Bruch. 19 Maart 1912. Getrouwd F. Beiboer en C. Blankman, die, mede namens wederzydsche familie, hunnen hartelyken dank betuigen voor de belangstelling by hun huwelijk onder vonden. Helder, 14 Maart 1912. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht u kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader Peter Antoni Spoelstra, in den ouderdom van 54 jaar. Amster-Wed. P. A. SPOELSTRA- dam. i Boendermaker. A. KREUGER-Spoelstra. J. KREUGER. M. JOBELS-Ruijters. A. JOBELS. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blyven. Amsterdam, 16 Maart 1912. Helder. Den Haag. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelljken dank aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. GROE NENDIJK en Directrice en Zusters van het Gemeente-Ziekenhuis alhier, voor de zorgvolle behandeling tydens de ziekte van hun Zoontje CORNELIS betoond. J. STROUS en Echtgenoote. Heden overleed zeer plotseling mijne geliefde Echtgenoote en onze liefhebbende Zuster en Behuwd zuster, Mejuffrouw Barbera Frederika Selderbeek, Echtgenoote van JOHAN PETER HOLM, in den ouderdom van 60 jaar, diep betreurd door ons allen. Namens haar diepbedroefde Echtgenoot, Broeders en Behuwdzusters, H. SELDERBEEK. Amsterdam, 12 Maart 1912. Wegens buitenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. REPETITIE niet Dinsdag maar Donderdag 8 uur Dames 9 uur Heeren pr8CIÖ8• Dames en Heeren kunnen zich melden by het Bestuur. Leeftijd 18 jaar. HET BESTUUR. Algameena ledenvergade ring op VRIJDAG 22 MAART 1912, 's avonds 9 uur, in de Nutsspaarbank (Polderweg 1). HET BESTUUR. Et gBEBiJ Prograna, te geven door ïóór zijn teragkeer naar Frankrijk. Entreé f I.-. f 0.50 voop leerlingen van inrichtingen v. onderwijs. Plaatsbespreking ven 11—12 uur op den deg der Uitvoering. Aanvang 8 u. Bureau 7u. Vereen, tot bevordering der vrije gedachte. Afd. Helder en Omstreken. - OP - ZOHDA0 24 MAART 1912, 's morgens ten 10 uur in „Casino'1. SPREKERS van 's-Gravenhage, Onderwerp „Vrije gedachte en Monisme", de heer W. HAVERS van 's-Gravenhage, Onderwerp „Bezit de mensch eea ziel?" Entróe 10 cent. Dabat vrij. Het afdeelingsbestuur stelt gratis for mulieren ter beschikking voor afschei ding van de Kerk. P. TUK, Laan 33. A. J. SPOOR, Goversstraat 67. a.d. OP Woensdag 27 Maart 1012, 'smorgens 10 uur, van: pspegssl met kool, oen porti] golantorlBn, enz. enz. ■W Te bezichtigen daags te voren ven 10-4 oor. Deurv. W. BIERSTEKER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2