Bioscope-Theater. Dansclub „DANSLIiST". in 't Casino. Openluchtsamenkom8t De Asphaltplant. M. H.J. Groenendijk, R. A. B. Oosterhuis, Donderdag 20 Juni as. op Zondag 23 Juni. geW nieuw Programma. LogefO.47, leBangfO.32,26 Rang 10.22 heeft de praktijk hervat. Homrogpatliiscli Arts te Amsterdam. Spreekuur te DEN HELDER Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 19 Juni. Zanguitvoering in de D oo psge z. Kerk, 's avonds 8 uur. 19 Juni. Concert door het rnarine-eniembie „Orfeua", met madew. van mej. Koek. Badhuis, van 7.3010 nur. 20 Juni. >Danslust«, Dansavond in^'t Casino, van 8.30—10.30 uur. 21 Juni. »Pro Patria", 's nam. v. 2 - 5 uur: wed strijd, s' avonds 8 uuruitvoering. Casino. 21 Juli. Uitvoering van den Turnbond „Hollands Noorderkwartier". Van Oalenstraat Marine en Leger. Gerepatrieerd uit O.-I. Officier-machinist le kl. A. H. do Bats. Luitenant ter zee le kl. A. W. Boeke, De marine-machinisten F. B. Crane en 0. van Leyden hebben te Hellevoetsluis met gunstig gevolg herexamen gedaan voor den rang van hoofdmachinist. Het examen voor hoofdraachiuist zal 15 Juli te Hellevoetsluis een aanvang nemen. Oerepatrioerd uit O.-I. en geplaatst aan boord Wachtschip Willemsoord: Sergeant-hofmeester S. Ochel, matroos 2e kl. J. Gordijn, idem J. C. P. M Vis en idem 3e kl. G. W. H. Freund. Sergeant-stoker O. Biuderman met 1 Juli 1912 overgeplaatst van Hr. Ms. »Van Speijkx op Hr. Hs. «Gelderland*. De sergeant le kl. vuurwerker M. Schuit, van de 1e compagnie van het korps Pantserfort-Artil lerie te den Helder, is onder toekenning van pensioen met paspoort uit den dienet ontslagen. De le luitenant F. H. W. de Quartel van het 10de regt. Infanterie is benoemd tot kapitein bq bet 3de regt. Infanterie. Groote ontsteltenis heeft de Min. v. Oorlog onderofRcierskringcn verwekt door het uitvaardi gen van de bepaling, dat het dragen van een degen (teeken voor meesters op één of ander wapen) voortaan voor ieder verboden is. Stoomvaartberichten. Stoorvaart-Maatsohappij Nederland. Bali, uitreis, vertrok 16 dezer van Suez. Calcutta, uitreis, arriveerde 17 dezer te Port-Said. Koning Willem I, uitreis, is 15 dezer Perim gepass, Rernbrandt, Karimata en Kangean arriv. 16 dezer van Amsterdam te Batavia. Sumatra, van Greenock naar Arasterdam, is 17 dezer Prawlepoint gepasseerd. Billiton, uitreis, passeerde 17 dezer Gibraltar. Orotius arriveerde 17 dezer van Batavia te A'dam. Kariraoen, uitreis, is 17 dezer Ouessant gepasseerd Vondel, uitreis, vertrok 15 dezer van Tanger en pas seerde denzclfdcn dag Gibraltar. Rotterdamsohe Lloyd. Kediri, uitreis, vertrok 16 dezer v. Batavia n. R'dain Menado. uitreis, arriveerde 16 dezer te Padang. Ophir, thuisreis, vertrok 16 dezer van Marseille. Hlndjani, uitreis, arriv. 16 dezer te Southamptou. Jacatra, uitreis, passeerde 16 dezer Pantellaria. bamarinda arriv. 17 dezer van Glasgow te R'dain. Kon. Holl. Lloyd. i instellend vertr. 15 dezer v. Buenos-Ayres n. A'daui. Hollandia vertr. 15 dezer v. Buenos-Ayres n. A'dam Maasland, uitreis, vertrok 15 dezer van Leixoes. Rijnland, thuisreis, is 17 dezer Ouessant gepasseerd. Zeelandia arriv. 16 dezer v. Buenos-Ayres te A'dam. Kon. West-Indischs Maildienst. Pr. Fred, Hendr., thuisreis, vertr. 17 dezer v. Havre. Viaaoherijbei- chten. Niouwediep, 14 Juni. Aangebracht door 10 kor- ders te zamen 30 stuks groote tong f U.90 per stuk, 70 stuks middeltong f 0.50 per stuk, 500 stuks kleine tong f010 a f015 per stuk, 10 mand kleine schol f 4.00 a f 5.00 per mand, 8 mand schar 18.50 a f4.00 per mand. Van trekkers 10 tal haring f4.00 per tal, 6 tal geep f 7 75 per tal. 4000 stuks ansjovis f 8.00 per 1000. 15 Juni. Van 6 korders te zamen 40 stuks groote tong fO.90 per stuk, 80 stuks middeltong <0.50 per stuk, 300 stuks kleine tong f0.10 a 10.15 per stuk, 10 mand kleine schol f 3.00 a f5.00 per mand, 6 mand schar f3.50 per mand. Van trekkers 2000 stuks ansjovis f 8.00 per 1000. 17 Juni. Niets binnen. Burgorlijko Stand v. Heldor, van 1417 Juni 1912. ONDERTROUWD: P. J. Kikkert en G. M. Broe dermans. BEVALLEN: M. Tuithofgeb Hocqué, d. J. Noor- loos geb. van Hofwegen, z. S. W. C. Bolmers geb. van Thiel, z. J. J. van der Heide geb. Halsema, J. P. Slot geb. Zwaan, z. OVERLEDENJ. N. O. H. de Graaf, 5 in. van Rossuin, 44 j. M. Tuithof, 6 uur. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 19 Juni. De tijdelijke minister van marine, de beer Colyn, komt Dinsdagavond alhier aan, ten einde Woensdag en Donderdag verschil- leode marine-inrichtingen en eenige oorlogs vaartuigen te bozoeken. De minister zal op dat inspectiebezoek Worden vergezeld door de kapiteins ter zee Smit, chef van den marine-stafZegers Ryacr, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, chef der afd. personeel en 's minister adja- dant, luitenant ter zoe le kl. mr. de Jager. De gewonden van de .Zeeland." De „Amigoo di CaraQao" meldt, dat ge lukkig de gewonden van Hr. Ms. „Zeeland" goed vooruitgaande zyn en er betor af zullen komen, dan men aanvankelijk schjjnt gevreesd te hebben. De «Evertsen" en de (Korteaaer" syn hedenmorgen alhier binnengekomen. De opleiding vaaadeplrant-adminlstrateurs. Naar wy vernemen moet het in het voor nemen liggen van het Marine-bestuur om de opleiding van adspirant administrateurs van de Koninklijke Marine, hetgeen tot na toe te Amsterdam gebeurde, op 1 Januari 1913 over te brengen naar het Koninkljjk Instituut voor de Marine te Willemsoord. By bet examen voor onderwyzer(es) te Haarlem slaagden de dames E. Verfaille te Helder en E. M. Sipman en G. J. van Wjjk to Anna Paulowna, alle drie leerlingen der R. N. L. alhier. Van do normaalschool te Helder onder wierpen zich aan het examen 16 candidaten van wie 12 slaagdon. By het toelatingsexamen voor de Ryks- normaalschool voor Teekenoudorwyzers te Amsterdam slaagde de heer Theo van Haaren, alhier, leerling van den hoer M. D. v. Dyk, leeraar Kon. Inst. van Marine. Een verbetering. Door de H.1J.S.M. cal boven de toegangs deur van ons station een bord worden aan gebracht met het opschrift «ingang*, zoodat het mot 't nogal eens voorkomende gesukkel van reizigers om direct de juiste deur te vinden, waarover we onlangs in ons blad cenigo staaltjes gaven, wel gedaan cal zijn. Luthersche Bazaar. in het voormalige kerkgebouw der gerefor meerde gemeente, de Bethelkerk aan den Kanaalweg, thans in gebruike bö bet Militair Tehuis, was Maandagavond eene bonte menig te verzameld om de opening van den Bazaar by te wonen. Met slingers en vlaggeD, do star epangled banner vreedzaam naast de trotscbe Engelsche vlag, en met groen en doek was een fraai en intiem-gezellig geheel bereikt. Rondom tentjes en kraampjes en aardige zitjes, die tot een langdnrig verblyf noodden. Te half 8 opende de Voorzitter der Bazaar- Commissie, de weleerw. ds. Visser, met gebed, waarna het Luthersche zangkoor eenige num mers ten beste gaf. Hierna sprak ds. Visser een woord van welkom uitin 't byzonder heette Z.Eorw. de aanwezige gasten welkom. Eenigen hadden bericht van verhindering gezonden, doch twee predikanten en de heer )ver do Linden namens B. en W., benevens de schoolopziener, de heer Korver, waren aanwezig. De predikant zette uiteon met welk doel i bazaar gehouden werd, n.1. ter styving van het fonds voor een nieuw kerkgebouw. Het oude, in de Middenstraat, is te klein en ligt te zeer uit het centrum der gemeente. Er is reden voor om God te danken, zei spr., die ons gezegend heeft, en er zit leven eu groeikracht in onze gemeente. Eigenlijk moest een Bazaar niet noodig zyn, moesten de menschen uit eigen beweging geven, maar daar staat tegenover dat de hier uit alle oorden des lands bijeengebrachte voorwerpen een schat vertegenwoordigen aan liefde en genegenheid, en dat is van een Bazaar de icbtz\jde. Allen die medegewerkt hebben, brengt spr. recht hartelyk dank. Nadat de Bazaar geopend was, zong het zangkoor nog eenige nummers en bogon de verkoop. De traditioneele kleedjes, loopcrs, spreien, poppen- en kinderkleeren waren in groote verscheidenheid uitlokkend geëtaleerd, een gezellige theetuin met wuivende palmen on brandende lampions vormde een intiem plekje om eens even te rusten. Allerlei Btal letjes en kraampjoB met de meest verleidelijke dingen, een grabbelton, «voor vyf centen altijd wat", oen ijswafel-standje, een te ver loten poppenwieg, ohoeolade, rozen, sigaron, platen, kortom van alles. Een weegtoestel er stond net een juffrouw op van 80 Kilo en nog veel meer. Het was er erg gezellig en een schaar van jonge dames deed erg haar best en aarzelde niet u aan jaspand of mouw vast to gTypen. De Bazaar zetto voor den eersten avond goed in en is de heele week van 210 uur geopend tot en met Vrydag. Het Militair Tehuis stond tegon zeer billyko voorwaarden het kerkgebouw in bruikleen af. Nederl. Banketbakkers-Vereeniging. Met den trein van 10.50 arriveerdeu heden in groot aantal deelnemers aan de middag te houden jaarvergadering van de Nederlandsche Banketbakkers-Vereeniging met hunne dames. Aan het station ontvangen door eenige leden der Regellngscomuiissie, begaven zy zich naar het hótel Bellevue" en andere gelegenheden, alwaar de lunch gebruikt werd. Te een uur had in hótel «Bellevue" de officieele ontvangst plaats door de Vereeni ging „Helders Belang". De Voorzitter dezer Vereeniging, de heer Biersteker, hield daarbij do volgende toespraak t Welkom, welkom aan Holland's Noord punt 1 Dit ïb maar, algemeeno phrase, doch de uiting van ons gemoed. Op zeer hoogon prys hebben wy, füs vereeniging „Helder's Belang", vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, het gesteld dat een zoo groote organisatie als de Uwe, hare algemeeno vergadering alhier heeft willen houden. En we herhalen 't daarom, zyt welkom, hartelyk welkom in onze gemeente. Er zyn redenen voor ons, om uwe komst alhier bij zonder op prys te stellen. We zyn hier op 't gebied van vrcomdelingenbozoek niet ver wend. Immers toch, wie heeft niet meermalen schouderophalend, ja schier smalend hooren spreken over onze gemeente! Hoorde men buiten iemand, die naar den Helder ging, dan verbaasde 't niet te vernemonnaar dat gat, naar die negory! ja in één woord, van onse gemeente werd en wordt helaas nog wel gesproken als van het Siberië van Ne derland. 't Was om een schrik te krygen, wanneer men daarheen moest. Gelukkig evenwel dat er een kentering merkbaar is en gelukkig ook, dat velen, die, trots alle veroordeel, onze gemeente bezooht hebben, zyn heengegaan mot aangename herinneringen en dikwyls zich uitten mot een wat is dat meegevallen I" Begrypt ge M. H. waarom we 't op hoogen prys stellen, dat ge uwe vergadering dit jaar alhier hebt willen houden P We zeggen u daarvoor dank en in het byzonder willen we hem danken, aan wiens invloed het zeker voor een groot deel te wijten isfwebegrypenditallon wel) dat ge thans hier zyt. Vooral ook voor hem hopen we, dat hy met voldoening terug mag cion en de vele opofferingen beloond, dat ge straks met aangename herinneringen naar uwe woonplaatsen terug zult koeren. Zyn we hier misdeeld aan grootsche natuur- tafereelen van bosch en beemd, weelderigon plantengroei, lachende dalen, altyd groenende bosscheD, we rekenen ons gelukkig, dat moeder Natuur ons geschonken heeft de Zee, de Zee, die hare majoBteit ons ontplooit, hetzy dat ze door stormen opgezweept mot titanische kracht, met haar huizenhoogs golven, de kusten bespringt en de zeeman op zijn wrakke schuitje of ook wel op zyn machtigen oceaanstoomer van angst doet sid deren, hetzy dat ze haar watervlak heeft ge- tffend tot een spiegelend meer, en den wande laar uitnoodigt tot oen verkwikkende onder dompeling in haar zilte baren. De aanblik van de zee is altyd grootsch en stemt tot bewondering. Zie op die zee de ranke visschersbooten in massa met fladderende zeilen dobberen, óf wel onze groote oorlogs bodems en de snelvarende torpedobooten zwarte rookpluimen uitblazend, haar wateren doorklieven, en we zyn zeker niet te over drijven als we zeggen: .dat is schoon, dat is indrukwekkend 1" Zie op een zomer- sohen avond schoonen zonsondergang, uls de zee zich baadt in gouden gloed en de zon als een gouden appel als 't ware aan den horizon in haar wateren wegzinkt. M.H., we zouden niet uitgeput raken om to praton over de glorie van onze zee, we wil len uw aandacht hierop alleen vestigen. Ge moet dit zien en we zyn ovortuigd dat hier door alleen reeds den inlruk van onze ge meente niet ongunstig zal zyn. We onthouden ons om u oone opsomming te geven van bezienswaardigheden ter dozor plaatse. Verschillende onzer bestuursleden zyn bereid u als gidsen te dienen, voor zoover dit noodig moge z\jn. En moge dan nog een tekort te boeken zjjo in het genieten van stadsschoon, onder u toch zyn velen, die in dat opzicht verwend mogen heeten. Laat dit tekort dan weer weggevaagd worden door de harte lijkheid en bereidwilligheid, die onze Helder- ■che ingezetenen u botoonen. M. de Voorzitter, ik sou vreezen misbruik te gaan maken van den tijd, dien u voor uw belangrijke werkzaamheden zoo noodig hebt en eindig daarom met u uit naam van H.B. toe te wenschen, dat uwe vereeniging, ook als machtige vakorganisatie, iu de vergadering thans door u te houden, mede een blyvende herinnering zal behouden aaD dozo gemeente, doordat vooral ook do besluiten on bespre kingen hier genomen en gehouden, <le band van eenheid onder u versterken en uwen invloed naar buiten doen toenemen. Welkom, welkom aan Hollands Noordpunt! Ik stel u voor te drinken op het wolzyn en den bloei van de Nederlandsche Banket hakkers vereeniging". Na het uitspreken van deze rede en het ronddienen van den eerewyn, antwoord le de voorzitter der vereeniging, de heer van Breda met eeDige hartelijke woorden van dank. Spr. zei dat het de vereeniging het op hoogen prys stelde voor het eerst door een plaatselijke vereeniging officieel te wor den ontvangen en verwachtte dat dit het Vreemdelingenverkeer van den Helder zou ten goede komen. De heer Hellendoorn, van Soorabaja, tijde lijk to Holland, voegde hieraun eenige hul digende woorden voor do dames en bood mevr. v. Breda een prachtig bouquet aan. De heer Van Breda sprak hierop eon woord van hartelyk wolkom, on releveerde het feit dat er zooveel dames aanwezig wa ren. Spr. hoopte dat de tyd niet ver meer zou zyn dat ook de vrouwen op de congresson oen stem zullen krygen. Vervolgens besprak spr. in 't kort wat deVer. reeds bereikt hei ft. Zy staat vooraan in de ry der vak- veroenigingen. De alg.-sec., de heer Reygers, was door treurige familieomstandigheden verhinderd. Spr. herdacht in eenige piëteitvolle woor den het lid van het Hoofdbestuur, den heer Woyl, die overleden is, welke mededeeling door de vergadering staande werd aangc boord. Daarna werd in den tuin van hótel „Bellevue" do vergadering gekiekt, waarna men gezamen lijk optrok ter bezichtiging van een oorlogs schip. Dan zy de welwillendheid van Z.Ë. den Vice-Admiraal kan hodenmiddag Hr. Ms. „Evertsen*' bezichtigd worden. Te twee uur begint de vergadering, waar van wy in ons volgend nummer verslag zullen geven. Het weer, dat hedenmorgen zoo dreigend was, schynt te zullen opklaren. Belangstelling voor zeelieden in 0.-1. Men schryft uit Batavia o. m. aan het tSoer. Hbl.» De M. A. de Ruyterveroeniging heeft, be< halvo op Molenvliet, ook te Tandjong Friok een zeemanshuis opgericht naast de pondok voor doortrekkende militairen. Neptunus, zoo heet het zeemanshuis aan de haven, mag zich verheugen in de bij zondere belangstelling van burgers, zelfs van die burgers, die to Weltevreden Jan Maat en Jan Fuselier onder geon voorwaarde frequenteeren. Dagelyks ziet men er meer nette hoeren dan zeelieden en militairen. Ginds iu den hork een of moer Jantjes op klompen, niet ver van hen aan de leestafel heeren, w.o. een of meur met eenige hon derden salaris (ambtenaren, officieren of handelslui). Vreemd bezoek. De kanonneerboot „Frithjof", van de Noorsche marine, onder bevel van den com mandant I. Scotthanseu, zal morgen een bezoek brengen aan Amsterdam. Verdronken. De Urker visscher Jacob Mars,, schipper op U.K. 144, is gistermorgen by het wendon van het roer, van den havenmond to Urk overboord geslagen en verdronken, hoewel door de bemanning van do 144 en door Volendammer verschillende pogingen tot red ding waren aangewend. Eon weduwe met kinderen laat Mars onverzorgd achter. J. Pierpont Morgan te Amsterdam. De Amerikaansche millardair, de heer J. Pierpont Morgan, vertoeft te Amsterdam. Hy is aangekomen met zyn jacht „Corsair1 een groote, sierlijke stoomboot van 1134 ton met 54 koppen bemanning. Het jacht ligt op het IJ, aan het Steenechoofd ea voert de vlag van de New-Yorksche Yacht-Clnb. Laatste berichten. Het nieuwe luchtschip „Zeppelin" boven Amsterdam. Hot nieuwste Duitsche luchtschip »Zopp< lin" vertoonde zich hedenmorgen half acht boven Amsterdam on streek boven de huizon van het Muiderpoortkwartier. Hot luchtschip was hedenmorgen drie uur van Dusseldorf vertok kon en nam na Amster dam koers over de Zuiderzee en Groningen naar Noröernejr, Heigoland eu Hamburg, alwaar de Duitsche Keizer zich heden sou bevinden. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland werd in de hedenmorgen gehouden zitting gekozen Jhr. Boreel van Hogelandei burgemeester van Haarlem, mot 32 stemmen. De heer Van L.-nnep verkreeg 24 stommen. De heer Boreel nam de beuoemiug aan. Tot lid van de Eersto Kamer werd in denzeltde zitting gekozen Mr. J. C. Cremc oud-minister, met 38 stemmen. De heer Fabius verkreeg 22 stemmen. INGEZONDEN. De vereeniging tot stichting en instand houding van Bewaarscholen. Wie 't Nieuwediep en den Helder bezoekt wordt getroffen door het gezond uiterlyk der kinderen, die zonder vrees voor vliegende auto's of roekeloos rydende tletsers, zonder geleide op straat kunnen wandelen of naar de bewaar- en lagere school gaan. 't Is een lust die in den regel knap gekleede jongers on meisjes, met blozende wangen, holdero kykere, vaak mooie tandjes, te aanschouwen on beluisteren naar hun gezellig gebabbel. Wilt gy, geachte lezer or velen byeen zien, bezoek ceiio der bewaarscholen, dio uwe stad bezit en verzcl my naar die aan Vischmarkt, die ale vermoedelijk de oudste voor een bezoek allereerst in aanmerking komt. Indion ge als vreemdeling deze stad be treedt, stelt u do Vischmarkt teleur. Geen visclijo zwemt er, geen haring wordt er te koop aangeboden. Maar ge ziet een groep boomon, onder wier schaduw ge zoudt willen rusten, als geen houten hek dit paradysj omheinde, en ge vraagt u af, waarom deze groene plek niet tot openbaar plantsoentje wordt gepromoveerd. Uw aandacht wordt afgolcid door kindergezang, dat uw schreden leidt naar het gebouw, waar de vriendelijke Directrice, mej. Jacoba H. Metselaar met een glimlach u de deur opent en tot bin- nongRan noodigt. Van de gansche school bevolking is deze dame de belangryksti verschijning. Van haar 12de jaar, sinds 37 jaren is zy hier werkzaam, uIb kwcekelinge, als onderwijzeres, als Directrice en steeds opgewekt, zelden of nooit wegens ziekte afwezig. Willen wo dus do geschiedenis dezer bewaarschool kennen, we wenden ons tot deze levende, alles wetende oorkonde, die gaarne zich daartoe beschikbaar stelt, als na schooltijd haar vryo uurtjes gekomen zyn en ons even gaarne dagbladen van vroeger jaren te lezen geeft, waaromtrent een en ander omtrent de school te lezen is. Zoo komen we tot de ontdekking dat deze school haar voordeolige, we zeiden haast: vette jaren heeft gehad, toon, by gebrek aan schoolruimte voor lager onderwijs, kin deren tot 6- en 67,-jarigen leeftijd alle ban ken vulden en een jeugdige bevolking werd toegelaten, die ru als overbevolking zou worden verboden, door reglement of open bare meening. Zoo was 1891 een zeer ge lukkig jaar. Twee schenkingen werden aan vaard een belangrijk Baldo prijkte op de rekening der ontvangsten, 't Hoogste aantal ingeschreven leerlingen bedroog 337. Aan de Directrice kon een geschenk wordon aan geboden aan de assistenten verschillende I ratificaliën o zeldzaam feit in de historie er bewaarscholen 1 En do Dames-Regentes- die de school steeds trouw bezochten en bezoeken, gaven uit eigen middelen tegen het eind van 't jaar een feest aan 300 kin deren, dat één vreugd, één jubel, één licht glans was. Zoo ging 't eenige jaren door. Ook 1896 kon de finantiëele toestand niet ongunstig worden genoemd en bleek dat hot grootste aantal kinderen, dat in '95 de school md bezocht, 338 was geweest. De wensch werd geuit, dat in het Westen der stad eene bewaarschool mocht verryzen even goed als die der Vischmarkt. Reeds in '91 had het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene commissie benoemd die een plan van stichting zou ontwerpen. Men meende een som van f 7000 voor ge bouw, leermiddelen en Bchoolmeubelen uoodig te hebben eene werkolyk zeer bescheiden som en men had f 3200 in contanten. In 1898 kon de penningmeester zich nog verheugen in een batig saldo van f 208 ofschoon het schoolbezoek in de 2 laatste maanden minder druk was on het schoolgeld lager door eene mazelen-epidemie en zeer gelukkig feit door de opening eoner bare lagere school, die de oudste leerlingen tot zich trok. De wensch naar een bewaarschool in het westen der stad werd in 1899 in vervulling gebracht door de opening van de school der rereeniging „Fröbel", dank zij den steun van wylen P. W. Janssen, den menschen vriend, wien zooveel vereenigingen en personen hooge verplichtingen hebben. Do nieuwe school voldeed aan eone be paalde behoefte in dat stadsdeel. Dat bleek daaruit, dat het getal kinderen der school aan de Vischmarkt zeer weinig verminderde ua hare opening, zoodat geen concurrentie werd geboren maar het werk, voor ééne te zwaar, nu beter door twee inrichtingen kon wordon gedaan. Ook nu bleef do fiaantieele toe stand gunstig en kon aan het onderwijzend personeel eenige vorhooging van salaris wor den toegekend. Den 3den April 1901 was het schoollo kaal in een bloementuin herschapen. De meisjes in 't wit, de joDgens met steken van zilverpapier op 't hoofd, stonden des morgens 10 uur iu vroolyke rijen geschaard eu daarachter het Bestuur en de Dames Regen tessen, om de komst der geliefde Directrice af to wachten, dio per rytuig met hare fa milie werd afgehaald. Daar trad Mej. Met selaar binnen en nadat do voorzitter van het bestuur, dc heer W. Bakker Hzn. baar naar don versierden zetel had geleid klonk haar het kinderliod tegemoet: U, lieve, beste Juffrouw, Viert feest op dezen dag En daarom zyn we blyde Zooals nog niemand zag, Een dag is aangebroken, Een dag, zoo heorlyk schoon, Die U het hoofd doet sieren Met de allerschoonste kroon. By dezen zang bleef het Diet. Een dameB- schrijfbureau door het Bestuur, een daarby passende stool door de kinderen, een mand vol bloemen door het personeel aangeboden waren zooveel blyken van waardeering, die allen mej. Metselaar toedroegen. In April 1906 kon de bewaarschool in de tentoonstelling van huisvlyt, gehouden in het gebouw der Nutsspaarbunk, door de inzon ding van allerlei vlecht- en inlegwerk een proef van haar arbeid goven, zooals ook de Fróbel-inrichting aan da Laan en die van mej. van der Ploeg deden. In 1908 brak de mingunstige tyd aan. Voorby waren de vette jaren. Ten gevolge van oen geregelder overgaan naar de lagere school en van verhuizing van veel gezinnen nam het aantal kinderen ai en daarmede de som dor ontvangsten. Ja, er was een tekort van f 296.De poging van het bestuur, om meer contribuanten te winnen, mislukte. (Helpt ons, helpt ons" zoo klonk de kreet. Maar toen 3 April 1911 de Directrice haar j 86-jarigen arbeid aan de School herdacht, j moest toch een juichtoon worden aangeheven, i Es die werd gehoord uit den mond der kiu- deren, in het feestkleed verschenen. De Dames Bestuurderessen on een vertegenwoor- I diging van de Commissie van toezicht op het lager onderwys sproken haar gelukwen- schen uit verdiende hulde aan de vrouw, die haar beste krachten gedurende het groot- ste deel haars levens aan de school had gegeven. Het Bestuur zou de schryver deze regelen is daarvan zeker zeer gaarne aan gouoomden wensch iets anders hebben toe gevoegd, n.1. eene gesloten enveloppe, waarin de schriftelyke verzekering was gegeven, dat de Directrice, als de tyd van rust voor haar zou zyn gekomen, onbezorgd haar ouderdom zou kunnen genieten. Waar do bezoldiging te gering is, om te sparen en ook met ernstig overleg over te leggen, daar geeft de over tuiging: ais my de kracht begeeft, zal ik toch myn levensonderhoud hebben, zooveel rust en zooveel lust tot deu arbeid. Deze opmerking zal worden beaamd door allen, wien de school ter harte gaat eu wien onze Directrice geen onbekende is. De vie ring van het Sint-Nicolaasfeest in December 1911 werd in de plaatselijke bladen, zooals dat telken jare geschiedt, vermeld. Het (Dagblad voor Helder en Hollands Noor derkwartier eindigde de beschrijving met deze woorden Dezen indruk hebbon wij weder opgedaan, (dat do Fröbelschool van mej. Metzelaar een «inrichting is, waarop de gemeente trotsch ,mag zyn. De lokalen zyn frisch, de over- «dokto speelplaats biedt ruimte voor velen «en ventilatie is er voldoende en, wat eigenlyk (bekend genoeg ie, om nogmaalB gezegd te fWordvn, de directrice is en blijft een ware kindorvriendin Geachte Lezer, ons slotwoord kan helaas! Diet den bljjden klank van het voorafgaande doon hooren. 't Was of een zon ons bescheen b\j den aanvang, en nueen donkere wolk ziet ons dreigend en onheilspellend aan. Nu beleeft de School moeilyke dagen. In de algemeeno leden-vergadering, 22 Maart 1.1. gehouden, moest hut jaarverslag over 1911 worden uitgebracht, en dat bevatto sombere waarheden. Ofschoon het schoolbezoek niet veel minder was dan in 1910, was do opbrengst der schoolgelden f 27,geringer. Dankbaar werd voor het eerst oeno subsidie der ge- meonto ovor 1911 ton bedrage van f 131, aanvaard on niettegenstaande deze hulp waren de uitgavon schrik niet Lezer f 228,31 meer dan de ontvangsten. Daarenboven wete men, (lat het gebouw by het ouder worden, meer en meer aan onderhoud kost en dat het hooge woord moet er nit indien niet de inkomsten belangrijk worden vermeerderd do School onmogelijk in stand kan blijven. De opheffing dezer School zou zyn een ramp voor de gemeente, een ramp voor duizenden kinderen, een ramp voor duizenden ouders. Opheffing!neen, dat kan, dat mag, dat zal niet. Burgers van den Helder en het Nieuwediep, die voor wat nuttig iB een gave kunt afzonderen en die nog niet behoort tot de ongeveer 90 leden, die onge veer f 130,— jaarlyks bijdragen, meldt u aan als contribuanten on geeft naar uw ver mogen. Het schoolgeld van 3 stuivers per week en per kind kan niet worden verhoogd salarissen van het onderwijzend personeel kunnen zeer zeker niet worden verlaagd. De penningmeester betracht de hoogst mogolyke zuinigheid en tocher is een te kort, dat steeds grooter zal worden Neen, roept gij uit, dat zal niet. Gy Hagenaar, die hier spreekt, gij kent ons niet gy miskent onze belangstelling in de zaak van het algemeen, in de opvoeding der jeugd. Neen, wy, die leden zyn, zullen nieuwe leden aanbrengen. We zullen persoonlijk de meer gegoeden bezoeken on ze niet verlaten, voor dat ze het lidmaatschap hebben aan vaard. We zullen de enkelen, die zeer ver mogend zyn, bewegen of nu een gift te scheuken of die in hun uiterste wilsbeschik king voor de bewaarschool to bestemmen; zelf zullen we onze bijdragen verhoogen en niet rusten voordat de penningmeester met een kalm hart den staat der inkomsten en uitgaven kan vergelijken. Geacht lezer, die zoo spreekt en zult doen. vergun rae u een waren vriend der jeugd te noemen en u den dank van het Bestuur der school te verzekeren. Den dank ook van uw dienstwilligen, J. A. Tours, Oud-lnspccteur van het Bewaarschool wezen te Amsterdam. Den Haag, 17 Juni 1912. Advertentiën. De Heere verblijdde ons door de voor spoedige geboorte van eene welgeschapen Dochter Richtje. R. J. PRAAMSMA. J. H. P. C. PRAAMSMA-ONVLEE. Sneek, 16 Juni 1912. Ondertrouwd P. i. Kikkert, Kommiea-\ 17 Juni 1912. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze eenigste geliefde Dochter, Geertrulda Hilberta, in den jeugdigen leeftijd van bijna 17 jaar. Haar diepbedroefde Oudera F. DEKKER. W. DEKKER-Been. Helder, 11 Juni 1912. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons innig geliefd Nichtje Geertruida Hilberta Dekker, in den zoo jeugdigen leeftyd van 16 jaar en 10 maanden. Helder, 11 Juni 1912. Haar diepbedroefde Grootouders, Ooms én Tantes, A. BEEN. H. BEEN Bakker. C. BEEN. G. DE VRIES-Been. J. DE VRIES. C. KATER-Been. J. KATER. R. W. J. PEETERS-Been. E. R. PEETERS. B. GREEUW-Been. Jb. GREEUW. Heden ontvingen wij de treurige tijding uit Ned.-IndiÖ, dat door een noodlottig ongeluk is overleden, mijn geliefde Zoon en Broeder Pieter Willem Faas, in den ouderdom van ruim 31 jaar. Namens zyn'Moeder en Familie: de Wed. J. H. FAAS-Koorn. Helder, 14 Juni 1912. (Herplaatsing wegens misstelling). Heden overleed na een korte ongesteldheid ons geliefd Zoontje Johannes Nicolaas Catper Hendrik, in den jeugdigen leeftijd van bijna 6 maanden. J. C. N. DE GRAAFF. P. DE GRAAFF Zegel. Helder, 15 Juni 1912. Janzenstraat 50. Hiermede vervul ik den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, den Heer Martinu8 Johannes Schuitenmaker, in den ouderdom van 52 jaren. W. F. SCHUITENMAKER- VAN DER BURGT. Uitluiden, 16 Juni 1912. Kanaalstraat 7tt. Eenige plaatselijke kennisgeving. betuigen hunnen hartelljken dank voor de vele blijken van belangstelling by het overlijden van hun geliefd Dochtertje ondervonden. In 't bi zonder aan Zuster v. d. Kamp, voor de liefderijke verpleging tijdens haar ziekte bewezen, als ook aan H.H. dragers voor de laatste eer aan onze geliefde doode bewezen. F. DEKKER. W. DEKKER-Been. Artilleriestraat '24. rificataur G. M. Broedermans. Huwelijksvoltrekking 3 Juli a.s. Geen receptie. Schiedam, Helder, Buitengewone Zanguitvoering in de Doopsgez. Kerk te Helder, op WOENSDAG 19 JUNI 1912. SOLISTEN Mevr. W. SECREVE VAN EMMINCKHOVEN, (Sopraan), en de Heeren JAN v. RIJSSELBERG, (Bariton), J. H. SECREVE, (Orgel), uit Den Haag. Entrée ff 0.75. Aanvang'sav. 8 uur. Toegangsbewijzen en Programma's verkrijgbaar by den Koster H. de Boer, le Rozendwarsstraat 12, en 's avonds aan de Kerk. Voor leden van Zang- eu Instrumentale vereenigingen, by vooruit- name van 10 kaarten tegelijk, aanmer kelijke reductie. Ondergeteekenden betuigen hun har telljken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de ge boorte van hun Zoon. D. v. KLAVEREN eu Echtgenoote. Aanvang 8.30 uur. Einde 10.30 uur. HET BESTUUR. dei* te TEXEL, Kaarfen ad 35 oft. tot een beperkt getal tot en met 20 Juni te bekomen by B. BURGERS, Laan, J. KOOPMAN, Weezenetraat. J. SCHENDELAAR, Schagenetraat. De kaarten zyn geldig voor iedere boot. Vertrek uit Helder: 10.15 en 12.15 uur, uit Texel 'snam. 6 uur. MÊp Na 20 Juni worden geen kaar- ten meer afgegeven! Extra geëngageerdi Drama in 2 Afdeelingen. Van aff Vrijdag 14 Juni tot en met Donderdag 20 Juni PRIJZEN DER PLAATSEN: inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 Jaar, op alle rangen half gelde Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Van af heden gedurende de Zomermaanden gzen Kinder voorstelling, Zondags diploma's en vrij biljetten geldig. Des Zondags worden na vyf uur alleen plaatsen verkocht voor den lan en 2en rang. „WINNUBST". Woensdag repstitis. Het Bestuur. Arts., eiken DONDERDAG van 11-2 uur Stationstraat Mo. II. MP. KLAAS DENIJS Advocaat en Ppooupoup, is Woensdag «an 4 fot 8 uur te spraken, Zuidstraat no. 5. Aanbesteding. Op MAANDA6 I JULI a.s., de» namiddags ten 2 uur, zullen Burgemees ter en Wethouders van Helder ten Raad- huize in het openbaar aanbesteden Het plaatsen, schoonhouden, wegnemen en onderhouden der Kachels enzin de verschil lende Gemeente-Gebouwen. Bestekken zijn, zoolang de voorraad strekt, tegen betaling van f 0.25 per exemplaar verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie. De inschrijvingsbiljetten behooren op zegel te worden gesteld. VERLOREN etn rond gouden Medaillon, inhoudende drie portretjes. Adres: Jonkerstraat 15. VERLOREN een gouden RING. Tegen belooning terug te bezorgen Janzenstraat no, 5.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2