Marine en Leger. De op 18 dezer bevolen overplaatsing van Lult. ter zee 2e kl. J. W. Bloem, van Wachts. W.o. op »Evertsen" is ingetrokken. De op 18 dezer bepaalde op non-activiteitsstel ling van den Luit. ter zee 2e kl. L. J. van Rossem, van Rr. Ms. zEvertsen" is ingetrokken. De Luits. ter zee 2e kl. J. C. M. Warnsinck en A. J. W. van Anrooy, zijn bestemd om geplaatst te worden aan boord van de torpedobootjagers Bul hond" en i Jakhals", als chef der draadlooze telegrafie. Hr. Ms. >Hefring" wordt 1 Juni a.s. toegevoegd aan Hr. Ms. >BelIona" (is thans in dienst in Hcllevoetsluis). Overplaatsing. Op 25 Msi 1912. van: op: Luit.Lz. lekL J. A. Jager, rolV. Galen (commt. Hefring) Bellona en eerv. onth. v. h. bevel over Hr. Ms. Hefring. Luit. t. z. 2ekL H.A.Gregory, W.s. W.o. Evertsen. ld. W. J. Mans, id Kortenaer. Adclb.lekiM.R. P. Philipp, Evertsen K. Emma (Torpedodienst). id. K. Pauw, Hefring Evertsen. Op 17 Mei 1919. van: op: Serg.-»chryver J. Kabbedjjk, W.s.W.o. M.-M.-S. id. K. Bakker, M.-M.-S. V. Galen. Op 1 Juni 1912, van: op: 8erg. d. marin. H. G. Luder, Afd. A d. tijdelijk ged. Dept. v. Marine, id. J.H Jansen, Afd. W.o. W.s. W.o. fzwemonderw. bij de Bad- en Zweminncht.) Gerepatrieerd uit O.-I. en geplaatst: Korp.-stok. 3e kl. J. Groen, aan boord W.s. A.d. ld. H. Dijkman, id. id. Matroos la kL W. v. Beers, id. W.s. W.o. id. H. Pape, id. id. Stoom vaar tberichten. Stoomvaart-Haatsohappij Nederland, Cclcbes arriv. 14 Mei van Amsterdam te Padang. Oranje, uitreis, vertrok 14 Mei van Suez. Prinses Juliana, uitreis, arriv. 14 Mei te Sabang. Kangean, uitreis, passeerde'15 Mei Kaap Blanc. K. W. II, thuisreis, vertrok 14 Mei van Sabang. Karimata, uitreis, pass. 16 Mei Kaap St. Vincent. Kon. d. Nederl., thuisreis, vertrok 16 Mei v. Perim. Vondel, thuisreis, vertrok 16 Mei van Lissabon. Rotterdamschk Llotd. Walcheren, thuisreis, arriv. 14 Mei te Marseille. GoronUlo arriv. 15 Mei van Batavia te Rotterdam. Sindoro, uitreis, arriv. 15 Mei te Marseille. Kok. Holl. Llotd. Eemlond, uitreis, arriveerde 16 Mei te Leizoes. Hollandia, uitreis, passeerde 16 Mei Dover. Zaanland arriv. 16 Mei van Buenos-Ayres te A'dam. Zealandia, uitreis, arriv. 16 Mei te Montevideo. Marktberichten. Schagen, 15 Moi 1912. 17 Paarden f 100.— k f275.—. 8 Stieren f150.— f840.—. 8<' Géldekoeien (magere) f 140.k f220. 67 Geldekoeien (vette) f180.k 1800.—. 25 Kalfkoeien f 160.— k f 280.—. 80 Vaarzen f 80.— k 1140.—. 210 Schapen (vette) f26.— k f29. 440 Overhoudera f 24.— A f 82. 1020 Lammeren f8.k f14.—. 18 Varkens (vette) f 0.56 k f 0.64 p. K.G. 80 Biggen f 10.- k f16.— 25 Kippen f0.50 k f 1.50 per stuk. 9 Eenden f0.50 k 10.00. 4560 Kipeieren f8.— k f4.per 100 sL 600 Eendeieren f 8.80 per 100. 650 K.G. Boter f 1.20 k f 1.40 per K.G. Viascherijbarichten. Nieuwcdiep, 14 MeL. Aangebracht door3korders te zamen 10 stuks middeltong 30 cent per stuk, 50 kleine tong 10 cent per stuk, 8 mand kleine schol f 2 a f 3 per mand, 2 mand schar f 1,1 por mand. Van trekkers 300 tal haring f 2,25 a f 2,50 per tal, 30 tal geep f 8 a f 10 per tal, 7000 stuks ansjovis f 8,25 per 1000 stuks. Van rogvisschers 100 stuks rog 70 cent p. stuk. 15 Mei. 10 korders ie zamen met 60 middel tong 40 cent per stuk, 150 kleine tong 10 cent Sr stuk, 8 mand stortschol f 4 a f 5 per mand, mand kleine schol f 1,75 a f 2,50 per mand, 4 mand schar f 1,25 per mand. Van trekkers 500 tal haring f 1,85 a f 2,50 per tal, 50 tal geep f 6.75 af8,80 per tal, 42000stuks ansjovis f 8 a f 8,35 per 1000 stuks. 16 Mei. 6 korders te zamen met 40 stuks gi tong 65 cent per stuk, 100 middeltong 30 cent per stuk, 150 kleine tong 10 cent per stuk, 8 mand kleine schol f 1,50 a f 2 per mand, 2 stuks tarbot f 8 per stuk. Van trekkers 800 tal haring I 1,30 a f 1,50 per tal, 20 tal geep f 6,50 a f 9 por tal, 3000 stuks ansjovis f 8,25 per 1000 stuks. Burgaplijk* Stand v. Haldar, Van 14 tot 15 Mei. ONDERTROUWD: J. Drupsteen en D. de Roode. O. Paans en J. Hoep. H. Evers en J. E. Makenbach. GETROUWD: J. Oudyk en A. Singeling. O. J. Westerbaan en G. Langhorst. W. F. A. Zoons en T. de Haas. R. Koetstra en E. H. J. Smit. BEVALLEN: E. J. Hulpusch geb. Dijkstra, z. A. Minneboo geb. Bleijendaal, d. A. E. v. d. Pol geb. Smit, z. N. Koole geb. Hoogerwerf, z. G. Tjjsen geb. Sleutel, z. E. B. M. Boots geb. Rui tenburg, z. J. M. van Berkum geb. Smit, z. M. Levering geb. Zegel, d. M. Trap geb. v. d. Peet, d. OVERLEDEN: W. Siegers, 90 j. T. Suk, 91 j. F. W. de Boer, 5 m. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 17 Mei. De hoer H. Hoekstra, onderwyzer aan school no. 6 alhier, komt voor als no. 1 op do voordraeht voor onderwijzer aan school C te Schiedam. Voor het examen als onderwijzeres slaagde te Haarlem Mej. A. S. B. Nepven, alhier. Het Bijkantoor der Telegraaf op het Hoofdpostkantoor, Kanaal weg, is vanaf 15 Moi geopend voor telegrammen van 71/, uur voorm. tot 9 uur nam. en voor telefoonge sprekken van 8 nar voorm. tot 9 uur nam. Schakan. Onze plaatsgeuooten Dr. J. C. Roeders en K. Geus zullen a.s. Zaterdag en Zondag eonige wedstrijdpartjjen "spelen tegen den bekenden cchaker Davideon te Londen en misschien nog een vierden hoofdklasse-speler. De eerste partij Z»1 vermoedelijk reeds Zaterdag des namiddags te 4 uur aanvAngon om des avonds te worden voortgezet. Bij dezen wedstrijd, uitgaande van den Noderlandschen Sohaakbond, en die gelijktijdig in Amsterdam en 's-Gravenhage wordt ge houden, zal uitgemaakt worden, wie der deel- comors bij internationale tournooien mede in aanmerking zullen komen. De ontmoeting zal plaats vinden in het Zcëiogisoh Station, waar, daok «ij de welwillendheid van den heer Dr. H. C. Redeke, belangstellenden den vermoe delijk spannenden strijd zullen knnnen volgea. Nieuwe Uniform. Gelijk bekend, ie b(j de thans aanhangige voorstellen tot invoering van de grasgroene uniform aangenomen, dat de halssnoeren voor do groote-tonne der officieren van de cavalerie en de artillerie komen te vervallen en worden vervangen door een giberne. Tevens ligt het in de bedoeling van den Minister van Oorlog om de halssnoeren van de offloieren der overige wapens en dienst vakken te doen verrallen, zonder daarvoor oen ander versielsel in de plaats te stellen. De overige versierselen der groote-tenue aan het hoofddeksel, zoomede de sjerp, wor den ook bij de nieuwe uniform gedragen. Marinepersoneel. Naar men ons meedeelt zal door het aftre den van den Minister van Marine, de bespre king over de belangen van het Marine-per soneel nu niet gehouden worden, maar zal deze uitgesteld worden tot bij de behandeling der a.s. Marinebegrooting. Aanranding. Dezer dagen is om ongeveer 12 uur 's nachts op den straatweg naar Huisduinen, ter hoogte van den zijweg naar hot kerkhof, een luite nant der artillerie van dit garnizoen aange vallen door twee kerels, gewapend met een knuppel, waarmede zij hem te lijf wildoD. De luitenant echter, gaf dén der aanranders een slag met de sabei op zijn hoofd, waar door z(j misschien ook nit angst voor den hond, dien de luitenant b(j zich had, en welke den anderen kerel naar don keel vloog op de vlucht gingen. Dade» tot op heden onbekend. Concert Badpavliloen. Tengevolge van het ongunstige weer op Hemelvaartsdag heeft het aangekondigde con cert in het Badpaviljoen te Huisduinen geën voortgang gehad. Dit concert zal thanB Zondag plaats hebbeD. (Zie advertentie). Aanbesteding. Op Donderdag 15 Mei werd onderhands aanbesteed: het herbouwen van de Bakkerij voor den heer J. Schol, Weezenstraat. Ingeschreven werd door de heeren Gebrs. Smit, voor f2620.— T. Drijver, voor f 2562.—; J. de Vries, voor f2475.A. Kranen, voor f2481. Gevaarlijk. Gisterenmorgen zou de werkman A. G. een verstopte afvoerbuis van een hoogpaod aan de Binnenhaven voorzien. Terwijl hij daarmee bezig was, schoot de ladder onder- nit en door tegenwoordigheid van geest bleef de man aan de dakgoot hangen, zich tever geefs inspannend om er bovenop te komeD. Gelukkig had dp ladder, met een barden smak neergekomen, in de vaart een ruit boven de deur verbrijzeld, zoodat de bewoners verschrikt naar buiten snelden en do zwe vende werkman zoo spoedig mogelijk nit zijn lang niet benijdenswaardige positie kon worden verlost. Mishandeling. Een beschonken marinier viel gisteren op klaarlichten dag twee fiotBende dames aan don Huisduinor weg lastig om geld. De een wist haastig te ontkomen, doch de ander werd van het rijwiel gosleurd, mishandeld en naar den slootkant geduwd. Tijdens de heftige worsteling hier schoten eenige wan delaars, in de verte getuigen van het feit, dadelijk toe en een flinke visscherman gaf den dronkaard loon naar werk. Heidersche Wijkverpleging. Woensdagavond hield de vereeniging Hei dersche Wijkverpleging' hare jaarvergadering in een der bovenzien van café Central'. De voorzitter, de heer D. H. Grunwald, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goed- gekeurd. Hierna wordt door de secretaresse, mevr. Groenendijk—Jongmans, het jaarverslag over 1911 uitgebracht. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend Óp 21 December 1911 telde de Vereeniging het volgend aantal leden1 donateur, 124 leden, 176 begunstigers. De wijkverpleegster bracht in het afgeloopen jaar 8587 bezoeken, waarvan 2202 bezoeken aan minvermogenden. Met dankbaarheid werd melding gemaakt van de subsidie der gemeente ad f 800.—, welke ook voor 1912 is toegezegd. Mevrouw Groenendijk werd door den voor zitter dank gebracht voor baar verslag. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, mevrouw Hetzelaar Denker Huneman, bliikt, dat do ontvangsten hebben bedragen f 1122.87}, en de uitgaven f 1148.41}, alzoo een nadeelig saldo van f 25.54, hetgeen gedekt wordt door het saldo van het voorgaand jaar. De rekening on verantwoording, nagezien door de commissie, werd in orde bevonden. Op voorstel van den heer Groenendijk werd de peDningmeesteresse gedéchargeerd voor het richtig gehouden beheer en de veelom vattende administratie. Hierna was aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden. Aftredend waren de heeren R. Kastelen, C. G. van der Lee en mevr. MetselaarDenker Hnneman. De penningmeesteresse heeft kennis gege ven geene herbenoeming als bestuurslid te kunnen aanvaarden wegens drnkke gezins bezigheden. De voorzitter deelde hierop mede, dat hèt bestuur gepoogd heeft mevr. Metselaar van haar voornemen te bokeeren, wat evenwel niet gelukt is. Hij zegt de penningmeesteresse, die bijna van de oprichting af getoond heeft, zooveel voor de vereeniging te voelen, namens het bestuur hartelijk dank en als blijk van erkentelijkheid werd oen sonvenir geschonken. Mevr. Metzelaar bedankte den voorzitter voor zijne waardeorende woorden en het bestuur voor het geschonken aandenken. Als lid hoopte zij de belangen van de vereeni ging stoeds te blijven behartigen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Kastelen en Van der Lee, terwijl in de vacature mevr. Metzolaar werd gekozen movr. Delgorge—Meye». In de commissie tot nazien der rekening en verantwoording over het jaar 1912 wer den gekozen de heeren W. Biersteker, M. H. J. Groenendijk en A. W. Jaring. Na eenige bij de rondvraag gehouden be sprekingen werd de vergadering, onder dank betuiging voor de opkomst door den voor zitter gesloten. Derde Openlucht Samenkomst van VrIJzinnIg Godsdienstlgen in Noord-Holland. Op Hemelvaartsdag 1912, Donderdag 16 Mei is te Heiloo op hot landgoed »Nyen- burgh" van Jhr. Mr. P. van Foreest de 8e Openlucht-Samenkomst gehouden van Vry- zinDig-Godsdienstigen in Noord-Holland. Met de nieuwe boot van de Gebrs. Zur MUhlen hadden een 250-tal meetinggangers van uit Helder zich naar Heiloo begeven, terwijl wel een ongeveer gelijk getal per trein of ifwiel gegaan zal zijn. Het zang koor «Harmonie" maakte de tocht per boot moo en gaf bij vertrek en aankomst en ook onderweg eenige liederen ten beste. Te 1 uur 's middags werd do samenkomst geopend door ds. C. J. A. Bosch, Ned. Herv. jredikant te Limmen, voorzitter van het Provinciaal Comité van Openlucht-Samen komsten. Van twee spreekplaatsen tegelijk lieten als spreken zioh hooronds, F. W, J. van de Kieboom van Bergen met het onderwerp: «Met God rekenen", ds. A. C. Schade van WeBtrum van Haarlem met het onderwerp „Laat de volkeren erkennen dat zy menschen zyn", de heer G. A. de Ridder van Amsterdam met het onderwerp//Strydt den goeden stryd", ds. M. van Leenwen Pzn. van Aartswoud met het onderwerp: //Het Eenwige Licht", dr. B. L. van Albada, arts te Amsterdam met het onderwerp«Hij die ontwaakt laat de duisternis achter zich. maar heeft voor zich het licht" en dr. J. Linde boom van Berkhout met het onderwerp//Wij weten er toch niets van". Alle spreke» werden met groote aandacht aangehoord. Zangkoren nit Zaandam en Alk maar en het orkest van den heer J. M. Otto van Alkmaar luisterden de samenkomst op. Door het genoemde orkest werd ook het gemeenschappelijk gezang begeleid. Het comité mag zeker weer met voldoening op dezen dag terugzien, want de samenkomst werd bezocht, door ongeveer 2500 menschen, wat ook, het vry slechte weer in aanmerking genomen, zeker een groot aantal mag worden genoemd. Een groote verbetering is het geweest, dat ditmaal rondom de spreek gestoelten zitplaatsen waren aangebracht. Provinciale protestmeeting te Alkmaar. Op Hemelvaartsdag werden in een tien tal plaatsen van ons land vergaderingen ge- honden, uitgeschreven door het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijze», om /,te protesteeren legen de o n - waardige houding door de Regeering en de meerderheid der Tweede Kamer aan genomen bij do behandeling van de motie's Arta en Ter Laan en om aan Regeering en Volksvertegenwoordiging duidelyk te maken, dat slechts eene afdoende regeling der Onderwyzorssalarissen een einde kan maken aan de thans, steeds toenemende en alleszins gerechtvaardigde onte vredenheid dor onderwijzers". De vergadering te Alkmaar was bezocht door ruim 500 porsonen, torwyl 29 van de 81 afdeclingcn uit Noord-Holland vertegen woordigd waren. De opkomst was dus schit terend. De eerste spreker, de heer Zadelhof, lid van het Hoofdbestuur, gaat in 't kort db, wat de verschillende wysigingen in de Wet op het Lager Onderwys ons gebraoht hebben inzake salarieering. Zoo goed als niets. Op elke vraag om verbetering gaf de Regeering tot antwoord: wachten. Zoo ook, toen het rapport van de Ineenschakelingscommissie zóu verschynen. Welnu, in dat rapport, twee dikke deelen, wordt 't woord salaris in 't geheel niet genoemd. We worden, zooals de heer Ter Laan het uitdrukte, gestuurd van het kastje naar den muur: hot Rykverwyst ons naar de gemeentebesturen en deze ver wijzen onB naar 't Ryk. Om nu to beletten, dat 't Ryk ons weer naar de gemeenten ver wijst, wanneer we dit jaar om verbetering komen, hebben we eerst gemeentelijke acties gevoerd. Wat de resultaten daarvan betreft, deze zijn voor onze provincie bedroevend. Een paar gemeenten doden iets, Hilversum en Helder benoemden eene commissie, de rest deed niets. Vervolgens gaat Spr. de verrichtingen na van hat Comité voor gemeenschappelijke salarisactie en spreekt er zijn vreugde over uit, dat de Boud krachtens zyn principes niet kon en mocht meedoen. Hy wyst dan op de houding van de Kamermeerderheid bij de behandeling van de moties Arts en Ter Laan on op het gevaar, dat naast het vorkeerde beginsel van de woninghuur thans een nieuw beginsel in do Wet dreigt vastgelegd te wordeD, n.1. een premie voor onderwyze» met kinderen. Daar had men bjj de offloieren eens mee moeten aankomen. Zo hadden de Kamer uitgelachen 1 Er is geen geld, wordt gezegd. Wy zeggen Er is wel geld, maar men heeft het niet voor ons over. Voor de officieren en de bouwwet was wel geld en men had het er voor over, evenzoo voor de gezanten, do commissarissen dtr Koningin,voor de Militiewet. Onze autoriteiten hebben veel mooie woor den van waardeering over onzen arbeid, maar die woorden in klinkende munt omzetten, doen ze niet. We willen gelyk loon voor geleken arbeid, onderwyze» en onderwijzeressen hetzelfde salaris en geen woninghuur eu geen fok premie. We hebben recht op een behoorlyk bestaan, omdat ons werk in vergelyking met dat van andere ambtenaren vrjj wat belang rijker is. De tweede spreker, de heer Bergmeyer, zal, volgens zyn zeggen, 't meer officieuze gedeelte behandelen. De dionstprestatie moet de ware grondslag zyn voor do behoorlijke bezoldiging. De onderwijzeressen moeten niet minder gesalarieerd worden, want dan drukken ze de markt. Spreker is verwonderd, dat de Nederlandsche onderwyzer, trots zyne kranige bezoldiging, zooveel van zyn taak terecht brengt. Volgens den heer Tjdeman hangt het peil V8n het onderwys af van het peil van den onderwijzer. Welnu, de materieele positie van den onderwijzer bonedon peil. De kostelooze opleiding lokt de vade» aan hnnne kinderen voor onderwyzer te doen studeeren'. Nederland neemt, wat de salarieering be treft, de tweede plaats in van achter af. A'leen Spanje is slechter. Zelfs in't clericale België is de toestand nog veel beter dan by ons. Spreker verwacht niets van vragen en smeeken. We moeten onzen invloed toonen by de verkiezingen. Zelf kiezen we onze betaalsheerenwe moeten daarom al onze krachten inspannen, om die afgevaardigden te doen vallen, die onze belangen niet be- hartigon. Ia dit opzicht kunnen we veel loeren van de Engelsche arbeiders. Ten slotte werd onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen, nadat op voorstel van een der aanwezigen besloten was het H.B. op te dragen haar ter kennis te brengen van de Regeering en de Tweede Kamer. geering in uitzicht gesteldon toeslag voor gehuwden met groote gezinnen." Motie. 'De vergadering van onderwyze» en be langstellenden te Alkmaar, belegd door het hoofdbestuur van don Bond van Nederlandsche onderwijze», op Donderdag 16 Moi 1912, kennis genomen hebbende van de debatten, (;evoerd in Tweede Kamer by do behande- ing van de motie's Arts en Ter Laan, gehoord de inleiders, spreekt als baar oordeel nit, dat het be lang van het onderwys een spoedige en af- doondo regeling en verbetering van de on- derwyzerssalariesen eischt op den grondslag: gelyk loon voor gelyke diensten, meent, dat daarmede alleen oen einde kan worden gemaakt aan de gerechtvaardigde en steeds toonemende ontevredenheid der onderwyze», Protesteert ten krachtigste tegen de on waardige houding door de Regeering en de meerderheid van de Tweode Kamer bij de behaudeling van die moties aangenomen. en wyst als vernederend en beloedigend voor den onderwijzersstand af, den door de Re IJmuiden, 16 Mei. Gisteren vierde de brievenbesteller A. Gorter alhier don dag op welken hy véér 25 jaar by de Posterijen in dienst trad. Namens de ambtenaren van dit kantoor, waar hy don geheelen tyd werkzaam was, werd by ten zynen huize door den directeur gecomplimenteerd. Des avonds bracht het Harmonie- en Fanfarecorps >Concordia" hem eene serenade, terwyl hem door eene commissie uit de burgerij een geschenk aangeboden werd. Eone commissie van drie personen heeft zich gevormd om te onderzoeken of het mogolyk is alhier een groote concert- on toonoelza&l te bouwen. Een Ministerie van Landsverdediging 7 De (Nieuwe Ct." schryft: Het zal allicht menigeen zyn opgevallen, dat het ontslag uit zyn ministerieole functie, aan den vice-admiraal Wentholt verleend, om zoo te zeggen dadelyk is gevolgd op het daartoe door hem gedaan verzoek. Gemeen lijk verloopt daarover langer tyd en meer malen zelfs kwamen ontslag van een minister en benoeming van diens opvolger gelyktydig in de (Staatscourant." Uit de vlugge behandeling der ontslag aanvrage dit keer blykt dus wel duidelyk, dat in die enkele dagen niet naar een nieuwen bewindsman voor Marine is gezocht. En we meenen te weten, dat zulks ook na deu datum der ontslagverleening nog niet is ge schied. Inderdaad schynt, nu de heer Colyn een maal de portefeuille van Marine ad interim overnam, voorshands niet te zullen worden gestreefd naar het vinden van een nieuwen titularis. Het zou ons geenszins verwonderen, wan neer de reden hiervan zal blyken gelegen te zyn in de omstandigheid, dat thans ernstig de mogelykheid onder de oogen wordt ge zien, om 't departement van marine als zoo danig op te heffen, door het met dat van Oorlog samen te smelten tot een ministerie van Landsverdediging. Staatscommissie Vlootverdediging. Volgens de „Nieuwe Ct." moet het in de bedoeling der Regeering liggen, de instelling van een staatscommissie voor de vlootverde diging van Nederland en Indië met zooveel Bpoed aan te pakken en af te werken, dat reeds de volgende Marinebegrooting den in vloed van het uit te brengen verslag zal ondervinden. De vrees van dr. Kuyper, dat een in een aantal subcommissies te splitsen Staatscommissie verscheidene jaren zal noodig hebben voor de van haar te eischen taak, zal, meent het blad, dan ook niet worden bewaarheid. Het door 't Nederl. Correspondentiebureau verspreide bericht dat minister Colyn als voorzitter dier Staatscommissie zou optreden wil der «Nieuwe Ct." op groud van een ander minder juist voorkomen. Waarschy nly ker is het te achten met 't oog op den te betrachten spoed dat de Commissie in twee afdeelingen zal werken, één op economiBch-politisch, één op defensief gebied. Wat die tweede afdeeling betreft, kan het juist zyn dat de heer Colyn, thans de beide militaire departementen beheerend, het voorzitterschap zal waarnemen. Voor de andere afdeeling zou dan waarsehynlyk een andore minister, misschien do heer De Waal Malefjjt, aangewezen worden. (Men zou op deze wyze voorkomen dat een uit te brengen rapport eerst nog weer eens de verschillende betrokken departemen ten zou moeten rondwandelen; groote tijds besparing dus. «Wordt, gelyk wy voor waarsehynlyk hou den, een algemeene voorsitter voor zulk een staatscommissie noodig geacht, dan kan het moeilyk anders of de heer Heemskerk zal die taak op zich moeten nemen." De Rijksmiddelen. De maandstaten van do opbrengst der Rijksmiddelen moeten tegenwoordig voorden beheerder der Schatkist wil een aangename lectuur zyn. De eene phonomenale ver meerdering volgt op de andere en roeord- ontvangstciJfe» op schier elk gebiod worden al spoedig door hoogere records geslagen. April is in dit opzicht opnieuw buitengewoon gunstig geweest. De totale inkomsten ad f 15,156,000 overtreffen die van het vorige jaar met niet minder dan f 952,000. Zelfs als men in aanmerking neemt dat toenmaals de opbrengst f 422,000 lager was dan in het voorafgaande jaar, doordien het Paaschfeest met zyn storenden invloed op zaken in 1911 in April, doch een jaar te voren in Maart gevallen was, blyft het eind-resultaat bij zonder mooi. Thans immers hebben wy evenals in 1911 een late Paschen gehad en de vergelyking met 12 maanden geleden is in dit opzicht dus volkomen zuiver. April heeft ditmaal bovendien een Zaterdag minder geteld, wat van invloed moest zyn op de ontvangsten uit verschillende accynzen etc. Niettemin overtreffen deze alle vroegere records. Voor het eerst is ditmaal in April meer ontvangen dan f 15 millioen. Veertien jaar geleden werd het eerst een cyfer van f 10 millioen bereikt. In deze korte spanne tyds zyn de inkomsten dus met 50 vooruitge gaan, wat slechts voor een klein gedeelte aan nieuwe heffingen te danken is. Do onderdeelen van deu maandstaat zyn al niet minder fraai dan het eind cyfer. Van de 24 in den staat vermelde middelen hebben er niet minder dan 16 in April een hooger bedrag opgeleverd dan ooit te voren in deze maand. Slechts een drietal zyn by 1911 ten achteren gebleven. Twee hiervan, die op zichzelf in April steeds van weinig beteekenis zyn, gaven een Uittel bedrag minder, namelyk de wyn-accyns f 6400 en de Domeinen f 8500. De derde is het successierecht dat f 81,000 of 2Y, minder gaf dan in 1911, toen roeds een achteruitgang van f 648,000 tegenover het vorige jaar had plaats ge vonden. In de eerste vier maanden van 1912 is uit de successie geen noemenswaard hooger bedrag ontvangen dan verleden jaar, trots do vorhooging der heffing-percentages. Dit belooft intusschen een spaarpotje voor latere maanden en maakt voor hel overige het alge meene resultaat des te vorblydonder. Het resultaat voor de eerste vier maanden des jaa» is natuurlyk eveneens zeer gunstig. Het overtreft de overeenkomstige periode van 1911 met f 2,439,000, hetgeen volgt op een acores met f 1,352,000 in genoemd jaar en met f 8,291,000 in 1910. Houdt men in het oog, dat de successierechten hiertoe niets hebbsn bygedragen, dan wint het cyfer nog aan beteekenis. Tot den vooruitgang hebben de directe belastingen f 804,000 bygedragen, de invoerrechten f 738,000, posteryen en telegraaf f 521,000 en accynsen f810,000, wat op rekening komt van het gedistilleerd. Biyit het met de staats-ontvangsten zoo doorgaan, dan behoeft men er niet rouwig om te zyn, dat van de behandeling der nieuwe belas ting-wetten voorloopig nog wel niets zal komen. Schaakrubriek. Probleem No. 25, van A. Altman, Heidelberg. Tornooi «Frilnkiaohe Volksblalt". 2e eervolle vermelding. Wit begint en geeft in 2 zetten mat. abcdefgh abcdefgh Stand der stukken. Wit: Ka2; Df7; Tg6; Pb8 en b6; Lf5 pionnen d4 en h4. Zwart: Kc8; Dg7; pionnen b4; d5; f6 en h5. Goede oplossingen worden ingewacht tot uiterlyk 81 Mei a.s. aan het bureau dezer couraDt, en in de volgende rubriek bekend gemaakt. Oplossing probleem No. 24, van A. v. Eelde, te Alkmaar. 1. Dg8 waarna D. of P. mat geeft. Goede oplossingen ontvangen van: R. Ko ning, W. J. van Nieuwenhuyzen, J. Nyman, K. Smink, C. Rab, A. Swart, J. Mienis, H. Zegel en R. Roelofs, allon te Helder; L. A. Althof, to Amsterdam; B. B. Nanning en Cor. Nanning, beide te 's-Gravenhage en P. Uden Masman, te Zaandam. Correspondentie. J. N., alhier. U kunt van tweezetten den slentelzet opgeven. W(j bevelen u echter aan Bteeds eenige varianten te vermelden. Zooiets oefent byzonder. A. S., alhier. Pion h7 dient om na 1. Dg8 P17 to verhinderen, dat wit zoowel op h7 als g6 kan mat geven. Het deed ons goed, zooveel goede ant woorden van No. 24 te mogen ontvangen, geon enkel oplosser vergiste zich! Wy zyu den heer v. Eelde dankbaar en houden ons voor eventueele verrassingen byzonder aan bevolen. Uit den Omtrek. Texel, 15 Mei. Door het gemeentebestuur alhier is een rondschryven gericht tot bet onderwijzend personeel, om krachtige medewerking te vra gen tot beteugeling van de zucht by de jeugd om eieren te zoeken in den verboden tyd. Jammer mag 't heeten, dat zulk een maat regel nog noodig is. Sedert eerigen tyd is op dit eiland ge logeerd een zoon van den wereld vermaarden geleerde Darwin, algemeen genoeg bekend uit zyn natuurkundige werken. De heer Darwin Jr. houdt zich hier be zig met 't bestndeeren der Fauna en Flora op ons eiland. De postbode S. Dogger, te den Hoorn, zal op 1 Juli zyn 25 jarige dienstvervulling kunnen herdenken. De b?stelkring van dezen bode bepaalt zich by den Hoorn en omstreken en den Prins Hendrik-polder, met 't Horntje. Texel, 16 Mei. De burgemeester dezer gemeente heeft aan het onderwyzend personeel in de gemeente een beroep gedaan op medewerking in het beschermen van vogels en hunne nesten, en wyst daarby op het groote, bysondere voor deel, dat het eiland heeft by een ongestoorden vogelrykdom. Gemeend wordt, dat van tyd tot tyd een ernstig woord der onderwyze» in deze materie zyn invloed niet zal missen. Wanneer oude», onderwyze» en leerlingen samenwerken tot behoud en voortplanting dor vogels in het algemeen, en van deze attractie voor Texel in het byzonder, dan zal de vogelwereld er zeker wel by varen. Vooral het bezielend woord van den onder wyzer zal in deze veel kunnen uitwerken. Te Den Burg is een sportclub opgericht met aanvankelyk meer dan 80 leden. Er is een voorloopig b9Btuur gekozen, waarin o.m. zitting hebben de heeren Gaarlandt, Burge meester en H. Over, Wethouder. Men verwacht, dat de reeds bestaande voetbalclub zich met ds nieuwe vereeniging zal samenvoegen. Anna Paulowna. Dinsdagavond, 14 Mei, vergaderde de afd. Anna Paulowna van de Holl. My. van Land bouw in 't lokaal van den heer J. Jonker. Na opening der vergadering door den voor' zitter den heer J. Waiboer, lezing en goed keuring der notulen, deelde de. voore. mede 1. Van 't centraal bureau van 't Nederl. Landbouw comité is eene opgave ontvangen betreffende korting by aankoop van kali en kaïniet; 2. Van hetzelfde comité is 't jaarverslag over 1911 ontvangen; 8. de directie der Holl. Spoorweg-My. heeft medegedeeld dat met ingang van 1 Mei j.1. des Donderdags op de traml0n v. Ewycksluis —Schagen een markttrein loopt. Hierna leest de secretaris de vragenlyst der Holl. My. v. Landbouw, die ingevuld wordt. Voorzitter deelt mede dat de 2 bestuursleden, de hee ren C. Geerligs en K A. Kaan periodiek moeten aftreden en niet herkiesbaar zyn. Gekozen worden de heeren C. Blaauboer, die de benoeming aanneemt en P. Kaan, aan wion berioht zal worden gezonden. Verslag der algemeene vergadering kon niet worden uitgebracht, daar de afgevaar digde verhinderd was do vergadering by te wonen. De heer N. Raap brengt verslag nit van de vergadering van Hollandsch Noor derkwartier en wel betreffende het belang- ryksto nit de openingsrede van den voor zitter, 't rapport over mond- en klauwzeer, de proeven met karwei en de proef-rotkelder te Midwoud, De laatste is eene inrichting, bekostigd door 't ryk, met 't doel om afval water uit de kaasfabriek voor de gezondheid onachadelyk te maken. Voorzitter dankt den heer Raap voor zyne mededeelingen. Uit de rekening van 't musschenfonds bleek dat was uitgegeven f 26.75, zoodat nog in kas U f 89.85. In 1911 zyD ruim 4000 musschen gedood, behalve de vernietigde eieren. Uit de bespreking van de aardappelpoot- machines bleek, dat deze niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord. De machine van den heer Cornelissen heeft het best voldaau. De onkosten hebben ongeveer f26 bedragen, die uit de afdeelingskas zullen worden genomen. Hierna besprak de heer Raap da haver- xiekte. Deze ziekte vertoont zich einde Mei of begin Juni, wanneer de haverplant onge veer 15 20 duim lang is. De bladeren worden op de helft eerst lichtgroen, daarna vertoonen zich witte vlekken, later krygt 't blad daar een knik. Na 8 k 4 weken groeit de plant weer door en he»telt zich later sobynbaar weder. De plant heeft echter hare kracht verloren, wat uit de opbrengBt duidelyk blykt. Oorspronkelyk meende men dat deze ziekte alleen voorkwam in de veen koloniën, doch zy is algemeen verspreid. Uit modedeelingen der aanwezige landbouwers bleek, dat deze ziekte ook te Anna Paulowna voorkomt. Uit proeven is duidelyk gebleken dat zy ontstaat door eenzydige bemesting met kunstmeBt. Als geneesmiddel moet men een kunstmeststof toedienen die zuur maakt, dus super of zwavelzure amoniak. Slakken- meel en chili verorgeren de ziekte. Een onfeilbaar voorbehoedmiddel is op elke bunder 50 tot 100 K.G. mangaansulfaat, in den handel verkrygbaar voor f 16 f 17 de 50 K.G. De voorzitter dankt den heer Raap veor zyne leerryke uiteenzetting. By de rondvraag brengt de heer Raap de excu»ie naar Fries land ter sprake, doch hiervoor bleek nog niet veel ambitie. Hierna sluiting. Dinsdagavond 14 Mei vergaderde in 't lokaal van den heer G. Volder do Vereeni ging «Helpt Elkaar". De Voorzitter, de heer H. Visser, opent de vergadering en deelt mede dat is inge komen de Beschrijvingsbrief voor de Alge meene Vergadering van den bond van Zieken fondsen. De Secretaris, de heer G. Blom, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit 't jaarverslag, uitgebracht door deu Secretaris, blykt dat 't ledental is gestegen van 80 tot 85. De ontvangsten be droegen f 580.48, de uitgaven f 685.951, na deelig saldo f 105.476. Op 1 Mei 1912 bezat de vereeniging nog f 1028.51. De rekening door eene commissie nagezien, in orde be vonden en goedgekeurd. De Voorzitter be dankt den Penningmeester, den heer J. H. ter Burg voor zyn accuraat beheer. Besloten wordt een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering van den bond van Ziekenfondsen te Alkmaar, en als zoodanig wordt benoemd de heer J. H. ter Burg en als plaatsvervanger de heer J. Bakker, die beide aannemen. Als bestuurslid wordt herkozen de heer H. Pennekamp en gekozen de heer M. Aalbers in de plaats van den heer ter Burg, die niet weder in aanmerking wenscht te komen. In de plaats van den heer H. L. MUller, die bedankt heeft, wordt gekozen de heer C. Wuis. Als lid van den Raad van Toezicht wordt her kozen de heer J. Bakker, die de benoeming aanneemt. Besloten wordt aan den afgevaar digde f 8,to geven, voor de te maken onkosten. De Secretaris zegt dat een bestuurs lid nooit de vergaderingen bezoekt. Na eenige bespreking wordt besloten dat de Secretaris hem op syne verplichtingen zal wyzen. Nadat de Voorzitter, den heer ter Burg heeft dank gebracht voor het vele dat hy in 't belang der vereeniging heeft gedaan, wordt de vergadering gesloten. Woensdagavond 15 Mei vergaderde de Coöp. Boerenleenbank in »Veerburg". Tegen woordig 86-leden. De Voorzitter, de heer C. Wydones Spaans, opent de vergadering, heet de aanwezigen hartelyk welkom en zegt met groot genoegen te constateeren dat in 1911 deze instelling zeer gunstig heeft gewerkt tot hln«i der gemeente. De Secretaris, de heer A. de Graaf, leest de notulen, die ongewysigd worden goedgekenrd. Voorzitter zegt dat deze Boe renleenbank zoo laat vergadert, omdat het Bestuur altyd wacht totdat de beschrijvings brief voor de algem. vergadering is ingekomen. Moet dat zoo blyven of wensoht men in 't vervolg vroeger te vergaderen en den be schrijvingsbrief over te laten aau 't Bestuur •u den Raad van Toezicht? Algemeen wenscht men 't zoo te laten. Telkens met byna algemeene stemmen worden herkozen: de heer C. Wijdenes Spaans als bestuurslid, de heeren C. Geerligs en A. C. Geertsema als plaatsvervaugeu de bestuurs leden, on de heor C. J. de Mazure als lid van den Raad van Toezicht. Allen nemen de benoeming aan. Op verzoek van't Bestuur zullen de heeren J. Nannis, P. List en J. C. Geerligs zich belasten met het nazien der rekening en balans over 1912. By monde van den heor C. R. Waiboer, brengt de commissie rapport uit over de rekening en balans over 1911. Deze verklaart dat alles nauwkenrig is nagegaan en volkomen in orde bevonden. Hy stelt de vergadering voor de rekening goed te keuren, onder dank betuiging aan Bestuur en Raad van Toezicht voor hnnne vele werkzaamheden. Met ap plaus wordt aldus besloten. Voorzitter deelt mede dat de rekening over 1911 sluit iu ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 462116.38 en de balans met een bedrag van f 164709.38. Uit 't Jaarverslag over 1911 bleek, dat door 206 personen is ingebracht f263981.40 en teruggenomen f 169515.14, dat aan 86 per sonen is uitgeleend f 88905 en door 87 personen is terugbetaald f26115. Einde 1911 was nog geleend door 87 personen f75875. Na aftrek van alle onkosten bleef aan zuivere winst over f 794.58, zoodat 't reservefonds is gestegen tot f 1957.28*. Het aantal leden is gestegen van 189 tot 168. Met bewyzen van instem ming werd van deze belangryke cyfe» kennis genomen. By de vaststelling van 't salaris van den Kassier, den heer A. de Boer, lichtte voor zitter met de noodige gegevens toe, dat door de groote uitbreiding der Bank, de admini stratie omvangryk wordt. Namens bestuur en Raad van Toezicht stelde voorzitter voor dit salaris op f300 te brengen. Zonder discussie werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De voorgestelde wyzigingen in 't huishou- delyk reglement werden alle met algemeene stemmen aangenomen. De credietaanvrage by de Centrale werd vastgesteld op f 70.000, het bedrag, dat door 1 persoon ingebracht en opgenomen mag worden, werd verhoogd, de rente der voor schotten werd verlaagd van 4'/g op ingaande 1 Januari 1912. Tot afgevaardigde naar do algemeene ver gadering werd gekozen de heer C. Wydenes spaans en tot plaatsvervanger de heer P. Kaan Dz., die beide aannamen. De venchillende punten van den beschrijvings brief werden door voorzitter toegelicht. De afgevaardigde ontving vry mandaat. By do rondvraag vroeg een der leden of 't jaariyksche verlengen der voo»chotten niet afgeschaft kon worden, daar dit voor borgen, die buiten de gemeente wonen, lastig is. Voorzitter antwoordde, dat de statuten dit verbieden eu het bovendien medebrengt, dat 't Bestuur jaarlyks alle posten weder onder de oogen krijgt, wat voor eene goeden gang van zaken noodig is. De kassier bedankt de vergadering voor 't verhoogen van zyn salaris. Voorsitter brengt dank aan allen, die in 't belang der vereeniging zyu werkzaam ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2