KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringen en Anne Paulownam Woensdag 5 Juni 1912. Ho. 4108. 40ste Jaargang. t Vliegend Blaadje p. 3 m50 ct, fr. p. poet 75 ct., buitenland 11.25 Pre- 1 Zondagsblad i i 37} i i i 45 a t 0.75 miën J Modeblad 65 i 75 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regela (bij vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar"2} Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeverC. DE BOER ir. (y./h, BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bnrea NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 4 Juni. Tractementsregellng voordo onderofficieren en minderen bij de Marine. De Minister van Oorlog ad interim Minister van Marine, overwegende dat het wenschelyk is om te onderzoeken of de tegenwoordige tractoments- regeling voor de onderofficieren en minderen der Zeemacht nog geacht kan worden aan billijke eischen te voldoen; Overwegende voorts dat het wenschelyk is de verschillende ingediende verzoeken om positie- en lotsverbetering nauwgezet te doen overwegen benoemt in Commissie: kapt.-luit. t/s. J. J. Oudemans, als lid en voorz., kapt. d. Mar. A. H. Bakker, luit.t/z. lekl. A. F. Gooszen, t offlc. v. adm. H. B. van Dam, idem. J. J. G. Jas, t en seor., opp.-scbipp. L. Vedder, sergt.-siekv. J. H. Cordes, r sergt.-stoker T.H.J.Veldman, korpl. d. Mar. C. G. Bicker, met de opdracht: a. na te gaan of en zoo ja welke wijzigingen in de bestaande tractementsregeling der onderofficieren en minderen zouden zijn aan te brengen, om deze te doen beantwoorden aan billijke eischen; b. te adviseeren omtrent de verzoeken, neergelegd in verschillende aan den Minister van Marine toegezonden en aan de Commissie overgelegde requosten; noodigt de Commissie uit om het rapport van Hare overwegingen aan den Minister van Marine te zenden vergezeld van voor stellen ter zake, zoomede van eene berekeniog der flnantieele gevolgen aan de verwezenlijking van die voorstellen verbonden c.q. van de nota's welke mochten syn ingediend door de leden, die eene van het rapport of de voorstellen afwijkende meening zijn toegedaan machtigt de Commissie om desgewenscht schepelingen voor zich te doen verschijnen tot het gevon van inlichtingenzullende deze schepelingen moeten worden opgeroepen door tusschenkomst van den betrokken Direc teur en Commandant der Marine bepaalt dat de Commissie zitting zal houden te 's Gravenhage in een lokaal van het Depar tement van Marine of te Willomsoord indien de voorzitter daartoe aanleiding aanwezig acht en geeft van deze beschikking afschrift aan ieder der leden voornoemd ter informatie. Staatscommissie vlootverdediglng. Naar aan de «N. Ct." uit Batavia wordt gemeld, is de kapitein ter zee W. Naudin ten Cate, commandant van het Ned.-Ind. eskader, telegrafisch naar Den Haag ontboden. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat deze hoofdofficier zal deel uitmaken van de Staatscommissie voor de vlootverdedigiDg, met welker samenstelling de regeering bin nenkort denkt gereed te zyn. Door den trein gegrepen. Vrydagmiddag omstreeks half v(jf wilde de 60-jarige schaalmeester Glotze, werkzaam op het station te Alkmaar, een geleidebrief wegbrengen. Hy moest daartoe de rails over steken en werd door den juist naar Hoorn vertrekkenden trein gegrepen. De ongeluk kige, wien beide voeten verbryzeld werden,, is in deerniswaardigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Liefdesdrama. Zaterdagnacht, omstreeks half één, heeft aan den Zuidwal te 's-Gravenhage een lief desdrama plaats gehad, met treurigen afloop, meisje en een jongan uit den burgerstand iid, met het gevolg dat het oneenighsi >je eensklaps te sprong. De jonge- sprong haar dadelijk na. Met dreggen na eenige oogen blikken op t droge gebracht. Het meisje bleek echter reeds te zijn overleden. De jongeman werd ter verpleging opgenomen in het Gemeente- Ziekenhuis. Uit den trein gevallen. De land verhuizers vrouw die onlangs te Bosendaal uit een trein is gevallen, is in het ziekenhuis te Bosendaal aan de bekomen verwondingen overleden. Een onderzoek. Een der controleurs ter O.-kust van Suma- tra heeft onlangs een zaak te behandelen, waarbij contractvrouwen zich hadden beklaagd over de wyze waarop een assistent een ondersoek had ingesteld. Eén van de 50 vrouwen, die met hun arbeid bezig waren, miste nl. een kain, dat vermoedelyk gestolen was. Ze beklaagde zich b(j den assistent, die een onderzoek instelde. Alle 50 vrouwen moesten in een droog schuur samenkomen en kaintjea en badjoes afleggen om te toonen, dat se niet gestolen hadden. En 't gebeurde ook, naar ons ver zekerd wordt. Vyftig schoonen op een rij. Ze waren er maloe van en beklaagden sioh. (»Deli Ct.") Kijkjes uit mijn venstar. Moeilijkheden. In de vestibule van ons Spoorwegstation is het bijna voL Vele menschen stroomen er samen, posteeren zich voor de loketten en wachten daar met een dubbelen trek van verveling om den mond. Dadelijk nadat een paar verschoten kaarten het sein van «gesloten" worden weggehaald, pro beert iedereen tqsschen de hekjes naar voren te komen, om het eerst geholpen te worden, om het begeerde kaartje in ontvangst te nemen. En terwijl de jachtende menschjes uitzwermen naar beide wachtkamers, komt buiten nog meer publiek aanzetten. Een oud, zwak moedertje, dat met een schreeuwend kleintje op baar arm bijna van uitputting ineenzinkt, strompelt langs de brievenbus en wil by het eerste, by het tweede deurraam, naar binnen, 't Gaat niet. Totdat een stok- kert, met kruk en negotiekist, ook hier aan het wurmen, zich verder sleept. Voor beiden gevonden. Even later nadert een dikke die hier weer onmetelijk groote oogen opzet en bovendien boos wordt als eenige der schepping haar heelemaal op zy dringen en zonder een stom woord te zeggen, gebaren diiar moet je wezen, 't Marcheert een paar minuten uitstekend. Maar dan is het alweer mis. Een zwaargebouwde juffrouw uit de binnenlanden van Nederland, met een jongetje van een jaar of vyf bU zich, loopt regelrecht naar het tweede raamdeur, sputtert en prut telt, gebruikt handen en ellebogen, staat hoog te halsreiken en bevit het heele gebouw, waarvan je den ingang moet zoeken. Drie meisjes, buitensporig geschminkt en ongemeen geurend Daar exotischen parfum, brengen haar in 't voorbijgaan terecht. Er volgen onmiddellijk twee reizigers met onverschillige gewoonte gezichten, een blond bakvischje, een bedaard, gemoedelyk manneke met witte lok ken, ringbaard en trouwe oogen en nog een familie burgervrouwen en burgermannon, op wier klamme voorhoofden zweetdruppels pare len. Dan klapt de deur dicht en met den toeloop is het gedaan. Nee, toch niet. Twee bejaarde dames komen van rechts over het trottoir, 't Is op het nippertje, want de klok boven ons geeft nog enkele minuten tyd. Zy tasten met onzekere gryphanden op de verkeerde plaats, mummelen duistere zinsneden, varen nydig uit tegen een gewaand slot dat weigert, beraadslagen luid, zenuwachtig onder den» indruk van mogelijke, komende rampen en vinden eindelijk moe en wanhopig, huilerig en verslagen de eigenlyke deur, doch te laat te laat, want onderwyl gilt de plomp-ronde locomotief op het perron en oogenblikkelyk daarna raast de trein sauivend en puffend naar buiten. Je staat verstelt van zulke tooneeltjes. 't Is om te rillen, meneer I Moet, mag en kan dat zóó blijven Ik bsgryp eenvoudig niet waarom do H. IJ. S. M. in deze goen verandering brengt. Want waarlyk het ge beurt Dogal eens, dat men hier in de war is met de sprekende gelijkenis van al die deur ramen, waarvan er maar één open kan. Het bezoek van de Koningin en den Prins aan Parijs. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zyn Zaterdagmorgen te 6 u. 32 miD. por trein van het paleis-perron het Loo naar Parijs vertrokken. Aan de Belgische grens werd het Echt paar uit naam van koning Albert begroet door generaal Heimburger en door den< gouverneur van de provincie Luik, Delvaux. Over de ontvangst aan de Fransche grens schrijft de correspondent der «N. R. Ct.": Twaalf uur. Jeumont, een klein, primitief, gemoedelyk, echt Fransch grensstationnetje. Onmiddellyk als men er aankomt, gevoelt men, dat de vorstelyke ontvangst hier ook zeker een vriendelijk, gemoedelyk karakter zal dragen. Het zal werkelijk een bekoorlijke afwisseling zyn, dit bywonen van dezo een voudige ontvangst van een vorstin aan de grens, vergeleken by de plechtige, deftige, altyd hetzeHde zijnde, vooruit al in onder- deelen bekende officieele ontvangst aan het Boschstation te Parys. De hoofdcommissaris van politie schudt hier gemoedelyk op het perron den journalist de hand en zegt my: U zal wel geen anarchist zjjn!" Op het perronnetje, dat bescheiden met een menigte vlaggen is ver sierd, is het trouwens heel aangenaam. Een igelmors van hooge heeren en eenvoudige en, gendarmen, de prefect, de onderchef van hot protocol in groot ornaat, een foto graaf, agenten van den veiligheidsdienst, een gezant, een generaal, spoorwegbeambten. Men is in uniform, in rok en gekleede jas, in kort jasje. Om 12 u. 20 verandert het tafereel. Een bataljon infanterie komt met muziek en vaandel. De soldaten stellen zich langs het perron in het gelid op. De menigte schaart zich achter de soldaten. Men laat journalisten en fotografen zeer beminnelijk toe bjj de officieele personen, 'er wie de gezant De Stuers, een generaal, admiraal, de prefect, de gemeenteraads leden enz. De gala-uniformen met veel goud van diplomaten, officieren en de met zilver be- treste uniformen van burgerlijke ambtenaren bieden een vroolyk schouwspel op het perron van dit provinciale stationnetje. Admiraal Jorquières ziet er met zyn glad, op zyn Eogelsch geschoren gezicht zeer deftig en voornaam uit. Om 12.25 precies komt do koninklyke trein het station bioneD. Koningin Wilhel- mina stapt uit. Zy ziet er uitstekend en opgewekt uit en heeft een glimlach op het Zy draagt een lichtgrijze japon, een licht- gryzen hoed met een mooie, gryze pluim en een roomkleurigen mantel, die wat lichter van toon is dan de japon. Het roode groot kruis van het eere-legioen steekt heel aardig tegen het grys der japon af. Op de borst een broche met een kostelijke parel; aan den hals een snoer groote paarlen. De Prins is in generaals-uniform. Bidder De Stuers kust de hand der Koningin en stelt Haar den prefect voor. De weinige menschen, die dichtby zyn gekomen, kunnen het gesprek goed volgeD. De Koningin zegt in zeer goed en vloeiend Fransch, byna zonder tongval, dat zy blyde is, in Frankryk te komen en herinnert aan het vroegere bezoek met Haar Moeder. Door een defect aan de remmen had de trein oponthoud en vertrok eerst om kwart voor één. Omtrent den intocht te Parys wordt gemeld Een groot en schitterend militair vertoon is aan den vorstelyken intocht verbonden. Het grootste gedeelte van de te Parys beschik bare troepen nemen er aan deel. Ook ditmaal gaat aUes op groofsche schaal toe. Het station by het Bosch van Boulogne heeft zijn feest-versiering der groote dagen. Een luifel, ryk van goud en rood fluweelde vestibule is in een ontvangsthal herschapen, met rood zijden damast als fond, twee groote prachtige gobelins, een schat van planten en groen, een kristallen kroon in het midden. Tusschen rood-syden damast door komt men by de trap, die naar het laagliggend perron voert. Op het perron een roode looper, planten, bloemen. Een gansch regiment van het schitterend wapen der kurassiers met vaandel zal den vorstelyken stoet begeleiden over den klas sieken schoonsten eg van Parys, waarlangs al de troepen, die onder bevelen van gene raal Manosrj, den gouverneur van Parys staan, opgesteld zullen zyn. Een bataljon van het 24ste infanterie, met de hoofdofficieren van het regiment te paard, zullen in de buurt van het station, voor den ingang van het bosch zya opgesteld. Langs de avenue du Bois de Boulogne, avenue des Cbamps Elysées, pont de la Concorde en Quai d'Orsay zullen infanterie, genie en sappours staaD, met op tal van plaatsen muziekkorpsen. Op de Place de 1'Etoile, met zyn machtige Are de Triomphe, zal de artiUerie zich be vinden met de grauwe kanonnen en de artilleriemuziek. Op de schitterende Place de la Concorde hoort cavalerieop het wondere plein passen niet anders dan de stralende kurassiers en de sierlyke lanciers. In den tuin van het ministerie van buiten- landsche zaken zal weder een bataljon in fanterie syn met de hoofdofficieren te paard, met een muziekcorps. Verschillende openbare gebouwen zyn vor- versierd. Overigens leent het stadsgedeelte, waar door de intocht plaats heeft, zich niet tot opsmuk. Het is zoo verrukkelijk schoon in zyn natuurlijken staat, dat masten of welkomst- bogen een ware schennis van dit hoog artistiek stedenschoon zouden zyn. In andere gedeelten van de stad zyn het particuliere versieringen, die de aandacht trekkental van winkels en magazijnen, en vrywel alle Nederlandsche zakenhuizen hebben een vlagversiering van Nederlandsche en oraDje-kleuren. En op verscheidene plaat sen van de stad zult ói. door rustige straten gaande, ver van het gewoel af en waar de Koningin in het geheel niet laDgs zal komen, een Nederlandsche vlag met een oranjewim pel, of een vriendelyke oranje-balkonver- siering kuonen zien. Dan weet ge, dat daar een warm HoUandsch hart klopt, dat daar een Nederlander woont, die het als een plicht des harten gevoeld heeft, deze bescheiden versiering te doen maken, die te treffender is, daar de Koningin er niets van zien en weten zal en de buren er vreemd van zuUen kijken en het niet zuUen begrijpen. Te 4.14 kwam de Koninklyke trein Parys binnen. Het weder was vry goed. Op de Champs Elysées aan weerszy een onafgebroken dichte rD van menschen. Overal worden staanplaatsen op planken verhuurd. De kinderen hebben hun spel gestaakt en staan onder het toezicht der bonnes reeds op aUe mogelyke stellages geheschen. De boomen op deze beroemde avenue zyn in vollen, ryken bloei. Nooit verdiende zy beter haar naam. De Place de 1'Etoile-Imposant, mot zijn reusachtige Are de Triomphe en zyn artillerie, is ook rondom zwart van menschen. En de avenue du Bois de Boulogne? Iserschooner groen, ryker, voornamer stadsgedeelte denk baar Hot is alsof alle joDge meisjeskostscholen van Parys en omstreken op de avenue du Bois de Boulogne uitgestroomd zyn. Welk een byna onafgebroken ry van jonge meisjes, in lichte toiletten, vroolyk ongeduldig den intocht van de Koningin afwachtend. Wy zien er met Oranje-linten, waarscbynlyk de Hollandiche meisjes van een Fransche kostschool; het zyn twee aardige blonde meisjes met frissche Hollandsche gezichtenze staan onbeweeglijk, vast besloten, stevig op haar plaats vooraan. Men ziet het, ze willen een «apart groetje" van de Koningin zien te krygen. Zy weten niet, dat het Konioklyk rytuig met een vry dichten trappelenden stoet van kurassiors omringd zal zyn en dat ze al haar best zullen moeten doen om de Koningin goed toonder- scheiden. By het kleine boschstation is het schouw spel, het militaire en het natuurschonwspel, schoon en levendig en schilderachtig. Het is over vieren gewordende officieren te paard, de kurassiers van den stoet, waarmee preai- t en mevrouw Faillières gekomen zyn, m over de porte Dauphine opgesteld en deze stralende militairen tegen den bosch achtergrond bieden een verrukkelijk schouw spel. Fotografen, kinema-menschen, journa listen, agenten, soldaten, aUes heeft zich op gesteld. Op de balkons der naby gelegen huizen verdringen zich tal van dames in lichte toiletten. Onder een gryzen hemel, maar met goed weer, is Koningin Wilbelmina te Parys aan gekomen. Precies om kwart over vieren kon digt het eerste kanonschot de aankomst van den koninklyken trein in het prachtig ver sierde station van het Bois do Boulogne aan. Een compagnie republikeinsche garde met vaandel en muziek bewyst de militaire eer. Op het perron bevinden zich de heer en mevrouw Ffcllières met de leden der regeering, de prefect van het departement der Seine, Lépine, de prefect van politie, de secretaris- sen-goneraal der beide prefecturen, de onder voorzitter van den gemeenteraad, de voorzitter van den algemeenen raad der Seine, generaal Fiorentin, spoorweg-autoriteiten, e. a. Wanneer de koninklyke trein binnenrijdt staat de Koningin met Prins Hendrik voor het portier, dat onmiddelyk geopend wordt. President Fallières, diep buigend, kust de hand der Koningin en schudt Prins Hendrik hartelyk de hand. De muziek heeft het Ne derlandsche volkslied ingezet. De President en de Koningin stellen elkaar hun gevolg voor en vervolgens gaat de Vorstin aan den arm van FaUières, voorafgegaan door MoUard, den directeur van het protocol, en Lépine en gevolgd door Prins Hendrik, die zyn arm aan mevrouw FaUières biedt. Wanneer de vorstelyke gasten op de Place Dauphine verschijnen, presenteeren de man schappen van het 25ste regiment infanterie de geweren, de muziek speelt het Wilhelmus en het geschut laat honderd-en-een saluut schoten daveren. De dichte menigte, die door een haag politie agenten teruggehouden wordt, jaicht Koningin en Prins toe. Generaal Manoury, de militaire gouverneur van Parys, gevolgd door schitterenden staf, komt naar voren en groet Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik mot den degen. De Koningin schijnt zeer getrof fen door de ontvangst, die de bevolking van Parys Haar en don Prins bereidt. Zy dankt nijgend, de Prins brengt het militair saluut. Inmiddels heeft zich de stoet gevormd. Ko ningin Wilhelmina neemt met President Faillières en «ice-admiraal De Jonquières plaats in een la Danmont bespannen rijtuig, voorafgegaan door den voorryder Troute. Prins Hendrik, mevrouw Faillières en de ordonnans Ramodon volgen in het tweede rytuig. Dan komt het gevolg, minister Poincaré, Fransche gezant in den Haag, PeUet, enz. Door de Avenue du Bois de Boulogne gaat het dan naar het ministerie van buitenland- sche zaken. Langs don geheelen weg brengt de menigte een warme ovatie aan Koningin Wilhelmioa, die blyde verrast lykt door deze ontvangst van do Paryzenaars. Toespraak van President Fallières. Aan het gala-diner op het Elysée, dat do heer en mevrouw FailHères den hoogen be zoekers aanboden, sprak de president het volgende Met byzonder genoegen heet ik hedenavond Uwe Majesteit welkom uit naam van Frankryk en van de regeering der Republiek. In Juli van het afgeloopen jaar heeft Uwe Majesteit myn aanwezigheid in Haar hoofdstad wel willen beschouwen als een bewys voor de uitsteken de betrekkingen, die op zoo gelukkige wyze onze beide landen verbinden. Ik ben er van overtuigd dat Uwer Majesteits verblyf onder ons die hartelijke betrekkingen nog verster ken zal. Door de ontvangst, die er aan Uwe Majesteit bereid is, heeft Zy zich rokenschap kunnen geven van den aard der gevoelens, die het Fransche volk haar toedraagt. Uit die eerbiedige gevoelens jegens de bemin nelijke Souvereine, die ons heden met Haar koninklijk bezoek vereert, treden op den voor grond de eerbiedige sympathie voor de door luchtige persoon van Uwe Majesteit en oon nobel gevoel voor het schoone en edele Nederland. Parys, dat niet zya gasten ver geet, die by een verblyf binnen zyn muren zich ingenomen toonden met de stad, is gelukkig Uwe Majesteit te kunnen danken voor het bezoek, dat Zy vóór Haar kroning aan Frankryk's hoofdstad gebracht heeft. Frankryk begroet gaarne Nederland, dat zoo terecht op eigen onafhankelijkheid en op de bewonde renswaardige vlucht zyner economische ont wikkeling nayverig is, als een vadorland van de dingen der gedachte, wetenschap en kunst. President Fallières zeide ten slotte te hopen, dat de Koningin een aangename en blyvende herinnering zal bewaren aan de in Frankryk doorgebrachte uren en drinkt op de gezond heid van de Koningin, de Koningin-Moeder, Prins Hendrik en Prinses Juliana en op den em en de welvaart van Nederland. Antwoord van Koningin Wilhelmina. H. M. de Koningin, den President voor zyn woorden dankend, zeide gelukkig te zyn, dat zy den President het bezoek terug kon brengen, dat deze verleden jaar aan Neder land gebracht heeft en waaraan Zy en Haar landgenooten zulk oen byzonder aangename herinnering bewaardeD. De uitstekende be trekkingen, zoo sprak de Koningin, die op zoo gelukkige wyze onze beide landen, hun verwantschap, smaken en belangen vereeoi- gen, zyn M\j een waarborg, dat deze vriend schapsbanden in de toekomst meer en meer bevestigd kunnen worden. Deze betrekkingen zyn reeds heel oud, want reeds in de middel eeuwen vond de Franscho beschaving een gunstige bodem in Nederland. De Fransche letteren, de Fransche kunst vonden en vinden er steeds vurige bewonderaars. Wy koesteren een diepe bewondering voor het genie, de vurige werkkracht, de kloekmoedigheid van uwe edele natie. De Koningin zeide voorts, dat het Haar persoonlyk aangenaam was te Parys teruggekeerd te syn. Zij is er trotsch op Fransch bloed in Hare aderen te hebben dat de naam van Haar ras aan Frankryk verbonden is. Na nog gezegd te hebben hoeveel genoegen de hartelyke ontvangst Haar deed, dronk H. M. op de gezondheid van den President cn mevrouw Fallières en op den roem en de welvaart van Frankryk. De muziek deed het Nederlandsch volkslied i de Marseillaise hooren. Na het diner, dat te 9 uur geëindigd was, reed het koninklijk echtpaar naar de groote opera, waar gala-voorstelling was. Als de Koningin de koninklyke loge binnen komt klinkt het Wilhelmus, de gansche, reusachtige zaal staat op, de aanblik is onvergelykelyk schoon en schitterend, en ik geloof zelfs schitterender dan ooit, want nooit was binnen in de groote zaal van de opera zulk een ryke bloemenversiering aange bracht en deze bloemenschoonbeid bij do ryke vrouwenschaar in groot avondtoilet geeft een betooverend effect. Alle bladen bespreken het bezoek van Koningin Wilhelmina en heeten Hare Maje steit en Z. K. H. den Prins der Neder landen welkom in vriendelijke artikelen. Zij brengen het sympathieke onthaal in herin nering, dat president Fallières verleden jaar in Nederland te beurt gevallen is en spreken den wensch uit, dat de Koningin aange name herinneringen aan haar bezoek aan Parys zal medenemen. Tal van bladen maken foto's van Koningin i Prins openbaar en bevatten hartelyke welkomst-artikelen. TWEEDE KAMER. Vrijdagmorgen was de heer Troelstra aan het woord. De soc.-dem. hechten, in zeker opzicht, weinig gewicht aan den rechtsgrond. Wy staan, zoo zei spr., tegenover bet kapi talistisch stelsel en dat stelsel heeft geen rechtsgrond. Wy erkennen dat het kapita listisch stelsel historisch en economisch ge worden is, doch dit is nog geen rechtsgrond. Dit stelsel vloekt met eiken rechtsgrond en het is bezig zich meer en meer onmogelyk te maken. Het stelsel zelf zal de arbeidende klasse helpen er aan te ontkomen. Spr. zet dit nader uiteen. Wat nu den rechtsgrond dezer ontwerpen aangaat, is het zeer moeilijk den rechtsgrond der Regeering te defioieeren. Veel duidelijker is do definitie van den heer Aalberse. De Minister zegthet belang dor gehoele m schappy by de arbeidsvoorwaarden der arbei ders in loondienst rechtvaardigt moer speciaal dit optreden van den Staat, maar de heer Aalberse heeft zyn rechtsgrond meer concreet geformuleerd. Hy zegtde sociale verzekering is een vraagstuk van rechtsbescherming door wettelijke verzekering van een gedeelte van het loon. Het standpunt van den Minister is breeder brengt meer de schuld van de maatschappij op den voorgrond. Ea wat de rede van den r Kuyper aangaat, spr. heeft dezen wel s beter gehoord, doch er was toch zekere architectuur en bouw in. Hy eischt handha ving van het menschelyke in den mensch, zorg voor den vooruitgang in het cultuurproces en ontwikkeling van de organen der volkseen heid. Alzoo een nog veel breeder standpunt, dat zoowat alle Staatszorg kan omvatten. De heer Treub noemde ook de maatschappelijke inrichting een grond voor hot optreden van den Staat. De heer Tydeman achtte Staats zorg gemotiveerd door het algemeen belang, echter niet de verplichte verzekering. De hoer Lohman ontkent het postulaat van den heer Aalberse. Merkwaardig is dat de meeste principieele stry'd over den rechtsgrond tusschen twee don der rechterzyde heeft plaatsgevonden. Na eene uitvoerige uiteenzetting en criti- seering van de houding der rechterzyde, komt spr. tot deze conclusieNiemand van ons sociaal-democraten weet nog hoe hjj ten slotte over dit ontwerp zal stemmen. Im mers van de vele grieven die tegen dit ont werp geopperd zyn in de resolutie van het congres te Utrecht, zyn er vyf waarin men getracht heeft ons tegemoet te komen. Wy wachten af het lot van onze amende- ienteo en zullen ten slotte vry van alle politieke overwegingen stemmen, alleen let tende op het belang der arbeidersklasse. Daarna wenschte de heer Troelstra *ljn rede aftebroken tot na de pauze, hetgeen den Voorzittor tegenviel, die gewenscht had de algemeene beraadslagingen dien middag te doen afioopen. Aan de orde zyn eenige conclusies. De heer Ankerman io.-h.) brengt rapport uit over een aantal verzoekschriften van den Bond van onderofficieren bij de marine en mariniers, den Bond van Rykswerlieden, enz., om verhooging van soldy en tractement. De conclusie van de commissie strekt om 'er te gaan tot de orde van den dag. Tegen deze conclusie protesteert de heer Hugenholtz (s. d. a. p.). Zy raakt kant noch wal en maakt z. i. inbreuk op het grond wettelijk recht van petitie van deze lieden, die door het verwerpen van den duurte-toeslag zwaar getroffen zyn. Spr. stelt voor de adres sen te verzenden naar den betrokken Minister verzoek om inlichtingen opdat wij in die inlichtingen een grondslag kannen vinden voor onze bespreking by de behandeling der begrooting. Ook de heer Ketelaar (v. d.) protesteert. Wy moeten inlichtingen hebben van den Minister en niet van een byzonder gevol machtigde, die zyn geloofsbrief niet by zich heeft, zoo zei deze afgevaardigde. En de heer de Klerk (u. 1.), en de heer Teenstra (v. d.) lid van de Commissie, echter op de Commissie-vergadering, waarin deze conclusie vastgesteld, niet aanwezig, protesteeren insgelijks: het gaat niet aan zóo te handelen, 't lykt naar niets. De beslissing over het voorstel-Hugenholtz wordt tot Dinsdagmiddag verdaagd. Na de pauze ging de heer Troelstra voort. Na een paar woorden over de betaling der gelden voor de sociale verzekering, vraagt spr. hoe de Minister nog kan aankomen met een regeling, waarby de laagste loonklassen nog ten mede betalen? Hoe kan hij daarmee vrede hebben Dat acht spr. onethisch en ongeoorloofd. By de ouderdoms- en invalidi teitsverzekering heeft de Minister voor den premiedwang een motief aangevoerd, waar tegen spr. speciaal opkomt: rDeze regeling is ontsproten uit de solidariteit der arbeiders klasse". Dit is echter ten aanzien der ouder- domspensionnoering beslist onjuist en de arbeiders passen voor een dergelijk inhalen van het beginsel der solidariteit. Het gaat ook niet aan zu'k een zwaren last aan de arbeiders op t. logge», zonder dal dezen er over zyn gehoord, zonder dat slgemeen kies recht bestaat, over bet hoofd der arbeiders heen, ja tegen den uitgesproken wensch van een groot deel der arbeiders in gaat men hun dezen last opleggendat is staatsvoogdy in den slechtsten vorm. Bovendien worden de vrouwen ook niet gehoord over deze regeling, die een deel der zuurverdiende penningen van den arbeider ontneemt aan het gezin. En wat zal nu de vrucht wezen van deze nieuwe aera van sociale politiek De voordeelen van deze Ziektewet, voor- zoover zy er zyn, kunnen alle zyn van financieelen aard en dat geldt van de ouder- domsverzekering evenzeer. Wat krygt nu de arbeidende klasse door dit heele stelsel? beantwoordt die vraag door na te gaan wat de materieele vruchten voor de arbei ders zyn van het Duitsche stelsel. Op ver schillende andere punten critiseert spr. nog het ontwerp, om aldus te eindigen: Dit Wetsontwerp laat het gemis aan zelf standigheid van een groot deel van ons volk bestaan, geeft het slechts een paar centen en voorziet niet in zyn groote cultuurbelangen. Wie werkelyk de sociale verzorging van ons volk wil ter barte nemen, moet zich over zulk een Ontwerp schamen. De heer van Karneboek (v.-l.) brengt den Minister hulde, doch heeft ook ernstige be denkingen. Het stelsel deugt niet.- In zyn repliek betoogt de heer de Kanter (u.-l.) dat 's Minister's antwoord zijne \'s heeren de K.'s) bezwaren niet heeft op geheven. Hy trekt dan ook zya motie niet in. En ook de heer de Savornin Lohman repliceert. Deze spr. vond dat de soc.-dem. theorie niet gebaseerd is op de realiteit. Voor een motie als die van den heer de Kanter achtte hy den tyd voorby. Dinsdagmorgen voortzetting. Daarvan in ons volgend nummer. DE WEEK. 1 Jun De wijze, waarop de vyf-en-seventig-jarige geboortedag van den heer De Savornin Loh man, den leider der chr.-historischen in ons Lagerhuis, gevierd is, mag wel opmerkelijk worden genoemd. D.w.z., er werd ongeveer geen notitie van genomen, voor zoover „de buitenwacht" 't kon nagaan. Natuurlijk zijn in enger kring door bloemen, telegrammen, brieven, handdrukken vele „blyken van sym pathie cn belangstelling" gegeven. Maar dat is, begrypt men, niet wat 'k bier bedoel. De heer Lohman behoort tot de portonen, die vele jaren de gemeenschap met ongewoon talent en onvermoeiden yver in verschillende belangrijke ambten gediend hebben. Als sulk-een op hoogbejaarden leeftyd,een lustrum reeds na de testamentischo grens van zeven tig 1nog krachtig en friscb, strijdvaardig en van-zessen-klaar op de bres staat, dan behoort dat tot de „ongewone dingen". De beer Lohman is nooit vriend geweest van „parade", vertoon, klinkklank van woordqn, feestgedruisch en bazuingeschal, wierook en verheerlijking. Natuurlijk komt dit op do debetxljde in syn lang en door studie, arbeid, en inspanning gevuld leven. De houding dor Kamer tegenover den grysaard was niettemin opmerkelyk koel. Zy harmoniëerdo merk waardig met de loom-apathische kille onver schilligheid, waarmee men het verloop der Algemeene Beschouwingen over de Ziekte wet bejegentzoodat tot twee ochtenden achtereen de „hooge vergadering" moest ver daagd worden door onvoltalligheid. Niet eon- en-vyftig van de honderd met vermaningen, getelefoneer, geschel, gedreig met extra zit tingen, gepruttel in de bevriende bladen bij een te harken 1... onmogelijk om do „won- derlyst", waarover ik 't in myn vorige week- bespiogoling had, eventjes te laten toekenen, zoodat „de schyn" althans gered is. 't Leven, de „fut", ze zyn eruit. Nn geen onnoosele wettekens voor de vogels of plaatselijke be langetjes, waarbij die-of-die meneer bezig is, al redevoerend, zyn zeteltje voor de komerfde verkiezingen te „consolideeren". Neen, 'n groote, henschelljk-gewichtigc, belangryko sociale wet. Een, waarmee Rechts straks by de vrienden en broeders zal „geuren". Aan schouwt het, mannen, broeders 1om dkt te bereiken heeft uw afgevaardigde syn kostelyke heerlyke zomer-vacantie opgeofferd! Waardeert zoo'n blyk van zelfverloochening. Toont, dat ge waardig zyt, door zulk-een vertegenwoordigd te worden!" Waarheid is, dat de hoeren, konden zy „naar hun gemoed" tewerk gaan, liet liefst zouden stemmen, direct. Voor 1 Voor Voorlegioenen amendementen in de pan gehakt. Een Bartholomaeus-nacht van amen dementen 1klaar is Kees. En dan gauw gauw de zomerpakjes aan, de luchtige pana ma's op, wat reisgeld op sak. De grenzen overdesnoods „voor zaken", of bij wijze van „studie-tocht". Maar dat kan nu eenmaal niet. Er moet zwaar en lang bespiegeld worden over den „rechtsgrond" van het ontwerp en andere zwaarwichtigheden. Deze en gene staat met een zeer strak-deftig gezicht te luisteren. Toen de Kamer zich aan de Ziekte-ver- zekering zette, verklaarde een veteraan, die het Parlement al sinds jaar en dag door-en door kent, ook de Kamer-up to date „in zyn zak" heeft, dat 't niet zoo lang duren sou. „Er zijn, geloof me toch, te weinig, die er iets van weten!", zei de ervaren man, „de kamp zal gauw eindigen b{j gebrek aan vechtersbasen" Ik vreesde al dadelijk dat hy te optimis tisch was. En de praktijk der dingen stolt me, helaas, in het gelijk. Vyf of zes, wel- ondorlegde theoretici vallen allicht evenveel dagen en uren als eene vergadering, waar van de meerderheid „au courant" is. En ik voor mij, geloof zelft dat men met zulk col- nog harder, vlugger opschiet, dan met eene Kamer, voor tuchtig of negentig per- "«"t beslaande uit „leeken" I Tusschen dit Lagerhuis en den leider der chr.-historischen is gaandeweg ontstaan dat „verschil van zienswyze en gevoelen", het welk in het Fransche B. W. wordt genoemd „incomptabilité d'humenr et de caractère" dat, als zoodanig tot de redenen voor echtscheiding wordt gerekend. Op *ljn post, in z'n bankje, precies op tyd present, is de thaus 75 jarige De Savornin Lobman meestal. In zoover een beschamend voorbeeld, speciaal voor de ouderen en jon geren van Reohts, waar het absenteïsme, het „spijbelen", buitengewoon welig tiert. ir by dezen senex doet zich het merk waardig verschijnsel voor dat hy, by het stygen der jaren, tegenover bondgenoot èn tegenstander al-maar „stekeliger" wordt, 't i best zijn, dat straks, in 1913, Kuype- riaan en Lohmaniaan weer tezamen vreed- n en veréend uit hetzelfde voedorbakje i, als poes en poedel, die plukhaarden, krabden en beten dat de haren erby vlogen de bloeddroppels spatten, nog geen uur geleden. Edoch, daar kwam „do baas", met dikken, dreigenden stok!koest daarl en gauw wat! of ik zal jelui... De baas is hier: do kiezer. De stok: het gemeenschap pelijk gevaar, zegge de ondergang der coalitie of wel de vijandige kleuren op het Torentje in top De heer Lohman, als zyn vurig-cholerisch temperament geprikkeld wordt, denkt aan al deze dingen niet. Hjj stuift op; bitst nijdige, toornige monden. Is syne verontwaardiging niet meester. Bevalt hem in den naasten coalitie-genoot 't een of ander niet, zyn scherpe, puntige pen krast over het papier Soms slaat hy wonden, die minder snel ge nezen dan hy allioht vermoedt. Als paladyn voor het decorum van de tucht in de wet gevende vergadering vergeet hy wel eens dat nieuwe tijden en zeden ook andere strijd wijze gewenscht hebben gemaakt. Toen er, in den Raad van State, onlangs een hooge vacature kwam, voelde hij, Loh man, zich te hoog van jaren om op dien zetel plaats te nemen. Maar deze-zelfdo emi nente grysaard vergat dat voor de taak van partijleider in het Parlement-np to date jeug diger kracht gevergd wordt; forscher zelf bedwang door sterker zenuwen, dan in de rustige atmosfeer van den Staatsraad ooit noodig zou zijn. De strijd, het volhouden; innig geloof ook, dut hy, als voorvechter en beschermer van meergenoemd „decorum", en wat daarmee verband houdt, nog onmisbaar is, ze deden hem blijven. Mannen als Lohman zjjn sieraad voor de vergadering, waarvan zy deel uitmaken. Toch is op de besten onder ons gelyk op alle anderen van toepassing de waarheid van het weemoedwekkende, doch onomstootelyke „Er is een tyd van komen; er is een tyd van gaan" En als een der verdienstelijks ten die waar heid voorbijziet en het „liedje van verlangen" blyft zingen, dan kan 't voor den onpar- tydigen buitenstaander schouwspel zyndat ook weemoedasmart in syn hart doet schrijnen. Mb. Aktohio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1