Let well Ü8 Heldersche CABTOHN- en BOEKBINDERIJ van nUt ü"io° .de matrozen, van de verplaatst jld man", den comraan- dwarsstraat No ^mo' welli: een haiver ,Tftn jen en tien-duizenden passagiers Mldde^uwmoordendo angsttydingen lezen- /orgaan van dat prachtige zeeschip, nic*. Zy weten niet, hoe de tranen eurig in de oogon schieten, do kop at klam zweet bedekt; naar adem hygt monden voor 't verschrokken wyd- palkto oog ziet hy\ die 't leven aan boord mt, in zyn verbeelding dit gruwbare ongelok gebeuren 't Is duizend, dnizend dooden sterven wanneer ge daar op het bovendek als een klein menscbje heen en weer heen en weer heen en weer staptmet voor uw sta rende oogen den woeligen OceaanDe fluitjes van de stuurlieden snerpen door de lucht. De officieren staan op de brug, op het voorschip, en achterschip. „The old man" luistert naar de rapporten, die telephonisch naar de brng komen geeft bevelen En hier hoor ik de stemmen In het benedenrnim twee voetdan drie voet bevol om de waterdichte schotten te sluiten I die electrisch gaan en niet iunctioneeren door den geweldigon druk in de bakboord- z^jde van het schip Vier voet De marconi-man zit in s'n toren wacht op het bevel van den commandant tS. O. 8.» I... en 7 voet water in 85 minnten «Saving of Souls». En de geel-blauwe electrische vonken vlie gen door het nachtzwart, nie onheilspellende 8.0. S. van de „Titanic» opgevangen door de mylen wyd weg zynde groote passagiers schepen, 50 schepen, 50 varende passagiers- en vrachtschepen ontvangen het bericht. Een rilling gaat over de roggen der jonge en oude zeerobben, de kapiteins van de grootste en kleinste Atlantische booten, wan neer marconist met zyn bleeken, vermoeiden kou 't vreeselyke telegram overreikt: S. O. S. „Titanic»zoovéél Westerlengte, zoovéél Noorder-breedte I Dj «Titanicl" En ik hoor 't roepen in den nacht: Maar dat is niet mogelijk... niet mogelijk Èo in vlugge vaart opnieuw terug in het station, hoog tusschen luxueuse rook- en theesalons gelogen. In het kleine eenvoudige kantoortje, waar de marconist zit met de kap over 't hoofd, de ooren tegen de telophoon- platen van het apparaat. SssistSss-t gaat de machineby drukt op de knoppen Daar, hoog boven het breede schip, dat op en neer deint onder de breed wiegende baren van den onmetelyken Oceaan, schieten de vonken den nacht in Beneden slapen de honderden passagiers, de helft der bemanning. Heerscht stilte in do lugubere corridoren, waarin de enkele electrische lampen licht stralen. Gloeit als onheilspellende oogen 't vuur-roode licht der lampen in de glazen huisjes, die ge stnk moet slaan, wanneer er ergens brand is. Ge riekt hier alleen een Hauwen, weeën geur van boenwas en rubberZe slapentien ken aan geen gevaarGevaar op deze schepen? op deze dryvende steden met hun bevolking van over de vijf-duizend personen En tooh en tooh «8. O. 8." Ik zie ze weer staan op de brugde kapitein met z'n bleek-witto gezicht, rustig, al bonkt het hart met slagen als van de nimmer rustende machines daar diep in het binnenste van den leviathan I Zij kennen het gevaarsy kennen de verradelyke aanvallen van den Atlantischen do onheilspellende beruchto ,banken" van New-Foundland. Hoe dikwyls hoorde ik hen niet met een snoht van verlichting zeggen, 9 wanneer de «Banks" achter ons lagen Goddank I Wie kent nu de verantwoordelijk heid van dien éénen daar op de brug? the old man De «Titanic" is onder gegaan, met dub bele waterschotten, met de aller-modernste technische inrichtingen, waarmee ooit een passagiersschip werd uitgerust I Eu 1900 man passagiers en bemanning gingen, trots de draadloozo telegrammen, naar den kelder. Of het oen dood stak zeilhout was of 'f een scheepje gold, 'n armzalig ding van enkele honderden tonnen saamgeperst tusschen do drijvende Ijsbergen in nevelop de banken, waar de zee, de golven al eeuwon lang de doodsklokken lniden over de hier in de diepte verzonken wrakken Eenige eerste klas passagiers gered, tweede klas ton deele, zoo zeggen de kabel telegrammen.John Astor.400 millioen gulden.Alfred van dor Bilt.800 millioen guldeo.en de anderen 1 Londen, Parys, Now-Yorkde toren van deMarconi «wire lees" te Scheveningen.dood I niet dood I toch doodleeft leeft niet. Ia het tasschendek heorscht een paniek en trots alle koelbloedigheid en de opoflerings- zueht en heldenmoed der mannen.Een Kiek dor radeloos-krankzinnige vrouwen en deren, die in nachtgewaad door de corri dors snollen, de hooge trappen huizen óp. om dan daar boven op het opperste dek half ontkleed naar die yskille zee te staren, dat geopende graf. Nee, dat is geen sentimentaliteit en geen sensationeel briefje voor de „occasie". Wie nimmer de zee zag, wie nimmer de roe pende stemmen der natnnrmachten boorde in den grauwen nacht, wie nimmer met angst vertrokken kop wakker is geschrokken in zyn kooi, luisterend naar het krakende schip, luis terend naar de schreiende siréne, die klaagt als de stemmen van verdoemden in het mist-gewe- vel.die kan niet weteD, kan niet beseffen, wat de woorden beteokenen Saving of Sonls". De golven van don Oceaan dekken ook dit reusachtige graf weer.nog weer zegevier den „domme" natnurkrachten over het spitste vernuft der menschheid. Een stryd van eenwen on eeuwen.«Ti- tanic"... tegen Ti'anic.de mensch tegen de natuur, de natuur tegen de menschheid, Aan wien de zegepraal? Never mindl Al stroomen de tranen van verdriet, van wanhoop en teleurstelling over onze kakeD, al trenren duizenden om dezen dag van ramp en ellende.toch voorwaarts I toch den kamp niet opgeven „Titanic" tegen Titanische oer-machten Laatste berichten, Slechts 412 passa giers gered. Het stoomschip „Carpa- thia" arriveerde heden morgen te New-York. De directie van de White Starline deelt mede, dat slechts 412 passagiers van de „Titanic" werden gered, waarvan sommigen gestorven, stervende of gewond zijn. De kapitein en verscheidene officieren begingen zelfmoord uit wanhoop. William Stead kwam ook bjj de ramp om het leven. Een der overlevenden deelde mede, dat do „Titanio" omstreeks half twee in de diepte zonk; het scheepsorkest, dat op het dek was opgesteld, speelde oen Psalm Zeven ge redde personen stierven aan boord van do „Carphatia", en werden aan de zee toever trouwd. Twee vrouwen werden op het oogenblik der redding krankzinnig. De heer Brayfon, een der overlevenden, zag hoe kapitein Smith door een golfslag van de brug werd geslagen, doch weer naar zyn schip terngzwom, weigerde zich in de reddingboot te begeven, vóór alle opvarenden gered zonden zijn. De „Carphatia" bevond zich slechts op 62 zeemylen van de „Titanic", toen per draadloos bericht hulp werd gevraagd. De „Carphatia*' legde in 4 nar dezen afstand af. Verschillende hartroerende tooneelen speel den zich aan boord vau de „Titanic" af. Gebleken is, dat byna terstond nadat men de Ijsberg ontdekte, de botsing plaats had Niemand dacht aan een luk, doch het bleek ernst te zyD, toen de kapitein beval de red- dinggordels aan te doen en de booten uit te zetten. Tevens word de machiue stopgezet t den de waterdichte schotten gesloten. Sommige der passagiers waren nog in avond toilet, de meesten echter in nachtgewaad. Toch werd nog niet aan het groote gevaar gedacht, daar sommigen in de bibliotheek bleven, anderen bleven kaartspelen. De booten waren spoedig gereed. In elke boot bevond sich een der scheepsofficieren, gewapend met revolvers. Het consigne, eerst vrouwen cn kiaderen in de booten, werd meerendeels opgevolgd. Er hadden geen gevechten om de booten plaats, tn van de vuurwaponen behoefde men geen gebruik te maken. Toen de reddingbooten wegvoeren, was het verschrikkelijk het angstgeschrei van de over- blij venden aan te hooren. Zestien booten konden bemand worden, waarvan de opvarenden allen aan boord van de „Carpathia" werden opgenomen. Vrijgesproken. Ds. Ewold, beschuldigd van moord op zijn vrouw, is heden in vrijheid gesteld. Brand. Hedenmiddag zyn alhier een drietal houten schuren, op het terrein naast de R. C. Kerk bij de Nieuwstraat geheel verbrand. De daarin geborgen goederen en gereedschappen gingen geheel verloren. Niets was verzekerd, Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag 3 uur Kindervoorstelling. Kanaalweg. •20 April. Feestelyke Uitvoering door „Oefening kweekt Kunst". Casino, 8 uur. 20 April. 20 April. Openb. Leesz en Bibl. Verg. v. d. Bond v. Ned. Onderw. Spreker: C. lloerman. Café Centraal, 8 uur. 21 April Herhaling der Revue door de Tooneelver. „Jong Holland". Casino. •21 April. Matinée door het Dameaiangkoor >Eu- phonia". Opvoering van »De Tooverring". Titoli, 2 uur 21 April. Tweede opvoering van de „Gifmenger". Bondsgcbouw, Molengracht. •23 April. Balavond door de dansclub O. V. Tivoli 8 uur. 29 April. Propaganda-Vergadering door de Jonge Vrijzinnigen. Opvoering van «In de Bran ding". Casino, 8 uur. Arrondissement Mr. A. W. Thöne eervol ontslag als zoodanig verleend met dankbetuiging voor bewezen diensten. Met ontslag. Opperstuurman A. Wiersma 17 Juni 1912. Stafmuzikant J. J. Hazelhoff 22 April Matroos2ekl. J. C. de Koning. 27 id. Stoker le kl. I Boer 25 id. Matroos le kl. R. Buyl 16 id. Blijkens mededeeling van den Minister van Fi nanciën aan het Departement van Oorlog is be paald dat het middel van inlegering van militairen tot invordering van 's Ryks directe belastingen In den vervolge niet meer zal worden toegepast. Het inkwartieren als dwangmiddel tot het in vorderen der plaatselijke belastingen blijft echter van toepassing tot dat de aanhangige wijziging van artikel 280 der Gemeentewet zal zijn aan genomen. Bepalingen nopens hefverleenen van binnenlandsch verlof," Koninklyk Besluit is bepaald: de coinmandeerende officieren der korpsen en de chefs van diensten zyn bevoegd tot het verleenen van binnenlandsch verlof tot en met veertien dagen; b. de commandeerende officieren van gedeta cheerde onderdeden van korpsen zyn bevoegd tot het verleenen van een verlof als boven genoemd n met vier dagen de commandeerende officieren van korpsen, gedetacheerde onderdeelen en de chefs van diensten mogen zich, ook in hun persoonlijk be lang, voor den tyd van vier dagen binnenslands van hunne standplaata verwijderen, na vooraf kennis van hunne afwezigheid te hebben gegeven aan hur. onmiddellijken chef. De Legerplaats bij Harskamp zal van en met 15 tot en met 25 Mei a.s. door omstreeks 8/t deel der najaarsploeg 1911 van het 10de ment Infanterie worden betrokken tot het houden schietoefeningen. Van 10 tot en met 19 September a.s. zullen door het 10de Regiment Infanterie oefeningen worden gehouden in de Legerplaats bij Zeist, onder de leiding van den Commandeerende Officier van het Regiment. Aan deze oefeningen wordt deelgenomen door de stóf en de vier bataljons van het 10e Regt. Infanterie, de mitrailleurs, by bovengenoemd regi ment ingedeeldeen detachement ordonnancen een detachement huzaren tot het verstrekken van paarden aan onbereden officiereneen detachement hospitaalsoldaten. Bovendien gedurende één of meer dagen onder deelen van het le Regt. huzaren en van het le Regt. Veld-artillerie. Met betrekking tot de oefeningen, onder a be doeld, is verder bepaald: Uit de manschappen wordt, per 2 bataljons van het regiment, eene compagnie geformeerd, onder bevel van den kapitein. l die compagnie worden ingedeeld: luitenants, waaronder c.q. één reserve militie-luitenant kan zijn; 1 sergeant-majoor-in structeur; 1 serg.-maj.-administrateur; 1 sergeant of korporaal d.d. fourier; 6 A 8 sergeanten le kl. of sergeanten; 4 i 6 korporaals, en 1 tamboer of hoornblazer. De manschappen worden gekozen uit hen, by het ouderdeel, waartoe zij behooren, het best schieten. Van 19 tot en met 27 Sept. a.s. zullen onder leiding van den Commandant der Stelling van Amsterdam, oefeningen in den vestingoorlog in een gedeelte van het Zuidfront der stelling worden gehouden. De jaarlyksche marine-schietwedstrijd zal in 1912 worden gehouden van 12 tot en met 15 Augustus. Marine en Leger. By besch. v. d. Min. v. Marine is de uit Ü.-Indié met part. gelegenheid gerepart. luit. t. z. 1ste kl. O. H. van Hersyn op non-activ. gesteld. Bij besch. van den Min. van Marine zijn luit. t. z. le kl. W. A. van Aken, uit O.-Indiê gerepa trieerd, en luit. L z. 2e kl. K. W. Thomas, laatst aan boord ïEvertsen", op non-act. gesteld. By de Kon. marine zullen de volgende over plaatsingen plaata hebben machinist H. Zeilstra, van «Reinier Claeszen" op iBulgia" machinist L. Souter, van «Koningin Emma" activiteit gesteld te Amsterdam bij de Ned fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel machinist C. B. Eenhoorn, van «Bellona" in acti viteit gesteld te Vlissingen by de fabriek der Kon. Maatij «De Schelde"; machinist J. A W. v, d. Laan, van non-actief op de Bellona" allen 1 Mei machinist H. C. Dekker, van «Koningin Emma' op «Schorpioen"; machinist B. Zietse, van non-actief op «Kon Emma" hoofd machinist J. Smit, van Directie Amsterdam tydelyk op sHeemskerck"; machinist E. Y. J. Nandorf, van «Schorpioen" op »Van Speyk" machinist G. v. Noortwyk, van «Reinier Claeszen' op «Koningin Emma", allen 20 dezer. De machinist by de Kon. marine F. Damave, thans non-actief, wordt 20 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. «Koningin Emma". Machinist L. Bouter, aan boord «Kon. Emma", den Ion Mei a.s. in activiteit gesteld te Amster dam bij de Nederl. fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel. Machinist C. B. Eenhoorn, aan boord «Bellona", in activiteit gesteld te Vlissingen bij de fabriek der Kon. maatschappij «de Schelde". Overplaatsing. Op 15 April 1912. van: op: Machinist H. C. Dekker, K. Emma Schorpioen id. B. Zietse, non-actief K. Emma id. E.I.J. Nandorfl, Schorpioen V. Speyk, id. G. v. Noortwyk, R. Claeszen K. Emma Op 20 April 1912. van: op: Hoofdmach. I. Smit, Direct. A.d. Heemsk. Machinist F. Damave, non-actief K. Emma Op 1 Mei 1912. van: op: Machinist H. Zeilstra, H.GIseszen Bulgia id. J.A.W.v.d.I.aan, non-actief Bellona. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-M aatschatpu Nederland. Cclebes, uitreis, is 16 April Pantóll&ria gepasseerd. Koning Willem 11 arriv. 16 April v. A'dam te Batavia. Grotius, uitreis, arriv. 17 April te Sabang. Prinses Juliana, uitreis, passeerde 17 April Ouessant. Soembawa, uitreis, vertrok 17 April van Suez. Flores vertrok 17 April van Padang naar A'dam. Kon. Willem III, uitreis, vertr. 17 April van Suez. Karimoen, thuisreis, vertrok 17 April van Calicut. Re ui brandt, thuisreis, arriv. 17 April te Lissabon. Calcutta, thuisreis, arriveerde 18 April te Suez. Kaïnbangan, thuisreis, pass. 18 April Kaap Roco. Nias vertrok 18 April van A'dam n. Hamburg. Rotterdahsche Llotd. Kediri, uitreis, vertrok 17 April van Suez. Malang vertr. 17 April v. Hamburg n. Rotterdam Wieringen, thuisreis, vertr. 17 April van Port-Said. Bogor vertrok 18 April van Rotterdam naar Java. Tabanan, thuisreis, vertrok 17 April van Colombo. 1'alembang, uitreis, pass. 18 April Periin. Wilis, thuisreis, pass. 18 April voorm. Kaap del Armi. Tambora, uitreis, vertrok 18 April van Marseille. Koninklijke Hollandsohe Llotd, Amstelland, uitreis, vertrok 17 April van Leixoes. Frisia, uitreis, is 17 April Fernando Noronhagepass. Hollandia, vertr. 17 April van Santos naar A'dam. Teodora de Larrinaga, uitreis, arriveerde 17 April te Rio Janeiro. Kon. Wkst-Indisohb Maildienst. Pr. Willem III,arriv. 16 April v, A'dam te Paramaribo, Visacherijberichten. Nieuwediep, 16 April n.ra. Aangebracht door trekkers 600 tal haring f 1,10 a f 1,30 per tal. 17 April. 30 korders met 5 tot 20 stuks groote tong 90 cent per stuk, 10 tot 60 middellong 45 a 55 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 20 cent per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f 6 a f 8 per mand, 2 tot 8 mand kleine schol f 2 a f 2,75 per mand, enkele manden schar 70 cent per mand. Van trekkers 1100 tal haring f 1,10 a fl,40 per tal, 1 tal geep voor f 16. 18 April. 12 korders met 5 tot 20 stuks groote tong 90 cent per stuk, 10 tot 50 middeltong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 20 cent per stuk, 1 tot 4 mand stortschol 4 I 5 per mand, 2 tot 8 mand kleine schol f 1,5 a f 2 per mand, 1 tarbot voor f 8. Vnn trekkers 750 tal haring f 0,85 a f 1,30 per tal, 1 tal geep voor f 18. 19 April, v.m. 8 uur. Van trekkers 700 tal haring f 0,85 a f 1,15 por tal. 6500 stuks ansjovis, opbrengst f 8,30 per 1000 stuks. Op 1 Mei 1912. Bootsman A. Hoeljmans, Stoker-maj. H. Beumer, SergL-stok. A. Ouliker, Stoker-maj. S. Botman, 8ergt -stok. P. H Hubér, id. V. Oalen Bulgia. id id. id. id. Schorpioen V, Galen. V. Spejjk R Claeszen L. Kloosterman, Schorpioen id. By Koninklijk Besluit van 10 April j 1. No. 71 is aan den AudiUur-mllitalr in het 4d« Militaire Burgerlijk» Stand v. Helder, Van 16 tot 18 April. ONDERTROUWD: A. C. de Vries en 8. F. Graaser. C. Daalhniren en A. Winkel. P. Verver on A. Renooy. A. Hoornsman en A. C. Koning. F. Seegers en J. Franse. J. Willomse en T. Plaatsman. A. W. Tiche laar en A. de Zee. GETROUWD: A. J. H. v. d. Burg en M. Itan. P. de Beurs en F. van Dok. S. Nienwbuurt en W. Engel. J. Meurs E. Smit. BEVALLEN: A. Klooster geb. Koegel- borg, d. K. Gras geb. Maas, z. N. Scboone- veldt geb. Stam, D. Bakker geb. de Rid der, s. J. G. Oostendorp geb. Kamp, z. A de Roo geb. van Essen, d. OVERLEDEN t J. Hendrikse, 42 j. Marktberichten. Schagen, 18 April 1912. 6 Paarden 1 100.— f 250.—. 10 Sticron f180.— k 1840.—. 540 Geldekoeion (magere) f 140.h f 260. 80 Geldekoeien (vette) f200.k 1890. 100 K&Ukoeien 1180.— k f300.— 120 Vaarzen I 70.— k f 180. 150 Nuchtere Kalveren f7.k 124. 460 Overbonders 124.— k f SI. 15 Varkens (magere) f 15.a f20. 60 Varkens (vette) f 0.54 k f 0.60 p. K.G. 90 Biggen f 9.k f 17.—. 20 Konijnen f 0.20 k f 1.75. 80 Kippen f 1.k f 1.75 per stuk. 650 K.G. Boter f 1.20 k f 1.80 per K.G. 100 K.G. Kaas f0.70 k f 0.80 per K.G. 4500 Kipeioren 18k f8.75 per 100. 900 Eendeieren f 8.80 per 100. Kostelooze Arbeldsb Ned. R.-K Volksbond, Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Gevraagd: 2 bekwame metselaars; 5 sjou werlieden; 1 lettorzettersjongmaatje. Geopend 's avonds 9 uur. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 19 April. De Zoneverduistering. Omtrent dit verschijnsel, zooals bet zich te Helder beeft voorgedaan, meldt men ons het navolgende By strak helderen hemel werd ten 11.18 de eerste aanraking der maanschyi met den zonnerand in den kijker waargenomende thermometer, in de schaduw, wees 12°.5C (ongecorrigeerd) aan. Naarmate de zonsbe- dekking toenam, nam de helderheid na 1*2 u. merkbaar af, kreeg men den indruk alsof een zware onweersbui kwam opzetten. Ten 12.18 kwam aan den Z.-hemel een vry dichte cirro stratis bewolking tot een 25° hoogte zichtbaar, daarboven werd in het Z.-W. ten 12.82 de planeet Venus, op ongeveer afstand van de zon, waargenomen. Ten 12.37 had de gedeeltelijke bedekking der zon baar maximum bereikt, de temperatuur was ge daald tot 9° C (ongecorr.). Do helderheid bleef te groot om ookMer- curius, die slechts op 4° afstand ten W. van de zon stond, waar te nemen; evenmin wer den Saturnns of sterren der le grootte gezien, Waar het zonlicht door met vnil beslagen ruiten scheen werd het zonsbeeld in sikkel vorm dnidelyk waargenomen. Ten 1 n. werd Venus voor bet ongewapende oog onzicht baar. Ten 1.56.17 eindigde de bedekking. De temperatuur begon na 1 u. langzaam te stygen en was ten 2.5 tot 11°.6 (ongecorr.j gerezen. Van bet oogenblik dor maximum verduistering werd eeDO zeer geslaagde opname genomen van het torengebouw dor R.-C. terk door den fotograaf Chef Kreuger. In diens étalage-kast, Koningstraat, is deze tentoongesteld. De verjaardag van Z.K.H. Prins Hen drik werd beden alhier herdacht door het bonden van een parade van het garnizoen en van de zeemacht, ditmaal op het terrein aan de Buitenhaven, naby Hr. Ms. ,Atjeh." De parade werd gecommandeerd door den luit-kolonel der mariniers J. A. Gauw. De troepen werden gei aspecteer d door den vice- admiraal F. C. E. L. Koster. De Emma-bloem. De Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose stelde dit jaar den verkoop der bloem, die naar de hooge Beschermvrouw der Vereeniging voortaan den naam van Emma-bloem zal dragen, voor het geheele land vast op Maandag 22 April. De opbrengst strekt tot styving van de kas der plaatselijke vereenigingen, en moet haar in staat stellen den stryd tegen de go- vreesde ziekte, die zoo menigeen roods weg rukte en ons allen blijft bedreigen, voort te zeiten. Men weet, hoe ernstig onze Heldersche vereeniging deelneemt aan dien stryd en zal begrypen, dat zy daartoe den algemeenen steun niet kan ontberen. Wy bevelen de goede zaak dus by onze lezeressen en lezers aan. Moge de vereeniging evenmin als in vorige jaren teleurgesteld worden in hare hoop, be reidwillige verkoopsters te vinden, die zich gedurende hare vry'e uren beschikbaar stellen om een soo nattig en noodig werk te ver richten. En wanneer lieve handen hetbloempji aanbieden, wie zal dan niet gewillig zyn penningske offeren om zich met het bloempje te tooien on door zyn voorbeeld ook anderen op te wekken tot volgen, zoodat ook nu weer voel kleiatjes één groote maken Ansjovis. Hedenmorgen werd alhier aan den afslag 6500 stuks ansjovis aangevoerd, die f per 1000 konden opbrengen. Naar wij vernemen houdt de „Ver eeniging van Jonge Vrijzinnigen" 29 April a.s. een propagandavergadering in „Casino", waarin o.a. zal worden opgevoerd het tooncel- stuk „Ia de branding." Ditzelfde stak werd eenige weken terug met groot succes in Schagen opgevoerd door de Federatie Schagen van den „Bond voor Stautspensioneering." Het Nieuw-Malthueianisme. Gisteravond hield de afd. Helder van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond een openbare vergadering in tTivoli", waarin als spreek ster optrad Mevr. KiersDe Jong, van Am sterdam, met het onderwerp l «Het Nieuw- Malthusianisme en wat men er van zegt,. De zaal was vry goed bezet. De heer Streutker heet de aanwezigen welkom en zegt, dat al is de opkomst niet zoo goed als men geweuacht had, men toch tevreden mag ïyn. Deze vergadering is uitgeschreven naar aanleiding van het feit, dat het thans een jaar geleden is, dat do aid, Helder gesticht werd. We hebben dit jaar met tegenspoed te kampon gehad, doch knnnen ook op veel voorspoed bogen. Ons ledental bedraagt thans 248. We hebben uitgeschreven 5 openbare vergaderingen, waarvan 3 te Helder, één te Texel, waariu Dr. Rutgers als spreker op trad en die de stichting van een afdeeling tengevolge had en een te Schagen. We heb ben 8 ledenvergaderingen en een 8-tal be stuursvergaderingen gehouden. Twee maal hebben we twee afgevaardigden gezonden naar een Algemeene Vergadering en wel naar 'a Gravenhage en Haarlem. We hebben als propagandalectunr 8000 brochures en 7000 strooibiljetten verspreid. Nog hebben we ver scheidene menschen geholpen, volen voor niets, anderen tegen een geringen prys, kor tom, wy hebben met vrucht gearbeid. Hierna verkrijgt de spreekster het woord en begint met te zeggen, dat wat er zooal van het JSienw-Malthasianisme gezegd wordt, niet met een paar woorden kan worden mee gedeeld. Veel wordt ons ten laste gelegd, en aan verdachtmaking ontbreekt het ons zeker niet. Ik geloof, zoo gaat spreekster voort, dat er geon vereeniging bestaat, die meer beatryding ondervindt. En toch, de tijd xal leeren, dat zoo er één vereeniging is, die recht van bestaan heeft, het de onze zal zyn. Wy komen steeds eerlyk voor onze dankbeelden uit en wy kunnen dit ook, daar wy 't geluk en het welzyn der menscbhaid willen bevorderen. Is dat dan geen schoon doel en zouden wy allen daaraan niet willen meewerken En toch, in plaats van dit in te zien, gaat men ons betichten van al wat leelljk en laag ls. Maar wy gaan den strijd moedig en vastberaden aan. Wy strijden voor een betere samenleving en een idealen toekomst. Hierna behandelt zy in grooto trekken geen er zooal tegen de Malthusiaansche be weging wordt aangevoerd. Dat zy de Prosti tutie in de hand zou werken; dat het de onzedelijkheid in 't huwelijk zon bevorderen; dat hun loer de natuur zou tegenwerkendat 't de wereld zon ontvolken en dat het ge bruik der middelen schadelijk zou zyn voor de gezondheid, al deze punten worden door haar onder de oogen gezien en bestroden. Door een bewuste regeling van het kindertal zal men meer zorg kunnen wijden aan do opvoeding dor kinderen, speciaal aan die der nnisjes, om ze minder afhankelijk te maken. De natuur wordt in stede van tegengewerkt meer geregeld, wat men op velerlei ander gobied ook doet. Als men soo bang was voor ontvolking, moest men wat meer respect hebben voor groote gezinnen en het hun niet soo moeilyk maken, o.a. door voor hen byna geen woningen beschikbaar te stelleaboven dien hebben dezelfde bestrijders heel weinig respect voor het menschelyk leven, getuige b.v. de weinige zorg der regeoringen van byna alle landen voor het welzyn van de natie. In dit verband wees zy speciaal op Rusland, waar de beweging geheel verboden was en waar toch zoo roekeloos met menschenlevens wordt omgesprongen, getuige de hongers nood en de vele progroms, de overvolle ge vangenissen en de honderdduizenden banne lingen naar Siberië. Nog stond spreekster stil by de tegenkanting, ondervonden van de pas aangenomen zedelyksheidwetteD, om ten slotte er op te wijzen dat trots al deze tegen stand de Bond vooruitgaat, tot heil der menschheid. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer C. Bakker, die de spreekster op verschillende punten bestreed en hierna door de spreekster werd beantwoord. Hierop sluit de Voorzitter onder dankzeg ging aan spreekster en debater de vergadering. Voor ongehuwde heeren. Uitde «Nieuwe Rottcrdamsche Courant" vau Zondag 1.1., knippen wy de volgende prachtige advertentie voor ongehuwde heeren: 26-jarige Kath. Wees, 180.000 vermogen; 38-j Franvaise, 100.000 vorm. 22-j. Turkin, 100.000 verm., alsook velo honderden andere dames wenschen spoedig huwelijk. Nadere bizonderheden franco door: Schle- singer, Berlin 18 (Doitschland). Gewetensgeld. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's ryks schatkist, uit Doetinchem, van een onbekende, is ont vangen f 1500 aan bankbiljetten, ter vol doening van verschuldigde successierechten, enz. Een zuigeling gedeponeerd. Aan een woning aan de Juliana-van-Stol berglaan te 's-Gravenhage belde Woensdag oen bejaarde vrouw aan en verzocht de dienstr bode, toen deze de ztraatdenr opende, even de zuigeling vast te houden, die sy by zich had, daar zy een pakje in haar zak had, bestemd voor de kameraad van het dienst meisje, en zy dit niet voor den dag kon halen, als zy het kind op den arm hield. Het dienstmeisje voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw het op een loopen zette. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat de vrouw het kind in verzorging had. van de moeder. Beiden zyn echter niet te vinden; daarom is haar op sporing verzocht door den commissaris van politie in de 2e afdeeling. Van een jongetje, dat geen meisje wat. Aan de „Leeuw. Ct." wordt van Amster dam geschreven: Sedert de heer Querido het voorbeeld heeft gegeven, schynt het onder woordkunstenaars een gewoonte en een soort travesti stof te gaan opdoen voor hun romans! En de Jor- daan is natuurlijk de meest bevoorrechte bedevaartplaats. Men verkleedt zich als met selaar zonder werk, huurt ergens een dak kamertje, vertoeft er van tyd tot tyd en trekt ook wel weer eens een poosje weg, om in een anderen meer welgesteld en kring ver- poozing te zoeken. Zoo deed dan ook een jonge man, die als Btucadoor het pad van de romantieke experimentalie wilde bewan delen. Ongelukkig had onze dichter fraai lang krullend haar, dat hy niet ton offer wilde brengen en dus zorgvuldig verborg onder iets als een aviateurspot. 't Ging best, hy praatte, dronk, vierde feest met 't rumoerig volkje uit stegen en sloppen, om dan na af loop van 't festyn langs vier trappen naar het zolderkamertje te gaan, dat hy zich, om de mise-en-scène compleet te maken, had gehuurd. Op een avond echter waren ze hem, nieuwsgierig en wellicht iets vermoe dend, nageloopen, en bespiedden hem zorg- zorgvuldig door de kieren, die een zolder- kamerdeur in de Jordaan onvermydelyk heeft. Onze vriend zette niets kwaads vermoedend, zyn aviatourspet af en zyn lange haren golfden romantisch schoon laDgs hals en schouders. „Jeminee" zeiden zo tegen elkaar, aan de dour. „Hè jai ooit sulk haar gesien? 't Is een meissie wat ik je segDer zal wel eenluchie aan wese. Voruit, na de polisie Ze liepen wat ze beenen hadden naar de politie om daar te vertellen, onder veel mis baar, „dat er op een dakkamertje een man sliep, die een meissie met lang haarwas misschien wel die juffer Pascal, die ommers ook aan aviaardery deed?" Toen kwamen natuurlyk de vermaarde twee agenljes en namen ons dichtertje mee Hoe 't afliep, vertelt de geschiedenis niet. Wel is er mee bewezen, datje togenwoordig voor de romankunst je haren moet over hebben, al zyn ze nog zoo mooi en nog zoo langl Local Option. De uitslag der volksstemming betreffende de gelegenheid tot verkoop van alcoholische dranken in de gemeente Sappemeer is Woens dag bekend geworden. Aantal inwoners boven den 21-jarigen leeftyd 8084. Uitgebrachte stemmen: 1428 mann. en 1561 vr. 2989. Voor onbeperkten verkoop: 38 m. en26vr. Yoor onveranderden toestand: 198 m. 188 vr. Voor vermindering: 216 m, en 224 vr. Voor geheele verdwyning: 769 m. en 444 vr. Blanco: 184 m. en 201 vr. Van onwaarde: 29 m. en 23 vr. Alzoo hebben voor geheele verdwyning ruim 57 pet. gestemd. (j|Pf. Qf. Ct."). Zonsverduistering en Gemesnteraad, Uit het verslag van de gisteren gehouden raadsvergadering te Velsen in H. Dbld. knippen we het volgende ,We zitten plots in een discussie over dezonsverduistering. De voorzitter stelt vójr, om half-twaalf te pauzeeren, opdat de raad de zonsver duistering ook kan waarnemen. Wethouder Netscher is er voor, door te vergaderen. Vanavond lezen we wel in de krant over die verduistering. En er is nu zoovéél te doen. De voorzitterOp het moment der ver duistering vind ik de zonsverduistering interessanter dan den raad De heer Netscher O, zoo I" Seddon opgehangen. Londen, 18 April. Seddon is vanmorgen in de gevangenis van Pentonville opgehangen. De beul bracht den nacht bij den ter dood veroordeelde door, die gisteravond in sljnoel afscheid nam van vrouw en kinderen. Den geheolon nacht was hy rusteloos. Sidderend betrad hy het schavot en was onmiddellijk dood. Een groote menigte stond voor de ge vangenis toen de doodsklok luidde en vernam met tegenzin het bericht der executie. Een vergissing in een ziekenhuis. Berlijn, 18 April Een aangrijpend drama heeft zich gisteren afgespeeld in het zieken huis de Charité te Berlijn. Door een ver gissing van een pleegzuster werd een veertienj arigen gymnasiast, die een onbe duidende keel-operatie moest ondergaan, een te sterke cocaïae-oplossing ingespoten. De jongen was direct dood. Uit wanhoo over haar vergissingheeft de snster sic i daarna ingespoten met dezelfde sterke oplos sing, hetgeen ook haitf onmiddellijke dood ten gevolge had. UIT HET BUITENLAND. Italië en Turkije. Aotie in de Dardanellen. Londen, 18 April. Een Lloyd-telegram meldt, dat in de Dardanellen het geluid van kanonschoten gehoord wordt aan den ingang der Dardanellen. Geruchten loopen, dat de Italianen een aanval doen op de zee-engte. Het is onmogelyk de waarheid te vernemen. Parys, 18 April. Een telegram nit Kon- stantinopel meldt, dat de Italiaansche vloot voor den ingang der Dardanellen ligt. Een Italiaansch schip is gezonken. Knostantinopel, 18 April. De minister van oorlog heeft mededeeling gedaan van het volgende door hem ontvangen telegram: „Hedenochtend te 4 uur 30 deed een Itali aansche vloot, bestaande uit vier groote een heden en twintig torpedojagers en torpedo- booten, een aanval op Koenkane, een alleen staand fort aan de mond van de Dardanellen. Het fort beantwoordde het vuur krachtig en één groote eenheid, die ernstig beschadigd was, moest de gevechtslinie verlaten. Nadat het schieten drie en een half nnr had geduurd, werd de vloot teruggedreven. Een andere vloot heeft de kazerne en de munitiemagazijnen te Samos gebombardeerd".' Volgens een bericht uit de Dardanellen, van 3 uur 30 *s namiddags is de beschieting opgehouden. De Italiaansche vloot is zee waarts vertrokken. Er zyn dryvende mynen in de zeeëngte gelegd en de koopvaardy vaart is gestremd Dardanellen gesloten. Volgens by Lloyds te Londen ontvangen telegrammen uit Konstantinopel, is de vaart door de Dardanellen officieel voor gesloten verklaard. De muiterij te Fez. Parys, 18 April. Volgens een Havas-nota heeft de minister van oorlog generaal Moinier verzocht hem zyn meening mede te deelen omtrent eventueole noodzakelijkheid van troe pen naar Marokko te zenden. Parys, 18 April. De minister van buiten- landsche zaken heeft van Regnault de beves tiging ontvangen, dat de opstand onder de sjerifijnsche soidaton zich heeft nitgebreid tot alle tabors, behalve die der genie. Drie compagnieën nit Dardebibagh slaagden er in Fez binnen te dringen na een horig gevecht met de rebellen, die gesteund werden door een deel der Mohamedaansche bevolking. De troepen trachtten daarna de Europeanen te bevryden en de opstandelingen in hnnne wyk aan te vallen. Er is in de stad gemoord en geplunderd. De sultan is opgesloten in zyn paleis, onder bescherming alleen van de lieden van zyn hnis en de negerwacht. Het oproer moet het gevolg zyn van een complot. Het Fransche gezantschap en het consulaat bevinden zich in veiligheid. By den aanval op het huiB der telegra fisten werden drie hunner gedood en een gewond. Het laatste telegram van Regnault deelt mede, dat het gedurende den nacht matig was, maar dat in den ochtend het schieten weder begonnen is. Uit den Omtrek. Texel, 18 April. De Zang vereeniging „Eigen oefening", onder leiding van den heer M. Kikkert, gaf heden een welgeslaagde uitvoering. Acht lieve zangnummers werden ten gehoore gebracht. De vereeniging handhaafde met de uitvoering haar reeds verwonnen gunstigen naam. Ter afwisseling van den zang werden de beiden kluchtspelen „Kometenvrees" en „Ri- naldo-Rinaldini" opgevoerd. Daar dit deel van 't programma in handen was der bekende goede krachten, werd zeer verdienstelijk spel geleverd en een waar lachsucces verkregen. Een gezellig bal besloot den avond. Zondag a.s. wordt de uitvoering voor jon gere personen herhaald. De beiden geleidelichten ter bevaring van het Schelpengat, staande op den stuifdyk en op den dyk van 't Molwerk, zullen dit jaar vernieuwd en verhoogd worden, terwijl de petroleumlichting zal worden vervangen door een bysonder soort van gas. Gemeenierd v. Wieringen., vergadering van 18 April 1912. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren J. Hermans P. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Bericht van storting door den Rijks-ont vanger van f 2818.05 en door den Betaal meester van f 596. Goedkeuring door Gedeputeerde S taten van de Belastingkohieren, de flaanciëele restanten tot afsluiting van den dienst over 1911, den verkoop van eenige stukjes grond en het aangaan eener kasleening. Verslag der Gezondheids-commissie te Schagen. Procsverbaal van kasopneming, waaruit blykt, dat in kas was f 140.76. Maandstaten van het zeegras over Fe bruari en Maart. Verzoek van B. Kat tot aankoop van een perceel grond en verzoek van W. Huljbers, houdende bezwaren daartegen, tengevolge waarvan het wordt afgewezen. Verzoek van H. Bax tot afschrijving van belasting wegens vertrek en van de wed. J. Dekker tot afschrijving van hondengeld wegeDS oT-. Jyden. Beiden toegestaan. Verzoek van den Wielrydersbond, om op openbare gebonwen de namen der dorpen te vermelden. By het opschilderen van die gebonwen zal daaraan worden voldaan. Verzoek van J. Snooij Wc. tot aankoop van een stukje grond. Toegestaan. Jaarrekening van Armvoogden ter inzage gelegd. Voordracht voor de benoeming van drie Armvoogden in plaats van de aftredenden S. C. de Vries, J. P. Bakker en D. P. Mulder, die allen weder worden benoemd. Versoek van N. J. Poel tot wijziging der pacht conditiën vsm do landerijen genaamd de Leg. Toegestaan. Gemeenteverslag over 1911. Na rondvraag sluit de Voorsitter da ver gadering.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2