Agenda. Degelijks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. '2 Juli. De Tooneelv. 80e opvoering van „De familie Lchmann". Schouwburglogc Kerkplein, 8 uur. '2 Juli. Nederlandsch Operette-Ensemble. Opvoe ring van „Het Poppenmeisje". Casino, 8 uur. 8 Juli. De Tooneelv. Opvoering van „Glück Auf" Schouwburgloge Kerkplein, 8 uur. 3 Juli. Ned. Operette-Ensemble. Opvoering van „De Oraaf van Luxemburg". Casino, 8 uur. UI Juli. Uitvoering van den Turnbond „Hollands Noorderkwartier". Van Oalenstraat. Marine en Lager. Gisteren werd het bevel over Hr. Ms. pantser schip „Jacob van Heeraskerck" door den kapitein ter zee W. F. de Booij op de gebruikelijke wyze overgenomen van den kapt. ter zee G. L. Goed hart, die binnenkort naar Oost-Indië vertrekt als z\jnde bestemd tot commandant van het eskader aldaar. Adjunct-machinist H. A. J. vau Doorn van Hr. Ms. „Kortenaer", wordt 7 Juli 1912 op non-activi teit gesteld. rdering op 1 Ju W. C. v. Otterloo, tot F. Hildama, J. Löscher, H. W.F. de Vries, C. A. J. Erkens, C. Wijnstok, J. M. He ij boer, W. Dralj C. J. Reijnhout, J. J. Sinjorgo, A. L. v. d. Lugt, 11. O. Schouten, T. A. Meeusen, J. Voigt, A. Kormu, W. Halm, G. B. Wakker, C. Middeiie, J. v. d. Burg, J. H. v. Leerdam, G. Veenstra, W. Ruijzendaal, A. Molenkamp, B. v. d. Enk, F.J.delaFontejjne Marin. iekl. A. J. M. Bolmers, korp. d. marin. Alsnog bevorderd met ingang van 1 April j.l. Stoker-oliem. W. N. J. Ruiter, tot korp.-9tok.2ekl, J. K. Stein, P.W.H.v.Bockel, Bevordering op 1 Juli 1912. Korist.-maj, W.C.v. Otterloo, tot opperkonstabel. Sergt.-lorpm. J. Löscher, torpedom-.maj. Korpl.-konst. H. W.F.de Vries, aergt.-konstabel. Korp.-torpm. C. A. J. Erkens, t sergt.-torpedom. Matr. ie kl. C. Wijnstok, korpl.-torpedist. J. M. Heijboer, Korpl.-bott. W. Dralj sergt.-bottelier. Matr.-bott C. J. Reijnhout, korpl.-bottelier. Matr. Ie kl. J. J. Sinjorgo, matr.-bottelier. Matr. 2e kl. A. L. v. d. Lugt, matr.-schrijver. U. C. Schouten. Matr. 3e kh Matr. Ie kl. Matr. 2e kl. Stoker-oliem. Matroos Ie kl. 3e Opper-konstabel torpedom. Matroos 3e kl. Marn. Ie Tamb. 2e longen Marn, le le Stoker-olieman Bootsman Marn. le kl. Met ontslag. S. Schuurman, J. Ry ken berg, P. J. J. Kloppers, B. D. H. Tortike, D. J. Spelde, J. Ph. Juckers, P. A. Ladru, B. Thie, A. C. Lauryssen, M. J. Petiet, P. H. Karstel, H. Alexander, P. Broks, O. P. Beek, 16 Juli 1 Aug. U 28 Juni 1 Aug. 15 Juli 14 Sept. t Aug. 16 Gerepatrieerd uit 0.-1. Serg.-schrjjv. B. Lokerse, Matr.-schrijv. H. Vos, Korp.-bott. G. Nuhaan, Matr. 1 kl. C. J.v. d.Zwan en J. J. v. d. Bos, Matr. 2e kl. C. J. v. Galen en matr. 3e kl. J. J. Heyboer. Bij het te 's-Gravenhage gehouden toelatings examen voor den cursus (1e studiejaar) is geslaagd de sergeant Hjjlkema van het 10e Kegt. Infanterie. Aan het te Haarlem gehouden examen voor sergeant le kl. hebben voldaan de sergeanten .Sandjjck, Blindeman, van Dieren, Luikman, Kamp man, Langercis, van Rijn, van Bergen, v. d. Grjjp, Bergsma, Jerphanion en Kiesewetter van het 10e Regt. Infanterie. Het totaal aantal deelnemers bedroeg: 24. Bevorderd tot sergeant do korporaal Doeschot van het 10e Regt. Infanterie. Vanaf 2 Juli a.s. tot einue September worden by het 10e Regt. Infanterie gedetacheerd voor het deelnemen aan practische oefeningen de cadet- xergL-tit. Hoogers, Roest van Limburg en Ver- kujjl, de cadet-korpL-tit. A. Drost, K. Drost en Jhr. van Suchtelen. van 15 tot 27 Juli zal by de Art. Schietschool in de Legerplaats by Oldebroek een voorbereidende schletcursus worden gehouden. Tot het vormen van de officieren-instructeurs worden o.a. aan gewezen: van het 4e Regt. Vesting-Art. de kapi teins H. J. G. de Virieux Furstner, H. C. C. Hack- stroh en H. C. van Hoboken. Verder 1 sergt.-maj.- instructeur en 1 sergt le klasse uit den Helder. Op 1 April 1912 ontbraken by de Regimenten Infanterie: 2 sergeanten, 13 korporaals-fourier en 718 korporaals, waarvan 76 korporaals by het 10e Regt. Infanterie. Beperking van per missiën voor minderjarigen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat alleen wanneer ouders of voogden een verzoek tol het verleenen van avondpermissie aan de bevoegde autoriteiten doen toekomen permissie na het uur van avondappèl (in den regel ten 10 uur 's avonds) mag worden verleend aan minderjarige militairen (By algemeene feestelijkheden zooals kermis, ent. kan de commandeercnde officier echter, zonder aanvraag van de belanghebbenden, alge meene permissie verleenen, door, voor die gelegen heid, het avondappèl zooveel later te doen houden als noodig wordt geacht). Van 4 tot en met 9 Juli a.s. zal op het land goed Ockenburgh te Loosduinen de 18de groote nationale schietwedstrijd der Konin klijke Vereeniging van Nederlandsche Scherp- schatters worden gehouden. Op verzoek van het Bestuur van bovengenoemde vereeniging. heeft de Min. van Oorlog bepaald, dat door de korpsen van het Leger aan dezen wedstryd zal worden deelgenomen. Zoo zal o.a, van elk der Regimenten Infanterie een detachement van 5 miliciens en 1 onderoffi cier, onder leiding van een officier; van de viei Regimenten Vesting-Artillerie, het korps Pantser- fort-Artillerie en het korps Torpedisten, elk een detachement van 5 onderofficieren, onder leiding van een officier, aan den Hoofdkorpswedstr ijd deelnemen. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bllliton, uitreis, passeerde 29 Juni Perim. Karimoen, uitreis, vertrok 29 Juni van Suez. Kon. Willem III, thuisreis, arriv.29Juni te Lissabon. Oranje, thuisreis, vertrok 29 Juni van Singapore. Vondel, uitreis, is 29 Juni Perin gepasseerd. Kon. d. Nederl., uitreis, vertr. 29 Juni van Tanger. Kon. Willem I arriv. 30 Juni van A'dam te Batavia. Krakatau, uitreis, is 30 Juni Dungeness gepasseerd. ROTTERDaaSOHK LM)!!). Palembang vertrok 27 Juni van Batavia naar R'dam. Medan, uitreis, passeerde 28 Juni Gibraltar. Bogor vertrok 29 Juni van Batavia naar Rotterdam. Tambora, thuisreis, vertrok 29 Juni van Marseille. Riudjani, uitreis, passeerde 29 Juni Kaap del Armi. Tabanan, uitreis, vertrok 29 Juni van Colombo. Goentoer, uitreis, arriv. 30 Juni te Southampton. Flores, uitreis, passeerde 30 Juni Dover, üorontalo arriv. 30 Juni van Rotterdam te Sabang. Merauke, thuisreis, is 30 Juni Oarvoeiro gepass. Koninklijke Hollandsohb Llotd. Zaanland, uitreis, vertrok 28 Juni van Leixoes. Frlsia arriv. 29 Jnni van A'dam te Buenos-Ayret. Zeelandia, uitreis, vertrok 30 Juni van Vigo. Kon. Wkst-Indisohe Maildienst. Oranje Nassau, uitreis, pass. 29 Juni St Michaels. Pr. Willem III, thuisreis, arriv. 29 luni te HAvre. Pi. W. I vertr. 29 Juni van Paramaribo n. A'dam. Viescherijberiohten. Nieuwediep, 28 Juni. Aangebracht door 20 kor- ders te zamen 5 tot 10 stuks groote tong f0.80 per stuk, 10 tot 40 stuks middeltong f0.35af0.45 per stuk, 100 tot 400 stuks kleine tong (0,05 a f0.10 per stuk, 1 tot 2 mand kleine schol f3.00 a f6 00 per mand, 1 tot 3 mand schar f2.50 a f3.00 per mand. Van trekkers 11 tal geep f3.60 a f4.00 per tal, 60 tal haring fl.75 a f2.25 per tal. 29 Juni. Van 45 korders te zamen 5 tot 20 stuks groote tong f 0.80 per stuk, 10 tot 100 stuks middeltong f0.35 a f0.45 per stuk, 50 tot 300 stuks kleine tong f0.05 a f0.10 per stuk, 1 tarbot voor f7 00, 1 tot 2 mand kleine schol f2.50 a f6.00 per mand, 1 tot 3 mand schar f2.50 a (3.00 per mand. Van trekkers 25 tal geep f3.00 a (4.00 per tal, 10 tal baring f 1.75 per tal. 1 Juli. Van 5 korders te zaïnen 80 stuks groote tong f0.85 per stuk, 200 stuks middeltong f0.45 a f0.50 per stuk, 140 stuks kleine tong f0.10 per stuk, 4 mand kleine schol f6 00 per mand, 2 mand schar f2.50 per mand. Van trekkers 5 tal geep f3.15 a f3.50 per tal. Burgerlijke Stand v. Helder. Van 28 Juni tot 1 Juli. BEVALLEN: C. Hermans geb. Former, d. G. Bruins geb. Hogeveen, z. P. A. J. Kramer geb. v. d. Veer, z.< P. Lucas geb. Molenaar, z. C. Kapitein geb. Wal, z. OVERLEDENH. de Munok, 20 ra. M. M. W. de Graafi, 17 m. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 2 Juli. De .Gelderland" is Zaterdag alhier binnengekomen. Hr. Ms. „Dolfijn" is Maandag van Lerwiok vertrokken. De stoomtram HeldorHuisduinen vervoorde in do maand Juni 11.988 passagiers. Opgevischt. Door den loodskotter Texel No. 4 zijn al hier aangebracht twee zwemgordels, gemorkt »0.-Mlillcr, fabriek Drammen No. 12". Ze zyn vermoedelijk afkomstig van een schip, dat in hot voorjaar iu de nabijheid van onze kust is gebleven. Schaken. Promotie-wedstryd. Zaterdag en Zondag j.l. werd de tweede ronde gespeeld. Het eerst speelde Dr. J. C. Reeders met wit tegen J. Davidson met zwart. Wit opende met het secure dame-pionspel, doch speelde niet den sterksten variant en kwam daardoor in 't nadeel, offerde toen ijjn toren tegen een looper, en verkreeg nu een sterken aanval. Zwart sloeg echter dezen aanval netjes af en bokwam nu een gewonnen eindspeldoor een klein foutje van zwart, kon Dr. Roedera nog remise forceeren, overzag dit en.... ver loor. Geen wonder, na ruim zes uur spannond spel. Zondagochtend speelde J. Davidson met wit tegen K. Geus met zwart. Wit opende Spaansch, waarop zwart wel dra een groeten afruil inleidde, die hem boe- wel een pion minus loopers van ongelijke kleur opleverde. Nu begon wit aanvallend op te treden, sloot den looper van swart op en dacht reeds te winnen zwart had echter verder gekeken en offerde zjja looper voor niet minder dan 4 pionnen. Het na volgend eindspel was zeer interessant, zwart dreigde steeds le winnen, doch wit forceerde ten slotte remise. VervolgeDB werd de afgebroken party GeusDavidson uitgespeeld en door Geus gewonnen. De stand is nu Dr. J. C. Reeders 2 uit 8, K. Geus l'/g uit 3 en J. Davidson 1 l/a uit 4. Zoodat de party GeusDr. Reeders welke waarschijnlijk Woonsdag 10 Juli wordt gespeeld, de beslissing brengt. Afloop aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren aanbesteed: Het plaatsen schoonhouden, wegnemen en onderhouden der kaohels enz. in de verschillende Ge meentegebouwen. Ingekomen waren inschrijvingen van de heeren H. Kiljan ad f 240, C. Blom ad f 280 en P. Smit ad f 183. Handige lui. Zondag kwamen een paar kermisklanten bij een winkelier in de Spoorstraat, met bet verzoek een rijksdaalder te wisselen, 't Liefst hadden zjj dubbeltjes. By het zoekeD daar naar was oen hunner behulpzaam, en dat hy daar good slag van had, kwam uit toen de kerel op die wyze een poging dood om geld te ontvreemden. Beiden worden hardhandig op straat gezet. Spelen met vuur. Terwyl de moeder even afwezig was, wis ten twee kinderen van M. alhier een kan met petroleum te bemachtigen, waarvan zjj den inhoud in een brandende kachel wierpen. De jongste liep zoodanige brandwonden op, dat geneeskundige hulp direct noodzakelijk was. Antl-mllitairi8me. Op het kermisterrein vertoonde zich giste renavond een uit Den Haag ontslagen huzaar. De man, nèg in kleeding, maur zonder uit monstering der cavallerie, trok hier en daar veel publiek en maakte met zjjn colportage van een brochure goede zaken, Tentoonstelling op het gebied van Bas en Waterleiding. Door de Loodgieters- en Fitters-patroons- Voroeniging worden pogingen aangewend om hier in de maand Augustus eou tentoonstel ling to krijgen op het gebied van gas- en waterleiding. Veel medewerking wordt toegezegd van autoriteiten en particulieren. Een voorloopig Comité heeft zich al gevormd, en ook een Eere-Comité heeft dc benoeming al aange nomen. Dit Eere-Comité bestaat uit de hoeren A. J. J. van Steyn, burgemeester, F. S. C. M. Wys, hoofd ingenieur der Marine en G. W. C. Westenberg, majoor der Genie. Wjj hopon spoedig hier meor van te kunnen melden. Meeting S. 0. A. P. De afdeeling Helder dor S. D. A. P. hield Zondagmiddag eene oponlucht-meoting, waarby als sprekers optraden de heoron C- Thomassen van Amsterdam, A. W. Michels van den Heldor en mejuffrouw Bakhuis van Zaandam, terwyl de zangvereeniging «Kunst aan 't Volk", directeur de heer Brands, medewerking verleende. Het terrein wus tegenover hot station, op den hoek van de stationsstraat. De voorzitter der afdeeling Helder, de heer A. G. A. Verstegen, heette de aan wezigen welkom, namens de afd. Helder. Spr. woes op de verwarring inzake politiek (Verzekeringswetten), critiseerde de verwer ping der Bakkerswet en herinnerde aan de aanst&nde verkiezingen. Daar de soc.-dem. zullen trachton het district Den Helder te veroveren, werd thans reeds propaganda gemaakt door meetings en vergaderingen. Na het zingen van den Socialistonmarsch kreeg mej. Bakhuis het woord. Het onder- worp van haar rede, alsook van de andoren, 1 was „Op voor Algemeen Kiesrecht en Staats pensioen". De spreekster wees op het groote belang, dat vooral de arbeidersvrouwen b£ do invoering hiervan haddon. De heer Michels besprak den kieBrecbt- stryd uit het oogpunt van macht. De stryd voor 't Algemeen Kiecrecht is de stryd de macht, slechts als de arbeiders in politiek en vakbonden sterk staan, kunnen zy op inwilliging van die eischon hopen. Spr. citeerde Minister Talma en Zadok v. d. Bergh om to bctoogen, -dat de soc.-dcm. opbouwend en nuttig werkte. De beer Thomassen besprak de tegen woordige onmacht der regeering; betoogde, dat de s. d. een rechtvaardigen en heiligen stryd voeren, en dat hun macht groeit en besloot oveneens met een opwekking om zich aan to sluiten. Het weder was prachtig, zoodat uitteraard vele bezoekers aanwezig waren. De heer Verstegen dankte sprekers aanwezigen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt; eon gehouden collecte bracht ruim f 26.op. Bioscope. De Bioscope op den Kanaalweg heeft het druk. 't Gewone verschijnsel met de kermis. Dan wil men er eens extra van profiteeren. Er wordt de heele week iederen dag voor een nienw programma gezorgd. Gisteren begon het met de gewone CiDem&- week-revue de gelllusteerde kranten-be richten. Werkelijk aardig. Een natuurtafereel: het smelten van het ys aan de kusten der Zwarte zee, frappeerde ons bjjzonder. Een spannend Indianen drama waar van kuut rillen en beven, maar dat toch een goede uitslag heeft. Een leuke mop was „Lemke heeft een auto." Wat zoo'n sinjeur met zoo'n nieuwerwetsch ding al niet kan overryden! »VenuV' is eon spannend dram gespoeld door eerste klas artisten van het Theater te Kopenhagen, misschien ook wel van het Pathé-dorp. Byzonder mooi en actueel washot bezoek van Koningin Wilhelmina aan Parjjs. Je be hoeft or tegenwoordig zelf niet meer heen te gaan om te zien. Wellicht kreeg je ook zoo'n mooi plaatsje als de film-man, die op de voornaamste punten alles opnam. Zeer interessant. Kermis. Opende de Nederlandsche Tooneelver- eeniging Zondagavond met eeno opvoering van «de Familie Lehmaun", waarvan men elders eeno critiek vindt, in Casino' werd de kermis ingewyd door Janmarts Operetten-ensemble, dat met „de Moderne Eva" veel succes had. En Zondag- èn Maandagavond was de zaal gevuld. ,De Moderne Eva" is een persiflage op de Vrou wenbeweging, die niet steeds even geestig on aardig is. Voor kermisstuk kan het er wel door, en er komen tal van aardige tooneeltjes in voor. Van het derde bodryf: een terechtzitting, waarop de vrouwelyke advocaat, die voor hot eerst pleiten mag, schitterend verslagen wordt, had men heel wat andors kannen maken: nu werd het een niet erg aardige paskwil, Waarby enkele geestige tooneeltjes, zooals de 'doove rechter, veel redden. Als altyd droegen de dames Corry Pinkson en Rosine Samehtini, dochters van mevrouw Cascadier, advocaat en de heer Jan Grootveld, die, als echtgenoot van de advocate, voor een oortje thnis ligt, een groot deel van het succes weg. De tentoon stelling in het tweedo bedryf had men, met weinig moeite of kosten, ook wel wat smaak voller kunnen maken; rood pluchen moube1! met hel-geolo gordijnen vormen geen ideale kleurenharmonie. By de 50ste opvoeriog dezor operette op Maandagavond werden spelers namens Heldersche burgery toegesproken on met bloemen gehuldigd door den heer Kokelaar. Deze wees er op, dat de Vereeniging goed werk levert, getuige de altyd volle zalen, huldigde den directeur, den heer Janmart, die zyn volkje sleede by elkander wist te houdeD, den heer Rentmeester als artistiek leider, den kapelmeester, en in hen gansche gezelschap. Den beor Janmart bood spr. een reusachtigen krans aan, waarachter de kleine, gezetto heer byna geheel ver dween, den dames Pinksen, Samehtini, Heilbronn en Farber prachtige bouquetten. Hedenavond «Het Poppenmeisje". Terzelfder tyd ging in de Schouwburgloge op het Kerkplein eene klucht van dn be- kendo Fransehe schrjjvors Hennrquin en Véber: «Twintig dagen achter slot." Het is een dol stuk vol zotte verwikkelingen en aardige tooneeltjes: de opofferende vriend, die de 20 dagen voor zyn vriend gaat uit zitten je hebt niet veel van zulkoluil moet die opoffering zwaar boeten, want later, als de vriend weer eone wat uithaalt, wordt hy als recidivist met 40 dagou gestraft en de opofferende vriend moet er weer aan gelooven. De dames Faassen, Kerkhoven—Jonkers en Chrispyn—Mulder hadden de ho<: fdrollen, de hoeren Chrispyn, v. Praag, v. d. Veer, Schwab, waren de heeren waarom zich alles draait. Hedenavond gaat weder «de Familie Lehman", terwyl morgenavond Heyermans' Glück »uf" gegeven wordt. Hoewel de Vereeniging in staat van fail lissement verkoert, bljjven de speeleontracten tot het einde van het seizoen van kracht en heeft dit dus op den gang van zaken geen invloed. Men kan begrypen, dat do Vereeni ging thans op zware lasten zitzy moet haar staanplaats duur betalen, on dit moet als 't 'o extra verdiend worden, daar natuurlyk gowone dagelyksche uitgaven doorgaan. Maar daar de stukken die zy geeft, supe rieur zyn, is het wellicht overbodig het pu bliek te vragen om haar te steunen. Men krijgt waar voor zyn geld. Hieronder volgen eenige recensies van de pers inzake „do familie Lehmann*: «Telegraaf', 4 Maart 1912. Veel woorden heeft de schrijver niet noodig, omdat hy de kunst verstaat steeds de juist? BDaar te gebruiken, de woorden die zóó uit het hart opwellen. Vier bedrjjven van onge wone dramatische kracht en gespeeld door allen met buitengewone soberheid. De scènes werden door Louis de Vries schitterend ge speeld evenals Chrispyn Jr., Tilly Lus, Herman Schwab als Salomon, mevr. de Boer van Ryk als de moeder, het is één familie, één on ondeelbaar. Handelsblad" 4 Maart. Een toonoel, het gevoeligste van den avond, als 't familiemaal in 't eerste bodryf, waarbij een deel van het publiek onder don indruk was, kunst was daar 't spel van Louis de Vries en zeer bijzondere kunst. L. Chrispyn Jr. de jonge man, toonde zich bekwaam als altyd. Van Praag deed zich opmerken als iype. Over 't geheel een uitnemende opvoe ring, die verdient gezien te worden. „Nieuwe Rott. Courant", 4 Maart. Dit aangrijpende drama werd Zaterdag avond door de Nederlandsohe Tooneelver- eeniging voor een volle zaal op meestorlyke wyze weergegeven. Louis de Vries als de oude Abraham Seader Lehman, wist door zyn meesterlijk spel de toeschouwers tot in de ziel te treffen. Louis Chrispyn Jr., de jonge militair, Hermafin Schwab als oom Salomon, mevr. de Boer van Ryk als de moeder Lea Lehmann en Tilly Lus als Rachel, hun aller spel vormde een zoo schitterend geheel dat herhaaldo malen na elk bedryf moest wordon gebaald. De vereeniging ,De Dagoraad" houdt op 4 Augustus 1912 's middags 1 uur een meetiug te Heilo op het landgoed van jhr. van Foreest. Sprekers zyn: A. H. Gurhard, F Domela Nieuweohuis, ds. Schermerhorn en mevr. W. Drucker. Terwyl zang- en muziekvereenigingen de meeting opluisteren. Werk aan den winkel. Te Alkmaar is men druk aan het bouwen. De nieuwe Ambachtsschool is in aanbouw, eveneens een complex gebouwen voor do vereeniging «Volkshuisvesting", benevens tal van huizen van allerlei aard. De Alkmaarsche Courant schat het bedrag van do in aan bouw zynde werken op byna f700.000. Zwijntjesjager geknipt. Dr. A. P. van Roojen, arts te Zaandam, was Maandagmiddag als gewoonlyk bezig per fiets zyn patiënten te bezoeken. Onderwyl hij by een hunner binnen was, passeerde oen Amsterdammer, zag het onbeheerde rjjwiel, sprong er op, en was weldra verdwenen. Maar de (elefoon werkte nog sneller en kort daarop zat ook de politie op de fiets en zette het heerschap na in de richting van de pont over het Noordzeekanaal by do Hembrug. Voor by deze bereikt had, was by ingehaald en werd hy te ZaRndam in ver zekerde bewaring gesteld. Dr. van R. ont ving zyn oigendom terug en de politie zal eens grondig onderzoeken, of de aangehou dene is, die hy voorgeeft te zyn en of hy nog meer op zyn kerfstok heoft. Kwartjesvinders. Zaterdagmiddag zyn op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdyk en Halfweg een drietal kwartjesvinders bezig geweest. Fietsers of voetgangers werden aangehouden on over gehaald eon kaartje te leggen. Een tweetal personon uit Sloterdyk waren onnoozel ge noeg zich ook aan het spel te wagen en werden de een voor f 20 de ander voor f 95 door de handige bedriegers opgelicht. De politie werd met het geval in kennis gesteld en haar mocht het gelukken één der personen iu hechtenis te nemen. Deze was evenwel niet in "t bezit van het verloren geld. De vergiftiging te Renkum. Zaterdagmiddag is er te Renkum op last a het parket van justitie, in verband mot de vermoodelyke vergiftiging van den koper slager T. to Renkum, in een vuilnishoop gegraven. Er zyn een paar Hesohjes gevon den, die verzegeld zyn meegenomen. („A. Ct."j Een arrestatie met hindernissen. Men scbryft uit Maastricht dd. 1 Juli,: Een heele consternatie aan de Maasbrug, hedenmorgen te half 7. Het geval was hot volgende Zekere G, had wegenB fraude nog 1 maand te voldoen aan moeder Justitia. Nabjj de fabriek „Ceramique" word mijnheer ontdekt en zou worden ingepalmd. Maar dat ging zoo maar niet en, met een plons de Maas in to springen was het werk van enkele seconden. En of G. al door de politiewacht, die iutUBSchen was aangegroeid tot 2 politie agenten en 2 rijksambtenaren met den revol ver in de vuist werd geroepen naar het droge te komen, niets baatte. Zoo ging het stroomaf waarts, dan weer loo- pende door hot water een toeken dat Lim burg oen goed bevaarbare Maas heeft dun weer gedeeltelijk zwemmende tot aan de spoor wegbrug. Daar probeerde hy uog een roei boot los te maken, wat hem mislukte, totdat sinjeur eiudelyk, uitgeput door dezen acro- batischen toer, zich overgaf. Olympische spelen te Stockholm. Voetbal. Het Noderlandsche elftal heeft Zondag te Stockholm op de Oostenrijkers gewonnen met 31. Er heerschte een geweldig enthousiasme over dit ongekend succes, vooral omdat Oostenrijk mot' 5—1 van Duitschland had gowonneu. Een ongeluk. Berlyn, 1 Juli. Iu de nabijheid van Schmie- defold by Breslau is een janplezier met 20 personen door een snoltrein aangered-ra. Vyf personen zyn onmiddellijk gedood, twee zjja later aan hun wonden overleden, twee an deren verkceron in hopeloozen toestand. Dan zyn or nog 7 personen minder ernstig gewond. Eenige zwaar gewonden waren op den tender van de locomotief geslingerd. Het ongelnk moet geweten worden aan het openstaan van de spoorweghekken. Treinongeluk. Brussel, 1 Juli. Era trein, komende van Luik, is ingereden op een anderen trein van Tienen naar Tongeren. Ongeveer 20 personen werden licht gewond de materieelo schade is zeer belangrijk. Hei proces-Houssard te Tours. Het proces van Paul ïf^useard, wegens moord op den rentenier Guillotin, op 12 Juni 1911, wolks byzoudorheden reeds werden medegedeeld, is Zaterdag beëindigd. De go- zworenen spraken het schuldig uit, en ver oordeelden don beklaagde, met aanneming- van verzachtende omstandigheden, tot 20 jaar dwangarbeid. Do gerechtszaal was tot den nok gevuld met nieuwsgierigen, die den laatston proces dag wildon hy wonen; maar mevrouw Guil lotin zelve, die naar men weet, als getuige werd gehoord, was afwezig. Het heet, dat sy Tours, en den man die om harentwille gemoord hud, reeds den rug had toegekeerd, en naar baar zoontje te Antwerpen was gereisd. De officier van justitie, Marcombes, wees in zyn toespraak tot de jury allereerst op do betrekkingen tusschen Houssard en zyn nicht, mevrouw Guillotin, waarby o.m. aan het licht kwam, dat de beide minnenden, tot verbazing en ontsteltenis der buren, gansche avonden in het groote park van Guillotin's villa had den rondgedwaald, met niet meor kleeding aan, dan hun door de Natuur was verschaft, terwyl do onwetende echtgenoot sliep. De officier truch'to aan te toonen, dat niet alleen liefde voor zyn minnares Houssard tot dra moord had gedreven. Hy bevond zich in netelige goldelyke omstandigheden, eu 18 dagen voor dea moord had Gnillotin zyu testament gemaakt en al zyn bezittingen aan zijn vrouw vermaakt. In zyn conclusie verklaarde Marcombes, dat Houssard, wogens zyn maatschappelijke positie en zyn opvoeding, beschouwd moest worden als schuldiger dan een gewoon mis dadiger, en dat het vonnis dus uiterst streng moet zyn. Nadat de advocaat van mevrouw Guillotin nog had trachten aan te toonen, dat zyn cliënte alles gedaan had wat in haar macht was, om haar neef in bedwang te houden, en geen idee kon bobben van de daad, die by beraamd had, verkreeg de verdediger van Houssard, m a 11 r o Henri Robort, het woord. Terwyl deze zyn schitterend pleidooi hield, dat vaak door applaus word onderbro ken, zat de beklaagde roerloos, zonder zelfs met de oogen te knippen, in zijn bank. De advocaat hechtte groot gewicht aan de treurige rol, door mevrouw Guillotin in het drama vervuld, en besloot met te zeggen, dat hel hem iets onmogelijks toescheen, dat de man ellendig, verlaten, gebroken, naar de gevangenis kon worden gezonden, terwyl de vrouw naar positie in de maatschappij be houdt, ryk, gelukkig en geëerd. De jury trok zich nu in raadkamer terug en beraadslaagde niet minder dan vyf kwartier, alvorens, het bovenvermelde vonnis te vellen. De neger naar voren I Zoo scbynt by de aanstaande presidents verkiezing de Amerikaansche neger de be- lissing te zullen brengen. Want de nauwkeurigste becijferingen heb ben aangetoond, dat het stemmenaantal tusschen de beide candidaten Taft en Roose- velt verdeeld zal zyn, dat wil zeggen wat de blanke kiezers aangaat 1 Den doorslag zullen das zwarte kiezers geven. De verkiezing van den aanstaanden presi dent der Ver. Staten ligt das ditmaal in zwarte handen I En nu zou men eens moeten kannen sien de aanhaligheid tegenover het zwarte kie zersvolk. Voor de negers, anders niet juist geacht in Amerika, zyn het na de gouden dagen 1 Geen moeite, geen hartelijkheid, geen voorkomenheid voor den zwarten broeder is nu te veel voor de verkieziugsagenten, en, zooals mon weet, is in zulke dagen als we nu beleven, byna iedereen verkie zingsagent. Dus worden de negers gekleed en gevoed, gevierd en geëerd. Mon ziet daarom de negers braniën in nieuwe confectie-pakken, pronken met glim mende schoenen, protsen met veelkleurige dassen. In de trams, in de pullmans anders verboden terrein voor negers worden ze niet meer geweerd, worden ze nu zelfs vriendelijk welkom geheetende beste plaatsen worden voor hen opengelaten. De koffiehuizen, de bars, de jjswinkels worden voor hen ingeruimd. Zy kunnen zooveel cocktails drinken als ze maar kannen verdragen (en dat is onge looflijk veel 1) Iq de restaurants ziet men aan de gere serveerde tafeltjes negers zitten, in gezel schap van oen voorkomenden blanken gast heer, die tusschen de gerochten door met tact het gesprek tracht te brongen op de deugden vao Taft, of van Roosevelt. En inmiddels laoht de neger. In Amerika lachten de negers tronwens altyd. Wanneer ze achteraf worden gesteld, teruggetrapt, uitgesloten, verwaarloosd dan lachen ze. Nu ze worden aangehaald, gevierd, ge- Iractoerd, nu lachen ze ook. En zyn witte lach iu zyn zwarte gezicht schynt ditmaal te grynzen, zoowel ten gunste vau de oaudidatuur van den een, als van den ander. De schrijfmachine van baron Marschall. De ,.Matiu" deelt mede, dat sedert de komst van baron Marschall to Londen in hot gebouw der ambassade eon nieuw, klein meubel is ontvangen, en wel een schrijfma chine. Maar goon gewone schrijfmachine, doch een machine, zooals er slechts weinig, wellicht slechts een tweede exemplaar, zal bestaan. Het is een machine, die geregeld achter slot gehouden wordt, en waarop slechts de ambassadeur zelf zjjn geheimste rapporten tikt. Io plaats van gewone letters, bevat deze machine eeu claviatuur in crypto- grafische karakters, een soort geheimschrift, dat alleen bekend is aan baron Marschall en zjjn correspondenten. Niemand in de ambassade, zelfs niet de partionliere secretaris van den gozant, kent de beleekenis der biëroglyphen die dese machine sohryft. De gehoimeo, door den gezant in zyn corres pondentie met zyn regeering medegedeeld, zyn dus veilig, zelfs al zou ook een schry- ven van hem in verkeerde handen vallen. Laatste beriohten. AMSTERDAM. Naar wy uit goede bron vernemen zullen de drie ontwerpen Bakkers wet, die door Kamerloden van verschillende partyen wordon bewerkt, tot één ontwerp worden samengesmolten. PARIJS. De Bjnd van Haven- eo Dok werkers heeft eene motie aangenomen, waarby zoo noodig tot daden van solidariteit ten op zichte der Inscrits Maritimes zal worden overgegaan, omdat het Comité van reeders de voorwaarden onaannemelijk achtte. OTerpeinzlngen van den weledelgeboren heer Piet Pessimist jnnlor. V. Zie je wel, daar heb je 't nou al I Wat ben ik gecompromitteerd Wat een blamage I Ik heb 't nog zoo gezegdPaula, zei ik, doe 't niet, mensch, bemoei je niet met schry very in de krant. Laat dat aan my over, hou jy do correspondentie met Betay en de kinderen by. VergeefsPaula beweerde (ze had in do tram een propagandiste voor vrouwenkiesrecht ontmoet) dat ze deselfde rechten had als ik ten opsiohte ook van het schryven in de krant. Toen zei iklaat 't my dan eerst lezen en corrigoeren, maar toen werd se me toch zóó nydig en ze keek me zóó verontwaardigd aan, dat ik eerst met 4 ons allerhande van zestien cent per ons en twee gevolde koeken haar weer wat in 't humeur kreeg. Hierna heoft ze achter elkander anderhalf ons koekjes opgegeten en toen is het be wuste epistel ontstaan. Ja, en toen 't er in stond, toen had ze beronw. Met hangende pootjes kwam ze bij me. „Piet," zei ze, „wat zullen ze d'r wel van zeggen Zouen ze me uitlachen f" Nu ben ik altyd een waarheidslievend mensch goweest, en ik zei ronduit„Dat ia al 't allerminste wat zo doen zullen I" En toen keek se toch zoo bedroefd, je hadt met haar te doen. U kan begrypen hoe haar humeur was, toen dat stukje van dat mensch er in stond. Nou. 'k Ben maar weggcloopon en heb vier sigaren opgerookt, zware Vorstenlanden. Om me to troosten. Toen se op waren, ben ik naar huis gegaan. Ze had ommeletjes ge bakken met gelei, daar houd ik zoo van. Ik vatte dat op als schuldbekentenis. Eu toen hebben we krygsraad gehouden. Paula vroeg me wat ze doen moest. Ze kou zich toch niet voor den mal laten houden, zei ze. Ik zei„hoor eens vrouw, wie aan den weg timmert, heeft veel bekyks, als apen hoog klimmen"..,. „Nou ja," rei ze, „daar schiet ik niet mee op. We moeten handelend optreden, niet bespiegelend." Vindt u dat niet flink gezegd van d'r? Ja, ja, ze heeft d'r verstand wel, alleen sukkelt ze met komma's en „Btyl" en spelling. Maar ik vind dat byzaakof je non hard spelt of hart, de hoofdzaak is of je hart hebt. Eu dat doet ze. Enfin. We moeten 't zwakkere geslacht helpen, daar zyn we mannen voor, en daar om zei ik „Luister eens, Paula," zei ik, „je hebtmy gecompromitteerd, dat is éón. En leelyk ook, dat is twee. En ofschoon ik m'n handen in onschnld heb gewasschen, zit ik door een onverbreekbaren band je weet wel aan je vast. En zal je dus uit de benauwdheden helpen." „Piet," zei ze, „je bent een snoes." „Panla", zei ik, „doe nou niet soo senti menteel, want daar is èn jouw positie èode myne te ernstig voor, want per slot van re kening, wie is er de kwade pier Wie wordt er byna uitgemaakt voor oude sok Ik, Paula." „Nou ja," zei Paula.... „Neen, Paula, geen nou ja's. Want ik ga verder. Wie wordt er tnsschen genomen met d'r stukkende kousen, met d'r spraakzaam heid, met d'r Vrouwenkiesrecht Jy, Paula, dat ik dèt nog van je beleven moet!" En we kregen werkelyk haast ruzie, voor de eerste maal in ons huwelyk. ,,'t Eenige wat we doen kunnen, iB het schepsel straal te negeeren. Wy kunnen ons niet encanailleeren, Paula. Verbeeld-je, ze durft te vragen haar te bezoeken 1 Nee maar. Bovendien lykt me d'r naam erg verdacht Griet Optimist, ik wed, Paula, dat 't een glosse is op myn naam." „Dan is 't een flauwe aardigheid," zei Paula. „Dat is 't," antwoordde ik. 's Anderen daags kwam Paula by me. „Piet," zei ze, „hoor eens effies." „Wat is er, kind vroeg ik. ,,'k Heb een briefje geschreven aan juf frouw Optimist." „Wat?" riep ik uit, „en we hadden alge sproken 't schepsel te negeeren, m.i. kan je haar daarmee 'c beste negeren." „Neen, Piet, luister nou 's," ging Paula voort, „ik dacht zoo by mezelfzou het niet van moer opvoeding getuigen, als ik baar beleefd te woord stond, 't Lykt me een een voudige ziel en zy is misschien vanwege haar opvoeding wat plomp uitgevallen. Wat kan je daar per slot van rekening aan doen 't Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is. En dan we kunnen misschien een ziel winnen. 't Slot van onze besprekingen was, dat ik Paala's epistel-las, herlas, van ongerechtig heden zuiverde, en het hier laat volgen „Mejuffrouw, Ofschoon m\jn man en ik n eerst wilden negeeren, omdat wy ons niet encanailleeren kunnen, ziet u, myn man is van heele def tige komaf en de Pompelhove's waren ook sjiek, een oom van-my is in Siam gezant geweest, nu niet meer, hy is dood, hebben wy toch maar gedecideerd u to antwoorden of eigenlyk ik zou u antwoorden, want Piet wil er heelemaal niets van weten. Den vorigen keer sehyn ik uog al wat fouten gemaakt te hebben en daarom heeft Piet du alles nagekeken en den styl ge- kuisoht, sooals hy noemt, en zoodoende heb ik permissie gekregen dit aan u te schryven. Wat ik zeggen wou is dit: u moet niet denken, dat n een meisje voor u hebt en u hoeft ons niet zoo kleineerond te be handelen, want dat komt niet te pas. Wat dat Vrouwenkiesrecht betreft, ja, als je er niet rijp voor bent, is het beter wat te wachten, men kan zooieta niet forcoereu, hier geldt ook zaohtjes aan dan breekt het lyn(je niet. Wjj vrouwen worden vertrapt en als onmondigen behandeld en als je nu ziet hoe in den Haag de mannen van de Tweede Kamer aan 't kletsen zjjn over iets wat ee zelf niet weten wat het worden moet, ik bedoel de Radenwet, Piet zei de Rotterdammer zei de Raadselenwet, en hoe ze er zelf den gek mee steken, dan wordt je wel eens naar en zegt bjj je zelf zoo kan ik het ook. Ik ben maar eene een voudige vrouw en ik heb weinig verstand van de politiek, maar dat ik het beter zou doen of tenminste even goed als die Haagsche heeren dat is zeker. Maar ik wil geen Voorzitster worden van het Vrouwenkies recht, o neen, hoor, daar moet ik niets van hebbes. Maar ik bljjf zeggen als je zelf niet rijp bent om de voordooien van Vrouwenkiesrecht in te zien, is er niets aan te doen, dan moet je trachten je te ontwikkelen en veel te lezen en zoo. Piet was er eerst tegen, omdat hy er nooit veel fiducie in had, zei-d-ie, maar Binds dien Zaterdagmiddag is hy omgedraaid, want zei-d-ie als de vrouwen d'r huishouden d'r voor in den steek laten dan moet het toch wel iets van belang zjjn, want het buis- houden dat is een vrouw d'r heilig huisje ik tenminste vind het wat prettig mjjn huishoudinkje op streek te hebben en zoo zjjn or wel meer. En toen heeft Piet oen heelen tyd met een paar dames zitten pra ten en die hebben hem beredeneerd ge lukkig dat Martina Kramers er niet was zei Piet want daar kun je gewoon niet tegen op met praten maar deze dames hadden niet zoo'n flox de bouche toch is Piet bekeerd. O, ik was zoo bljj al weer een medestrijder voor de goede zaak. Maar als u niet rjjp bent ja dan moet je niet meedoen. Wjj kannen niet bjj je komen vanwege het standsverschil zegt Piet en dat van die breikous zullen wy je maar niet kwaljjk nemen. Gegroet, Paula Pessimist—Pompblbovk." Uit den Omtrek. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrijdag 28 Juni Aardappelen f 1.50 k f 2.20 per zak. id. kleine 0.80 1.35 bloemkool 2.- 5.25 100 stuks. Sla 0.24 0.40 100 Dhalotten 0.60 1.10 100 bos. tortelen 2.— 2.50 100 Peulen 2.50 4.— 100 pond. Aardbeien 0.04 0.05 per mandje. Advertentiana X., confisenr-glacier, beveelt zjjn jja warm aan." e „Een meisje gevraagd om op te hangen; zioh te melden bij de Wasscherjj X." Bij dit nummer behoort een Bijvoegeel.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2