KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWioringon on Anno Pauiowna. No 4111 Woensdag 8 Juli 1812 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 'i m. 50 cl., fr. p, Pre- 1 Zondagsblad 37J miën J Modeblad i»»65»»»»75s (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) 75 ct., buitenland f 1 .'25 Advertentiën van 1 tot 5 regel* (bij voornitbetaling) 30 cent. Elke regel rneer6 Bewijs-eiemplaar'2J Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 80. Verschijnt Pinedng- en Vrijdogniiddng. UitgeverC. DE BOER Jr. (v./h. berkhout t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 2 Juli. Schouwburfltent Kerkplein. 1 )e Nederlandeche Tooneelvereeniging van Amsterdam opende Zondagavond in de schouw- bnrgtent op het Kerkpieia de reek* harer voorstellingen met: rDe familie Lehmann", joodach-drama in vier bedrijven, uit het Duitsch van Reiohenbach. De Nederlandeche TooneelvereenigingWe mochten dns iets goede verwachten. En dat hebben we gehadSpel zooals we slechte zelden hier te *ien krygen. De opkomst had grooter kunnen zyn. Dit durven we echter wel te zeggen wie er Zondagavond geweest ie gaat er meer heen. En hy kan niet anders dan tegen wie er hem naar vragen, verklaren, dat het spel aan de hoogste eischen voldoet. 't Gegeven is: Siegmund de zoon van Abraham Sender Lehmann gaatinkrygsdienst, blinkt weldra uit door bekwaamheid, ziet zich het vooruitzicht geopend tot hooge promotie, en wordt daartoe een afvallige van zyn geloof en laat zich doopen. Wat daaruit voortvloeit voor de familie Lehmann werd uitgebeeld met een jnistheid, een waarheid die je diep onder den indrnk brengen. Dat innig, huiselyk tooneel in het eerste bedryf neemt al dadelijk in.'t Boeit,'t Bleept je mee. Do schryver heeft zyn stof zoo ver werkt, dat zv je onmiddellijk mee doet leven, vooral als het gegeven wordt door kunstenaars als hier. Louis de Vries als oude Lehmann zoo diep gevoeld, zoo waar 1 Van geweldig imponeerende kracht als hy uitbeeldt den familievader, den geloovige, do door smart geslagene. De stille smart van den ouden jood als htf zegt: »De Heer heeft gegevoD, de Heer heeft genomen, do naam des Heeren zy gezegend" is aan grijpend. Vyf, zob maal werd hy terugge roepen, hy en zyn medeBpelenden, by elk bedryf. En 't effect was niet verkrogen, door schitterende costnmes of brillant décor 't was beide zoo eenvoadig mogelyk 't was bewerkt door het meesterlijk spel van allen. We konden 't programma wel op 't rytje afschrijven: Siegmund Lohmann, Lea, zyn moeder, Rachel zyn verloofde, Salomon zyn oom en zoo verder. Allen dragen er toe by het geheel tot een pakkend, aangrijpend drama te maken, waarop geen Nurks iets zou weten af te dingen. Onze recensie is zeer gunstig. Men ga oordeelan of we ook maar iets overdrijven. Jaarfeest Banketbakkers-Vereeniglng. De afgevaardigden van do verschillende afdoelingen van de Ned. Banketbakkers-Ver- eeniging die de op 18 en 19 Jnni alhier gehouden vergadering en festiviteiten hebben meegemaakt, zyn nitermate tevreden over bun uitstapje naar Texel en naar den Helder, naar de plaats die jammer genoeg, in dit opzicht niet overal in den lande gunstig bekend staat. Ook in het orgaan van de vereoniging zyn eonige artikelen opgenomen, die getuigen van groote ingenomenheid met het geziene, over de ontvangst en over de uitnemende organisatie van de regelings-com- missie. W(j zyn hot afdeelings-bestuur van den Helder «eer verplicht omdat, dank *y haar initiatief, een groot aantal vreemdelingen uit alle streken van ons land naar hier is gekomen en daardoor een betore kijk op onze gemeente en omgeving heeft verkregen, en dat zy daardoor krachtig heeft meegeholpen, dio ongunstige meening langzamerhand te doen verdwijnen. Van de vele artikelen, opgenomen in het Bondsorgaan knippen wy het volgende uit: Door eenige Collega's nit Leiden werd my als correspondent van het Officieel orgaan de oervollo taak opgedragen, om namens allen die uit de Sleutelstad de heerlijke dagen der algemoene vergaderirg te Helder hebben meegemaakt, aan deze afdeeling met haar kranig bestuur en zoo het kon nog kraniger feest-commissie hartelijk dank te zeggen voor de zoo aardige dagen in hnn midden door gebracht. Wat was het geen goede gedachte dien tweeden dag, dat onvergetelijk zeereisje naar Texel, een en al vroolykheid, nog ver hoogd door de goedgeblazen muziek, men zon wel willen blyven varen soo gezellig, 't was ook eenig leuk, zooals een aardige Haarlemsohe juffer zei, die naast ons zat, op het promenade-dek van de //Dageraad". Dat 't gezellig was vonden blijkbaar ook do honderden nieuwsgierigen die ons aan het havenhoofd te Helder een tot weerzien toeriepen. Zoo ging het ook eveneens cp het vriendelijk zoo typisch gelegen eiland Texel, wat een vroolyke glundere gezichten van jong en oud die langs den weg geschaard om het hardst meededen met ons vroolyk gezang en dan die militaire wandeling mot genotvolle klimpartijen, wat een gelach, wat een jool. Wy kenden daar geen hoog en geen laag, allen waren onderling als goede broers en zusters, aan het begin van Den Burg even uitgeblazen, want 't was warm, lekker warm, en toen voorafgegaan door onzen on- mjsbaren braven Haan en de onvermoeide muziek naar 't hotel Texel, waar ons de lunch wachtte, 't Was verdiend na dezen marsch en de hotelier zal wel niet te klagen hebben gehad over slechte appetit. Op den bepaalden tijd zagon wy op 't vriendelijk dorpsplein de auto's on rijtuigen (wat een verscheidenheid) aanrollen, ieder zocht zyn gezelschap on veort ging hot weer naar Oude Schild, waar onze boot aan Texols ree gemeerd lag, om de kostbaro lading in te nemen, waarvan God dank niets anders overboord ging dan één Amhomsche hoed, de eigenaar was er net b$tjjds onder nit, niet ongelukkig. Onze brave heer v. d. Veen, als al tyd even bezorgd, had natuurlijk op dergelyke dingen gerekend en haalde fluks een goed passende pet uit den achterzak van zijn gekleede jas, waarmee onze Arnhemsche vriend heel erg lekker was. In den Helder aangekomen, was do feest commissie weer direct in actie, om vertrekkende gasten naar het spoor uitgeleide te doen, en menig woord van oprechten dank zal hun daar eenigszins schadeloos hebben gesteld voor de vele moeite en zorgen, die een der gelyke ontvangst met zich brengt. Wij ook brengen gaarne nog eens van deze plaats een goed gemeend woord van oprechte hnlde en dank aan onze Heldersche vrienden, voor het genoegen, ons allen aangedaan en hopen dat langsamerhand nog meer collega's gaan inzien, dat een dag van ontspanning voor ons en onze vrouwen of dochters noodig en nuttig is. Oude vriendschap wordt hernieuwd, nieuwe vriendschapsbanden worden gelegd, en zoo komen wy allen nader tot het besef, dat onze Vereeniging vormt een schakel van menschen, één van zin, die door gemeenschappelijke en vriendschappelijke samenwerking, veel, zeer veel goeds kan tot stand brengen tan voor- dcele van ons vak cn onze belangen. Leve de afdeeling Den Heldor, leve ons Hoofd bestuur, leve de Vereeniging. Hiep, hiep, hoera! Verduistering door een postcommfes. Woensdag heeft voor de Rechtbank te Zutphen terecht gestaan do 43-jarige J. Ie Grande, commies ie kl. dor posterijen te Deventer. Hy had door vorvalsching van het register dor buitenlandsohe postwissels een bedrag van f 860 zich toegeëigend. Bekl. bekende. Hy zat zwaar in de schuld en had telkons zich oen bedrag toegeëigend, dat hy dan weer aaazuiverde, maar dat, toen het ontdekt was, tooh nog ruim f 860 had beloopen. Postwissels van f 414, f 109 en f 132, registreerde hy als postwissels van f14, f9 en f32; later na afrekening voegde hy in het register de cijfers 4, 10 en 1 er weer voor. Waar bekl. bekende lykt de kans tot ont koming gering, maar do verdediger mr. J.B. Solner betoogde, dat er geen schyn of scha duw van bewys was. Want vooreerst: ten laste was gelegd toeëigening van die f 860 in de eerste maanden van 1912, terwyl de in 1912 gepleegde vervalschingen voor een deel dienden om de gaten van 1911 testop pen en er tronwens nooit een tekort in de kas was geconstateerd. Er was alleen een te kort in bekl.'s administratie, een zekere Bom was niet verantwoord. En wat de ver- valsching betreft: het overgelegde register was juist; de daarin vermelde buitenlandsohe postwissels waren inderdaad tot dat bedrag verzonden! Waar was dan de vorvalsching? Dat bekl. het bodrag eerst onjuist had ge boekt eu dat hy, zyn vergissing bemerkend, het honderdtal er voor gezot bad, maakte geen vervalsching uit. Bekl. was bovendien al zwaar gestraft: by de post was hy ontslagen en hy zat al geruimen tyd preventief. Uitspraak over acht dagen. Een ongevraagd ontslag. B. en W, van Amsterdam berichten aan don raad dier gemeente, dat zy mevr. H. E. de Boer-L idder, onderwijzeres aan do open bare school voor gewoon lager onderwys no. 126, niet meer geschikt achten voor de vervulling van haar taak. Deze onderwijzeres genoot in de jaron 1910, 1911 en 1312 do volgende verloven: van 16 Mei 191016 September 1910 wegens zwangerschap; van 16 September 1910—15 Februari 1911 wegens ziekte; van 15 Februari 191113 April 1911 we gens ziekte, mot dien verstande, dat zy haar taak gedeoltolyk vervulde; van 27 Octobor 1911 1 December 1911 wegens ziekte: van 1 December 19111 April wegens zwangerschap van 20 April 1912—1 Juni 1912 wogons ziekte. Sedert 1 Juni verzuimt zy de school zonder verlof. Toen de gemeentearts, ten einde te kunnen beoordeelen in hoeverre een hernieuwd ver lof tot herstel van gezondheid noodig was, een verklaring van den behundelenden ge neesheer verlangde, heeft de onderwyzoreB aan dit verlangen niet voldaan, doch aan B, en W. medegedeeld dat zy zich om voor haar zeer geldige redenen, niet meer aan de behandeling van een dokter wenschte te onder werpen. Daardoor heeft zy het voor B. en W. onmogelyk gemaakt te beoordeelen, of verlenging van verlof noodzakelijk is en of er kans bestaat, dat zij weer voor hare be trekking geschikt zal worden. Daarby komt, dat zy sedert oenigen tyd vertoeft bij haar gezin, hetwelk in een andere gemeente woont, en zich dus ook aan het toezicht van den gemeentearts heeft onttrokken. Uit een verklaring van don gemeentearts, welke B. en W. overleggen, blijkt, dat deze van oordeel is, dat de onderwijzeres niet meer geschikt is voor de vorvnlling van haar taak. Met het oog op het bovenstaande zyn B. en W. van meening dat het belang van de school, waaraan mevr. de Boer verbonden is, niet gedoogt haar langer in hare betrekking te handhaven. Straatjeugd. Vrijdagavond, toen een waker zyn ronde in de WittenBtraat te Amsterdam deed, werd hy door eenige opgeschoten jongens gesard. Een heer, die juist voorbij kwam en het geval gade sloeg, maande de jongens aan door te loopen. Een der belhamels vloog op den heer toe en sloeg deze met een jjzeren bout op het hoofd, zoodat hy bewusteloos neerviel en naar het gasthuis moest worden overge- braoht. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Vreemdelingen aangehouden. By aankomst te Rotterdam van het stoom schip tNoordam" van do Holland—Amerika- lyn z\jn door do rivierpolitie aangehouden twee Duitsche jongemannen van 20 en 22 jaar. Zy worden verdacht zich te Karlsruhe, ten nadeele van hun patroon, aan verduistering van 2700 mark to hebben schuldig gemaakt. Van dit geld was nog 400 mark in hun bezit. Daar hnn aanhouding door de Duitsche justitie verzocht was, werd hun hot aan land gaan te New-York geweigerd en keerden zij met de ,Noordam" naar Rotterdam terug. Beider uitlevering wordt aangevraagd. Eerstgenoemde is voorloopig naar het Huis van bewaring, laatstgenoemde, die ziek is, naar het Zieken- huis gebracht. Predikantstraktementen. Het Centraal Comité tot verhooging der Predikantstraktementon in de Ned. Herv. Kerk beeft doen verschynen een overzicht van hetgeen er ontbreekt aan het minimum van f 1400 traktement. Van 368 der 1860 gemeenten kwam geen aotwoord op de vragenlijst in. In 404 gemeen ten bleek het traktement beneden f 1400; in 37 gemsenten zelfs bonsden f 1000. Van dsze 404 gemeenten wenschen 214 wel aanwending van invloed door het Centraal Comité, 190 niet. f 97.786 is noodig om in deze 404 gemeen ten de traktementen op f 1400 te brengen. Het ongunstigst is hot gesteld in de Pro vincie Limburg (Classis Maastricht), waar dertien gemeenten f 1400 noodig hebben om op f 1400 te komen en slechts drie dit mini mum nitkeeren, het gunstigst in de classis 's-Gravenhage waar slechts drie gomeonten zijn, die samen f 400 behoeven om tot dit minimum te geraken. (Ned.) Benzine chantage. Een eigenaardige vorm van poging tot chantage wordt tegenwoordig toegepast in die streken van ons land, welke om haar natuurschoon veel reizigers trekken. Voorna melijk geldt het streken, welke veel door automobilisten bezocht worden. Minder ge- fortuneerden behoeven zich niet ongerust er over te maken. De zaak is deze. Sommige damoB van de demi-monde hebben een nieuw middel bedacht, om in aanraking te komen mot hecren uit den gegoefen stand. Zy posteeren zich daartoe met een rywiel op oen weg, waar veel auto's passeoren en op een in het oog vallende plaats. Te voren hebben zy zorgvuldig een vetvlek op haar rok aangebracht, b.v. van kettingsmeer. Nu worden alle naderende auto's nauwkeurig bespied. Auto-taxi's kunnen ongemoeid pas- seeren. De wacht is op een luxo automobiel, liefst mot één enkelen heer er in. Het geoefende oog weet met groote zeker heid het slachtoffer te kiezen. Dezen wordt verzocht te stoppen, hy geeft ridderlyk on middellijk gehoor aan het verzoek van de elegante dame, en dan wordt hem beleefd een weinig benzine gevraagd, om de vlek weg te maken. Het is natuurlijk slechts een list, om een gesprek te kannen aaDknoopen. Tot welke gevolgen dit leiden kun, laat zich gemakkelijk raden, het kan leidon tot eon gewoon liefdesavontuur of tot chantage, soms ook tot niets. De galante ridder loopt echter groot gevaar in eon eigenaardige houding gesnapt te worden, daar hy al niet minder kan, dan zelf zyn best te doen op do vlek. Dat brengt de hof felijkheid jegens het zwakke geslacht mede. (Vad.) De muiterij In het Turksche leger. Berlyn, 27 Juni. Uit Konstantinopel werd vanmorgen aan den „Lokal Anseiger" geseind De Albaneesche senator Hadzji Akif hoeft een telegram nit Monastir ontvangen, dat door berichten, die op de Porte ontvangen ;ijn, wordt bevestigd. In dit bericht heet het o.a., dat de Albaneesche opstandelingen den wali en den stedelyken commandant van Monastir gevangen geoomen hebben. De militaire opstand, waarvan Monastir, Perlepe en Debre de middelpunten zyn, neemt oen onrustw^kkenden omvang aan. fn Monastir mnite» op het oogeoblik reeds 12 bataljons. Daarvan zyn or 4 met de opstandelingen verbonden. Een bekend staatsman verklaarde, dat de opstand ia Albanië onrustbarend veel lykt op den opstand, waardoor Abdul Humid tot het vetleenen van eeü constitutie go- dwongen werd. De revolutie schijnt het schep pen van een nieuw vryheidslegor ten doel hebben. Mon vreest, dat de boweging op Konstantinopel en de Dardanellen zul over slaan, waar de verhouding tusschen manschap pen en officieren zeer gospannen is. Een van de hoofdlieden van de beweging schjjnt Hoessein Kiazim, de wali van Saloniki, te zjjo, die ongeveer eon rol speelt, als inder tijd Hilmi pasja. Vanmiddag werd uit Konstantinopel aan den „Lokal Anze ger" geseind Dc minister van binsonlandscbo zaken begaf zich onmid- deljjk na de ontvangst van do laatste berichten j uit Albanië met verschillende andore ministers j naar Said pasja. Hy deelde bem mede. dat do militaire opstand gevaarlijke vormen aan- nam en dat evenals vier jaar geleden vele offi'iereu zich in da bergen teruggetrokken hebben. Said pasja gaf kalm de volgende verklaringen af. Zooira ambtelijk bewezon is, dat er ontevredenheid heerscht over de tegonwoordige rcgcering, beschouwt hy het als zyn plicht zich terug te trekken, daar men by den buiteDlandscben oorlog nog niet eon binnenlandsche ooeenigheid hebben kan, Hy diende daarom als eerste minister zyn ontslag in. Said pasja bleef op zyn stuk staar, ofschoon de injj^jster van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de grootvizier gemeeno zaak maakte met de opstandelingen, als by thauB aftrad in plaats van tegen hen op te treden. De mioieters hieldon daarop een buitengewone vergadering zonder Said pasja, die 7 uur duurde. Er werd besloten met Hilmi en Haki te onderhandelen over het grootvizierschap. Op de Porte komen onophoudelijk nieuwe berichten over uitbreiding van den opstand. Daarentegen heeft de Turksche minister vun oorlog, Mahmoed Sjefket pasja, tegenover den Konstantinopelschen correspondent van de „Nene Freie Presse" de berichten ovor den opstand in Monastir overdreven genoemd. De vernieling van de Schwaben. Het luohtschip //Schwaben", dat Vrijdag te DusBeldorp vernield en in vlammen opge gaan is, is het achtste Zeppelin-luchtschip, dat verongelukt is. De Zeppelins moesten, met hun vaste aluminium-geruamte, oen veel langeren levensduur hebben dan de lucht- sehepan van andere stelBols; in werkelyk- heid is hnn gemiddelde levensduur totdusver niet veel meer dan enkele maanden gewoest. De LZ I leefde zes maanden, de LZ II twee en een halve maand, do LZ IV anderhalve maand, LZ V elf maanden, de LZ VII maar tien dagen, de „Schwaben" een jaar on tweo Moordenaarsbende. Mag men een bericht nit Warschau aan het Central News-agentschap gelooven, dan is, by hot dorp Kurdio in het gouvernement Nieuw Ladoga, een afschuwelijke miadadeu- reeks ontdekt. Het had de aandacht getrokken dat manneD, die op bezoek waren gegaan in de woning van een boerenvrouw, die met haar 17-jarige dochter oven buiten de grens van het dorp woonde, verdwenen waren. Verder had men in een nabnrig boscli lyken aangetroffen, die tot onherkenbaarheid ver minkt waren. Er werd besloten een nader onderzoek naar het mysterie in te stellen en het huis der boerenvrouw werd door gendarmes om singeld on bestormd. De vrouw en haar dochter boden tegenstand, maai- dat baatte haar nietzy werden overweldigd en het huis word doorzocht. In eon bygebouw werden 27 lyken gevonden; verder een groot aantal horloges, beurzen en andere artikelen van waarde en een berg manneakleeren. Het b!oek ook, dat in de vloer van Wet huis een valluik was, waardoor de slachtoffers in een kolder vielen. In dien kelder vond men moordtuigen, boeien, ketons e. d. De vrouwen bekenden, dat zy aan het hoofd stonden van oen moordenaarsbende waartoe 39,boeren nit den omtrek behoorden. De bende had 40 mannen omgebracht, die stuk voor stuk naar de eenzame woning waren gelokt en daar afgemaakt. Dertig medeplichtigen zyn gegrepen, negen zyn nog voortvluchtig. Suffragettes. De suffragettes in Londen beginnen het weder te meenen. Gisteren heeft een harer weder de wetten der gastvrijheid geschonden door op een receptie van Lord en Lady Glenconner in Qaeen's Anne Gate, het don Eersten Minister lastig te maken. Zy fluis terde hem, toen de heer Asquith even al leen stond toe, dat hy nog in deze zitting den vrouwen het kiesrecht zou moeten ge ven, on dat by anders de gevolgen maar zou moeten dragen. Toen de Minister niet antwoordde, klemde zy zich aan zyn rok vast en moest mot ge weld door detectives weggerukt worden. Zy werd uit de zaal verwyderd en de trappon afgebracht, waarby zy zich verzette en daar door haar diamanten haartooi en broche ver loor, terwyl haar avond-japon gescheurd werd. Daarna is zy de deur uitgezet. Verder hebben de suffragettes de ruiten ingegooid van de Beurs, het postkantoor en de Reform Clnb te Manchester en van eenige postkantoren in Zuid Londen. Het gaat dus wéér z'n gangetje I (Hbld.) Aanbod van spiritistische hulp. Dr. L. de Busscher deelt in la Balgique Mé licale van 16 Juni mede, dat een hoogleer aar ia ingegaan op een aanbod, dat de meeste Belgische geneeskundigen hadden ontvangen van oen spiritiBche vereeniging, om hnn een of meer harer met bijzondere helderzienheid begaafde leden toe te zenden, die hen door middwl van deze gave zouden behulpzaam zyn by de diagnostiek of de behandeling. De hoog leeraar heeft het aanbod niet, gelyk de andere collega's naar de prullemand verwezen, maar hot ,ondorzoek alle dingen en verwerp het slechte" in toepassing gebracht. Twee me diums kwamen tot hom; eon daarvan was eon blindo dame. In vier langdurige zittingen, waarvan nanwkeurig aanteekening werd ge houden, werden verschillende proeven genomen. Do blinde damo kreeg vóór zich geopendo dieren met duidelijke tubercnlense verande ringen. Zy wist niet, dat de dieren (men had haar gezegd dat het dieren waren) dood en geopend waron, veel miuder, wat hun scheelde. Hetzelfde was het geval met doode, niet ge opend en mot levende dieren. Bracht mon haar hetzelfde voorworp voor den tweeden keer, dan zeide zy er iets anders van dan den tweeden keer. EveneenB als het menschen betrof. De Busscher stelt moer uitvoeri'e inlichtingen voor ieder beschikbaar. Het ge vaar, dat zieken zich toevertrouwen aan der gelijke beklagenswaardige personen, is niet gering. Daarom acht hy zich verplicht er tegen te waarschuwen. (T. v. G.) dTono'r 'oor de eerste maal zyn er by het onge luk van de „Schwaben" een groot aantal menschen gewond. By vorige ongelukken waren de menschen er byna steeds goed afgekomen. Yan de 50 soldaten die het lucht schip hielpen vasthonden, zyn er alleen 32 gewond, bijna allen in den hals, daar ieder een, toen de vlam opsloeg, onwillekeurig het hoofd gebogen heeft. De ingenieur Dörr zat na het ongeluk styf van den schrik in oen van de sehnitje» en moest er met geweld uitgehaald worden. De ingenieur Schab, de montenr Kiefer en de bediende Kubis, die in de passagierskajait was, zyn allen zwaar gewond. gen nie lementa TWEEDE KAMER. (Vervolg van Vrijdag). De heer Schaper (s. d. a. p.) wil een nieuw art. 21a invoegen, hetgeen bedoelt voor zitter en leden van den Raad van Arbeid voor hnnne in de vergadering geuite meenin- niet vervolgbaar to maken, een par itaire onschendbaarheid dus. ar de heer Talma gaat niet mee met dit amendement, hoezeer ook door de Comm. van Voorbereiding aanbevolen. De heer Schaper voegt er nog een uit zonderingsbepaling by fbehalve in geval van schending der verplichting tot geheimhou ding". De heer de Savornin Lobman (c.-h acht de zaak van veel gewicht. Maar volledige vryheid van spreken is in onze dagen niet meor noodig. De heer Scbaper is het hier niet mee eens, doch de heer Patyn (u.-l.) vindt het van niet zoo groot gewicht, nu uitgemaakt is, dat de zittingen niet publiek zullen zijn. OverigeoB is het eene zaak die door de Grondwet moet geregeld worden. Ook de heer Troelstra vindt het argument- Lohman onjuist. Na re- en dupliek wordt het amendoment met 4528 stemmen verworpen. By art. 28 (nemen van besluiten) lioht de heer Teenstra (v.-d.) een amendement toe om by staking van stemmen niet het lot te doen boslissen, doch den voorzitter een be slissende stem te geven. De Minister acht dit onjuist. Hoe zou de voorzitter b(j stem- miog over personen een beslissende stem kannen hebben Na eenige discussie trekt spr. zyn amende ment in, onder protest tegen 's ministers houding. By art. 36 (benoeming, schorsing, ontslag van den voorzitter) licht de heer Duys een amendement toe om den voorzitter niet door de Kroon, doch door den Raad van Arbeid te doen benoemen, schorsen en ontslaan. Hy doet daartoe een beroep op het beginsel van «elfbestnur. Dat de voorzitter agent zal worden van de r\jksverzekeringbank, dit argumont wraakt spr., omdat het opgaan daarvan afhangt van de vraag, of de admi nistratie van de ongevallen gedurende de eerste 13 woken onder de ziekteverzekering gebracht zullen worden. De heer Bos (v.-d.) licht een amendement van dezelfde strekking toe, dat door hem met de heeren Treub en Teenstra is inge diend. Technisch was het niet als snb-amende- it op het amendemont-Duys in te dienen, staking van stemmen dient het lot niet over de kenso van den voorzitter te beslis sen, omdat deze ieders vertrouwen moet besitten. Daarom moet de Kroon beslissen, wat een prikkel voor de leden is om het et elkaar oods te worden. De schorsing en het ontslag van den voorzitter moeten in 't geheel niet aan de leden komendeze moeten alleen hun eventueele bezwaren tot de Kroon kunnen riohten, die beslist. Do positie vau den voorzitter wordt dan ver sterkt. De Minister zegt, dat krachtens de Onge vallenwet eu de Invaliditeitswet aan den voor zitter van den Raad van Arbeid een roekB vau werkzaamheden znllen worden opgedra gen. Daarom moc-t de regeering seker zyn van de bekwaamheid van den voorzitter. Dit blyft, ook al worden do kleine ongevallen de Ziektewet gelicht. In het stolsel-Bos zal later een voorzitter, die het vertrouwen van de helft der leden heeft verloren, toch herkozen kunnen worden. De heer Duys vraagt den minister wat na zyn plannen zyn met den tyd van behande ling der Ziektewet. Hy neemt verder in zijn amendement over het tweede lid van het amendement-Bos (regeling van de stemming voor den voorzitter mot benoeming door de Kroon, als by herstemming niemand de meerderheid krijgt). De heer Bos (v.-d.) trekt zijn amendement in. De Minister dupliceert. De heer Nolens (r.-k.) beveelt het amende ment-Duys namens de commissie van voor bereiding aan en zegt, dat het geheel van de omstandigheden zal afhangen, wanneer de Ziektewet zal kannen worden afgedaan. De heer Duys brengt een redactioneele wyziging in zijn amendement aan en komt er tegen op, dat de minister het in zjjn hand zal hebben eon kostbare organisatie op touw te zetten, waaraan men niet heeft, indien de Ziektewet niet tot stand komt. Het amendemont-Dnys wordt verworpen met 44 tegen 35 stommen. By de artikelen 46—48 van don secretaris licht de heer Palyn (u.-l.) een drietal amen dementen toe, strekkende om te doen uit komen dat, tenz(j de Raad van Arbeid het anders wenscht, de betrekking van secretaris van don Raad van Arbeid zal z(jn een hoofd geen bljbotreking. De heer Teenstra ^v.-d.) lioht een amen dement toe om den eisch to dosn vervallen dat de secretaris in den regel doctor in de staats- of rechts wettenschap moet zijn. Eenige andere amondementeè worden in gediend en Min. neemt alles over op éen na. Men is gevorderd tot art. 49, strokkende om do Radon van Arbeid te doen mode- werkon by de uitvoering van wetten be- treffendo do arbeidersverzekering. De heer De Beaufort heeft hierop een amendement ingediend en daarover wordt een paar kolom lang goboomd, waarop de indiener het weer intrekt. Op art. 50 (weigoring tot medewerking) heeft de heer Van Vnuren (r.-k.) een amende- it ingediend en daarover wordt een poosje gebabbeld, waarna de indiener het weer in trekt. Op art. 52 (gemeentelijke regelingen) lioht e heer Hngenboltz (s. d. a. p). een amende- leot toe on ook de heer Teenstra (v.-d.). De Minister neemt een gedeelte van het eerste over en de heer Teenstra trekt het zyne in. Op art. 56 liclit de heer Aalberae (r.-k.) in amendement toe en trekt het daarna in. By art. 59 licht do heer Helsdingen (s.d. a.p.) een amendement toe en trekt het daarna in. By art. 63 u ziet, we vorderen, zyn een paar amendementen ingediend, een van den heer Duys (s. d. a. p.), een van den heer Teenstra (v.-d.). De heer Duys trekt, eene wyziging van het artikel het ment in, de heor Teenstra insgelijks. U moet heusch niet denken, leser, dat u voor den mal gehouden wordt, 't Is allemaal zoo geschied. Op art. 89 hebben we u niet gezegd, dat de Kamer naar hnis wonLees maar wat mr. Antonio de vorige maal zei licht heor Duys enz. eu trek» enz. Op art. 92 lioht de heer Dnya enz. en trekt enz. A s. Dinsdag 11 uur dus heden art. 114 (slotartikel). Dan is men door de Raden- wet heen. Aldus maakt men in den jare 1912 een wet, waarvan niemand nog weet waarvoor zy dienen moet. OE WEEK. 80 Juni. In een myner jongste week-babbeltjes had ik 't over de giftigo uitwerking, de infectie, welke do „dampkring" eener groote verga dering in figuurlijken z'n opgevat natuur lijk, pleegt te berokkenen. Ik heb or in de allerjongste dagen, een sprekend staaltje van gezien op het Haagsoho Binnenhof. Na den stryd om de artt. 8 en 8 van de Raden- wet was hot kwik in de parlementaire tl mometer plots met eon aantal graden ge daald. Eene doodsoho, loome stemming daalde op de hooge-vergadering neer. Zóóver is 't, na den grooton moord, door Rechts op al wat amondement is, van Links komend, ge pleegd hetzij er de signatuurDuys, dan wel die van mr. Patijn onder stond, dat de Zaandammer er den brui van gaf en zijn geestelijke kinderkens gewillig door de coa litie liet onthalzen, zonder een enkel, een simpel woordje van genade te spreken daar is iels voor noodig I Maar de krijgslast „stemmenI stemmen!" waarmee de kolonne, door het driemanschap Nolens Lohman Kuyper aangevoerd, alles voor zich dood vluchten, uiteenstuiven, wegdwarrelen daar hiolp geen praten tegen. Daar was men mach teloos togen en toen ontzonk zelfs den heer Duys de courage. Behoudens een onkel voor- stelletje, dat door minister Talma werd adopteerd", heeft de heer Duys over da ganscbe linie nederlaag geleden. Maar, dit wil ik even aanstippen, eene moreele zege heeft by stellig in de jongste weken behaald. De Kamer heeft in den heetge- bakerden man, die zelf de eerste is om te erkennen dat hy telkens, en telkens weer, zyn impulsieve, opbrnischende natnnr niet meester is, leeren waardeeren iemand van diepgaande, grondige kennis vau al wat met de sociale verzekering verband houdt, die op zoo meesterlijke wjjze vaak voor syn eerlyke overtniging weet op te komen, dat ieder er groote achting voor gevoelt; en niet minder voor den blinden yver, de warme toewijding, waarmee deze afgevaardigde zich geeft aan de zeer-zwaro taak, hem thans door zyn club op de schouders gelegd. De heer Duys kan prikkelen, zelfs verbitteren als h(j, wild-op-stuivend, don tegenstander te-lyf gaat. Grof, ocht krenkend, gowichtig-wordend is by nooit. De heer Duys is een stryder met open vizier, die lage middelen in den kamp ver smaadt, slechts heeft hij zich onverpoosd te oefenen in het afleeron van de hebbelijkheid om nu en dan als «en dolleman op den kyker in te vliegen. Ik vond het een mooi oogenblik, dat miniBter Talma hulde bracht aan do opbouwende kritiek van den heer Dnys, men kan zicli levondig voorstellen, dat zulk een woord, van deze zijde gericht tot dit adres, moest treffen Toen ik den ochtend na den nacht van art. 8", den heer Dnys ontmoette, sprak by my erover met dat haast kinderlyk-uit- gelatene, dat deze figuur kenmerkt en er eon der sympathieke eigenaardigheden van vormt. Men gevoelt dat iemand van dergelijk frisch- jeugdig spontaan doen volmaakt te goeder tronw moest zijn. Ook is het zeer begrype- lyk dat aanren als Talma en de heer Duys in de jongste dagen nader tot olkander zyn gekomen door onderlinge waardeering, die ontstond en groeide; ook door elkander boter begrijpen. Dit heeft natnnrlijk niets te maken met het vertroebelen of vervagen, by eon dier beiden, van ieders donkbeelden, wereld beschouwing Ik aoht het eene der grove insinnatiën, waarvan men in het arsenaal der „politiekerjj" trouwens zulk oen overvloed aantreft, om nn to zeggen: eilaoy, hoezeer lonkt, „liebéogelt" deze op stemmen be laste bewindsman naar het „roode hoekje!" Wie zoo spreekt, miskent bewust of onbe wust, maar doorgaans wel 't eerstel de groote en gelukkige waarheid, dat vriend schap tusschen mensohen van uiteenloopende denkwijze, los is van do knellende bandon, de veinzerij, welke in „de politiek" worden aangelegd 1 Op de „infectie", van den dampkring der proote vergaderingen uitgaando, zinspeelde ik, denkend aan sommige momenten in het optreden van den Znidhornsehen afgevaardigde Teenstra in de jongste dagen. Deze volks vertegenwoordiger is eeq der meest gemoe delijke, rustige leden van de vryz.-democra- tisohe fractie. Hy is een welgedane, blonde, blozende, goedig-joviale agrariër. De heor Teenstra kan, sprekend over onderworpen, vallend binnen de kringen van zyn weten en ervaring, blijk geven van gezond-verstand en ook wei van verworven kennis. Ongetwij feld is hij, de moderne type van den „landbouwer" in het Parlement; van den agrariër met de H. B. S. achter zich, een nuttig lid der vertegenwoordiging. Een twin- tigat'eenwsohe Zylma, zou men kunnen zeg- Maar nn schenen plots de lauweren, sommigen behaald door vinnige uitval len, rake interrupties of speeches, waarbij de Kamer kwam luisteren en in jolige, of wel warme gemoedsstemming geraakte, den heer Teenstra te prikkelen, Zon men in de Znidhornsohe buurt, van deze pittige, pnntige en jolige dingen lezend, niet zeggen „Tjonge, xóó-iets lapt onze Teenstra 'm toch nooit, hë?" hg kwam losging óók troeven, scherp worden, Links te-l{]f gaan zoodat zelfs, tot aller verbazing, do voorzitter tel kens moest hameren, vermanen Maar 't was de „infectie"'t bleek na- aak. 't Ging ljjnrecbl in tegen den waren aard van deze afgevaardigde. Met zulk soort diogen moot men in do Kamer uiterst voorzichtig wezen, of 't wordt een échec, dat héél wat erger is dan het meest-verstokte swygen 1De heer Toonstra pantsere zich tegen de infectie en make sich do bittere ervaring ten-nutte. Dat elk vogeltje moet zingen gelijk het gebekt is, geldt evenzeer voor de Kamer 1 En het eenvoudige Vinkje, dat zioh voor Naohtegaal uitgeeft, zal wel haast de «oherpo snavels sijner vergramde en spottende natunrgenooten aan den lijve gevoelen Me. Antonio. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Verzoeko beleefd plaatsing voor het vol gende Do steunlijst voor Mej. Gronwstra, ten doel hebbendeuitzending naar het Sanato rium voor longlijder» te Hellendoorn, welke onlangs door bemiddeling van de Directie der Marino circuleerde a. b. Hr. Ms. oorlogs schepen, heeft opgebracht: a/b Hr. Ms. „Emma" f 50.— „Evortson" 87.40 „Atjeh" 80.60 „Wachtsohip"26.20 „BeUona" „24.85 ii „Noptunus" 16.40 „Kortenaer" 14.15 „Zeehond" 9.75 „Medosa" 4.25' „Van Speyk"1.50 In de Marn. Kazerne9.05 Te samen f 224.15' De commissie brengt door dese tevens haren daok uit voor de welwillende mede werking van de Command. Off. der reep. schepen en voorts aan allen, die aan het goede doel kobben medegewerkt. De Commissie A. Sxoxf. W. C. Jongman. G, Lusthuis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1