Tl urine-C lnl>. Splti .DE TUINTJES". „ONZE VLOOT". TUITJES. Agenda. 30 Juli. Concert door hetmarine-entemble„Orfeus" met medew. van me]. Koek. Casino, 8 uur. 1 Aug. Concert te geven door 15 musici van de Stafmuziek. Badhuis, 8—10 uur. 1 Aug. Tuinconcert te geven door de Zang- en Rec.-ver. -Harmonie1' en de muziekver. „Apollo". Casino, 8.30 uur. 3 Aug. Zomerfeest door dansclub „Danslust11. Casino, 8.30 uur. Marine en Leger. Ur. Ms. „Koningin Regentes1' vertrekt 6 Augus tus van Amsterdam om 7 Augustus a.s. aan de proeftochten te beginnen onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. 6. Krol, chef van den staf der Zeemacht te Amsterdam. B\j K. B. is de kapt.-luit. t. z. I. F. Nijland, met 26 Aug., eervol ontheven van het bevel over Hr. lis. „Zeehond'1, en het bevel over dezen bodem met gelyken datum opgedragen aan kap.-luit. t. s. H. S. Suermondt, Bij besch. v. d. Min. v. Oorlog ad int. v. Marine zijn de navolg, plaatsingen gelastkap. der mari niers P. 8. Groen 1 Augustus a.s. gepl. a. b. wacht schip te Amsterdam j luit. t. z. 1ste kl. J. C. Tolle naar 1 Aug. a.b. „Neptunus"en id. 2de kl. D. A. de Ronde 12 Aug. a. b. „Koningin Emma". De officier van administratie der le klasse W, L. G. J. r. Cramer von Baumgarten, van Hr. Ms. „Kortenaer", vertrekt in de tweede helft van September a.s. per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië. Bkj de Marine-Machinisteaschool te Hellevoet- sluis z]jn bevorderd: a. tot sergeant-ad spirant machinist de korporaals P. Guilonard, W. P. Pol derman, T. Veerman, J. C. Piek en H. J. Maas; b. tot korporaal-adspirant-machinist, de adspiranten C. L. Vlncken. P. N, Vreeken, H. Woudenberg P. Vlam. By de begrooting van het departement van oorlog voor het dienstjaar 1913 zullen belangrijke sommen worden aangevraagd voor het aanschaffen van keukenwagens, liavenwagens en andere treinvoer- tuigen. Tevens zal een bedrag van 1.100.000 gulden worden aangevraagd voor de reeds zoo lang drin gend noodige aanvulling van munitie voor de artillerie en de infanterie. Aan de op 2 Augustus a.s. te houden parade zullen deelnemen Plni. 450 manschappen der Landmacht 550 manschappen der Zeemacht. Deze getallen berekend zonder kader. Stoomvaart bericht en. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLIMD. Sumatra, uitreis, vertrok 27 dezer van Suez. Bands, thuisreis, is 26 dezer Perim gepasseerd. K. Will. 1, thuisreis, vertr. 27 dezer van Singapore. Rembrandl, thuisreis, vertrok 27 dezer van Perim. Ambon, uitreis, is 28 dezer Dungeness gepasseerd. Grotius. uitreis, vertrok 27 dezer van Perim. Kon. d. Neder), arriv. 29 dezer v. A'darn te Batavia. Celebes, thuisreis, passeerde 29 dezer Ouessant. Kon. Will. 111, uitreis, vertrok 29 dezer van Algiers. Krakatau, uitreis, arriveerde 29 dezer te Sabang. Oranje, thuisreis, passeerde 29 dezer Ouessant. Timor, uitreis, passeerde 28 dezer Point de Galle. Rotterdamsohe Llotd. Medan, uitreis, arriveerde 27 dezer te Padang. Opbir, thuisreis, passeerde 27 dezer Kaap del Armi. Bandoeng,v. R'dam. n. Hamb.,pass, 28 dez. Cuzhaven. Goentoer, uitreis, vertrok 27 dezer van Colombo. Palembang, thuisreis, vertr. 28 dezer v. Port-Said. Tambora, uitreis, arriv. 28 dezer te Southampton. Walcheren vertrok 27 Juli van Hamburg naar Java en passeerde 28 Juli Dover. Besoeki, thuisreis, pass. 29 dezer Kaap del Armi. Koninklijke Hollandscbe Llotd. Rijnland, uitreis, is 26 dezer Kaap Verd. ELI gepass. Hollandia, uitreis, vertrok 28 dezer van Vigo. Zaanland, uitreis, arriv. 28 dezer te Montevideo. Zeelandia vertr. 27 dezer v. Buenos-Ayres n. A'darn. Frisia arriv. 29 dezer van Buenos-Ayres te A'darn. Kon. West-Indisobe Maildienst. Pr. d. Nederl. vertr.26dezer v. Paramaribo n. A'darn. Pr. Maurits, thuisreis, arriveerde 28 dezer te Havre. Pr. Will. V vertr. 26 dezer v. New-York n. W.-Indië. Sirius, uitreis, vertrok 27 dezer van Madera. Viaaoheryberichten. Nieuwedicp, 26 Juli. Aangebracht door 15 kor- ders to zamen 5 tot 20 stuks groote tong f0.90 per stuk, 10 tot 80 stuks middeltong f 0.45 a f 0.55 per stuk, 20 tot 150 stuks kleine tong f008 a f 0.10 per stuk, 1 tot 5 stuks rog f0.80 per stuk, 4 mand stortschol f6.00 a f7.00 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol f2.00 a 14.00 per mand, 1 tot 2 mand schar f2.50 a f3.00 per mand. 27 Juli, Van 45 korders te zamen 5 tot 30 stuks groote tong fO.89 a f0.90 per stuk, 10 tot 100 stuks middeltong f 0.40 a f 0.50 per stuk, 20 tot 100 stuks kleine tong f0.10 a f0.15 per stuk, 8 stuks tarbot f5.00 a f6.00 per stuk, 1 tot 10 stuks rog f0.70 per stuk. 1 tot 2 mand stortschol f5.00 a f7.00 per mand, 1 tot 4 mand kleine schol fl.50 a f3.00 per mand, 1 tot 4 mand schar f2.50 a f3.00 per mand. Van makreelvisschers 500 stuks makreel f0. per stuk, 500 stuks pieterman f2.00 per 100. 29 Juli. Van 10 korders te zamen 5 tot 20 stuks groote tong 10.85 per stuk, 10 tot 100 stuks middeltong fü.40 a f0.50 per stuk, 10 tot 60 stuks kleine tong f 0.10 a f 0.15 per stuk, 2 stuks tarbot f5.00 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol 14.00 a f6.00 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol 11.50 a f2.00 per mand, 1 mand schar voor f2.50. Burgerlijke Stend v. Helder, van 26 tot 29 Juli 1912. ONDERTROUWDJ. Brouwer eu H. Post. A. A. Goedhart en I. J. T. Luik. BEVALLENA. Neuvegliese geb. de Roode, d. L. P. A. M. Stam geb. Wagemakers, z. E. de Jong geb. van 't Hert, z. C. S. Zweeres geb. Roekens, z. S. van D]jk geb. Visser, d. OVERLEDENJ. J. Willemse, 78 j. G. Stuiven- berg—Verboom, 62 j. W. T. Wienhoven, 43 j. R. Groot, 15 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 30 Juli, De torpedoboot jager «Jakhals" is Zaterdag alhier aangekomen. Hr. Ms. «Evertsen" is 27 Juli van Glasgovr vertrokken. Hr. Ms. «Dolfijn" is Zaterdag te Sunderland aangekomen. Hr. Ms. ^Zeehond" is heden van de Noord- zoo hier aangekomen. Plotseling dood. Zaterdagavond werd dn gep. majoor- bottelier W. in een barbierswinkel Wilbel- minastraal plotseling ongesteld. Toen men ijlings toeschoot, bleek dat de man reeds was overleden. Verdronken. Zondagmiddag had aan een.der hoofdj kort bjj den vuurtoren, een droevig ongeluk plaats. Het 16-jarige zoontje van De Groot, Molenstraat alhier, was daar te water ge gaan om zich te verfrisschen, toen hy op een gegeven oogenblik zinkende werd opge merkt door iemand die onmiddellijk in zee ging om hulp te verleenen. De drenkeling werd spoedig naar den wal gebracht, waar twee doctoren by de hand waren en men alle pogingen deed om de levensgeesten weder op te wekken. Edoch, niets mocht baten. Het lyk werd per branoard naar de ouderlijke woning vervoerd. Bijtijds gered. Zaterdagavond waren eenige jongens ii het Noordhollandsch kanaal aan het zwemmen. Een hunner, de 13 jarige J. M., was van den wal naar de diepte gedoken en bleef wat lang onder water, waarop de matroos le kl. R. in de gracht sprong om den jongen te zoeken. Even later kwam hy boven met den drenkeling, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde. Met behulp van nog een paar matrozen wist men de levens geesten gelukkig weer op te wekken. Door de ambtenaren van de plaatselijke belastingen alhier is prooes-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer te Koegras (gemeente Helder; wegens het frauduleus invoeren van Sterken drank. Zaterdag zijn te Alkmaar geslaagd voor het eindexamen H. B. S. 5-jarigen- cursus de heeren J. Duinkcr en J. C. M. Kruisinga, alhier. Tram Helder-Huisduinen. De stoomtram HelderHuisduinen ver voerde in de week van 22 tot en met 28 Juli 5941 personen. Ziekenfonds „St. Luduina". Het ziekenfonds van den B.-K. Volksbond hield Vrijdagavond vergadering in het Bondsgebonw. De voorzitter, de heer Wols, kon er met genoegen op wijzen dat het afgeloopen jaar gunstig was. Vier nieuwo leden worden wederom ge ïnstalleerd. De heer Vincken verklaart ook namens sijn medeverilieur, dat hij de boeken nauwkeurig in orde heeft bevonden. De heer v. Os, penningmeester, breDgt verslag uit van zijn beheer, waarnit blijkt dat op 1 Juli 1912 was ontvangenf 239.25 uitgegeven149.25^ batig saldo90.00 Op dien datum bedroeg hel te goed, op de spaarbank der afdeeling belegd, f 1127.68. Voor het fonds is dit een mooi bedrag, de lenningmeester verwerft dan ook een dank- >aar applaus by deze mededeeliDg. Tot verifieurs werden benoemd de heeren de Does en de Ridder. Bij de bestuursverkiezing wordt voor den heer Biegstraaten, welke onze gemeente gaat verlaten, gekozon de heer d. Klauw. Benoemd tot bode wordt J. W. Dijker. De voorzitter zegt den heer Biegstraaten dank voor de vele diensten, welke hü in de 18 jaar, dat hij als bode voor het fondB werkzaam is, bewezen heeft, en wenscht hem in zijn nieuwe woonplaats het beste toe. Na eenige huish. besprekingen sluit de voor zitter onder dankzegging voor de getoonde belangstelling de vergadering. Concert „Casino". Het was een lumineus denkbeeld van de zaDgvereeniging «Helders Gemengd koor* om, tezamen met «Helders Harmoniekapel< eene uitvoering te geven in den gezelligen tuin van «Casino7'. Op den heerlijken zomer avond van Zaterdag was het een genot daar te zitten. Geen wonder dan ook, dat het stampvol was en dat verscheidenen zich met een plaatsje binnen in de zaal moesten ver genoegen, daar alle beschikbare rnimte in beslag genomen was. Het programma was gevarieerd en bood, behalve de nummers voor orkest, een viertal zangnummers, door de dames on heeren van do zangvereeniging uitgevoerd. (Helders Harmoniekapel' opende met de bekende compositie van haren directeur, en voerde vóór en na de pauze een i uit, waarmede zy op het concours te Berk hout, op 4 Augustus, zal uitkomen, n.1. een ouverture de concert ,Stella« van Boyer, fraai en zeer dankbaar nummer, waar mede slj ongetwijfeld succes zal hebben, een potpourri^ bewerkt door Kessels, «souvenir de 1'opóra comique" met bekende en populaire wijsjes. De zangvereeniging zong vier eenvoudige, bekende nummers van KolkmaD, Kretschmer, Mendelssohn Bartboldy en een grappigen onbekende, wiens geestig «Ja en Neen* zeer insloeg. Toen het koor over de tooneolkoorts heen was en op stem geraakte, bleek het een fraaien samenzang te kunnen leveren, getui gend van ernslige studie. Heel mooi klonk de begeleiding van een viertal koper-instru menten bij Mendelssohn's melodie. Daar bet meerendeel van het publiek wel uitsluitend om het bal gekomen was tuige het hinderlijke praten ondor de uit voering, hetgeen den directeur-dirigent tot herhaaldelijk omkijken aanleiding gaf zal het traditioneele bal wel zeer geanimeerd zyn geweest. Badpaviljoen Huisduinen. 'Programma van het concert op Donderdag 1 Aug., 's avonds van 8 tot 10 uur, te geven door 15 musici van het Staf muziekcorps der Kon. Marine onder directie van den heer Jb. ter Hall. Programma: C. Zillmann. P. Bouillon. 3. a. „Ballet aii's Orpheus" (Quartet) von Gluck. b. „The Cromartic Banjo, Pizzicato-Marsch' R. Hcath. 4. Grande Fantaisie: „Das Glöckchen derEremiten1 M. Schulze Pauze.— 5. „Hoch die Marine", Marsch J. Manas. 6. Ouverture„Marie-Tudar" A. Laraotte. 7. „Uber den Wellen", Walzer J. Rosas. 8. Potpourri: „Meistersinger von Berlin" P. Lincke. 9. Finale „Hürden Rennen", Galopp R. Förster. Een sportterrein. Alkmaar zal ons voorgaan. Burgemeester eu Wethouders van deze gemeente bobben aan den Raad een voorstel ingediend tot het maken van een sportterrein. In hun toe lichting op dit voorstel zeggen zy Het komt ons wenschelyk voor, om, ter bevordering van de voetbalsport en verband daarmede staande pbyiieke ontwik keling der jeugd, van gemeentewege terrein voor dit spel, hetwelk in steeds meerdere mate zijne beoefenaars in alle rangen en standen der maatschappij *un' treft, beschikbaar te stellen en te doen in richten. Wanneer zal Den Helder dit goede voor beeld volgen 'i Het fort bij Vlissingen. De (Indépendance Beige" bespreekt weder om de plannon tot oprichting van een fort by Vlissingen. Het blad zegt, dat zoowel ii den nieuwen vorm als in den ouden, de quaeatie van den bouw van een fort by Vlis s'mgen voor België van zeer ernstige be- teekenis blyft. Indien wy vastbesloten zyn met alle kracht de voorgestelde oplossing te bestrijden, is dat niet omdat we er aan denken den Nederlanders het recht te be twisten in volkomen onafhankelijkheid eeoig deel van bun land te versterken, of omdat we hen verdenken te gehoorzamen aan vreemde inblazingen, maar alleen omdat de bouw van een fort by Vlissingen voor de veiligheid van België een mogelijke bedrei ging kan zyn, die uiterst gevaarlijk kan worden. Het «Handelsblad" teekent hierby Het Belgische blad is wèl hardnekkig. De eenige oplossing zal wel zyn, dat wy het blad lustig laten schry ven an met allo kracht stryden on zeiven by Vlissingen bouwen wat ons in ons belang het beste lijkt. Fabrieksbrand te Wormerveer. Gistermorgen is door onbekende oorzauk brand uitgebroken in de fabriek „Tyd en Vlyt", van de firma Wessanen on Laan. De brand schijnt ontstaan in het pakhuis de „Kornaar" en breidde zich van daar uit tot „Polen" en later tot de zakkenmakeiy en de oude graansilo aan den Zaankant, welke peroeelen alle tot den grond afbrand den. Duizenden kilo's tarwe en meel zyn een prooi der vlammen geworden of liggen nog te smeulen. Uit den aard der zaak kon de Wormer- veersche brandweer, ofschoon geholpen door spuiten uit de naburige plaatsen, tegen zoo'n gioote brand niet veel uitrichten. En toen de „Jan van der Htyden" van Amsterdam precies halfzes op het terrein van de ramp verscheen, kon deze niet veel meer doen dan de smeulende tarwemassa's langs den Zaankant nat spuiten. Om half óén begonnen,- was de brand om 5 uur tot geringer omvang beperkt. De eigenlijke, nieuwe fabrieksgebouwen hebben van rook on vuur wol geledon, maar zyn niet verbrand: ze zyn geheel van steen en ijzer of van gewapend beton. De geheele schade aan machinerie, ge sprongen ruiten, enz. is nog niet op te geven, evenmin als do waarde van het verbrande graan en meel, maar zeker bedraagt deze wel eenige tonnen, want de «Tyd en de viyt1» hebben steeds enorme massa's granen, zaden en meel in voorraad. Het was de derde maal, dat in dezelfde fabriek een enorme brand heeft gewoed het laatst 20 jaar geleden, toen de heele fabriek afbrandde, nadat ze 13 jaar vroeger eveneens in de vlammen was opgegaan. Een massa nieuwsgierigen in anto's, mo torbootjes, per fiets en per rijtuigen gekomen, ook van Amsterdam, Haarlem en Alkmaar, woonde heel den namiddag dezen brand by. Ook de gebouwen aan den overkant van de Zaan onder de gemeeote Wormer hebben gevaar geloopen en zelfs nu en dan vunr gevat. De brandweer te Wormer wist het vuur echter te blusschen. Dienstweigering. Do bemanning van de bomschuit «Katwyk III", uit Katwyk aan Zee, hoofdzakolyk uit SchoveDingers bestaande, heeft, zoo meld het Hdbl., op zee dienst geweigerd, wegens de slechte uitkomsten van de visschery. Do schipper moest daarom noodgedwongen IJmniden terugkeeren, waar het geval by en Waterschout aangegeven werd. Berooving. Op de kermis te Delft is Zaterdagnucht an eèn Rotterdammer een portefeuille met 2100 ontrold. De Keizer van Japan. De Keizer van Japan is gisteren te Tokio overleden. Ongeluk op het eiland Rügen. Berlyn, 29 Juli. Gisteravond omstreeks zes uur heeft by de aankomst van het stoom schip «Kronprinz Wilhelm" by de landings brug te Binz op hot eiland Rügen een ver- scbrikkellyk ongeluk plaatB gehad. Toon de stoomboot by de brug aanleggen wilde, brak bet hoofd van de brug en ongeveer 100 menschen violen in bet water. Tot nu toe zyn 21 lyken opgovischt, mannen, vrouwen en kinderen. De landingsbrug te Binz is ongeveer 000 eter lang. Aan het benedeneinde van het hoofd is een tweede, lager gelegen brug, aan beide zijden bereikbaar door een trap. Op deze brng was het gisteren, zooals altyd in het badseizoen, kolossaal druk. Meer dan 1000 menschen stonden er te wachten, de aankomst van het stoomschip «Kronprinz Wilhelm" verdrongen de menschon zich by de aanlegplaats. Plotseling viel, juist toen de stoomboot wilde moeren, de brug over een lengte van ongeveer tien meter ineen. Ongeveer do holft vanvie daar opeengestuwde menschen viel in hot water Dadelyk baanden zich de officieren, onder-officieren on schappen van de marine door de menschen heen een weg, sprongen in het water redden mot gevaar voor eigen leven grootste gedeelte van de drenkelingen. in- tusschen kwamen met de booten van oorlogsschepen, toevallig voor Binz gestation- neerd, ook de officieren van gezondheid aan, die de bewusteloozen trachtten by te brengen. Helaas waren deze pogingen by vyf personen zonder succes. Tydens den nacht werden nog zestien personen opgevischt. Men zoekt thans nog verder. int Ier zee. Door zyne ligging is Engeland en hier mede bedoelen wy natuurlyk het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Britannië en Ierland als aangewezen om de overmacht ter zee te bezitten. Een eventaoele stryd tusschon Ecge- land en eene andere mogendheid zal op zee beslist moeten wordeD. Er is dan ook wel geen mogendheid ter wereld, die niet stilzwijgend die overmacht erkent, die, by alle vlootuitbreidingsplannen, welke de laatste jaren by de mogendheden verwezenlijkt worden, niet afziet van ornttige pogingen om haar aan het Britsche Ryk te ontfutselen, 't Zou ook vergeefs zyn. Toch, óon ryk is er, dat het durft -bestaan met Engeland te concurreeren. Duitschland, de joDge, kraebtige staat, die in de laatste jaren met reuzenschreden vooruitgaat op 't gebied van economische ontwikkeling, van handel en industrie, Duitschland, die de grootste macht ter land vormt ofschoon misschien tegenwoordig eene vergelijking met Japan interessante dingen aan 't licht zou brengen Duitschland koestert de eerzuchtige begeerte óók, evenals te land, ter zee een heerscheres te worden. Dit .-nobel" streven geeft aanleiding tot voortdurende systematische uitbreiding van de marine-budgetten der beide landen en dezer dagen is hierop, en ook op Duitschlands hopeloos streven om in dit opzicht de meerdere van Engeland te worden, nog eens weor do aan dacht gevestigd in een rede van Churchill in het Lagerhuis, ter gelegenheid van de indiening eener snppletoire marine-begrooting. Het zal wel niet vaak gebeurd zyn, schryft het Hdbld., dat eon verantwoordelijk minister zóó duidelijk als minister Churchill uitsprak de nieuwe versterkingen die de Engelsche marine noodig heeft zyn alleen en uitsluitend bedoeld om onze vloot ook in de Noordzee sterker en machtiger dan de Duitsche vloot te doen blyven. Aldus begon de hoer Churchill, zonder eenige inleiding zyn rode in het parlement «De onmiddellijke oorzaak voor de supple toire bf grooiing is de nieuwe Duitsche marine- wet. De strekking en het karakter van deze wet is van achter deze tafel nog niet uiteen gezet geworden, en evenmin is die in ons land nog jnist begrepen. ,De hoofdzaak van die wet is niet vermeer dering van nienwen aanbouw van groote schepen ofschoon ook dat een belangryk deel van de wet uitmaakt. Maar de hoofdzaak is de vermeerdering in strijdkracht van schepen van allo klassen, die onmiddellijk boschikbaar zyn eiken tyd van het jaar. In bet algemeen zal de uitwerking van de nieuwe wet «ijn, dat bijna viervyfde van de geheele Duitsche marine steeds in actioven dienst zal syu dat wil zeggen onmiddellijk en voortdurend klaar voor den oorlog. Zulk een verhouding is merkwaardig en vindt, voor zoover ik kan nagaan, geen voorbeeld in eenig vroeger gebruik by eenige mof macht ter zee". Het is duidelijk, dat Engeland hiertegen zyn maatregelen neemt. Bovendien wordt niet sleohts het materiaal, ook het personeel der Duitsche marine uitgebreid. Telde zy ii 1898 25.000 officieren en manschappen, thans syu het er 61.000 en in 1920 zouden het er 86 500 zyn volgens de vroegere wet, vol gens de tegenwoordige echter 101.500. VolgeDS de nieuwe marinewet, zoo ging de Eerste Lord der admiraliteit verder, zal de Duitsche vloot ten slotte in 1920 bestaan uit 41 slagschepen, 20 groote ge wapende kruisers en 40 kleine kruisers, be halve een zeer ruime verhouding van tor pedoboot- en onderzeeërflottilles. «Op papier is dat geen groote vermeer dering vergeleken by de oude wet, dio 38 slagschepen, 20 groote en 38 kleine kruisers voorschreef. Maar in werkelijkheid zal de slagvaardigheid zeer vermeerderen. En deze strijdmacht kan, als zy actief is, in eenige uren slagvaardig gemaakt worden. Een landleger moet gemobiliseerd, eene vloot niet.* Hoe krachtig Engeland stelling neemt tegen de Duitsche vlootplannen, blykt wel hel beste uit wat lord Haldane in het Hoogerhuis zeide. Wy hebben aan de eenige mogendheid, welke onze mededingster is, op de meest vriendelijke wjjze medegedeeld, dat, welke pogiogen zij ook doe om zich te versterken, zy er op rekenen moet, dat onze krachts inspanning rog grooter zal zyn, dan al wat zy onderneemt. Wy hebben gezegd, dat wy dit niet doen met de minste agressieve bedoeling, maar omdat de macht ter zee voor ons leven is, wy voornemens zyn op het gebied van de zeemacht onze superioriteit te handhaven"* Nadat dit den Duitschen Keizer was me- degodeeld, is de nieuwe Duitsche vlootwet (Welker strekking en karakter" de eerste Lord als bovenvermeld in hot Lagerhuis duidoljjk maakte, ingediend en aangenomen. Hier tegenover zal de aanbouw der Engelsche vloot gedurende de eerste 5 jaar niet uit 17 maar uit 21 slagschepen-en kleinere rato-bestaan, waardoor de groote voorsprong op Duitschland gehandhaafd blyft. Na een uitvoerig debat en nadat een voor stel van de radicalen om de aanvullende be grooting te verlagen met 287 tegen 32 door het Lagerhnis werd verworpen, word suppletoirs begrooting aangenomen. Een macht als die, waarover Engeland dan in 1920 beschikken kan, is een voudig ontzettend on zal, meer dan vredes congressen, tot een gewapenden vrede by- dragen. Dat men in Engeland over deze uitbreidings plannen ook anders denkt, moge blyken uit de rede die de woordvoerder der oppositie, lord Balfour hield. „Ik hoop en geloof, zoo zeide deze heer, dat, indien ieder in dit land zyn plicht doet, wy den vrede zullen kunnen handhav ofschoon ik erkennen moet dat een moderne vrede even kostbaar is als een oorlog in den ouden tydToch myne heeren, is h y nog veel goedkooper dan moderne oorlog (toejuichingen)^ Mijn hoop berust op het feit dat een moderne oorlog, vooral een algemeene oorlog zulk een verschrikkelijke en ontstel lende calamiteit zou zijn, niet al leen zoo gruwelyk vernielend voor opgehoopte rykdommen en menEchonlevens, maar ook zoo ten eenenmale de industrieën zou des- organiseeren waarvan in steeds vermeerde rende mate elke groote beschaafde natie af hankelijk is, dat zelfs de meest roek looze staatsman, wanneer hy die moge lijkheid voor zich ziet, terug zal schrik ken vol afschuw voor de toekomst.'" De styging der bewapeningskesten is reeds zoodanig, dat in vredestyd thans meer wordt uitgegoven dan vroeger in oorlog. Hoe sterk die styging van onkosten is, blykt wel hieruit, dat alleen gedurende do laatste zes jaron de jaarlyksche uitgaven uitsluitend voor de marine in Eogeland ge stegen zyn met 140 millioon gulden van 420 millioen tot ongeveer 560 millioen gulden. Wat daarvan het eind zal zyn, wie zal het zeggen Doch veilig mag men aan nemen, dat verwezenlykt zal worden, wat lord Balfour zeide: „Ik geloof, ten minste in myn hoopvolle oogenblikken, dat het feit alleen, dat de Europoesche verbonden oorlog slechts mogelyk maken, als hy algemeen is, een reden is waardoor oorlog onmogelijk is gewordeD." In verband met hot bovenstaande en Engeland's begeerte om te allen tjjde een slagvaardige vloot gereed te hebben, evenals in de naaste toekomst in Duitschland (spe ciaal de Noordzee) het geval zal zyn, is het wel interessant wat de ,Voss. Zeitung" zegt: De Duitsche vloot moet sterk en steeds voor den stryd goreed zyn, om het gevaar te voorkomen, dat zy door de overmaohtige Engelsche vloot zonder voorafgaande oorlogs verklaring wordt overvallen en vernietigd Want het is Engeland geweest, dat in de praotyk steeds begon oorlog te voeren, zon der voorafgaande oorlogsverklaring, wanneer het er om te doen was, een vreomde vloot te vernietigen. Aan hoffelijke overwegingen hechtte het geen gewicht. In oude tijden waren plechtige vormen voor de oorlogsverklaring voorgeschreven, die niemand mocht verwaarloozen. Die woonte bleef tot ver in de middeneeuwen bestaan. Maar in den nieuwesen tyd werd met dio gewoonte gebrokeD. Het blad noemt dan eenige gevallen op, waarin Engeland en, op het Engelsche voor beeld, Japan, zonder voorafgaande oorlogs verklaring do vyaDdelykheden opendon, By die voorbeelden uit de historie is bot eenigszins vreemd, dat de Engelsche minis ter het doet voorkomen of hy van Duitsch land znlk een optreden verwacht, en daar om vreest, dat de formaliteit der oorlogs verklaring door den ocmiddellyken aanval gevolgd zal wordon. Engeland heeft in de Noordzee een groote macht saamgetrokken, en de verklaringen van den minister Churchill in het Lagerhuis doen duidelijk uitkomen, dat die tegen Duitsch land gericht is. Voor Duitschland is het derhalve een plicht van zelfbehoud alle maatregelen te nemen, die een „onverhoedsche aanval zonder voorafgaande hoffelyke for maliteit der oorlogsverklaring noodig kan maken". De Engelsche minister keerde dus de zaak eenvoudig om. Niet Duitschland maakt zich gereed Engeland aan te vallen, maar Engeland maakt zulke reusachtige toebereidselen, om Duitschland te beletten zich te ontwikkeleD, dat in Duitschland do vrees moet ontstaan, voor een behasdeling, als Donemarken in het begin der negentiende eeuw een paar maal onderging. Daarvoor wil het zich vry- waren. En daarom houdt het zyn vloot gereed. Nu weet men het precies, 't Is heel vondig. Eogeland breidt zyn vloot uit omdat het teeon Duitschland wil opgewassen zyn. En Duitschland breidt zyn vloot uit omdat Engeland het dit zou willen beletteD. Daarna gaat Engeland zyn vloot weer uitbreiden, omdat Duitschland zou willen dat Engeland het niet deed. En daarna doot Duitschland het weer, om zie boven. En dan Dan is hot vredespaleis klaar en komt er geen oorlog moer. Dan schaffen we allemaal onze vloot af. UIT HET BUITEHLAHO. Zaterdag kwam uit Londen het verblydend bericht dat de staking in de dokken opge heven werd tengevolge van de beloften door de reeders gedaan. Verhengend was dit nieuws want er is door deze staking al heel wat ellende teweeggebracht onder de arbei ders en hunne gezinnen. De ellende evenaart die, welke by de staking in de koienmynen in 1898 on by de groote staking in de dokken van 1889 werd geleden. Van het begin tot het einde der staking zyn 95000 arbeiders tengevolge van het geschil werkloos geweest en het totale aantal werkdagen, dat te loor ging, was meer dan 5.5 millioen. Alle by de staking betrokken groote vak- vereenigingen hebben hare fondsen uitgeput door het verleenen van steun aan de sta kers, die echter op die wyze slechts een klein deel in handen kregen van hetgeen zy anders aan loon zouden hebben ontvangen. Het loon, dat door de staking voor de be trokkenen verloren ging, maakt toch in het geheel wel een bedrag van 15 millioen gul den uit, terwyl de steun, die hun gewerd, zich tot eenige tonnen gouds bepaalde. Het besluit om de arbeiders door een ma nifest aan te sporen de staking op te heffen werd door het stakings-comité Zaterdagmor gen genomen in eene zitting, die vier uren duurde. Uit het manifest, dat Zaternammiddag verscheen, blykt dat ffnancieele redenen, naast de gebleken onmogelijkheid om eene volgens het comité bevredigende oploBsiDg te verkrijgen, den doorslag gaven voor het genomen besluit. Het manifest ademt echter geen onderwer ping, daar uitdrukkelijk den arbeiders wordt voorgehouden, dat alle vóór de staking be staande overeenkomsten ten volle moeten worden gehandhaafd. Verder wordt er op gewezen, dat het den werkgevers blykbaar to doen was, niet alleen den betrokken bond, maar alle betrokken vakvereeoigingen te treffeD. Men ziet Tan harte gaat het niet. Waar schijnlijk zyn dus de leiders te optimistisch geweest, want Maandagavond berichtte Reuter een vergadering van 30000 dokwer kers, schuitenvoerders, bootwerkers en ma trozen met algemeene stemmen besloten werd den arbeid te hervatten omdat men geen waarborg had dat de patroons de vóór de staking bestaande overeenkomst zullen hand haven. Medegedeeld werd dat er voldoende middelen waren om vrouwen en kinderen nog 3 weken te onderhouden. Zeer weinig stakers hebben den arbeid hervat en 't is te verwachten dat de staking opnieuw officieel wordt afgekondigd. Turkye heeft weer een ministerie. De ministerraad zal direct zyn program aan de Kamer voorleggen. Er loopen geruchten dat het nieuwe ministerie besloten heeft de Kamer te ontbinden. Naar buiten wekt het nieuwe ministerie nog al vertrouwen. De bladen te Konstan- tinopel melden dat Engeland en Frankrijk, een bewijs gevend van hun vertrouwen in het Kabinet, stappen deden by de regeeringen der Balkan-Staten tot het behoud van den status quo. Ze ontvingen van de betrokken regeeringen do verzekering dat deze geen aanvallende houding znllen aannemen. Turkye kan nu zyn aandacht wyden aan de oproerige Albaneezen. Men gelooft dat de nieuwe regeering een zeer tegemoetko mende houding zal aannemen. Trouwens er loopen ook geruchten van Arabiacno moeilijk heden. Al genoeg voor een Kabinet want be halve dat is daar ook nog iets dat oorlog met Italië heet. Van 't oorlogsterrein hoort men in de laatste dagen niet. Dat maakt de zaak nög vervelender voor de lezers. Alleen wordt Italië het voornemen toegedicht geen enkel der bezette eilannen te zullen teruggeven. Als politieke barometer heeft ook het vol gende Reuter-beiicht waardeDe Ooaten- ryksche minister van buitenlandsche zaken Berchtold is niet naar Carlsbad gegaan, maar naar Kaltenleutgeben, by Weenen. De dagbladen zeggen, dat de gebeurtenissen in Turkye zonder nu direct een dreigend aan zien te hebben voor de internationale ver houdingen, toch de tegenwoordigheid van den minister te Weenen noodig maken. Adverfentiën. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur. Mag ik naar aanleiding van de ii blad van j.1. Vrydag overgenomen ironische beschouwing van de «Nederlander" over de in deze dagen zoo druk besproken bekende Schiedamsche bepalingen", een weinig plaats ruimte verzoeken Door velen, (ook de plaat van Braakensiek slaat er op), wordt met deze bepalingen den draak gestoken. En toch, M. de R. is de zaak Diet zoo belachelijk als se op den klank af schijnt en ik ben van meening dat vele ouders mochten wenschen dat ook hier in den Helder dergelijke be palingen werden daargesteld. Men moet er getuige van geweest zyn hoe vele jeugdige porsonen van beiderlei kunne op schaamte loos», ongegeneerde wyze soms in het gras liggen, om een bepaling als bovenbedoold te billijken. Ook zelfs wanneer voorbijgangers passeeren wordt niet do minste moeito gedaan om een andere houding aan te nemen, zelfs al worden ze herkend, doch blijven ze op de meest weerzinwekkende wyze liggen, zoodat men blyk geeft het laatste greintje fatsoen of schaamtegevoel te hebben uitgeschud. En dit zyn geen jonge menschen, die uitsluitend voortkomen uit een milieu waar de opvoeding losheid van zeden medebrengt, neen, men treft daaronder aan heel veel meisjes uit fatsoenlijke kringen, zelfs kinderen van 14 k 15 jaar- en ik geloof vry stellig dat het meerendeel der ouders, wanneer ze eens tueschen 9 en 10 uur een kykje langs den Polderweg en omstreken gingen nemen, niet meer om de «Schiedamsohe bepalingen" souden lachen, maar zouden verlangen dat ook hier van overheidswege dit kwaad werd tegengegaan. Met dank voor de plaatsing. Ebn lezer van «'t Vliegend Blaadje"' Helder, 29 Juli 1912. Strandkolonie. Ouders en Voogden die hun kinderen, evenals het vorig jaar, aan de Strand kolonie wenschen te doen deelnemen, gelieven zich vóór 12 uur te ver voegen bij Mevr. DE BOER, Koningetr.29. TE HUUR het Hoerenhuis Keizerstraat 105, thaus bewoond door den WelEdelGestr. Heer v. d. Klugt. Adrea: Westatraat 42. Op 31 Juli a.s. hopen mijn geliefde Ouders Adriaan Jacobui Labout en Magdelena de Wijn hunne 40-Jarlge Echtvereenlglng te herdenken. J. K. LABOUT. Rotterdam, 30 Juli 1912. Hiermede geven wy kennis van de geboorte van een welgeschapen Dochter SIJtske SJoukJe. Tevens onzen dank voor de vele be langstelling ondervonden. R. VAN DIJK. S. VAN DIJKViasfiR. Helder, 27 Juli 1912. Den 249t«n Juli 1912 overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Pieter Voorthuljzen, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Strooweg 9b, Tot ons groot leedwezen overleed den 23sten dezer, de Heer Hendrik van Leeuwen, die gedurende 151/» jaar met de meeste toewijding en tot onze vol- komene tevredenheid in onze Zaak werkzaam was, waarvoor wy hem steeds in vriendschap zullen her denken. ZUR MÜHLEN Co., Scheepsagenten en Expediteurs. IJmuiden, 24 Juli 1912. Hiermede vervul ik den treurigen plicht, kennis te geven van het plotseling overlijden van myn innig geliefden Echtgenoot Wilhelmus Theodorus Wienhove, Gep. Maj.-Bott. bij de Kon. Mar., in den ouderdom van ruim 43 jaar. De diepbedroefde N. WIENHOYÊ-Disnaap. en verdere Familie. Helder, 27 Juli 1912. De ter-aarde-bestelling zal plaats hekben Woensdag 31 Juli, 's middags om 1 uur. Hiermede vervul ik den treurigen plicht kennis te geven van het over lijden van myn geliefden Oom en Pleegvader Wilhelmus Theodorus Wienhove, in den ouderdom van ruim 43 jaar. Zijn diepbedroefden Pleegzoon JOH. DIENAAR. Helder, 27 Juli 1912. By deze betuigen wy onzen harteiljken dank aan den WelEd. Heer GROENEN DIJK, Arts, en aan de Zusters van het Gemeente ziekenhuis, voor de goede be handeling ty dena de ziekte en het o verl ij den van onzen geliefden Broeder bewezen. Ook onzen dank aan de Heeren Dragers voor de laatste eer den overledene be wezen. Uit aller naam J. KOSSEN en verdere Familie, Bericht aan de Leden DONDERDAG I AUGUSTUS 8'/4 uur nam., IT De lijst van boekwerkerken ligt ter inzage in de Marine-Club. HET BESTUUR. Mudurlandsoha Vapteniging Afdeeling: Helder en omstreken. LEDEN van bovenvermelde Vereeni- ging worden door den Secretaris hunner afdeeling herinnerd aan het verzoek door het Hoofdbestuur gedaan in Circulaire 35 blz. 31, in verband met den boottocht door de Stoomvaart-Maatschappij „Zee land", den Leden van „Onze Vloot" aangeboden. Insignes te verkrijgen bij HERMAN NYPELS. Vereeniging tot Steun. Ledenvergadering op Vrijdag 2 Aug., dee avonds 7 uur in de consistoriekamer der Nieuwe Kerk (Weetstraat). Agenda Verkiezing van 2 bestuursleden HET BESTUUR. Bezoekt den Mooie gelegenheid veer Tuinfeestjes en groote gezelschappen. Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2