KLEINE COURANT t Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, erlngen en Anna Paulowna. LEVENSSTRIJD. No. 4116 Zaterdag 20 Juli 1812. 40*te Jaargang. t Vliegend Blaadje p. 3 tn. 50 et., fr p. post 75 et, baiteilaad 11, Pre- Zondagsblad 374 45 cniën j Modeblad i i 65 t i i 75 (Voor het buitenland bij Toornitbetaling.) i.» 5 I 7'. J Advertentie* tob 1 lot 5 regels (bn roomilbetaling) 30 ceat Elke regel meer6 Sewijs-exemplaari vignette* e* groote lettert worde* aatr plaaUrnimte berekead Intern— Telefoon 80. tfereohijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeweri O. OE BOER Jr. BERKHOUT Co.), Helder. BureausSpoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. «SIEUWSBERICHTEH. HELDER, 19 Juli. Arrondlssements-vergaderlng. W(j boloofdei' in ons vorig nummer terug te zullen komen op een deel van het ver handelde in deze vergadering. In zijn openingswoord deelde de arron- dissoments-schoolopziener nog mede, dat be richt van verhindering was ingekomen van de schoolopzieners in het arrondissement Medemblik en Alkmaar. Insgelijks van den heer Burgemeester van Helder. Daarna wees spr. op het groot onderscheid tnsechen de vorige vergadering en deze. Toen was hy voor velen een onbekende, thans is dat niet meer het geval. Spreker ondervond vriendelijke medewerking, waar voor hy dankbaar is. Spr. geeft daarna een overzicht over de mutatiën van het personeel. In zyn mededeelingen omtrent het arron dissement zegt spr. over Schoollokalen en leermiddelen: over 't algemeen in goeden toestand. Goed ingerichte lokalen voor vak j. (gymnastiek) ontbreken veelal. Aan de bijzondere school voelt men niets voor dit vak. Schoolbanken laten nog te wenschen ovor. De kwestie lei of schrift is nog niet voldoende geregeld; de meerderheid is voor het laatste. Taalonderwijs werd nagegaande resultaten waren nogal uiteenloopend. Of de vereenvoudigde spelling een weldaad zou zyn is een open vraag nog; van invoering komt trouwens in de eerste jaren niets, na het ongunstig rapport der Staatscommissie. Spr. wydde dit jaar zyn bijzondere aan dacht aan het onderwijs in de Vader- landsche geschiedenis. Totdusver werd hy nog niet teleurgesteld; trouwens de conclusie kan eerst getrokken worden aan 't einde van den leercursus. Spr. acht het van hoog belang dat onze kinderen kennis dragen van den worstelstrijd onzer vaderen. Een onderzoek werd door spr. ingesteld naar het aantal zwakzinnige en ach terlijke kinderen. Hun aantal bedroeg te Helder ruim 80. Een lezing over deze kwes tie werd gehouden. Op een desbetreffend adres aan den gemeenteraad is geantwoord dat eerst het rapport van den schoolarts zal worden afgewacht. Spr.'s eindoordeel omtrent de scholen in het arrondissement isin aanmerking ge nomen de uitgebreidheid der leerstof geven zy aan het kind, wat zy kunnen. Meer mede werking der ouders is gewenscht. Als voor waarde voor goed onderwijs noemt spr. nog orde, netheid, gehoorzaamheid, reinheid. Omtrent den leerplicht deelt spr. mee Op 15 Januari waron in het arrondissement ingeschreven 6882 leerlingen tegen 6944 in vorig jaar. Daarvan waren 1074 op de by- zonderen school tegen 1089 in 't vorig jaar. Van 6 Mei 1911 tot 31 Mei 1912 werden verzonden615 aanmaningen, 151 waarschu wingen, 94 aanzeggingen en werden opge maakt 51 processen-verbaal. Absoluut schoolverzuim komt weinig voor. De bepaliogen der leerplichtwet mochton echter voor sommige ouders wel wat strenger zyn. Aan do Rijksnormaallessen waren 118 leerlingen waarvan 38 op de voorbe reidende klasse. Van do 16 leerlingen die examen deden slaagden 12, voor vak j. 12, voor handwer ken 18. Den heer Kloosterhuis die afgetreden is als leeraar in de Vaderlandsche geschie denis bracht spr. een 'w96M van hulde. De Christelijke normaalschool telt 141eer- Spr. meent het onderwijs in het arrondis- ment te mogen roemen hy spoort de onder wijzers aan al hunne gaven te gebruiken voor het vervullen van hun vaak moeilijke taak. Samenwerking en onderlinge waar deering is daarroor noodig. Na deze rede werden de liederen gezongen door een 50-tal leerlingen en oud-leerlingen der Rijksnormaallessen onder leiding van den heer Leewens. Van het succes van deze aardige hupsche liedekens meldden we reeds. De heer Wy., voorzitter van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs,1 die zich by het bezoek aan 's Rijkswerf bereid verklaard had uitlegging te geven, kreeg daarna het woord. Hy wees er op dat we hier zyn in een plaats van visschen en varen, op een historische plek, waar de klokken werden geluid ton toeken dat 't vaderland in gevaar was, toen in de onmiddelyke nabijheid de kanonnen bulderden. En al heeft onze plaats geen monumenton, het heeft nog altyd zyn werf en de vloot, beide zaken in nauw ver band met de veiligheid van ons land. 't Doet spr. genoegen dat zoovolen zich tot een bezoek daaraan opmaakten. Hy hoopt dat de indruk ken van het geziene zullen strekkon tot waar deering, tot mededeeling aan anderen, tot belangstelling. Het zal spr. aangenaam zyn daartoe iets te mogen bydragen. Een warm applaus volgde op deze woorden. Mej. van der Veen word by acclamatie tot bestuurslid gekozen. De heer v. d. Bilt gaf daarna aanwyzing aan de clubs die verschillende bezienswaar heden zouden bezoeken. De voorzittor sprak daarna een slotwoord waarby d*nk bracht aan den Directeur en Commandant der Marine, aan de Directeuren van Zoölogisch Station, Gasfabriek en Meteo rologisch Observatorium voor de bereidvaar digheid waarmee zy hunne inrichtingen voor de bezoekers openstelden. Ook den heer Wys bracht by dank en de commissie uit het N. O. G., die het concert te Huisduinen aanbood, benevens aan den secre taris den heer v. d. Bilt, voor zyn werkzaam heden en aan den heer Leewens voor de leiding van den zang. Van den districts-schoolopziener kwam tele grafisch bericht dat hy door ambtsbezigheden verhinderd was. Do groepen die de verschillende inrichtin gen bezochten roemden om strijd de hartelijke ontvangst en de welwillendheid daar onder vonden. De versierde tram bracht de 200 dames en heeren naar Huisduinen, waar in 't Badpa viljoen van een opgewekt concert werd ge profiteerd. Ongelukken bij het baden. Uit allo plaatsen van ons land kwamen berichten over het verdrinken van oude en jonge menscben by het baden. Zy bezwyken moestal doordat zy in het water te snel af koelen. Men zy dus zeer voorzichtig. In drie dagen tyds vordronken hier en daar op den Ryo, beneden Keulen,SQpersoneD. Egmondache Tentoonstelling. In een zeer groot duindal naby de Noord zee vormt het Tentenkamp dor Egmondache Tentoonstelling met het duinlaudschap een schoon geheel. Het kamp telt ruim 30 lin nen tenten, de Bioscope vanAlbert Frères, hot Lustige Rad, do Danstent en a.ndero inrichtingen van vermaak niet meegerekend. In deze tenten zyn hoogst interessanto zakon uitgestald. De volledig toegeruste reddingboot, geheel compleet op wagon en mot nllfs, wat er by hoort, zal zeer de aandacht trekken. Niet minder belangrjjk zjjn de overige exposities, waaraan nu met kracht wordt gewerkt. De plechtige opening geschiedt Vrijdag 19 Juli, 's middags 2 uur. De openingsdag wordt met oen groot vuurwerk besloten, 's Avonds 12 uur rydt eon extra trein naar Alkmaar. Tal van ingekomen berichten van vereeni- gingen en gezelschappen toonen nu reeds aan, dat Egmond een overdruk bezoek is te wachten. Alle Zondagen en Woensdagen zyn bijzondere feestdagen, met historische optochten, wedstrijden on andere uitgezochte feeBtelykheden. Op al die dagen rydt 's avonds 12 uur eon extra trein naar Alk maar. De eerste Zondag zingt het bekroonde Mannenkoor uit Krommenie en is Kokado- rus op het terrein. Woensdag 24 Juli zyn er verschillende wedstryden, terwyl dan de Vliegende Man 's middags van den hoogen toren van het Kurhaus in het dal vliegt. Vrydag 26 Juli worden demonstraties op de Noordzee gehouden met de Reddingboot en met het drjjfbare doek iRettung' van de Firma Dikkers, terwyl daarna het brand- blnschmiddel ,Kyl Fyre* wordt beproefd. Voor vel electrisch licht, muziek en feeste lijkheden wordt gezorgd. De Rijksmiddelen. Blykens den staat van de opbrengst der jfksmiddellon is Juni voor de schatkist op nieuw buitengewoon gunstig geweest. Er werd niet minder dan f 1,440,000 méér ontvangen in de overeenkomstige periode van het vórig jaar. Overschreed toenmaals het eind bedrag in Juni voor het eerst f 17 millioen, thans is het tot f 18,487,468 gestegen, een bedrag dat tot nu toe in die maand zelfs niet by benadering werd bereikt. In vergelijking met 10 jaar geleden is het lotaafcyfer met 33 pCt. gestegen. Ook de verdeeling over de afzonderlijke hoofden toont een zoer bevredigend beeld. Van de directe heffingen gaven de grond belasting, het personeel- en de bedrijfs belasting de hoogste cijfers, die ooit in Juni werden bereikt. De opbrenust steeg met resp. f 40.000, f 118,000 on f 411,000. Wat do grondbelasting betreft, is het thans verant woorde bedrag van f 8,488,000 niet alleen een Juni record, maar tevens het hoogste dat ooit in eenigerlei maand werd ontvangen. De vermeerdering van de bedrijfsbelasting ver gelijkt met een ruim f 100,000 lager cijfer in 1911, maar is desniettemin bijzonder ruim. Sinds 1913 is do opbrengst meer dan ver dubbeld. Uit een specificatie by den middelen- staat blykt, dat de stortingeu voor bedrijfs belasting voor het ovorgroote deel aanzuive ringen op rekening van het oude boekjaar betreffen. Voor 1912/13 is nog slechts een luttel bedrag betaald. Er behoeft dus niet te worden gevreeBd, dat het thans ontvangen record-bedrag later door een trager vlooien van de opbrengBt zal worden gevolgd. De vermogensbelasting, waarvoor Juni een onbe- teekenende maand is, gaf eveneens een iets grootere bate. Totaal werd uit de directe belastingen byoa zes ton meer ontvangen dan verleden jaar Juni. De invoerrechten brachten een accres van f 139,000 of 15 pCt., na een vooruitgang met 8pCt. in 1911, de zegelrechten gingen met f 19,000 (4 pCt.), registratie met f 39,000 (61/, pCt.) vooruit. De hypotheek-rechten bleven f 5000 ten achter by bet vorige jaar, toen de opbrengst echter buitengewoon hoog is geweest. De successie rechten hebben don grooten achterstand van Mei gedeeltelijk goed gemaakt door een vermeerdering met f 276,600 (20 pCt.) Zy leverden een bedrag, dat, wat Juni betreft, slechts in 1903 en 1904 is overtroffen. Totaal werd uit de indirecte belastingen f 840,00) meer verantwoord, waarmede oen nieuw record is bereikt. Niet minder gunstig dan voor de maand zyn de cjjfers voor hel thans verloopen half jaar. Ia het geheel is in dien tyd f 8,199,500 moer ontvangen dan in de overeenkomstige periode van 1911, toen reeds een acores te boeken viel van f 8,454,000 tegenover 1910. Tegen 6/12 der raming is de totale opbrengst slechts f 1,226,000 ten achteren. In aanmer king nemende dat verschillende middelen in de laatste maanden des jaars veel ruimer plegen te vloeien dan in het eerste halfjaar, is dit resultaat by zonder gunstig. Tot de vermeerdering hebben byna alle middelen bijgedragen. Koninklijk bezoek aan de Harskamp. Naar wy vernemen zal H. M. de Koningin, vergezeld vao Z. K. H. Prins Hendrik, Don derdagmorgen per auto een bezoek brengen aan de legerplaats te Harskamp, voor hot y wonen der schietoefeningen. De nieuwe Kamerpresident. Naar wy uit goede bron vernemen is de rechterzijde het eens geworden over den op volger van den heer Van Bylandt als presi dent der Tweede Kamer. Niet dr. Do Visser zal daartoe gekozen worden, zooals aanvan kelijk het gerucht luidde, doch de tegen woordige eerste vice-president, de heer i Nispen. Van 1 H.blad. Het Tarief. De Haagsche redacteur van «De Tyd" meldt, dat de Commissie van Voorbereiding voor de Tariefsherziening met haar werk zaamheden is gereed gekomen en dat haar eindverslag tegen het einde van deze week zal worden gepubliceerd, overeenkomstig de onlangs op het voorstel van de heeren Kuyper, Lobman en Loeff in het Reglement van Orde der Tweede Kamer aangebrachte wyzigiog. Oplichter. Te Heemstede heeft, aldus lezen we in bet >Haarl. Dgbl.", de politie aangehouden en naar Haarlem overgebracht een zekoren K., die zich hoofdagent noemde van eon te Bergen gevestigd ziekenfonds, dat evenwel niet bleek te bestaan. Aan sommigen is werkelyk wekelyks ziektegold uitgekeerd, maar veel meer zieke leden wachtten ver geefs op uitkeering. Ongeveer 200 personen heeft deze oplichter by den neus genomen. Duitsche torpedo-flottielje. Op een bieravond te Duiseldorp heeft kapitein-luitenant ter zee v. Lafiert, de com mandant van de torpedo-flottielje, die den Ryn is opgevaren, verklaard, dat hy gedwon gen was geweest om Nederlandsche loodsen aan te nemen omdat hy geen Duitschen stuurman had kunnen krygen, die de vaar- goulen van de Nederlandsche kust af den Ryn op nauwkeurig kende. De Nederlandsche regeering had met de zaak niets uitstaande. De Kölnische Zeitung heeft een blijkbaar officieuze mededeeling van dezelfde strekking ontvangon. Daarin staat nog, dat het loodsen van de torpedobooten wegens haren grooten diepgang bijzonder moeielyk was. Natuurlijk sou men de taak graag aan Duitsche Rjjn- «ee-loodsen hebben toovertrouwd, maar dezen waren by het vertrek van de torpedobooten uit Rotterdam niet beschikbaar. Het is be kend, dat de Duitsche Ryn-zeo-stoomvaart- maatschappy (Hamburg-Amerika-lyn, Nep- tun enz.) voor de tochten van hun Ryn-zee- stoomschepen zich ook van Nederlandsche loodsen bedienen, omdat Duitsche in den regel (e Rjtterdam niet te krygen zyn. Aan de firma Wambersie Zoon, die bovengenoemde twee maatschappijen vertegenwoordigt, vroeg men voor de torpedobooten om loodsen, en zy slaagde er niet zonder moeite in, in den korten tyd, die er was, twee loodsen te vin den. De zaak moest binnen vierentwintig uur geregeld zyn, en voor mogelijke aanvragen te Ruhrort was er geen tyd meer. Rubber gruwelen in Peru. Men kent de geschiedenis betreffende de gruwelen in den Congo, eenige jaren geleden gepuliceerd. De verhalen waren ongeloofeljjk. Thans is echter by de Engelsche regeering een rapport ingekomen over het bedrjjven van gruwelen op de inlandsche bevolking van Peru, door de bestuurderen van een Engelsche rnbber-maatschappy, die nog af schuwelijker zyn, dan in de Congo plaats vonden. Wy ontleenen het een en ander aan dat rapport, voorkomende in de >N. Rott. Ct.' Het is wy kennen het slechts in uittreksel ongelooflijke lectuur. De Indianen uit het rubber- gebied aan de Putumayo zyn door de werk tuigen van de rnbbormaatschappy zoo vree- selyk geteisterd, dat zy duurde het bewind nog voort binnen een jaar of vier zonden zyn uitgeroeid. De beulen waren meestal Indianen, die eerst zelf door pijniging tot docile werktuigen waren gemaakt en die dan tot de afgrijselijkste excessen op andere slachtoffers bereid waren. Ook rubber-inzamelaars, die uit Barbados afkomstig waren, kregen van de martelingen hun deel. Het was b.v. mogelijk dat een man v»et riemen aan zyn armen werd opgehangen en 50 slagen met de zweep kreeg. Een ander werd aan den nek opgehangen, met sabels gemarteld, en tenslotte met de beenen in het blok gesloten. De openingen in zoo'n blok, waarin de enkels paBsen, zijn zoo klein, dat de twee helften van het blok niet aansluiten, voor oen paar mannen mot hun volle gewicht op het sluitblok waren gaan drukken. Dat geeft wonden, die dikwyls nog jaren later aan de misvormingen van de enkels zyn waar te nemen. Een slachtoffer, in zoo'n blok gesloten, ligt op den rug, soms ook op het gelaat. Dikwyls moet hy dagen, of zelfs weken en maanden in zoo'n toestand blijven. De Indianen, die geen, of niet genoeg rubber brachten, kregen met do zweep, soms worden zy doodgeranseld. Onder de aldus -gestraften" waren vrouwen, en ook vele kinderen pogingen tot ontvluchting werden beschonwd als een halsmisdaad, en dan ook aak met den dood gestraft. De moorden op weerloozen en onschuldigen bedreven loopen in de honderden. Een ge makkelijke en radicale manier om de Indianen te dooden was, hen met petroleum te begieten en in brand te steken. Kinderen maakte men af door hen het hoofd tegen boomen te ver brijzelen. Sommige ongelukkigen kapte men armen en beenen af en liet ben dan liggen om te sterven. Het afsnijden van oor6n be- hoordo tot de milde vormen van afstraffing. Waren de slachtoffers met wonden overdekt, üie begonnen te etteren, dan werden z\j af gemaakt. Niet zelden werden menschen op gehangen tot zy byna dood waren en dan pas losgesned-n. Ook de terdoodbrenging door uithongering werd toegepast. De kinde ren van stervende onders werden ia de on middellijke nabijheid vastgebonden, om den doodstrijd gade te slaan en op die manier «gehoorzaamheid te leeren.» Hadden kleine kinderen het vereischte quantum rubber niet bijeengebracht, dan werd gewoonlijk de moeder maar geranseld, dan zou men voor een volgenden keer wel ijveriger zyn. Afschuwelijk ook waren de sexueele prak tijken, waaraan de Indianen-vrouwen en •meisjes blootstooden. Al deze geweldenarijen spelen zich af in het oerwoud aan de Boven-Putumayo. Er leven, of leefden, daar in een gebied van ca. 10.000 vierk. Eng. myl 40,000 h 50,000 in boorlingen. De agenten van de rubber-maat- schappjj zyn daar onbeperkt heer en meester over de Indianen-bevolking. Rechters zyn er nieter is voor de ongelukkigen geen hulp. De Peruaanscho regeering beweert in ant woord op de herhaalde betoogen der Brilsche rogeeriog, «dat zy er niets aan kan doen.' Daarom heeft de regeering te Londen nu de door haar ontvangen rapporten gepubliceerd. Een getuige doodgeschoten. New-York, 16 Juli. Hedenochtend werd de welbekende speler Hermann Rosenthul, de voornaamste getuige in het onderzoek, dat heden aanving, betreffende de verdenkingen tegen de politie, nl. dat zy voordeel zou trekken uit de speelhuizeu, uit zyn woning op straat gelokt en doodgeschoten door een zestal personen, die in een auto zaten. Twee vao hen zyn als politiebeambten herkend. De moordenaars ontkwamen. Het geval heeft groote opschudding in de stad verwekt. New-York, 16 Juli. Men heeft een man gearresteerd, die verdacht wordt de ehanfienr te syn van de auto, waaruit de moordenaars van Rosenthal op hun slachtoffer schoten. De gearresteerde ontkent alle schuld. Het bericht van den moord op Herman R jsenthal, den hoofdgetuige in het ondersoek dat in zake omkoopbaarheid der New-York- sche politie werd ingesteld, heeft te New-York groote ontsteltenis verwekt. Herman Rosenthal was volgens mededee lingen, die het Central News-Agentschap ontving, houder van een speelhuis. Hjj be klaagde zich over vervolgingen, waaraan hy zich van de zyde der politie zag blootgesteld, niettegenstaande oen politie-luitenant stille vennoot was in zyne zaak. Dinsdagnacht omstreeks 2 uur zat Rosen thal in het Hotel Metropole aan het avond- >1, toen iemand hem kwam waarschuwen, dat men hem buiten het hotel wachtte. Ro senthal stond op, begaf zich naar buiten en viel zoo in den hem gesteldon val. Nauwelyks buiten gekomen werd hy door een zestal lieden, die hem opwachtten, neer geschoten. De moorlenaars sprongen navol- vooring van bet misdrijf in een gereed staande automobiel, waarmede zy zich ijlings uit de voeten maakten. Loodswezen in Finland. Men herinnert zich, dat vóór korten tyd onder de loodsen in Finland eene staking uitbrak, waarom zy alle zeeteekens inhaalden. Thans wordt bericht dat een aantal loodsen uit Degerby en Settunga, dat zich indertyd ook by do stakingsbeweging aansloot, nu het Russische loodswezen wederom om aanstelling verzocht heeft. Kwakzalverij. Maandag werd voor een Berlijnsohe recht bank de aanklacht behandeld van prof. Kou wer tegen den fabrikant van het kwaktal- vermiddol „Rad-jodie beweerd had, dat prof. Kouwer dit middel by de koningin had toegepast, torwyl prof. Kouwer indertyd reeds onder eede verklaard had, dat dit niet waar was. De advocaat van den eischer vroeg gevangenisstraf, omdat een geldstraf den fabrikant, die door den verklop van zyn verschillende middelen eenige malen million- nair is, niet zou treffen. De beklaagde werd echter tot een boete van 800 M. veroordeeld. Bovendien werd aan prof. Kouwer het recht toogekend, hat vonnis te publiceeren. Suffragettes. De Londensche berichtgever van het f Han delsblad" schrjjft d.d. 14 Juli: „De suffragettes en de mannen, die hen helpen, hebben gisteren weder van zich doen spreken. Gistermiddag, toen minister Lloyd George, vergezeld van den onder-mioiater dr. Macnamara, het gebouw te Kennington inging, waar hy een redevoeriog sou houden, sprong een jonge man op hem too, zeggende twaarom betracht gy geen rechtvaardigheid jegens de vrouwen!' en bracht hem tegelij kertijd een slag op den hoed toe. Hy werd gearresteerd. Volgens verklaring van den gearresteerde zelf er was by de gebeur tenis niemand anders geweest dan de beide ministers, want de heer Lloyd George was om aanvallen van suffragettes te voorkomen door een achterdeur binnengegaan had deze niets gedaan dan den minister by den schouder pakken en waren beiden toen op den grond gerold. De ware toedracht blykt misschien morgen voor den politie-magistraat. Erger is wat uit Oxford wordt gemeld. Zaterdagochtend vroeg ondekte eon surveil- leerend veldwachter op het buitengoed van don Minister van Koloniën, Lewis Harcourt, te Nuncham in Oxfordshire, twee vrouwen, die niet wilden zeggen wat ze daar op dat ngewone uur te doen hadden. Eén hun hunner vluchtte, de andere, Helen Craggs, dezelfde die te Cardiff onlangs Mi nister Mek enna aanviel, terwyl die met den Koning en de Koningin in het rytuig zat, werd gearesteerd. Op haar werden bevonden een mandje, bevattende floschjes spiritus, petroleum en terpentijn; twee vuurmakers on krullen, drie borstels en een zakje, bevattende negen sló ten-brekers en een electrischen fakkel. Zy is nu beschuldigd op 's heeren Har- conrt's buitengoed te z(jn geweest met een misdadig doel, nl. om het huis in brand te steken. Wy zullen maar aannemen dat wy hier te doen hebben met een ongelukkige krankziu- IligO, »,Lt het is byna te erg, te durven aannemen dat de vrouwen hjuw toevlucht zonden kunnen nemen tot dergelijke daden." Os tien geboden tegen de warmte. Het Parijsche blad ,de Matiu' heeft eenige bekende geneesheeren gevraagd, welke mid- aangewend kunnen worden, om zich mogelyk tegen de warmte te vry- Docter Marcel Labbé heeft hierop het volgende antwoord in den vorm van de tien geboden gegeven lo. Vermyd de direote zonnestralen, bedek het hoofd met een lichten hoed, en bescherm ook den hals. 2o. Draag dunne, lichte en wjjde kleereu. 8o. Gebruik geen overvloedige, zooveel mogelyd vegetarische maaltijden. 4o. Eet gekookte, gepelde maar vooral rype vruchten. 5o. Onthoud u van conserven en zekere taartjes met room, daar deze door de warmte spoedig bederven. 6o. Drink om uw dorst te lesschen gekookt water. Draag er ten minste zorg voor dat het water goflltreerd is. 7o. Lesch uw dorst met frissche, doch niet met ijskoude dranken en doe vooral geen stukjes ys in uw drank. 8o. Neem matige beweging. Blyf niet te lang zitten. Neem eenige rust na den maal tijd, maar niet te lang. 9o. Neem frissche koip. en douche badeu. lOo. Slaap met open vensters en weinig bedekking. Dooter Davenièro, professor aan de hooge- school te Grignon, antwoordde op dezelfde wyze als volgt lo. 's Morgens wassche men zioh zeer zorgvuldig. 2o. Gy zult wijde, lichte kleeren dragen. 3o. In de sohaduw zult gij langzaam wandelen. 4o. Gy zult geen bedorven, noch overvloe dig voedsel nuttigen. 5o. Zelfs by hevigon dorst zult gij geen ongefiltreerd water drinken. 6o. Weinig zult gjj drinken opdat gij niet overvloedig transpireert. 7o. Overdag zult gy uw venster hermetisch sluiten. 8o. Doch des nachts integendeel wyd opeu zetten. 9o. Gedurende uw nachtrust sult gy u slechts bedekken met een laken. 10e. En deze geboden vijf malen nauw keurig overlezen. „BKLLEYÜE" Gedurende de Zomermaanden dagelijks Ijskoude dranken. Woensdags en Zon dags Amerikaanschs dranken, alsCublers, Cocktails, Bowls, etc. Restaurant den gebeelen dag. Plats du Jour et du Soir. Pensionprijzen billijk. M. J. SCHOUTEN. FEUILLETOI. VRIJ BKWZRKT DOOR AllO. 25, ZESTIENDE HOOFDSTUK. De zomer ging voorbij. koren werd rüp, de zeisen werden gewet en de bedrijfs directeur Noordhoeck was in zyn schik, toen de rijke oogst de schuren vulde. Zegen over al, uiterlijk en innerlyk. En Lena voelde voor alles den innerlyken zegen, die van haar geliefde mevrouw uitging. Het werd horfst en Emma van Heemstee betrok het kasteel Dalsteren. Ze had gehoor gegeven aan het verzoek van Lena en spoedig na haar aankomst bracht ze met haar oom een bezoek aan Eikenrode. Toen Lena haar zag, stormde ze jubelend de trap van het terras af, in de armen van haar vriendin. «Hoe heerlijk, je terug te zien, hoe heer lijk. Ach, wat zal je oom bly zyn." Emma lachte. .Nu, nu, Lena, met dat bly zyD, zal het zoo'n vaart niet loopen. Oom beeft andere geluksboden. Niet waar, Adolf richtte zy zich tot den toesnellen den knaap. .Spreek het niet tegen, oom! Ik weet, dat wy elkaar veel beter verstaan dan vroeger, maar uw Adolf kan ik toch niet vervangen." pe baron keek vergenoegd zjjn nicht aan. Het is me een katje. En nu wil se mij, ouden kerel, nog tot vleierij dwingen. Daar komt niets van in, Emma." Emma lachte. «Bezwaar uw geweten niet, oompje, door my uit hoffelijkheid oen onwaarheid te zeg gen", zeide zy. De baron antwoordde even plagend. Lena hoorde glimlachend toe. Het jonge meisje wist wel, hoe ze met haar oom moest omspringen. De andors zoo ernstige man was nn opgewekt en vroolyk. »Je bent tydens je verblyf hier, merk waardig opgeknapt", zeide Emma tot Lena. .Wat ben je lief geworden, zoo rozig en frisch, als een appelbloesem." .Dat komt van het lnio leven", schertste Lena, «een goede behandeling en het land leven." «Ja, men kan het je wol aanzien, dat je hier beter op je plaats bent, dan by de familie Ankermans. Ik moot je de groeten van hen doen. Ze verlangen dikwijls naar je terug. Is dat geen genoegdoening voor je Lena verklaarde lachend, daarmee tevreden te zyn. Emma vatte haar vriendin onder den arm .En breng me nu eens by mevrouw Van Ameyde. Ik ben werkelijk nieuwsgierig haar te leeren kennen." Mevrouw Van Ameyde zat op haar lieve- lingsplaatsje in de veranda, bezig met een haakwerkje. Naast haar lag een boek. Toen Lena haar vriendin had voorgesteld, reikte mevrouw Van Ameyde Emma de hand. tIk verheng me, de vriendin myner Lena te leeren kennen. Ik heb al zooveel van n gehoord. U moet me verontschuldigen, dat ik n zittend begroet, ik ben helaas een half verlamd wsaer, dat men wat door de vingers moet zien. Deelnemend zag Emma neer op de jonge vrouw. Mooi en bevallig, was ze, Lena had niet te veel gezegd; meer nog dan dit ver raste haar de opgewektheid van de zieke, evenals het bescheiden optreden der ryke meesteres van Eikenrode. Een merkwaardigo vrouw dacht zy ook. Zy had om Lena's lof tuitingen op mevrouw's voortreffelijke eigen schappen geglimlacht. Nu begreep zy den invloed, dien dit karakter op zyn omgeving moest uitoefenen. Op mevrouw's verzoek zette zy zich naast haar neer. Terwyl Lena voor eon ontbijt zorgde en Adolf den baron tuintje liet zien, babbelde zij levendig met de jonge vrouw. Mevrouw vroeg, hoe het haar op het kaBtool beviel en Emma sprak openhartig over de slechte huishouding daar. «De oude, die voor de huishouding zorgt, is half blind en daar oom naar vrygezellenaard ook niet zoo nauwkeurig toeziet op orde en uothoid, is het met de behaaglijkheid treurig gestold", zeide ze. Mevrouw keek haar vriendelijk aan. «Dan kan u mooi raad verschaffen, juf frouw Van Heemstee", meende ze. rik Emma fronste het voorhoofd. Dat moest er nog by komen, dat zij die huishouding by haar oom moest opkoappen. Ze bezat even weinig lust als bekwaamheid voor zulk huishoudelijk werk. «Ik heb geen aanleg voor zulk werk", verklaarde ze openhartig, t©n geen lust al leen terwille van oom, die daar geen bohoefte aan gevoelt, steeds met die oude vrouw te twisten." Mevrouw lachte fyntjes. Emma zag nu op de teere gestalte neer, met dat fyn geteekeude gelaat, dat ondanks zyn jeugd zooveel nadenken en ervaring weerspiegelde. «Is u al lang ziek vroeg ze. •Zes jaar", antwoordde mevrouw. «Ik werd ziek, toon men myn man, die een nur geleden nog gezond en wel voor my stond, met gebroken nok thnis bracht." Ze zweeg geruimen tyd en vervolgde toon, terwyl zy met haar hand wees naar een door de avondzon beschenen plek aan den horizon: «Ziet n daar dat fraaie landschap, juffrouw Van Hoornstee Dat is een henvol met eon gevaarlijken afgrond. In de naby- heid biedt de kloof een afschrikwekkonden aanblik, maar hoe verder men er van ver wijderd is, des te schooner is het beeld. Daarmoo kan ik myu lot vergelijken. Eerst geloofde ik nooit den zwaren slag te boven to kuonen komen, maar hoe meer jaren er over verliepen, des te meer verdween de treurigheid van het verleden en alleen de herinnering aan vroeger geluk blyft." Daar trad de baron met Adolf aan de hand binnen. rik kan u een nieuwtje meedeelen", begon hij. ,U weet, dat Van Óoyen naar een pach ter voor Heuvelheim uitzag. Een zeer vor- standig idee, daar hy met al zyn plannen maken mooi op weg was uaar zyn onder gang. Nu heeft hy iemand gevonden, die hot ernstig meent. Sinds gisteren is die op Heuvelheim." Deze mededeeling werd met belangstelling ontvangen. Plotseling hoorde men een rijtuig aan komen en spoedig kwam het dienstmeisje melden: «Mijnheer Van Ooyen en nog een mijnheer." (Sapperloot, daar heb je den nieuwen pach ter al", riep de baron uit. Lena wilde juist de tafel dekken, waar het kleine gezelschap aan zat. Zy had van het rytuig niets gehoord en evenmin, dat het meisje bezoek bad aangekondigd. Het levendige gesprek der aanwezigen verhinder de haar de schreden der beide heeren, te hooren, die den tnin door kwamen. Zy keek op en daar stond, vriendelijk groetend, Blyendal, de vroegere bedrijfs directeur haars vaders. Mynheer Van Ooyen begroette eerst de vrouw des huizes, en stelde toen zijn met gezel voor. By de drukte, die nu ontstond, had Lena tyd om tot bezinning te komeD. Het bloed was haar eerst naar de wangen gestegen, later werd zy doodsbleek. Haar hart klopte onstuimig. Mol haar koude hand streek ze over haar verhit voorhoofd. De verrassing en daarby nog de onverwachte levende her innering aan een gelnkkig verleden hadden haar voor een oogenblik van streek gebracht. Ze herstelde zioh echter. Men was verbaasd, toen men hoorde, dat Lena en Blyendal oude bekenden waren en vond het zeer natuurlijk, dat de jonge man met de dochter van zyn vroegeren meester een druk gesprek voerde. Ook Lena kwam dit niets buitengewoons voor, maar zy kon niet verhinderen, dat haar wangon beurte lings rood en bleek werden. Zy voelde sich beklemd in tegenwoordigheid van den jongen man, tegenover wien ze zioh vroeger zoo van haar meerderheid bewust was geweest. Was het misschien ook, omdat hy niterlyk soo veranderd was f Zyn manier van optreden was zekerder geworden, zyn volle baard maakte zyn gezicht smaller en verleende hem een eigenaardige bekoring, z(jn niet overdreven nieuwmodische maar goed zitten de kleeding toonde, hoe fraai gebouwd hy eigenlijk was. En hoe beleefd werd hy door mynheer Van Ooyen behandeld. Lena zag het met bitterheid en s(j wist wel, dat de oorsprong van dit gevoel moest gezocht worden in gekwetste jjdelheid: hy, die eens aan haar vader ondergeschikt was geweest, was nu heer en meester, of stond op hot punt, dit te worden, en zy, de eens zoo be- nüd. meesteres van den Heezenberg, was nn in zekeren zin dienares. Deze gedachte scheen by hem niet op te komen, hy was in zyn geheele houding tegen over haar nog decolfdo van vroeger. Hy wist een levendig gesprek gaande te honden, en drukte zy'n deelneming nit in mevrouw Van Ameyde's ziekte. Ook wist hij met Emma op die zekere, bewuste manier van den kenner over de nienwsto letterkundige werken te spreken en bracht Lena daardoor in verbazing. Wat hebben de laatste jaren van hem een man van de wereld gemaakt, daoht ze zon hij innerlyk nog dezelfde brave Blijen- dal zyn Zij keek hem in de oogen en toen zy daa in weer dien trouwhartigon, eerlijken blik van vroeger ontmootte, wist ze, dat hij dezelfde gebleven was. Men wandelde den tuin vervolgens eens door. Blyendal liep naast Lena en vertelde haar, dat hy een zeer goede betrekking had g.h.d, dooh nn, na den dood van zjjn laat- sten beer, voor oig*n rekoning daoht te beginnen. Lena da dacht er juist over na, aan welke gelukkige gebeurtonis h|j het te danken zon hebben, dat hy, zoo'n hooge pachtsom kon betalen, als de heer Van Ooyen eischte. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1