KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje taltlsHlBmiM, voor HelderTexelWieringen en Anne Peuiownem Oproeping» Ho. 4096. Zaterdag 11 Mei 1912. 40ate Jaargang. Geneeskundige Buitendienst der Marine. Aan d6 Leden ter üed. abtt. Ken. Leger des Heil». Woensdag 29 Mei 1912, 'tVüegend Blaadje p. 3 m Pre- Zondagsblad» i miéa j Modeblad p. 3 m. 50 ct, tr. p.lpost 75 ct., buitenland f 1.2T 37*45 f 0.7 __»65»»i»75» f0.' (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) AdvertentiSn van 1 tot 5 regelt (b(J vooruitbetaling) £30 cent Elke regel meer6 Bewijs-eiemplaar34 Vignetten en groote letter» worden naar plaattruimte berekend. Intaro- Telsfoon 80. Versohünt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers C. DE BOER Jr. («,/k. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat on Koningstraat. Depde Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag 3 uur Kindervoorstelling. Kanaalweg. tl Mei. Schietvereeniging „Het Noorden". Ope ning der Schietbaan. Café DePool,8uur. 12 Mei. Concert te geven door het Tivoli-Orkest. Badpaviljoen „Huisduinen", van half vier tot 7 uur. 24 Mei. Kerkconcert, ten voordeele van de Diaconie derNed. Herv.Gemeente. Nieuwe Kerk, 8 uur. aanneming heeft het voorstel echter niet, bericht men. UIT HET BUITEHLAHD. De vrye doorvaart door de Dardanellen is voor den Earopeeschen handel van groote betoekenis. Vandaar dat overal belangstellend wordt nitgemen naar den tyd dat de schepen de officieel geopende Dardanellen werke lijk passeeren kannen. Beater seinde Woensdag nog ait Athene dat de stoom- booten die vertrokken waren na do aankon diging van de heropening der Dardanellen naar Pireas terugkeerden, daar zjj noch doorvaren nooh proviand vinden konden. Tasschen Fenedos en de Dardanellen liggen 172 schepen te wachten. Het tBerl. Tagebl." ontving een bericht uit Konstantinopel waarin gemeld werd dat het programma voor do doorvaart klaar was (dat was Donderdag). De schepen kregen nammers er zyn er 180. Dagelijks mogen 60 schepen passeeren, elk half nar vier. Nadat 20 sohepen gepasseord zijn wordt 2 nar pauze gehouden. Gaat het ook al niet hard, er zal nu toch eindelek schot in komen. Uit Tripolis wordt van Turksche zyde be richt gezonden van een aantal overwinningen op de Italianen die echter allo van Itali- aansche zij do worden tegengesproken. Wordt daar nu maar eens wys uit. 't Mooiste van al is dat dat spelletje van overwinningsberichten aan beide zijden nu ook al gespeeld wordt op het pas veroverde Bhodus. Woensdag kreeg men te Konstantinopel van den Wali van Bhodus bericht dat de Turken 1000 Italianen hadden gevangen ge nomen en dat de Italianen zich reeds weder begonnen in te schepen. Later bleek dat be richt niet afkomstig van den Wali maar van een Turksch journalist uit Smyrna. Officieus werd het bericht te Bome dadelijk tegenge sproken. Te Konstantinopel echter blyft men van de overwinning gewagen de Italianen waren door een schijnbeweging van een deel der Turksche troepen misleid en liepen in don val, werden omsingeld en moesten zich overgeven. 't Komt ons voor dat dit laatste bericht weer sterk overdreven is misschien wel heelemaal uit den duim gezogen. Voor zoover uit de inkomende berichten is na te gaan, zijn de Turksche troepen, ter sterkte van drie bataljons en een berg- batterij, op Bhodus ontsnapt aan de omvat- tingsoperatie der gelande Italianen en hebben zy zich genesteld in het gebergte in het binnenland, waar zy volgenB mededi per heliograaf van den commandant, Abdoellab, een goede Btelling hebben inge nomen. De Italianen zullen verplicht zyn deze troepen onschadelijk te maken, waartoe wellicht gedurende eenigen tyd een betrekke lijk groote maoht op het eiland zal worden vastgehouden, hetgeen niot bevordeljjk kan zijn voor de verdere plannen lot bezetting van den Turkschen Archipel. De bezetting der eilanden en de actie der Italiaansche vloot in 't Europeesch gedeelte van Turkije maakt do bevolking van den Balkan onrustig. Met spanning wordt het verloop der gebeurtenissen govolgd: velen hopen dat er weldra gelegenheid zal zyn zich geheel van het verband met Turkije los te maken Turkije overal achteruit te dringen, liefst don Bosporus overl De Turksche regeering krijgt echter ook steun van getrouwen, verklaart zij. In de Kamer deoldo de voorzitter mede 13 tele grammen ontvangen te hebben van bevol kingen der provincies, en afgezonden ten gevolge van het bombardement der Darda nellen. Daarin wordt do regeering uitge- noodigd den strijd voort te zettep, totdat Tripolis door de Italianen zal ontruimd zijn. Moulay Hafid, de sultan van Marokko zal dan nog maar een poosje blijven. Hij heeft zich door den heer Begnault en door generaal Moinier laten overtuigen dat het goed was den resident-generaal Lyantey in zijn hoofd stad te ontvangen. Lyantey zal snel en door tastend optreden. Uit Oost-Marokko wordt versterking gezonden, vier bataljons die op het punt stonden te repatrieeren hebben tegenbevel gekregen. De generaal zal over 29 bataljons infanterie tot een gezamenlijke sterkte van 32.000 man kunnen beschikken. Op de Algerijnsch-Marokkaansche grens de sterkte gebracht worden op 11.000 n In 't binnenland blijft het onrustig, m Fr Ankrijk zal nu wel doortasten. .NietB Frankrijk beletten het aangevangen bescha vingswerk in Marokko voort te zetten," ver klaarde generaal Moinier. België begint de groote waarde van zijne koloDie al meer en meer te begrijpen. Er is thans eon koloniale vereeniging opgericht die ten doel heeft de bestadoering der kolo niale vraagstukken op verschillend gebied teneinde daardoor de landgenooten meer ver trouwd te maken met de koloniale denk beelden. De Belgische jongelingschap en de aanstaande koloniale ambtenaren zullen in de gelegenheid zyn zich op de hoogte te stellen van het leven in de kolonie. De regeering heeft 50.000 francs subsidie uitge trokken. De heer Beernaert is voorzitter der vereeniging. In Lissabon een bloedige botsing tusschen soldaten e>n burgers na afloop eeuer politieke vergadering, 't Blijft daar danig rommelen. De socialistisoh-republikeinscho burgemees ter Lindhagen heeft als lid der Kamer ee: voorstel ingediend om den koning te verzoeken een wetsvoorstel to doen opmaken waarin besloten wordt de Bepnbliek in te stellen en het Koningschap af te schaffen. Kans ■IEUWSBERICHTEH. HELDER, 10 Mei. Raadsoverzicht. Hoewel lang, was de agenda dezen keer niet zeer belangrijk. Do discussies beperk ten zich dan ook tot de kwestie van de woningen op de Kerkgracht, welker bewoners last en hinder ondervinden van de achter hun erven gelegen lighallen der Vereeniging ,Het Witte Kruis", en tot de debatten over wat op do agenda stond aangegevon met Zeevaartschool." Wat de eorste betreft, zóó erg was die hinder, volgens adressanten, dat een der bewoonsters haar woning verlaten had. En was er nu niets anders te vinden, dan was het nog wat anders, maar volgens de mee ning der adressanten was er achter het Wees huis zeer geschikt terrein te vindon. De heer Krynen trachtte adressanten te helpen door op een nader onderzoek aantedringen. Maar het was vergeefs, en het voorstel van B. en W. kwam er met 16 tegen 5 stemmen door. Belangrijker was de andere kwestie, name lijk de missive van B. en W. over de waar neming van de betrekking van Directeur van den Handelsavondcursus door den Direc teur van de Zeevaartschool. Men kent het verloop dezer geschiedenis: door den heer Van Mierlo was in verschil- bladen (ook in het onze) eene oproe ping geplaatst voor leeraar aan dien cursus, welke oproep onderteekend was //De Direc- enz. Hierover nu viel, in eon vroe- raadsvergadering, de heer Bommel, en ïeidc, dat de heer Van Mierlo hiertoe het recht niet had en in Btrgd kwam met het Reglement. Verschillende leden nu bestreden het standpunt van het D. B., dat zeidehet Directeurschap van oen cursus is geheel wat andera dan het loeraarschap, terwijl de oppositie zeide: het Directeurschap eischt geheelen persoon, on waar de heer Van Mierlo reeds Directeur is van de Zeevaart school, daar laadt hy zich te veel op de Behouders, hetwelk noodzakelijkerwijs ten koste gaat van laatstgenoemde. Het bleek uit de debatten, dat eigenlijk de verkeerde weg bewandeld was, en dat, wanneer de heer Van Mierlo eenvoudig gevraagd had om eventuoel de leiding van een handels-avond cursus op zich te mogen nemen, er wellicht niet zooveel oppositie was ontstaan. De heer Biersteker trachtte een dergelijken gang van zaken uittolokken, door de zaak, on in verband daarmede ook de beslissing over het gebruik van lokalen van de Zeevaart school voor den Handelscursus, aantohouden, in afwachting, dat de heer Van Mierlo als nog met een dergelijk verzoek zou komen. Maar dat lukte niet en 's heeron Bier stekers voorstel werd, hoewel met slechts éóne stem meerderheid, verworpen. Echter bleken de meeningen zóó verdeeld, dat de Voorailter, in arren moede, in vrodesnaam zelf het voorstel tot verdaging deed, Eu nu beleefde men het eigenaardige geval, dat de Baad 10 minuten later bij acclamatie besloot het punt in kwestie aantohouden. Zoodat de hoer Biersteker zeggen kan: verloren, maar toch' gewonnen. Bjj het volgend punt, de missive van de Comm. van Toezicht over de voorziening in de tijdelijke Vacature van een leeraar ann de Zeevaartschool, door het plotseling ver trek van dr. Smits, raakte de goede toon zoek. Do zaak draaide eigenlijk om h«t feit, dat B. en W., du haut de leur grandeur, het vertikt hadden om aan de Commissie van Toezicht oen briefje te schrijven, dat en waarom ze dadelijk hadden moeten voorzien in die vacature, en dat de Commissie van Toezicht, du haut de sa grandeur, daarover 'epiqueerd was on ietwat sarcastisch vroeg ïoe lang die tijdelijke benoeming duurde. Hierop antwoordden B. en W.: zoolang tot in eene andere benoeming voorzien is, on deze waarheid als een koe deod den heer Van den Berg van verontwaardiging trillen. Dat is geen antwoord, zei die heer en B. en W. zijn wel degelijk verplicht verantwoording van hun handelingen te geven aan een col- een Commissie van Toezicht, dat door den Baad wordt samengesteld. Toen had men 't lieve leven gaande; eerst zweeg de Burgemeester als een mof, blijkbaar van plan do heele peroratie aan zjjn laars te lappen, doch toen de Wethouders het stand punt van B. en W. verdedigden, diende ook do Voorzitter van repliek, zooals men in het verslag lezen kan. De hieruit ontstane dis cussie ontaardde in een twistgesprek, waarbij de beide heeron elkander duchtig de waar heid zeiden, zonder nochtans iets op te schieten. De klassieke spreuk *si vis pacem para bellum" (als gij den vrede wilt, bereid u dan ten oorlog) keerde de Burgemeester om door to zeggeD: als jelui vechten wil, kom maar op, hoor! Ik ben bereid! En weer trachtte de heer Biersteker de zaak te sussen. Was dus over 't algemeen de toon erg ruzie-achtig, la note gaie ontbrak niet. 't Was by do benoemingen, aan 't eind van de zitting. Voor onderwijzeres aan school 5, werd, zooals men ziet, bij derde stemming no. 3 van de voordracht gekozen. Dit gaf aan een der raadsleden aanleiding achter op zijn stembiljet te zetten, dat er ,naar Luyckx getelefoneerd moest worden om te zeggen, dat juffrouw Kelderman niet benoemd was", hetwelk eon daverend gelach veroorzaakte. En bij de rondvraag veroorzaakte de heer Harjer hilariteit door te vertellen van een brandspuit, die, moederziel alleen, in de Spoorstraat stond, en deze heer toen op de vraag van den Voorzitter, hoe die spuit daar kwam, droog-komiek ten antwoord gafVer moedelijk uit den grond gerezen. Geestelijke Bijstand. De Vrijzinnige Vereeniging tot bevorde ring van de geestelijke belaogen onder het personeel der Marine hield 7 Mei te Helder oen algemeene vergadering, waarin verslag werd uitgebracht over het tijdvak van 21 April 1910 tot 31 Maart 1912. Aan dat ver slag ontleenen wij hot volgende De Vereeniging werd den 21 sten April 1910 opgericht, zy is aangegaan voor 29 jaar, hare statuten werden by Kon. Besl. van 6 Augustus 1910 no. 86, bekrachtigd. In hot voorloopig bestuur namen zitting de beide Hervormde predikanten te Helder, een 2 tal notabelen en heeren officieron der Kon. Marine; voorzitter is Ds. J. W. Poort. Hot eerste jaar na de oprichting verliep _nder dat veel in do voorgenomen richting kon worden gedaan omdat, doordien de finan- tieele draagkracht der Vereeniging gering bleef, niet tot aanstelion van eon eigen voor ganger kon overgegaan worden. Op twee requesten om subsidie tot den Minister van Marine gericht, werd in Juni 1910 beschikt, dat de wensch niet voor inwilliging vatbaar was alvorens over den arbeid van de Nat. Chr. Officieren-Voreeni- ging kon worden geoordeeld. In Juli 1911 werd onder beperkende bepalingen, welke de toen finantieel niet krachtige Vereeniging niet kon aanvaarden eene subsidie in uit- ïht gestold. Een 8 tal openbare bijeenkomsten werden gehouden. Het ledental nam geleidelijk toe. Mot den kerkeraad te Oude Schild werd September 1911 tot overeenstemming ge komen om een aldaar te beroepen predikant eventueel ook de behartiging der geestelyke belangen van het Marine-personeel te Helder op te dragen. Ds. Buiskool, predikant uit Weat-Indië met verlof, werd bereid gevonden deze taak op zich te nemen on December 1912 geïn stalleerd. Diens arbeid is uit den aard dor zaak tot nu toe niet van grooten omvang geweest, omdat alle begin moeielyk is en dit laatste vooral gezegd mag worden van het geeste lijk werk by de Marine. Huisbezoek, enkele uren catechisatie, doopbediening on huwelijksinzegening be vorderden de persoonlijke aanraking. Een tweetal openbare lezingen op godsdienstig gebied werden door den voorganger gehou den en door een talrijk publiek ook uit Marinekringen bygewoond. Een dezer lezingen zal op verzoek in druk verschenen en tegen zeer lagen prys verkrijgbaar gesteld worden. Het finantieel overzicht vermeldtSedert de oprichting aan ontvangsten f 1070.95, uitgaven f 475.49®, zoodat een tegoed van ongeveer f 600 valt te boeken. Doordien de Vereeniging voor den tyd van 3 jaar eene jaarlyksche toelage van f 400 aan den voorganger gewaarborgd heelt, is deze som alB kapitaal te beschouwen, en blyft flnantieelen steun zeer gewenscht. Do Vereeniging tolt op ultimo Maart 1912, 865 leden en 75 begunstigers. Dankbaar voor den ondervonden steun (in den lande) uit het Bestuur de ver wachting dat „Geestelyke Bijstand" meer en meer tot de juiste werkwyzo zal komen om don Vryzinnig-Godsdienstigen onder de Marine tot heil te zyn. Het drama te Rijswijk. In de zaak van mevr. Van Hall te Rys- wyk, door de Haagsche Rechtbank wegens doodslag, op haar echtgenoot gepleegd, ver oordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage gisteren do beklaagde schuldig verklaard aan dood slag, doch haar op grond van hare zieke lijke verstandelijke vermogens niet toereken baar geoordeeld en dus ontslagen van alle rechtsvervolging met laat tot hare invryheids- stelling, maar tevens met bevel tot hare plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proef tyd, den tyd van 1 jaar niet te boven gaande. Stoomtrawler „Dubbelman". IJmuiden, 9 Mei. De reodery van don aan de kust van South Ronaldsay (Orkney Eil.) gestranden stoomtrawler Dubbelman" ontving bericht, dat de stoomtrawler .Donald", van dezelfde rocderjj, ter adsistentie in na bijheid wus. De positie van den trawler is zeer ongunstig wegens zware slagzyde on kon nog goen verbinding met het schip ver kregen worden. Do bemanniug is gered. .Bierkwaad". In een adres aan den Minister van Binnen- l&ndsche Zaken zet de Nederl. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dranken uiteen, hoe het gebruik van bier nadeolig werkt. Het adres herinnert dat op wetenschappelijke congressen is uitgemaakt, dat qualitatief noch gradueel onderscheid mag worden gemaakt tusschen het bier «n den sterken drank als bron van het alcoholisme, en dat de gevolgen van het biermisbruik zich wel licht in nog pynlyker wyze manifesteoren dan die van het sterkedrankgebruik. Adressant verzoekt den Minister maatregelen e ontwerpen en aanhaging te maken, waardoor krachtig zal kunnen worden opge treden tegen het vooral in het zuiden van het land gesignaleerde bierkwaad" De gestolen schuit weer terecht. Een schuit mot 200 balen meel, liggende ia do Prinsengracht by de Prinsenstraat on toobehoorende aan de firma Luchsinger, al hier, word in den nacht van Dinsdag op Woensdag gestolen. 'C Was wel een brutaal stukje! Naar alle waarsobynlykheid hebben de dieven of... kwajongens mot de schuit geen raad gewoten. Deze iB n.l. in den Am- stel by de Kerkstraat teruggevondenop het erf van een stoonkolenhandelaar werden ook al de balen meel terruggevonden. Au of uit. Mon schryft aan de „N. B. Ct." Goruimen tyd heeft er niots in de bladen gestaan over kwartjesvinders, die in den trein hun practyk uitoefenenintusschen blyken deze heeren volstrekt niet hun bedrijf er aan te hebben gegeven. Naast het een-twee-drie- klaver-aas hebben zy thans een geheel nieuw spelletjean of uit. Ik ben gisteravond, reizende met den trein, die te 7.25 uit den Haag vertrok, in de ge legenheid geweest, dit behendigheidsspel bjj te wonen. We zaten met ons zevenen in een 8de klasse-coupó. Een der heeren stak, toen de trein het Haagsohe station was uitgestoomd, een sigaret op mot oen automatisohen aansteker en tikt vervolgens een tegenover hem zitten- den, net gekleeden man, die naar 't scheen, een slaapje wou doen, op de knieën. f Meneer, heeft u dat al eens Eu nog voor dat meneer den tyd heeft om den slaap uit de oogen to wryven, drukt de ander op 't knopje van zyn aansteker en zegt: „nou is die an, nou is die an; nou is die uit", 't Vlammetje was inderdaad tweemaal en eens uit. t Meneer, raadt u nou eenB, an of uit." Meneer antwoordtan. Een druk op 't knopje, de aansteker springt open en 't vlammetje is .an". Nog eens dezelfde vraag, hetzelfde antwoord, een zelfdo vingerdruk op 't knopje; meneer heeft het weer geraden. Dit herhaalt zich eenige malen, naar gelang meneer zegt an of uit, brandt het vlammetje of brandt het niet. „Meneer" zegt by, die 't spelletje had geïntroduceerd, .meneer, uis gelukkig, u ken geld verdienen. Dér, om eon dubbeltje, an of uit". Meneer zegt an en wint. Zoo gaat het twee minuten, telkens raadt meneer het on wint in dien tyd fl.20. Ik doorzag, dat het niet pluis was en hield my slapende, maar een op zyn Zondags gekleed boertje kreeg er, zooala hy zeide, gemeïgheid om mee te raden. Hy ried niet ongelukkig twee-, drie-, ja viermaal won hy een dubbeltje, de vyfde maal een kwartje. „Ik schei der met jou uit", zegt de verliezer//enfin, weet jo wat, nog één keer, maar dan om een riks", 't Boertje krygt van een heer, die tot dusver het gezicht achter eon krant verscholen had, een aansporend loekjc. .Aan", roept hy uit, zonder dat er an of uit gevraagd was. Het toestelletje springt toch open, maar 't vlam metje brandde niet. //Dat komt door den tocht", zegt de meneer met de krant, „ik «al het raampje even dicht doen". Nou dan nog eens", zegt het boertje, „alles of niks". Hy raadt weer an en verliest zyn twoede rikB, want 't vlammetje bleef weg „Nou nog eens", zegt de winner, »d'r op of d'r onder, ik zet 5 gulden". En haast zou 't boertje dezen ook nog verloren hebben, maar een der reizigers voorkwam hem en verzette zich tegen dit spelen. By 't boertje ging thans ook een licht op, hy raasde een oogenblik en schold binnensmonds, maar legde zich ten slotte by 't feit neer. Te Leiden de trein ging niet verder stapten allen uit. Later op den avond heb ik in een groot koffiehuis aldaar drie hoeren in eikaars gezelschap gezienden heer met den sigarenaanstekerden man die geen tyd had om den slaap uit de oogen te wryven, en den ander, die zyn gezicht achter de krant verscholen had. Enquête. Aan den .Matin" wordt uit New-York geseind dat, op verzoek van den afgevaardigde Nelson, do parlementscommissie, belast met het onderzoek der rekeningen van hetminis- sterie van landbouw, een nieuwe enquête op de fabrieken van verduurzaamd vlecsch zal geopend worden. Men herinnert zich de sensationoele cam pagne, indertyd door Upton Sinclair gevoerd tegen de Chicago'scho beefpackers. De afge vaardigde Nelson beweert, dat de waiglyke Mpruktyken, die toen door dezen beschreven ^vordon, niet veranderd zyn, doch dat ze integendeel nog erger geworden zyn. Wel geoft de regeering 15 millioen dollar per jaar uit voor de vleeschinspectie, doch de groote maatschappyon blijven bedorvon goed, dat eon gevaar oplevert voor de ge zondheid, verkoopeo. De algevaardigde Nelson heeft beloofd, overtuigende onthullingen to zullen doen. De Engef8Che vlootoefening in de baai van Weymouih is eergisteren- namiddag wogons den mist opgegeven, maar in den voormiddag zyn er allerlei bewegingen uitgevoerd en hebben vier zoeofficieren ge toond goede vliegers te zyn. Van den wal opgestegen zochten zy, op de kompas sturendo, het koninklyko jacht op, dat ver in zee was en waarvan de draadlooze telegrafie gemeld had, waar het zich bevond. Allen vondea het jacht. Het watervliegtuig kreeg onder weg een gebrek aan don motor en moest op zee dalen. Een sleepboot bracht het veilig in de haven. De oefeningen werden aan boord van een jacht ook bygewoond door ministers en andere i van het parlement. Churchill, de minister marine, en Balfour begaven zich van daar naar een der nieuwe onderzeesche booten (die ook van een kanon zyn voorzien), en dedon er een tocht onder water mee. De dure tijden. De Farysohe „Matin" schryft De tyden van voorheen komen terug 1 De huidige moeilijkheden in Frankryk ten gevolge van het dure leven en de hooge graan prijzen staan niet zonder precedent in de geschiedenis. Een eeuw geleden was in Frank ryk dezelfde toestand waar to nemen en op den dag af werd juist honderd jaar geleden door keizer Napoleon op het paleis te S&int- Cloud een decreet uitgevaardigd, waarby het vrye vervoer van graan en meel door alle departementen vau het keizerrijk" werd toegestaan. En in datzelfde decreet stelde de keizer letterlijk vast: „liet is aan al onze onderdanen verboden, van welken rang of stand ook, eouigen aankoop van graan of meel te doen met het doel het te bewaren, op te slaan on er aldus een speculatie van te maken. Al het graan en meel moet aan do markten gobracht worden, die daarvoor bestaan of ingesteld zullen worden en hut is verboden te koopen of te verkoopen elders dan op genoemde markten." Dat was de manier, waarop Napoleon de kwestie van het duro leven en den hoogen prys van het brood oploste. De tyden van voorheen komen terug I Hat pretldentichap der Vereenlgde Staten. De twee candidaten voor het president schap der Vereenigde Staten vechten als leeuwen. Mr. Tuit heeft nu zelf erkend, dat het igeen tyd meer is voor dames- methoden" en zyn krachttermen en ver- wonschingen aan het adres van Boosevelt doen absoluut niet meer onder voor die, welke du roughrider-kolonel hem naar het hoofd slingert. Het regent aanklachten en beschuldigingen aan beide zyden en de een beschuldigt den ander van unfairheid of zooals het in bokstermen heet van onder het middel slaan. De Amerikanen zijn in hun nopjes en genieten alsof zy Tommy Barns en Jack Johnson aan bet werk sagen .Dienstboden en ochtendjaponnen naar maat in 24 uur". In de rubriek .Onder de streep" in het .Handelsblad* leest men het volgende: Ville morte Hoewel het ons aangenamer zou zjjn, indien er wat moer kennis genomen werd van en geschreven over ons lévend Holland, zoo waardeeren wy het niettemin telkens wanneer er met gepasten eerbied gesproken wordt over het Nederland van lang geleden. Daar is Gerhard Knoop, die in de (Münch. Neuoste Nachrichten" oen waarlijk sympa thiek, en oen naar het verleden en heden beeld geeft van een onzer doode steden aan de Zuider-Zee. Enkhuizen Heeft niet, door alle tyden heen, als overlevering gegolden, dat overmoedige ste den getroffen werden door de straffende hand van de godheid, met do afschrikwekkende voorbeelden van Tyrus, Sodom, Gomorrah, Ninive, Pompeji, on zoovele andere? En waren het niet b(j voorkeur de haven steden, welker lot onzeker wa«: of zooals Shakespeare het uitdrukte: «Valsch gelijk water." Het wator; de zee, vooral! De zee dringt het wecrlooze land bienen; zy vornielt oogst en have en goed; een gladde watervlakte spreidt zich uit, waar de arbeidzame mensch woonde. Dan wordt de zee weer do vriend op wie men vertrouwtze draagt de schepen, den handel, de nieuwe welvaart aan Tot een volgende nuk haar in een bui van onverschilligheid brengt; dan verzandt zc, laat ze kanalen en havens verslibben, laat zich uitdrogen. En het nieuwe noodlot r-laat den arme, difn het treft I Zoo was Enkhuizon's lot. De Duitsche geschiedkundige sohetst, naar dit voorbeeld, in korte trekken het boeld van onze Zuiderzeo-stad. Verteld wordt, hoe reeds in den Bomoinschen tyd een deel van de tegenwoordige binnenzee bestond, en hoe deze zich soms na langzame tientallen jaren, dan woer met éis geweldigen storm geleidelyk vergrootte, tot do overstroo ming van 1287 in eon algemeene ramp dui zenden menschen, hun dorpen en steden, buD akkers en vee opslokte. Maar voor Enkhuizen en Stavoren, vroe ger door een woud geeoheiden, werd de nieuwe o dc oorzaak vau haar snellen opbloei. De Duitsche bescbryvor vertelt zyn Duit- schen lezers van Enkhuizens grooi, van haar macht, haar stryd om den voorrang. Be hoeven we hier deze bladzijden uit "onze eigen vaderlandsche historie te herhalen?... In 1632 was het reeds een stad mot meer dan 4000 huizen, met 40—50.000 inwoners, later 70.000 zielen, hetgeen, gegeven de ge wijzigde omstandigheden, den Duitachen be schrijver onze Zuiderzee-stad- van- toen doet vergelijken met een belangrijke stad als het Keulen-van-hcden. En als allegorie van die macht had de ombouw van het stadhuis plaats, als toonbeeld van stedelyken rijkdom en burgermacht I Zou het Amsterdam naar de kroon gaan steken Doch zoover kwam het niet. Eersto slag: hut vernietigen van de ge- heole haringvloot door de Franschenin 1708. Tweede slag, onoverkomelijk deze: het ver zanden van het vaarwater, het verondiepen van do Zuiderzee, en dat in een ljjd, dat de scheepvaart grootere, diepgaande sohepen liet bouwen. Dub werd Enkhuizen tergend langzaam, doch angstwekkend zeker afgesneden van de buitenwereld. En aldus schetst deze vreemdeling nu ons byna vergeten stedeke aan de stille Zuiderzee Indien de reiziger in Enkhuisen komt, dan ziet hy oen poort in het open veld staan, geheel eenzaam, zonder muur, waartegen hy steunt, in het ijle, waar geen toegang en geen uitgang is. En kool t elden strekken zich uit, waar tusschon aan de wegen eenige geiten grazen plotseling verschijnen voor zyn blik ettelijke, verloren huizen; zy vormen het einde van een straat, welker midden reods lang ver zonken is. In het binnenste van de stad staan kleine huizen met hooge gevels: de oude gebouwen schijnen op de meeste plaat sen door meor bescheidene te zyn vervangen. Het Stadhuis echter verheft zich nog een zaam in al zyn pracht. Ongeschonden en van zeldzame frischeid ontvangt de witte zaal den binnentredende met zyn marme vloer; en daarna de trouwzaal, de burge meesterskamer, en al de andere prachtver trekken mot hun wonderbare gobelins en hun zolderversieringen Het verrukkelijke huis van de Stadswaag aat echter leeg en de Zuiderkerk is te groot geworden. Dicht om den kansel drin gen zich eenige banken, alsof z(j daar be scherming zoeken; de ruimte welke zy in nemen, is door groote schutten omringd, en daarachter is do steenen, holle leegte. Yerdor, aan do sluimerendo haven met zyn krans van huisjes, daar een fluit- stoot nog eenige schreden en er treedt een treffend contrast te voorschijneen flink, nieuw station. Nog moer naar links varen do stoombooten op Stavoren; rechts echter en nader bij de stad, spreidt zich een groote tuin uit, die behoort by een zeelieden-thuis... Wy staan woer in onzen tyd. De Zuiderzee aan den dicht-by-synden oever ruischt echter haar zachte, oude lied. Zy zou nog veel kunnen vertellen van de dooden en oons zoo levendige steden, die zjj bespooltMedenblik, Hoorn, Stavoren, Hinde- loopen al deze verbergen zich in zulk eon diepe droefgeestigheid, als Dtlrer ze indertyd slechts wist moo te deelen. De aangrijpende tragiek van het voorbij gaan toont evenwel Enkhuizen. («H.bl.") Advertentiën. Wie te vorderen heeft van ver schuldigd ia aan - of borgtochten bezit geteekend door Mejuffrouw JENTJE VAN EIJKEN, weduwe van den Heer JACOB YAN DER PUT, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden, wordt ver zocht daarvan vóór I Juni opgave of betaling te doen ten Kantore van Notaris STAMMES. De Officier van Gezondheid KRUIJNE, belast met den buitendienst, zal vanaf Zaterdag II Mei ongeveer twee weken afwezig zyn. De dienst wordt waargenomen door den Offic. v. Gezondh. Von Romer, aan boord van het Waohtsehip. Evangelisatie-lokaal in de Palmetraat. Zondag, v.m. 10 en 'aavonds 6uur: Dr. H. SCHOKKING, Ned. Herv. Predikant te's-Gravenhage. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur Ds. C. J. VAM PAASSEM, Ned. Herv. Predikant te Haarlem. Zondag voorm. 10 uur Kinderkerk in de School met den BybcL Gebouw Middenstraat, 'a Avonds 8 uur Samenkomel voor bewoners uit de Oude Helder. lOndag 12 Mei. PROGRAMMA: 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst. 3uur n.m. Openluchtmeeting aan den Hulsduinerweg. 8 uur 's av. Feestelijke herdenking van het 26 jarig beetaan van het Leger des Helle In Nederland. Bezoekt de meetings, gy zyt welkom. VERLOREN aan xilweran Kiadarhalskst- tinkje met Medaillon en Damesportret. Tegen belooning terug te bezorgen: Bureau van dit blad. Waggevlogan i i Papegaai, rood met grys, die hem terug bezorgt zal goed beloond worden. Adres: Bureau van dit blad. Laatste berichten. Amsterdam, 10 Mei. Het vertrek van het pantserschip Heemskerck" naar Willemsoord, is vastgesteld op 11 Mei. Op dien dag sul ook de stafmusiek vau de Koninklijke Marine weer naar Hr. Ms. Waohtsehip te Willems oord terugkeeren. Te Amsterdam hebben heden alle glasen- w&8schers gestaakt. IJselstein, 10 Mei. In verschillende gezin nen alhier deden zich verschijnselen voor van worstvergiftiging. In ééa gezin is eenkindji overleden. Het lykje is ter schouwing naar Utrecht gebracht; de worst is in bealag ge- zal op avonds half acht uur, in het lokaal „CASINO" Publiek verkoopen de volgende perceelen te Helder 1. Het huis en erf, aan de Achter- Hoofdgracht, No. 16a, Kadaster Sectie D No. 2071, groot 66 centiaren. 2. Een huis met stal, schuur en erf, aan de Koningdwarsstraat, No. 69, Ka daster Sectie E No. 2030, groot 1 are 78 centiaren. 8. Het perceel bouwterrein, aan de Langestraat, groot 428 Ms. (naast plaatselyk No. 74). 4. Een pakhuis en erf, achter het vorige perceel, aan de Oude Kerkstraat, groot 195 M8. Combinatie 3 en 4. 6. Een blok van vier huizen, erven en tuin, aan de Oude Kerkstraat, Nos. 5a, 6b, 5c, 6d, 7 en 9, Kadaster Sectie D Nos. 236—288 en 239, samen groot 8 aren 60 centiaren. Te zamen in 6 perceelen verhuurd voor f5.60 per week, en den tuin tot Kerstmis 1912 voor f12.— per jaar. Combinatie 3, 4 en 5. 6. Twee woonhuizen en erven, aan de Kuiperstraat Nos. 18 en 20, Kadaster Sectie E Nos. 2491 en 2492, samen groot 94 centiaren. 7. Het heerenhuis en erf, aan de Binnenhaven No. 9a, Kadaster Sectio C No. 6431, groot 1 are 84 centiaren. 8. Het huls en erf, aan de West straat No. 41 te Helder, Kadaster Sectie D No. 1746, groot 90 centiaren. 9. Het pakhuis en erf, aan de Achter- Binnenhaven, Kadaster Sectie C No. 5010, groot 69 centiaren, in gebruik by den Heer C. N. YAN KON1NGSBRUGGE. Te bezichtigen 2 twee dagen vóór en op den verkoopdag van 2 tot 4 uur. Perceel 7 op vertoon van een toegangs- biljet. Inlichtingen ten kantore van genoem den Notaris.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5