Balmnzieb Aan de Leden der Ned. Her?. Kerk. JULI AN AD AG Een verzoek aan de lieve jeugd De Haverdoppen Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag 3 uur Kindervoorstelling. Kanaalweg. 27 April. Uitvoering T.a.v.e.n.u. Opgevoerd wordt „longe Harten". Caaino, 8 uur. 27 April. Propaganda-avond Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. T Ivo li, 8 uur. 28April. Concert Tivoli-Orkest, Badpaviljoen Huisduinen. 31/27 uur. 29 April. Propaganda-Vergadering door de Jonge Vrijzinnigen. Opvoering van »In de Bran ding". Oaaino, 8 uur. 80 April. Algemeene Openbare Vergadering Ver- eeniging „Tot Steun", Consistorie Nieuwe Kerk, 'savonds half negen. 1 Mei. Openbare Vergadering Held. Best. Bond en Soc. Dem. Arb. Partij, afd. Helder. Tivoli, 8 uur. 2 Mei. Uitvoering afd. Helder Maatsch. tot Be- vord. der Toonkunst. Casino, 8 uur. 4 Mei. Soiréo Dansante Varióe Dansclub „Dans- lust". Casino, 8.30 uur. Marine en Leger. Op 20 April 1912 overgeplaatst de serg.-schry vers A. H. P. Kuyk van Oelderland op van Speyk en A. J. J. Meyer van Kon. Emina op Oelderland. De machinist b/d Mar.-Res. O. J. A. Withcgen en de adjunct-mach. Th. Smits met 1 Mei 1912 geplaatst resp. a. b. van Speyk en Atjeh. Toegekende medailles. Kleine gonden, aan: opperstoker O. P. Wortel en ziekenv.-majoor P. van der Velden. Zilveren, aan: serg.-ziekenv. A. J. Donsen, serg.-torpediat M. de Vries, serg.-stoker W. Was- tcrval, serg.-torpedist F. M. Uyrnans, bootsman J. C. Kuipers, serg.<majoor d. marin. P. Lamarcq, sergeauts d. marin. H. O. Luder, J. O. v. d. Heijden, J. Seriier en J. J. Dreef. Bronzen medaille, aan: serg.-kok C. P. v. Onselen, sergeants-geweermaker J. Kerkhove en W. C. Beuning. By beschikking v. d. Min. v. Marine zijn de vol gende plaatsingen enz. gelast: met 1 Mei: luit. t. z. Ie kl. A. A. Visser eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Sperwer" en op non-activ. gesteld, en J. E. van Hoogenhuyze geplaatst a. b. Hr. Ms. „Bellona"; luit. 1. z. 2e kl. L. W- Bast a. b Hr. Ms. „Koningin Emma en C. Meyer wacht schip te Willemsoord; met 16 Mei: insp. v. aüm. O. V. Veldman eervol ontheven van de betr. van intendant der zeemacht in de stelling van Den Helder, en oillc. van ad min. Ie kl. W. H. C. ten Brummeler tydelyk belast met de waarneming dier betrekking. Aan de op Dinsdag 30 April a.s. te houden groote parade ter gelegenheid van den geboortedag van 11. K. H. Prinses Juliana zal worden deelgenomen door pl.m. 600 manschappen van de Zeemacht eii pl.m. 100 manschappen der Landmacht (gerekend zonder kader). De majoor Collette en de kapitein van Hoboken van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, alhier in garnizoen, worden van 6 tot en met 2i Mei a.s. gedetacheerd in de Legerplaats by Oldebroek. De 2e luiteuaut Stolk van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, alhier iu garnizoen, wordt van 1 Mei ek. tot 1 Augustus d. a. v. gedetacheerd te Neuzen. De 2e luitenant van Dam van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, alhier in garnizoen, wordt van 1 Mei a.s. tot 1 Juli d. a. v. gedetacheerd by de Normaal-Schietschool te 's-Üraveubage, tot het volgen van een cursus aldaar. Op 1 Augustus e.k. wordt de 2c luitenant Stolk van het 4e Regiment Vesting-Artillerie, alhier in garnizoen, overgeplaatst naar het korps Pontonniers te Dordrecht. •toomvaartberichten. Stoomvaaut-Mavischappij Nederland, Üllliton, thuisreis, arriveerde 25 April te Suez. Calcutla, van Bauvia naar Londen, pass. 24 April Pantellaria. Lombok arriv. 25 April van Amsterdam te Sabang. Nlaa, uitreis, ia 25 April Vhssingen gepasseerd. Sumatra, thuisreis, vertrok 24 April van Samarang. ftotterdambohk lloyd. Bandoeng arriv. 25 April van Rotterdam te Padang. Kawi, uitreis, passeerde 24 April Oucssant. Tambora, uitreis, vertrok 24 April van Suez. Wilis, thuisreis, passeerde 24 April Kaap Oarvoeiro. Bogor, uitreis, passeerde 24 April Gibraltar. Kom. Holl. Llotd. Zaanland, thuisreis, vertrok 24 April van Bahia. Kon. West-Indisohe Maildienst. Prins der Nederlanden, arriveerde 25 April v. West- lndiè te Amsterdam, Via.cherijberiohten. Nieuwediep, 22 April, u.m. 6 uur. Door trek kers aangebracht 250 tal haring f 0,95 a t 1,20 per tal, 2 tal geep f 11 per tal, 54000 stuks ans jovis f 7,85 a f 8,25 per 1000, 1 zalm voor f 28. 23 April. 20 korders met 5 tot 10 stuks groote tong 80 cent per stuk, 10 tot 40 middeltong 40 a 45 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 2 mand stortschol 1 4 a f 5 per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f 1,25 a f 2,50 per mand. Van trekkers 580 tal haring f 1,30 a f 1,65 per tal, 10 tal geep f 12 a f 14 per tal, 90,000 stuks ansjovis f 8,05 a f 8,30 per 1000. 24 April. 10 korders met 5 tot 20 stuks groote tong 80 cent per stuk, 10 tot 50 middeltoug 40 a 45 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f 4 a f 5 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 2,50 per mand. Van trekkers 850 tal haring fl,20 a f 1,65 p. tal, 35 tal geep f 11 a f 14 per tal, 118,000 stuks ansjovis f 7,25 a f 8,10 per 1000. Van Texelaars 130 stuks rog 95 cent per «tuk. 25 April. 35 korders met 10 tot 30 stuks groote tong 75 cent per stuk, 20 tot 80 middeltong 35 a 40 cent per stuk, 10 tot 50 kleine tong 10 tot 15 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 7 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f 3 a f 5 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,25 a f 2, enkele manden schar f 1,25 per mand. Van trekkers 650 tal haring f 1,25 a f 1,50 per tal, 15 ui geep f 9 a f 12 por tal, 208,000 stuks ansjovis f 7,50 a f 8,06 per 1000. Burgarlijk# Stand v. Helder, Van 23 tot 25 April. ONDERTROUWD: A. O. van Roon en T. Beth- lehem. O. Kleimeer en M. Hopman. H. J. v. d. Burg en M. Smit. A. J. Swaerts en T. Tromp. O. S. Knijper en G. Mens. J. Hendriks en M. Weyland. GETROUWD: H. J. N. Nas en T. M. E. Drabbe. R. van Brederode en J. M. ByL T. M. J. H. v. d. Putte en A. J. Snaphaan. J. Marteyn en B. Burgers. J. C. Greep en C. J. Verberne. J. Boots en M. J. Klaver. BEVALLEN: T. M. Bottema geb. Lugten, d. J. W. Dokter geb. Smit, z. OVERLEDENM. G. Mahieu, 5 j. B. Poelman, 3 weken. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 26 April. Do heer S. W. Visser, van hier, is aan de universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen, in de Wis- en Natuur kunde. De heer G. P. Berkhouwer, alhier, is te Haarlem geslaagd voor het examen L. O. „Heldert Belang." - Jullanadag De Muxiekvereeniging „Winnubat" sal op Dinsdag 80 April a.s. drie concerten goven. Het eerste, waarbij de Trommelmarsch zal worden nitgevoord, zal syn een aubade, te brengen aan den vice admiraal. Dit concert zal plaats hebben in den tuin voor het Paleis, des middags to 2 uur precies. Het programma luidt als volgt: 1. Oude Wilhelmus. 2Le petit tambour (door 200 trommen) Jb. ter Hall. 8. Rénnion-marsoh P. A. fttenz. 4. Modelmarsoh (door 200 trommen). Het tweede, eveneens des middags op het Westplein. Programma. 1. Onde Wilhelmus. 2. KleppermarschJ. Morks. 3a. Ons Vorstenhuis Ant. Tierolff. 8b. Marschlied C. A. Brandts Boys. 4. Le Petit tambour (door 200 trommen)Jb. ter Hall. 5. Modolmarsch (door 200 trommen). Het derde, des avonds van 8 tot 10 uur, op bet Westplein. Het programma van dit concert wordt in het volgend nummer opgenomen. Ansjovis. Op 22 April werden aan den afslag alhier aangevoerd: 54.000 stuks ansjovis, op 28 April 90.000, op 24 April 118.000 en op 25 April 208.000 stuks, te zamen 470.000 stuks. De prys varieerde van f 7,25 tot f 8.80 per 1000. „Geestelijke Bijstand". Deze vereenigiug bield Donderdagavond iu de groote zaal van rTivoli" eene openbare vergadering, waar ds. Buiskool een rede zou houden over „Geluk", en de heer de Jongh, hoofd eener school te Texel, voordrachten ten beste zon geven. De voorzitter der vereeniging, ds. Poort, heette met een kort woord de aanwezigen welkom. Den heer De JoDgh kennen wy van onds, zoo zei spr., en deelde nog mede, dat de vorige lezing van ds. Buiskool weldra in druk verkrijgbaar zou zyn. De beer Buiskool, alsuu het woord ver krijgend e, sprak de volgende rede nit, die wy verkort weergeven: M. H, wanneer ik my gereed maak voor u een lezing te houden over het aangekon digde onderwerp, dan is het volstrekt niet in de verwachting iets te zullen leveren, dat op don naam van „volledig aanspraak zou kun nen maken, zoodat er verder niets meer van te zeggen zou zyn. Ook niet iets, dat dadelijk maar een ieders instemming zou wegdragen, zoodat er anders over te denken en te spreken buitengesloten wezen zou. Het kleine woord „geluk" sluit zooveel in zich, dat het wel onmogelijk is in een lezing als deze den in houd ervan ook maar by benadering te om schrijven en er een afdoende definitie van te geven. Doch wy kunnen onze gedachten er eens over laten gaaD, in de hoop dat wy elk ander zoodoende nog wat knnnen leeren. Mis schien wordt hier en daar een punt aangeroerd, waarover we reeds lang wat meer licht haddon gewenschtmisschien ook zullen er onder u zyn, die door de behandeling van het onder werp een antwoord krijgen op enkele vragen, die hen meermalen hebben gedrukt, en het kan eveneens zyn, dat er gedachten of ge voelens zullen worden uitgespfokeD, die reeds de onze waren en dan juist omdat ze ook door anderen worden gekoesterd en gevoeld, voor ons meerdere zekerheid worden. Ik wil trachten een antwoord te zoeken op deze twee vragen 1. waarin is het geluk niot gelegen 2. wat mag er wel by gerekend worden. Alle mensohen jagen met groote begeerte naar geluk. Indien er een woord is vol be koring, als het ware een tooverwoord, dat dnizend liefelijke gedachten in ons opwekt en ons evenveel liefelijke beelden voor den geest roept, dan is het ongetwijfeld dit woord van slechts 5 letters. En op de vraag, aan duizend monschon gedaanwat is geluk loopt men de kans evenveel verschillende antwoorden te zullen krygen. En dit is niet iets van vandaag, maar dat is altyd zoo ge weest. Boeddha, een koningszoon uit Achtcr- Iudiö, de stichter van den naar hem ge noemden wereldgodsdienst, deed afstand van titel, aanzien en rykdom, om als bedelmon nik het land door te gaan on aan een ieder de vrijwillige armoede te prediken. Dat was zyn geluk. De Epicnreeërs, Grieksche wijsgeeren na Plato's lyd, zeiden, dat «gonot" het aller hoogste was, wat een meosch najagen kon, en in vele opzichten gelijken op hen zeker diegenen in onze dagen, die leven naar de leuze »Laat ons eten en drinken on vroolijk zjjn, want morgen sterven wy". Tegenover den genot-mensch stond en staat de asceet, die beweert, dat in ontbe ring, in strenge onthouding van alle genot en vreugde, het hoogste en beste te vinden is. Wilt gy gelukkig zyn zoo verkondigen zy wilt gij gelukkig zyn, ontzeg u dan alles wat gy niet strikt noodig hebt en maak u volkomen vrjj van de banden van begeerte, gewoonte en weelde, omdat dit eerst de ware vryheid schenkt. Verliezen zij niet uit het oog, dat er in Gods gaarde naast de vrucht dragende krniden ook bloemkens groeion, din enkel en alleen klenron en gcureD, den schepper en de schepselen en misschien ook zichzelven tot vreugde? Gaat verder do menschen na om te zien waar zjj het zoeken. Het kind zoekt het by zyn spel; de jongeling verwacht het van de verwezenlijking zyner stoute plannen en ide alen de krachtvolle man geeft zich geheel aan de vervulling zyner dagelyksche plich ten en de moeder aan de zorg voor hare kinderen. Met recht ryst de vraag, of in al doze dingen op zichzelf het geluk wel te vinden is, en dan moet het antwoord ongetwijfeld ontkennend zyn. Ook reeds hot kinderspel hoeft zyn teleurstellingen en moeiten, en algemeen bekend is het woordkinderver driet groot verdriet. De jongeling, die nog niet met de harde werkelijkheid in aanra king kwam, ziel gewoonlijk zyn lnchtkastee- len instorten en moet leeren, door schade en schande leeren, in de school van het leven. De man oogst dikwijls succes op zyn arbeid, doch hy kent ook de mislukking en den tegenslag. Doch waar is het dan wèl te vinden Sommigen zullen zeggen: ,Geef mij veel geld, en dan begeer ik niots anders meer, want ry'k zyn is de weg tot het gelukkig zyn 1" Het geld zon het geluk zyu Dat kan niet waar wezen 1 O zeker, wij weten zeer goed, dat de mensch zonder brood niet leven kan, dat wy geld noodig hebben voor ons levensonderhoud, en diep te beklagen zyn zy, die vragende en biddende om het dage- lyksch brood, het niet altyd kannen krygen, zoodat zij hun dagen moeten slyton in kom mer en bittere armoode. En het zon zeker aanbeveling verdienen, wanneer door ons, meer gegoeden, eens wat ernetigor werd be dacht, dat nypende armoede iets verschrik kelijks moet zyn, iets, dat het bestaan van zoovelen altyd nog droefgeestig en trooste loos maakt en soms zelfs tot dadon van wanhoop brengen kan. Verdriet en onvrede, teleurstelling en stryd zyn er evengoed in de paleizen als onler de nederige daken, ja misschien nog wel meer, en zonder twjjfel zouden wy, wanneer wy op straat een kroon zagen liggen en maar half wisten, hoe zwaar die soms drukken kan, hem eenvoudig laten liggen waar hy ligt. Geld hebben wy noodig om van te leven, en een ieder streeft er naar om zyn stoffe lijke omstandigheden iet« te verbeteren, doch wee den mensch, die zyn hart en zinnen uitsluitend on alleen zet op zijn geld en en daarvan zyn afgod maakt. Aan den Griekschen wysgeer Diogenes werd eens het volgende gevraagd*B|J wien moeten wy het nu toch zoeken, by u of by den machtigen en ryken keizer D&rius Wilt ge weten, wat zyn antwoord was Weet dat zelf", was zyn bondig bescheid «maar dit wil ik u wel zeggen my ontbreekt niets en hy heeft nooit genoeg." Een ieder mako nu voor zich zelf uit, by wien het te vinden was. Zoo zonden wy kunnen voortgaan met een antwoord te geven op onze eerste vraag Waar het niet gelegen is, doch het zal genoeg zyn. De een vindt het nergens en de ander overal. Hoe dat mogelyk is, vraagt gy Dat komt, M.H., omdat het geluk ons niet in de eerste plaats van buiten af wordt aangebracht, maar omdat het binnen in ons ligt, omdat wy het by ons moeten dragen. Het geluk in zyn wegen te omschrijven, is niet doenlyk, zocdat elk pogen om dat te doen slechts atukwork blyfl on hier eigenlijk alleen maar van benaderen sprake kan zyn. Toch is er veel op te merken, dat met be slistheid wyst in de richting, waarin gezocht moet worden, zoodat wy volstrekt niet in het duister rondtasten en gevaar loopen terug te moeten keeren zonder iets gevon den te hebben. Sommige menschen dragen hnn eigen feest dag altyd met zich om, en dan komt dat voor een groot deel van. hun stemming. Prof. Ritter heeft het ergens, ik meen in zyu Ethische Fragmenten, zoo mooi gezegd, üjj vergelijkt de wereld by een grooten tuin, en wy menschen kyken daarin door de tuindeur, waarin zich gekleurde ruitjes bevindon. Ziet ge door het blauwe ruitje, dan is do heole tuin blauwdoor het roode, dan ziet ge alles rood, door het gele of' groene, dan ver toont zich het geheel aan u ook met een gele of groene tint. Alles van de lichtzijde bekyken, daarin ligt voor een deel althans het geheim van het gelukkig zyn. Is u bekend het vers van de Genestet Neon Laat ons van alles maar den besten kant bezien. Gy jammert, dat er aan de rozen doornen groeien. Maar ik, ik juich, ondank den Heere bovendien, dat aan de doornen rozen bloeien. Stelt daar nu eens tegenover de onvol daanheid, de levensmoeheid, het zich ramp zalig gevoelen van velen in onzen tjjd, zonder dat hnnne omstandigheden zelfs zoo ongunstig zyn of het hun aan het noodige ontbreekt. Dat iB echter nog niet alles. Carmen Silva, de beroemde Roemeenscho koningin en schrijf ster, heeft zich er ook een oordeel over ge vormd en spreekt dit kort en bondig uit in de stelling: Er is maar één geluk, on dat is de plicht I Bedoelt zy met dien plicht alleen datgene, dat ons als dagelyksche taak ïb voorgeschrevon of door onze levensomstandigheden als nood zakelijk werd opgelegd, of bedoelt zy daarmee het hoogere, het veel omvattende, dat hot besef onder roeping, de gewetensstem ons beveelt? Wy denken: het laatste, want een vrouw, die zoo hoog staat als Carmen Silva, kan in dit verband alleen het aller hoogste bedoeld hebben, zooals het $ich aan haarzelve had kenbaar gemaakt en zöoals ze hot zeker ook in andoren had opgemerkt. De plicht is hot geluk 1 De plicht hot allerhoogste en mooiste, dat een mensch hier op aarde grijpen kan! Op treffende wyze werden wy dezer dagen er aan herinnerd, toen wy laze -, dat een der verongelukte passagiers van de //Titanic', die dapper had meegeholpen aan hot redden van vrouwen en kinderen, aan den officier van de laatste reddingsboot kalm en rustig oen briefje overreikte met het verzoek het wol te willen bezorgen. En toen het later geopend werd, stond er alleen dit gesohrevon Zog aan mjju vrouw, dat ik myn plicht heb trachten te doen. Het geluk ligt niet buiten ons, is niet af hankelijk van uiterlijke dingen, maar moet in ons zyn. 'tls onze hemel hier op aarde, zeker een voorproef van hetgeen later worden zal. Onze hemel op aarde? Ja, M.H., want een hemel is er voor ons ook reeds hier. En die hemel, dat is onze gemeenschap met bet allerhoogste en beste en heiligste, dat wy ons kunnen voorstellen en dat wy ge voelen, die hemol, dat is onze gemeenschap met God. Een gemeenschap, die ons vooral in onze beste uren zoo duidelyk zegt, dat God er is, en dat hy er is voor ons, die zyn kinderen zyn. Een gemeenschap, die wakker roept al het goede en schoone, dat er in een menschenhurt leven en groeien en bloeien kan, en die bovendien ons vrede schenkt mot leven en met lot. Vrede met lotl De wereld en het leven zyn ons niet alles. Meer waard dan dat is de vrede, die er verre boven uitgaat en van aardsche dingen gelukkig niet afhankelyk is. Mochten wy dit kort geleden niet weer opmerken op zoo treffende wyze toen de muziekkapel op de zinkende /Litanie" het Engelsche kerklied speelde: «Nearer myQod toTheel* (.Nader myn God, tot UI" Wy menschen, wy jagen allen naar geluk, terwyl wy het zoeken langs alle wogen. Be denken wy, dat het in vele dingen niet te vinden is. Gy znlt het overal to vergeefs zoeken, zoo in uw binnenste niet schynt het zonnetje, dat onafgebroken licht en warmte geeft. Of laat ik het anders zeggen: gy kunt gerust staken al uw zoeken en jagen en streven, gy zult het ware geluk niet vinden, wanneer uwe ziel niet staat in betrekking met God. Ach, wat is onze ziel zonder God Niet meer dan wat de hemel is zonder zon. Maar gelukkig, de ziel, waar God in schynt, is groot en ruim en licht. De gedachte aan God maakt haar groot, verheft on heiligt haar, de gemeenschap met God maakt haar gelukkig on ry'k. Na deze rode werd oen korte pauze ge houden en droeg de hoer do Jongh eenige van die bekende voordrachten van Dr. Lau- rillard voor, waarin ernst alwisselt met luim, die met aandacht werdon aangehoord eu de aanwezigen meermalen in lachen deden uit barsten. De beide voordrachten .Luie Men schen" en .Een praatje over 't weer" werdon afgewisseld door een ernstig nummer «Sven Dufra" van C. Honigh. De heer de Jongh wist ook hierin den jnisten toon te treffen en trof do toehoorders in 't gemoed. Ds. Poort sloot, met een woord van dank, en eene opwekking om als lid toe te treden, deze door een vry talryk publiek bijgewoonde bijeenkomst. Openlucht-samenkomst Helloo. Men schryft ons uit Alkmaar: Naar wy vernemen zullen op de open lucht-samenkomst van vryzinnig-godsdieDsti- gen uit Noord-Holland op Hemelvaartsdag to houden op het landgoed .Nyenburgh" te Heiloo, daartoe welwillend afgestaan door jhr. mr. P. vanForeest de volgonde hoeren als sprekers optreden: G. A. de Ridder uit Amsterdam (onderwerp: Stryd den goeden stryd); ds. W. F. J. van don Knieboom, uit Bergen (onderwerp: Met God rekenen); ds. A. C. Schade van Wostrom, uit Haarlem, (on derwerp: Laat de volkeren erkennen dat zy menschen zyn); ds. M. vau Leeuwen Pzn., uit Aarts woud (onderwerp: Het Eeuwige Licht); dr. B. L. van Albada, arts te Amster dam (onderwerp: H(j die ontwaakt laat do duisternis achter zioh, maar heeft vóór zich het licht); dr. J. Lindeboom, herv. pred. te Berkhout (onderwerp: „Wy weten er toch niets van". By deze samenkomst znllen zich twee zangkoren, één nit Alkmaar en één uit Zaan dam doen hooren. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 25 April. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman J. W. Pieters; tweede Btunrman M. de Jong Cieyndert. Het Bouwwetteke. De Eerste Kamer heeft gistermiddag hel wetsontwerp tot wyziging van do wet op het lager onderwijs aangenomen met 27 tegen 16 stemmen. De stemming over het „Bouwwetteke" was zuiver rechts tegen links. De ramp van de „Tltanic". De passagiers van het stoomschip .Bremen" hebben by aankomst te New-York verklaard, dat zy zoo dic';t aan de lyken van de „Ti- tanic" voorby waren gekomen, dat zy ze hadden kunnen ondoracheiden. Zoo hadden zy het lyk van een vrouw gezien met iu iederen arm een kind, ook een echtpaar, dat elkaar omstrengeld hield. Drie personen hielden nog een dekstoel vast. Allen hadden reddingsgordels om on overal op zee zag men deze laatste drjjven. Ook had men') een omgeslagen reddingboot en wrakstukken gezion. Dat was den 20 April geweest. New-York, 25 April. Het s.s. „Mackay Bonnette" meldt, dat 205 lyken van de „Titanic" zyn opgevischt en naar Hulifax worden gebracht. De kapitein meent, dat het meerendeel der lyken nooit aan de oppervlakte zullen komen. UIT HET BUITENLAND. De sluiting der Dardanellen is de queBtio waarom heen zich de politiek der Euro- poesche staten beweegt. In ons land werd officieel medegedeeld, dat de opening .weldra* te wachten was. Wel zyn er berichten die spreken van talrijke Italiaanticho schepen die zich in de Tnrksche wateren bevonden, maar stellige berichten daaromtrent ontbreken. Noch te Rome noch te Konetautinopel schynt men op dé hoogte te zyn van de plaats waar de Itaiiaansche vloot zich bevindt. Uit Rome wordt geseind dat een gedeelte der vloot te Tarente is teruggekeerd en dat de vlootvoogd, admiraal Viale, na aankomst onmiddellijk naar Rome is doorgereisd om te conforeeren met de regeering. De Romeinsche bladen laten weinig uit over do oorzaak van het plotseling verschij nen van den admiraal. Wellicht dat hy met de regocring nieuwe operaticplannen gaat vaststel len. Een eiland, Astropalia, ook wel Stampalia ceheeten, gelegen in den Zniderlyken Archipel is in a'.lo stilte door een gedeelte der vloot bezet. Troepen zyn geland. Het eiland is omgeven door zeer diope wateren, heeft nitmuntend diepo havens en kan een zeer belangrijke verbinding vormen tnsschen Tobroek en Tarente. Intnsschen schynt het vry zeker, dat de Dardanellen geen gevaar meer loopen. Yoor Konstantinopel liggen een 150, by Tonedos een 80 schepen te wachten op heropening der doorvaart. De Tarksche regeering heeft de scheepskapteins nogmaals laten waar schuwen. Maar de doortocht blykt heden al mogelijk: de Engelsche stoomboot ,/Padding- ton" is de Dardanellen doorgestoomd. Verbinding tnsBchen Turkjje en den Archi pel is er niet, daar alle kabels zyn door gesneden. De Tarksche regeering verbood bat wisselen van marconigrammen, daar hare tóestellen daardoor in de war werden ge- stunrd. Twee Itaiiaansche oorlogscorres pondenten werden uitgezet. De lichting 1896 van de Redifl-artillerie te Smyrna is onder de wapens geroepen. Rusland zond een vriendschappelijk protest tegen de sluiting der Dardanellen. Daarin wordt de heropening verzocht wyl het on middellijk gevaar geweken is, de Itaiiaansche vloot vortrokken en Italië verklaard heeft geen aanval op de zeeëngte te zullen doen. De vriendschappelijke bewoordingen van de nota stelde de Porte volkomen gerust ten aanzien van de plannen van Rusland. In het ËDgelsche Lagerhuis deelde do heer Acland, onderstaatssecretaris voor buiten- landscho zaken, mede, dat de mogendheden aan de Itaiiaansche regeering hadden gevraagd, onder welke voorwaarden zij geneigd was de vriendschappelijke bemiddeling der mo gendheden te aanvaarden; een zelfde stap was gedaan to Konstantinopel. Het antwoord was door de pers ontvan gen, maar Engeland had van Konstantino pel nog niets vernomen. Reutor seinde terzelfder tyd uit Konstanti nopel, dat de Porte aan de gezanten het antwoord ovorhandigde op de bemiddelings voorstellen der mogendheden. Dit antwoord aanvaardt de bemiddeling als zynde het meest in het belang van de beide oorlog voerenden, doch alleen op voorwaarde van bet behoud der effectieve en algeheele sou- voreine rechten van Turkije en de ontrui ming van Tripolis door de Italianen. Het antwoord zegt, dat iedere andere oplossing onmogelijk is. Turkye herhaalt, dat het be reid is aan Italië economische concessies te vorleenen. De Iersche Nationale conventie te Dublin gehouden heeft onder groote geestdrift de motie aangenomen waarin instemming wordt uitgesproken met do door de regeering inge diende Home-Rule-wet. Te Cardifi staakt het personeel van de gemeentetram. Het heele verkeer ligt stil. Oorzaak weigering der gebruikelijke extra- betaling voor den arbeid op de Pa&schdagen en doorvoering van den beperkten dienst ook na de staking. Uit Amerika wordt geseind dat de dreigende spoorwegstaking waarschynlyk zal voorkomen worden. De directies der oostelijke spoorwegen hebben het aanbod van den federalen ver- zoeningsraad omtrent scheidsrechterlijke be slissing aangenomen. De Fransche ministerraad zal Zaterdag in zyne vergadering de maatregelen bespreken tor definitieve regeling van het protectoraat. Ook wordt dan beslist omtrent het zenden van versterking uit het moederland. Om tegemoet te komen aan de eerste behoeften van de slachtoffers der plundering te Fez, hooft de minister-president 10.000 francs ter beschikking gesteld van Reynaalt. In Fez is de staat van beleg afgekondigd. De correspondent van Havas te Fez meldt, dat do muiters kalmer zyn geworden na de beschieting en de vermaningen van den kaid. De winkels worden langzamerhand weder geopendeen groot aantal teruggekomen soldaten botoonen beronw over hetgeen zy hebben gedaan en holpen nu mede om de stad te znivoren van muiters en plunderaars, De artillerie zet de vervolging der plun deraars voort. De Duitsche Ryksdag zet de beraadsla gingen over de leger- en vlootwet voort. De keizerlijke kabinetsorder omtrent de duel-zaak Sandels werd door deu afgevaardigde Herz- berger scherp gecritiseerd. Hy noemde 0. a. die order oen schande voor het Duitsche volk en de minister van oorlog, von Heeringen, antwoordde daarop, dat heeren, die om reli- gieuse rodenen niet duelleeren willen, niet waardig zyn officier te worden of te blijven. Hierop ontstond zoo'n storm van verontwaar diging, dat de heer von Heeringen onmoge lijk verder kon spreken. De afgevaardigde Paasche merkte, toen de stilte teruggekeerd was, op, dat de minister van oorlog wel be speurd zal hebben, hoe weinig hy gesproken had in den geest van het Duitsche volk. De afgevaardigde Hausmann van de vryz. volksparty noemde den politieken toestand granw. Uit de gebenrtenissen der laatste jaren kunnen licht verwikkelingen ontstaan. Waar het gevoel van veiligheid in Europa en in Dnitschland geschokt is, moest hy zich wel voor vermeerdering van de bewapening ver klaren. De Finsche loodsen hebben unaniem hunne betrekking neergelegd zoo men weet. Toen heden de eerste afdeeling Russische loodsen op een stoomschip van het Finsche loodswezen kwam, om naar Sweaborg te vertrekken, weigerde de bemanning van het schip verder te dienen en verliet het schip, dat daarop met behulp van de beambten van het loodswezen naar Sweaborg vertrok. Finland weert zich wel dapper. Maar Rus land is zoo'n groote, en zoo'n hardhandige kolossus Uii den Omtrek. Anna Paulowna. Onze plaatsgenoot, de jongeheer J. Visser, is geslaagd voor de eerste klasse der Rijks normaallessen te den Helder. Benoemd tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer J. Blaauboer Cz. INGEZONDEN. Mynheer I Zondt U onderstaand als ingezonden* willen plaatsen in het //Vliegend Blaadje"? Bij voorbaat myn dank. Doordat men de laatste dagen aan het kolenladen is, door middel van de elevator, stuift hot zoo erg, dat men onmogelijk de ramen open kan zetten en het haast onzin is de wekelyksche schoonmaak te doen. Zon daar niets aan te doen zyn? Een bewoonster der Zuidstra at. Advertentiën. Ondertrouwd Albert G. van Roon en T. Bethlehem. Helder, 25 April 1912. Getrouwd T. M. J. H. van de Putten en Alida J. Snaphaan, die ook namens Familie hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 26 April 1912. Getrouwd H. J. N. Nas Th. M. E. Drabbe, die, mede namens wederzydsche familie, hunnen dank betuigen voor de belang stelling by hun huwelijk ondervonden. Den 20sten April ontving ik het voor mij zoo treurig bericht van het overlijden van myn innig ge liefden Echtgenoot Hendrik Coenraad Hirdes, in leven Serg.-Stoker a. b. Hr. Ms. „Zeeland" te West-Indiö. Namens zyn diepbedroefde Echt- genoote Weduwe H. C. HIRDES—Spaan, en Familie. Amsterdam, 20 April 1912. Cornelis Anthonisz9traat No. 18i. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. Zondag, v.m. 10 uur en 's avonds 7: Dr. B. WAGENAAR, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam. Kinderkerk, voorm. 10 uur in de School met den Bijbel. Gebouw Middenstraat, 's Avonds 8 uur Samenkomst voor bewoners uit de Oude Helder. Faillissement N.V. Sigarenfabriek „HET HELDERSCHE WAPEN", v.h. G. J. H. VERSTEGEN Co., te Helder. By vonnis van de Arrondissements rechtbank te Alkmaar van heden is bovengenoemde Naaml. Vennootschap verklaard te verkeeren in staat van faillissement. Daarbij is benoemd tot Rechter-Commissaris de EdelAchtbare Heer Mr. A. H. LEDEBOER en tot Curator ondergeteekende, Mr. KRAAKMAN, Curator. Alkmaar, 25 April 1912. in de TUINTJES. om mijn dochtertje dat met het Roomijswagentje rijdt, nimf lastig ts willen vallen. Uw dienaar, A. LAAH. GEVRAAGD een «linke DIENSTBODE, voor dag en nacht, die met de Waach kan omgaan. Loon f 150 per jaar, by W. PRINS, Kanaalweg 89, (Helder). Mevrouw BOLDINGH, Stationsweg 8, vraagt eene flinke Dienstbode, goed kunnende werken en smakelijk koken, tegen hoog loon, f26.— wasch- geld en verval, mits van uitstekende getuigen voorzien. EEN DAGMEISJE gevraagd. AdresKanaalweg 72. GEVRAAGD zoo spoedig mogelyk een net Dagmeisje, goed kunnende werken en koken. Brieven aan Mevrouw VERSCHUUR, Binnenhaven 88, te Helder. Bevraagd aan ast Dagmaisja, P.G., niet ouder dan 16 jaar. Adres: Mej. LANQERLJS, Spoorstr. 33. Mevrouw FRANCKEN, Kanaalweg 81, vraagt aan net DAGMEISJE, niet beneden 15 jaar. Mevrouw VAN MIERLO, Stationsweg 4, vraagt direct aan netta Dagdienstbode. Aanmelding 's avonds na half acht. Gevraagd een notto Workvrouw voor eiken Vrijdag en om gedurende de eerste weken eenige dagen per weekte komen schoonmaken. Adres: Mej. MAALSTEED, Djjkstr. 22. Gevraagd een flinko Wasch vrouw, 2 have dagen per week. (Dinsdag- en Donderdagmiddag). Adres: Wasch-, Glans- en Strykin richting, Vlamingstraat 50. Winkeljuffrouw gevraagd. Adres: J. VAN WILLIGEN, 87/90 Weststr. LEERLINGEN gevraagd voor Piano- en Orgelonderwija, 25 ct. per Kea. Grondig onderwijs. Vlugge vordering. Eerstbeginnenden ge legenheid voor studeeren gratis. Adres: Laan 42. Direct gevraagd een flinke LOOPKNECHT, loon f 5.00, van 's morgens 7 tot 12 en 's namiddags l'/i tot 8'/i uur. S. COLTOF, Kanaalweg. Er kan een flink Jongmensoh voor magazynwerk geplaatst worden. AdresJ. VAN WILLIGEN, 87/90 Weststraat. Flinke iongen gevraagd. AdresBoekhandel firma A. J. MAAS, Kanaalweg. Flinke JONGEN govraagd, niet beneden 16 jaar. Hoeve „Vrede en Vryheid", Koegras 2. GEVRAAGD een nette gemeubileerde Kamer. Brieven Zuidstraat 70. TE HUUR het BOVENHUIS Keizerstraat 93. Te bevragen bepeden. Te huuri de naar de eischen des tyds ingerichte ruime en frissche gemeubileerde Zit- en Slaapkamer met of zonder pension met badgelegenheid. Adres Keizerstraat No. 100 en 100a. Te koop gevraagd een goed onder houden Burgerwoonhuia, gelegen by of in de Siuisdykstraat. Br. fr. onder lett. A. aan DUINKER'a Adv.-Bureau, Spoorstraat. TE KOOP aan flink BURGER WOONHUIS, voorzien van gas- en waterleiding, staande Koningstraat 73 b. Te bevragen aldaar. Voor spotprys te koop aan Sportkar mat Kap on Bakje. Adres: Bureau van dit blad. Ta koop aangeboden wegens ver trek een mooie Pianino, volle klank, zonder gebreken. Prys f 55. Adres: 2e Vroonstraat 22. Een FIETS ta koop met nieuwe binnen- en buitenbanden, freewheel en toebehooren. Adres: Bureau van dit blad. TE KOOP oon prachtig Hooronrijwiol. Adres: Wilhelminastraat 78. To koopi een zoo goed als niouw Crème Mantelpak, leeftijd 18 jaar. Adres: Bureau van dit Blad. Transportfiets. Te koop voor spotprys een driewleiige Transportfiets, merk „Adleb", by G. J. v. d. LEE, Molenstraat 158. TE KOOP een VELVETKARPET, zoo goed als nieuw. Adres: Keizerstraat 90. TE KOOP een besie Kar op Veeren, zeer geschikt voor Orgels en Piano's. Adres: le Rozendwarsstraat 6. Te koop BOEKEN, een jaar gebruikt, benoodigd voor de voorbereidende klasse 's-Ryka Normaallessen. Adres: Middenstraat 95. Zware BROEDKIPPEN te koop. Adres: Rozenstraat 59. korten aardig In, dus om niet te laat te komen, haast U dan. A. LAAN, Spoorstraat 116,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2