Met do haringtrekkers op het water, Marine en Leger. By K. B. ia op non-activiteit gesteld kapt. A. E. Redelé, van den staf der genie, ter zake van tqd. ongesteldheid. Oe minister van marine heeft den kapitein ter ïee J. P. Guepin met 1 Mei eervol ontheven van de betrekking van chef van den dienst der draad- looze telegraphie en van chef der militaire kust wacht en op non-activiteit gesteld; en die betrek kingen met gelijken datum opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. L. RambonneL Aan den machiniit F. C. Matzinger is op zyn verzoek met 1 Mei eervol ontslag verleend. Aan den machinist J. de Gens is met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend, wegens benoeming tot leeraar by de Zeevaartschool tc Vlissingen. Stoomvaartberichten. ST001IVAART-MA4T8CHAPPIJ Nederllhd. Billiton, thuisreis, vertrok 25 April van Port-Said. Celebes, uitreis, passeerde 25 April Perira. Prinses Juliana, uitreis, vertrok 25 April v. Genua. Vondel, thuisreis, vertrok 25 April van Colombo. Banda, uitreis, pnsseerde 26 April Gibraltar. Karimoen, thuisreis, arriveerde 27 April te Suez. Rottkrdamsohe Llotd. Ophir, uitreis, arriveerde 26 April te Padang. Ternate, uitreis, arriveerde 26 April te Port-Sald. Birma vertrok 27 April van Rotterdam naar Java. Kon. Holl. Llotd. Frisia arriv. 26 April v. Amsterdam te Montevideo. Zeelandia, uitreis, passeerde 26 April Ouessant. Kon. West-Indisohe Maildienst. Prins Maurits vertrok 26 April van Amsterdam naar (Zie verder Tweede Blad.) Paramaribo. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oust-Indië: Verzendingaweg. Datum der ter postbezorging. rydst. der laat. busl. a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. HolL mail via Genna p. Holl. mail via Marseille pj^r&nsche m.via MarseiUe (vooi Somatra'i Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders; p. Dnitscho m. via Napels 10 en 24 Mei 3 en 17 7 en 21 30 April 3 en 17 Mei 1 en 15 7.— 'sav. 7.— 'aav. 7.— av. 3.30'anam 7.— 'a av. 12'smidd. Naar Falembang, Riouw, Banlca, Billiton en Borneo: mail via Brindisi 10 en 21 Mei 7 en 2i 30 April 8.30'tmor. 7.— 's av. 33Wt nam pi Süft mail via Genua .1 p. iloll. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Franicbe m.via Marseille p. Duitsche m. Tia Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Snmatra eiken Vrijdag 7 en 21 Mei 30 April 3 en 17 Mei 1 en 15 i 7.— 's av, p. Eng. mail via Brindisi eiken Vrydag 8.30'smor, p. Bell. maü via Genua p. HoIL rnail via MarseiUe (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m. viaMarseille p. Duitsche m. via Napels Naar Guyana (Surinamo): p. zeepost via Amsterdam 0 en 23 Mei |7 p. mail ria Queeustown .10 en 17 3 p. mail via New-York. .10 en 24 2 p. mail via St. Nazaire .1 13 |7 Naar Coraqao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdam 9 en 23 Mei p. mail via Southampton eiken Dhisdag of Queenstown. en Vrijdag J>. mail via Hamburg 1 Mei alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Exutatino en Saba: p. zeepost via Amsterdam I 9 en 23 Mei 17.'sav. {alleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7. Naar Kaapland, Natel, Ornnjo-Rivior-kolonio en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.80 's namiddags. Burgerlijke Stand ven Texel. Van 20 tot en met 26 April 1912. GEBORENCornelis Anthonins, zoon v. Cornelis Witte en Grietje Barhorst 'Noor- derbnnrt.) Theodoor Mattheus, z. v. Cornelis Graaf en Bertha Qomes (den Burg) Jan, z. v. Jan de Jong en Aaltje Glas (de Cocksdorp.) Abraham Hendrik, x. v. Jacob van Honte en Marina Schrier (het Noorden.) ONDERTROUWDWybrand Cornelis Kooiman en Trijntje Bruin. Hendrik Willem Hoog en Elisabeth Eelman. GETROUWD: Adriaan Kees en Jannetje Maas. Johannes Halsema en Jacoba Magde- lena Smit. OVERLEDEN: Geene. ZOMERDIENST op de Hollandeche Spoor. 1 Mei 1912. Van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Aankomst 5.22 's Maandags en daagB na 7.42 feestdagen, doch niet op 27 Mei. 6.28 Zondags niet 7.07 op Zon- en feestdagen tot Alkmaar, sneltrein Donderdags tot Sohagen 7.45 8.40 9.07 12.45 1.52 4.10 7.80 8.85 Zondags niet sneltrein 9.07 8.12 l) 9.38 9.10 11.87 8.11 4.87 6.08 9.14 10.54 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek Aankomst 4.59 alleen Donderdags 7.84 6.08 Zondags niet 8.89 7.26 alleen op Zon- en feestdagen 9.42 9.12 10.02 1.00 8.S6 4.50 8.40 10.06 10.47 sneltrein 10.50 13.01 8.26 5.52 6.56 10.27 11.10 13.50 Kerkhof! door do rust herstel vindon voor z|jne geschokte gezondheid. Het ga hem en zyn© familie wolï Aan Dr. D. A. Kerkhof!, oud-Directeur van de R. H. B. S. alhier, is eeD ponsioen ver leend van f2298. Hondententoonstelling. Op de groote internationale hondenten toonstelling Nimrod-Cynophilia, gehouden te Amsterdam, den 26en, 27en en 28en April, werd de griffon Korthals teel .Mira Wetten'' eigenaresse Mevr. Kroon Bouma alhier, be kroond met 2e prys open, le limite en le nieuwelinga-klasae, plus specialen prys voor de beste teef in de nieuwelings-klasso. Door de Directie der Marine te Am sterdam wordt op 14 Mei by inschrijving verkocht, het afgevoerde stoomschip //Para maribo". Kerknieuws. Men meldt uit Den Helder aan de „N. Rott. Ct.": De kerkeraad der Herv. Gemeente alhier heeft aan ds. van Griethu|jzen te Huisduinen het voorstel gedaan, om, namens de Her vormde Kerk, onderwys tc geven aan die leerlingen onder de militairen, welke van de orthodoxe richting zyn. Dit voorstel is bedoeld als een eerste poging in de goede richting om de Kerk te laten doen, datgene „wat van de Kerk is", en opdat aldus de leerlingen reeds vroeg aan hun kerk genootschap blijven verbonden en, by allo onderscheid van richting, door hun kerkge nootschap worden bereikt. De kerkeraad wil aldus een ruim standpunt innemen tegonover de orthodoxe fractie, en neemt deze proef allereerst mot de orlhodoxo leerlingen onder de millitairen, omdat onder hen do band met het kerkgenootschap als zoodanig steeds lossor wordt. T.a.ve.n.u. Bovengenoemde vereeniging gaf, tot sluiting van het winterseizoen, Zaterdagavond hare laatste uitvoering in //Casino", als steeds voor een zaal vol belangstellend publiek. Opgevoerd werd een blijspel van Marcollus Emants, «Jonge Harten", voorafgegaan door een den acter »Do Boezemvriend", uit het Italiaansch van Marco Praga. Hoewel wat «drakerig" van inhoud, bezit dit stukje gegevens, die hooge eischcn stellen aan vertolkers. Het is de geschiedenis van Graaf George, die door do moeder van zyo plotseling overleden vriend tot executeur- testamentair van den boedel is aangesteld, en van Netta, diens vreuw, die, als de min nares van den overledene, in doodsangst is gecompromitteerd te zullen worden als hare brieven on portretten gevonden worden. De vertolkers waren, behalve de heer Cohcn (Hendrik, de huisknecht), de heer en mevr. van der Leo. Wondermooi was het spel, vooral van deze laatstehaar angst voor de ontdekking, haar mimiek, haar gebarenspel, later haar wanhoop, 't zou door eon beroepsspoelster schier niet verbeterd zyn. De heer v. d. Leo was in een keurigen gentleman gemetamorphoseerd en zóo van een modoplaatje weggeloopon. Ook de grime en het spel van Hendrik waren uitstekend. ■Jonge Harten" bleok het weinig pretenti- ouse jeugdwerk van Marcollus Emants, onzen grooten psycholoog en karaktc-rteekenwir te zyo, dat hy in 1872, op 24 jarigen leeftijd, schreef. Toch vertoont het reeds de ken merken van den lateren Emanto, n.1. fijne humor en tintelende geest, en, hoewel niet steeds oorspronkelijk, sloegen de verwikke lingen en de aardige situaties telkens in, getuige hot hartelijk gelach, dat af en toe opging, 't Was allemaal te doen om do aar dige Johanna, die, als tvallende ster", getuigde Oscar Mareten, in hot stille huis van den eenzamen kamergeleerde kwam binnenrollen. En twee oudo hoeren, te weten de voormelde kamergeleerde, de heer Jakob Hoogveen, en de gepensionoerde majoor der infanterie, jhr. Marsten, worden, met en bonevens neef Oscar, verliefd. En zie nu, hoe de heeren allen «harten troef" spelen, en in verstrooidheid hun beste kaarten weg gooien; zie hoe Kee, de zus van Jakob, paars en geel wordt van njjd. En hoe ten slotte, natuurlyk, de jeugdige Oscar met Johanna gaat strykeo. Er komon alleraar digste toonceltjes in dit 8-bedryvigo stuk voor: het kaartavondje bv. aan hot slot van het eerste bedrijf is een echt gezellig toon eelt je. Mejuffrouw do Vree als mevr. Verster, geb. Hoogveen («Kee' speelde, met haar ccquet omboogkruilend wipneusje, zooals het een eohte Xantippe paste. De heer Maandag (Jakob Hoogveen) overdreef hier en daar, bv. in zyn manier van loopeo, wel eens iets, doch was overigens een verdienstelijk sterrekundige. Mejuffrouw Wyker was het lieve nichtje, ongekunsteld natuurkind, dat van steedsche manieren, ena. Diets wist. Ook haar spel, en vooral het z.g. «stil" spel, was boven allen lof verheven. De beer Cohon was ais majoor prachtig, de heer v. d. Lee als zyn neef... nu, behoeven wy van den hoer v. d. Lee wel iete te zeggen? Tot slot: Thomas en Dina, de gehuwde dienstboden van den huize Hoogveen. Thomas (de heer Schellingor), de droog-komiek, de leukert, de slimmert, die hot «meneer wel eens ver tellen zou", Dina (mej. de Wit), met haar geestige oude-vrouwtjes grime. Beiden ver vulden hun ondergeschikte rollen mot toe wijding en lust. Werkelyk, men kon niet bemerken, dat hier dilettanten aan het werk waren. En rolvast dat allen warenZeker, de souffleur zat in zyn hokje en deed zyn plicht, maar Doodig, eigenlijk noodig Niet den was er, van wien dat gezegd kon wordeD. Hetgeen men helaas by beroepsspelers wel eens oonstateeren moet. Alles in alles was desa uitvoering een beslist succes, die T.a.v.e.n.u.'s roem verhoogt. sneltrein van Alkmaar op Zou- en feestdagen 1) te Alkmaar. 3) te Schagen. De trein, die tot-nu-toe des middags om 12.18 vertrekt wordt gesteld op 13.45, en komt te 8.11 in Amsterdam, in plaats van om 2.85. De avond-sneltrein uit Amsterdam zal nu 4 minuten later, dus te 8.40 vertrekken en komt dan te 10.27 alhier aan. Ook b|j den Zomerdienst bl|jft de laatste trein,, vertrek 10.47 uit Amsterdam, alleen des Zondags loopen. 0e garaQ6 genomen. j slag van oen broer van Guichard, een com- D. correspondent ru do .TekgnaT seint J™»1* f.0,i!io' ,di° .h8m1 in ,be' h°°fl erover hel rokende ll) sil- l»»tsten kogel op do .genten verschoten bad. Men vond hem zittend tus- 8chon twee matrassen, hy gaf den geest in het hospitaal Hótel Dieu, eenigo oogenblik- ken na zyn aankomst. Garnier en Vallet, die, naar men meende, ook in de garage belegerd waren, bevinden zich nog op vrye voeten. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 80 April. Maandagmiddag te 1.52 vertrok de heer Dr. D. A. Kerkhoff, oud-Directeur derRyks Hoogere Burgerschool, met zjjne familie van hier, om zich metterwoon in Alkmaar te vestigen. De Leoraren met hunne Dames, zeer vele leerlingen en vele vrienden waren op het perron aanwezig om don vertrekken- den vaarwel te zeggen. Moge de Heer Tweede Kamer. De Haagsche correspondent van de „Te legraaf meldt: De vergadering der Tweede Kamer van a. s. Dinsdagmiddag belooft belangrijk te worden. Zyn wy juist ingelicht, dan zullen in doze vergadering door leden der linkerzyde voorstellen worden gedaan, om de Bakkerswet wederom op de agenda te plaatsen, de motie- Troelstra inzake bet ouderdomspensioen te behandelen en het ontwerp van de militaire strafrechtspleging thans niet in openbare be handeling te breDgen. DE AUTOBANDIETEN, Bonnot belegerd. Twee agenten zwaar gewond. Parijs, 28 April. Sinds 8 uur hedenmorgen worden de auto-bandieten Bonnot, Garnier en een derde, waarschynlyk Vallet, in een automobiel-garage te Choisy-le Roi door oen groote politiemacht belegerd. Tusschec de politie en de belegerden heeft oen geregeld gevecht met revolvers e» karabijnen plaats. Twee inspecteurs der politie werden zwaar gewond. Do politie wil do garage mot dynamiet in de luoht laten springen. daarover het volgende Parijs, 28 April. Ik ben tegenwoordig ge weest by het einde van het drama, dat zich te Choisy-le Roi afspeelde. Tegen half elf op de hoogte gebracht van hetgeen voorviel, bevond ik mjj twiutig minuten later in eon automobiel, die zich met de grootste snelheid in Zuidelijke richting naar Ivry sur Seine spoedde, waar eenige dagen geleden zich de voorlaatste acte der auto-bandieton-historie, die eindigde met den dood van Jouin, af speelde. Ik kom te Choisy aan juist op het oogen- blik, dat de politie besluit er een einde aan te maken en maatregelen te nemen om do garage te doen springen, waarin, naar zy meent, sinds vanmorgen vroeg, Bonnot en twee andere individuen zich ophouden. Men vermoedt, dat ook Garnier in het gebouw is. De garage die uit cement opgetrokken is, staat geheel geïsoleerd, en op do bovenste verdieping, waarheen een binnentrap voert, bevinden zich de auto-bandieten. Het gebouw staat midden in een grasveld, dat een rond- point vormt, waarop verscheidene wegen uitloopon. Het staat vast, dat de bandieten door ongeveer 400 man municipale garde, politie en gendarmen omringd, niet meer kunnen vluchten. Om 8 uur hedenochtend bogon de belegering. Een ontelbaar aantal revolver- co karabyn- schoten werden van den kant der bandieten gelost, welke de politie en Boldaten met ge weersalvo's beantwoordden. De geweerkogels dringon door de dunne cc-mentmuren, als door papier heen. Van de bovenste étago laten de bandieten het kogels regenen op de agenteo, iedoren keer, als dezen naderen en wondon twee agenten zwaar. Het fusileeren duurt tot den middag voort, onderbroken door de doffe knallen der brownings en het geknetter der Winchester karabijnen, waarmede do belegerden gewapend zyo. De kogels vallen rondom ods neer en slaan stukken van de straatkeien af, veroorzaken lichte stofwolken op slechts weinige passen afstands van de plaats, waar wy ons bevinden of treffen de b'.omen, waarachter gendarmen zyn opgesteld, die met aangelegd geweer mikken op de deuron en vensters der eerste étago van den hangar, gereed om te trefieD, zoodra iemand der belegerden zich vertoont. Omstreeks kwart over twaalf houden Lé- pine en Guichard, de chef der Paryscha Süreté, een samorspraak, waaraan ook ver scheidene officieren en antoritoit^n deeluemeD. Men laadt vervolgens op een boerenwagen, waarvoor een wit paard gespannen is, een ontzaglijke hoeveelheid stroo ter hoogto van verscheidene meters. Aan de kanten beves tigt men eenige matrassen. In dezen aldus toegeruste wagen verbergen zich verscheidene politieagenten die een groote hoeveelheid dynamiet-cartouchen medenemeD. De beleger den schieten op het voertuig, totdat dit zoo dicht b|j den hangar is gekomoD, dst zij het niet meer kunnen treffen zonder zich aan het venster te vertoonen.én zichzelf aldus aan het geweervuur der agenten bloot te stellen. De agenten gaan met matrassen op den rug naar hot gebouw en leggen dy.na- mietbommen in een holto aan de linker z|jde van het huis. Een luitenant der genie steekt daarop dapper hel grasveld over om het vuur to brengen aan de lont die het dyna miet tot ontploffing moet brengen. Om tien minuten over twaalf wordt oen gedruisch gehoord, minder hevig dan het geval zou geweest zyn indien niet een han gar maar een hechte woning verwoeBt werd. De onsolide bouw van den hangar was oorzaak, dat het gebouw inplaats van gc-heol t« spriugen slechts ten deele ineenstortte, terwijl onmiddel|jk daarop vlammen uit de ruluo sloegen. Een oogenblik is de ontroering algemeeD, want men weet niet of do belegerden dood, gewond of ongedeerd zyo. De politie nadert langzaam, terwijl brandweerlieden waterstra len werpen op de knetterende vlammen en alle manschappen hunne geweren richten op de vensters en andore uitgangen der barak. Plotseling klinken te midden van den alge- meenen angst verscheidene revolverschoten die op do boven étage van het gebouw gelost worden. De belegeraars vertragen hun op- marsch. Een tamelijk sterke wind werpt stof wolken op en dr|jft een zwarte rook naar dat gedeelte van den hangar, dat staande is gebleven en dreigt de belegerden te verstikken. Nadat do autoriteiten onder leidiDg van Lépine opnieuw beraadslaagd hebben, besluit men ook het tweede gedeelte van do barak in de lucht te laten springen. Het voertuig mot stroo nadert opnieuw den hangar, terwyl een tiental agenten, onder leiding van Gui chard en een luitenant der municipale garde, allen door matrassen beschermd, met groote revolvers in de hand achtor de barak sluipen, naar den voet van de buitentrap. Hot eerst bestygt do luitenant de trap, onmiddellijk door Guichard en zyno mannen gevolgd. Hy opent met een plotselinge beweging de deur van de eerste étage. Nu volgt een halve minuut stilzwijgen en algemeens beklemdheid. Plotseling weerklinkt een revolvorschot, het laatste. En onmiddelyk daarop komen de agenten weer te voorschijn, een man dragend, die hygt en langs wiens kleoren het bloed sypelt. De menigte slaagt er iu de afzetting te verbreken en een troep loopt naar het hnis, huilend: „ter doodl" De politie heeft ontzaggelijke moeite zich een weg te banen met het b-bloede on bewegiDglooze lichaam. Blykbaar met het doel om de bloeddorst der menigte, die hoofdzakelijk uit landloopors bestaat, tevreden te stellen, zegt Guichard, die het laatst uit den hangar komt, boven op de trap met luider stem: „H|j is doodl" Het is onmogelijk in de algemeens ver warring te weten te komen wie het gevangen genomen individu kan zyo, of hy dood of zwaar gewond is. Ik hoor een agent zeggen Hij heeft twintig kogels in zyn lichaam.» Anderen seggen: «Hij is niet doodclyk ge wond.' Ds politie vond in het gebouw drie per sonen van wie een door ophanging een einde aan z|jn leven maakte. Zyn naam is niet bekend. Een tweede word gedood, tengovolge van kogelwonden en zou Dubois heoten en huurder der garage zyn. De derde gewonde, door de politie vervoerd, moet Bonnot zyn. H|j werd geplaatst in een automobiel der politieprefectuur, die, voorafgegaan en ge volgd door vele andere auto's met agenten cn soldaten gevuld, zeer snel naar Parys retd. In de hoofdstad verwekte het bericht der belegering van de garage en hot tragisch einde der bende, dat door speciale edities bekend jwerd gemaakt, geweldige sensatie. De weg tUBgchen Choisy-le-Roi en de Cen trale Halle van Parys, vanwaar de trams naar Choisy vertrekken, was zwart van mon- schen, die het bericht levendig bespraken. Ook in de groote straten heerscht een bui tengewone opwinding. Oe dood van Bonnot. Parys, 28 April. Slechts twee bandieten werden in don hangar gevonden, namelijk Dubois, wiens lyk reeds koud was, en dat de wondon van geweerschoten vertoonde. Men schryft den dood echter toe aan «elf- door P. N. v. R. V. Wylen onze voorouders wisten het wel. Wanneer die in hun tijd van trekschuiten of postwagens gebruik maakten, wanneer die eens van 'tNieuwediep naar den over kant dobberden, dan zaten ze van kop tot teen in heerlijk warme, ouderwetsche spul len, prima kwaliteit cn onverslijtbaar. - Als wij, landrotten, tegenwoordig een vis- scherman ontmoeten, die knap ingebakerd is, dan kan men soms glimlachen, zichzelf afvragen of zooveel klungels aan 't lijf nou eigenlijk dracht is voor oen zeeman. Maar wie nooit met het broze fijne lichaam, ge wikkeld in gewoon burgerlijk gesneden kleoren, eenigo uren aan hun open en bloot vak deeluam, weet niet hoe nuttig zoo'n buitengewone verzorging is. Buiten gaats waardeer je eerst een pak van baai, een dik wollen trui, een dubbel gevoerd vest, een marine-blauw buis of een stevige jekker en een ferme halsdoek. - Hier, aan den Texelschen wal, waar de krabben en kwallen een uur geleden in de naargeestige donkerte hun zwerftochten hielden, waar een zeehond met nieuwsgierige oogen in z'n ronde kop, met 'n schrille onwelluidende robbenstera had geblaft, maar voor ons bijtijds onder water was gestoken - hier op Onrust waaide en gierde de wind over de vlakte, 'k Stond naast Albert te bibberen in de geleende uitrusting en wij, gewoonlijk onder de menschjes die zoo sierlijk en gratie vol door de wereld schrijden, wij zien zielig nu wat anders. Scharen krachtige, stoere zeebonken stapten bedaard uit de booten. Voorzichtig, als kostbare vazen, schuurden ze over de reeling en - ploeps! - dan kwamen ze loodrecht in het sterk gekabbel. 't Lijkt een troep landverhuizers, die op een verlaten poolzeekust willen landen. Onder hen geen gracieusg, bevallige, lenige gestalten of bezielde figuurtjes met zacht rondende heupen en slanke beenen, geen vogelrappe deerns, die trippèlen, tollen, springen. Doch zio! daar komen ze: mon sterachtige dingen. Ze huppelen niet als Russische balletdanseressen over den vloer. En toch zij dansen, zij zweven op de koele, zwarte stroom, die wijd weg fonkelt onder 't bleeke maantje. Links en rechts komen zo aan met zware lompe schreden. Een wonderlijk decor! Hebben wij Albert en ik - ook zulke lichamen? Elke beweging schijnt de verplaatsing van een blok in het water, een doffe smak in de prut die zuigl en gorgelt. De knoestige voeten maken passen, vierkant en hoekig, de armen gaan als vleugel-wieken op on neer en de kleumige, verschrompelde han den grijpen tastend om zich heen. 't Mee rondeel hunner schuift sprakeloos op liet strand. Enkelen schurken zich dadelijk hoogerop versuft neer, met gespierde dijen op het koude zand van den dorren, ver stoven" paradijstuin, om er in het harde, tranige boeltje en met feilen slaapbrand op de oogen te dommelen. Een paar lieten zich, als door dóodelijke vermoeidheid overvallen, in elkaar zakken en gingen plat op den buik, de armen onder het hoofd voor kussen, onbezorgd inslapen. Droo- merig-onbewegelijk lag een drietal vadzig te dutten, totdat een plaaggeest, 'n man met slangenoogen onder de inktzwarte brauwen, ze gaat porren om voor hun trek op 'te komen; als zij de grap ont dekken, slaan do jonge kerels met groote handen op de leeren knieön, worden beur telings wit en rood van woede, verwen- schen den flauwen kwelduivel, die hot op afstand uitproest met rauwe vloeken, ont zettende dreigementen en.gaan dan weer opnieuw knikkebollen. Ahfaeren zitten gehurkt by elkander en praten druk over de haringvisscherij en over 't ellendige van dat hondenleven. Maar velen strom pelen van het kastje naar den muur om zich te koesteren, alsof ze geen raad weten met hun handen, met hun armen, met hun lijf. Ze gaan als lood over de kleine schelpjes, krakend en kreunend, met paarso neuzen en witte kaken, blazend en mopperend, om ineens even te rusten, te luisteren naar het klagend geluid van een siréne onder de Noord-Hollandsche kust, of om te spieden in de verre vale nevelen naar een zwerm voortspoedende, jakke rende torpedobooten met glazen bollen waaruit gekleurd licht straalt en die breed wiegende baren veroorzakeu, waardoor de simpele haringbooten aan den rand plot9 op en neer deinzen, zoo hevig, dat ze rom melend en stommelend de aandacht trok ken, waarop de geruchten van leven- en hérriemakers genoegzaam aantoonden dat men van die geheimzinnige maritieme krachten niet erg gediend is. Kort bij is een dikvormig, glimmend gezicht hijgend gebukt bezig om in een roodgloeiende massa zeewier te poken, dat, met bosjes stroo en stukjes hout vermengd, is aangestoken en als eon stervende illuminatie in een feestnacht brandde. Terwijl do stoker ijverig de koud wapperende vlammen aanwakkert met z'n groote slappe hoed, en een stuk of wat opgeschoten jongens onvermoeid naar alle kanten rennen om nieuwe brand stoffen te .jutten en aan te voeron, ver spreidt de brullende vuurgloed een benauwde, bedwelmonde lucht en rondom het vlam- menschijnsel, rossig knappend oplaaiend, kringde een bont gezelschap op de hurkjes neer als by de blozendo buikholte vaneen kacheltje. En door dio heete gloedgolven werd een dikke, vette, vunze wasem uit de kleeren van rustende menschen lang zamerhand ondragelijk. Westwaarts in de venijnige koude, stonden groepjes mannen bij elkander, met verduidelijkende gebaren kletsende over allerlei onderwerpen, stuk jes gesprek die ineens uit waren mot een val van stilte na, als een bekend schor jongensgeluid door 't rumoer hunner stem men in z'n eentje een straatmop begint te schreeuwen, 't Is het muizengezicht, dat, kleintjes en tenger, de Yette kroezende haren neerhangend tot op donker omrande glimmende oogen, by anderen neerzit. En zoodra Dries, die zich ook hier ophoudt, hem accompagneert op de mondharmonica, dau schuifelen de voeten over het zand, dan stroomen de spookachtige reuzen-ge stalten in leer en oliegoed too en om hen heen, totdat het muizengezichtje, een beetje te veel in 't nauw wordt gebracht met dringende verzoeken tot voordragen van tige volte. Op veler verlangen dan zal hij iets geven van ,,'t Hoofd", blijkbaar een succes-nummertje van hem. omdat hij van alle markten thuis het zelf ge maakt hoeft. Terwijl Dries een vlug loopje jankt en verder begeleidt, zingt het mui zengezicht verdienstelijk Op 't Hoofd doet men nu drukke zaken, Haring, ansjovis, geep, van alles komt (op de baan En door de herrie die ze daar maken Kan je Jiaast niemendal verstaan Op 't Hoofd hoor je soms ruzie zoeken, Alles gaat er luidruchtig toe, Staat een trekker hard te vloeken Dan houdt men zijn ooren toe. Op 't Hoofd mag je gerust zingen, Ieder tapt een leuke mop, Of vertelt som3 rare dingen, Maar op 't Hoofd gaat d&t wel op. Op 't Hoofd daar loopen schippers En die kwatten op den grond, Pruimtabak en vieze glippers Vliegen overal in 't rond. Op 't Hoofd daar fladderen meeuwen En die schreeuwen van pleizier, Maar ze smijten onder 't geeuwen Op je pet een souvenir. Op 't Hoofd daar komen klanten Van den braven, ouden tijd, Vele grijzen en trawanten Zeggen hier een geestigheid. 't Strand werd er even stil van toen het slot van de overige lange reeks coupletten, allerlei staaltjes van ons Hoofd humoris tisch schetsende, teneinde was. Met kal- verige stuiteroogen werd het muizengezicht bewonderd en door geklop en geroep eischte men nog méér van hem. Hij zweeg en had lak aan de' vleiende uitnoodigingen. Maar toen ik persoonlijk naar dit geroes heenwaggelde, met het onvaste, lijzige gan getje van een. dronken kerel, in werkelijk heid niet erg op m'n gemak door zooveel ballast aan 't lichaam, toen hoorde men weel" hot deinend-zwaar geluid van een verrassing Als je niet meer lachen kan, Kijk de koekebakker 's an, Als je dkt mirakel ziet, Lach je of je wil of niet. Iemand met een haastig lijf, Vloekt de vent geregeld stijf. 't Is een groote ergernis, 't Lijkt wel een begrafenis. Het geraas steeg ten top en hei was een schrale, lange man, met. ros sluik haar en kleine nijp-oogjes onder kriegele wenk brauwen, die schudde van pret en grof, breed lachend zocht hij mij tot punt van gekscheren, doch de aandacht werd geluk kig afgeleid door het rumoer van schoffe lende voeten en harrewarrende stemmen uit de triestig donkere zwartheid van een anderen kant. „De loterij zal beginnen, mannen J" zei iemand, die met de opgedraaide groote blonde snor van een Hongaarsch stalmees ter zich verwijderde. Een sleep van donkere schimmen strom pelde mee naar de plaats waar de schippers der verschillende haringbooten zich ver zameld hadden om de „trekken" door loten te regelen. Ze gingen in een kring staan en één hunner noemde het getal twee-en- twintig, waarop een ander in hun midden van dezen man af rondtelde en op wien nu twee-en-twintig viel, die moest de aller eerste trek doen. Drie-en-twintig had de dorde, enz. Een eenvoudige aanwijzing door hot lot, waaraan echter stipt de. hand wordt gehouden, hoe ongeloofelijk dit ook mag schijnen in tijden als bijvoorbeeld twintig, dertig booten bij Onrust liggen. Het is evenwel geen zeldzaamheid, dat onder deze eigenaardige reglementaire omstandigheden twist ontstaat en klappen vallen tusschen hen, 'die aan het vissollen zijn on hen, die op hun beurt moeten wachten, ja, dikwijls niet eens in de gelegenheid komen om het net in zee te brengen en gerust kunnen terugkeeren uf een afgezonderd punt mogen opzoeken, wat dan ook in dergelijke vallen meestal wordt gedaan. Die bijtijds inzien, dat zij toch geen trek krijgen, gaan ergens anders heen en behoeven zich dan niet werkeloos te ergeren aan het geluk, aan de meevallertjes van de visschende vletterlieden. 't Is immers een hard gelag als je goede zaakjes ziet maken, terwijl je zelf verplicht wordt om er naar te kijken zoolang je trek er niet is? (Wordt vervolgd). moord door vergiftiging. Bonnot was door een mop, vlug opspringt en met z'n vuist twaalf kogels getroffen, hy ontving den genade- ora zich heen begint te maaien in de klit- Gemeenteraad «an Texel, gehouden 27 April 1912. Voorzitter do Heer Gaarlandt, Burge meester. Aanwezig 12 leden, afwezig met kennisgeving de heer W. Bakker Hz. Na voorlezing en behandeling notulen, die onveranderd goedgekeurd worden, volgt punt I. Mededeolingen. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den Heer J. Reitama tot aanneming zijner benoeming van Ambt. Secretarie. b. Idem van Mej. Posthumus, benoeming onderwijzeres vak. K te Koog c. Idem van den heer Kiimp, benoemd Hoofd der School te Zuid-Eierland, mededee lende met 1 Juni a.s. in dienst te kunnen treden. d. Kasopname by Gemeente-Ontvanger en Havendirectie, Kassa resp. f 124.f~ f 2892.08'. Alles in de beste orde be vonden. e. Missive Ged. Staten tot goedkeuring van wijziging maximum Hoofd. Omslag tot f 24150. f. Idem tot aankoop van grond. g. Adres van de vereeniging tot verfraaiing van Koog en omstreken tot steun van het doel. Gesteld in banden van B. en W. h. Adres van bewoners te Oadeschild, ver zoekende de Zeevaartschool op bnn dorp to willen plaatsen, meenende dat voor het doen van waarnemingen eene zee plaats het meest gewenscht is. Gesteld in handen van B. en W. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. II. Vaststelling van het kohier van den Hoofdelyken Omslag, dienst 1912. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de aanBiagen met l/jo deel t® verhoogen. Nog wordt besloten b\j suppl. kohier den lieer Dr. J. Timmer op de wyze van forensen aan te slaan. IH. Wjjziging verordening op de heffiDg van schoolgelden. Deze verordening, waarin nu vastgesteld wordt hoe te handelen met het schoolgeld voor kinderen, die ziek z|jn, enz. wordt vast gesteld. IV. Vaststelling der kohieren van school gelden voor de o. 1. school m. u. 1. over Jan. '•'on April 1912 ec voor de overige scholen roor het le on 2e kwartaal 1912. In verband met do gewijzigde verordening kondon do juiste cijfers nog niet worden aangegeven. Vaststelling der kohieren volgde. V. Wyriging der gemeentebegrooting, (iionst 1912. |n verband met de varboogde heffing Hoofd. Omslag worden enkele posten voor werken, enz. hooger gebracht en de wijzigingen vastgesteld. VL Betalingen uit den post voor onvoor ziene uitgaven, begrooting 1911. Het voorgestelde wordt goedgekeurd. Vn. Goedkeuring begrooting, dienst 1912 en wijziging begrooting 1911 van het alge meen Weeshuis. Goedgekeurd volgens de Comm. v. Rap porteurs. VIII. Wijziging der verordening tot rege ling der werkzaamheden van do ambtenaren van den Burgerlijken Stand onderling. De regeling by huwelijken zal nu zoo zyn, dat de heer Bargemeester in de eerste plaatB dienst doet, daarna de heeren J. S. Dyk, de straks te benoemen Ambtenaar, en de heer Jonker. Deze regeling wordt goedgekeurd. IX. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd wordt de heer Dr. H. Over, Wethouder, die de benoeming aanneemt. X. Aanvraag om baitengewoon subsidio in de gewone kosten van het lager onderwys. Besloten wordt by hot Ryk een subsidie van f 2700 aan te vragen. De redactie voor de aanvrage wordt aan B. en W. over gelaten. XI. Gratificatie Mej. H. Onthuys voor het uitoefenen der verloskundige praktijk in Eierland. Verleend wordt eene gratificatie van f 8.per maand. XII. Ontslag- en pensioenaanvraag van den gemeente-opzichter A. Dalmeyer. Wegens hoogen leeftijd wordt het ontslag oervol verleend, terwyl, na eenige bespreking, een pensioen van f 250 per j*ar verleend wordt. XIII. Vaststelling der instructie voor den gemeente-opzichter. De door B. en W. voorgestelde instructie wordt medegedeeld. De heer Dros zou ern verlof van 10 dagen willen geven, terwyl anderen gaarne een opzichter benoemd zouden zien, die verstand heeft van het aanleggen van wegen. Hierna volgde vaststelling. XIV. Vaststelling jaarwedde van den ge meente-opzichter. B. en W. stellen voor deze wedde te be palen op f 900. De heer Keesom stelt voor f 1000. Na bespreking wordt gestemd, doch de stemmen staken. Alzoo verdaagd tot de volgende vergadering. XV. Pensioen-aanvraag nacbtwaoht J. F. Roeper. Verleend wordt een pensioen van f 100 per jaar, ingaande op den dag van het ontslag. XVI. Rioleering Oosterend. De kosten hiervoor zullen bedragen f 441, welk bedrag wordt verleend. XVII. Verzoek D. Az. Eelman om een gedeelte grond in erfpacht te mogen hebben. By onderzoek is gebleken, dat de bedoelde grond geen eigendom der Gemeente is, zoo dat het verzoek niet verleend kan worden. XVIII. Jaarwedde enz. gemeentegenees heer te de Cocksdorp. Na vry langdurige bespreking wordt be sloten deze jaarwedde te bepalen op f 1000 en f 800 voor woninghuur. De bewoners van Eierland zullen dan voor eene woning zorgen. De oproeping van sollicitanten zal volgen, zoodra de woning gereed is. YIX. Schoolwoning te Den Hoorn. Medegedeeld wordt, dat hieromtrent wel dra voorstellen aanhangig gemaakt znllen worden. XX. Eigendomsovergang gedeelte van den z,g, Heerenweg te Oost. Over dit eigendomsrecht waren de meenin gen verdeeld, doch de zaak zal in het reine gebracht worden. XXI. Bespreking weg den Borg—Oade schild, en XXII idem steigerplannen te Oost. B. en W. meenden, dat er met doze plan nen gewacht moest worden op do onderzoe kingen van Dr. Bos inzake tramaanlog, en stelden zulks voor. De Raad kon hiermede evenwel niet instemmen en stemde daarom het voorstel af. B. en W. worden alsnu uit- genoodigd bestek en teekening aan de orde te willen brengeD. De heer Keesom gevoelde nog voel voor het steigerplan van f 1500. XXIII. Afschrijving belastingen. Voor C. Egmond wordt op de gebruike lijke w|jze afschrijving verleend. Volgde omvrage, De heer D. Bakker wees op het onvol doende van de spreekcel ten postkantore, en zou gaarne verbetering zien. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Visser zag gaarne een pensioen fonds voor gemeente-ambtenaren ia hot loven geroepeü. Do voorzitter noodigt den heer Visser uit, hieromtrent in eene vol gende vergadering een voorstel te willen doen. De heer Mets dringt aau op spoedige verbetering van den Achterweg te Oade schild. De tijd is er nu gunstig voor. De heer Dros vraagt of de zeevaartschool weldra zal komen. De voorzitter deelt mede dat er druk voor gewerkt wordt. Hierna verlangde niemand meer het woord, en werd de vergadering gesloten. Advertentiën. Zondag 5 Mei a. s. onze geliefde Ouders K. Kossen en 0. Grin, hunne 35-jarige Echtvereenl- ging te herdenken. Namens de Kinderen: JAN KOSSEN. Govert Flinckstraat 269, Amsterdam. Verloofd Henny M. Wljker en 6. H. Klazlnga, Machinist K. M. Helder, 27 April 1912. Geen ontvangdag. Ondertrouwd R. 6. G. Rlegen, ie Luit.-KwarUermeMter, ass. Magazijnmeester, en Delft, Helder, M. J. M. Kamp. 27 April 1912. Ondergeteekenden betuigen b|j deze hun hartelljken dank aan Familie, Vrien den en Kennissen voor de vele blyken van belangstelling, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, by hun 25- jarige Echtvereeniging ondervonden. H. F. B. DISSEN I en Echtganoote. Helder, 30 April 1912.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2